Vystúpenie v rozprave Vytlačiť stránku / Print page

Vystupujúci Juraj Šeliga 
Dátum 14. 5. 2020 00:00 
Schôdza 7 
Tlač 23 
Bod rokovania Správa o činnosti verejného ochrancu práv za rok 2019 (tlač 23).
 
10:42:15 - 10:44:57 Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou) Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
78.
Ďakujem veľmi pekne. Pán predsedajúci, pani profesorka, pani spravodajkyňa, vážené kolegyne, kolegovia, ťažko sa vyjadrovať k meritu tejto diskusie, pretože miestami to vyzeralo, že sme čítali odlišnú správu alebo niektorí z vás si prečítali len časť tejto správy.
A najviac, musím povedať, že ma zaráža slovník kolegov a kolegýň, ktorí hovoria tak vehementne o ľudskej dôstojnosti, s ktorým iste súvisí aj otázka nenarodených detí alebo seniorov a podobne, ale vy ste schopní hovoriť o ľudskej dôstojnosti a zároveň urážať ženu, ktorá priniesla správu do Národnej rady a do Národnej rady, ktorá má demokraticky diskutovať, ktorá môže nesúhlasiť, vy sa môžte vyjadriť nejakým spôsobom hlasovaním. Toto je paradoxné. Potom sa naozaj nemôžte čudovať niektorí, že si právom zaslúžite označenie extrémisti, neofašisti a podobne. Tomuto naozaj nerozumiem. Hovorím o niektorých z vás, aby teda sa necítili opäť všetci dotknutí.
Ja som veľmi rád, že táto správa aj vďaka pani prezidentke Čaputovej dostala toľkoto pozornosti. Verím, že pani ombudsmanka, samozrejme, neodstúpi a že bude pokračovať vo svojej činnosti. A zdá sa mi jedna vec dôležitá a je dôležité ju zvýrazniť. Ja nemám žiadnu vedomosť o tom, že by prišiel na úrad ombudsmanky podnet, ktorým sa ombudsmanka nezaoberala. To znamená aj z merita, o ktorom ste hovorili vy napríklad, nemám vedomosť o tom, že by to pani ombudsmanka ignorovala. V tomto, prosím, buďme naozaj spravodliví a nečítajme tú správu takzvane každú tretiu stranu.
Ja z tohto miesta tak ako Ondrej Dostál včera sa chcem ospravedlniť pani ombudsmanke za niektoré nevkusné, osobné invektíva, to naozaj do Národnej rady nepatrí, napriek tomu, že spolu nesúhlasíme, máme vedieť diskutovať slušne. Osobné urážky, narážky a rôzne demagógie a konšpirácie, mrzí ma to.
A na druhej strane dnes má pani ombudsmanka narodeniny. Dovoľte mi z tohto miesta a verím, že v mene všetkých kolegov demokratickej časti Národnej rady Slovenskej republiky vám zablahoželať a priať veľa úspechov vo vašej práci. (Potlesk. Rečník odovzdal kyticu kvetov ombudsmanke.)
Ďakujem pekne za pozornosť.
10:50:18 - 10:51:23 Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou) Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
90.
Ďakujem pekne. Pozrite, chvalabohu, rokovania Národnej rady sú verejné a zaznamenávajú sa na internete. Tak niektorým kolegom odporúčam, aby si prehrali svoje vystúpenie a pozreli sa, ako boli ad hominem, osobní, aké invektíva používali, a potom si môžme zopakovať túto debatu o tom, že kto je a kto nie je osobný.
Zopakujem to, čo som už povedal. Verím, že pani ombudsmanka neodstúpi, nevidím na to dôvod. Keď niekto, tak ako tu bolo vyjadrené, má výhrady k jej správe, samozrejme, má na to právo, ak je to prednesené normálnym a kultivovaným spôsobom. To, čo predvádzajú niektorí kolegovia a kolegyne naozaj normálny a kultivovaný spôsob nebol. Bodka.
Ďakujem pekne.

Deň v parlamente

<- ->