Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
16. 3. 2023 17:04:06 - 17:09:33 88. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1483 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Potocký, Milan (OĽANO) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Zajtra o jedenástej? (Spravodajca sa obrátil na navrhovateľa.) Hlasovanie zajtra o jedenástej hodine.
16. 3. 2023 16:43:41 - 16:45:01 88. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1483 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Potocký, Milan (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu   (text neprešiel jazykovou úpravou)

14. 3. 2023 14:30:08 - 14:30:49 88. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1362 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Potocký, Milan (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Pani poslankyňa Evka Horváthová, ďakujem za tvoje vystúpenie. Nebolo to politicky podfarbené, motivované. Naozaj to bolo vystúpenie odborníka, ktorý vie veľmi dobre, aká je situácia v našich nemocničných a zdravotníckych zariadeniach. Tak ako ty hovoríš, aj ja chválim návrh predkladateľov. Ale presne ako si uviedla na mnohých príkladoch, žiaľ, je v dnešnej situácii nevykonateľný. Pretože veľmi dobre si pomenovala tie technické a kapacitné možnosti dnešných nemocníc a zariadení. Tak ako hovoríš, ak by sa to týkalo už nových oddelení, ktoré by mali byť pripravené na to, ktoré sa budú stavať, nevidím v tom ani ja problém. Preto podporím tvoj pozmeňujúci návrh, ktorý vlastne prináša kompromis. Ďakujem veľmi pekne.
15. 2. 2023 10:47:32 - 10:48:34 83. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1317 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Potocký, Milan (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem všetkým kolegom za faktické poznámky. Zareagujem tak všeobecne. Ako ste už tu viacerí naznačili, že sme urobili veľmi málo v boji proti úžery. Áno je to pravda. Urobilo sa veľmi málo, ale veľmi dobre viete, že keď nastúpila táto vláda boli úplne iné priority. Bojovalo sa hlavne proti korupcii na najvyšších miestach v tomto štáte, ktorá roky bola zametaná pod koberec. To bola priorita tejto vlády. Potom policajti boli vyťažení aj kvôli vojne na Ukrajine. Keď prídete na východné Slovensko na Slovensko-Ukrajinskú hranicu, tak stovky policajtov makali práve tam, pretože bola veľká migračná kríza. Títo policajti sa prioritne venovali na východnom Slovensku aj tejto problematike. Všetci ste skonštatovali to, že za 30 rokov riešenia tejto problematiky sa urobilo veľmi málo a je to pravda. Ja si myslím, že tým, že už vedieme vecnú debatu kultivovanú v tomto parlamente je jeden z prvých krokov, kedy sa aj otvorene bavíme o týchto problémoch. Jeden z prvých krokov, aby sme sa pohli ďalej. Ďakujem vám všetkým.
15. 2. 2023 10:25:21 - 10:31:47 83. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1317 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Potocký, Milan (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie  
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážené kolegyne, kolegovia, vystupujem tu aj preto, lebo som z Michaloviec a poznám veľmi dobre situáciu aj čo sa týka bezpečnosti v meste, dokonca som poznal osobne aj nebohú Eriku...
===== Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, vystupujem tu aj preto, lebo som z Michaloviec a poznám veľmi dobre situáciu aj čo sa týka bezpečnosti v meste, dokonca som poznal osobne aj nebohú Eriku. Chodila so mnou na základnú školu, bola z toho istého sídliska, takže preto to považujem za potrebné. Aj z tohto miesta sa chcem poďakovať Polícii Slovenskej republiky, ktorá v extrémne rýchlom čase zadržala nebezpečného páchateľa. Ja poznám aj konkrétne operatívcov, ktorí na tomto prípade pracovali a viem z ich interného prostredia, že vďaka aj rómskej komunite, spolupráci sa podarilo a informáciám tejto komunity toho páchateľa veľmi rýchle vypátrať. Takže vidíme tu také protipóly. Na jednej strane vrah z tejto komunity, na druhej strane obyvatelia, ktorí pomohli čo najrýchlejšie vypátrať tohto páchateľa v čo najkratšom čase. Je potrebné, aby ste vedeli, lebo hovoríme tu o tom, že štát dlhodobo zlyháva pri riešení tejto problematiky. Pozrieme sa teraz na situáciu aká je v meste aj zo strany štátu, aj zo strany samosprávy. Po mne bude ešte vystupovať dlhoročný primátor Michaloviec, ktorý možno tiež niektoré veci upresní.
Takže čo sa týka rómskej komunity najväčšia komunita v Michalovciach žije v rómskej osade Angi mlyn, kde žije vyše 2 500 Rómov. Mesto už od roku 2019 zaviedlo mestské občianske poriadkové služby. Tento projekt je dotovaný, bol dotovaný vlastne aj fondov Európskej únie, aj zo strany štátu. Takže je tam určitá podpora. Vytvorili sa pracovné miesta, kde vlastne z tej rómskej komunity boli vybraní rešpektovaní ľudia, ktorí majú rešpekt v tejto komunite a vlastne pomáhajú riešiť niektoré vypuklé problémy v osade aj mimo nej. Ďalšia vec je, mesto Michalovce v rómskej komunite postavilo komunitné centrum, kde prebiehajú rôzne vzdelávacie, výchovnovzdelávacie aktivity. To znamená, že snaží sa podchytiť túto komunitu už od mládeže a vlastne spolupracuje s nimi, áno. Prebiehajú tam rôzne vzdelávacie aktivity. Potom mesto zabezpečilo krízové stredisko osobnej hygieny v tejto lokalite. Postavilo sa tam športové ihriská. Takže to znamená, že pracuje s touto komunitou. Ak hovoríme len o nezodpovedných Rómoch, musíme hovoriť aj o zodpovedných Rómoch, pretože napríklad, keď prídete do Michaloviec, sú tam Technické a záhradnícke služby mesta Michalovce a drvivá väčšina zamestnancov sú Rómovia, ktorí vlastne pracujú na čistení mesta a na jeho zveľaďovaní, zapájajú sa. Zásadný problém ktorý je a o ktorom sa nehovorí je úžera. Úžera v rómskych osadách je a vezmeme si ani žiaľ, ani za tejto vlády sa tomuto problému nevenoval, nevenovali riešenie, ani sa neriešil tento problém a pritom veľmi dobre viete kdekoľvek prídete do osady na Slovensku nájdete luxusné autá, nájdete domy, hneď viete kto v týchto domoch býva. Rómovia sú v špirále problémov sociálnych z ktorých sa nevedia vymotať a tento problém sa nerieši a tam by mala klásť polícia aj svoj dôraz. Všetci v osade vedia kto je úžerník, kto týchto ľudí drží stále v tom podhubí chudoby a problémov.
Ďalšia vec je, ktorú ste hovorili, áno, urobilo sa veľa pozitívnych vecí z európskych peňazí v rómskych osadách, ale povedzme si otvorene, mnohí tieto projekty zneužili na tunelovanie. Proste cieľom nebolo pomoc komunite, ale proste sa vytunelovali peniaze a rómska komunita bola niekde až na okraji. A tento problém sa nám teraz vracia. Treba nastaviť také efektívne kľúče, aby tá rómska komunita sa pozdvihla. Ale zase stavať to do tej pozície, že sú to len asociáli, ktorí nechcú pracovať je mylná predstava. Poslanci z východného Slovenska, ktorí chodíme autom alebo vlakom do Bratislavy, tak keď si pozriete, dnes všade pracujú Rómovia. Keď idem po železnici, železnice, v reflexných vestách sú tam skupinky Rómov. Prejdete sa po Bratislave, robia sa výkopy, jamy pre spoločnosti, ktoré vedú optické káble, robia tam Rómovia. Dnes ráno keď som išiel do parlamentu na Hlavnom námestí a na Františkánskom námestí bola skupinka štrnástich Rómov v reflexných vestách, ktorí upratovali mesto. Takže máme tu komunitu, ktorá chce sa zapájať, chce pracovať, chce robiť, chce zveľaďovať a samozrejme nájdu sa aj tam jednotlivci, ktorí zlyhávajú.
Ďalšia vec, áno, polícia, polícia dnes nemá rešpekt. Keď sme sa bavili ešte za bývalého režimu, nazvite to socializmus, komunizmus, policajt prišiel niekde, mal len obušok, ale nikto si na neho nevyskočil. Proste ten chlap mal rešpekt. Dneska máte policajta, ktorý je ozbrojený, má so sebou samopal, má slzák a dovoľuje si naňho kadekto. A presne tak ako ste hovorili, policajti sa už v dnešnej dobe boja zasiahnuť, pretože už majú na krku všelijaké obvinenia, mimovládky sa v nich napoja. Proste dnes policajt musí mať rešpekt a úctu v uliciach. Ospravedlňujem sa, lebo som si len robil tak narýchlo poznámky. No a samozrejme čo pomôže týmto problémom je práca. Rómovia musia mať prácu, ale vieme aká je situácia na východnom Slovensku. Ani väčšia majorita, komunita nemá tú prácu. Zároveň je pravda, že v spoločnosti panujú určité predsudky. Majorita bola zvyknutá dlhé roky, aby Rómovia boli len v osade a nevychádzali z nej. Maximálne prešli cez mesto s nejakou káričkou a to bolo všetko. Ale aj život Rómov sa zmenil. Ja mám veľmi veľa kamarátov, ktorí pôsobili vo Veľkej Británii, v Anglicku a neboli to úžerníci. To boli ľudia, ktorí tam poctivo pracovali, vrátili sa na východné Slovensko a títo ľudia sa zapojili do spoločnosti. Chcú si vyjsť do reštaurácie, do pizzerie, proste chcú sa zabaviť a samozrejme tá majorita, ktorá žila roky na východnom Slovensku za mizivých platových podmienok, neopustili nikdy svoje mesto, sú teraz trošku z toho taký rozrušení, že tých Rómov je zrazu nejak veľa, hej. Ako doslova to vnímajú tak, lebo boli zvyknutí, nech sú to tí, nech sú uzavretí v osade, nech nikde nejdú, hej. Takže vlastne panujú tu ešte v spoločnosti určité predsudky a ja som veľmi rád, ak sa o tejto téme budeme baviť otvorene, keď tí, ktorí otvárajú túto tému nebudeme hneď nazývať extrémistami, rasistami, pokiaľ tá debata prebieha kultivovane. Vidíme tu Peťa Polláka zástupcu, vidíme tu aj zástupcov Republiky. Keď chceme sa o tejto téme baviť slušne, tak sa to dá, hej. Takže to je všetko. Ďakujem veľmi pekne.
15. 2. 2023 10:25:21 - 10:31:47 83. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1317 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Potocký, Milan (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie  
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážené kolegyne, kolegovia, vystupujem tu aj preto, lebo som z Michaloviec a poznám veľmi dobre situáciu aj čo sa týka bezpečnosti v meste, dokonca som poznal osobne aj nebohú Eriku...
===== Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, vystupujem tu aj preto, lebo som z Michaloviec a poznám veľmi dobre situáciu aj čo sa týka bezpečnosti v meste, dokonca som poznal osobne aj nebohú Eriku. Chodila so mnou na základnú školu, bola z toho istého sídliska, takže preto to považujem za potrebné. Aj z tohto miesta sa chcem poďakovať Polícii Slovenskej republiky, ktorá v extrémne rýchlom čase zadržala nebezpečného páchateľa. Ja poznám aj konkrétne operatívcov, ktorí na tomto prípade pracovali a viem z ich interného prostredia, že vďaka aj rómskej komunite, spolupráci sa podarilo a informáciám tejto komunity toho páchateľa veľmi rýchle vypátrať. Takže vidíme tu také protipóly. Na jednej strane vrah z tejto komunity, na druhej strane obyvatelia, ktorí pomohli čo najrýchlejšie vypátrať tohto páchateľa v čo najkratšom čase. Je potrebné, aby ste vedeli, lebo hovoríme tu o tom, že štát dlhodobo zlyháva pri riešení tejto problematiky. Pozrieme sa teraz na situáciu aká je v meste aj zo strany štátu, aj zo strany samosprávy. Po mne bude ešte vystupovať dlhoročný primátor Michaloviec, ktorý možno tiež niektoré veci upresní.
Takže čo sa týka rómskej komunity najväčšia komunita v Michalovciach žije v rómskej osade Angi mlyn, kde žije vyše 2 500 Rómov. Mesto už od roku 2019 zaviedlo mestské občianske poriadkové služby. Tento projekt je dotovaný, bol dotovaný vlastne aj fondov Európskej únie, aj zo strany štátu. Takže je tam určitá podpora. Vytvorili sa pracovné miesta, kde vlastne z tej rómskej komunity boli vybraní rešpektovaní ľudia, ktorí majú rešpekt v tejto komunite a vlastne pomáhajú riešiť niektoré vypuklé problémy v osade aj mimo nej. Ďalšia vec je, mesto Michalovce v rómskej komunite postavilo komunitné centrum, kde prebiehajú rôzne vzdelávacie, výchovnovzdelávacie aktivity. To znamená, že snaží sa podchytiť túto komunitu už od mládeže a vlastne spolupracuje s nimi, áno. Prebiehajú tam rôzne vzdelávacie aktivity. Potom mesto zabezpečilo krízové stredisko osobnej hygieny v tejto lokalite. Postavilo sa tam športové ihriská. Takže to znamená, že pracuje s touto komunitou. Ak hovoríme len o nezodpovedných Rómoch, musíme hovoriť aj o zodpovedných Rómoch, pretože napríklad, keď prídete do Michaloviec, sú tam Technické a záhradnícke služby mesta Michalovce a drvivá väčšina zamestnancov sú Rómovia, ktorí vlastne pracujú na čistení mesta a na jeho zveľaďovaní, zapájajú sa. Zásadný problém ktorý je a o ktorom sa nehovorí je úžera. Úžera v rómskych osadách je a vezmeme si ani žiaľ, ani za tejto vlády sa tomuto problému nevenoval, nevenovali riešenie, ani sa neriešil tento problém a pritom veľmi dobre viete kdekoľvek prídete do osady na Slovensku nájdete luxusné autá, nájdete domy, hneď viete kto v týchto domoch býva. Rómovia sú v špirále problémov sociálnych z ktorých sa nevedia vymotať a tento problém sa nerieši a tam by mala klásť polícia aj svoj dôraz. Všetci v osade vedia kto je úžerník, kto týchto ľudí drží stále v tom podhubí chudoby a problémov.
Ďalšia vec je, ktorú ste hovorili, áno, urobilo sa veľa pozitívnych vecí z európskych peňazí v rómskych osadách, ale povedzme si otvorene, mnohí tieto projekty zneužili na tunelovanie. Proste cieľom nebolo pomoc komunite, ale proste sa vytunelovali peniaze a rómska komunita bola niekde až na okraji. A tento problém sa nám teraz vracia. Treba nastaviť také efektívne kľúče, aby tá rómska komunita sa pozdvihla. Ale zase stavať to do tej pozície, že sú to len asociáli, ktorí nechcú pracovať je mylná predstava. Poslanci z východného Slovenska, ktorí chodíme autom alebo vlakom do Bratislavy, tak keď si pozriete, dnes všade pracujú Rómovia. Keď idem po železnici, železnice, v reflexných vestách sú tam skupinky Rómov. Prejdete sa po Bratislave, robia sa výkopy, jamy pre spoločnosti, ktoré vedú optické káble, robia tam Rómovia. Dnes ráno keď som išiel do parlamentu na Hlavnom námestí a na Františkánskom námestí bola skupinka štrnástich Rómov v reflexných vestách, ktorí upratovali mesto. Takže máme tu komunitu, ktorá chce sa zapájať, chce pracovať, chce robiť, chce zveľaďovať a samozrejme nájdu sa aj tam jednotlivci, ktorí zlyhávajú.
Ďalšia vec, áno, polícia, polícia dnes nemá rešpekt. Keď sme sa bavili ešte za bývalého režimu, nazvite to socializmus, komunizmus, policajt prišiel niekde, mal len obušok, ale nikto si na neho nevyskočil. Proste ten chlap mal rešpekt. Dneska máte policajta, ktorý je ozbrojený, má so sebou samopal, má slzák a dovoľuje si naňho kadekto. A presne tak ako ste hovorili, policajti sa už v dnešnej dobe boja zasiahnuť, pretože už majú na krku všelijaké obvinenia, mimovládky sa v nich napoja. Proste dnes policajt musí mať rešpekt a úctu v uliciach. Ospravedlňujem sa, lebo som si len robil tak narýchlo poznámky. No a samozrejme čo pomôže týmto problémom je práca. Rómovia musia mať prácu, ale vieme aká je situácia na východnom Slovensku. Ani väčšia majorita, komunita nemá tú prácu. Zároveň je pravda, že v spoločnosti panujú určité predsudky. Majorita bola zvyknutá dlhé roky, aby Rómovia boli len v osade a nevychádzali z nej. Maximálne prešli cez mesto s nejakou káričkou a to bolo všetko. Ale aj život Rómov sa zmenil. Ja mám veľmi veľa kamarátov, ktorí pôsobili vo Veľkej Británii, v Anglicku a neboli to úžerníci. To boli ľudia, ktorí tam poctivo pracovali, vrátili sa na východné Slovensko a títo ľudia sa zapojili do spoločnosti. Chcú si vyjsť do reštaurácie, do pizzerie, proste chcú sa zabaviť a samozrejme tá majorita, ktorá žila roky na východnom Slovensku za mizivých platových podmienok, neopustili nikdy svoje mesto, sú teraz trošku z toho taký rozrušení, že tých Rómov je zrazu nejak veľa, hej. Ako doslova to vnímajú tak, lebo boli zvyknutí, nech sú to tí, nech sú uzavretí v osade, nech nikde nejdú, hej. Takže vlastne panujú tu ešte v spoločnosti určité predsudky a ja som veľmi rád, ak sa o tejto téme budeme baviť otvorene, keď tí, ktorí otvárajú túto tému nebudeme hneď nazývať extrémistami, rasistami, pokiaľ tá debata prebieha kultivovane. Vidíme tu Peťa Polláka zástupcu, vidíme tu aj zástupcov Republiky. Keď chceme sa o tejto téme baviť slušne, tak sa to dá, hej. Takže to je všetko. Ďakujem veľmi pekne.
15. 2. 2023 10:25:21 - 10:31:47 83. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1317 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Potocký, Milan (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie  
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážené kolegyne, kolegovia, vystupujem tu aj preto, lebo som z Michaloviec a poznám veľmi dobre situáciu aj čo sa týka bezpečnosti v meste, dokonca som poznal osobne aj nebohú Eriku...
===== Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, vystupujem tu aj preto, lebo som z Michaloviec a poznám veľmi dobre situáciu aj čo sa týka bezpečnosti v meste, dokonca som poznal osobne aj nebohú Eriku. Chodila so mnou na základnú školu, bola z toho istého sídliska, takže preto to považujem za potrebné. Aj z tohto miesta sa chcem poďakovať Polícii Slovenskej republiky, ktorá v extrémne rýchlom čase zadržala nebezpečného páchateľa. Ja poznám aj konkrétne operatívcov, ktorí na tomto prípade pracovali a viem z ich interného prostredia, že vďaka aj rómskej komunite, spolupráci sa podarilo a informáciám tejto komunity toho páchateľa veľmi rýchle vypátrať. Takže vidíme tu také protipóly. Na jednej strane vrah z tejto komunity, na druhej strane obyvatelia, ktorí pomohli čo najrýchlejšie vypátrať tohto páchateľa v čo najkratšom čase. Je potrebné, aby ste vedeli, lebo hovoríme tu o tom, že štát dlhodobo zlyháva pri riešení tejto problematiky. Pozrieme sa teraz na situáciu aká je v meste aj zo strany štátu, aj zo strany samosprávy. Po mne bude ešte vystupovať dlhoročný primátor Michaloviec, ktorý možno tiež niektoré veci upresní.
Takže čo sa týka rómskej komunity najväčšia komunita v Michalovciach žije v rómskej osade Angi mlyn, kde žije vyše 2 500 Rómov. Mesto už od roku 2019 zaviedlo mestské občianske poriadkové služby. Tento projekt je dotovaný, bol dotovaný vlastne aj fondov Európskej únie, aj zo strany štátu. Takže je tam určitá podpora. Vytvorili sa pracovné miesta, kde vlastne z tej rómskej komunity boli vybraní rešpektovaní ľudia, ktorí majú rešpekt v tejto komunite a vlastne pomáhajú riešiť niektoré vypuklé problémy v osade aj mimo nej. Ďalšia vec je, mesto Michalovce v rómskej komunite postavilo komunitné centrum, kde prebiehajú rôzne vzdelávacie, výchovnovzdelávacie aktivity. To znamená, že snaží sa podchytiť túto komunitu už od mládeže a vlastne spolupracuje s nimi, áno. Prebiehajú tam rôzne vzdelávacie aktivity. Potom mesto zabezpečilo krízové stredisko osobnej hygieny v tejto lokalite. Postavilo sa tam športové ihriská. Takže to znamená, že pracuje s touto komunitou. Ak hovoríme len o nezodpovedných Rómoch, musíme hovoriť aj o zodpovedných Rómoch, pretože napríklad, keď prídete do Michaloviec, sú tam Technické a záhradnícke služby mesta Michalovce a drvivá väčšina zamestnancov sú Rómovia, ktorí vlastne pracujú na čistení mesta a na jeho zveľaďovaní, zapájajú sa. Zásadný problém ktorý je a o ktorom sa nehovorí je úžera. Úžera v rómskych osadách je a vezmeme si ani žiaľ, ani za tejto vlády sa tomuto problému nevenoval, nevenovali riešenie, ani sa neriešil tento problém a pritom veľmi dobre viete kdekoľvek prídete do osady na Slovensku nájdete luxusné autá, nájdete domy, hneď viete kto v týchto domoch býva. Rómovia sú v špirále problémov sociálnych z ktorých sa nevedia vymotať a tento problém sa nerieši a tam by mala klásť polícia aj svoj dôraz. Všetci v osade vedia kto je úžerník, kto týchto ľudí drží stále v tom podhubí chudoby a problémov.
Ďalšia vec je, ktorú ste hovorili, áno, urobilo sa veľa pozitívnych vecí z európskych peňazí v rómskych osadách, ale povedzme si otvorene, mnohí tieto projekty zneužili na tunelovanie. Proste cieľom nebolo pomoc komunite, ale proste sa vytunelovali peniaze a rómska komunita bola niekde až na okraji. A tento problém sa nám teraz vracia. Treba nastaviť také efektívne kľúče, aby tá rómska komunita sa pozdvihla. Ale zase stavať to do tej pozície, že sú to len asociáli, ktorí nechcú pracovať je mylná predstava. Poslanci z východného Slovenska, ktorí chodíme autom alebo vlakom do Bratislavy, tak keď si pozriete, dnes všade pracujú Rómovia. Keď idem po železnici, železnice, v reflexných vestách sú tam skupinky Rómov. Prejdete sa po Bratislave, robia sa výkopy, jamy pre spoločnosti, ktoré vedú optické káble, robia tam Rómovia. Dnes ráno keď som išiel do parlamentu na Hlavnom námestí a na Františkánskom námestí bola skupinka štrnástich Rómov v reflexných vestách, ktorí upratovali mesto. Takže máme tu komunitu, ktorá chce sa zapájať, chce pracovať, chce robiť, chce zveľaďovať a samozrejme nájdu sa aj tam jednotlivci, ktorí zlyhávajú.
Ďalšia vec, áno, polícia, polícia dnes nemá rešpekt. Keď sme sa bavili ešte za bývalého režimu, nazvite to socializmus, komunizmus, policajt prišiel niekde, mal len obušok, ale nikto si na neho nevyskočil. Proste ten chlap mal rešpekt. Dneska máte policajta, ktorý je ozbrojený, má so sebou samopal, má slzák a dovoľuje si naňho kadekto. A presne tak ako ste hovorili, policajti sa už v dnešnej dobe boja zasiahnuť, pretože už majú na krku všelijaké obvinenia, mimovládky sa v nich napoja. Proste dnes policajt musí mať rešpekt a úctu v uliciach. Ospravedlňujem sa, lebo som si len robil tak narýchlo poznámky. No a samozrejme čo pomôže týmto problémom je práca. Rómovia musia mať prácu, ale vieme aká je situácia na východnom Slovensku. Ani väčšia majorita, komunita nemá tú prácu. Zároveň je pravda, že v spoločnosti panujú určité predsudky. Majorita bola zvyknutá dlhé roky, aby Rómovia boli len v osade a nevychádzali z nej. Maximálne prešli cez mesto s nejakou káričkou a to bolo všetko. Ale aj život Rómov sa zmenil. Ja mám veľmi veľa kamarátov, ktorí pôsobili vo Veľkej Británii, v Anglicku a neboli to úžerníci. To boli ľudia, ktorí tam poctivo pracovali, vrátili sa na východné Slovensko a títo ľudia sa zapojili do spoločnosti. Chcú si vyjsť do reštaurácie, do pizzerie, proste chcú sa zabaviť a samozrejme tá majorita, ktorá žila roky na východnom Slovensku za mizivých platových podmienok, neopustili nikdy svoje mesto, sú teraz trošku z toho taký rozrušení, že tých Rómov je zrazu nejak veľa, hej. Ako doslova to vnímajú tak, lebo boli zvyknutí, nech sú to tí, nech sú uzavretí v osade, nech nikde nejdú, hej. Takže vlastne panujú tu ešte v spoločnosti určité predsudky a ja som veľmi rád, ak sa o tejto téme budeme baviť otvorene, keď tí, ktorí otvárajú túto tému nebudeme hneď nazývať extrémistami, rasistami, pokiaľ tá debata prebieha kultivovane. Vidíme tu Peťa Polláka zástupcu, vidíme tu aj zástupcov Republiky. Keď chceme sa o tejto téme baviť slušne, tak sa to dá, hej. Takže to je všetko. Ďakujem veľmi pekne.
15. 2. 2023 10:25:21 - 10:31:47 83. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1317 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Potocký, Milan (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie  
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážené kolegyne, kolegovia, vystupujem tu aj preto, lebo som z Michaloviec a poznám veľmi dobre situáciu aj čo sa týka bezpečnosti v meste, dokonca som poznal osobne aj nebohú Eriku...
===== Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, vystupujem tu aj preto, lebo som z Michaloviec a poznám veľmi dobre situáciu aj čo sa týka bezpečnosti v meste, dokonca som poznal osobne aj nebohú Eriku. Chodila so mnou na základnú školu, bola z toho istého sídliska, takže preto to považujem za potrebné. Aj z tohto miesta sa chcem poďakovať Polícii Slovenskej republiky, ktorá v extrémne rýchlom čase zadržala nebezpečného páchateľa. Ja poznám aj konkrétne operatívcov, ktorí na tomto prípade pracovali a viem z ich interného prostredia, že vďaka aj rómskej komunite, spolupráci sa podarilo a informáciám tejto komunity toho páchateľa veľmi rýchle vypátrať. Takže vidíme tu také protipóly. Na jednej strane vrah z tejto komunity, na druhej strane obyvatelia, ktorí pomohli čo najrýchlejšie vypátrať tohto páchateľa v čo najkratšom čase. Je potrebné, aby ste vedeli, lebo hovoríme tu o tom, že štát dlhodobo zlyháva pri riešení tejto problematiky. Pozrieme sa teraz na situáciu aká je v meste aj zo strany štátu, aj zo strany samosprávy. Po mne bude ešte vystupovať dlhoročný primátor Michaloviec, ktorý možno tiež niektoré veci upresní.
Takže čo sa týka rómskej komunity najväčšia komunita v Michalovciach žije v rómskej osade Angi mlyn, kde žije vyše 2 500 Rómov. Mesto už od roku 2019 zaviedlo mestské občianske poriadkové služby. Tento projekt je dotovaný, bol dotovaný vlastne aj fondov Európskej únie, aj zo strany štátu. Takže je tam určitá podpora. Vytvorili sa pracovné miesta, kde vlastne z tej rómskej komunity boli vybraní rešpektovaní ľudia, ktorí majú rešpekt v tejto komunite a vlastne pomáhajú riešiť niektoré vypuklé problémy v osade aj mimo nej. Ďalšia vec je, mesto Michalovce v rómskej komunite postavilo komunitné centrum, kde prebiehajú rôzne vzdelávacie, výchovnovzdelávacie aktivity. To znamená, že snaží sa podchytiť túto komunitu už od mládeže a vlastne spolupracuje s nimi, áno. Prebiehajú tam rôzne vzdelávacie aktivity. Potom mesto zabezpečilo krízové stredisko osobnej hygieny v tejto lokalite. Postavilo sa tam športové ihriská. Takže to znamená, že pracuje s touto komunitou. Ak hovoríme len o nezodpovedných Rómoch, musíme hovoriť aj o zodpovedných Rómoch, pretože napríklad, keď prídete do Michaloviec, sú tam Technické a záhradnícke služby mesta Michalovce a drvivá väčšina zamestnancov sú Rómovia, ktorí vlastne pracujú na čistení mesta a na jeho zveľaďovaní, zapájajú sa. Zásadný problém ktorý je a o ktorom sa nehovorí je úžera. Úžera v rómskych osadách je a vezmeme si ani žiaľ, ani za tejto vlády sa tomuto problému nevenoval, nevenovali riešenie, ani sa neriešil tento problém a pritom veľmi dobre viete kdekoľvek prídete do osady na Slovensku nájdete luxusné autá, nájdete domy, hneď viete kto v týchto domoch býva. Rómovia sú v špirále problémov sociálnych z ktorých sa nevedia vymotať a tento problém sa nerieši a tam by mala klásť polícia aj svoj dôraz. Všetci v osade vedia kto je úžerník, kto týchto ľudí drží stále v tom podhubí chudoby a problémov.
Ďalšia vec je, ktorú ste hovorili, áno, urobilo sa veľa pozitívnych vecí z európskych peňazí v rómskych osadách, ale povedzme si otvorene, mnohí tieto projekty zneužili na tunelovanie. Proste cieľom nebolo pomoc komunite, ale proste sa vytunelovali peniaze a rómska komunita bola niekde až na okraji. A tento problém sa nám teraz vracia. Treba nastaviť také efektívne kľúče, aby tá rómska komunita sa pozdvihla. Ale zase stavať to do tej pozície, že sú to len asociáli, ktorí nechcú pracovať je mylná predstava. Poslanci z východného Slovenska, ktorí chodíme autom alebo vlakom do Bratislavy, tak keď si pozriete, dnes všade pracujú Rómovia. Keď idem po železnici, železnice, v reflexných vestách sú tam skupinky Rómov. Prejdete sa po Bratislave, robia sa výkopy, jamy pre spoločnosti, ktoré vedú optické káble, robia tam Rómovia. Dnes ráno keď som išiel do parlamentu na Hlavnom námestí a na Františkánskom námestí bola skupinka štrnástich Rómov v reflexných vestách, ktorí upratovali mesto. Takže máme tu komunitu, ktorá chce sa zapájať, chce pracovať, chce robiť, chce zveľaďovať a samozrejme nájdu sa aj tam jednotlivci, ktorí zlyhávajú.
Ďalšia vec, áno, polícia, polícia dnes nemá rešpekt. Keď sme sa bavili ešte za bývalého režimu, nazvite to socializmus, komunizmus, policajt prišiel niekde, mal len obušok, ale nikto si na neho nevyskočil. Proste ten chlap mal rešpekt. Dneska máte policajta, ktorý je ozbrojený, má so sebou samopal, má slzák a dovoľuje si naňho kadekto. A presne tak ako ste hovorili, policajti sa už v dnešnej dobe boja zasiahnuť, pretože už majú na krku všelijaké obvinenia, mimovládky sa v nich napoja. Proste dnes policajt musí mať rešpekt a úctu v uliciach. Ospravedlňujem sa, lebo som si len robil tak narýchlo poznámky. No a samozrejme čo pomôže týmto problémom je práca. Rómovia musia mať prácu, ale vieme aká je situácia na východnom Slovensku. Ani väčšia majorita, komunita nemá tú prácu. Zároveň je pravda, že v spoločnosti panujú určité predsudky. Majorita bola zvyknutá dlhé roky, aby Rómovia boli len v osade a nevychádzali z nej. Maximálne prešli cez mesto s nejakou káričkou a to bolo všetko. Ale aj život Rómov sa zmenil. Ja mám veľmi veľa kamarátov, ktorí pôsobili vo Veľkej Británii, v Anglicku a neboli to úžerníci. To boli ľudia, ktorí tam poctivo pracovali, vrátili sa na východné Slovensko a títo ľudia sa zapojili do spoločnosti. Chcú si vyjsť do reštaurácie, do pizzerie, proste chcú sa zabaviť a samozrejme tá majorita, ktorá žila roky na východnom Slovensku za mizivých platových podmienok, neopustili nikdy svoje mesto, sú teraz trošku z toho taký rozrušení, že tých Rómov je zrazu nejak veľa, hej. Ako doslova to vnímajú tak, lebo boli zvyknutí, nech sú to tí, nech sú uzavretí v osade, nech nikde nejdú, hej. Takže vlastne panujú tu ešte v spoločnosti určité predsudky a ja som veľmi rád, ak sa o tejto téme budeme baviť otvorene, keď tí, ktorí otvárajú túto tému nebudeme hneď nazývať extrémistami, rasistami, pokiaľ tá debata prebieha kultivovane. Vidíme tu Peťa Polláka zástupcu, vidíme tu aj zástupcov Republiky. Keď chceme sa o tejto téme baviť slušne, tak sa to dá, hej. Takže to je všetko. Ďakujem veľmi pekne.
15. 2. 2023 9:39:47 - 9:41:47 83. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1317 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Potocký, Milan (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Ja som z Michaloviec, takže vlastne sa chcem k tejto veci vyjadriť. Túto vraždu je potrebné odsúdiť. Keď si vezmeme v priebehu posledných mesiacov boli na Slovensku dve vraždy a jedna tragická nehoda, ktoré šokovali celé Slovensko, bola to vražda na Zámockej dvoch mladých nevinných ľudí, vražda Eriky v Michalovciach a potom tá zbesilá jazda opitého športového funkcionára, ktorý vlastne zabil autom 5 mladých ľudí. Ja som rozmýšľal nad tým čo tieto tragické udalosti, ktoré šokovali Slovensko, mali spoločné a mali jedného spoločného menovateľa a to je, že v našej spoločnosti chýba úcta k životu. Ak by si tento mladý človek, ktorý zabil dvoch nevinných ľudí na Zámockej vážil životy iných mladých ľudí, aj ten svoj vlastný, lebo nakoniec si ho vzal, nikdy by k tejto tragickej...
===== tragické udalosti, ktoré šokovali Slovensko, mali spoločné a mali jedného spoločného menovateľa, a to je, že v našej spoločnosti chýba úcta k životu. Ak by si tento mladý človek, ktorý zabil dvoch nevinných ľudí na Zámockej, vážil životy iných mladých ľudí aj ten svoj vlastný, lebo nakoniec si ho vzal, nikdy by k tejto tragickej udalosti nedošlo. To isté ten mladý chlapec, ktorý zabil zdravotnú sestru, ak by si vážil svoj život, nikdy by aj život tejto mladej nevinnej ženy, nikdy by jej ho nevzal, a to isté aj ten opitý funkcionár, ktorý teraz bude sedieť desiatky rokov v base. Takže my sa bavíme o represiách, o normách, o tvrdých postihoch, ale pokiaľ v spoločnosti nebude úcta k životu, keď sa nezmení hodnotové nastavenie spoločnosti, nezastavíme tento úpadok. To je veľký problém. Preto aj keď vidíte, keď tu viackrát predkladajú poslanci ako pani Záborská, aby bol život chránený od jeho počiatku až po prirodzenú smrť. Títo ľudia sú vystavovaní posmechu. A teraz vidíme tieto následky, keď úcta k životu v našej spoločnosti je až na poslednom mieste. Takže áno a máte pravdu aj v tom, že policajti v poslednej dobe, nie že v poslednej dobe, v posledných rokoch nemajú rešpekt. V podstate niekedy za bývalého režimu stačilo, že má policajt len obušok, nebol ozbrojený a nikto si naňho nedovolil, mal rešpekt. Dneska môže byť policajt ozbrojený po zuby, ale je to chyba aj štátnych, aj politikov niektorých, ktorí dnes, keď ich zastaví policajný funkcionár, tak im povie, vyzlečiem ťa z uniformy, hej. Musí tu byť rešpekt.
15. 2. 2023 9:39:47 - 9:41:47 83. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1317 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Potocký, Milan (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Ja som z Michaloviec, takže vlastne sa chcem k tejto veci vyjadriť. Túto vraždu je potrebné odsúdiť. Keď si vezmeme v priebehu posledných mesiacov boli na Slovensku dve vraždy a jedna tragická nehoda, ktoré šokovali celé Slovensko, bola to vražda na Zámockej dvoch mladých nevinných ľudí, vražda Eriky v Michalovciach a potom tá zbesilá jazda opitého športového funkcionára, ktorý vlastne zabil autom 5 mladých ľudí. Ja som rozmýšľal nad tým čo tieto tragické udalosti, ktoré šokovali Slovensko, mali spoločné a mali jedného spoločného menovateľa a to je, že v našej spoločnosti chýba úcta k životu. Ak by si tento mladý človek, ktorý zabil dvoch nevinných ľudí na Zámockej vážil životy iných mladých ľudí, aj ten svoj vlastný, lebo nakoniec si ho vzal, nikdy by k tejto tragickej...
===== tragické udalosti, ktoré šokovali Slovensko, mali spoločné a mali jedného spoločného menovateľa, a to je, že v našej spoločnosti chýba úcta k životu. Ak by si tento mladý človek, ktorý zabil dvoch nevinných ľudí na Zámockej, vážil životy iných mladých ľudí aj ten svoj vlastný, lebo nakoniec si ho vzal, nikdy by k tejto tragickej udalosti nedošlo. To isté ten mladý chlapec, ktorý zabil zdravotnú sestru, ak by si vážil svoj život, nikdy by aj život tejto mladej nevinnej ženy, nikdy by jej ho nevzal, a to isté aj ten opitý funkcionár, ktorý teraz bude sedieť desiatky rokov v base. Takže my sa bavíme o represiách, o normách, o tvrdých postihoch, ale pokiaľ v spoločnosti nebude úcta k životu, keď sa nezmení hodnotové nastavenie spoločnosti, nezastavíme tento úpadok. To je veľký problém. Preto aj keď vidíte, keď tu viackrát predkladajú poslanci ako pani Záborská, aby bol život chránený od jeho počiatku až po prirodzenú smrť. Títo ľudia sú vystavovaní posmechu. A teraz vidíme tieto následky, keď úcta k životu v našej spoločnosti je až na poslednom mieste. Takže áno a máte pravdu aj v tom, že policajti v poslednej dobe, nie že v poslednej dobe, v posledných rokoch nemajú rešpekt. V podstate niekedy za bývalého režimu stačilo, že má policajt len obušok, nebol ozbrojený a nikto si naňho nedovolil, mal rešpekt. Dneska môže byť policajt ozbrojený po zuby, ale je to chyba aj štátnych, aj politikov niektorých, ktorí dnes, keď ich zastaví policajný funkcionár, tak im povie, vyzlečiem ťa z uniformy, hej. Musí tu byť rešpekt.
15. 2. 2023 9:39:47 - 9:41:47 83. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1317 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Potocký, Milan (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Ja som z Michaloviec, takže vlastne sa chcem k tejto veci vyjadriť. Túto vraždu je potrebné odsúdiť. Keď si vezmeme v priebehu posledných mesiacov boli na Slovensku dve vraždy a jedna tragická nehoda, ktoré šokovali celé Slovensko, bola to vražda na Zámockej dvoch mladých nevinných ľudí, vražda Eriky v Michalovciach a potom tá zbesilá jazda opitého športového funkcionára, ktorý vlastne zabil autom 5 mladých ľudí. Ja som rozmýšľal nad tým čo tieto tragické udalosti, ktoré šokovali Slovensko, mali spoločné a mali jedného spoločného menovateľa a to je, že v našej spoločnosti chýba úcta k životu. Ak by si tento mladý človek, ktorý zabil dvoch nevinných ľudí na Zámockej vážil životy iných mladých ľudí, aj ten svoj vlastný, lebo nakoniec si ho vzal, nikdy by k tejto tragickej...
===== tragické udalosti, ktoré šokovali Slovensko, mali spoločné a mali jedného spoločného menovateľa, a to je, že v našej spoločnosti chýba úcta k životu. Ak by si tento mladý človek, ktorý zabil dvoch nevinných ľudí na Zámockej, vážil životy iných mladých ľudí aj ten svoj vlastný, lebo nakoniec si ho vzal, nikdy by k tejto tragickej udalosti nedošlo. To isté ten mladý chlapec, ktorý zabil zdravotnú sestru, ak by si vážil svoj život, nikdy by aj život tejto mladej nevinnej ženy, nikdy by jej ho nevzal, a to isté aj ten opitý funkcionár, ktorý teraz bude sedieť desiatky rokov v base. Takže my sa bavíme o represiách, o normách, o tvrdých postihoch, ale pokiaľ v spoločnosti nebude úcta k životu, keď sa nezmení hodnotové nastavenie spoločnosti, nezastavíme tento úpadok. To je veľký problém. Preto aj keď vidíte, keď tu viackrát predkladajú poslanci ako pani Záborská, aby bol život chránený od jeho počiatku až po prirodzenú smrť. Títo ľudia sú vystavovaní posmechu. A teraz vidíme tieto následky, keď úcta k životu v našej spoločnosti je až na poslednom mieste. Takže áno a máte pravdu aj v tom, že policajti v poslednej dobe, nie že v poslednej dobe, v posledných rokoch nemajú rešpekt. V podstate niekedy za bývalého režimu stačilo, že má policajt len obušok, nebol ozbrojený a nikto si naňho nedovolil, mal rešpekt. Dneska môže byť policajt ozbrojený po zuby, ale je to chyba aj štátnych, aj politikov niektorých, ktorí dnes, keď ich zastaví policajný funkcionár, tak im povie, vyzlečiem ťa z uniformy, hej. Musí tu byť rešpekt.
15. 2. 2023 9:39:47 - 9:41:47 83. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1317 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Potocký, Milan (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Ja som z Michaloviec, takže vlastne sa chcem k tejto veci vyjadriť. Túto vraždu je potrebné odsúdiť. Keď si vezmeme v priebehu posledných mesiacov boli na Slovensku dve vraždy a jedna tragická nehoda, ktoré šokovali celé Slovensko, bola to vražda na Zámockej dvoch mladých nevinných ľudí, vražda Eriky v Michalovciach a potom tá zbesilá jazda opitého športového funkcionára, ktorý vlastne zabil autom 5 mladých ľudí. Ja som rozmýšľal nad tým čo tieto tragické udalosti, ktoré šokovali Slovensko, mali spoločné a mali jedného spoločného menovateľa a to je, že v našej spoločnosti chýba úcta k životu. Ak by si tento mladý človek, ktorý zabil dvoch nevinných ľudí na Zámockej vážil životy iných mladých ľudí, aj ten svoj vlastný, lebo nakoniec si ho vzal, nikdy by k tejto tragickej...
===== tragické udalosti, ktoré šokovali Slovensko, mali spoločné a mali jedného spoločného menovateľa, a to je, že v našej spoločnosti chýba úcta k životu. Ak by si tento mladý človek, ktorý zabil dvoch nevinných ľudí na Zámockej, vážil životy iných mladých ľudí aj ten svoj vlastný, lebo nakoniec si ho vzal, nikdy by k tejto tragickej udalosti nedošlo. To isté ten mladý chlapec, ktorý zabil zdravotnú sestru, ak by si vážil svoj život, nikdy by aj život tejto mladej nevinnej ženy, nikdy by jej ho nevzal, a to isté aj ten opitý funkcionár, ktorý teraz bude sedieť desiatky rokov v base. Takže my sa bavíme o represiách, o normách, o tvrdých postihoch, ale pokiaľ v spoločnosti nebude úcta k životu, keď sa nezmení hodnotové nastavenie spoločnosti, nezastavíme tento úpadok. To je veľký problém. Preto aj keď vidíte, keď tu viackrát predkladajú poslanci ako pani Záborská, aby bol život chránený od jeho počiatku až po prirodzenú smrť. Títo ľudia sú vystavovaní posmechu. A teraz vidíme tieto následky, keď úcta k životu v našej spoločnosti je až na poslednom mieste. Takže áno a máte pravdu aj v tom, že policajti v poslednej dobe, nie že v poslednej dobe, v posledných rokoch nemajú rešpekt. V podstate niekedy za bývalého režimu stačilo, že má policajt len obušok, nebol ozbrojený a nikto si naňho nedovolil, mal rešpekt. Dneska môže byť policajt ozbrojený po zuby, ale je to chyba aj štátnych, aj politikov niektorých, ktorí dnes, keď ich zastaví policajný funkcionár, tak im povie, vyzlečiem ťa z uniformy, hej. Musí tu byť rešpekt.
14. 2. 2023 18:30:07 - 18:31:22 83. schôdza NR SR - 8.deň - B. popoludní Tlač 1317 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Potocký, Milan (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Jarjabek, súhlasím s tým, ako ste povedali, že najprv sa musíme zhodnúť na tom ako chceme tú televíziu financovať. Doteraz je to nejasné a toto je kľúčová otázka, pretože keď hovoríme o odpolitizovaní, to znamená, že mali by sme sa vyberať cestou koncesionárskych poplatkov, aby vlastne vplyv štátu a politikov bol čo najmenší, aby tie príjmy boli od občanov. Aj keď som bol na verejnom vypočutí kandidátov na generálneho riaditeľa RTVS zo všetkých úst kandidátov, ktorí tam boli zaznelo, že treba ísť cestou koncesionárskych poplatkov a zvyšovať ich, pretože koncesionárske poplatky výška sa nemenila dvadsať rokov, v podstate na sume štyri eurá šesťdesiatštyri centov na mesiac. A ja viem veľmi dobre, že sme schválili zákon o mediálnych službách, ktorý v najbližších piatich rokoch navýši financovanie RTVS o ďalších 21 miliónov eur. RTVS tieto peniaze žiaľ nemá, musí ich nájsť. To znamená, že ja tento zákon vítam, ktorý predkladá pán Kristián Čekovský, ale fakt alfa a omega je teraz sa dohodnúť na tom ako bude RTVS financovaná a to je kľúčové. A už nehovoriac o tom, že vlastne je aj zastaraná technika v RTVS, ktorá potrebuje obmenu. Takže tých problémov je strašne veľa. Ďakujem.
14. 2. 2023 17:43:42 - 17:44:15 83. schôdza NR SR - 8.deň - B. popoludní Tlač 1317 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Potocký, Milan (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán poslanec Mičovský, si tak nádherne rozprával o tých železniciach po celom Slovensku, naozaj tá suma 150 tis. eur nie je veľká, ale pomôže to tým dobrovoľníkom. Ty si menoval jednotlivé kúty Slovenska, pritom pochádzaš z Humenného, a tam je jedna veľmi nádherná akcia, ktorú navštívi ročne tisícky ľudí, je to Deň železníc v Humennom a naozaj tak ako koľajnice spájajú jednotlivé mestá a obce, tak dokonca tieto podujatia spájajú aj ľudí, prichádzajú tam celé rodiny a myslím si, že preto treba podporiť takéto aktivity.
Ďakujem.
10. 2. 2023 10:08:49 - 10:10:03 83. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1317 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Potocký, Milan (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
30.
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán poslanec Vetrák, som veľmi rád, že si vysvetlil odporcom návrhu tohto zákona, že zavádzajú a klamú, ak tvrdia, že OĽANO prichádza s týmto zákonom na poslednú chvíľu. Tak ako si uviedol, mali sme to, vo volebnom programe to malo OĽANO, bolo to v koaličnej zmluve, bolo to v programovom vyhlásení vlády a tak isto tento zákon bol predložený ešte pred tým, ako boli vyhlásené predčasné voľby. To je kľúčové.
A tak isto som veľmi rád, že si vysvetlil, že OĽANO naozaj pripravuje kvalitné návrhy zákonov, tak ako si spomenul, ani jeden zákon schválený, ktorý si predkladal ty, ktorý išiel z tvojej dielne a z dielne OĽANO, nebol protiústavný.
Taktiež si sa dotkol aj zoznamov kandidátov, ktoré budú predkladané vo voľbách, v komunálnych voľbách. Ja to oceňujem, že vlastne aj v mestských a obecných voľbách dostanú voliči zoznamy kandidátov domov. Je to veľmi dôležité, pretože naozaj, ako si hovoril, títo voliči sa na poslednú chvíľu orientujú vo volebných miestnostiach, ťažko potom si naštudujú tie mená alebo len dostávajú do schránky nejaké letáky a kandidáti, ktorí nemajú drahú volebnú kampaň, tak sú potom znevýhodnení. Takže oceňujem, že prichádzame s tým, že zoznamy voličov dostanú ľudia do schránok.
Ďakujem veľmi pekne.
10. 2. 2023 9:24:42 - 9:26:02 83. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1317 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Potocký, Milan (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
10.
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán poslanec Susko, zhodneme sa na tom, že ak chceme, aby výsledky volieb boli čo najlegitímnejšie, tak je potrebné, aby k volebným urnám prišlo čo najviac ľudí. Vtedy tie demokratické voľby budú najviac legitímne. A my sa o to snažíme. My sa aj tou motiváciou zo strany štátu snažíme podporiť zodpovedných občanov, ktorí prídu voliť, a dáme im úľavu na štátnych poplatkoch 10 %. Ročne to bude stáť Štátnu pokladnicu približne 9 miliónov eur, ale si myslím, že ten výsledok potom vo voľbách je legitímny, pretože vezmite si, že v roku 2020 prišlo k volebným urnám zo 4,4 milióna oprávnených voličov len 65 %, v ďalšom volebnom období len 60 %. To znamená, že tá účasť nie je lichotivá a viete, ja poznám prácu SMER-u aj v samosprávach, vám vyhovuje, keď k volebných urnám prichádza čo najmenej ľudí, pretože vy si viete cez rôzne domovy sociálnych služieb a seniorov mobilizovať svoju voličskú základňu. A vám vyhovuje, keď mladí ľudia a ľudia v produktívnom veku zostávajú doma. My chceme opak, my chceme, aby prišlo čo najviac ľudí k volebným urnám. To je dôležité a kľúčové. A vy to nazývate volebnou korupciou? Ja si myslím, že človek, ktorý sa správa zodpovedne a príde, a mu záleží na chode štátu a príde voliť, takýto človek by mal byť odmenený. To je všetko.
7. 2. 2023 18:53:58 - 18:54:47 83. schôdza NR SR - 4.deň - B. popoludní Tlač 1317 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Potocký, Milan (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo, pán podpredsedajúci. Pán poslanec, súhlasím s vami, že mnohí ľudia by jazdili radi na nových ekologických autách, ale žiaľ si to nemôžu dovoliť. Ja sa opriem o štatistiky, aby som toto vaše tvrdenie potvrdil. Vlani bolo na Slovensku evidovaných vyše 2,6 milióna osobných vozidiel, z tohto počtu až 60 % boli staršie vozidlá. To znamená vozidlá, ktoré mali od viac ako 10 a 15 rokov bolo 559 tisíc, vozidlá, ktoré mali viac ako 15 až 20 rokov bolo 521 tisíc a vozidiel, ktoré mali viac ako 20 rokov je 652 tisíc. To znamená, že ten vozový park na Slovensku je veľmi starý a to dosvedčuje, že ľudia si jednoducho nemôžu dovoliť drahé ekologické autá, a preto jazdia na starých autách, ale nemôžeme týchto ľudí ešte viacej zaťažiť rôznymi poplatkami a daňami. Ďakujem.
1. 2. 2023 15:26:25 - 15:27:08 83. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1351 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Potocký, Milan (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
14.
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Ja som bol v rokovacej sále, keď došlo k tomuto zdravotnému problému pána Beluského a myslím si, že takto to zneužívať a očierňovať pána ministra obrany je nevhodné, pretože som veľmi dobre počul, keď tu bol pán minister, ako jeden z prvých vyjadril pánovi Beluskému skoré uzdravenie. Povedal mu to priamo, ako ho vynášala záchranná zdravotná služba, takže nie je fér, takto tu teraz tu podrážať svojich kolegov alebo ministrov.
A ďalšia vec, pán minister obrany už tu celá... včera presedel pol dňa. Mal dôležité rokovania s ministrom obrany Nemeckej republiky, pokiaľ ja viem, musel to zrušiť a viem, že čakal na to, kým zdravotná služba vybaví pána Beluského, postará sa oňho, a navrhol predsedovi Národnej rady, aby až potom pokračovalo normálne rokovanie po nejakej prestávke. To je všetko.
1. 2. 2023 11:30:27 - 11:31:31 83. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1209 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Potocký, Milan (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie   (text neprešiel jazykovou úpravou)
18.
Ďakujem za slovo, pán predseda.
Keďže pôvodný návrh zákona mal mať účinnosť od 1. januára 2023, je potrebné upraviť účinnosť návrhu tohto zákona, takže prečítam môj pozmeňujúci návrh.
Pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Milana Potockého k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 13/1993 Z. z. o umeleckých fondoch v znení neskorších predpisov (tlač 1209).
1. V čl. I bod 5 v nadpise § 25g sa slová „účinné od 1. januára 2023" nahrádzajú slovami „k úpravám účinným dňom vyhlásenia" a v texte § 25g sa slová „od 1. januára 2023" nahrádzajú slovami „odo dňa vyhlásenia".
2. V čl. II sa slová „1. januára 2023" nahrádzajú slovami „dňom vyhlásenia".
12. 12. 2022 11:55:01 - 11:55:01 79. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 1334 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Potocký, Milan (OĽANO) - poslanec NR SR -  
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Pán poslanec Cmorej, ja mám taký pocit, že ešte sa nenarodil taký premiér, ktorý by vyhovoval strane SaS. Tak na jednej strane keď bol premiérom pán Igor Matovič, tak to bol veľmi tvrdohlavý, s tým sa nedalo spolupracovať musel padnúť. Potom ho nahradil človek, ktorý je všeobecne známe, že Eduard Heger je mimoriadne tolerantný a trpezlivý človek, ktorý sa snaží obrusovať hrany a snaží sa spájať ľudí, ten je pre mäkký, ten vám nevyhovuje. A výsledok tohto vášho ťaženie, ktorý teraz predvádzate o odvolávaní vlády Eduarda Hegera bude ten, že premiérom bude pravdepodobne pán Fico, tak to vychádza aj podľa preferencií, taká je tvrdá realita. Tak toto je ten váš prirodzený a najlepší premiér po ktorom túžite? Keď títo dvaja vám vadili?

Deň v parlamente

<- ->