Veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. Kolegyňa, ty si spomínala, že si tiež v minulosti pracovala v mimovládnej organizácii, na ktoré táto vláda naozaj, že permanentne útočí od začiatku, ako sa ujali moci. A robia to preto, že je to pre nich ľahký cieľ, ktorý vedia podhodiť svojim voličom a vedia, že tie mimovládne organizácie nemajú také možnosti sa brániť, že jednoducho nemajú na to taký aparát a často sú aj odkázané na dotácie a granty zo štátu, aby mohli pomáhať. A mnohé to aj dnes pociťujú, že akonáhle by sa ozvali, tak jednoducho táto vláda je tak pomstichtivá, že by im to jednoducho zúčtovala nejakým spôsobom. A ja sa tiež pýtam, že ako môže podpredseda parlamentu v hlavnej politickej diskusii povedať, že mimovládkari sú príživníci a paraziti. Pretože ja si myslím, že pán Danko veľmi dobre vie, že tie mimovládky robia mnohé činnosti, ktoré dnes štát nedokáže zabezpečiť a napriek tomu sa takto hanlivo vyjadrí. A skutočne robia to len pre politické body, lebo dnes platí, že čím viac si kopneš do mimovládok, tým väčší frajer si a je to obrovská hanba. Ďakujem.
|
No, pán minister vnútra je presne taký ministrom, ako sa aj správa v tomto pléne. Teda však vidíme to, že sa naozaj stále zašíva v zadných hlaviciach alebo teda rozpráva sa s kolegami a ja naozaj nerozumiem tomu, prečo si nemôže sadnúť dopredu a odpovedať na naše otázky. A ja by som si naozaj priala, aby pán minister vysvetlil, že prečo, ak robil takúto akciu, kde chcel teda bojovať alebo teda vystríhať deti pred drogami a alkoholizmom, prečo si zaplatil človeka, ktorý mal problémy s drogami a jeho piesne, ako tu aj kolegyňa Plaváková čítala, obsahujú tie texty mnohé, práve ospieva práve o alkohole a o čajočkách, a prekvapilo ma aj to, že nechal sa teda zastúpiť dneska aj pánom ministrom školstva Druckerom a ja by som aj chcela vedieť, že čo mu pán Drucker povedal na to, že takúto akciu pán minister vnútra robil, kde aj samotní odborníci povedali, že jednoducho to nebolo správne a vystríhali predtým, čo to práve, že, že to môže mať presne opačný efekt. A tá, tá samotná akcia teda nestála naozaj málo peňazí v čase konsolidácie a určite by sme tieto peniaze vedeli využiť oveľa efektívnejšie v boji proti alkoholizmu a drogám. Čiže ja by som naozaj ešte raz chcela pána ministra vnútra Šuteja Eštoka vyzvať, aby nám vysvetlil, ako prišli na to, že teda takéhoto človeka si zaplatili na takúto akciu pre deti. Ďakujem. Ďakujem, pokračujem v rozprave.
|
A ďakujem za faktické. Dúfam, že nebudem klamať, keď, ale zachytila som, že a snáď teda je to pravda, že pán Huliak vlastne preto hlavne sabotoval teda konkrétne tieto body v tom návrhu zákona, pretože on nechcel, že vraj, radar v jeho obci Vočovej, tak možno, no žiaľ, je to smutné, že teda, ak to je skutočne pravda, že teda kvôli tomuto. A teda dal, dal takto celú krajinu kvôli tomu. Aby jednoducho nebolo možné zlepšiť tú situáciu v našich mestách a obciach. A rovnako však na tých, tých naozaj na dennej báze ukazuješ na tie prešľapy pána Huliaka, na to, koľko peňazí ide častokrát naozaj, že pofidérnym spôsobom kade-tade a možno aj takéto peniaze mohli radšej skončiť v tých stacionárnych radaroch, ktoré by našim obciam naozaj veľmi pomohli, aby sa zvýšila tá bezpečnosť a ochránili by sme naozaj deti, seniorov a všetkých ľudí, ktorí teda žijú a čas a využívajú dennodenne tie ulice a povedzme si pravdu, že tuto možno kolegovia si nasadnú do svojich áut a idú, ale tu máme množstvo ľudí, ktorí sa teda dennodenne presúvajú peši, MHD a zažívajú si tie situácie, čiže neprídu sem možno na drahom nejakom tomto aute rovno z domu do garáže parlamentnej, ale musia, musia teda zažívať tie situácie na našich uliciach, takže mrzí ma to, že ste sa zase nechali vydierať a že to dopadlo tak, ako vždy v tomto pláne, ako vy vládnete. Ďakujem. Ďalším vystupujúcim v rozprave je pán poslanec Štefunko.
|
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia. Aj mňa teda mrzí, že pán minister má zdravotné problémy, ale každopádne určite by sa to dalo tiež nejakým spôsobom riešiť, lebo je dôležité, aby, keď sa prerokováva takto dôležitý vládny zákon, aby tu sedel zodpovedný minister. Aj keď treba zase na druhej strane povedať, že sme si už aj zvykli za tých 2 1/2 roka, že aj keď tu ten minister je, tak väčšinou ani neodpovedá na naše otázky. Mňa teda veľmi sklamalo a úprimne prekvapilo, že ste teda z novely zákona o cestnej premávke nakoniec vyhodili body, ktoré mali dať možnosť samosprávam merať rýchlosť na ich území. Podľa mňa je to naozaj veľká chyba. Samosprávy na túto kompetenciu čakajú roky na Slovensku. Len teda, ako tu už bolo povedané, žiaľ, pán Huliak tu má dnes najväčšiu moc v rukách na vydieranie a tak odbornosť aj bezpečnosť, žiaľ, milí Slováci a Slovenky, ide bokom. Som si na 100 % istá, že všetci, čo tu teraz sedíte alebo čo aj počúvate, máte aj vlastnú skúsenosť s tým, že máte vo vašich mestách či obciach úseky, kde jednoducho často vodiči si dupnú na plyn. A sú to najmä podľa mňa dlhšie úseky, vstupné úseky vedúce do našich miest a obcí, ale ako aj povedala kolegyňa Dana Klaiber, aj na mnohých úsekoch, obzvlášť teda vo väčších mestách, kde skutočne tá bezpečnosť nie je taká, ako by mala byť. A rovnako aj ja som sa s tým stretala ako komunálna poslankyňa, že teda aj my máme v obci úsek, ktorý je naozaj dlhý, ten vstup do obce. Autá tam chodia skutočne 90, je veľmi nebezpečný a častokrát teda na to občania aj upozorňovali. Ako som už povedala, túto kompetenciu už v susedných krajinách, v Českej republike aj Rakúsku, samosprávy dávno majú a naše samosprávy teda po tom už tiež volali roky. Mňa naozaj prekvapuje, že prečo musíme v dobrých veciach byť vždy na Slovensku pozadu, že vždy. Ja tomu nerozumiem, kolegovia. Že prečo v takejto veci ste sa zase nechali dovydierať a jednoducho rada by som tú odpoveď od niekoho z vás počula, čo bol ten argument, prečo ste to nakoniec vyhodili. Či to bolo naozaj iba to, čo som si vypočula v reportáži od pána Huliaka. Ale možno teda je to preto, že naozaj vy považujete pokrok a progres za niečo toxické. Hovoríme tu o životoch ľudí na Slovensku a o ich bezpečnosti. Hovoríme naozaj o deťoch, ktoré ráno idú cez priechod do školy. Hovoríme tu o senioroch, ktorí naozaj niekedy nestihnú uskočiť pred autom v obci, kde vodiči jazdia 80. Hovoríme tu aj o matke s kočíkom, ktorá každý deň čaká pri ceste a dúfa, že tentoraz jej vodič zastaví alebo teda aspoň spomalí. A hovoríme tu aj o starostoch a primátoroch, ktorí roky počúvajú od ľudí tú istú vetu: Urobte s tým niečo. Ja som, ako som povedala, túto vetu naozaj počúvala pravidelne. Na každom jednom zastupiteľstve niekto prišiel s tým, aby sme riešili situáciu v úsekoch, kde proste autá chodia rýchlo. Ale naozaj dnes teda s tým častokrát nemôžeme nič robiť, pretože jediné, čo sa tam dá, je možno osadiť nejakú maketu policajta alebo teda tie meracie tabule, ale povedzme si pravdu, že po čase im to je absolútne jedno, tomu vodičovi, či na tej tabuli svieti 60, 70, ukazuje jemu, že spomalil, ale nakoniec teda aj tak to neurobí. Možno, že na niektorých to funguje, čo je super, ale naozaj tá prax ukazuje, že postupne si aj na toto zvyknú vodiči a začnú to ignorovať. Myslím si, že keby tam im hrozí nejaká pokuta, tak majú oveľa väčší rešpekt a zvyknú si, že majú práveže spomaliť. A starosta dnes zodpovedá za tú bezpečnosť vo svojej obci. A ako som povedala, ľudia za ním naozaj chodia častokrát na dennej báze a sťažujú sa, prosia ho, ukazujú, často aj nám ukazovali videá, fotografie, že v tej obci sa naozaj prekračuje tá rýchlosť každý boží deň. To fakt, že to má podľa mňa každý jeden z nás túto skúsenosť. Ale jednoducho momentálne, ako som povedala, samospráva nemá na to nástroj a proste musí čakať. Čakať, kedy príde štátna polícia, čakať, či má vôbec kapacity tá štátna polícia, čakať, či je voľná hliadka, čakať, či je problém dosť veľký, pretože jednoducho povedzme si pravdu, že tých policajtov nemáme, nemáme dostatok hliadok a samozrejme, keď starosta zavolá, že príďte mi sem raz za čas zmerať, tak ja úprimne poviem, že ja som ani na tomto úseku, dokonca sme mali dvoch bývalých policajtov posledných 16 rokov starostov, žiaľ, a ani títo nedokázali docieliť, že by tam aspoň raz za čas tá hliadka prišla. A medzitým autá samozrejme lietajú ako o život. A medializovaných bolo podľa mňa viacero prípadov takýchto nebezpečných úsekov, máme ich podľa mňa na Slovensku naozaj stovky a dokonca ja som si pozerala aj reportáže, ktoré o tom boli a ja cez ten jeden úsek, kde vystupovala aj starostka tej obce tu na kúsok od Senca, Blatné, aj sama tade chodím. Aj sama starostka potvrdila, že doslova čakali na to, že sa tešili, že to v tom zákone je a že budú môcť v tomto úseku, kde je takáto vážna situácia, osadiť ten stacionárny radar. A ja sama som tam zažila viaceré situácie, tým, že chodím naozaj tade pravidelne, neviem, kto z vás to pozná, ale to je naozaj úsek, kde je zjazd z diaľnice, prvá obec na Trnavu a obrovské množstvo áut tam chodí. A tá dedina je rozseknutá na dve polovice a tam majú deti, chodí tam množstvo detí do školy, majú problém prejsť. Oni sa snažili, samozrejme, dali tam tie prechody, dali tam aj policajta takého umelého, dali tam prechody osvetlené, ale jednoducho to nestačí. Naozaj, žiaľ, teda u nás je tá disciplína v tomto oproti aj západným krajinám veľmi zlá. Ja som bola nedávno na študijnom pobyte v zahraničí a som bola prekvapená, že tam, však aj som žila v Nemecku, ale teraz akože nedávno a že to bola taká disciplína, že tam vás naozaj vodič vidí a zastaví vám, ako keby automaticky teda, že prechádzate, lebo niekedy ani nemusíte ísť cez prechod a ak vstupujete niekde aj na cestu, toto teda, žiaľ, u nás až tak nefunguje. Povedzme si aj jednu dôležitú vec. Už som to tu spomínala, že štátna polícia je dnes extrémne preťažená a aj nemá dostatok policajtov. Policajti riešia nehody, kriminalitu, výjazdy, administratívu a chýbajú nám teda aj ľudia, aj technika a v mnohých regiónoch jednoducho naozaj nie je možné, aby polícia preventívne stála každý deň pri nejakej škole alebo pri rizikovom úseku v nejakej menšej obci. A práve preto samosprávy aj žiadajú túto kompetenciu. Aby nie, že zobrali niečo štátu, ale aby mu pomohli a aby tým vyriešili tie kritické situácie, ktoré som aj opisovala. A naozaj treba povedať objektívne, že štát nestíha. A tu mohli konať tí, ktorí sú ľuďom dnes najbližšie, že tá samospráva presne vie vyhodnotiť, kde dnes tie radary umiestniť a vie presne vyhodnotiť, kde sú tie zložité nebezpečné situácie. A pritom už to bolo povedané, opakujem to, že naozaj nejde o žiadny experiment. Funguje to teda aj v Českej republike. Funguje to dlhé roky v Rakúsku. A obce teda dokážu riešiť tie problémové úseky pri školách, priechody, centrá miest, kde teda je zrýchlená premávka, a hlavne sú to podľa mňa pri obciach tie vstupné úseky do obcí, kde teda častokrát bývajú tie ulice dlhšie a jednoducho to auto, ako je rozbehnuté, tak málokedy spomalí až pri nejakej prvej zákrute alebo niekde pri nejakej teda prekážke. A podľa mňa toto opatrenie, ktoré nám mohlo naozaj veľmi pomôcť našim samosprávam, by pomohlo k tomu, aby sa zvýšila tá disciplína vodičov. Ale teda, čo ste vy namiesto toho urobili, namiesto toho, aby sme vykročili krok dopredu, tak znova ste urobili dva kroky dozadu, ako to tu už bežne býva pri mnohých zákonoch, kde sa niekedy aj tešíme, že konečne tu je niečo, čo aj pomôže ľuďom a nakoniec to buď stiahnete alebo teda pozmeňovačom vyhodíte. Čo ma teda veľmi mrzí. A predstavitelia slovenských miest dnes naozaj jasne hovoria, že Slovensko je jednou z posledných krajín Európskej únie, kde obecné polície túto kompetenciu stále nemajú. A teraz mi naozaj povedzte úprimne, bola by som rada, keby sa do diskusie teda zapojili aj kolegovia z koalície, že prečo je to taký problém, aby to tie mestá, obce mali, či to naozaj bolo, že ste naozaj nejakým spôsobom nevedeli toho pána Huliaka presvedčiť? Ja tomu nerozumiem a bola by som rada, pán Bartek, tuto sa na začiatku uškŕňal, tak možno by bolo fajn, keď sme kritizovali, že tu nie je pán minister, tak možno ho vie hodnoverne zastúpiť. Tak sa budem tešiť. Super. A ten štát naozaj dnes nevie byť v každej jednej obci a v každom jednom meste na Slovensku. Máme málo policajtov, máme málo dopravných hliadok. A opakujem to znova. Tie lokálne problémy najlepšie poznajú samosprávy. Nikto naozaj podľa mňa lepšie nepozná tie nebezpečné križovatky než tí miestni ľudia, ktorí tam dennodenne chodia a naozaj najlepšie vedia vyhodnotiť aj to, kde tí vodiči pravidelne zvyšujú tú rýchlosť a skutočne ten starosta alebo starostka, ktorý denno-denne chodí po tej obci, vie presne povedať, kde by mu takýto radar pomohol. A napriek tomu, že tu na Slovensku po tom starostovia a starostky roky volajú, týmto ľuďom stále ako keby nedôverujeme a mrzí ma to o to viac, že tu je Hlas, strana regiónov. A nedokázali ste sa pobiť za takúto zásadnú vec a verím tomu, že aj vám to mnohí starostovia a starostky hovoria na tých výjazdoch, že toto je kompetencia, po ktorej volajú roky a mala tu už dávno-dávno byť zavedená. Ale tak ukazuje to, akú dôveru teda dávate vy samosprávam. Ale pritom na druhej strane si povedzme, že vy im dôverujete v mnohých iných oblastiach, kde teda zabezpečujú, však samospráva zabezpečuje školy, cesty, sociálne služby, verejné priestory. Čiže toto je naozaj vec, ktorá nie je niečo, čo by sme nevedeli obhájiť, že by to neboli schopné samosprávy zabezpečiť. Ja som síce pri prvom čítaní hovorila, že je problém trošku s tým, či to je celé domyslené. Ale tak to už je tiež zvykom pri vašich zákonoch, že častokrát ten záver nebýva domyslený, ale napriek tomu si myslím, že tiež by sa to dalo vyriešiť už potom aj technicky, aj administratívne, ale každopádne toto je, opakujem, obrovská chyba, že ste to z toho zákona vyhodili pod tlakom ministra Huliaka. A prečo? Lebo aj tie argumenty, čo som aj zachytila, že prečo teda niektorí politici váhajú s touto kompetenciou. Počúvame teda často o možnom, ako keby, zneužívaní, nazvem to, biznise s pokutami a šikanovaní vodičov. A toto dokonca povie bývalý policajný prezident a obžalovaný podpredseda parlamentu Tibor Gašpar, že samosprávy si tým chcú plniť rozpočty. Toto povedal teda v reportáži na Markíze. No pán policajný prezident, vy by ste mali ako prvý podľa mňa chápať, že samosprávy chcú väčšiu bezpečnosť pre svojich obyvateľov, že to je tá prvotná vec, ktorú týmto samosprávy sledujú, lebo však, keď vodič nebude porušovať zákon, pravidlá, tak nebude dostávať pokutu. Samozrejme, tak automaticky to, čo teda tvrdí pán Tibor Gašpar, neplatí. Radar podľa mňa dnes je problém len preto, alebo tie stacionárne radary v tých obciach, len pre tých ľudí alebo pre tých vodičov, ktorí teda porušujú zákon. A ja súhlasím, že ten systém musí mať jasné pravidlá, musí byť transparentný, musí byť kontrolovaný. Dnes je problém len preto, lebo tie stacionárne radary v tých obciach sú teda len pre tých ľudí alebo pre tých vodičov, ktorí teda porušujú zákon. A ja súhlasím, že ten systém musí mať jasné pravidlá, že musí byť transparentný, musí byť kontrolovaný a musí byť nastavený tak, aby cieľom teda nebol len výber peňazí, ale v prvom rade, tak ako som povedala, tá bezpečnosť a naozaj tak, ako to funguje v zahraničí. Presne o tento cieľ išlo aj našim obciam a mestám, aby dokázali vytvoriť bezpečnejšie prostredie pre naše deti, pre našich seniorov, pre našich teda ľudí, ktorí dennodenne chodia a využívajú presun po obciach a mestách pešo. Zároveň však dodám, že, ako som povedala, že treba tam ešte mnohé veci, ale tak už teraz je to bezpredmetná diskusia, že bolo by tam potrebné ešte niektoré veci domyslieť, ale verím tomu, že naše samosprávy by to nakoniec s pomocou, ak by tam prišla, naozaj zvládli, aby tie stacionárne radary dokázali byť aj technicky, aj administratívne dobre obsluhované. A ja by som sa vás možno pár, pár tak chcela opýtať, že teda ešte koľko budeme čakať, že už teda musíme len počkať, kým skončí táto vláda? Asi, že už asi ten. Hej, samozrejme. To je taká len rečnícka otázka moja. Však samozrejme, som rada, že mi neskáčete do reči. Čiže naozaj, že či teda ešte je nejaký plán, že teda toho pána Huliaka nakoniec nejak zlomíte a potom ešte prídete s nejakou opravou, ale určite by sa naše samosprávy, aj vaši starostovia a starostky by vám určite podľa mňa za to poďakovali. Alebo teda budeme čakať, kým ešte sa viac nehôd stane, alebo budeme čakať teda, kým bude viac zrazených detí a viac zrazených seniorov na tých cestách. Alebo teda, neviem, teda musia tie obce sledovať, ako tie letiace autá po tých obciach a mestách ohrozujú životy ľudí. Podľa mňa naozaj treba si dať aj dnes otázku, že prečo sme už o tejto možnosti sa nebavili naozaj dávno. Žiaľ teda v mnohých veciach na Slovensku a v mnohých oblastiach na Slovensku meškáme za západnými krajinami, čo ma veľmi mrzí a teda zase toto len ukazuje opäť na tú spiatočníckosť tejto vlády, že pri takto dobrom návrhu, ktorý ste teda mohli priniesť, tak opäť teda to dopadlo tak ako vždy, že ste sa nechali vydierať. Kolegovia, kolegyne, podľa mňa bezpečnosť nie je ani ľavicová, ani pravicová téma, ani opozičná, ani koaličná, ale v prvom rade je to ľudská téma a bola by som rada možno, keby ste aj pánovi Huliakovi v tomto, v tomto teda dohovorili, aby si uvedomil, čo spôsobil. Avšak ja si myslím, že samosprávy mu to ešte jasne a nahlas odkomunikujú. Takže ja dúfam, že nám sa v budúcnosti takúto zmenu podarí presadiť a ďakujem vám veľmi pekne za pozornosť. To je faktické. No, asi vystúpi.
|
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia. Aj mňa teda mrzí, že pán minister má zdravotné problémy, ale každopádne určite by sa to dalo tiež nejakým spôsobom riešiť, lebo je dôležité, aby, keď sa prerokováva takto dôležitý vládny zákon, aby tu sedel zodpovedný minister. Aj keď treba zase na druhej strane povedať, že sme si už aj zvykli za tých 2 1/2 roka, že aj keď tu ten minister je, tak väčšinou ani neodpovedá na naše otázky. Mňa teda veľmi sklamalo a úprimne prekvapilo, že ste teda z novely zákona o cestnej premávke nakoniec vyhodili body, ktoré mali dať možnosť samosprávam merať rýchlosť na ich území. Podľa mňa je to naozaj veľká chyba. Samosprávy na túto kompetenciu čakajú roky na Slovensku. Len teda, ako tu už bolo povedané, žiaľ, pán Huliak tu má dnes najväčšiu moc v rukách na vydieranie a tak odbornosť aj bezpečnosť, žiaľ, milí Slováci a Slovenky, ide bokom. Som si na 100 % istá, že všetci, čo tu teraz sedíte alebo čo aj počúvate, máte aj vlastnú skúsenosť s tým, že máte vo vašich mestách či obciach úseky, kde jednoducho často vodiči si dupnú na plyn. A sú to najmä podľa mňa dlhšie úseky, vstupné úseky vedúce do našich miest a obcí, ale ako aj povedala kolegyňa Dana Klaiber, aj na mnohých úsekoch, obzvlášť teda vo väčších mestách, kde skutočne tá bezpečnosť nie je taká, ako by mala byť. A rovnako aj ja som sa s tým stretala ako komunálna poslankyňa, že teda aj my máme v obci úsek, ktorý je naozaj dlhý, ten vstup do obce. Autá tam chodia skutočne 90, je veľmi nebezpečný a častokrát teda na to občania aj upozorňovali. Ako som už povedala, túto kompetenciu už v susedných krajinách, v Českej republike aj Rakúsku, samosprávy dávno majú a naše samosprávy teda po tom už tiež volali roky. Mňa naozaj prekvapuje, že prečo musíme v dobrých veciach byť vždy na Slovensku pozadu, že vždy. Ja tomu nerozumiem, kolegovia. Že prečo v takejto veci ste sa zase nechali dovydierať a jednoducho rada by som tú odpoveď od niekoho z vás počula, čo bol ten argument, prečo ste to nakoniec vyhodili. Či to bolo naozaj iba to, čo som si vypočula v reportáži od pána Huliaka. Ale možno teda je to preto, že naozaj vy považujete pokrok a progres za niečo toxické. Hovoríme tu o životoch ľudí na Slovensku a o ich bezpečnosti. Hovoríme naozaj o deťoch, ktoré ráno idú cez priechod do školy. Hovoríme tu o senioroch, ktorí naozaj niekedy nestihnú uskočiť pred autom v obci, kde vodiči jazdia 80. Hovoríme tu aj o matke s kočíkom, ktorá každý deň čaká pri ceste a dúfa, že tentoraz jej vodič zastaví alebo teda aspoň spomalí. A hovoríme tu aj o starostoch a primátoroch, ktorí roky počúvajú od ľudí tú istú vetu: Urobte s tým niečo. Ja som, ako som povedala, túto vetu naozaj počúvala pravidelne. Na každom jednom zastupiteľstve niekto prišiel s tým, aby sme riešili situáciu v úsekoch, kde proste autá chodia rýchlo. Ale naozaj dnes teda s tým častokrát nemôžeme nič robiť, pretože jediné, čo sa tam dá, je možno osadiť nejakú maketu policajta alebo teda tie meracie tabule, ale povedzme si pravdu, že po čase im to je absolútne jedno, tomu vodičovi, či na tej tabuli svieti 60, 70, ukazuje jemu, že spomalil, ale nakoniec teda aj tak to neurobí. Možno, že na niektorých to funguje, čo je super, ale naozaj tá prax ukazuje, že postupne si aj na toto zvyknú vodiči a začnú to ignorovať. Myslím si, že keby tam im hrozí nejaká pokuta, tak majú oveľa väčší rešpekt a zvyknú si, že majú práveže spomaliť. A starosta dnes zodpovedá za tú bezpečnosť vo svojej obci. A ako som povedala, ľudia za ním naozaj chodia častokrát na dennej báze a sťažujú sa, prosia ho, ukazujú, často aj nám ukazovali videá, fotografie, že v tej obci sa naozaj prekračuje tá rýchlosť každý boží deň. To fakt, že to má podľa mňa každý jeden z nás túto skúsenosť. Ale jednoducho momentálne, ako som povedala, samospráva nemá na to nástroj a proste musí čakať. Čakať, kedy príde štátna polícia, čakať, či má vôbec kapacity tá štátna polícia, čakať, či je voľná hliadka, čakať, či je problém dosť veľký, pretože jednoducho povedzme si pravdu, že tých policajtov nemáme, nemáme dostatok hliadok a samozrejme, keď starosta zavolá, že príďte mi sem raz za čas zmerať, tak ja úprimne poviem, že ja som ani na tomto úseku, dokonca sme mali dvoch bývalých policajtov posledných 16 rokov starostov, žiaľ, a ani títo nedokázali docieliť, že by tam aspoň raz za čas tá hliadka prišla. A medzitým autá samozrejme lietajú ako o život. A medializovaných bolo podľa mňa viacero prípadov takýchto nebezpečných úsekov, máme ich podľa mňa na Slovensku naozaj stovky a dokonca ja som si pozerala aj reportáže, ktoré o tom boli a ja cez ten jeden úsek, kde vystupovala aj starostka tej obce tu na kúsok od Senca, Blatné, aj sama tade chodím. Aj sama starostka potvrdila, že doslova čakali na to, že sa tešili, že to v tom zákone je a že budú môcť v tomto úseku, kde je takáto vážna situácia, osadiť ten stacionárny radar. A ja sama som tam zažila viaceré situácie, tým, že chodím naozaj tade pravidelne, neviem, kto z vás to pozná, ale to je naozaj úsek, kde je zjazd z diaľnice, prvá obec na Trnavu a obrovské množstvo áut tam chodí. A tá dedina je rozseknutá na dve polovice a tam majú deti, chodí tam množstvo detí do školy, majú problém prejsť. Oni sa snažili, samozrejme, dali tam tie prechody, dali tam aj policajta takého umelého, dali tam prechody osvetlené, ale jednoducho to nestačí. Naozaj, žiaľ, teda u nás je tá disciplína v tomto oproti aj západným krajinám veľmi zlá. Ja som bola nedávno na študijnom pobyte v zahraničí a som bola prekvapená, že tam, však aj som žila v Nemecku, ale teraz akože nedávno a že to bola taká disciplína, že tam vás naozaj vodič vidí a zastaví vám, ako keby automaticky teda, že prechádzate, lebo niekedy ani nemusíte ísť cez prechod a ak vstupujete niekde aj na cestu, toto teda, žiaľ, u nás až tak nefunguje. Povedzme si aj jednu dôležitú vec. Už som to tu spomínala, že štátna polícia je dnes extrémne preťažená a aj nemá dostatok policajtov. Policajti riešia nehody, kriminalitu, výjazdy, administratívu a chýbajú nám teda aj ľudia, aj technika a v mnohých regiónoch jednoducho naozaj nie je možné, aby polícia preventívne stála každý deň pri nejakej škole alebo pri rizikovom úseku v nejakej menšej obci. A práve preto samosprávy aj žiadajú túto kompetenciu. Aby nie, že zobrali niečo štátu, ale aby mu pomohli a aby tým vyriešili tie kritické situácie, ktoré som aj opisovala. A naozaj treba povedať objektívne, že štát nestíha. A tu mohli konať tí, ktorí sú ľuďom dnes najbližšie, že tá samospráva presne vie vyhodnotiť, kde dnes tie radary umiestniť a vie presne vyhodnotiť, kde sú tie zložité nebezpečné situácie. A pritom už to bolo povedané, opakujem to, že naozaj nejde o žiadny experiment. Funguje to teda aj v Českej republike. Funguje to dlhé roky v Rakúsku. A obce teda dokážu riešiť tie problémové úseky pri školách, priechody, centrá miest, kde teda je zrýchlená premávka, a hlavne sú to podľa mňa pri obciach tie vstupné úseky do obcí, kde teda častokrát bývajú tie ulice dlhšie a jednoducho to auto, ako je rozbehnuté, tak málokedy spomalí až pri nejakej prvej zákrute alebo niekde pri nejakej teda prekážke. A podľa mňa toto opatrenie, ktoré nám mohlo naozaj veľmi pomôcť našim samosprávam, by pomohlo k tomu, aby sa zvýšila tá disciplína vodičov. Ale teda, čo ste vy namiesto toho urobili, namiesto toho, aby sme vykročili krok dopredu, tak znova ste urobili dva kroky dozadu, ako to tu už bežne býva pri mnohých zákonoch, kde sa niekedy aj tešíme, že konečne tu je niečo, čo aj pomôže ľuďom a nakoniec to buď stiahnete alebo teda pozmeňovačom vyhodíte. Čo ma teda veľmi mrzí. A predstavitelia slovenských miest dnes naozaj jasne hovoria, že Slovensko je jednou z posledných krajín Európskej únie, kde obecné polície túto kompetenciu stále nemajú. A teraz mi naozaj povedzte úprimne, bola by som rada, keby sa do diskusie teda zapojili aj kolegovia z koalície, že prečo je to taký problém, aby to tie mestá, obce mali, či to naozaj bolo, že ste naozaj nejakým spôsobom nevedeli toho pána Huliaka presvedčiť? Ja tomu nerozumiem a bola by som rada, pán Bartek, tuto sa na začiatku uškŕňal, tak možno by bolo fajn, keď sme kritizovali, že tu nie je pán minister, tak možno ho vie hodnoverne zastúpiť. Tak sa budem tešiť. Super. A ten štát naozaj dnes nevie byť v každej jednej obci a v každom jednom meste na Slovensku. Máme málo policajtov, máme málo dopravných hliadok. A opakujem to znova. Tie lokálne problémy najlepšie poznajú samosprávy. Nikto naozaj podľa mňa lepšie nepozná tie nebezpečné križovatky než tí miestni ľudia, ktorí tam dennodenne chodia a naozaj najlepšie vedia vyhodnotiť aj to, kde tí vodiči pravidelne zvyšujú tú rýchlosť a skutočne ten starosta alebo starostka, ktorý denno-denne chodí po tej obci, vie presne povedať, kde by mu takýto radar pomohol. A napriek tomu, že tu na Slovensku po tom starostovia a starostky roky volajú, týmto ľuďom stále ako keby nedôverujeme a mrzí ma to o to viac, že tu je Hlas, strana regiónov. A nedokázali ste sa pobiť za takúto zásadnú vec a verím tomu, že aj vám to mnohí starostovia a starostky hovoria na tých výjazdoch, že toto je kompetencia, po ktorej volajú roky a mala tu už dávno-dávno byť zavedená. Ale tak ukazuje to, akú dôveru teda dávate vy samosprávam. Ale pritom na druhej strane si povedzme, že vy im dôverujete v mnohých iných oblastiach, kde teda zabezpečujú, však samospráva zabezpečuje školy, cesty, sociálne služby, verejné priestory. Čiže toto je naozaj vec, ktorá nie je niečo, čo by sme nevedeli obhájiť, že by to neboli schopné samosprávy zabezpečiť. Ja som síce pri prvom čítaní hovorila, že je problém trošku s tým, či to je celé domyslené. Ale tak to už je tiež zvykom pri vašich zákonoch, že častokrát ten záver nebýva domyslený, ale napriek tomu si myslím, že tiež by sa to dalo vyriešiť už potom aj technicky, aj administratívne, ale každopádne toto je, opakujem, obrovská chyba, že ste to z toho zákona vyhodili pod tlakom ministra Huliaka. A prečo? Lebo aj tie argumenty, čo som aj zachytila, že prečo teda niektorí politici váhajú s touto kompetenciou. Počúvame teda často o možnom, ako keby, zneužívaní, nazvem to, biznise s pokutami a šikanovaní vodičov. A toto dokonca povie bývalý policajný prezident a obžalovaný podpredseda parlamentu Tibor Gašpar, že samosprávy si tým chcú plniť rozpočty. Toto povedal teda v reportáži na Markíze. No pán policajný prezident, vy by ste mali ako prvý podľa mňa chápať, že samosprávy chcú väčšiu bezpečnosť pre svojich obyvateľov, že to je tá prvotná vec, ktorú týmto samosprávy sledujú, lebo však, keď vodič nebude porušovať zákon, pravidlá, tak nebude dostávať pokutu. Samozrejme, tak automaticky to, čo teda tvrdí pán Tibor Gašpar, neplatí. Radar podľa mňa dnes je problém len preto, alebo tie stacionárne radary v tých obciach, len pre tých ľudí alebo pre tých vodičov, ktorí teda porušujú zákon. A ja súhlasím, že ten systém musí mať jasné pravidlá, musí byť transparentný, musí byť kontrolovaný. Dnes je problém len preto, lebo tie stacionárne radary v tých obciach sú teda len pre tých ľudí alebo pre tých vodičov, ktorí teda porušujú zákon. A ja súhlasím, že ten systém musí mať jasné pravidlá, že musí byť transparentný, musí byť kontrolovaný a musí byť nastavený tak, aby cieľom teda nebol len výber peňazí, ale v prvom rade, tak ako som povedala, tá bezpečnosť a naozaj tak, ako to funguje v zahraničí. Presne o tento cieľ išlo aj našim obciam a mestám, aby dokázali vytvoriť bezpečnejšie prostredie pre naše deti, pre našich seniorov, pre našich teda ľudí, ktorí dennodenne chodia a využívajú presun po obciach a mestách pešo. Zároveň však dodám, že, ako som povedala, že treba tam ešte mnohé veci, ale tak už teraz je to bezpredmetná diskusia, že bolo by tam potrebné ešte niektoré veci domyslieť, ale verím tomu, že naše samosprávy by to nakoniec s pomocou, ak by tam prišla, naozaj zvládli, aby tie stacionárne radary dokázali byť aj technicky, aj administratívne dobre obsluhované. A ja by som sa vás možno pár, pár tak chcela opýtať, že teda ešte koľko budeme čakať, že už teda musíme len počkať, kým skončí táto vláda? Asi, že už asi ten. Hej, samozrejme. To je taká len rečnícka otázka moja. Však samozrejme, som rada, že mi neskáčete do reči. Čiže naozaj, že či teda ešte je nejaký plán, že teda toho pána Huliaka nakoniec nejak zlomíte a potom ešte prídete s nejakou opravou, ale určite by sa naše samosprávy, aj vaši starostovia a starostky by vám určite podľa mňa za to poďakovali. Alebo teda budeme čakať, kým ešte sa viac nehôd stane, alebo budeme čakať teda, kým bude viac zrazených detí a viac zrazených seniorov na tých cestách. Alebo teda, neviem, teda musia tie obce sledovať, ako tie letiace autá po tých obciach a mestách ohrozujú životy ľudí. Podľa mňa naozaj treba si dať aj dnes otázku, že prečo sme už o tejto možnosti sa nebavili naozaj dávno. Žiaľ teda v mnohých veciach na Slovensku a v mnohých oblastiach na Slovensku meškáme za západnými krajinami, čo ma veľmi mrzí a teda zase toto len ukazuje opäť na tú spiatočníckosť tejto vlády, že pri takto dobrom návrhu, ktorý ste teda mohli priniesť, tak opäť teda to dopadlo tak ako vždy, že ste sa nechali vydierať. Kolegovia, kolegyne, podľa mňa bezpečnosť nie je ani ľavicová, ani pravicová téma, ani opozičná, ani koaličná, ale v prvom rade je to ľudská téma a bola by som rada možno, keby ste aj pánovi Huliakovi v tomto, v tomto teda dohovorili, aby si uvedomil, čo spôsobil. Avšak ja si myslím, že samosprávy mu to ešte jasne a nahlas odkomunikujú. Takže ja dúfam, že nám sa v budúcnosti takúto zmenu podarí presadiť a ďakujem vám veľmi pekne za pozornosť. To je faktické. No, asi vystúpi.
|
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia. Aj mňa teda mrzí, že pán minister má zdravotné problémy, ale každopádne určite by sa to dalo tiež nejakým spôsobom riešiť, lebo je dôležité, aby, keď sa prerokováva takto dôležitý vládny zákon, aby tu sedel zodpovedný minister. Aj keď treba zase na druhej strane povedať, že sme si už aj zvykli za tých 2 1/2 roka, že aj keď tu ten minister je, tak väčšinou ani neodpovedá na naše otázky. Mňa teda veľmi sklamalo a úprimne prekvapilo, že ste teda z novely zákona o cestnej premávke nakoniec vyhodili body, ktoré mali dať možnosť samosprávam merať rýchlosť na ich území. Podľa mňa je to naozaj veľká chyba. Samosprávy na túto kompetenciu čakajú roky na Slovensku. Len teda, ako tu už bolo povedané, žiaľ, pán Huliak tu má dnes najväčšiu moc v rukách na vydieranie a tak odbornosť aj bezpečnosť, žiaľ, milí Slováci a Slovenky, ide bokom. Som si na 100 % istá, že všetci, čo tu teraz sedíte alebo čo aj počúvate, máte aj vlastnú skúsenosť s tým, že máte vo vašich mestách či obciach úseky, kde jednoducho často vodiči si dupnú na plyn. A sú to najmä podľa mňa dlhšie úseky, vstupné úseky vedúce do našich miest a obcí, ale ako aj povedala kolegyňa Dana Klaiber, aj na mnohých úsekoch, obzvlášť teda vo väčších mestách, kde skutočne tá bezpečnosť nie je taká, ako by mala byť. A rovnako aj ja som sa s tým stretala ako komunálna poslankyňa, že teda aj my máme v obci úsek, ktorý je naozaj dlhý, ten vstup do obce. Autá tam chodia skutočne 90, je veľmi nebezpečný a častokrát teda na to občania aj upozorňovali. Ako som už povedala, túto kompetenciu už v susedných krajinách, v Českej republike aj Rakúsku, samosprávy dávno majú a naše samosprávy teda po tom už tiež volali roky. Mňa naozaj prekvapuje, že prečo musíme v dobrých veciach byť vždy na Slovensku pozadu, že vždy. Ja tomu nerozumiem, kolegovia. Že prečo v takejto veci ste sa zase nechali dovydierať a jednoducho rada by som tú odpoveď od niekoho z vás počula, čo bol ten argument, prečo ste to nakoniec vyhodili. Či to bolo naozaj iba to, čo som si vypočula v reportáži od pána Huliaka. Ale možno teda je to preto, že naozaj vy považujete pokrok a progres za niečo toxické. Hovoríme tu o životoch ľudí na Slovensku a o ich bezpečnosti. Hovoríme naozaj o deťoch, ktoré ráno idú cez priechod do školy. Hovoríme tu o senioroch, ktorí naozaj niekedy nestihnú uskočiť pred autom v obci, kde vodiči jazdia 80. Hovoríme tu aj o matke s kočíkom, ktorá každý deň čaká pri ceste a dúfa, že tentoraz jej vodič zastaví alebo teda aspoň spomalí. A hovoríme tu aj o starostoch a primátoroch, ktorí roky počúvajú od ľudí tú istú vetu: Urobte s tým niečo. Ja som, ako som povedala, túto vetu naozaj počúvala pravidelne. Na každom jednom zastupiteľstve niekto prišiel s tým, aby sme riešili situáciu v úsekoch, kde proste autá chodia rýchlo. Ale naozaj dnes teda s tým častokrát nemôžeme nič robiť, pretože jediné, čo sa tam dá, je možno osadiť nejakú maketu policajta alebo teda tie meracie tabule, ale povedzme si pravdu, že po čase im to je absolútne jedno, tomu vodičovi, či na tej tabuli svieti 60, 70, ukazuje jemu, že spomalil, ale nakoniec teda aj tak to neurobí. Možno, že na niektorých to funguje, čo je super, ale naozaj tá prax ukazuje, že postupne si aj na toto zvyknú vodiči a začnú to ignorovať. Myslím si, že keby tam im hrozí nejaká pokuta, tak majú oveľa väčší rešpekt a zvyknú si, že majú práveže spomaliť. A starosta dnes zodpovedá za tú bezpečnosť vo svojej obci. A ako som povedala, ľudia za ním naozaj chodia častokrát na dennej báze a sťažujú sa, prosia ho, ukazujú, často aj nám ukazovali videá, fotografie, že v tej obci sa naozaj prekračuje tá rýchlosť každý boží deň. To fakt, že to má podľa mňa každý jeden z nás túto skúsenosť. Ale jednoducho momentálne, ako som povedala, samospráva nemá na to nástroj a proste musí čakať. Čakať, kedy príde štátna polícia, čakať, či má vôbec kapacity tá štátna polícia, čakať, či je voľná hliadka, čakať, či je problém dosť veľký, pretože jednoducho povedzme si pravdu, že tých policajtov nemáme, nemáme dostatok hliadok a samozrejme, keď starosta zavolá, že príďte mi sem raz za čas zmerať, tak ja úprimne poviem, že ja som ani na tomto úseku, dokonca sme mali dvoch bývalých policajtov posledných 16 rokov starostov, žiaľ, a ani títo nedokázali docieliť, že by tam aspoň raz za čas tá hliadka prišla. A medzitým autá samozrejme lietajú ako o život. A medializovaných bolo podľa mňa viacero prípadov takýchto nebezpečných úsekov, máme ich podľa mňa na Slovensku naozaj stovky a dokonca ja som si pozerala aj reportáže, ktoré o tom boli a ja cez ten jeden úsek, kde vystupovala aj starostka tej obce tu na kúsok od Senca, Blatné, aj sama tade chodím. Aj sama starostka potvrdila, že doslova čakali na to, že sa tešili, že to v tom zákone je a že budú môcť v tomto úseku, kde je takáto vážna situácia, osadiť ten stacionárny radar. A ja sama som tam zažila viaceré situácie, tým, že chodím naozaj tade pravidelne, neviem, kto z vás to pozná, ale to je naozaj úsek, kde je zjazd z diaľnice, prvá obec na Trnavu a obrovské množstvo áut tam chodí. A tá dedina je rozseknutá na dve polovice a tam majú deti, chodí tam množstvo detí do školy, majú problém prejsť. Oni sa snažili, samozrejme, dali tam tie prechody, dali tam aj policajta takého umelého, dali tam prechody osvetlené, ale jednoducho to nestačí. Naozaj, žiaľ, teda u nás je tá disciplína v tomto oproti aj západným krajinám veľmi zlá. Ja som bola nedávno na študijnom pobyte v zahraničí a som bola prekvapená, že tam, však aj som žila v Nemecku, ale teraz akože nedávno a že to bola taká disciplína, že tam vás naozaj vodič vidí a zastaví vám, ako keby automaticky teda, že prechádzate, lebo niekedy ani nemusíte ísť cez prechod a ak vstupujete niekde aj na cestu, toto teda, žiaľ, u nás až tak nefunguje. Povedzme si aj jednu dôležitú vec. Už som to tu spomínala, že štátna polícia je dnes extrémne preťažená a aj nemá dostatok policajtov. Policajti riešia nehody, kriminalitu, výjazdy, administratívu a chýbajú nám teda aj ľudia, aj technika a v mnohých regiónoch jednoducho naozaj nie je možné, aby polícia preventívne stála každý deň pri nejakej škole alebo pri rizikovom úseku v nejakej menšej obci. A práve preto samosprávy aj žiadajú túto kompetenciu. Aby nie, že zobrali niečo štátu, ale aby mu pomohli a aby tým vyriešili tie kritické situácie, ktoré som aj opisovala. A naozaj treba povedať objektívne, že štát nestíha. A tu mohli konať tí, ktorí sú ľuďom dnes najbližšie, že tá samospráva presne vie vyhodnotiť, kde dnes tie radary umiestniť a vie presne vyhodnotiť, kde sú tie zložité nebezpečné situácie. A pritom už to bolo povedané, opakujem to, že naozaj nejde o žiadny experiment. Funguje to teda aj v Českej republike. Funguje to dlhé roky v Rakúsku. A obce teda dokážu riešiť tie problémové úseky pri školách, priechody, centrá miest, kde teda je zrýchlená premávka, a hlavne sú to podľa mňa pri obciach tie vstupné úseky do obcí, kde teda častokrát bývajú tie ulice dlhšie a jednoducho to auto, ako je rozbehnuté, tak málokedy spomalí až pri nejakej prvej zákrute alebo niekde pri nejakej teda prekážke. A podľa mňa toto opatrenie, ktoré nám mohlo naozaj veľmi pomôcť našim samosprávam, by pomohlo k tomu, aby sa zvýšila tá disciplína vodičov. Ale teda, čo ste vy namiesto toho urobili, namiesto toho, aby sme vykročili krok dopredu, tak znova ste urobili dva kroky dozadu, ako to tu už bežne býva pri mnohých zákonoch, kde sa niekedy aj tešíme, že konečne tu je niečo, čo aj pomôže ľuďom a nakoniec to buď stiahnete alebo teda pozmeňovačom vyhodíte. Čo ma teda veľmi mrzí. A predstavitelia slovenských miest dnes naozaj jasne hovoria, že Slovensko je jednou z posledných krajín Európskej únie, kde obecné polície túto kompetenciu stále nemajú. A teraz mi naozaj povedzte úprimne, bola by som rada, keby sa do diskusie teda zapojili aj kolegovia z koalície, že prečo je to taký problém, aby to tie mestá, obce mali, či to naozaj bolo, že ste naozaj nejakým spôsobom nevedeli toho pána Huliaka presvedčiť? Ja tomu nerozumiem a bola by som rada, pán Bartek, tuto sa na začiatku uškŕňal, tak možno by bolo fajn, keď sme kritizovali, že tu nie je pán minister, tak možno ho vie hodnoverne zastúpiť. Tak sa budem tešiť. Super. A ten štát naozaj dnes nevie byť v každej jednej obci a v každom jednom meste na Slovensku. Máme málo policajtov, máme málo dopravných hliadok. A opakujem to znova. Tie lokálne problémy najlepšie poznajú samosprávy. Nikto naozaj podľa mňa lepšie nepozná tie nebezpečné križovatky než tí miestni ľudia, ktorí tam dennodenne chodia a naozaj najlepšie vedia vyhodnotiť aj to, kde tí vodiči pravidelne zvyšujú tú rýchlosť a skutočne ten starosta alebo starostka, ktorý denno-denne chodí po tej obci, vie presne povedať, kde by mu takýto radar pomohol. A napriek tomu, že tu na Slovensku po tom starostovia a starostky roky volajú, týmto ľuďom stále ako keby nedôverujeme a mrzí ma to o to viac, že tu je Hlas, strana regiónov. A nedokázali ste sa pobiť za takúto zásadnú vec a verím tomu, že aj vám to mnohí starostovia a starostky hovoria na tých výjazdoch, že toto je kompetencia, po ktorej volajú roky a mala tu už dávno-dávno byť zavedená. Ale tak ukazuje to, akú dôveru teda dávate vy samosprávam. Ale pritom na druhej strane si povedzme, že vy im dôverujete v mnohých iných oblastiach, kde teda zabezpečujú, však samospráva zabezpečuje školy, cesty, sociálne služby, verejné priestory. Čiže toto je naozaj vec, ktorá nie je niečo, čo by sme nevedeli obhájiť, že by to neboli schopné samosprávy zabezpečiť. Ja som síce pri prvom čítaní hovorila, že je problém trošku s tým, či to je celé domyslené. Ale tak to už je tiež zvykom pri vašich zákonoch, že častokrát ten záver nebýva domyslený, ale napriek tomu si myslím, že tiež by sa to dalo vyriešiť už potom aj technicky, aj administratívne, ale každopádne toto je, opakujem, obrovská chyba, že ste to z toho zákona vyhodili pod tlakom ministra Huliaka. A prečo? Lebo aj tie argumenty, čo som aj zachytila, že prečo teda niektorí politici váhajú s touto kompetenciou. Počúvame teda často o možnom, ako keby, zneužívaní, nazvem to, biznise s pokutami a šikanovaní vodičov. A toto dokonca povie bývalý policajný prezident a obžalovaný podpredseda parlamentu Tibor Gašpar, že samosprávy si tým chcú plniť rozpočty. Toto povedal teda v reportáži na Markíze. No pán policajný prezident, vy by ste mali ako prvý podľa mňa chápať, že samosprávy chcú väčšiu bezpečnosť pre svojich obyvateľov, že to je tá prvotná vec, ktorú týmto samosprávy sledujú, lebo však, keď vodič nebude porušovať zákon, pravidlá, tak nebude dostávať pokutu. Samozrejme, tak automaticky to, čo teda tvrdí pán Tibor Gašpar, neplatí. Radar podľa mňa dnes je problém len preto, alebo tie stacionárne radary v tých obciach, len pre tých ľudí alebo pre tých vodičov, ktorí teda porušujú zákon. A ja súhlasím, že ten systém musí mať jasné pravidlá, musí byť transparentný, musí byť kontrolovaný. Dnes je problém len preto, lebo tie stacionárne radary v tých obciach sú teda len pre tých ľudí alebo pre tých vodičov, ktorí teda porušujú zákon. A ja súhlasím, že ten systém musí mať jasné pravidlá, že musí byť transparentný, musí byť kontrolovaný a musí byť nastavený tak, aby cieľom teda nebol len výber peňazí, ale v prvom rade, tak ako som povedala, tá bezpečnosť a naozaj tak, ako to funguje v zahraničí. Presne o tento cieľ išlo aj našim obciam a mestám, aby dokázali vytvoriť bezpečnejšie prostredie pre naše deti, pre našich seniorov, pre našich teda ľudí, ktorí dennodenne chodia a využívajú presun po obciach a mestách pešo. Zároveň však dodám, že, ako som povedala, že treba tam ešte mnohé veci, ale tak už teraz je to bezpredmetná diskusia, že bolo by tam potrebné ešte niektoré veci domyslieť, ale verím tomu, že naše samosprávy by to nakoniec s pomocou, ak by tam prišla, naozaj zvládli, aby tie stacionárne radary dokázali byť aj technicky, aj administratívne dobre obsluhované. A ja by som sa vás možno pár, pár tak chcela opýtať, že teda ešte koľko budeme čakať, že už teda musíme len počkať, kým skončí táto vláda? Asi, že už asi ten. Hej, samozrejme. To je taká len rečnícka otázka moja. Však samozrejme, som rada, že mi neskáčete do reči. Čiže naozaj, že či teda ešte je nejaký plán, že teda toho pána Huliaka nakoniec nejak zlomíte a potom ešte prídete s nejakou opravou, ale určite by sa naše samosprávy, aj vaši starostovia a starostky by vám určite podľa mňa za to poďakovali. Alebo teda budeme čakať, kým ešte sa viac nehôd stane, alebo budeme čakať teda, kým bude viac zrazených detí a viac zrazených seniorov na tých cestách. Alebo teda, neviem, teda musia tie obce sledovať, ako tie letiace autá po tých obciach a mestách ohrozujú životy ľudí. Podľa mňa naozaj treba si dať aj dnes otázku, že prečo sme už o tejto možnosti sa nebavili naozaj dávno. Žiaľ teda v mnohých veciach na Slovensku a v mnohých oblastiach na Slovensku meškáme za západnými krajinami, čo ma veľmi mrzí a teda zase toto len ukazuje opäť na tú spiatočníckosť tejto vlády, že pri takto dobrom návrhu, ktorý ste teda mohli priniesť, tak opäť teda to dopadlo tak ako vždy, že ste sa nechali vydierať. Kolegovia, kolegyne, podľa mňa bezpečnosť nie je ani ľavicová, ani pravicová téma, ani opozičná, ani koaličná, ale v prvom rade je to ľudská téma a bola by som rada možno, keby ste aj pánovi Huliakovi v tomto, v tomto teda dohovorili, aby si uvedomil, čo spôsobil. Avšak ja si myslím, že samosprávy mu to ešte jasne a nahlas odkomunikujú. Takže ja dúfam, že nám sa v budúcnosti takúto zmenu podarí presadiť a ďakujem vám veľmi pekne za pozornosť. To je faktické. No, asi vystúpi.
|
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia. Aj mňa teda mrzí, že pán minister má zdravotné problémy, ale každopádne určite by sa to dalo tiež nejakým spôsobom riešiť, lebo je dôležité, aby, keď sa prerokováva takto dôležitý vládny zákon, aby tu sedel zodpovedný minister. Aj keď treba zase na druhej strane povedať, že sme si už aj zvykli za tých 2 1/2 roka, že aj keď tu ten minister je, tak väčšinou ani neodpovedá na naše otázky. Mňa teda veľmi sklamalo a úprimne prekvapilo, že ste teda z novely zákona o cestnej premávke nakoniec vyhodili body, ktoré mali dať možnosť samosprávam merať rýchlosť na ich území. Podľa mňa je to naozaj veľká chyba. Samosprávy na túto kompetenciu čakajú roky na Slovensku. Len teda, ako tu už bolo povedané, žiaľ, pán Huliak tu má dnes najväčšiu moc v rukách na vydieranie a tak odbornosť aj bezpečnosť, žiaľ, milí Slováci a Slovenky, ide bokom. Som si na 100 % istá, že všetci, čo tu teraz sedíte alebo čo aj počúvate, máte aj vlastnú skúsenosť s tým, že máte vo vašich mestách či obciach úseky, kde jednoducho často vodiči si dupnú na plyn. A sú to najmä podľa mňa dlhšie úseky, vstupné úseky vedúce do našich miest a obcí, ale ako aj povedala kolegyňa Dana Klaiber, aj na mnohých úsekoch, obzvlášť teda vo väčších mestách, kde skutočne tá bezpečnosť nie je taká, ako by mala byť. A rovnako aj ja som sa s tým stretala ako komunálna poslankyňa, že teda aj my máme v obci úsek, ktorý je naozaj dlhý, ten vstup do obce. Autá tam chodia skutočne 90, je veľmi nebezpečný a častokrát teda na to občania aj upozorňovali. Ako som už povedala, túto kompetenciu už v susedných krajinách, v Českej republike aj Rakúsku, samosprávy dávno majú a naše samosprávy teda po tom už tiež volali roky. Mňa naozaj prekvapuje, že prečo musíme v dobrých veciach byť vždy na Slovensku pozadu, že vždy. Ja tomu nerozumiem, kolegovia. Že prečo v takejto veci ste sa zase nechali dovydierať a jednoducho rada by som tú odpoveď od niekoho z vás počula, čo bol ten argument, prečo ste to nakoniec vyhodili. Či to bolo naozaj iba to, čo som si vypočula v reportáži od pána Huliaka. Ale možno teda je to preto, že naozaj vy považujete pokrok a progres za niečo toxické. Hovoríme tu o životoch ľudí na Slovensku a o ich bezpečnosti. Hovoríme naozaj o deťoch, ktoré ráno idú cez priechod do školy. Hovoríme tu o senioroch, ktorí naozaj niekedy nestihnú uskočiť pred autom v obci, kde vodiči jazdia 80. Hovoríme tu aj o matke s kočíkom, ktorá každý deň čaká pri ceste a dúfa, že tentoraz jej vodič zastaví alebo teda aspoň spomalí. A hovoríme tu aj o starostoch a primátoroch, ktorí roky počúvajú od ľudí tú istú vetu: Urobte s tým niečo. Ja som, ako som povedala, túto vetu naozaj počúvala pravidelne. Na každom jednom zastupiteľstve niekto prišiel s tým, aby sme riešili situáciu v úsekoch, kde proste autá chodia rýchlo. Ale naozaj dnes teda s tým častokrát nemôžeme nič robiť, pretože jediné, čo sa tam dá, je možno osadiť nejakú maketu policajta alebo teda tie meracie tabule, ale povedzme si pravdu, že po čase im to je absolútne jedno, tomu vodičovi, či na tej tabuli svieti 60, 70, ukazuje jemu, že spomalil, ale nakoniec teda aj tak to neurobí. Možno, že na niektorých to funguje, čo je super, ale naozaj tá prax ukazuje, že postupne si aj na toto zvyknú vodiči a začnú to ignorovať. Myslím si, že keby tam im hrozí nejaká pokuta, tak majú oveľa väčší rešpekt a zvyknú si, že majú práveže spomaliť. A starosta dnes zodpovedá za tú bezpečnosť vo svojej obci. A ako som povedala, ľudia za ním naozaj chodia častokrát na dennej báze a sťažujú sa, prosia ho, ukazujú, často aj nám ukazovali videá, fotografie, že v tej obci sa naozaj prekračuje tá rýchlosť každý boží deň. To fakt, že to má podľa mňa každý jeden z nás túto skúsenosť. Ale jednoducho momentálne, ako som povedala, samospráva nemá na to nástroj a proste musí čakať. Čakať, kedy príde štátna polícia, čakať, či má vôbec kapacity tá štátna polícia, čakať, či je voľná hliadka, čakať, či je problém dosť veľký, pretože jednoducho povedzme si pravdu, že tých policajtov nemáme, nemáme dostatok hliadok a samozrejme, keď starosta zavolá, že príďte mi sem raz za čas zmerať, tak ja úprimne poviem, že ja som ani na tomto úseku, dokonca sme mali dvoch bývalých policajtov posledných 16 rokov starostov, žiaľ, a ani títo nedokázali docieliť, že by tam aspoň raz za čas tá hliadka prišla. A medzitým autá samozrejme lietajú ako o život. A medializovaných bolo podľa mňa viacero prípadov takýchto nebezpečných úsekov, máme ich podľa mňa na Slovensku naozaj stovky a dokonca ja som si pozerala aj reportáže, ktoré o tom boli a ja cez ten jeden úsek, kde vystupovala aj starostka tej obce tu na kúsok od Senca, Blatné, aj sama tade chodím. Aj sama starostka potvrdila, že doslova čakali na to, že sa tešili, že to v tom zákone je a že budú môcť v tomto úseku, kde je takáto vážna situácia, osadiť ten stacionárny radar. A ja sama som tam zažila viaceré situácie, tým, že chodím naozaj tade pravidelne, neviem, kto z vás to pozná, ale to je naozaj úsek, kde je zjazd z diaľnice, prvá obec na Trnavu a obrovské množstvo áut tam chodí. A tá dedina je rozseknutá na dve polovice a tam majú deti, chodí tam množstvo detí do školy, majú problém prejsť. Oni sa snažili, samozrejme, dali tam tie prechody, dali tam aj policajta takého umelého, dali tam prechody osvetlené, ale jednoducho to nestačí. Naozaj, žiaľ, teda u nás je tá disciplína v tomto oproti aj západným krajinám veľmi zlá. Ja som bola nedávno na študijnom pobyte v zahraničí a som bola prekvapená, že tam, však aj som žila v Nemecku, ale teraz akože nedávno a že to bola taká disciplína, že tam vás naozaj vodič vidí a zastaví vám, ako keby automaticky teda, že prechádzate, lebo niekedy ani nemusíte ísť cez prechod a ak vstupujete niekde aj na cestu, toto teda, žiaľ, u nás až tak nefunguje. Povedzme si aj jednu dôležitú vec. Už som to tu spomínala, že štátna polícia je dnes extrémne preťažená a aj nemá dostatok policajtov. Policajti riešia nehody, kriminalitu, výjazdy, administratívu a chýbajú nám teda aj ľudia, aj technika a v mnohých regiónoch jednoducho naozaj nie je možné, aby polícia preventívne stála každý deň pri nejakej škole alebo pri rizikovom úseku v nejakej menšej obci. A práve preto samosprávy aj žiadajú túto kompetenciu. Aby nie, že zobrali niečo štátu, ale aby mu pomohli a aby tým vyriešili tie kritické situácie, ktoré som aj opisovala. A naozaj treba povedať objektívne, že štát nestíha. A tu mohli konať tí, ktorí sú ľuďom dnes najbližšie, že tá samospráva presne vie vyhodnotiť, kde dnes tie radary umiestniť a vie presne vyhodnotiť, kde sú tie zložité nebezpečné situácie. A pritom už to bolo povedané, opakujem to, že naozaj nejde o žiadny experiment. Funguje to teda aj v Českej republike. Funguje to dlhé roky v Rakúsku. A obce teda dokážu riešiť tie problémové úseky pri školách, priechody, centrá miest, kde teda je zrýchlená premávka, a hlavne sú to podľa mňa pri obciach tie vstupné úseky do obcí, kde teda častokrát bývajú tie ulice dlhšie a jednoducho to auto, ako je rozbehnuté, tak málokedy spomalí až pri nejakej prvej zákrute alebo niekde pri nejakej teda prekážke. A podľa mňa toto opatrenie, ktoré nám mohlo naozaj veľmi pomôcť našim samosprávam, by pomohlo k tomu, aby sa zvýšila tá disciplína vodičov. Ale teda, čo ste vy namiesto toho urobili, namiesto toho, aby sme vykročili krok dopredu, tak znova ste urobili dva kroky dozadu, ako to tu už bežne býva pri mnohých zákonoch, kde sa niekedy aj tešíme, že konečne tu je niečo, čo aj pomôže ľuďom a nakoniec to buď stiahnete alebo teda pozmeňovačom vyhodíte. Čo ma teda veľmi mrzí. A predstavitelia slovenských miest dnes naozaj jasne hovoria, že Slovensko je jednou z posledných krajín Európskej únie, kde obecné polície túto kompetenciu stále nemajú. A teraz mi naozaj povedzte úprimne, bola by som rada, keby sa do diskusie teda zapojili aj kolegovia z koalície, že prečo je to taký problém, aby to tie mestá, obce mali, či to naozaj bolo, že ste naozaj nejakým spôsobom nevedeli toho pána Huliaka presvedčiť? Ja tomu nerozumiem a bola by som rada, pán Bartek, tuto sa na začiatku uškŕňal, tak možno by bolo fajn, keď sme kritizovali, že tu nie je pán minister, tak možno ho vie hodnoverne zastúpiť. Tak sa budem tešiť. Super. A ten štát naozaj dnes nevie byť v každej jednej obci a v každom jednom meste na Slovensku. Máme málo policajtov, máme málo dopravných hliadok. A opakujem to znova. Tie lokálne problémy najlepšie poznajú samosprávy. Nikto naozaj podľa mňa lepšie nepozná tie nebezpečné križovatky než tí miestni ľudia, ktorí tam dennodenne chodia a naozaj najlepšie vedia vyhodnotiť aj to, kde tí vodiči pravidelne zvyšujú tú rýchlosť a skutočne ten starosta alebo starostka, ktorý denno-denne chodí po tej obci, vie presne povedať, kde by mu takýto radar pomohol. A napriek tomu, že tu na Slovensku po tom starostovia a starostky roky volajú, týmto ľuďom stále ako keby nedôverujeme a mrzí ma to o to viac, že tu je Hlas, strana regiónov. A nedokázali ste sa pobiť za takúto zásadnú vec a verím tomu, že aj vám to mnohí starostovia a starostky hovoria na tých výjazdoch, že toto je kompetencia, po ktorej volajú roky a mala tu už dávno-dávno byť zavedená. Ale tak ukazuje to, akú dôveru teda dávate vy samosprávam. Ale pritom na druhej strane si povedzme, že vy im dôverujete v mnohých iných oblastiach, kde teda zabezpečujú, však samospráva zabezpečuje školy, cesty, sociálne služby, verejné priestory. Čiže toto je naozaj vec, ktorá nie je niečo, čo by sme nevedeli obhájiť, že by to neboli schopné samosprávy zabezpečiť. Ja som síce pri prvom čítaní hovorila, že je problém trošku s tým, či to je celé domyslené. Ale tak to už je tiež zvykom pri vašich zákonoch, že častokrát ten záver nebýva domyslený, ale napriek tomu si myslím, že tiež by sa to dalo vyriešiť už potom aj technicky, aj administratívne, ale každopádne toto je, opakujem, obrovská chyba, že ste to z toho zákona vyhodili pod tlakom ministra Huliaka. A prečo? Lebo aj tie argumenty, čo som aj zachytila, že prečo teda niektorí politici váhajú s touto kompetenciou. Počúvame teda často o možnom, ako keby, zneužívaní, nazvem to, biznise s pokutami a šikanovaní vodičov. A toto dokonca povie bývalý policajný prezident a obžalovaný podpredseda parlamentu Tibor Gašpar, že samosprávy si tým chcú plniť rozpočty. Toto povedal teda v reportáži na Markíze. No pán policajný prezident, vy by ste mali ako prvý podľa mňa chápať, že samosprávy chcú väčšiu bezpečnosť pre svojich obyvateľov, že to je tá prvotná vec, ktorú týmto samosprávy sledujú, lebo však, keď vodič nebude porušovať zákon, pravidlá, tak nebude dostávať pokutu. Samozrejme, tak automaticky to, čo teda tvrdí pán Tibor Gašpar, neplatí. Radar podľa mňa dnes je problém len preto, alebo tie stacionárne radary v tých obciach, len pre tých ľudí alebo pre tých vodičov, ktorí teda porušujú zákon. A ja súhlasím, že ten systém musí mať jasné pravidlá, musí byť transparentný, musí byť kontrolovaný. Dnes je problém len preto, lebo tie stacionárne radary v tých obciach sú teda len pre tých ľudí alebo pre tých vodičov, ktorí teda porušujú zákon. A ja súhlasím, že ten systém musí mať jasné pravidlá, že musí byť transparentný, musí byť kontrolovaný a musí byť nastavený tak, aby cieľom teda nebol len výber peňazí, ale v prvom rade, tak ako som povedala, tá bezpečnosť a naozaj tak, ako to funguje v zahraničí. Presne o tento cieľ išlo aj našim obciam a mestám, aby dokázali vytvoriť bezpečnejšie prostredie pre naše deti, pre našich seniorov, pre našich teda ľudí, ktorí dennodenne chodia a využívajú presun po obciach a mestách pešo. Zároveň však dodám, že, ako som povedala, že treba tam ešte mnohé veci, ale tak už teraz je to bezpredmetná diskusia, že bolo by tam potrebné ešte niektoré veci domyslieť, ale verím tomu, že naše samosprávy by to nakoniec s pomocou, ak by tam prišla, naozaj zvládli, aby tie stacionárne radary dokázali byť aj technicky, aj administratívne dobre obsluhované. A ja by som sa vás možno pár, pár tak chcela opýtať, že teda ešte koľko budeme čakať, že už teda musíme len počkať, kým skončí táto vláda? Asi, že už asi ten. Hej, samozrejme. To je taká len rečnícka otázka moja. Však samozrejme, som rada, že mi neskáčete do reči. Čiže naozaj, že či teda ešte je nejaký plán, že teda toho pána Huliaka nakoniec nejak zlomíte a potom ešte prídete s nejakou opravou, ale určite by sa naše samosprávy, aj vaši starostovia a starostky by vám určite podľa mňa za to poďakovali. Alebo teda budeme čakať, kým ešte sa viac nehôd stane, alebo budeme čakať teda, kým bude viac zrazených detí a viac zrazených seniorov na tých cestách. Alebo teda, neviem, teda musia tie obce sledovať, ako tie letiace autá po tých obciach a mestách ohrozujú životy ľudí. Podľa mňa naozaj treba si dať aj dnes otázku, že prečo sme už o tejto možnosti sa nebavili naozaj dávno. Žiaľ teda v mnohých veciach na Slovensku a v mnohých oblastiach na Slovensku meškáme za západnými krajinami, čo ma veľmi mrzí a teda zase toto len ukazuje opäť na tú spiatočníckosť tejto vlády, že pri takto dobrom návrhu, ktorý ste teda mohli priniesť, tak opäť teda to dopadlo tak ako vždy, že ste sa nechali vydierať. Kolegovia, kolegyne, podľa mňa bezpečnosť nie je ani ľavicová, ani pravicová téma, ani opozičná, ani koaličná, ale v prvom rade je to ľudská téma a bola by som rada možno, keby ste aj pánovi Huliakovi v tomto, v tomto teda dohovorili, aby si uvedomil, čo spôsobil. Avšak ja si myslím, že samosprávy mu to ešte jasne a nahlas odkomunikujú. Takže ja dúfam, že nám sa v budúcnosti takúto zmenu podarí presadiť a ďakujem vám veľmi pekne za pozornosť. To je faktické. No, asi vystúpi.
|
Pán predsedajúci. Ja v prvom rade musím povedať, že je to naozaj vrchol drzosti, že prečo tu teraz nesedí pán minister vnútra a toto je termínovaný bod, tak nerozumiem. Ako kľudne si ho mohol dať naterminovať na nejaký iný deň. A je smutné, že pán minister si nevie v koalícii obhájiť vlastný zákon, ktorý prešiel naozaj pripomienkami všetkých organizácií a inštitúcií. A je to obrovská chyba, ak ste sa naozaj nechali dovydierať pánom Huliakom a vyhodili ste túto možnosť samosprávam merať rýchlosť na ich území a konečne sme sa mohli posunúť do 21. storočia. Konečne sme sa mohli priblížiť iným krajinám, napríklad, ako bolo spomenuté, Českej republike, Rakúsku, kde teda samosprávy už dávno túto kompetenciu majú, ale nie, v tejto koalícii sa pokrok jednoducho nenosí. Pre nich je to zložité robiť opatrenia, ktoré vedú k zlepšeniu životov ľudí na Slovensku. Ako tu dnes povedal teda pán Hazucha, tento výrok pána poslanca podľa mňa, že presne vystihuje celé vládnutie tejto koalície. Ďakujem. Ďalší do
|
Za slovo, pán predsedajúci. Kolegyňa, ty si to presne povedala, že táto vláda nemá víziu a vlády Roberta Fica podľa mňa ani v minulosti nikdy víziu nemali a vidíme to, aj sme to videli v každej jednej oblasti ako školstvo, zdravotníctvo, hospodárstvo, životné prostredie, územná samospráva. Mohla by som naozaj menovať každú jednu oblasť. Žiadne reformy, žiadna vízia o tom, kam smeruje aj naša krajina. A teraz si táto vláda nechala vypracovať víziu 2040 v SAV-ke, ktorú teda chcú predstaviť možno budúci rok, ak vôbec teda. A ja neviem, nemali ste, pán minister, mať nejakú víziu už vtedy, keď ste teda sa chystali vyhrať voľby, alebo tak, ja si myslím, že každý, kto chce vládnuť v tejto krajine, by mal mať nejakú víziu. Však my si ju tiež pripravujeme, aby sme vedeli predstaviť nejaké reformy hneď v prvom roku, a nie, aby sme sa vyhovárali na predchádzajúce vlády, ako to vy robíte stále. Ale namiesto toho, aby ste sa v opozícii pripravovali, tak ste na tribúnach vyzývali ľudí, aby si dali dole rúška a vykrikovali ste na prezidentku, že je americká pip. Čiže možno ste ten čas mohli využiť lepšie a byť pripravení. Ako vedeli ste, aká je situácia, v akom stave sa nachádzajú naše financie, v akom stave sa nachádza naša krajina, tak ste naozaj mali venovať ten čas v opozícii na to, aby ste sa pripravovali a aby ste si pripravili reformy. Ale čo tu my vidíme, veľké nič. Za 2,5 roka žiadne skutočné reformy, ktoré by krajinu posunuli. Takže opäť to budú len stratené roky. Bude to 16 rokov už, ktoré stratíme s vládami Roberta Fica a vy ste naozaj neschopní, ako by povedal pán Glück, viesť túto krajinu. Ďakujem.
|
Marek, aj ďakujem ti za tvoje vystúpenie. A mňa veľmi mrzí, že včera sme tu naozaj, že pol dňa riešili to, aby sa teda predĺžilo funkčné obdobie pre samosprávy a druhú polovicu dňa sme riešili, aby poslanci Národnej rady a prezident mohli sobášiť namiesto toho, teda, aby sme sa venovali takto dôležitej téme. O ktorej si aj ty hovoril, teda, že samosprávne združenia naozaj vyzývajú aj nás, aj teda pána ministra, aby túto situáciu ohľadom dlhovej brzdy riešil a pán minister to už spomenul, však bol teraz snem ZMOS-u a podľa dostupných informácií teda starostovia vyzvali aj pána ministra, aby pripravil nejaké metodické usmernenie, ako majú samosprávy vlastne v tomto neistom prostredí aktuálne pri príprave rozpočtov teda vzhľadom na ten zákon o dlhovej brzde postupovať, tak ja verím, že teda v najbližšej dobe nejaké to usmernenie príde a mňa veľmi mrzí, že, že, že táto vláda robí chaos pri prijímaní zákonov. Potom robí chaos aj tu vo vedení schôdze častokrát naozaj. Však menili ste si rokovací poriadok. Vidíme, že nejak vám to zase nefunguje. Príklad, no. Uvidíme, že či nepríde ďalší návrh na zmenu. A teda rovnako teraz vytvárate takéto neisté a chaotické prostredie aj pre samosprávy a ešte o to viac ma to mrzí, že vlastne na ne dopadla aj vaša konsolidácia, kde ste im zobrali naozaj, že milióny eur a kto to pocíti, sú tí občania, v ktorých, kde sa to prejaví naozaj v poskytovaní tých služieb a to sú tie fakty a mali by ste sa naozaj, že týmto zaoberať a ja dúfam, že aj teda, keď hovoríte, že aj tá legislatíva vznikla
|
Ingrid, súhlasím s tebou, že táto koalícia teda neprichádza so žiadnymi návrhmi a podľa mňa, ja si myslím, že oni ani nevedia, čo znamená slovo reforma a podľa mňa, že ani ich to nemal kto naučiť, lebo však teraz bez urážky, ale niektorí poslanci tu sedia druhé, tretie volebné obdobie a teda asi si už zvykli, že však akože nič netreba robiť. Veď, pokiaľ si správne spomínam, tak strana SMER mala v posledných parlamentných voľbách aj volebný program na jednu A4, takže čo by sme od takejto strany čakali, že prídu s nejakými zásadnými vecami. Pán Ferenčák, ja nesúhlasím s tým, čo ste povedal na konci, že teda vy podľa vašej skúsenosti by ste predĺžili to funkčné obdobie, pretože potom by sme sa tu mohli baviť, že niekomu je možno málo aj päť rokov, hej? Tak prečo nie šesť? Aj také sú štáty, ktoré majú šesťročné obdobie a možno, ako viete, že to je taká diskusia, že v prvom rade odstráňme to, čo tu nefunguje. Však vy ste to pomenoval v tej prvej časti vašej faktickej, tak bavme sa najprv o tom, aby tie procesy fungovali. A ja si myslím, že každý jeden by dokázal a máme tu mnoho príkladov, že sa stíhajú veci aj do štyroch rokov, ak sa proste jednoducho tie procesy sú nejakým spôsobom tak nastavené, že nejakým zázrakom niekedy aj idú. A Danka, presne, že táto vláda ide proti samosprávam. Oni nepriniesli nič dobré a keď aj priniesli, napríklad ako teraz zákon o cestnej premávke, tak nakoniec, čo som sa dozvedela, pozmeňovákom idú vyhodiť radary. Áno, idú to vyhodiť. Na to, čo obce potom volajú 20 rokov, tak oni to teraz vyhodia. Dobrú vec, čo mohli urobiť. Takže toto sú vaše výsledky. Ja už idem rozprávať, pán poslanec Dej.
|
Kolegyne, vážení kolegovia. Začnem tým, že Robert Fico dnes na výjazdovom rokovaní vlády opäť rozdával milióny eur samosprávam. Tieto vládne dotácie pre samosprávy sú absolútne nesystémové a netransparentné. Všetky dáta nám ukazujú z každého jedného výjazdu, že vláda ich rozdáva väčšinou podľa politického trička. Upozorňovali sme vás na to naozaj vo viacerých rozpravách. Čiže namiesto toho, aby ste riešili systémové zmeny, aby naše samosprávy nemuseli čakať na nejaké vládne dotácie, tak sem prichádzate len s takýmito, prepáčte za výraz, hlúposťami, ako je predĺženie volebného obdobia. Problém však nie je v dĺžke funkčného obdobia, ale v tom, že máme nefunkčné procesy, že máme príliš veľa malých obcí, že nevieme dneska čerpať eurofondy, že samosprávy nemajú dostatok finančných zdrojov. Tento návrh k predĺženiu volebného obdobia považujem v tejto dobe za úplný krok vedľa. Prišla s ním teda nielen Slovenská národná strana, ale aj strana akože regiónov, strana HLAS. A ja sa pýtam, či kolegovia z HLAS-u naozaj za 2,5 roka nevedia prísť s ničím iným, či naozaj nevedia našim samosprávam ponúknuť systémové riešenia. Úprimne, ja by som sa naozaj na vašom mieste za toto hanbila. Je to opäť len ďalšia ukážka lajdáckosti tejto koalície. Namiesto toho, aby ste za štyri roky urobili potrebné zmeny, po ktorých samosprávy volajú, tak vy prídete s čím? S predĺžením volebného obdobia. To pôsobí, ako keby im nemáte naozaj, čo iné ponúknuť, tak im ponúknete rok navyše vo funkcii. Skutočne skvelé. Aký bude mať toto vplyv na lepšie služby pre občanov, sa vás pýtam. Skúste mi to prosím, kolegovia z koalície, vysvetliť. Budem veľmi rada, keď sa vyjadríte aj napríklad vo faktickej, vidím, že pán Bartek sa tam vyškiera, tak možno, že môže sa k tomu vyjadriť, že, že, čo to prinesie pre naše samosprávy. Alebo kľudne vystúpte aj v rozprave. A ja neviem, ale teda, keď vy chodíte po tých obciach, tak starostovia, že prvé, čo vám hovoria, je to, že chcú mať funkčné obdobie o rok navyše? To ja by som veľmi rada teda chcela vedieť, že komu z vás toto povedali. Lebo nám teda nepovedali za 2,5 roka takéto niečo na našich výjazdoch ani raz. Nám hovoria to, že sú zahltení byrokraciou, že čakajú mesiace na povolenia, že čakajú mesiace na podpisy zmlúv, že čakajú mesiace na rozhodnutia, že čakajú mesiace na kontroly verejných obstarávaní, že nemajú stabilné financovanie a z toho vyplýva, že potom potom ľudia nemajú stále napríklad vodovody v našich obciach, že nemáme kanalizácie, že nemáme cesty, že nemáme mosty. Jednoducho nemajú dneska samosprávy peniaze na to, aby poskytovali kvalitné služby občanom. A teda vaším riešením je to, že chcete vlastne predĺžiť toto prostredie, v ktorom dneska naše samosprávy fungujú, o jeden rok navyše. Na prvý pohľad to môže pôsobiť ako pre niekoho dobrý nápad, možno až nejaká, že nevýznamná zmena, veď, čo je to jeden rok navyše, ale práve v tejto nenápadnosti sa skrýva ten problém. Ide o princíp. Ide o vzťah medzi občanom a voleným zástupcom. Ide o mieru kontroly, ktorú majú ľudia nad tými, ktorí rozhodujú o ich každodennom živote. A túto kontrolu ideme takto oslabiť. Máte pocit, že systém, že demokracia u nás funguje tak skvele, demokracia, ktorú aj vy teda stále oslabujete vašimi krokmi, že môžeme pristúpiť k zmene dĺžky volebného obdobia, lebo ja ten pocit naozaj dneska nemám. A štyri roky nie sú náhoda. Štyri roky sú podľa mňa dostatočne dlhé obdobie, aby schopný starosta alebo primátor dokázal ukázať výsledky, aby pripravil projekty, rozbehol ich a priniesol konkrétne zlepšenia pre obec alebo pre mesto. Ale samozrejme môže to urobiť vtedy, ak fungujú tie procesy, za ktoré zodpovedá aj štát. Ak je šikovný a má víziu a vie ju realizovať, štyri roky mu stačia na to, aby presvedčil občanov, že si zaslúži pokračovať. Nie počet rokov je dôležitý, ale to, ako my aj tu v parlamente nastavujeme procesy a potrebnú legislatívu. Aby sa mohli vytvárať proste pre tie podmienky pre tú samosprávu, aby dokázala lepšie vytvárať ako keby tie projekty aj dokázala lepšie poskytovať služby. A naozaj treba povedať, že ani predchádzajúce vlády Roberta Fica alebo posledných 20 rokov sa neurobili naozaj žiadne zásadné zmeny, ktoré by zlepšili fungovanie v našich samosprávach. A vrátim sa k tomu, že ak je podľa mňa ten starosta naozaj, že šikovný, tak dokáže určite aj tých ľudí presvedčiť o tom, že jednoducho tú funkciu si vie obhájiť, ak skutočne komunikuje otvorene, pomenováva aj tie problémy častokrát, s ktorými sa stretá, tak verím tomu, že tí ľudia mu dajú dôveru. Ale ak šikovný nie je a ak zlyháva, ak stagnuje, rozhadzuje peniaze alebo jednoducho nerobí nič, v takom prípade je štyri roky presne tá hranica, po ktorej majú občania možnosť povedať stačilo, vymeníme vás. Predĺžením na päť rokov im túto možnosť berieme alebo presnejšie odkladáme ju. A naozaj, že to nie je detail, to je rok života obcí a miest navyše pod vedením niekoho, kto si možno dôveru nezaslúži. A pýtam sa, preto komu naozaj táto zmena skutočne pomáha. Určite nie občanom. Tí prichádzajú o časť svojej kontroly a ukazujú nám to ináč aj prieskumy. Však určite ste ich aj vy zachytili, že ľudia nechcú, aby sa predlžovalo funkčné obdobie starostom, primátorom, županom. A samozrejme, ani táto zmena nepomáha ani samosprávam samotným ako takým, pretože ich problémy, ako som už povedala, sú naozaj úplne niekde inde. Naše mestá a obce dnes netrápi to, či majú volebné obdobie štyri alebo päť rokov, trápia ich rozpočty, ktoré sú naozaj napäté na prasknutie dneska aj vďaka vašim konsolidačným opatreniam. Trápi ich nedostatok investícií do infraštruktúry, trápi ich byrokracia, ktorá brzdí mnohé projekty, trápi ich odchod mladých ľudí, chátrajúce cesty, nedostatok kapacít v škôlkach, problémy so sociálnymi službami. Toto sú reálne problémy samospráv, ktoré by sme tu mali skutočne riešiť. A namiesto toho, aby sme ich riešili, tu diskutujeme o tom, že predĺžime funkčné obdobie voleným zástupcom. To má byť teda odpoveď na tie všetky výzvy, ktorým čelia slovenské obce, mestá a kraje? Buďme úprimní, čo je toto za falošnú skratku? Ako môže s takýmto návrhom prísť po 2,5 roku strana, ktorá si hovorí strana regiónov? To je obrovská, naozaj, že obrovská hanba, kolegovia. Pretože toto nie je žiadna reforma, toto je vaša pohodlnosť a vaša lajdáckosť, lebo ste za 2,5 roka naozaj pre samosprávy neurobili nič a ani ste sa na nič nezmohli iné, ako je teda predlžovanie funkčného obdobia samosprávam. Je to len naozaj pohodlné. Je podľa mňa pre stranícke štruktúry, ktoré si takto predlžujú čas bez nutnosti obhajovať svoju prácu pred voličmi. Nazvime teda veci pravým menom. Toto vyzerá ako stranícka podplácačka, ako snaha kúpiť si lojalitu a čas. A to je podľa mňa naozaj nebezpečné. Demokracia nestojí na tom, že si zvolíme zástupcov a potom im dáme čo najdlhšie pokoj. Demokracia stojí na pravidelnej konfrontácii s voličom. Na tom, že sa politici musia zodpovedať, že musia obhajovať svoje rozhodnutia, svoje výsledky aj svoje zlyhania. Každý rok navyše bez volieb túto zodpovednosť oslabuje. Argument, že päť rokov prinesie stabilitu, považujem naozaj za vysoko zavádzajúci. Stabilita predsa nevzniká z dĺžky mandátu. Stabilita vzniká z dôvery a zo schopnosti riadiť, komunikovať a prinášať výsledky. Ak niekto potrebuje päť rokov namiesto štyroch, aby stihol v úvodzovkách pracovať, potom je otázka, či je na správnom mieste. Ďalší argument, ktorý zaznieva, je efektivita, čiže menej volieb, menej nákladov. Áno, voľby niečo stoja, ale demokracia nie je najlacnejší systém a ani nemá byť. Cena za možnosť pravidelne meniť svojich zástupcov je cenou za slobodu a za kontrolu. Šetriť na tom, to je naozaj krátkozraké. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, Slovensko naozaj dneska nepotrebuje kozmetické zmeny. Nepotrebuje ani teda predlžovanie mandátov, potrebuje skutočné reformy na úrovni našich samospráv. Priniesť stabilitu a predvídateľnosť vo financovaní, upratať kompetencie a pozrieť sa na územie, že tu dnes máme 1855 obcí, menší Nepotrebuje ani teda predlžovanie mandátov, potrebuje skutočné reformy na úrovni našich samospráv. Priniesť stabilitu a predvídateľnosť vo financovaní, upratať kompetencie a pozrieť sa na územie, že tu dnes máme 1855 obcí menších ako 1000 obyvateľov. Pýtam sa, dokážu tieto obce zabezpečovať kvalitné služby pre svojich obyvateľov? Odpoveď asi poznáme všetci. Potrebujeme reformu financovania samospráv, aby mestá a obce mali stabilné a predvídateľné zdroje. Potrebujeme zjednodušiť procesy, aby starostovia mohli rýchlejšie realizovať projekty a potrebujeme podporiť regionálny rozvoj, aby sa rozdiely medzi regiónmi neprehlbovali. To sú témy, ktorým by sme sa naozaj tu mali venovať a mali by sme im venovať dostatok času. Ešte aj naozaj pán prezident, ktorý vzišiel zo strany HLAS, hovorí, že mu predĺženie volebného obdobia nedáva zmysel bez potrebnej reformy. Dokonca aj včera na stretnutí z MOS-u mal také vystúpenie, aj si ho teda zavesil na sociálne siete, kde presne týmto začínal, dokonca aj v popiske mal, že potrebujeme reformu verejnej správy a mňa naozaj veľmi mrzí, že nie, že stratili sme už 20 rokov, ale zase sme stratili ďalšie štyri roky. Vieme, ako dlho sa reformy pripravujú, ale vy ste zase ani len nezačali. Nič, ani čiarka. Ja som teda vo výbore pre verejnú správu a regionálny rozvoj, keď k tomu vyzývame na tieto debaty absolútny nezáujem. Zriaďujeme tu splnomocnenca pre územnú samosprávu, zriaďujeme tu nejakú radu vlády, zriaďovať sa tu teraz, som počula, má ísť nejaká komisia popri výbore, čiže po dva a pol roku tuto začíname a ešte ani len predstava nie je o tom, že vlastne čo, čo chceme, že aký vôbec vy máte plán so samosprávami, lebo naozaj, že ja som nevidela nič, absolútne nič od vás. A my určite na toto budeme pripravení. Ak sa nám podarí vyhrať budúci rok voľby, my máme pripravený plán a prinesieme konkrétne zmeny, aby sme na Slovensku pomohli našim samosprávam, aby sme pomohli regionálnemu rozvoju. A preto vás chcem na záver požiadať naozaj, že prestaňme vymýšľať hlúposti, pretože je to zásah do fungovania miestnej demokracie a nijak to našim samosprávam ani občanom nepomôže. Ak chceme silné samosprávy, potrebujeme silný vzťah medzi občanom a jeho zástupcom a ten sa buduje aj tým, že občan má pravidelnú možnosť rozhodnúť, či je spokojný. Štyri roky sú podľa mňa, že férový kompromis medzi stabilitou a kontrolou. Päť rokov tento balans podľa mňa narúša a odmietnime, prosím, tento návrh. A vráťme sa k tomu, čo Slovensko naozaj potrebuje. K skutočným riešeniam, nie k takýmto lajdáckym skratkám, ktoré tu vy teda prinášate. A ja ešte na záver naozaj, že dovolím si apelovať aj na kolegov z koalície, teda najmä, aby sa zamysleli nad tým, že opäť sme stratili ďalšie roky k tomu, aby sme pomohli Slovensko posunúť ďalej, aby sme skutočne prišli s nejakou zásadnou reformou, pretože tých problémov, ktoré dneska naše samosprávy majú, je obrovské, obrovské množstvo. Či sa pozrieme, čo sa týka kompetencií, či sa pozrieme na financovanie samospráv, že jedno jednoducho je nestabilné, nepredvídateľné, či sa pozrieme na to územie, že tu naozaj máme veľké množstvo malých obcí. My sme boli aj teraz na výjazdovom výjazde s naším klubom v okrese Levice a navštívili sme jednu obec a starosta dostáva 5000 € mesačne. Povedal, že polovicu z toho dáva na energie, polovicu zaplatí jednu zamestnankyňu, že na jeho plat ani neostáva, že musí to robiť spôsobom, že aj keď si niečo dá, tak musí vlastne niečo kúpiť, aby vôbec ten úrad fungoval. Čiže a toto nie je ojedinelý prípad. S týmto sa stretávame pri každom jednom výjazde. Máme už za sebou približne 10, ak dobre počítam. Čiže naozaj, že je to obrovský problém a vás to absolútne nezaujíma. Ja som za dva a pol roka tu nepočula žiadne riešenie, akože aj to ste sa odvolávali na nejaký pozičný dokument a keď ho združenia samosprávne predstavovali, tak nikto z najvyšších ústavných činiteľov tam ani neprišiel na to predstavenie v Bratislave. Čiže záujem mi to príde len taký na oko a naozaj dokazuje to fakt, že nevidím tu dneska reálne kroky k tomu, že by vás táto téma skutočne a úprimne zaujímala. A potom sem prídete s predĺžením funkčného obdobia. Ja to fakt nechápem. Nechápem. V tomto systéme, v akom dneska fungujeme, je podľa mňa rok navyše úplne, že absurdnosťou. Fakt, že absurdnosťou. Takže prosím vás o to, aby ste tento návrh odmietli a aby ste začali skutočne pracovať a nie iba sem teda chodiť stláčať gombíky, lebo ja som aj pána Hazuchu, to nevidím, ale aj hore sme minule viedli takú debatu. A tiež som si ho zastavila, som mu pripomenula, že aj keď sme tu riešili problém ohľadom vodovodov a kanalizácií, že sa ho budem každú jednu schôdzu pýtať, čo pre tú tému urobil. Aj som si to teda splnila. Túto schôdzu som ho ešte nestihla odchytiť, ale minule som sa o to pýtala. Padli len výhovorky. Ale vy ste vo strany, ktoré teda vládnu. Vy máte tie možnosti osloviť tých ľudí, debatovať s nimi. My sme sem priniesli s kolegom Michalom Sabom konkrétny návrh. Prišla nejaká kritika od vás. Aj vtedy sme povedali, tak si ho preberte, zlepšite tie veci. Máme tu správy Najvyššieho kontrolného úradu. Máme tu iné dokumenty, ktoré nám ukazujú, čo treba zmeniť a zlepšiť, ale vy to proste ignorujete. Ja toto fakt nechápem, že ako vy trávite ten svoj čas ako poslanci a poslankyne, že čomu sa venujete, kde sú tie výsledky, kde sú tie riešenia. Proste v akejkoľvek téme, napadlo ma toto v tom vodárenstve, lebo teda to som aj pána Hazuchu vyzvala k tomu, že nech príde s nejakými svojimi návrhmi, ale počula som zas len výhovorky a počítam, že keď ho oslovím na tejto schôdzi, tak si vypočujem to isté, že on proste nemôže nič robiť. No vždy vieme niečo robiť. Proste jednoducho na to sme tu, aby sme tie veci sa snažili, na to tu máme inštitúcie, na to tu máme konkrétnych ľudí, ktorí ich zastupujú a máme sa s nimi o tom rozprávať a otvárať tie témy a jednoducho to riešiť. Lenže toto od vás absolútne nevidíme a keď aj prídu na výbor rôzne návrhy, tak tá diskusia, že to je akože naozaj jedna bieda, lebo tam nie je s kým diskutovať. Lebo keď aj otvoríme konkrétny problém, konkrétnu tému, tak proste zo strany koaličnej, ak tam teda vôbec poslanci prídu, tak je to nulová diskusia, hej? Nulová. A ja som teda čakala, že členovia výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj budú proste chrliť každé stretnutie, každú schôdzu, budú prichádzať s nápadmi, budú hovoriť, čo treba zlepšovať, budú sem prichádzať s tou legislatívou, ale vy si tu sedíte a nič, nič absolútne. No, takže však nech si to už samozrejme občania vyhodnotia sami, čo sa vám za tie štyri roky skutočne podarilo. Ďakujem veľmi pekne. Päť
|
Kolegyne, vážení kolegovia. Začnem tým, že Robert Fico dnes na výjazdovom rokovaní vlády opäť rozdával milióny eur samosprávam. Tieto vládne dotácie pre samosprávy sú absolútne nesystémové a netransparentné. Všetky dáta nám ukazujú z každého jedného výjazdu, že vláda ich rozdáva väčšinou podľa politického trička. Upozorňovali sme vás na to naozaj vo viacerých rozpravách. Čiže namiesto toho, aby ste riešili systémové zmeny, aby naše samosprávy nemuseli čakať na nejaké vládne dotácie, tak sem prichádzate len s takýmito, prepáčte za výraz, hlúposťami, ako je predĺženie volebného obdobia. Problém však nie je v dĺžke funkčného obdobia, ale v tom, že máme nefunkčné procesy, že máme príliš veľa malých obcí, že nevieme dneska čerpať eurofondy, že samosprávy nemajú dostatok finančných zdrojov. Tento návrh k predĺženiu volebného obdobia považujem v tejto dobe za úplný krok vedľa. Prišla s ním teda nielen Slovenská národná strana, ale aj strana akože regiónov, strana HLAS. A ja sa pýtam, či kolegovia z HLAS-u naozaj za 2,5 roka nevedia prísť s ničím iným, či naozaj nevedia našim samosprávam ponúknuť systémové riešenia. Úprimne, ja by som sa naozaj na vašom mieste za toto hanbila. Je to opäť len ďalšia ukážka lajdáckosti tejto koalície. Namiesto toho, aby ste za štyri roky urobili potrebné zmeny, po ktorých samosprávy volajú, tak vy prídete s čím? S predĺžením volebného obdobia. To pôsobí, ako keby im nemáte naozaj, čo iné ponúknuť, tak im ponúknete rok navyše vo funkcii. Skutočne skvelé. Aký bude mať toto vplyv na lepšie služby pre občanov, sa vás pýtam. Skúste mi to prosím, kolegovia z koalície, vysvetliť. Budem veľmi rada, keď sa vyjadríte aj napríklad vo faktickej, vidím, že pán Bartek sa tam vyškiera, tak možno, že môže sa k tomu vyjadriť, že, že, čo to prinesie pre naše samosprávy. Alebo kľudne vystúpte aj v rozprave. A ja neviem, ale teda, keď vy chodíte po tých obciach, tak starostovia, že prvé, čo vám hovoria, je to, že chcú mať funkčné obdobie o rok navyše? To ja by som veľmi rada teda chcela vedieť, že komu z vás toto povedali. Lebo nám teda nepovedali za 2,5 roka takéto niečo na našich výjazdoch ani raz. Nám hovoria to, že sú zahltení byrokraciou, že čakajú mesiace na povolenia, že čakajú mesiace na podpisy zmlúv, že čakajú mesiace na rozhodnutia, že čakajú mesiace na kontroly verejných obstarávaní, že nemajú stabilné financovanie a z toho vyplýva, že potom potom ľudia nemajú stále napríklad vodovody v našich obciach, že nemáme kanalizácie, že nemáme cesty, že nemáme mosty. Jednoducho nemajú dneska samosprávy peniaze na to, aby poskytovali kvalitné služby občanom. A teda vaším riešením je to, že chcete vlastne predĺžiť toto prostredie, v ktorom dneska naše samosprávy fungujú, o jeden rok navyše. Na prvý pohľad to môže pôsobiť ako pre niekoho dobrý nápad, možno až nejaká, že nevýznamná zmena, veď, čo je to jeden rok navyše, ale práve v tejto nenápadnosti sa skrýva ten problém. Ide o princíp. Ide o vzťah medzi občanom a voleným zástupcom. Ide o mieru kontroly, ktorú majú ľudia nad tými, ktorí rozhodujú o ich každodennom živote. A túto kontrolu ideme takto oslabiť. Máte pocit, že systém, že demokracia u nás funguje tak skvele, demokracia, ktorú aj vy teda stále oslabujete vašimi krokmi, že môžeme pristúpiť k zmene dĺžky volebného obdobia, lebo ja ten pocit naozaj dneska nemám. A štyri roky nie sú náhoda. Štyri roky sú podľa mňa dostatočne dlhé obdobie, aby schopný starosta alebo primátor dokázal ukázať výsledky, aby pripravil projekty, rozbehol ich a priniesol konkrétne zlepšenia pre obec alebo pre mesto. Ale samozrejme môže to urobiť vtedy, ak fungujú tie procesy, za ktoré zodpovedá aj štát. Ak je šikovný a má víziu a vie ju realizovať, štyri roky mu stačia na to, aby presvedčil občanov, že si zaslúži pokračovať. Nie počet rokov je dôležitý, ale to, ako my aj tu v parlamente nastavujeme procesy a potrebnú legislatívu. Aby sa mohli vytvárať proste pre tie podmienky pre tú samosprávu, aby dokázala lepšie vytvárať ako keby tie projekty aj dokázala lepšie poskytovať služby. A naozaj treba povedať, že ani predchádzajúce vlády Roberta Fica alebo posledných 20 rokov sa neurobili naozaj žiadne zásadné zmeny, ktoré by zlepšili fungovanie v našich samosprávach. A vrátim sa k tomu, že ak je podľa mňa ten starosta naozaj, že šikovný, tak dokáže určite aj tých ľudí presvedčiť o tom, že jednoducho tú funkciu si vie obhájiť, ak skutočne komunikuje otvorene, pomenováva aj tie problémy častokrát, s ktorými sa stretá, tak verím tomu, že tí ľudia mu dajú dôveru. Ale ak šikovný nie je a ak zlyháva, ak stagnuje, rozhadzuje peniaze alebo jednoducho nerobí nič, v takom prípade je štyri roky presne tá hranica, po ktorej majú občania možnosť povedať stačilo, vymeníme vás. Predĺžením na päť rokov im túto možnosť berieme alebo presnejšie odkladáme ju. A naozaj, že to nie je detail, to je rok života obcí a miest navyše pod vedením niekoho, kto si možno dôveru nezaslúži. A pýtam sa, preto komu naozaj táto zmena skutočne pomáha. Určite nie občanom. Tí prichádzajú o časť svojej kontroly a ukazujú nám to ináč aj prieskumy. Však určite ste ich aj vy zachytili, že ľudia nechcú, aby sa predlžovalo funkčné obdobie starostom, primátorom, županom. A samozrejme, ani táto zmena nepomáha ani samosprávam samotným ako takým, pretože ich problémy, ako som už povedala, sú naozaj úplne niekde inde. Naše mestá a obce dnes netrápi to, či majú volebné obdobie štyri alebo päť rokov, trápia ich rozpočty, ktoré sú naozaj napäté na prasknutie dneska aj vďaka vašim konsolidačným opatreniam. Trápi ich nedostatok investícií do infraštruktúry, trápi ich byrokracia, ktorá brzdí mnohé projekty, trápi ich odchod mladých ľudí, chátrajúce cesty, nedostatok kapacít v škôlkach, problémy so sociálnymi službami. Toto sú reálne problémy samospráv, ktoré by sme tu mali skutočne riešiť. A namiesto toho, aby sme ich riešili, tu diskutujeme o tom, že predĺžime funkčné obdobie voleným zástupcom. To má byť teda odpoveď na tie všetky výzvy, ktorým čelia slovenské obce, mestá a kraje? Buďme úprimní, čo je toto za falošnú skratku? Ako môže s takýmto návrhom prísť po 2,5 roku strana, ktorá si hovorí strana regiónov? To je obrovská, naozaj, že obrovská hanba, kolegovia. Pretože toto nie je žiadna reforma, toto je vaša pohodlnosť a vaša lajdáckosť, lebo ste za 2,5 roka naozaj pre samosprávy neurobili nič a ani ste sa na nič nezmohli iné, ako je teda predlžovanie funkčného obdobia samosprávam. Je to len naozaj pohodlné. Je podľa mňa pre stranícke štruktúry, ktoré si takto predlžujú čas bez nutnosti obhajovať svoju prácu pred voličmi. Nazvime teda veci pravým menom. Toto vyzerá ako stranícka podplácačka, ako snaha kúpiť si lojalitu a čas. A to je podľa mňa naozaj nebezpečné. Demokracia nestojí na tom, že si zvolíme zástupcov a potom im dáme čo najdlhšie pokoj. Demokracia stojí na pravidelnej konfrontácii s voličom. Na tom, že sa politici musia zodpovedať, že musia obhajovať svoje rozhodnutia, svoje výsledky aj svoje zlyhania. Každý rok navyše bez volieb túto zodpovednosť oslabuje. Argument, že päť rokov prinesie stabilitu, považujem naozaj za vysoko zavádzajúci. Stabilita predsa nevzniká z dĺžky mandátu. Stabilita vzniká z dôvery a zo schopnosti riadiť, komunikovať a prinášať výsledky. Ak niekto potrebuje päť rokov namiesto štyroch, aby stihol v úvodzovkách pracovať, potom je otázka, či je na správnom mieste. Ďalší argument, ktorý zaznieva, je efektivita, čiže menej volieb, menej nákladov. Áno, voľby niečo stoja, ale demokracia nie je najlacnejší systém a ani nemá byť. Cena za možnosť pravidelne meniť svojich zástupcov je cenou za slobodu a za kontrolu. Šetriť na tom, to je naozaj krátkozraké. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, Slovensko naozaj dneska nepotrebuje kozmetické zmeny. Nepotrebuje ani teda predlžovanie mandátov, potrebuje skutočné reformy na úrovni našich samospráv. Priniesť stabilitu a predvídateľnosť vo financovaní, upratať kompetencie a pozrieť sa na územie, že tu dnes máme 1855 obcí, menší Nepotrebuje ani teda predlžovanie mandátov, potrebuje skutočné reformy na úrovni našich samospráv. Priniesť stabilitu a predvídateľnosť vo financovaní, upratať kompetencie a pozrieť sa na územie, že tu dnes máme 1855 obcí menších ako 1000 obyvateľov. Pýtam sa, dokážu tieto obce zabezpečovať kvalitné služby pre svojich obyvateľov? Odpoveď asi poznáme všetci. Potrebujeme reformu financovania samospráv, aby mestá a obce mali stabilné a predvídateľné zdroje. Potrebujeme zjednodušiť procesy, aby starostovia mohli rýchlejšie realizovať projekty a potrebujeme podporiť regionálny rozvoj, aby sa rozdiely medzi regiónmi neprehlbovali. To sú témy, ktorým by sme sa naozaj tu mali venovať a mali by sme im venovať dostatok času. Ešte aj naozaj pán prezident, ktorý vzišiel zo strany HLAS, hovorí, že mu predĺženie volebného obdobia nedáva zmysel bez potrebnej reformy. Dokonca aj včera na stretnutí z MOS-u mal také vystúpenie, aj si ho teda zavesil na sociálne siete, kde presne týmto začínal, dokonca aj v popiske mal, že potrebujeme reformu verejnej správy a mňa naozaj veľmi mrzí, že nie, že stratili sme už 20 rokov, ale zase sme stratili ďalšie štyri roky. Vieme, ako dlho sa reformy pripravujú, ale vy ste zase ani len nezačali. Nič, ani čiarka. Ja som teda vo výbore pre verejnú správu a regionálny rozvoj, keď k tomu vyzývame na tieto debaty absolútny nezáujem. Zriaďujeme tu splnomocnenca pre územnú samosprávu, zriaďujeme tu nejakú radu vlády, zriaďovať sa tu teraz, som počula, má ísť nejaká komisia popri výbore, čiže po dva a pol roku tuto začíname a ešte ani len predstava nie je o tom, že vlastne čo, čo chceme, že aký vôbec vy máte plán so samosprávami, lebo naozaj, že ja som nevidela nič, absolútne nič od vás. A my určite na toto budeme pripravení. Ak sa nám podarí vyhrať budúci rok voľby, my máme pripravený plán a prinesieme konkrétne zmeny, aby sme na Slovensku pomohli našim samosprávam, aby sme pomohli regionálnemu rozvoju. A preto vás chcem na záver požiadať naozaj, že prestaňme vymýšľať hlúposti, pretože je to zásah do fungovania miestnej demokracie a nijak to našim samosprávam ani občanom nepomôže. Ak chceme silné samosprávy, potrebujeme silný vzťah medzi občanom a jeho zástupcom a ten sa buduje aj tým, že občan má pravidelnú možnosť rozhodnúť, či je spokojný. Štyri roky sú podľa mňa, že férový kompromis medzi stabilitou a kontrolou. Päť rokov tento balans podľa mňa narúša a odmietnime, prosím, tento návrh. A vráťme sa k tomu, čo Slovensko naozaj potrebuje. K skutočným riešeniam, nie k takýmto lajdáckym skratkám, ktoré tu vy teda prinášate. A ja ešte na záver naozaj, že dovolím si apelovať aj na kolegov z koalície, teda najmä, aby sa zamysleli nad tým, že opäť sme stratili ďalšie roky k tomu, aby sme pomohli Slovensko posunúť ďalej, aby sme skutočne prišli s nejakou zásadnou reformou, pretože tých problémov, ktoré dneska naše samosprávy majú, je obrovské, obrovské množstvo. Či sa pozrieme, čo sa týka kompetencií, či sa pozrieme na financovanie samospráv, že jedno jednoducho je nestabilné, nepredvídateľné, či sa pozrieme na to územie, že tu naozaj máme veľké množstvo malých obcí. My sme boli aj teraz na výjazdovom výjazde s naším klubom v okrese Levice a navštívili sme jednu obec a starosta dostáva 5000 € mesačne. Povedal, že polovicu z toho dáva na energie, polovicu zaplatí jednu zamestnankyňu, že na jeho plat ani neostáva, že musí to robiť spôsobom, že aj keď si niečo dá, tak musí vlastne niečo kúpiť, aby vôbec ten úrad fungoval. Čiže a toto nie je ojedinelý prípad. S týmto sa stretávame pri každom jednom výjazde. Máme už za sebou približne 10, ak dobre počítam. Čiže naozaj, že je to obrovský problém a vás to absolútne nezaujíma. Ja som za dva a pol roka tu nepočula žiadne riešenie, akože aj to ste sa odvolávali na nejaký pozičný dokument a keď ho združenia samosprávne predstavovali, tak nikto z najvyšších ústavných činiteľov tam ani neprišiel na to predstavenie v Bratislave. Čiže záujem mi to príde len taký na oko a naozaj dokazuje to fakt, že nevidím tu dneska reálne kroky k tomu, že by vás táto téma skutočne a úprimne zaujímala. A potom sem prídete s predĺžením funkčného obdobia. Ja to fakt nechápem. Nechápem. V tomto systéme, v akom dneska fungujeme, je podľa mňa rok navyše úplne, že absurdnosťou. Fakt, že absurdnosťou. Takže prosím vás o to, aby ste tento návrh odmietli a aby ste začali skutočne pracovať a nie iba sem teda chodiť stláčať gombíky, lebo ja som aj pána Hazuchu, to nevidím, ale aj hore sme minule viedli takú debatu. A tiež som si ho zastavila, som mu pripomenula, že aj keď sme tu riešili problém ohľadom vodovodov a kanalizácií, že sa ho budem každú jednu schôdzu pýtať, čo pre tú tému urobil. Aj som si to teda splnila. Túto schôdzu som ho ešte nestihla odchytiť, ale minule som sa o to pýtala. Padli len výhovorky. Ale vy ste vo strany, ktoré teda vládnu. Vy máte tie možnosti osloviť tých ľudí, debatovať s nimi. My sme sem priniesli s kolegom Michalom Sabom konkrétny návrh. Prišla nejaká kritika od vás. Aj vtedy sme povedali, tak si ho preberte, zlepšite tie veci. Máme tu správy Najvyššieho kontrolného úradu. Máme tu iné dokumenty, ktoré nám ukazujú, čo treba zmeniť a zlepšiť, ale vy to proste ignorujete. Ja toto fakt nechápem, že ako vy trávite ten svoj čas ako poslanci a poslankyne, že čomu sa venujete, kde sú tie výsledky, kde sú tie riešenia. Proste v akejkoľvek téme, napadlo ma toto v tom vodárenstve, lebo teda to som aj pána Hazuchu vyzvala k tomu, že nech príde s nejakými svojimi návrhmi, ale počula som zas len výhovorky a počítam, že keď ho oslovím na tejto schôdzi, tak si vypočujem to isté, že on proste nemôže nič robiť. No vždy vieme niečo robiť. Proste jednoducho na to sme tu, aby sme tie veci sa snažili, na to tu máme inštitúcie, na to tu máme konkrétnych ľudí, ktorí ich zastupujú a máme sa s nimi o tom rozprávať a otvárať tie témy a jednoducho to riešiť. Lenže toto od vás absolútne nevidíme a keď aj prídu na výbor rôzne návrhy, tak tá diskusia, že to je akože naozaj jedna bieda, lebo tam nie je s kým diskutovať. Lebo keď aj otvoríme konkrétny problém, konkrétnu tému, tak proste zo strany koaličnej, ak tam teda vôbec poslanci prídu, tak je to nulová diskusia, hej? Nulová. A ja som teda čakala, že členovia výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj budú proste chrliť každé stretnutie, každú schôdzu, budú prichádzať s nápadmi, budú hovoriť, čo treba zlepšovať, budú sem prichádzať s tou legislatívou, ale vy si tu sedíte a nič, nič absolútne. No, takže však nech si to už samozrejme občania vyhodnotia sami, čo sa vám za tie štyri roky skutočne podarilo. Ďakujem veľmi pekne. Päť
|
Kolegyne, vážení kolegovia. Začnem tým, že Robert Fico dnes na výjazdovom rokovaní vlády opäť rozdával milióny eur samosprávam. Tieto vládne dotácie pre samosprávy sú absolútne nesystémové a netransparentné. Všetky dáta nám ukazujú z každého jedného výjazdu, že vláda ich rozdáva väčšinou podľa politického trička. Upozorňovali sme vás na to naozaj vo viacerých rozpravách. Čiže namiesto toho, aby ste riešili systémové zmeny, aby naše samosprávy nemuseli čakať na nejaké vládne dotácie, tak sem prichádzate len s takýmito, prepáčte za výraz, hlúposťami, ako je predĺženie volebného obdobia. Problém však nie je v dĺžke funkčného obdobia, ale v tom, že máme nefunkčné procesy, že máme príliš veľa malých obcí, že nevieme dneska čerpať eurofondy, že samosprávy nemajú dostatok finančných zdrojov. Tento návrh k predĺženiu volebného obdobia považujem v tejto dobe za úplný krok vedľa. Prišla s ním teda nielen Slovenská národná strana, ale aj strana akože regiónov, strana HLAS. A ja sa pýtam, či kolegovia z HLAS-u naozaj za 2,5 roka nevedia prísť s ničím iným, či naozaj nevedia našim samosprávam ponúknuť systémové riešenia. Úprimne, ja by som sa naozaj na vašom mieste za toto hanbila. Je to opäť len ďalšia ukážka lajdáckosti tejto koalície. Namiesto toho, aby ste za štyri roky urobili potrebné zmeny, po ktorých samosprávy volajú, tak vy prídete s čím? S predĺžením volebného obdobia. To pôsobí, ako keby im nemáte naozaj, čo iné ponúknuť, tak im ponúknete rok navyše vo funkcii. Skutočne skvelé. Aký bude mať toto vplyv na lepšie služby pre občanov, sa vás pýtam. Skúste mi to prosím, kolegovia z koalície, vysvetliť. Budem veľmi rada, keď sa vyjadríte aj napríklad vo faktickej, vidím, že pán Bartek sa tam vyškiera, tak možno, že môže sa k tomu vyjadriť, že, že, čo to prinesie pre naše samosprávy. Alebo kľudne vystúpte aj v rozprave. A ja neviem, ale teda, keď vy chodíte po tých obciach, tak starostovia, že prvé, čo vám hovoria, je to, že chcú mať funkčné obdobie o rok navyše? To ja by som veľmi rada teda chcela vedieť, že komu z vás toto povedali. Lebo nám teda nepovedali za 2,5 roka takéto niečo na našich výjazdoch ani raz. Nám hovoria to, že sú zahltení byrokraciou, že čakajú mesiace na povolenia, že čakajú mesiace na podpisy zmlúv, že čakajú mesiace na rozhodnutia, že čakajú mesiace na kontroly verejných obstarávaní, že nemajú stabilné financovanie a z toho vyplýva, že potom potom ľudia nemajú stále napríklad vodovody v našich obciach, že nemáme kanalizácie, že nemáme cesty, že nemáme mosty. Jednoducho nemajú dneska samosprávy peniaze na to, aby poskytovali kvalitné služby občanom. A teda vaším riešením je to, že chcete vlastne predĺžiť toto prostredie, v ktorom dneska naše samosprávy fungujú, o jeden rok navyše. Na prvý pohľad to môže pôsobiť ako pre niekoho dobrý nápad, možno až nejaká, že nevýznamná zmena, veď, čo je to jeden rok navyše, ale práve v tejto nenápadnosti sa skrýva ten problém. Ide o princíp. Ide o vzťah medzi občanom a voleným zástupcom. Ide o mieru kontroly, ktorú majú ľudia nad tými, ktorí rozhodujú o ich každodennom živote. A túto kontrolu ideme takto oslabiť. Máte pocit, že systém, že demokracia u nás funguje tak skvele, demokracia, ktorú aj vy teda stále oslabujete vašimi krokmi, že môžeme pristúpiť k zmene dĺžky volebného obdobia, lebo ja ten pocit naozaj dneska nemám. A štyri roky nie sú náhoda. Štyri roky sú podľa mňa dostatočne dlhé obdobie, aby schopný starosta alebo primátor dokázal ukázať výsledky, aby pripravil projekty, rozbehol ich a priniesol konkrétne zlepšenia pre obec alebo pre mesto. Ale samozrejme môže to urobiť vtedy, ak fungujú tie procesy, za ktoré zodpovedá aj štát. Ak je šikovný a má víziu a vie ju realizovať, štyri roky mu stačia na to, aby presvedčil občanov, že si zaslúži pokračovať. Nie počet rokov je dôležitý, ale to, ako my aj tu v parlamente nastavujeme procesy a potrebnú legislatívu. Aby sa mohli vytvárať proste pre tie podmienky pre tú samosprávu, aby dokázala lepšie vytvárať ako keby tie projekty aj dokázala lepšie poskytovať služby. A naozaj treba povedať, že ani predchádzajúce vlády Roberta Fica alebo posledných 20 rokov sa neurobili naozaj žiadne zásadné zmeny, ktoré by zlepšili fungovanie v našich samosprávach. A vrátim sa k tomu, že ak je podľa mňa ten starosta naozaj, že šikovný, tak dokáže určite aj tých ľudí presvedčiť o tom, že jednoducho tú funkciu si vie obhájiť, ak skutočne komunikuje otvorene, pomenováva aj tie problémy častokrát, s ktorými sa stretá, tak verím tomu, že tí ľudia mu dajú dôveru. Ale ak šikovný nie je a ak zlyháva, ak stagnuje, rozhadzuje peniaze alebo jednoducho nerobí nič, v takom prípade je štyri roky presne tá hranica, po ktorej majú občania možnosť povedať stačilo, vymeníme vás. Predĺžením na päť rokov im túto možnosť berieme alebo presnejšie odkladáme ju. A naozaj, že to nie je detail, to je rok života obcí a miest navyše pod vedením niekoho, kto si možno dôveru nezaslúži. A pýtam sa, preto komu naozaj táto zmena skutočne pomáha. Určite nie občanom. Tí prichádzajú o časť svojej kontroly a ukazujú nám to ináč aj prieskumy. Však určite ste ich aj vy zachytili, že ľudia nechcú, aby sa predlžovalo funkčné obdobie starostom, primátorom, županom. A samozrejme, ani táto zmena nepomáha ani samosprávam samotným ako takým, pretože ich problémy, ako som už povedala, sú naozaj úplne niekde inde. Naše mestá a obce dnes netrápi to, či majú volebné obdobie štyri alebo päť rokov, trápia ich rozpočty, ktoré sú naozaj napäté na prasknutie dneska aj vďaka vašim konsolidačným opatreniam. Trápi ich nedostatok investícií do infraštruktúry, trápi ich byrokracia, ktorá brzdí mnohé projekty, trápi ich odchod mladých ľudí, chátrajúce cesty, nedostatok kapacít v škôlkach, problémy so sociálnymi službami. Toto sú reálne problémy samospráv, ktoré by sme tu mali skutočne riešiť. A namiesto toho, aby sme ich riešili, tu diskutujeme o tom, že predĺžime funkčné obdobie voleným zástupcom. To má byť teda odpoveď na tie všetky výzvy, ktorým čelia slovenské obce, mestá a kraje? Buďme úprimní, čo je toto za falošnú skratku? Ako môže s takýmto návrhom prísť po 2,5 roku strana, ktorá si hovorí strana regiónov? To je obrovská, naozaj, že obrovská hanba, kolegovia. Pretože toto nie je žiadna reforma, toto je vaša pohodlnosť a vaša lajdáckosť, lebo ste za 2,5 roka naozaj pre samosprávy neurobili nič a ani ste sa na nič nezmohli iné, ako je teda predlžovanie funkčného obdobia samosprávam. Je to len naozaj pohodlné. Je podľa mňa pre stranícke štruktúry, ktoré si takto predlžujú čas bez nutnosti obhajovať svoju prácu pred voličmi. Nazvime teda veci pravým menom. Toto vyzerá ako stranícka podplácačka, ako snaha kúpiť si lojalitu a čas. A to je podľa mňa naozaj nebezpečné. Demokracia nestojí na tom, že si zvolíme zástupcov a potom im dáme čo najdlhšie pokoj. Demokracia stojí na pravidelnej konfrontácii s voličom. Na tom, že sa politici musia zodpovedať, že musia obhajovať svoje rozhodnutia, svoje výsledky aj svoje zlyhania. Každý rok navyše bez volieb túto zodpovednosť oslabuje. Argument, že päť rokov prinesie stabilitu, považujem naozaj za vysoko zavádzajúci. Stabilita predsa nevzniká z dĺžky mandátu. Stabilita vzniká z dôvery a zo schopnosti riadiť, komunikovať a prinášať výsledky. Ak niekto potrebuje päť rokov namiesto štyroch, aby stihol v úvodzovkách pracovať, potom je otázka, či je na správnom mieste. Ďalší argument, ktorý zaznieva, je efektivita, čiže menej volieb, menej nákladov. Áno, voľby niečo stoja, ale demokracia nie je najlacnejší systém a ani nemá byť. Cena za možnosť pravidelne meniť svojich zástupcov je cenou za slobodu a za kontrolu. Šetriť na tom, to je naozaj krátkozraké. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, Slovensko naozaj dneska nepotrebuje kozmetické zmeny. Nepotrebuje ani teda predlžovanie mandátov, potrebuje skutočné reformy na úrovni našich samospráv. Priniesť stabilitu a predvídateľnosť vo financovaní, upratať kompetencie a pozrieť sa na územie, že tu dnes máme 1855 obcí, menší Nepotrebuje ani teda predlžovanie mandátov, potrebuje skutočné reformy na úrovni našich samospráv. Priniesť stabilitu a predvídateľnosť vo financovaní, upratať kompetencie a pozrieť sa na územie, že tu dnes máme 1855 obcí menších ako 1000 obyvateľov. Pýtam sa, dokážu tieto obce zabezpečovať kvalitné služby pre svojich obyvateľov? Odpoveď asi poznáme všetci. Potrebujeme reformu financovania samospráv, aby mestá a obce mali stabilné a predvídateľné zdroje. Potrebujeme zjednodušiť procesy, aby starostovia mohli rýchlejšie realizovať projekty a potrebujeme podporiť regionálny rozvoj, aby sa rozdiely medzi regiónmi neprehlbovali. To sú témy, ktorým by sme sa naozaj tu mali venovať a mali by sme im venovať dostatok času. Ešte aj naozaj pán prezident, ktorý vzišiel zo strany HLAS, hovorí, že mu predĺženie volebného obdobia nedáva zmysel bez potrebnej reformy. Dokonca aj včera na stretnutí z MOS-u mal také vystúpenie, aj si ho teda zavesil na sociálne siete, kde presne týmto začínal, dokonca aj v popiske mal, že potrebujeme reformu verejnej správy a mňa naozaj veľmi mrzí, že nie, že stratili sme už 20 rokov, ale zase sme stratili ďalšie štyri roky. Vieme, ako dlho sa reformy pripravujú, ale vy ste zase ani len nezačali. Nič, ani čiarka. Ja som teda vo výbore pre verejnú správu a regionálny rozvoj, keď k tomu vyzývame na tieto debaty absolútny nezáujem. Zriaďujeme tu splnomocnenca pre územnú samosprávu, zriaďujeme tu nejakú radu vlády, zriaďovať sa tu teraz, som počula, má ísť nejaká komisia popri výbore, čiže po dva a pol roku tuto začíname a ešte ani len predstava nie je o tom, že vlastne čo, čo chceme, že aký vôbec vy máte plán so samosprávami, lebo naozaj, že ja som nevidela nič, absolútne nič od vás. A my určite na toto budeme pripravení. Ak sa nám podarí vyhrať budúci rok voľby, my máme pripravený plán a prinesieme konkrétne zmeny, aby sme na Slovensku pomohli našim samosprávam, aby sme pomohli regionálnemu rozvoju. A preto vás chcem na záver požiadať naozaj, že prestaňme vymýšľať hlúposti, pretože je to zásah do fungovania miestnej demokracie a nijak to našim samosprávam ani občanom nepomôže. Ak chceme silné samosprávy, potrebujeme silný vzťah medzi občanom a jeho zástupcom a ten sa buduje aj tým, že občan má pravidelnú možnosť rozhodnúť, či je spokojný. Štyri roky sú podľa mňa, že férový kompromis medzi stabilitou a kontrolou. Päť rokov tento balans podľa mňa narúša a odmietnime, prosím, tento návrh. A vráťme sa k tomu, čo Slovensko naozaj potrebuje. K skutočným riešeniam, nie k takýmto lajdáckym skratkám, ktoré tu vy teda prinášate. A ja ešte na záver naozaj, že dovolím si apelovať aj na kolegov z koalície, teda najmä, aby sa zamysleli nad tým, že opäť sme stratili ďalšie roky k tomu, aby sme pomohli Slovensko posunúť ďalej, aby sme skutočne prišli s nejakou zásadnou reformou, pretože tých problémov, ktoré dneska naše samosprávy majú, je obrovské, obrovské množstvo. Či sa pozrieme, čo sa týka kompetencií, či sa pozrieme na financovanie samospráv, že jedno jednoducho je nestabilné, nepredvídateľné, či sa pozrieme na to územie, že tu naozaj máme veľké množstvo malých obcí. My sme boli aj teraz na výjazdovom výjazde s naším klubom v okrese Levice a navštívili sme jednu obec a starosta dostáva 5000 € mesačne. Povedal, že polovicu z toho dáva na energie, polovicu zaplatí jednu zamestnankyňu, že na jeho plat ani neostáva, že musí to robiť spôsobom, že aj keď si niečo dá, tak musí vlastne niečo kúpiť, aby vôbec ten úrad fungoval. Čiže a toto nie je ojedinelý prípad. S týmto sa stretávame pri každom jednom výjazde. Máme už za sebou približne 10, ak dobre počítam. Čiže naozaj, že je to obrovský problém a vás to absolútne nezaujíma. Ja som za dva a pol roka tu nepočula žiadne riešenie, akože aj to ste sa odvolávali na nejaký pozičný dokument a keď ho združenia samosprávne predstavovali, tak nikto z najvyšších ústavných činiteľov tam ani neprišiel na to predstavenie v Bratislave. Čiže záujem mi to príde len taký na oko a naozaj dokazuje to fakt, že nevidím tu dneska reálne kroky k tomu, že by vás táto téma skutočne a úprimne zaujímala. A potom sem prídete s predĺžením funkčného obdobia. Ja to fakt nechápem. Nechápem. V tomto systéme, v akom dneska fungujeme, je podľa mňa rok navyše úplne, že absurdnosťou. Fakt, že absurdnosťou. Takže prosím vás o to, aby ste tento návrh odmietli a aby ste začali skutočne pracovať a nie iba sem teda chodiť stláčať gombíky, lebo ja som aj pána Hazuchu, to nevidím, ale aj hore sme minule viedli takú debatu. A tiež som si ho zastavila, som mu pripomenula, že aj keď sme tu riešili problém ohľadom vodovodov a kanalizácií, že sa ho budem každú jednu schôdzu pýtať, čo pre tú tému urobil. Aj som si to teda splnila. Túto schôdzu som ho ešte nestihla odchytiť, ale minule som sa o to pýtala. Padli len výhovorky. Ale vy ste vo strany, ktoré teda vládnu. Vy máte tie možnosti osloviť tých ľudí, debatovať s nimi. My sme sem priniesli s kolegom Michalom Sabom konkrétny návrh. Prišla nejaká kritika od vás. Aj vtedy sme povedali, tak si ho preberte, zlepšite tie veci. Máme tu správy Najvyššieho kontrolného úradu. Máme tu iné dokumenty, ktoré nám ukazujú, čo treba zmeniť a zlepšiť, ale vy to proste ignorujete. Ja toto fakt nechápem, že ako vy trávite ten svoj čas ako poslanci a poslankyne, že čomu sa venujete, kde sú tie výsledky, kde sú tie riešenia. Proste v akejkoľvek téme, napadlo ma toto v tom vodárenstve, lebo teda to som aj pána Hazuchu vyzvala k tomu, že nech príde s nejakými svojimi návrhmi, ale počula som zas len výhovorky a počítam, že keď ho oslovím na tejto schôdzi, tak si vypočujem to isté, že on proste nemôže nič robiť. No vždy vieme niečo robiť. Proste jednoducho na to sme tu, aby sme tie veci sa snažili, na to tu máme inštitúcie, na to tu máme konkrétnych ľudí, ktorí ich zastupujú a máme sa s nimi o tom rozprávať a otvárať tie témy a jednoducho to riešiť. Lenže toto od vás absolútne nevidíme a keď aj prídu na výbor rôzne návrhy, tak tá diskusia, že to je akože naozaj jedna bieda, lebo tam nie je s kým diskutovať. Lebo keď aj otvoríme konkrétny problém, konkrétnu tému, tak proste zo strany koaličnej, ak tam teda vôbec poslanci prídu, tak je to nulová diskusia, hej? Nulová. A ja som teda čakala, že členovia výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj budú proste chrliť každé stretnutie, každú schôdzu, budú prichádzať s nápadmi, budú hovoriť, čo treba zlepšovať, budú sem prichádzať s tou legislatívou, ale vy si tu sedíte a nič, nič absolútne. No, takže však nech si to už samozrejme občania vyhodnotia sami, čo sa vám za tie štyri roky skutočne podarilo. Ďakujem veľmi pekne. Päť
|
Kolegyne, vážení kolegovia. Začnem tým, že Robert Fico dnes na výjazdovom rokovaní vlády opäť rozdával milióny eur samosprávam. Tieto vládne dotácie pre samosprávy sú absolútne nesystémové a netransparentné. Všetky dáta nám ukazujú z každého jedného výjazdu, že vláda ich rozdáva väčšinou podľa politického trička. Upozorňovali sme vás na to naozaj vo viacerých rozpravách. Čiže namiesto toho, aby ste riešili systémové zmeny, aby naše samosprávy nemuseli čakať na nejaké vládne dotácie, tak sem prichádzate len s takýmito, prepáčte za výraz, hlúposťami, ako je predĺženie volebného obdobia. Problém však nie je v dĺžke funkčného obdobia, ale v tom, že máme nefunkčné procesy, že máme príliš veľa malých obcí, že nevieme dneska čerpať eurofondy, že samosprávy nemajú dostatok finančných zdrojov. Tento návrh k predĺženiu volebného obdobia považujem v tejto dobe za úplný krok vedľa. Prišla s ním teda nielen Slovenská národná strana, ale aj strana akože regiónov, strana HLAS. A ja sa pýtam, či kolegovia z HLAS-u naozaj za 2,5 roka nevedia prísť s ničím iným, či naozaj nevedia našim samosprávam ponúknuť systémové riešenia. Úprimne, ja by som sa naozaj na vašom mieste za toto hanbila. Je to opäť len ďalšia ukážka lajdáckosti tejto koalície. Namiesto toho, aby ste za štyri roky urobili potrebné zmeny, po ktorých samosprávy volajú, tak vy prídete s čím? S predĺžením volebného obdobia. To pôsobí, ako keby im nemáte naozaj, čo iné ponúknuť, tak im ponúknete rok navyše vo funkcii. Skutočne skvelé. Aký bude mať toto vplyv na lepšie služby pre občanov, sa vás pýtam. Skúste mi to prosím, kolegovia z koalície, vysvetliť. Budem veľmi rada, keď sa vyjadríte aj napríklad vo faktickej, vidím, že pán Bartek sa tam vyškiera, tak možno, že môže sa k tomu vyjadriť, že, že, čo to prinesie pre naše samosprávy. Alebo kľudne vystúpte aj v rozprave. A ja neviem, ale teda, keď vy chodíte po tých obciach, tak starostovia, že prvé, čo vám hovoria, je to, že chcú mať funkčné obdobie o rok navyše? To ja by som veľmi rada teda chcela vedieť, že komu z vás toto povedali. Lebo nám teda nepovedali za 2,5 roka takéto niečo na našich výjazdoch ani raz. Nám hovoria to, že sú zahltení byrokraciou, že čakajú mesiace na povolenia, že čakajú mesiace na podpisy zmlúv, že čakajú mesiace na rozhodnutia, že čakajú mesiace na kontroly verejných obstarávaní, že nemajú stabilné financovanie a z toho vyplýva, že potom potom ľudia nemajú stále napríklad vodovody v našich obciach, že nemáme kanalizácie, že nemáme cesty, že nemáme mosty. Jednoducho nemajú dneska samosprávy peniaze na to, aby poskytovali kvalitné služby občanom. A teda vaším riešením je to, že chcete vlastne predĺžiť toto prostredie, v ktorom dneska naše samosprávy fungujú, o jeden rok navyše. Na prvý pohľad to môže pôsobiť ako pre niekoho dobrý nápad, možno až nejaká, že nevýznamná zmena, veď, čo je to jeden rok navyše, ale práve v tejto nenápadnosti sa skrýva ten problém. Ide o princíp. Ide o vzťah medzi občanom a voleným zástupcom. Ide o mieru kontroly, ktorú majú ľudia nad tými, ktorí rozhodujú o ich každodennom živote. A túto kontrolu ideme takto oslabiť. Máte pocit, že systém, že demokracia u nás funguje tak skvele, demokracia, ktorú aj vy teda stále oslabujete vašimi krokmi, že môžeme pristúpiť k zmene dĺžky volebného obdobia, lebo ja ten pocit naozaj dneska nemám. A štyri roky nie sú náhoda. Štyri roky sú podľa mňa dostatočne dlhé obdobie, aby schopný starosta alebo primátor dokázal ukázať výsledky, aby pripravil projekty, rozbehol ich a priniesol konkrétne zlepšenia pre obec alebo pre mesto. Ale samozrejme môže to urobiť vtedy, ak fungujú tie procesy, za ktoré zodpovedá aj štát. Ak je šikovný a má víziu a vie ju realizovať, štyri roky mu stačia na to, aby presvedčil občanov, že si zaslúži pokračovať. Nie počet rokov je dôležitý, ale to, ako my aj tu v parlamente nastavujeme procesy a potrebnú legislatívu. Aby sa mohli vytvárať proste pre tie podmienky pre tú samosprávu, aby dokázala lepšie vytvárať ako keby tie projekty aj dokázala lepšie poskytovať služby. A naozaj treba povedať, že ani predchádzajúce vlády Roberta Fica alebo posledných 20 rokov sa neurobili naozaj žiadne zásadné zmeny, ktoré by zlepšili fungovanie v našich samosprávach. A vrátim sa k tomu, že ak je podľa mňa ten starosta naozaj, že šikovný, tak dokáže určite aj tých ľudí presvedčiť o tom, že jednoducho tú funkciu si vie obhájiť, ak skutočne komunikuje otvorene, pomenováva aj tie problémy častokrát, s ktorými sa stretá, tak verím tomu, že tí ľudia mu dajú dôveru. Ale ak šikovný nie je a ak zlyháva, ak stagnuje, rozhadzuje peniaze alebo jednoducho nerobí nič, v takom prípade je štyri roky presne tá hranica, po ktorej majú občania možnosť povedať stačilo, vymeníme vás. Predĺžením na päť rokov im túto možnosť berieme alebo presnejšie odkladáme ju. A naozaj, že to nie je detail, to je rok života obcí a miest navyše pod vedením niekoho, kto si možno dôveru nezaslúži. A pýtam sa, preto komu naozaj táto zmena skutočne pomáha. Určite nie občanom. Tí prichádzajú o časť svojej kontroly a ukazujú nám to ináč aj prieskumy. Však určite ste ich aj vy zachytili, že ľudia nechcú, aby sa predlžovalo funkčné obdobie starostom, primátorom, županom. A samozrejme, ani táto zmena nepomáha ani samosprávam samotným ako takým, pretože ich problémy, ako som už povedala, sú naozaj úplne niekde inde. Naše mestá a obce dnes netrápi to, či majú volebné obdobie štyri alebo päť rokov, trápia ich rozpočty, ktoré sú naozaj napäté na prasknutie dneska aj vďaka vašim konsolidačným opatreniam. Trápi ich nedostatok investícií do infraštruktúry, trápi ich byrokracia, ktorá brzdí mnohé projekty, trápi ich odchod mladých ľudí, chátrajúce cesty, nedostatok kapacít v škôlkach, problémy so sociálnymi službami. Toto sú reálne problémy samospráv, ktoré by sme tu mali skutočne riešiť. A namiesto toho, aby sme ich riešili, tu diskutujeme o tom, že predĺžime funkčné obdobie voleným zástupcom. To má byť teda odpoveď na tie všetky výzvy, ktorým čelia slovenské obce, mestá a kraje? Buďme úprimní, čo je toto za falošnú skratku? Ako môže s takýmto návrhom prísť po 2,5 roku strana, ktorá si hovorí strana regiónov? To je obrovská, naozaj, že obrovská hanba, kolegovia. Pretože toto nie je žiadna reforma, toto je vaša pohodlnosť a vaša lajdáckosť, lebo ste za 2,5 roka naozaj pre samosprávy neurobili nič a ani ste sa na nič nezmohli iné, ako je teda predlžovanie funkčného obdobia samosprávam. Je to len naozaj pohodlné. Je podľa mňa pre stranícke štruktúry, ktoré si takto predlžujú čas bez nutnosti obhajovať svoju prácu pred voličmi. Nazvime teda veci pravým menom. Toto vyzerá ako stranícka podplácačka, ako snaha kúpiť si lojalitu a čas. A to je podľa mňa naozaj nebezpečné. Demokracia nestojí na tom, že si zvolíme zástupcov a potom im dáme čo najdlhšie pokoj. Demokracia stojí na pravidelnej konfrontácii s voličom. Na tom, že sa politici musia zodpovedať, že musia obhajovať svoje rozhodnutia, svoje výsledky aj svoje zlyhania. Každý rok navyše bez volieb túto zodpovednosť oslabuje. Argument, že päť rokov prinesie stabilitu, považujem naozaj za vysoko zavádzajúci. Stabilita predsa nevzniká z dĺžky mandátu. Stabilita vzniká z dôvery a zo schopnosti riadiť, komunikovať a prinášať výsledky. Ak niekto potrebuje päť rokov namiesto štyroch, aby stihol v úvodzovkách pracovať, potom je otázka, či je na správnom mieste. Ďalší argument, ktorý zaznieva, je efektivita, čiže menej volieb, menej nákladov. Áno, voľby niečo stoja, ale demokracia nie je najlacnejší systém a ani nemá byť. Cena za možnosť pravidelne meniť svojich zástupcov je cenou za slobodu a za kontrolu. Šetriť na tom, to je naozaj krátkozraké. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, Slovensko naozaj dneska nepotrebuje kozmetické zmeny. Nepotrebuje ani teda predlžovanie mandátov, potrebuje skutočné reformy na úrovni našich samospráv. Priniesť stabilitu a predvídateľnosť vo financovaní, upratať kompetencie a pozrieť sa na územie, že tu dnes máme 1855 obcí, menší Nepotrebuje ani teda predlžovanie mandátov, potrebuje skutočné reformy na úrovni našich samospráv. Priniesť stabilitu a predvídateľnosť vo financovaní, upratať kompetencie a pozrieť sa na územie, že tu dnes máme 1855 obcí menších ako 1000 obyvateľov. Pýtam sa, dokážu tieto obce zabezpečovať kvalitné služby pre svojich obyvateľov? Odpoveď asi poznáme všetci. Potrebujeme reformu financovania samospráv, aby mestá a obce mali stabilné a predvídateľné zdroje. Potrebujeme zjednodušiť procesy, aby starostovia mohli rýchlejšie realizovať projekty a potrebujeme podporiť regionálny rozvoj, aby sa rozdiely medzi regiónmi neprehlbovali. To sú témy, ktorým by sme sa naozaj tu mali venovať a mali by sme im venovať dostatok času. Ešte aj naozaj pán prezident, ktorý vzišiel zo strany HLAS, hovorí, že mu predĺženie volebného obdobia nedáva zmysel bez potrebnej reformy. Dokonca aj včera na stretnutí z MOS-u mal také vystúpenie, aj si ho teda zavesil na sociálne siete, kde presne týmto začínal, dokonca aj v popiske mal, že potrebujeme reformu verejnej správy a mňa naozaj veľmi mrzí, že nie, že stratili sme už 20 rokov, ale zase sme stratili ďalšie štyri roky. Vieme, ako dlho sa reformy pripravujú, ale vy ste zase ani len nezačali. Nič, ani čiarka. Ja som teda vo výbore pre verejnú správu a regionálny rozvoj, keď k tomu vyzývame na tieto debaty absolútny nezáujem. Zriaďujeme tu splnomocnenca pre územnú samosprávu, zriaďujeme tu nejakú radu vlády, zriaďovať sa tu teraz, som počula, má ísť nejaká komisia popri výbore, čiže po dva a pol roku tuto začíname a ešte ani len predstava nie je o tom, že vlastne čo, čo chceme, že aký vôbec vy máte plán so samosprávami, lebo naozaj, že ja som nevidela nič, absolútne nič od vás. A my určite na toto budeme pripravení. Ak sa nám podarí vyhrať budúci rok voľby, my máme pripravený plán a prinesieme konkrétne zmeny, aby sme na Slovensku pomohli našim samosprávam, aby sme pomohli regionálnemu rozvoju. A preto vás chcem na záver požiadať naozaj, že prestaňme vymýšľať hlúposti, pretože je to zásah do fungovania miestnej demokracie a nijak to našim samosprávam ani občanom nepomôže. Ak chceme silné samosprávy, potrebujeme silný vzťah medzi občanom a jeho zástupcom a ten sa buduje aj tým, že občan má pravidelnú možnosť rozhodnúť, či je spokojný. Štyri roky sú podľa mňa, že férový kompromis medzi stabilitou a kontrolou. Päť rokov tento balans podľa mňa narúša a odmietnime, prosím, tento návrh. A vráťme sa k tomu, čo Slovensko naozaj potrebuje. K skutočným riešeniam, nie k takýmto lajdáckym skratkám, ktoré tu vy teda prinášate. A ja ešte na záver naozaj, že dovolím si apelovať aj na kolegov z koalície, teda najmä, aby sa zamysleli nad tým, že opäť sme stratili ďalšie roky k tomu, aby sme pomohli Slovensko posunúť ďalej, aby sme skutočne prišli s nejakou zásadnou reformou, pretože tých problémov, ktoré dneska naše samosprávy majú, je obrovské, obrovské množstvo. Či sa pozrieme, čo sa týka kompetencií, či sa pozrieme na financovanie samospráv, že jedno jednoducho je nestabilné, nepredvídateľné, či sa pozrieme na to územie, že tu naozaj máme veľké množstvo malých obcí. My sme boli aj teraz na výjazdovom výjazde s naším klubom v okrese Levice a navštívili sme jednu obec a starosta dostáva 5000 € mesačne. Povedal, že polovicu z toho dáva na energie, polovicu zaplatí jednu zamestnankyňu, že na jeho plat ani neostáva, že musí to robiť spôsobom, že aj keď si niečo dá, tak musí vlastne niečo kúpiť, aby vôbec ten úrad fungoval. Čiže a toto nie je ojedinelý prípad. S týmto sa stretávame pri každom jednom výjazde. Máme už za sebou približne 10, ak dobre počítam. Čiže naozaj, že je to obrovský problém a vás to absolútne nezaujíma. Ja som za dva a pol roka tu nepočula žiadne riešenie, akože aj to ste sa odvolávali na nejaký pozičný dokument a keď ho združenia samosprávne predstavovali, tak nikto z najvyšších ústavných činiteľov tam ani neprišiel na to predstavenie v Bratislave. Čiže záujem mi to príde len taký na oko a naozaj dokazuje to fakt, že nevidím tu dneska reálne kroky k tomu, že by vás táto téma skutočne a úprimne zaujímala. A potom sem prídete s predĺžením funkčného obdobia. Ja to fakt nechápem. Nechápem. V tomto systéme, v akom dneska fungujeme, je podľa mňa rok navyše úplne, že absurdnosťou. Fakt, že absurdnosťou. Takže prosím vás o to, aby ste tento návrh odmietli a aby ste začali skutočne pracovať a nie iba sem teda chodiť stláčať gombíky, lebo ja som aj pána Hazuchu, to nevidím, ale aj hore sme minule viedli takú debatu. A tiež som si ho zastavila, som mu pripomenula, že aj keď sme tu riešili problém ohľadom vodovodov a kanalizácií, že sa ho budem každú jednu schôdzu pýtať, čo pre tú tému urobil. Aj som si to teda splnila. Túto schôdzu som ho ešte nestihla odchytiť, ale minule som sa o to pýtala. Padli len výhovorky. Ale vy ste vo strany, ktoré teda vládnu. Vy máte tie možnosti osloviť tých ľudí, debatovať s nimi. My sme sem priniesli s kolegom Michalom Sabom konkrétny návrh. Prišla nejaká kritika od vás. Aj vtedy sme povedali, tak si ho preberte, zlepšite tie veci. Máme tu správy Najvyššieho kontrolného úradu. Máme tu iné dokumenty, ktoré nám ukazujú, čo treba zmeniť a zlepšiť, ale vy to proste ignorujete. Ja toto fakt nechápem, že ako vy trávite ten svoj čas ako poslanci a poslankyne, že čomu sa venujete, kde sú tie výsledky, kde sú tie riešenia. Proste v akejkoľvek téme, napadlo ma toto v tom vodárenstve, lebo teda to som aj pána Hazuchu vyzvala k tomu, že nech príde s nejakými svojimi návrhmi, ale počula som zas len výhovorky a počítam, že keď ho oslovím na tejto schôdzi, tak si vypočujem to isté, že on proste nemôže nič robiť. No vždy vieme niečo robiť. Proste jednoducho na to sme tu, aby sme tie veci sa snažili, na to tu máme inštitúcie, na to tu máme konkrétnych ľudí, ktorí ich zastupujú a máme sa s nimi o tom rozprávať a otvárať tie témy a jednoducho to riešiť. Lenže toto od vás absolútne nevidíme a keď aj prídu na výbor rôzne návrhy, tak tá diskusia, že to je akože naozaj jedna bieda, lebo tam nie je s kým diskutovať. Lebo keď aj otvoríme konkrétny problém, konkrétnu tému, tak proste zo strany koaličnej, ak tam teda vôbec poslanci prídu, tak je to nulová diskusia, hej? Nulová. A ja som teda čakala, že členovia výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj budú proste chrliť každé stretnutie, každú schôdzu, budú prichádzať s nápadmi, budú hovoriť, čo treba zlepšovať, budú sem prichádzať s tou legislatívou, ale vy si tu sedíte a nič, nič absolútne. No, takže však nech si to už samozrejme občania vyhodnotia sami, čo sa vám za tie štyri roky skutočne podarilo. Ďakujem veľmi pekne. Päť
|
Pani Kramplová, namiesto toho, aby ste odpovedali na otázky, naozaj na relevantné otázky k danému zákonu, že ako to bude procesne fungovať, ak budú môcť sobášiť teda poslanci Národnej rady aj prezident, tak ste sa tu opäť len prišli vyvŕšiť a dať zo seba svoje negatívne emócie voči Progresívnemu Slovensku. A poprosím vás, pani Kramplová, prestaňte nás urážať. Prosím, my v Progresívnom Slovensku vedieme oveľa usporiadanejšie životy ako mnohí ľudia z koalície. A pani Kramplová, vy určite viete, že my sme tu ešte nevládli. Tak prečo klamete, že Progresívne Slovensko je za niečo zodpovedné? Ale vy tu vládnete 2,5 roka a voliči vám to ináč ukazujú, čo si myslia o vašich návrhoch zákonov aj o vašej práci ako poslancoch v prieskumoch. A pripomínam vám, že SNS nie je v prvej vláde. Vy ste tu boli aj v predchádzajúcich vládach a vieme, aké kauzy SNS má. Ale vy teda akože stále budete tvrdiť, že za všetko tu, za to, aká je situácia na Slovensku, môže Progresívne Slovensko, ktoré tu nikdy nevládlo. To je naozaj, že inak sa tomu nedá povedať, že vau. Pán poslanec Szabó ako posledný vystúpi s faktickou.
|
Tomuto sa povie byť odtrhnutý od reality, lebo čo riešia poslanci zo strany SNS? Možnosť obávať pre poslancov múku z hmyzu, Deň vlajky a iné absurdnosti. A na druhej strane na Slovensku máme skoro milión ľudí na hranici chudoby. Pán Danko, pán Lučanský, pani Kramplová, pán Garaj, týmto ľuďom necinknú na začiatku mesiaca tisíce € na účet. A pani Kramplová je schopná zvolávať doslova demonštrácie z dôvodu, že nejaký študent umenia vytvorí dielo o dvojkríži, ale to, že tu máme milión ľudí na hranici chudoby, to ju nezaujíma. A prečo toľko energie nedávate, kolegovia zo strany SNS, do riešenia chudoby na Slovensku? Títo ľudia niekedy žijú naozaj, že z 2 € na deň. Vy si to viete vôbec predstaviť? Čo ste urobili pre týchto ľudí za dva a pol roka, čo tu sedíte? No neurobili ste pre nich absolútne nič. A nie, že by ste problémy týchto ľudí riešili, ale vy ešte túto situáciu vašimi krokmi na Slovensku zhoršujete. Zvyšujete dane, zvyšujete odvody, vyháňate firmy, odnímate dávky týmto ľuďom. Toto je výsledok vašej dva a pol ročnej práce tu v tomto pléne. Takže gratulujem vám. Pán poslanec Dušan Kňažko, nech sa páči. Ďakujem veľmi pekne.
|
Za slovo, pán predsedajúci. Marek, ty si pomenoval viacero problémov, ktoré dnes naše samosprávy trápia a za dva a pol roka sme tu v pléne aj na výbore na mnohé z nich upozorňovali kolegov z koalície a vyzývali ich, aby sme ich aj riešili, ale vidíme, že ich tieto problémy absolútne nezaujímajú. A naozaj, že im je úplne jedno, akým spôsobom naše samosprávy dnes fungujú, že tu máme nefunkčné obce, kde starosta si nevie zaplatiť ani svoju mzdu, pretože nemá dosť peňazí a im je aj jedno, akým spôsobom sú zabezpečené služby pre občanov, či na to vôbec tie obce majú. A presne si povedal, že máme tu dneska 1855 obcí, ktoré majú menej ako 1000 obyvateľov. A táto vláda zobrala samosprávam milióny cez konsolidačné opatrenia. Teraz ignorujú to, že im hrozia sankcie kvôli dlhovej brzde a presne toto je prístup tejto vlády. Oni myslia len na seba a absolútne im je jedno, ako žijú ľudia na Slovensku. Pani poslankyňa Šrobová. Ďakujem veľmi.
|
Si teda nebudem klásť moc servítku pred ústa, ale naozaj pomenujem, teda aj však Zuzka to aj povedala, že toto je akože naozaj obrovská blbosť a ja neviem, že či sa už kolegovia zo SNS naozaj zbláznili, ale aby sme tu riešili to, aby mohli poslanci alebo prezident sobášiť, je naozaj veľká absurdnosť a máme tu na Slovensku milión, že milión problémov, ktorými by sme sa tu dneska mali zaoberať v rôznych oblastiach, každej jednej, do ktorej sa človek pozrie, tak vidí, že čo treba riešiť a mňa by ináč tiež zaujímalo, že ako chcete takúto vec ako keby, že aplikovať, že to vznikne nejaký web, kde sa potom budú ľudia prihlasovať a budú si vypĺňať v nejakej kolónke, teda, že kto koho by chceli, koho by si priali za toho sobášia, sobášiaceho, alebo ako, že možno toto by nám mohli kolegovia zo SNS ešte ozrejmiť, ale asi to vzniklo nejak tak. Ja neviem, že pri pive, keď bol Andrej Danko a niekto mu zavolal a opýtal sa ho, že teda: „Počuj, Andrej, nemohol by si ma zosobášiť?“ a teda však prečo ne, taký návrh zákona, že áno. Všelijaké absurdnosti sme tu už riešili a že tu čakáme už neviem, koľko je to dní, asi na stovky, na nejaké opatrenia, ktoré by mali pomôcť naštartovať ekonomiku na Slovensku a mali by reálne teda pomôcť Slovákom a Slovenkám, ale nie. My tu teda znova riešime včera rokovací poriadok, absurdný, čo sa tu dialo. Dneska teda sobáše, aby mohli teda sobášiť poslanci a prezident, tak ja ešte čakám, čo najnovšie príde na rad. Ďakujem. Poslať sa bol. Ďakujem. Ďakujem vám za slovo, pán predsedajúci. Vám za vaše.
|
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. Pán Gašpar a jeho kolegovia si teda schválili nový rokovací poriadok. A tak by naozaj ho v prvom rade podľa mňa mali dodržiavať, ale čo tu dnes vidíme, je, že pán Gašpar teda nevydržal ani hodinu, aby rokovací poriadok sám nezneužil. A ono je to podľa mňa s tým rokovacím poriadkom tak, ako keď pán Gašpar na tlačovej konferencii minulý týždeň vyzýval médiá aj občanov, aby nahlasovali politikov, ktorí šíria nenávisť a agresiu. Ja som naozaj skoro odpadla, keď som to pozerala a aj to ukazuje, že pán Gašpar sa na niečo hrá, ale v skutočnosti je to úplne iný človek ako to, aký obraz tu on o sebe sa snaží dať, aký je on teda veľmi slušný a chce dodržiavať poriadok a ja by som týmto využila aj tú možnosť, že pán Gašpar sa sem vrátil a ja by som mu teda na túto jeho výzvu, ktorú dal minulý týždeň, chcela zareagovať a rada by som mu teda nahlásila pána Blahu, aj pána premiéra Fica za ich mnohé nenávistné vyjadrenia a rovnako by som mu chcela nahlásiť aj pána ministra Kaliňáka, aj ministra Šutaja Eštoka. Kvôli ktorým výrokom, kvôli ich výrokom teda musel požiadať Rada by som mu teda nahlásila pána Blahu aj pána premiéra Fica za ich mnohé nenávistné vyjadrenia a rovnako by som mu chcela nahlásiť aj pána ministra Kaliňáka, aj ministra Šutaja Eštoka. Kvôli ktorým výrokom, kvôli ich výrokom teda musel požiadať ombudsman o policajnú ochranu, tak napríklad toto by sme mohli riešiť namiesto toho, že tu riešime výšivky na saku pána Hlinu. Ale dúfam, že ste ma teda, pán Gašpar, počul a že teda dostanem od vás potom aj nejakú reakciu, že či ste tieto nahlásenia, ako ste to vyzval na vašej tlačovej konferencii, teda aj riešil. Veľmi by som sa tomu potešila. Ďakujem. Pán poslanec z Vranova, nech sa páči s reakciou na fakt.
|