Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
13. 12. 2018 12:12:30 - 12:14:30 39. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1251 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kaliňák, Robert (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
80.
Ďakujem pekne. Bol som vyzvaný pánom poslancom, tak si dovolím zareagovať.
V úvode pár sekúnd k pánovi prezidentovi. Pán prezident aj týmito pripomienkami do určitej miery porušil zákon o ochrane verejného záujmu alebo zákon o konflikte záujmov, pretože každý verejný funkcionár, ktorý nejakým spôsobom zasahuje do prerokovaných vecí, má informovať, že je v konflikte, a keďže pán prezident je vyšetrovaný Policajným zborom, tak, samozrejme, je teraz vo veľkom konflikte záujmov, preto jeho pripomienky nemôžeme brať v zmysle aj tohto zákona úplne do úvahy.
Ale k samotnému, čo povedal pán Grendel. Pán poslanec, všetko, čo ste povedali, nakoniec aj pani Remišová, pán Dostál, sa dá vyjadriť slovami: Vy nemôžete vybrať dobrého. Dobrého policajného prezidenta vieme vybrať len my. Len to, čo vyberiete vy - zoskupenie pravicových strán, a to bez ohľadu na to, či ste v opozícii alebo vo vláde -, je to dobré. Všetko ostatné je to zlé.
To znamená, v priamom prenose ste sa dnes priznali k tomu, že to vy chcete politizovať a že aj ten zákon chcete zmeniť bez ohľadu na to, že ešte neviete, kto bude vybratý v tom výberovom konaní. Už dopredu ste jasne povedali, že pokiaľ to nebude váš človek, tak to nebude žiadny, pretože to všetko ostatné je politizácia.
A čo je potom to, čo hovoríte? Vy chcete politizovať políciu, keď chcete len toho svojho kandidáta. Čiže to je prvá vec.
Druhá vec. Pre porovnanie, pán poslanec, vy ste vtedy boli na ministerstve vnútra, za šesť rokov svojho fungovania som použil § 35 ods. 2, to znamená výmena policajných funkcionárov bez uvedenia dôvodu, 24-krát - za šesť rokov. Vy za 11 mesiacov 80-krát.
Tak kto politizuje políciu? Kto vymenúva? U mňa ostal váš viceprezident, vaši krajskí riaditelia, ľudia, ktorých ste mi dali.
Ja by som s tým problém nemal, keby bol zákon taký, ako je dnes, ja by som nemal problém s policajným prezidentom, ktorého by ste vybrali. Zaväzovali by sme ho k aktivitám, a ak by ich neplnil, naplnil by tie znaky, pre ktoré by mohol byť odvolaný. Je to jednoduché. Nebojte sa otvorenej... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
28. 11. 2018 16:43:57 - 16:45:57 38 schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1233 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kaliňák, Robert (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
125.
Ďakujem pekne. Vážený pán poslanec, mne sa na vašich vystúpeniach dnes nepáči predovšetkým to, že sa nesmierne povýšeným spôsobom pozeráte na všetkých, ktorí majú iný názor ako vy. Toto robili komunisti. A komunisti boli presne tí, ktorí sa vo svojom názore sami seba popreli.
Čiže vy ste dnes vytiahli ten príklad o 105-ročnom fajčiarovi ako dôkaz toho, že keď sa individuálny prípad aplikuje na všetkých. A tá rodiaca dáma na chorvátsko-srbskej hranici bolo čo? Tam rodili všetci alebo len ona? Pamätáte si to ešte? Vaše doobedné vystúpenie, to je typický príklad, sám seba ste pred chvíľou popreli. A to je vlastne váš politický osud. Toto robíte vlastne nepretržite.
Vy sa tomu problému nerozumiete, ale v rámci snahy získať si nejaké politické body vo svojom novom uskupení poviete čokoľvek. A tak poviete, že balkánsku cestu zastavilo dohoda medzi Tureckom a Nemeckom. Nie, to bol následok. Následok akcie krajín V4, ktoré postavili svojich policajtov na grécko-macedónsku hranicu, ktorá zastavila ten tok.
A tam práve vznikla paradoxná situácia, že migranti utekali z krajiny Európskej únie, Grécka, do Macedónska, krajiny, ktorá bola treťou krajinou, teda nie európskou krajinou. A tak mi vysvetlite, ako by ste dokázali povedať, že tí ľudia utekali pred vojnou? Utekali von z Európskej únie do Macedónska, ktorá nie je súčasťou Európskej únie. Viete my vysvetliť ten dôvod prečo? Cítili sa nebezpečne alebo niečo podobne?
V tom je ten problém, že tí, ktorí písali tento pakt, nezažili situáciu v Európskej únii a v Európe, keď sme čelili migračnej kríze. A čo je najpodstatnejšie, vôbec neporozumeli, že migrantom nejde o to, aby čítali nejaký pakt.
A už sa nedostanem k tomu, že v tomto prípade absolútne sa mýlite, účasťou súhlasíte, lebo je to konsenzuálne schválenie materiálu.
27. 11. 2018 13:58:54 - 14:00:54 38 schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1193 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kaliňák, Robert (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
26.
No, prehovoril pred pár minútami človek, ktorý je predsedom asi najmasívnejšej politickej strany na Slovensku. Ich zásadnou výhodou je, že môžu obtelefonovať všetkých svojich voličov, a ktorý sa práve podvádzaním a klamaním volebných zákonov dostal do parlamentu. Stále sa prezentuje v médiách ako predseda OKS a pritom vlastne kandidoval ako SaS. Ak chcete kandidovať ako strana s inou stranou, máte urobiť volebnú koalíciu. To ste neurobili. Už dvakrát. Prvýkrát ste boli OKS MOST, teraz ste OKS SaS, nabudúce uvidíme, kto vás prichýli. Čiže vy permanentne porušujete zákon. A vy máte vôbec tú drzosť vystúpiť a kritizovať iný návrh, ktorý sa snaží urobiť poriadok v politických stranách? No ja žasnem. Skutočne žasnem. Čakám samozrejme nejaké invektívy smerom k tomu, nie nejakú vecnú odpoveď.
A úplne najviac ma pobavil argument človeka, ktorý sa tvári že vyštudoval vysokú školu právnického smeru, naozaj teda by som ten index rád videl, keď povie, že zrazu bude porušením zákona, keby sa Sloboda stal predsedom strany Sloboda a Solidarita. To proste už ako to, podľa akého výkladu mega intenzívneho ste prišli na tento absolútny nezmysel? To akože teda, aby som, som bol úplne presný. Viete, keď pomenujete stranu po niekom, nie keď strana pomenuje svojho predsedu po sebe. Čo bolo prvé v rámci politických strán ešte pred tým, než sa stal štatutár pán Sloboda? Na takúto skutočne absurditu, preto ma to vyprovokovalo, keď som toto počul, pretože to je už, ako chcem kritizovať za každú cenu napriek tomu, že som volebný podvodník, lebo na chrbte inej strany sa vždy dostanem do parlamentu, čo naša ústava ani zákon nepredpokladá, aj s kolegom, ktorý sedí vedľa neho. A hneď druhá vec, že bavíme sa o pripomienkach tak isto volebného podvodníka, ktorý ušiel obrovskej pokute len preto, lebo vlastne sa mu kontrola v účtovníctve urobila až neskoro, pravdepodobne. Ale človek dá pripomienku... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
21. 11. 2018 14:37:44 - 14:39:44 37. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1239 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kaliňák, Robert (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
16.
Ďakujem pekne. Postupne som sledoval, že kto si dneska všetko priloží a privsadí a privystúpi a kto všetko dnes vystúpi celý v bielom ako najčistejší z najčistejších. Ale úplne teda ma skutočne pobavilo vystúpenie pán poslanca Zsolta Simona, ktorý sa tu hral na slušného.
Pán Simon, možno je tu veľa poslancov, s ktorými nesúhlasím, a určite im to ešte budem mať možnosť povedať, ale karikatúrou a zhmotnením korupcie v tomto parlamente predsa len budete pravdepodobne vy. Ste tu jediný totiž z mála, ktorý bol ministrom vďaka kupovaným poslancom, čo je dokázané, priznané aj vtedajšou koalíciou. Ste vtedy mohli ukázať, ako to myslíte, čo ste dnes povedali, a mohli ste odísť z vlády. Boli ste vďaka kupovaniu poslancov ministrom. Vedeli ste to, lebo vám to povedali. A navyše ste boli súčasťou celej, toho prípadu Gorila.
Čiže môžte nás tu obviňovať zo všetkého, aj teraz predpokladám, že v reakcii poviete všetky výbuchy, ale sám ste sa demaskovali tým, že ste žiadali, že prečo nič nepovedal Andrej Danko o svojej rigoróznej práci. Ale vy ste tiež o nej nič nepovedali, o jeho rigoróznej práci. Vy ste sa postavili, všetkým ste naložili, predovšetkým vymyslené veci, a potom ste skonštatovali, že prečo on nič nepovedal.
Pán poslanec, vy ste presne tou karikatúrou, ktorú ľudia odmietli už v niekoľkých voľbách. Vy ste zosobnením toho, čo vlastne pravica na Slovensku dokázala zbabrať a prečo vždy potom po svojej vláde voľby prehrala. A vy ste presne ten, ktorý vlastne bol vyobrazený v tej podobe Gorily, voči ktorej sa protestovalo. Tak vy... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
17. 10. 2018 10:51:38 - 10:53:38 35. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 1140 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kaliňák, Robert (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
40.
Ďakujem pekne. Vážený pán poslanec, no tak, vy hovoríte o tom, že si to sami robia poslanci, ale ste prvý ten, ktorý v priebehu pár minút dokázal vyurážať úplne všetkých. Takže váš prejav je presne to, čo sám kritizujete. Takže to je prvá z vecí.
Druhá z vecí o vašej predstave ako má vyzerať demokracia a parlamentarizmus, svedčí fakt, že no tak si navolíte dve tretiny výboru pre obranu a bezpečnosť a bude. Tak ako tu platia nejaké pravidlá v tomto štáte, aj nejaké zákony a o pomernom zastúpení v parlamente, takže čo si navolíte, môžte, samozrejme, ale potom to už nebude demokracia, ale diktatúra. Tak asi ste sa k tomu práve prihlásili.
A po ďalšie vám takisto poviem, že najprv musíte niečo urobiť, aby ste mohli ľudí kritizovať, ktorí niečo vykonali. A to, že máte na niekoho problém v tom, že nejaké veci vyšetroval aj v súvislosti s vašou osobou, je jedna vec, takisto vyšetroval aj v súvislosti s mojou a kohokoľvek inou. Keď príde nejaké podanie, tak je to proste vec, ktorú polícia robí, ale v každom prípade za Tiborom Gašparom sú výsledky. A výsledky v znížení kriminality, výsledky v zlepšení bezpečnosti na cestách, to sú stovky životov, ktoré boli ušetrené. A keď to chcete jedným mávnutím ruky odmietnuť, tak to svedčí iba o vašej neznalosti a v tom, že sa v tom nevyznáte.
Každý vedie rezort podľa toho, aká je osobnosť. Ministerka Saková priniesla novú verziu, ktorú chce uplatňovať, a bude ju uplatňovať. Prezident Lúčanský takisto vedie podľa svojich predstáv. Budú všetci zodpovední podľa výsledkov, ktoré budú prezentovať. Ale aby ste dopredu vždy niekoho popravili alebo nepopravili, alebo sa rozhodli, že je to inak, je to presne to, čo sám kritizujete. To znamená, to, čo vyčítate všetkým ostatným, ste v tejto chvíli sám predviedli. Treba sa pozrieť na výsledky a na veci, ktoré sú, nie na stanoviská ľudí, ktorí pre bezpečnosť Slovenska neurobili vôbec nič. Ďakujem.
12. 6. 2018 14:11:49 - 14:13:49 33. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 940 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kaliňák, Robert (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
54.
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda Kotleba, sú veci, ktoré sú faktami. Myslím si, že za enormnou mierou migrácie cez Stredozemné more môžme vidieť nestabilitu v Líbyi. A nestabilita v Líbyi vznikla zničením režimu, ktorý tam bol. Asi nebol demokratický, asi bol jednoznačne autoritatívny, ale, pravdaže, Líbya mala jednu z najväčších životných úrovní Severnej Afriky. A pred týmto diktátor Kaddáfí aj varoval, že čo sa stane, čiže aj do budúcna si má Európa uvedomovať, že keď robí nejaké rozhodnutia, a v tomto prípade na to paradoxne doplatila jedna z krajín, ktorá sa podieľala na, by som povedal, odstránení, odstránení tohto režimu, myslím tým Taliansko, tak musí pozrieť aj dôsledky. A to isté platí aj v prípade Sýrie a Asadovho režimu, ktorý takisto určite nepatrí medzi vzorové demokracie, skôr naopak, ale treba si uvedomiť, že Sýria patrila proste medzi najrozvinutejšie krajiny Blízkeho východu, a teraz je to vlastne zničené pole, takže tu sa bavme o príčinách tejto samotnej migrácie, s tým súhlasím.
Na druhej strane tento zákon ale skôr zvyšuje zodpovednosť tých mimovládnych organizácií, o ktorých hovoríme, pretože predtým to robili ako fyzické osoby, bez mena, bez ničoho, anonymne de facto, dneska budú musieť mať vlastne, že koho zastupuje, aby bolo jasné, kto koho zastupuje, tým pádom je to z tohto pohľadu prehľadnejšie. Aj tá zodpovednosť je tým pádom absolútne jasnejšia, aby bolo jasné, že kto čo robí, pretože predtým to bolo iba o fyzickej osobe, čiže to nie je žiadne zjednodušenie ani zľahčenie. Naopak, platí pravidlo, že doteraz vláda mala veľmi tvrdú azylovú politiku a bude ju mať aj v budúcnosti, to, či sa niektorá krajina, si niekoho navezie, kvôli tomu, že potrebuje pracovnú silu, to je individuálne rozhodnutie, ale z pohľadu tých migrantov, ktorí prichádzali zo subsaharskej Afriky, čiže cez Líbyu chodili... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
12. 6. 2018 13:41:55 - 13:43:55 33. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 940 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kaliňák, Robert (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
34.
Ďakujem pekne. Ďakujem pánovi poslancovi Mazurekovi za vystúpenie. Dlhé roky téma azylu nebola nikdy pre nikoho zaujímavá a som rád, že ste si našli aspoň nejaký priestor, kde môžete vystupovať.
Faktom však je, že to, čo ste povedali, jednoducho sa nestretáva s realitou. To je ten najväčší problém. A bez ohľadu na to koľkokrát obviníte vládnu koalíciu alebo priamo stranu SMER - sociálna demokracia z toho, že je importérom azylantov na Slovensko, tak vám to ľudia proste neuveria, tak vám to proste neuveria, pretože každý si dobre pamätá tú situáciu, keď na našu, na našu hranicu sa tlačili stovky migrantov v roku 2015, a kedy policajti a dokonca aj hasiči fyzicky na tej hranici stáli, keďže sme tam nemali žiadny plot s Maďarskom, a jednoducho vysvetľovali, že tadeto cesta nejde, že proste na Slovensku cez tú hranicu neprekročíte. Aj z tohto miesta sa všetkým tým policajtom, ktorí vtedy slúžili, akcii vtedy velil dnešný šéf hraničnej a cudzineckej polície pán Csémi, sa chcem poďakovať, pretože dokázali ten tlak ustáť, čo sa v mnohých krajinách nepodarilo. A aj Angela Merkelová skonštatovala, že cesta povinných kvót bola chyba. To znamená, to, čo Slovensko tvrdí od začiatku, dnes dostala za..., dnes sme dostali za pravdu a všetky opatrenia, ktoré sme v tom čase urobili, sa dnes ukazujú ako správne. To znamená, napriek tomu, čo budete hovoriť, ľudia veľmi dobre vedia z tej situácie, ktorú si pamätajú, ako sme sa zachovali, keď bola krízová situácia, nie keď bolo slnko, keď pršalo.
A ešte rád by som povedal, že, viete, sme krajina, ktorá najmenej udeľuje azyly. Minulý rok to bolo 27 a tento rok do 30. apríla dokonca jeden jediný azyl. Tak mi povedzte, že kto tu... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
11. 5. 2018 10:45:33 - 10:47:33 31. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 865 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kaliňák, Robert (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
42.
Ďakujem pekne. Bola to veľká karikatúra. Bolo to predovšetkým veľká karikatúra, toto vystúpenie, aj reakcie na neho. Zabudli ste na jednu základnú vec. Sú určité ústavné práva, ktoré sú ústavou chránené, právo na súkromie, právo na integritu osobnosti. A to práve chráni trestný čin ohovárania. A čo je hlavná vec, pani Milanová, pani poslankyňa, v tomto, tomto trestnom čine, kto uvedie nepravdivý údaj. Žiadne právo v ústave nedovoľuje nikomu klamať a hovoriť o niekom nepravdivé veci, hanlivé a akékoľvek iné.
A vy ste v takom exemplárnom konflikte záujmov, pani poslankyňa, neviem, či ste naplnili všetky tie povinnosti, ktoré máte. Ak ste v konflikte záujmov, musíte to oznámiť do zápisu, orgán to zapíše podľa zákona o konflikte záujmov. Neviem, či ste to urobili pred svojím vystúpením, lebo to musíte urobiť pred svojím vystúpením. To sú takzvané zákony a zákony treba dodržiavať. A tam platí, že vy ste dneska vlastne v konflikte záujmov v tom, že váš manžel, ktorý uviedol nepravdivé údaje, za ktoré bol odsúdený, ale ešte nie právoplatne, ak si dobre pamätám, ešte bude možno nejaký právoplatný súd, tak v mene toho sa, dávate zmenu Trestného zákona, kde hovoríte, že však písať klamstvá je v poriadku. Kľudne píšme klamstvá, veď teda načo máme ústavu, v ktorej sa garantuje, že každá osoba má právo na svoje súkromie, právo na ochranu svojho súkromia?! Všetci môžu písať klamstvá.
A nie je pravda, že by v západnej Európe toto neexistovalo. V západnej Európe nie je výnimočné, že novinár ide do väzenia aj na tvrdý trest, ak napíše o komkoľvek, nielen o politikovi, aj o akomkoľvek podnikateľovi, súkromnej osobe niečo, čo nie je pravda. Lebo súčasťou novinárskej práce nie je písať klamstvá. Súčasťou, citovali ste tu najväčších politikov, ale oni všetci hovorili o tom, že pravda, aj keď je nepríjemná, pravda nie je klamstvo.
9. 5. 2018 18:17:34 - 18:24:42 31. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 941 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kaliňák, Robert (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
169.
Pekný deň prajem, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, vážený pán predsedajúci, vážená pani ministerka, vážený pán spravodajca, pán poslanec, hovorili ste pekne a aj by som povedal tak emotívne, ale boli ste zároveň konštruktívny, preto si nedovolím, aby toto vystúpenie bolo nejakým začiatkom boja. Ale musíme sa vrátiť trošku späť, pretože prezentovali ste zase len jednu stranu mince, a to je problém tohto prípadu, pretože v tomto prípade zákon hovoril jasne. A vysvetlím vám celú tú situáciu, ktorú to vlastne spôsobilo, že vlastne prečo tak úzka skupina? Prečo iba 80 hasičov sa do tohto problému dostalo? A mnohí naozaj nevinne z nich.
Ten problém vznikol v tom, že oni pre rezort vnútra neodpracovali 27 rokov, pretože hasiči pod rezortom vnútra kedysi neboli. Aj keď je to 150-ročná tradícia, hasičský záchranný zbor existuje iba od roku 2002. Postupom času sme začali posúvať hasičov z civilného dôchodkového systému do dôchodkového systému ozbrojených zborov, dodnes sa to stretáva s obrovskou kritikou predovšetkým u tých, čo sú naozaj ozbrojení, i keď hasiči majú tiež vodné delá, ale to sa nie vždy počíta.
A práve existovalo prechodné obdobie, v ktorom museli financovať a doniesť tiež nejaké peniaze, pretože Sociálna poisťovňa si peniaze nechala a nedala ich do osobitného systému. Ale hasiči ich nikdy nevybrali. To, keď niekto hovorí o hasičoch, že hasiči vlastne destabilizovali systém, ktorý sa hlavne do roku 2012 dostal do pomerne veľkej straty, ale to bolo spôsobené ako veľkým odchodom ľudí a nenáborom nových, tak existovalo prechodné obdobie, aby sa ten systém nedal zneužiť.
A hlavný, prečo sa ten systém nemal dať zneužiť a to tam je v tom zákone explicitne napísané, čiže každý to vedel, že musím si vybrať, buď si odpočítam civilný dôchodok za všetky odpracované roky, alebo si dám hasičský dôchodok. A bolo napísané, nemôže mať obidva. Jednoducho nemôže mať započítané tie isté roky aj v jednom systéme aj v druhom, pretože predtým to bolo na národných výboroch, potom na okresných úradoch atď., boli systémy až do zriadenia samotného zboru a v rôznych podobách závodné útvary. Keď by ste si pozreli celú kariéru mnohých ľudí, ktorí sú aj v tej sedemdesiatke, tak prešli rôznymi hasičskými funkciami, ktoré nie vždy súviseli vlastne tak úplne so štátom, niekedy to boli práve závodné hasičské zbory a pod. Čiže odvádzali vlastne svoje odvody všelikde inde.
A preto sme povedali, že nie je možné, lebo by si ten systém, poisťovňa s jedným systémom, s druhým proste nevedela nájsť, že tie isté odpracované roky by som si započítal dvakrát, čiže aj ten, čo som odpracoval ako hasič, ale de facto v civilnom zamestnaní napríklad nejakého závodného hasičského zboru, ale ktorý som si vlastne zarátal do hasičskej kariéry na ministerstve vnútra. A tomu malo brániť to ustanovenie a niekedy ten výklad bol nejednotný.
A v podstate preto z takého veľkého množstva hasičov, ktorých sú stovky, samozrejme, dôchodcovia, je problém len u 70, ktorí práve v tom najťažšom období si mali vybrať jeden a následne mohli, lebo keď hovoríte, že mal odpracované v civile 16 rokov, ja nepoznám konkrétny prípad pána Žatka, takže sa nebudem vyjadrovať, ale dnes máme rok 2018 a prechodné obdobie bolo 2008 - 2010. Čiže ak vtedy išiel do dôchodku, zjavne odvtedy 16 rokov neodpracoval v civile, pretože by to nestihol a to bol ten kameň úrazu. To bol presne ten kameň úrazu, že ako sa tie zápočty robili.
Preto ešte v januári sa vydal pokyn, že samozrejme nikto na to nebude mať z tých hasičov, aby vrátil za tých 5 rokov alebo desať, 8 rokov 30-tisíc eur, to je ako absolútne akože nemožné. Len zákon to hovoril a samozrejme systémy sú nastavené automaticky. Zákon to tak hovorí, nie je možné mať aj jeden, aj druhý dôchodok zároveň z toho istého času preto jeden musí neplatiť. A teda samozrejme v prípade tohto automaticky úradníci bez toho, aby poznali nejakú fyzickú situáciu jednotlivých ľudí, dávali rozhodnutia jedno za druhým. Čiže sa to okamžite zastavilo a potom sa to upravilo s tým, že, áno, je priestor, len tá situácia sa rieši len pre ten konkrétny čas. Čiže ja si myslím, že aj ministerstvo v tejto chvíli hľadá riešenie, že ako to upraviť, lebo dneska je tá situácia napravená, len nastala tam tá situácia, že v jeden čas proti tomu, čo hovoril zákon, sa vypýtali obidva dôchodky. A to je proste, to je ten problém, ktorý proste je. A dneska sa vlastne každá situácia musí zladiť, pretože sú rozhodnutia, jasné, kde niektorí ľudia zneužili ten systém a požiadali si o zápočet rovnakých rokov a zrazu, keď to spočítate, máte pocit, že odpracoval 80 rokov. Tak to si myslím, že by to bolo neférové.
Podstatné je, že platia si viacej do toho systému, preto tie dôchodky sú vyššie, ako civilné, ale to je práve preto, že, tuším, dokopy je to 5 alebo 6 %, si platia väčšie odvody, to je niečo, ako III. pilier, tak samozrejme, že v tom súčte ten dôchodok je pochopiteľne vyšší. Problém valorizácie zákona, ktorý sa teraz preberá, je jednoduchý, to sa priznám, môžem to považovať aj za svoju chybu, keď som bol minister, pretože som ustúpil vtedy Asociácii výsluhových dôchodcov. Vtedy ja som povedal, má byť valorizácia taká, ako sú proste platy policajtov a tým pádom je jasné, že tak ako, lebo to je priebežný systém, to znamená, policajtom stúpnu platy o 2 %, tak aj dôchodcom o 2 % stúpnu dôchodky, pretože to je potom vyrovnané, lebo si platia zároveň. Nemôžu byť dôchodky vo väčšej valorizácii, ako platy, to je predsa podľa mňa regulérne a normálne.
Ale vtedy dostal žiadosť, že vtedy vlastne dva alebo tri roky štátna správa nemala vôbec valorizáciu, mala nula, tak bola žiadosť, že musíme ísť civilnou cestou. No len civilná cesta, samozrejme, to je regulérny civilný dôchodok, má trochu iné parametre pri tom výpočte, čo sa potom prejavuje proste minimálnou valorizáciou u tých služobných, preto vlastne dochádza k takémuto systému valorizácie aj cestou tohto zákona, pretože to nefungovalo. A ten systém sa odstránil, len to nebola niekoho konkrétneho vina, ten zákon hovoril jasne, aby nedošlo k zneužitiu systému a keď v tej časovej chránenej zóne niekto požiadal o obidva dôchodky, tak sa do toho problému proste jednoducho dostal a v tom zákone to bolo napísané jasne. To, že či to ustanovenie bolo dôležité, áno, je dôležité. Neviem, či sa dá úplne odstrániť práve v tom, aby nebola duplicita dôchodkov, ale v zásade to už je vec, ktorá môže dôjsť až bude tá elektronizácia, ja si teraz nepamätám, jak sa to celé volá, nie je úplne, úplne dokončená. Takže z môjho pohľadu v tomto urobilo ministerstvo vnútra dosť na to, aby sa tá situácia vyriešila, i keď vznikol ten problém nie preto, že by konalo nejakým spôsobom aktívne ministerstvo, ale pretože sa niečo zanedbalo. Toť vše. Aj sú tam takí, ktorí sú absolútne na tom nevinne, že tie roky im, možnože aj pán Žatko je taký, že tie roky sú mimo, že si to presne poctivo vyrátali, čo som urobil ako hasič, čo som urobil ako civilný zamestnanec, to všetko sedí, ale ten paragraf ho potom hodil do tej istej skupiny ľudí neodôvodnene.
Ďakujem pekne.
9. 5. 2018 17:54:25 - 17:56:25 31. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 940 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kaliňák, Robert (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
157.
Ďakujem pekne. Vážený pán poslanec a predseda politickej strany, platí asi to, čo som povedal aj doteraz a nechcem vás veľmi opravovať, pretože jedna vec je politický názor, ktorý naša ústava garantuje a druhá vec proste nehovoriť vec, ktorá je kompaktná, alebo ktorá proste sedí. Vy ste hovorili o súdnom konaní. Azylové konanie je správne, nie súdne. V správnom konaní naši občania nepotrebujú advokátov, je to tak. Čiže nemajú viacej práv. Proste, toto proste jednoducho tak nie je.
Ako ja rozumiem, čo sa snažíte naznačiť, a okej, to je v poriadku. Proste rozhodná, protimigrantská politika je vlastná vašej strane a ja jej rozumiem, to je v poriadku a keďže Slovensko má veľmi tvrdú azylovú politiku, tak sa proste tá politika, ktorú aj vy presadzujete, ukazuje len veľmi ťažko. Ale fakt je ten, že nebolo vždy Slovensko takou prísnou azylovou krajinou, ako je dnes. Aj tento priestor dáva k tomu, aby bola konkrétna zodpovednosť, pretože aj v prípade, ja som povedal, aj predtým mimovládne organizácie zastupovali žiadateľov o azyl a mali sme veľa sporov a veľakrát sme boli v novinách a hádali sme sa a proste boli to obrovské hádky. Akurát, že touto novelou sa vlastne stanovuje zodpovednosť, lebo už sa nemôžu skrývať za nejaké fyzické osoby, ktoré zastupovali, vlastne oni s tým nič nemajú. Ale toto je konkrétna mimovládna organizácia, ktorá má na zodpovednosti toto, týchto konkrétnych azylantov. Aj to potom môžete vy kritizovať, aj všetci ostatní, že toto je tá mimovládna organizácia, ktorá sa tomu venuje a poďme do diskusie s ňou. A rozdiel medzi žiadateľom o azyl a migrantom je dramatický. Keď v septembri 2015 prešlo 200-tisíc nelegálnych migrantov Rakúskom za jeden jediný mesiac, iba 4 000 z nich požiadalo o azyl, ale ho nedostali, samozrejme, skoro všetci. To znamená, že je jasný rozdiel medzi ekonomickým nelegálnym migrantom, ktorý o azyl nikdy nepožiada, pretože vie, že by sa ďalej nedostal, ako ten, čo to požiada.
A s tými kresťanmi asýrskymi, to ste, pán Mazurek, teda fakt úplne vedľa.
9. 5. 2018 17:40:50 - 17:42:50 31. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 940 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kaliňák, Robert (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
151.
Ďakujem pekne, ja som len úplne, pani poslankyňa, nepochopil, prečo ste reagovali na mňa, ja som nemal vystúpenie (povedané s úsmevom), ale, pani poslankyňa, ja si ten čas nechám iba na reakciu na pána Mizíka.
Poviem vám takto, pán poslanec, môžme si aj my dať spoločné školenie niekedy a povedať si, že medzi migrantom a žiadateľom o azyl je ale dramatický rozdiel, ale dramatický rozdiel. To, s čím má Európa problém, je nelegálna migrácia. To je najväčší problém a z rokov predchádzajúcich predovšetkým to, že pri obrovskom počte nelegálnych migrantov jedna nemenová juhoeurópska alebo západo-juhoeurópska krajina udelila alebo urobila z nelegálnych migrantov šmahom jedného administratívneho rozhodnutia o počte zhruba milión ľudí legálnych obyvateľov tej krajiny. Toto sú rozhodnutia, ktoré zapríčinili tie veľké hniezda, ktoré sú, ktoré gravitujú k sebe, priťahujú k sebe ďalších migrantov z krajín, kde neprebieha vojnový konflikt, kde ide predovšetkým o ekonomickú migráciu.
A ďalšia vec, pán poslanec, vojnovým utečencom azyl neprináleží. Čiže ešte preto vám stále hovorím o tých faktoch, nie preto, že sa chcem s vami hádať, ale preto, že vojnovému utečencovi azyl neprináleží. Ani mu nie je udeľovaný, ak to niektoré krajiny v Európe robia, robia proste chybu a spôsobili si sami sebe problémy. Preto hovorím, že môžte mať politické vyhlásenia, Slovensko je demokratická krajina a môže ich robiť, to je všetko v poriadku, hovorím, že by sa viacej hodilo opierať sa o niektoré fakty, ale zákon o azyle rieši to, aby sme ďalej pokračovali práve v tej politike, ktorú sme razili doteraz, ani zmäkčenie, ani žiadna zmena a mimo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
9. 5. 2018 17:28:52 - 17:30:52 31. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 940 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kaliňák, Robert (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
143.
Ďakujem pekne. Po dlhých rokoch opätovne premiéra k nejakej téme s touto možnosťou. Ja by som rád povedal k predrečníkovi jednu veľmi dôležitú vec, že mne absentuje vo vašich prejavoch predovšetkým väčšie sústredenie sa na faktografiu, lebo niekoľko viet za sebou sa aj častokrát opakuje a kladiete dôraz na vzletné reči, ale chýbajú mi tam fakty. A fakty sú jasné. Slovensko je krajina s najtvrdším azylovým systémom. To je proste fakt. Všetky čísla, ktoré porovnáte, sme za ne pravidelne kritizovaní každý rok a v zásade všetky úpravy, ktoré sa aj v azylovom zákone robia z dielne ministerstva vnútra, sa robia smerom k tomu, aby sme vyrovnávali jednotlivé pozície.
Kritiku by som prijímal vtedy, keby ste mohli byť sklamaní z prístupu ministerstva vnútra k azylovým procedúram a vyhodnocovaniu jednotlivých žiadostí jednotlivých žiadateľov o azyl. Ale týmto sme naozaj známi a tie čísla, ktoré sú u nás na ročnej báze od desať do dvadsať ročne, s výnimočnými prípadmi, ako boli asýrski kresťania, ktorí nám minulý rok zdvihli ten počet len kvôli tomu, že sme ich prijímali. Pri tom ste boli pri tom rozhodovaní, všetci poslanci. To znamená, treba vnímať, že aj dodnes mali napríklad mimovládne organizácie prístup k tomu, aby zastupovali cestou právnej pomoci a podobne. To nijakým spôsobom nezľahčuje pozíciu samotného azylanta. To, čo je najväčší problém v azylových kódoch celej Európy, je výklad a realizácia tých zákonov. Oni nie sú napísané zle, sú napísané dobre, že má to byť individuálna ochrana prenasledovaných ľudí. Mnohé štáty poskytujú kolektívne ochrany. To znamená, akonáhle sa rozhodnem, že tá krajina má problém, tak všetkým, ktorí požiadajú, dám azyl. A to sú tie chyby, ktoré sa v Európe udiali, prečo máme vlastne segregované komunity bývalých žiadateľov o azyl, kde vlastne dochádza k radikalizácii. Tu je ten problém.

Deň v parlamente

<- ->