Vyhľadávanie v prepise rozpravy

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
26. 1. 2023 16:19:34 - 16:21:34 78. schôdza NR SR - 18.deň - B. popoludní Tlač 1429 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem. Pán Blaha, vy ako aj ďalší vaši kolegovia opakovane obviňujete ľudí z bývalej alebo súčasnej vládnej koalície z toho, že vás, že kriminalizujú opozíciu, že chcú zatvárať aj politikov. Ale pritom fakt je ten, že tak to, to koalícia iba rozviazala ruky Orgánom činným v trestnom konaní. A tie konajú v zmysle zákona. Ako či vždy je to kvalit, kvalitne konajú, no to tak o tom by sa dalo možno niekedy polemizovať všade sú ľudia takí aj onakí. Ale faktom je, že za mrežami skončili viacerí vaši nominanti či priatelia a nielen preto, že by ich boli obvine, boli obvinili spolupracujú z ich obvinení, ale sa priznali k trestným činom.
No a potom, keďže tak, a potom ako takto opakovane obviňujete vládnu koalíciu, tak sa prerieknete za tým pultom, že pokiaľ budete sa vrátite do vlády, tak vaša vláda vyšetrí údajné zločiny tejto, tejto, tejto vlády súčasnej. No to tak mi pripadá tak akosi, že podľa seba súdim teba.
A ďalšie, ďalšie ste nás obvinili, že sme nejakými agentmi Spojených štátov, že na vojne na Ukrajine zarábajú americká zbrojárska lobby, či pán Soros. No že ak by sme túto vašu absurdnú úvahu doviedli do úplnosti, tak najväčším podporovateľom americkej zbrojárskej lobby a pána Sorosa by bol zločinec Putin, ktorý poslal svoje vojská, aby napadli svojho suseda nezávislú Ukrajinu, v ktorej tam zabíjajú jej občanov vrátane žien, detí aj starcov. Podnikajú útoky na nielen na kritickú infraštruktúru, ale aj na jej domovy, aj na ľudské príbytky, dopúšťajú sa vojnových zločinov. A toto všetko vy bránite a hlásite sa k tomu. Môžte sa hanbiť.
12. 12. 2022 14:55:27 - 14:55:27 79. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1334 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (SaS) - poslanec NR SR -  
Ďakujem pekne. Pán poslanec Pročko, podľa sa vraj objímame tu so Sujom. Nuž nemáme k sebe blízko ani mentálne, ani fyzicky aké, že nejaké objatie. Napriek pokročilému veku si viem predstaviť skôr tu so šarmantnými kolegami, ani s niekým iným.
Monika Kozelová, že som vraj povedať, že obskúrni poslanci, ale ja som nič také nepovedal. Povedal som doslovne, že tu má nekritických a hlučných prívržencov. A pri tejto príležitosti sa len opýtam, či máme teda v pamäti to, že kto hovoril v súvislosti s podaním návrhu na vyslovenie nedôvery vláde o progresívnom puči, dúhovej revolúcii, prevrate ... (nezroz. vyslov.) prezidentského paláca, to sú všetko obvinenia na nerozoznania od Ficovho obvinenia o prevrate riadenom Sorosom z 5 avenue. A minimálne traja kolegovia z koalícii dokonca klesli ešte hlbšie, pretože povedali, že rovnako ako pri prvej, prvom prípade keď SaS pomohla vysloviť nedôveru vlády Ivety Radičovej, ako aj teraz, videli súvis s tým, že práve teraz návrh na stíhanie ľudí z Penty. No tak ak nie oni, tak ale ďalší prívrženci na sociálnych sieťach to rozvinuli a už tvrdili o tom, že títo nám dokonca platia.
Pán poslanec Svrček, ... diskusiách súhlasím, len musí byť na ňu vôľa z oboch strán. Pán Kočiš správne pripomenul, vláda je v menšine a tento osud si vybrala sama. Jednoznačne si to vybrala sama a naletela na nejakú "Vetrákovu 70", že to bude stačiť na schvaľovanie zákonov. No ako vidíš, vždy to nestačí a je s tým problém v prípade nedôvery. Pán poslanec Dostál to popísal absolútne presne, môj problém s premiérom Igorom Matovičom naozaj nie je osobný ako. Ale môj problém veľmi veľký s tým a o tom, ako on komunikuje, ako si on predstavuje výkon funkcie či už premiéra alebo ministra, alebo vôbec verejného funkcionára.
12. 12. 2022 14:40:27 - 14:40:27 79. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1334 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (SaS) - poslanec NR SR -  
Pán predsedajúci, páni ministri, kolegyne, kolegovia, chcel by som sa v čo najvyššej možnej miere, ale bez zbytočných emócií vyhnúť osobnej rovine. Pokúsim sa preto najskôr odľahčenou formou a následne s plnou vážnosťou popísať situáciu, v ktorej sa nachádzame, ako aj svoj osobný postoj. Režisérka Mariana Čengel Solčanská si všimla, že hlasovanie o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde Eduarda Hegera je plánované na utorok 13. decembra, teda na Luciu. S týmto dátumom sa podľa našich ľudových zvykov spája množstvo magických obradov. Jedným z nich je napísať meno niekoho, kto nám škodí, na papierik. Čie meno by som tak ako prvé napísal ja, zrejme jasné každému v tejto rokovacej sále. Nie preto, že by ten koho myslím, škodil mi osobne, či mojim blízkym, hoci pretože škodí nielen svojej strane, vláde, ktorú doposiaľ ovláda, parlamentu, kde dostatok verných, nekritických a hlučných prívržencov a sprostredkovane celému Slovensku, škodí nepriamo aj mne. Tomu koho meno by som na spomínaný papierik napísal, neprajem osobne nič zlé iba skromne pripomeniem, že nebyť práve jeho, dnes by sme v tejto situácii neboli. Ak nám akútne hrozia všetky tie zlé veci, ktoré tu spomínajú členovia vlády, či poslanci ... koalície teda, že ak vláda padne, ľuďom sa nedostane pomoci a budú sedieť v tme, v chlade a nebodaj aj hlade a na dôvažok bude nad nimi pomstychtivo práskať bičom Fico, ktorý prepustí všetkých svojich zo žalárov a nebodaj tam zavrie nás. Nakoľko ako je evidentné, apely pozostávajúce na jednej strane z uplakaných prosieb, na druhej obvinení a neraz aj urážok, sú neúčinné, prečo, páni kolegovia, neoslovíte toho, kto je hlavným hýbateľom každej udalosti od volieb v roku 2020, vrátane odvolávania vlády, aby v záujme Slovenska a jeho občanov prejavil dobrú vôľu, odlepil sa konečne z ministerskej stoličky a zachránil tak Slovensko pred vami prerokovaným smutným osudom.
Pokiaľ ide o mňa, pokiaľ by tak urobil a z vlády by si ako spoločníkov pribalil ministra vnútra a spravodlivosti, za odvolanie vlády by som ja osobne určite nehlasoval.
Zdôrazňujem, že je to môj názor, nie názor poslaneckého klubu, ktorého som členom. Včera v televíznej debate minister Naď povedal, že Igor Matovič svoju funkciu ponúkol členom poslaneckého klubu OĽaNO, ale na výzvy SaS vraj určite neodstúpi. Nuž, ja nie som člen SaS a vzhľadom na vek a ako aj na to, že sa už v politike nemienim angažovať, už do žiadnej strany, vrátane SaS, nevstúpim. Naviac pán minister priamo tu v sále opakovane povedal, že si ma vraj váži. Zopakovali to aj viacerí poslanci OĽaNO. Ak je to tak, skutočne v dobrom a úpenlivo ho prosím, aby v záujme Slovenska potlačil svoje ego a z vlády odišiel. Ak tak urobí, dovolím si tvrdiť, že k odvolaniu vlády ani nedôjde. Priznám sa, že sa necítim dobre, keď tu dnes takto stojím. Necítim sa dobre preto, že členmi vlády, ktorú máme odvolávať sú ľudia ako Rastislav Káčer, ktorého si pre jeho ľudské a diplomatické kvality nesmierne vážim. Ľudia ako Ján Budaj, o ktorom priatelia ochranári hovoria, že je najlepším ministrom životného prostredia v histórii Slovenska, či Jaro Naď, ktorý je podľa mňa, naozaj dobrým ministrom obrany a dôsledne stráži našu proeurópsku, proukrajinskú a euroatlantickú orientáciu.
No, ale stojím tu, napriek tomu, lebo inak nemôžem. Rovnaké slová pred 501 rokmi povedal istý mních vo Vorse pred cisárom Karolom V. a množstvom rímskych a cirkevných hodnostárov. Slová, ktoré poznačili históriu povedal preto, že nebol ochotný odvolať to, čo predtým napísal a rovnako ja, hoci ktorý sa s ním v ničom nemôže porovnávať, to hovorí preto, že rovnako nemôžem odvolať, zaprieť to, že som z vlastnej vôle a podľa svojho vedomia a poznania, podpísal. Nemuseli by sme tu takto stáť, keby niekto vypočul apel, ktorý sám nazval ultimátum, či vydieraním, správal sa racionálne a už v lete toho roku, keď koalícia na základe jeho rozhodnutia, zahodila ústavnú väčšinu a ocitla sa v menšine, sa bolo rozhodlo inak. Ale mohli sme tu stáť už aj skôr, mohli sme tu stáť po marca 2021, keď Igor Matovič ponúkol poslaneckému klubu ZA ĽUDÍ svoj nápad. Ten pozostával v tom, nechať ministrov za SaS, podať demisiu a následne vládnuť v trojkoalícii. Súviseli s tým ponuky kresiel a kadečo iného. Neprešlo to vďaka jednej ministerke a šiestim poslancom z tohoto klubu, ako aj dvom, ktorí z neho už predtým práve kvôli Igorovi Matovičovi odišli. Vláda by už vtedy bola stratila ústavnú väčšinu a premýšľajme spolu, ako dlho by pritom ako klub OĽaNO postupne opúšťali jednotliví poslanci, ... by stratila aj väčšinu prostú. A čo by za krátko nasledovalo.
Pýtajú sa nás, čo nám urobil premiér Heger. Nuž problém je skôr v tom, čo neurobil. Nie nám, ale čo neurobil ako predseda vlády, ktorý je zodpovedný za jednotlivých ministrov, ako aj za vládu ako celok.
Je to už dosť dávno, keď v roku 1992 stál pracovník prezidenta Václava Havla, vtedajší generálny prokurátor Českej a Slovenskej federatívnej republiky Ivan Gašpar. Hoci to netušil, bol tam kvôli tomu, že ako generálny prokurátor nekonal vo veci stíhania zločinov bývalého režimu a poslednou kvapkou bola krádež zväzkov ŠtB .. v Trenčíne. Tieto dokumenty boli neskôr opakovane zneužívané premiérom Vladimírom Mečiarom a Gašparovi, ale netušil, že práve toto bude dôvodom jeho práve v tej dobe, odvolania. Gašparovič potom ako prečítali odvolací dekrét, prekvapene zahabkal. "Pán prezident, ale ja som predsa nič neurobil." Václav Havel na to lakonicky povedal iba dve slová, "právě proto". No a v tom právě proto, je práve to čo nazývajú bratia Česi jadrom ... a to bolo čelom tu dnes takto stojíme a je pred nami dilema ako ďalej. Ja môžem povedať za seba, že tak ako tu povedali kolegovia, zajtra za pád vlády, pokiaľ teda si pán minister, a teda reálne skutočný premiér, pán Matovič, nevstúpi do svedomia, a teda v záujme záchrany Slovenska nepodá demisiu a ako som už aj povedal, nepribalí k sebe ešte minimálne dvoch ministrov, za vyslovenie nedôvery vláde, zahlasujem. Ďakujem.
12. 12. 2022 12:40:01 - 12:42:05 79. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 1334 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem. k dôvodom, ktoré vymenovala kolegyňa Janka Cigániková pridám ďalšie a k takým k tejto téme vyjadrili osobnosti v ankete Denníka N. Ktoré sa vyjadrovali k tomu, či by bolo pre krajinu lepšie, keby vládla vláda Eduarda Hegera alebo padla a či sú za predčasné voľby. K tomu dodám jedno, že ja za predčasné voľby nie som, preferujem prvé dve možnosti a som ochotný za ne zahlasovať len vtedy, ak by chaos presiahol akúkoľvek únosnú mieru. A pritom iba pripomeniem, že chaos, určitú miestu chaosu tu máme už aj teraz.
Iveta Radičová sa vyjadrila takto. Po páde nenastane väčší chaos ako doteraz. Vláda padá kontinuálne bez ohľadu na to, či jej parlament dôveru vysloví alebo nevysloví. Ivan Mikloš, radšej hrozný koniec ako hrôza bez konca. Soňa Szomolányi, predčasné voľby môžu vliať nádej. Miroslav Beblavý, zmena príde tak, či tak. Lucia Žitňanská, odmietam predstavu, že Slovensko nemá alternatívu. Sociológ Michal Vašečka, skaza je už dokonaná. Gratulujem nám tu všetkým. Antický homérovský príbeh ako vyšitý. Plávame ako Odyseus medzi Scyllou a Charibdou. Tridsaťtri rokov po novembri 89 je nám znovu podsúvaná falošná dilema a ja osobne už mám všetkého toho vydierania plné zuby. Odmietam vidieť svet v kategóriách v tých našich a v tých ich. Máme problematickú vládu, ktorá dávno nie je protikorupčná, nemá väčšinu v parlamente a spolieha sa na hlasovanie obskludných postavičiek. Ďakujem.
12. 12. 2022 12:10:01 - 12:11:31 79. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 1334 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Aby sa to pre vždy vysvetlilo, vysvetlím prečo som nehlasoval za návrh na vyslovenie nedôvery Romanovi Mikulcovi. Nebolo to preto, že by som pána ministra Mikulca považoval za kompetentného ministra. Signály o jeho nekompetentnosti dorazili dokonca aj do klubu OĽANO, ktorý ho nominoval a viacero poslancov samotného tohoto klubu nie je spokojných s jeho prácou. Ale hlavnými dvomi dôvodmi prečo za to nehlasoval bolo to, že v odôvodnení mu je vyčítané, sú mu vyčítané údajné zlyhania vedúce k hrubému zneužívaniu trestného práva na boj s opozíciou, porušovaniu princípov právneho štátu. Toto je pre mňa dôvod absolútne falošný a nepravdivý, pretože k ničomu takémuto nedochádza, práve naopak. Toto je niečo, čo si ja práve na Ministerstve vnútra a na orgánoch činných v trestnom konaní cením. A druhým, nemenej vážnym dôvodom bolo, že pod návrh na odvolanie boli podpisy poslancov ako Miroslav Suja či Miroslav Mazurek. Za návrhy, pod ktoré sa podpíšu takíto ľudia ja hlasovať nikdy nebudem.
9. 12. 2022 13:25:09 - 13:27:28 79. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 1334 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne. Vážený pán minister, milý Jaro, ďakujem ti za tie veci, ktoré si tuná povedal. Bolo to skutočne pekné a hlboko ľudské, čo hovoríš. A veľmi ma mrzí, že sme v pozícii, v akej sme, ty a ja, napríklad osobne. A povedal si, že čo sa raz rozbúra, lebo je ťažké zlepiť dokopy. No to je pravda. Ale ako povedal klasik, kde je vôľa, tam je cesta. A nič nie je nemožné. Povedal to aj včera Richard Sulík, že si vie predstaviť vládu, v ktorej by boli, napríklad ľudia ako pán Rastislav Káčer alebo pán Hirman. A ja doplním, že si nielenže viem predstaviť, ale veľmi by som uvítal, keby vznikla vláda, v ktorej by boli mená ako Jaro Naď, Janko Budaj a namiesto pána Vlčana znovu Janko Mičovský napríklad, a namiesto pána ministra vnútra napríklad Gábor Grendel. To by som si vedel predstaviť. A je veľká chyba, že sme túto debatu neviedli skôr. Pretože na to bol priestor počas celý prázdnin. Až vtedy namiesto toho, aby sa vec, ktorá bola vlastne takým priam posledným akoby zúfalým gestom SaS na to, že sa teda v tej pozícii vládnej necíti komfortne a nedokáže ako sa v nej ďalej zotrvať preto, čo robí jeden nemenovaný minister, boli reakcie také, že čo nejaká stranička, ktorá leda prekĺzla do parlamentu dáva akési ultimáta tým, ktorí ten, tie voľby vyhrali. A skĺzlo do takej roviny aj vzájomných všelijakých útokov. Ale keby boli prišli takéto ústretové stanoviská alebo aj to, ktoré teraz predniesli ľudia z demokratickej platformy OĽANO. A myslím si, že aj tí, ktorí tam nie sú z OĽANO to cítia podobne, nemuseli by sme byť súčasne v tejto situácii. A to ma úprimne mrzí.
8. 12. 2022 18:55:04 - 18:55:41 79. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1334 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem, pán minister. Oceňujem, že ste vaše vystúpenie bolo korektné. Nie všetky tak vystúpenia takými boli a napriek tomu neviem, či ste niekoho teda odradili od toho, aby zahlasoval za pád vlády. Ale ako som tak pozeral na bývalého pána ministra a v súčasnosti pána poslanca Mičovského ako sa po vašom tom ako ste začali hovoriť, začal rýchlo baliť a opustil sálu, tak som začal mať obavy, či ste jedného ešte nezískali.
7. 12. 2022 14:55:04 - 14:55:04 78. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (SaS) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
34.
Ďakujem za reakcie napred na pána predkladateľa. Myslím si, že medzi nami nie je nejaký závažný rozpor v tom, čo ste hovorili, až na to teda, že vy navrhujete to referendum v tejto veci a ja s tým nesúhlasím. Ale spomenuli ste to Švajčiarsko a tu si myslím, že sa obaja tiež zhodneme, lebo ste teda vy spomenuli, že to je krajina s úplne inými historickými skúsenosťami a tí občania si na tie nielen desaťročia, priam stáročia zvykli, že s tým, že majú právo o niečom rozhodovať súvisí aj zodpovednosť. A obávam sa, že u nás, aj to ste v podstate spomenuli, že vzhľadom na dedičstvo predchádzajúce a ešte aj tej ďalšej totality, občania to zvyknutí nie sú. Vo voľbách dajú hlas na základe nejakého náhleho poryvu duše niekomu a vzápätí sú to schopní na druhý, tretí deň oľutovať.
K pánovi Sujovi, no tak taká poznámka, že som liberál, no neviem, či som celkom liberál, mám 74 rokov a to v tomto veku človek je aj v mnohom skostnatený či konzervatívny. Ale ak vy tvrdíte, že nejakou charakteristikou liberalizmu je potieranie slobôd nejakých, tak to ste teda na hlbokom omyle. Je to pravý opak. Charakteristikou všetkých obyvateľov totalitných režimov je práve nenávisť ako osobným slobodám.
A pán Kočiš, len jedna vec. Teda vy tam hovoríte, že nejaké science fiction som spomínal. No nie, to nie je science fiction a nehovoril som, že sa prostredníctvom referend dostali k moci, ani Napoleon, ani Hitler sa nedostali prostredníctvom referend, ale práve prostredníctvom referend značne rozšírili svoje kompetencie a právomoci. A zverili im ich to prostredníctvom referend nimi dobre motivovaní a ich demagógiou zavedený ľud.
7. 12. 2022 14:40:04 - 14:40:04 78. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (SaS) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
24.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Pani poslankyňa, páni poslanci, bez toho, aby som chcel akokoľvek podsúvať predkladateľovi nejaké zlé úmysly nadviažem na to, čo povedal už kolega Lehotský. Slovensko funguje na princípe zastupiteľskej parlamentnej demokracie. A v tomto systéme je referendum ako nástroj priamej demokracie tak trochu cudzorodým až kontaminujúcim prvkom. Ale inštitút referenda máme a možnosť, aj občania prostredníctvom neho majú možnosť vyjadriť sa ku mnohým otázkam verejného záujmu s výnimkou základných ľudských práv a slobôd a vecí týkajúcich sa peňazí, teda daní, odvodov či štátneho rozpočtu.
Nie náhodou ale že viaceré zavedené parlamentné demokracie inštitút referenda vôbec ani nepoznajú. Ináč otázka referende referenda sa venoval František Šebej, ktorý v tejto sále strávil pomerne dosť, možno časť svojho života. On túto problematiku spracoval vo viacerých blogoch. A priamo v nich na historických príkladoch ilustroval, ako sa práve prostredníctvom referenda, a nielen jedného, ale série referend, dostali k moci a podstate rozšírili svoje právomoci napríklad Napoleon Bonaparte a Adolf Hitler. Z toho je vidieť, že dobre motivovaný ľud dokáže prostredníctvom referenda urobiť veci, ktoré môžu mať veľmi neblahé následky. A ja preto osobne, hoci teda vravím, referendum u nás je akceptované a táto otázka, či je možné dnes skrátiť volebné obdobie nie vyňatá z tejto právomoci. Ja sa osobne prihováram, že považujem to za veľmi nevhodné a skutočne ako to povedali viacerí, dá potom možnosť na permanentnú volebnú kampaň, ktorá prehluší ako všetko ostatné, a tá strana alebo tie strany, ktorým občania vo voľbách vyslovia svoju dôveru a umožnia im zúčastniť sa na spravovaní vecí verejných, potom nemajú žiadnu možnosť vlastnej realizácie, vlastného programu stále pod tlakom populistických vystúpení tých, ktorí vo voľbách buď neuspeli, alebo ak aj uspeli, nestali sa súčasťou vlády.
Preto ja osobne túto otázku ako nepovažujem za dôvodnú a ja osobne za to hlasovať nebudem. Ďakujem.
7. 12. 2022 12:40:07 - 12:40:07 78. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
145.
Ďakujem pani poslankyni Kolíkovej za to, za pozmeňovací návrh, ktorý umožňuje kultivovaným a ústavne akceptovateľným spôsobom v nevyhnutnom prípade skrátiť volebné obdobie. Je to vo veľkom kontraste s tým, čo sa navrhuje v pôvodnom návrhu zákona, teda možnosťou skrátiť, skrátiť volebné obdobie referendom. Prečo? Jasným prípadom je to, ako s referendom zaobchádza strana SMER, ktorá v spolupráci s extrémistami dva roky burcuje verejnú mienku, dvíha vášne spoločnosti. Potom príde, zozbiera podpisy, príde s nejakými otázkami, ktoré predloží pani prezidentke, a tá, keďže je viazaná dodržiavaním zákonov a tým, že má dbať na ústavnosť, sa celkom oprávnene obráti na Ústavný súd, pretože jedna z jej, z tých otázok na ňu pôsobí dojmom, že odporuje Ústave Slovenskej republiky. No a čo sa stane potom, keď Ústavný súd dá za pravdu pani prezidentke?
SMER, jeho predseda a ďalší útočia na pani prezidentku, nazývajú ju Sorosovou slúžkou, americkou agentkou a zorganizujú ďalšie zbieranie podpisov na ďalšie referendum, kde je opäť jedna z otázok, s ktorou sa musí obrátiť na Ústavný súd. Ústavný súd konštatuje, že jedna z tých otázok odporuje ústave, no a pani prezidentka potom na základe toho vyhlási referendum len s jednou otázkou. No a keď strana SMER vidí, že podľa prieskumov verejnej mienky, že referendum zrejme nebude úspešné, príde zrazu s návrhom, aby petičný výbor mohol už vystaviť vyhlásené referendum, aby teda pani prezidentka bola dokonca povinná už ňou vyhlásené referendum zrušiť.
7. 12. 2022 11:55:07 - 11:55:07 78. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
123.
Rovnako ako v prípade už spomínaného návrhu na zníženie trestov za ekonomickú trestnú činnosť je dôležité nielen čo je tam povedané, ale aj kto to hovorí. No tak povedzme si, kto sa tuná angažoval bezprecedentných, podľa mňa, veľmi nepríjemných a urážlivých útokov na pána špeciálneho prokurátora. V prvom rade to bol človek, o ktorého prípadnom vydaní na väzobné stíhanie rozhodoval tento parlament, žiaľ, na takéto väzobné stíhanie o tom, aby sudca rozhodol o väzobnosti ani neumožnil, pretože za toto nehlasovali, ale komplet poslanecký klub jednej z vládnych strán a dvaja poslanci a dve poslankyne najsilnejšej vládnej strany. Potom sa tu angažujú v urážkach špeciálneho prokurátora ľudia, ktorí sa tu dostali na kandidátke extrémistickej strany, ktorej predseda bol už právoplatne odsúdený za používanie neonacistických symbolov, a to konkrétne poslanec, ktorý bol rovnako právoplatne odsúdený za rasistické výroky, ďalší poslanec, ktorý v minulosti cvičil ľudí mafiánskeho bossa, mnohonásobného vraha a ktorý, pokiaľ viem, v súčasnosti čelí trestnému stíhaniu za ekonomické trestné činy na pôde banskobystrickej župy. Tak nám tu pekne vzniká také spojenectvo akejsi červeno-hnedej koalície, ktorej v pozadí neraz drží palce a s ňou spolupracuje aj nemenovaná strana, ktorá je vo vláde, a preto je, myslím, je to veľkým mementom, aby do budúcnosti návrat takýchto síl aj s podporou ďalších nepripustili.
7. 12. 2022 9:40:07 - 9:40:07 78. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
24.
Ďakujem pekne a ďakujem, samozrejme, aj pánovi špeciálnemu prokurátorovi za jeho vystúpenie a chcem povedať, že na rozdiel od generálneho prokurátora má moju plnú podporu. Ďakujem mu aj za to, že upozornil na veci, ktoré sa týkajú návrhu na bezprecedentné zníženie trestov za ekonomickú kriminalitu a že je dôležité nielen to, kto takýto návrh podáva, najmä ak ide o dlhoročného obchodného spoločníka Pána X, že je dôležité aj to, kedy, v akom čase takýto návrh niekto podáva, a je to v čase teda, keď už viacerí ľudia z prostredia vysokej politiky či ich nimi chránení oligarchovia majú na krku buď obvinenie, alebo sa obávajú, že v blízkej dobe na nich dojde. A preto si, preto chcem povedať, že dúfam, že v tomto parlamente nikto, komu záleží na očiste spoločnosti, komu záleží na tom, aby sme sa vysporiadali s minulým obdobím, aby sme sa vysporiadali s ľuďmi, ktorí okrádajú ľudí tejto krajiny, nezdvihne ruku a nech nepodporí návrh zákona pána Tarabu.
Ďakujem.
6. 12. 2022 18:56:16 - 18:57:39 78. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
184.
Ďakujem pekne kolegovi Ondrovi Dostálovi, ako aj ďalším, ktorí teda tuná naozaj precízne zhrnuli dôvody, pre ktoré by pán Žilinka nemal zastávať úrad generálneho prokurátora. A to plním takú už jednu len akoby čerešničku na torte, keď pán generálny prokurátor, ktorý by mal byť garantom dodržiavania zákonnosti v štádiách na tých najvyšších miestach, si dá na sociálnu sieť, a nie na nejaký svoj osobný profil, do toho by ma nič nebolo, ale na profil s názvom Maroš Žilinka, generálny prokurátor Slovenskej republiky, v statuse sa pochváli stretnutím s nemenovým bývalým exprezidentom a stretnutie s ním označuje za mimoriadne obohacujúce. Ide o stretnutie s človekom, ktorého rozhodnutia v najvyššej funkcii označil Ústavný súd za protiústavné. Obidve boli mimoriadne kontroverzné. V prvom prípade išlo o zbavenie mandátu poslanca proti jeho vôli a v druhom prípade o nevymenovanie právoplatne zvoleného generálneho prokurátora do jeho funkcie.
30. 11. 2022 17:55:03 - 17:57:01 78. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní 2 Tlač 1193, 1266 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
89.
Ďakujem kolegovi Dostálovi za to, že veľmi trefne poukázal na priepastný rozdiel medzi tým, ako svoj návrh rozpočtu uvádzali bývalí ministri financií a ako svoj návrh rozpočtu dnes uvádzal minister Matovič. Ten totiž o návrhu rozpočtu nepovedal prakticky vôbec nič a namiesto toho, ako je jeho zvykom, urážal a dehonestoval svojho bývalého koaličného partnera. A pod spŕškou urážok ho vyzval, aby sa správal zodpovedne a rozpočet podporil. Ak privrieme jedno oko a druhé si vypichneme a slová Matoviča budeme považovať za svojsky, svojský spôsob morálneho apelu, nebude na škodu odcitovať slová komentátorky Nataše Holinovej, ktoré znejú takto: „Človek, ktorý mal dva mesiace času, aby dôkladne zvážil, či uprednostní verejný záujem na udržaní väčšinovej vládnej koalície, alebo svoju vládnu funkciu. Aké právo na morálny apel má človek, ktorý disponuje dostatočnou machialistickou inteligenciou, aby vedel posúdiť, aké následky prinesie jeho osobné rozhodnutie. Keďže si sám vybral, že pre neho je najvyššou prioritou zotrvanie na ministerskom poste, a nie väčšinová vláda, ako môže od nich žiadať, aby odvrátili v „koniec sveta", ktorý svojim rozhodnutím privolal. Výzva, myslite na ľudí a na ich blaho je určite správna, ale nie z úst politika, ktorý myslel a myslí iba na seba a na svoje pretrvanie vo svetle reflektorov."
9. 11. 2022 16:25:28 - 16:25:28 75. schôdza NR SR - 8.deň - B. popoludní 2 Tlač 1285 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne. Teším ma, že s poslancom, s kolegom poslancom Pročkom máme rovnaký cieľ, ktorým je akiste to, aby v justícii pôsobili iba čistí, slušní a nevydierateľní sudcovia a sudkyne. No ale potom, čo z Kočnerovej, čo vybublalo z Kočnerovej Threemy a po tom, ako sme sa dozvedeli o štátnej tajomníčke Jankovskej, a po tom, ako bolo v rámci akcie Búrka zadržaných trinásť sudkýň a sudcov a štrnásty sudca nebol zadržaný iba preto, lebo sa rozhodol svedčiť, a po tom, čo následne v akcii Víchrica boli zadržaní ďalší štyria sudcovia na základe výpovedí toho, ktorý teda nebol zadržaný, lebo svedčil, máme všetky dôvody dožadovať sa toho, aby sudcovia, ktorí nastúpia do, do nových, do novosformovaných súdov, absolvovali previerky, aby sme vylúčili tú možnosť, že znovu prídu nejaké akcie Víchrice a Búrky a my budeme otvárať oči, že koho vlastne to všetkého máme v tej justícii, pretože toto, tento počet zadržaných môže byť teoreticky len takým, takým vrcholom, špičkou ľadovca a na tie pomery v justícii v minulosti boli naozaj žalostné.
8. 11. 2022 18:40:00 - 18:40:00 75. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1249 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
163.
Ďakujem.
Pán Kuffa, vy ste ma nedávno pri rozprave o podobne nezmyselnom návrhu zákona, ste sa vyjadrili na moju adresu, že podľa vás by som vzhľadom na môj vek mal mať viac rozumu. Ako vás tak dnes počúvam, je jasné, že to, čo tu aj dnes tvrdíte, je neprimerané nielen vášmu, tiež už zrelému veku, ale ani storočiu, či dokonca tisícročiu, v ktorom žijeme. Vaše tvrdenia sú zmesou či skôr gulášom stredovekých povier a moderných konšpiračných nezmyslov, ktoré nemajú nič spoločné so súčasnou mierou vedeckého poznania a konečne ani so zdravým rozumom. Aj deti majú právo dozvedieť sa v primeranom veku a primeraným, nezraňujúcim spôsobom, že všetci ľudia nie sú rovnakí, že medzi ľudskými bytosťami, či, ak chcete, božím stvorenstvom sú aj ľudia, ktorí sú trochu iní ako tí ostatní a že aj oni, hoci tvoria menšinu, majú rovnaké práva ako všetci ostatní, ktorí tvoria väčšinu, a že aj ich má Boh rád rovnako ako tých ostatných.
27. 10. 2022 9:10:16 - 9:10:16 75. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
16.
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som ako určený spravodajca predniesol spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 315/2001 Z. z. o Hasičskom a záchrannom zbore v znení neskorších predpisov (tlač 1099).
Výbor pre obranu a bezpečnosť ako gestorský výbor podáva Národnej rade spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky.
Národná rada uznesením č. 1621 z 23. septembra 2022 pridelila vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 315/2001 Z. z. o Hasičskom a záchrannom zbore v znení neskorších predpisov na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru a výboru pre obranu a bezpečnosť ako gestorskému. Výbory prerokovali predmetný návrh zákona v stanovenej lehote.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona. Výbory Národnej rady, ktorým bol návrh zákona pridelený, zaujali nasledovné stanoviská: Ústavnoprávny výbor uznesením č. 571 z 13. októbra 2022 odporučil Národnej rade návrh zákona schváliť. Výbor pre obranu a bezpečnosť uznesením č. 187 zo 17. októbra 2022 rovnako odporučil Národnej rade návrh zákona schváliť.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov vyjadrených v ich uzneseniach uvedených pod bodom III tejto správy a v stanoviskách poslancov vyjadrených v rozprave k tomuto návrhu zákona odporúča Národnej rade návrh zákona schváliť.
Gestorský výbor ma určil ako spoločného spravodajcu, aby som vystúpil na schôdzi Národnej rady k uvedenému návrhu zákona v druhom a treťom čítaní a predniesol spoločnú správu výborov a odôvodnil návrh a stanovisko gestorského výboru.
Spoločná správa výborov k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 315/2001 Z. z. o Hasičskom a záchrannom zbore v znení neskorších predpisov v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť č. 196 na svojej 84. schôdzi.
Ďakujem, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu, pán predsedajúci.
26. 10. 2022 17:55:02 - 17:55:02 75. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní 2 Tlač 1247 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (SaS) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
90.
Ďakujem za slovo. Myslím si, že aj zbežný pohľad na mňa prípadnému pozorovateľovi napovie, že vzhľadom na vek je mi podstatne bližšia doba dinosaurov ako doba kryptomien. Napriek tomu vnímam ratio a logiku toho, čo tu kolegovia Cmorej a Viskupič a konečne aj kolega Beluský k téme povedali, a preto návrh zákona rád podporím. Ďakujem. (Potlesk.)
26. 10. 2022 15:25:01 - 15:25:01 75. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1242 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
63.
Ďakujem pekne. Veď sme za jedno, pán poslanec. Lebo že ja som tu konečne aj v tom príspevku krátkom v rozprave povedal, že rovnako ako sú pre mňa neakceptovateľné názvy ulíc alebo čohokoľvek, nejakých verejných priestranstiev pomenovaných po exponentoch jednej totality, tak rovnako a nemenej určite aj po predstaviteľoch totality tej druhej, ktorá navyše trvala podstatne viac ako a ešte zničila viac životov na Slovensku, by som povedal.
26. 10. 2022 15:10:01 - 15:10:01 75. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Benčík, Ján (SaS) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
55.
Ďakujem, pán predsedajúci. Kolegyne, kolegovia, budem krátky, bude to len krátke improvizované vystúpenie.
Chcem poďakovať kolegovi Valáškovi za návrh tohto zákona. Názvy ulíc pomenované po exponentoch či už vojnovej slovenskej republiky, ktorá bola nepochybne fašizoidným štátom a verným spojencom Hitlerovej tretej ríše až do trpkého konca, ako aj po exponentoch komunistickej totality, sú pre mňa a myslím, že aj pre väčšinu demokraticky zmýšľajúcich občanov Slovenska neakceptovateľné a preto každá zmena zákona, ktorá ich umožní vymazať z verejného priestoru, je pre mňa vítaná, rád ju podporím.
Ďakujem.