Vystúpenie v rozprave Vytlačiť stránku / Print page

Vystupujúci Filip Kuffa 
Dátum 24. 7. 2021 00:00 
Schôdza 35 
Tlač 614 
Bod rokovania Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač 614) - prvé čítanie.
 
10:22:35 - 10:23:44 Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou) Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
52.
Ďakujem za slovo. Marián, v prvom rade chcem oceniť, že si tu znova povedal to číslo z tých štatistík. Ty si to už tu včera o tom rozprával, čo hovoria štatistiky za Slovenskú republiku za rok 2020 na margo tých úmrtí.
Tá druhá vec, keď si spomínal rozdelenie. Tá spoločnosť tu už rozdelená je, rozdelili ju oni a presne takýmito návrhmi, zákonmi ju rozdelia ešte viacej. Čo sa týka toho rozdelenia, veď my to tu zažívame priamo v pléne Národnej rady. Vidíš, dáš si rúško, nedáš si rúško, hneď ti tu všetci začnú vykrikovať, pritom polovica sály tu pred chvíľou bola bez rúšok, ich ministri tu chodia bez rúšok. Proste Sulík sa tu celý čas špacíroval bez rúška a to nejdem menovať proste ďalších, spravodajkyňa tam päť minút sedela a vyjedala, neupozornil ju nikto. Akonáhle ty si dáš rúško pod nos, hneď tu všetci zrazu vykrikujú, že nasaďte si ich, nasaďte si ich, hej? Samé divadlo. Hej, proste toto rozdelenie spoločnosti, tak jak je to v Národnej rade, tak je to vonku a presne týmito apartheidovými návrhmi zákonov to je len a len horšie.
12:39:35 - 12:41:36 Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou) Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
172.
Ďakujem za slovo. Pán kolega Stančík, vy ste dobrý alibista. Ten váš prejav, to bol čisto alibistický. Dáte tam výrok, že za pandémiu môžu nezaočkovaní, a potom poviete alibisticky, to som nepovedal ja, to povedala nejaká gubernátorka z Alabamy to bolo, myslím. Ale ste nepovedali ďalej, čo tým vtedy myslela. Myslela nezaočkovaných, keď prepukla pandémia? Myslela tých Číňanov z laboratória, keď to vypustili, že boli nezaočkovaní, že oni za to môžu? Alebo ktorú časovú fázu ste mali na mysli?
Druhá vec, že vaša práca teda ako opozície je, teda našou úlohou že nesúhlasiť s koalíciou. To neni pravda, ani my to nikde nehovoríme. Však keď tu boli tie opatrenia ohľadom pandémie a boli dobré, bola to pomoc ľuďom, tak sme to predsa podporili. Opozícia jednohlasne vám podporovala tieto návrhy zákonov, keď mali svoju logiku.
Spochybňovanie opatrení autorít, že keď majú tituly pred menom, za menom, že ich spochybňujeme. No, nespochybňujeme autority, keď hovoria normálne a keď hovoria pravdu. Ale také autority, jak vy tam máte, plagiátorov kadejakých na ministerstve školstva a neviem kde, no tak takých budeme spochybňovať.
Umierajú ľudia kvôli opozícii. No, vážení, však vy ste si sami sebe povedali, že kvôli vám umierajú. Však v decembri kto povedal, že 4-tisíc ľudí umrelo. Však vďaka ministrovi Sulíkovi. Však vy ste si to hovorili, že vďaka koalícii tu umierali ľudia.
A potom ešte čo sa týka tej pomoci. Tak, vážení, keď tu bola pandémia, keď tu boli opatrenia, keď vám ľudia utekali z mnohých prevádzok, lebo sa báli, tak ja som sa vtedy ponúkol dokonca ako pomocník, keď nemali personál, že tam pôjdem pomáhať, že pôjdem medzi chorých ľudí, a nemal som za potrebu o tom písať niekde na sociálnej sieti, že tam pomáham, že pomáham chorým, aj keď som ja ešte nemal prekonaný COVID, lebo som z toho nevytĺkal politické body ani politický kapitál. Tak čo vy tu vyčítate také somariny, že my z toho vytĺkame nejaké politické body. Kde ste boli vy vtedy? Boli ste niekde zahrabaný, každý sa zamkýnal do svojich izbičiek a ste dávali hlúpe statusy, že á, som tu zavretý, dávajú mi jedlo pred dvere, lebo aby som neprišiel do kontaktu. Toto bola tá vaša pomoc!
14:20:18 - 14:29:03 Vystúpenie v rozprave   Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vážený pán predsedajúci, vážený pán predkladateľ, kolegyne, kolegovia, tento návrh zákona tak ako sme ho nepodporili do skráteného legislatívneho konania nepodporíme ho ani v prvom a keď nedajbože prejde do druhého ani v druhom čítaní ho nepodporíme. Mnohí sa pýtate, že prečo sme teraz spravili to, že sme sa ešte 13 prihlásili do diskusie a že zdržiavame túto vec a mali b y sme pristúpiť k hlasovaniu odmietnuť to. No prerátavali sme si počty poslancov a prišli sme nato, že momentálne v tomto zložení v akom sme tu sedeli ráno pri hlasovaní tak by to akurát o jeden hlas prešlo a prenikli také informácie, že niektorí poslanci koalície si už plánujú svoje dovolenky, že už mali vycestovať, čiže stavili sme tú kartu ešte na to, že sa zníži kvórum a v podstate podarí sa nám vybojovať to, že tento návrh zákona neprejde. Dotknem sa niektorých vecí, ktoré tu odozneli v rozprave, bol tu oslovený aj pán minister zdravotníctva a to možno takých päť bodov čo sme sa o tom bavili a čo nám teda ako opozícii bolo vyčítané. Bolo nám vyčítané, že opozícia tu všetko kritizuje, že oni chápu, že opozícia je tu nato, aby bola proste proti, ja som to už povedal vo faktickej zopakujem to znova veď predsa všetky tie návrhy zákonov, ktoré tu boli pre pomoc ľuďom čo sa týka tejto pandémie však sme to jednohlasne schvaľovali. Však opozícia to boli proste zo všetkých prítomných všetky hlasy ste tu dostali, ale keď prídete s takýmto návrhom zákona, ktorý rozdeľuje spoločnosť, segreguje ľudí tak za takéto zákony hádam nečakáte, že budeme za nich hlasovať.
Vyčítali ste nám, že nemáme riešenia, že nepomáhame, že len vykrikujeme raz kritizujeme to raz to, raz kritizujeme, že ste mali zavreť hranice, teraz keď ich zavrete zas kritizujeme, že mali byť otvorené. No ale vážená, aká bola situácia pred rokom, pred rokom keby ste zavreli hranice tak možno by sa vám podarilo niečo obmedziť, žeby, žeby teda tí cestovatelia tí cestujúci ľudia, že by možno nedoniesli ten vírus ale dneska tu je už situácia úplne iná. Vyčítali ste nám pomoc ľuďom, ja som to tu už povedal. Vy keď ste tu niečo robili, že z toho vytĺkate vy alebo teda my politický body, že si hneď všetko dávame tak vážení, keď prepukol Covid- 19 v jednom zariadení a dostal som vtedy informáciu, že zamestnanci zo strachu teda žeby sa nakazili a zomreli zutekali aj keď vtedy už bol vyhlásený núdzový stav a v podstate zo zákona nemohli utiecť, utiekli lebo každému je prednejší vďaka tomu strachu svoj život ako, ako nejaké zamestnanie a vtedy hovoril, že v podstate nestíhajú tie denné, nočné služby sa starať o tých ľudí, boli to v podstate starší ľudia, ktorí boli nakazení a teda tá nákaza postupovala ďalej. Ja som sa vtedy ponúkol a povedal mi o tom môj brat, že počúvaj je také a také zariadenie, že kolabujú, že či ideme. No aj mu vravím, že jasné, že proste vybav to tam, že ideme. Pýta sa ma, nebojíš sa? No nebojím sa však nebol som ešte s nakazeným ale tak keby som sa bál tak nedávam túto ponuku, že tam idem, že tam idem pomáhať. A nemal som potrebu to proste dávať na facebook alebo točiť videá, že pozrite sa na mňa, že aký som hrdina.
Iný prípad čo ste tu mali keď ste boli niektorí nakazení ste sa zavreli do izieb, moja mama ako lekárka bola celý ten čas v prvej línii proste ošetrovala ľudí a dosť dlho dosť dlho tomu v podstate odolávala. Však tí lekári, vy ako lekári ste teda naučení pre vás je to normálny štandard nejaké tie hygienické opatrenia, ktoré sa zaviedli pre vás sú štandardom pre nás v podstate nie sme nato zvyknutí tí ostatní, ale po roku sa nakazila a zhodou okolností my sme vtedy cestovali späť a môj otec sa nestiahol vtedy od od svojej manželky, že povedal, že ty si nakazená, nechám ťa tak. Nie, išiel ku nej proste staral sa o ňu ako o svoju o manželku aj keď sa nakazil sám. Čiže to margo toho akých hrdinov tu vy hráte. Nikde som o tom nerozprával ale v podstate táto diskusia dneska dospela do takého bodu, že musel som to tu povedať. Bolo tu spomínané, že sme odporcovia očkovania, že vyzývame ľudí na to, aby sa neočkovali a ja neviem aké podobné veci. No ja som tuná nikoho nevidel, že by nejako vyzýval ľudí na to, aby sa neočkovali, my sme predsa hovorili to každý dospelý človek má slobodnú voľbu, nech si povie či sa chce očkovať alebo neočkovať. A nepodmieňujte to vy potom takýmito návrhmi zákonov, vy poviete, že však my nehovoríme o povinnom očkovaní. No ale nie poviete, že keď nebudeš mať papier, keď nebudeš mať green pas, covid pas tak ťa nepustíme do krčmy a včera to tu dobre povedali, že po novom vás výjazd do krčmy nie výjazd po novom vás pivo bude stáť 72 euro alebo 32 euro alebo 17 euro jedno pivo a že prečo, no lebo si zaplatíte za test, za PCR test a k tomu ja neviem dve eurá za pivo. hej. Čiže keď budete chcieť ísť do krčmy a podporiť teda to je tá vaša veľká podpora pre prevádzky tak toho občana to bude stáť jedno pivo 72 euro.
Brat, ktorý je absolventom medicíny keď som sa ním ešte pred nejakým časom rozprával, však oni ako absolventi chodia teda praxovať už aj počas štúdia. On mi povedal, že sa dá zaočkovať, bavili sme sa vtedy o tom, ja som mu povedal svoj názor on povedal svoj názor ako lekár a hovorím som v prvej línii, vidíš, že nás lekárov v podstate tlačia do toho, aby sme sa dali očkovať a nám teda na škole povedali, že je to v podstate určitá forma ochrany voči tomu ochoreniu. Ja som povedal, že dobre však je to tvoje rozhodnutie, si tam v prvej línii. A vy poviete, že my týchto ľudí zatracujeme, tak ja by som mal práve svojho brata jak prvého zatratiť. Dotkli sme sa tu aj otázky, že či sa robia nejaké opatrenia, žeby sme mali nabádať. Už tuto pán minister raz bolo povedané dneska v rozprave ohľadom pľúcnych ventilátorov, že v podstate ten obsluhujúci personál nevedel obsluhovať tieto prístroje a to neni hej nejaké hoaxy alebo konšpirácie čo sa šíria. Však ja som sa rozprával s lekármi a tí mi povedali, však vy si zoberte normálnu vec, vy ako vojak čo ste trénovaný a keď zoberiete možno, že nejakú nejakého človeka čo nie je trénovaný alebo môžem to povedať muž a žena, tak každý má inú kapacitu pľúc. A tí hovoria, že tie prístroje sú nastavené rovnako a tam veľmi citlivo musíte pristupovať k tomu, aby ste toho človeka sledovali a jednoducho tú ventiláciu nastavujete, nastavujete mu tak, aby mu to nepoškodilo tie pľúca ešte viac. A hovorili mi, však samozrejme povedali, že z Ameriky teraz dakto bude, že niečo proti Amerike ale ten príklad povedali, že tam boli tie prípady kedy tie ventilátory v podstate poškodili pľúca, poškodili tie tkanivá pľúc, čiže tým pacientom to mnohokrát nepomohlo ale možnože mohlo ich to vyslovene ešte doraziť hej v tej chorobe. A keď vám to môžem povedať možno ako vojakovi, predstavte si ten vojenský výcvik keď máte. Vojak keď ide však v podstate on sa zoznamuje so všetkým, príde určite do kontaktu so zbraňou
=====
14:26:33 - 14:26:33 Vystúpenie v rozprave   Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
... jej v podstate poškodili pľúca, poškodili tie tkanivá pľúc, čiže tým pacientom to mnohokrát nepomohlo, ale možnože mohlo ich to vyslovene ešte doraziť hej v tej chorobe. A keď vám to môžem povedať možno jak vojakovi, predstavte si ten vojenský výcvik, keď máte hej. Vojak, keď ide, tak v podstate on sa zoznamuje so všetkým, príde určite do kontaktu so zbraňami, so zbraňovými systémami hej, vysvetlí sa ja neviem konštrukciu jak funguje, jak sa strieľa, ale teraz ste rozdelení, hej, tu máte delostrelcov, tu máme nejaké lafetované zbrane, máte tu pešiakov, hej, tu možnože so samopalmi, máte potom špeciálne jednotky sú ostreľovači a vymeňte teraz nejakého vojaka z pechoty, dajte mu teraz, že ide robiť ostreľovača zo dňa na deň. On síce tú pušku bude mať, on vie o tom, že má tam zásobník, má tam poistku, má tam teda zámer, s ktorým musí nabíjať, vie, že si musí nabiť náboj, ale keď mu poviete, že traf ten cieľ na jeden a pol kilometra, možno ho trafí, možno ho netrafí a presne to isté, presne túto istú otázku máte medzi lekármi hej. Vy nemôžte čakať možnože nejaký lekár, ktorý s tým nerobil, že zo dňa na deň v podstate chytí teraz ten prístroj alebo ten ventilátor, a že bude proste tip top a keby som vám to povedal na tú úroveň tých vojakov, že vy teraz budete porovnávať nejakého pešiaka, že sa vyrovná v týchto zručnostiach nejakému ostreľovačovi.
Potom ešte ako doktorovi čo vám poviem, keď sa tu zaviedla tá očkovacia lotéria, tie očkovacie bonusy, že keď presvedčíte človeka od 50 do 60 rokov, dostanete 30 euro, nad 60 rokov tam bolo ja neviem či 50, či 60 a nad 60 deväťdesiat euro, tak lekári mi vtedy písali a písali mi to v podstate dosť tak v zlom a nazlostení, že prečo to robíte, že čo to tam prijímate, že prečo vy dávate lotérie, prečo dávate nejaké, nejaké očkovacie bonusy, prečo podporujete dealerov. Však nám lekárom ste sľúbili odmeny, dobre dačo sme dostali, celý čas sme tu boli v prvých líniách, v podstate zo začiatku nikto nevedel, čo to bude, každý strašil, že všetci pozomierame, napriek tomu sme v tých prvých líniách boli a v podstate na nás nikto nepamätá. A hovorím, darmi vy spúšťate nejaké lotérie, darmo vy spúšťate nejaké bonusy. Ale však keď pôjdete tak tou cestou ďalej, a keď na nás lekárov budete kašlať, tak jednoducho dospejete do bodu, že už paradoxne ani to vaše očkovanie, ktoré tak pretláčate, tak nebude mať kto robiť, lebo lekári sa vám proste vykašlú na hlavu, keď, keď majú byť takto odmeňovaní. Aj zvlášť, keď stoja v prvej línii. Ďakujem. Toľko k tomu.
14:26:33 - 14:26:33 Vystúpenie s faktickou poznámkou   Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Presne tak, Marek, dobre si to povedal, aj keby sme tu akokoľvek dobrý návrh zákona predložili, jednoducho koalícia nám za tieto návrhy zákona nehlasuje, tuná síce bude vyzývať, že však povedzte riešenia, navrhnite, keď niečo navrhneme, nepočúvajú hej alebo sa smejú z toho. Vyčítajú nám, že z toho robíme politiku. A viete, kto z toho prvý spravil politiku? Veď, keď nakúpili Sputnik. Kedy sa rozhádali? Však vláda sa rozhádala a vtedy boli ľudia, čo sa chceli očkovať práve ruskou vakcínou Sputnik, ale tá ich propaganda, tie ich hádky vo vláde zapríčinili to, že to tam dva mesiace naťahovali či tri mesiace, vakcíny pomaly expirovali, ľudia po tej dobe im už prestali veriť a oni nám idú vykrikovať, že nerobte z toho politiku. No vážení, však vaša vláda bola prvá, čo z toho spravila politiku a presne takýmito krokmi, vašimi hádkami, ste docielili to, že tá ochota ľudí očkovať sa, v podstate klesá, musíte to tu potom zachraňovať kadejakými lotériami a v podstate takýmito návrhmi zákona ako tu máme dnes.
17:22:54 - 17:23:44 Vystúpenie s faktickou poznámkou   Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pán kolega Čepček, neviem, či si ešte stále v klube OĽANO, ale keď si, tak si myslím, že dneska po tomto vystúpení si asi definitívne skončil. To tvoje heslo "moje telo, moja voľba". No každý človek v sále, čo tu sedí a má aspoň nejaké priemerné IQ, tak pochopil proste na čo si narážal. Koniec koncov aj tie ostatné reakcie kolegov poslancov boli presne o tom, že presne vedeli, že liberáli toto heslo používajú a používajú ho iba vtedy, keď im pasuje. Keď v podstate si tu bol terčom toho výsmechu, hej tohto hesla, že moje telo, moja voľba, tak o tomto človeku to len svedčí asi aká má vysoké IQ.
17:41:29 - 17:42:22 Vystúpenie s faktickou poznámkou   Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Ďakujem za slovo. Pán kolega Tomáš, v úvode si uviedol takú výčitku na margo opozície v podstate, že sa tu včera kritizovala tá účasť alebo neúčasť a potom si povedal samozrejme aj tú víziu, že dúfaš v to, že sa nás tu stretne teda 55 opozičných poslancov. Nebude nás tu toľko na hlasovaní pretože v úvode schôdze boli niektorí ospravedlnení čiže minimálne táto sila nám tu bude chýbať ale ja som tiež presvedčený o tom, že minimálne tí čo sme tu, že naozaj, že sa poctivo na tom hlasovaní zídeme, aby tu bol každý jeden náš hlas, aby sa nestalo potom, žeby nejaké hlasy chýbali. Správne si povedal to o tom víkende prečo bola schôdza zvolaná v piatok, že to tu chceli takto potichúčku tento zákon, aby im prešiel, no vypomstilo sa im to, ani sami nečakali v podstate, že to dopadne tak ako to dopadne.

Deň v parlamente

<- ->