Hodina otázok Vytlačiť stránku / Print page

Otázka od: Juraj Droba

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 27. 4. 2016 
Zadávateľ Juraj Droba 
Otázka Aj naši občania môžu študovať bezplatne online na niektorých najlepších univerzitách sveta. Bude takéto možnosti ministerstvo školstva podporovať, bude im brániť alebo k nim nezaujme žiaden postoj? 
Adresát minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Peter Plavčan 
Dátum odpovede 28. 4. 2016 
Zodpovedal minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Peter Plavčan 
Odpoveď Dobrý deň, pán poslanec aj dámy a páni, prepáčte za tie mobily, ale zabudol som top vypnúť pred chvíľou. Je to dobrá otázka, pretože mám tu niečo pripravené, ale poviem to voľne. Mali by sme to podporovať a to z jednoduchého dôvodu, pretože je to súčasný trend. Samozrejme treba poriadne zvažovať do akej miery podporovať takéto vzdelávanie nazvem to tak zjednodušene cez internet. A je to z toho dôvodu, že tak isto pri výučbe je potrebné aj to, aby študent či už strednej školy alebo vysokej školy nielen si prečítal faktografické poznámky, ale aby aj pochopil učivo. To znamená, že aj priamy kontakt učiteľa so študentom je veľmi dôležitý, pretože keď študent nepochopí učivo, učiteľ musí nájsť inú metódu pri priamom kontakte ako mu to vysvetliť. Videl som jednu, na vlastné oči jednu takúto univerzitu v jednom zo zahraničných štátov, ktorá má 200 000 študentov a ktorá poskytuje vzdelávanie prakticky po celom svete, tak isto napríklad mesečusetský technologický inštitút, mesečusetská univerzita má pobočky, dokonca aj v štátoch východnej Európy, v každom prípade v týchto prípadoch je dôležité, ak prebieha aj takýto model vzdelávania, kde je väčší rozsah takéhoto typu vzdelávania, tejto metódy, aby škola, ktorá to poskytuje, aby si ten, ktorý študuje z našich občanov na tejto škole a zistil, je štátom uznaná a či ten študijný program, ktorý študuje, je akreditovaný. To sú dve základné podmienky, pretože potom dochádza k veľkým problémom pri uznaní získaného vzdelania, prípadných certifikátov alebo diplomov. Vo svete je vyše 20 000 vysokých škôl, ale niektoré z nich, desiatky, stovky poskytujú takýto typ vzdelávania a práve z toho dôvodu je potrebné sa zorientovať. Niekedy dokonca ani internetové informácie, ktoré hovoria o týchto školách nie sú úplne pravdivé a z toho dôvodu je veľmi potrebné, aby tí, čo idú študovať do zahraničia, tak aby si overili v európskej alebo svetovej sieti, inštitúcii ktorej sa zaoberajú uznaním dokladov, táto sieť je prakticky, každé pracovisko je prakticky v každom štáte sveta vyspelom a si overiť priamo v týchto inštitúciách či je to štátom uznaná škola, či poskytuje akreditovaný študijný program, teda ten, ktorý chce študovať. Takže súčasťou programového vyhlásenia vlády je aj zmeny vo vysokoškolskom vzdelávaní, zameranie na kvalitu a jedným z tých modelov, ktorý by bol prijateľný a je podpora spoločných študijných programov s inými vysokými školami, takéto študijné programy už majú niektoré vysoké školy, napríklad Univerzita veterinárneho lekárstva v Košiciach, prípadne Ekonomická univerzita v Bratislave a v tomto prípade prebieha aj čiastočne vzdelávanie cez internet, pretože tí študenti nie sú mobilitnými, ale sú vo svojej materskej škole, samozrejme aj sú mobilitní čiastočne, ale niektoré kurzy prebiehajú tak isto aj prostredníctvom sietí. Takže z môjho pohľadu takýto moderný trend je potrebné podporovať, ale má svoje riziká, ktoré som uviedol. Ďakujem za pozornosť.  
Doplňujúca otázka Ja by som sa chcel spýtať, je to taká dosť citlivá téma, lebo niekedy tie kreditové kurzy zdarma poskytujú naozaj reputabilné inštitúcie v zahraničí a otázka znie, že ako budete posudzovať kvalitu on line kurzu versus normálneho kurzu, kde napríklad na spomínanom MAT stojí jeden kredit možno 3000 dolárov a zároveň ale tá škola poskytuje niektoré kurzy úplne zdarma. A teraz legitímna otázka znie, že ako študent povedzme dobrého odboru na Univerzite Komenského, ktorá má ako takú povesť a končí do tisíceho miesta v rámci svetových univerzít, dôjde k tomu, že uznáte povedzme kredit, ktorý mne sa zdá, že možno neni úplne v poriadku.  
Doplňujúca odpoveď Sú tam tie dve základné podmienky. Prvá je, že je to štátom uznaná vysoká škola, že je v sústave škôl, alebo napríklad je v zozname UNESC-a, druhá, či ten program je akreditovaný, to je tak isto druhá podmienka a občanom nikto nebráni, aby študovali zadarmo, študijný program alebo za peniaze, nakoniec je to aj v Slovenskej republike. Právo sa dá študovať aj v dennej forme štúdia, zadarmo v externej forme, za úhradu nákladov, teda za školné. Ja odporúčam všetkým, ktorí chcú študovať takéto študijné programy, nech sa dopredu poradia. To znamená aj v Spojených štátoch amerických je Emig Narig, stredisko, ktoré hovorí o tom, či štúdium ktorákoľvek inštitúcia v tomto štáte poskytuje, že či je štátom uznané, či ten kurz je v poriadku a v tom prípade už je to len na tom občanovi, ktorý si povie dobre, ak mu potvrdila táto inštitúcia, že je to štúdium v poriadku, tak či si zaplatím alebo nie.  

Deň v parlamente

<- ->
Kalendár zobrazí hodinu otázok pre daný deň.