Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Martin Čepček

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 1. 12. 2021 
Zadávateľ Martin Čepček 
Otázka Pán minister, na základe, akej štúdie a vedeckých výskumov ste nariadili celému národu nosiť respirátory? Ktorá vedecká štúdia overila ich účinnosť na vírusy a ich bezpečnosť pri dlhodobom nosení?  
Adresát minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský 
Dátum odpovede 2. 12. 2021 
Zodpovedal minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský 
Odpoveď Vážený pán poslanec, rúška, respirátory sa vzhľadom na moc šírenia vírusu stali vo svete základným pilierom pre boj s vírusom a tvoria účinnú, nenákladnú a minimálne limitu... a maximálne limitujúcu bariéru pre šírenie vírusu od infikovanej osoby a zároveň aj bariéru pre zdravú osobu, pokiaľ obe tieto osoby majú respirátor nasadený správne cez noc aj ústa. Množstvo literatúry publikovanej na túto tému výrazne presahuje časové možnosti tejto hodiny odpovedí, a tak som si dovolil vybrať iba 17 štúdií publikovaných v renomovaných žurnáloch, ako je Lancet, Science, BMH, inštitúciami ako CDC. Asi to tu nebudem čítať, odovzdávam tieto štúdie, môžte si ich študovať. Ďakujem pekne. 
Doplňujúca otázka Ďakujem pekne. Pán minister, to bola otázka od občana, nie odo mňa. Ale tak celkom ma to zaujímalo, lebo sa šíri kadečo. Aj o tom, že sa zrážajú vodné pary v tých respirátoroch. Výrobca odporúča maximálne dve hodiny nosiť respirátor denne a tak ďalej, potom ho vymeniť. No, ale mňa by zaujímalo, ako sa vy pozeráte na to, že ministri tejto vlády aj premiér v podstate, sa mi dostalo také video, kde každý tvrdil iné čísla, čo sa týka boja pandémie, teda vakcína, pani Remišová tvrdila, že vakcína stojí 20 euro, pán Heger povedal, že 40. Umelá pľúcna ventilácia, pani Remišová povedala 20-tisíc, pán premiér povedal 12-tisíc a že lockdown nás stojí 300 miliónov, to povedala pani Remišová a pán Matovič povedal 450 miliónov. Tak v podstate občania si majú ktoré čísla brať, že sú relevantné? Viete mi k tomu niečo povedať? Ďakujem. 
Doplňujúca odpoveď Tak nemá to súvis s touto otázku, ale aspoň na úvod sa pokúsim. Jedna vakcína stojí cca 20 eur, to je pravda. A keďže potrebujeme dve dávky, tak dvakrát dvadsať je štyridsať. V tom je asi tá diskrepancia. A potom, samozrejme, tie ostatné cifry neviem komentovať, ale myslím, že toto sú otázky, ktoré teda je možné interpretovať viacerými spôsobmi. Takže ja by som sa nezaoberal rúškami, ja by som sa zaoberal očkovaním v prvom rade. Ďakujem. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.