Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
11. 12. 2015 18:34:24 - 18:35:53 59. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1863 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brixi, Otto (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
238.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán kolega Viskupič, to je presne o tej vašej selektívnej pravde, tých tisíc dobrých vecí, ktoré sa tu dennodenne opakuje, ktoré sa tu dennodenne robí, tak z toho vy nepoviete nič a vyberiete si tú jednu, ktorá vám práve sedí do tej politickej mozaiky, aby ste si cez ňu mohli urobiť kampaň, propagandu, poprípade nejakého ministra, funkcionára zošikanovať, pristaviť k múru. A vtedy to je v poriadku. Vtedy pravda je len tam, kde si ju vy v danom čase a na danom mieste vytvoríte.
Tak ja vám chcem niečo povedať, pán Viskupič. Na Vodohospodárskej výstavbe sa za ostatné štyri roky spravilo dohromady viac vecí ako v tejto krajine v iných rezortoch niekde dokopy. Od toho, že sa zobralo samotné Vodné dielo Gabčíkovo Talianom, kde sa ušetrili desiatky miliónov eur, ktoré sa používajú na rozvoj tejto krajiny, na rozvoj vodného hospodárstva, protipovodňových opatrení, rozvoj environmentálnej politiky, ochrany životného prostredia, biokoridorov - a vy poviete, že sa nič neurobilo?
Však pán Lazár, minimálne už keď mám ísť do veľmi ďalekej budúcnosti (pozn. red.: správne „minulosti“), keď v Košiciach za oných čias bol námestníkom primátora, tak zlikvidoval desiatky nelegálnych a čiernych skládok, pán Viskupič. No, nehovorím o iných veciach, ktoré sa tu urobili v rámci revitalizácie vodných plôch, vodných koridorov, prepravných služieb, lodnej dopravy - a vy poviete, že sa nič nerobí? Nemáte, pán Viskupič, prehľad, bazálny prehľad o tom, čo sa deje v tejto krajine.
11. 12. 2015 18:18:07 - 18:19:42 59. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1863 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brixi, Otto (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
226.
Ďakujem, pán predseda. Budem len taký profesionálny a vecný, lebo však s pani podpredsedníčkou sa nejakú chvíľu už poznám, ale ono je to tak, že tá kvalita tých príspevkov a tých prejavov sa meria práve tým, koľko faktických poznámok na vás je a ja som nechcel, aby ste v tomto peknom čase obstáli tak, že na vás nezareaguje vôbec nikto, lebo zjavne si z toho nemohol nikto nič dobré zobrať.
Ale fakt je ten, pani kolegyňa, že to, čo ste tu povedali, bolo absolútne bezobsažné, či už voči ministerstvu, ministrovi, téme, o ktorej tu dnes hovoríme, a dokonca i čomkoľvek, čo ste indikovali pro futuro, že by mohlo byť ako téma pre túto krajinu podstatné. Nejakých 120 káuz, 120 tém, prosím vás, pani kolegyňa, kto robí, robí aj chyby a v každom rezorte, v každej inštitúcii, kde sa reálne robí, sa môže vyskytnúť aj ľudské, aj personálne zlyhanie, za ktoré nikto z ľudí, ktorí tu mnohokrát sedia, reálne nemôžu.
Ja viem, že v OĽaNE, v Obyčajných ľuďoch je mnoho ľudí, ktorí neriadili ešte ani školskú družinu, a tak je veľmi ťažké od nich očakávať, aby prevzali zodpovednosť za svoje skutky, za svoje činy a, nedajbože, za riadenie štátu. Ale, žiaľbohu, vás chcem poprosiť, skúsme nedehonestovať ľudí, ktorí sa reálne o niečo snažia, ja som nepočul ešte ani zo strany vás, ani zo strany vašich kolegov dnes jednu pozitívnu vec na adresu ministerstva životného prostredia. A verte mi, keď chodíte do terénu, čím sa chválite, že tých vecí bolo na Slovensku urobené tisíce.
Ďakujem.
11. 12. 2015 16:31:30 - 16:33:31 59. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1863 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brixi, Otto (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
170.
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Pán kolega, som si myslel, že po včerajšku, kedy ste skoro zakázali neplodným párom ísť na umelé oplodnenie, tu už nič horšie nebude (smiech v sále), ale, žiaľbohu, asi som sa opäť mýlil.
Keď odhliadnem od toho, že mnohé tieto argumenty, tieto fakty nemajú absolútne ani logickú, ani vecnú, ani chronologickú súvislosť, tak skúsim z toho mála, čo som zachytil a čo malo možno nejakú síce veľmi latentnú a nepresnú, ale aj napriek tomu aspoň technickú výpovednú hodnotu, vybrať to, že vy sa mýlite. Vy sa mýlite v úplne bazálnych veciach, ktoré sa nám a ľuďom vonku snažíte podsúvať.
Pán kolega, vy argumentujete tým, že si vyzdvihlo veľmi málo uchádzačov ponuky alebo že sa o tom dozvedel veľmi úzky okruh uchádzačov. Ale si uvedomte, že však tie kompy, tie lode v Európe robí veľmi, veľmi málo subjektov. Však to nie je o tom. Však keď by sa prihlásil len jeden, tak sa tá súťaž zopakuje nanovo a bude sa to robiť snáď dovtedy, však bolo tu aj podanie na Úrad pre verejné obstarávanie, dovtedy, kým nebude vybratý jeden relevantný uchádzač z košiara tých, ktorí splnia podmienky. Ale vybrali si jednoducho podklady len traja a zvíťazil jeden. Jeden ten, ktorý mal relevantnú históriu, mal relevantné kvalifikačné predpoklady, a vybral ten, ktorý to vedel spraviť tak, aby tá kompa bola za čo najoptimálnejších podmienok prevádzkyschopná.
Hovorili ste tu o nejakom verejnom obstarávaní. A však na Vodohospodárskej výstavbe aj na ministerstve, keď už sa bavíme o tej transparentnosti, však muselo po voľbách za Radičovej vlády odísť milión ľudí... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
11. 12. 2015 15:39:29 - 15:41:29 59. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1863 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brixi, Otto (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
146.
Ďakujem, pán predseda. Pán kolega Érsek, je také príslovie, vraví sa, že "čo sa babe chcelo, to sa babe snilo". Vy ste tu pozliepal úplne veci, ktoré spolu nesúvisia, od ekonomiky cez prevádzku, cez zmluvy, cez technickú spôsobilosť.
Ja vám chcem povedať jednu vec, a to berte ako možno takú radu od mladého človeka do budúcna, že ak chcete byť nejak konzistentný, tak skúste byť taký od začiatku. Iste, najprv, ja som to sledoval v televízii, najprv ste vodohospodársku výstavbu ohovoril, potom vás zavolali do diskusie televíznej, tam ste neprišli, ste sa ospravedlnili, najprv ste to nemali naštudované, teraz už ste expert na lodnú a prepravnú a námornú dopravu a za chvíľu, okrem toho, že ste expertom na to, tak budete expertom pri ďalších odvolávaniach možných na milión iných vecí.
Ja vám chcem povedať jednu vec. Tá kompa slúži ľuďom a slúži aj vašim voličom. Takže pokiaľ chcete a ste taký pravdomluvný, tak sa postavte a povedzte to rovno. Áno, máme s kompou problém, máme v sebe malú mieru závisti, že to nie je kompa od nás, nedokázali sme to urobiť my za Radičovej vlády, za vlád prvých, druhých Dzurindových, no a ktokoľvek kto príde s nejakým iným, modernejším riešením, riešením, ktoré viac slúži ľuďom, no tak naňho budeme útočiť, lebo však kto chce psa biť, tak palicu si nájde.
K tej starej kompe, a pokiaľ ste teda boli na ministerstve dopravy a mali ste vášho pána ministra Simona na ministerstve životného prostredia, tak by ste mali vedieť, keď ste tou kompou chodili alebo chodíte, že tá stará kompa bola technicky ne-spô-so-bi-lá na typy prepravy, aké vykonáva tá kompa súčasná.
Tak vás prosím, ak chcete hovoriť, tak aspoň nezavádzajte ľudí, lebo to vytvára nie zlý dojem o tom, koho tu ste mali dneska odvolávať, a ste tu neboli, ale o vašich nominantoch, ktorí boli na ministerstve za vašich vlád.
11. 12. 2015 15:20:04 - 15:21:23 59. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1863 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brixi, Otto (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
134.
Ďakujem, pán predseda. Kolegyne, kolegovia, mne je veľmi ľúto, že o úpadku tohto parlamentu už nehovoria iba psychické prejavy, a mentálne, pána poslanca Matoviča, ale, žiaľ, aj úroveň a účasť celej opozície, ktorá si zvolá, sebavedomo zvolá v piatok pred takto týždňom schôdzu, na ktorú absolútne nikto z nich nepríde. (Reakcie z pléna.)
Páni kolegovia, zvolali ste si schôdzu vy tým, že ste sa pod ňu podpísali. Je mi veľmi ľúto, že ľudia, ktorí v tejto krajine hovoria o tom, ako sa má vládnuť, ako túto krajinu treba spravovať, nemajú ešte v sebe ani toľko slušnosti, toľko bazálnej slušnosti, aby si prišli argumentmi obhájiť to, pod čo sa podpísali. Tu už nejde o to, či pán Matovič príde v tričku, alebo či príde v teplákoch, lebo na to sme si už zvykli, že tú úroveň sa z tohto parlamentu na strane opozície vytratila úplne. Tu už ide o to, že mnohí z vás stratili absolútne akýkoľvek kredit vyjsť na bilbord s čímkoľvek a čokoľvek ľuďom v tejto krajine hlásať, lebo po dnešku už na to nemáte právo mnohí absolútne žiadne.
11. 12. 2015 13:33:40 - 13:35:13 59. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1863 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brixi, Otto (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
78.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Mne je veľmi ľúto, že už sme tu premrhali vyše dve a pol hodiny namiesto veľkého množstva pozitívnych vecí, ktoré sme mohli spraviť v tomto čase, či už pre Slovensko, či pre mestá, obce, alebo pre kohokoľvek iného, za ten čas, čo tu počúvame úplne nezmyselné drísty, skreslené informácie, polopravdy a nejaké návrhy a čísla zopár diletantov, ktorí tu prišli vystupovať.
Ja chcem povedať, že ja verím tomu, že niektorí kolegovia z opozície sú za to obdobie, sú vyhladnutí a sú ochotní urobiť všetko pre to, aby sa dostali čo najskôr do vlády a k moci. Ale ak toto je ten spôsob, tak je to maximálne samodeštrukčné.
Mne je veľmi ľúto, že sa urobilo za štyri roky veľmi veľa pozitívnych vecí a pri veľmi veľkom množstve pozitívnych vecí boli aj kolegovia z opozície. A vtedy im nevadilo, keď bolo treba chodiť a vybavovať dotácie, či cez envirofond, či na protipovodňové opatrenia, vtedy bolo jedno, že či je to ten, alebo onen.
Teraz zrazu len v dôsledku politického boja, len v dôsledku predvolebnej kampane sa tu vyvinul a vytvoril akýsi absolútne nezmyselný mediálno-technokratický boj proti niekomu, kto tu za ostatných 15, 16 rokov urobil skutočne pre rozvoj a ochranu životného prostredia viac ako ktokoľvek za všetkých ostatných vlád pred ním.
12. 11. 2015 17:58:01 - 17:59:21 58. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1727 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brixi, Otto (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu  
130.
Pani predsedajúca, kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som vás ešte raz informoval o prerokovaní uvedeného návrhu zákona vo výboroch Národnej rady.
Národná rada aj tento návrh zákona pridelila na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru a výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny s tým, že určila výbor ústavnoprávny ako výbor gestorský a rovnako určila aj lehoty na prerokovanie návrhu zákona vo výboroch. Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanoviská k predmetnému návrhu zákona.
Ústavnoprávny výbor a výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny vládny návrh zákona prerokovali a odporučili schváliť. Z uznesení uvedených výborov vyplýva 5 pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov, ktoré sú uvedené v časti IV tejto spoločnej správy.
Gestorský výbor zároveň odporúča o všetkých pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch uvedených pod bodmi 1 až 5 hlasovať spoločne s odporúčaním schváliť. Gestorský výbor odporúča Národnej rade vládny návrh zákona schváliť aj ako celok, a to v znení uvedených pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov.
Spoločná správa výborov o prerokovaní vládneho návrhu zákona bola schválená uznesením ústavnoprávneho výboru č. 759 z 10. novembra tohto roku. Týmto uznesením ma výbor ako spoločného spravodajcu poveril, aby som na schôdzi Národnej rady informoval o výsledku rokovania výborov a pri rokovaní o tomto návrhu zákona predkladal návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku.
Ďakujem pekne.
12. 11. 2015 17:53:43 - 17:55:12 58. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1726 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brixi, Otto (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu  
126.
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Pán minister, kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som vás v krátkosti informoval o prerokovaní uvedeného návrhu zákona vo výboroch Národnej rady.
Národná rada pridelila tento návrh zákona na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru, výboru pre obranu a bezpečnosť a výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny s tým, že zároveň určila ústavnoprávny výbor ako výbor gestorský a lehoty na prerokovanie návrhu zákona vo výboroch. Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanoviská k predmetnému návrhu zákona.
Vládny návrh prerokovali a odporučili ústavnoprávny výbor, výbor pre obranu a bezpečnosť, ako aj výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny. Z uznesení uvedených výborov vyplýva 16 pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov, ktoré sú uvedené v časti IV tejto spoločnej správy.
Gestorský výbor odporúča o všetkých pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch uvedených pod bodmi 1 až 16 hlasovať spoločne s odporúčaním schváliť. Gestorský výbor zároveň odporúča Národnej rade vládny návrh zákona schváliť aj ako celok, a to v znení uvedených pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov.
Spoločná správa výborov o prerokovaní vládneho návrhu zákona bola schválená uznesením ústavnoprávneho výboru č. 758 z 10. novembra tohto roku. Týmto uznesením ma výbor ako spoločného spravodajcu poveril, aby som na schôdzi Národnej rady informoval o výsledku rokovania výborov a pri rokovaní o tomto návrhu zákona predkladal návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku.
Otvorte, prosím, rozpravu.
6. 10. 2015 18:30:47 - 18:34:15 54. schôdza NR SR - 12.deň - B. popoludní Tlač 1654 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brixi, Otto (SMER – SD) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod  
111.
Ďakujem pekne.
Kolegyne, kolegovia, iba v krátkosti. Ja sa chcem poďakovať pánovi kolegovi a rovnako verím tomu, že v tom druhom čítaní sa do toho zapojí čo najviac kolegov. Ja nedelím kolegov na ľavicových, pravicových, ale na tých, ktorí niečo pozitívne chcú priniesť.
V každom prípade, prečo je ten rozdiel, že prečo nie trestná rovina a prečo rovina administratívno-správna. My osobne sme sa pri tvorbe tohto zákona báli, že teda tak, ako to bolo navrhované kolegami z KDH, to môže mať dosť negatívny sociologický vplyv na ľudí, lebo mnohokrát si človek kúpi auto v dobrej viere, nevie, že tie kilometre boli stočené, v následnom kroku ho môže niekomu ďalšiemu predať, avšak už bude vystavený, bude čeliť tej trestnoprávnej rovine, tej trestnoprávnej sankcii za niečo, za čo reálne možno aj nemôže, lebo v dobrej viere sa zachoval, tak ako sa zachoval, a kúpil si produkt, ktorý pred ním využíval a možno stočil niekto iný.
V každom prípade fakt je ten, že zo stáčania kilometrov na Slovensku sa stal obrovský biznis, a ja si myslím, že bez ohľadu na to, kto tu v minulosti vystúpil s akým príspevkom, je to zlodejina na občanoch tejto krajiny. A množstvo ukazovateľov aj praktických, aj ukazovateľov, ktoré nám poskytli samotní odborníci z odboru dopravy a premávky na pozemných a cestných komunikáciách, hovoria alebo hovorí o tom, že mnohokrát autá, na ktorých boli stočené kilometre, viac ako je úmerné, viac ako je vhodné, viac ako je bezpečné, mnohokrát sú tieto autá bezpečnostným rizikom nielen pre tých ľudí, ktorí ich užívajú, ale aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky. My sme videli na vlastné oči z fotiek, ktoré nám poslali ľudia, ktoré nám poslali spotrebitelia, že sa mnohokrát stalo, že si človek v dobrej viere kúpil auto, ktoré malo najazdených 100-tisíc kilometrov, ale pri ďalšom technickom a súdnoznaleckom zisťovaní sa zistilo, že to auto malo 350-, 400-tisíc kilometrov. Mnohokrát sa stalo, že takémuto autu za jazdy odišlo servo, odišiel motor, odišiel brzdový hydraulický systém. To sú už veci, ktoré môžu ohroziť kohokoľvek v tejto krajine na cestách.
Čiže ja si myslím, že ak tu niekto chce podnikať s predajom a so sprostredkovaním áut, v poriadku. Ja s tým problém nemám. Problém je vtedy, keď to robí takýmto nekalým, hospodársky nekalým spôsobom a na to doplatí na konci dňa iba spotrebiteľ, ktorý takéto auto v dobrej viere kúpi.
Takže ja viem, že tento zákon v tejto podobe, v akej tu je dnes, nie je úplne dokonalý. My už dneska máme pripravených množstvo podnetov, ktoré ten zákon môžu vylepšiť. Ja viem, že je tam zopár dier, ako je možné tento zákon obísť. Samozrejme, človek to robí v dobrej viere aj za súčinnosti úradníkov z ministerstva dopravy, aj z ministerstva vnútra. A to prvé čítanie slúži k tomu, aby sme si povedali, či tá téma vôbec je ideovo pre Slovensko podstatná alebo nie je. Pokiaľ sa zhodneme na tom v hlasovaní, že tá téma podstatná je a budeme v nej pracovať ďalej, ja pevne verím, v spolupráci s kolegami naprieč celým politickým spektrom prídeme na také riešenie, ktoré aj tie drobné nuansy, drobné chyby, ktoré ten zákon v tejto podobe má, odstránime. A myslím si, že každý z nás tu chce prispieť len k tomu, aby ten spotrebiteľ na konci toho dňa, roka či mesiaca bol štátom chránený v takej miere, aby tí, ktorí chcú konať nekalo súťažne, nekalo hospodársky, nepoctivým spôsobom, ťahali za kratší koniec.
Takže ďakujem pekne.
6. 10. 2015 18:09:38 - 18:11:56 54. schôdza NR SR - 12.deň - B. popoludní Tlač 1654 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brixi, Otto (SMER – SD) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod  
99.
Kolegyne, kolegovia; ďakujem pekne, pán predsedajúci; dovoľte mi oboznámiť vás v krátkosti s dôvodovou správou k predmetnému návrhu zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých ďalších zákonov, ktoré predkladáme ako poslanci predkladatelia Otto Brixi a Anton Martvoň.
Cieľom návrhu novely zákona je zakázať v prvom rade neoprávnenú manipuláciu s odometrom, to znamená počítadlom najazdených kilometrov, ktorý je zabudovaný v motorovom vozidle, zakázať zadováženie technických prostriedkov alebo softvéru inej osobe, respektíve ponúkať takéto služby smerujúce k neoprávnenému konaniu manipulácie s odometrom.
Ako ukazuje dlhoročná slovenská, ale aj zahraničná prax, pretáčanie kilometrov je v súčasnosti veľmi výhodným obchodom, na ktorom sa dá veľmi ľahko a veľmi efektívne obohatiť. S príchodom digitálnych odometrov nastúpili softvéroví odborníci a stáčanie kilometrov dostalo úplne iné rozmery, pričom pri tomto úkone si už dnes nikto nezašpiní ruky, kilometre sa totižto stáčajú pomocou počítača napojeného priamo do servisnej zásuvky na aute.
Navrhovanou úpravou ďalej zakazujeme používanie takzvaných antiradarov, uvádzanie, sprístupnenie alebo ponúkanie týchto antiradarov na trh, používanie zvláštnych výstražných svetiel a znamení neoprávneným osobám, ktoré na to nemajú zo zákona výnimku.
Súčasťou predloženého návrhu zákona je aj ďalší článok, ktorý hovorí o tom, že sprievodná novela, ktorá s týmto zákonom súvisí, o reklame a o zmene a doplnení niektorých ďalších zákonov v znení neskorších predpisov, hovorí o tom, že konanie, ktoré by smerovalo k tomu, že takéto výrobky by boli ponúkané, predávané alebo by sa inak uvádzali na trh, ponúkanie takýchto výrobkov bude ďalej sankcionované v zmysle vyššie uvedených zákonov a predpisov.
Predkladaný návrh zákona nemá žiadny vplyv na štátny rozpočet, rozpočet verejnej správy, na podnikateľské prostredie, nezakladá rovnako žiadne vplyvy na životné prostredie a ani na informatizáciu spoločnosti, avšak vyvoláva pozitívne sociálne vplyvy.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, rovnako ako aj s právom Európskej únie.
Ďakujem pekne.
24. 9. 2015 18:58:10 - 18:58:57 54. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1727 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brixi, Otto (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie  
115.
Ďakujem. Pán minister, pán predsedajúci, rovnako ako pri predošlom zákone v zmysle § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystupujem v prvom čítaní ako určený spravodajca.
Návrh zákona spĺňa po formálnoprávnej stránke všetky náležitosti určené v rokovacom poriadku, ako aj v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov.
Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby uvedený návrh zákona prerokoval ústavnoprávny výbor, výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny. Ako gestorský výbor zároveň navrhol ústavnoprávny výbor s tým, aby výbory prerokovali návrh zákona do 9. novembra tohto roku a gestorský výbor do 10. novembra tohto roku.
Zo znenia navrhovanej úpravy je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Ako spravodajca určený gestorským výborom odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. Zároveň odporúčam návrh zákona prideliť výborom v zmysle rozhodnutia predsedu Národnej rady.
Ďakujem pekne.
24. 9. 2015 18:55:17 - 18:56:19 54. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1726 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brixi, Otto (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu  
111.
Ďakujem, pán predseda.
Pán minister, kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som v zmysle § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku vystúpil v prvom čítaní ako spravodajca určený ústavnoprávnym výborom k uvedenému návrhu zákona. 
Návrh zákona spĺňa po formálnoprávnej stránke všetky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a rovnako aj v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov.
Predseda Národnej rady vo svojom rozhodnutí navrhol, aby uvedený návrh zákona prerokoval ústavnoprávny výbor, výbor pre obranu a bezpečnosť a výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny. Ako gestorský výbor zároveň navrhol ústavnoprávny výbor s tým, aby výbory prerokovali návrh zákona do 9. novembra tohto roku a gestorský výbor do 10. novembra tohto roku.
Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Ako spravodajca určený gestorským výborom odporúčam, aby sa Národná rada vo všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. Odporúčam zároveň návrh zákona prideliť výborom vrátane určenia gestorského výboru a lehoty na prerokovanie návrhu zákona vo výboroch v zmysle uvedeného rozhodnutia predsedu Národnej rady.
24. 9. 2015 9:08:49 - 9:09:54 54. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 1781 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brixi, Otto (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
18.
Ďakujem pekne, pani predsedajúca.
Pán kolega Zajac, no u vás sme zvyknutí na pomerne slabé vystúpenia, ale mám pocit, že teraz ste podliezli aj seba samého.
Neviem, ako to bolo za vlády KDH, lebo ja si to len tak veľmi matne pamätám, ale viem, že za oných čias sa tu až tak, keď ste vy boli vo vláde, investori nepredháňali v tom, ktorí na Slovensko prídu, kde prídu a za akých podmienok prídu. Ste nás tu teraz školil ako malé deti o tom, že ako má vyzerať ústava, ako majú vyzerať zákony, či my podliezame nejakú legislatívnu latku alebo nepodliezame.
Pán poslanec Zajac, vy ste čo, jeden zo 150 ľudí, ktorým by malo na tejto krajine záležať a namiesto toho ste absolútne deštruktívny voči tomu, čo sa v tejto krajine deje. Mali by ste byť prvý, ktorý by mal tlieskať ministrovi dopravy, že vôbec tu takýto investor prišiel a že tu vôbec má niekto záujem podnikať, keď vidí takých ľudí, ako ste vy, ktorí sedia v tomto parlamente.
23. 9. 2015 10:13:13 - 10:14:29 54. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 1723 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brixi, Otto (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)

46.
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán poslanec, ja rovnako nie som ako vy nadšený, že ministerstvo školstva riadi aj tak zložitú agendu, ako je, ako je agenda športu, ale, žiaľbohu, takto to tu je historicky nastavené a v mnohých krajinách nielen v Európe, ale aj vo svete, najmä tí na východ od nás, už jednoducho tie trendy zriaďovať samostatný vrcholný ústredný orgán štátnej správy pre šport a športovú reprezentáciu prevládajú. Ja pevne verím, že takáto aktivita po, ak nie po voľbách ďalších, ale po voľbách možno ďalších, príde aj na Slovensko a bude samostatný rezortný minister, ktorý bude mať na starosti iba šport, športovanie detí, mládeže a reprezentáciu.
Ja viem, že pán minister má rovnako množstvo iných problémov na hlave, ktoré súvisia so stredným, základným, vysokým školstvom, ale, žiaľbohu, niekto tu tak to nastavil pred rokmi a tá agenda dnes na ministerstve nemá možno také ani spoločenské, ani politické krytie, aby sa jej mohol venovať plnohodnotne tak, aby to nezaťažovalo ostatnú agendu, ktorú ako minister má.
Takže pevne verím, že to, čo ste tu dnes povedali, po ďalších voľbách alebo vo voľbách ďalších bude mať nejakú oporu, ak nie v samostatnom ministerstve, tak minimálne vo funkcii samostatného rezortného štátneho tajomníka pre šport.

23. 9. 2015 9:57:46 - 9:59:46 54. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 1723 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brixi, Otto (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)

32.
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Pekné dobré ráno.
Na úvod sa chcem poďakovať pánovi poslancovi Mihálovi za konštruktívny a veľmi vecný príspevok a pánovi ministrovi a celému pracovnému tímu, ktorý na tomto zákone robil skutočne niekoľko rokov, rovnako ako každému inému, kto sa na tom podieľal, za veľmi konštruktívnu, veľmi odbornú, veľmi vecnú diskusiu a ja pevne verím, že v tejto diskusii nie je na Slovensku jeden subjekt, ktorého by, obrazne povedané, nelízla, a kto by nemal možnosť sa k nej vyjadriť, pokiaľ takú potrebu mal.
Chcem len niekoľko poznámok. Ako hovoril pán poslanec Mihál, ja vidím zásadné pozitívum tohto zákona v transparentnosti toho, ako by sa mali prerozdeľovať peniaze od samotného štátu, od samotným zväzov až ku jednotlivým športovcom, čo dnes je veľký problém, lebo mnohokrát tí obyčajní mladí, úspešní športovci, tie deti na uliciach, ktorých rodičia na to mnohokrát nemajú, sa mnohokrát, žiaľbohu, nedostanú k reálnym peniazom na to, aby mohli športovať a vykonávať šport a reprezentovať, lebo tie peniaze sa v tom celom súkolí, kadiaľ tečú, jednoducho buď stratia, alebo nedostanú v takej miere k tomu konkrétnemu športovcovi, čiže ten transfer je veľmi dôležitý. Ja som veľmi rád, že pán minister to uchopil takýmto spôsobom, a verím tomu, že na konci toho dňa alebo toho samotného celoročného periodického cyklu tých športovcov, ktorí budú reálne športovať, bude čoraz viacej.
A dve také poznámky. Ja som nezachytil, možno sa mýlim, ma opravte, veľmi dôležitá vec je a tí, ktorí to robíte, pán poslanec Mihál asi má tú skúsenosť, viete, že aký je problém dnes, keď sa na Slovensku robí alebo organizuje množstvo športových podujatí, či domácich, či zahraničných, či medzinárodných. A ja by som bolo možno rád, keby ministerstvo v rámci toho druhého čítania hľadalo možno aj cestu s ministerstvom financií, ako nájsť nejaký mechanizmus, ako možno nepodporovať len jednotlivých športovcov a športy, ale aj tie športové aktivity a akcie, ktorých na Slovensku sa koná nemálo. Mnohokrát sú tu akcie a aktivity medzinárodné, ktoré reprezentujú Slovensko, ktoré priťahujú ľudí na Slovensko a ktoré nás môžu... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)

2. 7. 2015 17:11:44 - 17:11:58 53. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 1586 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brixi, Otto (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
90.
Ďakujem, pán predseda. Poprosím vás, do zápisu pri voľbe členky Rady pre rozpočtovú zodpovednosť som bol za, ale hlasovacie zariadenie mi nefungovalo.
2. 7. 2015 16:58:57 - 17:00:33 53. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 1627 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brixi, Otto (SMER – SD) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod  
84.
Ďakujem pekne. Pán predseda, kolegyne, kolegovia, Súdna rada volí na obdobie troch rokov členov disciplinárnych senátov z kandidátov navrhnutých sudcovskými radami, ministrom spravodlivosti a Národnou radou. Všetky oprávnené subjekty predkladajú dvojnásobný počet kandidátov na členov senátov alebo kandidátov na predsedov disciplinárnych senátov. Národnej rade bola doručená žiadosť Súdnej rady, na základe ktorej má Národná rada navrhnúť Súdnej rade 12 kandidátov na členov disciplinárnych senátov, a to po dvoch sudcov a desať iných osôb ako z radov sudcov. Dôvodom je vyhlásenie doplňujúcich volieb členov disciplinárnych senátov zavedených v databáze kandidátov navrhnutých Národnou radou.
Predseda Národnej rady vyzval oprávnené subjekty, aby v termíne do 3. júna tohto roku, respektíve do 19. júna tohto roku predložili príslušné návrhy ústavnoprávnemu výboru.
Ústavnoprávny výbor na 111. schôdzi 23. júna návrhy prerokoval. Uznesením č. 630 konštatoval, že navrhnutí – Michal Antala, sudca, Jozef Beňo, Martina Gajdošová, Ivan Kochanský, Tomáš Kozovský, Ján Majling, Anton Novák, Karol Posluch, sudca, Ivan Syrový, Miroslav Šupa, Pavol Toman, Jozef Tuhovčák – spĺňajú podmienky ustanovené v § 119b citovaného zákona.
Ústavnoprávny výbor zároveň odporučil vykonať voľbu podľa ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady v znení neskorších predpisov a Volebného poriadku o voľbe a odvolávaní iných funkcionárov schváleného uznesením Národnej rady Slovenskej republiky zo 17. júna 2011 č. 498.
Pán predseda, otvorte, prosím, rozpravu.
30. 6. 2015 10:57:53 - 10:59:45 53. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1472 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brixi, Otto (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)

65.
Ďakujem pekne. Takže budem reagovať na pani docentku Žitňanskú. Pani doktorka, ono veci sa majú tak, že niekedy ten život prinesie aj potrebu priniesť nejakú legislatívnu zmenu, ktorá možno nie je pripravovaná s tak veľkým časovým predstihom, a to iba kvôli tomu, lebo na strane druhej stojí veľké množstvo spotrebiteľov, v tomto prípade občanov, ktorí, žiaľbohu, sa stávajú obeťami mnohých spoločností, ktoré zneužívajú ich sociálnu situáciu, tieseň, rozumovú vyspelosť.
A, žiaľbohu, priznávam, že pôvodný zámer pri novele zákona o ochrane spotrebiteľa pri podomovom a zásielkovom predaji mal za cieľ chrániť všetkých občanov a chrániť ich aj pro futuro, ale, žiaľ, treba si uvedomiť, že v ochrane spotrebiteľa stojíme stále pri veľkých korporáciách, pri veľkých firmách, pri špekulantoch, stále na strane tej, ktorá ťahá za kratší koniec, a niektoré veci prináša život a treba ich riešiť flexibilne.
Táto novela, tento pozmeňujúci návrh vzišiel na základe iniciatívy nielen našej, ale na základe iniciatívy ŠOI-ky, sekcie spotrebiteľov na ministerstve hospodárstva a vzišiel v takej kvalite a v takom vecnom rozsahu, ktorý bude predmetnú situáciu, o ktorej som zadychčaný hovoril, riešiť.
Takže, prosím, nezhadzujme tú teraz nejakú dobrú aktivitu, ja viem, že vás možno niekedy mrzí, že ste za vašej vlády nedokázali spotrebiteľov ochrániť ani zbla, ochrana spotrebiteľa bola nulová. Tu sa za tri roky prijali zákony, pani docentka, ktoré ľudí priniesli opäť na stranu spravodlivosti v boji so šmejdami a s podobnými sociálnymi výpalníkmi, takže prosím či pána ministra, či pána bývalého štátneho tajomníka, či nás dvoch, ak chcete diskutovať, tak veďte diskusiu vecne, a, prosím, skúste byť trošku pozorná a rozumná.
Ďakujem.

30. 6. 2015 10:51:44 - 10:55:04 53. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1472 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brixi, Otto (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text nie je autorizovaný)

59.
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Ctené kolegyne, kolegovia, pán minister, vzhľadom k tomu, že sa rozmohli na Slovensku praktiky, ktoré naďalej súvisia s aktivitami tzv. šmejdov, teda skupín, ktoré okrádajú a zneužívajú dôveryhodnosť sociálne slabších a starších ľudí, rozhodli sme sa s pánom poslancom Martvoňom predniesť nasledujúci pozmeňujúci návrh, ktorý by takéto praktiky týchto skupín obyvateľstva eliminoval a ktorý by naďalej zákon o podomovom a zásielkovom predaji nejakým spôsobom precizoval tak, aby ho nebolo možné obchádzať.
Takže pozmeňovací návrh Otta Brixiho a Antona Martvoňa znie:
Za čl. II zákona o hospodárskej mobilizácii sa vkladá nový čl. III, ktorý znie:
Zákon č. 102/2014 Z. z. o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 151/2004 Z. z. sa dopĺňa takto:
V § 2 ods. 6 sa na konci pripája veta, ktorá znie:
"Na účely tohto zákona sa za prevádzkareň nepovažujú prevádzkové priestory využívané predávajúcimi a organizátormi predajných akcií na organizovanie a uskutočňovanie jednorazových predajných alebo prezentačných obchodných aktivít."
Doterajší čl. II sa označuje ako čl. III s tým, že v súvislosti s uvedenou zmenou sa v čistopise schváleného návrhu zákona vykoná legislatívno-technická zmena názvu zákona.
Samotné odôvodnenie. Existujúca právna úprava v prípade jednorazových predajných a prezentačných akcií spôsobuje, že ich organizátori a predajcovia majú možnosť obchádzať zákon, najmä ustanovením a ustanoveniami slúžiacimi k ochrane spotrebiteľa. Návrh pozmeňujúceho a doplňujúceho zákona má za cieľ predchádzať nekalým praktikám zo strany obchodníkov, ktorí zakladajú prevádzkarne tzv. ad hoc s cieľom sťažiť spotrebiteľovi uplatnenie jeho práv a následný výkon kontroly zo strany Slovenskej obchodnej inšpekcie. Je potrebné vymedziť, že novými prevádzkovými priestormi, aj keď sú v sídle ich firiem, na účely zákona o ochrane spotrebiteľa nie sú priestory využívané predávajúcimi na organizovanie a uskutočňovanie jednorazových predajných akcií. Ak sa spotrebiteľ dostaví do týchto dočasných priestorov na pozvánku a zakúpi tovar, nevzťahuje sa naň ochrana spotrebiteľa poskytovaná zákonom.
Čiže aby som to vysvetlil nejako v krátkosti. Stávalo sa to, že títo šmejdi a skupiny spoločností, ktoré sa zaoberali nekalo-súťažnými a nekalo-obchodnými praktikami, si zriaďovali tzv. ad hoc prevádzky na hodinku-dve, kedy nebolo možné zo strany Slovenskej obchodnej inšpekcie flexibilne reagovať na kontrolu týchto prevádzok a na kontrolu toho, čo sa v týchto priestoroch deje, čím chceme, samozrejme, takýmto zákonom, takýmto konaniam predísť a naďalej zabezpečiť to, že títo tzv. šmejdi a tieto spoločnosti budú môcť hlásiť a budú musieť hlásiť organizovanie takýchto akcií v dostatočnom predstihu, tak aby bol štát schopný reagovať, aby ľudia mali možnosť v dostatočnej miere sa oboznámiť s tým, čo sa na akcii bude predávať, ako sa bude predávať a za akých podmienok.
Ďakujem pekne.

25. 6. 2015 9:09:35 - 9:11:13 53. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1459 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brixi, Otto (SMER – SD) - poslanec NR SR Vystúpenie  
8.
Ďakujem, ďakujem pekne, pani predsedajúca. Ctené kolegyne, páni poslanci, vážený pán minister, dovoľte, aby som vás informoval o prerokovaní uvedeného návrhu zákona vo výboroch Národnej rady.
Národná rada svojím uznesením č. 1712 zo 6. mája tohto roku pridelila vládny návrh zákona na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru, výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, výboru pre obranu a bezpečnosť a výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny. Zároveň určila ústavnoprávny výbor ako gestorský výbor a lehoty na prerokovanie návrhu zákona vo výboroch. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanoviská k návrhu zákona.
Vládny návrh prerokovali: ústavnoprávny výbor, výbor pre obranu a bezpečnosť a výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny, pričom všetky tri výbory odporučili návrh zákona schváliť.
Výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie o návrhu zákona nerokoval, keďže nebol uznášaniaschopný. Z uznesení výborov vyplýva 17 pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov, ktoré sú uvedené v časti IV spoločnej správy. Gestorský výbor odporúča hlasovať o všetkých pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch spoločne s odporúčaním schváliť ich. Gestorský výbor zároveň odporúča Národnej rade vládny návrh zákona schváliť aj ako celok, a to v znení uvedených pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov.
Spoločná správa výborov Národnej rady o prerokovaní vládneho návrhu zákona bola schválená uznesením ústavnoprávneho výboru č. 625 z 15. júna tohto roku. Týmto uznesením ma zároveň výbor ako spoločného spravodajcu poveril, aby som na schôdzi Národnej rady pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona predkladal návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.

Deň v parlamente

<- ->