Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Dušan Slobodník

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 8. 9. 1999 
Zadávateľ Dušan Slobodník 
Otázka V knihe Medzi dvoma svetmi hovoríte o tom, že maďarská menšina je najmierumilovnejšia v Európe. Aj po výčinoch v Dunajskej Strede, kde na štadióne vyhlásili Felvidék a Dunaszerdahely, po zneuctení na Bradle a v Komárne pamiatky Štefánika? 
Adresát podpredseda vlády SR pre európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Pál Csáky 
Dátum odpovede 9. 9. 1999 
Zodpovedal podpredseda vlády SR pre európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Pál Csáky 
Odpoveď Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážená Národná rada, vážený pán poslanec, ďakujem pekne za vašu otázku a váš úprimný záujem ohľadne mojej osoby. Chcem vás informovať o tom, že nemám informácie o tom, že v Dunaszerdahely vyhlásili na štadióne Felvidék. Obávam sa, že trošku predbiehate dobu, fašiangy budú až o polroka. Prípad Bradla patrí, samozrejme, do absolútne inej kategórie. Pán poslanec, dovoľte mi, aby som aj tu verejne sa ohradil proti tomu, čo sa tam stalo. Odsudzujem aj obsah nápisu, aj skutočnosť, že sa to stalo. Dovolím si však vyjadriť svoje presvedčenie, že išlo o cielenú provokáciu a pán predseda Strany maďarskej koalície má aj iné informácie o tomto čine. Ohľadne pamiatky Štefánika v Komárne nemám v tejto chvíli podrobnejšie informácie. Ďakujem. 
Doplňujúca otázka Samozrejme, že chcem. Musím povedať, že ste sa snažili vykrútiť z tej prvej otázky, ale nezabúdajte, že v texte máte veci, ktoré sú trestné. Tu sedí pán generálny prokurátor. Vy ste spochybnili hranice schválené v Trianone a na parížskej konferencii v roku 1947 a pripísali ste Slovákom komplex menejcennosti za to, že vraj krivdíme Maďarom a že si uvedomujeme, že trianonské hranice z roku 1920 sú diskutabilné. To je váš výraz. A pokiaľ ide o tú menšinu, taký nápis bol, je to dokázané, bolo to aj v tlači, videl som to na vlastné oči, bolo to v prvom ligovom kole, keď tam bolo napísané Dunaszerdahely a bolo tam napísané Felvidék. To znamená, nehovorím, že to vyhlásili oficiálne, to by bol už iste priamy trestný čin, ale kde je tá "najmierumilovnejšosť" maďarskej menšiny? 
Doplňujúca odpoveď Vážený pán poslanec, domnievam sa, že maďarská komunita a niektorí zástupcovia maďarskej komunity sú skutočne mierumilovní. Dovoľte mi, aby som poukázal na to, že skoro s týždennou pravidelnosťou si vypočujem vaše názory, ktoré sú veľmi svojské a snažím sa na to kvalifikovaným spôsobom odpovedať. Domnievam sa, že to je to sila mojej osobnej mierumilovnosti. Ďakujem pekne. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.