Výsledky vyhľadávania v hodine otázok Vytlačiť stránku / Print page

12
StavDátumPredkladateľAdresátOtázka
nezodpovedaná 27. 6. 2012Ľuboš Blahadočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav LajčákV nedávnej dobe sa od niektorých politikov objavili pochybnosti o tom, či sa Slovenskej republike jej členstvo v EÚ čisto "účtovnícky" oplatí. Mohli by ste priblížiť, koľko prostriedkov z EÚ Slovensko ročne obdrží (v čistom)?
nezodpovedaná 27. 6. 2012Ľuboš Blahadočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján RichterV Európe rastie odborná aj politická diskusia o väčšej demokratickej účasti zamestnancov na chode, riadení a ziskoch podnikov. Diskutujú sa rôzne formy tzv. ekonomickej demokracie od participatívnych rozpočtov až po družstevné vlastníctvo. Čo v tejto súvislosti plánuje urobiť vláda SR?
nezodpovedaná 25. 7. 2012Ľuboš Blahadočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján RichterV Európe rastie odborná aj politická diskusia o väčšej demokratickej účasti zamestnancov na chode, riadení a ziskoch podnikov. Diskutujú sa rôzne formy tzv. ekonomickej demokracie od participatívnych rozpočtov až po družstevné vlastníctvo. Čo v tejto súvislosti plánuje urobiť vláda SR?
nezodpovedaná 25. 7. 2012Ľuboš Blahadočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav LajčákV oblasti ochrany ľudských práv vo svete sa na Slovensku často zužuje diskusia iba na prvú generáciu ľudských práv, t. j. občianske a politické práva. Druhá generácia ľudských práv, najmä sociálne práva, sa zvykne ignorovať. Bude sa ministerstvo zahraničných vecí zaujímať aj o túto oblasť, napríklad v súvislosti s brutálnym porušovaním sociálnych práv robotníkov zo strany nadnárodných korporácií v zónach voľného obchodu v stredoamerických štátoch?
nezodpovedaná 8. 8. 2012Ľuboš Blahadočasne poverený predseda vlády a minister vnútra SR Robert FicoPán premiér, mohli by ste nám priblížiť, koľko si človek s bežnou mzdou na Slovensku môže "zarobiť" pri investovaní v II. pilieri, zohľadňujúc priam "závratnú" výnosnosť na úrovni mínus takmer 12 %?
nezodpovedaná 8. 8. 2012Ľuboš Blahadočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján RichterPán minister, zvažovali ste zníženie odvodov, ktoré idú na účty DSS-iek z 9 % na 0 %? Aké by boli výhody a nevýhody, ak by sme sa úplne vzdali pinochetovského dôchodkového systému?
zodpovedaná 17. 10. 2012Ľuboš Blahadočasne poverený minister financií SR Peter KažimírNemecko, Francúzsko a ďalšie kľúčové štáty EÚ zavedú v dohľadnej dobe tzv. daň z finančných transakcií, aby zapojili do konsolidačného procesu aj finančný sektor, ktorý dnes akoby jediný zarábal na kríze, kým všetky zložky spoločnosti v Európe na krízu doplácajú. FTT by mohla vniesť do konsolidačného procesu viac spravodlivosti. Aký je postoj Slovenska?
zodpovedaná 17. 10. 2012Ľuboš Blahadočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján RichterV Európe aj vo svete sa čoraz viac diskutuje otázka rastúcej nerovnosti medzi ľuďmi. Časopis The Economist nedávno potvrdil, že príjmová nerovnosť je prekážkou nielen spravodlivosti, ale aj ekonomického rastu. Uvažovala vláda nad znižovaním nerovnosti v slovenskej spoločnosti aj prostredníctvom podpory participácie zamestnancov na ziskoch podnikov, či prostredníctvom väčšej podpory družstevného vlastníctva?
nezodpovedaná 7. 11. 2012Ľuboš Blahadočasne poverený predseda vlády a minister vnútra SR Robert FicoAko hodnotíte spochybňovanie inštitútu vyvlastnenia vo verejnom záujme zo strany opozície? Pokiaľ by demokratický štát nemal možnosť uplatňovať svoju víziu verejného zdravotníctva a zvrátiť predošlé privatizácie, dalo by sa vôbec ešte hovoriť o demokracii?
nezodpovedaná 7. 11. 2012Ľuboš Blahadočasne poverený predseda vlády a minister vnútra SR Robert FicoAký je váš názor na to, že opozičné strany nie sú schopné ponúknuť akúkoľvek zmysluplnú alternatívu v oblasti riešenia krízy, konsolidácie a vážnych sociálno-ekonomických otázok a namiesto toho sa venujú okrajovým populistickým témam a premieňajú parlament na kabaret?
nezodpovedaná 7. 11. 2012Ľuboš Blahadočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján RichterZačiatkom októbra sa ministri sociálnych vecí členských štátov Európskej únie sociálnodemokratického razenia zhodli na vízii sociálnej únie v EÚ, ktorá by posilnila aj európsky sociálny dialóg. Mohol by takýto proces oslabiť tzv. preteky ku dnu, a teda predháňanie sa v nižších sociálnych štandardoch v snahe upútať zahraničné investície?
nezodpovedaná 7. 11. 2012Ľuboš Blahadočasne poverený minister financií SR Peter KažimírAko hodnotíte medializovaný návrh SDKÚ-DS, aby sa na Slovensku zaviedla daň z každej finančnej transakcie? Mohli by ste pánom kolegom z SDKÚ-DS vysvetliť rozdiel medzi tzv. FTT na európskej úrovni a týmto orbánovským nápadom?
nezodpovedaná 28. 11. 2012Ľuboš Blahadočasne poverený predseda vlády a minister vnútra SR Robert FicoAké sú vaše dojmy z rokovania ostatnej Európskej rady, na ktorej sa lídri zatiaľ nedohodli na viacročnom finančnom rámci, resp. na rozpočte pre EÚ?
zodpovedaná 28. 11. 2012Ľuboš Blahadočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján RichterNedávno sa ministri sociálnych vecí členských štátov EÚ sociálno-demokratického razenia zhodli na vízii tzv. sociálnej únie v EÚ, ktorá by posilnila aj európsky sociálny dialóg, a teda kolektívne vyjednávanie na európskej úrovni. Mohol by takýto proces oslabiť tzv. preteky ku dnu, a teda predháňanie sa v nižších sociálnych štandardoch v snahe upútať zahraničné investície?
nezodpovedaná 28. 11. 2012Ľuboš Blahadočasne poverený minister financií SR Peter KažimírAko hodnotíte nedávno medializovaný návrh SDKÚ-DS, aby sa na Slovensku zaviedla daň z každej finančnej transakcie? Mohli by ste pánom kolegom z SDKÚ-DS vysvetliť rozdiel medzi tzv. FTT na európskej úrovni a týmto absurdným orbánovským nápadom opozície?
nezodpovedaná 28. 11. 2012Ľuboš Blahadočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján RichterEurópska komisia v rámci tzv. Aktu o jednom trhu odporúča zvyšovanie konkurencieschopnosti aj cez podporu sociálneho a družstevného podnikania. Veľmi úspešným príkladom tohto typu podpory ekonomiky je 10. najväčšia španielska korporácia Mondragón, čo je výrobné družstvo, ktoré hospodársky a sociálne ťahá vpred severné Španielsko aj v čase krízy. Uvažuje aj slovenská vláda o väčšej podpore kooperatívneho (družstevného) vlastníctva, a teda výrobnej samosprávy?
nezodpovedaná 5. 12. 2012Ľuboš Blahadočasne poverený predseda vlády a minister vnútra SR Robert FicoPán premiér, vláde sa za niekoľko mesiacov podarilo zastabilizovať ekonomiku, aj našu pozíciu v EÚ a prijala viacero kľúčových sociálno-demokratických reforiem, vrátane vyváženejšieho Zákonníka práce, zrušenia rovnej dane, či zmien v dôchodkovom systéme v prospech ľudí. Ktorú z reforiem vašej vlády považujete doposiaľ za najdôležitejšiu?
zodpovedaná 5. 12. 2012Ľuboš Blahadočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav LajčákAko hodnotíte čoraz častejšie sa objavujúce signály z Veľkej Británie, že Briti by mali vystúpiť z Európskej únie?
zodpovedaná 5. 12. 2012Ľuboš Blahadočasne poverený minister financií SR Peter KažimírAko hodnotíte nedávno medializovaný návrh z dielne SDKÚ-DS, aby sa na Slovensku zaviedla daň z každej finančnej transakcie?
nezodpovedaná 12. 12. 2012Ľuboš Blahadočasne poverený predseda vlády a minister vnútra SR Robert FicoVážený pán premiér, aké je stanovisko vlády vo vzťahu k takzvanej bankovej únii v rámci EÚ?
nezodpovedaná 12. 12. 2012Ľuboš Blahadočasne poverený predseda vlády a minister vnútra SR Robert FicoVážený pán premiér, čo plánuje vláda do budúcnosti na boj s daňovými únikmi a inou daňovou kriminalitou?
nezodpovedaná 12. 12. 2012Ľuboš Blahadočasne poverený minister financií SR Peter KažimírVážený pán podpredseda vlády, aká je na Slovensku miera redistribúcie v porovnaní s inými členskými štátmi EÚ? Čo vláda robí pre to, aby sa miera prerozdelenia od bohatších k chudobnejším zvýšila a dostala na úroveň vyspelých európskych demokracií?
nezodpovedaná 30. 1. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený predseda vlády a minister vnútra SR Robert FicoVážený pán premiér, prednedávnom si Francúzsko a Nemecko pripomenuli 50. výročie Elyzejskej zmluvy, ktorá sa stala základom ich spojenectva v zjednotenej Európe. Toto výročie sa nepriamo dotýka Slovenska, keďže oba spomínané štáty sú motorom európskej integrácie. Nemecko dnes zdôrazňuje úsporné opatrenia (tzv. austerity), zatiaľ čo Francúzsko kladie dôraz na solidaritu a rast (tzv. recover). Obe tieto tendencie sú dnes v EÚ prítomné a legitímne, ktorý z týchto pohľadov uprednostní slovenská vláda?
nezodpovedaná 30. 1. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav LajčákVážený pán minister, mohli by ste nás stručne informovať o aktuálnej situácii v Mali? Aký je postoj slovenskej vlády k nasadeniu francúzskej armády v boji proti islamistickým povstalcom v tejto africkej krajine?
nezodpovedaná 6. 2. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený predseda vlády a minister vnútra SR Robert FicoVážený pán premiér, na Európskej rade sa vo vzťahu k Viacročnému finančnému rámcu na roky 2014-2020 dohodlo takmer dvojnásobné zvýšenie objemu prostriedkov pre odstavovanie Jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice. Dá sa výsledná suma 200 miliónov eur považovať za úspech pre Slovensko?
nezodpovedaná 6. 2. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav LajčákVážený pán minister, EÚ aktuálne intenzívne rieši otázku obchodných vzťahov s tzv. rýchlo sa rozvíjajúcimi krajinami ako napr. Vietnam, Brazília, Argentína, atď. Aký je postoj SR k prehlbovaniu ekonomickej spolupráce s týmito štátmi?
nezodpovedaná 6. 2. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister financií SR Peter KažimírVážený pán minister, aké opatrenia pripravila vláda na boj proti daňovým únikom a inej príbuznej ekonomickej kriminalite?
zodpovedaná 22. 5. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav LajčákVážený pán minister, z Európy čoraz častejšie zaznievajú hlasy, že tzv. daňové preteky ku dnu sú pre celú EÚ a sociálnu udržateľnosť ekonomiky zničujúce. Netvrdia to len sociálnodemokratickí lídri vo Francúzsku či Taliansku, ale potvrdzujú to aj stredopraví politici z Nemecka. V tejto súvislosti sa hovorí o silnejšej politickej integrácii a dokonca o Spojených štátoch európskych, čo osobne oceňujem. Aký je názor SR na tieto iniciatívy?
zodpovedaná 22. 5. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister financií SR Peter KažimírVážený pán minister, v nedávnom rozhovore mi bývalý podpredseda Európskej komisie, profesor Gunther Verheugen potvrdil, že jeden zo základných pilierov nemeckého hospodárskeho úspechu aj v čase krízy je tradičná nemecká podpora tzv. kodeterminácie, a teda paritnej účasti zamestnancov na rozhodovaní v súkromných podnikoch, ako aj podpora družstvám a družstevným bankám, ktoré dokázali stabilizovať nemeckú ekonomiku. Zoberie si Slovensko príklad od Nemecka aj v týchto projektoch?
nezodpovedaná 29. 5. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený predseda vlády a minister vnútra SR Robert FicoVážený pán premiér, nedávno ste vyrokovali s predsedom Európskej komisie José Barrosom pri čerpaní eurofondov pravidlo n+3. Čo to pre Slovensko znamená?
nezodpovedaná 29. 5. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav LajčákVážený pán minister, ako hodnotíte pôsobenie SR z hľadiska obhajoby našich záujmov v EÚ za uplynulý rok?
zodpovedaná 11. 9. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav LajčákVážený pán minister, na nedávnom stretnutí eurovýborov V4 bol vyslaný signál, že silne podporujeme projekt Východného partnerstva. Ako vníma SR perspektívu jednotlivých krajín Východného partnerstva vo vzťahu k EÚ, ak zvážime, že medzi nimi nachádzame autoritárske režimy, ako napríklad Azerbajdžan, ale aj veľmi proeurópske a napredujúce režimy, ako napríklad Gruzínsko?
nezodpovedaná 11. 9. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richtervážený pán minister, v EÚ prebieha občianska iniciatíva za tzv. nepodmienený základný príjem, ktorý by si mohol nárokovať každý európsky občan ako svoje základné sociálne právo. Budúci týždeň sa bude v celej EÚ niesť v znamení tejto progresívnej myšlienky. Ako sa pozeráte na filozofiu tohto projektu za predpokladu, že by nepodmienený základný príjem financovala Európska únia?
nezodpovedaná 11. 9. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján RichterVážený pán minister, včera (11.9.) ubehlo 40 rokov od fašistického prevratu v Chile, v ktorom generál Pinochet zvrhol demokraticky zvoleného ľavicového prezidenta Allendeho a rozpútal čistky, vraždil ľudí, mučil odporcov a popri tom zavádzal neoliberálne reformy. Je šokujúce, že viaceré stredoeurópske štáty sa začiatkom 21. storčia inšpirovali pinochetovskými reformami pri privatizácii časti dôchodkového systému. Považujete za normálne, aby sa ešte dnes demokratickí pravicoví politici inšpirovali fašistickou diktatúrou?
zodpovedaná 18. 9. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister financií SR Peter KažimírVážený pán minister, mohli by ste opäť pripomenúť niektorým menej zorientovaným poslancom opozície, ktorí očividne ešte stále nepostrehli, že rovná daň bola iba neférovým a primitívnym experimentom v banánových a postkomunistických štátoch, ktoré štáty vo svete majú rovnú daň? Aby sme si pripomenuli exotické inšpirácie našej popletenej pravice.
zodpovedaná 18. 9. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister hospodárstva SR Tomáš MalatinskýVážený pán minister, mohli by ste pre porovnanie zrekapitulovať, čo všetko sprivatizovali pravicové Dzurindove a Radičovej vlády a čo privatizovala ľavicová vláda SMER-u? Je možné potvrdiť, že ak tu niekto "prihráva" biznis finančným skupinám, tak je to slovenská pravica?
zodpovedaná 18. 9. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister financií SR Peter KažimírVážený pán minister, v Európskom parlamente pred pár dňami predniesol predseda Európskej komisie J. Barroso prejav o stave únie, v ktorom zdôraznil sociálnu dimenziu ako kľúčovú prioritu EÚ na najbližšie mesiace. Lídri EÚ si očividne uvedomujú, že Európa nečelí iba ekonomickej, ale najmä sociálnej kríze, v EÚ rastie chudoba a nezamestnanosť. Je v tejto súvislosti možné očakávať uvoľnenie samovražednej politiky škrtania a úspor (austerity), ktorú doposiaľ presadzovala EK? Je možné očakávať väčšiu podporu rastu a prerozdelenia bohatstva?
zodpovedaná 18. 9. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján RichterVážený pán minister, vláda Francúzska v júli schválila návrh zákona o solidárnom a sociálnom hospodárstve, ktorý počíta s možnosťou prevzatia podniku zamestnancami a vytvorenia družstiev a výrobnej samosprávy. Takýto projekt pod názvom "ozdravené továrne" funguje úspešne už dlhší čas v Argentíne a iných štátoch. Neplánuje podporovať zamestnanecké družstvá a solidárnu ekonomiku aj slovenská vláda?
zodpovedaná 16. 10. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav LajčákVážený pán minister, minulý týždeň sa pri talianskom ostrove Lampedusa odohrala obrovská tragédia, keď pri snahe dostať sa na európsky kontinent zahynulo v mori vyše 350 afrických migrantov. Chudobní a vyhladovaní ľudia z Afriky či Ázie zomierajú v snahe dostať sa do Európy už celé desaťročia. Aké systémové a humanitárne riešenia Európska únia prijala na to, aby zabránila opakovaniu takýchto strašných udalostí?
nezodpovedaná 16. 10. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján RichterVážený pán minister, v Európe sa tento rok zbierajú podpisy pod občiansku iniciatívu za zavedenie bezpodmienečného základného príjmu, ktorý by dopĺňal štandardné sociálne dávky a garantoval by materiálne zabezpečenie a slobodu každému jednotlivcovi za akýchkoľvek životných okolností. Bezpodmienečný základný príjem bude predmetom referenda aj vo Švajčiarsku. Ak by v budúcnosti túto progresívnu myšlienku aplikovala Európska únia, mohlo by to významne napomôcť riešeniu otázok chudoby, bezdomovectva, ale aj nevýhodných pracovných podmienok pre zamestnancov, ktorí by takto mali lepšie vyjednávacie pozície voči zamestnávateľom. Považujete túto myšlienku za dobrú?
nezodpovedaná 16. 10. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister financií SR Peter KažimírVážený pán minister, na minulotýždňovej veľkej medzinárodnej vedeckej konferencii v priestoroch starej Národnej rady o budúcnosti európskeho sociálneho modelu viacero významných zahraničných odborníkov potvrdilo, že aktuálne sociálne a ekonomické problémy má na svedomí najmä zlé rozdelenie bohatstva. Ako na konferencii zdôraznil známy český sociológ Jan Keller, od konca 70. rokov 20. storočia sa najbohatší prestávajú deliť o príjmy so zvyškom spoločnosti. Napriek obrovskému nárastu produktivity práce dnes priemerný zamestnanec zarobí menej než pred 30 rokmi, zatiaľ čo zisky korporácií rastú do galaktických výšin. Čo môže štát urobiť, aby dane platili tí, ktorí parazitujú na ekonomike a nechcú sa solidarizovať s ostatnými, a teda nadnárodné korporácie, banky, finančné skupiny a veľkopodnikatelia?
nezodpovedaná 23. 10. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister financií SR Peter KažimírVážený pán minister, na nedávnej veľkej medzinárodnej vedeckej konferencii o budúcnosti európskeho sociálneho modelu viacero významných zahraničných odborníkov potvrdilo, že aktuálne sociálne a ekonomické problémy má na svedomí najmä zlé rozdelenie bohatstva. Známy český sociológ Jan Keller na tejto konferencii zdôraznil, že od konca 70. rokov 20. storočia sa najbohatší prestávajú deliť o príjmy so zvyškom spoločnosti. Napriek obrovskému nárastu produktivity práce zarobí v súčasnosti priemerný zamestnanec menej než pred tridsiatimi rokmi, zatiaľ čo zisky korporácií rastú do galaktických výšin. Čo môže štát urobiť, aby dane platili tí, ktorí parazitujú na ekonomike a nechcú sa solidarizovať s ostatnými - a teda nadnárodné korporácie, banky, finančné skupiny a veľkopodnikatelia?
nezodpovedaná 23. 10. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján RichterVážený pán minister, v Kodani sa tento týždeň konal medziparlamentný workshop o tzv. sociálnej turistike, týkajúci sa údajného zneužívania sociálnych systémov bohatých západných štátov zo strany migrantov zo strednej a východnej Európy. Na konferencii som zdôraznil, že ide o umelý problém, keďže iba zanedbateľný počet migrantov zo strednej a východnej Európy využíva sociálne benefity na západe a o zneužívaní vôbec nemôže byť reč. Mohli by ste potvrdiť túto informáciu aktuálnymi štatistikami? Dalo by sa aktívnejšie pôsobiť na partnerov v západnej Európe, aby dôslednejšie bojovali proti nárastu nebezpečných xenofóbnych nálad, ktoré sa potom spätne legitimizujú vytváraním takýchto umelých problémov?
zodpovedaná 27. 11. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav LajčákVážený pán minister, na Slovensku sa v poslednom čase čoraz viac množia útoky na základné európske hodnoty - na toleranciu, otvorenosť a zrovnoprávnenie menšín. Ultrakonzervatívci dokonca napádajú zrovnoprávnenie žien a rodovú rovnosť. Útočia na každého, kto sa snaží pomôcť sexuálnym menšinám. Nenávidia tých, ktorí tolerujú a snažia sa slovenskú spoločnosť modernizovať. Som presvedčený, že v takejto nenávistnej atmosfére treba ešte dôslednejšie chrániť a presadzovať ľudské práva a zrovnoprávnenie menšín. Ako chcete reagovať na agresívne kampane voči hodnotám tolerancie a rovnosti?
zodpovedaná 27. 11. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján RichterVážený pán minister, v poslednom čase sa na Slovensku rozmohli útoky na ľudí, ktorí dlhé roky zodpovedne bojujú za rodovú rovnosť. Stredovekí tmári a nenávistní fanatici dokonca neváhajú atakovať ich súkromné aktivity, blogy a články, v ktorých progresívni aktivisti bojujú proti predsudkom voči menšinám. Takéto hrubé a vulgárne útoky na menšiny si zaslúžia tvrdé reakcie a ak sa chceme hlásiť k boju za ľudské práva a za európske civilizačné hodnoty, mali by sme aktivistov bojujúcich za genderovú rovnosť a ochranu menšín všemožne podporovať. Aký je váš názor na nechutnú inkvizičnú kampaň, ktorá sa vedie voči politikom, aktivistom a štátnym úradníkom svedomito bojujúcim za rodovú rovnosť?
nezodpovedaná 27. 11. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister vnútra SR Robert KaliňákVážený pán minister, v súvislosti s faktom, že župné voľby v Banskobystrickom samosprávnom kraji vyhral agresívny neonacista, ktorý v minulosti útočil na Židov, Rómov a iné menšiny, nehovoriac o tom, že vyzýval k potláčaniu ľudských práv, obhajoval fašistický vojnový štát a vytvoril uniformované neonacistické hnutie, vzhľadom na toto všetko by som sa chcel opýtať, či plánuje ministerstvo vnútra pritvrdiť v boji proti pravicovému extrémizmu? Dnes sa veľa hovorí o rómskej otázke. Mňa však zaujíma riešenie "fašistickej otázky", a teda problému, ako je možné, že fašisti chodia po slobode a šíria netoleranciu a nenávisť.
nezodpovedaná 27. 11. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister financií SR Peter KažimírVážený pán minister, na nedávnej veľkej medzinárodnej vedeckej konferencii o budúcnosti európskeho sociálneho modelu viacero významných zahraničných odborníkov potvrdilo, že aktuálne sociálne a ekonomické problémy má na svedomí najmä zlé rozdelenie bohatstva. Známy český sociológ Jan Keller na tejto konferencii zdôraznil, že od konca 70. rokov 20. storočia sa najbohatší prestávajú deliť o príjmy so zvyškom spoločnosti. Napriek obrovskému nárastu produktivity práce zarobí v súčasnosti priemerný zamestnanec menej než pred tridsiatimi rokmi, zatiaľ čo zisky korporácií rastú do galaktických výšin. Čo môže štát urobiť, aby dane platili tí, ktorí parazitujú na ekonomike a nechcú sa solidarizovať s ostatnými - a teda nadnárodné korporácie, banky, finančné skupiny a veľkopodnikatelia?
nezodpovedaná 11. 12. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister kultúry SR Marek MaďaričVážený pán minister, Konferencia biskupov Slovenska vydala pastiersky list, v ktorom veriacich vyzýva, aby nevolili politikov, ktorí nemajú také isté extrémne konzervatívne a patriarchálne názory ako cirkev na Slovensku. Klérus týmto krokom očividne vstúpil do politického boja. Predpokladám, že ďalším krokom bude odluka štátu od cirkvi, keďže daňoví poplatníci nemôžu platiť politické kampane cirkvi. Dôjde teda k odluke?
nezodpovedaná 11. 12. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav LajčákVážený pán minister, tento týždeň si svet pripomínal Deň ľudských práv. V tejto súvislosti sa často zabúda na tzv. sociálne práva, ktoré tvoria druhú generáciu ľudských práv. Pritom na následky extrémnej chudoby zomrie denne vo svete 16 tisíc detí. Na druhej strane, vo svete žije 800 multimiliardárov, ktorí nevedia, čo s peniazmi. Čo bude robiť MZV, aby zvýraznilo myšlienku sociálnych práv v rámci svojej ľudsko-právnej agendy?
nezodpovedaná 11. 12. 2013Ľuboš Blahadočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav LajčákVážený pán minister, pred pár dňami sa svet navždy rozlúčil s významným bojovníkom za rovnosť, ľudské práva a proti rasizmu - s Nelsonom Mandelom. Jedna z jeho kľúčových myšlienok je táto: "Prekonávať chudobu nemôže byť vecou charity, ale vecou spravodlivosti a ochrany ľudského práva na dôstojnosť a slušný život." Ako si Slovensko pripomína pamiatku tejto veľkej postavy dejín 20. storočia?
12

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.