Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Martin Čepček

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 10. 11. 2021 
Zadávateľ Martin Čepček 
Otázka Myslíte to vážne s povinnosťou očkovať sa? Nebojíte sa protestov a uvedomujete si aj právne dôsledky do budúcna? Kde ostali ľudské práva? 
Adresát minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský 
Dátum odpovede 11. 11. 2021 
Zodpovedal minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský 
Odpoveď Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán poslanec, myslím si, že pán podpredseda vlády odpovedal veľmi jednoducho. Povinné očkovanie vláda nechystá. A tu by som mohol skončiť. Ale pamätáte si iste, jak sme tu sedeli niekedy v júli, keď sa robil jeden pozmeňujúci návrh k zákonu 355, kde teda zase sa hovorilo o povinnom očkovaní, akým spôsobom ideme ľudí nútiť do očkovania. Stalo sa niečo? Nie. Nikto ľudí do očkovania povinne nenúti ani ich nútiť nebude. Ale povedzme si realitu, aká je. Nemocnice stoja pred kolapsom, zdravotnícky personál je vyčerpaný a vy s kolegami tuto po ľavej strane šírite rôzne neoverené, nezmyselné informácie, ktoré, ako správne hovoríte, zasievajú medzi občanov nedôveru, strach a vyvolávajú vášne, ktoré potom vidíme v Lidloch, v protestoch pred domami lekárov, odborníkov a tak ďalej. Takže poprosil by som vás, aby ste svoje slová vážili. Povinné očkovanie nikdy nebolo a nebude na programe tejto vlády. Ďakujem. 
Doplňujúca otázka Ďakujem, pán minister. Ja zopakujem to, čo som už povedal pánovi vicepremiérovi. Mne ide o to, aby som hľadal pravdu. A ja som od viacerých členov vlády aj od iných ľudí blízko vláde počul, že žiadajú, aby bolo zavedené povinné očkovanie, dokonca to malo byť na konzíliu, ak som sa dopočul. To znamená, ide mi o to, pán minister, že ja hľadám pravdu, ja... tak preto vás poprosím o odpoveď. A chcem sa ešte spýtať, aká má byť, ako chcete motivovať tých lekárov, lebo inflácia má byť 5 % a zvyšovanie platov, myslím, 3,8 %, takže neviem, či tí zdravotníci budú dostatočne motivovaní. Ďakujem. 
Doplňujúca odpoveď Áno. Ďakujem. Povinné očkovanie je témou, ktorá rezonuje aj v iných krajinách, a ako dobre vieme, krajiny, ktoré sú na tom výrazne lepšie, veľa z nich zaviedlo povinné očkovanie, či už pre zdravotníkov, vekové skupiny nad 50 rokov, zamestnancov a klientov sociálnych služieb, kritickú infraštruktúru, štátnych zamestnancov a podobne. Preto áno, táto otázka je aj predmetom rokovaní, ale vzhľadom k situácii súčasnej vláda povinné očkovanie zavádzať nebude. Ďakujem. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.