Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Martin Čepček

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 10. 11. 2021 
Zadávateľ Martin Čepček 
Otázka Pán premiér, verejne ste sľúbili, že sa v týždni do 8. 10. stretnete so zdravotníckymi organizáciami ohľadne rok meškajúcej stabilizácie personálu. Stretli ste sa? Aký je výstup? 
Adresát predseda vlády SR Eduard Heger 
Dátum odpovede 11. 11. 2021 
Zodpovedal podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík 
Odpoveď Pán poslanec Čepček, túto otázku, keďže sa jedná pracovného programu pána premiéra, túto otázku doslova prečítam a nemusí sa kryť s mojimi, s mojím názorom. Tak idem na to. So zdravotníkmi je predseda vlády v súvislosti s riešením episituácie v neustálom kontakte. Na každom výjazde do regiónov, ktorý premiér doteraz absolvoval, sa uskutočnilo stretnutie so zdravotníkmi. Všetci vo vláde si uvedomujeme, že stabilizácia zdravotníckeho personálu je základným predpokladom pre zvyšovanie kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti. A aj podľa predloženého návrhu štátneho rozpočtu sú zdravotníci jedinou skupinou, ktorá bude mať v budúcom roku valorizované platy. Ďalšie rokovania v tejto chvíli ešte prebiehajú. Vláda si v plnej miere uvedomuje, v ktorom, uvedomuje stav, v ktorom sa slovenské zdravotníctvo po dlhých rokoch selektívneho záujmu ocitlo. Napriek najväčšej pandémii za uplynulé storočie, ktorá zasiahla naše zdravotníctvo v zdecimovanom stave, ministerstvo zdravotníctva predložilo kľúčové zákony, ktoré majú previesť zdravotníctvo do 21. storočia. Je aj na vás, aby ste tieto zákony podporili. Pre lepšie pracovné podmienky zdravotníkov a lepšiu starostlivosť o pacientov je v pláne obnovy vyčlenených miliarda 163 miliónov, z toho 998 miliónov na výstavbu, rekonštrukciu a vybavenie nemocníc, 58 na prípravu a riadenie projektových prác, 41 na digitalizáciu, 54 na dobudovanie záchrannej zdravotnej služby, 11 na dotácie ambulancií v primárnej starostlivosti. Čiže vidíte, peňazí je pripravených hodne. Preto, vážený pán poslanec, všetky uvedené zmeny, spravodlivé a motivujúce odmeňovanie zdravotníkov, na ktorom vláda pracuje, je nevyhnutné pre stabilizáciu zdravotníckeho personálu. No rovnako nevyhnutné je, aby sa spoločnosť jednohlasne postavila za zdravotníkov, ktorí sú pre svoju prácu napádaní, zastrašovaní, inak atakovaní, vrátane poslancov Národnej rady. Ďakujem pekne za pozornosť, skončil som. 
Doplňujúca otázka Takže ja sa pýtam, že kedy tu budeme mať zákon, ktorý by zvýšil platy lekárom, to je jedna vec. Už dnes vieme, že v Žiline 2 500 lekárov, čo je viac ako 95 %, sú pripravení podať výpoveď. Rakúski zdravotníci protestovali pre nedostatok personálu, pre preťaženosť a ako vieme, tam sú tie platy ďaleko vyššie. Tak ja sa pýtam, že kedy budeme zvyšovať platy lekárom a zdravotným sestrám. A to isté vyjadril aj pán Visolajský, ktorý je z lekárskych odborových zväzov, že sú pre neho sklamaním tieto veci a vláda ani ministerstvo zdravotníctva sa v ničom z minulého roka nepoučili a opakujú chyby z minulého roka, keď v decembri nechali prijať realitu a konať účinne, teda nechceli prijať realitu a konať účinne. Jednu takú myšlienku tam povedal, že pandémiu by sme mali vyhrať pred vstupom do nemocnice, nie v nemocnici. To už má, to znamená, pán doktor myslí si, že by sme mali ľudí liečiť alebo aspoň preventívne nejakým spôsobom riešiť a nie až potom, keď sa dostanú do nemocnice. Potom tie štatistiky máme také, aké máme. Tak ja sa pýtam, či je pripravený zákon na pomoc lekárom a zdravotným sestrám, čo sa týka zvýšenia ich platov. Ďakujem. 
Doplňujúca odpoveď  

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.