Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Martin Čepček

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 8. 12. 2021 
Zadávateľ Martin Čepček 
Otázka Pán minister, aký je konkrétny názov a špecifikácia testu protilátok proti SARS-CoV-2, údajne v cene okolo 2 000 eur, aká firma vyrába zariadenie preň, či aké laboratórium ho poskytuje, o ktorom ste hovorili počas verejnej diskusie s občanmi v Piešťanoch koncom septembra 2021? Ide o jediný smerodajný test protilátok alebo aké sú ďalšie testy? 
Adresát minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský 
Dátum odpovede 9. 12. 2021 
Zodpovedal minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský 
Odpoveď Ďakujem pekne. Vážený pán poslanec, poviem vám údaj, ktorý, teda som vychádzal, a to je tzv. longitudinálna štúdia, ktorú vyrába alebo ktorú vykonáva toho času firma Axon Neuroscience v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, a hovorí o dlhodobom stave imunity po očkovaní. Imunita sa sleduje či už vo forme humorálnej, to znamená protilátkovej, alebo bunkovej. A vyšetrenie kompletné takéhoto človeka stojí 2 000 eur a trvá niekoľko týždňov. To znamená hovoriť o tom a jeho cena je približne, áno, 2 000 euro, to som povedal. Ale tu nie je možnosť skrátka povedať firmu, ktorá urobí nejaký jednoduchý test, ktorý možno stojí 2 000 eur, to je jedno, a povie, že ten človek má takú alebo onakú imunitu. To je po prvé. A po druhé. Imunita, ktorá sa vyšetruje a o ktorej sa tu tiež vraví, nie je jednoduchým spôsobom definovateľná. To je tuná na dlhodobú diskusiu a pochopenie o tom, aké typy imunity máme, akým spôsobom sa vyvíjajú, akým spôsobom sa obnovujú, stimulujú a tak ďalej. To by bola debata na hodinu, takisto ako ste sa bavili pred chvíľou s pánom premiérom, v kruhu odborníkov, ktorí tomu rozumejú. Ďakujem pekne. 
Doplňujúca otázka Ďakujem, pán minister. Povedali ste, že imunitu nie je jednoduché zistiť. Tak ja sa potom pýtam, prečo ľudí, ktorí sú zaočkovaní, keď je taký problém zistiť tú imunitu, považujete za neinfekčných a môžu, môžu sa pohybovať bez nejakých vážnejších obmedzení, keď sám ste povedali, že imunitu je ťažké zistiť a zisťuje sa niekoľko týždňov. Nerozumiem potom tým opatreniam, napríklad režim OP. Ďakujem. 
Doplňujúca odpoveď Tak si myslím, že to vysvetlenie je veľmi jednoduché, pretože máme takéto štúdie, ktoré hovoria o tom, aká je úroveň imunity u stoviek osôb, ktorí absolvovali očkovanie, tak na základe týchto poznatkov môžem povedať, že táto osoba nie je infekčná, lebo jej imunita je oveľa vyššia ako kontrolná skupina, ktorá očkovanie neabsolvovala a jej imunita proti takémuto ochoreniu je nulová. Ďakujem pekne. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.