Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Erika Jurinová

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 1. 2. 2017 
Zadávateľ Erika Jurinová 
Otázka Vážený pán minister, ak je situácia na skládke OFZ Široká taká vážna (ako uvádza MŽP v odpovedi na interpeláciu), prečo nevyhlási havarijný stav a problém sa nezačal riešiť okamžite? Aké opatrenia v tejto veci urobila vláda? 
Adresát podpredseda vlády SR a minister životného prostredia SR László Sólymos 
Dátum odpovede 2. 2. 2017 
Zodpovedal podpredseda vlády SR a minister životného prostredia SR László Sólymos 
Odpoveď Ďakujem pekne, pani poslankyňa, za otázku. Tak na priemyselnú skládku OFZ Široká sa odpad ukladal v rokoch 1965 až 1999. Skládka bola právoplatne povolená a zriadená v súlade s vtedajšou legislatívou. Uložilo sa tam 200-tisíc metrov kubických trosky. Skládka nie je prekrytá, a tak zrážková voda odplavuje z odpadu niektoré látky, napríklad aj arzén, a kontaminuje, samozrejme, podzemné vody. Ide o environmentálnu záťaž, to by som chcel zdôrazniť, že ide o environmentálnu záťaž a lokalita nie je haváriou. Je to environmentálna záťaž, ale lokalita nie je haváriou. Ministerstvo životného prostredia ju však rieši ako jednu zo svojich priorít. V súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na jej sanáciu, s prácami by sa malo začať, dúfam, ešte tento rok, avšak všetko závisí od ukončenia tohto verejného obstarávania, ktoré už ťaháme od roku, decembra 2015, to je už vyše roka. Takže keď sa dokončí verejné obstarávanie, okamžite sa začne so sanáciou tejto environmentálnej záťaže. Skončil som.  
Doplňujúca otázka Ďakujem pekne. Áno, viem, že táto skládka priemyselného odpadu je od roku 1966, aj to, že bola podľa platnej legislatívy. Problémom je, že tá skládka je naozaj vysoko objemná. A ja ako najväčší problém vidím, že navrch tejto skládky sčasti je vytvorená nová skládka, na ktorú dalo povolenie už aj ministerstvo životného prostredia, teraz si nepamätám ten rok. Možnože tie ďalšie otázky budú k tomu smerovať, alebo minimálne jedna ešte, na ktorú odpovedáte. Takže pre mňa je úplnou záhadou, že vlastne firma, ktorá pokračovala v budovaní novej skládky, nemala absolútnu povinnosť, alebo teda mala povinnosť, ale nikto neprišiel na to, že nerobila na základe toho rozhodnutia príslušných úradov, tak ako je; bolo povedané. To znamená, že starú skládku nezasanovala, urobila len čističku odpadových vôd, ktorá absolútne nespĺňa objem, ktorý by potrebovalo na vyčistenie to územie alebo proste aj tá stará skládka. Takže tam ja vidím problém. Takže ma zaujíma, ako sa ministerstvo aj k tomuto, že prečo vlastne nástupnícka firma nie je stanovená ako firma, že kde sa stala chyba, že tie nástupnícke práva prešli na štát, keď je evidentné, že rovnaká firma tú skládku prevádzkuje možno pod inými menami, ale stále sú za tým tie isté osoby. Ďakujem.  
Doplňujúca odpoveď Ďakujem pekne. Je to jednoduché, to vysvetlenie je jednoduché. To znamená, tá skládka sa vytvárala počas socializmu a v roku 2000, v roku 2000 sa povolila tá nová skládka. Tá nová skládka sa povo; tú novú skládku povolil, to je tá vaša druhá otázka, ale keď ste už začali, tak to poviem, povolil Okresný úrad v Dolnom Kubíne v roku 2000. Táto prvá skládka jednoducho sa identifikovala environmentálna záťaž a mohla sa identifikovať takto táto nová skládka ako environmentálna záťaž v roku 2012., keď na Slovensku sme prijali zákon o environmentálnej záťaži, dovtedy nie. To znamená, od roku 2012 vlastne sa mohol začať ten proces, kde sme vedeli zo zákona riešiť a sanovať tieto environmentálne záťaže, na ktoré teraz máme peniaze z Európskej únie, 180 miliónov eur. Dneska som mal tlačovku, čo sa týka Vrakune, týka sa to toho istého, kde sa nastavil proces presne toho, že môže, jako sa dajú vyriešiť majetkoprávne vzťahy k tým starým skládkam, aby sa štát toho mohol ujať a aby sa na to mohli využiť európske peniaze, takzvané; to je tzv. vyviňovanie, proces vyviňovania. A ten proces musí prejsť a keď ten proces prejde, tak štát môže za to prevziať zodpovednosť, za to, čo sa udialo za socializmu, a môžeme tie skládky začať sanovať. A proste to sa stalo aj s tou starou skládkou tam v Širokej. A teraz vlastne, čo som hovoril, že máme 36 lokalít, už rok sa trápime s verejným obstarávaním, aby sme mohli začať sanovať, a medzi nimi je aj táto skládka, aby sme mohli začať sanovať takúto skládku, a proste keď to verejné obstarávanie prebehne, tak môžme začať s tým robiť. To znamená, predtým na to nebol ani zákon, predtým to nebolo riešené. Od roku 2012 konečne máme zákon, keď sme mohli začať riešiť vôbec tie skládky. Vtedy sme začali mapovať, koľko takých máme, museli sme postaviť priority, geologické prieskumy, čo sa týka, nastaviť priority. Teraz máme 159 takýchto skládok už odmapovaných, presne vieme, že čo tam je, aké hĺbky, proste koľko by stálo sanovanie a tak ďalej. A teraz sa to, postupne prebieha tzv. proces vyviňovania na tie skládky, ktoré máme identifikované, aby štát mohol vôbec mohol začať sanovať. Takže takýto je proces, aby sme si nemysleli, že tu nič, štát nič nerobí alebo úrady nič nerobia. Nie je to tak. Veľmi intenzívne sa na tom robí, ale proste tie procesy sú nejaké a tie procesy musia prebehnúť. Ďakujem pekne.  

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.