Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Ondrej Dostál

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 29. 9. 2021 
Zadávateľ Ondrej Dostál 
Otázka Prečo došlo v uplynulých dňoch k obvineniu dvoch novinárov Denníka N a prečo sa tak udialo tesne pred koncom premlčacej doby? Nemôže byť takéto konanie, teda neskoré obvinenie a následné okamžité zrušenie obvinenia, vnímané ako zastrašovanie kritických novinárov orgánmi činnými v trestnom konaní? 
Adresát generálny prokurátor SR Maroš Žilinka 
Dátum odpovede 30. 9. 2021 
Zodpovedal generálny prokurátor SR Maroš Žilinka 
Odpoveď Ďakujem veľmi pekne. Dnes som vám na danú otázku pomerne vyčerpávajúcim spôsobom odpovedal v rámci rozpravy o správe o činnosti prokuratúry a môžem len zopakovať, že z mojej strany určite nedošlo k žiadnemu zastrašovaniu. Ja neviem, ako je to vnímané alebo kto to akým spôsobom vníma, môžem povedať len to, že v pondelok na operatívnej pracovnej porade som sa dozvedel o obvinení novinárov prvýkrát od pána špeciálneho prokurátora JUDr. Lipšica a ihneď som vydal pokyn nadriadenému prokurátorovi, teda môjmu podriadenému, ale nadriadenému prokurátora, ktorý vydal to uznesenie, resp. dal pokyn na vznesenie obvinenia, aby preskúmal zákonnosť a opodstatnenosť vzneseného obvinenia. Je všetkým známe, že 21., myslím, 9. bolo krajskou prokuratúrou, prokurátorom Krajskej prokuratúry v Bratislave to obvinenie zrušené. Inak povedané, ja som využil všetky oprávnenia, ktoré mi zákon umožňoval, aby som zabezpečil preskúmanie, či došlo k zákonnému, alebo nezákonnému postupu, a v prípade nezákonného postupu aby sa vyvodila, aby sa obnovila zákonnosť, a zároveň pripomínam, že generálny prokurátor a každý nariadený prokurátor má zákaz, zákonný zákaz vydávania negatívnych pokynov, a preto aj keby som chcel, tak by som nemohol zakázať vzniesť obvinenie v tejto veci. Ďakujem. 
Doplňujúca otázka Ďakujem za odpoveď, tak mohli by ste, keby to bolo právoplatné rozhodnutie, využiť § 363, samozrejme, a... (reakcia generálneho prokurátora) ale, ale samozrejme, že to bol taký pokus o žart, ale chcem sa teda spýtať, lebo pán poslanec Blaha tu v rozprave, keď sa o tom diskutovalo, povedal, že redaktorka Monika Tódová reálne spáchala trestný čin, a na základe politického tlaku zo strany špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica to bolo zrušené, tak sa teda reálne chcem uistiť, že či, či to od... obvinenie voči redaktorom Denníka N Konštantínovi Čikovskému a Monike Tódovej bolo nezákonné, alebo teda má pravdu pán poslanec Blaha, ktorý tvrdil, že pani Tódová spáchala trestný čin. 
Doplňujúca odpoveď Nie je mojou úlohou komentovať vyjadrenia politikov, či niekto spáchal trestný čin, alebo nespáchal trestný čin. Záver právny prokuratúry, príslušného prokurátora je vyjadrený v rozhodnutí, ktorým došlo k zrušeniu obvinenia obom týmto novinárom. Ďakujem. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.