Parlamentná delegácia pod vedením predsedu NR SR A. Danka dnes v Moskve rokovala s predsedníčkou Rady federácie FZ RF V. I. Matvijenko Vytlačiť stránku / Print page

14. 11. 2017 12:30

Bratislava / Moskva 14. novembra (Kancelária NR SR) - Parlamentná delegácia, ktorú vedie predseda NR SR Andrej Danko na oficiálnej návšteve Moskvy dnes rokovala s predsedníčkou Rady federácie Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie Valentinou Ivanovovou Matvijenko. Snahou Slovenskej republiky je pokračovať v politickom dialógu v prospech oboch krajín, a týmto prispievať aj k rozvoju dialógu medzi EÚ a Ruskom. Dôležitou témou je preto aj ekonomická spolupráca. Tretí rok po sebe pokračoval prepad našej obchodnej výmeny. Tento rok však prišlo k zmene. „Rusko predstavuje pre Slovensko jedného z najdôležitejších obchodných partnerov a hospodárska spolupráca je dlhodobou  prioritou vzťahov,“ povedal Andrej Danko. Predbežné údaje o vzájomnom obchode v aktuálnom roku 2017 vykazujú značný rastúci trend. Slovenský export za 7 mesiacov roku 2017 medziročne narástol o 29,4% a dovoz z Ruska o 33,1%. „Vnímam to ako  postupné oživovaním ruskej ekonomiky,“ skonštatoval predseda parlamentu Andrej Danko.

Rokovalo sa aj o posilnení výučby ruského jazyka, ktorý by mal byť medzi voliteľnými predmetmi aj na základných školách. Zároveň sa otvorili možnosti výmenných pobytov našich slovenských hercov s ich ruskými kolegami. Na záver stretnutia sa podpísala nová družba medzi mestom Revúca a mestom Satka. Družby slovenských miest s ruskými majú veľký regionálny význam a tešia sa vzájomnej obľube.

Zajtra predseda NR SR Andrej Danko vystúpi s prejavom v pléne Štátnej dumy. Pôjde o historický okamih, keďže doteraz na pôde Štátnej dumy nevystúpil žiaden zo slovenských politikov.

Deň v parlamente

<- ->