Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Ľubomír Dzurák

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 9. 5. 2001 
Zadávateľ Ľubomír Dzurák 
Otázka Pán podpredseda, naozaj si myslíte, že jednou z hlavných príčin vysokej miery nezamestnanosti je fakt, že 100 000 občanom sa nechce robiť? 
Adresát podpredseda vlády SR pre ekonomiku Ivan Mikloš 
Dátum odpovede 10. 5. 2001 
Zodpovedal podpredseda vlády SR pre ekonomiku Ivan Mikloš 
Odpoveď Vážený pán poslanec, trochu ma mrzí, že kladiete takú otázku, ktorou mi vkladáte do úst niečo, čo som nepovedal, napriek tomu, že sme si to vysvetlili na výboroch, kde som vás informoval o tom, že nikdy som nič také nepovedal. Takže musím to zopakovať, žiaľbohu, aj tu. Nikdy som nepovedal, že si myslím, že stotisíc ľuďom sa nechce robiť. Povedal som, že podľa názorov Národného úradu práce medzi registrovanými nezamestnanými je okolo stotisíc takých, ktorí tam nemajú čo robiť, myslím tých registrovaných nezamestnaných, jednoducho preto, že nemajú záujem o prácu, ale že využívajú dnešný systém na to, aby mohli poberať dávky, prípadne aby štát za nich platil poistné. A ako príklad som použil manželky podnikateľov alebo ľudí, ktorí proste nemajú záujem o prácu a napriek tomu využívajú alebo zneužívajú tento sociálny systém. Takže nemyslím si to, že na Slovensku je stotisíc občanov, ktorým sa nechce robiť. Určite je isté množstvo takýchto ľudí, ktoré neviem odhadnúť. Ale určite je pravdou aj to, že počet takýchto ľudí, ktorým sa nechce robiť, nie je raz a navždy fixne daný, ale je daný aj tým, do akej miery sociálny systém, ktorý máme, je zneužiteľný alebo, naopak, je odolný proti zneužívaniu. Takže som presvedčený o tom, že aj z hľadiska práve eliminácie tohto rizika a z hľadiska zníženia počtu ľudí, ktorí zneužívajú sociálny systém, je ešte potrebné urobiť mnohé. A to súvisí aj s čiernou prácou, ale súvisí to aj s inými formami zneužívania dnešného sociálneho systému. 
Doplňujúca otázka Ja som túto informáciu čerpal z médií. Tak ma mrzí, že médiá presne neuvádzajú vaše citáty. Ja sa vám, samozrejme, môžem ospravedlniť, ak ste to tak nepovedali. Ale by som sa rád vrátil k tomu svetlu na konci tunela, lebo si myslím, že tak ako vy aj ja sa stretávam s množstvom podnikateľov. A jeden taký krásny príklad – chýba im, tým podnikateľom, malým aj stredným, jednoducho ten plán, jednoducho ten hospodársky program na niekoľko rokov dopredu, či budeme robiť strojárinu, či budeme robiť chémiu, či budeme robiť, ja neviem, drevospracujúci priemysel, aby oni na to mohli naviazať svoje firmy. Jeden krásny príklad je z NCHZ Nováky. A je to dobrý príklad pre túto vládu, lebo dnes aj zásluhou tejto vlády NCHZ skutočne dosahujú veľmi dobré výsledky. To bol podnik pred tromi rokmi takmer do krachu. Dnes má tento podnik cez 4 mld. obrat a cez 100 mil. zisk. A práve tento podnik vyrába plastové profily, z ktorých sa potom vyrábajú tie plastové okná. A práve na toto je naviazaných 150 malých firiem, ktoré majú cez možno 3 000 svojich pracovníkov alebo zamestnancov, už je to viacej ako samotné NCHZ, a práve na toto sú naviazaní a robia obrat cez 3 mld. Sk. Teda toto by tí malí a strední podnikatelia teda potrebovali, to svetlo, že teda na akú oblasť sa pripraviť, kúpiť stroje a tak ďalej, aby mohli potom podnikať. 
Doplňujúca odpoveď Veľmi stručne, pretože zrejme čas sa kráti. Slovenská republika a slovenská vláda má strednodobú hospodársku politiku, ktorej ten základ, to gro bolo schválené aj ako spoločný dokument s Európskou komisiou. Ale je pravdou, že neexistuje taký typ priemyselnej politiky, ktorý by hovoril, ktoré odvetvia budú tie, ktoré budú prednostne rozvíjané, a ktoré tie, ktoré budú utlmované. A ja som veľmi silno presvedčený, že takáto hospodárska politika alebo takáto priemyselná politika, ak chcete, by ani nebola účelná a bola by skôr škodlivá ako užitočná, jednoducho preto, že to ukazujú skúsenosti, nielen teoretické, ale hlavne praktické skúsenosti, že úlohou vlády nemá byť vytypúvať tie oblasti, ktoré sa majú prednostne rozvíjať alebo inak, ale úlohou vlády je zlepšovať podnikateľské prostredie, inštitucionálne zabezpečenie tak, aby sa rozvíjali prednostne najmä tie odvetvia, pre ktoré sú v tej-ktorej krajine najlepšie podmienky. Myslím si, že dobrou ukážkou takéhoto pozitívneho vývoja v Slovenskej republike je vývoj a rozvoj automobilového priemyslu a všetkého, čo s ním súvisí. Takže v tomto zmysle, myslím si, už dochádza k štrukturálnym zmenám pozitívnym, ktoré znamenajú rast váhy a podielu tých sofistikovanejších odvetví s vyššou pridanou hodnotou. A práve takým najvýraznejším príkladom je nárast automobilového priemyslu a relatívny pokles v tom rebríčku napríklad oceliarstva z hľadiska poradia exportérov na Slovensku napríklad. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.