Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Alojz Hlina

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 23. 9. 2015 
Zadávateľ Alojz Hlina 
Otázka Keďže sídlo firiem "tety Anky" bolo v Košiciach, aké opatrenia, resp. aké personálne zmeny urobíte v pobočke Všeobecnej zdravotnej poisťovne v Košiciach? 
Adresát minister zdravotníctva SR Viliam Čislák 
Dátum odpovede 24. 9. 2015 
Zodpovedal minister zdravotníctva SR Viliam Čislák 
Odpoveď Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, dámy a páni, vážený pán poslanec, iste uznáte, že v časti mojej odpovede by som sa veľmi opakoval, pretože to šetrenie súvisí tak isto aj s lokálnou filiálkou Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Ako som už spomínal, samotné rozhodnutia alebo podpis zmluvy, podpisu zmluvy predchádza dvojstupňový krok. To znamená, lokálne o tom rozhodujú profesionáli v teréne, to znamená, to sa týka, áno, Všeobecnej zdravotnej poisťovne v Košiciach a následne odborná skupina na generálnom riaditeľstve, tak podpisuje generálny riaditeľ. Preto zopakujem ešte raz, bolo by veľmi nekorektné, aby som sa v tejto chvíli vyjadroval aj k pobočke v Košiciach. Ďakujem pekne, pani predsedajúca, skončil som.  
Doplňujúca otázka Tomu sa hovorí neodpoveď. A, pán minister, ja som pri tých, výpočte košickej kliky zabudol, a teda aby sa na mňa nenahnevali, pána Rašiho a pána Senčáka. A vy ste, vás sa to dotklo, že či teda tam, kde sa človek narodí, či to je problémom? Nie. Prečo by to malo, vôbec nie, len uznajte, že koncentrácia Košičanov v slovenskom zdravotníctve je štatisticky ako uletená. Ale dobre, keď teda máte pocit, že to tak štatisticky je možné a nevadí to, tak mi, prosím vás, povedzte, že či tieto okolnosti nevzbudzujú nejaké podozrenie pri ľuďoch, ktorí majú zdravý rozum. Tak teraz má šetriť, či všetko bolo v poriadku, pán Senčák, dobre, však pán Senčák okrem cétečiek, tak, a Košičanov nemá až nejakú väzbu. Ale pokiaľ viem, tak pani Pažinková má manžela a ten manžel zhodou okolností, zoberte si, čo čert nechcel, sa zrovna zrazil s bratrancom pána Foraia a dohodli sa, sa scukli niekde v Slovane a že spravme firmu na lieky alebo na niečo. Ja neviem, čo vlastne poskytujú. Viete, že svet je malý, ja priznávam, Slovensko špeciálne, ale či až tak? Viete, že či až tak a že či tento systém už rodinných väzieb, viete, však to je, to sú rodinné väzby, to sú pokrvné záležitosti pomaly. Jak v mafii, fakt, keď nie ste jehovisti, tak jak mafia, že či tieto okolnosti dovolia objektívne vyhodnotiť celú túto situáciu s naším slovenským, ťažko skúšaným zdravotníctvom. Pán minister, to sú peniaze zo zvončeka, peniaze, čo idú na zdravotníctvo, tých sa nechytá. To my sme na Orave takí, sme hovorili, že to sa nechytá, peniaze zo zvončeka, peniaze do zdravotníctva by mali ísť do zdravotníctva, nie na obleky, nie na audiny osmičky longové, nie fakt, nie čestné slovo. Aj keď ste z Košíc, to vás nič neoprávňuje, že na longovú... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)  
Doplňujúca odpoveď Pán poslanec, príbuzenské vzťahy, ktoré ste spomínali, prekvapili aj mňa, ja som sa to dozvedel včera. Poviem jednu vec, čo sa týka stretu záujmov v prípade pani predsedníčky Pažinkovej, naozaj žiadny zákon neporušuje a v tejto chvíli naozaj môže kompetentne rozhodovať o tejto veci. A už v úvode som len spomenul, že ak sú nejaké pochybnosti z vašej strany a bolo by napadnutie toho, čo bude, čiže ja si myslím, že veľmi predbiehame, tak si myslím, že ten nástroj tam je. Ale naozaj v tejto chvíli nič viacej, nič menej môžem povedať. Pre mňa je naozaj veľmi dôležité, a neviem si predstaviť, že iný výsledok ako objektívny a pravdivý v tejto veci, čo sa týka porovnávania iných zmlúv s tými dotyčnými, ktoré spomíname, by mohlo byť, pretože bude to verejne kontrolované. Ďakujem pekne, odpovedal som.  

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.