Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
6. 10. 2021 14:57:59 - 14:59:56 40. schôdza NR SR - 12.deň - B. popoludní Tlač 673 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo, budeš trošku tak reagovať nie chronologicky. Pán Kočiš, ja som tu neonanoval, ja som konštatoval, to je zásadný rozdiel. Pán Mizík, to je škoda komentovať. Potom tu bola ešte teda od exkolegu Martina Čepčeka. Áno, ja som na pápežovi bol a ja som aj napísal o tom, aj dokonca aj bol aj príspevok prečo tam som. Ja som otvorene priznal, že nie som katolík, že nebudem teraz zo seba robiť birmovaného komunistu a že mám za sebou neviem čo všetko možné len aby som získal nedajbože nejaké sympatie teraz kvôli tomu, že zo seba robím niečo čo nie som. Ja som povedal že ho rešpektujem, pretože sú veci s ním ktoré dielam, ako napríklad jeho dôraz na ľudskosť, empatiu, odpustenie, toleranciu. To sú veci, ktoré môžme zdieľať bez ohľadu na to či sme katolíci alebo ateisti, to je úplne v poriadku. A ja som tu hovoril o tom, že pre mňa nie sú všetky jeho výroky záväzné, pretože ja nie som katolík, pretože nie som, pre mňa to nie Svätý otec, je to proste pápež. A hovoril som o tom, že niektorí, ktorí teraz citujú pápeža a potom vôbec nerešpektujú to čo hovorí o očkovaní, tak to je podľa mňa trošku iný prípad.
Ondrej, presne súhlasím s tebou, že máme to tu ťažké presadiť čokoľvek to má jemnú nálepku liberálne. No tiež si myslím, že je lepšie toho slona jesť po častiach a ja chápem, že mnohí by od nás očakávali ambicióznejšiu legislatívu či už pri otázke drogovej politiky alebo pri registrovaných partnerstvách. Ale nalejme si čistého politického vína, nič ambicióznejšie tu neprejde a poďme sa sústrediť na to čo môžme spraviť tie, aspoň tie malé kroky aby sme zlepšili život občanov. Ďakujem.
6. 10. 2021 14:42:32 - 14:51:19 40. schôdza NR SR - 12.deň - B. popoludní Tlač 673 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR -  
Ďakujem za slovo. Úlohou štátu je zaručiť kvalitu života pre všetkých občanov bez ohľadu na vierovyznanie, sexualitu, alebo etnicitu. A práve o tom je debata pri registrovaných partnerstvách. My sme jednou z mála krajín, čo takýto inštitút v Európskej únii nepozná. Keď sa pozrieme na juh, tak to má napr. aj také konzervatívne Maďarsko, ktoré tu mnohí dávajú za príklad. Má to aj konzervatívne Taliansko a naozaj patríme k výraznej menšine, ktorá nijakým spôsobom neupravuje vzťah dvoch mužov, alebo dvoch žien.
Častokrát tu zazneli rôzne invektívy na adresu homosexuálov alebo transgender osôb, alebo iných menšín, a to jednoznačne nám ukazuje, že kultúra v parlamente je naozaj na veľmi nízkom bode a kolegovia z opozície a niektorí možno aj z koalície nerobia nič preto, aby ju zvýšili. Je takým zvykom, že každý cituje pápeža tak ako sa mu to hodí. Keď niektorí hovoria o tom, že pápež podporuje očkovanie, nediskrimináciu homosexuálov a chcem len podotknúť jednu zásadnú, jeden zásadný rozdiel. Ja nie som katolík, nie som kresťan. Keď hovorím, že pápež podporuje očkovanie, tak tým chcem zdôrazniť, že to je široký konsenzus. Pre mňa pápež nie je záväznou autoritou, pretože nie som katolík. Keď ale niekto katolíkom je a vyberá si, čo povie pápež, s ohľadom na to čo verí, je to trošku iná vec a je to trošku také malé pokrytectvo. Takže pre mňa neni úplne záväzné, čo povie pápež na adresu registrovaných partnerstiev, alebo manželstiev homosexuálov.
Zaznela tu, ale pre mňa jeden silný, silný prednes, a to bol Ján Mičovský, ktorý sa na vec pozrel z úplne iného uhla pohľadu. Hovoril tu o tolerancii, hovoril tu o ľudskosti, hovoril tu o empatii. Ako liberál verím, že človek by mal rešpektovať iné názory aj keď s nimi nemusí súhlasiť. Plne rešpektujem, že tento parlament je viac konzervatívny ako liberálny. Plne rešpektujem, že niektorí moji kolegovia sa na túto vec pozerajú inak ako ja a kvôli tomu ich nebudem haniť. To je podľa mňa cesta do pekla, pretože to len prispieva k špine a nenávisti a k polarizovaniu spoločnosti. A práve aspoň s takýmto rešpektom by sme mali pristupovať k tejto debate. Nemali by sme tu hovoriť o buznách, nemali by sme tu hovoriť o deviantoch a mentálne chorých. Mohli by sme sa na nich pozrieť aspoň s elementárnym rešpektom.
Viete, niekedy mám pocit ako keby, že registrované partnerstvo, alebo manželstvá, o ktorých vôbec nie je reč v politickej realite Slovenska ani najbližšiu dobu nebude, nejako zasahovali do života heterosexuálnych párov, alebo heterosexuálnych rodín. Môj vzťah s mojou priateľkou nijako neovplyvní to, že dvaja muži, alebo dve ženy majú registrované partnerstvo, alebo manželstvo. Takisto heterosexuálne rodiny nerozvracajú homosexuáli, ja mám niekedy pocit, že sa tu robí slamený panák a pridy môžu za rozvody, pridy môžu zničiť aj rodiny, nie alkoholizmus, nie domáce násilie a socioekonomické faktory, a preto nemám problém podporiť takýto návrh, nemám problém podporiť registrované partnerstvá, dokonca aj možno viac, pretože to nijako neovplyvní mňa, môj vzťah, moju budúcnosť a moju eventuálnu rodinu.
Zaznela tu ešte taká zaujímavá vec, že konzervatívna vláda sa zmenila na liberálnu vládu Eduarda Hegera. Ja som sa trochu pousmial aj som sa trochu potešil. Som sa trochu potešil, že sa už možno nebude musieť báť, keď príde nejaký uletený orbánovský zákon z opozície, že či náhodou neprejde týmto parlamentom, ktorý je konzervatívny a je oveľa konzervatívnejší ako by som si prial aj dokonca oveľa konzervatívnejší ako je konzervatívna slovenská spoločnosť. To je iba typické kreslenie nejakých slamených panákov, a tých zlých, zlých, zlých liberálov, čo tu všetko kontrolujú, čo kontrolujú médiá, čo majú moc v štáte, napriek tomu, že tu nedokáže prejsť ani jemne liberálne uznesenie. Tak ja sa pýtam, že kde sú títo mocní liberáli, táto kabala, ktorá kontroluje slovenskú spoločnosť, keď slovenská spoločnosť a zákony sú stále veľmi a veľmi konzervatívne. A dovolím si povedať, že tých tisíc hlasov, ktoré Progresívne Slovensko nezíska vo voľbách, sú veľkou škodou. Sú veľkou škodou, pretože ten balans, ten pomer liberálov a konzervatívcov by bol v tomto parlamente oveľa priaznivejší a debata o týchto témach by bola oveľa racionálnejšia, to už, žiaľ, nezmeníme.
Poďme, ale teraz späť k politickej realite. Ako som povedal, s týmto návrhom nemám problém, napriek tomu je tu istá koalícia, je tu istá opozícia a sú tu isté pravidlá. Ak teraz o piatej budeme hlasovať o tomto zákone, tak neprejde. Bude mať možno 30, 40 z hlasov za, väčšina bude proti. Na pol roka sa zablokuje akákoľvek téma pomoci homosexuálnym párom, či už upravenie spoločnej domácnosti, alebo drobné legislatívne zmeny. Tomáš Valášek ako nezaradený poslanec opozície má plné právo predkladať takéto návrhy, je to v súlade s ideológiou aj jeho, aj jeho strany a ako opozícia na to majú právo, len by som chcel apelovať na pragmatizmus a na kalkulačku parlamentu. Tento návrh ako je neprejde. Napriek tomu máme v programovom vyhlásení vlády takú zmienku o tom, že zlepšíme podmienky ľudí žijúcich v spoločnej domácnosti. To samozrejme neznamená registrované partnerstvá, to neznamená nejaké ultra liberálne reformy liberálnej vlády Eduarda Hegera, to znamená možno taký malý krok vpred, ktorý možno nie je to, čo by sme si mnohí priali, ale môže to situáciu zlepšiť. Viem, že naša koalícia je veľmi pestrá, a tých konzervatívcov je tam viac, no viem si predstaviť, že by sme dokázali prísť s niečím možno minimálnym a niečím čo by aspoň trošku zlepšilo situáciu homosexuálnych párov na Slovensku aj čo by malo šancu prejsť týmto parlamentom. A preto spravím všetko pre to, aby sme našli cestu ako tento scenár umožniť a verím, Tomáš, že mi pomôžeš a verím aj koaličným partnerom, že spolu nájdeme niečo čo možno nebude najambicióznejšie a čo bude priechodné a čo zlepší kvalitu života homosexuálnych párov žijúcich v spoločnej domácnosti, pretože úlohou štátu je zaručiť kvalitu života občanov.
Ďakujem.
6. 10. 2021 11:38:32 - 11:40:32 40. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 673 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Ďakujem pán kolega alebo ďakujem Janko za naozaj kultivovaný, slušný a veľmi ľudský príspevok. To je asi niečo čo sme v tejto rozprave potrebovali.
Keď si hovoril, že si si to nepripravil, a o to lepšie to plne vyznelo lebo bolo vidieť, že hovoríš zo srdca, nemáš nič na papieri, a to len dokresľuje to aký si človek.
Ešte k tej otázke, že či by si akceptoval svoje deti, tu aj niečo zaznelo na čo nemôžem reagovať. Ale to, že či je niekto heterosexuál alebo homosexuál, to si nevolí. Ja nepoznám človeka, ktorý by sa dneska zobudil a povedal si, že ja budem taký alebo onaký. Tým sa jednoducho rodí. A to by mal každý milujúci rodič akceptovať.
Čo si, ale človek nevolí alebo teda pardon, čo si človek volí s čím sa nerodí je nenávisť, je extrémizmus, je odsudzovanie, sú to ideológie ktoré potláčajú ľudské práva a ktoré potláčajú slobody. A to je niečo čo by som ja u svojich detí netoleroval. Takže toľko k otázke tolerancii.
A ešte tu znova zaznieva stále, že či môžu byť dve ženy alebo dvaja muži rodičia. Že keď ich dáme na ostrov, tak dieťa asi nesplodia. Čo je áno, samozrejme fyzicky a biologicky správne, ale potom sa rovnako môžeme pýtať, či je napríklad slobodná matka či môže byť rodičom. Pretože keď necháme slobodnú ženu na ostrove a prídeme za rok, tak tam to dieťa nebude jednoducho. A takisto ani slobodný muž, ktorý vychováva dieťa. A to sú jednoducho životné situácie, ktoré nastávajú a práve preto si myslím, že by sme sa nad tým mali zamyslieť a znova by som vyzval k tomu, čo si hovoril, že...
===== pretože, keď necháme slobodnú ženu na ostrove a prídeme za rok, tak tam to dieťa nebude jednoducho. A takisto ani slobodný muž, ktorý vychováva dieťa. A to sú jednoducho životné situácie, ktoré nastávajú a práve preto si myslím, že by sme sa nad mali zamyslieť. A znova by som vyzval k tomu, čo si hovoril, že skúsme túto tému uchopiť s empatiou, so súcitom a s porozumením. A skúsme pochopiť, že jedná sa naozaj o lásku.
6. 10. 2021 11:38:32 - 11:40:32 40. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 673 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Ďakujem pán kolega alebo ďakujem Janko za naozaj kultivovaný, slušný a veľmi ľudský príspevok. To je asi niečo čo sme v tejto rozprave potrebovali.
Keď si hovoril, že si si to nepripravil, a o to lepšie to plne vyznelo lebo bolo vidieť, že hovoríš zo srdca, nemáš nič na papieri, a to len dokresľuje to aký si človek.
Ešte k tej otázke, že či by si akceptoval svoje deti, tu aj niečo zaznelo na čo nemôžem reagovať. Ale to, že či je niekto heterosexuál alebo homosexuál, to si nevolí. Ja nepoznám človeka, ktorý by sa dneska zobudil a povedal si, že ja budem taký alebo onaký. Tým sa jednoducho rodí. A to by mal každý milujúci rodič akceptovať.
Čo si, ale človek nevolí alebo teda pardon, čo si človek volí s čím sa nerodí je nenávisť, je extrémizmus, je odsudzovanie, sú to ideológie ktoré potláčajú ľudské práva a ktoré potláčajú slobody. A to je niečo čo by som ja u svojich detí netoleroval. Takže toľko k otázke tolerancii.
A ešte tu znova zaznieva stále, že či môžu byť dve ženy alebo dvaja muži rodičia. Že keď ich dáme na ostrov, tak dieťa asi nesplodia. Čo je áno, samozrejme fyzicky a biologicky správne, ale potom sa rovnako môžeme pýtať, či je napríklad slobodná matka či môže byť rodičom. Pretože keď necháme slobodnú ženu na ostrove a prídeme za rok, tak tam to dieťa nebude jednoducho. A takisto ani slobodný muž, ktorý vychováva dieťa. A to sú jednoducho životné situácie, ktoré nastávajú a práve preto si myslím, že by sme sa nad tým mali zamyslieť a znova by som vyzval k tomu, čo si hovoril, že...
===== pretože, keď necháme slobodnú ženu na ostrove a prídeme za rok, tak tam to dieťa nebude jednoducho. A takisto ani slobodný muž, ktorý vychováva dieťa. A to sú jednoducho životné situácie, ktoré nastávajú a práve preto si myslím, že by sme sa nad mali zamyslieť. A znova by som vyzval k tomu, čo si hovoril, že skúsme túto tému uchopiť s empatiou, so súcitom a s porozumením. A skúsme pochopiť, že jedná sa naozaj o lásku.
6. 10. 2021 11:38:32 - 11:40:32 40. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 673 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Ďakujem pán kolega alebo ďakujem Janko za naozaj kultivovaný, slušný a veľmi ľudský príspevok. To je asi niečo čo sme v tejto rozprave potrebovali.
Keď si hovoril, že si si to nepripravil, a o to lepšie to plne vyznelo lebo bolo vidieť, že hovoríš zo srdca, nemáš nič na papieri, a to len dokresľuje to aký si človek.
Ešte k tej otázke, že či by si akceptoval svoje deti, tu aj niečo zaznelo na čo nemôžem reagovať. Ale to, že či je niekto heterosexuál alebo homosexuál, to si nevolí. Ja nepoznám človeka, ktorý by sa dneska zobudil a povedal si, že ja budem taký alebo onaký. Tým sa jednoducho rodí. A to by mal každý milujúci rodič akceptovať.
Čo si, ale človek nevolí alebo teda pardon, čo si človek volí s čím sa nerodí je nenávisť, je extrémizmus, je odsudzovanie, sú to ideológie ktoré potláčajú ľudské práva a ktoré potláčajú slobody. A to je niečo čo by som ja u svojich detí netoleroval. Takže toľko k otázke tolerancii.
A ešte tu znova zaznieva stále, že či môžu byť dve ženy alebo dvaja muži rodičia. Že keď ich dáme na ostrov, tak dieťa asi nesplodia. Čo je áno, samozrejme fyzicky a biologicky správne, ale potom sa rovnako môžeme pýtať, či je napríklad slobodná matka či môže byť rodičom. Pretože keď necháme slobodnú ženu na ostrove a prídeme za rok, tak tam to dieťa nebude jednoducho. A takisto ani slobodný muž, ktorý vychováva dieťa. A to sú jednoducho životné situácie, ktoré nastávajú a práve preto si myslím, že by sme sa nad tým mali zamyslieť a znova by som vyzval k tomu, čo si hovoril, že...
===== pretože, keď necháme slobodnú ženu na ostrove a prídeme za rok, tak tam to dieťa nebude jednoducho. A takisto ani slobodný muž, ktorý vychováva dieťa. A to sú jednoducho životné situácie, ktoré nastávajú a práve preto si myslím, že by sme sa nad mali zamyslieť. A znova by som vyzval k tomu, čo si hovoril, že skúsme túto tému uchopiť s empatiou, so súcitom a s porozumením. A skúsme pochopiť, že jedná sa naozaj o lásku.
6. 10. 2021 11:38:32 - 11:40:32 40. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 673 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Ďakujem pán kolega alebo ďakujem Janko za naozaj kultivovaný, slušný a veľmi ľudský príspevok. To je asi niečo čo sme v tejto rozprave potrebovali.
Keď si hovoril, že si si to nepripravil, a o to lepšie to plne vyznelo lebo bolo vidieť, že hovoríš zo srdca, nemáš nič na papieri, a to len dokresľuje to aký si človek.
Ešte k tej otázke, že či by si akceptoval svoje deti, tu aj niečo zaznelo na čo nemôžem reagovať. Ale to, že či je niekto heterosexuál alebo homosexuál, to si nevolí. Ja nepoznám človeka, ktorý by sa dneska zobudil a povedal si, že ja budem taký alebo onaký. Tým sa jednoducho rodí. A to by mal každý milujúci rodič akceptovať.
Čo si, ale človek nevolí alebo teda pardon, čo si človek volí s čím sa nerodí je nenávisť, je extrémizmus, je odsudzovanie, sú to ideológie ktoré potláčajú ľudské práva a ktoré potláčajú slobody. A to je niečo čo by som ja u svojich detí netoleroval. Takže toľko k otázke tolerancii.
A ešte tu znova zaznieva stále, že či môžu byť dve ženy alebo dvaja muži rodičia. Že keď ich dáme na ostrov, tak dieťa asi nesplodia. Čo je áno, samozrejme fyzicky a biologicky správne, ale potom sa rovnako môžeme pýtať, či je napríklad slobodná matka či môže byť rodičom. Pretože keď necháme slobodnú ženu na ostrove a prídeme za rok, tak tam to dieťa nebude jednoducho. A takisto ani slobodný muž, ktorý vychováva dieťa. A to sú jednoducho životné situácie, ktoré nastávajú a práve preto si myslím, že by sme sa nad tým mali zamyslieť a znova by som vyzval k tomu, čo si hovoril, že...
===== pretože, keď necháme slobodnú ženu na ostrove a prídeme za rok, tak tam to dieťa nebude jednoducho. A takisto ani slobodný muž, ktorý vychováva dieťa. A to sú jednoducho životné situácie, ktoré nastávajú a práve preto si myslím, že by sme sa nad mali zamyslieť. A znova by som vyzval k tomu, čo si hovoril, že skúsme túto tému uchopiť s empatiou, so súcitom a s porozumením. A skúsme pochopiť, že jedná sa naozaj o lásku.
6. 10. 2021 10:51:08 - 10:53:08 40. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 673 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Kéry, toto bol o level alebo dva kultivovanejší príspevok do debaty, takže oceňujem, že ste aspoň nepoužívali invektívy ako predchodcovia. Napriek tomu ste ma v istých bodoch zarazili a to tou dišputou o tom, či by ste zamestnali učiteľa, ktorý by bol gay alebo Moslim. Pretože to mi príde naozaj diskriminačné. Ja som mal učiteľov, ktorí boli aj gayovia, aj Moslimovia, ale boli to skvelí ľudia. Naučili ma, jeden ma učil psychológiu. Bolo to veľmi zaujímavé, čo som sa dozvedel, naozaj dokázal u študentov vzbudiť záujem pre tú látku a toto je asi zásadný problém, kde sa rozchádzame. Pretože ja si myslím, že nemôžme ľudí škatuľkovať a triediť podľa toho, či sú takí alebo onakí, či sú kresťania alebo Moslimovia, či sú ateisti, či sú budhisti, či sú homosexuáli alebo heterosexuáli, lebo ten stret je trošku pestrejší a komplexnejší a my, keď si takto zatvoríme dvere a budeme nálepkovať, tak o mnoho v tejto pestrosti prídeme a samozrejme nie je správne súdiť ľudí podľa vierovyznania a sexuality alebo farby pokožky. Som rád, že ste nespomenuli to, že by ste napríklad černocha nezamestnali, to by tiež logicky vychádzalo z tejto vašej myšlienkovej argumentácie. A ešte jedna vec. Vy ste sociálny demokrat. Hovorili ste, že sociálna demokracia, tá vaša je trochu iná. Naozaj vy ste taký unikát, pretože sociálna demokracia väčšinou je spätá aj s právami menšín a my sme v minulosti videli fotky pána Blahu ako chodil na prajdy, ako sa tam cítil dobre. Na tých fotkách vyzeral šťastne, chválil to, ale potom zistil, že tie krúžky a tí voliči sú trošku inde, tak spravil taký ideologický zvrat a bohužiaľ populizmus vyhráva.
6. 10. 2021 10:27:08 - 10:29:08 40. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 673 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Pán Kotleba, vy ste ma v tom úvode naozaj potešili. Vy ste hovorili o tom, že konzervatívna vláda sa zmenila na otvorene liberálnu vládu Eduarda Hegera. Ja som normálne nadšený, čakám kedy konečne príde ten liberálny parný valec, ktorý začne predkladať liberálne návrhy a schvaľovať ich, pretože tá realita je taká, že toto je konzervatívna vláda, stále väčšinou a toto je konzervatívny parlament. A ja by som bol veľmi, veľmi rád, keby to bolo liberálnejšie, ale, žiaľ, vidíme, že ani jemne liberálne uznesenie neprejde týmto parlamentom. Takže toľko ku konzervativizme tejto vlády a tohto parlamentu.
Pred týždňom sme tu mali pani prezidentku, ktorá hovorila o kultúre v parlamente, o slušnosti, o vyjadrovaní sa politikov a vy ste opäť raz ukázali, že ĽSNS je kedykoľvek pripravená prerážať dno. Vy tu hovoríte invektívy, smejete sa tu, už vytvárate nejaké parlamentné registrované partnerstvá len preto, aby ste zosmiešnili vášho oponenta, nie aby ste poukázali na to, že ako argumentuje, ako sa v slušnej spoločnosti robí. Vy ho radšej zosmiešnite a ironizujete. To je naozaj výpoveď o kultúre v ĽSNS a o tom čo vy prinášate do tohto parlamentu.
A keď ste ešte hovorili teda, že ako je možné, že dvaja muži alebo dve ženy by mohli mať dieťa, no aj teraz, ja sa potom pýtam, že ako je vlastne možné, že jedna žena môže mať dieťa alebo jeden muž môže mať dieťa, lebo aj to sa deje, pretože tie životné situácie sú všelijaké a často s dieťaťom končí iba jeden z rodičov. Takže toľko k vašemu polemizovaniu o biologickej možnosti dvoch mužov alebo žien majúcich dieťa.
5. 10. 2021 17:16:03 - 17:17:41 40. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Kuffa, pritom v zásade nemyslíte zle, len to bolo také trošku rozhádzané. Ja som sa na túto debatu aj celkom tešil, lebo je to taký zaujímavý stred dvoch pohľadov. Jeden hovorí o tom, že podnikatelia, zamestnanci by mali mať slobodu pracovať aj v nedeľu. Druhí hovoria od spoločenských dopadoch a tak ďalej. Ale vy ste tak trošku to rozvláčne poňali, lebo tam ste hovorili o rímskom cisárovi, o hádzaní kresťanov do Kolosea, o svätej zemi, kde by ste chceli žiť, potom ako sa dakedy spracovávalo obilie. Potom tu bol taký turistický itinerár, takže naozaj, že to by bolo potrebné aspoň trošku zjednotiť, aby sme vlastne zistili, že čo chcete povedať týmto celým.
A vy keď hovoríte o tých krajinám čo to majú, tak samozrejme, to je pravda. Sú krajiny, čo to majú takto. Sú krajiny, čo to nemajú. Ale napríklad je dobre povedať, že v Maďarsku to mali a tiež to museli potom zrušiť, lebo ľudia boli proti. A takisto v Poľsku bol teraz prieskum a väčšina ľudí by si napríklad priala, aby obchody boli otvorené aj v nedeľu, hlavne čo sa týka maloobchodu.
A ja tento názor, že by si jednak podnikatelia a jednak aj zamestnanci mali možnosť zvoliť prácu aj v nedeľu, je to dobré napríklad aj pre mladých ľudí, študentov, pretože mnoho študentov tým, že cez týždeň chodí do školy, tak práve cez víkend si môžu privyrobiť a často práve cez tú nedeľu zarobia viac akoby zarobili v normálny pracovný deň. Takže ja som rozhodne za to, aby ten stav, ktorý máme, ostal aj naďalej.
1. 10. 2021 13:17:17 - 13:19:15 40. schôdza NR SR - 10.deň - A. dopoludnia Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Pán špeciálny prokurátor, vy ste tu vyjadrili taký údiv nad tým, že niektorí poslanci, ktorí vás kritizujú, aj keď to nebola kritika, to bolo také zahltenie priestoru urážkami a toxicitou, si potom ani tú vašu reakciu nevypočujú. No a to je z jednoduchého hľadiska, pretože to nebola snaha o kritiku, ani debatu, to bolo také teátro, to bola taká finta na seniorov, oni si to potom nahrajú ako vám neskutočne naložili a budú sa vytešovať na svojich stránkach. takže tu nejde o žiadnu debatu, tu ide iba o to, zahltiť priestor toxicitou. Po tom, čo ste hovorili o 363-ke, je asi každému jasné, že nad týmto paragrafom sa treba seriózne zamyslieť a a treba ho seriózne prehodnotiť, po tom, čo som včera počul chválu, až ódy na generálneho prokurátora od extrémistov a ľudí zo SMER-u a HLAS-u, sa utvrdzujem v tom, že túto voľbu generálneho prokurátora ľutujem.
Vy ste ešte hovorili o tom, že kajúcnik to je pejoratívne slovo a ja s tým ani tak moc nesúhlasím, lebo ten význam je taký biblický, to je v podstate človek, ktorý robil zlo, ktorý hrešil, až príde do bodu, kedy úprimne svoje skutky oľutuje a snaží sa kajať a nejako aspoň čiastočne zadosťučiniť spravodlivosti. A to presne sa deje. A keď človek dnes počúva priznania a výpovede týchto bývalých vysokopostavených verejných činiteľov, tak to len dokresľuje obludnosť systému, ktorý tu bol, ktorý slúžil SMER-u a ktorý ako povedal kolega Šeliga spraví všetko pre to, aby proces očisty zastavil.
1. 10. 2021 12:28:55 - 12:30:55 40. schôdza NR SR - 10.deň - A. dopoludnia Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne. Naozaj ďakujem za mimoriadne kultivovaný a vecný príspevok. Oproti predošlému rečníkovi sa to nedá porovnať, to bolo tak o tri alebo štyri triedy vyššie, ale keď, neviem, či pán poslanec Blaha vôbec nejakú triedu má.
Každopádne si veľmi správne pomenoval to, to nechutné pokrytectvo smerákov, ktorí keď dvanásť rokov vládli, štyri roky vládli sami, tak neboli problém kajúcnici, nebol problém väzba. Vtedy keď tam sedeli bežní ľudia, v tej väzbe, vtedy to nikoho nezaujímalo, vtedy to bolo, samozrejme, normálne. Teraz keď tam sedia ich ľudia, ich vysokopostavení ľudia, ktorí tu vytvárali systém korupcie, tak to je mučiaci nástroj, to je španielska čižma, tam pomaly si predstavujeme, že toho Bödöra tam naťahujú na škripec a pália mu tam žeravými železami časti tela, pretože jednoducho sa boja a vedia prečo. Pretože títo ľudia, keď začnú vypovedať, tak celý ten ich domček, ten mafiánsky domček z karát im padne.
Ja som veľmi rád, že pán Lipšic, pán špeciálny prokurátor sa vyjadruje v médiách, pretože možno by nemusel. Bolo by ideálne, keby nemusel, lenže to by to sme nemohli mať opozíciu, ktorá robí vyšetrovateľa, ktorá robí prokurátora, ktorá robí sudcov a ktorá robí kata, pretože Robert Fico už od začiatku tu nechutne spochybňuje, útočí a šíri svoj hnev voči ľuďom, ktorí dali dole skutočnú mafiu, a na druhej strane robí svätcov, martýrov z ľudí ako Bödör, Jankovská a podobne. A to je naozaj nechutné pokrytectvo, ale čo iné môžeme čakať od týchto ľudí?
Na konci si ešte hovoril teda, že prokurátor je nezávislá od politikov a keď sa pozrieme na to, že kedy, kedy to všetky veľké kauzy začali, tak to bolo ešte pred tým, než sa stal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, že to bolo ešte pred tým, než tam bol vôbec nominant, ktorého sme si zvolili my. Bolo to vtedy, keď tam boli prokurátori, ktorí tam boli predtým dlhé roky.
1. 10. 2021 11:42:11 - 11:44:11 40. schôdza NR SR - 10.deň - A. dopoludnia Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. To nebol prejav, to bol frenetický verbálny reflux. Pán Blaha tu už nie je, ale čo mi je trošku ľúto, lebo tieto slová boli adresované jemu. Ja som sa normálne zasmial, keď pán Blaha hovoril o opičke Tódovej, pretože keď smerák, smerák, smerák hovorí o opičke, tak to je ako nejaká groteskná komédia, pretože opička bola prezývka štátnej tajomníčky pani Jankovskej, ktorá sa s Kočnerom vytešovala ako za kabelky predáva rozsudky. Ale pán Blaha má vyoperovaný, vyoperovanú chrbticu a niečo také ako hanba asi v živote necítil, čo je vidno z jeho prejavu. Je veľmi vtipné, že tuto tí smeráci tak vykresľujú, že to sú nejaké súdy, polícia, prokuratúra, médiá, všetko, čo vlastne riadi nejaký Igor Matovič a pritom stále rozhodujú ľudia, ktorí tam sú roky rokúce, ktorí tam boli za dvanásť rokov vlád SMER-u. My sme nevymenili súdy, my sme nevymenili políciu, my sme nevymenili všetkých prokurátorov na Slovensku. A oni to robia taký obraz o tom, ako tu mafia vládne, ako tu mafia rozhoduje, ako tu mafia rozhoduje, kto pôjde do väzby a kto nie, čo je trošku vtipné, ale mafia tu bola, mafia tu bola dvanásť rokov, o čom dnes vypovedajú vysoko postavení smeráci, ktorí zastávali najvyššie funkcie v štáte. O tom dnes vypovedá Imrecze, Suchoba, Čech, Makó, Slobodník, Beňa a podobní a oni hovoria o tom, ako s úradu vlády premiér Fico zneužíval finančnú správu, NAKU, políciu na to, aby prenasledoval opozíciu. Toto vypovedajú a preto sa boja. A namiesto tlačoviek by si mali obliecť vrecovinu, nasypať na seba popol a modliť sa ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
30. 9. 2021 15:48:01 - 15:49:35 40. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Ja budem reagovať na jednu vec, ktorú si spomenul a to je ten tvoj dnes už slávny beh na nudistu a otázka hanby. Ja som, keď som bol malý tak ja som popravde rád sledoval tvoje relácie mi to prišlo vtedy veľmi vtipné, vedy bola tá televízna zábava trošku iná ako dnes, to už je vec gustu, gusta pardon. Ale keď to niektorí vyčítajú ako veľkú hanbu tak sa treba pozreť nato, že kto to hovorí. A ja sa tak pýtam, že čo je väčšia hanba, že prebehnúť v rámci nejakej stávky námestím na Adama alebo sa tváriť ako nejaký etalón morálky, slušnosti, spravodlivosti ako chodiť v uhladených oblekoch s uhladeným účesom usmievať sa a byť jeden skorumpovaný pardon za výraz hajzel. Ja sa pýtam, že čo je väčšou hanbou, že ten tvoj slávny beh alebo keď niekto v minulosti hajloval, keď niekto v minulosti napadol nejakú menšinu, keď sa niekto v minulosti nenávistne vyjadroval na adresu Rómov na adresu Židov na adresu homosexuálov, čo je horšie, že komu ublížil ten tvoj beh a komu ubližuje nenávistné prejavy a nenávistné skutky. Ja by som zakončil možno len tak, že radšej desaťkrát prebehnem Slovensko nahý ako byť neonacistom alebo skorumpovaným podvodníkom. Ďakujem.
28. 9. 2021 10:16:52 - 10:18:52 40. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
52.
Ďakujem za slovo. Ja som teda rád, že máte štyri deti. Som rád, že ste sa takto rozhodli, ale často počúvam pri obhajobe akýchkoľvek reštrikcií potratoch veci, že ja mám dve deti, ja mám tri deti, ja štyri deti, ja mám päť detí a som veľmi rád. Ale veď to je úplne v poriadku. A nikto sa vám toto nesnaží negovať. Ja mám pocit, ako keby sa tu vytvára obraz, že nejaké pnutie od liberálov, ktoré ako keby chcel tie potraty spraviť povinnými.
Ja mám taký pocit, ako keby že tu sa tvorí obraz nejakých zlých liberálov s červenými očami, ktorí jednoducho chcú aby bolo tých potratov čo najviac a takto vôbec nie, a takto nikto z nás nehovorí. Veď je úplne v poriadku, keď sa niekto rozhodne mať dieťa, nech má dve, tri, štyri, ako koľko chce, veď to je, my to radi podporíme. To je tá sloboda výberu. A to tu nikto nespochybňuje. Tu nikto nespochybňuje to, že by sme mali podporiť viacčlenné rodiny, veď to je v poriadku. Jediné čo hovoríme je to, že tá žena by si to mala vybrať sama. A ty a tvoja žena ste mali, ako si hovoril, ťažké ekonomické podmienky, ale minimálne tam bolo to zázemie. A mnoho žien takéto zázemie nemá, mnoho žien je pod tlakom, mnoho žien je naozaj v ťažkej aj finančnej, aj spoločenskej situácii a jednoducho si toto vyhodnotila ako tú lepšiu voľbu. A nám, keďže sme v demokratickej a slobodnej spoločnosti, neostáva nič iné, len ako túto voľbu rešpektovať. A preto mám problém s akýmkoľvek obmedzovaním potratov, ale naopak, vítam akúkoľvek iniciatívu na to, aby sme tým ženám poskytli lepšie zázemie, či už finančnú pomoc, alebo rôzne organizácie. Kľudne poďme do toho a naozaj nerobme tu obraz toho, že liberáli si v nejakom chorom zmysle želajú potraty.
28. 9. 2021 9:55:01 - 9:55:26 40. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR -  
(32.)
na takej úrovni ako by mohla byť, takže neviem, či tento zákon prejde, určite má väčšiu šancu ako tie zákony, ktoré tu boli predtým, ktoré boli naozaj radikálne. Toto je teda miernejšie, ale je to možno aj taká hodená rukavica a je dobre, že prišla od strany SaS, že naozaj, že poďme robiť na systémových riešeniach, ktoré by sme mohli podporiť, či už liberáli, alebo konzervatívci.
Ďakujem.
28. 9. 2021 9:53:44 - 9:55:26 40. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
32.
Ďakujem za slovo. Ja si myslím, že táto debata by potrebovala trochu viac civility, a to od obidvoch strán, aby sme sa naozaj vyhli nejakým veľkohubým vyhláseniam, ktoré sú skôr emočné ako faktické alebo nálepkovaním jedného a druhého týmito a týmito nálepkami. Čomu by sme sa mali venovať, sú fakt, keďže ideologicky sa tieto dva tábory na tom asi úplne nikdy nestretnú, tak by sme sa mohli baviť o jednotlivých bodoch.
A mňa preto aj zaujalo, čo si teda hovoril, pán kolega, o tej finančnej pomoci. Ja to nevnímam samo o sebe ako problém, že tá pomoc nie je systémová v tomto zákone, lebo ako keby niekto je na púšti a je smädný, tak najlepšie je, samozrejme, ho doviesť do studne, ale aj fľaša vody nie je úplne na zahodenie. Takže samozrejme, akákoľvek pomoc je vítaná a to si presne myslím, že sú tu za mňa body, ktoré podľa mňa pomáhajú, no sú to, samozrejme, body, s ktorými nemôžem súhlasiť, ako ten druhý breh povestný, ale práve toto, táto systematická pomoc je podľa mňa ten prienik, kde by sme sa mohli stretnúť, či už je človek liberál alebo konzervatívec, tak si myslím, že sa zhodneme na tom, že tehotné ženy alebo matky potrebujú systémovú pomoc, ktorá momentálne nie je na takej úrovni, ako by mohla byť.
Takže neviem, či tento zákon prejde, určite má väčšiu šancu ako tie zákony, ktoré tu boli predtým, ktoré boli naozaj radikálne, toto je teda miernejší, ale je to možno aj taká hodená rukavica. A je dobré, že prišla od strany SaS, že naozaj poďme robiť na systémových riešeniach, ktoré by sme mohli podporiť, či už liberáli alebo...
=====
22. 9. 2021 16:24:18 - 16:25:55 40. schôdza NR SR - 4.deň - B. popoludní Tlač 575 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
106.
Ďakujem za slovo. To bol taký typický prejav, pán Mazurek, že taká čierno-biela dichotómia, idete veľmi po povrchu a, samozrejme, maľujete čerta na stenu.
Ja by som chcel možno ešte jednu vec vypichnúť a na tom vlastne ukázať, že ako vlastne vy nechápete, o čom hovoríte, že vy sa tu stále oháňate tým genderom, že tam hovoria, že tu je 75 pohlaví, ale reálne sú iba dve biologicky, takže cha-cha-cha, vy ste všetci hlúpi, my to vieme dobre. Len ten problém je trošku lingvistický, pretože v anglickom jazyku sú dve slová, sú sex ako pohlavie a gender. A keď si pozrete, kebyže už len trošku, vyviniete trošku aktivitu, aby ste si pozreli, čo ten gender vlastne je, tak si pozriete, že gender znamená, že sociálne konštruované očakávania spoločnosti o tom, ako by sa napríklad žena alebo muž mali správať. A to sa vyvíja v histórii. Keď si pozriete napríklad, ako vyzerá Ľudovít XIV. na obraze, tak dneska by ste povedali, že to je transgender, lebo mal mejkap, mal takú bielu parochňu, mal také silónky biele a do toho lodičky. A vtedy to bolo považované za vrchol mužskosti. Tak sa obliekala európska aristokracia. Dnes to je, samozrejme, iné, pretože spoločnosť sa vyvíja. Takže nabudúce aspoň si niekedy trošku prečítajte, o čom hovoríte, lebo ja chápem, že na tom videu to bude vyzerať skvelo a ľudia vám to zožerú, ale tá realita je často oveľa komplikovanejšia.
21. 9. 2021 17:50:05 - 17:51:12 40. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 575 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Pán Blanár, vy ste asi sami neverili tomu a čo ste hovorili, to, čo ste povedali na konci, tak to už bol naozaj, naozaj veľmi vysoký vrchol demagógie. To, že nechápete ten sarkazmus, ktorým Igor Matovič hovoril o NSDAP, myslím, že nikto súdny asi nie je presvedčený o tom, že Igor Matovič chce, aby bolo OĽaNO naozaj ako NSDAP, na to tu máme iné strany. Vy ste to ešte potom spájali s pánom Naďom a vy ste spravili takú zvláštnu, taký zvláštny mostík ako kebyže chcete naznačiť, že vlastne cieľom ministra obrany Jara Naďa, je prepísať dejiny SNP, pretože my sme vlastne nejakí fašisti. Tak to, tak to v podstate vyznelo a to už je fakt tak hrubá demagógia a také skrúcanie toho, čo bolo povedané, že tomu sám nemôžte uveriť a v podstate to aj tak vyznelo, že to ste len dali len tak do éteru. Každopádne nie je to OĽaNO, ktoré sa bratríčkuje s fašistami, na to sa treba pozerať do vlastnej strany.
17. 9. 2021 13:31:07 - 13:31:56 40. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 575 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
214.
Ďakujem za slovo. Ďakujem kolegom za slová podpory a ďakujem za to, že avizovali, že budú hlasovať za toto uznesenie. Myslím, že ako ste povedali, je to veľmi dôležitý signál pre rôzne menšiny, ktoré sú zahrnuté v uznesení. Ešte teda k exkolegovi Miroslavovi Kollárovi, tak samozrejme, že ja chápem túto výtku, ak to teda bola výtka, len ja som tým chcel zdôrazniť samotný fakt, že o čom je toto uznesenie. To, samozrejme, neznamená, že by sa mali rezignovať a ja sám verím, že veci, ktoré si spomenul, týmto parlamentom prejdú. A myslím si, že je už trochu načase, keďže sme v 21. storočí, aj keď niekedy z tých debát v pléne sa to úplne nezdá.
17. 9. 2021 13:21:46 - 13:26:38 40. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 575 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Stančík, Andrej (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
204.
Ďakujem za slovo.
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, za posledný rok a pol tu na adresu menšín zazneli také urážky, za ktoré by sa nehanbil ani štamgast v IV. cenovej, a nieto ústavný činiteľ. Ako sa cíti asi mladý Róm, ktorý študuje, keď o sebe počuje, že je asociál, keď o sebe počuje, že nepracuje, keď o sebe počuje, že je parazit? Ako sa asi cíti mladý homosexuál, ktorý má problémy priznať sa pred vlastnou rodinou, pretože sa bojí odmietnutia, keď o sebe počúva, že je deviant, že je mentálne chorý a že od detí by sa mal držať ideálne aj kilometer.
Toto sú veci, ktoré nezazneli z úst nejakej internetovej diskusie, kde sú urážky pravidlom dňa, ale ktoré zazneli tuto, v pléne Národnej rady. Zazneli od ľudí, ktorí by mali ísť príkladom, a nie nadbiehať nenávisti, predsudkom a diskriminácii. Práve preto sme sa rozhodli prísť s týmto uznesením a práve preto o ňom dnes rokujeme.
Pretože práva menšín sú ľudskými právami a spoločnosť je len tak silná, ako chráni svojich najslabších a najzraniteľnejších. Ja úplne chápem, že z politického hľadiska je veľmi príjemné, je veľmi ľahké útočiť na menšiny a tak si vytĺkať nejaký politický kapitál, pretože ako vidíme, naša spoločnosť je stále plná predsudkov a nenávisti. Práve o to viac by sme sa ako poslanci mali snažiť tejto nenávisti a predsudkom čeliť, a nie ju živiť, ani na nej parazitovať.
Mali by sme dokonca prerokovávať tzv. Orbánov zákon, čo nie je znova nič iné, iba bič na homosexuálov, ktorý má za cieľ vytĺkať si politické bodíky na nenávisti k menšine.
Zaznelo tu niečo o prirodzenosti a mne to príde trochu vždy také dvojsečné, pretože čo je prirodzené? Ak sa spýtate Rimana v I. storočí, povie, že prirodzené je otroctvo. Prirodzené je trhať otrokov v Koloseu a zabávať sa na tom. Ak sa spýtate, čo je prirodzené v 18. storočí, tak prirodzené je to, aby ženy sedeli doma, aby ženy nerobili, aby ženy nepracovali, aby ich jedinou prácou alebo poslaním bolo rodiť deti a starať sa o ne. Lenže spoločnosť sa vyvíja. Vďakabohu. Sme tolerantnejší, sme otvorenejší a sme menej diskriminatórni, ako pred storočím. A to je veľmi pozitívne, pretože nie je nič horšie, ako ľpieť na starých tradíciách len preto, že tu už boli. Ak by sme tento argument používali stále, tak ženy by dodnes nemali volebné právo a otroctvo by bolo takým európskym štandardom.
Dámy a páni, táto deklarácia neznamená, ako povedal kolega Kristián, nejakú zásadnú zmenu PVV. Neznamená to, že zajtra prijmeme manželstvá homosexuálov, aj keď by som bol osobne za, neznamená to žiadny posun v ideologickom nastavení tejto koalície, ktorá je, priznajme si, konzervatívna. Napriek tomu by som ale rád apeloval na konzervatívnych kolegov, aby toto uznesenie podporili, aby dali jasný signál menšinám, či už etnickým, náboženským alebo sexuálnym, že Národná rada si ctí ich ľudské práva. Ctí si ich ako ľudí, ako občanov. Aby sme dali jasný signál, že máme k nim úctu a rešpekt, ktorý si možno nezasluhujú iba ako menšiny, ale hlavne ako ľudské bytosti, pretože za posledný rok a pol sme na toto konštantne zabúdali.
Takže ešte raz, milí kolegovia, verím, že naprieč ideologickým spektrom sa nájde podpora na toto uznesenie a vyšleme jasný signál, že si vážime každého bez ohľadu na jeho pôvod, etnicitu, sexualitu alebo náboženstvo.
Ďakujem veľmi pekne.

Deň v parlamente

<- ->