Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
16. 6. 2021 15:49:05 - 15:49:55 31. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Majorová Garstková, Jana (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Keď ľudia ako Fico, Pellegrini či vy, viníte súčasného ministra vnútra z toho, že nezvláda svoj rezort, je to jasný signál, že to robí dobre.
Pán Suja, mám pocit, že vy žijete vo svojom pomýlenom svete. Teším sa, že temná éra, ktorá tu roky rokúce bola je preč a orgány v činnom, činné v trestnom konaní môžu bez akýchkoľvek politických zásahov odkrývať zločineckú sieť, ktorá presahovala na najvyššie úrovne štátu. Odpovedzte mi prosím, keď ste taký poctivý ako tu hovoríte, pretože ja vás vnímam ako dosť agresívneho človeka, vám vôbec nevadí, že v minulosti skorumpovaní politici manipulovali a zneužívali políciu a dokonca ju vydali aj do rúk organizovanému zločinu? Ďakujem.
15. 6. 2021 15:29:19 - 15:29:40 31. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Majorová Garstková, Jana (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Pán Blaha, podľa návrhu má byť dôvodom na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra jeho údajné nezvládanie riadenia rezortu na základe medializovaných udalostí s bližším odôvodnením, že organizačné súčasti ministerstva používajú ako pravidlo vo svojej práci tzv. domnelých univerzálnych svedkov v rámci politického boja. Nedá sa mi opýtať jednu otázku. Autorom tohto návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi Romanovi Mikulcovi ste vy, pán súdruh Blaha? Lebo takáto znôška logických nezmyslov, nepodložených tvrdení, konšpirácií a fabulácií je ako vystrihnutá z vášho Facebooku, na ktorom podnecujete k nenávisti a šírite klamstvá. Tento pamflet, ktorý tu máme na stole nie je hodný pôdy Národnej rady.
Orgány činné v trestnom konaní dnes bez akýchkoľvek politických vplyvov odkrývajú zločineckú sieť, ktorá v minulosti presiahla na najvyššie úrovne štátu práve v čase vlád Fica a Pellegriniho. Vy sa jednoducho bojíte a bojíte sa spravodlivosti. Ďakujem.
15. 6. 2021 14:36:40 - 14:38:18 31. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 596 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Majorová Garstková, Jana (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne za slovo. Myslím, že si stačí položiť pár rečníckych otázok, kto navrhuje odvolanie ministra? SMER a smerohlas. Dôvod? Nevinní za mrežami, politickí väzni, vojna policajtov a SIS. Kto najhlasnejšie kričí? Poslanec Fico a jeho dlhoročný poskok Pellegrini, ktorým sa roky darilo budovať tento ukradnutý právny štát. Teraz sa znova snažia skriviť pravdu a z obetí urobiť páchateľov a z páchateľov obete. Denno-denne zvolávajú tlačovky a kričia o politických väzňoch, nič iné im nezostáva, z mafie sa dobrovoľne neodchádza. Fico a Pellegrini sa boja. Ich kamaráti sa jeden za druhým postupne priznávajú ku korupcii, úplatkom, vydieraniu, kradnutiu. Prokuratúra a súdy sa stali za vlády SMER-u synonymom nespravodlivosti a korupcie. Sledovanie vtedajších opozičných politikov, riadenie štátu cez oligarchov bolo bežné.
Roman Mikulec sedem rokov za Kaliňákovej éry čelil krivému obvineniu z neoprávnenej manipulácie s utajovanými skutočnosťami. Nakoniec bol zbavený všetkých obvinení a dokázalo sa, že išlo o spravodajskú hru a snahu o jeho diskreditáciu. Fico a Pellegrini ho potrebujú dať dolu tak, ako to skúšali urobiť už vtedy. Nehodným ministrom bol Kaliňák a nie Mikulec, ktorý nechal robiť vyšetrovateľom ich robotu. Podporujem Romana Mikulca na pozícii ministra vnútra a držím mu palce.
Ďakujem za slovo.
28. 5. 2021 11:12:08 - 11:13:59 28. schôdza NR SR - 10.deň - A. dopoludnia - 28.05.2021 Tlač 532 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Majorová Garstková, Jana (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne za slovo. Ľuďom postihnutým kovidom sme sľúbili pomoc a pomoc bez tejto zmeny nemôže prísť, v štátnom rozpočte na rok 2021bola rozpočtovaná rezerva na negatívne vplyvy pandémie, ochorenia COVID 19, ktorú sme vyčerpali z dôvodu nepriaznivého vývoja situácie na Slovensku súvisiaceho s pandémiou, počas uplynulých mesiacov sme schválili množstvo zákonov, vláda prijala uznesenia. Poslanci SaS tiež hlasovali za jednotlivé zákony, poviem príklad. V marci sme napríklad schválili vládny v cestnej doprave s cieľom zabezpečiť čiastočnú kompenzáciu pre dotknuté subjekty v oblasti cestnej dopravy a s cieľom vytvoriť legislatívny rámec pre tvorbu schém štátnej pomoci na podporu podnikov v odvetví cestnej dopravy a zníženia negatívnych dopadov v súvislosti s ochorením Covid 19. Zo 110 prítomných poslancov pri tomto návrhu zahlasovalo 109, čiže aj koaliční aj opoziční poslanci. Dnes tu máme zmenu zákona o štátnom rozpočte na rok 2021, čím zabezpečíme dofinancovanie opatrení zameraných na zmiernenie negatívnych následkov pandémie v roku 2021 ako aj ďalších výdavkov štátneho rozpočtu. Finančné prostriedky majú byť určené napríklad aj na podporné schémy, ktoré som spomenula a to na zníženie strát a výpadkov tržieb pre prevádzkovateľov medzinárodnej autobusovej dopravy, autoškôl, stredísk vzdelávania vodičov. Poslanci SaS sa vyjadrili, že pri navýšení rozpočtu nebudú hlasovať za. Sami seba ste nazvali hlasom rozumu, toto je vaša zodpovednosť voči ľuďom? Potrebujeme mať vytvorené rezervu a zároveň sa musíme pozerať na to. čo ľudia potrebujú teraz. Ďakujem za slovo.
12. 5. 2021 9:59:21 - 10:00:15 28. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 444 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Majorová Garstková, Jana (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
44.
Ďakujem veľmi pekne za slovo. V poslednej dobe nás napáda množstvo opozičných poslancov, že nemáme prijatú tzv. hmotnú zodpovednosť. Ja vás chcem ubezpečiť, že sa na tom intenzívne pracuje, tiež som členkou tej pracovnej skupiny, ktorá tento zákon pripravuje, keďže legislatívny proces trvá dlhšie a je to skutočne náročný zákon, tak ho chceme pripraviť tak, aby bol pripravený bez chýb a mohol byť prijatý v tomto pléne. Ja som veľmi rada, že vy ste túto tému otvorili, pretože aspoň, aspoň verím, že budeme mať podporu aj z vašej strany, keď tento zákon budeme predkladať. A vlastne tento zákon chceli aj ľudia v ankete ... , keď sme išli do volieb ako OĽANO a verte tomu, že sa intenzívne na tom pracuje a verím, že čoskoro pôjde do parlamentu.
Ďakujem.
3. 5. 2021 22:31:29 - 22:32:22 27. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 525 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Majorová Garstková, Jana (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne za slovo. V samotnom úvode treba povedať, že sa ide vyslovovať dôvera vláde, ktorú čo vnímam ako krok k úspešnému Slovensku v každej oblasti. Som za úspešné a zdravšie a hlavne antikorupčné Slovensko a preto vznikla aj táto vláda. Ja som tiež rada, že ste otvorili práve tému športu. Taktiež som sklamaná z toho, ako sú na tom pohybovo deti a mládež a mám s tým množstvo skúseností ako bývalá trénerka. Táto oblasť je skutočne dlhé roky podceňovaná a treba začať od malých detí a vytvoriť im podmienky na šport.
Čo sa týka práve oblasti športu a najmä podpory pohybových aktivít mládeže, pripravuje sa množstvo pozitívnych zmien a verím, že sa nám ich podarí naplniť. Ďakujem pekne.
30. 4. 2021 14:24:38 - 14:26:01 27. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 525 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Majorová Garstková, Jana (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
70.
Ďakujem pekne za slovo. Igor, ja ťa považujem za veľkého bojovníka. Ukázal si, že aj na Slovensku sa dá vládnuť aj inak a hlavne dávať do popredia hodnoty, ako sú pravda a spravodlivosť. Tvoj boj proti korupcii sa stal základným predpokladom na uskutočnenie akýchkoľvek zmien. Ak necháme zhnité jablká spolu so zdravými, tak nám zhnijú všetky. Vyčistíme postupne to, čo ostalo ako relikt bývalých vlád Fica a Pellegriniho. Bohužiaľ, nám čas, vôľu i zdroje naďalej odčerpáva boj s COVID-om s doposiaľ nevídanými problémami, ktorým žiadna vládna garnitúra pred nami nečelila. Boj proti pandémii nás však zocelil, vyvolal veľmi veľa emócií a odkryl slabé miesta. Všetci vieme vďaka tomu, v akom stave tvoja vláda prebrala krajinu, tým pádom vieme, čo sa aktuálne deje, ktoré miesta musíme zosilniť, opraviť a tak môcť pokračovať v nastavenom procese veľkej zmeny.
Verím tomu, že Eduard Heger bude pokračovať v nastolenom trende a dotiahne do konca veci, ktoré sa začali pod tvojim vedením, Igor. Tvoje nasadenie a energiu ti mnohí môžu len závidieť. Ideme ďalej. (Potlesk.)
1. 4. 2021 16:41:49 - 16:43:16 25. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní - 01.04.2021 Tlač 488 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Majorová Garstková, Jana (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
50.
Ďakujem za slovo. Ďakujem aj vám, pán kolega, za vaše vystúpenie. Napriek tomu, že sa epidemická situácia pomaly zlepšuje, je potrebné ešte predĺžiť núdzový stav. Týmto krokom sa bude môcť aj naďalej adekvátne reagovať na denne meniace sa podmienky v súvislosti s bojom s pandémiou. Charakter pandémie a charakter ohrozenia života a zdravia občanov odôvodňuje možné využitie obmedzenia pohybu a pobytu a práva pokojne sa zhromažďovať prípadným uvoľnením opatrení, napríklad zvýšením mobility by sme v aktuálnej situácii mohli opätovne nie znížiť, ale zvýšiť počty chorých, čoho výsledkom by bol aj návrat do stavu, z ktorého konečne sa už chceme dostať. Mobilita tu vždy bola aj bude, ale viete si predstaviť, čo by nastalo teraz v čase sviatkov?
Všetci sme už z tohto stavu unavení. Všetci sa chceme vrátiť už konečne do normálneho života, zároveň však nechceme nárast počtu nových nakazených a úmrtí. Zachovanie núdzového stavu je výlučne z dôvodu ochrany života a zdravia obyvateľov Slovenska. V súčasnosti považujem predĺženie núdzového stavu za legitímne a nevyhnutné. Predĺženie stavu, ktoré by malo trvať do 28. apríla, podporím a následne aj ja už verím v postupne, v postupné uvoľňovanie opatrení.
Ďakujem.
18. 3. 2021 15:27:48 - 15:28:45 25. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 450 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Majorová Garstková, Jana (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne za slovo. Ja sa chcem práve pánovi predkladateľovi, ešte pánovi Krajniakovi poďakovať za tento návrh zákona, pretože tu podľa mňa máme návrh zákona a právnu úpravu s jasnými pravidlami a definíciami, ktorá rieši podporu a udržanie zamestnanosti v časoch, ktoré nie sú vôbec jednoduché a krytie a rieši krytie mzdových nákladov, riešenie krytia mzdových nákladov predstavuje nočnú moru pre mnohých. Pomoc podľa predkladaného návrhu zákona dostanú tí, ktorí dodržiavali pravidlá a boli voči nášmu štátu féroví. Je potrebné vyzdvihnúť, že pomoc štát nielen dáva, ale sa stará aj o udržateľnosť pracovných miest, ktoré budú podporené a pre nás všetkých štát a firmy, ako aj ľudí je predsa najlepším riešením keď ľudia môžu pracovať a vytvárať hodnoty pre seba a našu spoločnosť. Ďakujem pekne na slovo.
25. 2. 2021 10:58:04 - 10:59:28 24. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 430 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Majorová Garstková, Jana (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
43.
Ďakujem pekne za slovo. Pán Mazurek, vy pochádzate z Kežmarského okresu rovnako ako ja. Permanentne sa v médiách opakuje to číslo 11, čo sa týka počtu hospitalizovaných v súčasnosti na COVID. Vy veľmi dobre viete, že pacienti z Kežmarského okresu môžu byť kľudne hospitalizovaní v Starej Ľubovni. Ja osobne poznám ľudí, ktorí boli hospitalizovaní vo Vyšných Hágoch. Do štatistiky sa berú ľudia s trvalým pobytom v okrese Kežmarok a nie len Kežmarčania alebo ľudia, ktorí sa pohybujú priamo v našom okrese. Čiže to číslo, ktoré povedal pán minister, ja považujem za reálne.
Čo sa týka celoplošného testovania, tiež mám s tým skúsenosti a dobre viete, napríklad obec Rakúsy, opakuje sa tam celoplošné testovanie, lebo tam veľmi skáču tie čísla. Môj manžel je riaditeľ jednej z fabrík v našom regióne a taktiež na báze potreby, aby mohla táto fabrika fungovať, aby mal zdravých zamestnancov, robia plošné testovanie vo fabrike, pretože tiež im tam čísla skáču a potrebuje mať zdravých zamestnancov. Čiže ja potrebujem, ja považujem za testovanie, za pravidelné testovanie za skutočne potrebné. Takže to je, to je za mňa všetko.
Ďakujem pekne.
4. 2. 2021 16:50:24 - 16:51:46 23. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 354 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Majorová Garstková, Jana (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
97.
Ďakujem pekne za slovo. Ja by som chcela reagovať tiež na môjho kolegu Petra Vonsa a zároveň možno doplniť, že všetkým nám sú jasné pohnútky mimoparlamentnej strany HLAS na skrátenie volebného obdobia. Je pekné, že ich zakrývate za všelijaké témy, ktoré sú aktuálne populárne medzi voličmi, ale to, čo robíte, sa dá nazvať jediným slovom, populizmus. Chcete sa zviesť na vlne aktuálnej popularity, asi máte strach, či vám vydrží ďalšie tri roky do budúcich volieb.
Je úplne jedno, ako budete argumentovať, ale jedna vec je istá. Aj napriek všetkému, čo sa deje, a vieme, že nežijeme ľahkú dobu, sa snažíme plniť naše predvolebné sľuby a čistiť naše Slovensko od tých, čo si z neho urobili výnosný biznis. Však sa stačí pozrieť aj do radov vašej strany, kde prebieha vyšetrovanie, aj keď, samozrejme, platí prezumpcia neviny.
No, ale vrátim sa teraz k merítku veci, prestaňte sa za každú cenu snažiť dostať k moci a prijmite vôľu občanov, tak ako rozhodli vo voľbách. Buďte konštruktívnou opozíciou, ktorá funguje tak, ako má, a napomáha demokratickému procesu a rozvoju Slovenska. Prosím, pomáhajte budovať a rozvíjať náš štát a nevytĺkať lacné politické body a vnášať nestabilitu do tak turbulentného obdobia, v ktorom žijeme.
Ďakujem pekne.
29. 1. 2021 11:31:32 - 11:32:56 23. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 390 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Majorová Garstková, Jana (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
101.
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Niekedy mám aj ja pocit, že Slovensko je kráľovstvom bilbordov. Ulice, okolie miest, aj prírodu pri diaľniciach nám zamorila reklama. Reklama vo verejnom priestore sa prekrikuje a vynucuje si pozornosť a pripustili sme, aby reklama postupne zaplavila našu krajinu.
Vizuálny smog negatívne vplýva na bezpečnosť cestnej premávky, bilbordy pri ceste pútajú pozornosť vodičov a zhoršujú štatistiku nehôd. Vizuálny smog taktiež negatívne ovplyvňuje aj vzhľad miest a obcí, scenériu krajiny, s ktorou sa stretávame na našich cestách. Určite ani turisti nie sú zvedaví na množstvo ponúk, ktoré z bilbordov kričia. Tiež som spod Tatier, ako pán spolupredkladateľ, a veľmi dobre poznám cestu z Popradu do Smokovca, ktorá vďaka bilbordom úplne kazí celú scenériu nádherných našich Tatier. Podľa môjho názoru si taktiež v prostredí presýtenom reklamou pestujeme odolnosť voči marketingu.
Vítam iniciatívu v tomto návrhu, že sa reklamné stavby budú v rámci stavebného povoľovacieho konania povoľovať len na dobu určitú. Takto budú mať aj mestá a obce ako ďalší subjekt možnosť ohlásenia odstránenia stavby v ich sídelnom útvare a som presvedčená, že slovenská spoločnosť privíta akúkoľvek snahu a riešenie súčasného stavu.
Ďakujem pekne.
28. 1. 2021 18:53:41 - 18:54:09 23. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 383 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Majorová Garstková, Jana (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
265.
Ďakujem veľmi pekne. Ja sa chcem veľmi pekne kodeko..., kolegom poďakovať za predloženie tohto návrhu zákona. Viem, ako intenzívne ste na ňom pracovali. Motoristom prináša možnosť prenositeľnosti EVČ, možnosť ponechania si pôvodných tabuliek pri predaji vozidla, týmto návrhom zákona a jeho aplikáciou v praxi ušetríme financie štátu aj občanom, prinášame ekologický efekt, znížime byrokraciu. Veľmi rada tento návrh zákona podporím. Ďakujem.
28. 1. 2021 16:45:41 - 16:46:53 23. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 395 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Majorová Garstková, Jana (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
127.
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ako jedna zo spolupredkladateľov návrhu zákona som tento zákon konzultovala s viacerými príslušníkmi obecných polícií a na doplnenie chcem povedať, že bol vo všeobecnosti prijatý veľmi kladne.
Rozšíria sa kompetencie obciam, teda aj obecným políciám realizovať porušenia pravidiel cestnej premávky na úseku zastavenia a státia vozidiel v rámci tzv. objektívnej zodpovednosti. Pomôžeme z veľkej časti obciam riešiť parkovaciu politiku a rezidenčné parkovanie. Pre obecné polície to bude znamenať veľkú pomoc a uľahčenie práce pri riešení dopravných situácií v obciach, a to aj z preventívneho hľadiska vo vzťahu k porušovateľom cestnej premávky.
Štátna polícia v súčasnosti nestíha tieto správne delikty riešiť a obecné polície to riešia zdĺhavým a neefektívnym spôsobom, napr. nasadením tzv. papuče. Správne delikty prejednávať poverený orgán obce a v prípade odvolania bude vec ako druhostupňový orgán riešiť štátny policajt z príslušného okresného dopravného inšpektorátu. Výnosy z pokút pôjdu obciam, čo znamená istý príjem do obecného rozpočtu.
Ďakujem pekne za slovo.
28. 1. 2021 14:14:06 - 14:14:29 23. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Majorová Garstková, Jana (OĽANO) - poslankyňa NR SR Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho   (text neprešiel jazykovou úpravou)
15.
Ďakujem pekne za slovo. Ja sa chcem len poďakovať pánovi ministrovi za túto iniciatívu. My sme sa už niekoľkokrát stretli kvôli tomuto obchvatu, lebo ako aj pán minister vie, aká je u nás zlá situácia, a čo sa týka dopravy priamo v meste Kežmarok, tak veľmi pekne vám ďakujem za ochotu a dúfam, že sa čoskoro stretneme a budeme mať ďalšie informácie k tomuto. Ďakujem.
3. 12. 2020 14:59:19 - 15:00:33 18. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Majorová Garstková, Jana (OĽANO) - poslankyňa NR SR Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho   (text neprešiel jazykovou úpravou)

52.
Ďakujem vám veľmi pekne, pán minister, za vašu odpoveď. Ja som sa to pýtala presne z tohto dôvodu, čo ste povedali, že na niektorých školách to plánujú spustiť, pretože ja som práve z Kežmarku, kde sa toto plánuje a je to denno-denne na tlačovkách. Posledný týždeň som mala x telefonátov od učiteľov, od riaditeľov rôznych škôl, od rodičov. Dokonca mám informáciu, že sa takáto výučba plánuje spustiť aj na základnej umeleckej škole, tak preto som chcela vedieť, že či je to možné. Pretože mnohí učitelia s týmto nesúhlasia, ale, samozrejme, že sa to niektorí boja aj povedať, lebo viem, aká je situácia. Tak preto som chcela vedieť, že či to nemá súvis s tým rozhodnutím, ktoré ste dali toho 12. 11., že vlastne tá výučba 5 + 5 sa nemá diať len v skupinách pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Preto som to chcela vedieť, že či teda je to reálne spustiť alebo to vlastne je nejak mimo tohto rozhodnutia, ktoré ste dali. Ďakujem.

12. 11. 2020 11:42:49 - 11:43:16 17. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 334 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Majorová Garstková, Jana (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
152.
Pán Kotleba, ja sa vrátim len k jednej veci, čo ste povedali. Každý rozumný zamestnávateľ v podnikoch s viacerými zamestnancami, ktoré v súčasnej situácii fungujú, musel privítať plošné testovanie svojich zamestnancov. Tí s pozitívnym testom ostali doma a neohrozovali svojich kolegov, len zdraví ľudia môžu tvoriť zdravú ekonomiku, pán Kotleba. A to som sa rozprávala s viacerými zamestnávateľmi aj väčších, aj menších firiem. Ďakujem.
4. 11. 2020 14:19:00 - 14:20:04 16. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 321 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Majorová Garstková, Jana (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
14.
Ďakujem pekne za slovo. Odvetvie cestovného ruchu v súčasnosti je jedným z najviac zastihnutých segmentov hospodárstva. V priebehu roku 2020 došlo k výraznému zákazu alebo k obmedzeniu činnosti podnikov cestovného ruchu. Odvetviu cestovného ruchu doposiaľ nebola poskytnutá žiadna špecifická finančná pomoc, preto vítam tento predložený návrh zákona. Pripravené schémy štátnej pomoci budú zamerané na podporu podnikov v odvetví cestovného ruchu, ako aj na podporu organizácií, ktoré pracujú v tomto segmente. Veľmi vítam ešte raz túto iniciatívu a dúfam, že ozaj sa spustí v decembri, tak ako nám to pán minister predložil na výbore pre regionálny rozvoj a verejnú správu.
A zároveň sa stotožňujem s myšlienkou vytvoriť organizáciu cestovného ruchu, ktorá by zastrešovala cestovný ruch na Slovensku, aby vlastne sa naša krajina stala skutočne konkurencieschopnou aj v tejto oblasti.
Ďakujem pekne za slovo.
22. 10. 2020 10:53:45 - 11:00:12 16. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 272 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Majorová Garstková, Jana (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
75.
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, vážené kolegyne, kolegovia, nájomné bývanie je otázkou mnohých miest a obcí na Slovensku. V nájomných bytoch bývajú tisíce ľudí a ďalšie tisíce čakajú na ich pridelenie. Mestá a obce sa snažia vytvoriť ideálne podmienky na ich poskytovanie, avšak ľudia, ktorým je tento mestský byt, resp. obecný byt pridelený, častokrát nemajú ani základné informácie o tom, ako sa ich bývanie bude vyvíjať v závislosti od toho, ako sa im zmení životná situácia. Mnoho ľudí dodnes dostáva od pracovníkov obecných či mestských úradov, od poslancov a, bohužiaľ, aj od starostov či primátorov mylnú informáciu, čo s nimi bude po dvadsiatich rokoch, resp. po dobe, kedy obce a mestá splatia pôžičky, ktoré si vzali na výstavbu týchto bytových domov.
Otázke nájomného bývania sa venujem aj ako poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Kežmarku. Mnoho obyvateľov sa na mňa obracia s otázkami, na ktoré dlhodobo nevedia dostať relevantnú odpoveď a začínajú mať strach, že vo veľmi krátkom čase prídu o strechu nad hlavou. (Zaznievanie gongu.) Následne som začala skúmať, ako to funguje aj v iných mestách a výsledky boli porovnateľné... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
76.
Prepáčte, pani poslankyňa. Páni poslanci, panie poslankyne, ukľudnite sa v sále a nechajte pani poslankyňu rozprávať.

Majorová Garstková Jana, poslankyňa NR SR
77.
Nedostatok informácií, nepresné informácie a v niektorých prípadoch až zavádzajúce tvrdenia zo strany úradov svojim občanom. Chcem sa z tohto miesta poďakovať štátnej tajomníčke pani Kataríne Brunckovej za osobné stretnutie k tomuto zákonu a za vysoko profesionálnu odbornú diskusiu na tému sociálneho bývania. Po vykonaní malého prieskumu medzi obyvateľmi týchto nájomných bytov som dospela k záveru, že informovanosť občanov zlyháva najmä v týchto troch bodoch, o ktorých sme s pani štátnou tajomníčkou diskutovali. Občania majú informácie, že nájomné byty si budú môcť po cca 20 rokoch odkúpiť. Občania nevedia, že aj pri opakovanom nájme musia spĺňať podmienku povolenej hornej hranice príjmu a občania nedostali informáciu, že v budúcnosti sa bude posudzovať príjem celej domácnosti nielen otca a matky.
Dovolím si z tohto miesta zhrnúť základné skutočnosti k jednotlivým problémom. Budeme si môcť odkúpiť nájomné byty po dvadsiatich rokoch? Paragraf 11 ods. 1 zákona č. 443/2010 hovorí jasne, že ak na výstavbu alebo kúpu takého bytu bola mestu poskytnutá dotácia z ministerstva dopravy a výstavby, musí byť zachovaný nájomný charakter týchto bytov. To isté platí aj pre bytové domy, ktoré boli postavené pred rokom 2010, nakoľko od roku 2002 až do prijatia zákona 443 v roku 2010 bola v platnosti smernica ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja č. 3/2002, ktorou sa určujú pravidlá pre poskytovanie dotácií na obstarávanie nájomných bytov, kde je uvedené, že na základe zmluvy o poskytnutí dotácie dôjde k zriadeniu záložného práva v prospech ministerstva na zabezpečenie nájomného charakteru bytov. Z uvedeného teda vyplýva, že odkúpiť tieto byty možné nikdy nebolo a nebude, až kým sa nezmení zákon.
Zarazilo ma preto napríklad oficiálne stanovisko súčasného primátora mesta Kežmarok. Namiesto (zaznievanie gongu) férovej a priamej odpovede nájomníkom na otázku, či si tieto byty budú môcť odkúpiť, sa môžeme dočítať, citujem: "Pokiaľ ide o možný odpredaj bytov v prípade, že v budúcnosti skončí povinnosť mesta Kežmarok zachovať nájomný charakter bytov o nakladaní s majetkom mesta, teda aj o prípadnom odpredaji, bude rozhodovať mestské zastupiteľstvo." Táto odpoveď mesta je zmätočná a zavádzajúca vo svojej podstate, keďže dáva ľuďom nádej na niečo, o čom už je dopredu jasné, že sa neudeje, keďže jedna z priorít Európskej únie ako aj Slovenska nezávisle na tom, ktorá strana vládne, je zvyšovanie počtu nájomných bytov a nie ich redukcia odpredajom. Toto vyjadrenie pokladám za zmätočné a zvádzajúce, pretože z uvedeného textu obyvateľom... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
78.
Páni poslanci, poslankyne, prosím kľud v sále.

Majorová Garstková, Jana, poslankyňa NR SR
79.
... nemôže byť jasné, čo znamená povinnosť mesta. Mnohí, a nielen v Kežmarku, si to vysvetľujú splatením úveru, ktorý bol mestu poskytnutý Štátnym fondom rozvoja bývania a v tejto teórii ich podporujú aj poslanci mnohých obcí a miest, ale aj pracovníci úradov. Preto prosím všetkých primátorov miest, starostov obcí, poslancov, či zamestnancov úradov, aby skôr, ako dali nepresnú informáciu svojim občanom, sa poradili s príslušným oddelením ministerstva. Zabráni sa tak mnohým komplikáciám.
Ďalší problém, v nájomných bytoch postavených pred rokom 2010 sa pri opakovanom nájme údajne neskúma príjem. Taktiež sa jedná o mylnú informáciu. Uvedená smernica hovorí, že mesačný príjem nájomcu a osôb s ním bývajúcich neprevyšuje trojnásobok životného minima. Prijatím zákona 443/2010 sa horná hranica pri opakovanom nájme zvýšila na 3,5-násobok životného minima. Súčasne je potrebné zdôrazniť, že sa skúma príjem všetkých osôb, ktoré žijú v spoločnej domácnosti. V praxi sa najčastejšie stretávam so situáciou, kedy okrem rodičov začnú dosahovať príjmy aj dospelé deti žijúce s rodičmi v nájomnom byte. Vtedy prekročiť 3,5-násobok životného minima pre danú rodinu nie je žiaden problém, práve naopak, a to je ten problém. A tento problém som komunikovala s pani štátnou tajomníčkou a veľmi ma teší, že ministerstvo dopravy a výstavby pripravovalo túto novelu zákona o dotáciách na rozvoj bývania a o sociálnom bývaní. Ak táto novela zákona bude prijatá, dôjde k zvýšeniu hornej hranice povoleného príjmu na štvornásobok a v odôvodnených prípadoch až na päťnásobok životného minima, aby títo občania neprišli o strechu nad hlavou doslova zo dňa na deň.
Novela zákona, ktorú máme pred sebou, sa mi okrem iného páči ešte v jednej veci. Navrhovaný bod 48 a teda doplnenie § 22 o bod 7 znamená, že mestá a obce si budú môcť voľne, mať voľnejšie ruky pri poskytovaní nájomných bytov. Desať percent zo všetkých nájomných bytov budú môcť poskytnúť obyvateľom, ktorých okruh určia poslanci prijatím všeobecne záväzného nariadenia a teda budú vedieť pomôcť obyvateľom svojho mesta či obce počas neočakávanej situácie.
Čo by som možno rada v budúcnosti v tomto zákone privítala, ak to bude teda v súlade s ústavou a inými právnymi predpismi, mohla by byť povinnosť občanovi, ktorému bol poskytnutý nájomný byt, zmeniť si trvalý pobyt tak, aby obec, ktorá toto bývanie poskytla, mohla na neho poberať aj podielové dane.
Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.
23. 9. 2020 16:47:32 - 16:48:43 12. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 212 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Majorová Garstková, Jana (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
116.
No, ja tiež chcem podporiť rozpravu, v ktorej vystúpil kolega Gyimesi. A presne ako aj kolega Kremský povedal, ste neuviedli vlastne, aké budú, bude mať váš návrh zákona vplyv na rozpočet, tak ako ste to neuviedli ani v predchádzajúcom návrhu.
Ešte sa vrátim k tomu, čo ste predtým povedali, pán Pellegrini. Vy ste v svojom návrhu uviedli, že zároveň mnohé obecné samosprávy s cieľom podporiť miestnych podnikateľov, zmierniť dopad na ich podnikateľskú činnosť, znížili sadzbu dane a odpustili daň za užívanie verejného priestranstva. Áno, niektoré samosprávy to urobili, za čo sú určite občania a podnikatelia vďační. Niektoré to neurobili. A vlastne vy ste mňa tu obvinili, že ja tu všetkých... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, môžte reagovať na pána Gyimesiho...

Majorová Garstková, Jana, poslankyňa NR SR
... nazývam ako žobrákov, to nie je pravda, pán Pellegrini...

Pellegrini, Peter, podpredseda NR SR
... na pána Gyimesiho môžte reagovať v zmysle rokovacieho poriadku.

Majorová Garstková, Jana, poslankyňa NR SR
... takže; ale chcela som sa vrátiť ešte k vašej poznámke. Takže dobre.

Deň v parlamente

<- ->