Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Eva Slavkovská

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 10.2.1999 
Zadávateľ Eva Slavkovská 
Otázka V rozhlase pri odpovedi na poslucháčske otázky ste povedali, že od volieb sa podľa Slovákov na juhu Slovenska ich situácia neporovnateľne zlepšila. V čom? 
Adresát predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda 
Dátum odpovede 11.2.1999 
Zodpovedal predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda 
Odpoveď V tom základnom, vo vzťahoch medzi ľuďmi a v pocite, že vláda konečne koná na prospech občanov, a nie proti nim. Činnosť predchádzajúcej vlády aj v oblasti národnostnej politiky škodila predovšetkým Slovenskej republike ako celku aj občanom. Vytvárala nervózne prostredie, v ktorom sa nemohlo dobre dariť žiadnej národnosti ani Slovákom. Takáto atmosféra mohla nahrávať len nedôvere, neporozumeniu, neracionálnym a emotívnym krokom na oboch stranách, čo zhoršovalo klímu spolunažívania medzi ľuďmi. Táto klíma sa od nástupu novej slovenskej vlády začala zlepšovať. 
Doplňujúca otázka Vážený pán premiér, najprv by som vás chcela upozorniť, že nehovorte o národnostiach, pretože Slováci nie sú národnosť. A chcem sa vás teda opýtať, či považujete za neporovnateľné zlepšenie podmienok aj to, že v okresných a mestských médiách sa množia inzeráty, kde ako podmienka prijatia do zamestnania sa uvádza ovládanie maďarského jazyka. Komu sa teda zlepšili tie podmienky? Štátotvornému národu Slovákom alebo národnostnej menšine Maďarom? 
Doplňujúca odpoveď Ja si myslím, pani poslankyňa, že keď ste pozorne počúvali, že ste mohli jasne počuť v mojom vystúpení, že obidvom. Aj štátotvornému slovenskému národu, aj národnostiam žijúcim na Slovensku. Mňa nevyrušuje, že odkedy ste sa dostali do opozície, že sa s tým neviete vyrovnať a že vašou jedinou politickou smernicou je štvanie, vyvolávanie, rozdúchavanie nepokojov, nešvárov, neznášanlivosti. Pani poslankyňa, je to vaše právo, ale vláda, v ktorej mám česť byť predsedom, bude naďalej razantne, veľmi pokojne a veľmi cieľavedome smerovať k upokojeniu situácie na Slovensku. Lebo čím bude viacej pokoja, tým máte menšie šance robiť takúto nepokojnú politiku. (Potlesk.) 

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.