Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
13. 9. 2016 16:54:47 - 17:04:20 9. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 200 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Danko, Andrej - predseda NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
109.
Na vystúpenie pána poslanca – môžte mi ukázať? – 8 alebo 9 faktických poznámok? Osem faktických poznámok. Poprosím, pán poslanec Jozef Viskupič.
13. 9. 2016 11:19:22 - 11:35:55 9. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 200 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Danko, Andrej - predseda NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
86.
Tak na úvod poviem jednu vetu za nás všetkých koaličných poslancov a poviem ju preto, aby ste vedeli, že sme jednotní. Pretože my dokážeme prekonať aj rozdiely, napriek tomu, že sme v koalícii, sme sa nezlúčili. Spája nás jedno, to je rozum, racionalita, jeden cieľ, aby Slovensko nemalo hanbu na európskej politickej scéne. Rozdiel slovníkov, aké používate vy, od skunka cez šťal, ale uvedomte si, a máte malé deti, videl som ich na bilborde, čo povedia, keď uvidia svoju mamu tak rozprávať (potlesk). A v mene nás, poslancov Národnej rady (potlesk), v mene nás, poslancov Národnej rady, koalície dávam odkaz všetkým tým vyvrheľom v tom ústave, ak sa to dialo, že im sľubujeme, že budú potrestaní. (Potlesk.)
Často zneužívate deti, témy. Vaše mítingy spôsobili skrvavenie ľudí. Jeden z vás vyfackal človeka, nech je, aký chce. Čo by ste robili, keby Robert Fico vyfackal novinára?! Čo by ste povedali Andrejovi Dankovi, keby po jeho mítingu v Terchovej ostala skrvavená žena?! To je vaša politika. Urážať, z 27 minút vystúpenia človeka, ktorý má plné ústa našich sloganov, ktorý svojou exhibíciou zakrýva to, že si vytvoril stranu, ktorú používa na cucanie štátnych peňazí, urážky, ktorému nejde o nič iné (ruch v sále), ktorému nejde o nič iné, len o urážky, ktorý mi zatelefonuje, že mi poradí, ako môžem byť premiér a chce sa so mnou cez víkend stretnúť. (Potlesk.)
Ja, predseda SNS, najstaršej politickej strany, sa snažím SNS znovu dostať tam, kde je. Pretože keď SNS bola v parlamente a štandardné strany, ktoré urobili chyby, priznávam, a zhoršili štát, tak také zhluky náhodných ľudí, ktoré vy ste dali dokopy, ktorí často nevedia, čo je poslanecké grémium, tak také dostali parlament, kde sú. Začalo to SaS-kou, pokračovalo vami. Vy neviete, čo je politická zodpovednosť. Vy neviete, čo je to sadnúť si za stôl. Vy viete po voľbách povedať: "No veď ten Danko, s ním by sa dalo, poďme vytvoriť vládu." Ale za chrbtom budete bodať dýku. Budete urážať. Ja neviem, kto je váš otec, ani či vás bil, ani ma to nezaujíma. (Potlesk. Reakcie z pléna.)
A ešte jednu vec. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim. Reakcie a krik z pléna.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Páni poslanci! (Krik v sále.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Ešte jednu vec. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Ukľudnite sa! (Krik v sále.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Dovolím si teraz povedať nahlas... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Ukľudnite sa! (Reakcie a krik z pléna.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Dovolím si... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim. Reakcie z pléna.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Pán Matovič! (Reakcie a krik z pléna.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Dovolím si... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Pán poslanec Matovič! (Reakcie a krik z pléna.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
... pokračovať, pán poslanec.

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Vás musíme tiež koľkokrát počúvať, tak zneste slová aj iného! (Reakcie a krik z pléna.) Ukľudnite sa! Ukľudnite sa!

Danko, Andrej, predseda NR SR
A viete, čo vám poviem? (Vyslovené s pobavením.) To som chcel vyvolať, lebo vy ste rozprával o mojom.

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Pán poslanec Matovič! Upozorňujem vás niekoľkýkrát. (Reakcie a krik z pléna.)

Danko, Andrej, predseda NR SR
Takže poďme, poďme k rokovaciemu poriadku. Všetci tí, ktorí chceme, aby štát fungoval, všetci tí sa musíme spojiť, aby sme ľudí, ktorí tak urážajú druhého človeka, vyvolávajú emócie a sami ich nezvládajú a potom sú takí hulváti v pléne, tak sa správajú za, pred nami, vyhrážajú sa kolegom, ako ich to bude mrzieť, vyhrážajú sa vyšetrovateľom, policajtom (potlesk), to má zmeniť rokovací poriadok! (Doznievanie potlesku.)
A poviem verejne, mám toho plné zuby, tých urážok, tlačoviek každého poslanca ku všetkému, k ústavu, k téme, ktorú zneužívate. Áno, nech konajú orgány činné v trestnom konaní, nech koná systém, ale na to musí nejaký systém fungovať. (Reakcie z pléna.) Skúste, skúste naozaj, aby sme racionálne rozprávali o rokovacom poriadku.
Rokovací poriadok vznikol na základe iniciatívy, áno, priznávam sa, mojej a z poverenia pracovnej skupiny ľudí, ktorí tu dvadsať rokov pracujú a ktorí dnes s úžasom niektorí pozerajú, kam sa Národná rada dostala. Dal som vyšpecifikovať všetky oblasti, ktoré Národná rada so svojimi problémami a život priniesol. Dal som urobiť naozaj komparatistiku, ak sa to niekomu ťažko vyslovuje (reakcia z pléna), komparatistika je porovnávacie... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Pán poslanec!

Danko, Andrej, predseda NR SR
... áno, a poprosím vás ešte raz, aby som mohol dopovedať svoju vec, pretože sami hovoríte, že my nie sme hrdí, odborní, slušní, ale pozrite sa potom zo záznamu, ako vy reagujete dnes na moje vystúpenie.
Chcem povedať nahlas, nie je žiadnym porušením demokracie, ak sa stanoví limit na vystúpenie. A zaznelo to niekoľkokrát, že poznajú rokovacie poriadky štátov taký limit. Tá demagógia, že opozícia nebude mať zastúpenie vo vedení Národnej rady. Dnes koalícia za to nemôže, že nemáte zastúpenie vo vedení Národnej rady. A spôsobujete si ho sami. Keď niečo sa snažíme vysvetliť, okamžite to pretáčate do emocionálnych vystúpení, do urážok. Zneužívate deti, zneužívate kauzy, veci na to, aby ste zúfalo upútavali politické body.
Dnes, v čase, kedy Národná rada potrebuje naozaj prijímať zákony, a ja chápem, že vás ide v SaS-ke roztrhnúť, že SNS zruší daňové licencie, že SNS zvýši paušálne výdavky, že SNS pomôže kúpeľníctvu, že SNS sa dohodne so SMER-om aj vo veciach strategických firiem a ďalších vecí. Vy sa nemusíte báť o program Slovenskej národnej strany. A ja na rozdiel od vás sa nebojím o to, či som tu, alebo nie. O tom rozhodnú voliči, o tom rozhodnú ľudia. A ja som len rád a dávam na to silu po tých ťažkých veciach, ktoré som zažil, že ľudia nás povzbudzujú, že nám dávajú podporu aj v týchto zmenách. Prepáčte, nebudem už tie slová opakovať, ale skúste sa naozaj niekedy zamyslieť nad tým, že či je dobré v prvej šore mať horalku v ústach. Aj keď sa to stalo fenoménom, horalka, tričká, tu nie je problém rokovania Národnej rady, problém je to, že nám nedovolíte pracovať. Problém je to, že blokujete naše iniciatívy svojimi exhibíciami, teátrami, ktoré naozaj sa s jediným cieľom tu dejú, že vás zaujíma rokovanie Národnej rady len do druhej, kým majú médiá uzávierku. Potom sa stratíte. (Potlesk.)
Robíte tlačové besedy, exhibície, prenosy online. Vy tu nie ste kameramani, vy ste poslanci Národnej rady. Médiá robia prenosy, nie vy. Ale jednu vec, ktorú vás naozaj chcem poprosiť, ja vás chcem jednu vec poprosiť, neurážajte kolegov osobne. Ide z vás zlo, z vás dvoch ide zlo. Zlo. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Pán poslanec Matovič, niekoľkýkrát vás upozorňujem, neskáčte, hej?

Danko, Andrej, predseda NR SR
Hej? No. Je to ťažké nemať dostatok lásky v detstve, no. (Smiech v sále. Potlesk. Reakcia z pléna.) Je, teraz je.

Glváč, Martin, podpredseda NR SR
Pán poslanec Galko, na vás sme tu čakali, môžte sa ukľudniť?

Danko, Andrej, predseda NR SR
Aspoň niekedy nástroj svätí prostriedky a aspoň sme videli pravú tvár. Tú, ktorú skrýva Igor Matovič pred novinármi.
Dovoľte mi, aby som pokračoval v ustanoveniach, ktoré dnes oceňuje predseda českého parlamentu. Ustanovenia, s ktorými sa dnes zaoberajú predsedovia parlamentov, ktorí sa sem chystajú na návštevu.
Tak ja poviem, čo robievam, prečo to nemôžem počúvať, keď ma osobne uráža. Od jednej mám každú polhodinu prijatie veľvyslancov. Pripravujem a pozval som sem a chcem mať poriadny rokovací poriadok, predsedov všetkých parlamentov. Vypočul som si svoje o silných národných parlamentoch, čo si to dovoľujeme, počas neformálnej schôdze. Minulý týždeň som preto obehával, predtým Rumunsko, Poľsko a kontaktoval všetkých predsedov parlamentov. Pretože čo im chcem povedať? Že dokážeme nájsť cestu národných parlamentov k Európskemu parlamentu a ako jeden z prvých parlamentov v tomto ustanovení rokovacieho poriadku budeme mať možnosť priamo, aby v pléne Národnej rady vystúpili europoslanci. Aby sme si vypočuli a priblížili sa ich iniciatívam, práci. A keď sa o tých krokoch, ktoré priblížia a zjednotia Európu vo veciach, ako je Schengen, vo veciach, ktoré je treba spojiť, bavím, prepáčte, vidím nadšenie. Naposledy pána predsedu Ramačku, ktorý povedal, že je to dobrý, my sa o to tiež pokúsime. A to je niečo, čo mi za to stojí. Z hľadiska rokovacieho poriadku teda máte ustanovenie, ktoré umožní jasne a taxatívne vystúpiť. Dokonca z úst podpredsedníčky SaS zaznela veta, je to fantastické. Škoda, že to nepovie pred kamerou.
Z hľadiska podávania pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov často zaznievajú návrhy pri rokovaniach, ktoré ani sám, kto ich prednáša, nevie presne špecifikovať obsahovo, textovo. Z hľadiska iných ustanovení, možností zrátania účasti poslancov sme sa snažili, aj niektoré veci z hľadiska registrácie, zjednodušiť. Ale, vážení páni poslanci, vážené pani poslankyne, sme v prvom čítaní. Ešte je možnosť a ja ešte raz prosím opozíciu, ktorú ani raz som nevidel pri návrhu paragrafového znenia, ktoré aj ju trápi. Ešte vždy je možnosť. A ja prosím opozíciu, aby osobne neurážala vo svojich vystúpeniach politickú stranu, najmä moju, SNS, kvôli tomu, že sa snažím robiť poriadok a sa za to nehanbím. Takým istým správaním som urobil poriadok s ľuďmi podobným vám, ako bol Slota. V SNS. Také isté správanie, také isté hulvátstvo, taký istý štýl. A bojoval som s tým, zmenila sa strana a ja verím, že tak zmením aj niektoré správanie spoločnosti a že tento rokovací poriadok zabezpečí minimálne disciplínu spôsobom, akým je možný. Niektorým pánom poslancom by nepomohli žiadne represné nástroje. Niektorým pánom poslancom aj keby sme dali putá, zapchali ústa, nepomôže nič. Ale nech tých pánov poslancov hodnotí verejnosť. Nech tých pánov poslancov pri voľbách, tak ako nás všetkých, zhodnotí volič.
Prial by som si, ale možno len v tom najhoršom sne, aby niektorí z vás aspoň skúšobne 5 minút v tom rýchlom sne boli premiérmi, ako by ste sa správali k ľuďom. Keby ste mali moc. Vy po nej túžite, ale boli by ste zlí, pretože ste útoční, agresívni, osobní, pretože nič iné neviete. Ženie vás nenávisť. A ja chápem, že nie sú ľudia v spoločnosti, ktorí inklinujú k takému stavu. Sám som išiel do politiky, pretože som mal plné zuby určitého správania, arogancie moci štátu, ale v každom prípade som prišiel a niektoré veci sa mi darí meniť. A rozdiel medzi tým, čo vy rozprávate, a medzi tým, čo my robíme, je, že my sme si dokázali potlačiť svoje niektoré programové veci, aj svoje egá na to, aby sme si sadli. To vy nedokážete. Vy nedokážete si sadnúť ako lídri. A ja vždy hovorím, že ťažko je dnes hovoriť o opozícii, pretože opozícia neexistuje. Je to exhibícia jednotlivcov. Celý ten stav atakov, útokov je k tomu, aby sa človek dostal na vašu úroveň.
Nikdy v živote nebudem už niektorých poslancov vyslovovať meno, pretože tie osobné veci a tým spôsobom, ako to chcem deklarovať, je to, že sa netreba správať ako oni.
Bavme sa o veciach praktických. Je tu dnes rokovací poriadok, ktorý zabezpečí rovnaké práva opozičným aj koaličným poslancom, a kto rozpráva niečo iné, tak klame. Je tu rokovací poriadok, ktorý nie je v rozpore so žiadnymi ustanoveniami a je ešte oveľa benevolentnejší ako rokovacie poriadky iných štátov. Nevznikal na zelenej lúke, je podložený prácou právnikov, odborníkov, konzultácií. Konzultácií o právnom systéme, porovnávaním. Je to rokovací poriadok, ktorý môže vniesť poriadok, ale nevyrieši všetky problémy. Nevyrieši myslenie niektorých poslancov, nevyrieši to, že niekto tu môže povedať, ešte raz, skunk, šťať. Pani poslankyňa, krásne slovo, krásne slovo. Opakujem ho len preto, aby ste si uvedomila nabudúce, že to slovo patrí niekde inde. (Potlesk.)
Vážení poslanci, ja veľa z vás si vás ctím, aj v opozícii. Ináč rozprávate v kuloároch, ináč štyri oči, ale je medzi vami aj veľa slušných ľudí. Veľa slušných ľudí, medzi ktorých považujem aj Richarda Vašečku. Ale aj Richard Vašečka povie, že nesúhlasí s prejavmi Igora Matoviča. A Richard Vašečka, jeho poslanec, to povie v rozhovore a verím, že to nepoprie (rečník sa obracia na osloveného), že má problém so správaním svojho poslanca a predsedu. O mne to moji poslanci nepovedia. O mne moji poslanci nepovedia nič také za mojím chrbtom.
Pán Vašečka, pán Vašečka, vracali sme sa z návštevy Svätého otca, mali ste 15-minútový monológ o tom, aký Igor Matovič je neslušný človek. (Potlesk.) Takže poprosím vás, rozprávajte to, čo rozprávate, verejne. A to nebol osobný rozhovor, tam sedelo viac ľudí, takže si dovolím povedať, lebo ja esemesky, rozhovory, nahrávania, udávania, trestné oznámenia, ja tak nežijem. A bolo by na čo dávať. Takže vás poprosím, keď niečo rozprávate, pozrite sa aj vy do zrkadla, urážajte vtedy, keď ste schopní prijať urážku, a bojujte zbraňami, ktoré naozaj, ako sa hovorí, kto akými zbraňami bojuje, takými môže zhynúť. Ja bojujem férovo, slušne, stojím si za rokovacím poriadkom a verím, že prinesie zmenu. A verím ešte jednej veci, že niektorých vás z opozície naša politika, slušná politika vytlačí z parlamentu a že ďalšie obdobie tu nebudete. A o tom rozhodnú voliči.
Ďakujem. (Potlesk.)

Deň v parlamente

<- ->