Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
12. 2. 2016 2:15:36 - 2:19:51 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1873 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem. Vážený pán predseda, vážené dámy a páni, milí hostia, dovoľte mi, iba na záver niekoľko slov povedať, nebudem už nikoho veľmi zdržiavať.
Počuli sme naozaj veľmi bohatú diskusiu, v ktorej, žiaľ, bolo strašne veľa politiky alebo dokonca, by som povedal, až balastu. Ale bolo tam aj pár myšlienok, ktoré stoja za to, pani poslankyňa (Ruch v sále.), aby sme si ich všimli a o nich ďalej rozprávali. Bol by som rád, aby tí, ktorí takúto vážnu tému neberú len politicky, sa zamysleli nad tým, čo rozprávajú, aj čo sa týka dát, ktoré používame. Ja by som odporučil opozícii, aby sa obrátila na pána kolegu Jurzycu, ktorý vám môže vysvetliť tie dáta, napríklad to, aké je efektívne naše zdravotníctvo, INECO má tie dáta úplne jasné, a minule som o nich tu hovoril. Bolo by dobré, aby ste si to prezreli a zistili, aká je tá pravda, keď zistíte, že slovenské zdravotníctvo nie je menej aj viac efektívne ako v ostatných krajinách V4. Taká je pravda. A nie celkom zdravotníctvo môže za to, aká je priemerná dĺžka nášho života, aký je vek nášho života v zdravých rokoch a tak ďalej, aká je odvrátiteľná úmrtnosť. Nemôže za to len zdravotníctvo. Dokonca sa dá povedať, že zdravotníctvo za to môže najmenej.
Ďalej by som odporučil debatovať s kolegom Jurzycom o grafe, o ktorom nám hovoril, myslím, kolega Bugár. A ešte ho niekto spomenul, myslím, že to bol kolega Kaník. Na tie výdavky, ktoré sú tam neidentifikovateľné, pozrite sa do zdrojov EUROSTAT-u, ako boli napočítané. Pozrite sa na to a potom raz vystúpte alebo napíšte blog, tí blogeri nič iné nerobia, o tom, ako to tam vyzeralo, čo sú to tie výdavky. Dávam vám to ako domácu úlohu. Pozrite si to, nerozprávajte, že sú peniaze, ktoré niekto stadeto ukradol. To proste tak nie je. Je to lož a klamstvo.
A ďalej sa mi ťažko počúvajú reči o slovenskom zdravotníctve. Tu všetci hádžete hnoj, špinu na všetkých ľudí v zdravotníctve, takmer všetko. Nikto z vás nechce ísť do nemocnice, kolega Osuský vraví, len aby sme sa nedostali do nemocnice, kde je mokrá posteľ, neviem, čo to rozprával. Všetci z vás do tých nemocníc chodia, dajte všetci ruku na srdce a povedzte, či naozaj je to tam také strašné. Možno v Bratislave je naozaj ten problém, pretože je tu absolútna nevyhnutnosť postaviť novú nemocnicu. Je to absolútne jasné. Ale choďte niekde inde sa na to pozrieť. Ja tu nechcem rozprávať len o Banskej Bystrici, ale choďte sa pozrieť aj do Prešova, kde je jedna vynikajúca nemocnica a tak ďalej a tak ďalej. Nemôžete proste tak rozprávať, hádzať špinu na zdravotníctvo, až mi to niekedy pripomína to, že chcete tak pošpiniť ten systém, aby potom tí hladní vlci, ktorí sú v závetrí, sa ho mohli zmocniť a navrhnúť riešenia, ktoré tu každý z vás má fantastické, len ani jedno z nich som nepočul. To by bolo inak zaujímavé.
A chcel by som, aby ste si vstúpili do svedomia v tých stranách, ktoré tu sedia, a zamysleli sa nad tým, akých ministrov mali v zdravotníctve, čo tí urobili pre zdravotníctvo.
Takže ešte raz chcem povedať, je to ťažká téma. A naozaj o nej treba veľa rozmýšľať a dať sa tu správnym smerom, správnou šípkou tam, kde sa chceme dostať. Ale len s takým balastom to robiť, to je zlá cesta. Nebude to tak viesť nikde. A ja sa už ani do dôchodkového veku nedožijem toho, že zdravotníctvo bude fungovať tak, ako si to všetci predstavujeme.
Všetci tu ďakovali zdravotným sestrám, ktoré sem prišli a tu vydržali. Ja by som sa naozaj chcel poďakovať na záver tým sestrám, ktoré ostali a zostali pri pacientoch vtedy, keď to tam bolo najťažšie. Ďakujem. (Potlesk.)
12. 2. 2016 1:23:30 - 1:23:46 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1873 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem. Ani som netušil, že to budem musieť povedať, to boli dobré postrehy, pán kolega, naozaj súhlasím s nimi, veľmi ste si to dobre všimli. Ďakujem pekne.
30. 10. 2015 17:52:01 - 17:53:46 57. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1846 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
182.
Vrátim sa kúsok tak odborne.
Pánovi Lipšicovi chcem povedať, že som to naozaj poctivo hľadal. Neviem to nájsť. Neviem vám odpovedať. (Reakcia z pléna.) Nie, nie, nie. Neviem nájsť, počkajte. Počkajte. Neviem nájsť, aké majú, čo sú, aké majú povolanie. Dá sa pozrieť, že je lekár, právnik alebo čo, ale či je riaditeľ, to tam, bohužiaľ, som nenašiel. Ak mi dáte stránku, veľmi rád to zverejním tam, kde to nájdem. Ale ja som to poctivo hľadal, ale to je jedno.
Ešte k vám jednu poznámku. Škoda, že ste ma nepočúvali. Ja som sa na to celkom vážne pripravoval, ale o tom tu skoro o nikom nemôžem povedať, že sa na to pripravil, a hlavne z vás.
Inštitút finančnej politiky dal dokonca horšiu prognózu pre Slovensko ako INEKO. Tak troška kľud, vážte slová. Nie, že som povedal, IFP to povedalo a je to fajn. Nie. INEKO to povedalo. I-NE-KO.
Pán poslanec Hlina, ja vám rozumiem, že nechcete ma chváliť stále, to by bolo aj blbé. A nemalo by to ani hlavu, ani pätu.
A to patrí aj pre pána Zajaca. Ja som sa snažil to dať veľmi vyrovnane, aby som povedal, kde sú chyby a kde sú možnosti tej opravy. Ja som to tam naznačil. Ale ak neveríte, že to zdravotníctvo vyzerá tak, ako som to povedal, tak, ľudia boží, ste stratení. Ste stratení v svojej duši. No je to tak. Lebo to proste nie je tak! Choďte do SÚSCH-u sem, do NÚSCH-u, ja neviem kde. Choďte sa pozrieť do tých pracovísk. Pozrite sa, čo robí Národný onkologický ústav atď. Čo si myslíte, že tu nie sú žiadne svetlé body? Ja nevravím, že sú zlé body. Sú, jasné. Poďme na ne. Robme s tým niečo, poďme na to. Hurá!
Ďakujem.
30. 10. 2015 17:31:39 - 17:44:47 57. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1846 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
172.
Ďakujem. Ďakujem veľmi pekne, pán predseda. Dámy, páni, je iste frustrujúce tu vystupovať, keď tu nikto nie je, vyzerá to ako taká pokazená konferencia (zasmiatie sa rečníka), že keď už v piatok všetci odišli domov. No, škoda.
Po tej veľkej delostreleckej príprave v médiách, v tzv. hybridnej vojne proti zdravotníctvu a SMER-u v ňom, sa začal tento ostrý boj v tejto poslaneckej snemovni, kedy by sa dalo zakričať, že: "Na bodáky!" A že našťastie na bodáky nejdeme ešte, sme zrejme kultivovanejšia krajina v Európe, no ale vylievame vedrá, kýble špiny, zvratkov a klamstiev. Výsledok je síce dopredu jasný, je jasné, kto bude víťaz a kto bude porazený, ale tí porazení nechcú nechať, aby na tom víťazovi zostalo čo najviac špiny, aby ostali čo najviac otrhaní, depresívni, domotivovaní, a tí porazení si myslia, že budú porazení len v tejto chvíli a tešia sa už na nové funkcie, ktoré by mohli napríklad aj v zdravotníctve obsadiť.
Čo majú z toho diváci tohto súboja, tejto drámy, tragikomédie, to znamená voliči? Nič. Ak majú toľko trpezlivosti, odhodlania, tak majú snáď len jeden obrovský pocit hnusu z toho, čo sa všade deje v politike, čo robia v politike jedna alebo druhá strana, v akom štáte to žijú, majú pocit, že tu v zásade nič nefunguje, však im to koniec koncov potvrdzujú denne médiá, že všetci schopní a len trošku nadaní sa stadeto aj tak odsťahujú. A si myslím, že máme určitú zodpovednosť, aby sme povedali, že to tak nie je. Že to jednoducho tak nie je. Že sú tu chyby, ale takáto pravda tu nie je!
Skúsim niekoľkými slovami povedať, ako to vidím ja.
Hovorili sme o efektivite v zdravotníctve. Vo verejnosti, v laickej, odbornej a, ako vidím, aj v politickej, je zafixovaný názor, že zdravotníctvo na Slovensku je neefektívne, že sa extrémne mrhá zdrojmi. Skade tento názor vyplýva? Kto ho ako vie odvodiť? Kto o tom niečo vie naozaj hlbšie? Kto sa pozrel na nejaké zdroje, ktoré o tom niečo hovoria?
Tak zdroje na Slovensku, ktoré sa tomu naozaj celkom výrazne venovali, sú dva. Jeden je z roku 2012, vypracovaný Inštitútom finančnej politiky. V zhrnutí v závere hovorí: "Efektivita, ktorá do polovice predchádzajúcej dekády", hodnotili sa v roky 2001 až 2010, "stagnovala na úrovni priemeru OECD", ešte raz, "stagnovala na úrovni priemeru OECD a potom sa začala postupne prepadať."
Aké sú dôvody podľa Inštitútu finančnej politiky?
Prvý dôvod je, že nastal nárast finančných injekcií do zdravotníctva, ktorý sa neodzrkadlil, samozrejme, v tom, čo sa meria, čo je tá premenná, ktorá existuje. Ja môžem len povedať, že je to aj kvôli tomu, že je nedostatok času to odmerať, to, myslím, prežitia tej doby.
A druhé, druhý dôvod boli niektoré vládne politiky v období rokov 2003 až 2005, keď si to preložíme do zrozumiteľného jazyka, sú to tzv. Zajacove reformy.
Ako reakcia na túto analýzu bola vytvorená analýza INEKA, ktorá bola vydaná v roku 2013. Táto analýza je v podstate komplexnejšia a ide naozaj do značnej hĺbky aj šírky. Je dobrým zdrojom inšpirácie. Jej závery sú jasné. Konštatuje, že "efektivita nášho zdravotníctva je v priemere OECD", ona to hovorí tak filigránsky, pretože si toto nedovolí povedať, ale napísali, že nedá sa konštatovať, že by bola horšia, hej, ale toto je vlastne jej premenná, "a nemá ani zhoršujúcu tú tendenciu". Wau! Jak je to možné? Kvalifikovaná analýza, ktorá rátala dáta, nám hovorí, že naša efektivita zdravotníctva je v zásade veľmi podobná, ako je v krajinách OECD. Ako je to možné, keď na druhej strane vieme, že naše parametre zdravotného stavu našich obyvateľov nie sú dobré? Patria k jedným k najhorším v Európe. Sme v poslednej polovici.
Je to robené tým, aspoň teda ja vravím, citujem zdroj, je to analýza INEKA, je to dané hlavné tým, že na Slovensku žije vyšší podiel ľudí žijúcich v horších podmienkach v porovnaní s krajinami OECD. Preložené do normálneho jazyka, znamená, že štartujeme a pracujeme s oveľa horšou pozíciou, ako je napríklad v Čechách, v Rakúsku, v Nemecku, v toľkokrát spomenutom Švédsku a tak ďalej atď.
Ak výskumníci s INEKA merali výsledky kompozitným indexom, takým združeným, ktorý nazvali index zdravia, ktorý zahŕňal zdravie populácie a zároveň zdravotnú starostlivosť, výsledky v sledovaných rokoch sa významne zlepšovali a bol dlhodobý predpoklad, že budú ešte lepšie. Toľko záver analýzy.
Ja sa pýtam, môže byť ešte lepšie? A vravím, samozrejme, že môže byť ešte lepšie. Je to našou povinnosťou, aby to bolo ešte lepšie. Kde sú teda, kde je teda ten priestor, kde sa to dá zlepšiť? Ten priestor nie je len v zdravotníckej politike, alebo len v zdravotníctve, ten priestor je v politike štátu. Je v zlepšovaní podmienok pre tých ľudí, ktorí žijú v tiesni. Zdravotníctvo do toho však tiež môže pridať svoju hrivnu a je to hlavne v nadspotrebe liekov a v zlepšení a v transparentnení, to je jedna časť toho, o čom sa tu rozprávame, verejných obstarávaní. Vyššia súťaživosť, viac ľudí zapojených do súťaže a podobne.
Niekedy sa dívame na naše zdravotníctvo, a som toho svedkom aj dnes v tejto snemovni, viac skepticky a pesimisticky, ako naozaj je.
Dám malý príklad. Tento týždeň boli u nás v Banskej Bystrici kolegovia zo srbského mesta ktoré sa volá Vranie, a je na juhu Srbska veľmi blízko Macedónska a Kosova. Z hľadiska prístupových rokovaní si vybavujú prístupové fondy európske na dobudovanie chirurgického pavilónu. Ľudia z Európskej komisie v Srbsku vedeli alebo sa dozvedeli, že my sme podobne využili fondy už v Európskej únie a za takmer 28 mil. eur sme vybudovali komplex operačných sál emergentnej medicíny a centrálnej sterilizácie. Dohodla sa cestou veľvyslanectiev a Európskej komisie možnosť, že sa prídu pozrieť k nám, aby zistili, či by sme im vedeli pomôcť v procesoch a logistike pri zavádzaní a vytváraní tohto chirurgického pavilónu.
A ja som zažil malé déja vu. Bol som ako ja pred 15-20 rokmi, keď som ako podstatne mladší lekár išiel s kolegami do západných krajín Rakúsko, Holandsko, Nemecko a díval som sa, ako vyzerajú ich nemocnice. Bol som z toho, poviem to celkom úprimne, paf. Takto paf boli títo kolegovia zo Srbska, z Vrania. Boli nadšení nemocnicou! Boli nadšení technologickým vybavením nemocnice, logistikou, procesmi, pracovnou morálkou. Neuveriteľné. A čistotou.
Uvedomil som si, že naše denné povinnosti a trápenia nám niekedy nedávajú ten odstup, aby sme sa pozreli tam, kde sme sami.
Druhým príkladom je troška odbornejší príklad. Minulý týždeň sme mali u nás kolegov z Nemecka z Homburgu nad Sárou, čo je jedno z robotických pracovísk v Nemecku, ktorí boli veľmi podobní nadšenci robotiky ako my u nás v Banskej Bystrici, ale už sú, samozrejme, oveľa ďalej. Boli u nás pracovať, boli operovať, boli nadšení s tým, čo videli. Boli extrémne spokojní. Povedali: "Áno, máte staršiu nemocnicu, vidieť to na nej, ale vidno, že ste v nej urobili kus cesty." Môže to byť lepšie? No, samozrejme, že to môže byť lepšie. Je to predsa na nás všetkých. Vravím na nás všetkých, aké to bude. Musíme robiť predsa všetko, čo je v našich silách, aby sme to zlepšili.
Bojujeme so zadlžením a zadlžovaním nemocníc. Dovoľte mi ďalší malý príklad. Bol som takmer tri roky riaditeľom nemocnice v Banskej Bystrici. Nastupoval som s ročným dlhom 11,3 mil. Keď som odchádzal, bol ročný dlh na úrovni 3 mil. eur. Čiže mesačné zadlžovanie bolo na úrovni EBIDTY. A to napriek tomu, že mzdové náklady za ten čas, čo som vravel, tri roky, vzrástli o viac ako 50 %. Zvýšila sa ale podstatnou mierou produktivita práce, motivácia všetkých zdravotníckych pracovníkov, zvýšil sa pocit súnaležitosti s nemocnicou a uvedený hospodársky výsledok bol dosiahnutý nie znižovaním poskytovania zdravotnej starostlivosti, ale práve jej zvyšovaním v takých odboroch, ako je transplantológia, minimálna invazívna medicína a neurochirurgia.
Kto sa znova bude vedieť postaviť pred týchto ľudí a povedať im, že proste toto je naša práca, toto je naša nemocnica, musíme ísť ďalej, poďme ďalej, poďme pracovať. Bude to pre každého z vás, ktorý sa tam bude chcieť postaviť, extrémne ťažké. Extrémne ťažké.
Práca v zdravotníctve potrebuje, či už pracujete ako zdravotník, ako zdravotnícky pracovník, lekár, sestra, akokoľvek, alebo ako manažér, extrémne veľa vytrvalosti, je extrémne náročná.
Preto si myslím, keď sa zamyslím nad zdravotníctvom, že desať rokov po takej veľkej parametrickej zmene, ako bola Zajacova reforma, z ktorej si ja podstatnú časť veľmi vážim, je nutné, aby sme sa zamysleli nad tým, kde nás táto reforma doviedla, ponechali, čo je dobré, zmenili, čo je zlé. Stoja pred nami veľké ciele, hlavne zavedenie DRG a e-Healthu, prehodnotenia postavenia koncových nemocníc a primárnej sféry, práca v postavení zdravotníckeho pracovníka, či už vzdelávanie, alebo kompetencie. Musíme sa zamyslieť nad rozsahom zdravotnej starostlivosti, redefinovať sieť zdravotníckych zariadení a tak ďalej a tak ďalej atď. To je celoživotná práca pre každého, kto chce manažovať zdravotníctvo.
Na záver mi dovoľte povedať len to, že povinnosti a práce je v zdravotníctve strašne veľa. Každý musí pridať svoju ruku k dielu, lebo je jej obrovské množstvo. Nie som si však istý, že tí, ktorí sa tam chcú znovu vrátiť, sú tí praví.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
30. 10. 2015 13:58:43 - 13:59:27 57. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1846 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
98.
Ďakujem. (Zasmiatie sa rečníka.) Je mi troška tu z toho tak, ale chcem sa pánovi poslancovi Valockému naozaj poďakovať, to bol veľmi dobrý prejav. Ďakujem, ďakujem.
A okrem povedzme tých korupčných vecí, na ktoré si poukázal, ďakujem, podobne ako Richard Raši, za tých lekárov a zdravotníckych pracovníkov, ktorých si sa zastal, lebo to od opozície tu prakticky nemá šancu odoznieť, to si treba, ako vraví kolega Hlina, vážení obyvatelia, prosím vás, všimnite si to, všimnite si to a ja by som vám dal do pozornosti, že kto sa tu na vás chystá, to by ste si mali veľmi dobre zapamätať. Kto sa tu na vás chystá.
Ďakujem. 
30. 10. 2015 13:22:03 - 13:23:47 57. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1846 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
76.
Ďakujem pekne za slovo. Vážené dámy a páni, chcel by som sa venoval jednej veci, ktorú pán minister povedal, hoci som samozrejme taký, dosť taký znechutený a sklamaný z toho, lebo v zásade to nemá veľký zmysel pre nikoho. Možno snáď pre tých ľudí, ktorí sa na to dívajú.
Všeobecná zdravotná poisťovňa masívne podporila operatívu v slovenskom zdravotníctve a masívne podporila program na skrátenie čakacích dôb na operovanie, hlavne v endoprotetike. To sú kĺby a podobné veci. Istotne si budete pamätať na túto rozpravu alebo na rozprávanie pred dvomi rokmi, keď boli veľké porovnávania, ako poisťovňa Dôvera, kde stojí a kde stojí Všeobecná poisťovňa. Keď poisťovňa, Všeobecná zdravotná poisťovňa masívnych naliatím peňazí do tohto programu znížila doby čakania svojich poistencov na endoprotetiku v zásade, hovorím v zásade, na úroveň poisťovne Dôvery, všetkých to prestalo zaujímať. Všetkých. Prestalo to zaujímať vás, prestalo to zaujímať médiá. Nikto, nikoho to nezajíma. Nikto nepovie, že to bol dobrý, dobrá vec, nikto, to je úplne nič, nič.
Vás zaujímajú len proste, mne to je až absolútne zle povedať, len samé sprostosti, negatíva, bizarnosti, hlúposti. Ja neviem, to je proste, ja si myslím dokonca, že to je až nejaká anamnéza.
7. 10. 2015 17:56:17 - 17:59:47 55. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1780 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
62.
Vážený pán predsedajúci, vážené dámy, páni, možnože troška budem pokračovať v takom duchu, ako tu končil Štefan. Ja by som na začiatku chcel povedať, že podporím, samozrejme, tento zákon alebo tento návrh zákona. A viem, že predstavitelia ministerstva zdravotníctva už dlhú dobu pracovali so všetkými profesijnými skupinami, ktoré vyzerajú možno ako absurdistan pre niekoho, ale je to tak. Viem, že je ich požehnane, je ich strašne veľa. A z toho rokovania mi je tiež zrejmé, že nie každý bude spokojný. Zosúladiť všetky záujmy je fakticky nemožné a povedzme si to, že pokiaľ ide o peniaze alebo platy, nikdy nikto nebude spokojný. Je to však krok správnym smerom, ktorý môže stabilizovať situáciu v zdravotníctve.
Napriek tomu ja cítim, že je ešte veľmi veľa rôznych problémov, čo sa týka sestier a pôrodných asistentiek. Bohužiaľ, aj napriek tomu, že máme množstvo vysokých škôl na Slovensku, prijímajú stále málo denných študentov na štúdia. Aj tí, ktorí absolvujú nejaký stupeň, neostávajú v rezorte, odchádzajú preč. Budeme musieť sa zamyslieť, či netreba určiť nejaký numerus clausus pre prijímanie denných študentov na tieto vysoké školy. Budeme musieť upriamiť pozornosť na stredné zdravotnícke školy. Tieto, niekedy elitné školy, bohužiaľ, začínajú upadať a nevychádzajú z nich takí pracovníci v zdravotníctve, ako by sme všetci potrebovali.
S obidvoma tými problémami súvisí aj úvaha o úrovni kompetencií, ktoré sestry a, samozrejme, aj potom zdravotnícki asistenti majú. Budeme sa musieť zamyslieť, že keď sestry vyštudujú druhý stupeň vysokoškolského vzdelania, niektoré si urobia aj doktorát, nemajú dostatok kompetencií, aby vykonávali aj niektoré zložitejšie činnosti v zdravotníctve.
Okrem finančného ohodnotenia je tu podľa mňa ešte niektorá ďaleko vážnejšia skutočnosť. Poklesla prestíž všetkých zdravotníckych pracovníkov v spoločnosti. Prispieva k tomu škandalizácia v zdravotníctve, či už zaslúžená, alebo nezaslúžená. Už som to tu hovoril, je prakticky nemožné dostať nejaké pozitívne informácie do médií, ale médiá uverejňujú prakticky všetko, čo má nejaký negatívny kontext. Uverejňujú neskutočné hlúposti o zdravotníctve, bizarnosti len preto, aby existovala šou, dehonestujú praktický každý krok. Pracovať v tejto atmosfére je preto naozaj veľmi náročné a stráca sa, či sa už úplne stratil len správny kontakt medzi pacientom a zdravotníkom, stráca sa tá správna chémia medzi týmito dvomi skupinami. Využívať akúkoľvek nespokojnosť, a opakujem, či už opodstatnenú, alebo neopodstatnenú, na politický boj je pre zdravotníctvo extrémne nebezpečné. To, o čo sa musíme všetci snažiť, je znova obnoviť dôveru v zdravotníctve, dôveru medzi pacientom a zdravotníkom a oceniť ich prácu nielen finančne, ale aj morálne.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
7. 10. 2015 17:19:47 - 17:20:33 55. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1780 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
38.
Ďakujem. Ten absurdistan, to sa volá zdravotnícke povolania, to sú kategórie, ktoré sú dané. To neni, že niekto si vymyslel, že kto v nemocnici niečo robí, ja neviem, že jak je tam ešte niekto, ktorý zašíva roztrhané oblečenie, že ešte aj toho treba myslieť. To je jednoducho tak. Také sú tie zdravotnícke povolania. A keďže sa jedná o ústavné zariadenia, tak laboratórny, alebo teda vraveli ste o zubných technikoch alebo dentálnych hygienikoch, sú väčšinou v ambulanciách. Takže kvôli tomu je to číslo menšie.
Toto bolo mimo kontextu. To proste sa musia vymenovať tie jednotlivé zdravotnícke povolania. (Povedané so smiechom.)
Ďakujem.
7. 10. 2015 16:14:35 - 16:15:36 55. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1780 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
10.
Ďakujem. Ten záver ste trošku zmiernili, pán kolega Uhliarik, s tým, že podporíte ten zákon. Ale treba povedať si úplne jasne, že je to vykročenie správnym smerom, však predsa navyšujeme zdroje, peniaze pre sestry, o ktorých tu stále všetci hovoríte, ktorých stále máte plné ústa, však predsa im sa dávajú peniaze, tak ja tomu celkom prestávam úplne rozumieť.
Po druhé, z akého dôvodu strašíte a vyvolávate tu paniku medzi sestrami, ktoré zarábajú teraz viac. Tu je absolútne jasná garancia, ani si to nikto nevie vlastne predstaviť, ani vy si to neviete predstaviť, že by týmto sestrám sa znížili platy. Neviete si to predstaviť, a napriek tomu tu to hovoríte.
A po tretie, to, čo navádzate, aby tu niekto štrajkoval, aby tie sestry nechodili do práce a nerobili, chcete zažiť to, čo ste zažili sám na vlastnej koži, aby sme to zažívali všetci znova? No tak dúfam, že nie, no.
Ďakujem.
24. 4. 2015 18:37:15 - 18:37:40 50. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1485 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
210.
Pán predseda Raši, nedá sa dostatočne potvrdiť to, čo ste povedali na začiatku, že to odvolávanie je veľmi pochybné. A ja sa teším na debatu aj s pánom poslancom Uhliarikom, aj s ostatnými členmi výboru zdravotníckeho na výbore o tom, čo obsahuje správa, aby sme sa mohli pohnúť ďalej. Ďakujem pekne.
24. 4. 2015 18:17:25 - 18:18:43 50. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1485 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
198.
Zo srdca všetkým ďakujem, ktorí sa prihlásili, naozaj si to veľmi, veľmi vážim, či už z jedného, alebo z druhého tábora. Ďakujem veľmi pekne.
K tým takým kritickým poznámkam, lebo nebudem sa vyjadrovať k pochvalným.
K pánovi Hlinovi len to, že skúsim robiť aj malé veci, aby to malo nejaký zmysel.
K pánovi Lipšicovi to, že som chcel len upozorniť na to, že proste to nebola pravda. To je všetko, nemám k tomu čo viac povedať.
A že čo sa týka riaditeľov v parlamente, naštudujem to, verte tomu, skúsim to a nabudúce vám dám správu.
Chcem ale povedať, že ja som bol už aj námestník riaditeľa v nemocnici, takže som nešiel tam len tak ako úplne holý a bosý.
A k pánovi Galkovi, no, nemohol som sa vyjadrovať k odvolaniu, k dôvodom odvolania pána ministra, pretože z úprimného srdca si myslím, že sú falošné, že nemajú s ním nič spoločné. Tak čo tu budem rozprávať to, čo sa tu udialo od Márie Terézie, no proste to nie je pravda. Ale načrtol som víziu, ktorú má, ktorú mám ja, a keď som čítal jeho materiál, tak myslím si, že je to aj vízia ministerstva, ktoré identifikovalo problémy a chcelo by ich, aspoň ja pevne verím, že chcelo by ich napraviť.
Ďakujem, a ešte raz, všetkým.
24. 4. 2015 17:48:22 - 17:59:28 50. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1485 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text nie je autorizovaný)
172.
Ďakujem, vážený pán predseda. Vážené dámy a páni, je už dosť neskoro, sedíme tu od rána. Skúsim dať dokopy nejak pár nejakých myšlienok.
To, že sa rozprávame o zdravotníctve, je dobré. To je naozaj potrebná záležitosť. Súhlasím s tým. Ale že sa o ňom rozprávame v situácii, keď chceme odvolávať ministra, ktorý je tri a pol mesiaca vo funkcii, dehonestuje celú tú debatu, dostáva ju na úroveň malicherností, politikárčenia a nedostáva ju na úroveň dosiahnutia nejakých naozaj reálnych výsledkov. Ja dúfam, že sa na výbore pre zdravotníctvo ešte dostaneme naspäť k tejto téme a s ľuďmi, ktorí majú k tomu niečo, čo povedať. Ale naozaj, pani poslankyňa, nemyslím si, že sú to len lekári. Budeme hľadať niektoré východiská.
Zdravotníctvo má naozaj pred sebou niekoľko vážnych tém. Skúsim len pár z nich.
Spomenutý vnútorný dlh v zdravotníckych zariadeniach v zdravotníctve: 3,94 mld. euro. Nech už akokoľvek ten odhad urobíme, je to obrovský peniaz. To je to, čo je pred nami, to je guľa, ktorú tlačíme od roku 1989. Je to neuveriteľná záležitosť a naši pacienti, pracovníci v zdravotníctve budú musieť stále chodiť do tých nemocníc, ktoré vyzerajú tak, ako tu kolegovia ukazovali. Bez toho to jednoducho nejde.
Ďalším obrovským problémom v zdravotníctve je obrovská deregulácia v zdravotníctve, ktorá sa stala v roku 2002, resp. 2005. Miesto toho, aby sme si uvedomili, že zdravie je určitý príklad verejného blaha, o ktoré sa musíme všetci starať, sme ho poskytli na trh ako voľne pohodenú korisť, ktorej sa, samozrejme, všetci zúčastnení veľmi ľahko zmocnili. A teraz budeme rozprávať, že ako to vlastne je? Tak prosím vás, uvedomme si, že o čom sa rozprávame. Kde sa stala tá chyba?
Nie som zástanca absolútnej regulácie, ale určitý stupeň regulácie predsa v zdravotníctve musí byť. Spravujeme predsa verejné peniaze, o tých tu má každý, každý z vás plné ústa slov, ale, bohužiaľ, bez naznačenia naozaj reálnych skutkov.
A poslednú vec, ktorú by som ešte chcel zdôrazniť, ktorá nás očakáva do budúcnosti, je ďalšia vec, ktorá sa stala niekedy medzi rokmi 2002 a 2005, a to je absolútne zničenie stavu sestier a pôrodných asistentiek. Teraz začíname pociťovať tú hroznú krízu, čo sme urobili. Zničili sme naše dobré stredné zdravotnícke školstvo. Naše sestry sa mohli uchádzať o prácu v akejkoľvek krajine Európskej únie a boli veľmi žiadané. (Potlesk.) Zničili sme ho absolútne. Narobili sme plno vysokých škôl, z ktorých nám vychádzajú bakalárky, magistry, ale pri pacientovi nemá kto stáť. Katastrofa. Katastrofa pre každého ministra, pre každého človeka, ktorý chce riadiť zdravotníctvo v budúcnosti. Starne nám personál hlavne zdravotníckych sestier a pôrodných asistentiek a nové neprichádzajú.
V parlamente a v spoločnosti sa vytvára dojem, akoby v zdravotníctve neexistovalo nič dobré. Tu pani poslankyňa pred chvíľkou povedala, že sa to ide zrútiť, že tu je chaos... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
173.
Kolegyne, kolegovia pod balkónom, keby ste mohli trošku tichšie, aby pán poslanec mohol predniesť svoje vystúpenie.

Baláž, Vladimír, poslanec NR SR
174.
My poslanci SMER-u sme napádaní a znevažovaní argumentami, ktoré majú pochybný základ. Opozícia, resp. niektorí jej členovia sa podobnými pokusmi, ako je tento, snažia situáciu v zdravotníctve, sa nesnažia ju pomôcť, ale dehonestovať. Žiaľ, podobne sa správajú aj mnohé médiá. Situácia v zdravotníctve sa pre nich stáva nepriateľská. Podnecujú nepriateľstvo medzi pacientami a zdravotníckymi pracovníkmi. Podnecujú nepriateľstvo medzi jednotlivými zdravotníckymi pracovníkmi. Naozaj takto chceme zostať?! Tak ako povedal poslanec Kuffa, kde to pôjde ďalej? Naozaj nemáme žiadny pocit zodpovednosti?!
Prezentovať úspechy slovenského zdravotníctva v médiách, na verejnosti je prakticky nemožné. Prakticky nemožné. Dám vám príklad z našej nemocnice.
Urobili sme stú úspešnú transplantáciu pečene, a kto sa len troška vyzná do zdravotníctva, vie, že transplantovať pečeň je vrcholom medicíny, pretože potrebuje množstvo odborností, ktoré musia byť na vysokej úrovni. Koho to, preboha, zaujímalo?! Koho? Nikoho. Z vás nikoho, z médií nikoho. Prišli sem pracovníci z Európy, z Európskej únie, špecialistov, chirurgov. Prišiel niekto? Urobil z toho nejakú správu, nejaký rešerš? Nikto!
Skúste nevyšetriť nejakého pacienta polhodinu na to, ako príde na urgent s tým, že má dva týždne trvajúce problémy pri močení. Na druhý deň môžte byť v televízii a rozprávať o tom, ako transplantujete obličku. Nikoho to nebude zaujímať.
Dovoľte mi aj trošku osobný pohľad z nemocnice, kde som mal tú česť byť dva a pol roka riaditeľom. Áno, pokazili sme tender na stravovanie. Ale nie v zmysle toho, že sme vytendrovali zlú cenu, ako tu bola spomínaná. Ale v tom, že sme tento tender nedali posúdiť na vládu. A vzhľadom na to som prijal osobnú zodpovednosť a ministrovi som ponúkol svoju rezignáciu, ktorú on prijal. Nehanbím sa za tento tender, pretože pacienti a zdravotníci v našej nemocnici budú môcť po rokoch, po rokoch sa konečne slušne najesť.
Bolo tu, už som to spomínal, že som sa predral na nejaké námestnícke miesto poradcu. Pán poslanec Lipšic povedal, že to z medializovaných nejakých vecí. Mám ja povedať, čo ja mám z medializovaných vecí na pána Lipšica? To takto sa robí politika? Takto to môže existovať?! (Potlesk.)
Keď som prišiel do nemocnice, dlh, mesačné zadlžovanie Rooseveltovej nemocnice bolo na úrovni 1,3 mil. euro. Keď som odchádzal, bolo mesačné zadlženie na úrovni 0,3 mil. euro. Kradol som? Zle som spravoval tú nemocnicu?
Ja v tej nemocnici praxujem od roku 1983 a dúfam, že mi Boh dovolí, aby som tam aj zomrel. Ja sa tým ľuďom musím stále pozerať do očí. Čo si vy myslíte, že to je len také jednoduché?! (Potlesk.)
Nemocnica mala v minulom roku EBIDTU už takmer rovnú nule. Plán, ktorý sme prijali, keď som sa stal riaditeľom, vyslovil presvedčenie, že za štyri roky, ktoré tam budeme, dosiahneme vyrovnaný rozpočet. Ja dúfam, a všetko to tak vyzerá, že v tomto roku sa to stane. Začali sme si plniť všetky pohľadávky voči Sociálnej poisťovni. To je zlé manažovanie v zdravotníctve? To je nehospodárne využívanie zdrojov? Nemyslím si, že to tak je.
Napriek tomu, že sme urobili dobrý hospodársky výsledok a nemocnica našťastie v tom ďalej pokračuje, neopomenuli sme rozvoj liečebno-preventívneho systému a starostlivosti. Pokračujeme v transplantačnom programe, kde stvoríme špičku na Slovensku. Sme oceňovaní kolegami z V4. Môžeme hocikde prísť a rozprávať o tom, aké výsledky sme dosiahli.
Máme enormne dobré výsledky v minimálnej invazívnej a robotickej chirurgii. Robíme wake up operácie v neurochirurgii a milión iných vecí, ktoré by som tu mohol hovoriť. Na to všetko bolo treba nájsť zdroje a - to je hlavné - motivovať ľudí. Pred tých ľudí, pred tých lekárov a sestry a ostatný personál sa musíte postaviť a musíte im dať víziu. Musíte ich motivovať. Nie s takými plagátmi a s takými sprostosťami, čo sa tu robí. Musíte pred nimi vyjsť s tým, aby vám uverili. A uverili a urobili.
V nemocnici na základe Operačného programu Zdravotníctvo sa investovalo 27 mil. euro plus-mínus na rekonštrukciu operačných sálov, urgentného príjmu a centrálnej sterilizácie. Celý program začal ešte v roku 2000, teda myslím za prvej vlády Roberta Fica, pokračoval za vlády Ivety Radičovej, za ministra Uhliarika a skončil za pani ministerky Zvolenskej.
Len ako vtip vám poviem, že rámcovú zmluvu o rekonštrukcii všetkých tých vecí, ktoré som spomenul, s Váhostavom podpísal pán minister Uhliarik. Ale ja musím povedať, že Váhostav odviedol dobrú prácu. Vraveli ste, že nesplnil niektoré faktúry, nevyplatil ľudí. Bohužiaľ, ani, my sme boli platcami, lebo my sme boli príjemcovia, ani jeden z tých malých veriteľov počas mojej kariéry za nami nikdy neprišiel.
V súčasnosti sa nemocnica pripravuje v pilotnom programe ako Otvorená nemocnica. V programe, ktorý spomenul minister Čislák. Budeme hrdí, ak budeme prví, nemocnica prvá, na ktorú sa môžte pozrieť, do ktorej môžete vojsť a rozumieť všetkému, čo sa tam deje. Tam predsa nikto sa za nič nesmie hanbiť. Ani my sa za nič nehanbíme.
Preto ešte raz chcem povedať. Debata o zdravotníctve je potrebná, ale zaplniť ňou dieru, keď už v apríli nemala byť schôdza, je smutné.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
24. 4. 2015 16:51:19 - 16:53:15 50. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1485 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
128.
Ďakujem. Vážený pán poslanec Osuský, Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave alebo Mickiewiczova štátna nemocnica boli tiež mojou alma mater. Strávil som tam krásne roky, naozaj sa na ne úplne super spomína, ale predstava, že by sa z Mickiewiczovej dalo urobiť Charité, tak dúfam, že to bol len taký príklad. To proste nie je možné. Sám som v Charité bol, som tam stážoval dva týždne, takže je to naozaj absolútny rozdiel.
A je to ešte v tom, čo som spomenul v tom príspevku predtým. Ten vnútorný dlh, ktorý máme v zdravotníctve, to je ten najväčší problém, tomu by sme sa mali všetci začať venovať. A ten vnútorný dlh je na tých budovách napríklad.
No, dlh štátnej nemocnice podľa mňa je, nebol som teraz už dlho, ale podľa mňa je presne v takom stave, ako bola, keď som tam stade v ´83. odišiel. Takže, viete, to teraz hneď všetko napraviť je obrovský problém.
Ale chcel by som ešte jednu vec povedať a to je tá vec, že ja dúfam, že by sme mohli nájsť nejaký konsenzus, že v Bratislave, preboha, treba nejaká nemocnica. Pozrite sa, ja to vravím ako profesionál, z môjho pohľadu, čo sa stalo so zdravotníctvom a medicínou v Bratislave? Prepánaboha, výspa slovenského zdravotníctva! Ako pôjdu ďalej? Ten čas sa nebude dať nahradiť len tak ľahko, kedy nemajú kde pracovať, nemajú dostatočné technické vybavenie, priestorové vybavenie, všetko ostatné, preboha, tak na tomto by sme sa hádam mohli zhodnúť, že treba tu konať.
A tu keď niekto niečo urobí, tak sa nájde milión ľudí, to je také slovenské, že povedať, tak je blbosť, toto nie, to nie, mám iný nápad, to inakšie by sme mali urobiť. Uchádzajte sa o to, skúste to urobiť inakšie, budem vám držať palce z celých svojich síl.
24. 4. 2015 16:25:15 - 16:26:11 50. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1485 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)

104.
Ďakujem za prejav, pán poslanec Kuffa. Prejav plný milosrdenstva, ktoré robíš celý svoj život a ktorým si to aj ukázal na rozdiel od prejavu, ktorý ani neviem pomenovať slušným slovom, ktorý tu zaznel. Ďakujem ti za to naozaj veľmi pekne.
A taká reálna naozaj z reálneho života. Naozaj, tá jedna poisťovňa, ktorú si ju teraz spomenul, nechala všetko na bedrách poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Platíš, neplatíš. To sú ich klienti tí, pre ňu sú to klienti, ale necháva to absolútne na takých ľuďoch, ako si ty, ako sú iné zdravotnícke zariadenia, ktoré, bohužiaľ, aj keď tí nešťastní nemôžu niekedy platiť, sa musia o nich postarať, ale im to potom tieto poisťovne, hlavne táto poisťovňa, nenahradí. Tak to je, som rád, že si spomenul tento fakt.
Ďakujem. (Potlesk.)

24. 4. 2015 16:06:20 - 16:06:46 50. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1485 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
96.
Ďakujem. Pán poslanec Hlina, berte to s kúskom vtipu. Pripomenulo mi toto vaše vystúpenie vás, keď ste na vystúpení, myslím, že pána poslanca Chrena vystúpili s tým, že si mohol odpustiť svoje vystúpenie, keďže nerozumie veci a že vyzerá ako chrobák Truhlík. Ďakujem.
24. 4. 2015 15:49:49 - 15:51:07 50. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1485 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
84.
Ďakujem za vystúpenie, bolo korektné, troška divergentné, ale dobre. Ja by som chcel zareagovať iba na dve veci, prvá je, že ste povedali, že pán prezident povedal, že Všeobecná zdravotná poisťovňa dáva veľa, viac alebo najviac, neviem, čo bolo povedané, na súkromné zdravotnícke zariadenia, a povedali ste, že nikto na to nereagoval. Reagoval na to generálny riaditeľ Forai, ktorý to vysvetlil, skúste si to stiahnuť, je to na téme dňa, pozrite si to ešte, tie čísla sú úplne jasné.
A potom som ešte sa chcel vyjadriť k tomu, že ako je seniorom zle a že si musia nájsť nejakých známych na to, aby sa niekde o nich starali alebo čo. Ja by som chcel povedať, že mne ako lekárovi naozaj je smutno z toho, že sú tu kauzy úplatkov v zdravotníctve za lekárske výkony, naozaj, necítim sa s tým dobre, nie som s tým stotožnený. Ale máte naozaj tú predstavu, že lekár, ktorý je dobrý odborník a je vyhľadávaný, operuje inakšie alebo stará sa inakšie o pacienta, ktorého mu niekto poslal, vybavil, zavolal, dal mu peniaze alebo nie? To neexistuje. Tak lekár nevie pristupovať, stará sa, ak je dobrý lekár, stará sa o každého pacienta úplne rovnako.
Ďakujem.
24. 4. 2015 15:30:11 - 15:32:11 50. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1485 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)

68.
Predražené nákupy sú problémom tu už dlhé roky. A na ten výpočet, bol celkom zaujímavý, ale čo to má spoločné s ministrom Čislákom, teda neviem, pravdupovediac.
Minister Čislák pri svojom nástupe do funkcie povedal, že bude benchmarkovať ceny a tak ďalej atď., môžme ho potom, sa o tom rozprávať, keď prejde určitý čas. No proste teraz toto tu spomínať, to je proste, to je len zlé.
Vrátim sa ešte k tým jednotlivým cenám prístrojov, lebo to je extrémne jednoduché hádzať tu rôzne ceny len tak, že to je ten istý prístroj, tak isto, to sme si zistili atď. Bohužiaľ, aj pri všetkej tvojej poctivosti musím povedať, že podľa mňa neni sú to face to face porovnania. My nevieme, čo vlastne porovnávame. Za to, že sa niekde napíše 64-riadkové alebo 128-riadkové CT, to neznamená, že sú to rovnaké cétečká, preboha živého!
Ďalej. Aké DPH sú v Čechách a aké sú u nás, aké sú DPH alebo aké je DPH v Čechách na softvérové vybavenie, alebo bolo, a na hardvérové vybavenie. Ako v Čechách, samozrejme, keďže na softvér bolo nižšie DPH, sa snažili pretláčať celú tú cenu do tejto, do tejto roviny, aký je tam, aký je tam, aké je tam, sú tam stavebné úpravy a tak ďalej atď. Keď sme to my ešte, keď som riaditeľoval v nemocnici, sa snažili porovnávať, aby sme sa dostali k týmto informáciám, presne sme prechádzali celé verejné obstarávanie, ktoré bolo urobené aj v Havlíčkovom Brode, aj v Uhorskom Hradišti, a k týmto jednotlivým, bohužiaľ, a k týmto veciam sa nedá dostať z ich stránky.
Ďalej. Aká je technická kvalifikácia, to som povedal.
Aké sú kvalitné podmienky toho jednotlivého uchádzača alebo toho, kto chce nakupovať? Je predsa absolútny rozdiel, keď kúpite nejaký prístroj s tým, že platíte cash, a je úplne iný rozdiel, keď platíte bez akontácie 4 roky. To sú proste, niekde sa tie peniaze musia zohnať.

24. 4. 2015 14:58:56 - 15:00:55 50. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1485 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
58.
No ja môžem povedať iba, že, uff, to je sila teda! Ja pánovi Matovičovi v zásade aj rozumiem. Sledujem to, že čo sa tu deje, tak viem, aký má, ako vystupuje, ako to cíti on, ale aj poslanec Vašečka. Ty kokso, to je neuveriteľné! (Reakcia z pléna.) Budem reagovať na vás, klid.
Vnútorné zadlženie slovenského zdravotníctva a nemocníc je na úrovni 3,94 mld. euro od roku 1989. Všetci, všetci sme za to určitým spôsobom zodpovední. Priemerný vek nemocníc viac ako 40 rokov. Je veľa, čo pracovať. Žiaľ, vy nemáte žiadnu vôľu ani túžbu zlepšiť slovenské zdravotníctvo. Robíte len bulvár toho najnižšieho možného stupňa. To je teda strašne smutné.
Budem sa venovať ešte tomu mladému mužovi, ktorého som videl, a čo ma vlastne donútilo, aby som vystúpil. To je človek, ktorý má Von Hippel-Lindauov syndróm. Viem to preto, lebo som sa vo svojej profesionálnej kariére venoval týmto ľuďom. Robil som všetko pre to, aby sa mali lepšie. Sú to ľudia, ktorí majú hemangiómy v zásade skoro všade v orgánoch, v mozgu, v mieche, v obličkách, v pankrease, samozrejme, aj na sietnici. Je to genetické ochorenie. Je tam porucha génu, ktorý sa volá 3P, na 25. a 26. chromozóme. Venovali sme sa týmto ľuďom so všetkou svojou silou, túžbou im pomôcť. Venoval som sa, samozrejme, obličkovým nádorom, ktoré majú títo ľudia a majú ich niekedy tak, že ich majú na jednej obličke väčšie množstvo. Mal som rekord, keď som vybral z jednej obličky sedem nádorov. A tí ľudia žijú. Chodili k nám pacienti zo širokého okolia, dokonca z Moravy.
Na tomto človeku chcete niečo povedať?! Stratili ste akúkoľvek úctu v mojich očiach.
Ďakujem. (Potlesk.)
24. 4. 2015 14:06:21 - 14:07:49 50. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1485 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)

30.
Dovoľte, pán poslanec Lipšic, v zásade som bol priamo nejakým spôsobom vami označený, alebo ako to mám povedať slušne.
Tender na stravovaciu prevádzku v Rooseveltovej nemocnici začal v roku 2011 za bývalého vedenia a za bývalej vlády, bývalého ministra a začal preto, pretože stravovacia prevádzka a služby stravovacie boli v tejto nemocnici na katastrofálnej úrovni. Katastrofálnej úrovni. Nedalo sa ísť takto ďalej. Bola by ohrozená prevádzka nemocnice, pretože by ju boli zatvorili, Úrad pre verejné zdravotníctvo.
Analýza pred týmto verejným obstarávaním, aj po ňom, a dokonca nezávislá analýza, audit po obstarávaní neukázal žiadne predraženie tendra a ukázal na výhodnosť tohto procesu. Ešte raz, na výhodnosť tohto procesu. A ja to teraz vravím výhradne z pozície riaditeľa, bývalého, nemocnice.
Ďalej ste v odvolávaní napísali, že "bývalý riaditeľ banskobystrickej nemocnice Vladimír Baláž bol najskôr námestníkom pre stratégiu a rozvoj a následne sa stal poradcom novej riaditeľky". Ak na takýchto faktoch stojí celý tento pamflet, tak sa čudujem kolegom hlavne z KDH, že sa podpísali pod to.
Ďakujem.

24. 4. 2015 13:45:04 - 13:46:57 50. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1485 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Baláž, Vladimír (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
15.
Pán poslanec Uhliarik, je dobrá téma efektivita v zdravotníctve. Je to naozaj veľmi zaujímavá, podnetná, aj do budúcnosti dôležitá úloha pre zdravotníctvo. Skúsim sa mierne vrátiť do minulosti.
V roku 2012 OECD vydalo takú veľkú štúdiu Health at a Glance, kde hodnotili vlastne aj všetky štáty OECD, tým pádom aj Slovenskú republiku, a na základe toho hodnotenia a efektivity zdravotníctva v jednotlivých štátoch vznikla aj taká celkom zaujímavá polemika medzi Inštitútom finančnej politiky, ktorú vedie pán Filko, a napríklad HP inštitútom o efektivite v slovenskom zdravotníctve.
Keď sa dívame na graf efektivity v slovenskom zdravotníctve, ktorú meriame očakávanou strednou dĺžkou života, až do roku 2002 je vidieť, že v zásade sme úplne v priemere Európskej únie alebo štátov OECD, a od roku 2002 postupne sa prepadáva naša efektivita z toho priemeru do podpriemeru a stávame sa takou čiernou dierou európskeho zdravotníctva, čo sa dá dať do súvislosti so zákonmi pána ministra Zajaca a s výraznou dereguláciou v slovenskom zdravotníctve, ktorá viedla k neefektívnemu míňaniu zdrojov v slovenskom zdravotníctve. Je na to dobrá polemika a ja, samozrejme, nemám patent na rozum, je to ale veľmi zaujímavé.
Chcem sa ešte dotknúť, čo sa týka hospodárenia. Budem sa vyjadrovať ešte aj v svojom vystúpení. Len taký malý pohľad, ak to ešte stihnem, ale už nestihnem, takže ďalej a viac v mojom vystúpení.
Ďakujem.

Deň v parlamente

<- ->