Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Romana Tabák

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 19. 10. 2022 
Zadávateľ Romana Tabák 
Otázka Vážený pán premiér, kedy vláda mieni konať a obsadiť miesto predsedu Úradu pre ochranu osobných údajov? Považujem to za zlyhanie, nakoľko ani po 2 rokoch od volieb stále nie je táto pozícia obsadená! Úrad vedie bývalá poslankyňa Smeru pani Vitteková! 
Adresát predseda vlády SR Eduard Heger 
Dátum odpovede 20. 10. 2022 
Zodpovedal minister financií SR Igor Matovič 
Odpoveď Vážená pani poslankyňa, ďakujem veľmi pekne za vašu otázku, ktorú ste položili pánovi premiérovi, ja ho tu teda zastupujem, tak dovoľte, aby som vám teda odpovedal na ňu. Na funkciu predsedu Úradu na ochranu osobných údajov vykonala vláda Slovenskej republiky v spolupráci s odborníkmi a mimovládnym sektorom široké výberové konanie s verejným vypočutím. Tento proces s ohľadom na čo najlepší výber vláda Slovenskej republiky organizovala nad rámec zákona. Do procesu sa mohla zapojiť aj odborná verejnosť. Z výberového procesu vyšiel podľa hodnotení odbornej komisie najlepšie pán Mičura. Preto ho vláda Slovenskej republiky aj ďalej posunula na voľbu do Národnej rady Slovenskej republiky. V Národnej rade ho však zablokovala strana SaS, ktorú dôverne poznáte, konkrétne pán Dostál, ktorý komunikoval výhrady voči pánovi Mičurovi. Žiaľ, aj keď pán Dostál tieto výhrady v celom procese transparentného výberového konania nekomunikoval, vláda Slovenskej republiky sa rozhodla stiahnuť voľbu pána Mičuru na predsedu Úradu na ochranu osobných údajov z dôvodu vyjasnenia podozrení. O ďalšom postupe rozhodne vláda Slovenskej republiky, verím, v najbližšom období a určite vás budeme informovať. Ďakujem veľmi pekne za pozornosť. 
Doplňujúca otázka Ďakujem za slovo aj za vašu odpoveď. Ale ešte koľko budeme čakať? Dva a pol roka vedie úrad bývalá smeráčka. Však preto sme išli aj do volieb, preto sme tie voľby vyhrali, aby sme urobili tú konkrétnu zmenu. Prosím vás, konajte čím skorej, aby tento úrad viedol ten, ktorý prešiel výberovým konaním. 
Doplňujúca odpoveď Ďakujem veľmi pekne, pani poslankyňa, za doplňujúcu otázku a ten apel určite odovzdám pánovi premiérovi, keď sa vráti a budeme urýchlene konať, aby sme úrad obsadili adekvátne kvalitným človekom a pevne verím, že sa to už nebude viacej naťahovať. A veľmi pekne ďakujem, že ste túto otázku zopakovali vlastne desaťkrát spomedzi jedenástich otázok, tá pravdepodobnosť úspechu sa výrazne zvýšila. Ďakujem pekne. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.