Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
10. 5. 2022 9:52:34 - 9:53:03 65. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 999 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Osuský, Peter (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne. Pravdou je, že aj na Slovensku sa v roku 1944 našli jedinci, ktorí po obsadení krajiny Wehrmachtom považovali Adolfa Hitlera za priateľa a Wehrmacht sa záchrancu. A tiež boli nepochybne istí, že majú pravdu a že akákoľvek iná pravda je propaganda.
17. 3. 2022 16:49:37 - 16:51:34 60. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 916 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Osuský, Peter (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne. Ako zrejme viete všetci pokiaľ ste to zaregistrovali dostávajú všetky poslanecké kluby pekne vo fólii zabalená Slovenské národné noviny. Kým ešte existovali pre kinosálou tie väčšie kontajnery, tak som tam nezriedka videl tieto noviny priamo vo fólii nikdy neotvorené celý balík hodené medzi odpad. Ja na rozdiel od mnohých z vás neviem koľkí okrem mňa čítajú tie noviny každý raz pomerne svedomito a musím vám povedať, že akokoľvek by som dokázal pochopiť podporu regionálnej kultúry, tak nenachádzam dôvod, prečo by to, čo v tých novinách stojí a to nielen len nejak vo vzťahu k terajšej vláde alebo k čomukoľvek, všeobecne malo byť dotované z peňazí daňových poplatníkov. Áno regionálna kultúra prosím, ale tieto noviny nechápem prečo by mali byť hradené daňovými poplatníkmi pri tom, čo šíria, na čom stoja a za čím stoja. Nikoho nenapadne finančne podporovať SME, Týždeň, N, ale možno ani Život či Slovenku. Nechápem, prečo by tieto noviny mali mať výsadné právo ešte raz hovorím zohľadnením toho, čo píšu a čo stihli za tie roky, ktoré ich čítam na rozdiel od väčšiny z vás, napísať, aby dostávali finančnú dotáciu. Naopak, tie noviny nech vychádzajú vtedy, keď si ich budú ľudia predplácať a tie peniaze, ktoré sa na ne míňajú nech sa dajú na regionálnu kultúru. Tento návrh nepodporím.
15. 3. 2022 14:53:38 - 14:53:38 60. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní 2 Tlač 944 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Osuský, Peter (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne kolegom. Pán kolega Mizík, vy ste zradili dnes sám seba, pretože tie hlúpe reči v zásade nie sú vážna zbraň a vaša jediná zbraň tie dva čierne repráky, ktorými ste tu ohlušovali sálu (Reakcia poslanca Mizíka.) tie ste zabudli doniesť. Nejak strácate paru, pretože nič iného aj tak okrem ovládania DJ aparatúry vám neostane a hádam si nemyslíte, že budem reagovať na sprostosti ktoré ste porozprávali. (Potlesk.)
15. 3. 2022 14:53:38 - 14:53:38 60. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní 2 Tlač 944 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Osuský, Peter (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
To mohli nabádať aj Hitler a so Stalinom, nech sa dohodnú 15 km pred Moskvou. Za Ural to bude tvoje, a pred Uralom to bude moje. Iste by sa to všetkým páčilo.
Takže chcem tým povedať, že to bolo druhýkrát keď prišiel Pride Ryan na Omaha beach do Normandie riskovať život za to, aby sme porazili nacizmus. A potom sme si tu ako oslobodení a zároveň dobití stalinskou mocou a jeho nasledovateľmi ďalej ako hovorí Lojzo Hlina, takto sme si tu žili. Potom, aby nám to pritvrdili, prišli v rámci slovanskej vzájomnosti, toto je také zoskupenie slov, že ma okamžite napadne Sarajevo, Vukovar, Dubrovník, Katyň čo chcete a teraz celá Ukrajina. Slovanská vzájomnosť v dennej praxi. Skutočne bohumilý vynález.
Tak nám to pritvrdili v 1968 a samozrejme, že tu boli vždy pripravení pomôcť kolaboranti. Jeden z nich postavil túto budovu v ktorej si my tu takto žijeme, Viliam Šalgovič. Keď to zbilancoval, tak sa obesil na rúre kúrenia v pivnici. A musím povedať, že vždy tu bude piata kolóna. Vždy tu budú tí, ktorí ma zabudli nalepiť na billboardy, ale ktorí sú skutoční vlastizradcovia a ja som veľmi rád, že nás je tu dosť, ktorí urobia všetkým ich agendám prietrž, a že urobíme rozhodnutie ktorým sa jasne a bez úchylov a úvah o tom, že či by sme predsa alebo nejako inak, aby sme neprovokovali sa postavíme tam, kde morálne, ale aj vojensky a obranne vstať máme.
Ja ďakujem ministrovi obrany a všetkým tým, ktorí boli invovovaní do procedúry dohody tejto účasti. Ďakujem spojencom členským krajinám NATO, ktoré sú pripravené dokázať, že článok V je tu, a že útok na krajinu NATO znamená pre agresora extermináciu. Že preňho znamená zánik. Bolo by to hrozné, bolo by to tragické a bolo by to konečné riešenie. To konečné riešenie má v histórii zlú konotáciu, ale slová nemôžu za obsah v tomto zmysle a ja verím, že článok V a jeho zhmotnenie v podobe jednotiek, ktoré, ktorých príchod k nám dnes schválime je vlastne hrádzou proti konečnému riešeniu. Lebo nemôžem povedať, a hádam nikto na svete nemôže povedať, že napriek všetkému čo sa deje by malo byť našim konečným radostným cieľom červené námestie ktoré bude ploché, lebo na ňom nebude nič stáť a bude tam len ticho cvrlikať Stroncium-90, dvadsaťdeväť rokov.
Takže je lepšie keď zabránime tomuto koncu, je to lepšie aj pre Rusov. A je to samozrejme lepšie aj pre nás. Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
15. 3. 2022 14:38:38 - 14:38:38 60. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní 2 Tlač 944 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Osuský, Peter (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
... v stave uvrhnúť Európu do reprízy rokov tridsia, konca rokov tridsiatych. Vodca, ktorý krok za krokom sleduje scenár písaný Führerom. Počínajúc totálnym vyplachovaním mozgov občanov svojej krajiny, zastavením všetkého, čo má iný názor. Presná repríza aktivít ministerstva pre verejné informácie, výchovu doktora Josepha Goebbelsa. Obmedzenie všetkých médií, ktoré by mohli povedať niečo iné. A na takto pripravený terén potom vyrazíme do útoku.
Pravda je, že ten útok nie je už reprízou Führerovho útoku, pretože ten útok počítal s chlebom a soľou, s kyticami a potleskom vítajúcich oslobodených Ukrajincov. Ale nedočkal sa toho.
A keď sme pred rokmi rokúcimi, keď sa hovorilo o radaroch v pohorí Brdy a Európa, aká už je, zmäkčila a aj svetové demokracie durch hovorili, že je to kvôli Iránu, samozrejme, každý, kto nemá rebríčkovú nervovú sústavu a má trošku mozgových buniek viac, mohol vedieť, proti komu sú potrebné radary na Brdoch.
Premiér Fico sa teda kategoricky vtedy vyjadril, že nikdy. No. Kráča svojou cestou, taký, aký išiel, takú cestu našiel. Pravda je, že dnes sa napĺňa to, a to sa necítim ako nejaký prorok, lebo prorokovať to pri pohľade na Putinov vývoj skutočne mohol každý aj v tretej cenovej či štvrtej cenovej skupine. Proste to, že je Ruská federácia a jej vodca cleave and present danger roky rokúce, je bez diskusie. A ja som veľmi rád, že sme sa zbavili predsedu Národnej rady a jeho strany, predsedu známeho pod krycím menom Enigma, a máme, chvalabohu, zostavu, ktorá podobne ako v ´98. a ďalej prišla zostava, ktorá po Vladimírovi Mečiarovi a jeho pamätnom "keď nás nechcú na západe, obrátime sa na východ" je tu konečne zostava, ktorá, ako povedal správne pán minister, vie, kde je sever. A hlavne vie, kde je východ. Hlavne vie, že okrem slnka už pol storočie nič dobrého z východu neprišlo.
A ex oriente lux, čiže z východu svetlo, rozhodne nie je zásluha botoxového kremeľského Hitlera. Slnko vychádza nad Fudžijamou aj bez vkladu ruskej dumy, ktorá schválila nehorázny zákon o privtelení cudzieho územia, doslova heim in Reich, späť do ríše.
Je teda našou povinnosťou starať sa o obranu. A presne tí, ktorí hovorili o Mníchove, aby poukázali na hanebnosť Mníchovanov, sú sami hlbokí Mníchovania a teraz sa len ukáže, či majú (povedané so smiechom), dá sa povedať, tú hrošiu kožu pokračovať v línii a prídu brechať proti tejto zmluve. Možnože im cuká a neprídu, tým lepšie, ale každopádne presne, ako bolo povedané, je to najdôležitejšie bezpečnostné rozhodnutie v dejinách Slovenska od jeho vstupu do NATO, pretože samozrejmé, že 2 100, plný počet vojakov krajín NATO, by nezastavilo hordu agresora, ale samozrejmé, že útok na armády a vojská v akomkoľvek počte zmienených krajín len podčiarkuje, i keby išlo len o kúsok východného Slovenska, kde by boli atakovaní, že je to útok na všetky krajiny NATO. To znamená, že by bolo absolútne dôvodné, primerané a adekvátne použiť článok 5. A nerád to hovorím, lebo vyzerá, že človek chce kalkulovať s obeťami na vlastnej strane, ale jedna vec je istá, tí, ktorí si trúfli zaútočiť na rozhodujúcu silu NATO, to si nemusíme klamať, to je, to sú Spojené štáty, tak si to vždy do dôsledkov odskákali.
Usamá Bin Ladin vymetal horské jaskyne v Afganistane, potom sa zašil v Pakistane, ale nebolo mu to nič platné. Baghdadi si tiež myslel, že jeho stromy porastú do neba. Neporástli. A Gásem Solejmání si tiež myslel, že obklopený hordou verných je nepriestrelný. Ukázalo sa, že je horľavý.
Chcem teda povedať, že som rád, že tu budú vojaci krajín, ktorí zdieľajú s nami náš hodnotový svet, ktorí hádam aj sami v tomto poslaní porastú, pretože si musíme čestne povedať, európsky blahobyt od konca druhej svetovej vojny, ktorého my sme sa stali značne neskôr účastníci, bol zabezpečený tým, že pred bránami Európy stála americká ochranka. Preto si mohli dovoliť európske bohaté, strašne bohaté a prosperujúce krajiny roky zanedbávať svoju povinnosť investovať do vlastnej obrany. Týkalo sa to aj Slovenska. A bola to hanba. Bolo to čierne pasažierstvo, bolo to vezenie sa, keď druhý platil. Dúfam, že všetci zúčastnení, i tie krajiny, ktoré prídu k nám, i všetky ďalšie, ktoré budú lemovať východnú hranicu NATO, si uvedomia, že je čas prehodnotiť to, že dávame prednosť bruchu pred posilňovňou. A v tomto zmysle som hlboko presvedčený, že na rozdiel od ľudí, od ktorých počúvam, že Američania sa na nás aj tak vykašlú, sa tak nestane. Nevykašlú sa, pretože celá sila Severoatlantickej aliancie je skoncentrovaná ako pred veľkým treskom v článku 5. A ak by sa nenaplnil v prípade útoku na členskú krajinu článok 5, tak to nebude len nejaké stratenie tváre alebo nejaká hanba, to bude koniec bezpečnosti sveta, sveta demokratického a civilizovaného.
To znamená, že toto si zrejme uvedomujú všetci, pretože keď vytiahneš článok 5 ako tú dolnú kartu, hause of card (povedané so smiechom), tak sa ten dom zosype. A preto som na rozdiel od tých, ktorí oponujú a tvrdia, že sa na nás vykašlú, hlboko presvedčený, že sa na nás nevykašlú. A môžem povedať, že možno ste to už odo mňa parciálne počuli, ale to pre istotu zopakujem, lebo opakovanie je matka múdrosti. Keď sme krvácali na frontoch prvej svetovej vojny, Česi i Slováci, my v armáde uhorskej, Česi v rakúskej, keď sme odchádzali do zajatia talianskeho či ruského, tak to vyzeralo s našou budúcnosťou neisto. Statoční budovatelia zatiaľ len vízie nového štátu sa reálne museli oprieť o jedinú vec, o víťazstvo mocností dohody, spojencov vtedajších. Pretože ak nie, tak by sny o Československej republike a o konci Felvidéku sa rozplynuli na dlhý čas.
Čo sa vtedy stalo? Keď Lenina boľševici zmietli Kerenského vládu, tak vydal Lenin pamätný dekrét o míre, čo malo za následok, že Rusko stiahlo vojská, podpísalo pomerne potupný mier v Brest-Litovsku a Nemci vrhli všetky sily na západný front. Tam ale napriek dramatickej situácii bola sila, ktorá nebola žiadnym povinným spojencom. Nebola to žiadna sila, ktorá musela prísť. Boli to, podotýkam, na rozdiel od vojsk Británie, Talianska, Francie, aj Nemecka a Rakúsko-Uhorska, dobrovoľníci. Boli to americkí dobrovoľníci - v Amerike neexistovala vtedy žiadna povinná armáda, žiadna prezenčná služba -, ktorí prišli pod velením generálna Pershinga do Európy a prispeli k obratu v tej najhoršej situácii. A tak prišiel Versailles a Trianon a všetko, čo s tým súvisí. A vzniklo Československo s hranicami a so všetkým možným. Potom Európa verná svojej neblahej tradícii porodila dva najhoršie systémy, aké v moderných dejinách svet prepadli, a to je nacizmus a komunizmus. To je naše dielo, aj keď si radi o sebe myslíme, že sme kolíska kultúry a oháňame sa periklom a Kristom Pánom a rímskym právom a kdečím a Guttenbergovým vynálezom kníhtlače, ale boli to zase v ´45. a predtým tí potomkovia cowboyov, vyvrheľov, ktorí prišli a bojovali za nás. Bojovali, lebo Amerika mala povinnosť vybaviť si japonského agresora, čo urobila dôsledne a správne. A myslím, aj keď to zas bude populárne ako téma, myslím, že Japonci sú jej vďační, pretože sa stali tým, čím sa stali a stali sa tými preto, že boli porazení a pochopili, že tak imperiálne a agresívne, ako to predvádzali od roku ´37, to ďalej asi nepôjde.
A teda tá Amerika, a to tu počúvam od vlastizradcov z ľavého hnedého aj červeného brehu, dodávala Sovietskemu zväzu zbrane. Polovička áut a všetkého ďalšieho a ešte aj bagandží, ktoré nosili červenoarmejci, prišla spoza oceána. Konvoje do Murmanska privážali, ak ich nemecká ponorková flotila nepotopila, záchranný materiál pre Červenú armádu. Drzúni a bezcharakterní gauneri, ktorí dnes hovoria, že sa nemá pomáhať Ukrajine, hovoria to, samozrejme, prví Rusi, by si mali spomenúť, že by bol Hitler bez pomoci spojencov nieže dobyl Moskvu, zahnal Stalina do Bajkalu.
To znamená, že len preto sa môžu hrdiť víťazstvom v druhej svetovej vojne, že ich ktosi držal nad vodou. A keď teraz my chceme robiť logicky to isté a obete agresií Ukrajine, tak ich to veľmi pohoršuje a vyhrážajú sa. A nabádajú, aby sa dohodli, aby sa to riešilo dohodou.
Ja som napísal kdesi v diskusiách, že to mohli nabádať aj Hitlera so Stalinom, nech sa dohodnú 15 kilometrov pred Moskvou. Za Ural to bude tvoje a pred Uralom to bude moje. Iste by sa to všetkým páčilo.
Takže chcem tým povedať, že to bolo druhýkrát, keď prišiel...
=====
15. 3. 2022 14:23:38 - 14:23:38 60. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní 2 Tlač 944 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Osuský, Peter (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážený pán minister, vážená snemovňa. Nie je to tak dávno, aby sme si to nepamätali, keď tu prednášali návrh, prednášali ho kolaboranti ríše zla. Stoka zvaná SMER - sociálna demokracia, aby sa pripomínal ako pamätný deň, Deň mníchovskej zrady. Áno my sme mali dôvodný pocit zrady spojencov a znamenalo to tragédiu, zároveň to ale znamenalo aj niečo, čomu sa dá povedať zlomenie chrbtice národa, ktorý vplyvom udalostí nebojoval. Tí istí, ktorí mali drzosť pri svojej morálno-mentálnej výbave navrhnúť takéto jubileum, dnes radia presne to isté Ukrajine. Nedodávajme tam zbrane, nepomáhajme im, radšej to nechajme tak. Sú predsa absolútni navádzači na reprízu zrady, na reprízu ústupu zlu. Takí sú. Pokriky skandované poslanca Blahu nikdy proti Rusku, sú na úrovni pokrikov vždy s Veľkonemeckou ríšou. Áno na Slovensku sme mali takých politikov, ktorí kráčali s Veľkonemeckou ríšou bis zum bitern Ende. Až do horkého konca. A potom poniektorí skončili na šibenici.
Pravda je, že dejiny sa vlastne ani nie na počudovanie opakujú. Je tu neuveriteľné repríza udalostí rokov 38 a ďalej v modernom háve. Svet a Európa si hádam mysleli, že ich repríza na európskom teritóriu je nemožná, ale ako sa ukazuje, stačí jedna ríša a jej jeden vodca, ktorý je v stave uvrhnúť Európu do reprízy konca rokov tridsiatych. Vodca, ktorý krok za krokom sleduje scenár písaný Führerom. Počínajúc ...
=====
25. 2. 2022 16:12:12 - 16:13:36 59. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 918 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Osuský, Peter (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
117.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Pán kolega Susko, vy ste, samozrejme, ako advokát a právnik oveľa erudovanejší, ale napriek tomu nehovorím toto, čo teraz poviem, vám, ale dovolím si citovať. Článok 26 ústavy, bod 4: "Slobodu prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných", teda napríklad menšín, "bezpečnosť štátu", s dovolením, "verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti." Ergo iste uznáte, že obmedziť napríklad pornografický kanál je hádam dodržaním paragrafu o mravnosti. A obmedzenie kanála, ktorý šíri reči o tom, že vakcína čipuje a zabíja, je hádam vyhovením tomu bodu o ochrane verejného zdravia. Takže ja sa nepotrebujem nechať v tomto zmysle poučovať o slobode slova. Naši ústavodarci dobre pomysleli v čl. 26 presne na toto.
25. 2. 2022 15:06:01 - 15:07:55 59. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 920 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Osuský, Peter (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
62.
Ďakujem pekne.
Marián, rád by som ti povedal jednu vec, keď si tak začal tým ´98. rokom. Na rozdiel od Anky Záborskej ja som tu tiež vtedy bol a hlasoval som za to otvorenie neba. A hlasoval som zaň preto, lebo som vedel, aký je stav vecí. Vedel som, po rokoch mi priatelia z univerzity v Ľubľani ukázali miesto, kde dopadli prvé srbské bomby na Slovinsko. A keby som bol v Chorvátsku, hladko mi ukážu masové hroby. A úplne nakoniec ti hovorím, že 1 425 dní trvalo obliehanie mesta Sarajevo a stálo životy 13-tisíc ľudí, nezriedka žien, ktoré išli alejou ostreľovačov na nákup, aby nepomreli od hladu. Proti tomu je 489 až 525 obetí bombardovania Srbska NATO. Len v Sarajeve je 13-tisíc ľudí povraždených Srbmi. Ale môžeš sa ísť spýtať do Dubrovníka a tam ti povedia, koľkých pozabíjali Srbi. Takže ak Milo Miloševič, zločinec vojnový, ktorý našťastie zdochol v suteréne v Haagu, božia spravodlivosť ho dostihla, sa pokúšal o veľké Srbsko v rámci slovanskej vzájomnosti vyvražďovaním slovinských, chorvátskych a bosnianskych spolubratov, takže reči o ´98. roku a mojom pocite viny nemám. Žiaden taký pocit nemám a myslím, že slušný Srb je rád, že sa zbavil Miloševiča, tak ako sa slušný Nemec zbavil Hitlera, aj keď ho to stálo vybombardované Nemecko. Tak len toľkoto na dokola sa opakujúcu rozprávku o chudákoch Srboch, ktoré ako holubice boli bombardované mojou vinou. Neboli mojou vinou. Zaslúžili si to. (Potlesk.)
25. 2. 2022 14:53:06 - 14:55:06 59. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 920 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Osuský, Peter (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
54.
Ďakujem pekne. No, ďakujem všetkým, ktorí nehovorili z cesty.
A ako pedagóg vo výslužbe si dovolím predsa len sa venovať poslancovi Schlosárovi, ktorý ma ubezpečil, že sa nám v prvej Československej republike, dokonca upieralo právo na národ. Tak keď si v pomocnej škole života doučíte kapitolu z dejepisu na túto tému, tak zistíte, že teória tzv. československého národa, ak vám to nedá priamo zdravý rozum, popiera existenciu českého národa. Inými slovami, český národ mohol mať oprávnene pocit, že je kontaminovaný akýmsi slovenským národom. Len neonacistickí blbečkovia zväčša vidia len to (smiech v pléne), že slovenský národ neexistoval, ale nechápu, že implicitne neexistoval ani český národ. Toľko, to okienko dejepisu zatváram. (Smiech v pléne.)
No, ak puncovaný fašista čakajúci na rozsudok bude hovoriť o tom, že som v mojom prejave štval Ukrajinu proti Rusku, musím vás ubezpečiť, že Ukrajina je tak poštvatá proti Rusku asi ako Poliaci v Katyni a po Katyni. Takže my sme zaočkovaní našim životom na 300 epidémií putinizmu.
A k tej Ondrovej veci o tom, že pravda, pravda nikdy, nikdy nie je uprostred. A nikdy ich nie je viac. Je vždy len jedna a takmer vždy je niekde pri kraji. V strede býva veľmi vzácne. Úplne nakoniec sa hrdo hlásim k tomu, že som jeden zo 79 vlastizradcov a považujem za urážku, že ma fašisticko-boľševický spolok zvaný SMER nezavesil zatiaľ na bilbordy. (Smiech v sále.) Je to drzosť a vyprosujem si to! (Potlesk a výkriky v sále.)
25. 2. 2022 14:21:17 - 14:35:41 59. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 920 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Osuský, Peter (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
26.
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážená snemovňa, napriek tomu, že som bol predsedom ohlásený ako chýbajúci, ako vidíte, som tu, prišiel som z prebiehajúceho rokovania Standing Committee Parlamentného zhromaždenia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. To rokovanie začalo včera. To rokovanie začalo včera v čase, keď agresor už vstúpil na územie slobodnej, nezávislej a demokratickej krajiny i na ďalších miestach okrem tých, ktoré agresívne okupoval predtým.
Keď som pred niekoľkými dňami v televízii hovoril o historických paralelách medzi Vladimírom Putinom a Adolfom Hitlerom, zdalo sa to niektorým neprimerané. Zdalo sa to, že sa to snáď nepatrí, pričom som konkrétne hovoril o tých paralelách scenára, ktoré začali zhodou okolností presne tam, a to isté som povedal včera v Hofburgu, pred ktorým je Heldenplatz, z ktorého balkóna tohto Hofburgu rečnil Hitler v marci ´38, keď si prisvojil Rakúsku republiku, tak ako Vladimír Putin si prisvojil Krym, a z tohto balkóna anonsoval, čo bude ďalej. Potom uplynulo niekoľko mesiacov, dikcia Adolfa Hitlera na adresu krajiny, ktorá bola takmer každému z nás pôvodnou vlasťou, Československej republiky, hovoril niečo v tom zmysle, že je to potrat, že je to monštrum, ktoré nemá právo existovať, ktoré sa zrodilo vo Versailles a nesmie ďalej byť.
Presne takto sa vyjadroval Vladimír Putin v prejave, ktorý vojde do histórie ako jasná paralela Hitlerových prejavov o tom, že ukrajinský národ je neexistujúci. Brat Slovan prehovoril o bratskom slovanskom národe, že neexistuje. Blbečkovia, ktorí budú hovoriť o slovanskej vzájomnosti po tomto, sa môžu ísť hanbiť do kúta, že tie slová berú do úst. Lebo toto je v praxi slovanská vzájomnosť, ako ju už roky pozorujeme. Takže na tému slovanskej vzájomnosti toľkoto. Ten národ nemá nárok na existenciu, a tak si ho ideme ochočiť.
Tým pádom sa Vladimír Putin po tom, ako zabral Doneck a Luhansk,a my si pamätáme, ako sme prišli o Sudety a južné Slovensko. Tiež pod tou istou tézou, že tam žijú moji súkmeňovci, Nemci sudetskí a Maďari, a preto ich beriem Heim ins Reich, mindem vissza, všetko nazad, a Horthy na bielom koni v Košiciach. Áno, stále nevidia niektorí paralelu, no a skokom včera ráno alebo nadránom presne v čase, keď Hitler zahájil paľbu proti Poľsku, keď krížnik Schleswig-Holstein ostreľoval Helskú kosu pri Gdaňsku, začal agresor potme agresiu. Teda skoč, skokom z 15. marca 1939 skočil k 1. septembru 1939 Vladimír Putin.
Ten scenár napĺňa priam otrocky, presne ako jeho vzor. Čo nakoniec čakať? Dôstojník KGB prezidentom štátu. Nespomínam si, že by Nemci kedykoľvek vo svojich dejinách po druhej svetovej vojne zvolili dôstojníka Gestapa, úplne ekvivalentnej organizácie, za svojho prezidenta.
Takisto si nepamätám na spolkového kancelára ani na spolkového prezidenta, ktorý by prehlásil, že koniec Tretej ríše bol najväčšou tragédiou 20. storočia. Vladimír Putin to prehlásil o konci Sovietskeho zväzu, o ktorého ríši zla vieme poniektorí za desiatky rokov života v nej svoje. Takže to bola tragédia 20. storočia.
No, keď v Mníchove mníchovania, ktorých celkom pochopiteľne nemáme v úcte, urobili to, čo urobili, tak sa dnes musíme zamyslieť, aby sme medzi nami nemali tých "mníchovanov" príliš veľa. Lebo tu sú tí "mníchovania". Tu sú tí, ktorí cúvajú a sú pripravení byť tým, čo nazval v blahej pamäti Jozef Miloslav Hurban "hŕbou koží otrockých", vždy pripravení poslať pozývací list a potom sa z krízy poučiť.
Pravda je, že sir Winston povedal na adresu tejto zradnej zberby: "Mali ste na výber hanbu alebo vojnu. Vybrali ste si hanbu a budete mať vojnu". Presne to sa stalo.
My demokratické krajiny Európy a my parlament jednej z tých krajín už nemáme na výber vojnu. Vojnu už si vybral zločinec z Kremľa. My ale máme možnosť vyhnúť sa hanbe, lebo máme tiež možnosť do nej spadnúť. A preto musím povedať, že včera bol Hofburg a jeho rokovacia sála, kde sme zasadali ako vedúci delegácií 42 krajín, vlastne takým chrámom odhodlania, chrámom pevnej podpory. Musím povedať kriticky do radov demokracií, že keď sme sa večer dozvedeli, ako sme sa nedohodli, hoci rečí o jednote a jej potrebe bolo veľa. Ale my sme sa nedohodli ani na SWIFT-e, ani na tom, ani na onom. Štyri krajiny sú na listine hanby: Nemecko, Taliansko, Maďarsko a Cyprus. Keď sa nad tým zamyslíme, neprekvapuje to. Nemecko odmietlo poslať Ukrajine to jediné, čo potrebuje a čo tu povedal aj Jurij Muška. Ukrajina potrebuje zbrane. Ukrajina nepotrebuje helmy, ktoré im poslali Nemci. Ukrajina potrebuje zbrane a v tom teda sa vyznamenali malí Estónci a Česi. Ale teda že by sa vyznamenala demokratická Európa, to ani omylom. Reči, ktoré tu počúvam, ako sa Európska únia má starať o to, aby tento, táto vojna nebola... Musím povedať, že Macron chodil do Kremľa alebo si tam telefonoval skoro tak často ako Andrej Danko. Musím povedať, že ak máš na druhej strane odhodlaného, pripraveného, dlhodobo plánujúceho Hitlera, tak môžeš chodiť do Bad Godesbergu a môžeš chodiť hocikam, ale on vie, čo urobí. A tá mala dekorácia naokolo, tú vydrží. Inými slovami, s agresorom pripraveným na všetko nemá zmysel rokovať s nejakou nádejou. A nemá tiež zmysel spúšťať z toho, čo je nevyhnutne potrebné, aby ten agresor pocítil.
Viete, to, že sa nebude 28. mája konať finále Ligy majstrov v Sankt Peterburgu, je ..., ale pekné je, že švédski lyžiari nepôjdu teraz na súťaž do Ruska. Ale my by sme mali Ukrajine efektívne predovšetkým, hovorím teraz o celej Európe, pomáhať vojensky. Lebo povedzme si otvorene, je ťažšie územie znovu získať, ako územie ubrániť. Ani to druhé nie je ľahké.
Chcem teda povedať, že dnes som v tej istej sále, v ktorej som včera mal pocit istej jednoty, my sme si vypočuli cez telemosty krásne vystúpenie kanadskej ministerky zahraničia, vystúpenie amerického ministra zahraničia, vystúpenie mnohých, francúzskeho, britskej, nemeckej, ale tá sprcha večer ukázala, akí sme. A teraz nehovorím o nás. Ale je to smutný obraz toho, v čom sme. A preto keď počúvam reči o európskych jednotkách rýchleho nasadenia, tak sa vo mne ozýva skepsa a hovorím si, ak by mali moji vnuci sa raz spoliehať na tieto jednotky, tak to nebude bohviečo. Preto vám musím povedať, akokoľvek sa odtiaľ (rečník ukázal pravou rukou smerom do pléna) možno ozve pokrik, že našou nádejou sa v tejto situácii, keď bude vo Vyšnom Nemeckom, za hranicou, čižma Putinovho kata, jej jedinou nádejou mať na území Slovenskej republiky bojovú silu, a teraz nehovorím o obrovskej základni s tisícmi vojakov, čo i len hŕstkou. Ale aby ten na druhej strane vedel, že ak sa týmto niečo stane, tak bude zle.
Existoval istý Kásem Solejmání, ten si tiež myslel, že jeho stromy porastú do neba, a už nie je. Trón zobral do pekla. Takže je strašne dôležité mať, a povedzme si reálne, na ochranu Slovenska s 3,5 sovietskymi stíhačkami... Zaujímavé je, že vlastenci neprotestujú roky prítomným ruským opravárom, ktorí sa u nás vyskytujú. Ani ja neprotestujem, samozrejme, ak je to v danej situácii potrebné, nech sú tu. Len zaujímavé, že tí istí, ktorí budú vrieskať o letisku v Kuchyni, toto berú akože úplne okej, a pričom obidvoje je to také isté. Je to normálne, že ak máš nejaké lietadlá, tak je dobré, než sa naučíš ich šrobovákom opravovať, aby tam niekto bol, kto ich drží. Takže len nech tu nejaké sú.
A poviem vám úplne na koniec to najsmutnejšie. Keď som včera dohovoril svoje vystúpenie, tak ku mne postupne prichádzali ľudia, vedúci rôznych delegácií a prišli mi podať ruku a odišli. A dnes, keď na záver toho zasadania z ktorého som utiekol, aby som bol tu, pred obednou prestávku bol posledný vystupujúci môj nový, a ktovie dokedy, priateľ Nikita Poturjajev, vedúci ukrajinskej delegácie. Ten mal nakoniec posledných päť minút prejav a povedal nám v ňom, že je síce na zoznamoch, ktoré, samozrejme, tak ako Hitler ich mal a má ich aj Putin, prvých, ktorých treba okamžite pozatýkať, je, samozrejme, aj on. A povedal mi, že má na sídlisku v Kyjeve manželku, ktorá ho čaká, a že má syna, ktorý má dievča, teda nie je to malý chlapec, ktorí sú tam tiež. A rozlúčil sa s nami s tým, že sa už možno nikdy neuvidíme. A musím povedať, že ja nie som za nejaké bezpodmienečné olapávanie sa chlapov, ale prišiel ku mne ako k jedinému z celej sály, objal ma a odišiel. Ja mu prajem a jeho rodine a zvyšným 40 miliónom Ukrajincov, aby sme sa s nimi ešte videli a aby Hitler spoza múrov Kremľa pochopil, tak ako Kásem Solejmání, že jeho stromy nebudú večne rásť do neba.
Ďakujem. (Potlesk.)
10. 2. 2022 11:09:12 - 11:13:46 55. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia 2 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Osuský, Peter (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie  
Vážený pán predseda, vážená snemovňa, včera 9. februára vo veku 82 rokov zomrel Eduard Kukan. Bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, poslanec Európskeho parlamentu, trojnásobný minister zahraničných vecí Slovenskej republiky, no predovšetkým diplomat a štátnik. Narodil sa 26. decembra 1939 v Trnovci nad Váhom v tom čase v Maďarskom kráľovstve. V roku 1964 absolvoval Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov a titul doktor práv získal na Karlovej univerzite v Prahe na jej právnickej fakulte. V roku 1993 mu americká Upsala college v New Jersey udelila čestný doktorát práv. Bol to výnimočný človek a diplomat, ktorý stal pri zrode našej zahraničnej služby a pri zásadných rozhodnutiach...
===== V Prahe na jej právnickej fakulte. V roku 1993 mu americká Upsala college v New Jersey udelila čestný doktorát práv. Bol to výnimočný človek a diplomat, ktorý stál pri zrode našej zahraničnej služby a pri zásadných rozhodnutiach, ktoré zásadne pomohli Slovensku na cestu do Európskej únie a NATO. Pracoval na ministerstve zahraničných vecí Československa na odbore Subsaharskej Afriky, na Československom veľvyslanectve v Lusake a vo Washingtone a prvý veľvyslanecký post získal v Addis Abebe v Etiópii. Po vzniku samostatného Slovenska v rokoch 1993 -1994 pôsobil ako veľvyslanec stály predstaviteľ Slovenska pri OSN v New Yorku a bol zvolený do viacerých funkcií v rámci OSN. Od marca 1994 do decembra ´94 pôsobil ako minister zahraničných vecí. Neskôr do jesene vykonával mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. Pôsobil ako člen zahraničného výboru, výboru pre európsku integráciu a mandátového a imunitného výboru a tiež ako člen slovenskej časti spoločného parlamentného výboru Európskej únie a Slovenskej republiky. V rokoch 1998 až 2006 zastával v dvoch vládach funkciu ministra zahraničných vecí a v rokoch 2006 až 2009 opätovne pôsobil ako poslanec Národnej rady. V roku 2009 bol zvolený za poslanca Európskeho parlamentu kde pôsobil dve volebné obdobia do roku 2019. Počas svojho výkonu mandátu v Európskom parlamente sa zameriaval najmä na západný Balkán a aj vďaka jeho úsiliu je dnes tento región stabilnejší a mierovejší.
Učil na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislava na katedre medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov. V auguste 2021 mu bolo udelené najvyššie ocenenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky za zásluhy o slovenskú diplomaciu. Eduard Kukan bol človek, ktorý formoval zahraničnú politiku Slovenska v jednom z najkľúčovejších okamihov doterajšej histórie našej krajiny. Ako minister zahraničných vecí sa výrazným podielom zaslúžil o to, že sme dnes stabilnou a rešpektovanou súčasťou Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Práve vďaka jeho práci sa môžme dnes oprieť o tieto základné piliere našej zahraničnej politiky. Bez jeho úsilia by totiž naša krajina vyzerala v mnohom úplne inak. Zostane inšpiráciou pre mnohé generácie politikov, diplomatov a širokej verejnosti. Česť jeho pamiatke!
10. 2. 2022 11:09:12 - 11:13:46 55. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia 2 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Osuský, Peter (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie  
Vážený pán predseda, vážená snemovňa, včera 9. februára vo veku 82 rokov zomrel Eduard Kukan. Bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, poslanec Európskeho parlamentu, trojnásobný minister zahraničných vecí Slovenskej republiky, no predovšetkým diplomat a štátnik. Narodil sa 26. decembra 1939 v Trnovci nad Váhom v tom čase v Maďarskom kráľovstve. V roku 1964 absolvoval Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov a titul doktor práv získal na Karlovej univerzite v Prahe na jej právnickej fakulte. V roku 1993 mu americká Upsala college v New Jersey udelila čestný doktorát práv. Bol to výnimočný človek a diplomat, ktorý stal pri zrode našej zahraničnej služby a pri zásadných rozhodnutiach...
===== V Prahe na jej právnickej fakulte. V roku 1993 mu americká Upsala college v New Jersey udelila čestný doktorát práv. Bol to výnimočný človek a diplomat, ktorý stál pri zrode našej zahraničnej služby a pri zásadných rozhodnutiach, ktoré zásadne pomohli Slovensku na cestu do Európskej únie a NATO. Pracoval na ministerstve zahraničných vecí Československa na odbore Subsaharskej Afriky, na Československom veľvyslanectve v Lusake a vo Washingtone a prvý veľvyslanecký post získal v Addis Abebe v Etiópii. Po vzniku samostatného Slovenska v rokoch 1993 -1994 pôsobil ako veľvyslanec stály predstaviteľ Slovenska pri OSN v New Yorku a bol zvolený do viacerých funkcií v rámci OSN. Od marca 1994 do decembra ´94 pôsobil ako minister zahraničných vecí. Neskôr do jesene vykonával mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. Pôsobil ako člen zahraničného výboru, výboru pre európsku integráciu a mandátového a imunitného výboru a tiež ako člen slovenskej časti spoločného parlamentného výboru Európskej únie a Slovenskej republiky. V rokoch 1998 až 2006 zastával v dvoch vládach funkciu ministra zahraničných vecí a v rokoch 2006 až 2009 opätovne pôsobil ako poslanec Národnej rady. V roku 2009 bol zvolený za poslanca Európskeho parlamentu kde pôsobil dve volebné obdobia do roku 2019. Počas svojho výkonu mandátu v Európskom parlamente sa zameriaval najmä na západný Balkán a aj vďaka jeho úsiliu je dnes tento región stabilnejší a mierovejší.
Učil na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislava na katedre medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov. V auguste 2021 mu bolo udelené najvyššie ocenenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky za zásluhy o slovenskú diplomaciu. Eduard Kukan bol človek, ktorý formoval zahraničnú politiku Slovenska v jednom z najkľúčovejších okamihov doterajšej histórie našej krajiny. Ako minister zahraničných vecí sa výrazným podielom zaslúžil o to, že sme dnes stabilnou a rešpektovanou súčasťou Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Práve vďaka jeho práci sa môžme dnes oprieť o tieto základné piliere našej zahraničnej politiky. Bez jeho úsilia by totiž naša krajina vyzerala v mnohom úplne inak. Zostane inšpiráciou pre mnohé generácie politikov, diplomatov a širokej verejnosti. Česť jeho pamiatke!
10. 2. 2022 11:09:12 - 11:13:46 55. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia 2 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Osuský, Peter (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie  
Vážený pán predseda, vážená snemovňa, včera 9. februára vo veku 82 rokov zomrel Eduard Kukan. Bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, poslanec Európskeho parlamentu, trojnásobný minister zahraničných vecí Slovenskej republiky, no predovšetkým diplomat a štátnik. Narodil sa 26. decembra 1939 v Trnovci nad Váhom v tom čase v Maďarskom kráľovstve. V roku 1964 absolvoval Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov a titul doktor práv získal na Karlovej univerzite v Prahe na jej právnickej fakulte. V roku 1993 mu americká Upsala college v New Jersey udelila čestný doktorát práv. Bol to výnimočný človek a diplomat, ktorý stal pri zrode našej zahraničnej služby a pri zásadných rozhodnutiach...
===== V Prahe na jej právnickej fakulte. V roku 1993 mu americká Upsala college v New Jersey udelila čestný doktorát práv. Bol to výnimočný človek a diplomat, ktorý stál pri zrode našej zahraničnej služby a pri zásadných rozhodnutiach, ktoré zásadne pomohli Slovensku na cestu do Európskej únie a NATO. Pracoval na ministerstve zahraničných vecí Československa na odbore Subsaharskej Afriky, na Československom veľvyslanectve v Lusake a vo Washingtone a prvý veľvyslanecký post získal v Addis Abebe v Etiópii. Po vzniku samostatného Slovenska v rokoch 1993 -1994 pôsobil ako veľvyslanec stály predstaviteľ Slovenska pri OSN v New Yorku a bol zvolený do viacerých funkcií v rámci OSN. Od marca 1994 do decembra ´94 pôsobil ako minister zahraničných vecí. Neskôr do jesene vykonával mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. Pôsobil ako člen zahraničného výboru, výboru pre európsku integráciu a mandátového a imunitného výboru a tiež ako člen slovenskej časti spoločného parlamentného výboru Európskej únie a Slovenskej republiky. V rokoch 1998 až 2006 zastával v dvoch vládach funkciu ministra zahraničných vecí a v rokoch 2006 až 2009 opätovne pôsobil ako poslanec Národnej rady. V roku 2009 bol zvolený za poslanca Európskeho parlamentu kde pôsobil dve volebné obdobia do roku 2019. Počas svojho výkonu mandátu v Európskom parlamente sa zameriaval najmä na západný Balkán a aj vďaka jeho úsiliu je dnes tento región stabilnejší a mierovejší.
Učil na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislava na katedre medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov. V auguste 2021 mu bolo udelené najvyššie ocenenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky za zásluhy o slovenskú diplomaciu. Eduard Kukan bol človek, ktorý formoval zahraničnú politiku Slovenska v jednom z najkľúčovejších okamihov doterajšej histórie našej krajiny. Ako minister zahraničných vecí sa výrazným podielom zaslúžil o to, že sme dnes stabilnou a rešpektovanou súčasťou Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Práve vďaka jeho práci sa môžme dnes oprieť o tieto základné piliere našej zahraničnej politiky. Bez jeho úsilia by totiž naša krajina vyzerala v mnohom úplne inak. Zostane inšpiráciou pre mnohé generácie politikov, diplomatov a širokej verejnosti. Česť jeho pamiatke!
10. 2. 2022 11:09:12 - 11:13:46 55. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia 2 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Osuský, Peter (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie  
Vážený pán predseda, vážená snemovňa, včera 9. februára vo veku 82 rokov zomrel Eduard Kukan. Bývalý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, poslanec Európskeho parlamentu, trojnásobný minister zahraničných vecí Slovenskej republiky, no predovšetkým diplomat a štátnik. Narodil sa 26. decembra 1939 v Trnovci nad Váhom v tom čase v Maďarskom kráľovstve. V roku 1964 absolvoval Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov a titul doktor práv získal na Karlovej univerzite v Prahe na jej právnickej fakulte. V roku 1993 mu americká Upsala college v New Jersey udelila čestný doktorát práv. Bol to výnimočný človek a diplomat, ktorý stal pri zrode našej zahraničnej služby a pri zásadných rozhodnutiach...
===== V Prahe na jej právnickej fakulte. V roku 1993 mu americká Upsala college v New Jersey udelila čestný doktorát práv. Bol to výnimočný človek a diplomat, ktorý stál pri zrode našej zahraničnej služby a pri zásadných rozhodnutiach, ktoré zásadne pomohli Slovensku na cestu do Európskej únie a NATO. Pracoval na ministerstve zahraničných vecí Československa na odbore Subsaharskej Afriky, na Československom veľvyslanectve v Lusake a vo Washingtone a prvý veľvyslanecký post získal v Addis Abebe v Etiópii. Po vzniku samostatného Slovenska v rokoch 1993 -1994 pôsobil ako veľvyslanec stály predstaviteľ Slovenska pri OSN v New Yorku a bol zvolený do viacerých funkcií v rámci OSN. Od marca 1994 do decembra ´94 pôsobil ako minister zahraničných vecí. Neskôr do jesene vykonával mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. Pôsobil ako člen zahraničného výboru, výboru pre európsku integráciu a mandátového a imunitného výboru a tiež ako člen slovenskej časti spoločného parlamentného výboru Európskej únie a Slovenskej republiky. V rokoch 1998 až 2006 zastával v dvoch vládach funkciu ministra zahraničných vecí a v rokoch 2006 až 2009 opätovne pôsobil ako poslanec Národnej rady. V roku 2009 bol zvolený za poslanca Európskeho parlamentu kde pôsobil dve volebné obdobia do roku 2019. Počas svojho výkonu mandátu v Európskom parlamente sa zameriaval najmä na západný Balkán a aj vďaka jeho úsiliu je dnes tento región stabilnejší a mierovejší.
Učil na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislava na katedre medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov. V auguste 2021 mu bolo udelené najvyššie ocenenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky za zásluhy o slovenskú diplomaciu. Eduard Kukan bol človek, ktorý formoval zahraničnú politiku Slovenska v jednom z najkľúčovejších okamihov doterajšej histórie našej krajiny. Ako minister zahraničných vecí sa výrazným podielom zaslúžil o to, že sme dnes stabilnou a rešpektovanou súčasťou Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Práve vďaka jeho práci sa môžme dnes oprieť o tieto základné piliere našej zahraničnej politiky. Bez jeho úsilia by totiž naša krajina vyzerala v mnohom úplne inak. Zostane inšpiráciou pre mnohé generácie politikov, diplomatov a širokej verejnosti. Česť jeho pamiatke!
8. 2. 2022 20:26:35 - 20:27:36 57. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní 3 Tlač 879 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Osuský, Peter (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
72.
Ďakujem pekne. Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Rozhodol som sa vystúpiť z miesta, pretože to silné intelektuálne silové pole (smiech v sále), ktoré tvoria (na okamih zaznel zvuk sirény) garda vpravo a vľavo (zaznenie gongu) od pultu, je tak silné, že by mohlo priemernému jedincovi (reakcia z pléna) vybiť poistky.
No, každopádne začal by som citátom klasika, občana 363: „Vlastný názor a vôľa človeka sú vlastne jeho česť.“ Áno, pán generálny prokurátor, ktorému sme neumožnili vystúpiť, ale potom sme si trpezlivo vypočuli jeho vystúpenie, ktoré sme, čuduj sa svete, dovolili čítať, takže nie je to také zlé s nami. O sebe tvrdí, že vlas... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
73.
Zapnite, prosím, mikrofón pánovi poslancovi. (Reakcie z pléna: „Dajte mu tridsať minút, šéfe.“ Následne ďalšie reakcie z pléna.) Nech sa páči.

Osuský, Peter, poslanec NR SR
74.
Tak ja neviem, ako funguje technika, ale zrejme tiež kreatívne.
Chcem teda povedať, že začnem o niečom úplne inom. O niečom, čo je taký plošný, ako sa, sa dá povedať, zdravotný problém tejto krajiny, začnem o pamäti.
Pamäť národa má síce ústav, ale ten ústav nemá dosť lôžok. Pretože pamäť významnej časti národa je zrelá do ústavu a to sa prejavuje v tom, že sa zistí, že zo všetkých postkomunistických krajín sme, žiaľbohu, my tí, ktorí sme najviac náchylní na uverenie čomukoľvek, na podľahnutie akýmkoľvek hoaxom a náchylní uveriť úplnej nepravde, pretože je to ako v nás ako v koze.
A ja teda by som začal takou spomienkou na to, ako nám v živote strašne škodili... (Ozval sa zvuk sirény, ktorý zaznieval počas nasledujúceho vystúpenia rečníka.)
No vidíte. (Reakcia z pléna.) A keď... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
75.
Pán poslanec Kotleba, prestaňte s tým.

Osuský, Peter, poslanec NR SR
76.
A toto je pekné, ako strana, ktorá neovláda počítače... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
77.
Páni poslanci!

Osuský, Peter, poslanec NR SR
78.
... ako sa posiera pred sudcom...

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
79.
Prepáčte, pán poslanec Osuský...

Osuský, Peter, poslanec NR SR
80.
... tak ovláda počítače...

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
81.
... prerušujem schôdzu, pretože...

Osuský, Peter, poslanec NR SR
82.
... v zápase s demokraciou... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
83.
... páni poslanci sa nevedia správať. Pán poslanec Kotleba, vy ste vykázaný.

Osuský, Peter, poslanec NR SR
84.
Ja, samozrejme, ten mikrofón mám, a ak takáto zberba... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
85.
Prerušujem schôdzu!

Osuský, Peter, poslanec NR SR
86.
... a luza toto predvádza.
2. 2. 2022 10:55:53 - 10:57:53 55. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 822 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Osuský, Peter (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Všeobecne máme iste skúsenosť, že zavedenie čohokoľvek iného a nového vždy narazí, a to je jedno, či sú to elektronické pokladne s účtenkami, parkovacia politika a súdna mapa, stratifikácia nemocníc, proste vždy sa vyroja ľudia, ktorí sú z princípu proti nejakej zmene stavu, v ktorom si zvykli. Ja na perspektívnej novele oceňujem napr. to, že sa v nej konečne vyskytuje niečo ako podpora elitných pracovísk. Iná vec je, či sa nájdu ďalšie zdroje na to, aby nebol rozpočet, ktorý sa venuje elitným pracoviskám a ich nemáme toľko, ale treba ich jasne podporovať, či sa nájdu potom aj iné zdroje ako to, že sa to vezme z rozpočtu. Môj vzácny kolega z Univerzity Komenského prof. Miro Urban je hlas, ktorej treba vypočuť v tomto zmysle a je teda vysoko cenné, že sa začnú podporovať, a to aj on tvrdí, elitné pracoviská a k tomu, čo hovoril kolega Šudík o internátoch, by som rád povedal jednu vec. V Českej republike sa stalo, že na I. Lekársku fakultu v Prahe bola prijatá nadpolovičná väčšina Slovákov a samozrejme, keďže sa berie vzdialenosť bydliska od štúdia, tak samozrejme, že všetci Slováci dostali v Prahe internáty a českí študenti internáty nedostali. Ale argumentovať daňovými poplatníkmi, alebo tým, že za dane sú tam Ukrajinci, nie je na mieste. I tí Ukrajinci môžu znamenať perspektívne prínos pre Slovenskú republiku a ako mladí vzdelaní ľudia budú na náš prospech a stojí to za to.
1. 12. 2021 18:13:08 - 18:15:08 51. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní 2 Tlač 764 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Osuský, Peter (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
35.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. No, pán poslanec Kotleba sa zmienil o tom, že sa jedná o pokus o rozvrat demokraticky zvoleného, lebo hovoril o voľbách, ktoré ustanovili prezidenta a vôbec všetko v Bielorusku. No, samozrejme, takto argumentovať mohli aj komunisti 30 rokov, že tu prebiehali voľby a že v nich získavali 96 % alebo 98 % ako kedy, že teda napríklad tí duchovní, radové sestry a podobní, ktorí boli zatváraní, boli zatvorení v súlade so zákonmi, ktoré prijal demokraticky zvolený parlament podľa vás. Takže by ste sa museli hlboko stotožniť so všetkými zločinami totality komunistickej, pretože to bolo po voľbách, ktoré pravidelne prebiehali. Takisto ako prebiehajú v Bielorusku.
Takže je fajn, že sa zastávate demokratických volieb, pretože zhodou okolností váš milovaný prezident, doktor Jozef Tiso a Slovenský snem sa za šesť rokov existencie toho štátu ani nepokúsil o voľby. Taká to bola výborná demokracia, proste v živote na území Slovenského štátu od marca ´39 sa nikdy žiadne voľby nekonali. U Lukašenka sa konajú, to je pravda. A efekt je asi taký, ako to nekonanie v tom Slovenskom štáte. Je to totalita a je dojemné, ako sa staráte o to, že Európske krajiny nechcú napríklad poskytovať vedecké poznatky alebo obchodovať so zločineckým režimom. Prečo by to mali? Aký majú oni mať záujem, aby ten režim, ktorý mlátil študentov a študentky na uliciach v Minsku, mal prosperovať? Prečo, by sme mali mali podporovať čímkoľvek tento režim? Je absolútne prirodzené, že keď už proti nim nevedieme vojnu, tak proti nim... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
1. 12. 2021 17:50:33 - 17:55:46 51. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní 2 Tlač 764 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Osuský, Peter (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
16.
Vážený pán predseda, vážená snemovňa, úvodom, aj keď možno to nie je ani reálne, sa chcem ospravedlniť za tých členov zahraničného výboru, ktorí svojou neúčasťou na dnešnej schôdzi prispeli k tomu, čo predniesol spravodajca, t. j., že výbor nebol schopný prijať uznesenie.
Za seba hovorím, že aj keď nie som spoluautorom návrhu, absolútne s tým súhlasím a plne ho podporujem. Pred niekoľkými dňami sa konalo podujatie predstaviteľov zahraničných výborov parlamentov Vyšehradskej štvorky a Baltickej trojky, kde sme túto tému dve hodiny pomerne poctivo preberali. Musím povedať, že aj keď Vyšehradská štvorka rozhodne nie je záprah, ktorý vždy a všade ťahá v jednom smere a v jednom kroku, v tomto prípade musím povedať, že bola zhoda úplná, či sa už jednalo o predsedu českého zahraničného výboru, poľského alebo Zsolta Németha.
Za seba musím povedať ešte jednu vec. Samozrejme, že to, čo sa deje na hraniciach Bieloruska, je iniciatíva krvavého despotu, ktorý tam 20 rokov vládne, minimálne dvakrát súc zvolený úplným volebným podvodom, aký nemá obdobu hádam v celej organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Pretože som sa zúčastnil pozorovania zhruba 20 volieb v tomto území veľkom, ale niečo také, ako bola predchádzajúca Lukašenkova voľba, tak drzí a otvorený strašný podvod som nikdy v živote na žiadnych voľbách ani približne nevidel. Preto, keď sa udial podvod, ktorým sa stal opätovne prezidentom, mnohí boli prekvapení, ja ako svedok predchádzajúcich prezidentských volieb som vôbec prekvapený nebol, lebo to sa tam odohralo aj predtým. Samozrejme, že Lukašenko nie je potešený tým, že ho svet má za to, čím je, teda krvavého despotu, ale to, čo sa pokúša robiť, je, samozrejme, odvetná akcia, pretože lietadlá Belavia môžu asi tak zhruba lietať do Ruska a do priľahlých despocií, ale nie veľmi inam, keďže sú z hľadiska Európy uzemnené, a tak si vymyslel to, čo si vymyslel. Ale k tomu chcem povedať len jedno. Áno, pácha to Lukašenko. Organizuje to, zváža ich, ale to, čo robí, by nemohol celkom jednoducho robiť bez toho, aby ho mocný v pozadí stojaci despota ruský nepodporoval. Takže nerobme si ilúzie, komu prospieva ohrozovanie Schengenskej hranice a kto má záujem na tom, aby sa niečo negatívneho dialo.
To, samozrejme, v tej rezolúcii zmienené nie je, ja to nevytýkam. Len chcem teda povedať, aby sme mali na pamäti, že krvavý despota Lukašenko si nemôže mnohé veci dovoliť len vtedy, keby nemal žiadne krytie, ale on krytie má a ten, ktorý ťahá nitky Lukašenka, nie je Lukašenko.
Takže majme na pamäti, že ďalšia hranica, ktorú môže, na ktorú môže Lukašenko presmerovať tlak je hranica Ukrajiny a Ukrajine už ozaj nechýba nič iné, len to, aby sa stala ona objektom takýchto praktík. Myslíme teda i na našich, verme tomu, nádejných spojencov a priateľov za našou hranicou smerom na Ukrajinu a myslíme na to, čo sa deje na hraniciach Ukrajiny, pretože to všetko je jeden projekt. Destabilizácia nášho demokratického sveta tými, ktorí o demokracii nechyrovali, nechcú chyrovať a urobia všetko pre to, aby ju rozkladali.
Ďakujem. (Potlesk.)
12. 11. 2021 12:26:22 - 12:28:23 48. schôdza NR SR - 15.deň - A. dopoludnia Tlač 732 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Osuský, Peter (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
156.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. No pravda je, že niekedy dizajn veľmi pomôže a treba povedať, že človek niekedy v dobe skvele vydizajnovaný vyzerá inteligentnejšie ako normálne.
Treba tiež ale povedať, aby som už sa vrátil k meritu, že tuná padali slová o číslach. No, áno, nakoniec ide v celom tomto zápase o čísla. Čísla dajú, každý deň dávajú a dajú aj po čase odpoveď, aké bolo skóre v pitevniach a v krematóriách medzi zaočkovanými a nezaočkovanými. Každý musíme zomrieť, ide len o to, či to treba urýchľovať.
A v tomto zmysle musím povedať, že je slobodnou voľbou kohokoľvek v politike vymieňať desatiny percenta preferencií svojej strany za desiatky či stovky mŕtvych. Áno, i to je deal, i to sú čísla, o ktorých hovoríme, lebo to, čo predvádza unikátna slovenská opozícia, je skutočne zápas o svoje percentá na konte mŕtvych na COVID.
Pokiaľ ide o kapacitu, akou býval Luc Montagnier, treba povedať, že sénium prináša isté zmeny a myslím si, že týmto sa Luc Montagnier do dejín imunológie ani virológie nezapíše pozitívne.
A pokiaľ ide o to, čo sa týka mňa, prekonavšieho COVID a dvakrát zaočkovaného, strihám meter, aby som mohol dostať tretiu dávku. A rozhodne bude pekné, keď tí, ktorí vám veria, prídu s náckami a boľševikmi oslavovať 17. november, keďže demokracia je vaša srdcovka.
10. 11. 2021 16:34:18 - 16:36:15 48. schôdza NR SR - 13.deň - B. popoludní Tlač 732 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Osuský, Peter (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
84.
Ďakujem pekne, pán predseda.
Pred krátkym časom poskytol veľmi zaujímavý rozhovor na tému reforiem a budúcnosti Slovenska človek, ktorý o reformách na Slovensku niečo vie, a to je Ivan Mikloš. A ten vtedy povedal jednu veľmi múdru vetu, ktorá vôbec nie je vyhradená pre Slovensko, ale ktorá je proste z ľudskej podstaty pravdivá, že totiž nikdy tí, ktorých čaká reforma, nesúhlasia s reformou, nikdy s ňou nie sú nadšení a vždy jej oponujú, lebo taká je ľudská podstata.
Pravda je, že Slovensko má problémy so zbytočnými úmrtiami, ale vonkoncom sa nedá povedať, že dávame do zdravotníctva oveľa menej peňazí ako susedné krajiny, možno napr. Česká republika, ktorá má lepšie výsledky, ako máme my, pri relatívne podobných vkladoch verejných peňazí do zdravia. A pred rokmi, keď som ako spoluzakladateľ Slovenskej lekárskej komory bol jej viceprezidentom, čo som sa stretol s českým kolegom, prezidentom Českej lekárskej komory Dr. Svobodom a ten mi povedal jednu vec, vetu, ktorá vlastne vystihuje i dnešok a túto debatu na Slovensku. Apropo v tej debate ďakujem za triezvy hlas Janke Cigánikovej. Ale on vtedy povedal: "Víte, kolego, když jde vo to zrušit nejakou nemocničku, tak pudou na barikády všichni občané toho městečka, ale když budou potřebovať pořádnej výkon, všichni chtějí do IKEM-u do Prahy a nechtěj do ty svý nemocničky." A tak to je so stratifikáciou.

Deň v parlamente

<- ->