Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
3. 2. 2023 12:00:11 - 12:01:52 83. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 1349 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Čepček, Martin (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne. Pán kolega Vašečka, áno, dohodli ste si koaličnú zmluvu, ktorú ale SaS-ka počas tohto volebného obdobia niekoľkokrát porušila, niekoľkokrát si predkladali zákony, ktoré chceli oni, takže nebolo to celkom tak. No a pán Oravec, čo sa týka diktátu, no od začiatku vidíme, ako šesťpercentná strana SaS diktuje, toto sa nedá, musíte podporiť, keď som bol koaličný poslanec. Musím podporiť, lebo to je náš koaličný partner. A ja sa pýtam. A naše podporia oni kedy, my máme 53 poslancov, najprv si diktujme my podmienky a potom dajme podmienky im, teda potom schváľme podmienky im. Čo sa týka tej zbytočnej byrokracie, pán poslanec Oravec, tak neviem, či si pamätáte alebo viete o tom, ja som ako jediný poslanec koaličný pochválil pána predsedu Sulíka za zákon, ktorý mal, ktorý mal v podstate odstrániť byrokraciu, čo sa týka detských ihrísk. Lebo z vlastnej skúsenosti som vedel a pán, pán predseda Sulík si, si to pamätá, určite si to pamätá, lebo už viackrát na to reagoval a napriek tomu, že koaliční poslanci za to vtedy niektorí aj nehlasovali alebo boli proti, to znamená, ja som za odstránenie byrokracie. Ďakujem.
3. 2. 2023 11:55:11 - 11:56:04 83. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 1349 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Čepček, Martin (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
... nedeľný predaj schváliť. Som za to, aby sme napríklad tým brigádnikom alebo tým pracujúcim cez víkend, napríklad v sobotu, presunuli ten 100-percentný príplatok na sobotu, tým pádom by sme trošku eliminovali tú situáciu, ktorú tu niekto poukazuje a chcem poprosiť, keďže aj ja ako spolupredkladateľ som podpísaný pod týmto zákonom, aby ste vážení kolegovia a kolegyne tento návrh zákona podporili. Ďakujem.
3. 2. 2023 11:47:06 - 11:55:51 83. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 1349 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Čepček, Martin (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)

3. 2. 2023 9:49:58 - 9:51:28 83. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 1349 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Čepček, Martin (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne. Pán podpredseda, ja úplne súhlasím, keďže ja som predkladal dva návrhy zákona, ktoré boli bez výnimky, len tým, že som chcel, aby tento zákon mal šancu prejsť, tak som sa pripísal k tomuto návrhu, aby nebolo na tejto schôdzi viac. Tie ďalšie dva návrhy sú ešte stále podané na ďalšiu schôdzu. Takže je otázka, ako sa k tomu postavíme. Súhlasím s tým, so všetkým, čo ste povedali. Ja som dokonca osobne kontaktoval Odborový zväz obchodu a cestovného ruchu ešte pred podaním tohto návrhu. Stanovisko mám ešte aj z dôb, kedy vaši páni poslanci, pán poslanec Podmanický a pán poslanec Kéry predkladali tieto návrhy zákona, bolo to v roku 2020, keď som ja sám chcel, aby v tom čase, keď boli obchody zatvorené, ako sanitárne dni, sme ich nechali zatvorené aj ďalej. Dávalo to väčší význam, ako to dáva teraz, hoci s tým súhlasím, ale vtedy by to nebolo taký radikálny krok. Lebo ľudia boli zvyknutý dva a pol roka, že obchody boli v nedeľu zatvorené. Zvykli sa predzásobiť, zvykli sa dozásobiť, nakúpili si v sobotu alebo piatok, alebo v pondelok. Ja to sám tak praktizujem. A som za, pán podpredseda, aby, aby sme tam tie sviatky vynechali, aby sme to dali bez tých obmedzení. Ďakujem.
3. 2. 2023 9:20:19 - 9:22:14 83. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 1349 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Čepček, Martin (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
2. 2. 2023 18:55:02 - 18:55:02 83. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1349 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Čepček, Martin (-) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne. Pán kolega, ďakujem za tvoj postoj, aj keď možno s ním nesúhlasím. Ale chcem poukázať na tých študentov, študenti najmä vysokých škôl si nájdu čas aj počas týždňa aby pracovali a ja som za to, aby sme napríklad na tú sobotu dali ten príplatok vo výške 100 % ten čo je v nedeľu, úplne s tým súhlasím. A si myslím, že ani v tom obchode sa objem predaja ako taký nezníži. Len sa to presunie na piatok a v pondelok, respektíve v sobotu a v pondelok. To znamená, ľudia si zvyknú nakupovať pred alebo po, nič iné sa nestane.
Súhlasím aj s tým čo si povedal, ja som to tu už povedal vo svojej rozprave, že áno, práve vtedy počas covidu, keď boli nedele ako sanitárne dni, mal tento zákon ešte väčší zmysel ako teraz. Lebo ľudia by si za 2,5 roka zvykli na to, že nedele sú zatvorené. Dnes by to vôbec neriešili, dnes by len pokračovali v tom čo už bolo nastavené. V tomto s tebou súhlasím, že momentálne dneska je ťažký čas, ale neznamená, že tento zákon by sme nemali prijať. Lebo im pomôžeme aj v tom zdravotnom stave obyvateľstvu Slovenska. Ďakujem.
2. 2. 2023 18:43:23 - 18:45:16 83. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1349 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Čepček, Martin (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne, pán poslanec. Áno, ja som to spomínal v svojej rozprave, reťazce sú tie, ktoré diktujú, či budú obchody v mestách, alebo v obciach zatvorené, lebo tam tá konkurencia vyvoláva ten tlak. Ako náhle by jeden zatvoril z tých reťazcov, tak ten jeden je znevýhodnený voči tým ostatným. Toto je ten argument, ktorý sa predkladá. Tak ako si spomenul v obciach, ja tiež žijem v obci, to som tiež povedal, V obci máme obchod zatvorený, nikoho to netrápi, že je obchod zatvorený, všetci si nakúpia v sobotu do 12.00, alebo si v pondelok nakúpia a ja ešte chcem povedať, to si tu aj spomínal, ale podľa zväzu obchodu a služieb, pracovníkov teda, práva v nedeľu v obchodoch nie je nevyhnutná, a to najmä z dôvodu, že táto práca nechráni ani životy, ani zdravie, ani majetok spoluobčanov. Takže toto je tá nevyhnutná práca, ktorá by v nedeľu mala byť akože povolená. V roku 2020, keď pán poslanec Kéry a s Podmanickým predkladali tento návrh zákona, bol prieskum 80 % občanov Slovenska si žiadalo, aby boli v nedeľu obchody zatvorené. A ďalej, ďalší argument, tiež si to naznačil, že až 80 % žien pracuje práve v obchodných službách. Takže toto sú tie argumenty, ktoré by nás mali vyzývať k tomu, aby sa nám tie rodiny nerozpadali, lebo tie matky, ktoré sú v obchodných centrách, alebo v obchodných domoch, by sa mali starať o svoje deti v nedeľu a nie pracovať. Ďakujem.
2. 2. 2023 18:27:52 - 18:29:50 83. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1349 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Čepček, Martin (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne. Tak pán poslanec Šefčík, vieš, keby SaS-ka od začiatku volebného obdobia nediktovala podmienky napríklad súdna reforma, kilečko 1, 2, 3, ktoré ste museli schváliť a tak by som pochopil ten argument, že nebudeme za to hlasovať, alebo nepodporíme to, ale najťažšie veci sa väčšinou predkladajú na začiatku volebného obdobia, nie na konci. A to je pravidlo všade. Riaditeľ keď príde do nejakej , do nejakého zamestnania ako nový, tak najlepšie keď prepustí zamestnancov alebo spraví poriadky na začiatku, nie na konci roka. Čo sa týka Zitky Pleštinskej, ja som nepovedal, že zákon neprešiel, ja som predložil dva, obidva som presunul a vtedy som podporil zákon pána poslanca Podmanického a tuto kolegov z opozície. Čo sa týka krajín, ktoré v podstate majú ešte v nedeľu zatvorené, je to aj Švajčiarsko, kde dokonca reštaurácie majú v niektorých kantónoch v pondelok zatvorené, lebo v nedeľu majú otvorené. No. Čo sa týka pána poslanca Suju, tak ďakujem, pán poslanec Viskupič, podľa mňa by sme si mali brať príklad od vyspelých krajín Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko či iné, ktoré majú obchody zatvorené, a napriek tomu nehlásia nejaké straty. Pán poslanec Taraba, ďakujem. Pani poslankyňa Cigániková, už keď ste v tom zdravotníckom výbore, tak by ste si mali uvedomiť, že 60 hodinový týždeň je na človeka až príliš a toto spôsobuje tie zdravotné problémy. Čo sa týka tých detí, tie deti by určite prijali v stredu ako voľno, ale no neviem, či by s tým pán minister školstva súhlasil, ale v nedeľu sú deti doma, takže aj rodičov nechajme v nedeľu doma. Ďakujem.
2. 2. 2023 18:03:30 - 18:15:04 83. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1349 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Čepček, Martin (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne. Vážené kolegyne poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi, aby som vystúpil v rozprave a predstavil vám zopár argumentov. No najprv skúsim tak trochu osobne ku kolegom z koalície. Dúfam, že sa nikoho nedotknem, ale musím to povedať alebo chcem to povedať. Je mi ľúto, že to musím povedať, ale iba pravda nás oslobodí. V roku 2020, keď nás, respektíve vás, žiadali Zväz obchodu a služieb a iné inštitúcie, ktoré podporovali nedeľný predaj, vtedy, vtedy ste to odmietli. Vtedy ste povedali, že máte iné starosť, starosti, no keď si uvedomíme, čo všetko sa medzičasom udialo, vtedy bola na to ideálna príležitosť. Bola taká ideálna príležitosť, ako keď sa rozdeľovalo Československo. Že keby sa to nebolo stalo v tom čase, tak by sa v podstate nikdy asi nebolo rozdelilo. Takže vtedy bola ideálna príležitosť na to, aby tento zákon bol prijatý. Napriek tomu ste ho nepredložili. Ja som napriek tomu za všetky tieto návrhy zákona, ktoré boli v parlamente predložené o voľnej nedeli hlasoval.
Napriek tomu, že ste si za na mňa zavolali taký malý klub a neskôr ste na mňa zavolali pána premiéra, aby mi to vysvetlil, že nemám za to hlasovať. Takže bolo 52 plus iní ľudia proti mne samému. No prežil som to, hlasoval som ako jediný z koalície vtedy za voľnú nedeľu, hoci to predkladali poslanci opozície.
Moje odôvodnenie znelo, sľúbili sme to občanom, že za každý dobrý návrh zákona budeme hlasovať, či to bude opozičný alebo koaličný a ja som túto požiadavku chcel dodržať.
Takže iba taká malá výčitka, že v tom čase, keďže sme mali sanitárne dni, kedy boli obchody zatvorené, a bol by tento zákon prijatý, ľudia by si po dvoch rokoch alebo dva a pol roku ani nevšimli, že je nedeľa zatvorená. Iba by pokračovali v tom, čo už boli nastavení. Takže nebudem hovoriť o morálke, to sa nepatrí, každý si musí spytovať svedomie sám, že či mohol spraviť viac alebo nie. Chápem aj tie pohnútky pána poslanca, že teda bola nejaká koaličná dohoda. Ale napriek tomu, že bola koaličná dohoda, tak strana SAS si predkladala zákony a robila si s vami v podstate počas zo začiatku volebného obdobia čo chcela, robí si to doteraz.
No a teraz pár argumentov k tej voľnej nedeli. Je to nedeľa bez práce alebo inak povedané, nedeľa pre rodinu. V mojom okolí pandémia naučila plánovať nákupy a organizovať si život tak, že sa v nedeľu nenakupovalo. A keďže bývam v obci, v obci sú obchody zatvorené. Vo väčšine obcí sú obchody zatvorené. Takže koho sa týka voľná nedeľa? Týka sa to veľkých reťazcov, ktoré v mestách majú obchody otvorené.
Voľná nedeľa posilní rodinný život. Môžem povedať z vlastnej skúsenosti, že keď som bol riaditeľom, ja som trval na tom, že budem robiť podujatia práve v nedeľu, aby čo najmenej ľudí chodilo do obchodu a, ale, ale aby trávili svoj voľný čas v Centre voľného času s rodinou. Hoci šlo o vnútorné voľné, teda vynútené voľno, opatrením hlavného hygienika, obyvateľstvo to nakoniec muselo prijať. Napriek tomu ľudia nereptali, že si v nedeľu nemohli nakúpiť teplé rožky či košeľu. Ľudia sa naučili uspokojovať svoje konzumné návyky v iné dni ako v nedeľu, to znamená, že sa predzásobili alebo dozásobili.
A chcem povedať, že tento návrh zákona pomôže aj tým malým reťazcom a hlavne tým malým reťazcom, keďže ľudia sa väčšinou predzásobujú alebo dozásobujú v obci alebo v blízkom obchode najbližšie k bydlisku.
Ukázalo ša, ukázalo sa, že nedeľa bola jediným dňom, kedy mohla mať celá rodina voľno. Deti od školy a aj rodičia od práce.
Pýtam sa preto, prečo nemať aj život po COVID-e v nedeľu ako jediný deň pre seba a svoju rodinu, blízkych. Dokonca aj klimatológovia ukázali, že si príroda počas korony, koronakrízy oddýchla. Preto, prečo nedožičiť aj prírode nedeľu. Klimatologické štúdie z krajín s voľnou nedeľou ukazujú, že sa v jeden deň v týždni upokojuje doprava, oddýchne si aj životné prostredie a ľudia s ním. Hladina spoločenského stresu v nedeľu klesne.
Prečo je voľná nedeľ dôležitá z pohľadu zdravotného a psychologického? Napríklad preto, že nedeľa udáva takt, tempo týždňa. Je medzníkom medzi týždňami bez toho taktu si človek neoddýchne, čo spôsobuje choroby a stres. Človek nežije len z práce, ale aj z oddychu. Aby následne bol pripravený plniť si svoje pracovné povinnosti. Jedine v nedeľu alebo v sobotu popoludní sa dajú plánovať stretnutia s priateľmi. Ak si človek nemôže plánovať v sobotu večer a v nedeľu voľný čas, hrozí, že pravidelným vynechávaním osláv, stretnutí, či grilovačiek sa človek pracujúci v nedeľu stane outsider. Stráca spoločenské návyky a je odkázaný maximálne na virtuálny kontakt.
===== vynechávaním osláv, stretnutí či grilovačiek sa človek pracujúci v nedeľu stane outsider. Stráca spoločenské návyky a je odkázaný maximálne na virtuálny kontakt. Nedeľa je jediný deň v týždni, keď je človek sám sebe pánom, nikto iný človeku neudáva priebeh dňa, len on sám. Nedeľa garantuje aj právo na realizovanie ústavného práva na vierovyznanie. Väčšina cirkví a náboženských spoločností Slovenska realizuje práve v nedeľu. Psychológovia sa zhodujú v tom, že v nedeľu je najlepšia prevencia pred tzv. syndrómom vyhorenia. U našich rakúskych susedov, kde je zákaz predaja potravín v nedeľu, kriminalistické štatistiky ukazujú, že sa znižuje počet činov rušenia verejného poriadku aj výtržníctva.
Argument o tom, ako zamestnancom poklesnú príjmy, nie je opodstatnený. Štúdie v krajinách s voľnou nedeľou ukázali, že zamestnávatelia nemajú motiváciu vydierať zamestnancov lojalitou. Zamestnávatelia nemôžu hroziť zamestnancom výpoveďou či racionalizačnými opatreniami, keďže ani jeden zamestnanec nebude v nedeľu robiť. Stratí sa tak nezdravý konkurenčný boj medzi zamestnancami, ako sa zapáčiť šéfovi. V Zákonníku práce bude ustanovenie, ktoré znie: "V nedeľu nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu." Toto znamená, že zamestnanec sa nemôže vzdať svojich práv a ísť pracovať v nedeľu, ani keby chcel, ani keby podpisoval desaťkrát súhlas. Zákonník práce chráni jeho postavenie a robí všetky záväzky zamestnanca neplatnými.
Záverom mi dovoľte ešte pár faktov, ktoré zistil v Nemecku Spolkový úrad pre ochranu práce a pracovnú medicínu. Predlžovanie pracovnej doby a práca v nedeľu u všetkých kategórií zamestnancov ukazuje zvýšené riziko spoločenského a zdravotného znevýhodnenia, teda poškodenia. Zdravotné riziká, ak je pracovný čas dlhší ako 60 hodín týždenne, stúpa riziko infarktu myokardu dvojnásobne, zvýšený výskyt porúch rytmu srdca. Práca nadčas desať hodín týždenne spôsobuje zvýšenú potrebu užívať lieky na gastrochoroby o 23 %. Skrátenie a nepravidelnosť spánku zvyšuje riziko obezity a oslabenia imunity. Osobitne dôležité je prízvukovať v čase koronapandémie. Zamestnanec siaha vo zvýšenej miere po alkohole a cigaretách a nezdravému stravovaniu. Pri práci v noci a v nedeľu je preukázaný aj zvýšený výskyt pracovných úrazov. Celoeurópsky prieskum medzi zamestnancami vyhodnocuje psychovegetatívne následky, 40 % všeobecné vyčerpanie, 30 až 38 % bolesti hlavy, 28 % nervozita, 20 % poruchy spánku. Únava spôsobená nepredelením pracovného týždňa nedeľou spôsobuje vyčerpanie a následne depresiu.
Takže apelujem na vás, kolegovia, keďže ako pán poslanec povedal, ja som predkladal tieto návrhy zákona niekoľkokrát. Napriek tomu som chcel, aby sme predložili jeden spoločný návrh, ktorý má šancu a pomôže občanom Slovenska, aby nemuseli v nedeľu pracovať. Sľúbili sme občanom Slovenska, že budeme hájiť záujmy obyčajných ľudí. Nesľúbili sme nadnárodným koncertom (správne: koncernom, pozn. prepis.), že budeme hájiť ich záujmy, ale sľúbili sme to obyčajným ľuďom. Preto nevidím dôvod nepodporiť akýkoľvek zákon, ktorý zakáže nedeľný predaj.
Takže ešte raz prosím všetkých kolegov o podporu.
Ďakujem.
2. 2. 2023 18:03:30 - 18:15:04 83. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1349 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Čepček, Martin (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne. Vážené kolegyne poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi, aby som vystúpil v rozprave a predstavil vám zopár argumentov. No najprv skúsim tak trochu osobne ku kolegom z koalície. Dúfam, že sa nikoho nedotknem, ale musím to povedať alebo chcem to povedať. Je mi ľúto, že to musím povedať, ale iba pravda nás oslobodí. V roku 2020, keď nás, respektíve vás, žiadali Zväz obchodu a služieb a iné inštitúcie, ktoré podporovali nedeľný predaj, vtedy, vtedy ste to odmietli. Vtedy ste povedali, že máte iné starosť, starosti, no keď si uvedomíme, čo všetko sa medzičasom udialo, vtedy bola na to ideálna príležitosť. Bola taká ideálna príležitosť, ako keď sa rozdeľovalo Československo. Že keby sa to nebolo stalo v tom čase, tak by sa v podstate nikdy asi nebolo rozdelilo. Takže vtedy bola ideálna príležitosť na to, aby tento zákon bol prijatý. Napriek tomu ste ho nepredložili. Ja som napriek tomu za všetky tieto návrhy zákona, ktoré boli v parlamente predložené o voľnej nedeli hlasoval.
Napriek tomu, že ste si za na mňa zavolali taký malý klub a neskôr ste na mňa zavolali pána premiéra, aby mi to vysvetlil, že nemám za to hlasovať. Takže bolo 52 plus iní ľudia proti mne samému. No prežil som to, hlasoval som ako jediný z koalície vtedy za voľnú nedeľu, hoci to predkladali poslanci opozície.
Moje odôvodnenie znelo, sľúbili sme to občanom, že za každý dobrý návrh zákona budeme hlasovať, či to bude opozičný alebo koaličný a ja som túto požiadavku chcel dodržať.
Takže iba taká malá výčitka, že v tom čase, keďže sme mali sanitárne dni, kedy boli obchody zatvorené, a bol by tento zákon prijatý, ľudia by si po dvoch rokoch alebo dva a pol roku ani nevšimli, že je nedeľa zatvorená. Iba by pokračovali v tom, čo už boli nastavení. Takže nebudem hovoriť o morálke, to sa nepatrí, každý si musí spytovať svedomie sám, že či mohol spraviť viac alebo nie. Chápem aj tie pohnútky pána poslanca, že teda bola nejaká koaličná dohoda. Ale napriek tomu, že bola koaličná dohoda, tak strana SAS si predkladala zákony a robila si s vami v podstate počas zo začiatku volebného obdobia čo chcela, robí si to doteraz.
No a teraz pár argumentov k tej voľnej nedeli. Je to nedeľa bez práce alebo inak povedané, nedeľa pre rodinu. V mojom okolí pandémia naučila plánovať nákupy a organizovať si život tak, že sa v nedeľu nenakupovalo. A keďže bývam v obci, v obci sú obchody zatvorené. Vo väčšine obcí sú obchody zatvorené. Takže koho sa týka voľná nedeľa? Týka sa to veľkých reťazcov, ktoré v mestách majú obchody otvorené.
Voľná nedeľa posilní rodinný život. Môžem povedať z vlastnej skúsenosti, že keď som bol riaditeľom, ja som trval na tom, že budem robiť podujatia práve v nedeľu, aby čo najmenej ľudí chodilo do obchodu a, ale, ale aby trávili svoj voľný čas v Centre voľného času s rodinou. Hoci šlo o vnútorné voľné, teda vynútené voľno, opatrením hlavného hygienika, obyvateľstvo to nakoniec muselo prijať. Napriek tomu ľudia nereptali, že si v nedeľu nemohli nakúpiť teplé rožky či košeľu. Ľudia sa naučili uspokojovať svoje konzumné návyky v iné dni ako v nedeľu, to znamená, že sa predzásobili alebo dozásobili.
A chcem povedať, že tento návrh zákona pomôže aj tým malým reťazcom a hlavne tým malým reťazcom, keďže ľudia sa väčšinou predzásobujú alebo dozásobujú v obci alebo v blízkom obchode najbližšie k bydlisku.
Ukázalo ša, ukázalo sa, že nedeľa bola jediným dňom, kedy mohla mať celá rodina voľno. Deti od školy a aj rodičia od práce.
Pýtam sa preto, prečo nemať aj život po COVID-e v nedeľu ako jediný deň pre seba a svoju rodinu, blízkych. Dokonca aj klimatológovia ukázali, že si príroda počas korony, koronakrízy oddýchla. Preto, prečo nedožičiť aj prírode nedeľu. Klimatologické štúdie z krajín s voľnou nedeľou ukazujú, že sa v jeden deň v týždni upokojuje doprava, oddýchne si aj životné prostredie a ľudia s ním. Hladina spoločenského stresu v nedeľu klesne.
Prečo je voľná nedeľ dôležitá z pohľadu zdravotného a psychologického? Napríklad preto, že nedeľa udáva takt, tempo týždňa. Je medzníkom medzi týždňami bez toho taktu si človek neoddýchne, čo spôsobuje choroby a stres. Človek nežije len z práce, ale aj z oddychu. Aby následne bol pripravený plniť si svoje pracovné povinnosti. Jedine v nedeľu alebo v sobotu popoludní sa dajú plánovať stretnutia s priateľmi. Ak si človek nemôže plánovať v sobotu večer a v nedeľu voľný čas, hrozí, že pravidelným vynechávaním osláv, stretnutí, či grilovačiek sa človek pracujúci v nedeľu stane outsider. Stráca spoločenské návyky a je odkázaný maximálne na virtuálny kontakt.
===== vynechávaním osláv, stretnutí či grilovačiek sa človek pracujúci v nedeľu stane outsider. Stráca spoločenské návyky a je odkázaný maximálne na virtuálny kontakt. Nedeľa je jediný deň v týždni, keď je človek sám sebe pánom, nikto iný človeku neudáva priebeh dňa, len on sám. Nedeľa garantuje aj právo na realizovanie ústavného práva na vierovyznanie. Väčšina cirkví a náboženských spoločností Slovenska realizuje práve v nedeľu. Psychológovia sa zhodujú v tom, že v nedeľu je najlepšia prevencia pred tzv. syndrómom vyhorenia. U našich rakúskych susedov, kde je zákaz predaja potravín v nedeľu, kriminalistické štatistiky ukazujú, že sa znižuje počet činov rušenia verejného poriadku aj výtržníctva.
Argument o tom, ako zamestnancom poklesnú príjmy, nie je opodstatnený. Štúdie v krajinách s voľnou nedeľou ukázali, že zamestnávatelia nemajú motiváciu vydierať zamestnancov lojalitou. Zamestnávatelia nemôžu hroziť zamestnancom výpoveďou či racionalizačnými opatreniami, keďže ani jeden zamestnanec nebude v nedeľu robiť. Stratí sa tak nezdravý konkurenčný boj medzi zamestnancami, ako sa zapáčiť šéfovi. V Zákonníku práce bude ustanovenie, ktoré znie: "V nedeľu nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu." Toto znamená, že zamestnanec sa nemôže vzdať svojich práv a ísť pracovať v nedeľu, ani keby chcel, ani keby podpisoval desaťkrát súhlas. Zákonník práce chráni jeho postavenie a robí všetky záväzky zamestnanca neplatnými.
Záverom mi dovoľte ešte pár faktov, ktoré zistil v Nemecku Spolkový úrad pre ochranu práce a pracovnú medicínu. Predlžovanie pracovnej doby a práca v nedeľu u všetkých kategórií zamestnancov ukazuje zvýšené riziko spoločenského a zdravotného znevýhodnenia, teda poškodenia. Zdravotné riziká, ak je pracovný čas dlhší ako 60 hodín týždenne, stúpa riziko infarktu myokardu dvojnásobne, zvýšený výskyt porúch rytmu srdca. Práca nadčas desať hodín týždenne spôsobuje zvýšenú potrebu užívať lieky na gastrochoroby o 23 %. Skrátenie a nepravidelnosť spánku zvyšuje riziko obezity a oslabenia imunity. Osobitne dôležité je prízvukovať v čase koronapandémie. Zamestnanec siaha vo zvýšenej miere po alkohole a cigaretách a nezdravému stravovaniu. Pri práci v noci a v nedeľu je preukázaný aj zvýšený výskyt pracovných úrazov. Celoeurópsky prieskum medzi zamestnancami vyhodnocuje psychovegetatívne následky, 40 % všeobecné vyčerpanie, 30 až 38 % bolesti hlavy, 28 % nervozita, 20 % poruchy spánku. Únava spôsobená nepredelením pracovného týždňa nedeľou spôsobuje vyčerpanie a následne depresiu.
Takže apelujem na vás, kolegovia, keďže ako pán poslanec povedal, ja som predkladal tieto návrhy zákona niekoľkokrát. Napriek tomu som chcel, aby sme predložili jeden spoločný návrh, ktorý má šancu a pomôže občanom Slovenska, aby nemuseli v nedeľu pracovať. Sľúbili sme občanom Slovenska, že budeme hájiť záujmy obyčajných ľudí. Nesľúbili sme nadnárodným koncertom (správne: koncernom, pozn. prepis.), že budeme hájiť ich záujmy, ale sľúbili sme to obyčajným ľuďom. Preto nevidím dôvod nepodporiť akýkoľvek zákon, ktorý zakáže nedeľný predaj.
Takže ešte raz prosím všetkých kolegov o podporu.
Ďakujem.
2. 2. 2023 18:03:30 - 18:15:04 83. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1349 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Čepček, Martin (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne. Vážené kolegyne poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi, aby som vystúpil v rozprave a predstavil vám zopár argumentov. No najprv skúsim tak trochu osobne ku kolegom z koalície. Dúfam, že sa nikoho nedotknem, ale musím to povedať alebo chcem to povedať. Je mi ľúto, že to musím povedať, ale iba pravda nás oslobodí. V roku 2020, keď nás, respektíve vás, žiadali Zväz obchodu a služieb a iné inštitúcie, ktoré podporovali nedeľný predaj, vtedy, vtedy ste to odmietli. Vtedy ste povedali, že máte iné starosť, starosti, no keď si uvedomíme, čo všetko sa medzičasom udialo, vtedy bola na to ideálna príležitosť. Bola taká ideálna príležitosť, ako keď sa rozdeľovalo Československo. Že keby sa to nebolo stalo v tom čase, tak by sa v podstate nikdy asi nebolo rozdelilo. Takže vtedy bola ideálna príležitosť na to, aby tento zákon bol prijatý. Napriek tomu ste ho nepredložili. Ja som napriek tomu za všetky tieto návrhy zákona, ktoré boli v parlamente predložené o voľnej nedeli hlasoval.
Napriek tomu, že ste si za na mňa zavolali taký malý klub a neskôr ste na mňa zavolali pána premiéra, aby mi to vysvetlil, že nemám za to hlasovať. Takže bolo 52 plus iní ľudia proti mne samému. No prežil som to, hlasoval som ako jediný z koalície vtedy za voľnú nedeľu, hoci to predkladali poslanci opozície.
Moje odôvodnenie znelo, sľúbili sme to občanom, že za každý dobrý návrh zákona budeme hlasovať, či to bude opozičný alebo koaličný a ja som túto požiadavku chcel dodržať.
Takže iba taká malá výčitka, že v tom čase, keďže sme mali sanitárne dni, kedy boli obchody zatvorené, a bol by tento zákon prijatý, ľudia by si po dvoch rokoch alebo dva a pol roku ani nevšimli, že je nedeľa zatvorená. Iba by pokračovali v tom, čo už boli nastavení. Takže nebudem hovoriť o morálke, to sa nepatrí, každý si musí spytovať svedomie sám, že či mohol spraviť viac alebo nie. Chápem aj tie pohnútky pána poslanca, že teda bola nejaká koaličná dohoda. Ale napriek tomu, že bola koaličná dohoda, tak strana SAS si predkladala zákony a robila si s vami v podstate počas zo začiatku volebného obdobia čo chcela, robí si to doteraz.
No a teraz pár argumentov k tej voľnej nedeli. Je to nedeľa bez práce alebo inak povedané, nedeľa pre rodinu. V mojom okolí pandémia naučila plánovať nákupy a organizovať si život tak, že sa v nedeľu nenakupovalo. A keďže bývam v obci, v obci sú obchody zatvorené. Vo väčšine obcí sú obchody zatvorené. Takže koho sa týka voľná nedeľa? Týka sa to veľkých reťazcov, ktoré v mestách majú obchody otvorené.
Voľná nedeľa posilní rodinný život. Môžem povedať z vlastnej skúsenosti, že keď som bol riaditeľom, ja som trval na tom, že budem robiť podujatia práve v nedeľu, aby čo najmenej ľudí chodilo do obchodu a, ale, ale aby trávili svoj voľný čas v Centre voľného času s rodinou. Hoci šlo o vnútorné voľné, teda vynútené voľno, opatrením hlavného hygienika, obyvateľstvo to nakoniec muselo prijať. Napriek tomu ľudia nereptali, že si v nedeľu nemohli nakúpiť teplé rožky či košeľu. Ľudia sa naučili uspokojovať svoje konzumné návyky v iné dni ako v nedeľu, to znamená, že sa predzásobili alebo dozásobili.
A chcem povedať, že tento návrh zákona pomôže aj tým malým reťazcom a hlavne tým malým reťazcom, keďže ľudia sa väčšinou predzásobujú alebo dozásobujú v obci alebo v blízkom obchode najbližšie k bydlisku.
Ukázalo ša, ukázalo sa, že nedeľa bola jediným dňom, kedy mohla mať celá rodina voľno. Deti od školy a aj rodičia od práce.
Pýtam sa preto, prečo nemať aj život po COVID-e v nedeľu ako jediný deň pre seba a svoju rodinu, blízkych. Dokonca aj klimatológovia ukázali, že si príroda počas korony, koronakrízy oddýchla. Preto, prečo nedožičiť aj prírode nedeľu. Klimatologické štúdie z krajín s voľnou nedeľou ukazujú, že sa v jeden deň v týždni upokojuje doprava, oddýchne si aj životné prostredie a ľudia s ním. Hladina spoločenského stresu v nedeľu klesne.
Prečo je voľná nedeľ dôležitá z pohľadu zdravotného a psychologického? Napríklad preto, že nedeľa udáva takt, tempo týždňa. Je medzníkom medzi týždňami bez toho taktu si človek neoddýchne, čo spôsobuje choroby a stres. Človek nežije len z práce, ale aj z oddychu. Aby následne bol pripravený plniť si svoje pracovné povinnosti. Jedine v nedeľu alebo v sobotu popoludní sa dajú plánovať stretnutia s priateľmi. Ak si človek nemôže plánovať v sobotu večer a v nedeľu voľný čas, hrozí, že pravidelným vynechávaním osláv, stretnutí, či grilovačiek sa človek pracujúci v nedeľu stane outsider. Stráca spoločenské návyky a je odkázaný maximálne na virtuálny kontakt.
===== vynechávaním osláv, stretnutí či grilovačiek sa človek pracujúci v nedeľu stane outsider. Stráca spoločenské návyky a je odkázaný maximálne na virtuálny kontakt. Nedeľa je jediný deň v týždni, keď je človek sám sebe pánom, nikto iný človeku neudáva priebeh dňa, len on sám. Nedeľa garantuje aj právo na realizovanie ústavného práva na vierovyznanie. Väčšina cirkví a náboženských spoločností Slovenska realizuje práve v nedeľu. Psychológovia sa zhodujú v tom, že v nedeľu je najlepšia prevencia pred tzv. syndrómom vyhorenia. U našich rakúskych susedov, kde je zákaz predaja potravín v nedeľu, kriminalistické štatistiky ukazujú, že sa znižuje počet činov rušenia verejného poriadku aj výtržníctva.
Argument o tom, ako zamestnancom poklesnú príjmy, nie je opodstatnený. Štúdie v krajinách s voľnou nedeľou ukázali, že zamestnávatelia nemajú motiváciu vydierať zamestnancov lojalitou. Zamestnávatelia nemôžu hroziť zamestnancom výpoveďou či racionalizačnými opatreniami, keďže ani jeden zamestnanec nebude v nedeľu robiť. Stratí sa tak nezdravý konkurenčný boj medzi zamestnancami, ako sa zapáčiť šéfovi. V Zákonníku práce bude ustanovenie, ktoré znie: "V nedeľu nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu." Toto znamená, že zamestnanec sa nemôže vzdať svojich práv a ísť pracovať v nedeľu, ani keby chcel, ani keby podpisoval desaťkrát súhlas. Zákonník práce chráni jeho postavenie a robí všetky záväzky zamestnanca neplatnými.
Záverom mi dovoľte ešte pár faktov, ktoré zistil v Nemecku Spolkový úrad pre ochranu práce a pracovnú medicínu. Predlžovanie pracovnej doby a práca v nedeľu u všetkých kategórií zamestnancov ukazuje zvýšené riziko spoločenského a zdravotného znevýhodnenia, teda poškodenia. Zdravotné riziká, ak je pracovný čas dlhší ako 60 hodín týždenne, stúpa riziko infarktu myokardu dvojnásobne, zvýšený výskyt porúch rytmu srdca. Práca nadčas desať hodín týždenne spôsobuje zvýšenú potrebu užívať lieky na gastrochoroby o 23 %. Skrátenie a nepravidelnosť spánku zvyšuje riziko obezity a oslabenia imunity. Osobitne dôležité je prízvukovať v čase koronapandémie. Zamestnanec siaha vo zvýšenej miere po alkohole a cigaretách a nezdravému stravovaniu. Pri práci v noci a v nedeľu je preukázaný aj zvýšený výskyt pracovných úrazov. Celoeurópsky prieskum medzi zamestnancami vyhodnocuje psychovegetatívne následky, 40 % všeobecné vyčerpanie, 30 až 38 % bolesti hlavy, 28 % nervozita, 20 % poruchy spánku. Únava spôsobená nepredelením pracovného týždňa nedeľou spôsobuje vyčerpanie a následne depresiu.
Takže apelujem na vás, kolegovia, keďže ako pán poslanec povedal, ja som predkladal tieto návrhy zákona niekoľkokrát. Napriek tomu som chcel, aby sme predložili jeden spoločný návrh, ktorý má šancu a pomôže občanom Slovenska, aby nemuseli v nedeľu pracovať. Sľúbili sme občanom Slovenska, že budeme hájiť záujmy obyčajných ľudí. Nesľúbili sme nadnárodným koncertom (správne: koncernom, pozn. prepis.), že budeme hájiť ich záujmy, ale sľúbili sme to obyčajným ľuďom. Preto nevidím dôvod nepodporiť akýkoľvek zákon, ktorý zakáže nedeľný predaj.
Takže ešte raz prosím všetkých kolegov o podporu.
Ďakujem.
2. 2. 2023 18:03:30 - 18:15:04 83. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1349 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Čepček, Martin (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne. Vážené kolegyne poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi, aby som vystúpil v rozprave a predstavil vám zopár argumentov. No najprv skúsim tak trochu osobne ku kolegom z koalície. Dúfam, že sa nikoho nedotknem, ale musím to povedať alebo chcem to povedať. Je mi ľúto, že to musím povedať, ale iba pravda nás oslobodí. V roku 2020, keď nás, respektíve vás, žiadali Zväz obchodu a služieb a iné inštitúcie, ktoré podporovali nedeľný predaj, vtedy, vtedy ste to odmietli. Vtedy ste povedali, že máte iné starosť, starosti, no keď si uvedomíme, čo všetko sa medzičasom udialo, vtedy bola na to ideálna príležitosť. Bola taká ideálna príležitosť, ako keď sa rozdeľovalo Československo. Že keby sa to nebolo stalo v tom čase, tak by sa v podstate nikdy asi nebolo rozdelilo. Takže vtedy bola ideálna príležitosť na to, aby tento zákon bol prijatý. Napriek tomu ste ho nepredložili. Ja som napriek tomu za všetky tieto návrhy zákona, ktoré boli v parlamente predložené o voľnej nedeli hlasoval.
Napriek tomu, že ste si za na mňa zavolali taký malý klub a neskôr ste na mňa zavolali pána premiéra, aby mi to vysvetlil, že nemám za to hlasovať. Takže bolo 52 plus iní ľudia proti mne samému. No prežil som to, hlasoval som ako jediný z koalície vtedy za voľnú nedeľu, hoci to predkladali poslanci opozície.
Moje odôvodnenie znelo, sľúbili sme to občanom, že za každý dobrý návrh zákona budeme hlasovať, či to bude opozičný alebo koaličný a ja som túto požiadavku chcel dodržať.
Takže iba taká malá výčitka, že v tom čase, keďže sme mali sanitárne dni, kedy boli obchody zatvorené, a bol by tento zákon prijatý, ľudia by si po dvoch rokoch alebo dva a pol roku ani nevšimli, že je nedeľa zatvorená. Iba by pokračovali v tom, čo už boli nastavení. Takže nebudem hovoriť o morálke, to sa nepatrí, každý si musí spytovať svedomie sám, že či mohol spraviť viac alebo nie. Chápem aj tie pohnútky pána poslanca, že teda bola nejaká koaličná dohoda. Ale napriek tomu, že bola koaličná dohoda, tak strana SAS si predkladala zákony a robila si s vami v podstate počas zo začiatku volebného obdobia čo chcela, robí si to doteraz.
No a teraz pár argumentov k tej voľnej nedeli. Je to nedeľa bez práce alebo inak povedané, nedeľa pre rodinu. V mojom okolí pandémia naučila plánovať nákupy a organizovať si život tak, že sa v nedeľu nenakupovalo. A keďže bývam v obci, v obci sú obchody zatvorené. Vo väčšine obcí sú obchody zatvorené. Takže koho sa týka voľná nedeľa? Týka sa to veľkých reťazcov, ktoré v mestách majú obchody otvorené.
Voľná nedeľa posilní rodinný život. Môžem povedať z vlastnej skúsenosti, že keď som bol riaditeľom, ja som trval na tom, že budem robiť podujatia práve v nedeľu, aby čo najmenej ľudí chodilo do obchodu a, ale, ale aby trávili svoj voľný čas v Centre voľného času s rodinou. Hoci šlo o vnútorné voľné, teda vynútené voľno, opatrením hlavného hygienika, obyvateľstvo to nakoniec muselo prijať. Napriek tomu ľudia nereptali, že si v nedeľu nemohli nakúpiť teplé rožky či košeľu. Ľudia sa naučili uspokojovať svoje konzumné návyky v iné dni ako v nedeľu, to znamená, že sa predzásobili alebo dozásobili.
A chcem povedať, že tento návrh zákona pomôže aj tým malým reťazcom a hlavne tým malým reťazcom, keďže ľudia sa väčšinou predzásobujú alebo dozásobujú v obci alebo v blízkom obchode najbližšie k bydlisku.
Ukázalo ša, ukázalo sa, že nedeľa bola jediným dňom, kedy mohla mať celá rodina voľno. Deti od školy a aj rodičia od práce.
Pýtam sa preto, prečo nemať aj život po COVID-e v nedeľu ako jediný deň pre seba a svoju rodinu, blízkych. Dokonca aj klimatológovia ukázali, že si príroda počas korony, koronakrízy oddýchla. Preto, prečo nedožičiť aj prírode nedeľu. Klimatologické štúdie z krajín s voľnou nedeľou ukazujú, že sa v jeden deň v týždni upokojuje doprava, oddýchne si aj životné prostredie a ľudia s ním. Hladina spoločenského stresu v nedeľu klesne.
Prečo je voľná nedeľ dôležitá z pohľadu zdravotného a psychologického? Napríklad preto, že nedeľa udáva takt, tempo týždňa. Je medzníkom medzi týždňami bez toho taktu si človek neoddýchne, čo spôsobuje choroby a stres. Človek nežije len z práce, ale aj z oddychu. Aby následne bol pripravený plniť si svoje pracovné povinnosti. Jedine v nedeľu alebo v sobotu popoludní sa dajú plánovať stretnutia s priateľmi. Ak si človek nemôže plánovať v sobotu večer a v nedeľu voľný čas, hrozí, že pravidelným vynechávaním osláv, stretnutí, či grilovačiek sa človek pracujúci v nedeľu stane outsider. Stráca spoločenské návyky a je odkázaný maximálne na virtuálny kontakt.
===== vynechávaním osláv, stretnutí či grilovačiek sa človek pracujúci v nedeľu stane outsider. Stráca spoločenské návyky a je odkázaný maximálne na virtuálny kontakt. Nedeľa je jediný deň v týždni, keď je človek sám sebe pánom, nikto iný človeku neudáva priebeh dňa, len on sám. Nedeľa garantuje aj právo na realizovanie ústavného práva na vierovyznanie. Väčšina cirkví a náboženských spoločností Slovenska realizuje práve v nedeľu. Psychológovia sa zhodujú v tom, že v nedeľu je najlepšia prevencia pred tzv. syndrómom vyhorenia. U našich rakúskych susedov, kde je zákaz predaja potravín v nedeľu, kriminalistické štatistiky ukazujú, že sa znižuje počet činov rušenia verejného poriadku aj výtržníctva.
Argument o tom, ako zamestnancom poklesnú príjmy, nie je opodstatnený. Štúdie v krajinách s voľnou nedeľou ukázali, že zamestnávatelia nemajú motiváciu vydierať zamestnancov lojalitou. Zamestnávatelia nemôžu hroziť zamestnancom výpoveďou či racionalizačnými opatreniami, keďže ani jeden zamestnanec nebude v nedeľu robiť. Stratí sa tak nezdravý konkurenčný boj medzi zamestnancami, ako sa zapáčiť šéfovi. V Zákonníku práce bude ustanovenie, ktoré znie: "V nedeľu nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu." Toto znamená, že zamestnanec sa nemôže vzdať svojich práv a ísť pracovať v nedeľu, ani keby chcel, ani keby podpisoval desaťkrát súhlas. Zákonník práce chráni jeho postavenie a robí všetky záväzky zamestnanca neplatnými.
Záverom mi dovoľte ešte pár faktov, ktoré zistil v Nemecku Spolkový úrad pre ochranu práce a pracovnú medicínu. Predlžovanie pracovnej doby a práca v nedeľu u všetkých kategórií zamestnancov ukazuje zvýšené riziko spoločenského a zdravotného znevýhodnenia, teda poškodenia. Zdravotné riziká, ak je pracovný čas dlhší ako 60 hodín týždenne, stúpa riziko infarktu myokardu dvojnásobne, zvýšený výskyt porúch rytmu srdca. Práca nadčas desať hodín týždenne spôsobuje zvýšenú potrebu užívať lieky na gastrochoroby o 23 %. Skrátenie a nepravidelnosť spánku zvyšuje riziko obezity a oslabenia imunity. Osobitne dôležité je prízvukovať v čase koronapandémie. Zamestnanec siaha vo zvýšenej miere po alkohole a cigaretách a nezdravému stravovaniu. Pri práci v noci a v nedeľu je preukázaný aj zvýšený výskyt pracovných úrazov. Celoeurópsky prieskum medzi zamestnancami vyhodnocuje psychovegetatívne následky, 40 % všeobecné vyčerpanie, 30 až 38 % bolesti hlavy, 28 % nervozita, 20 % poruchy spánku. Únava spôsobená nepredelením pracovného týždňa nedeľou spôsobuje vyčerpanie a následne depresiu.
Takže apelujem na vás, kolegovia, keďže ako pán poslanec povedal, ja som predkladal tieto návrhy zákona niekoľkokrát. Napriek tomu som chcel, aby sme predložili jeden spoločný návrh, ktorý má šancu a pomôže občanom Slovenska, aby nemuseli v nedeľu pracovať. Sľúbili sme občanom Slovenska, že budeme hájiť záujmy obyčajných ľudí. Nesľúbili sme nadnárodným koncertom (správne: koncernom, pozn. prepis.), že budeme hájiť ich záujmy, ale sľúbili sme to obyčajným ľuďom. Preto nevidím dôvod nepodporiť akýkoľvek zákon, ktorý zakáže nedeľný predaj.
Takže ešte raz prosím všetkých kolegov o podporu.
Ďakujem.
2. 2. 2023 17:14:52 - 17:15:03 83. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Čepček, Martin (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne. Je to bod 37, je to môj školský zákon. Ďakujem.
2. 2. 2023 17:14:22 - 17:14:34 83. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Čepček, Martin (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne, pán predseda. Žiadam v mene troch poslaneckých klubov OĽaNO, Sme rodina a SMER, aby sa hlasovanie o tlači 1312 presunul na koniec schôdze. Ďakujem.
2. 2. 2023 15:33:27 - 15:35:08 83. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1288 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Čepček, Martin (-) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne.
Vážené kolegyne, kolegovia, dovolím si predstaviť návrh zákona, ktorý je v druhom čítaní. Je to krátka legislatívno-technická zmena, ktorá má ale za cieľ nejakým spôsobom vyšpecifikovať, zmeniť, zlepšiť zrozumiteľnosť, prehľadnosť právnej úpravy a vylúčiť výkladové pochybnosti. Navrhovaná úprava je legislatívno-technickou úpravou doplňujúcou chýbajúci odkaz na legislatívnu úpravu v súčasnom znení zákona.
Doterajšia právna úprava taxatívne vymenúva náležitosti zmluvy o poskytnutí finančných prostriedkov na mzdy a prevádzku na dieťa, žiaka alebo poslucháča. Navrhuje sa pre odstránenie pochybností pri výklade zákonného textu ohľadom pripomienok k zmluve o doplnenie o tom, že na poskytovateľov nebudú kladené ďalšie podmienky v snahe podmieniť financovanie či už zásahmi do poskytovaného vzdelávania, alebo motivované snahou vyhnúť sa financovaniu zákona. To znamená jednoducho inštitúcie, ktoré poskytujú takzvané podielové dane alebo poskytujú nejakú dotáciu na školy, školské zariadenia, nebudú inak podmieňovať, aby tie peniaze, prostriedky poskytli. Budú vyžadovať iba to, čo im ukladá zákon. Toto je cieľom tohto zákona.
Vážení kolegovia a kolegyne, prosím vás o podporu tohto zákona.
Ďakujem.
2. 2. 2023 14:52:01 - 14:52:28 83. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Čepček, Martin (-) - poslanec NR SR Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem, pán minister. Zdá sa mi dehonestujúce, že okresné mesto Trebišov je v tom seriále vykreslené ako mesto fanatikov a prostitútok. A čo mám informácie, tak pán, pán primátor tohto mesta, žiadal aj pani ministerku. Tak toto bola, toto bola otázka adresovaná pani ministerke, že to stanovisko ja som nezachytil, preto sa pýtam, že aké stanovisko dala pani ministerka k tomuto. Ďakujem.
2. 2. 2023 14:12:48 - 14:13:13 83. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Čepček, Martin (-) - poslanec NR SR Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne. Pán minister, pýtam sa to v súvislosti s tým, že pán minister teraz chystá legislatívnu zmenu čo sa týka párov, tak sa mi to zdá byť plíživým, plazivým spôsobom sem môže prísť k výraznej zmene hej, to znamená zmení sa jeden zákon, zmení sa druhý zákon a tým pádom. Takže ďakujem za vaše stanovisko.
21. 12. 2022 16:25:04 - 16:25:04 78. schôdza NR SR - 14.deň - B. popoludní Tlač 1182 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Čepček, Martin (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne. Ja chcem pán poslanec poďakovať hoci mi včera zákon neprešiel o zdanení hazardu, ale aspoň takouto drobnou zmenou konečne bude mať v štátnom rozpočte aj z tejto kapitoly niečo. No a ja dúfam, že sa dostaneme, bol sľub aj k tej prevencii hazardu. Tak ja len toľkoto. Ďakujem, teda včera mi zákon neprešiel, ale dneska aspoň v tejto časti sa tam objavilo zdanenie hazardu. Ďakujem.
8. 12. 2022 11:55:09 - 11:55:09 78. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 1289 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Čepček, Martin (-) - poslanec NR SR -  
Ďakujem pekne, pán predseda. Pán poslanec, ďakujem za tvoj príspevok aj keď viem, že si sa chystal tak na poslednú chvíľu, takže bolo to trošku kostrbaté, ale vážim si to, že si nabral odvahu a povedal si o čom aj tento zákon je. Ja ešte chcem pripomenúť, že si dal procedurálny návrh, aby sa zákon vrátil na dopracovanie, ja keby som bol na tvojom mieste, ja ho dám stiahnuť. Osobne by som ho dal stiahnuť, lebo tento zákon nemá v Národnej rade čo hľadať. A čo sa týka médií, to ti poviem na rovinu, mám podobné skúsenosti ako ty a bolo to viac ako rok, keď ma tu grilovali médiá, písali o mne články aj ten denník, čo si spomínal osobne, tak čokoľvek tak vždy dajú polovicu, alebo len časť vyjadrenia, nikdy ho nedajú celé aj, keď niečo napíšem, a to sa snažím písať veľmi krátko, aby to nebolo dlhé. Takže ďakujem ti za tvoj príspevok, vážim si to, že si nabral odvahu pomenovať veci a ja s týmto návrhom zákona nesúhlasím. Ďakujem.
8. 12. 2022 10:40:09 - 10:40:09 78. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 1289 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Čepček, Martin (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne. Mali by sme aj v rodinách učiť deti rozlišovať medzi dobrom aj zlom. To isté by mali robiť učitelia v škole, rozlišovať medzi dobrom a zlom. Na to ale nepotrebujeme takýto nebezpečný zákon. Osobný príklad aj poslancov Národnej rady tiež spraví svoje hej, ale každý jeden človek by sa mal správať slušne a byť vzorom pre tých ostatných, ale potlačiť slobodu zákonom sa mi zdá byť nevhodné. Ja som žil nejaké obdobie, hoci veľmi krátke, v detstve v komunizme, ja si pamätám, čo to bola cenzúra a ako len za názor ľudí odsudzovali, aj mňa osobne na základnej škole v štvrtom ročníku len kvôli tomu, že som mal nejaké presvedčenie a my sa vraciame k tej istej dobe len inými prostriedkami a inou formou. Ďakujem.

Deň v parlamente

<- ->