Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Ondrej Dostál

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 30. 11. 2022 
Zadávateľ Ondrej Dostál 
Otázka Európske vlády a tajné služby začali robiť kroky voči nezákonným policajným staniciam, ktoré si čínsky totalitný režim zakladá po celom svete, a to vrátane územia Slovenska. Napríklad česká BIS na túto správu ihneď zareagovala a potvrdila, že sa o spomínané aktivity zaujíma a vyhodnocuje ich. Aká je reakcia našej vlády a tajných služieb, vrátane vojenského spravodajstva? Aké kroky realizujeme? 
Adresát dočasne poverený minister obrany SR Jaroslav Naď 
Dátum odpovede 1. 12. 2022 
Zodpovedal dočasne poverený minister obrany SR Jaroslav Naď 
Odpoveď Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, v zmysle otázky si dovolím nasledovnú odpoveď. Snaha čínskych orgánov a Komunistickej strany Číny o kontrolu čínskej diaspóry v zahraničí nie je pre slovenské spravodajské služby vrátane Vojenského spravodajstva žiadnou novinkou. Vojenské spravodajstvo vníma intenzívne snahy z Číny o kontrolu diaspóry na nie... na Slovensku už niekoľko rokov a špeciálne ostatné dva roky sa tomu intenzívne venuje. Zverejnené informácie o tzv. čínskych zahraničných policajných staniciach a ich nezákonných aktivitách v niektorých krajinách vláda Slovenskej republiky a ani Vojenské spravodajstvo v žiadnom prípade nepodceňujú. Tejto otázke je venovaná náležitá pozornosť viacerých subjektov bezpečnostných zložiek, dokonca aj rezortu diplomacie. Dostupné informácie v tejto veci sú zo strany Vojenského spravodajstva vyhodnocované a následne poskytované oprávneným subjektom pre prípadnú realizáciu ďalších krokov. Realita je taká, že, a to poviem teraz nad rámec toho, čo mám pripravené, že naozaj sa tejto téme výrazne venujeme. Faktom ale je, že ešte väčší problém nám možno spôsobujú aktivity politických aktérov vrátane členov Národnej rady Slovenskej republiky, ktoré svoju náchylnosť spolupracovať alebo stretávať sa s predstaviteľmi Čínskej ľudovej republiky vrátane formálnych či neformálnych stretnutí pravidelne realizujú. Napriek tomu, že opakovane opakovane vyzývam a odporúčam aj poslancom Národnej rady Slovenskej republiky, aby sa takýmto stretnutiam vyhýbali, sú realizované. To znamená, robíme svoju prácu. Zodpovedné zložky sa na to pozerajú a zodpovední ľudia dostávajú adekvátne odpovede. Ďakujem veľmi pekne.  
Doplňujúca otázka Ďakujem, pán minister za odpoveď. Teda som rád, že sa naše tajné služby a ďalšie orgány tejto téme venujú. Chápem, že asi nie je možné... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)...že asi nie je možné hovoriť úplné, úplné konkrétnosti, ale teda verím tomu, že aj orgány činné v trestnom konaní sa na tú tému, na túto vec pozrú a pokiaľ tam zistia nejaké trestné činy, tak budú konať, aj keď si uvedomujem, že teda to asi nie je primárne otázka na vás. Ale teda využil by som to, túto repliku, aj na to, aby som upozornil pána predsedajúceho, že vynechal otázky číslo 2, 3, 4 a 5, ktoré pani poslankyňa Romana Tabák položila pánovi premiérovi. 
Doplňujúca odpoveď Samozrejme, orgány činné v trestnom konaní v prípade adekvátnych zistení konať majú, a to sa týka teda ako konania či už čínskej diaspóry, alebo spravodajských služieb na našom území, tak aj ruskej. Pretože na Slovensku sa dejú také veci, že ruské spravodajské služby a ruské vplyvové orgány tu realizujú rôzne opatrenia, ktoré určite nejdú v záujme Slovenskej republiky, a zároveň sa nám stáva, že niekedy niektorí predstavitelia aj orgánov činných v trestnom konaní viac dopomáhajú rozširovaniu tohto vplyvu, ako im zabraňujú. Ďakujem veľmi pekne.  

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.