Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Romana Tabák

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 5. 5. 2021 
Zadávateľ Romana Tabák 
Otázka Ako sa môžu ľudia s BMI nad 30 dostať k očkovaniu, keď poisťovne neevidujú ich BMI a tým pádom ich nevedia automaticky zaradiť medzi chronicky chorých pacientov? 
Adresát minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský 
Dátum odpovede 6. 5. 2021 
Zodpovedal minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský 
Odpoveď Vážený pán predsedajúci, vážená pani poslankyňa, ďakujem za otázku. Ministerstvo zdravotníctva po konzultáciách s odborníkmi muselo urobiť veľmi zodpovedné a komplexné rozhodnutie o prioritizácii skupín občanov na očkovanie vakcínami proti ochoreniu COVID-19. Vychádzalo z poznatkov o tom, ktorí ľudia majú najvyššie riziko ťažkého priebehu infekcie. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky vyvíja veľké úsilie, aby všetci občania s najvyšším rizikom sa prihlásili na očkovanie. Termíny sú prideľované prioritne podľa veku, pretože vek má pravdepodobnosť ťažšieho ochorenia COVID-19. Ľudia s body mass index medzi 30 až 35 patria do skupiny so stredne ťažkým priebehom ochorenia. Je pravda, že poisťovne nemajú údaj o BMI, preto o spôsobe, ako budú ľudia z čakárne pozývaní na očkovanie podľa BMI, sa intenzívne diskutuje. Avšak ľudia s vysokým BMI často majú aj iné ochorenia a vo veľkom percente prípadov, jedná sa najmä o diabetes, hypertenziu a systém ich ako vysoko rizikových identifikuje na základe týchto ukazovateľov. Súčasne však musím poďakovať za tú otázku. Zaoberáme sa aj spôsobom, ktorý možno bude riešený v mojom metodickom pokyne, aby ľudia, ktorých, ktorých BMI si vie občan jednoducho overiť alebo vakcinačné centrum, boli zaočkovaní iba tým, že sa tam človek dostaví a bude môcť byť zaočkovaný medzi náhradníkmi. Takže budeme na to myslieť. Ďakujem. 
Doplňujúca otázka Ďakujem vám za slovo, pán predsedajúci. Pán minister, veľmi pekne ďakujem za vašu odpoveď. Takže znamená to, že títo pacienti sa majú hlásiť poisťovniam samoiniciatívne? 
Doplňujúca odpoveď Nie, nie, nie. Budú sa hlásiť vo vakcinačných centrách. Budú sa hlásiť vo vakcinačných centrách. 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.