Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Martin Klus

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 29. 11. 2017 
Zadávateľ Martin Klus 
Otázka Vážený pán minister, rád by som sa vás opýtal, prečo Slovensko nehlasovalo v druhom kole hlasovania o sídle Európskej liekovej agentúry (EMA)? Keďže svojím hlasom mohlo rozhodnúť o sídle, nebolo omnoho strategickejšie dohodnúť sa s niektorou z uchádzajúcich sa krajín, a to najmä v súvislosti s voľbou šéfa Euroskupiny či budúcich sídlach európskych agentúr? 
Adresát minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker 
Dátum odpovede 30. 11. 2017 
Zodpovedal minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker 
Odpoveď Ďakujem pekne. Opäť ponúknem rozmer odpovede z ministerstva zdravotníctva. Slovensko zastávalo od počiatku v tejto otázke veľmi konzistentný postoj. A to, že sídlo agentúry by malo byť v niektorej z nových členských krajín s preferenciou takej, v ktorej zatiaľ žiadna z európskych agentúr nemá sídlo. To znamená, že v niektorej z krajín strednej, respektíve východnej Európy. Vzhľadom na to, že do druhého kola hlasovania žiadna z takýchto krajín nepostúpila tak sme nehlasovali. Ak by sme hlasovali, tak mám za to, že by sme popreli postoj ktorý sme veľmi otvorene a konzistentne prezentovali od samého počiatku. Áno, priznávam, že sme mali priamo počas trojkolového hlasovania v Bruseli od rôznych krajín rôzne ponuky, som však presvedčený, že s principiálnym názorom sa neobchoduje. Ešte si dovolím dodať, že to boli závery Rady EÚ, na základe ktorých sa dohodlo že nové agentúry majú smerovať do nových členských krajín a predovšetkým do takých, ktoré zatiaľ žiadnu agentúru nemajú. Hlasovalo sa súčasne o dvoch agentúrach – o liekovej a o bankovej. Výsledok hlasovania v oboch prípadoch jasne ukázal, že sa v zmysle týchto záverov nepostupovalo. Ďakujem, skončil som.  
Doplňujúca otázka Ďakujem pekne za odpoveď, pán minister. Ak vás môžem poprosiť, obe tie odpovede písomne, že by som si od vás vyžiadal, alebo teda zobral, aby som nemusel podávať interpeláciu aj písomne, a ja už potom budem priamo komunikovať s pánom ministrom. Ďakujem.  
Doplňujúca odpoveď Samozrejme.  

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.