Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
27. 5. 2021 16:18:00 - 16:20:00 28. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní - 27.05.2021 Tlač 531 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
45.
Ďakujem za slovo. Pán Kamenický, toto bola taká ukážková demagógia a populizmus. Keby vás človek tu rok počúval, tak má nejaký príbeh o tom, ako tu za vlády SMER-u sa zodpovedne vždy s rozpočtom zachádzalo a zrazu tu prišla naozaj zlá vláda, ktorá iba navyšovala dlh a robila zle občanom. A vy vôbec, ale vôbec nespomínate to, že za tie roky, čo ste boli vy vo vláde, tak sa vám každý rok navyšovali príjmy do rozpočtu. Že naozaj to boli časy hojnosti a časy ekonomického rastu. A už nejako zabúdate na to B, že my, keď sme sa dostali do vlády, tak prišla kríza, s ktorou nikto nečakal, určite to nečakalo naše zdravotníctvo. Takže hovoriť tu o tom, porovnávať rozpočty za vás a za nás a hovoriť, že vy ste takýto dlh nemali, je extrémny populizmus, keďže úplne ignorujete to, že je tu COVID a každá jedna krajina Európskej únie sa zadlžuje. Niektoré za tie roky hojnosti aspoň dokázali niečo našetriť a spraviť si rezervy, čo sme, samozrejme, my nespravili.
A ďalšia vec, ten, tá schizofrénia toho, že rok sa tu hovorí o tom, že málo sa dáva podnikateľom, málo sa dáva ľuďom, málo sa dáva rodinám, všetkým sa dáva málo, nedávame dosť peňazí a zrazu, keď máme navýšiť rozpočet práve preto, aby sme tú pomoc mohli poskytnúť, tak už je zle, už sme nezodpovední a už ideme do Grécka.
A na záver možno, ja chápem, že dlh nikdy nie je príjemný, a táto debata je legitímna a chápem obidva tábory, každopádne si myslím, že nemáme inú cestu, ako ísť cez navýšenie rozpočtu, ale je mi veľmi ľúto, že takáto debata sa vedie v parlamente a niekedy možno emočnejšie, ako by som chcel.
Ďakujem.
31. 3. 2021 16:57:27 - 16:58:41 25. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní - 31.03.2021 Tlač 484 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu  
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi z poverenia gestorského Zahraničného výboru Národnej rady uviesť správu o prerokovaní návrhu poslanca Mariána Kéryho na prijatie uznesenia Národnej rady týkajúce sa Náhorného Karabachu.
Návrh na prijatie predmetného uznesenia bol pridelený rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 477 z 19. marca 2021 na prerokovanie Zahraničnému výboru Národnej rady. Zahraničný výbor dňa 30. marca 2021 na svojej 21. schôdzi prerokoval predmetný návrh a uznesením č. 46 s návrhom súhlasil.
Odporučil predmetné uznesenia Národnej rady schváliť v zmysle dvoch pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov.
Navrhujem hlasovať o týchto dvoch pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov spoločne s odporúčaním gestorského výboru schváliť.
Správa výboru k tejto tlači bola schválená dňa 30. marca 2021 uznesením č. 47. Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady informoval o výsledku rokovania.
Pán predseda, skončil som, prosím, otvorte rozpravu.
30. 3. 2021 17:35:28 - 17:37:06 25. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní - 30.03.2021 Tlač 483 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
155.
Ďakujem za slovo. Ďakujem za reakcie s tými migrantami, ste mi tú loptičku vrátili späť. Samozrejme, myslím si, že najlepšie je tu, je túto tému riešiť predtým, než sa to stane krízou, ako sme videli pred pár rokmi, tak to najhoršie, čo sa môže stať, je, keď sa táto kríza stane a my sme na ňu absolútne nepripravení. Takže aj preto treba robiť kroky. Nie len ako my, ale riešiť to hlavne v krajinách pôvodu, ale nechcel som ísť úplne teraz do témy migrácie.
Pán Suja, vy ste hovorili o lítiových batériách, ktoré, samozrejme, sú problém, ale momentálne napríklad firma Tesla investuje miliardy dolárov do vývinu aj alternatívnych batérií. Tie batérie sú oveľa efektívnejšie, ako boli pred niekoľkými rokmi, takže ten vývoj ide dopredu. Ja sa naozaj nebojím, že veľká firma ako Volkswagen neráta s tím, že by boli, že by bol problém s lítiovými batériami, takže v tomto som trošku optimista.
A aby som teraz aj pána Kazdu, trochu si uňho zlepšil renomé, tak verím v silu voľného trhu a verím, že prídu riešenia.
Ja som, ja som reagoval na tie vaše podpisy, čo ste hovorili, že vy ste nepriniesli žiadny konkrétny dôkaz, že koľko tých podpisov bolo vymyslených. Ja si naozaj nemyslím, že v, v ráde tisícok by tu niekto teraz celé dni sedel na počítačoch a pridával falošné podpisy na online petíciu. Ale ako hovorím, ak tie dôkazy ukážete, tak môj názor zmením a to je podľa mňa veľmi férový prístup. Každopádne ďakujem tak aspoň za podporu a verím, že teda aj vy podporíte toto uznesenie.
Ďakujem veľmi pekne.
30. 3. 2021 17:19:44 - 17:27:32 25. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní - 30.03.2021 Tlač 483 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
145.
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Vážený pán minister, drahé kolegyne, drahí kolegovia, ja si sám neviem ani predstaviť lepšie miesto, kde debatovať o klimatickej kríze, ako plénum Národnej rady Slovenskej republiky. Napriek tomu, že momentálne sme ako krajina zahalená veľkým čiernym pandemickým mrakom, aj keď to slnko je tam trošku za kopcom. Čaká nás kríza, ktorej dopady môžu byť oveľa horšie a oveľa dlhodobejšie, ako je epidémia COVID-u. Je to teda téma, ktorú nebudeme riešiť len my, ale budú ju riešiť hlavne budúce generácie. A o čo menej spravíme my, o to viac budú musieť všetky svoje sily vynaložiť oni.
Veľa už bolo povedané predrečníkmi, veľmi dobre hovoril pán minister a nemá už zmysel opakovať všetky tieto fakty, pretože my sa nebavíme o nejako alarme alebo o nejakom novom kolese, my len hovoríme o tom, čo sa deje. Hovoríme o faktoch, hovoríme o vedeckom, ale aj politickom konsenze. Napriek tomu je klimatická kríza, klimatická núdza, zmena klímy, to sú také abstraktné pojmy a podľa mňa je dobré hovoriť o tých praktických dopadoch, akými sú extrémne suchá, nedostatok vody, zmeny, čo sa týka teploty a extrémne búrky, ktoré sme veľmi dlho nevideli. A tá zmena, ktorá prišla za 150 rokov industriálnej revolúcie, je totálne bezprecedentná v histórii našej Zeme.
Ale ďalšie problémy sú napríklad migračná kríza, ktorá nás čaká a pri ktorej bude to, čo sme zažili pred pár rokmi, len akýmsi slabým bubákom, ktorým bývalý premiér strašil neposlušné deti. Bavíme sa o stovkách miliónov ľudí, ktorí kvôli klimatickej kríze stratia svoje domovy a stratia svoju obživu.
Veľa sa tu hovorilo o Číne a o USA, teda že oni musia robiť, takže my by sme mohli trošku možno aj spomaliť a nechajme to na nich. A je, samozrejme, pravda, že pokiaľ nebudeme spolupracovať všetci, tak to veľký zmysel nemá, pretože v tejto hre sme všetci spolu. A tiež zdieľam obavy pána Osuského, ktorý tu už nie je, o sľuboch čínskeho režimu, napriek tomu, že Čína sľúbila, že bude klimaticky neutrálna do roku 2060, tak stále je veľkým spotrebiteľom uhlia. Ale treba povedať, aby sme boli trochu fér, že keď sa pozrieme na Londýn Charlesa Dickensa, tak uhlie bolo hnacím motorom aj našej civilizácie. A vďaka tomu máme blahobyt, aký máme, a aj vďaka tomu môžme mať dnes technológie, ktoré nám umožňujú sa od pasce fosílnych palív oslobodiť.
Okrem toho Čina je na svete lídrom v oblasti investícií do zelenej energie. Investuje viacej ako Spojené štáty. A keď už neveríme záväzkom Číny a neveríme dohodám, tak verme samotným Číňanom, pretože podľa nich až 73 % obyvateľov Číny považuje klimatické zmeny za obrovský problém. A to je viac, teda väčšie percento ako v USA alebo Európe. Tak už vďaka tomuto vnútornému tlaku je Čína nútená robiť zmeny. A sami si uvedomujú, aký obrovský efekt na životné prostredie a zdravie občanov má uhlie a fosílne palivá, a preto robia kroky k tomu, aby sa od toho čo najskôr oslobodili.
Nehovorme tiež o boji proti klimatickým zmenám, len o akýchsi peniazoch, ktoré vyhadzujeme do vetra a ktoré sa už nikdy nevrátia, pretože už dnes je jasné, že ekonomika 21. storočia nebude ekonomikou fosílnych palív. Dnes som si prečítal, že Volkswagen plánuje svoje meno v Amerike zmeniť Voltswagen, pretože celú svoju stratégiu mení na elektronické autá. A čoraz viacej tradičných veľkých firiem mení stratégiu, aby produkovali autá, ktoré už nebudú fungovať na benzín. To je jednoducho fakt. A preto je potrebné, aby Európska únia bola lídrom v obnoviteľných energiách a v zelených technológiách, pretože na nich bude záležať konkurencieschopnosť našej ekonomiky. Bavme sa teda o boji proti klimatickým zmenám ako príležitosti na lepšiu, zdravšiu, zelenšiu a prosperujúcejšiu budúcnosť.
Veľakrát tu bolo počuť o tom, ako sa bagatelizovala celá táto online petícia, že tých 129-tisíc podpisov nebolo reálne fyzicky, ale iba cez internet. Treba povedať, že tieto podpisy zbierali v čase pandémie a nie každý má prostriedky na to, aby každému človeku poslali poštou nejaký petičný hárok. A nie každý má prostriedky na to, aby to robili vo veľkom. Treba povedať, že naozaj skupina mladých ľudí plných nadšenia túto petíciu robili sami bez akejkoľvek podpory politických strán alebo veľkého financovania. Takže preto treba oceniť, že niečo takéto sa vôbec podarilo.
A, pán Suja, vy ste hovorili, že prezentujme tých 129-tisíc podpisov. No, prezentujte vy tie falošné podpisy, o ktorých ste hovorili, ak máte dôkazy, tak ich, samozrejme, môžte predložiť. Neverím, že 129-tisíc podpisov bolo falošných. (Reakcia z pléna.) Samozrejme. Takže v kľude to predložte, ale neviem si predstaviť, že 30-40-tisíc podpisov bolo falošných, ale, samozrejme, som zvedavý na vaše dôkazy.
Takže naozaj nebagatelizujme to a to, že to výbor posunul do pléna, svedčí o tom, že to je naozaj téma, ktorá je relevantná. Hovorilo sa o tom, že stav klimatickej núdze, to je akési vágne heslo, je to deklaratórne a nevieme si pod tým nič konkrétne predstaviť a to je pravda. Táto kritika je oprávnená. No, naša spoločnosť často založená na gestách a sľuboch, ktoré možno nie sú konkretizované, no napriek tomu zaväzujú aktérov k tomu, aby ich napĺňali. A ja verím, že takéto gesto bude napl..., bude zaväzovať či už nás, alebo ďalšie vlády k tomu, aby brali ohľad pri politikách pri investíciách na životné prostredie a na boj proti klimatickej zmene.
Na záver by som sa veľmi rád poďakoval všetkým signatárom, všetkým mladým ľuďom, ktorí svoj voľný čas zdarma bez nároku na odmenu venovali, venovali tomu, aby vyzbierali týchto 129-tisíc online podpisov. A rád by som sa poďakoval pánovi ministrovi za jeho iniciatívu, vďaka ktorej sa aj dnes môžme o tejto téme baviť.
A verím, že tento parlament sa rozhodne správne a uznesenie, ktoré bolo výsledkom politického konsenzu v obmedzení politickej reality, schválime, pretože nejde iba o nás, ide o našu budúcnosť, ktorá môže byť zelenšia, ktorá môže byť zdravšia a ktorá môže byť bohatšia.
Ďakujem veľmi pekne.
19. 3. 2021 13:53:45 - 13:55:43 25. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 450 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
159.
Ďakujem za slovo. Klimatická kríza sa týka nás všetkých a musíme ju riešiť. To je jednoducho fakt. Momentálne sa nachádzame ešte možno v akútnejšej kríze, ktorou je pandémia, kde nám príroda ukázala, že jeden drobný vírus dokáže za jeden rok zatriasť našou spoločnosťou a ekonomikou a vyžiadať si stovky tisíc mŕtvych po celom svete.
Napriek tomu musíme ale riešiť aj klimatickú krízu, ktorá možno nedokáže hneď naplniť naše nemocnice alebo destabilizovať našu ekonomiku, no jej dlhodobé dopady na ľudské životy, ekonomiku a životné prostredie môžu byť ešte vážnejšie. Už teraz vidíme extrémne suchá, búrky a zmeny počasia, ktoré za posledných dvetisíc rokov jednoducho neboli. Do budúcna môžme čeliť problémom, ako je masová migrácia, oproti ktorým bude migračná kríza spred pár rokov vyzerať ako detská rozprávka.
Okrem toho sa musíme baviť aj o ekonomických dopadoch tejto krízy, keďže jej neriešenie bude ekonomicky oveľa náročnejšie ako včasné adresovanie problému. Nebavme sa len o nejakých nákladoch, pretože investície do zelenej ekonomiky môžu priniesť lepšiu konkurencieschopnosť a výhodu pre našu ekonomiku, pretože je jasné, že ekonomika 21. storočia už nebude stáť na fosílnych palivách.
Na záver by som rád poďakoval pánovi ministrovi, pretože aj práve vďaka jeho iniciatíve a vďaka iniciatíve poslancov na výbore prešla táto, aj keď internetová, petícia do Národnej rady. Pretože si neviem predstaviť lepšie miesto, kde rokovať o budúcnosti ďalších generácií.
Ďakujem veľmi pekne.
24. 2. 2021 17:56:34 - 17:58:32 24. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 430 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
119.
Ďakujem za slovo. Podpora predĺženia núdzového stavu je prejavom zodpovednosti za ochranu zdravia a života ľudí. Ľudia sú unavení a frustrovaní, všetci sme unavení a frustrovaní, ja to úplne chápem. Táto vláda by určite rada riešila iné veci ako koronavírus celý rok a rada by reagovala možno na iné veci ako neustále sa meniacu situáciu, na nové mutácie, na nové problémy a chaos, ktorý tento vírus prináša. Všetci by sme boli radšej slobodní. Ja by som si veľmi rád dal dole toto rúško a rád by som išiel nakúpiť, do baru, do reštaurácie, radi by sme sa stretávali s kamarátmi, radi by sme si užili tú slobodu. Ale aká by to bola sloboda, keby kvôli tomu majú zomierať ďalšie tisícky, možno desaťtisícky ľudí? Aká by to bola sloboda, keby sa my môžme nadýchnuť slobodne s kamarátmi a známymi, keď iní by svoj boj v nemocniciach, v preplnených nemocniciach prehrali?
Ja chápem, že úlohou opozície je kritizovať vládu. Áno, robíme chyby. Treba si priznať, táto vláda robí chyby, ako robí chyby vláda v každej jednej krajine na svete, pretože toto je vírus, s ktorým sa bojuje len veľmi ťažko. A teraz, keď poviete, že ste proti, že ste proti opatreniam, že keď zatvárame, tak vy by ste otvárali, keď chceme vakcinovať, tak vy len dobrovoľne alebo vlastne vôbec nie, alebo iba tým Sputnikom, tak, samozrejme, že budete populárni, na facebooku budete mať tisícky lajkov a zdieľaní. Bude to populárne, ale nebude to zodpovedné, pretože teraz sme v tak ťažkej situácii, že opozícia a koalícia by možno mali prestať ukazovať prstom na to, kto je vinník, ale riešiť ako ďalej, ako sa zomknúť a túto situáciu riešiť. A preto plne podporujem núdzový stav.
Ďakujem veľmi pekne.
5. 2. 2021 17:13:39 - 17:28:58 23. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 426 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR -  
Ďakujem za slovo a ďakuje ti, Jožo, za takýto prejav trochu od srdca. Ja si tiež myslím, že jeden z takých tých lepších argumentov pre voľbu práve pre Daniela Lipšica je taký ten bitriolický hnev SMER-u, také zúfalé štekanie, besnenie, lebo to o niečom svedčí. Naozaj mňa by znepokojilo keby zrazu SMER povie, že Daniel Lipšic je dobrý kandidát. Daniel Lipšic je určite kvalitný a bol by dobrý špeciálny prokurátor, lebo strana, ktorá dvanásť rokov túto krajinu riadila a my teraz všetci vidíme ako túto krajinu riadila, vidíme ako oligarchovia končia vo väzbe, ktorí si tento štát rozdelili ako nejakú akciovú spoločnosť a rok, čo rok dostávali dividendy od každej jednej štátnej zákazky. Tak by mi veľmi vadilo, keby táto strana Daniela Lipšica podporí. Ešte ďalší trápny argument od strany, ktorá chcela poslať Roberta Fica, aktívneho politika, aktívneho politika ako ústavného sudcu je poukazovanie na politické aktivity Daniela Lipšica, ktorý už v politike pár rokov nie je.
Ja si myslím, že napriek tomu, že, Jozef, máme možno iné názory, je to v poriadku, veď je nás 95 a je logické, že každý má na to trochu iný názor, tak ja chápem tvoj postoj. Ja si na pritom myslím, že Daniel Lipšic je kandidát, ktorého potrebujeme, pretože jeho odhodlanosť, jeho profesionalita, a ten život, ktorý sa niesol v znamení boja proti korupcii je to, čo potrebujeme, aby sme tento mafiánsky štát, ktorý sa dvanásť rokov riadil ako akciová spoločnosť pre oligarchov, vyčistili. Ďakujem veľmi pekne.
29. 1. 2021 13:56:46 - 13:58:23 23. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 377 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
224.
Ďakujem za slovo. Ja sa musím priznať, že v tejto debate o princípe slobody slova momentálne stojím viac na tom americkom modeli, ktorý to ohraničuje vyzývaním na násilie. Aj keď som, samozrejme, ochotný kedykoľvek svoj názor pod tiahou argumentov a dôkazov zmeniť, pretože iba hlupák tento svoj názor nemení.
Čo mi ale trochu vadí na tejto debate, je taká, je účelovosť a doslova falošná argumentácia. Ja som mal už pocit pri argumentácii niektorých kolegov z ĽSNS alebo teda ex ĽSNS, teda ex extrémistov, že sa jedná normálne o liberálov, že sa ohýňajú, stále sa tu hovorí o slobode, dokonca o Amerike, o tej nenávidenej, zlej Amerike. Už som mal fakt pocit, že za chvíľku začnete obhajovať liberálnu demokraciu, a to by bol naozaj obrovský zvrat.
Takisto je trošku účelové, keď strana (povedané so smiechom), ktorej členovia sú odsúdení extrémisti, na ktorej kandidátke kandidovali jednoducho neonáckovia, ktorí sa tým ani dokonca, ktorí sa za to ani dokonca nehanbili a povedali to verejne, zrazu chce rušiť zákon, ktorý bojuje proti extrémizmu. To mi príde ako naozaj veľmi falošné pokrytectvo. Príde mi to, ako keby strana veľkopodnikateľov chcela zrazu znižovať dane alebo strana pedofilov chcela znižovať legálny vek sexu.
Ďakujem veľmi pekne.
27. 1. 2021 15:50:57 - 15:52:31 23. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 365 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
74.
Ďakujem veľmi pekne. Pán Suja, podpredseda ĽSNS, vy tu vytvárate taký dojem, ako keby sme na Rusko útočili a zajtra Jaro Naď s Igorom Matovičom aj Ivanom Korčokom vyhlásia Rusku vojnu a pošlú všetkých 15-tisíc slovenských vojakov bojovať niekde na Sibír.
Pravda je trošku iná, dovoľte mi povedať, ja som v podstate kultúrny rusofil totižto. Ja mám rád ruskú históriu, ja mám rád ruskú kultúru, ruskú hudbu, Rusko je fascinujúca krajina, ja som čítal Dostojevského, Tolstoja, Puškina v origináli. Neviem, koľko týchto rusofilov takúto afinitu k Rusku má. Ja nehovorím, že my máme neznášať Rusko. Práve naopak. A to isté hovorí aj táto stratégia.
Nám záleží na tom, malej krajine ako Slovensko, ktorá dováža ropu a plyn z Ruska. Je v podstate závislá na týchto dovozoch, nám záleží na dobrých vzťahoch. A na to, aby ste tancovali tango, potrebujete obidvoch aj keď jeden ten partner, ten, bohužiaľ, ten silnejší proti vám vedie otvorenú hybridnú vojnu, o čom nehovoria len predstavitelia západných krajín, ale dokonca aj naša SIS a ďalšie bezpečnostné zložky, tak sa tomu jednoducho musíme postaviť.
Takže hovorím, nikto tu neni za to, aby sme na Rusko útočili alebo aby sme proti nemu, nedajbože, viedli nejakú vojnu, ale chceme korektné, partnerské vzťahy. No, bohužiaľ, ak ten druhý partner tieto vzťahy nedodržuje, tak sa tomu musíme k tomu nejako postaviť.
Ďakujem veľmi pekne.
26. 1. 2021 16:34:30 - 16:34:59 23. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 398 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
135.<br /> Ďakujem za slovo. Ďakujem p&aacute;novi ministrovi a p&aacute;novi predsedovi v&yacute;boru. Ja rovnako d&uacute;fam, že obsah, cel&yacute; obsah tejto pet&iacute;cie bude prerokovan&yacute; v pl&eacute;ne, pretože kde inde sa baviť o takto d&ocirc;ležitej t&eacute;me, ktor&aacute; presahuje rezorty a gener&aacute;cie, ako v pl&eacute;ne N&aacute;rodnej rady.<br /> Treba povedať, že t&yacute;ch viac ako 120-tis&iacute;c podpisov nebolo zozbieran&yacute;ch fyzicky, ale cez internet. A na druhej strane treba pochv&aacute;liť t&yacute;chto mlad&yacute;ch ľud&iacute;, že t&aacute;to anketa bola spraven&aacute; oveľa profesion&aacute;lnej&scaron;ie ako anketa o predčasn&yacute;ch voľb&aacute;ch od majstrov digitaliz&aacute;cie.<br /> Bol by som r&aacute;d, keby sme sa o tejto t&eacute;me nebavili len ako o nejak&yacute;ch miliard&aacute;ch a o nejak&yacute;ch abstraktn&yacute;ch percent&aacute;ch, ale naozaj o invest&iacute;cii do bud&uacute;cnosti. Spomeniem len jeden fakt, je za cel&uacute; koronakr&iacute;zu na Slovensku zomrelo na COVID okolo 4 200 ľud&iacute;, čo je, samozrejme, zar&aacute;žaj&uacute;ce č&iacute;slo. Minul&yacute; rok ale zomrelo len kv&ocirc;li zlej kvalite ovzdu&scaron;ia 5 000 ľud&iacute;. To znamen&aacute;, že viac ako na COVID. Možno to nevid&iacute;me v preplnen&yacute;ch nemocniciach, no je to probl&eacute;m rovnak&yacute;. A takisto ako nevid&iacute;me možno tie n&aacute;sledky glob&aacute;lneho otepľovania dennodenne, tak pokiaľ sa nezobud&iacute;me teraz, tak ďal&scaron;ie gener&aacute;cie už t&uacute;to zmenu zvr&aacute;tiť nebud&uacute; m&ocirc;cť. A ja ako mlad&yacute; človek možno ani o ďal&scaron;&iacute;ch gener&aacute;ci&aacute;ch nebudem hovoriť, lebo sa to t&yacute;ka priamo tej mojej.<br /> Ďakujem veľmi pekne.
12. 1. 2021 17:53:13 - 17:54:37 21. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 380 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
116.
Ďakujem za slovo. Pán Kotleba, vy by ste sa do konca života nemali vyjadrovať k téme COVID-19. Ja naozaj neviem, či ste sa inšpirovali Jožom Pročkom a skúšate teraz nejakú novú verziu, že Marian Kotleba pokúša a skúšate, čo všetko vám ľudia v tejto téme uveria.
Vy ste tu hovorili o novom svetovom poriadku, o znaku šelmy, o špeciálnom kokteili Bromhexin s vodkou ako zázračným liekom. A naozaj človek už nevie, či to vy naozaj beriete vážne, či tomu veríte, alebo si naozaj z tých ľudí strieľate.
Vy ste tu hovorili o home office a v podstate nemožnosti aplikovať tento model na predavačky, čo táto vláda plne chápe, a preto predavačkám nezakazujeme robiť v predajniach. Takže ďakujem za túto poznámku.
A hovorili ste ešte jednu vec, čo treba povedať, že ekonomika verzus infekčnosť. Pravda je taká, že pokiaľ chránime zdravie, chránime aj ekonomiku. Lebo ak by sme tu mali 20-tisíc nakazených denne a boli by nakazení pracovníci firiem, ktoré musíme zatvoriť, tak by sa nič nevyrábalo a práve naša ekonomika je založená na výrobnom sektore. To by ste mohli chápať. Hovoria o tom štúdie, že jednoducho ak tu budete mať COVID bez opatrenia, bude sa šíriť o to rýchlejšie, tak jednoducho tá ekonomika fungovať nebude. Ale to možno tiež viete a skúšate, čo všetko vám vlastne voliči uveria.
Ďakujem.
26. 11. 2020 11:35:05 - 11:35:11 18. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 274 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Vymazať rámček!
25. 11. 2020 9:15:38 - 9:16:52 18. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 340 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
6.
Ďakujem za slovo. O kvalite kandidátov na generálneho prokurátora najviac hovorí fakt, že SMER nechce nikoho z nich podporiť, čo je naozaj veľmi, veľmi dobrým signálom. Keďže strana, ktorá môže za demontáž právneho štátu a za nejakú paródiu spravodlivosti, nechce podporiť nikoho z týchto kandidátov.
My ideme ale úplne opačnou cestou. Ako si povedal, Gábor, tento proces bude najtransparentnejší. Občania majú prvýkrát v histórii šancu vypočuť si generálnych prokurátorov, teda kandidátov na generálneho prokurátora, ktorý čelí veľmi ťažkým otázkam nielen ohľadom odbornej, ale osobnostnej a nielen odborným, ale aj osobnostným otázkam, ktoré svedčia o čestnosti a spravodlivosti daných kandidátov.
Toto je sľub, ktorý sme dali voličom. Ideme Slovensko očistiť a ja verím, ešte neviem koho, ale verím, že si zvolíme kvalitného, čestného a spravodlivého generálneho prokurátora, ktorý nám pomôže očistiť Slovensko od nánosu nespravodlivosti, ktorá sa tu 12 rokov budovala.
Ďakujem.
4. 11. 2020 10:46:43 - 10:50:34 16. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 322 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
66.
Ďakujem za slovo. Táto debata bola do veľkej miery plná emócií a sentimentu. A keby sme naozaj mali ísť tou cestou sentimentu, tak je veľmi logické, že by sme Arménsko podporili. Je to predsa len kresťanská krajina, Slovensko je tradične kresťanskou krajinou, aj keď aj to sa mení, sú nám logicky bližšie ako tureckí Azeri a moslimovia a hlavne v kontexte histórie človek nemôže konať inak, ako vyjadriť úprimnú sústrasť s tým, čo sa Arméncom stalo v minulom storočí počas genocídy, ktorú Turecko s veľkou hanbou dodnes stále popiera, pričom umrelo, tie odhady sa rôznia, ale hovorí sa až o 1,5 mil. ľudí, medzi nimi nevinných, ženy, deti a starí.
Kolega Vašečka to povedal, Hitler, keď plánoval holokaust, hovoril, kto si dnes spomenie na genocídu Arménov. Dúfal, že takto nejako prachom zapadne aj genocída Židov. Našťastie si ľudstvo spomína na obe.
Keď sme ale pri tom sentimente, tak musím vyjadriť isté počudovanie, keďže pán kolega Blaha tu včera sa bil do hrude a obetavo obhajoval režimy, ktoré kresťanstvo neznášali, ktoré boli otvorene protikresťanské a slobodu kresťanov popierali, ktoré vražili kňazov a bránili ľuďom slobodne vyznávať svoju vieru, dnes hovoril o bratoch kresťanoch, o bratskom kresťanskom národe, zajtra možno bude vyzývať k džihádu s bratmi moslimami.
Každopádne nemali by sme maľovať nejaký jednostranný obraz a tento konflikt zjednodušovať na konflikt toho dobrého, nevinného Arménska a zlého Azerbajdžanu. Ako povedal predseda Valášek, tento konflikt má už svoju históriu a tie zločiny a prehmaty sa diali na obidvoch stranách. Áno, hovorí sa o tom, že Azerbajdžan používa kazetové bomby a útočí na civilné obyvateľstvo. To je pravda, ale druhým dychom musíme povedať, že za zločiny proti civilom je vinený, je vinené Arménsko, ktoré tiež používa kazetové bomby a balistické rakety na civilné ciele. Naopak, mali, ako malá krajina by sme mali ísť cestou diplomacie a cestou urovnania konfliktu za účasti oboch strán.
Hovorilo sa veľa o Rusku ako o jedincom spojencovi Arménska, čo do veľkej miery je pravda, veď Rusko má s Arménskom historicky veľmi dobré vzťahy. Ale keď už hovoríme o Rusku, tak samotný Putin priznal, že riešenie vidí hlavne v spolupráci s Minskou skupinou a vzájomným urovnaním konfliktu. Takže my nerobíme nič iné, len v podstate hovoríme to, čo hovoria obidve strany, a to, že cesta je spoločné vyjednávanie a nájdenie riešenia, aby sa konflikt urovnal čím skôr.
A preto považujem za veľmi správne to uznesenie, rád ho podporím, pretože všetci sa zhodneme na tom, že vojna a zabíjanie sú zlé a najlepšia cesta, ako to urovnať, je s mediáciou, vyjednávaním a dohodou.
Ďakujem veľmi pekne.
3. 11. 2020 18:20:21 - 18:20:48 16. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 225 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
206.
Ďakujem za slovo. To bola, je to naozaj teda zaujímavá debata. Popravde neviem, koho mentálne príčetného by napadlo stavať na Slovensku sochu Dzeržinského, tak napadlo to vás, dobre. Každopádne je mi síce trochu ľúto, že tu asi nebudeme mať sochu Ondreja Dostála, ale je to viac ako akceptovateľná cena za to, že tu nikdy nebude socha súdruha - birmovaného komunistu pána Fica. Ďakujem. (Potlesk.)
3. 11. 2020 15:26:16 - 15:27:07 16. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 286 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
77.
Ďakujem za slovo. Ja viem, že toto nie je úplne merito veci, ale keď už pán Richter hovoril o celoplošnom testovaní a pán Kamenický o migrantoch, tak asi už je dovolené naozaj všetko.
Každopádne vy ste na konci povedali, že z východu prišla sloboda a mier. No ja viem, že tých Poliakov zjavne nemáte radi po tom poslednom vystúpení, ale spýtajte sa Poliakov, aká sloboda im prišla v Katyni, aká sloboda im prišla zo Sovietskeho zväzu. Spýtajte sa tisícky ľudí, ktorí boli odvlečení z Československa do gulagov. Spýtajte sa ľudí, ktorí skončili, ktorí stratili život v monsterprocesoch. Spýtajte sa ľudí, čo len kvôli tomu, že bojovali v povstaní, no nebojovali na strane komunistov, skončili vo väzeniach a boli mučení. Aká sloboda im z toho východu prišla, pretože z východu, bohužiaľ, prišla iba iná verzia tyranie.
Ďakujem.
3. 11. 2020 15:08:22 - 15:09:46 16. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 286 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
53.
Ďakujem za slovo. Winston Churchill povedal v reakcii na Chamberlaina a jeho appeasment, že: "Mohli sme si vybrať medzi vojnou a hanbou. Vybrali sme si hanbu a budeme mať vojnu." Bolo to ešte rok pred vojnou. A je veľmi správne povedať, že Briti a Francúzi sa snažili vojne zabrániť zbabelo, nakoniec tú vojnu aj tak dostali, čo nám ukazuje, že tyranom netreba nikdy ustupovať či už v prípade Československa, alebo Krymu.
Vy ste ale povedali A, no nepovedali ste B. Povedali ste, že Francúzsko a Británia vlastne môžu za druhú svetovú vojnu. A hájili ste tu Sovietsky zväz ako toho, ktorý nás tu chránil. Ale vy ste nepovedali to B. Vy ste nepovedali, že Sovietsky zväz sa s Hitlerom veľmi ochotne dohodol, rozdelili si Poľsko, kde Sovietsky zväz vyvražďoval elitu tak, ako ju na západe vyvražďovali nacisti. Vy ste nepovedali to, že bez krytia Sovietskeho zväzu, bez dodávok strategických materiálov by Hitler nikdy vojnu na západe nemohol viesť.
Takže keď sa bavíme o histórii, áno, bavme sa o mníchovskej zrade, ale bavme sa o najväčšej zrade na poľskom národe, o pakte Ribbentrop-Molotov a o tom, ako Sovieti s nacistami začali najhoršiu vojnu v dejinách.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
21. 10. 2020 9:20:26 - 9:21:37 16. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 202 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
8.
Ďakujem za slovo. Pán Kamenický, toto bola taká ukážková smerácka, novosmerácka demagógia, na ktorú sme v podstate už dávno zvyknutí. Človek, keby vás počúval, tak by si myslel, že tu ani nie je žiadny COVID, že všetko ide ako normálne a my tu z ničoho nič zvyšujeme dlhy a oproti vám, ktorí vy ste tie dlhy mali oveľa menšie, zabudli ste povedať, že vy ste to robili v čase, keď ten rozpočet rástol, keď sa darilo ekonomike, a my v čase, keď prežívame najhoršiu krízu od druhej svetovej vojny.
Vy ste tu hovorili, že ideme zaplatiť 100 mil. euro za plošné testovanie. Áno, nech to stojí aj 100 euro, 100 mil. euro, ale ako ekonóm by ste mali veľmi dobre vedieť, že každý deň lockdownu nás bude stáť milióny a milióny eur a tomu sa, bohužiaľ, nevyhneme. Okrem toho ste nám nechali zdravotníctvo v takom stave, že si jednoducho nemôžeme dovoliť takto pokračovať ďalej. Takže normálne mám teraz ten pocit, že vy ste vlastne tu dlho fungovali veľmi dobre a my teraz sa tu zadlžujeme, ale ten COVID ste asi nejako zabudli spomenúť. Nevadí, to už je takou bežnou súčasťou demagógie SMER-u a novosmeru.
Ďakujem.
24. 9. 2020 16:41:22 - 16:42:44 12. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 212 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
134.
Ďakujem za slovo. Ja budem možno trochu nesúhlasiť s predošlým rečníkom, ale ja si myslím, že ani vy sám neveríte tomu, čo hovoríte. Vy ste totiž, vy idete takou tou, takým štýlom rozpravy, že vy tam dáte strašne veľa takých bodov, úderov, všetkého možného a na to sa potom vlastne ani nedá reagovať. Vy dokážete v jednej, v jednej rozprave spomenúť Assangeho a Hlinku, rovno povedať, že vlastne pán minister je nacista, nejakým veľmi extrémnym extrapólovaním, potom Irak, Venezuelu, Chovanca, takže to, to normálne sa nedá ani na to reagovať, lebo tam je toľko bodov, ale to ani nie je váš štýl.
Každopádne poďme na fakty. Slovensko je jednoducho členom Európskej únie a NATO. Američania sú zodpovední za našu bezpečnosť. Ak chceme byť zodpovedný člen, tak si musíme naše záväzky plniť.
Ale ešte jedna vec ma zaujíma, že vy ste sám marxista? Veď v poriadku, máte na to právo, nie ste zďaleka jediný, každopádne ja potom nechápem taký, takú tú, váš, až taký váš konzervativizmus, pretože marxisti sú všetko, len nie konzervatívci a vy odmietate i migrantov, odmietate LGBTI, ako za vás by sa západní marxisti normálne prepadli od hanby.
Ďakujem.
22. 9. 2020 14:53:57 - 14:55:44 12. schôdza NR SR - 4.deň - B. popoludní Tlač 212 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
34.
Ďakujem za slovo. Pán Blaha, ja by som rád reagoval možno na pár bodov. Vy ste tam spomínali, že za socializmu sa budovalo. Naozaj, to je pravda, na druhej strane to je taký trošku smiešny argument, lebo to ako keby v Rakúsku sa nič nebudovalo, a tá krajina stagnovala celých 70 rokov, a pritom dokonca po vojne sme HDP na obyvateľa mali vyššie ako Rakúsko, ale tých 40 rokov socializmu si daň aj na našej ekonomike zobralo.
Súhlasím ešte s tým, čo ste povedali, že tu sa kradlo od 90. rokov, to je pravda, veď 12 rokov ste boli pri vláde, tak viete najlepšie.
Argument Adolf Hitler a socializmus verzus fašizmus, to tiež nechcem spochybňovať, veď v 30. rokoch bol Sovietsky zväz vedený ako hlavný antagonista fašistického Nemecka, to je to je pravda, ale čo sa stalo počas, po pakte Ribbentrop - Molotov, tak si podajú ruky, rozdelili si Poľsko, a zatiaľ čo, zatiaľ čo nacisti decimovali západ, tak Sovieti decimovali celé východné Poľsko a elitu poľského národa vyvraždili v Katyni.
Ten Kiska, to je asi nejaký váš líbling, keďže sa na neho stále odkazujete, ale on už v politike nie je, nie je ani poslanec dokonca, takže to je trošku možno aj zbytočné teraz vyťahovať.
Zločiny kapitalizmu tu nikto neobhajuje, my nechceme obhajovať to, čo robil Suharto v Indonézii, to boli naozaj hrozné masakre, ale o tomto ten zákon nie je.
No a na konci ste hovorili, že nacisti kriminalizovali ľudí s opačnými názormi. No, neboli jediní, toto tu robili komunisti 40 rokov, toto robili počas monsterprocesov, keď tí, čo nesúhlasili s režimom, končili vo väzení alebo na popravisku.
Ďakujem.

Deň v parlamente

<- ->