Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Igor Janckulík

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 16. 5. 2018 
Zadávateľ Igor Janckulík 
Otázka Vážený pán minister, pred niekoľkými mesiacmi ste na tlačovej besede, ešte s bývalým štátnym tajomníkom Stromčekom, ohľadom liberalizácie STK vyhlásili, že sa uvažuje o zmene periódy technickej kontroly z dvoch na dlhšie obdobie pri nebrzdených prívesných vozíkoch, švorkolkách, motocykloch a hlavne poľnohospodárskych traktoroch. Pre malých poľnohospodárov by predlženie periódy technických kontrol bolo určite veľmi veľkou pomocou. Preto by som sa chcel spýtať, v akom stave je príprava týchto zmien, resp. kedy môžeme tieto zmeny očakávať v praxi? 
Adresát dočasne poverený minister dopravy SR Árpád Érsek 
Dátum odpovede 17. 5. 2018 
Zodpovedal dočasne poverený minister dopravy SR Árpád Érsek 
Odpoveď Ďakujem za otázku. Vážený pán poslanec, Národná rada Slovenskej republiky schválila 14. marca 2018 zákon 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel cestnej premávky a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktoré nadobudnú účinnosť 20. mája 2018. K tomuto zákonu ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky vypracovalo 11 vykonávacích právnych predpisov, vyhlášok, ktoré nadobudnú účinnosť tiež 20. mája 2018. Jedna z týchto vyhlášok, konkrétne Vyhláška Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky č. 137/2018 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti v oblasti technickej kontroly, upravuje aj lehoty technických kontrol. K zmenám v oblasti lehôt technických kontrol dôjde s účinnosťou 20. mája 2018 nasledovne: vozidlá kategórie L1e, malé motocykle do 50 kubických centimetrov, kategórie L2e, malé trojkolky do 50 kubíkov, kategórie O1, malé pripojené vozidlá do 750 kg, kategórie R1, malé prípojné vozidlá za traktor do 1500 kg nebudú podliehať pravidelnej technickej kontrole. Čiže nemusia chodiť na technickú kontrolu. Vozidlá kategórie L3aa1, motocykle od 50 do 125 kubických centimetrov kategórie L4aa1, motocykle s postranným vozíkom do 50 kubických centimetrov, od 50 kubíkov do 125, kategórie O2, prípojné vozíky od 750 kg do 3500 kg, kategórie L2, prípojné vozidlá za traktor od 1500 do 3500 kg sa zvyšuje lehota pravidelnej technickej kontroly na frekvenciu raz za štyri roky. V ostatných kategóriách vozidiel nedošlo k žiadnym zmenám, pretože tu sme v prevažnej miere viazaní s európskom smernicou a rovnako aj Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky v pripomienkovom konaní namietalo predlžovanie lehôt z dôvode zlej kvality ovzdušia. Snažíme sa v maximálnej miere vychádzať v ústrety občanom za súčasnej ochrany bezpečnostných vozidiel, udržateľnosť z hľadiska vplyvov dopravy na životné prostredie. Ďakujem.  
Doplňujúca otázka Ďakujem, pán minister, za odpoveď. Určite je to veľmi dobrá správa pre motoristov, i keď čiastočná. Skorej by to pomohlo aj našim farmárom, ale ako ste spomínali, že životné prostredie je veľmi dôležité a tie emisné normy nevyhovujú, ako by mali vyhovovať. Ale som rád, že aspoň sčasti motoristom pomôžeme takto. Ďakujem.  
Doplňujúca odpoveď  

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.