Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
5. 10. 2021 17:33:10 - 17:34:31 40. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Filip (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán kolega Viskupič, neviem, nepoznám vás, nepoznám vašu históriu kde ste pred tým pracoval, než ste bol poslanec, ale tvrdiť, že väčšina ľudí chce pracovať v nedeľu, veď som dával teraz faktickú poznámku, kde som spomínal aj tých tridsať percent, spomínal som to aj, že sú to väčšinou ženy a povedal som aj to, že podľa zistení analytikov zo Sociologického ústavu až deväťdesiat percent zamestnancov chce mať v nedeľu zatvorené. Ešte raz, deväťdesiat percent chce mať v nedeľu zatvorené. Teraz čo sa týka ešte raz toho vášho výroku, že väčšina ľudí chce pracovať v nedeľu, to s realitou podľa mňa nemá nič spoločné na Slovensku. Tam v podstate dostanete možnosť alebo pôjdete pracovať alebo môžeš teda si dať nejakú výhradu, že nebudeš pracovať v nedeľu, ale v tú ranu ti povie zamestnávateľ proste čau. Príde niekto iný, kto mi toto zoberie. Však proste nebuďte takí utrhnutí už od reality čo sa tu deje. Ja nerozumiem tomu niekedy čo tu vystupujete a čo rozprávate. Jeden ešte zaujímavý výrok, to som si poznačil "nerobme opatrenia, ktoré spôsobujú nárast cien". Ten si normálne zapíšem a ten vám tu budem potom stále opakovať, keď tu prídete s vašimi návrhmi zákonov vďaka ktorým rastú ceny.
5. 10. 2021 17:17:46 - 17:19:30 40. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Filip (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Spomínal si v rozprave počet pracujúcich, ktorí robia v tých maloobchodoch. Potom sa aj spomínali tie príplatky. Ja som zhruba pred rokom vystupoval v rozprave tiež k obdobnému návrhu zákona a vtedy som tam spomenul aj to, v obchode pracuje zhruba 370 tisíc ľudí, z toho 80 až 85 % žien a hlavne starostlivosť o ženy a nielen o nich, ale aj ich rodiny nás vedie k tomu, aby sme vytvorili prostriedky a nástroje preto, aby mohli byť jeden deň v týždni nedeľu doma. To povedal šéf Zväzu slovenských obchodníkov pána Katriak. Potom zamestnanci maloobchodu sú síce len menšou skupinou ľudí pracujúcich v nedeľu, tvoria 13 %, na rozdiel od niektorých iných profesií nie je nevyhnutné, aby bol obchod v nedeľu otvorený. To je na margo tých, ktorí sa pýtajú, keď sme tu rozoberali policajtov, hasičov a tak ďalej.
Martin Katriak hovorí, že podľa zistení analytikov sociologického ústavu až 90 % zamestnancov obchodu chce mať v nedeľu zatvorené. V mnohých štátoch Európskej únie majú zatvorené a je to v poriadku. Šéf Zväzu slovenských obchodníkov ďalej vraví, že nedeľa nie je rozhodujúcim dňom, na ktorom by obchody padali, pokiaľ by bolo zatvorené. Vraví, že nedeľa je pre nich najslabším dňom v týždni. Maloobchodný obrat v predajniach potravín v nedeľu je približne 2 až 4 % z týždňového obratu .... tovare 10 až 12 %.
Potom ešte hovorí, že predavačka so mzdou na úrovni 600-700 eur si za nedeľu vďaka príplatku privyrobí 15 až 18 eur. On hovorí, že nepodceňuje ani jeden cent, ale že toto sú peniaze, ktoré nemôžu byť argumentom niektorých autorít, že oni si chcú zarobiť, to konštatoval Katriak.
5. 10. 2021 16:56:16 - 16:57:35 40. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Filip (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Pán kolega Dostál, položili ste viacero otázok v rozprave. Väčšinu z nich zodpovie môj spolupredkladateľ v rozprave, ale ja som si vypichol aspoň také tri. Pýtate sa prečo nedeľa a považujete to za svojim spôsobom nejakú hodnotovú otázku alebo nejaký hodnotový návrh. My hovoríme historicky nedeľa. Historicky tu na Slovensku bolo že nedeľa bol dňom oddychu. Zároveň Slovensko sa hlási aj k cyrilometodskej tradícii, takže preto nedeľa.
Druhú vec, ktorú ste dali tak do pléne bola, že sú aj iné povolania, ktoré musia fungovať, že prečo sa to zužuje len na maloobchodný predaj. Vymenovali ste neviem policajtov, sestričky a tak isto tam patria aj poľnohospodári. Poľnohospodár tiež nepovie svojej krave, vie čo dneska je nedeľa, dneska ťa nepodojím, dneska nebudeš žrať. Vy si v mnohých veciach zamieňate, zamieňate v podstate nejaký poriadok za anarchiu, to je váš problém.
Tretia otázka neviete si predstaviť k čomu by mohla byť diskusia v druhom čítaní. No ja vám odporúčam, zahlasujte a posuňte to do druhého čítania a budete sa diviť k čomu všetkému tá diskusia ešte bude. Takže ďakujem.
5. 10. 2021 16:36:34 - 16:37:43 40. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Filip (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán kolega Viskupič, zle si vysvetľujete a interpretujete tento zákon. Je to v zmysle tej logiky, pamätám si ako povedala vaša kolegyňa vtedy, že ona si botičky najradšej nakupuje v nedeľu v nákupnom centre. Vy sa na to pozeráte skrz pohľad toho, jak ste povedali, že ideme zakazovať v nedeľu nakupovať ľuďom a že si myslíte, že neni vhodné alebo teda nech sa ľudia rozhodnú, že či chcú nakupovať v nedeľu alebo iný deň a nemali by sme im zakazovať nakupovať v nedeľu. Skúste sa na to ale pozrieť skrz pohľad toho, že chránite tých zamestnancov, ktorí v nedeľu musia a to si nehovorme, že môžu, že to môžme rozprávať o príplatkoch a o tom, že si radi zarobia a tak ďalej, musia, musia robiť v nedeľu a skúste sa na to pozrieť skrz tento pohľad, že to ochrana práve týchto pracujúcich ľudí a danie im možnosti toho, aby si mohli aj nedeľu užiť ako voľný deň.
5. 10. 2021 16:22:37 - 16:32:54 40. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Filip (-) - poslanec NR SR Vystúpenie  
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, tento návrh zákona, ktorým sa mení Zákonník práce, tak k tomuto návrhu zákona nám prišiel mail, taký podporný mail, ja som vytiahol časť z neho a prečítam ho, čo v ňom bolo napísané.
Doteraz najsilnejším hlasom tejto už takmer dvadsať rokov trvajúcej celospoločenskej diskusie za prijatie na ochranu nedele, za prijatie zákona na ochranu nedele je nepochybne petícia Aliancie za nedeľu za prijatie zákona na ochranu nedele. Podporilo ju viacero odborových organizácií, predovšetkým Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky a množstvo občianskych združení, ale aj evanjelická cirkev augsburského vyznania. Vďaka ich podpore sa nám podarilo pod túto petíciu vyzbierať viac ako 83-tisíc podpisov občanov Slovenska. Aliancia za nedeľu preto v mene viac ako 83-tisíc podpísaných občanov Slovenskej republiky pod petíciou aj teraz vyzýva poslancov Národnej rady a vládu Slovenskej republiky, ale predovšetkým predsedu vlády Eduarda Hegera, aby prešli od slov k činom a podporili návrh zákona.
V tomto roku 2021 je tomu už 1 700 rokov, čo cisár Konštantín Veľký po vzore Arménov aj Rímskej ríši schválil nedeľu ako deň pracovného pokoja pre všetkých občanov. Na Slovensku však aj po vyše 1 700 rokoch musia ľudia stále pracovať za existenčnú mzdu... (pozn. prepis.: nezrozumiteľne vyslovené) počas nedele a sviatkov.
Toto sme dostali všetci poslanci v maili. Tam bol potom aj odkaz na článok, ktorý bol rozsiahlejší, takže každý si to môže pozrieť. Čo sa týka tohto návrhu zákona, nielen tohto, ale aj niektoré tie návrhy zákonov je potrebné vnímať v súvislostiach, je potrebné hľadieť aj, ako sa povie, dva kroky dopredu, hej, s čím súvisí, s čím môže súvisieť a čo týmto návrhom zákona môže nastať.
Nie tak dávno, na poslednej riadnej schôdzi v júni tu bežala debata a bol aj posunutý zákon do druhého čítania. Hovorí sa mu dneska tzv. reforma národných parkov. Na margo tohto zákona po schválení a jeho posunutí do druhého čítania vtedy historicky bežala debata po deviatich národných parkoch na území Slovenska pod gesciou ministerstva životného prostredia, na ktorej sa zúčastňovali hlavne teda koaliční poslanci, a ja som bol na dvoch tých stretnutiach, potom mi tam v podstate zakázali účasť napriek tomu, že som tam bol ako pozorovateľ. Ale chcel som v podstate povedať to, že na týchto debatách som sa stretol napríklad aj s kolegyňou Šofranko...
===== prostredia, na ktorej sa zúčastňovali hlavne teda koaliční poslanci a ja som bol na dvoch tých stretnutiach, potom mi tam v podstate zakázali účasť napriek tomu, že som tam bol ako pozorovateľ, ale chcel som v podstate povedať to, že na týchto debatách som sa stretol napríklad aj s kolegyňou Šofranko a vtedy sme vlastne obidvaja skonštatovali, že vlastne po roku a pol sme mali možnosť sa porozprávať, bolo to aj také úsmevné, že mali sme možnosť vidieť sa konečne bez rúšok, keďže sme boli aj v teréne a samozrejme sme sa bavili o tom návrhu zákona a tam vtedy padali tie tie otázky, že návrh zákona, ktorý sa prijal, v podstate bude mať za následok to a to teda vízia, ktorá hľadela dopredu, že ľudia v týchto regiónoch prídu o prácu. Keď sa pýtajú títo ľudia, že čo bude tá náhrada, tak takýmto čarovným termínom a čarovným slovíčkom vždy bolo, proste, že zabudnite na to, čo ste robili doteraz, zabudnite, že ste žili z lesa, zabudnite, že ste žili z polí, proste prírodný turizmus alebo aj tzv. mäkký turizmus sa tomu hovorí, ten nás zachráni. A ja som sa pýtal v týchto debatách, mali sme tu rozpravu aj s kolegyňou, sa pýtam, ale jak vy docielite to, že nakopnete nejakú takúto vec, keď v podstate dneska vám tu nefunguje, ja hovorím, ten návrh zákona, ktorý vy predkladáte, nemá nijak za následok, nijak nepodporuje to, aby tí ľudia v regiónoch začali nejako fungovať, aby mohli teda sa nejako reformovať ich zdroje príjmu. A vtedy som im povedal, že v podstate my tu potrebujeme iné zákony zmeniť a nastaviť tak, aby tá pomoc bola cielená pre týchto ľudí.
Tento návrh zákona, ktorým sa mení Zákonník práce, považujem za jeden z takých zákonov, ktorý je podporný pri takýchto reformách tohto typu, ktoré sa odkazujú na to, že ak mi vypadne nejaký zdroj príjmov z činnosti, ktoré som do teraz robil a má mi ho nahradiť prírodný turizmus, tak práve tento návrh zákona je takýto zákon. Prečo? Pretože hovorí o tom, že nedeľa bude teda dňom, kedy nebude možné zo strany zamestnávateľa nariadiť prácu. To znamená , že ten človek vie kalkulovať už s tým, že tá nedeľa bude preňho voľná, kdežto doteraz musel pracovať ja neviem, väčšinou, väčšinou hovoríme o tých predavačoch, ale sú to v podstate aj iné, aj iné tie činnosti a vie si plánovať víkend a vie možno že ten víkend stráviť aj niekde v prostredí prírody. Keď sme v tejto debate k tomu návrhu zákona debatovali aj tých zmenách iných zákonov, tak vtedy práve minister, nie minister, ale zamestnanec ministerstva pôdohospodárstva nás na to upozornil, že v prípade zmeny alebo teda prijatia toho zákona o tzv. reforme národných parkov vás čaká zmena minimálne 30 zákonov, aby ste tento zákon mohli dokopať do úspešného konca. Naopak, tento návrh zákona , ktorý dávame my, má, mení teda v podstate jedno, jeden paragraf, jeden odsek dokonca, iba 1 odsek v paragrafe a spôsobí to, že to, na čo sa odvolávalo ministerstvo životného prostredia, to na čo sa odolávalo 18 predkladateľov návrhu zákona, tak príde v reále k naozajstnej podpore možno, že toho prírodného turizmu, keď to tak voláme.
Čo je ale ešte problém v otázke prírodného turizmu, ja viem, teraz sa budete čudovať, že čo vytiahnem, ale to je problém veľkých šeliem. To, čo sa tu deje posledné 2 roky od kedy ste, alebo teda vaši nominanti odkedy zasadli do vlády, to v podstate v histórii Slovenska nemá obdobu. Štatistiky, ktoré netvoríme my, ani nikto, ale v podstate sú na základe, vyhodnocované na základe skutočností, ktoré sa dejú, nám hovoria o tom, napríklad v roku 2021 je rok, kedy historicky zatiaľ došlo k najviac útokom zo strany medveď na človeka. Bavíme sa, pozor, ale o útokoch, ktoré skončili, skončili aj nejakým fyzickým kontaktom, lebo tam sa to delí, hej, kedy sú dokončené, nedokončené tie útoky, označujú ho historicky za rok, kedy došlo k usmrteniu človeka, aj keď s týmto sa ja nestotožňujem, pretože prvé usmrtenie človeka v nedávnej minulosti sa udialo v roku 2018, aj keď to vtedy lekári akože zahrabali pod koberec, zamietli, ale dobre. Tam to vtedy jasne bolo, že to bola smrť spôsobná medveďom. A taktiež štatistika nám hovorí ešte tretiu vec, že máme historicky najviac zabití medveďa, keď to tak nazvem, na dopravných trasách. To znamená vlaky, električky, autá. Ak si zoberieme len tieto tri čísla, to nám jasne hovorí, že jednoducho početnosť veľkých šeliem a teda medveďa výrazne narástla a k tej interakcii dochádza hlavne tam, kde ten medveď by sa mal prirodzene vyskytovať a to sú v podstate naše lesnaté územia. Keď si to zoberiem do interakcie s národnými parkami, tak národné parky, drvivá väčšina, drvivú väčšinu z nich tvoria lesné pozemky, a preto keď hovoríme o podpore prírodného alebo mäkkého turizmu, keď hovoríme o podpore zákona o voľnej nedeli, aby sme skrz tento zákon mohli teda podporiť aj ten prírodný turizmus, musíme sa pozerať aj dva kroky dopredu a nebáť sa možno že tých opatrení a nastaviť ich tak, aby tí ľudia sa nebáli v podstate využívať krajinu tak ako tomu bolo v minulosti, aby sa nebáli chodiť do prírody a aby to neskončilo tak, že keď budem mať aj voľno, keď si naplánujem nejaký výlet s rodinou, že tu bude možno že nejaké to písmeno A, ktoré poviem a to písmeno B bude v podstate následne také, že ja sa budem báť vôbec vyjsť von niekde.
Asi toľko k tomuto návrhu zákona a čo si dovolím tvrdiť na záver, a ako som to vlastne spojil túto debatu aj s tými zákonmi, ktoré tu boli posunuté v minulosti do druhého čítania, tak ja v podstate nepochybujem o tom, že tento návrh zákona získa podporu nielen teda v opozičných radoch, ale že získa podporu aj v koalícii, že získa podporu minimálne u týchto 18 navrhovateľov tzv. reformy a nie je nejakým tajomstvom, v podstate to, že tú podporu minimálne klub OĽANO sľúbil, že podporí a to, prečo sme sa k tejto rozprave dostali až dneska, je v podstate na základe toho, že to bola dohoda s klubom OĽANO, ktorí povedali, ktorí nás teda požiadali o to, aby sme s tou rozpravou prišli trocha neskôr a teda garantujú nám aj nejaké hlasy. Takže som zvedavý potom na to celkové skóre, že koľko hlasov to dostane.
A chcel by som ešte poprosiť možno tuná pána spravodajcu, bavili sme sa ešte o tých termínoch hlasovania, nestihli sme to prebrať, ale zajtra o jedenástej by sme navrhovali toto. Ďakujem.
5. 10. 2021 16:22:37 - 16:32:54 40. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Filip (-) - poslanec NR SR Vystúpenie  
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, tento návrh zákona, ktorým sa mení Zákonník práce, tak k tomuto návrhu zákona nám prišiel mail, taký podporný mail, ja som vytiahol časť z neho a prečítam ho, čo v ňom bolo napísané.
Doteraz najsilnejším hlasom tejto už takmer dvadsať rokov trvajúcej celospoločenskej diskusie za prijatie na ochranu nedele, za prijatie zákona na ochranu nedele je nepochybne petícia Aliancie za nedeľu za prijatie zákona na ochranu nedele. Podporilo ju viacero odborových organizácií, predovšetkým Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky a množstvo občianskych združení, ale aj evanjelická cirkev augsburského vyznania. Vďaka ich podpore sa nám podarilo pod túto petíciu vyzbierať viac ako 83-tisíc podpisov občanov Slovenska. Aliancia za nedeľu preto v mene viac ako 83-tisíc podpísaných občanov Slovenskej republiky pod petíciou aj teraz vyzýva poslancov Národnej rady a vládu Slovenskej republiky, ale predovšetkým predsedu vlády Eduarda Hegera, aby prešli od slov k činom a podporili návrh zákona.
V tomto roku 2021 je tomu už 1 700 rokov, čo cisár Konštantín Veľký po vzore Arménov aj Rímskej ríši schválil nedeľu ako deň pracovného pokoja pre všetkých občanov. Na Slovensku však aj po vyše 1 700 rokoch musia ľudia stále pracovať za existenčnú mzdu... (pozn. prepis.: nezrozumiteľne vyslovené) počas nedele a sviatkov.
Toto sme dostali všetci poslanci v maili. Tam bol potom aj odkaz na článok, ktorý bol rozsiahlejší, takže každý si to môže pozrieť. Čo sa týka tohto návrhu zákona, nielen tohto, ale aj niektoré tie návrhy zákonov je potrebné vnímať v súvislostiach, je potrebné hľadieť aj, ako sa povie, dva kroky dopredu, hej, s čím súvisí, s čím môže súvisieť a čo týmto návrhom zákona môže nastať.
Nie tak dávno, na poslednej riadnej schôdzi v júni tu bežala debata a bol aj posunutý zákon do druhého čítania. Hovorí sa mu dneska tzv. reforma národných parkov. Na margo tohto zákona po schválení a jeho posunutí do druhého čítania vtedy historicky bežala debata po deviatich národných parkoch na území Slovenska pod gesciou ministerstva životného prostredia, na ktorej sa zúčastňovali hlavne teda koaliční poslanci, a ja som bol na dvoch tých stretnutiach, potom mi tam v podstate zakázali účasť napriek tomu, že som tam bol ako pozorovateľ. Ale chcel som v podstate povedať to, že na týchto debatách som sa stretol napríklad aj s kolegyňou Šofranko...
===== prostredia, na ktorej sa zúčastňovali hlavne teda koaliční poslanci a ja som bol na dvoch tých stretnutiach, potom mi tam v podstate zakázali účasť napriek tomu, že som tam bol ako pozorovateľ, ale chcel som v podstate povedať to, že na týchto debatách som sa stretol napríklad aj s kolegyňou Šofranko a vtedy sme vlastne obidvaja skonštatovali, že vlastne po roku a pol sme mali možnosť sa porozprávať, bolo to aj také úsmevné, že mali sme možnosť vidieť sa konečne bez rúšok, keďže sme boli aj v teréne a samozrejme sme sa bavili o tom návrhu zákona a tam vtedy padali tie tie otázky, že návrh zákona, ktorý sa prijal, v podstate bude mať za následok to a to teda vízia, ktorá hľadela dopredu, že ľudia v týchto regiónoch prídu o prácu. Keď sa pýtajú títo ľudia, že čo bude tá náhrada, tak takýmto čarovným termínom a čarovným slovíčkom vždy bolo, proste, že zabudnite na to, čo ste robili doteraz, zabudnite, že ste žili z lesa, zabudnite, že ste žili z polí, proste prírodný turizmus alebo aj tzv. mäkký turizmus sa tomu hovorí, ten nás zachráni. A ja som sa pýtal v týchto debatách, mali sme tu rozpravu aj s kolegyňou, sa pýtam, ale jak vy docielite to, že nakopnete nejakú takúto vec, keď v podstate dneska vám tu nefunguje, ja hovorím, ten návrh zákona, ktorý vy predkladáte, nemá nijak za následok, nijak nepodporuje to, aby tí ľudia v regiónoch začali nejako fungovať, aby mohli teda sa nejako reformovať ich zdroje príjmu. A vtedy som im povedal, že v podstate my tu potrebujeme iné zákony zmeniť a nastaviť tak, aby tá pomoc bola cielená pre týchto ľudí.
Tento návrh zákona, ktorým sa mení Zákonník práce, považujem za jeden z takých zákonov, ktorý je podporný pri takýchto reformách tohto typu, ktoré sa odkazujú na to, že ak mi vypadne nejaký zdroj príjmov z činnosti, ktoré som do teraz robil a má mi ho nahradiť prírodný turizmus, tak práve tento návrh zákona je takýto zákon. Prečo? Pretože hovorí o tom, že nedeľa bude teda dňom, kedy nebude možné zo strany zamestnávateľa nariadiť prácu. To znamená , že ten človek vie kalkulovať už s tým, že tá nedeľa bude preňho voľná, kdežto doteraz musel pracovať ja neviem, väčšinou, väčšinou hovoríme o tých predavačoch, ale sú to v podstate aj iné, aj iné tie činnosti a vie si plánovať víkend a vie možno že ten víkend stráviť aj niekde v prostredí prírody. Keď sme v tejto debate k tomu návrhu zákona debatovali aj tých zmenách iných zákonov, tak vtedy práve minister, nie minister, ale zamestnanec ministerstva pôdohospodárstva nás na to upozornil, že v prípade zmeny alebo teda prijatia toho zákona o tzv. reforme národných parkov vás čaká zmena minimálne 30 zákonov, aby ste tento zákon mohli dokopať do úspešného konca. Naopak, tento návrh zákona , ktorý dávame my, má, mení teda v podstate jedno, jeden paragraf, jeden odsek dokonca, iba 1 odsek v paragrafe a spôsobí to, že to, na čo sa odvolávalo ministerstvo životného prostredia, to na čo sa odolávalo 18 predkladateľov návrhu zákona, tak príde v reále k naozajstnej podpore možno, že toho prírodného turizmu, keď to tak voláme.
Čo je ale ešte problém v otázke prírodného turizmu, ja viem, teraz sa budete čudovať, že čo vytiahnem, ale to je problém veľkých šeliem. To, čo sa tu deje posledné 2 roky od kedy ste, alebo teda vaši nominanti odkedy zasadli do vlády, to v podstate v histórii Slovenska nemá obdobu. Štatistiky, ktoré netvoríme my, ani nikto, ale v podstate sú na základe, vyhodnocované na základe skutočností, ktoré sa dejú, nám hovoria o tom, napríklad v roku 2021 je rok, kedy historicky zatiaľ došlo k najviac útokom zo strany medveď na človeka. Bavíme sa, pozor, ale o útokoch, ktoré skončili, skončili aj nejakým fyzickým kontaktom, lebo tam sa to delí, hej, kedy sú dokončené, nedokončené tie útoky, označujú ho historicky za rok, kedy došlo k usmrteniu človeka, aj keď s týmto sa ja nestotožňujem, pretože prvé usmrtenie človeka v nedávnej minulosti sa udialo v roku 2018, aj keď to vtedy lekári akože zahrabali pod koberec, zamietli, ale dobre. Tam to vtedy jasne bolo, že to bola smrť spôsobná medveďom. A taktiež štatistika nám hovorí ešte tretiu vec, že máme historicky najviac zabití medveďa, keď to tak nazvem, na dopravných trasách. To znamená vlaky, električky, autá. Ak si zoberieme len tieto tri čísla, to nám jasne hovorí, že jednoducho početnosť veľkých šeliem a teda medveďa výrazne narástla a k tej interakcii dochádza hlavne tam, kde ten medveď by sa mal prirodzene vyskytovať a to sú v podstate naše lesnaté územia. Keď si to zoberiem do interakcie s národnými parkami, tak národné parky, drvivá väčšina, drvivú väčšinu z nich tvoria lesné pozemky, a preto keď hovoríme o podpore prírodného alebo mäkkého turizmu, keď hovoríme o podpore zákona o voľnej nedeli, aby sme skrz tento zákon mohli teda podporiť aj ten prírodný turizmus, musíme sa pozerať aj dva kroky dopredu a nebáť sa možno že tých opatrení a nastaviť ich tak, aby tí ľudia sa nebáli v podstate využívať krajinu tak ako tomu bolo v minulosti, aby sa nebáli chodiť do prírody a aby to neskončilo tak, že keď budem mať aj voľno, keď si naplánujem nejaký výlet s rodinou, že tu bude možno že nejaké to písmeno A, ktoré poviem a to písmeno B bude v podstate následne také, že ja sa budem báť vôbec vyjsť von niekde.
Asi toľko k tomuto návrhu zákona a čo si dovolím tvrdiť na záver, a ako som to vlastne spojil túto debatu aj s tými zákonmi, ktoré tu boli posunuté v minulosti do druhého čítania, tak ja v podstate nepochybujem o tom, že tento návrh zákona získa podporu nielen teda v opozičných radoch, ale že získa podporu aj v koalícii, že získa podporu minimálne u týchto 18 navrhovateľov tzv. reformy a nie je nejakým tajomstvom, v podstate to, že tú podporu minimálne klub OĽANO sľúbil, že podporí a to, prečo sme sa k tejto rozprave dostali až dneska, je v podstate na základe toho, že to bola dohoda s klubom OĽANO, ktorí povedali, ktorí nás teda požiadali o to, aby sme s tou rozpravou prišli trocha neskôr a teda garantujú nám aj nejaké hlasy. Takže som zvedavý potom na to celkové skóre, že koľko hlasov to dostane.
A chcel by som ešte poprosiť možno tuná pána spravodajcu, bavili sme sa ešte o tých termínoch hlasovania, nestihli sme to prebrať, ale zajtra o jedenástej by sme navrhovali toto. Ďakujem.
5. 10. 2021 16:22:37 - 16:32:54 40. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Filip (-) - poslanec NR SR Vystúpenie  
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, tento návrh zákona, ktorým sa mení Zákonník práce, tak k tomuto návrhu zákona nám prišiel mail, taký podporný mail, ja som vytiahol časť z neho a prečítam ho, čo v ňom bolo napísané.
Doteraz najsilnejším hlasom tejto už takmer dvadsať rokov trvajúcej celospoločenskej diskusie za prijatie na ochranu nedele, za prijatie zákona na ochranu nedele je nepochybne petícia Aliancie za nedeľu za prijatie zákona na ochranu nedele. Podporilo ju viacero odborových organizácií, predovšetkým Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky a množstvo občianskych združení, ale aj evanjelická cirkev augsburského vyznania. Vďaka ich podpore sa nám podarilo pod túto petíciu vyzbierať viac ako 83-tisíc podpisov občanov Slovenska. Aliancia za nedeľu preto v mene viac ako 83-tisíc podpísaných občanov Slovenskej republiky pod petíciou aj teraz vyzýva poslancov Národnej rady a vládu Slovenskej republiky, ale predovšetkým predsedu vlády Eduarda Hegera, aby prešli od slov k činom a podporili návrh zákona.
V tomto roku 2021 je tomu už 1 700 rokov, čo cisár Konštantín Veľký po vzore Arménov aj Rímskej ríši schválil nedeľu ako deň pracovného pokoja pre všetkých občanov. Na Slovensku však aj po vyše 1 700 rokoch musia ľudia stále pracovať za existenčnú mzdu... (pozn. prepis.: nezrozumiteľne vyslovené) počas nedele a sviatkov.
Toto sme dostali všetci poslanci v maili. Tam bol potom aj odkaz na článok, ktorý bol rozsiahlejší, takže každý si to môže pozrieť. Čo sa týka tohto návrhu zákona, nielen tohto, ale aj niektoré tie návrhy zákonov je potrebné vnímať v súvislostiach, je potrebné hľadieť aj, ako sa povie, dva kroky dopredu, hej, s čím súvisí, s čím môže súvisieť a čo týmto návrhom zákona môže nastať.
Nie tak dávno, na poslednej riadnej schôdzi v júni tu bežala debata a bol aj posunutý zákon do druhého čítania. Hovorí sa mu dneska tzv. reforma národných parkov. Na margo tohto zákona po schválení a jeho posunutí do druhého čítania vtedy historicky bežala debata po deviatich národných parkoch na území Slovenska pod gesciou ministerstva životného prostredia, na ktorej sa zúčastňovali hlavne teda koaliční poslanci, a ja som bol na dvoch tých stretnutiach, potom mi tam v podstate zakázali účasť napriek tomu, že som tam bol ako pozorovateľ. Ale chcel som v podstate povedať to, že na týchto debatách som sa stretol napríklad aj s kolegyňou Šofranko...
===== prostredia, na ktorej sa zúčastňovali hlavne teda koaliční poslanci a ja som bol na dvoch tých stretnutiach, potom mi tam v podstate zakázali účasť napriek tomu, že som tam bol ako pozorovateľ, ale chcel som v podstate povedať to, že na týchto debatách som sa stretol napríklad aj s kolegyňou Šofranko a vtedy sme vlastne obidvaja skonštatovali, že vlastne po roku a pol sme mali možnosť sa porozprávať, bolo to aj také úsmevné, že mali sme možnosť vidieť sa konečne bez rúšok, keďže sme boli aj v teréne a samozrejme sme sa bavili o tom návrhu zákona a tam vtedy padali tie tie otázky, že návrh zákona, ktorý sa prijal, v podstate bude mať za následok to a to teda vízia, ktorá hľadela dopredu, že ľudia v týchto regiónoch prídu o prácu. Keď sa pýtajú títo ľudia, že čo bude tá náhrada, tak takýmto čarovným termínom a čarovným slovíčkom vždy bolo, proste, že zabudnite na to, čo ste robili doteraz, zabudnite, že ste žili z lesa, zabudnite, že ste žili z polí, proste prírodný turizmus alebo aj tzv. mäkký turizmus sa tomu hovorí, ten nás zachráni. A ja som sa pýtal v týchto debatách, mali sme tu rozpravu aj s kolegyňou, sa pýtam, ale jak vy docielite to, že nakopnete nejakú takúto vec, keď v podstate dneska vám tu nefunguje, ja hovorím, ten návrh zákona, ktorý vy predkladáte, nemá nijak za následok, nijak nepodporuje to, aby tí ľudia v regiónoch začali nejako fungovať, aby mohli teda sa nejako reformovať ich zdroje príjmu. A vtedy som im povedal, že v podstate my tu potrebujeme iné zákony zmeniť a nastaviť tak, aby tá pomoc bola cielená pre týchto ľudí.
Tento návrh zákona, ktorým sa mení Zákonník práce, považujem za jeden z takých zákonov, ktorý je podporný pri takýchto reformách tohto typu, ktoré sa odkazujú na to, že ak mi vypadne nejaký zdroj príjmov z činnosti, ktoré som do teraz robil a má mi ho nahradiť prírodný turizmus, tak práve tento návrh zákona je takýto zákon. Prečo? Pretože hovorí o tom, že nedeľa bude teda dňom, kedy nebude možné zo strany zamestnávateľa nariadiť prácu. To znamená , že ten človek vie kalkulovať už s tým, že tá nedeľa bude preňho voľná, kdežto doteraz musel pracovať ja neviem, väčšinou, väčšinou hovoríme o tých predavačoch, ale sú to v podstate aj iné, aj iné tie činnosti a vie si plánovať víkend a vie možno že ten víkend stráviť aj niekde v prostredí prírody. Keď sme v tejto debate k tomu návrhu zákona debatovali aj tých zmenách iných zákonov, tak vtedy práve minister, nie minister, ale zamestnanec ministerstva pôdohospodárstva nás na to upozornil, že v prípade zmeny alebo teda prijatia toho zákona o tzv. reforme národných parkov vás čaká zmena minimálne 30 zákonov, aby ste tento zákon mohli dokopať do úspešného konca. Naopak, tento návrh zákona , ktorý dávame my, má, mení teda v podstate jedno, jeden paragraf, jeden odsek dokonca, iba 1 odsek v paragrafe a spôsobí to, že to, na čo sa odvolávalo ministerstvo životného prostredia, to na čo sa odolávalo 18 predkladateľov návrhu zákona, tak príde v reále k naozajstnej podpore možno, že toho prírodného turizmu, keď to tak voláme.
Čo je ale ešte problém v otázke prírodného turizmu, ja viem, teraz sa budete čudovať, že čo vytiahnem, ale to je problém veľkých šeliem. To, čo sa tu deje posledné 2 roky od kedy ste, alebo teda vaši nominanti odkedy zasadli do vlády, to v podstate v histórii Slovenska nemá obdobu. Štatistiky, ktoré netvoríme my, ani nikto, ale v podstate sú na základe, vyhodnocované na základe skutočností, ktoré sa dejú, nám hovoria o tom, napríklad v roku 2021 je rok, kedy historicky zatiaľ došlo k najviac útokom zo strany medveď na človeka. Bavíme sa, pozor, ale o útokoch, ktoré skončili, skončili aj nejakým fyzickým kontaktom, lebo tam sa to delí, hej, kedy sú dokončené, nedokončené tie útoky, označujú ho historicky za rok, kedy došlo k usmrteniu človeka, aj keď s týmto sa ja nestotožňujem, pretože prvé usmrtenie človeka v nedávnej minulosti sa udialo v roku 2018, aj keď to vtedy lekári akože zahrabali pod koberec, zamietli, ale dobre. Tam to vtedy jasne bolo, že to bola smrť spôsobná medveďom. A taktiež štatistika nám hovorí ešte tretiu vec, že máme historicky najviac zabití medveďa, keď to tak nazvem, na dopravných trasách. To znamená vlaky, električky, autá. Ak si zoberieme len tieto tri čísla, to nám jasne hovorí, že jednoducho početnosť veľkých šeliem a teda medveďa výrazne narástla a k tej interakcii dochádza hlavne tam, kde ten medveď by sa mal prirodzene vyskytovať a to sú v podstate naše lesnaté územia. Keď si to zoberiem do interakcie s národnými parkami, tak národné parky, drvivá väčšina, drvivú väčšinu z nich tvoria lesné pozemky, a preto keď hovoríme o podpore prírodného alebo mäkkého turizmu, keď hovoríme o podpore zákona o voľnej nedeli, aby sme skrz tento zákon mohli teda podporiť aj ten prírodný turizmus, musíme sa pozerať aj dva kroky dopredu a nebáť sa možno že tých opatrení a nastaviť ich tak, aby tí ľudia sa nebáli v podstate využívať krajinu tak ako tomu bolo v minulosti, aby sa nebáli chodiť do prírody a aby to neskončilo tak, že keď budem mať aj voľno, keď si naplánujem nejaký výlet s rodinou, že tu bude možno že nejaké to písmeno A, ktoré poviem a to písmeno B bude v podstate následne také, že ja sa budem báť vôbec vyjsť von niekde.
Asi toľko k tomuto návrhu zákona a čo si dovolím tvrdiť na záver, a ako som to vlastne spojil túto debatu aj s tými zákonmi, ktoré tu boli posunuté v minulosti do druhého čítania, tak ja v podstate nepochybujem o tom, že tento návrh zákona získa podporu nielen teda v opozičných radoch, ale že získa podporu aj v koalícii, že získa podporu minimálne u týchto 18 navrhovateľov tzv. reformy a nie je nejakým tajomstvom, v podstate to, že tú podporu minimálne klub OĽANO sľúbil, že podporí a to, prečo sme sa k tejto rozprave dostali až dneska, je v podstate na základe toho, že to bola dohoda s klubom OĽANO, ktorí povedali, ktorí nás teda požiadali o to, aby sme s tou rozpravou prišli trocha neskôr a teda garantujú nám aj nejaké hlasy. Takže som zvedavý potom na to celkové skóre, že koľko hlasov to dostane.
A chcel by som ešte poprosiť možno tuná pána spravodajcu, bavili sme sa ešte o tých termínoch hlasovania, nestihli sme to prebrať, ale zajtra o jedenástej by sme navrhovali toto. Ďakujem.
5. 10. 2021 16:22:37 - 16:32:54 40. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Filip (-) - poslanec NR SR Vystúpenie  
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, tento návrh zákona, ktorým sa mení Zákonník práce, tak k tomuto návrhu zákona nám prišiel mail, taký podporný mail, ja som vytiahol časť z neho a prečítam ho, čo v ňom bolo napísané.
Doteraz najsilnejším hlasom tejto už takmer dvadsať rokov trvajúcej celospoločenskej diskusie za prijatie na ochranu nedele, za prijatie zákona na ochranu nedele je nepochybne petícia Aliancie za nedeľu za prijatie zákona na ochranu nedele. Podporilo ju viacero odborových organizácií, predovšetkým Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky a množstvo občianskych združení, ale aj evanjelická cirkev augsburského vyznania. Vďaka ich podpore sa nám podarilo pod túto petíciu vyzbierať viac ako 83-tisíc podpisov občanov Slovenska. Aliancia za nedeľu preto v mene viac ako 83-tisíc podpísaných občanov Slovenskej republiky pod petíciou aj teraz vyzýva poslancov Národnej rady a vládu Slovenskej republiky, ale predovšetkým predsedu vlády Eduarda Hegera, aby prešli od slov k činom a podporili návrh zákona.
V tomto roku 2021 je tomu už 1 700 rokov, čo cisár Konštantín Veľký po vzore Arménov aj Rímskej ríši schválil nedeľu ako deň pracovného pokoja pre všetkých občanov. Na Slovensku však aj po vyše 1 700 rokoch musia ľudia stále pracovať za existenčnú mzdu... (pozn. prepis.: nezrozumiteľne vyslovené) počas nedele a sviatkov.
Toto sme dostali všetci poslanci v maili. Tam bol potom aj odkaz na článok, ktorý bol rozsiahlejší, takže každý si to môže pozrieť. Čo sa týka tohto návrhu zákona, nielen tohto, ale aj niektoré tie návrhy zákonov je potrebné vnímať v súvislostiach, je potrebné hľadieť aj, ako sa povie, dva kroky dopredu, hej, s čím súvisí, s čím môže súvisieť a čo týmto návrhom zákona môže nastať.
Nie tak dávno, na poslednej riadnej schôdzi v júni tu bežala debata a bol aj posunutý zákon do druhého čítania. Hovorí sa mu dneska tzv. reforma národných parkov. Na margo tohto zákona po schválení a jeho posunutí do druhého čítania vtedy historicky bežala debata po deviatich národných parkoch na území Slovenska pod gesciou ministerstva životného prostredia, na ktorej sa zúčastňovali hlavne teda koaliční poslanci, a ja som bol na dvoch tých stretnutiach, potom mi tam v podstate zakázali účasť napriek tomu, že som tam bol ako pozorovateľ. Ale chcel som v podstate povedať to, že na týchto debatách som sa stretol napríklad aj s kolegyňou Šofranko...
===== prostredia, na ktorej sa zúčastňovali hlavne teda koaliční poslanci a ja som bol na dvoch tých stretnutiach, potom mi tam v podstate zakázali účasť napriek tomu, že som tam bol ako pozorovateľ, ale chcel som v podstate povedať to, že na týchto debatách som sa stretol napríklad aj s kolegyňou Šofranko a vtedy sme vlastne obidvaja skonštatovali, že vlastne po roku a pol sme mali možnosť sa porozprávať, bolo to aj také úsmevné, že mali sme možnosť vidieť sa konečne bez rúšok, keďže sme boli aj v teréne a samozrejme sme sa bavili o tom návrhu zákona a tam vtedy padali tie tie otázky, že návrh zákona, ktorý sa prijal, v podstate bude mať za následok to a to teda vízia, ktorá hľadela dopredu, že ľudia v týchto regiónoch prídu o prácu. Keď sa pýtajú títo ľudia, že čo bude tá náhrada, tak takýmto čarovným termínom a čarovným slovíčkom vždy bolo, proste, že zabudnite na to, čo ste robili doteraz, zabudnite, že ste žili z lesa, zabudnite, že ste žili z polí, proste prírodný turizmus alebo aj tzv. mäkký turizmus sa tomu hovorí, ten nás zachráni. A ja som sa pýtal v týchto debatách, mali sme tu rozpravu aj s kolegyňou, sa pýtam, ale jak vy docielite to, že nakopnete nejakú takúto vec, keď v podstate dneska vám tu nefunguje, ja hovorím, ten návrh zákona, ktorý vy predkladáte, nemá nijak za následok, nijak nepodporuje to, aby tí ľudia v regiónoch začali nejako fungovať, aby mohli teda sa nejako reformovať ich zdroje príjmu. A vtedy som im povedal, že v podstate my tu potrebujeme iné zákony zmeniť a nastaviť tak, aby tá pomoc bola cielená pre týchto ľudí.
Tento návrh zákona, ktorým sa mení Zákonník práce, považujem za jeden z takých zákonov, ktorý je podporný pri takýchto reformách tohto typu, ktoré sa odkazujú na to, že ak mi vypadne nejaký zdroj príjmov z činnosti, ktoré som do teraz robil a má mi ho nahradiť prírodný turizmus, tak práve tento návrh zákona je takýto zákon. Prečo? Pretože hovorí o tom, že nedeľa bude teda dňom, kedy nebude možné zo strany zamestnávateľa nariadiť prácu. To znamená , že ten človek vie kalkulovať už s tým, že tá nedeľa bude preňho voľná, kdežto doteraz musel pracovať ja neviem, väčšinou, väčšinou hovoríme o tých predavačoch, ale sú to v podstate aj iné, aj iné tie činnosti a vie si plánovať víkend a vie možno že ten víkend stráviť aj niekde v prostredí prírody. Keď sme v tejto debate k tomu návrhu zákona debatovali aj tých zmenách iných zákonov, tak vtedy práve minister, nie minister, ale zamestnanec ministerstva pôdohospodárstva nás na to upozornil, že v prípade zmeny alebo teda prijatia toho zákona o tzv. reforme národných parkov vás čaká zmena minimálne 30 zákonov, aby ste tento zákon mohli dokopať do úspešného konca. Naopak, tento návrh zákona , ktorý dávame my, má, mení teda v podstate jedno, jeden paragraf, jeden odsek dokonca, iba 1 odsek v paragrafe a spôsobí to, že to, na čo sa odvolávalo ministerstvo životného prostredia, to na čo sa odolávalo 18 predkladateľov návrhu zákona, tak príde v reále k naozajstnej podpore možno, že toho prírodného turizmu, keď to tak voláme.
Čo je ale ešte problém v otázke prírodného turizmu, ja viem, teraz sa budete čudovať, že čo vytiahnem, ale to je problém veľkých šeliem. To, čo sa tu deje posledné 2 roky od kedy ste, alebo teda vaši nominanti odkedy zasadli do vlády, to v podstate v histórii Slovenska nemá obdobu. Štatistiky, ktoré netvoríme my, ani nikto, ale v podstate sú na základe, vyhodnocované na základe skutočností, ktoré sa dejú, nám hovoria o tom, napríklad v roku 2021 je rok, kedy historicky zatiaľ došlo k najviac útokom zo strany medveď na človeka. Bavíme sa, pozor, ale o útokoch, ktoré skončili, skončili aj nejakým fyzickým kontaktom, lebo tam sa to delí, hej, kedy sú dokončené, nedokončené tie útoky, označujú ho historicky za rok, kedy došlo k usmrteniu človeka, aj keď s týmto sa ja nestotožňujem, pretože prvé usmrtenie človeka v nedávnej minulosti sa udialo v roku 2018, aj keď to vtedy lekári akože zahrabali pod koberec, zamietli, ale dobre. Tam to vtedy jasne bolo, že to bola smrť spôsobná medveďom. A taktiež štatistika nám hovorí ešte tretiu vec, že máme historicky najviac zabití medveďa, keď to tak nazvem, na dopravných trasách. To znamená vlaky, električky, autá. Ak si zoberieme len tieto tri čísla, to nám jasne hovorí, že jednoducho početnosť veľkých šeliem a teda medveďa výrazne narástla a k tej interakcii dochádza hlavne tam, kde ten medveď by sa mal prirodzene vyskytovať a to sú v podstate naše lesnaté územia. Keď si to zoberiem do interakcie s národnými parkami, tak národné parky, drvivá väčšina, drvivú väčšinu z nich tvoria lesné pozemky, a preto keď hovoríme o podpore prírodného alebo mäkkého turizmu, keď hovoríme o podpore zákona o voľnej nedeli, aby sme skrz tento zákon mohli teda podporiť aj ten prírodný turizmus, musíme sa pozerať aj dva kroky dopredu a nebáť sa možno že tých opatrení a nastaviť ich tak, aby tí ľudia sa nebáli v podstate využívať krajinu tak ako tomu bolo v minulosti, aby sa nebáli chodiť do prírody a aby to neskončilo tak, že keď budem mať aj voľno, keď si naplánujem nejaký výlet s rodinou, že tu bude možno že nejaké to písmeno A, ktoré poviem a to písmeno B bude v podstate následne také, že ja sa budem báť vôbec vyjsť von niekde.
Asi toľko k tomuto návrhu zákona a čo si dovolím tvrdiť na záver, a ako som to vlastne spojil túto debatu aj s tými zákonmi, ktoré tu boli posunuté v minulosti do druhého čítania, tak ja v podstate nepochybujem o tom, že tento návrh zákona získa podporu nielen teda v opozičných radoch, ale že získa podporu aj v koalícii, že získa podporu minimálne u týchto 18 navrhovateľov tzv. reformy a nie je nejakým tajomstvom, v podstate to, že tú podporu minimálne klub OĽANO sľúbil, že podporí a to, prečo sme sa k tejto rozprave dostali až dneska, je v podstate na základe toho, že to bola dohoda s klubom OĽANO, ktorí povedali, ktorí nás teda požiadali o to, aby sme s tou rozpravou prišli trocha neskôr a teda garantujú nám aj nejaké hlasy. Takže som zvedavý potom na to celkové skóre, že koľko hlasov to dostane.
A chcel by som ešte poprosiť možno tuná pána spravodajcu, bavili sme sa ešte o tých termínoch hlasovania, nestihli sme to prebrať, ale zajtra o jedenástej by sme navrhovali toto. Ďakujem.
5. 10. 2021 15:46:46 - 15:48:46 40. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Filip (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo.
Pán kolega Taraba, v rozprave si sa dotkol zopár takých paradoxov, ktoré tuná bežia, už v minulých rozpravách boli, teraz tu boli a trocha si vzniesol takú námietku. Ty si spomínal zdravotnícky výbor, to sa tu vlastne udialo na predchádzajúcej schôdzi, kedy bola zvolená, nie, nebola zvolená poslankyňa Cigániková za spravodajcu. Teraz to tu máme znova, že zo sociálneho výboru ste tu zvolili za spravodajcu kolegu Cmoreja, ktorý v podstate od samého začiatku tu nič iné nerobí, len ten zákon sabotuje. Predniesol tam dva procedurálne návrhy. Najprv vrátiť, potom aby sa vôbec o tom nerokovalo, dneska vystúpil v rozprave, vlastne zase to tu zopakoval, ten procedurálny návrh. Ja akože nechápem. To je to isté, ako keby sme dali, ja neviem, príklad tú vašu slávnu reformu národných parkov a zvolili by ste tam za spravodajcu mňa, čo mám k tomu vlastne odmietavý postoj. To je asi také spravodajcovanie. Pritom to máte v rámci koalície a máte v tých výboroch väčšinu, ako povedal Tomáš.
Potom si sa tu dotkol toho, že sú tu poslanci, ktorí nás tu učia modliť sa Otčenáš, a potom neváhajú tu zahlásiť niečo v tom zmysle, že ženy majú právo slobodnej voľby, a to je vlastne inak povedané, že vlastne žena má právo, ženy majú právo zabíjať živé ľudské plody, keď si zmyslia. Podľa mňa toto s kresťanstvom nemá nič spoločné, toto sú akože zjavné nejaké prvky sekty. Takže toto si netreba tu nejako zamieňať.
Potom tu bolo ešte spomenuté, čo sa týka ochrany života, tiež je to jeden taký z paradoxov, že my chránime všetko možné dokola, zárodky života na úrovni možno vajca niekedy, ale keď sa tuná bavíme o deťoch, a dobre, môžeme si to nazvať teraz živé ľudské plody, tak jednoducho úplne v pohode tuná ich zabíjame.
29. 9. 2021 11:04:01 - 11:04:34 43. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 669 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Filip (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Keď už tu vediete takéto procedúry, jedna otázka je a zásadná, prečo ste včera keď ste viedli schôdzu neupozornili vášho ministra Sulíka na to, že tu sedí bez rúška. Každú chvíľu si ho dával dole, ja nevravím keď si smrká nos, ale aj keď sa bežne rozprával, vždy si ho dával dole každú chvíľu. Tuná moralizujete a svojich členov neviete upozorniť na to, že...(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec.

Kuffa, Filip, poslanec NR SR
...nedodržujú pravidlá, ktoré ste si vymysleli sám.

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Toto nie je procedurálny návrh. Keby ste mi to bol povedal včera, určite aj pána ministra upozorním. Ja s tým nemám žiaden problém. (Reakcie z pléna.)
17. 9. 2021 10:33:00 - 10:34:42 40. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 575 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Filip (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
62.
Pani kolegyňa, je pekné, že máte také kvetnaté reči o potravinovej sebestačnosti, o tom, že vy tu musíte sanovať poľnohospodárstvo a lesníctvo po predchádzajúcich vládach. Prestaňte sanovať a začnite konečne reálne pomáhať. Tá vaša sanácia spomína v tom, poľnohospodárstvo a lesníctvo sú dva bloky, ktoré majú asi pozemky 50 : 50. Poľnohospodári dva milióny, lesníci cez dva milióny. Podpora do poľnohospodárstva v roku 2027, čo tu už bolo spomínané, predseda výboru to povedal, je dve miliardy, podpora lesníctva je koľko? Dvestotridsaťsedem miliónov. To je tá vaša sanácia? To je účelné ničenie lesníctva, definitívne ho doraziť a aby ste mohli SaS-ka privatizovať to, čo tu hlása Sulík od, minimálne od roku 2016, aj minule ste to tu v pléne už hovorili. To, že sa tu bavíme o tej sebestačnosti, vyháňate ľudí z vidieka, aj to slávnou reformou, ja som ináč rád, lebo tak, jak to pred chvíľou predseda potvrdil, potvrdili ste to aj vy týmto príhovorom, že sa vlastne nestotožňujete s tým návrhom zákona o tej slávnej reforme národných parkov, a verím tomu, že tak isto pri územiach európskeho významu, ktoré vláda má vyhlásiť, že budete trvať na tom, že keď aj oklamú vlastníkov a pri tých procesoch zo 110, ktoré už prebehli, tie rokovania, že vaši ministri budú trvať na tom, aby tie pozemky zostali v prvom stupni ochrany prírody, aby sa tam nezvyšoval stupeň, aby sa mohlo hospodáriť naďalej tak, jak sa tam hospodári aj doteraz. Pretože vy vašimi rozhodnutiami nielen v parlamente, ale aj vo vláde, vyháňate ľudí z vidieka, presne tak, jak to povedal predrečník, a ničíte život na vidieku. A to budeme hovoriť vždy a tvrdiť vždy, ľudia vďaka vám prichádzajú o prácu.
17. 9. 2021 10:08:18 - 10:10:18 40. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 575 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Filip (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
40.
Pán predseda, ja vítam tvoju iniciatívu tohto návrhu zákona a je to naozaj pomoc vo vzťahu, keď to nazvem, k nejakým bežným občanom, bežným tým poľnohospodárom, možno aj tým malým, možno aj k tým menej finančne zabezpečeným. Pár vecí si spomenul. Spýtal si sa takú rečnícku otázku, čo nám tu chýba, či nám tu chýba zdravý rozum. No chýba nám tu. Však bolo to tu povedané z tých lavíc a som rád vlastne, že týmto prejavom si sa prihlásil k tomu, že návrhy zákonov, ktoré dávate, aj tú slávnu reformu parkov, ja to vlastne beriem tak, že týmto príhovorom viac-menej SME RODINA stiahne ten podpis z tohto návrhu zákona, pretože to je proti návrhu, proti zdravému rozumu a proti akejkoľvek logike.
Hovoril si o divine zo zahraničia, pritom my tu máme doma, proste to sú tisícky ton diviny, ktoré produkujeme. Ide to preč a vieš dobre, že tie, tá legislatíva je nastavená tak, že my to ani nevieme predávať doma, pretože združenie má povedané, že vieš predať nejaké malé množstvo a to malé množstvo je určené z množstva ton, ktoré, ktoré vlastne odlovíš v tom revíri, hej? Čiže celé zle.
Ďalej, podpora farmárov, ktorí reálne budujú potravinovú sebestačnosť, je naozaj na bode mrazu. Čo mám povedať? Však ja poznám tých ľudí. Reálne má aj živočíšnu, aj rastlinnú výrobu. On reálne zásobuje domáci trh a teraz mu prídu také somariny a on mi hovorí, však ja tou byrokratickou záťažou strávim ročne možno aj dva mesiace nad papiermi miesto toho, aby som sa vedel reálne venovať nejakému chovu. A keď tam spravím nejakú chybu, nie s úmyslom oklamať, ale technickú chybu, tak oni mi ešte stiahnu dotáciu, že ja tu niečo produkujem.
Kde sú tie lúky plné pasúcich sa oviec a kráv? No tie nám zničila novodobá ochrana prírody a krajiny, ja to hovorím. Však tí vyhnali ľudí pracujúcich na vidieku a pre vidiek. Boli sme na poslaneckom prieskume vo Vysokých Tatrách, tie historické fotky sme tam videli, že sa tam pásli ovce a dobytok. Bavili sme sa o tom, či to vieme vrátiť. Ochranári: áno, vieme. Ja poviem, dám vám ľudí, ktorí vám tam pôjdu pásť. Viete, kde sme stroskotali? Riaditeľ Správy národného parku Majko mi povedal, viete, nedokážete to ochrániť pred veľkými šelmami, ani pred vlkom, ani pred medveďom. Už mám len dve sekundy, ale to je práve... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
24. 7. 2021 19:34:24 - 19:35:51 35. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní 2 Tlač 623 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Filip (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Pán kolega Takáč, tento návrh zákona ktorý tu máme na stole podporíme aj my. Ide v podstate o to, keď chceme aby Pôdohospodárska platobná agentúra získala akreditáciu, tak toto je jedna z podmienok ktorú musí teda spĺňať. Potom si ďalej uviedol, že dneska je tam teda problém s tými personálnymi kapacita. My obidvaja, ako členovia pôdohospodárskeho výboru máme priebežne tie informácie a vidíte, že to je práve jeden z tých bodoch ktorý tam stále teraz, čo som si poslednú aktualizáciu pozeral, tak tam svieti že neni splnený a že tá personálna poddimenzovanosť tam stále teda trvá. Viem si potom predstaviť keď dostanú nové kompetencie ako to chcú stihnúť do toho určeného termínu. A to, že dneska PPA-čka nefunguje, tak jak máš ty tie skúsenosti, tak isto aj mne volajú ľudia, ktorí tam v podstate mali projekty, mali schválené projekty, mali schválené dotácie. Oni sa teraz podľa toho zariadili, naplánovali si nejaké veci a hovoria, že dneska sa oni na PPA-čku nevedia dovolať. Pýtajú sa čo máme robiť, však tá PPA-čka vôbec vôbec nefunguje, že v podstate mali sme tam nejaké peniaze, ktoré sme mali riadne schválené v tých projektoch a nevieme sa pohnúť teraz ďalej, hej. Čiže pozrite sa, treba sa pozrieť teda aj z tejto stránky naozaj na to, aby to personálne a technické vybavenie bolo také, že by fungovali pre tých občanov a nie iba sa tvárime, že tú máme nejakú agentúru, ktorá v podstate ale dneska nefunguje.
24. 7. 2021 17:41:29 - 17:42:22 35. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní 2 Tlač 614 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Filip (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Pán kolega Tomáš, v úvode si uviedol takú výčitku na margo opozície v podstate, že sa tu včera kritizovala tá účasť alebo neúčasť a potom si povedal samozrejme aj tú víziu, že dúfaš v to, že sa nás tu stretne teda 55 opozičných poslancov. Nebude nás tu toľko na hlasovaní pretože v úvode schôdze boli niektorí ospravedlnení čiže minimálne táto sila nám tu bude chýbať ale ja som tiež presvedčený o tom, že minimálne tí čo sme tu, že naozaj, že sa poctivo na tom hlasovaní zídeme, aby tu bol každý jeden náš hlas, aby sa nestalo potom, žeby nejaké hlasy chýbali. Správne si povedal to o tom víkende prečo bola schôdza zvolaná v piatok, že to tu chceli takto potichúčku tento zákon, aby im prešiel, no vypomstilo sa im to, ani sami nečakali v podstate, že to dopadne tak ako to dopadne.
24. 7. 2021 17:22:54 - 17:23:44 35. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní 2 Tlač 614 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Filip (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán kolega Čepček, neviem, či si ešte stále v klube OĽANO, ale keď si, tak si myslím, že dneska po tomto vystúpení si asi definitívne skončil. To tvoje heslo "moje telo, moja voľba". No každý človek v sále, čo tu sedí a má aspoň nejaké priemerné IQ, tak pochopil proste na čo si narážal. Koniec koncov aj tie ostatné reakcie kolegov poslancov boli presne o tom, že presne vedeli, že liberáli toto heslo používajú a používajú ho iba vtedy, keď im pasuje. Keď v podstate si tu bol terčom toho výsmechu, hej tohto hesla, že moje telo, moja voľba, tak o tomto človeku to len svedčí asi aká má vysoké IQ.
24. 7. 2021 14:26:33 - 14:26:33 35. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 614 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Filip (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Presne tak, Marek, dobre si to povedal, aj keby sme tu akokoľvek dobrý návrh zákona predložili, jednoducho koalícia nám za tieto návrhy zákona nehlasuje, tuná síce bude vyzývať, že však povedzte riešenia, navrhnite, keď niečo navrhneme, nepočúvajú hej alebo sa smejú z toho. Vyčítajú nám, že z toho robíme politiku. A viete, kto z toho prvý spravil politiku? Veď, keď nakúpili Sputnik. Kedy sa rozhádali? Však vláda sa rozhádala a vtedy boli ľudia, čo sa chceli očkovať práve ruskou vakcínou Sputnik, ale tá ich propaganda, tie ich hádky vo vláde zapríčinili to, že to tam dva mesiace naťahovali či tri mesiace, vakcíny pomaly expirovali, ľudia po tej dobe im už prestali veriť a oni nám idú vykrikovať, že nerobte z toho politiku. No vážení, však vaša vláda bola prvá, čo z toho spravila politiku a presne takýmito krokmi, vašimi hádkami, ste docielili to, že tá ochota ľudí očkovať sa, v podstate klesá, musíte to tu potom zachraňovať kadejakými lotériami a v podstate takýmito návrhmi zákona ako tu máme dnes.
24. 7. 2021 14:26:33 - 14:26:33 35. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 614 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Filip (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
... jej v podstate poškodili pľúca, poškodili tie tkanivá pľúc, čiže tým pacientom to mnohokrát nepomohlo, ale možnože mohlo ich to vyslovene ešte doraziť hej v tej chorobe. A keď vám to môžem povedať možno jak vojakovi, predstavte si ten vojenský výcvik, keď máte hej. Vojak, keď ide, tak v podstate on sa zoznamuje so všetkým, príde určite do kontaktu so zbraňami, so zbraňovými systémami hej, vysvetlí sa ja neviem konštrukciu jak funguje, jak sa strieľa, ale teraz ste rozdelení, hej, tu máte delostrelcov, tu máme nejaké lafetované zbrane, máte tu pešiakov, hej, tu možnože so samopalmi, máte potom špeciálne jednotky sú ostreľovači a vymeňte teraz nejakého vojaka z pechoty, dajte mu teraz, že ide robiť ostreľovača zo dňa na deň. On síce tú pušku bude mať, on vie o tom, že má tam zásobník, má tam poistku, má tam teda zámer, s ktorým musí nabíjať, vie, že si musí nabiť náboj, ale keď mu poviete, že traf ten cieľ na jeden a pol kilometra, možno ho trafí, možno ho netrafí a presne to isté, presne túto istú otázku máte medzi lekármi hej. Vy nemôžte čakať možnože nejaký lekár, ktorý s tým nerobil, že zo dňa na deň v podstate chytí teraz ten prístroj alebo ten ventilátor, a že bude proste tip top a keby som vám to povedal na tú úroveň tých vojakov, že vy teraz budete porovnávať nejakého pešiaka, že sa vyrovná v týchto zručnostiach nejakému ostreľovačovi.
Potom ešte ako doktorovi čo vám poviem, keď sa tu zaviedla tá očkovacia lotéria, tie očkovacie bonusy, že keď presvedčíte človeka od 50 do 60 rokov, dostanete 30 euro, nad 60 rokov tam bolo ja neviem či 50, či 60 a nad 60 deväťdesiat euro, tak lekári mi vtedy písali a písali mi to v podstate dosť tak v zlom a nazlostení, že prečo to robíte, že čo to tam prijímate, že prečo vy dávate lotérie, prečo dávate nejaké, nejaké očkovacie bonusy, prečo podporujete dealerov. Však nám lekárom ste sľúbili odmeny, dobre dačo sme dostali, celý čas sme tu boli v prvých líniách, v podstate zo začiatku nikto nevedel, čo to bude, každý strašil, že všetci pozomierame, napriek tomu sme v tých prvých líniách boli a v podstate na nás nikto nepamätá. A hovorím, darmi vy spúšťate nejaké lotérie, darmo vy spúšťate nejaké bonusy. Ale však keď pôjdete tak tou cestou ďalej, a keď na nás lekárov budete kašlať, tak jednoducho dospejete do bodu, že už paradoxne ani to vaše očkovanie, ktoré tak pretláčate, tak nebude mať kto robiť, lebo lekári sa vám proste vykašlú na hlavu, keď, keď majú byť takto odmeňovaní. Aj zvlášť, keď stoja v prvej línii. Ďakujem. Toľko k tomu.
24. 7. 2021 14:20:18 - 14:29:03 35. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 614 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Filip (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážený pán predsedajúci, vážený pán predkladateľ, kolegyne, kolegovia, tento návrh zákona tak ako sme ho nepodporili do skráteného legislatívneho konania nepodporíme ho ani v prvom a keď nedajbože prejde do druhého ani v druhom čítaní ho nepodporíme. Mnohí sa pýtate, že prečo sme teraz spravili to, že sme sa ešte 13 prihlásili do diskusie a že zdržiavame túto vec a mali b y sme pristúpiť k hlasovaniu odmietnuť to. No prerátavali sme si počty poslancov a prišli sme nato, že momentálne v tomto zložení v akom sme tu sedeli ráno pri hlasovaní tak by to akurát o jeden hlas prešlo a prenikli také informácie, že niektorí poslanci koalície si už plánujú svoje dovolenky, že už mali vycestovať, čiže stavili sme tú kartu ešte na to, že sa zníži kvórum a v podstate podarí sa nám vybojovať to, že tento návrh zákona neprejde. Dotknem sa niektorých vecí, ktoré tu odozneli v rozprave, bol tu oslovený aj pán minister zdravotníctva a to možno takých päť bodov čo sme sa o tom bavili a čo nám teda ako opozícii bolo vyčítané. Bolo nám vyčítané, že opozícia tu všetko kritizuje, že oni chápu, že opozícia je tu nato, aby bola proste proti, ja som to už povedal vo faktickej zopakujem to znova veď predsa všetky tie návrhy zákonov, ktoré tu boli pre pomoc ľuďom čo sa týka tejto pandémie však sme to jednohlasne schvaľovali. Však opozícia to boli proste zo všetkých prítomných všetky hlasy ste tu dostali, ale keď prídete s takýmto návrhom zákona, ktorý rozdeľuje spoločnosť, segreguje ľudí tak za takéto zákony hádam nečakáte, že budeme za nich hlasovať.
Vyčítali ste nám, že nemáme riešenia, že nepomáhame, že len vykrikujeme raz kritizujeme to raz to, raz kritizujeme, že ste mali zavreť hranice, teraz keď ich zavrete zas kritizujeme, že mali byť otvorené. No ale vážená, aká bola situácia pred rokom, pred rokom keby ste zavreli hranice tak možno by sa vám podarilo niečo obmedziť, žeby, žeby teda tí cestovatelia tí cestujúci ľudia, že by možno nedoniesli ten vírus ale dneska tu je už situácia úplne iná. Vyčítali ste nám pomoc ľuďom, ja som to tu už povedal. Vy keď ste tu niečo robili, že z toho vytĺkate vy alebo teda my politický body, že si hneď všetko dávame tak vážení, keď prepukol Covid- 19 v jednom zariadení a dostal som vtedy informáciu, že zamestnanci zo strachu teda žeby sa nakazili a zomreli zutekali aj keď vtedy už bol vyhlásený núdzový stav a v podstate zo zákona nemohli utiecť, utiekli lebo každému je prednejší vďaka tomu strachu svoj život ako, ako nejaké zamestnanie a vtedy hovoril, že v podstate nestíhajú tie denné, nočné služby sa starať o tých ľudí, boli to v podstate starší ľudia, ktorí boli nakazení a teda tá nákaza postupovala ďalej. Ja som sa vtedy ponúkol a povedal mi o tom môj brat, že počúvaj je také a také zariadenie, že kolabujú, že či ideme. No aj mu vravím, že jasné, že proste vybav to tam, že ideme. Pýta sa ma, nebojíš sa? No nebojím sa však nebol som ešte s nakazeným ale tak keby som sa bál tak nedávam túto ponuku, že tam idem, že tam idem pomáhať. A nemal som potrebu to proste dávať na facebook alebo točiť videá, že pozrite sa na mňa, že aký som hrdina.
Iný prípad čo ste tu mali keď ste boli niektorí nakazení ste sa zavreli do izieb, moja mama ako lekárka bola celý ten čas v prvej línii proste ošetrovala ľudí a dosť dlho dosť dlho tomu v podstate odolávala. Však tí lekári, vy ako lekári ste teda naučení pre vás je to normálny štandard nejaké tie hygienické opatrenia, ktoré sa zaviedli pre vás sú štandardom pre nás v podstate nie sme nato zvyknutí tí ostatní, ale po roku sa nakazila a zhodou okolností my sme vtedy cestovali späť a môj otec sa nestiahol vtedy od od svojej manželky, že povedal, že ty si nakazená, nechám ťa tak. Nie, išiel ku nej proste staral sa o ňu ako o svoju o manželku aj keď sa nakazil sám. Čiže to margo toho akých hrdinov tu vy hráte. Nikde som o tom nerozprával ale v podstate táto diskusia dneska dospela do takého bodu, že musel som to tu povedať. Bolo tu spomínané, že sme odporcovia očkovania, že vyzývame ľudí na to, aby sa neočkovali a ja neviem aké podobné veci. No ja som tuná nikoho nevidel, že by nejako vyzýval ľudí na to, aby sa neočkovali, my sme predsa hovorili to každý dospelý človek má slobodnú voľbu, nech si povie či sa chce očkovať alebo neočkovať. A nepodmieňujte to vy potom takýmito návrhmi zákonov, vy poviete, že však my nehovoríme o povinnom očkovaní. No ale nie poviete, že keď nebudeš mať papier, keď nebudeš mať green pas, covid pas tak ťa nepustíme do krčmy a včera to tu dobre povedali, že po novom vás výjazd do krčmy nie výjazd po novom vás pivo bude stáť 72 euro alebo 32 euro alebo 17 euro jedno pivo a že prečo, no lebo si zaplatíte za test, za PCR test a k tomu ja neviem dve eurá za pivo. hej. Čiže keď budete chcieť ísť do krčmy a podporiť teda to je tá vaša veľká podpora pre prevádzky tak toho občana to bude stáť jedno pivo 72 euro.
Brat, ktorý je absolventom medicíny keď som sa ním ešte pred nejakým časom rozprával, však oni ako absolventi chodia teda praxovať už aj počas štúdia. On mi povedal, že sa dá zaočkovať, bavili sme sa vtedy o tom, ja som mu povedal svoj názor on povedal svoj názor ako lekár a hovorím som v prvej línii, vidíš, že nás lekárov v podstate tlačia do toho, aby sme sa dali očkovať a nám teda na škole povedali, že je to v podstate určitá forma ochrany voči tomu ochoreniu. Ja som povedal, že dobre však je to tvoje rozhodnutie, si tam v prvej línii. A vy poviete, že my týchto ľudí zatracujeme, tak ja by som mal práve svojho brata jak prvého zatratiť. Dotkli sme sa tu aj otázky, že či sa robia nejaké opatrenia, žeby sme mali nabádať. Už tuto pán minister raz bolo povedané dneska v rozprave ohľadom pľúcnych ventilátorov, že v podstate ten obsluhujúci personál nevedel obsluhovať tieto prístroje a to neni hej nejaké hoaxy alebo konšpirácie čo sa šíria. Však ja som sa rozprával s lekármi a tí mi povedali, však vy si zoberte normálnu vec, vy ako vojak čo ste trénovaný a keď zoberiete možno, že nejakú nejakého človeka čo nie je trénovaný alebo môžem to povedať muž a žena, tak každý má inú kapacitu pľúc. A tí hovoria, že tie prístroje sú nastavené rovnako a tam veľmi citlivo musíte pristupovať k tomu, aby ste toho človeka sledovali a jednoducho tú ventiláciu nastavujete, nastavujete mu tak, aby mu to nepoškodilo tie pľúca ešte viac. A hovorili mi, však samozrejme povedali, že z Ameriky teraz dakto bude, že niečo proti Amerike ale ten príklad povedali, že tam boli tie prípady kedy tie ventilátory v podstate poškodili pľúca, poškodili tie tkanivá pľúc, čiže tým pacientom to mnohokrát nepomohlo ale možnože mohlo ich to vyslovene ešte doraziť hej v tej chorobe. A keď vám to môžem povedať možno ako vojakovi, predstavte si ten vojenský výcvik keď máte. Vojak keď ide však v podstate on sa zoznamuje so všetkým, príde určite do kontaktu so zbraňou
=====
24. 7. 2021 12:39:35 - 12:41:36 35. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 614 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Filip (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
172.
Ďakujem za slovo. Pán kolega Stančík, vy ste dobrý alibista. Ten váš prejav, to bol čisto alibistický. Dáte tam výrok, že za pandémiu môžu nezaočkovaní, a potom poviete alibisticky, to som nepovedal ja, to povedala nejaká gubernátorka z Alabamy to bolo, myslím. Ale ste nepovedali ďalej, čo tým vtedy myslela. Myslela nezaočkovaných, keď prepukla pandémia? Myslela tých Číňanov z laboratória, keď to vypustili, že boli nezaočkovaní, že oni za to môžu? Alebo ktorú časovú fázu ste mali na mysli?
Druhá vec, že vaša práca teda ako opozície je, teda našou úlohou že nesúhlasiť s koalíciou. To neni pravda, ani my to nikde nehovoríme. Však keď tu boli tie opatrenia ohľadom pandémie a boli dobré, bola to pomoc ľuďom, tak sme to predsa podporili. Opozícia jednohlasne vám podporovala tieto návrhy zákonov, keď mali svoju logiku.
Spochybňovanie opatrení autorít, že keď majú tituly pred menom, za menom, že ich spochybňujeme. No, nespochybňujeme autority, keď hovoria normálne a keď hovoria pravdu. Ale také autority, jak vy tam máte, plagiátorov kadejakých na ministerstve školstva a neviem kde, no tak takých budeme spochybňovať.
Umierajú ľudia kvôli opozícii. No, vážení, však vy ste si sami sebe povedali, že kvôli vám umierajú. Však v decembri kto povedal, že 4-tisíc ľudí umrelo. Však vďaka ministrovi Sulíkovi. Však vy ste si to hovorili, že vďaka koalícii tu umierali ľudia.
A potom ešte čo sa týka tej pomoci. Tak, vážení, keď tu bola pandémia, keď tu boli opatrenia, keď vám ľudia utekali z mnohých prevádzok, lebo sa báli, tak ja som sa vtedy ponúkol dokonca ako pomocník, keď nemali personál, že tam pôjdem pomáhať, že pôjdem medzi chorých ľudí, a nemal som za potrebu o tom písať niekde na sociálnej sieti, že tam pomáham, že pomáham chorým, aj keď som ja ešte nemal prekonaný COVID, lebo som z toho nevytĺkal politické body ani politický kapitál. Tak čo vy tu vyčítate také somariny, že my z toho vytĺkame nejaké politické body. Kde ste boli vy vtedy? Boli ste niekde zahrabaný, každý sa zamkýnal do svojich izbičiek a ste dávali hlúpe statusy, že á, som tu zavretý, dávajú mi jedlo pred dvere, lebo aby som neprišiel do kontaktu. Toto bola tá vaša pomoc!
24. 7. 2021 10:22:35 - 10:23:44 35. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 614 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kuffa, Filip (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
52.
Ďakujem za slovo. Marián, v prvom rade chcem oceniť, že si tu znova povedal to číslo z tých štatistík. Ty si to už tu včera o tom rozprával, čo hovoria štatistiky za Slovenskú republiku za rok 2020 na margo tých úmrtí.
Tá druhá vec, keď si spomínal rozdelenie. Tá spoločnosť tu už rozdelená je, rozdelili ju oni a presne takýmito návrhmi, zákonmi ju rozdelia ešte viacej. Čo sa týka toho rozdelenia, veď my to tu zažívame priamo v pléne Národnej rady. Vidíš, dáš si rúško, nedáš si rúško, hneď ti tu všetci začnú vykrikovať, pritom polovica sály tu pred chvíľou bola bez rúšok, ich ministri tu chodia bez rúšok. Proste Sulík sa tu celý čas špacíroval bez rúška a to nejdem menovať proste ďalších, spravodajkyňa tam päť minút sedela a vyjedala, neupozornil ju nikto. Akonáhle ty si dáš rúško pod nos, hneď tu všetci zrazu vykrikujú, že nasaďte si ich, nasaďte si ich, hej? Samé divadlo. Hej, proste toto rozdelenie spoločnosti, tak jak je to v Národnej rade, tak je to vonku a presne týmito apartheidovými návrhmi zákonov to je len a len horšie.

Deň v parlamente

<- ->