Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Martin Čepček

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 8. 12. 2021 
Zadávateľ Martin Čepček 
Otázka Akým protokol o včasnej ambulantnej liečbe ochorenia COVID-19 sa riadia, resp. majú riadiť obvodní lekári? Dostal som podnet od zaočkovanej občianky, ktorá ochorela na COVID a lekárka ju poslala v horúčke vlakom, resp. autobusom na PCR test (nemá auto). Dala jej aj elektronický predpis na liek Ivermektín, ktorý ale v lekárňach nie je dostupný. Pri takomto (ne)systéme sa nie je čo čudovať, že máme preplnené nemocnice a ľudia sú nespokojní. Prosím o vysvetlenie. 
Adresát minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský 
Dátum odpovede 9. 12. 2021 
Zodpovedal minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský 
Odpoveď Vážený pán poslanec, dovoľte, aby som odpovedal na vašu otázku. Ministerstvo zdravotníctva neustále zbiera, analyzuje, vyhodnocuje a následne aktualizuje najnovšie medicínske poznatky v štandardných postupoch v súvislosti s ochorením COVID-19. V rámci aktualizácií sa prioritne venujeme všeobecnej ambulantnej starostlivosti. Dňa 21... 25. 11. 2021 bol na stránke ministerstva zverejnený dokument s názvom Štandardný postup pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti o všeobecnej ambulancii pre dospelých počas pandémie COVID-19, štvrtá verzia, platná dňom zverejnenia, v ktorom sú uvedené aj najaktuálnejšie informácie o veci včasnej liečby ochorenia COVID-19 práve v ambulantnej sfére. V prílohe č. 1 predmetného dokumentu je zároveň uvedené, že Svetová zdravotnícka organizácia, Európska lieková agentúra, Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb a Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb neodporúčajú požívať Ivermectin u žiadneho pacienta s COVID-19... (Ruch v sále a zaznievanie gongu.) Pardon. ... nezávisle na dĺžke trvania symptómov a závažnosti ochorenia s výnimkou klinických skúšok. Taktiež bol vypracovaný dokument s názvom Cesta pacienta, starostlivosť o pacienta s ochorením COVID-19 v ambulancii u všeobecného lekára. Zároveň boli v odbornom časopise Všeobecný praktik, v Zdravotníckych novinách a v časopise MEDICUS publikované dokumenty Deväť užitočných rád, ako úspešne zvládnuť infekciu COVID-19 u ambulantného pacienta a Krátkodobá kyslíková liečba v prednemocničnej starostlivosti u pacienta s akútnou COVID-19 infekciou, ktoré vypracovala hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo MUDr. Adriana Šimková, v spolupráci ministerstvom boli distribuované všeobecným lekárom. V rámci vami uvedeného podnetu ďalej nie je možné identifikovať, ako pacientka mohla vedieť, že má ochorenie COVID-19, keďže bola poslaná na PCR test. Z uvedeného vyplýva, že mala podozrenie na ochorenie COVID-19, avšak nemala ochorenie potvrdené. Zároveň si vás dovolím informovať, že liečivo Ivermectin toho času nemá vydané povolenie na terapeutické použitie, a teda ani pacientka tento liek nemohla dostať. Momentálne máme na Slovensku dostupné aj monoklonálne protilátky, ktoré dokážu zabrániť vzniku stredne ťažkého alebo ťažkého priebehu ochorenia COVID-19. V prípade, ak sú tieto protilátky indikované, mohla by využiť ich podanie v rámci 48 nemocníc na Slovensku. Vážený pán poslanec, všetky spomenuté dokumenty mám vytlačené, a ak máte záujem, môžem vám ich odovzdať. Nech sa páči. 
Doplňujúca otázka Áno, ďakujem pekne, pán minister. Bola to otázka občianky, to znamená, ja sa pýtam v mene jej. A chcem sa spýtať k tej otázke, čo bola predtým. Bolo tu povedané, že vy ste požiali o zníženie z 1,2 mld. na 477 mil. Viete mi povedať, aký dôvod bol na toto zníženie? A teda aké je, aké platy mali mať lekári, alebo o koľko mali mať navýšené platy, a zdravotný personál v nemocniciach, a či to tak aj bolo, alebo bude. Ďakujem. 
Doplňujúca odpoveď Ďakujem, pán poslanec, to je veľmi dobrá otázka. Veľmi jednoducho, suma, ktorá bola teda daná z ministerstva financií na tie 1,2 mld., je pravdou. Boli to požiadavky všetkých odborových zväzov v zdravotníctve. To znamená, tie požiadavky dáko boli dané, sme odovzdali v rámci prvotného návrhu rozpočtu už možno vo februári tohto roku. Takže jednalo sa o požiadavky Lekárskeho odborového zväzu, komôr sesterských, komôr záchranárskych a tak ďalej. Samozrejme, tie požiadavky boli maximálne a tvorili tú výšku, ktorá bola požadovaná. A došlo potom k ďalším rokovaniam, kde teda tá druhá cifra je už po týchto rokovaniach. Potom boli vykonané, samozrejme, benchmarkovanie spolu s Útvarom hodnoty za peniaze a našimi analytikmi a konečný návrh rozpočtu bude, dúfam, onedlho v tomto parlamente a budete sa môcť k tomu vyjadriť. Tú konečnú cifru vám neviem povedať, pretože bude predmetom diskusie a možnože aj diskusie v tomto parlamente. Ďakujem. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.