Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Jozef Bobík

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 17. 6. 2015 
Zadávateľ Jozef Bobík 
Otázka Pán minister, sporiteľom v druhom pilieri sa pre výpočet výšky dôchodku z prvého piliera používa iný princíp ako pre výpočet dôchodku poistencov v prvom pilieri. Je to zjavne nespravodlivé a diskriminačné pre sporiteľov v druhom pilieri. Pán minister, plánujete uvedenú nespravodlivosť v dohľadom čase riešiť? 
Adresát minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter 
Dátum odpovede 18. 6. 2015 
Zodpovedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter 
Odpoveď Ďakujem za slovo, pani podpredsedníčka Národnej rady. Vážený pán poslanec, vôbec nie je zrejmé, aká diskriminácia, nespravodlivosť je spôsobená použitím iného princípu pri výpočte dôchodku z I. piliera pre sporiteľov. Spôsob, respektíve princípy výpočtu sumy starobného dôchodku z I. piliera sú rovnaké pre všetkých poistencov bez ohľadu na to, či sporiteľmi sú alebo nie sú. Pre všetkých sa pri výpočte dôchodku uplatňuje rovnako princíp zásluhovosti, ako aj princíp solidarity, pričom dôchodok závisí od zárobkov počas celej pracovnej kariéry obdobia dôchodkového poistenia, samozrejme, rastu priemernej mzdy, ktorým sa valorizujú nadobudnuté dôchodkové nároky v I. pilieri. V prípade, že ide o sporiteľa dôchodku, výška starobného dôchodku sa mu len primerane kráti o obdobie účasti v II. pilieri, a to primerane tomu, že do I. piliera odvádza nižšie percentuálne poistenie než poistenec nesporiteľ. Skončil som.  
Doplňujúca otázka Ďakujem. Pán minister, podľa mojich vedomostí sa tým ľuďom, ktorí sú sporiteľmi v druhom pilieri ich podiel dôchodku z prvého piliera počíta len z 18%. Kdežto u poistencov, ktorí sú len v prvom pilieri sa ich výška dôchodku počíta možno z 25, možno je to, je to, neviem to celkom vypočítať ja, lebo tejto veci sa nevenujem dôsledne a detailne. Ale je zrejmé, že tým dôchodcom, ktorí sú poistení alebo ktorí vlastne sú len v prvom pilieri, tým sa počíta z iného základu. Nie že nemajú krátené o tú dobu čo sú druhí v druhom pilieri, ale aj z iného základu.  
Doplňujúca odpoveď Myslím, že máte na mysli asi rezervný fond solidarity, to znamená 4,75 % z vymeriavacieho základu, čo ide do rezervného fondu solidarity. No treba povedať jednu vec. Takto nastavil zákon jeho predkladateľ v roku 2005, odkedy bol zavedený takzvaný II. kapitalizačný pilier. Bol teda takto nastavený vtedajšou pravicovou vládou, pánom vtedajším ministrom Kaníkom. A môžem vám povedať, že len za takto nastavený zákon hlasoval aj poslanecký klub KDH. Pre informáciu, v súčasnosti je podanie na Ústavnom súde, ktoré sa týka tejto problematiky. Ak Ústavný súd o tom rozhodne, budem rešpektovať jeho rozhodnutie a podľa toho prispôsobím aj legislatívu, i keď v tejto chvíli som presvedčený, že ako je to nastavené, tak je to v súlade so základným vstupom ľudí do I. piliera, respektíve II. piliera. Tu sa nič nemenilo. Opakujem ešte raz, eto delo pána poslanca, vtedy ministra Kaníka. (Potlesk.) Skončil som. (Reakcia z pléna.) Povedal som, že budem rešpektovať uznesenie Ústavného súdu a podľa toho sa zariadim. Ďakujem.  

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.