Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Ondrej Dostál

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 29. 9. 2021 
Zadávateľ Ondrej Dostál 
Otázka Prokurátori v Žiline protestovali nedávno u krajskej prokurátorky proti prestupu nového kolegu z Martina, ktorému vyčítajú kontakty z minulosti a pri ktorom médiá upozornili na viaceré sporné rozhodnutia. Aký je váš názor na to, čo sa aktuálne deje na Krajskej prokuratúre v Žiline? Je podľa vás vhodné, ak sa prokurátori ozvú v takýchto prípadoch alebo by nemali takýmto spôsobom vystupovať? 
Adresát generálny prokurátor SR Maroš Žilinka 
Dátum odpovede 30. 9. 2021 
Zodpovedal generálny prokurátor SR Maroš Žilinka 
Odpoveď Pokiaľ ide o situáciu na Krajskej prokuratúre v Žiline, nemám informáciu o tom, že by bola situácia, ktorá by si vyžadovala riešenie zo strany nadriadenej prokuratúry, Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky. To, že sa niektorí prokurátori ozvali, je ich právo, to je samozrejmé, ale vždy treba dbať na to, aby aj podriadený prokurátor nadriadenému prokurátorovi, zvlášť keď ide o ženu, je tam krajská prokurátorka v Žiline, svoje názory prezentovali primeraným spôsobom, ktorý sa nedotýka cti a aj vážnosti nadriadeného prokurátora. 
Doplňujúca otázka Ďakujem. A teda váš názor, či v tomto prípade to bolo, bola tá kritika voči nadriadenému prokurátorovi prezentovaná tým spôsobom, ktorý ste povedali, že je primeraný, teda adekvátny tomu, akým spôsobom sa majú prokurátori vyjadrovať o nadriadenom prokurátorovi? 
Doplňujúca odpoveď Ja som nebol svedkom danej udalosti, mal som len prenesenú informáciu od krajskej prokurátorky, podľa informácie ktorej to primerané alebo najvhodnejšie správanie nebolo, čo mi mali potvrdiť aj iní prokurátori, ktorí boli pri tom prítomní, ale je ozaj na zvážení krajskej prokurátorky ako nadriadenej prokurátorky, či posudzuje konanie podriadeného prokurátora v súlade, alebo nie v súlade so zákonnými povinosťami, ktoré prokurátor má, vrátane splnenia etických noriem. Je to plne v jej kompetencii. Ja bližšie informácie k tomu nemám, preto k tomu ani neviem zaujať stanovisko. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.