Spoločná Česko-Slovenská Digitálna parlamentná knižnica
Naspäť
Návod na vyhľadávanie

Vyhľadávanie dokumentov Digitálnej parlamentnej knižnice je nástroj, ktorý umožňuje podľa špecifikovaných kritérií vyhľadať parlamentné dokumenty zákonodarných orgánov SR, ČR, prvej ČSR, ako aj dokumenty činnosti českých a slovenských poslancov v zákonodarných orgánoch od roku 1848.

Vyhľadávací mechanizmus pracuje spôsobom hľadania v plných textoch dokumentov (fulltext) v kombinácii s vyhľadávaním v názvoch dokumentov, pričom sú nájdené aj ohyby príslušných hľadaných slov. Ide o státisíce dokumentov, preto príliš všeobecné kritériá môžu viesť k priveľkému množstvu vyhľadaných dokumentov.

Dokumenty sú uložené v databáze, a to v rôznych formátoch. V starších volebných obdobiach ide väčšinou o skenované dokumenty, ktoré prešli digitalizáciou, pričom výsledok je vo formáte html, prípadne pdf (niekedy sú k dispozícii oba formáty). Novšie dokumenty sú väčšinou vo formáte rtf.

Dokumenty, ktoré sú dostupné iba vo formáte pdf, nie sú indexované pre fulltext, preto tieto dokumenty nie je možné nájsť vyhľadávaním kľúčových slov.

Pri vyhľadávaní pomocou kľúčových slov sú vyhľadané dokumenty, obsahujúce všetky z kľúčových slov alebo ich ohyby. Ak chcete vyhľadať celú frázu, zadajte ju v úvodzovkách.