Vyhľadávanie v prepise rozpravy Vytlačiť stránku / Print page

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
12. 2. 2016 1:10:00 - 1:12:01 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1873 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Hlina, Alojz (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ono niekedy je fakt lepšie sa povzniesť, prípadne zasmiať, to pomôže prežiť ťažkú dobu. Ja si tiež niekedy pripadám ako v nejakom absurdnom divadle, hej. Tomu by jeden neuveril, čo sa dá s tým robiť. A stále si myslíte, však to je divadlo. Štipnem sa a zobudím sa a nie je to pravda. Problém však je, že je to pravda. Problémom je, že v zásade kolega čo hovoril, to je pravda. Proste absurdné veci sa v tejto krajine dejú. My sa na to pozeráme, pomaly sa od nás čaká, aby sme to rešpektovali, nadlho, pričom keby sa niekto ozval, tak začínajú mať s tým tí ľudia, ktorí v tom svete žijú, problém, prečo ich vyrušujete, keď im je dobre. A ja mám obavu takú miernu, že niekto teraz nastupuje, ide o krok ďalej a ide tento absurdný svet, ten váš svet chrániť.
Ja v súčasnosti som to chcel povedať aj v mojom vystúpení, ale poviem to teraz možno lepšie, mne sa dostala informácia, že včera z prokuratúry prišiel na policajné riaditeľstvo metodický pokyn, ako postupovať pri zadržaní ústavného činiteľa. Ten dokument naozaj existuje, tam prišiel v písomnej forme. To sú naozaj vážne veci, lebo súvisí to asi s tým, že keď mňa zadržali, porušili všetko, čo porušiť mohli, takže asi sa ráta s tým, že sa bude zvyšovať frekvencia toho. Dneska sme tu mali asi niečo urobiť, lebo mne ráno povedali, že dnes budem v putách večer, pričom nakoniec som sa dozvedel, že tie metodické pokyny sa už posielajú po políciách. Viete, ono problém je, že to je reálne. Keby to bol žart, keby to bolo divadlo, sa zasmejeme nad tým, zatlieskame tomu a povieme: „Dobré to bolo, dobre to napísal ten Havel, dobre to napísal ten Brecht.“ Problém tu je, že toto je reálne a vy tento váš svet začínate mať potrebu chrániť za každú cenu.
12. 2. 2016 0:06:17 - 0:20:53 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1873 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Hlina, Alojz (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Vážená pani predsedajúca, vážené kolegyne, kolegovia, už som raz vystupoval, teraz to tu je možno jedno z mojich posledných vystúpení, možno aj posledné vystúpenie o polnoci, tesne po polnoci. Takú len technickú poznámku poviem. Ja som nikdy teda nebol nejaký veľký fanúšik 2D modelov, ale, dobre, keď teda má niekto pocit, že je to nevyhnutné, terajšia inštalácia mi dovoľuje byť trošku principiálnejší. Viete, keby tu bola iba jedna inštalácia, by bolo asi nekorektné, keby som namietal, lebo som nenamietal predtým, ale ja vás chcem poprosiť, pani predsedajúca, že som pripravený počas môjho vystúpenia tie figuríny, aby som nepoškodil tie figuríny, dať nabok, pričom keď skončím s prejavom, som pripravený tie figuríny doniesť sem naspäť. Nechcem ísť s nikým zápasiť, je tu Šuca a v určitý moment by to mohlo byť zaujímavé, ale ja sa o papierové figuríny naťahovať nebudem, ja viem zabojovať, aj viem sa o niečo pobiť, ale o papierové figuríny bojovať nebudem, ja sa chcem korektne dohodnúť, či mi dovolíte urobiť, sú dve, lebo z nich jedna je ako schizofrenik, všetky tri kusy figurín posunúť o dva metre ďalej. Sám to urobím a potom sám vám ich vrátim, aby vám to nechýbalo, naspäť, lebo ja sa chcem vo svojom vystúpení venovať zdravotným sestrám a zdravotníctvu a problému, ktorý zdravotníctvo znamená, dobre. Vieme na tom prípadne sa dohodnúť? (Reakcia z pléna.) No oceňujem to. A teraz odnesiem tie vaše figuríny odtiaľto a ja vám ich donesiem po mojom prejave naspäť, dobre. Ďakujem za ústretovosť aj pánovi Šucovi, lebo ten sem už štartoval, čo v určitý moment by mohlo byť zaujímavé, ale nestojí za to toto, papierová figurína určite.
Prosím vás, pekne k meritu veci. Ak hovoríme o zdravotníctve, ja som už niektoré tie skutočnosti hovoril pri školstve. My sme mali dneska protest proti rozkrádaniu v zdravotníctve na veľmi dobrej adrese. To je ako pomaly v realitnom trhu, keď čo najkľúčovejšie ukazovatele ceny nehnuteľnosti sú tri, lokalita, lokalita, lokalita, a keď chcete miestne príslušne protestovať proti rozkrádaniu zdravotníctva, znova ste determinovaný troma ukazovateľmi a to sú lokalita, lokalita, lokalita. A vzhľadom na okolnosti nám to prudko vychádza na Súmračnú 25. Preto tam dneska ten protest bol. Ja sa chcem poďakovať všetkým ľuďom, ktorí tam boli. A nebolo nás tam až tak málo na slovenské pomery a budeme tam aj o týždeň. Dohodli sme sa tam aj s tými ľuďmi, oni sľúbili, že pozvú tam ďalších, lebo čarovne nám pošta z toho nič nedoručila, my sme vytlačili sto tisíc letákov, ja som to zaplatil, nebolo to málo, pošta na to údajne zabudla. Všetci, ktorých som sa na to spýtal, to v schránke nenašli, takže sľúbili, že tam prídu a ešte niekoho zavolajú. Čiže je vysoký predpoklad, že raz možno ja budem posledný idealista v tejto krajine, raz možno sa ľud tejto krajiny zobudí a povie, dosť, jedna z možností, ako to ukázať, je budúci štvrtok o piatej popoludní na Súmračnej 25. Naozaj ak si chcete nájsť dobrú lokalitu na protest proti rozkrádaniu v zdravotníctve, tak top adresa na naozaj Créme de la créme je Súmračná 25. Pozývam tam všetkých. Dokonca to bude budúci štvrtok aj s kultúrnym programom. Zaspievajú tam V dolinách, ale v pôvodnej verzii, lebo už aj to vedeli dobabrať. Viete, ja žasnem už, už aj na Modlitbu za Slovensko som sa tu pána Maďariča pýtal, či si od Rúfusa, chudáka nebohého, ale od jeho rodiny pýtali práva ju používať na ich mítingoch, čom aj iní kolegovia vedeli by rozprávať tak, že koho použijeme, zneužijeme v kampani. Prosím vás, niečo nechytajte, niečo nechajte bokom. Aj V dolinách je pekná pesnička, hej, tak pekná, že by sme ju nemuseli sprzniť na mítingoch, na mítingoch strany SMER. Takže tam zaznie. Už keď tak vrátime to tam, ale v tom pôvodnom znení.
Ako bojovať proti tomu, čo je dnes v zdravotníctve? Poraďte mi to. No však už zdravoťáci vystúpili, poraďte, ako zmeniť, hej, DRG, eHealth, čo lepšiu skratku keď tam dáš, i to je minimálne desať miliónov eur navyše, musí to ísť hneď anglicky. Proste to je základ, keď to neznie anglicky, nemôžeš pýtať za to viac ako desať miliónov eur, proste to sú také akože axiómy, hej. Aj v Kežmarku, nechcem sa nikoho dotknúť, ten anglický výraz evokuje cenu a evokuje to, že to môže byť. Poraďte, ako zmeniť to zdravotníctvo, ako to urobiť, aby v ňom nekradli pacientom vankúše spod hláv, tým ľuďom povedať: „Neberte tým ľuďom vankúše spod hláv, však to sa nepatrí.“ Ja som to tu hovoril, hovorím to ešte raz možno posledný. U nás na Orave, Ivan možno o tom vie, sa traduje o jednom miništrantovi, nedajbože, neviem, či vieš, ktorý to je, hej. Jeden bol miništrant a cestou do sakristie tam zo zvončeka si niečo zobral. Nesie sa to ako tieň s ním doteraz. Proste ako niekto zobrať zo zvončeka peniaze? Ako môžete zobrať peniaze zo zdravotníctva? Ako môžete pacientovi zobrať podhlavník spisovne spod hlavy? Ako to môže niekto urobiť v 1 000-eurovom saku. Poraďte mi v tom, ja neviem, ako sa to dá vyliečiť. Sa to dá vyliečiť možno naozaj tými protestmi, možno naozaj tým, že povieme, že sa to dá urobiť odtiaľ potiaľ, vážení, naozaj že vyšleme jasný signál o tom, že sa to nesmie robiť, lebo že inak odtiaľ vyhádžeme všetkých.
Prosím vás, ako si dovoľujete po kauze cétečka urobiť kauzu nejakého Kostku? Veď tu rozum stojí. Mňa to už teraz ani nebavilo čítať, hej. Ale tu pán Beblavý to spomenul, ako nejaký voodoo šarlatán proste dostane zmluvu na 3 mil. eur, veď to je 90 mil. korún, za to, že pichá, veď to tu ja som teraz prvýkrát počul, ihly podľa nejakej schémy. Nebláznite, veď to nie je v obchodnom dome IKEA, kde si kúpite skrinku, kde máte návod s tým, že zložíte si ju doma sám, veď to nemôžeme tak robiť, že niekto zazmluvní šarlatána, dá mu informáciu, kde nakúpi tie ihly. Kúpi ich v obchodnom dome IKEA? Tam majú lacnejšie také sety kuchynské ja neviem. A teraz kde sme sa to tým dopracovali? Po cétečku nájdeme Kostku? A ešte ako to s tým Kostkom ideme robiť, pani predsedníčka poslaneckého klubu? Vážna vec je taký Kostka. Rozumiete tomu, ja neviem že vy ste nejaké vnútorné signály, však ho hoďte cez palubu. Masíruje? Vie nejaké citlivé údaje o príslušnej veľkosti ja neviem, keďže sa ho bojíte, alebo si vás fotil, ako ste tam chodili, preto je tak chránený? Ja neviem som hovoril dakedy, že tých, čo chodili po bordeloch, nafotili a furt v nejakom šuplíku tie fotky pristáli. Tak teraz ja neviem ste fotili Kostku a teraz nieže vyhodíte Kostku, ale na rok bude mať Kostka nie 3 milióny, ale 9 miliónov. Ja hovorím, to je normálne sofistikovaný pokus, ako úplne zničiť zdravotníctvo, úplne ho zdecimovať načisto, pričom tu budú len kliniky Kostku. Ak prejdeš a ti pritom nepomohol Kostka, tak už ti pritom nepomohol nikto. A Kostka bol zazmluvnený na miliardy, hotovo. Ja neviem v tejto krajine je to možné teoreticky, fakt bez všetkých žartov, v tejto krajine sa týmto smerom pokojne môžeme vybrať, že sa tu postaví pán Raši a prečíta, že tá metóda zazmluvnená a ten výkon proste dosahujú vynikajúce výsledky (podpísaný Richard Raši). Dneska to dal. (Smiech v sále.) Proste ja som to hovoril v takej hyperbole, že on je schopný prečítať aj svoje meno a on ho dneska naozaj prečítal. Viete, to je fantázia, o čom človek by ani nepovedal, že sa toho dožijem v tomto parlamente, že pokojne je tu možné, že príde sem návrh s tým, že na čo je Mickiewiczova, ja neviem ani je ten Ružinov, neviem kliniky, Kostka.
Vážení, ja sa chcem poďakovať tým sestričkám. Sú našou vizitkou, toho, my muži čo sme zač. Sme krajinou krčmových hrdinov, vážení. To je hrdinov v krčme? To je hrdinov po piatom pive? To je búchanie po stole s tým, ako by kto chcel zmeniť svet, to ukázať doma pri televízore, hučať do ženy tak, ako hučí, tam to plastové pivo v ruke, pričom hučí do nej, že keby on tam bol, on by im to tam ukázal. To je hrdinstvo. Tie ženy, viete, sú našou smutnou vizitkou toho, čo sme my zač. No bojujú ženy v tejto krajine, prosím vás, veď protest tých sestričiek je protest sestričiek, ženská záležitosť na 90 %. (Potlesk.) Je to hanbou. Naozaj ony nám nastavili zrkadlo žien, ktoré od hrnca utekajú ku matematike svojich detí, potom do roboty a ešte na protest a doma majú rozvaleného muža, ktorý pije pivo z plastovej fľaše a nadáva na celý svet. No to je ale životná perspektíva, no takto sme dopadli. Naozaj obrovskú maximálnu úctu mám k tým ženám. Kto už iný by to mohol byť, ak toto nás nezobudí, ako ženy. Ja som bol sa pozrieť v Žiline na protest tých sestričiek a ja som to na tom Mariánskom videl, ako tam tie chúďatá stáli. Ja som si to v ten moment uvedomil, akí sme úbohí, čo to je za úbohú krajinu, keď tam stáli ženy chúďatá, ktoré riskovali, ktoré idú s taškami ovešané z predajne BILLA neviem, zdakade, utekajú domov, z domu tam a doma majú hrdinu pri televízore, som zvedavý, či sa nájde zopár mužov, ktorí sa zastanú svojich žien, prosím vás, veď to je des, to je naozaj smutnou našou vizitkou. Neviem, či má zmysel sa tuná rozprávať o tom stave v Hanušovciach, ja som videl, že je zabezpečená zdravotná starostlivosť v Hanušovciach, by vám to jeden mladý človek vedel vysvetľovať, ako tam mal ísť na operáciu, kvôli ktorej nešiel do Rakúska, každú sezónu chodí cez zimu robiť do Rakúska, teraz tam kvôli tomu nešiel, lebo si chcel dať spraviť meniskus, nemá ani to urobené, ani peniaze za to naspäť, lebo z prešovskej nemocnice ho poslali preč s tým, že tretieho tam mal nastúpiť, keď povedali mu, že nemá kto rezať u nich, teda to robiť možno tam mal kto, ale nemal kto tam vytierať obväzy, tak ho poslali domov a ten chudák ani peniaze, ani meniskus urobený nemal. No tak dopadol mladý chlapík, tridsiatnik z Hanušoviec nad Topľou. Viete, smeráci, kde sú Hanušovce nad Topľou? Vie Počiatek, kde sú Hanušovce nad Topľou? Tam nie je päťhviezdičkový hotel, no asi to nevie.
Prosím vás, skončím s tým, že sa chcem poďakovať tým sestrám a vzdávam im veľkú úctu a je našou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby ľudia nestratili vieru v to, že má zmysel bojovať. Teraz ak sa niekto zodvihne s tým, ako s nimi dohrá tú cynickú hru s tým, že ich pokorí, tak znova to zabetónujeme na dekádu dopredu.
Vyzývam neviem koho, ja neviem, kde to tam zájde, prosím vás, nepokorujte ženy, to je inak znakom veľkej úbohosti. Mne minule tu niekto spomínal, že nejaké tie sestričky v Prešove museli asi hodinu a pol sa kajať, museli sa ospravedlniť nejakému ich riaditeľovi. Kto je ten riaditeľ, ten nech sa mi pozrie do očí. Kto je ten úbožiak? Čo je to za úbožiaka, keď hodinu a pol sa nechá doprosovať sestričke, nechá pokoriť tak ženu? Čo to je za chlapa? Je to smerácky hrdina alebo čo to sú za ľudia? Musíme to kvôli tým sestričkám urobiť. Prosím vás, nechajte ich, nepokorujte ich, nechajte ich vrátiť sa do nemocníc, jednajte s nimi slušne. A poďme sa začať o tom rozprávať, ako sa to dá vyriešiť. A teraz, viete, napadá ma expresívny výraz a nepoužijem ho, ale ak sa teraz budete vyvršovať na tých sestričkách a budete ich chcieť nechať pokoriť, tak neurobíte dobre. Minimálne v mojom prípade neurobíte tak dobre, lebo takých hrdinov som už videl, takých hrdinov som už počul, ktorí nezaslúžia si ani štipku rešpektu. A presne taký postup bol aj v mojom prípade. Neberte to v zlom. Tie možnosti sú také malé, ale nejaké predsa sú aj v tejto smutnej, naozaj smutnej krajine plnej krčmových hrdinov. Keby niekto chcel vedieť, ako sa tu dá s tým začať alebo postúpiť o krok alebo o dva kroky ďalej, tak skúsme si to definovať vo štvrtok budúci týždeň pred centrálou strany SMER o sedemnástej hodine. Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
11. 2. 2016 22:35:54 - 22:36:47 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1873 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Hlina, Alojz (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem veľmi pekne. Ja v zásade nechcem komentovať prejav pána Rašiho, lebo bol presne podľa mojich predpokladov, ale... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Faktická slúži na to, aby ste komentovali jeho prejav.

Hlina, Alojz, poslanec NR SR
Hej, tak vidíte, môžem sa živiť ako analytik alebo prognostik. Prosím vás, ale tak ma zastavte, dám to ako procedurálny. Vy ste počas vystúpenia povedali slovo kecpult, vy ste tu všetci strážcovia poriadku, slušnosti a všeličoho všetkého. Prosím vás, to je rečnícky pult. Viete, pokiaľ ...

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Ospravedlňujem sa, pán poslanec, že som použil taký výraz.

Hlina, Alojz, poslanec NR SR
No viete, nehodí sa to, uznáte to sám.

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Neprišiel mi na rozum ten správny výraz, ospravedlňujem sa.

Hlina, Alojz, poslanec NR SR
Dobre, no tak beriem to. Dobre, je to korektné, že ste sa ospravedlnili.

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Pokračujte vo faktickej poznámke.

Hlina, Alojz, poslanec NR SR
Ja som v zásade iba to mal na mysli, že naozaj by ste teda mali prispieť aj vy k zlepšeniu tej kultúry.
11. 2. 2016 21:55:25 - 21:57:25 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1873 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Hlina, Alojz (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem veľmi pekne. Ja sa o tom, že tie sestričky sú hrdinky a dávajú nám mužom vizitku o našej zbabelosti, budem venovať vo vystúpení, teraz dovoľte povedať len malý postreh.
Všimnite si tú košickú kliku, vystúpil pán Čislák a už je pripravený pán Raši. To sú čisté Košice. Kde je pán Paška? Je vzadu u Pellegriniho? Viete, predstavte si, že by sme riešili teraz kultúru a boli by tu Žilinčania, ktorí by to mali v rukách. Viete, to je besné. To je besné, že až takto plasticky 3D vidíme, čo sa deje.A teraz mi dovoľte taký malý postreh povedať. Košice sú druhé najväčšie mesto na Slovensku. Primátor tohto mesta berie, myslím, teraz 400 eur mesačne, alebo to tak bude, lebo bude mať znížený plat. A tento primátor druhého najväčšieho mesta tu o chvíľku bude stáť za pultom a bude hovoriť o úspechoch slovenského zdravotníctva, a pritom mu praskajú koľajnice, mrznú mu deti pod igelitom. Rozumiete tomu? Je to v meste kultúry, vážení, to bolo európske mesto kultúry, Košice a deti mu mrznú pod igelitom. Prosím vás, to je besné, však už niekto by mal povedať aj vo svete, čo sa v tejto krajine deje. Ako môže primátor tohto mesta rozprávať, že už je toaletný papier v nemocniciach, prosím vás, praskajú mu koľajnice. Košičania, toto robí váš primátor, vám praskajú koľajnice, deti mrznú pod igelitom, pričom on tu bude hodinu čítať z papiera. Pán Čislák aspoň čo-to vedel z hlavy, to, čo mal, ale čo si dal aj z hlavy. Sem príde predseda parlamentného výboru, primátor druhého najväčšieho mesta na Slovensku a ešte aj svoje meno prečíta z papiera. Prosím vás, toto je košická klika 3D, nech sa páči, príjemné predstavenie. (Potlesk.)
11. 2. 2016 20:45:19 - 20:47:19 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1872 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Hlina, Alojz (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne. Pravdou je, že ja som to predchádzajúce uznesenie nečítal. A keby som bol vedel, že naši tam dávajú komisiu, pričom by ma niekto bol počúval, ja by som povedal, nepíšte to tam, lebo ak chcete niečo pokaziť, tak napíšte to tam. Čestne to priznávam. Ale teraz som tak maličký, mňa nikto k nejakému návrhu uznesenia nevolal. Ale stále platí to, čo som hovoril, keď pán Petrák čítal, tak čítal ako absolvent VUML, čo vy teoreticky môžete byť, ja ani teoreticky nemôžem byť absolvent VUML, dobre, lebo vekovo to nesedí, ale to už nechajme tak. Ja si myslím, pán kolega, že sifón, proste je to magické slovo pre školstvo, sa musí stať sifónom, viete, ako otravoval toho vrchného Bolek Polívka, že chce sifón. A vrchný mu povedal, že sa podáva iba ku káve, a Bolek povedal, že aj tak ho chce. Proste my musíme tlačiť sifón, vy ste boli schopní kúpiť sifóny deckám do školy za 300 eur (za kus), proste my vám ten sifón musíme oplieskať o hlavu vždy. Buď tie sifóny z tých škôl dáte preč, donútite tú firmu, aby dala nové sifóny, lebo my nemôžeme pre zdravie tejto spoločnosti nechať sa tie deti pozerať na ten sifón za 300 eur, lebo ich zničíme, my zničíme tú pozornosť. Čiže vy musíte donútiť firmu KVANT, neviem, čo sú to zač, nech kúpia nové sifóny, peňazí majú dosť, tie staré nech vyhádžu na smetisko, nech tam dajú nové sifóny. Toto by malo byť v uznesení. Ja keby som dal uznesenie, toto tam dám, lebo my nemôžeme donekonečna tým ľuďom hovoriť, tu sa môže robiť všetko a nič sa nikomu nestane. To nevadí, že sifón stojí 300 eur, to sa rozchodí, na to sa dá zvyknúť. Začnime od sifónu, sifón musí byť magická formulka pre problémy slovenského školstva, sifón, sifón, musí vám to drieť uši, sifón, sifón, sifón, sifón.
11. 2. 2016 19:45:29 - 19:47:29 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1872 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Hlina, Alojz (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem veľmi pekne. Chýbalo mi tam vytvorenie komisie. Ako môžete dať nejaký návrh uznesenia, ktorého vlastne úlohou je nič neriešiť a nenapísať vytvorenie komisie. Tento základ nepoznáte. To na tých večerných VUML učili. Proste, ak je nejaký problém, chcete ho odložiť, tak povedzte, že vytvoríte komisiu a tá to posúdi komplexne. Ako môžete také uznesenia robiť? Viete, už by to, mimochodom, malo byť na stoloch. Ak mám za niečo hlasovať, ja by som chcel vedieť, za čo to je. Tak dúfam, že to bude. Ja si to pozriem, dobre, ale tá komisia tam fakt chýba, vážení. Však vy ste nejakí socialisti. Vy ako socialisti tu by ste proste jasne mali postupovať v zmysle lajny. Komisia tu všetko vyrieši komisia, posúdi to komplexne. (Reakcia z pléna.) Avšak v tom texte to nečítal. No však možno nakoniec tam aj bude. Mne tam chýbalo odpratanie sifónov. Čo s tými sifónmi idete robiť? Chcete tie deti nechať sa pozerať na tie sifóny? Chcete tie deti nechať v tých triedach, kde niektorá učiteľka, niektorý učiteľ (ten slobodnejšie) povie, ten sifón stál okolo 370 eur. A ja vám poviem, ja dám iný návrh uznesenia oproti vášmu uzneseniu. Buď odtiaľ dáte preč sifóny a splachovače s tou vašou afinitou vo vzťahu k hajzlom, alebo tam potom dám návrh, že na každý ten splachovač treba nalepiť korektnú nálepku, ten splachovač bol kúpený za sumu 370 eur za vlády Roberta Fica v rokoch 2012 až 2016. To je čistá faktografia, doplňte to tak, aby bolo jasné, kto zabezpečil tie sifóny pre deti, kto ničí... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
11. 2. 2016 19:30:19 - 19:31:52 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1872 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Hlina, Alojz (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem veľmi pekne. Ja teda nechcem nejako slovičkáriť, lebo však aj mne sa stane, že sa niekedy prekecnem alebo pomýlim. Ale podľa mňa to nebolo také pomýlenie si slovíčok, pán Blanár. To je váš mentálny svet. Vy ste vo vašej reči doslovne povedali, že vy ste tam investovali spolu s poslancami 20 mil. Pán Blanár, vy ste to neurobili. Vy keby ste si spravili nejakú firmu, piekli by ste chlieb, nakúpili by ste si nejako technológiu, vtedy by ste investovali. Fakt, čestné slovo, pozrite si, kúpte si nejakú knižku ekonómie pre stredné školy alebo možno základné už školy. Vy ste použili verejné zdroje nejakým spôsobom, vy ste neinvestovali vaše peniaze. Prosím vás, my by sme sa naozaj mali zbaviť toho tvrdenia, že vy ste niečo, že vy ste tí, čo ste niečo z vrecka vytiahli, vy ste zachránili tento svet. Vy spravujete verejné zdroje a spravujete ich zle. Možno niekto menej zle, niekto viacej zle z vás to robí. Ja som pripravený rozprávať o tom, že v Žiline možno trochu je to s tým menej zle ako inde. Ale, pán Blanár, vy ste neinvestovali vaše peniaze, dobre, naozaj proste urobme switch v tej hlave, aby sme si to nemýlili. To nie sú vaše peniaze. To sú verejné zdroje, ktoré vy spravujete do určitého času. A ten sa vám skončí o chvíľu.
11. 2. 2016 14:52:59 - 14:54:59 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1872 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Hlina, Alojz (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem. Stále zotrvávam na tom, čo som povedal, môj odhad je niekde medzi tretinou až polovicou vysokých škôl, ktoré keď zrušíme, nič sa nestane. A ten východ mi tu asocioval preto, lebo som tam teraz týždeň bol a zajtra tam idem znova. Ale myslím, že vysoká škola je niekde aj na Orave, čo nikdy nebývalo, hej, niekde v Dolnom Kubíne, neviem, či aj nie v Trstenej sa dá niečo študovať. To je na smiech, vážení, si treba povedať naozaj v tomto krutú pravdu.

Viete, tie veci sa dejú preto tak, lebo sa programovo kalkuluje s tým, že si to môžete dovoliť, lebo v zásade sa tu nič neudeje. Ľud tejto krajiny nie je schopný akcie, nie je schopný proste nejakej reakcie, nie je schopný sa zjednotiť.Všimnite si, akú tu zvolil taktiku SMER, proste, áno, platy učiteľov v istom pomere sú vysoké, čo tí vlastne učitelia v Bratislave chcú? Tá taktika je funkčná, zaberá. Ja som to zas naschvál obišiel vo svojom vystúpení, snažil som sa venovať niečomu inému, ale na to, aby sme to zlepšili, a nehovoríme o tom, aké je to zlé, treba vyslať jasný signál. No a politici ho neregistrujú. Jednou z možností, ako ho vyslať, je trebárs aj prísť dneska o piatej popoludní pred centrálu strany SMER, lebo to je tá správna adresa, vážení, ak hľadáte správnu adresu, ako upozorniť na problémy v zdravotníctve a školstve, tak tá top adresa v tomto prípade je určite centrála strany SMER, Súmračná 25. A tam dneska o piatej popoludní budem mať zhromaždenie. Zoberte si tam so sebou aj rolku toaletného papiera. Ďakujem.
11. 2. 2016 14:25:47 - 14:45:05 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1872 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Hlina, Alojz (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Vážená pani predsedajúca, vážení kolegovia, pardon, kolegyne, kolegovia, je ťažké urobiť switch z posedenia s občanmi v nejakej dedine na východe, kde ja teraz pobývam často, lebo keď je predvolebná kampaň, treba byť medzi ľuďmi, čo, zdá sa, nie všetci majú radi, pričom niektorí už si odvykli aj medzi ľudí aj tesne pred voľbami ísť, a teda, ten switch dokončím, preswitchovať sa na vystúpenie v parlamente. Ale skúsim to urobiť. Ja som to už raz dávno dal na taký bilbord, čo mám, ale je stále aktuálny, teraz výnimočne, taký výrok historický, že Jeruzalem padol vtedy, keď deti prestali chodiť do školy. To má súvis s nejakou históriou, nechcem to tu tým zaťažovať. A koniec koncov pravda je, nie všetko viem o tom, ale ten výrok sa mi hrozne páči. A ja si myslím, že keby sme to preniesli na našu situáciu, mne dva týždne moje dcéry nechodili do školy. Nuž keby bolo toho všetkého, to vzplanutie ducha, čo teraz nastalo, že by padol SMER, hej, lebo by sme preformátovali ten výrok, že SMER padol vtedy, keď deti prestali chodiť do školy, pokojne by som s tým bol konformný, pre dobro tejto krajiny. Ale odhliadnuc od toho pre dobro tejto krajiny v tom, že SMER nieže je to, čo je, ale že je tak silný, ako je, mňa zaráža to, že sme proste to dovolili, aby niekto tak silný bol, lebo tá moc korumpuje a SMER to korumpuje absolútne. Takže neviem, či sa to podarí, ale to, čo vám posledné zoberú, je nádej. Prosím vás, v školstve ja som sa nikdy nepasoval za odborníka. Koniec koncov ani nemám dokončené vysokoškolské vzdelanie, čo tu poniektorí veľmi radi často spomenú, hej, v treťom alebo v štvrtom ročníku, ja si to myslím, že to bolo v štvrtom ročníku, ma vyliali z poľnohospodárskej vysokej školy, lebo som na ňu prestal naozaj chodiť fyzicky, lebo som to nestíhal. Ale pokojne môžete hovoriť, že som to aj nezvládol, je mi to pre túto chvíľu naozaj jedno. Verte však tomu, že v tých ponovembrových časoch, korešpondenčných, by som si toho porobil, nazbieral aj zo päť v igelitke, dobre, cez e-maily, cez faxy.
A tu chcem hovoriť, mňa hrozne mrzí, čo sa stalo so vzdelaním, ako sme ho zdecimovali a jak sme tomu zobrali vážnosť. Ja som z Oravy a odtiaľ keď šiel niekto na vysokú školu, to ergo niekde šiel. Proste to bolo takým znakom určitým, že z toho chlapca raz možno niečo bude, hej. A tak to bolo chápané, prosím vás, teraz ja to zjednodušene hovorím, že nezoberú ho do roboty, ide na tú vysokú. Naozaj už dneska študuje každý. Prosím vás, u nás robia pohovor v gastronomickej prevádzke, sedí tam dvadsať mladých ľudí, z toho devätnásť študuje a ten dvadsiaty ide študovať na vysokú školu. A potom je naozaj namieste otázka, kde, preboha, všetci chcete robiť, tu všetci budeme manažéri, čo budeme manažovať, bude to Fero z Lendaku, ktorý ako jediný si ešte povie, že lopatu do ruky zoberie? My sme zdecimovali to vzdelanie. A to súvisí proste aj s tou situáciou. Ako ste poslali do školy každého, je proste zmyslom teraz mať čo najviac toho a všetci to musia skončiť, prosím vás, v tomto bol boľševik o niečo poctivejší. Za boľševika na poľnohospodárskej vysokej škole bolo MRH, sme museli vytrpieť MRH, lebo však to bola politika. Ale potom tam bola anorganická a organická chémia a hlupák, ktorý nevyletel na anorganickej, tak, garantujem, vyletel na organickej chémii. Proste po prvom ročníku tam zostalo o niečo kvalitnejšie to prostredie, ako to, čo tam nastúpilo. Prosím vás, dneska to skončí každý. To je naozaj. A to je podľa mňa peklo. To decimuje to vzdelanie. Veď to je na smiech. To je z tohto pohľadu na smiech, že robíme to preto len a len, lebo je na to kredit, peniaze a toho vysokoškoláka tak urobíme naozaj z každého.
Ja som to už hovoril v tomto parlamente, zopakujem to veľmi expresne, ja upozorňujem nielen na to, že ak človek vyštuduje, že to stálo štát nejaké peniaze, ja aj na sociologické škody na vedomí tých ľudí, ak to chlapča skončí štúdium na nejakej korešpondenčnej univerzite v Michalovciach. Proste som teraz bol na východe, som sa dozvedel, že aj tam je vysoká škola nejaká, jej detašované pracovisko. Ja Michalovčanov mám rád, ale, prepáčte, na čo je vysoká škola v Michalovciach? Veď, prosím vás, nerobme si z toho žarty, hej. Čiže to chlapča alebo to dievča skončí to štúdium, má Glade, pozrie si to, má ešte tú pečiatku a povie si, dostane 1 500 eur pri nástup do roboty, auto a telefón k tomu, lebo však je manažér, však má tam manažment nejaký manažér. A dá si inzerát do Profesie, potom čaká týždeň, čaká dva týždne. A nikto nechce manažéra zo Stropkova. A teraz čo sa stane, prosím vás. A to je tá sociologická škoda na vedomí tých ľudí, lebo čo je živšie, čo je zdravšie, tak ide umývať riady do Anglicka, hej, čo je slabšie, tak zostane doma nahnevané na celý svet s tým, aký je nespravodlivý, ako ich nikto nechápe. A máme tak jedného ďalšieho toxického, proste znechuteného, zdecimovaného človeka v republike, nešťastného, ktorý už nepôjde v montérkach, lebo však on má Glade, hej, ale bude nadávať na celý svet, o čo bol poctivejší boľševik v tom, že niekomu dal montérky a povedal: „Choď a rob“. Ja som sem kandidoval pred štyrmi rokmi a mal som vtedy heslo: „Lepšie je mať kvalitné montérky ako nekvalitný diplom.“ Nič odvtedy sa nezmenilo, ešte sa v tom pritvrdilo. Naozaj je poctivejšie dať tým ľudom kvalitné montérky ako nekvalitný diplom. Je to poctivejšie, je to férovejšie od nás. A v tom je možno aj to riešenie. Prosím vás, nemôžete študovať na vysokej škole v Michalovciach. Proste peniaze, ktoré sa ušetria tým, že nebude študovať každý, a to navyše v Michalovciach, potom môžete dať pre tých ľudí, ktorí majú teraz naozaj vnútorný pocit, že proste im treba peniaze pridať.
Zazlievam kolegom tuná z juhu, proste za každú cenu, proste to decko je jedno decko a má jeden študent pomaly zamestnanca v kotolni, riaditeľa, školníka a štyri učiteľky a kúri sa v školách možno kvôli trom deťom niekde, na čo je to dobré? Ale to nie je politicky rozumné. Oni politicky na to vsádzajú, že musia udržať školy. Ja som tu už na to apeloval nie raz, nie dvakrát. Nerobte to tým deťom. To decko nemôže vyzrieť, dozrieť v takomto demotivujúcom neaktívnom prostredí proste, dobre, ak škola nemá mať tristo detí, tak to nie je škola. Proste vy sa potrebujete socializovať v tom prostredí, potrebujete spoznávať nových ľudí, potrebujete si nájsť frajerku, nemôžete v jednej dedine zostať a umrieť. Proste veď o tom to je. A toto zazlievam, že tam sú ďalšie rezervy, ak niekto bude hľadať rezervy. A ja skončím teda s tým, že dám aj návrh na riešenie, nielen konštatovanie stavu, však takých tu ešte bude, čo skonštatujú, ako je to zlé, a aj ponúknu nejaké prípadne návrhy na riešenie tohto stavu.
Ale vyjadrím sa ešte k tomu, kde sme to dopracovali, poviem niektoré príklady k tým vysokým školám. Prosím vás pekne, ak na právnickej fakulte v Banskej Bystrici je vedúcim katedry pán Branislav Fridrich, to je to isté, ako keby učil na policajnej akadémii Al Capone alebo Vareha účtovníctvo. To je proste to isté. Keď bude Vareha učiť účtovníctvo na Ekonomickej univerzite v Bratislave, je to v zásade to isté, ako keď teraz je na UMB v Banskej Bystrici. Branislav Fridrich, človek, ktorý, mimochodom, robil poslaneckého asistenta vášmu poslancovi, je šéfom, vedúcim, pokiaľ ide o ústavné právo, človek, ktorý zastupuje úžerníkov, človek, ktorý zastupuje nebankovky, človek, ktorý vymáha od desiatok tisíc biednych ľudí v tejto krajine zmenkové úroky, katedry na Univerzite, UMB v Banskej Bystrici, Mateja Bela. To už nehovorím o inej kreatúre, čo učí tuná niekde na právnickej fakulte, už ani to meno nepoviem, už ste ho štipli tak, že zabudol prísť. Prosím vás to tiež svedčí o tom, kam sme to dopracovali však na tých školách tiež nemôže učiť každý. Veď tá škola je určitým prostredím. Veď to by malo byť nejakým prostredím, to nie je maštaľ. Nemôžete prísť na univerzitu s tým, že učí vás ústavné právo právnik, ktorý zastupuje úžerníkov, dvorný právnik úžerníkov. Už odrazu ja neviem, kto je teraz rektor na tej ekonomickej, tak Vareha nejaké hodiny že by dal, keď ho pustia z účtovníctva? To by šlo, veď to je úplne to isté. Proste tam sme to my dopracovali s tým školstvom naozaj. Pomaly nikto sa tomu nečuduje, len tak konštatujeme, ako je tých škôl veľa, kto všetko tam učí a peniaze do toho lejeme a vychádzajú nám z tých škôl nekvalitní ľudia. A to je obrovský problém. Prosím vás, teraz keby na slovenskú vysokú školu prišiel Číňan, tak tam on by v pondelok nastúpil, v piatok by spravil všetky skúšky na štyri roky a zakýval by, lebo oni sú slušní, a povedal by, že ďakujem pekne, ide preč. Veď to je na smiech, my sme naozaj takto na smiech. Vyjadrením toho bol aj ten inzerát tej firmy, ktorá povedala, že nechce absolventov týchto vysokých škôl. A ja sa im nečudujem. Načo si zoberiete k sebe do prostredia niekoho demotivovaného, niekoho, kto je naučený to odflákať, niekoho, kto to má proste vybavené, načo nám je taký? Veď to sa vravelo, že nikdy si nezober do roboty bývalého policajta alebo colníka, lebo tí nie sú naučení robiť. Hej, proste načo by ste si vy zobrali z nejakého nemotivujúceho prostredia proste niekoho k sebe do spoločnosti? Tá firma, to bolo fantastické. Koniec koncov preto to bolo aj tak čítané. Proste nie sú tieto faktory dostatočným dôkazom toho, že niekde sa stala chyba, že niečo s tým treba robiť, treba si prestať zakrývať oči pred tým? Len kvôli tomu, aby nejaký maďarský starosta mal to vzdelanie, tak proste budeme tie decká tam trápiť a tie peniaze tam budeme liať? O čo je lepšie zrušiť tú školu, kúpiť autobus kvôli tým deťom? Fakt už keď vám na ničom nezáleží, tak kvôli tým deťom to urobte. Keby tu bol pán Mamojka, tak by horoval, aby bola vysoká škola v Sládkovičove. Prosím vás, načo je vysoká škola v Sládkovičove? Však extrémom bolo už to, nie je tu pán Pellegrini, že ste začali s tým. Veď už mala byť vysoká škola v maštali. Hoffmann si spravil jazdecký areál, zostala mu tam nejaká ubytovňa po Doprastave, niekto mu poradil, však sprav univerzitu. Však to už mala byť prvá maštaľná univerzita. To mala byť maštaľná univerzita v Šamoríne. Upozorňoval som na to. Však už majte rozum, majte Pána Boha pri sebe. Chvalabohu, tak aspoň mám pocit, že Pellegrini zastavil, lebo inak to už by bola naozaj tá posledná facka tomu akademickému priestoru, ktorému by sme ju my poslali, alebo ten signál, ktorý by sme vyslali s tým, že pri maštali spravili vysokú školu. Už k tomu sme boli blízko.
A to, že, ľudia, ktorí ste v tomto výchovno-vzdelávacom procese, sa nerozpakujete, a tak nakúpite tým deckám sifón za tristo či koľko eur, už je znova len vizitkou toho celého, aký je to marazmus, aký je tam hnoj, aký je tam bordel, keď do akademického prostredia vnesiete tento prvok. Tie decká nie sú hlúpe. A teraz už to vedia. Však to sa nedá skryť, že kúpite im sifón, ktorý stojí v bauMAX-e alebo niekde pätnásť eur, za tristo eur. Aký signál týmto vysielate do tejto spoločnosti? Čo hovoríte tým mladým ľuďom, aký odkaz im dávate s tým, čo sa majú učiť? Ako môžete na takej škole mať potom etiku a učiť o neviem niekom, kto hovorí o nejakých cnostiach alebo o niečom podobnom, prosím vás, pričom tam majú sa pozerať na nejaký sifón vedľa za tristo eur? Prosím vás, veď fakt aj títo darebáci, všelijakí hochštapleri žijú z toho, že proste tým deťom to zoberú. Obchádzajte školstvo, zdravotníctvo, lebo tam sú okrem primárnych škôd tie sekundárne škody na vedomí tých ľudí. Choďte kradnúť aspoň do hutníctva, keby tu nejaké bolo, ale obíďte školstvo, lebo to decko sa na ten sifón pozerá. Teraz ak chcete zachrániť celé školstvo na Slovensku, vyhádžte tie sifóny von a zavrite tú firmu alebo tých ľudí, ktorí boli spojení s tým nákupom. Ak chcete zachrániť sociologické vedomie ľudí v tejto krajine, tak to urobte. Nemôžete sa tie deti nechať pozerať na ten sifón, ten sifón nech si zoberú aj s tými splachovačmi a pozatvárajte to. Vyšlite nejaký signál, že pokiaľ v tých školách necháte tie sifóny a tie decká budú vedieť, že tie sifóny toľko stáli, tak túto krajinu načisto zničíme. Vám tu nie je hanby? Predsa, pán Číž, na betóne, na roxoroch, to sa vždycky hovorilo, na podzemných garážach, veď to je. Tu padol Rím, tu padol Rím kvôli tomu, že to chceli schovať pod zem, lebo to vám povie každý súdny znalec, pod zemou to nikto nikdy nezmeria. Dobre, tak choďte to tam kradnúť, ale obchádzajte sifón, obchádzajte školskú triedu, lebo to tie decká tam majú.
Skončím, ako som sľúbil, že poviem nejaké návrhy.
Keby záležalo tuná na niečom aj na mne alebo na našej skupine, tak by sme začali intenzívne rozprávať o tom, koľko treba pozatvárať tých vysokých škôl. Ten môj odhad je niekde od tretiny do polovice. Bez toho, aby my slzička vypadla, to je tu prvý moment.
Druhý moment je, aj tu, kolegovia, ktorých si vážim, proste vieme, ako to je, aby aj oni mali väčšie oči kvôli tým deťom, niektoré málotriedky treba pozatvárať, nie preto, že je tam málo Maďarov, že tí Maďari sa nerodia a chcú mať tam tri deti, ale preto, že inak ubližujete tým deťom. A treba pre tie deti nakúpiť autobusy a tými autobusmi ich voziť tam, kde je ich viacej. No však nech sú v kope to nevadí, ale nech ich je viac, lebo sa socializujú. O to ide. Ak necháte tie tri deti vyrásť v tom prostredí, kde najintenzívnejšie to absorbujú ako špongia v tak nemotivujúcom prostredí, kde sú traja, idú po chodbe, sa to ozýva, tak že uši z toho vypadnú, to je zle voči tým deťom. Ak chcete pomôcť tým deťom, tak treba kúpiť žltý autobus, ktorý aj po maďarsky treba popísať, že je to školský autobus, to nevadí, ale treba ich voziť tam, kde sú deti, kde sú podnety, kde sú vnemy, kde sa to decko socializuje. A okrem toho tu je dôležité, že sa tým veľa peňazí ušetrí. Čiže, znova, ak sa veľa tých málotriedok zavrie, tie autobusy sa nakúpia, tie budú jazdiť, to všetko bude fungovať, tak sa strašne veľa peňazí ušetrí. A treba dať tie peniaze, ktoré sa ušetria tým ľuďom, ktorí reálne na tých školách, verím tomu, ešte zostanú a budú učiť. Ak máte menšiu kôpku peňazí tých istých, tak potom to dajte tým. Ja nemám s tým najmenší problém.
A skončím už konečne pri tých obstarávaniach sifónov a podobných hajzlovín. Prosím vás, nedá sa to obísť tak, že by nejaké vedenie niekde na Súmračnej k tomu niečo povedalo? Napríklad by tak povedalo: „Chalani, dajte pozor, tu zo školstva to tam je to citlivé.“ Nedalo by sa to tak urobiť, že šupnete sa na tie IT-čka. Takže aj v Detve v tom kulturáku presvedčíte tých ľudí, že to IT-čko, to cédečko je hodné miliardu. Ja verím, že to zvládnete, bravúrne to vaši zvládnu. Dajte to radšej tam, ale pritom povedzte, že školstvo a zdravotníctvo, chlapi, to je citlivé, to je senzitívne, tam už je cirkus. Obíďte teda tie dva rezorty. Prípadne nedalo by sa dohodnúť, že by sa dali obísť, že by potom menej kradli alebo tam že by ste nekradli. Proste to je pre dobro, lebo to ma fakt vplyv práve na tie deti. Nenechajte sa tie decká pozerať na tie sifóny, lebo ich inak zničíte. Nemôžu byť platnou súčasťou našej krajiny, keď sa ich necháte pozerať na tie sifóny a budú poznať tú históriu tých sifónov. Čiže tretí návrh je upraviť nejako zákon o verejnom obstarávaní takýmto spôsobom. Nech to komentujú, pre mňa, za mňa, aj odborári, nech sú pri tej súťaži, pre mňa, za mňa, aj farár nech je tam z dediny, to je jedno. Ale nech je to pod veľkou kontrolou, čím väčšou, tým lepšou, lebo nemôžete zarobiť na decku. Povedali, že idú dávať deckám balíčky, pričom sa stratili. Veď by som sa tak od hanby prepadol, mám kšeft, idem rozdávať deckám balíčky, vypýtam si za to peniaze a tie balíčky nedonesiem. Kde ste to dopracovali? Čiže, áno, poďme sa rozprávať o úprave zákona o verejnom obstarávaní pri týchto citlivých oblastiach spoločenského života, kde bude platiť úplne iný režim. Bude to ako striptíz. Proste každý, kto bude môcť, tak bude sa môcť pozrieť, aká je výkričná cena na sifón, a povie: „Nezbláznite, ako môžete dať sifón za tristo eur, keď stojí 13 eur v bauMAX-e. Čiže to je to vlastne tretie, naozaj treba narábať opatrne s tým verejným obstarávaním v týchto senzitívnych spoločnostiach. Ďakujem pekne.
11. 2. 2016 11:04:46 - 11:05:08 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Hlina, Alojz (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem veľmi pekne. Neviem presne, ako sa tá schôdza bude vyvíjať, ale dávam procedurálny návrh, keby náhodou to vyšlo tak, že by hlasovanie malo byť o piatej popoludní, vzhľadom na to, že mám neodkladné povinnosti pred centrálou strany SMER (Je tam protest.), že by sme mohli odložiť to hlasovanie na 18.00 hodinu. Ďakujem pekne. (Výkriky v sále.)
21. 12. 2015 17:22:00 - 17:23:59 60. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1868 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Hlina, Alojz (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
110.
Ďakujem veľmi pekne. Ja som pri tom výpočte toho, čo sa udialo, zabudol na jednu dosť dôležitú vec. Oni ten kontajner kontrolovali policajti niekoľkokrát zvnútra. My sme v stredu, proste si vyžiadali, že chcú sa ísť pozrieť, čo je v ňom, ráno tiež my sme museli ukázať, čo je v ňom. Ale dobre, tak to sme strpeli. To sa mi javilo, akože dajme tomu. Ale to, čo robili potom s tým živnostníkom, ktorý chudák prišiel len odviesť jeden kontajner? To je teror, vážení, to je zneužitie, to je šikana. V každej slušnej demokratickej krajine by sa niekto tým zaoberal. Lebo mňa tu riešte, koľko chcete, ale čo s tým mal ten živnostník? Čo s tým mal ten živnostník, prosím vás? Prečo ste jeho terorizovali? Prečo ste jeho obťažovali? Prečo? Vy chránite systém, ktorý ste vytvorili. Vy nechránite ľudí. Vy chránite systém, ktorý ste vytvorili.
Vytvorili ste systém, ktorý z desať tisícov ľudí urobil na Slovensku finančných otrokov. Desaťtisíce ľudí trpia pod úžerníckou exekútorskou mafiou, ktorú ste vy pomohli vytvoriť, vaši poslanci, päťdesiat sedmička alebo koľkátka je pán Burian? Áno, a kandiduje opäť. Terorizovaní sú. Živnostníci sú terorizovaní. Široký si vyberal kameň do jeho vily na Bahamách a tu živnostníci nemali čo jesť, za čo natankovať a vy ste sa na to pozerali, prosím vás. Teraz to púšťate. Teraz to púšťate, teraz ste terorizovali jedného chlapa, ktorý sa živí rukami, vozí sa na aute, má deti a išiel odviesť jeden kontajner. A nasadili ste na neho desať policajtov, tri policajné autá a pozerali mu pomaly plomby. Prosím vás, to ste vytvorili. Vytvorili ste systém. Teraz viete, že ste v poslednom štádiu, v terminálnom štádiu a viete, že potrebujete využiť ozbrojené zložky a presne to robíte.
21. 12. 2015 16:59:49 - 17:13:53 60. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1868 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Hlina, Alojz (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
96.
Vážený pán predseda, vážené kolegyne, kolegovia, nebol by som tu býval, ale pán Dušan Beblavý sa, Bublavý, pardon, prepáčte, ospravedlňujem sa, pán Dušan Bublavý sa domáhal dovysvetlenia a mňa by naozaj mrzelo, keby človek, keď som mohol a vedel, že som neporadil. Lebo ja, keď nepomôžem, neublížim. Takže keď sa domáha toho dovysvetlenia, tak by ma naozaj mrzelo, že proste by som mu to nedopovedal, ten príbeh, aby sa mohol slobodne rozhodnúť. Lebo mňa fascinuje, keď ľudia majú chuť po poznaní. Viete, je to obdivuhodné, že ešte sú ľudia, ktorí priznajú, že tomu nerozumejú, ale majú otvorenú myseľ, že prípadne si to nechajú vysvetliť, a to poznanie dostanú. Niektorí až na základe poznania môžu dostať dokonca zasvätenie, ale to tu nejdem nad tým mudrovať. Mrzelo by ma to.
Čiže, pán Dušan Bublavý, ja vám poviem, ako to celé bolo, dobre? Ako to celé prebiehalo, lebo to naozaj dokumentuje to, kam sa rútime. Rútime sa, ale nezadržateľne sa rútime do systému, ktorý teraz sa len javí, ako tak nás niektorých vyrušuje, niekomu je to úplne jedno, niektorí tomu dokonca tlieskajú. Ale koniec toho systému je problematický. Vždycky je problematický. Aj v tak smutnej krajine krčmových hrdinov, ako je Slovensko.
Čiže my sme ohlásili protest, trojdňový protest, pán kolega, protesty sa neschvaľujú, protesty sa len ohlasujú. Dobre? Čiže my sme ohlásili, chvalabohu, ešte stále sa iba len ohlasujú, čiže my sme ohlásili protest na pondelok, utorok, streda na Námestí SNP. V rámci toho, keď chcete robiť protest, musíte, ak chcete aj zaujať verejné priestranstvo niečím iným ako sebou samým, hej, tak musíte mať aj povolenie na zaujatie verejného priestranstva. To je druhý papier. Tam to sa povoľuje, hej? To sa neohlasuje, to sa povoľuje. Mali sme aj ten. To znamená, mali sme na pondelok, utorok, streda povolenie na to, že môžeme na tom námestí umiestniť tú inštaláciu, ktorá tam bola a spočívala v jednom malom lodnom kontajneri a pódiových podlážkach. To je vecne teda, z pohľadu práva. Čiže aj ohlásené, aj povolené. No ja viem, že to niekoho vyrušovalo (povedané úsmevne) a ešte stále ako tak fungujeme ako v parlamentnej demokracii. Čiže toto bolo všetko splnené, dobre? Všetko bolo splnené.
Ak by náhodou niekoho zaujímal dôvod, že prečo sme dali malý lodný kontajner zabalený do alobalu na Námestie SNP, tak expresne poviem. Boli v zásade dva. Jeden dôvod, priznávam, že bol inšpirovaný výpoveďou, ktorá kolovala po videu, o ktorej hodnovernosti mne neprislúcha hovoriť, avšak ako senzitívne to vyhodnocujem, že určité znaky pravdivosti sa tam javia. I keď všetci vieme, čo dokáže nazúrená žena, však? A tu by sme vedeli o tom rozprávať. Ale aj napriek tejto, tomuto vyhodnoteniu sa môže javiť ako vcelku príznačné, že mohlo to prebiehať aj takým spôsobom, ako to bolo popisované.
Čiže áno, prvý moment tej inštalácie bol v tom, že sme obalili dostatočne veľký priestor na to, aby bolo to, čo sa nahonobí poctivou politickou prácou poslancov SMER-u a činnosťou, aby bolo to kde uložiť. A do schránky, ktorá podľa tvrdenia, čo kolovalo v tom videu, malo nejaké určité protipožiarne efekty. No tak ja som len v dobrej viere teda, vážení kolegovia, v dobrej viere pre vás, vám pripravil dostatočný objem 20-fitového kontajneru, si môžete pozrieť koľko, myslím, že 35 kubíkov. Ja neviem, keby to niekto naskladal, tak do takého 20-fitového kontajneru vojde dostatočne veľký počet bankoviek, ktoré prípadne by SMER nahonobil poctivou politickou prácou v prospech občanov. Dobre? Čiže bol dostatočne veľký ten priestor a bol pripravený, aby ochránil tie vaše výdobytky socializmu, alebo neviem, z čoho vlastne to žijete. Čiže to bol prvý rozmer.
A druhý rozmer toho bol, že áno, áno, priznávam, že sa snažím teoreticky uchopiť to, čo vlastne žijeme, túto balíčkovú ekonómiu. Nevylučujem, že teraz bude voľnejšie cez Vianoce, tak skúsim nejak teoreticky popísať, že čo to vlastne žijeme. Lebo niektorí sme žili dobu od zjazdu k zjazdu, vážení. Síce ten nasledujúci zjazd konštatoval, že závery z toho predchádzajúceho sa nesplnili, ale nič nebráni tomu, aby sme prijali nové závery zjazdu.
My žijeme inú dobu trošku. Od balíčka ku balíčku. Od balíčka ku balíčku. Ja si dovolím povedať, že je to je veľký rizikový systém plánovaného hospodárstva, alebo aké to vlastne hospodárstvo je. Lebo vytvárate pocit odkázanosti, lebo ľudia čakajú na ten ďalší balíček. Ľudia, pokiaľ ich nastavíte mentálne tak, že majú čakať na ten ďalší balíček, ja hovorím, že to je problém. Pokúsim sa to cez Vianoce popísať. Nevylučujem, že nejaký traktát pojednávaní o tom urobím. Čiže to bol druhý rozmer tej inštalácie.
To znamená, snažili sme sa ľuďom povedať, že áno, toto sme svedkami balíčkovej ekonómie, ktorú vlastne ste vy vytvorili, hej, ktorú tu vlastne my žijeme od balíčka ku balíčku. A ja som si ešte dovolil povedať pri tej príležitosti, že ten posledný balíček, ktorý kedy dáte alebo ľudia tejto krajiny, ak to bude pokračovať, dostanú, tak bude balíček na vracanie. To je ten, keď idete v lietadle alebo kde, tak taký hygienický, lebo už nám potom, keď sa precitneme z toho sna, tak jediné, čo nám zostane, sa z toho celého pozvracať. To bolo celé, vážení.
Dušan, škoda, že tu nie je. Ináč on ma vyprovokoval, už sme mohli byť doma. A čiže to bolo, že prečo, dobre? Tá akcia bola ukončená v stredu. Policajti tam boli. Sa ma pýtali, že čo sa ide robiť. Ja vravím, že viete čo, lebo ja som povedal, že nevylučujem, že ho zavezieme k premiérovi Ficovi alebo na Súmračnú, ten kontajner. Ja som povedal, že viete čo? Je advent, nechajme to tak. Odvezú ho ráno, teraz šofér nemôže, ráno ho odvezú, odvezú ho tam, odkiaľ ho zobrali, že im dávam na to moje čestné slovo. Tak to bolo. A ja si za ním stojím, vážení. Nemali sme najmenší dôvod to tak neurobiť.
Napriek týmto okolnostiam celú noc ten kontajner strážili policajti. Kontajner, v ktorom nič nebolo. Bol iba obalený alobalom. Bol na Námestí SNP a hrozilo potencionálne riziko, že ho odvezú pred dom Roberta Fica. Tak teraz počúvajte dobre. Ja neviem, kto tu čelí akému teroru alebo možnosti teroru alebo obťažovania alebo nejakej trestnej činnosti v jeho dedinke, mestečku, vieske a nedovolá sa policajtov, tak policajti hypotetické "nebezpečenstvo", že môže ten kontajner prísť pred dom Roberta Fica, proste veľmi aktívne k tomu pristúpili. To znamená celonočným strážením, vážení. Celonočným strážením.
Ráno, myslím, o ôsmej prišiel šofér, (povedané úsmevne) chudák, nič nevedel. Šofér bol objednaný na to, že má naložiť kontajner a zaviesť na Železnú studničku. Šofér vedel o alobalovom kontajneri toľko, ako ja o Grónsku, prosím vás. A on proste prišiel v dobrej viere naložiť alobalový kontajner, ani nevedel, že je v alobale, jemu to bolo jedno, jemu to bolo úplne jedno. Chcel ho rýchlo odviezť, napísať faktúru a mal ďalšiu robotu, lebo ten človek sa živí, vážení, viete, čím sa živí? Svojimi rukami. Je živnostník. To je jeho auto, on sa trápi, ráno sa zobudí, chodí, vozí kadekomu. Nuž žije tak, ako sa dá v tejto krajine. Tento človek prišiel naložiť ten kontajner a zaviezť ho.
A viete, s čím sa stretol? S troma policajnými autami, s neviem koľkými policajtami, ktorí od neho chceli technický, vodičský, dali mu fúkať. Dobre. Všetci poviete: no a čo? Hej? Chceli od neho povolenie. Aké povolenie? Však on bol dopravná obsluha. On prišiel zobrať kontajner, ktorý tam bol legálne položený. A oni chceli od neho samostatné. Načo? To nebol nadrozmer, to nebola nadváha, to nebolo nič. To bol jeden obyčajný lodný kontajner, ktorých tu vidíte, neviem koľko. Dopravná obsluha. Áno, prišiel to zobrať, napriek tomu chceli od neho povolenie. Volali, prosím vás, na kabíne toho auta mal telefónne číslo stavebnín, pre ktoré vozí. Oni volali do tých stavebnín. Čo volali do tých stavebnín? No fakt by ste neverili. To bol teror jak za komunistov. To bol teror jak za komunistov.
A potom, vážení, viete, čo mu povedali? Povedali mu, že kam s tým idete? Na Železnú. "Ak sa odkloníte od trasy, máme rozkaz vás obmedziť na osobnej slobode" - citujem -, "ak sa odkloníte od trasy". Prosím vás, kto vytýčil trasu? Akú vy máte vytyčovať trasu už na to, že idete s nejakým kontajnerom, prosím vás? Ja si ten kontajner môžem dať ku mne na dvor a policajtov po tom, aj Kaliňáka, s prepáčením, viete čo. Ako má niekto vytyčovať trasu na to, že si chcete odviezť lodný kontajner? Rozumiete? To je pomýlené. Nerozumie tomu niekto? Ja mám niekomu hlásiť trasu? To tu už raz bolo, že sme mali hlásiť, kam ideme, nie? Občianske, pobyty, neviem čo. Teraz máme hlásiť, dobre, kúpite si v NAY-ke nejakú pračku, musíte nahlásiť policajtom trasu? Tiež je možno nejaký alobal v nej. Ja neviem. Rozumiete tomu? Čiže to sa javilo ako trasa a teraz ten šofér, on bol upozornený, že má rozkaz, pokiaľ sa odchýli z vytýčenej trasy, majú rozkaz ho obmedziť na osobnej slobode. Živnostníka. Chápete? Chlapa, ktorý sa ráno zobudí, má deti, ženu, auto, ktoré sa trápi, platí poistky. Jeho mali obmedziť za to, že vezie Hlinovi nejaký kontajner? Čo to je?
To je buzerácia, šikana, to je všetko dokopy. Všetko dokopy. Smiešne vám to je? Mne to nie je smiešne. Mne to nie je ani trošku smiešne, vážení. To je hrozné. To je hrozné, že si to niekto dovolil. Potom, po všetkých týchto orgiách, ktoré tam prebiehali, po všetkých tých orgiách, ešte tam boli iní chlapi, ktorí to pomáhali nakladať, tí boli legitimovaní, no legitimovaní, ja neviem, jak teroristi. Legitimovaní, občiansky, neviem čo. Po všetkých týchto orgiách sa kolóna vydala. Vážení, kolóna sa vydala z Námestia SNP smerom k Železnej studničke.
Viete, ako vyzerala tá kolóna? Ako keby viezli Obamu, prosím vás, ako keby viezli Obamu, naozaj. Tri policajné autá, tri policajné autá sprevádzali jeden, jedno nákladné auto, na ktorom bol kontajner, až do Železnej studničky, až na Železnú studničku a čakali tam dovtedy, kým ho nevyložil, ten kontajner, kým neodišiel. Koľko to stálo celé? Koľko stál celý tento zásah? Čo to bol za zásah? Ako niekto odôvodní tento zásah? Kto dal príkaz? Čo je to za zásah, koľko to stálo a kto to odôvodní? Prečo sa desať alebo koľko policajtov venovalo celé doobedie jednému, s prepáčením, ja nepoviem to expresívne, kontajneru? Prečo? Nemali čo robiť? Na toto, na toto je nevyhnutné posilniť?
Pán Dušan Bublavý, nie je tu, škoda, žiaľ, to bol celý ten príbeh. (Reakcie z pléna.) Pán Dušan, to bol celý ten príbeh. A ja, ja verím v stranícku disciplínu a že máte tam nejaký poriadok, čert ho ber, ja neverím, ja verím, že budete hlasovať za prijatie a zlomenie veta, ale, prosím vás, dajte faktickú a povedzte, že dobre, že keď ste mi to takto vysvetlili, tak viete čo, asi fakt tá polícia urobila v ten daný moment nad prácu. Vylezie to z vás? Nevylezie to z vás. Či vylezie to z vás, Dušan? Nevylezie to z vás. Urobíte to alebo neurobíte? Nehovorím o hlasovaní. O jednej mizernej, mizernej faktickej a poviete áno, keď to takto celé povieš, tak sa mi to zdá, že fakt to tá polícia prehnala, že to fakt prehnala v ten daný moment. Lebo to, vážení, fakt prehnala. Fakt to prehnala.
Ale ja viem, že chi-chi-chi cha-cha-cha, Hlinovi, čert ho ber, tak mu treba, no ale, vážení, uvaria nás. Uvaria nás. Uvidíte, že nás uvaria.
Skončím. Ďakujem pekne. Vážení, vy nechránite ľudí. To, čo hovoríte na tých, vy chránite systém, ktorý ste vytvorili. Vytvorili ste systém, poviem to tu tretíkrát a posledný, systém, v ktorom súťaž v behu na 100 m vyhrá váš kolega Miroslav Číž a ešte mu zatlieskate. Presne taký systém ste vytvorili, že ste skrivili všetko. Javí sa to ako súťaž, volá sa to ako súťaž, ale nie je to súťaž. Je to jedno absurdné, obludné klamstvo, ktoré potrebujete chrániť. To obludné klamstvo potrebujete chrániť. Vytvárate si predpolie, vytvárate si na to systém. Všetko ste, už logicky vám to tu zapadá, všetko. Mozaiku keby niekto vyskladal, tak ju vyskladá do detailu, jak to robíte. Od to, od právomocí, nových právomocí generálneho prokurátora. Od všetko, cez všetko vyskladáte to, že vy nechránite ľudí. Vy chránite systém, ktorý ste vytvorili. Vytvorili ste jeden obludný systém, ako zničiť a vytunelovať tento štát a potrebujete ho chrániť. Dostali ste, dospeli ste do posledného terminálneho štádia. Do posledného terminálneho štádia, kde už potrebujete ozbrojené zložky, aby ste to, čo ste vytvorili, potrebovali chrániť, lebo už vám nestačia príspevky v nejakých novinách, už vám nestačí sladký úsmev niekde v televízii, už zisťujete, áno, nastalo posledné štádium, kde musíme byť ofenzívnejší.
Ja len na to upozorňujem, vážení, ja len na to upozorňujem. Ja to prežijem. Pre mňa, za mňa, ja mám kam ísť. Ja sa roboty nebojím. Ja pôjdem, ja pôjdem, ja sa nebojím, len pre túto krajinu, pre dobro tejto krajiny hovorím, dajte veľký pozor, čo sa robí s touto krajinou, veľký pozor. Vytvorili ste systém, obludný systém, teraz vytvárate spôsob, ako ho ochrániť. Užívajte si to.
A keďže je advent, pekné sviatky a šťastný nový rok. Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
21. 12. 2015 16:13:22 - 16:15:12 60. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1868 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Hlina, Alojz (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
66.
Ďakujem pekne. Ono SMER to síce hovorí, ale SMER nechráni ľudí, SMER chráni systém. SMER chráni systém, ktorý vytvoril, SMER chráni systém brutálneho lobizmu, popieranie, popieranie základných princípov, ako nejaká spoločnosť môže dostať dynamiku do seba, že vyhrávajú najlepší. Áno, my máme nastavené pravidlá tak, že pán Číž by vyhral beh na 100 metrov. Vyhral by, ešte by mu aj zatlieskali. Tak sme nastavili a vy chránite tento systém. Vy viete, že ho potrebujete chrániť, lebo nervozita stúpa. Vy nechránite ľudí.
Prosím vás, vy ste vytvorili, SMER vytvoril úžernícko-exekútorskú mafiu, ktorá terorizuje desiatky tisíc ľudí v tejto krajine. Tento systém pomáhal vytvárať pán Burian. Kandiduje opäť. Kandiduje opäť, je vysoko, ten človek stál v tom systéme, ktorý ho pomáhal spoluvytvárať. Na jeho ingerenciu sa zrušila vyhláška o maximálnej RPMN. Proste, keby to tu niekoho zaujímalo, keby to tu niekoho zaujímalo, tak by som vedel o tom strašne dlho hovoriť. Ako viete terorizovať biedaka a odsúdiť ho za podvod, za to, že si uviedol, že do tabuľky príjmov, že má 500 namiesto 300? Polícia miluje týchto ľudí, lebo ich môže odstíhať za podvod a vykážu ich ako ekonomickú kriminalitu, ale ani jedného úžerníka, ktorý inde by bol všade zakopaný 100 km pod sebou, na toho si nikdy neskočí. Práve naopak, chránite ich. Aj o tom sa bude hovoriť. Žiaľ, tie možnosti budú čoraz a čoraz menšie aj vzhľadom na aktuálne prijaté zákony.
21. 12. 2015 15:54:05 - 15:55:55 60. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1868 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Hlina, Alojz (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
58.
K tej akcii na Námestí SNP, tam sa podarilo zorganizovať to, že myslím, že desať, ak nie viac nejakých občianskych združení, ale aj jednotlivcov sa pripojilo k tej výzve za Pečniansky les. Dramaturgia bola, nehovorím, že mimo mojej moci, ale nebola teda tvorená konsenzom. Nevylučujem, že možno niekto spieva lepšie. Ja sa teším tomu, že tam prišlo skoro 500 ľudí, vážení. Ja sa teším tomu, že v tejto smutnej krajine plnej krčmových hrdinov vie ešte kvôli niečomu prísť 500 ľudí na Námestie SNP.
Vážení smeráci, vy keď zvoláte 500 ľudí na Námestie SNP, ak si ich nepozvážate, tak vám tam nepríde nikto, lebo sa bude hanbiť, aby ich tam niekto videl. Vy ich potrebujete len v uzavretých priestoroch, lebo v tom kulturáku sa nehanbia. Zavolajte si, spravte, vyzvite výzvu. Postavte na Námestie SNP 500 ľudí a nebudem kandidovať, prosím vás, dobre? Zvolajte si 500 ľudí na Námestie SNP tak, aby ich každý videl, že kto to vlastne je, ten, kto príde kvôli SMER-u na Námestie SNP. Zvolajte si. Nezvoláte. Neprídu vám. Iba do kulturáku, kde je to zavreté, kde ich nikto nevidí. O to ide. Ak si ich nepozvážate, tak ich nemáte, vážení. Ak ich nepozvážate, tak ich nemáte.
A ja hovorím a pán kolega Bublavý, keď ste teda, vravíte, že neviete, že o čom som, jak to vlastne bolo. Viete, čo spravím? Prihlásim sa ústne. Nuž keď sme tu, nie? Už keď sme tu, tak čo už? Nie? Posedíme, podebatujeme. Ja vám to poviem presne, ako to bolo, dobre? Ja vám poviem presne, ako to bolo s tým kontajnerom. Presne do detailu, presne do detailu vám to poviem. A potom vy povedzte, že či je to správne alebo nebolo správne. Dobre?
Ďakujem.
21. 12. 2015 15:35:30 - 15:47:35 60. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1868 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Hlina, Alojz (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
48.
Vážená pani predsedajúca, vážené kolegyne, kolegovia, človek je už mentálne nastavený na niečo úplne iné, ale som si všimol, jak, koľko takých vyčítavých pohľadov bolo od kolegov poslancov SMER-u, že museli od koláčov sem prísť, nuž ako keby niekomu chutili tie ich koláče. Ako nič v zlom, ste platení za to, republika vás volá, hrozba teroristu, terorizmu je urgentná, nie? Však tu sme mali byť deň, noc, keď teda. Čo sa niekto pohoršuje, že vôbec trebalo prísť.
Vážení, ja začnem prípadne takto. Pozrite si (rečník prezentuje plénu fotografiu) tí nemnohí, ktorí majú, reálne zdieľajú tú hrozbu terorizmu. Ja vám poviem, čo je na tejto fotke. Vám ju popíšem, dobre?
To bolo 17. 12., to nebola južná Afrika, to bolo na Slovensku, to bolo v hlavnom meste Slovenskej republiky v Bratislave. Tuná je nákladné auto, ktoré vezie kontajner obalený alobalom, ktorý bol umiestnený s povolením na Námestí SNP. Bol normálne, akcia bola ohlásená, bolo povolenie na umiestnenie toho kontajneru, bol obalený alobalom, čo symbolizovalo to, že teda niekde sa obaľujú veci alobalom, aby teda boli požiarne chránené, proste to bol normálny protest. To bol normálny protest, ešte sa v tejto krajine môže protestovať. Tento kontajner odvážali z Námestia SNP na miesto vykládky. Miesto vykládky bola Železná studnička. Všimnite si, prosím vás, ten policajný sprievod. Všimnite si, prosím vás, ten policajný sprievod. Čiže to auto, ktoré nič nerieši, len vezie kontajner, živnostník, ktorého si objednal niekto, aby odviezol kontajner, tak ho sprevádzali tri policajné autá. Tri policajné autá. V každom bolo niekoľko policajtov. Ešte mi ten šofér hovoril, že ešte išli tak, že jedno to policajné auto išlo v ľavom jazdnom pruhu, aby si náhodou neodbočil z trasy.
Prosím vás, my, tu sa spomína, že čo keď toto schválime, že čo bude? Ja vám poviem v krátkosti, čo už je. To už je v tejto krajine. Toto reálne je. To sa reálne stalo.
Prosím vás, komunisti naháňali filmových režisérov, umelcov, intelektuálov, SMER naháňa živnostníkov. SMER naháňa živnostníkov. SMER vytvoril úžernícko-exekútorskú hydru, ktorá paralyzuje desaťtisíce občanov našej krajiny. Oni to vytvorili. SMER to vytvoril. SMER nechal Širokého, nech sa obzerá, kde sa dá ako zohnať nejaký karársky mramor na jeho bahamskú vilu a medzitým ľudia - živnostníci nemali za čo kúpiť benzín do LKT-čka, do traktoru.
A posledné, posledné, že živnostníka, ktorý má s protestom asi tak niečo spoločné, ako ja so situáciou v Grónsku, tak jeho desať policajtov terorizuje. Prosím vás, jemu pozerali aj plomby. Jemu pomaly pozerali aj plomby. A bolo mu povedané, ten policajt mu povedal: "Mám rozkaz v prípade, že sa odkloníte od trasy, vám obmedziť slobodu." Prosím vás, v 2015 mu bolo povedané: "V prípade, ak sa odkloníte od trasy, mám príkaz obmedziť vám slobodu." Kto určil, akú trasu? Čo je koho po tom, kam ide ten kontajner? Čo je koho po tom, kam ide ten kontajner?! Kto určil trasu kontajneru? Čo je kontajner obalený alobalom? To je nebezpečná látka, prosím vás? Hovoril z nich strach, lebo ja som povedal, že áno, teoreticky ho môžeme ísť zaviesť pred dom Roberta Fica, teoreticky ho môžeme ísť zaviesť pred dom Roberta Fica, ale v stredu večer som tým policajtom, ktorí už vtedy strážili, povedal: "Viete čo? Je advent, nechajme to tak, ten kontajner zavezieme, skade sme ho zobrali." Presne ako som to povedal. A ja svoje slovo vždycky dodržím. Napriek tomu, napriek tomu tam celú noc policajti strážili ten kontajner a ráno tam boli celý čas tri hliadky. Desať policajtov sa venovalo jednému biednemu živnostníkovi, ktorý išiel odviesť kontajner, lebo sa báli, že ho zavezieme, alebo že ho má, že má inštrukcie ho zaviesť k domu Roberta Fica. Rozumie tomu niekto? Dvetisíc pätnásť. Žiaden Salvador, žiadne Chile, žiadna Kórea, nič, Slovensko, krajina Európskej únie.
Ako mal niekto právo povedať tomu šoférovi, že mu obmedzí slobodu, keď zíde z trasy? Prosím vás, kto určil trasu tomu kontajneru? Kto určil trasu tomu kontajneru?! Čo si to dovolil niekto? Čo si to dovolil?! Kto to zaplatí? Kto platil tie tri autá, ktoré sprevádzali to?
Pozrite sa, ja viem, že môžete mať na mňa rôzny názor. Dokonca si myslím, že keď mňa váľali policajti po zemi, tak z desiatich si ôsmi povedali: "Dobre mu tak." Nevylučujúc ani bratislavskú kaviareň. To je proste, ja viem. Ja viem, že je to tak. Ja s tým nič neurobím. Neplačem. Ale povedzte mi, prosím vás, prečo niekto šikanoval toho šoféra toho nákladného auta? Prečo ho niekto šikanoval? To sa stalo. To nieže sa stane keď, to sa už stalo, to sa už stalo. Už sa to stalo.
Na východe Slovenska, to tu kolega spomínal, na východe Slovenska majú ľudia problém si nechať v záhradke nákup. Prosím vás, kým sa zohne po kľúče, tak ten nákup zmizne. Je tu drobné, veľké, neviem akej kriminality, neviem koľko, ale v Bratislave sprevádza jeden kontajner, ktorý ide z protestu normálneho, ohláseného, nieže povoleného, normálneho protestu, sprevádzajú tri policajné autá. Toto chcete? Nech sa páči, nech sa páči. Slobodu si treba zaslúžiť, vážení. My máme k tomu taký vzťah, aký máme. Slobodomurári to hovoria: "Čo nie je z krvi zrodené, nie je pevné." Preto máme k tomu taký vzťah. Uvaria nás, uvaria nás, jak tú žabu, uvaria postupne. Teraz v tej miske ešte niečo je, je tam prísľub, že tam bude aj zajtra, je tam prísľub, že bude aj o mesiac. Tak čo tam po tom, že niekoho terorizuje, čo tam po tom?
Lenže, vážení, ja vás upozorňujem, boľševik si nedovolil, boľševik naháňal režisérov, intelektuálov. SMER naháňa živnostníkov. Pôjde to rýchlo, veľmi rýchlo. SMER naháňa živnostníkov, lebo on slúži inému pánovi. Komunista slúžil ruskému pánovi. Náš SMER slúži inému pánovi, on má iné inštrukcie. Naháňa biedneho živnostníka, ktorý si pýta peniaze za odrobenú robotu. Jeho naháňa, jeho bude naháňať. Tuná naháňa živnostníka, ktorý išiel odviesť kontajner, prosím vás. Niekto išiel odviesť kontajner a stal sa predmetom šikany. V každej slušnej, normálnej európskej vyznávajúcej západoeurópske civilizačné tradície by sa niekto vzoprel a povedal: "Čo bláznite!" Tu? Ticho po pěšinke. To ma mrzí. Aj bratislavská kaviareň, aj dedina na východe, všetci ticho, všetci budeme ticho. Uvaria nás jak tú žabu. Už teraz to je, už je to funkčné. Už je to funkčné. Ten chlap povedal: "Ja už vám neodveziem nikdy nič." To povedal: "Ja už vám nikdy nič neodveziem. Ja mám deti, mňa to auto živí, ja som živnostník, ja už vám nič neodveziem." Som vravel, že potrebujem niečo previesť, povedal, že nie. Čiže ten chlap prišiel možno o 100 eur, lebo sme povedali, že potrebujeme niečo previesť, povedal, že nejde, lebo sa bojí. Toto potrebujete? Toto?
Vážení, ja som povedal, a naozaj ja si za slovom stojím, vtedy som v stredu povedal, že prosím vás, nechajme to tak, je advent, ja už chcem mať svätý kľud, hej, s obaleným kontajnerom. Nie. Potom, čo ste urobili v štvrtok ráno, ja som tam ani nebol, mne to potom tí chlapi vraveli, že čo ste s nim robili, čo policajti s nimi robili. Tí, čo im pomáhali nakladať, tak ich legitimovali, všetci ich legitimovali. No, no, no hovorím, jedna prasprostá policajná šikana. Ale ja to nevyčítam tým policajtom, tým, čo boli na mieste, lebo tí len robili, čo im niekto povedal. Ja sa pýtam, kto im to povedal? Ale aj ten, čo to povedal tým policajtom, ani on si to nezmyslel, aj jemu to niekto povedal. Po tom treba ísť, po tých sa treba pýtať. Ale nebude sa tu nikto pýtať, lebo v miske ešte trošku je. V miske ešte trošku je, tak chráňme si to, čo je v tej miske. Čo tam po slobode, nezaslúžime si.
Prosím vás, každý, kto vymení svoju slobodu za údajne väčší kúsok svojej bezpečnosti, nezaslúži si ani jedno z toho, ani jedno z toho. (Reakcia z pléna.) To som nepovedal ja, to bol nejaký výrok niekoho, (reakcia z pléna) no, to viem, aj v angličtine som ho vedel, prosím vás. To je presne to. To je presne to, nezaslúžime si, sme tam, kde sme boli. Sme tam, kde sme boli. Komunisti aspoň slúžili nejakému ideálu, nejakému neviem čomu, čo to teoreticky niekto nazval. Čomu slúži táto, toto zoskupenie, čomu? Akému kapitálu? Akej súťaži? Súťaži, kde beh na 100 metrov vyhrá Miroslav Číž. Presne tak si nastavujete parametre, presne tak si nastavujete parametre. Takto si myslíte, že to bude fungovať? Nebude to tak fungovať. A keď to skončí, čím neskôr to skončí, tým horšie to dopadne, lebo tam bude vyššia cena, ktorú bude treba zaplatiť za to, že sme vás tak dlho nechali to robiť, čo robíte.
Teraz potrebujete políciu, potrebujete ju. Potrebujete vyvolať ten strach. Možno na niekom funguje menej, na niekoho funguje absolútne. Ten signál je jasný. Ten živnostník mi už neodveze ani zemiaky z Tesca, prosím vás, už nie, lebo sa bojí. A povie to aj iným a povedia áno, to nie, to presne o tom je. Vám to začne chutiť, začne vám tu chutiť a bude to, žiaľ, v tejto nehrdinskej krajine, krajine plnej krčmových hrdinov, to bude mimoriadne funkčné, mimoriadne funkčné.
A skončím s tým, povedal som, že nie. To, čo ste tam stvárali, to čo SMER stváral kvôli tomu, že sa báli, aby mu nezaviezli alobalový kontajner pred dom Robertovi Ficovi, tak kvôli tomu, aj kvôli tej obálke, ktorú som si včera vybral z generálnej prokuratúry, vážení, advent, neadvent, zajtra ten kontajner tam doveziem. Dobre? Môžete ísť vlastnými telami chrániť, pán poslanec, ani neviem, jak sa voláte, môžte ísť vlastným telom chrániť alebo pošlite policajtov, už tých nových alebo starých, to je jedno. Dušan Bublavý, vlastným telom môžeš ísť chrániť, dobre? Zajtra o dvanástej ten alobalový kontajner pred Roberta Fica doveziem, prosím vás, doveziem. Práve kvôli tomu, čo ste urobili, práve kvôli tomu, čo ste urobili. Mohli ste to mať za sebou. Toto je začiatok, vážení, toto je začiatok, toto je začiatok.
A možno je pravdou, že si to nezaslúžime. Možno je pravdou. Moji ľudia, s ktorými sa rozprávam, hovoria: "Počúvaj, to je po Moravu, po rieku Moravu. Za riekou Morovou je už Byzancia." Možno majú pravdu, ale ja to nechcem, ja nechcem, ja to nechcem, fakt. Ja si myslím, že my sme západoeurópsky priestor, kde sloboda má svoju hodnotu. Tomu ja chcem veriť. Verím, že ešte zopár ľudí sa v tejto krajine nájde, ktorí si to tiež myslia, že Slovensko je priestorom západoeurópskej civilizácie, kde sloboda má hodnotu a nie Byzanciou, nie Byzanciou, kde všetko vymeníme za misku ryže.
Ďakujem pekne.
21. 12. 2015 15:02:20 - 15:04:20 60. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1868 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Hlina, Alojz (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
34.
Ďakujem pekne. Dobre to kolega povedal - ako s tou žabou. A naozaj, tá senzitivita ľudí by sa mala zvýšiť i keď niekto sa uspokojí s tým, že v miske je niečo spadnuté. Niekto, kto si možno nezaslúži tú slobodu, alebo za ňu nebojoval, je mu to jedno, len ja by som upozornil na jeden fakt, niekedy komunisti, boľševici prenasledovali intelektuálov, hej, elitu, divadelníkov, lebo im kazili systém. Ale ja budem v mojom vystúpení, ale aj teraz, kolega čo hovoril, hovoriť o živnostníkovi, vážení, však mňa buzerujte, koľko chcete, mne posielajte. Ja som si bol včera na pošte, takú centimetrovú hrubú obálku som dostal z generálnej prokuratúry. Obvinili ma aj z toho, že dýcham. V poriadku, nevadí, mňa buzerujte, koľko chcete. Ale prosím vás, nechajte na pokoji tých živnostníkov. Ten biedny živnostník išiel, neviem, či 70 euro alebo koľko dostal za to, že príde a odvezie kontajner. Prečo sa na tom biednom živnostníkovi odbavovalo desať policajtov?
Rozumiete, ľudia? Ja to vám hovorím. Prosím vás, oni už idú z kraja, im to už je jedno. Každý, kto im bude stáť v ceste, všetkých zmätú. Komunisti naháňali filmových režisérov, divadelných režisérov, spisovateľov, disent. Smeráci naháňajú už aj živnostníkov. Živnostník, ktorého si niekto objedná, aby išiel odviesť kontajner, tak sa stane obeťou šikany, policajnej čistej absolútnej šikany. V každej slušnej krajine by niekto za to zahučal. Ja to ani nejdem nikde písať. Na akú inšpekciu? Na čo to mám písať? Komu to mám písať? Ako môže jedno auto, ktoré vezie kontajner, sprevádzať tri policajné autá a nariadiť mu trasu, ako má ísť? Z akého dôvodu? Neexistuje najmenší dôvod, prečo by to mali urobiť. Lenže v tejto krajine sa tomu nikto nečuduje. Tak sa potom nečudujme, že dopadneme, ako dopadneme.
21. 12. 2015 14:45:32 - 14:47:27 60. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1868 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Hlina, Alojz (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
26.
Ďakujem pekne. Aj vo vystúpení kolegu, ale aj predtým sa tu zjavuje, že čo bude, keď. Ja v mojom vystúpení budem hovoriť, čo už je a budem hovoriť jeden konkrétny prípad. Objednal som si živnostníka, aby odviezol kontajner z Námestia SNP a toho živnostníka terorizovala polícia. Normálne mu prezerala pomaly plomby v zuboch. Vyhrážali sa mu, že keď zíde z trasy, že obmedzia jeho slobodu a ja o tom budem hovoriť, vážení. Policajti mu povedali, že majú rozkaz v prípade, že zíde z trasy, že mu obmedzia slobodu. Viezol alobalový kontajner z Námestia SNP na Železnú studničku a občania, počúvajte dobre, viete, aký sprievod mal? Tri policajné autá. Nafulované tri policajné autá. Čiže tri policajné autá doprevádzali jedno nákladné auto, na ktorom bol kontajner obalený alobalom kvôli tomu, aby ho nezaviezol pred dom Roberta Fica. Prosím vás, to nieže čo bude, ja v mojom vystúpení budem hovoriť o tom, čo už je. Ten živnostník, chudák, sa bojí tak, že keď som mu zavolal, sa mi bál zdvihnúť telefón, že on už nikdy nič neodvezie, že on už nikdy nič neodvezie, že on sa bojí, že jeho to živí. Jeho to auto živí. Prosím vás, on ráno sadne do auta a robí s tým autom. On prišiel odviezť jeden kontajner a odbavovalo sa tam na ňom, s prepáčením, desať policajtov. Kontrolovali mu všetky papiere, volali na telefónne čísla, ktoré mal nalepené na aute, že čo to je, kde to je, čo to je. Prosím vás, a tento človek, ktorý je živnostník a zarába si na seba, viezol kontajner na Železnú studničku a sprevádzali ho tri policajné autá. Ja budem v mojom vystúpení hovoriť nie o tom, čo bude, ja budem hovoriť o tom, čo už je.
15. 12. 2015 11:57:03 - 11:57:46 58. schôdza NR SR - 20.deň - A. dopoludnia Tlač 1866 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Hlina, Alojz (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
87.
Ďakujem pekne. Prosím vás pekne, 3. 12. ten pozmeňovák bol na internete, dneska je 15., to je dvanásť dní. Pán kolega, 12 dní ste mali možnosť sa s ním oboznámiť. Vy ste tu teraz prehlásili, že do piatej si to pozriete a podľa toho sa zariadite. Načo ste vystúpili? Nechápem.
My sme platení za to, že máme vystúpiť k niečomu, a teda obzvlášť špeciálne vy ste v ústavnoprávnom, tak ste si mali povedať, mali ste tu vystúpiť a povedať, že áno, máte to naštudované, je to v poriadku. Alebo áno, mám to naštudované, je to zlé. A vy ste vystúpili a povedali ste, nemám to naštudované, ale do piatej si to pozriem.
Ako, prepáčte, pán kolega, úplne zbytočné vystúpenie.
15. 12. 2015 11:28:45 - 11:48:22 58. schôdza NR SR - 20.deň - A. dopoludnia Tlač 1866 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Hlina, Alojz (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
79.
Vážený pán predseda, vážené kolegyne, kolegovia, nemyslel som si, že tu niekedy budem stáť a chváliť poslancov SMER-u, ale z úst mi neodpadne ani zuby mi nevypadnú, keď to urobím, a ja som to v zásade už urobil aj v prvom a v druhom čítaní a urobím to aj teraz.
Tento návrh zákona je veľmi dobrý návrh zákona, už tu dávno mal byť. Mrzí ma, že je tak neskoro, možno to súvisí s voľbami, nebudem analyzovať, ale je tu, to je dôležité. A dôležité je, aby začal platiť, čo najskôr. To je tiež veľmi dôležité.
K aktuálnej..., alebo nechcem sa opakovať, ale k tej aktuálnej situácii, ktorá nastala, dovoľte mi povedať, že my sme pravdepodobne sa dopracovali do štádia, kde naši ľudia, prepáčte, naši ľudia, naši občania sú už tak zmagorení, že oni budú protestovať proti tomu, že im chce niekto pomôcť. Nie, naozaj to tak vyzerá, teraz je to nastavenie také, že ľudia akoby protestovali proti domu, že im chce niekto pomôcť. No, prepáčte je to tak.
V denníku SME a v týždenníku TREND sa objavili nieže nekorektné, ja som to formuloval, že nekorektné informácie. To neboli nekorektné informácie, to bolo klamstvo. To bolo prasprosté klamstvo. Denník SME boli niekedy slušné noviny, ktoré mali svoje zameranie, ale boli to niekedy slušné noviny. Tým zavádzajúcim článkom, ktoré uviedli, sa z nich stala žumpa. Pozdravujem pána Vajdu, spolumajiteľa denníka SME, ktorý je mojím susedom. Prepáčte, pán Vajda. Dneska... alebo tým zavádzajúcim titulkom, ktoré váš denník uverejnil, ja som normálne pozeral, či dobre vidím, sa z nich stala žumpa. Proste lobistický nástroj na presadzovanie niekoho zámerov. Úplne nečestných, nieže nekorektných, chrapúnskych! Dať si titulok článku, že SMER je proti, že zakázal lízingy splátkové, je, je klamstvo. To nieže by to malo ísť, ja neviem, oni majú nejakú mediálnu radu, ak by existovalo, to je proste, že áno. To je šírenie poplašnej správy. Proste vy si nemôžte dať taký titulok, to si môžu dať taký titulok niekde po Facebooku, čo chodia všelijaké tie blbé portály, kde zverejnia neviem čo. Ako môžu dať seriózne noviny, ako si seriózne noviny môžu dať takýto titulok? Som bol úplne zhrozený z toho. Proste, že podľahnú tomu tlaku, a to nebolo, viete, analýza toho celého môže byť aj v inom.
Denník SME a týždenník TREND patrí do portfólia Penty. Iné informácie, že Penta sa zapozerala do najagresívnejšej nebankovky Pohotovosť a zvažuje možno kapitálový vstup. No tak potom i tam už vidíme, že cui bono, že prečo vlastne niektoré veci idú takým spôsobom. Prosím vás, na základe vyhlásenia tej asociácie, ktorá vyhlásila, čo vyhlásila, zverejniť taký článok je mimoriadne nekorektné. Mimoriadne nekorektné. Proste to si seriózne noviny nemôžu dovoliť. Nemôžu si dovoliť takýto článok.
Ak dovolíte, ja sa nebudem opakovať, v čom je dobrý ten návrh zákona. Kolega Madej to povedal. Je dobrý v tom, že tu tri roky o tom rozprávame, prosím vás, mne odišli ľadviny, mňa váľali po zemi, nemohol som sa pomaly mesiac zasmiať. Ja už o tom viem svoje, prosím vás, ja viem o tom svoje, čo sa v tejto krajine dialo a čomu je - vyzerá, že v určitom momente, v určitom rozsahu - koniec. To nebude už dobré, že už to bude dobré, nebude to už dobré, lebo my sme spravili jednu veľkú strategickú chybu, že tie nebankovky, tí úžerníci sú už tak silní, že proste to bude dlho trvať, ten proces bude, to nebude, zajtra skončí, my len zmenšujeme manévrovací priestor, ale to zmenšenie manévrovacieho priestoru pomôže, pomôže rádovo desaťtisícom ľuďom.
Všetci tí, čo máte doma už rozsudok o zmenkách, že máte zaplatiť zmenkový úrok, neplaťte ho! Všetci tí, čo máte podanie na súde, že budete platiť úžerníkom zmenkový úrok, nevyhrajú úžerníci ten súd. Nebudete platiť. To sú, tam je niekoľko ustanovení, ktoré vám pomôžu, ktoré nás zaradia medzi slušné krajiny, ktoré nás zaradia medzi slušné krajiny.
A to, čo, to, čo bolo spáchané v tom, že jak sa odprezentovala táto novela, ak nekorektne, tak mi dovoľte uviesť len čisto technicky. Ak sa... niekto tvrdil, že bude zakázaný splátkový predaj, lízing a refinancovanie. Ja nehovorím, že o tom niečo viem, ale z logiky veci niektoré fakty vám vyplývajú. Z logiky veci vám niektoré fakty vyplývajú. A keď ich viete, tak poviete, nebudú, lebo nemôžte zakázať, môžeme hovoriť o tom, že bude o jeden papier navyše. Môžeme hovoriť, že bude o jeden papier navyše, ale nie preto, aby niekto terorizoval spotrebiteľa. Bude o jeden papier alebo bol by o jeden papier navyše preto, lebo sa zvýši rádovo, rádovo sa zvýši ochrana spotrebiteľa. A niekto s tým má veľký problém. Áno, niekto s tým má veľký problém. Prosím vás, dneska na účet, teraz v rámci kampane musíme, prosím vás, dám si niekde na Orave kávu, musím to dať do výdavkov. Dneska už všetko musíte dať cez transparentný účet. Dobre, nespochybňujem, je to tak. A prečo má niekto, má niekto hemmung, niekto má trápenie z toho, že tá pôžička, ten vzťah musí ísť cez účet a takým spôsobom, aby to bolo korektné?
Prosím vás, keby tu bol pán Kažimír, tak by som aj naňho apeloval, že to má aj význam preňho, lebo on sa dozvie, lebo aj z daňového hľadiska je to dôležité. Je z daňového hľadiska dôležité, že keď si niekto kúpi televízor v NAY-ke za 300 eur, tak mu splátková spoločnosť dá 300 eur v NAY-ke a všetko ostatné, všetko ostatné je už zhodnotenie tej firmy, čo podlieha dani z príjmu, podlieha DPH, proste to už musí na to pozerať ináč. Teraz, teraz ako daňovo možno áno, ale určite zložitejšie, tak to bude rádovo čistejšie. Nechcem zaťažovať nejakými, proste vysvetľovaním toho detailu. Všetky tie veci sa dajú riešiť, nieže bezproblémovo, dajú sa riešiť tak, lebo moderná doba, moderné bankové nástroje to bezproblémovo umožňujú. Hej, že vám niekto poskytne tú pôžičku, poskytne vám tú splátku a, prísne vzaté, vám splátková agentúra alebo firma vám nekupuje televízor. Splátková spoločnosť vám poskytuje peniaze, za ktoré vy si kúpite televízor. Hej, to je proste, ja nechcem filozofovať nad tým. A áno, my sa potrebujeme, my sa dozvieme, že koľko ich poskytlo, dozvieme sa presne a prejde to cez ten účet. Prejde to cez účet toho spotrebiteľa. Pri podpise tej zmluvy sa dá dohoda, doložka o podriadenej platbe, prosím vás, to sa normálne tak volá. To je podriadená platba. To znamená, to už je mimo moci toho spotrebiteľa. To znamená, že keď mu príde tých 300 eur od tej splátkovej spoločnosti, tak automaticky banka presúva tie peniaze tomu, kto dodal ten televízor. V danom prípade to môže byť NAY-ka alebo ja neviem, to je úplne jedno.
To je proste vec, ktorá je riešiteľná a je podľa mňa daňovo čistá, lebo áno, niekto sa bojí možno odkryť karty, lebo vy si možno kúpite televízor za 300 euro alebo vidíte niekde v NAY-ke 300 eur, podpíšete zmluvu, splátkový kalendár 300 eur plus príslušenstvá. Ale niekto sa bojí povedať, že za koľko kúpi reálne alebo koľko, aké dohody má tá splátková spoločnosť s tým predajcom tej elektroniky. A nakoniec by sme možno zistili, že ten televízor sa nepreúčtováva medzi tými dvoma subjektami za 300 eur, ale za 250 eur a tých 50 euro je, vážení, či chcete, alebo nechcete, to je príjem. Možno niekto znižuje daňový základ. Tých 50 euro, keby tu bol Kažimír, mu poviem, treba sa na to pozrieť, akým spôsobom sa tieto veci zúčtujú. Áno, možno niekto s tým má hemmung, že sa ukáže, že za čo vlastne niektoré veci reálne sa kupujú. Keby to takto prešlo, to neprestane, že oni si tie provízie budú medzi sebou zúčtovať, ale musí sa zjaviť nejaká iná faktúra. Musí byť z daňového hľadiska nejakým spôsobom posudzovaná. Nič nie je problém, vážení. Hovorím, jeden papier navyše o podriadenej platbe pri splátkovom kalendári a refinancovanie, to môžete hovoriť naozaj niekomu, kto seno žerie, prepáčte, mojim ovciam, že niekto by mal problém s refinancovaním, že jak tu bolo, že obľúbená forma medzi obyvateľmi, že refinancovanie úverov, že by bola zakázaná. Jak by bola zakázaná, refinancovanie? To mi jako chcete vysvetliť takúto blbosť, preboha? Tým, že tie prostriedky budú poskytnuté na účet toho, kto je refinancovaný? Tým bude nieže obmedzené, zakázané refinancovanie? Ja naozaj žasnem, že sa denník ako SME dal, že sa podujal na takúto brutálnu, špinavú robotu. Povedzte mi z logiky veci, ako by vyplynulo, že niekto zastaví refinancovanie. Práve naopak. Prosím vás, každá banka, ktorá refinancuje, no tak jasne, že keď ja idem refinancovať, to znamená, ja odkúpim tvoju pohľadávku u inej banky, tak je úplne logické, že si spravíš u mňa ten účet. To znamená, ergo keď máš u mňa ten účet, tak ja tú sumu, za ktorú refinancujem, ti dám na ten účet, ten sa posunie tam. To je úplne logické.
Áno, môžeme hovoriť o tom, že šuflikanti, to znamená šuflikanti, ktorí refinancujú, možno by sa cítili obmedzení, lebo oni nemajú banku. Ale prosím vás, nájdite mi jedného normálneho človeka, ktorý by sa refinancoval u nebankovky. Nájdite mi normálneho, pri vedomí človeka, ja odporúčam všetkým ľuďom, prosím vás, neurobte životný omyl, nerefinancujte sa, nikdy sa nerefinancujte u nebankovky. Lebo úlohou nebankovky na Slovensku nie je vám pomôcť. Úlohou nebankovky na Slovensku je vás ošklbať, ošklbať a doteraz legálne. Teraz sa to pritvrdzuje. To je celé. Kto tu piští? Prosím vás, každá slušná banka proste je len rada v týchto nastaveniach, bez problémov. Bez problémov, áno, však má u mňa účet, ja mu pošlem alebo môžeme hovoriť o tom potom, keby banky protestovali. Čo oni protestujú? Všimnite si soft vyjadrenie bankovej asociácie. Soft, veľmi soft vyjadrenie bankovej, oni sa len sa domáhajú nejakej jednoznačnosti, ale nehovoria, že to je zlé. Nehovoria ako asociácia nebankoviek, že zlé, zákaz, neviem čo, oni sa len domáhajú jednoznačnosti a vedia prečo. Lebo tam nie je problém alebo možno by bol problém, keby moc štekali, že za čo vlastne ten dlh kúpia. Tiež by sme potom mohli zistiť, že ak niekto sa refinancuje za, si odkúpil pohľadávku za 60-tisíc euro, možno zistia, že, že reálne to odkúpenie prebiehalo možno za 50-tisíc. Viete, to sú naozaj veci, ktoré niekomu vyhovujú v statuse, ako sú teraz. Lebo vám keď na účet príde 60-tisíc a z tých 60-tisíc zaplatíte inej banke 60-tisíc, to znamená, že áno, za tých 60-tisíc ste odkúpili, tá vaša banka odkúpila ten váš dlh u inej banky. To znamená, že tak by to malo byť zúčtované aj z daňového hľadiska. Lenže vy, keď sa niekto tomu bráni, to znamená, vám síce banka povie, no už ste mi odteraz dlžný 60-tisíc, ale vám nepovie, že za koľko tá banka kúpila, kľudne sa môže stať, že tá banka kúpila za 40-tisíc. To je možno tou šikovnosťou tej banky. Ja neviem, ale z daňového hľadiska je to čistejšie, že vieme.
No tam je veľa nadstavení, o ktorých by v slušnej krajine na slušných fórach sa rozprávalo. My sme si to cizelovali na výbore, na, na, kde by sme hovorili, že v čom áno, v čom nie. Ale nie takýmto spôsobom, že si niekto objedná a niekto vyjde v ústrety úplne chrapúnskemu, chrapúnskej mediálnej komunikácii, na ktorú sa, žiaľ, dali ľudia nachytať, a keď sledujem tú diskusiu, hovorím, mne to vyjde ako paradox, že v tejto krajine sú ľudia schopní vyjsť do ulíc pomaly a protestovať proti tomu, že ich niekto chráni, že tak sme tu už všetci zblbnutí. A médiá tomu naozaj pomohli. V tomto naozaj pomohli. Žasnem, žasnem, čo boli schopní urobiť, prosím vás.
To z toho procesného hľadiska, keby tá asociácia slávna, nebankových, či jak sa to vlastne volajú, sledovala legislatívny proces. Prosím vás, namietali, že na poslednú chvíľu. Ja som v tomto parlamente tri a pol roka. Ja som videl čítať pozmeňovák, ktorý som pol hodinu predtým videl u mňa na stole. Vtedy by niekto mohol povedať, áno, že na poslednú chvíľu sa zjavil pozmeňovák. Viete, ako to bolo v tomto prípade? Viete, ako bolo v prípade pozmeňováku pána Madeja? Pozmeňovák pána Madeja visel na internete na www.nrsr.sk, 3. 9. bol na internete. Zákon sme schvaľovali 9. 9. To znamená, týždeň bol na internete. Týždeň mali všetci tí lobisti, mali možnosť sa s tým návrhom pozmeňováku oboznámiť.
Prosím vás, ja si dovolím tvrdiť, že ja nepoznám pozmeňovací zákon, ktorý týždeň predtým visel na internete, ako sme o ňom hlasovali. Tak ako tá asociácia sledovala ten legislatívny proces? To si kominári, prosím vás, kominári si lepšie sledujú legislatívny proces, jak taká slovutná organizácia. Tak do ich radov, nech, veď keď týždeň vedeli, že čo chce Madej predložiť, však mali robiť týždeň cirkus predtým. Prečo nerobili cirkus predtým? Prečo nezvolávali tlačovky, keď to bolo také vecne nepríslušné? Také, tak ničiace tuná biedny ľud tejto krajiny, ktorí si, chudáci, nebudú môcť zobrať televízor na splátky. Žasnem.
Ale ono je aj dôležité, sledovať, že kto hovorí, okrem toho, že čo hovorí, hej, že asociácia nebankoviek je v čele, možno aj v tom obraze, že vlajku držia za záchranu čoho. Za záchranu ich úžerníckych ziskov sa postavili do čela a verím, že ľudia prekuknú celú túto, celú túto hru.
Všimnite si soft vyjadrenie bankovej asociácie. Banková asociácia, dal som si prácu, som si pozrel, majú tu na internete, dali veľmi soft vyjadrenie typu, že teda by bolo dobré, aby to bolo jednoznačné, keď... Ja si myslím, že aktuálne znenie je úplne v poriadku, ale môžeme o tom rozprávať, že či možno. Ale dobre, tým len skončím potom.
A ešte chcem povedať, že ak sa to niekoho týka, ešte sa to týka aj Asociácie lízingových spoločností, ja som nezachytil, serióznych lízingových spoločností. Prosím vás, dneska šuflikant, rozumiete, šuflikant z nejakého gej baru alebo z nejakého, z nejakého, neviem z čoho, má firmu na poskytovanie finančných služieb, tak ja hovorím o asociácii lízingových spoločností, tých, ktoré sú, naozaj to sú lízingové spoločnosti. Zachytil niekto nejakú, stanovisko ich? Ja som nezachytil. Veď o tom to je, vážení. Do čela tohto zápasu sa postavili nebankovky. Vedia o čom. Konečne. Ja hovorím, konečne, konečne a chvalabohu. Konečne a chvalabohu, niekto začína vytvárať zákony, ktoré pomôžu zastaviť to eldorádo, to peklo, čo našim ľuďom robili. To eldorádo a to peklo, konečne. A tak chrapúnsky zneužitú situáciu a zavádzať verejnosť, tak normálne to je, ak by bola fakt, že nejaká mediálna rada, by mali dostať, SME-čko by malo dostať 100-tisíc euro pokutu za to, že proste takýmto nekorektným spôsobom informuje. Možno som v tom zbytočne tvrdý. Ale ako môžte dať titulku? Kvôli čítanosti 150-tisíc? No ale ešte som sa, sa mi, ešte sa mi na facebooku zjavila tá, tá informácia sponzorovaná, to znamená, všimnite si, že štandardne si noviny nesponzorujú svoje príspevky, ale SME-čko si na facebooku sponzorovalo svoj vlastný príspevok, kde hrubo klamalo.
Proste o čo ide, o čo išlo v tomto prípade? Ja viem, o čo išlo, o desiatky miliónov eur, ktoré, o ktoré niekto nieže príde za poctivú prácu, niekto, kto si ich naplánoval, že za ne príde, pokiaľ tento stav bude trvať. Vyzerá, že už nebude, verím, že to, to ukončíme, to eldorádo, ktoré tu bolo, hej, a oni budú musieť, žiaľ, možno sa venovať slušnejšej práci, pre nich, žiaľ. A skončím aj v tej, v stanovisku v asociácie nebankovky len pre dokumentáciu aj pre ľudí, aby si vedeli predstaviť, že s kým máme tú česť, a teraz, prepáčte, poviem v úvodzovkách. V tom stanovisku je napísané... Mám ich citovať alebo nemám ich citovať? Skúsim to povedať nejak, neviem to úplne doslovne, ale, že prijatím tejto novely sa pre nízko príjmové..., ktoré obmedzí poskytovanie úverov pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, tým, že je stanovený strop na 26 % sa to nebankovým subjektom neoplatí robiť. Chápe tomu niekto? Oni to dajú normálne do stanoviska. Čiže na nízkopríjmových ľuďoch pokiaľ máte zarobiť iba 26 %, tak je riziko, že to nebudú robiť, lebo sa im to neoplatí robiť.
Tu zvykne niekto stáť a povie, že si požičiavame za záporné úroky, no historické minimum v úrokových sadzbách, dneska si viete požičať naozaj za 2-3 % a niekto dá do svojho oficiálneho stanoviska, dá, že pokiaľ, a ešte povie aj, že nízkopríjmoví... Nepovie, že podnikateľského, povie, že akože biednym ľuďom. Keď biednym ľuďom budeme môcť požičiavať iba so zhodnotením per annum 26 %, tak sa nám to neoplatí robiť a je riziko, že to budú robiť načierno?! Ja, ja, viete, že kto sa pod taký cynizmus podpíše rozumiete, že mentálna výbava toho, kto písal to stanovisko?! Dávam ho pozornosti, kľudne si to pozrite, to je reálne, to, to je naozaj stanovisko asociácie nabankových spoločností.
To presne hovorí o tom, o tej kultúre, o tom, čo sme vytvorili, to, čo sme vytvorili, vytvorili sme jednu hydru, ktorá ničí túto krajinu, naozaj ich ničí, ničí túto krajinu. A keď dostane po prstoch, tak všimnite si, akým zlovestným pôsobí. Ako zlovestným spôsobom dokazuje svoju silu, cez noviny a ešte uvidíme ďalšie možnosti, aké budú. Ja by som o niektorých vedel rozprávať, nebudem tu vťahovať do toho môj osobný príbeh.
Niekde sme spravili chybu, už sú moc silní, ale nie tak silní, aby boli silnejší ako tento parlament, aby boli silnejší ako parlamentná demokracia, ktorá prijíma zákony, a ak prijme zákony, a tie budú platiť, či sa niekto hnevá alebo nehnevá.
V poslednej veci, ak by mal byť, ak by mal byť kameňom úrazu jednoznačnosť, resp. nejednoznačnosť, ja hovorím, existujúce znenie, ja som s ním komfortný, ja som s ním komfortný. Ale ak by malo stáť v procese toho, že či sa to zlomí alebo nezlomí, tak pre túto chvíľu možno aj tie dané pripomienky prezidenta, ktorý jasne uviedol, že len cizeluje tú legislatívnu čistotu, ja som s nimi komfortný tiež.
Ďakujem.
15. 12. 2015 9:25:42 - 9:39:18 58. schôdza NR SR - 20.deň - A. dopoludnia Tlač 1865 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Hlina, Alojz (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
12.
Vážená pani predsedajúca, vážené kolegyne, kolegovia ja len, ak dovolíte, veľmi krátko z tejto skutočnosti.
V rámci tejto a ja nevylučujem, že si dám zaregistrovať, to sa dá, ináč aj slovné spojenie sa dá zaregistrovať na Úrade priemyselného vlastníctva, že balíčková ekonómia. Podľa mňa to je pojem, ktorý svet ešte nepozná. Žiadna ekonomická škola ešte nepozná balíčkovú ekonómiu, život od balíčka ku balíčku a podľa mňa si to zaslúži, aby sa to pomenovalo. Čiže v zásade zjednodušene každému nejaký ten balíček však. Každému nejaký ten balíček. Ľuďom, čo spadne zo stola.
Ja som, mimochodom, pán Kondrót, vám pripravil jeden veľký balíček na Námestí SNP. Krásne zabalený v alobale. Viete, čo tam vojde? Tam vojdete tretina poslaneckého zboru, tým chcem povedať, že, že aby ste si vizualizovali ten priestor, že koľko všetkého by tam vošlo naukladať, a je zabalený v alobale. Čiže pri riziku nehrozí, teda aspoň podľa vyjadrení niekoho, že keď to zabalíte do alobalu, že sa obsah nepoškodí. Máte ho na SNP ten balíček, vojde tam naozaj veľa, bude tam do stredy.
A teraz keď každému v zmysle tej koncepcie, že každému nejaký ten, tak teraz sa tu javí nejaký ako pomaly akože negatívny balíček, hej, že toto vlastne, že nie je balíček pre Pentu, že to je akože mínusový balíček. (Povedané so smiechom.) Ešte musíme si to pojmologicky ujasniť, ale však táto ekonomická škola podľa mňa dozná veľkého úspechu, tak pojmologicky to ujasníme. Čiže ako sa teraz to javí ako negatívny balíček. Čiže idete im zobrať. A ja som to aj tu hovoril a v tom sa aj s kolegom Lipšicom zhodujeme, že ono sa to tak javí, ale v zásade to vyzerá, že to bude úplne ináč, hej. Zaráža to mŕtvolné ticho z tej budovy oproti Dunaju, hej, budova oproti Dunaju sa..., nezápasí, nevydáva tlačové vyhlásenie, ale, myslím, jedno sa mihlo pre istotou, keď som tu avizoval, že žiadne nebolo, tak niekde sa nejaké mihlo, aby teda bolo jasné, že tu zvádzajú boj o spravodlivosť.
Nuž dovoľte mi povedať tomuto boju o spravodlivosť, viete, ja žasnem. Ja chodím už niekoľko rokov a teraz už aj beriem moje deti, keď ÚPN vyhlasuje k 17. novembru, proste odmeňuje tých ľudí, ktorí trpeli za minulého režimu. A viete, to tam vidíte, ten príbeh, že niekto sedel za to, že chcel brata, pomôcť mu v emigrácii, a sedel osem rokov. Ten pán tam je, prečítajú ho na tom barku, tam niečo, nejakú zdravicu, keď dôjde, hej, lebo poväčšine už tí ľudia ani nevládzu dôjsť a dajú mu tam proste nejakú plaketu, čo kúpite možno v nejakom shope za sedem euro alebo osem, hej, to je celé. Viete, to je príbeh nejakej spravodlivosti, že to by ste mali nejaký.
Povedzte mi, aký je príbeh spravodlivosti Penty, ako bolo zblížené Pente v tej BAT-ke, že ako hrozne. Proste aj oni dostanú tú plaketu nakoniec? Ináč ja sa, v tejto krajine by som sa nečudoval, že raz by sme sa dopracovali, že aj oni prípadne, že jak trpeli pod jarmom tohto nespravodlivého štátu, a preto ešte, chvalabohu, že Ústavný súd existuje a zachránil im tú spravodlivú pohľadávku, ktorú už iné súdy dávno odmietli. Viete, to sú naozaj absurdity, to vôbec nie je príbeh nejakého, nejakého utrpenia, nejakej malej firmy, ktorú niekto chcel zničiť. To nebude ani Pečniansky les, nie je príbeh nejakého reštituenta, ktorého naložili do vagónu alebo ja neviem čo a zobrali mu les. To vôbec nie sú tie príbehy. To sú príbehy chamtivosti. Absolútnej chamtivosti, že čo to dá a koľko to dá a koľko nám ešte prejde. To sú príbehy.
A ľuďom poviem teda prípadne, ako skončili aj exekúcie. Lebo viete, exekúcie, zjednodušene to poviem, sa robili alebo aj vytváral aj exekučný úrad, aj exekútor preto, aby sa to zrýchlilo. Že keď niekto vytvorí nejakú pohľadávku, že aby sa ten výkon toho plnenia zrýchlil. Viete, jak to dopadlo? Exekútorov máme dvakrát toľko ako Česi, a pritom nás je o polovicu menej, to je jedna vec, hej. Ale druhá vec, ja by som si dal urobiť rozklad, že koľko vymôžu exekútori od právnických osôb a koľko vymôžu od právnických od fyzických osôb podnikateľov a koľko vymôžu od dôchodcov. A ja si dovolím tvrdiť, že sa to dávno a dávno preklopilo, exekútori u nás neslúžia na to, aby chránili podnikateľské prostredie v rýchlosti vymáhania pohľadávok. Vôbec nie, u nás exekútori slúžia na to, aby sa dali vytrieskať peniaze z dôchodcov a z biedakov, ktorí si zoberú nejaký spotrebiteľský úver. Firmy už dávno, na firmy sa dávno exekútor nechytá, oni tu majú možno aj taký pakt o neútočení, hej, že ako, ako jeden s druhým vybabrať, aby exekútor vlastne vedel, že nič. Čiže na jednej strane na dôchodcov a na druhej strane, čiže najviac postihnutý týmto zákonom alebo vôbec vytvorením tohto inštitútu, ktorý má pomôcť podnikateľskému prostrediu prioritne, hej, tak, sa dotýka našich dôchodcov, a teda obyčajných ľudí, bežných občanov, ktorí spravili tú chybu, že si požičali 500 euro, a využívajú sa tieto inštitúty pri tom, že ako nie je možné chrániť štátny majetok.
Čiže celý ten princíp toho, toho maximálneho dobra, hej, a spravodlivosti zabezpečeného prostredníctvom exekútorov neplatí pre štátny majetok alebo pre niečo, čo vlastne on, prísne vzaté, vytvoril štát, Penta nevytvorila, slúži to ľuďom a plní to aj určité funkcie, ktoré sú možno nie celkom štandardné pre štandardný podnikateľský subjekt. Tak tam nám teraz cez toto jasne definujú, že si nezaslúžia pomaly žiadnu ochranu. A keď sa niekto naň zasupí, keď sa niekto naň zasupí, tak bude musieť platiť. Exekučná imunita nefunguje. Pri biedakoch, pri obyčajných ľuďoch exekučná imunita funguje, je, myslím, že hračky nemôžu brať, neviem, či nejakú hotovosť do nejakej výšky, dôchodcom kvôli tomu, že som spal pred ministerstvom spravodlivosti, tak zvýšili do 140 euro na 180 euro, hej, že nemôžu zobrať, tam to stanovujete, takýmto. A exekučná imunita u štátnych podnikov teraz bude, lebo je protiústavné.
Ja milujem, ak je to protiústavné, tak potom tu zmeníme ústavu pomaly dvakrát do týždňa, hej, tak poďme o tom rozprávať, že či necháme sa, niekoho zasupiť, lebo tu už, viete, tu už nie je z čoho. Tu už naozaj tí ľudia, tá tvorivosť je absolútna, že jak sa kto vie zamyslieť, že z čoho by sa dalo ešte vydrieť, a áno, zostáva tu štátny majetok, niečo, čo slúži aj štátu, ale slúži aj verejnosti, občanom. Teraz nám tu jasne povedali, medzi oči, že to exekučnú imunitu nemá ani nebude mať, lebo je to protiústavné. Poďme nad tým rozprávať.
Ja neviem, čo je riešením v tejto chvíli, kolega Lipšic tu spomína, možno aj to je riešením, i keď je to také, ako sa hovorí, že cez Košice, ale a možno aj to je riešením, možno je aj riešením to, že, že keď tu vieme meniť ústavu kvôli, kvôli tomu, že aby bolo čo v kulturáku v Detve rozprávať, tak potom poďme rozprávať aj o tom, že, že, len rozmýšľam, že tak posilníme tie inštitúty, ktoré budú chrániť majetok, ktorý, ktorý teda slúži aj ľuďom, veď tá BAT-ka nekúri len Pente, viete, tak BAT-ka, proste sú tam určité parametre, ktoré si zaslúžia iný uhol pohľadu, tak to dopoviem. Aj vodárne, aj vodárne majú iný uhol pohľadu, to nevytvorili ani jeden, ani druhý, chlapci. Ešte čúrali do plienok, keď to niekto staval. Ešte čúrali do plienok, prosím vás, keď to niekto staval. A teraz si zmysleli, že by sa im to prípadne hodilo do portfólia. Neviem, čo bude riešením, verím, že sa možno vytvorí konštelácia, že ako, lebo ja upozorňujem, že ten, že ten boj o to bude, lebo už nie je o čo, tak bude boj o to.
A jedna, jedna z foriem ešte možno, ako upozorniť na absurditu tej situácie, v ktorej žijeme, tak my sme pripravili a pripravujeme, pravdepodobne si to dohodneme ako u nás v tom našom politickom subjekte, takú anketu, že parazit roka. Viete, my máme, udeľujú sa ocenenia vrana, proste tých ocenení je veľa a podľa mňa je namieste udeliť aj cenu parazita roka. Hej, že proste nominujú sa nejaké subjekty, či právnické, ale aj fyzické, podnikatelia aj fyzickí, nepodnikatelia, kde sa bude hovoriť o tom, že áno, ich systém je parazitovať na niečom. Systém, ono to, prísne vzaté, hneď nemusí byť ilegálne alebo protiprávne, ani každý parazit koniec koncov nie je protiprávny, hej, teda je, hostiteľský organizmus sa s ním vypriadava tak alebo tak. Proste s tým žijeme, ale proste je to parazit.
Parazit je ten, kto nedodal, hej, a napriek tomu žiada plnenie. Parazit je ten, kto síce dodal, ale žiada rádovo vyššie plnenie oproti tomu, čo dodal. Parazit je aj ten, kto si uplatňuje škodu, ktorá mu nevznikla, alebo škoda, ktorá mu síce možno teoreticky vznikla, ale určite nie v takom rozsahu, ako si uplatňuje. To je parazit. Takže ak by sme išli, a nevylučujem, že pôjdeme týmto smerom, tak ja by som mal hneď tri nominácie na parazita roka a potom by sme nechali ľudí hlasovať, že kto by sa ním stal. Môžeme menovať, Váhostav, kľudne môže ašpirovať za parazita roka, môže aj tuná náš bývalý kolega prostredníctvom jeho firmy, Pavol Paška a cétečko, to tiež by mohol byť veľmi dobrý ašpirant na parazita roka.
A potom môžeme hovoriť trebárs aj o tej Pente, keď sa tak, keď taká obrovská škoda jej vznikla, že, ľudia, počúvajte dobre, že myslím, že to je 900 mil. korún starých peňazí, im treba zaplatiť, chudákom, za nejakú prípojku, deň dňom sa hádali, že jak má prípojka vyzerať. Viete, to nebola škoda, ktorá vznikla. To bola škoda, ktorá teoreticky mohla vzniknúť, lebo to tak bolo zle dohodnuté, a niekto si uplatňuje za každú cenu 900 mil. korún, vážení občania, to 99,5 % z vás živote ani neuvidí, aká je to veľká suma. Možno by vošla do toho kontajneru, čo je na SNP. A o takúto, o takúto sumu sa súdia. Ale nie za to, že dodali 400 vlakov naloženej železnej rudy a BAT-ka im nezaplatila alebo že pre nich 3-tisíc ľudí robilo päť rokov a BAT-ka im to nezaplatila, vôbec nie, viete, keby to bolo meritom niečo také, že ten niekto niečo dodal a ten druhý nezaplatil, čo bol Váhostav, tam sa to stalo, tak tam sa to riešilo ináč. Oni nič nedodali. Oni len využili tú možnosť, ktorá v zmluve bola, a cez naše súdy, ktoré už tvoria, musím povedať, že pilier národného hospodárstva, súdnictvo je, už to neni, že automobilový, hutnícky, chemický, ja neviem, elektrotechnický priemysel, súdnictvo je jednou z úplne najdôležitejších súčastí Národného hospodárstva, cez neho to prehnali a za nič 900 mil. korún, 30 mil. eur.
A hovorím, že možno už naozaj je riešením upozorňovať len cez nejaké takéto spoločenské aktivity, že niečo, niečo v tomto štáte nie je správne. A možno vo svete sa to celkom nosí, že spoločenská zodpovednosť firiem, že firma nie je v nejakom mikropriestore, viete, je taký Zuckenberg, niečo vymyslel, vytvoril a povedal, že dobre. (Povedané so smiechom.) U nás ani nič nevytvoria a ešte, niežeby niečo dali, ešte z tých ľudí, ktorým by mali niečo dať, tak povedia, dajte aj, dajte nám, lebo nám je málo. Viete, to je tá, to je tá poloha, ktorej my sa asi nedožijeme, ale skrz tú našu malosť. Tá naša malosť je v niečom úplne absolútna. A poväčšine sú to všetko ctihodní občania, poväčšine sú všetko ctihodní občania, ktorí pôsobia tak, že čo sa dalo, byť parazitom.
Možno aj to bude riešením, že upozorniť spoločensky na to, takouto anketou, nevylučujem, a ja sa pripojím, neviem, v akej forme, neviem, v akom statuse po voľbách, to neviem, ale pripojím aj do tej diskusie, ako, ako zachrániť a ochrániť. Ako zachrániť a ochrániť, lebo na chvíľku, za chvíľku naozaj už všetko sa dostane do hľadáčika niekoho a budú rozmýšľať, že akým spôsobom sa k tomu dostať. Čo tam po tom, že proste to plní aj nejaké iné úlohy, to tu nikoho nezaujíma.
Ďakujem pekne.

Deň v parlamente

<- ->