Vyhľadávanie v prepise rozpravy

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
5. 5. 2022 11:57:30 - 11:58:44 65. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saková, Denisa (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Tak ako pán predseda povedal, myslím si, že všetci kolegovia, ktorí tu dnes nesedia, by nám mali dať za pravdu, že jednoducho tu už niekoľko nie týždňov, ale niekoľko mesiacov hovoríme o tom, že potrebné je spraviť pre Slovensko aj zákon lex Ukrajina, pardon lex Slovensko, nielen lex Ukrajina, ktoré pomôže aj našim občanom v tejto ťažkej situácii. A tak ako to bolo spomenuté niekoľko návrhov v rámci či už pomoci zvyšovania cien energií, alebo či už zvyšovania cien potravín, alebo či už pomoci, ktoré sme navrhli pre dôchodcov sme predkladali. A je to smutné, pretože veľakrát sme boli dotazovaní práve zo strany vládnej koalície, aby sme už len nekritizovali a predkladali nejaké návrhy. A keď tie návrhy predkladáme a doposiaľ ich bolo 25 a dnes predkladáme ešte ďalšie, tak nikto z vládnej koalície sa týmito, keby nie že odkopíruje, ale keby sa nimi aspoň troška týmito návrhmi inšpiruje a na základe týchto návrhov s nami si dá krátku diskusie a kľudne si to spravte ako vlastné zákony, vlastné podmieňovacie návrhy, len prosím vás, už pre slovenský národ niečo robte.
3. 5. 2022 10:55:06 - 10:55:23 65. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saková, Denisa (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
98.
Pán predsedajúci, ja by som len chcela podotknúť, že pokiaľ sledujete nás, ako fotíme, tak by som chcela vás poprosiť, aby ste sledovali tribúnu, kde sú novinári a fotia nás, a im to zakázali. Ďakujem. Aby platil rovnaký meter. Ďakujem veľmi pekne.
3. 5. 2022 10:15:34 - 10:17:17 65. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saková, Denisa (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
54.
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Vážený pán predseda, v tvojom prejave si absolútne vystihol základné a jedinú, základnú a jedinú snahu tejto vlády, a to je prekryť ich neschopnosť, ich zlyhania a neprofesionalitu viesť túto krajinu a vytrhnúť ju z tej krízy, v ktorej sa nachádza a dokonca neprofesionalitu zabrániť ešte väčšej katastrofe, do ktorej sa krajina, táto krajina rúti. Namiesto toho koalícia ponúka nášmu národu hry, krvilačné hry, ktorých cieľom je zlikvidovať opozíciu. Presne tú opozíciu, ktorá v demokratickej spoločnosti má jedinú zásadnú zodpovednosť, a to je dávať spätnú väzbu vláde a celej koalícii ohľadom jej krokov, ktoré podniká v procese riadenia tejto krajiny. A čo je ešte horšie, predstavitelia tejto koalície dnes svojou krvilačnosťou prenasledujú každého jedného, kto sa im postaví. A to nielen opozičných politikov, ale dokonca vyšetrovateľov, policajtov, prokurátorov, sudcov a ešte aj predstaviteľov akademickej obce a iných stavovských organizácií. Veľmi smutné pre celé Slovensko a veľmi smutné aj pre celý slovenský národ.
A tak ako si povedal, Slovensko dnes absolútne nie je demokratickým štátom a nie je ani právnym štátom, kde platí spravodlivosť. Máme tu spráchnivený systém, v dôsledku ktorého vydávame poslancov do rúk politického revanšu.
27. 4. 2022 17:14:37 - 17:15:59 64. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1009 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saková, Denisa (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
70.
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ďakujem kolegom za podporné faktické poznámky.
Možno by som sa vyjadrila len ku kolegyni pani, pani poslankyni Pleštinskej. Ja musím povedať, pani poslankyňa, že mne je vás úprimne ľúto, že ste dnes vychytili tento horúci zemiak, a nechápem, prečo ste proti tomu neprotestovali, pretože skutočne ešte tie dôvody, ktoré vám napísali, sú dôvody, ktoré absolútne nie sú pravdivé, pretože migračnú krízu, keď už o to ide, rieši migračný úrad, kde je nominant pána ministra, rieši ju hlavne úrad hraničnej a cudzineckej polície, kde šéfa riaditeľa hraničnej a cudzineckej polície takisto menoval do funkcie pán minister vnútra. A zároveň, keď je sekcia krízového riadenia, tak sekcia krízového riadenia jednotlivé veci a jednotlivé pokyny rozdáva okresným úradom a vy ako starostka to dobre viete. A kto sú prednostovia okresných úradov, ktorí vyhlasujú mimoriadnu situáciu? No predsa nominanti OĽANO. Takže neviem, o akých ľuďoch vy to hovoríte.
A keď už ide o to, ministerstvo vnútra má 50-tisíc zamestnancov. To akože 50-tisíc zamestnancov bola moja nominácia?
Ďakujem pekne.
27. 4. 2022 16:47:23 - 17:04:55 64. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1009 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saková, Denisa (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
58.
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážení poslaneckí kolegovia z koalície aj opozície, vážení občania Slovenska, opäť sme sa tu raz zišli na mimoriadnom rokovaní Národnej rady Slovenskej republiky k odvolávaniu člena vlády, ako to tu už odznelo od mojich poslaneckých kolegov, opäť sme sa tu zišli k odvolávaniu nominanta OĽANO na čele ministerstva vnútra pána Romana Mikulca.
Za dva roky bol pán minister Mikulec odvolávaný niekoľkokrát. Presne trikrát a dnes je tomu štvrtýkrát. A myslím si, že ak pán Mikulec toto odvolávanie ustojí, tak som si istá, že vy všetci len potvrdíte to a budete rukojemníkmi toho, čo sa na ministerstve vnútra deje. A ďalej som si určite istá, že ak pán minister vnútra zostane vo funkcii, tak sa tu opäť možno o niekoľko týždňov znovu stretneme k jeho ďalšiemu odvolávaniu a možno tie dôvody, ktoré potom už vyplynú, čo sa týka nedokonalosti a neprofesionality vedenia ministerstva vnútra, budú ešte horšie ako sme nimi svedkami dnes. Nepamätám sa za svoj profesný ani za svoj politický život, či bol nejaký člen vlády odvolávaný počas dvoch rokov už štvrtýkrát. Ale ak sa mýlim, tak ma, prosím, opravte.
A ak tu niektorí z vás horlivo tvrdia, že pán minister odvádza veľmi dobrú prácu, čo sa týka jeho vedenia alebo jeho koordinácie rezortu vnútra, tak odporúčam, aby si pozreli prieskum, ktorý odvysielala televízia Markíza a robila ho agentúra FOCUS a tam jasne je dokázané, že pán minister má dôveru, 17-percentnú dôveru občanov a jeho nedôvera je na úrovni 76 %, pričom v tejto nedôvere ho prekonala asi len vicepremiérka Veronika Remišová. Upozorňujem na to, ctení kolegovia, preto, lebo mnohí z vás ešte napriek tomu, že tie zlyhania pána Mikulca boli a sú čoraz vážnejšie, si neuvedomujú, aká tá situácia je vážna na ministerstve vnútra, a jeho neustále zlyhania len ospravedlňujú. A tieto zlyhania už dnes neospravedlňuje ani odborná verejnosť, dokonca ani médiá, a neospravedlňuje tieto zlyhania ani rezort a hlavne podriadení pána ministra vnútra. No však vy to vždy len ospravedlňujete frázami, že ide o boj za spravodlivosť Slovenska v duchu hesla "účel svätí prostriedky". A preto pokiaľ sa dnes dostaneme k dôvodom jeho štvrtého odvolávania, dovoľujem si zhrnúť to, prečo sme už pána ministra odvolávali v pléne Národnej rady tretíkrát, trikrát pardon.
Čo sa týka prvého odvolávania, tak sme sa tu stretli v júni minulého roka, keď s hrôzou a s desením celé Slovensko bolo svedkami toho, čo uvádzala správa Slovenskej informačnej služby a vlastne sme sa dozvedeli, ako si súčasná vládna koalícia predstavuje očistu Slovenska a ako si tú očistu Slovenska predstavuje hlavne ministerstvo vnútra. Od podozrivých úmrtí vyšetrovaných osôb vrátane bývalého prezidenta Policajného zboru Milana Lučanského v samotnej väzbe, po vojnu v polícii, po podozrivých výpovediach kajúcnikov, ktoré svoje výpovede manipulujú a sú šité na mieru, a až po bezprecedentné zadržanie riaditeľa SIS pred očami našej poslaneckej kolegyne. Vtedy sme všetci boli zdesení a mnohým ľuďom to nedávalo zmysel, čo sa na Slovensku a v rezorte ministerstva vnútra deje.
Druhýkrát sme pána ministra Mikulca odvolávali na jeseň minulého roku. Presnejšie v septembri, keď toto desivé divadlo skutočne gradovalo a gradovalo zlikvidovaním policajnej inšpekcie, ktoré vyšlo na povrch z legálnych odposluchov, že mnohí policajní funkcionári sa vo vlastných kanceláriách neštítia ničoho a vedenie ministerstva vnútra si pomýlilo frázu o voľných rukách pre políciu s chaosom v policajných zložkách, vrátane všetkých praktík, ktoré tam boli používané, ktoré nenazvem, že boli na hrane zákona, ale, opakujem, boli za hranou zákona. A ako sme počuli z týchto legálne získaných nahrávok, všetky informácie, ktoré tam odzneli, boli o uprataní vyšetrovateľky Santusovej z Úradu inšpekčnej služby, boli to informácie o jej zdiskreditovaní, zatknutí či podpálení jej auta, ako to už mnohí moji kolegovia dnes spomínali. No však koaliční poslanci to odôvodnili tým, že išlo len o nejaké chlapské reči alebo o nejaké reči, ktoré, o ktorých sa bežne chlapi bavia na pive. Ja sa teda pýtam, či skutočne išlo len o nejaké reči, o ktorých sa chlapi bavia na pive, pretože na rozdiel, páni koaliční poslanci, od týchto rečí vyšetrovatelia aj konali. Oni reálne písali uznesenia o vznesení obvinenia a bavili sa o tom, ako dodatočne pripravia realizák. Realizák na zločineckú skupinu.
Tretie odvolanie, aby toho nebolo málo, sme tretiemu odvolaniu čelili nedávno, pred niekoľkými týždňami a išlo o to, keď týždne ľudí, ktorí utekajú pred vojnou, na hraniciach nám zachraňovali rôzne dobrovoľnícke a charitatívne kresťanské organizácie, starostovia a starostky v prihraničných dedinách. Napriek tomu, že pán minister vnútra má na svojom rezorte niekoľko desaťtisíc zamestnancov a niekoľkokrát som to už opakovala, zhruba 24-tisíc príslušníkov Policajného zboru, približne 4 800 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru, tisícky zamestnancov na okresných úradoch, má sekciu krízového riadenia, a dokonca má migračný úrad na ministerstve vnútra, napriek tomu ministerstvo nebolo v prvých dňoch vôbec schopné zabezpečiť všetky potrebné úkony, čo sa týkali služieb, poradenstva a iných štátnych procesných úkonov pre ľudí, ktorí utekajú pred vojnou. Napriek tomu ministerstvo vnútra si zazmluvnilo súkromnú firmu, ktorá, a dovolím si tvrdiť, že som prešla niekoľko hraničných prechodov a videla som niekoľko záchytných táborov, nikdy som nezažila, aby utečencov vítala promofirma s nugetkami a hranolkami. A napriek tomu ste znova ministrovi vnútra dali svoju dôveru.
Každý z týchto dôvodov by bol, keď nie sám osebe, ale minimálne ako celok už dôvod na odstúpenie pána ministra vnútra. No ako sme si už zvykli za posledné mesiace, nežijeme v normálnej demokratickej krajine a skutočne táto vládna koalícia nieže nemá metre, ona niekedy ani nemá kilometre zodpovednosti pre svojich nominantov.
No dnes sme tu pre úplne iné dôvody a stretávame sa tu pre úplne iné dôvody, za ktoré chceme pána ministra Mikulca odvolať. Policajný vyšetrovateľ zaistil mobil policajného exprezidenta generála Milana Lučanského 3. decembra v roku 2020. Hoci generál Lučanský nám zomrel za podozrivých okolností vo väzbe tri týždne nato, jeho rodina stále nedostala jeho osobné veci. A namieste je otázka, prečo sa NAKA nechce vzdať mobilu, a pýtajú sa na to nielen pozostalí, ale pýtame sa na to aj my, zástupcovia občanov.
Pán exprezident Policajného zboru si pred svojím zatknutím spravil screenshot svojej komunikácie medzi ním a ministrom vnútra Mikulcom. Citujem z komunikácie, ktorá sa objavila v médiách. 28. apríla Roman Mikulec písal pánovi Lučanskému: "Dobrý deň, dostal som info, že na Makóa je otvorený spis na NAKA stred za vydieranie, z ktorého má byť podozrivý spolu s ďalšími ľuďmi z ÚVS. Je to tak? Môžem dostať info o stave?" A bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó zjavne nedal ministrovi vnútra spávať, ako to uniklo z médií. 9. júna minister vnútra znova poslal link pánovi Lučanskému na článok z denníka Aktualít s názvom Posun v kauze slovenský Texas, kde daniari riešia škodu za 2,8 milióna eur, ktorý bol uverejnený ešte v roku 2018, a v tejto kauze Makó figuruje, a preto sa minister vnútra opätovne pýta Lučanského: "Viete o tomto? Chcel by som vedieť, ako sa to vyšetruje a či sa pri vyšetrovaní zohľadnilo aj to, že Makó sa pozná s Böhmom." Milan Lučanský mu na druhý deň vysvetlil, že proti JOPI TRADE sú dve veci, sú vedené dve veci. Po prvé, za neodvedenie dane a poistného je stíhaných šesť osôb s rozsahom poškodenia DPH okolo 7 miliónov, píše generál Lučanský, vyšetrovanie sa blíži ku koncu ...
(16:57:46 - 16:58:01 technická porucha) ... a preto sa opäť pýtal na riešene vzťahu Makó a Böhm.
Takže si to zhrňme. Politický nominant minister vnútra Roman Mikulec si priamo zisťoval, aká je dôkazná situácia v živom vyšetrovaní a ktorý svedok čo hovorí. Otázka, či sa aj pri vyšetrovaní zohľadnil vzťah osoby A s osobou B v tomto prípade, ako som spomínala, Makó a Böhm, je teda úplne za čiaru a za všetkými pravidlami a zákonmi, a navyše si túto otázku môžme vykladať ako ministrovo usmernenie, že treba, aby vyšetrovateľ zohľadnil vzťah Makóa s Böhmom. Ja len pripomeniem, že minister vnútra sa nikdy nemôže oboznamovať podľa zákona o jednotlivých detailoch vyšetrovania. Môže dostávať len tie informácie, ktoré vyšetrovateľ môže poskytnúť verejnosti. Môže sa napríklad pýtať na to, ako dané vyšetrovanie trvá a kedy bude náhodou to vyšetrovanie ukončené. Ale nemá sa nikdy pýtať na to, čo odznelo v komunikácii medzi generálom Lučanským a ministrom Mikulcom.
Môžme povedať, že záujem ministra o Makóa a o kauzu firmy JOPI TRADE môže byť motivovaný možno aj inými skutočnosťami. Pripomeňme si, že Ľudovít Makó je kajúcnik a vypovedá, tak ako to tu už bolo niekoľkokrát dnes spomenuté, v šesťde... pardon, v 86 prípadoch. A je to zároveň človek, ktorého preraďovali z KÚFS-u do Slovenskej informačnej služby s upovedomením vtedajšieho premiéra a s prísľubom, že Slovenská informačná služba za jeho prestup dostane do rozpočtu 20 miliónov eur.
No a za zmienku stojí aj samotná kauza slovenských texasanov z JOPI TRADE. V tomto prípade chcel, v tomto prípade chcel vyšetrovateľ do väzby dostať piatich ľudí, no sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská to odmietla okrem iného vzhľadom na časový odstup spáchania jednotlivých skutkov, pričom páchanie sa datuje od roku 2013 po rok 2019, čo samo osebe tento postup neodôvodňuje.
No a ešte ďalšia skutočnosť zaujímavá. Podľa obchodného registra dve z obvinených osôb v kauze JOPI TRADE v minulosti figurovali v rovnakých firmách, ako figuruje otec priateľky súčasného policajného prezidenta. A presne táto priateľka sa stala hlavnou štátnou radkyňou so zaradením v policajnom komande Lynx a neskôr aj tajomníčkou združenia protiteroristických zásahových jednotiek ATLAS. A podľa medializovaných informácií dokonca s policajným prezidentom trávi dovolenky, cestuje na ne služobným autom a pána policajného prezidenta zachytili médiá aj vo firme jej otca.
No ale vráťme sa k pánovi ministrovi Mikulcovi. Jeho samotná komunikácia o spisoch a podozrenie z ovplyvňovania vyšetrovania sa neskončí a nekončí sa len pri výmene informácií. Podľa zverejnenej komunikácie malo dôjsť aj k osobnému stretnutiu ku spisom. Príklad, citujem: Pán minister sa obracia na generála Lučanského: "Kedy sa stretneme k tomu spisu?"
Lučanský píše: "Ako poviete, dám ho nachystať na zajtra?"
Mikulec odobruje a Lučanský sa nasledujúci deň informuje, že spis ho, informuje, že spis hodí do auta.
O dve hodiny sa Mikulec pýta: "Prídete za mnou?"
Generál Lučanský odpovedá: "Ako poviete, mám zo sebou celý spis."
Mikulec informuje, že do dvanástej bude plénum, potom pôjde na úrad, tak príďte na 12.30 h ku mne.
Inokedy minister Mikulec píše, citujem: "Tento spis ste už pozreli, spisové číslo PPZ NAKA PZ-J 11-183/2018? Chcel by som k tomu info, už sme o tom hovorili minulý týždeň."
"Jasné," odpovedá generál Lučanský.
No Mikulec nervózne nalieha: "Jasné, že ste pozreli, či jasné, že dostanem info."
Lučanský odpisuje: "Jasné, že pozriem lebo to je úplne iný spis."
Znova opakujem, minister vnútra sa nemá podľa zákona oboznamovať o nejakých detailoch vyšetrovania a už vôbec nie z vyšetrovania, ktoré je živé. Osoby, ktoré majú právo dostať tieto informácie, sú riadne zadefinované v Trestnom poriadku, no, žiaľ, minister vnútra medzi nimi nie je ani náhodou. Samozrejme, od pána ministra Mikulca sme sa dozvedeli cez jeho tlačové oddelenie, citujem, nikdy nežiadal konkrétne informácie zo spisov a nikdy nepožadoval od policajného prezidenta predkladanie spisov.
Vážení kolegovia, takže máme ministra vnútra, ktorý nie je schopný viesť ministerstvo vnútra, ale máme dokonca aj ministra vnútra, ktorý nám smiešne klame, a to si musíme priznať. No, žiaľ, pán minister vnútra nemá absolútne, absolútne žiadnu sebareflexiu a nemá ani žiadnu hanbu a vyjadril sa už niekoľkokrát, že nevidí dôvody na svoje odstúpenie. A povedzme si úprimne, pán minister vnútra nesklamal mňa, nesklamal opozičných poslancov, pán minister najviac sklamal tých ľudí, ktorí volili stranu OĽANO, stranu, ktorá ministra Mikulca do funkcie nominovala.
Vážení poslaneckí kolegovia, ak opätovne už štvrtýkrát vyslovíte dôveru pánovi ministrovi, vedzte, že sa opäť podpisujete pod to, čo pán minister svojou neprofesionalitou pácha na ministerstve vnútra, a vedzte to, že mu opäť dávate bianko šek na ďalšie zlyhania a budeme tu mať ďalšie dôvody, som si istá, v najbližších týždňoch na jeho odvolanie. A je to len otázku času a všetci, veď to veľmi dobre vieme.
Ďakujem.
30. 3. 2022 15:11:43 - 15:13:39 63. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 962 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saková, Denisa (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ďakujem kolegom za spätnú väzbu. Možno budem reagovať asi len na pána Šudíka, aby som vysvetlila veci, ktoré sa tu dejú.
Pán Šudík. Sedem tridsať dostala samospráva náhradu za stravnú jednotku 7,30 a ja sa pýtam, prečo cateringová firma dostala 12 eur. Mali o jedlo viacej? Alebo tam bolo viacej zamestnancov? Alebo mali väčší dezert? Alebo čo sa stalo? To je ten hlavný princíp. Keď ste dali 12 euro cateringovej firme, mali ste 12 euro aj samospráve. To je ten celý princíp, ktorý ste nepochopili.
A ideme k Rohovciam. K Rohovciam v súvislosti s tým, čo ste hovorili 15,40 stravná jednotka. Keďže sme tu nemali krízu od roku 2016-17 migračnú, tak Rohovce boli obsadzované sporadicky podľa toho, koľko žiadateľov o azyl sme tam mali, prípadne koľko sme mali nelegálnych migrantov. Boli sme niekoľkokrát sme súťažili túto stravnú jednotku, viete z akého dôvodu? Pretože ju tam nikto nechcel dodávať. Nemali sme dodávateľa a potom sme zobrali najlacnejšiu ponuku, ktorého, ktorú dodávateľ bol ochotný dodať za 15,40. Nemali sme iné východisko. Pretože my sme nemali tisícky stravníkov v Rohovciach. Tam sa ten počet menil z týždňa na týždeň a niekedy tam boli štyri stravné jednotky, ktoré bolo treba dodať a niekedy nula. A jednoducho najlepšia možná cena a najlepší partner, ktorý tam nie že najlepší, ktorý tam vedel niečo dodať, nám dal túto cenu a nemali sme iné východisko. Ale keby ste boli vy bývali z Michaloviec alebo ktokoľvek od vás schopný dodať za 12 euro alebo za 7,30, určite by nebol problém. Ďakujem.
30. 3. 2022 14:43:20 - 14:57:22 63. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 962 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saková, Denisa (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, členovia Národnej rady Slovenskej republiky, už dva roky sme svedkami mimoriadnej mimoriadnych udalostí na Slovensku a už dva roky Slovensko pociťuje nielen následky pandémie ale Slovensko pociťuje aj následky vládnutia tejto vlády. A žiaľ musím to povedať hneď v úvode, táto vláda sa spreneverila svojim sľubom. Odráža sa to v jej rekordnej nepopularite a zároveň musím povedať, že sa to odráža aj v hneve ľudí v uliciach na Slovensku a presne v hneve, ktorý ste vy tak radi rozsýpali a rozsievali keď boli vaše strany v opozícii. Ako bývalá ministerka vnútra ako človek, ktorý má dlhoročné skúsenosti na ministerstve vnútra dlhodobo upozorňujem na zlyhania tejto vlády a hlavne dlhodobo upozorňujem na zlyhania nominanta pána ministra Mikulca, ktorý vedie rezort ministerstva vnútra. A tých káuz bolo už toľko, že pán minister mal odstúpiť niekoľkokrát a nie ešte to za všetky spolu. Žiaľ, pán minister nemá sebareflexiu a nemá ju úplne žiadnu a nikdy nevidel ani nevidí dôvody na svoje odstúpenie. Ibaže tieto dôvody vidíme všetci my, vidí ich Slovensko, vidia tieto dôvody jeho podriadení. A legitimitu úplne tohto všetkého keď sa budeme baviť aj o podozrivom úmrtí zadržaných a vyšetrujúcich osôb, keď sa budeme baviť aj o vojne v polícii alebo o kajúcnikoch, ktorí nám vypovedajú presne na zákazku na ktorého vládna koalícia ukáže prstom a až po bezprecedentné zadržanie riaditeľ SIS pred očami jeho dcéry a pred očami jeho manželky našej kolegyne s kukláčmi a ostrými zbraňami. Áno, legitimitu tohto všetkého nesiete vy, nesie ju takmer celá koalícia. Pretože toto všetko ste vy posvätili v mene očisty Slovenska.
Ale toto už všetko odznelo a nepohlo to skoro s nikým z vás. Dnes sme sa tu opäť zišli a opäť raz odvolávame pána ministra Mikulca. A odvolávame ho z tragických dôvodov a to tých, ktoré nezasiahli Slovensko, nezasiahli slovenský národ ale zasiahli nášho východného suseda. A každý normálny človek na Slovensku odsúdil to čo sa za hranicami za východnou hranicou našej republiky deje, odsúdil každý jeden z nás vojnový útok na Ukrajinu. A nech má každý na Slovensku akýkoľvek názor na to či ono a na to čoho sme svedkami, všetci si želáme, aby tento vojnový konflikt a toto vojenské šialenstvo skončilo. Aj keď Slovensko je malou krajinou v srdci Európy, napriek tomu nesie veľkú zodpovednosť, nesie veľkú zodpovednosť pomôcť obyvateľom Ukrajiny, nesie veľkú zodpovednosť voči obetiam vojny, nesie veľkú zodpovednosť voči rodinám s deťmi a nesie veľkú zodpovednosť voči ľuďom, ktorých postihlo to najhoršie, ktorých postihla vojna. A práve táto zodpovednosť nielen voči Slovensku a jeho obyvateľom ale aj voči iným ľuďom žiaľ opäť raz tragicky ukázala ako zlyhávajú niektorí predstavitelia vlády. A práve preto ako zareagovalo ministerstvo vnútra, lepšie by sme povedali ako nezareagovalo ministerstvo vnútra na situáciu na našich na našej východnej hranici je presne odrazom toho, ako sa tento rezort riadi za posledné dva roky. Týždne zachraňovali ľudí, ktorí utekali pred vojnou, dobrovoľnícke, humanitárne, kresťanské organizácie a samozrejme tisíce iných dobrovoľníkov. V tom čase sa samozrejme ešte ospravedlňovala neaktivita ministerstva vnútra s tým, že nepočítalo s takouto mimoriadnou situáciou a nebolo na ňu pripravené.
No po pár týždňoch už každý videl vrátane nás, mnohých poslancov a vrátane aj mnohých poslancov koalície, že toto nebude problém mimoriadnej situácie. Toto je problém toto je systémový problém riadenia ministerstva vnútra. A keď sa konečne potom chaose, zmätku a nečinnosti rozhýbalo ministerstvo vnútra tak to dopadlo ešte horšie ako keď s nejakou aktivitou neprekypovalo. Po týždňoch neriadenia a nemenežovania situácie na východnej hranici, napriek tomu, že ministerstvo vnútra má 10 tisíce svojich zamestnancov, minister vnútra v časovej tiesni bez výberového konania netransparentne a skutočne musím povedať na hulváta a okato zazmluvnilo gastro firmy a eventové firmy, ktoré sa zaoberajú organizáciou svadieb, koncertov a iných kultúrnych podujatí a dokonca sa podieľali aj na ozvučení volebnej noci politickej strany OĽANO. Firma, s ktorou ministerstvo vnútra napriamo podpísalo zmluvu si vyfakturovala za dokument citujem názov dokumentu: "Stratégie a schémy procesov ako sa postarať o ľudí utekajúcich pred vojnou" si vyfakturovala 29 tisíc eur. Na tomto dokumente vraj pracovalo desať ľudí, 12 hodín denne, celý týždeň a ich hodinová mzda sa pohybovala na úrovni 40 eur. Netuším, ako to bolo možné ale to možno nie je ani dôležité. Úplne kľúčové na tomto celom probléme je, že takýto dokument malo vypracovať ministerstvo vnútra, nie súkromná spoločnosť. A ešte nie súkromná spoločnosť, ktorá absolútne nemala žiadne skúsenosti s menežovaním mimoriadnej situácie, z krízovej situácie, s krízovou situáciou a nemala žiadne skúsenosti aj čo sa týka takého veľkého počtu menežovania síl a prostriedkov. A ešte to bola aj firma, ktorá mala známosti na koaličných nominantov. A výhovorka pána ministra vnútra, že vraj túto

===== ... situácie, z krízovej situácie, s krízovou situáciou a nemala žiadne skúsenosti aj čo sa týka takého veľkého počtu manažovania síl a prostriedkov a ešte to bola aj firma, ktorá mala známosti na koaličných nominantov. A výhovorka pána ministra vnútra, že vraj túto firmu mu poradili dobrovoľné združenia, ktoré pôsobia na východnej hranici, skutočne, keď obletela médiá, stala sa vyslovene trápnou výhovorkou pána ministra, pretože tieto dobrovoľnícke združenia ako sú Maltézski rytieri a slovenskí skauti toto absolútne popreli a namiesto toho, že pán minister sa mal postaviť na tlačovku a poďakovať všetkým charitatívnym a dobrovoľníckym združeniam, ktoré na východnej hranici pôsobili, tak sa postavil, nezaďakoval im a ešte jednotliví zamestnanci nových firiem im povedali, zbaľte sa a choďte preč. A možno, aby som trochu dostala do obrazu aj vás, koaliční kolegovia, ktorí tu sedíte, aby ste vedeli, aký organizačný aparát má pod sebou minister vnútra. Nejde tu len o sekciu krízového riadenia, ktorá má 190 ľudí, ministerstvo vnútra má desaťtisíce zamestnancov. Približne 50 000. Keď z toho odrátame školských pracovníkov a iných pracovníkov, ktorí pôsobia v podporných organizáciách, školských podporných organizáciách, je približne zamestnancov 40 000. 23 000 policajtov, približne 5 000 hasičov, 5 000 ľudí na okresných úradoch, kde sú aj odbory krízového riadenia, navyše tu máme Armádu Slovenskej republiky, ktorá má okolo 16 000 vojakov a máme tu 80 000 členov dobrovoľných hasičských zborov, pričom 35 000 takýchto dobrovoľných hasičov je pripravených k okamžitému zásahu.
Tieto sily a prostriedky toto všetko má k dispozícii minister vnútra a preto sa pýtam úplne jednoducho a pýtam sa úplne priamo, prečo sa nezvládol manažment a pomoc ľuďom utekajúcich pred vojnou s týmito desiatkami tisíc zamestnancov celého ministerstva vnútra a verejnej správy. Prečo? Prečo sa nenašli desiati ľudia alebo dvadsiati ľudia, ktorí by napísali strategický dokument ako pomáhajú, ako pomáhame utekajúcim ľuďom, prečo sa nenašli aspoň desiati manažéri, ktorí by organizovali tieto sily a prostriedky.
Pýtam sa vás to ja, vážení koaliční poslanci, pýta sa vás to celé Slovensko, pýtajú sa vás to novinári, pýtajú sa vás to bežní ľudia. A to vážne chcete ešte stále obhajovať pána ministra vnútra po týchto zlyhaniach, že za to môže niekto iný a nebodaj, že za toto môže bývalá vláda, ktorá nič nespravila za posledné roky vládnutia. Táto výhovorka po dvoch rokoch vášho vládnutia je úplne smiešna. No a absolútne tragikomicky v celom tomto deji vyznieva to, že štátny tajomní ministerstva vnútra, ktorý má na starosti sekciu krízového riadenia, bol na dovolenke na Maurície a ani sa z tej dovolenky neponáhľal naspäť. A úplne najkrajšia mediálna vložka v celom tomto predstavení je, že zodpovednosť za nezvládnutú migračnú krízu musel niesť generálny riaditeľ sekcie krízového manažmentu. Tomu už sa skutočne nedá čo dodať.
Mohla by som teraz rozprávať dlho a veľa o tom, ako ministerstvo vnútra dlhé roky spolupracuje s medzinárodnými organizáciami ako je napríklad Medzinárodná organizácia IOM, ktorá pomáha utečencom a je takmer v každej krajine činná. Ministerstvo vnútra má viaceré zmluvy so spoločnosťami, ktoré dodávajú záchranárske práce, ktoré dodávajú záchranárov, zdravotníkov, ktorí pomáhali utečencom a ktorí majú skutočne veľké skúsenosti a boli pozitívne hodnotení v krajinách V4 a dokonca majú aj bilaterálne zmluvy s Ukrajinou. Nie. Tieto spoločnosti neboli vôbec vhodné na to, aby s nimi ministerstvo vnútra spolupracovalo. A taktiež by sme mohli diskutovať aj o tom, prečo cateringová firma, ktorá vítala utečencov nugetkami, hranolkami ako švédske stoly to mala rozprestrené na hranici, prečo táto firma mala dvanásť eur za stravnú jednotku dennú a samosprávy dostali 7,30. A poviem vám, že ako bývalá ministerka vnútra, aj ako bývalá štátna tajomníčka, aj ako bývalá vedúca služobného úradu som niekoľkokrát prešla hranice, som videla niekoľko utečeneckých táborov, ale skutočne sa nepamätám na to, že by utečencov vítala cateringová firma so švédskymi stolmi.
Ešte raz zopakujem. Zásadným problémom pri tejto kauze ministra vnútra je, že štát sa vzdal manažovania migračných tokov na svojej hranici, a že stratégiu a schémy procesov ako sa postarať o ľudí utekajúcich pred vojnou, musela vypracovať súkromná firma a je úplne jedno, koľko to stálo. Štát tu prestal fungovať.
Vážení kolegovia, nebudem sa opakovať, ale poprosím, aby si hlavne koaliční poslanci dali ruku na srdce a zamysleli sa nad tým, predtým ako stlačia hlasovacie tlačítka či skutočne minister vnútra manažérsky, ľudsky a krízovo zvláda svoju situáciu. Pretože dnes nejde už len o nás, už nejde tu o Slovensko, už slovenskí obyvatelia si na to zvykli, že táto vláda tu nič nerobila, dnes tu ide o pomoc ľuďom, ktorí tú pomoc potrebujú, pretože utekajú pred vojnou a ministra vnútra nekritizujem len ja, kritizujú ho humanitárne organizácie, kritizujú ho kresťanské charity, dobrovoľníci z hraníc, kritizuje ho verejnosť, kritizujú ho aj jeho vlastní podriadení a dokonca ho kritizujú aj jeho vlastní kolegovia a spochybňujú ho aj koaliční partneri. Žiaľ musím to tu povedať dnes zas a opäť, pán minister vnútra Mikulec zlyhal znova a myslím si, že už sám by mal pochopiť, že stoličku ministra vnútra by mal opustiť. Ďakujem pekne.
30. 3. 2022 14:43:20 - 14:57:22 63. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 962 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saková, Denisa (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, členovia Národnej rady Slovenskej republiky, už dva roky sme svedkami mimoriadnej mimoriadnych udalostí na Slovensku a už dva roky Slovensko pociťuje nielen následky pandémie ale Slovensko pociťuje aj následky vládnutia tejto vlády. A žiaľ musím to povedať hneď v úvode, táto vláda sa spreneverila svojim sľubom. Odráža sa to v jej rekordnej nepopularite a zároveň musím povedať, že sa to odráža aj v hneve ľudí v uliciach na Slovensku a presne v hneve, ktorý ste vy tak radi rozsýpali a rozsievali keď boli vaše strany v opozícii. Ako bývalá ministerka vnútra ako človek, ktorý má dlhoročné skúsenosti na ministerstve vnútra dlhodobo upozorňujem na zlyhania tejto vlády a hlavne dlhodobo upozorňujem na zlyhania nominanta pána ministra Mikulca, ktorý vedie rezort ministerstva vnútra. A tých káuz bolo už toľko, že pán minister mal odstúpiť niekoľkokrát a nie ešte to za všetky spolu. Žiaľ, pán minister nemá sebareflexiu a nemá ju úplne žiadnu a nikdy nevidel ani nevidí dôvody na svoje odstúpenie. Ibaže tieto dôvody vidíme všetci my, vidí ich Slovensko, vidia tieto dôvody jeho podriadení. A legitimitu úplne tohto všetkého keď sa budeme baviť aj o podozrivom úmrtí zadržaných a vyšetrujúcich osôb, keď sa budeme baviť aj o vojne v polícii alebo o kajúcnikoch, ktorí nám vypovedajú presne na zákazku na ktorého vládna koalícia ukáže prstom a až po bezprecedentné zadržanie riaditeľ SIS pred očami jeho dcéry a pred očami jeho manželky našej kolegyne s kukláčmi a ostrými zbraňami. Áno, legitimitu tohto všetkého nesiete vy, nesie ju takmer celá koalícia. Pretože toto všetko ste vy posvätili v mene očisty Slovenska.
Ale toto už všetko odznelo a nepohlo to skoro s nikým z vás. Dnes sme sa tu opäť zišli a opäť raz odvolávame pána ministra Mikulca. A odvolávame ho z tragických dôvodov a to tých, ktoré nezasiahli Slovensko, nezasiahli slovenský národ ale zasiahli nášho východného suseda. A každý normálny človek na Slovensku odsúdil to čo sa za hranicami za východnou hranicou našej republiky deje, odsúdil každý jeden z nás vojnový útok na Ukrajinu. A nech má každý na Slovensku akýkoľvek názor na to či ono a na to čoho sme svedkami, všetci si želáme, aby tento vojnový konflikt a toto vojenské šialenstvo skončilo. Aj keď Slovensko je malou krajinou v srdci Európy, napriek tomu nesie veľkú zodpovednosť, nesie veľkú zodpovednosť pomôcť obyvateľom Ukrajiny, nesie veľkú zodpovednosť voči obetiam vojny, nesie veľkú zodpovednosť voči rodinám s deťmi a nesie veľkú zodpovednosť voči ľuďom, ktorých postihlo to najhoršie, ktorých postihla vojna. A práve táto zodpovednosť nielen voči Slovensku a jeho obyvateľom ale aj voči iným ľuďom žiaľ opäť raz tragicky ukázala ako zlyhávajú niektorí predstavitelia vlády. A práve preto ako zareagovalo ministerstvo vnútra, lepšie by sme povedali ako nezareagovalo ministerstvo vnútra na situáciu na našich na našej východnej hranici je presne odrazom toho, ako sa tento rezort riadi za posledné dva roky. Týždne zachraňovali ľudí, ktorí utekali pred vojnou, dobrovoľnícke, humanitárne, kresťanské organizácie a samozrejme tisíce iných dobrovoľníkov. V tom čase sa samozrejme ešte ospravedlňovala neaktivita ministerstva vnútra s tým, že nepočítalo s takouto mimoriadnou situáciou a nebolo na ňu pripravené.
No po pár týždňoch už každý videl vrátane nás, mnohých poslancov a vrátane aj mnohých poslancov koalície, že toto nebude problém mimoriadnej situácie. Toto je problém toto je systémový problém riadenia ministerstva vnútra. A keď sa konečne potom chaose, zmätku a nečinnosti rozhýbalo ministerstvo vnútra tak to dopadlo ešte horšie ako keď s nejakou aktivitou neprekypovalo. Po týždňoch neriadenia a nemenežovania situácie na východnej hranici, napriek tomu, že ministerstvo vnútra má 10 tisíce svojich zamestnancov, minister vnútra v časovej tiesni bez výberového konania netransparentne a skutočne musím povedať na hulváta a okato zazmluvnilo gastro firmy a eventové firmy, ktoré sa zaoberajú organizáciou svadieb, koncertov a iných kultúrnych podujatí a dokonca sa podieľali aj na ozvučení volebnej noci politickej strany OĽANO. Firma, s ktorou ministerstvo vnútra napriamo podpísalo zmluvu si vyfakturovala za dokument citujem názov dokumentu: "Stratégie a schémy procesov ako sa postarať o ľudí utekajúcich pred vojnou" si vyfakturovala 29 tisíc eur. Na tomto dokumente vraj pracovalo desať ľudí, 12 hodín denne, celý týždeň a ich hodinová mzda sa pohybovala na úrovni 40 eur. Netuším, ako to bolo možné ale to možno nie je ani dôležité. Úplne kľúčové na tomto celom probléme je, že takýto dokument malo vypracovať ministerstvo vnútra, nie súkromná spoločnosť. A ešte nie súkromná spoločnosť, ktorá absolútne nemala žiadne skúsenosti s menežovaním mimoriadnej situácie, z krízovej situácie, s krízovou situáciou a nemala žiadne skúsenosti aj čo sa týka takého veľkého počtu menežovania síl a prostriedkov. A ešte to bola aj firma, ktorá mala známosti na koaličných nominantov. A výhovorka pána ministra vnútra, že vraj túto

===== ... situácie, z krízovej situácie, s krízovou situáciou a nemala žiadne skúsenosti aj čo sa týka takého veľkého počtu manažovania síl a prostriedkov a ešte to bola aj firma, ktorá mala známosti na koaličných nominantov. A výhovorka pána ministra vnútra, že vraj túto firmu mu poradili dobrovoľné združenia, ktoré pôsobia na východnej hranici, skutočne, keď obletela médiá, stala sa vyslovene trápnou výhovorkou pána ministra, pretože tieto dobrovoľnícke združenia ako sú Maltézski rytieri a slovenskí skauti toto absolútne popreli a namiesto toho, že pán minister sa mal postaviť na tlačovku a poďakovať všetkým charitatívnym a dobrovoľníckym združeniam, ktoré na východnej hranici pôsobili, tak sa postavil, nezaďakoval im a ešte jednotliví zamestnanci nových firiem im povedali, zbaľte sa a choďte preč. A možno, aby som trochu dostala do obrazu aj vás, koaliční kolegovia, ktorí tu sedíte, aby ste vedeli, aký organizačný aparát má pod sebou minister vnútra. Nejde tu len o sekciu krízového riadenia, ktorá má 190 ľudí, ministerstvo vnútra má desaťtisíce zamestnancov. Približne 50 000. Keď z toho odrátame školských pracovníkov a iných pracovníkov, ktorí pôsobia v podporných organizáciách, školských podporných organizáciách, je približne zamestnancov 40 000. 23 000 policajtov, približne 5 000 hasičov, 5 000 ľudí na okresných úradoch, kde sú aj odbory krízového riadenia, navyše tu máme Armádu Slovenskej republiky, ktorá má okolo 16 000 vojakov a máme tu 80 000 členov dobrovoľných hasičských zborov, pričom 35 000 takýchto dobrovoľných hasičov je pripravených k okamžitému zásahu.
Tieto sily a prostriedky toto všetko má k dispozícii minister vnútra a preto sa pýtam úplne jednoducho a pýtam sa úplne priamo, prečo sa nezvládol manažment a pomoc ľuďom utekajúcich pred vojnou s týmito desiatkami tisíc zamestnancov celého ministerstva vnútra a verejnej správy. Prečo? Prečo sa nenašli desiati ľudia alebo dvadsiati ľudia, ktorí by napísali strategický dokument ako pomáhajú, ako pomáhame utekajúcim ľuďom, prečo sa nenašli aspoň desiati manažéri, ktorí by organizovali tieto sily a prostriedky.
Pýtam sa vás to ja, vážení koaliční poslanci, pýta sa vás to celé Slovensko, pýtajú sa vás to novinári, pýtajú sa vás to bežní ľudia. A to vážne chcete ešte stále obhajovať pána ministra vnútra po týchto zlyhaniach, že za to môže niekto iný a nebodaj, že za toto môže bývalá vláda, ktorá nič nespravila za posledné roky vládnutia. Táto výhovorka po dvoch rokoch vášho vládnutia je úplne smiešna. No a absolútne tragikomicky v celom tomto deji vyznieva to, že štátny tajomní ministerstva vnútra, ktorý má na starosti sekciu krízového riadenia, bol na dovolenke na Maurície a ani sa z tej dovolenky neponáhľal naspäť. A úplne najkrajšia mediálna vložka v celom tomto predstavení je, že zodpovednosť za nezvládnutú migračnú krízu musel niesť generálny riaditeľ sekcie krízového manažmentu. Tomu už sa skutočne nedá čo dodať.
Mohla by som teraz rozprávať dlho a veľa o tom, ako ministerstvo vnútra dlhé roky spolupracuje s medzinárodnými organizáciami ako je napríklad Medzinárodná organizácia IOM, ktorá pomáha utečencom a je takmer v každej krajine činná. Ministerstvo vnútra má viaceré zmluvy so spoločnosťami, ktoré dodávajú záchranárske práce, ktoré dodávajú záchranárov, zdravotníkov, ktorí pomáhali utečencom a ktorí majú skutočne veľké skúsenosti a boli pozitívne hodnotení v krajinách V4 a dokonca majú aj bilaterálne zmluvy s Ukrajinou. Nie. Tieto spoločnosti neboli vôbec vhodné na to, aby s nimi ministerstvo vnútra spolupracovalo. A taktiež by sme mohli diskutovať aj o tom, prečo cateringová firma, ktorá vítala utečencov nugetkami, hranolkami ako švédske stoly to mala rozprestrené na hranici, prečo táto firma mala dvanásť eur za stravnú jednotku dennú a samosprávy dostali 7,30. A poviem vám, že ako bývalá ministerka vnútra, aj ako bývalá štátna tajomníčka, aj ako bývalá vedúca služobného úradu som niekoľkokrát prešla hranice, som videla niekoľko utečeneckých táborov, ale skutočne sa nepamätám na to, že by utečencov vítala cateringová firma so švédskymi stolmi.
Ešte raz zopakujem. Zásadným problémom pri tejto kauze ministra vnútra je, že štát sa vzdal manažovania migračných tokov na svojej hranici, a že stratégiu a schémy procesov ako sa postarať o ľudí utekajúcich pred vojnou, musela vypracovať súkromná firma a je úplne jedno, koľko to stálo. Štát tu prestal fungovať.
Vážení kolegovia, nebudem sa opakovať, ale poprosím, aby si hlavne koaliční poslanci dali ruku na srdce a zamysleli sa nad tým, predtým ako stlačia hlasovacie tlačítka či skutočne minister vnútra manažérsky, ľudsky a krízovo zvláda svoju situáciu. Pretože dnes nejde už len o nás, už nejde tu o Slovensko, už slovenskí obyvatelia si na to zvykli, že táto vláda tu nič nerobila, dnes tu ide o pomoc ľuďom, ktorí tú pomoc potrebujú, pretože utekajú pred vojnou a ministra vnútra nekritizujem len ja, kritizujú ho humanitárne organizácie, kritizujú ho kresťanské charity, dobrovoľníci z hraníc, kritizuje ho verejnosť, kritizujú ho aj jeho vlastní podriadení a dokonca ho kritizujú aj jeho vlastní kolegovia a spochybňujú ho aj koaliční partneri. Žiaľ musím to tu povedať dnes zas a opäť, pán minister vnútra Mikulec zlyhal znova a myslím si, že už sám by mal pochopiť, že stoličku ministra vnútra by mal opustiť. Ďakujem pekne.
30. 3. 2022 14:43:20 - 14:57:22 63. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 962 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saková, Denisa (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, členovia Národnej rady Slovenskej republiky, už dva roky sme svedkami mimoriadnej mimoriadnych udalostí na Slovensku a už dva roky Slovensko pociťuje nielen následky pandémie ale Slovensko pociťuje aj následky vládnutia tejto vlády. A žiaľ musím to povedať hneď v úvode, táto vláda sa spreneverila svojim sľubom. Odráža sa to v jej rekordnej nepopularite a zároveň musím povedať, že sa to odráža aj v hneve ľudí v uliciach na Slovensku a presne v hneve, ktorý ste vy tak radi rozsýpali a rozsievali keď boli vaše strany v opozícii. Ako bývalá ministerka vnútra ako človek, ktorý má dlhoročné skúsenosti na ministerstve vnútra dlhodobo upozorňujem na zlyhania tejto vlády a hlavne dlhodobo upozorňujem na zlyhania nominanta pána ministra Mikulca, ktorý vedie rezort ministerstva vnútra. A tých káuz bolo už toľko, že pán minister mal odstúpiť niekoľkokrát a nie ešte to za všetky spolu. Žiaľ, pán minister nemá sebareflexiu a nemá ju úplne žiadnu a nikdy nevidel ani nevidí dôvody na svoje odstúpenie. Ibaže tieto dôvody vidíme všetci my, vidí ich Slovensko, vidia tieto dôvody jeho podriadení. A legitimitu úplne tohto všetkého keď sa budeme baviť aj o podozrivom úmrtí zadržaných a vyšetrujúcich osôb, keď sa budeme baviť aj o vojne v polícii alebo o kajúcnikoch, ktorí nám vypovedajú presne na zákazku na ktorého vládna koalícia ukáže prstom a až po bezprecedentné zadržanie riaditeľ SIS pred očami jeho dcéry a pred očami jeho manželky našej kolegyne s kukláčmi a ostrými zbraňami. Áno, legitimitu tohto všetkého nesiete vy, nesie ju takmer celá koalícia. Pretože toto všetko ste vy posvätili v mene očisty Slovenska.
Ale toto už všetko odznelo a nepohlo to skoro s nikým z vás. Dnes sme sa tu opäť zišli a opäť raz odvolávame pána ministra Mikulca. A odvolávame ho z tragických dôvodov a to tých, ktoré nezasiahli Slovensko, nezasiahli slovenský národ ale zasiahli nášho východného suseda. A každý normálny človek na Slovensku odsúdil to čo sa za hranicami za východnou hranicou našej republiky deje, odsúdil každý jeden z nás vojnový útok na Ukrajinu. A nech má každý na Slovensku akýkoľvek názor na to či ono a na to čoho sme svedkami, všetci si želáme, aby tento vojnový konflikt a toto vojenské šialenstvo skončilo. Aj keď Slovensko je malou krajinou v srdci Európy, napriek tomu nesie veľkú zodpovednosť, nesie veľkú zodpovednosť pomôcť obyvateľom Ukrajiny, nesie veľkú zodpovednosť voči obetiam vojny, nesie veľkú zodpovednosť voči rodinám s deťmi a nesie veľkú zodpovednosť voči ľuďom, ktorých postihlo to najhoršie, ktorých postihla vojna. A práve táto zodpovednosť nielen voči Slovensku a jeho obyvateľom ale aj voči iným ľuďom žiaľ opäť raz tragicky ukázala ako zlyhávajú niektorí predstavitelia vlády. A práve preto ako zareagovalo ministerstvo vnútra, lepšie by sme povedali ako nezareagovalo ministerstvo vnútra na situáciu na našich na našej východnej hranici je presne odrazom toho, ako sa tento rezort riadi za posledné dva roky. Týždne zachraňovali ľudí, ktorí utekali pred vojnou, dobrovoľnícke, humanitárne, kresťanské organizácie a samozrejme tisíce iných dobrovoľníkov. V tom čase sa samozrejme ešte ospravedlňovala neaktivita ministerstva vnútra s tým, že nepočítalo s takouto mimoriadnou situáciou a nebolo na ňu pripravené.
No po pár týždňoch už každý videl vrátane nás, mnohých poslancov a vrátane aj mnohých poslancov koalície, že toto nebude problém mimoriadnej situácie. Toto je problém toto je systémový problém riadenia ministerstva vnútra. A keď sa konečne potom chaose, zmätku a nečinnosti rozhýbalo ministerstvo vnútra tak to dopadlo ešte horšie ako keď s nejakou aktivitou neprekypovalo. Po týždňoch neriadenia a nemenežovania situácie na východnej hranici, napriek tomu, že ministerstvo vnútra má 10 tisíce svojich zamestnancov, minister vnútra v časovej tiesni bez výberového konania netransparentne a skutočne musím povedať na hulváta a okato zazmluvnilo gastro firmy a eventové firmy, ktoré sa zaoberajú organizáciou svadieb, koncertov a iných kultúrnych podujatí a dokonca sa podieľali aj na ozvučení volebnej noci politickej strany OĽANO. Firma, s ktorou ministerstvo vnútra napriamo podpísalo zmluvu si vyfakturovala za dokument citujem názov dokumentu: "Stratégie a schémy procesov ako sa postarať o ľudí utekajúcich pred vojnou" si vyfakturovala 29 tisíc eur. Na tomto dokumente vraj pracovalo desať ľudí, 12 hodín denne, celý týždeň a ich hodinová mzda sa pohybovala na úrovni 40 eur. Netuším, ako to bolo možné ale to možno nie je ani dôležité. Úplne kľúčové na tomto celom probléme je, že takýto dokument malo vypracovať ministerstvo vnútra, nie súkromná spoločnosť. A ešte nie súkromná spoločnosť, ktorá absolútne nemala žiadne skúsenosti s menežovaním mimoriadnej situácie, z krízovej situácie, s krízovou situáciou a nemala žiadne skúsenosti aj čo sa týka takého veľkého počtu menežovania síl a prostriedkov. A ešte to bola aj firma, ktorá mala známosti na koaličných nominantov. A výhovorka pána ministra vnútra, že vraj túto

===== ... situácie, z krízovej situácie, s krízovou situáciou a nemala žiadne skúsenosti aj čo sa týka takého veľkého počtu manažovania síl a prostriedkov a ešte to bola aj firma, ktorá mala známosti na koaličných nominantov. A výhovorka pána ministra vnútra, že vraj túto firmu mu poradili dobrovoľné združenia, ktoré pôsobia na východnej hranici, skutočne, keď obletela médiá, stala sa vyslovene trápnou výhovorkou pána ministra, pretože tieto dobrovoľnícke združenia ako sú Maltézski rytieri a slovenskí skauti toto absolútne popreli a namiesto toho, že pán minister sa mal postaviť na tlačovku a poďakovať všetkým charitatívnym a dobrovoľníckym združeniam, ktoré na východnej hranici pôsobili, tak sa postavil, nezaďakoval im a ešte jednotliví zamestnanci nových firiem im povedali, zbaľte sa a choďte preč. A možno, aby som trochu dostala do obrazu aj vás, koaliční kolegovia, ktorí tu sedíte, aby ste vedeli, aký organizačný aparát má pod sebou minister vnútra. Nejde tu len o sekciu krízového riadenia, ktorá má 190 ľudí, ministerstvo vnútra má desaťtisíce zamestnancov. Približne 50 000. Keď z toho odrátame školských pracovníkov a iných pracovníkov, ktorí pôsobia v podporných organizáciách, školských podporných organizáciách, je približne zamestnancov 40 000. 23 000 policajtov, približne 5 000 hasičov, 5 000 ľudí na okresných úradoch, kde sú aj odbory krízového riadenia, navyše tu máme Armádu Slovenskej republiky, ktorá má okolo 16 000 vojakov a máme tu 80 000 členov dobrovoľných hasičských zborov, pričom 35 000 takýchto dobrovoľných hasičov je pripravených k okamžitému zásahu.
Tieto sily a prostriedky toto všetko má k dispozícii minister vnútra a preto sa pýtam úplne jednoducho a pýtam sa úplne priamo, prečo sa nezvládol manažment a pomoc ľuďom utekajúcich pred vojnou s týmito desiatkami tisíc zamestnancov celého ministerstva vnútra a verejnej správy. Prečo? Prečo sa nenašli desiati ľudia alebo dvadsiati ľudia, ktorí by napísali strategický dokument ako pomáhajú, ako pomáhame utekajúcim ľuďom, prečo sa nenašli aspoň desiati manažéri, ktorí by organizovali tieto sily a prostriedky.
Pýtam sa vás to ja, vážení koaliční poslanci, pýta sa vás to celé Slovensko, pýtajú sa vás to novinári, pýtajú sa vás to bežní ľudia. A to vážne chcete ešte stále obhajovať pána ministra vnútra po týchto zlyhaniach, že za to môže niekto iný a nebodaj, že za toto môže bývalá vláda, ktorá nič nespravila za posledné roky vládnutia. Táto výhovorka po dvoch rokoch vášho vládnutia je úplne smiešna. No a absolútne tragikomicky v celom tomto deji vyznieva to, že štátny tajomní ministerstva vnútra, ktorý má na starosti sekciu krízového riadenia, bol na dovolenke na Maurície a ani sa z tej dovolenky neponáhľal naspäť. A úplne najkrajšia mediálna vložka v celom tomto predstavení je, že zodpovednosť za nezvládnutú migračnú krízu musel niesť generálny riaditeľ sekcie krízového manažmentu. Tomu už sa skutočne nedá čo dodať.
Mohla by som teraz rozprávať dlho a veľa o tom, ako ministerstvo vnútra dlhé roky spolupracuje s medzinárodnými organizáciami ako je napríklad Medzinárodná organizácia IOM, ktorá pomáha utečencom a je takmer v každej krajine činná. Ministerstvo vnútra má viaceré zmluvy so spoločnosťami, ktoré dodávajú záchranárske práce, ktoré dodávajú záchranárov, zdravotníkov, ktorí pomáhali utečencom a ktorí majú skutočne veľké skúsenosti a boli pozitívne hodnotení v krajinách V4 a dokonca majú aj bilaterálne zmluvy s Ukrajinou. Nie. Tieto spoločnosti neboli vôbec vhodné na to, aby s nimi ministerstvo vnútra spolupracovalo. A taktiež by sme mohli diskutovať aj o tom, prečo cateringová firma, ktorá vítala utečencov nugetkami, hranolkami ako švédske stoly to mala rozprestrené na hranici, prečo táto firma mala dvanásť eur za stravnú jednotku dennú a samosprávy dostali 7,30. A poviem vám, že ako bývalá ministerka vnútra, aj ako bývalá štátna tajomníčka, aj ako bývalá vedúca služobného úradu som niekoľkokrát prešla hranice, som videla niekoľko utečeneckých táborov, ale skutočne sa nepamätám na to, že by utečencov vítala cateringová firma so švédskymi stolmi.
Ešte raz zopakujem. Zásadným problémom pri tejto kauze ministra vnútra je, že štát sa vzdal manažovania migračných tokov na svojej hranici, a že stratégiu a schémy procesov ako sa postarať o ľudí utekajúcich pred vojnou, musela vypracovať súkromná firma a je úplne jedno, koľko to stálo. Štát tu prestal fungovať.
Vážení kolegovia, nebudem sa opakovať, ale poprosím, aby si hlavne koaliční poslanci dali ruku na srdce a zamysleli sa nad tým, predtým ako stlačia hlasovacie tlačítka či skutočne minister vnútra manažérsky, ľudsky a krízovo zvláda svoju situáciu. Pretože dnes nejde už len o nás, už nejde tu o Slovensko, už slovenskí obyvatelia si na to zvykli, že táto vláda tu nič nerobila, dnes tu ide o pomoc ľuďom, ktorí tú pomoc potrebujú, pretože utekajú pred vojnou a ministra vnútra nekritizujem len ja, kritizujú ho humanitárne organizácie, kritizujú ho kresťanské charity, dobrovoľníci z hraníc, kritizuje ho verejnosť, kritizujú ho aj jeho vlastní podriadení a dokonca ho kritizujú aj jeho vlastní kolegovia a spochybňujú ho aj koaliční partneri. Žiaľ musím to tu povedať dnes zas a opäť, pán minister vnútra Mikulec zlyhal znova a myslím si, že už sám by mal pochopiť, že stoličku ministra vnútra by mal opustiť. Ďakujem pekne.
30. 3. 2022 14:43:20 - 14:57:22 63. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 962 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saková, Denisa (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, členovia Národnej rady Slovenskej republiky, už dva roky sme svedkami mimoriadnej mimoriadnych udalostí na Slovensku a už dva roky Slovensko pociťuje nielen následky pandémie ale Slovensko pociťuje aj následky vládnutia tejto vlády. A žiaľ musím to povedať hneď v úvode, táto vláda sa spreneverila svojim sľubom. Odráža sa to v jej rekordnej nepopularite a zároveň musím povedať, že sa to odráža aj v hneve ľudí v uliciach na Slovensku a presne v hneve, ktorý ste vy tak radi rozsýpali a rozsievali keď boli vaše strany v opozícii. Ako bývalá ministerka vnútra ako človek, ktorý má dlhoročné skúsenosti na ministerstve vnútra dlhodobo upozorňujem na zlyhania tejto vlády a hlavne dlhodobo upozorňujem na zlyhania nominanta pána ministra Mikulca, ktorý vedie rezort ministerstva vnútra. A tých káuz bolo už toľko, že pán minister mal odstúpiť niekoľkokrát a nie ešte to za všetky spolu. Žiaľ, pán minister nemá sebareflexiu a nemá ju úplne žiadnu a nikdy nevidel ani nevidí dôvody na svoje odstúpenie. Ibaže tieto dôvody vidíme všetci my, vidí ich Slovensko, vidia tieto dôvody jeho podriadení. A legitimitu úplne tohto všetkého keď sa budeme baviť aj o podozrivom úmrtí zadržaných a vyšetrujúcich osôb, keď sa budeme baviť aj o vojne v polícii alebo o kajúcnikoch, ktorí nám vypovedajú presne na zákazku na ktorého vládna koalícia ukáže prstom a až po bezprecedentné zadržanie riaditeľ SIS pred očami jeho dcéry a pred očami jeho manželky našej kolegyne s kukláčmi a ostrými zbraňami. Áno, legitimitu tohto všetkého nesiete vy, nesie ju takmer celá koalícia. Pretože toto všetko ste vy posvätili v mene očisty Slovenska.
Ale toto už všetko odznelo a nepohlo to skoro s nikým z vás. Dnes sme sa tu opäť zišli a opäť raz odvolávame pána ministra Mikulca. A odvolávame ho z tragických dôvodov a to tých, ktoré nezasiahli Slovensko, nezasiahli slovenský národ ale zasiahli nášho východného suseda. A každý normálny človek na Slovensku odsúdil to čo sa za hranicami za východnou hranicou našej republiky deje, odsúdil každý jeden z nás vojnový útok na Ukrajinu. A nech má každý na Slovensku akýkoľvek názor na to či ono a na to čoho sme svedkami, všetci si želáme, aby tento vojnový konflikt a toto vojenské šialenstvo skončilo. Aj keď Slovensko je malou krajinou v srdci Európy, napriek tomu nesie veľkú zodpovednosť, nesie veľkú zodpovednosť pomôcť obyvateľom Ukrajiny, nesie veľkú zodpovednosť voči obetiam vojny, nesie veľkú zodpovednosť voči rodinám s deťmi a nesie veľkú zodpovednosť voči ľuďom, ktorých postihlo to najhoršie, ktorých postihla vojna. A práve táto zodpovednosť nielen voči Slovensku a jeho obyvateľom ale aj voči iným ľuďom žiaľ opäť raz tragicky ukázala ako zlyhávajú niektorí predstavitelia vlády. A práve preto ako zareagovalo ministerstvo vnútra, lepšie by sme povedali ako nezareagovalo ministerstvo vnútra na situáciu na našich na našej východnej hranici je presne odrazom toho, ako sa tento rezort riadi za posledné dva roky. Týždne zachraňovali ľudí, ktorí utekali pred vojnou, dobrovoľnícke, humanitárne, kresťanské organizácie a samozrejme tisíce iných dobrovoľníkov. V tom čase sa samozrejme ešte ospravedlňovala neaktivita ministerstva vnútra s tým, že nepočítalo s takouto mimoriadnou situáciou a nebolo na ňu pripravené.
No po pár týždňoch už každý videl vrátane nás, mnohých poslancov a vrátane aj mnohých poslancov koalície, že toto nebude problém mimoriadnej situácie. Toto je problém toto je systémový problém riadenia ministerstva vnútra. A keď sa konečne potom chaose, zmätku a nečinnosti rozhýbalo ministerstvo vnútra tak to dopadlo ešte horšie ako keď s nejakou aktivitou neprekypovalo. Po týždňoch neriadenia a nemenežovania situácie na východnej hranici, napriek tomu, že ministerstvo vnútra má 10 tisíce svojich zamestnancov, minister vnútra v časovej tiesni bez výberového konania netransparentne a skutočne musím povedať na hulváta a okato zazmluvnilo gastro firmy a eventové firmy, ktoré sa zaoberajú organizáciou svadieb, koncertov a iných kultúrnych podujatí a dokonca sa podieľali aj na ozvučení volebnej noci politickej strany OĽANO. Firma, s ktorou ministerstvo vnútra napriamo podpísalo zmluvu si vyfakturovala za dokument citujem názov dokumentu: "Stratégie a schémy procesov ako sa postarať o ľudí utekajúcich pred vojnou" si vyfakturovala 29 tisíc eur. Na tomto dokumente vraj pracovalo desať ľudí, 12 hodín denne, celý týždeň a ich hodinová mzda sa pohybovala na úrovni 40 eur. Netuším, ako to bolo možné ale to možno nie je ani dôležité. Úplne kľúčové na tomto celom probléme je, že takýto dokument malo vypracovať ministerstvo vnútra, nie súkromná spoločnosť. A ešte nie súkromná spoločnosť, ktorá absolútne nemala žiadne skúsenosti s menežovaním mimoriadnej situácie, z krízovej situácie, s krízovou situáciou a nemala žiadne skúsenosti aj čo sa týka takého veľkého počtu menežovania síl a prostriedkov. A ešte to bola aj firma, ktorá mala známosti na koaličných nominantov. A výhovorka pána ministra vnútra, že vraj túto

===== ... situácie, z krízovej situácie, s krízovou situáciou a nemala žiadne skúsenosti aj čo sa týka takého veľkého počtu manažovania síl a prostriedkov a ešte to bola aj firma, ktorá mala známosti na koaličných nominantov. A výhovorka pána ministra vnútra, že vraj túto firmu mu poradili dobrovoľné združenia, ktoré pôsobia na východnej hranici, skutočne, keď obletela médiá, stala sa vyslovene trápnou výhovorkou pána ministra, pretože tieto dobrovoľnícke združenia ako sú Maltézski rytieri a slovenskí skauti toto absolútne popreli a namiesto toho, že pán minister sa mal postaviť na tlačovku a poďakovať všetkým charitatívnym a dobrovoľníckym združeniam, ktoré na východnej hranici pôsobili, tak sa postavil, nezaďakoval im a ešte jednotliví zamestnanci nových firiem im povedali, zbaľte sa a choďte preč. A možno, aby som trochu dostala do obrazu aj vás, koaliční kolegovia, ktorí tu sedíte, aby ste vedeli, aký organizačný aparát má pod sebou minister vnútra. Nejde tu len o sekciu krízového riadenia, ktorá má 190 ľudí, ministerstvo vnútra má desaťtisíce zamestnancov. Približne 50 000. Keď z toho odrátame školských pracovníkov a iných pracovníkov, ktorí pôsobia v podporných organizáciách, školských podporných organizáciách, je približne zamestnancov 40 000. 23 000 policajtov, približne 5 000 hasičov, 5 000 ľudí na okresných úradoch, kde sú aj odbory krízového riadenia, navyše tu máme Armádu Slovenskej republiky, ktorá má okolo 16 000 vojakov a máme tu 80 000 členov dobrovoľných hasičských zborov, pričom 35 000 takýchto dobrovoľných hasičov je pripravených k okamžitému zásahu.
Tieto sily a prostriedky toto všetko má k dispozícii minister vnútra a preto sa pýtam úplne jednoducho a pýtam sa úplne priamo, prečo sa nezvládol manažment a pomoc ľuďom utekajúcich pred vojnou s týmito desiatkami tisíc zamestnancov celého ministerstva vnútra a verejnej správy. Prečo? Prečo sa nenašli desiati ľudia alebo dvadsiati ľudia, ktorí by napísali strategický dokument ako pomáhajú, ako pomáhame utekajúcim ľuďom, prečo sa nenašli aspoň desiati manažéri, ktorí by organizovali tieto sily a prostriedky.
Pýtam sa vás to ja, vážení koaliční poslanci, pýta sa vás to celé Slovensko, pýtajú sa vás to novinári, pýtajú sa vás to bežní ľudia. A to vážne chcete ešte stále obhajovať pána ministra vnútra po týchto zlyhaniach, že za to môže niekto iný a nebodaj, že za toto môže bývalá vláda, ktorá nič nespravila za posledné roky vládnutia. Táto výhovorka po dvoch rokoch vášho vládnutia je úplne smiešna. No a absolútne tragikomicky v celom tomto deji vyznieva to, že štátny tajomní ministerstva vnútra, ktorý má na starosti sekciu krízového riadenia, bol na dovolenke na Maurície a ani sa z tej dovolenky neponáhľal naspäť. A úplne najkrajšia mediálna vložka v celom tomto predstavení je, že zodpovednosť za nezvládnutú migračnú krízu musel niesť generálny riaditeľ sekcie krízového manažmentu. Tomu už sa skutočne nedá čo dodať.
Mohla by som teraz rozprávať dlho a veľa o tom, ako ministerstvo vnútra dlhé roky spolupracuje s medzinárodnými organizáciami ako je napríklad Medzinárodná organizácia IOM, ktorá pomáha utečencom a je takmer v každej krajine činná. Ministerstvo vnútra má viaceré zmluvy so spoločnosťami, ktoré dodávajú záchranárske práce, ktoré dodávajú záchranárov, zdravotníkov, ktorí pomáhali utečencom a ktorí majú skutočne veľké skúsenosti a boli pozitívne hodnotení v krajinách V4 a dokonca majú aj bilaterálne zmluvy s Ukrajinou. Nie. Tieto spoločnosti neboli vôbec vhodné na to, aby s nimi ministerstvo vnútra spolupracovalo. A taktiež by sme mohli diskutovať aj o tom, prečo cateringová firma, ktorá vítala utečencov nugetkami, hranolkami ako švédske stoly to mala rozprestrené na hranici, prečo táto firma mala dvanásť eur za stravnú jednotku dennú a samosprávy dostali 7,30. A poviem vám, že ako bývalá ministerka vnútra, aj ako bývalá štátna tajomníčka, aj ako bývalá vedúca služobného úradu som niekoľkokrát prešla hranice, som videla niekoľko utečeneckých táborov, ale skutočne sa nepamätám na to, že by utečencov vítala cateringová firma so švédskymi stolmi.
Ešte raz zopakujem. Zásadným problémom pri tejto kauze ministra vnútra je, že štát sa vzdal manažovania migračných tokov na svojej hranici, a že stratégiu a schémy procesov ako sa postarať o ľudí utekajúcich pred vojnou, musela vypracovať súkromná firma a je úplne jedno, koľko to stálo. Štát tu prestal fungovať.
Vážení kolegovia, nebudem sa opakovať, ale poprosím, aby si hlavne koaliční poslanci dali ruku na srdce a zamysleli sa nad tým, predtým ako stlačia hlasovacie tlačítka či skutočne minister vnútra manažérsky, ľudsky a krízovo zvláda svoju situáciu. Pretože dnes nejde už len o nás, už nejde tu o Slovensko, už slovenskí obyvatelia si na to zvykli, že táto vláda tu nič nerobila, dnes tu ide o pomoc ľuďom, ktorí tú pomoc potrebujú, pretože utekajú pred vojnou a ministra vnútra nekritizujem len ja, kritizujú ho humanitárne organizácie, kritizujú ho kresťanské charity, dobrovoľníci z hraníc, kritizuje ho verejnosť, kritizujú ho aj jeho vlastní podriadení a dokonca ho kritizujú aj jeho vlastní kolegovia a spochybňujú ho aj koaliční partneri. Žiaľ musím to tu povedať dnes zas a opäť, pán minister vnútra Mikulec zlyhal znova a myslím si, že už sám by mal pochopiť, že stoličku ministra vnútra by mal opustiť. Ďakujem pekne.
17. 3. 2022 10:08:29 - 10:10:06 60. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 908 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saková, Denisa (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne všetkým kolegom za faktické poznámky. Ja by som len doplnila kolegu pána poslanca Saloňa, že áno tých tabuliek bolo, ako som spomínala, zhruba tisíc, ktoré sa odovzdali naspäť ministerstvu financií a boli kryté aj finančným prostriedkami a bolo to na základe analýz Útvaru hodnoty za peniaze, s ktorými sme dlhé roky bojovali a sme sa ich snažili presvedčiť, že ten stav Policajného zboru alebo respektíve počet tabuľkových miest nie je taký, ako oni hovorili, že je veľký v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie, pretože veľakrát porovnávali čiste štátnu políciou s našim Policajným zborom, ale zabudli porovnať polície ako je tá napríklad v Čechách, je tam Polícia hlavného mesta Prahy, máme ozbrojené zložky armády, ktoré sú napríklad v Taliansku ako Carabinieri alebo žandarmeri a takéto veci neporovnávali a potom došlo k takýmto skresleným údajom a žiaľ o tieto tabuľky Policajný zbor prišiel. Ja len dúfam, keď pozeráme na súčasnú situáciu, čo sa nám deje na východnej hranici, pozeráme na to, že už náš Policajný zbor musel žiadať o pomoc Českú republiku a je tam delegovaných 500 policajtov z Českej republiky a keď pozriem na to, čo vláda schválila včera, že vlastne dočasné útočisko ideme poskytovať aj osobám, ktoré dostali medzinárodnú ochranu z tretích krajín na Ukrajine ešte pred 24. februárom, ja len pevne dúfam, že bezpečnostnú situáciu, ktorá nás čaká v budúcich mesiacoch vzhľadom na tieto rozhodnutia vlády, bude Policajný zbor zvládať. Ďakujem. ... Policajný zbor zvládať. Ďakujem.
17. 3. 2022 10:08:29 - 10:10:06 60. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 908 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saková, Denisa (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne všetkým kolegom za faktické poznámky. Ja by som len doplnila kolegu pána poslanca Saloňa, že áno tých tabuliek bolo, ako som spomínala, zhruba tisíc, ktoré sa odovzdali naspäť ministerstvu financií a boli kryté aj finančným prostriedkami a bolo to na základe analýz Útvaru hodnoty za peniaze, s ktorými sme dlhé roky bojovali a sme sa ich snažili presvedčiť, že ten stav Policajného zboru alebo respektíve počet tabuľkových miest nie je taký, ako oni hovorili, že je veľký v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie, pretože veľakrát porovnávali čiste štátnu políciou s našim Policajným zborom, ale zabudli porovnať polície ako je tá napríklad v Čechách, je tam Polícia hlavného mesta Prahy, máme ozbrojené zložky armády, ktoré sú napríklad v Taliansku ako Carabinieri alebo žandarmeri a takéto veci neporovnávali a potom došlo k takýmto skresleným údajom a žiaľ o tieto tabuľky Policajný zbor prišiel. Ja len dúfam, keď pozeráme na súčasnú situáciu, čo sa nám deje na východnej hranici, pozeráme na to, že už náš Policajný zbor musel žiadať o pomoc Českú republiku a je tam delegovaných 500 policajtov z Českej republiky a keď pozriem na to, čo vláda schválila včera, že vlastne dočasné útočisko ideme poskytovať aj osobám, ktoré dostali medzinárodnú ochranu z tretích krajín na Ukrajine ešte pred 24. februárom, ja len pevne dúfam, že bezpečnostnú situáciu, ktorá nás čaká v budúcich mesiacoch vzhľadom na tieto rozhodnutia vlády, bude Policajný zbor zvládať. Ďakujem. ... Policajný zbor zvládať. Ďakujem.
17. 3. 2022 10:08:29 - 10:10:06 60. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 908 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saková, Denisa (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne všetkým kolegom za faktické poznámky. Ja by som len doplnila kolegu pána poslanca Saloňa, že áno tých tabuliek bolo, ako som spomínala, zhruba tisíc, ktoré sa odovzdali naspäť ministerstvu financií a boli kryté aj finančným prostriedkami a bolo to na základe analýz Útvaru hodnoty za peniaze, s ktorými sme dlhé roky bojovali a sme sa ich snažili presvedčiť, že ten stav Policajného zboru alebo respektíve počet tabuľkových miest nie je taký, ako oni hovorili, že je veľký v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie, pretože veľakrát porovnávali čiste štátnu políciou s našim Policajným zborom, ale zabudli porovnať polície ako je tá napríklad v Čechách, je tam Polícia hlavného mesta Prahy, máme ozbrojené zložky armády, ktoré sú napríklad v Taliansku ako Carabinieri alebo žandarmeri a takéto veci neporovnávali a potom došlo k takýmto skresleným údajom a žiaľ o tieto tabuľky Policajný zbor prišiel. Ja len dúfam, keď pozeráme na súčasnú situáciu, čo sa nám deje na východnej hranici, pozeráme na to, že už náš Policajný zbor musel žiadať o pomoc Českú republiku a je tam delegovaných 500 policajtov z Českej republiky a keď pozriem na to, čo vláda schválila včera, že vlastne dočasné útočisko ideme poskytovať aj osobám, ktoré dostali medzinárodnú ochranu z tretích krajín na Ukrajine ešte pred 24. februárom, ja len pevne dúfam, že bezpečnostnú situáciu, ktorá nás čaká v budúcich mesiacoch vzhľadom na tieto rozhodnutia vlády, bude Policajný zbor zvládať. Ďakujem. ... Policajný zbor zvládať. Ďakujem.
17. 3. 2022 10:08:29 - 10:10:06 60. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 908 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saková, Denisa (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne všetkým kolegom za faktické poznámky. Ja by som len doplnila kolegu pána poslanca Saloňa, že áno tých tabuliek bolo, ako som spomínala, zhruba tisíc, ktoré sa odovzdali naspäť ministerstvu financií a boli kryté aj finančným prostriedkami a bolo to na základe analýz Útvaru hodnoty za peniaze, s ktorými sme dlhé roky bojovali a sme sa ich snažili presvedčiť, že ten stav Policajného zboru alebo respektíve počet tabuľkových miest nie je taký, ako oni hovorili, že je veľký v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie, pretože veľakrát porovnávali čiste štátnu políciou s našim Policajným zborom, ale zabudli porovnať polície ako je tá napríklad v Čechách, je tam Polícia hlavného mesta Prahy, máme ozbrojené zložky armády, ktoré sú napríklad v Taliansku ako Carabinieri alebo žandarmeri a takéto veci neporovnávali a potom došlo k takýmto skresleným údajom a žiaľ o tieto tabuľky Policajný zbor prišiel. Ja len dúfam, keď pozeráme na súčasnú situáciu, čo sa nám deje na východnej hranici, pozeráme na to, že už náš Policajný zbor musel žiadať o pomoc Českú republiku a je tam delegovaných 500 policajtov z Českej republiky a keď pozriem na to, čo vláda schválila včera, že vlastne dočasné útočisko ideme poskytovať aj osobám, ktoré dostali medzinárodnú ochranu z tretích krajín na Ukrajine ešte pred 24. februárom, ja len pevne dúfam, že bezpečnostnú situáciu, ktorá nás čaká v budúcich mesiacoch vzhľadom na tieto rozhodnutia vlády, bude Policajný zbor zvládať. Ďakujem. ... Policajný zbor zvládať. Ďakujem.
17. 3. 2022 9:52:49 - 10:02:07 60. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 908 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saková, Denisa (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážení poslaneckí kolegovia, vážení členovia vlády, vážený pán minister, pred sebou máme ďalší z vládnych návrhov zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady č. 71/1993 o Policajnom zbore. Musím povedať, že nebudem sa tu dnes a na tomto mieste vyjadrovať o zlyhaniach a kauzách, ktoré sme za posledné mesiace počuli čo sa udialo na ministerstve vnútra, nebudem sa tu vyjadrovať o podozrivých úmrtiach vyšetrovaných osôb, informáciách o univerzálnych kajúcnikoch, ktorí nám vypovedajú na objednávku, nebudem sa tu vyjadrovať o tom ako sa zaobchádza s vyšetrovateľkou Santusovou, či ako sa narábalo so špeciálnou správou Slovenskej informačnej služby. Za toto všetko sme mohli v minulých mesiacoch vystaviť vysvedčenie ministrovi vnútra už niekoľkokrát a naposledy to bolo vo februári tohto roku. Tých podozrení a informácií o zlyhaní sme mali toľko, že pán minister by už mohol odstúpiť a mohol by podať demisiu za každý z týchto dôvodov a nie to za všetky dôvody naraz. A musíme povedať, že tak isto asi nežijeme v demokratickom štáte a v normálnom demokratickom štáte, pretože táto vláda sa drží zubami nechtami moci a je jej úplne jedno ako jej nominanti zvládajú úlohy, ktoré sa vyžaduje riadenie Slovenska v prospech jeho občanov. Prejdem k predmetnému legislatívnemu návrhu spomínaného zákona, ktorý máme pred sebou a budeme o ňom hlasovať v pléne národnej rady.
V predmetnom návrhu zákona je uvedené, že sa majú odstraňovať niektoré nedostatky z praxe, aby sa zefektívnila činnosť Policajného zboru. Tento návrh už bol daný do medzirezortného pripomienkového konania v auguste tohto roku a označoval sa ako reformný zákon o Policajnom zbore. Bolo k tomuto zákonu zaslaných približne 120 pripomienok a z toho 44 bolo zásadných a dokonca generálna prokuratúra uviedla, že po zapracovaní týchto zásadných pripomienok požaduje, aby pripravovaný návrh zákona jej bol zaslaný opätovne na kontrolu ako tieto zásadné pripomienky boli zapracované. Dnes
===== ... a dokonca Generálna prokuratúra uviedla, že po zapracovaní týchto zásadný pripomienok požaduje, aby pripravovaný návrh zákona jej bol zaslaný opätovne na kontrolu ako tieto zásadné pripomienky boli zapracované. Dnes musím konštatovať, že tento zákon, tento návrh zákona absolútne nie je reformný a môžem povedať, že z neho bolo asi vyškrtané všetko to, čo bolo problematické a rieši sa len to, čo je nutné z pohľadu transpozície smerníc Európskej únie. A zastavím sa pri jednom paragrafe, ktorý aj pán minister vnútra opisoval, že je to paragraf č. 4, ktorý pojednáva o organizácii Policajného zboru a pojednáva o tom, že Policajný zbor sa člení na jednotlivé služby, či je to služba kriminálnej polície, finančnej polície, dopravnej, poriadkovej a tak ďalej. Áno s týmto absolútne súhlasím a nemám s tým problém, že sa legislatívne podporila definícia služieb, ktorú vykonáva Policajný zbor. Áno ďalej sa aj v § 4 v ods. 3 hovorí, že útvarmi Policajného zboru sú Prezídium Policajného zboru, útvary s pôsobnosťou pre celé územie Slovenskej republiky aj útvary s miestnou pôsobnosťou.
A tu by som sa zastavila pri tomto bode, pretože súčasné znenie zákona hovorí o tom a bolo to tu už dneska pánom ministrom spomenuté, že organizačné zložky celej organizačnej štruktúry Policajného zboru na nižších úrovniach naďalej zostávajú v kompetencii policajného prezidenta a následne ministra vnútra, ktorý ich schvaľuje na jeho návrh. A musím povedať, že za posledné mesiace mám troška problém s tvorbou nových prezidiálnych útvarov a iných zložiek Policajného zboru a najmä v súvislosti s tým, že dané zložky a nové organizačné štruktúry potrebujeme personálne obsadiť v Policajnom zbore a keďže sme minulý rok vrátili asi zhruba tisíc tabuliek policajtov naspäť ministerstvu financií, tieto nové útvary zrejme policajný prezident a pán minister vnútra musia personálne obsadzovať tabuľkami, ktoré sa objavia ako voľné tabuľky v rezorte.
A najjednoduchšie to vysvetlím na príklade. Okresný riaditeľ ku koncu roka sa mu uvoľní alebo respektíve odíde mu desať príslušníkov Policajného zboru do výsluhy a uvoľní sa mu desať tabuliek. Týchto desať tabuliek na návrh alebo na rozkaz prezidenta Policajného zboru mu je odňatých a tieto tabuľky sú dané na nové prezidiálne útvary. Bez akýchkoľvek posúdení, bez akýchkoľvek štatistík, bez akýchkoľvek štatistík čo sa týka nápadu trestnej činnosti alebo bez toho, koľko hliadok treba postaviť. Ja rozumiem, že prezidiálne útvary ako NAKA majú vyšetrovať korupciu a pri dnešnej politickej objednávke majú hlavne sa sústrediť na opozíciu, ale musím pripomenúť, že na Slovensku nám existuje aj iná trestná činnosť, ktorú treba vyšetrovať a za všetky prípady možno spomeniem prípad, ktorý sme mali aj na branno-bezpečnostnom výbore ohľadne šikany a útoku na dievčatko v Miloslavove. A preto sa pýtam, keď posilňujeme NAKA vyšetrovateľmi a tabuľkami z krajov a okresov, kto nám v budúcnosti bude vyhľadávať takúto latentnú trestnú činnosť a kto bude nám zodpovedať za bezpečnosť a za bezpečnú situáciu. Ja si nemyslím, že na úrovni okresu a kraja to bude NAKA. Vždy to bude krajský riaditeľ alebo okresný riaditeľ. A tí bez dostatočného počtu tabuliek asi spravia veľmi ťažko len svoju prácu.
Už dnes máme na Slovensku okresy, kde vyšetrovateľ namiesto desiatich až dvanástich spisov má svojich tridsať až štyridsať spisov a veľakrát nám toto vyšetrovanie trvá niekoľko rokov a nie niekoľko mesiacov a touto novelou sa tu nezlepší nič.
Dám vám ešte jeden príklad, vážení poslaneckí kolegovia, ktorý sa týka ďalšieho prezidiálneho útvaru a ten prezidiálny útvar je envirokriminalita. Kedysi envirokriminalita bola prezidiálny útvar, ktorý len metodicky riadil kraje a okresy. Neskôr za môjho pôsobenia sme už na krajských riaditeľstvách vyčlenili vyšetrovateľov, ktorí sa špeciálne venovali envirokriminalite, ale pokiaľ nemali dostatok alebo nebol dostatočný nápad tejto trestnej činnosti, venovali sa aj vyšetrovaniu inej trestnej činnosti. To znamená, že ich kapacity boli efektívne využité. Teraz envirokriminalita kopíruje štruktúru NAKA s celoslovenskou pôsobnosťou a zase vám poviem príklad.
Predstavme si, že máme tu trestný čin vraždy. Tam vyšetrovanie vedie vyšetrovateľ krajského riaditeľstva. Predstavme si, že tu máme uhynutého vlka. Na miesto nálezu uhynutého vlka posielame vyšetrovateľa z prezidiálneho útvaru. A teraz sa pýtam a žiadam vás, porovnajme si hodnotu života človeka a porovnajme si ju s hodnotou života vlka. Aký by to bol veľký rozdiel, keby namiesto nálezu vlka, uhynutého vlka išiel vyšetrovateľ z okresného riaditeľstva alebo z krajského riaditeľstva. Prečo musíme čakať na vyšetrovateľa prezidiálneho útvaru.
Vážení poslaneckí kolegovia, vážený pán minister, z takýchto dôvodov musím povedať, že ja, ani klub, do ktorého patrím, nebudeme hlasovať za tento vládny legislatívny návrh o Policajnom zbore. Pretože nepomáha riešiť situáciu, zlú personálnu situáciu a podstav, ktorý v Policajnom zbore je a zároveň ani nepomáha k efektívnejšej práci, k efektívnejšiemu napĺňaniu úloh, ktoré vyplývajú zo služobnej činnosti jednotlivým príslušníkom Policajného zboru. Ďakujem veľmi pekne.
17. 3. 2022 9:52:49 - 10:02:07 60. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 908 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saková, Denisa (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážení poslaneckí kolegovia, vážení členovia vlády, vážený pán minister, pred sebou máme ďalší z vládnych návrhov zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady č. 71/1993 o Policajnom zbore. Musím povedať, že nebudem sa tu dnes a na tomto mieste vyjadrovať o zlyhaniach a kauzách, ktoré sme za posledné mesiace počuli čo sa udialo na ministerstve vnútra, nebudem sa tu vyjadrovať o podozrivých úmrtiach vyšetrovaných osôb, informáciách o univerzálnych kajúcnikoch, ktorí nám vypovedajú na objednávku, nebudem sa tu vyjadrovať o tom ako sa zaobchádza s vyšetrovateľkou Santusovou, či ako sa narábalo so špeciálnou správou Slovenskej informačnej služby. Za toto všetko sme mohli v minulých mesiacoch vystaviť vysvedčenie ministrovi vnútra už niekoľkokrát a naposledy to bolo vo februári tohto roku. Tých podozrení a informácií o zlyhaní sme mali toľko, že pán minister by už mohol odstúpiť a mohol by podať demisiu za každý z týchto dôvodov a nie to za všetky dôvody naraz. A musíme povedať, že tak isto asi nežijeme v demokratickom štáte a v normálnom demokratickom štáte, pretože táto vláda sa drží zubami nechtami moci a je jej úplne jedno ako jej nominanti zvládajú úlohy, ktoré sa vyžaduje riadenie Slovenska v prospech jeho občanov. Prejdem k predmetnému legislatívnemu návrhu spomínaného zákona, ktorý máme pred sebou a budeme o ňom hlasovať v pléne národnej rady.
V predmetnom návrhu zákona je uvedené, že sa majú odstraňovať niektoré nedostatky z praxe, aby sa zefektívnila činnosť Policajného zboru. Tento návrh už bol daný do medzirezortného pripomienkového konania v auguste tohto roku a označoval sa ako reformný zákon o Policajnom zbore. Bolo k tomuto zákonu zaslaných približne 120 pripomienok a z toho 44 bolo zásadných a dokonca generálna prokuratúra uviedla, že po zapracovaní týchto zásadných pripomienok požaduje, aby pripravovaný návrh zákona jej bol zaslaný opätovne na kontrolu ako tieto zásadné pripomienky boli zapracované. Dnes
===== ... a dokonca Generálna prokuratúra uviedla, že po zapracovaní týchto zásadný pripomienok požaduje, aby pripravovaný návrh zákona jej bol zaslaný opätovne na kontrolu ako tieto zásadné pripomienky boli zapracované. Dnes musím konštatovať, že tento zákon, tento návrh zákona absolútne nie je reformný a môžem povedať, že z neho bolo asi vyškrtané všetko to, čo bolo problematické a rieši sa len to, čo je nutné z pohľadu transpozície smerníc Európskej únie. A zastavím sa pri jednom paragrafe, ktorý aj pán minister vnútra opisoval, že je to paragraf č. 4, ktorý pojednáva o organizácii Policajného zboru a pojednáva o tom, že Policajný zbor sa člení na jednotlivé služby, či je to služba kriminálnej polície, finančnej polície, dopravnej, poriadkovej a tak ďalej. Áno s týmto absolútne súhlasím a nemám s tým problém, že sa legislatívne podporila definícia služieb, ktorú vykonáva Policajný zbor. Áno ďalej sa aj v § 4 v ods. 3 hovorí, že útvarmi Policajného zboru sú Prezídium Policajného zboru, útvary s pôsobnosťou pre celé územie Slovenskej republiky aj útvary s miestnou pôsobnosťou.
A tu by som sa zastavila pri tomto bode, pretože súčasné znenie zákona hovorí o tom a bolo to tu už dneska pánom ministrom spomenuté, že organizačné zložky celej organizačnej štruktúry Policajného zboru na nižších úrovniach naďalej zostávajú v kompetencii policajného prezidenta a následne ministra vnútra, ktorý ich schvaľuje na jeho návrh. A musím povedať, že za posledné mesiace mám troška problém s tvorbou nových prezidiálnych útvarov a iných zložiek Policajného zboru a najmä v súvislosti s tým, že dané zložky a nové organizačné štruktúry potrebujeme personálne obsadiť v Policajnom zbore a keďže sme minulý rok vrátili asi zhruba tisíc tabuliek policajtov naspäť ministerstvu financií, tieto nové útvary zrejme policajný prezident a pán minister vnútra musia personálne obsadzovať tabuľkami, ktoré sa objavia ako voľné tabuľky v rezorte.
A najjednoduchšie to vysvetlím na príklade. Okresný riaditeľ ku koncu roka sa mu uvoľní alebo respektíve odíde mu desať príslušníkov Policajného zboru do výsluhy a uvoľní sa mu desať tabuliek. Týchto desať tabuliek na návrh alebo na rozkaz prezidenta Policajného zboru mu je odňatých a tieto tabuľky sú dané na nové prezidiálne útvary. Bez akýchkoľvek posúdení, bez akýchkoľvek štatistík, bez akýchkoľvek štatistík čo sa týka nápadu trestnej činnosti alebo bez toho, koľko hliadok treba postaviť. Ja rozumiem, že prezidiálne útvary ako NAKA majú vyšetrovať korupciu a pri dnešnej politickej objednávke majú hlavne sa sústrediť na opozíciu, ale musím pripomenúť, že na Slovensku nám existuje aj iná trestná činnosť, ktorú treba vyšetrovať a za všetky prípady možno spomeniem prípad, ktorý sme mali aj na branno-bezpečnostnom výbore ohľadne šikany a útoku na dievčatko v Miloslavove. A preto sa pýtam, keď posilňujeme NAKA vyšetrovateľmi a tabuľkami z krajov a okresov, kto nám v budúcnosti bude vyhľadávať takúto latentnú trestnú činnosť a kto bude nám zodpovedať za bezpečnosť a za bezpečnú situáciu. Ja si nemyslím, že na úrovni okresu a kraja to bude NAKA. Vždy to bude krajský riaditeľ alebo okresný riaditeľ. A tí bez dostatočného počtu tabuliek asi spravia veľmi ťažko len svoju prácu.
Už dnes máme na Slovensku okresy, kde vyšetrovateľ namiesto desiatich až dvanástich spisov má svojich tridsať až štyridsať spisov a veľakrát nám toto vyšetrovanie trvá niekoľko rokov a nie niekoľko mesiacov a touto novelou sa tu nezlepší nič.
Dám vám ešte jeden príklad, vážení poslaneckí kolegovia, ktorý sa týka ďalšieho prezidiálneho útvaru a ten prezidiálny útvar je envirokriminalita. Kedysi envirokriminalita bola prezidiálny útvar, ktorý len metodicky riadil kraje a okresy. Neskôr za môjho pôsobenia sme už na krajských riaditeľstvách vyčlenili vyšetrovateľov, ktorí sa špeciálne venovali envirokriminalite, ale pokiaľ nemali dostatok alebo nebol dostatočný nápad tejto trestnej činnosti, venovali sa aj vyšetrovaniu inej trestnej činnosti. To znamená, že ich kapacity boli efektívne využité. Teraz envirokriminalita kopíruje štruktúru NAKA s celoslovenskou pôsobnosťou a zase vám poviem príklad.
Predstavme si, že máme tu trestný čin vraždy. Tam vyšetrovanie vedie vyšetrovateľ krajského riaditeľstva. Predstavme si, že tu máme uhynutého vlka. Na miesto nálezu uhynutého vlka posielame vyšetrovateľa z prezidiálneho útvaru. A teraz sa pýtam a žiadam vás, porovnajme si hodnotu života človeka a porovnajme si ju s hodnotou života vlka. Aký by to bol veľký rozdiel, keby namiesto nálezu vlka, uhynutého vlka išiel vyšetrovateľ z okresného riaditeľstva alebo z krajského riaditeľstva. Prečo musíme čakať na vyšetrovateľa prezidiálneho útvaru.
Vážení poslaneckí kolegovia, vážený pán minister, z takýchto dôvodov musím povedať, že ja, ani klub, do ktorého patrím, nebudeme hlasovať za tento vládny legislatívny návrh o Policajnom zbore. Pretože nepomáha riešiť situáciu, zlú personálnu situáciu a podstav, ktorý v Policajnom zbore je a zároveň ani nepomáha k efektívnejšej práci, k efektívnejšiemu napĺňaniu úloh, ktoré vyplývajú zo služobnej činnosti jednotlivým príslušníkom Policajného zboru. Ďakujem veľmi pekne.
17. 3. 2022 9:52:49 - 10:02:07 60. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 908 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saková, Denisa (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážení poslaneckí kolegovia, vážení členovia vlády, vážený pán minister, pred sebou máme ďalší z vládnych návrhov zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady č. 71/1993 o Policajnom zbore. Musím povedať, že nebudem sa tu dnes a na tomto mieste vyjadrovať o zlyhaniach a kauzách, ktoré sme za posledné mesiace počuli čo sa udialo na ministerstve vnútra, nebudem sa tu vyjadrovať o podozrivých úmrtiach vyšetrovaných osôb, informáciách o univerzálnych kajúcnikoch, ktorí nám vypovedajú na objednávku, nebudem sa tu vyjadrovať o tom ako sa zaobchádza s vyšetrovateľkou Santusovou, či ako sa narábalo so špeciálnou správou Slovenskej informačnej služby. Za toto všetko sme mohli v minulých mesiacoch vystaviť vysvedčenie ministrovi vnútra už niekoľkokrát a naposledy to bolo vo februári tohto roku. Tých podozrení a informácií o zlyhaní sme mali toľko, že pán minister by už mohol odstúpiť a mohol by podať demisiu za každý z týchto dôvodov a nie to za všetky dôvody naraz. A musíme povedať, že tak isto asi nežijeme v demokratickom štáte a v normálnom demokratickom štáte, pretože táto vláda sa drží zubami nechtami moci a je jej úplne jedno ako jej nominanti zvládajú úlohy, ktoré sa vyžaduje riadenie Slovenska v prospech jeho občanov. Prejdem k predmetnému legislatívnemu návrhu spomínaného zákona, ktorý máme pred sebou a budeme o ňom hlasovať v pléne národnej rady.
V predmetnom návrhu zákona je uvedené, že sa majú odstraňovať niektoré nedostatky z praxe, aby sa zefektívnila činnosť Policajného zboru. Tento návrh už bol daný do medzirezortného pripomienkového konania v auguste tohto roku a označoval sa ako reformný zákon o Policajnom zbore. Bolo k tomuto zákonu zaslaných približne 120 pripomienok a z toho 44 bolo zásadných a dokonca generálna prokuratúra uviedla, že po zapracovaní týchto zásadných pripomienok požaduje, aby pripravovaný návrh zákona jej bol zaslaný opätovne na kontrolu ako tieto zásadné pripomienky boli zapracované. Dnes
===== ... a dokonca Generálna prokuratúra uviedla, že po zapracovaní týchto zásadný pripomienok požaduje, aby pripravovaný návrh zákona jej bol zaslaný opätovne na kontrolu ako tieto zásadné pripomienky boli zapracované. Dnes musím konštatovať, že tento zákon, tento návrh zákona absolútne nie je reformný a môžem povedať, že z neho bolo asi vyškrtané všetko to, čo bolo problematické a rieši sa len to, čo je nutné z pohľadu transpozície smerníc Európskej únie. A zastavím sa pri jednom paragrafe, ktorý aj pán minister vnútra opisoval, že je to paragraf č. 4, ktorý pojednáva o organizácii Policajného zboru a pojednáva o tom, že Policajný zbor sa člení na jednotlivé služby, či je to služba kriminálnej polície, finančnej polície, dopravnej, poriadkovej a tak ďalej. Áno s týmto absolútne súhlasím a nemám s tým problém, že sa legislatívne podporila definícia služieb, ktorú vykonáva Policajný zbor. Áno ďalej sa aj v § 4 v ods. 3 hovorí, že útvarmi Policajného zboru sú Prezídium Policajného zboru, útvary s pôsobnosťou pre celé územie Slovenskej republiky aj útvary s miestnou pôsobnosťou.
A tu by som sa zastavila pri tomto bode, pretože súčasné znenie zákona hovorí o tom a bolo to tu už dneska pánom ministrom spomenuté, že organizačné zložky celej organizačnej štruktúry Policajného zboru na nižších úrovniach naďalej zostávajú v kompetencii policajného prezidenta a následne ministra vnútra, ktorý ich schvaľuje na jeho návrh. A musím povedať, že za posledné mesiace mám troška problém s tvorbou nových prezidiálnych útvarov a iných zložiek Policajného zboru a najmä v súvislosti s tým, že dané zložky a nové organizačné štruktúry potrebujeme personálne obsadiť v Policajnom zbore a keďže sme minulý rok vrátili asi zhruba tisíc tabuliek policajtov naspäť ministerstvu financií, tieto nové útvary zrejme policajný prezident a pán minister vnútra musia personálne obsadzovať tabuľkami, ktoré sa objavia ako voľné tabuľky v rezorte.
A najjednoduchšie to vysvetlím na príklade. Okresný riaditeľ ku koncu roka sa mu uvoľní alebo respektíve odíde mu desať príslušníkov Policajného zboru do výsluhy a uvoľní sa mu desať tabuliek. Týchto desať tabuliek na návrh alebo na rozkaz prezidenta Policajného zboru mu je odňatých a tieto tabuľky sú dané na nové prezidiálne útvary. Bez akýchkoľvek posúdení, bez akýchkoľvek štatistík, bez akýchkoľvek štatistík čo sa týka nápadu trestnej činnosti alebo bez toho, koľko hliadok treba postaviť. Ja rozumiem, že prezidiálne útvary ako NAKA majú vyšetrovať korupciu a pri dnešnej politickej objednávke majú hlavne sa sústrediť na opozíciu, ale musím pripomenúť, že na Slovensku nám existuje aj iná trestná činnosť, ktorú treba vyšetrovať a za všetky prípady možno spomeniem prípad, ktorý sme mali aj na branno-bezpečnostnom výbore ohľadne šikany a útoku na dievčatko v Miloslavove. A preto sa pýtam, keď posilňujeme NAKA vyšetrovateľmi a tabuľkami z krajov a okresov, kto nám v budúcnosti bude vyhľadávať takúto latentnú trestnú činnosť a kto bude nám zodpovedať za bezpečnosť a za bezpečnú situáciu. Ja si nemyslím, že na úrovni okresu a kraja to bude NAKA. Vždy to bude krajský riaditeľ alebo okresný riaditeľ. A tí bez dostatočného počtu tabuliek asi spravia veľmi ťažko len svoju prácu.
Už dnes máme na Slovensku okresy, kde vyšetrovateľ namiesto desiatich až dvanástich spisov má svojich tridsať až štyridsať spisov a veľakrát nám toto vyšetrovanie trvá niekoľko rokov a nie niekoľko mesiacov a touto novelou sa tu nezlepší nič.
Dám vám ešte jeden príklad, vážení poslaneckí kolegovia, ktorý sa týka ďalšieho prezidiálneho útvaru a ten prezidiálny útvar je envirokriminalita. Kedysi envirokriminalita bola prezidiálny útvar, ktorý len metodicky riadil kraje a okresy. Neskôr za môjho pôsobenia sme už na krajských riaditeľstvách vyčlenili vyšetrovateľov, ktorí sa špeciálne venovali envirokriminalite, ale pokiaľ nemali dostatok alebo nebol dostatočný nápad tejto trestnej činnosti, venovali sa aj vyšetrovaniu inej trestnej činnosti. To znamená, že ich kapacity boli efektívne využité. Teraz envirokriminalita kopíruje štruktúru NAKA s celoslovenskou pôsobnosťou a zase vám poviem príklad.
Predstavme si, že máme tu trestný čin vraždy. Tam vyšetrovanie vedie vyšetrovateľ krajského riaditeľstva. Predstavme si, že tu máme uhynutého vlka. Na miesto nálezu uhynutého vlka posielame vyšetrovateľa z prezidiálneho útvaru. A teraz sa pýtam a žiadam vás, porovnajme si hodnotu života človeka a porovnajme si ju s hodnotou života vlka. Aký by to bol veľký rozdiel, keby namiesto nálezu vlka, uhynutého vlka išiel vyšetrovateľ z okresného riaditeľstva alebo z krajského riaditeľstva. Prečo musíme čakať na vyšetrovateľa prezidiálneho útvaru.
Vážení poslaneckí kolegovia, vážený pán minister, z takýchto dôvodov musím povedať, že ja, ani klub, do ktorého patrím, nebudeme hlasovať za tento vládny legislatívny návrh o Policajnom zbore. Pretože nepomáha riešiť situáciu, zlú personálnu situáciu a podstav, ktorý v Policajnom zbore je a zároveň ani nepomáha k efektívnejšej práci, k efektívnejšiemu napĺňaniu úloh, ktoré vyplývajú zo služobnej činnosti jednotlivým príslušníkom Policajného zboru. Ďakujem veľmi pekne.
17. 3. 2022 9:52:49 - 10:02:07 60. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 908 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saková, Denisa (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážení poslaneckí kolegovia, vážení členovia vlády, vážený pán minister, pred sebou máme ďalší z vládnych návrhov zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady č. 71/1993 o Policajnom zbore. Musím povedať, že nebudem sa tu dnes a na tomto mieste vyjadrovať o zlyhaniach a kauzách, ktoré sme za posledné mesiace počuli čo sa udialo na ministerstve vnútra, nebudem sa tu vyjadrovať o podozrivých úmrtiach vyšetrovaných osôb, informáciách o univerzálnych kajúcnikoch, ktorí nám vypovedajú na objednávku, nebudem sa tu vyjadrovať o tom ako sa zaobchádza s vyšetrovateľkou Santusovou, či ako sa narábalo so špeciálnou správou Slovenskej informačnej služby. Za toto všetko sme mohli v minulých mesiacoch vystaviť vysvedčenie ministrovi vnútra už niekoľkokrát a naposledy to bolo vo februári tohto roku. Tých podozrení a informácií o zlyhaní sme mali toľko, že pán minister by už mohol odstúpiť a mohol by podať demisiu za každý z týchto dôvodov a nie to za všetky dôvody naraz. A musíme povedať, že tak isto asi nežijeme v demokratickom štáte a v normálnom demokratickom štáte, pretože táto vláda sa drží zubami nechtami moci a je jej úplne jedno ako jej nominanti zvládajú úlohy, ktoré sa vyžaduje riadenie Slovenska v prospech jeho občanov. Prejdem k predmetnému legislatívnemu návrhu spomínaného zákona, ktorý máme pred sebou a budeme o ňom hlasovať v pléne národnej rady.
V predmetnom návrhu zákona je uvedené, že sa majú odstraňovať niektoré nedostatky z praxe, aby sa zefektívnila činnosť Policajného zboru. Tento návrh už bol daný do medzirezortného pripomienkového konania v auguste tohto roku a označoval sa ako reformný zákon o Policajnom zbore. Bolo k tomuto zákonu zaslaných približne 120 pripomienok a z toho 44 bolo zásadných a dokonca generálna prokuratúra uviedla, že po zapracovaní týchto zásadných pripomienok požaduje, aby pripravovaný návrh zákona jej bol zaslaný opätovne na kontrolu ako tieto zásadné pripomienky boli zapracované. Dnes
===== ... a dokonca Generálna prokuratúra uviedla, že po zapracovaní týchto zásadný pripomienok požaduje, aby pripravovaný návrh zákona jej bol zaslaný opätovne na kontrolu ako tieto zásadné pripomienky boli zapracované. Dnes musím konštatovať, že tento zákon, tento návrh zákona absolútne nie je reformný a môžem povedať, že z neho bolo asi vyškrtané všetko to, čo bolo problematické a rieši sa len to, čo je nutné z pohľadu transpozície smerníc Európskej únie. A zastavím sa pri jednom paragrafe, ktorý aj pán minister vnútra opisoval, že je to paragraf č. 4, ktorý pojednáva o organizácii Policajného zboru a pojednáva o tom, že Policajný zbor sa člení na jednotlivé služby, či je to služba kriminálnej polície, finančnej polície, dopravnej, poriadkovej a tak ďalej. Áno s týmto absolútne súhlasím a nemám s tým problém, že sa legislatívne podporila definícia služieb, ktorú vykonáva Policajný zbor. Áno ďalej sa aj v § 4 v ods. 3 hovorí, že útvarmi Policajného zboru sú Prezídium Policajného zboru, útvary s pôsobnosťou pre celé územie Slovenskej republiky aj útvary s miestnou pôsobnosťou.
A tu by som sa zastavila pri tomto bode, pretože súčasné znenie zákona hovorí o tom a bolo to tu už dneska pánom ministrom spomenuté, že organizačné zložky celej organizačnej štruktúry Policajného zboru na nižších úrovniach naďalej zostávajú v kompetencii policajného prezidenta a následne ministra vnútra, ktorý ich schvaľuje na jeho návrh. A musím povedať, že za posledné mesiace mám troška problém s tvorbou nových prezidiálnych útvarov a iných zložiek Policajného zboru a najmä v súvislosti s tým, že dané zložky a nové organizačné štruktúry potrebujeme personálne obsadiť v Policajnom zbore a keďže sme minulý rok vrátili asi zhruba tisíc tabuliek policajtov naspäť ministerstvu financií, tieto nové útvary zrejme policajný prezident a pán minister vnútra musia personálne obsadzovať tabuľkami, ktoré sa objavia ako voľné tabuľky v rezorte.
A najjednoduchšie to vysvetlím na príklade. Okresný riaditeľ ku koncu roka sa mu uvoľní alebo respektíve odíde mu desať príslušníkov Policajného zboru do výsluhy a uvoľní sa mu desať tabuliek. Týchto desať tabuliek na návrh alebo na rozkaz prezidenta Policajného zboru mu je odňatých a tieto tabuľky sú dané na nové prezidiálne útvary. Bez akýchkoľvek posúdení, bez akýchkoľvek štatistík, bez akýchkoľvek štatistík čo sa týka nápadu trestnej činnosti alebo bez toho, koľko hliadok treba postaviť. Ja rozumiem, že prezidiálne útvary ako NAKA majú vyšetrovať korupciu a pri dnešnej politickej objednávke majú hlavne sa sústrediť na opozíciu, ale musím pripomenúť, že na Slovensku nám existuje aj iná trestná činnosť, ktorú treba vyšetrovať a za všetky prípady možno spomeniem prípad, ktorý sme mali aj na branno-bezpečnostnom výbore ohľadne šikany a útoku na dievčatko v Miloslavove. A preto sa pýtam, keď posilňujeme NAKA vyšetrovateľmi a tabuľkami z krajov a okresov, kto nám v budúcnosti bude vyhľadávať takúto latentnú trestnú činnosť a kto bude nám zodpovedať za bezpečnosť a za bezpečnú situáciu. Ja si nemyslím, že na úrovni okresu a kraja to bude NAKA. Vždy to bude krajský riaditeľ alebo okresný riaditeľ. A tí bez dostatočného počtu tabuliek asi spravia veľmi ťažko len svoju prácu.
Už dnes máme na Slovensku okresy, kde vyšetrovateľ namiesto desiatich až dvanástich spisov má svojich tridsať až štyridsať spisov a veľakrát nám toto vyšetrovanie trvá niekoľko rokov a nie niekoľko mesiacov a touto novelou sa tu nezlepší nič.
Dám vám ešte jeden príklad, vážení poslaneckí kolegovia, ktorý sa týka ďalšieho prezidiálneho útvaru a ten prezidiálny útvar je envirokriminalita. Kedysi envirokriminalita bola prezidiálny útvar, ktorý len metodicky riadil kraje a okresy. Neskôr za môjho pôsobenia sme už na krajských riaditeľstvách vyčlenili vyšetrovateľov, ktorí sa špeciálne venovali envirokriminalite, ale pokiaľ nemali dostatok alebo nebol dostatočný nápad tejto trestnej činnosti, venovali sa aj vyšetrovaniu inej trestnej činnosti. To znamená, že ich kapacity boli efektívne využité. Teraz envirokriminalita kopíruje štruktúru NAKA s celoslovenskou pôsobnosťou a zase vám poviem príklad.
Predstavme si, že máme tu trestný čin vraždy. Tam vyšetrovanie vedie vyšetrovateľ krajského riaditeľstva. Predstavme si, že tu máme uhynutého vlka. Na miesto nálezu uhynutého vlka posielame vyšetrovateľa z prezidiálneho útvaru. A teraz sa pýtam a žiadam vás, porovnajme si hodnotu života človeka a porovnajme si ju s hodnotou života vlka. Aký by to bol veľký rozdiel, keby namiesto nálezu vlka, uhynutého vlka išiel vyšetrovateľ z okresného riaditeľstva alebo z krajského riaditeľstva. Prečo musíme čakať na vyšetrovateľa prezidiálneho útvaru.
Vážení poslaneckí kolegovia, vážený pán minister, z takýchto dôvodov musím povedať, že ja, ani klub, do ktorého patrím, nebudeme hlasovať za tento vládny legislatívny návrh o Policajnom zbore. Pretože nepomáha riešiť situáciu, zlú personálnu situáciu a podstav, ktorý v Policajnom zbore je a zároveň ani nepomáha k efektívnejšej práci, k efektívnejšiemu napĺňaniu úloh, ktoré vyplývajú zo služobnej činnosti jednotlivým príslušníkom Policajného zboru. Ďakujem veľmi pekne.
15. 2. 2022 15:10:42 - 15:12:42 55. schôdza NR SR - 8.deň - B. popoludní Tlač 850 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saková, Denisa (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Pôjdem tak po porade. Vážený pán poslanec Dostál aj poslanec Lehotský, ja som hovorila a respektíve takto. Ja som citovala vášho člena vlády bývalého premiéra. To bolo všetko, čo som povedala. Ostatné korupčné veci ohľadne pani ministerky Kolíkovej, ktoré sa preberali v médiách, som ani náhodou nespomenula, takže to si priložte ruku na srdce. Ďalej, pán Dostál, mohli ste si prečítať tú celú správu NKÚ, pretože k tej správe NKÚ sme dali pripomienky ako ministerstvo vnútra a škoda, že ste sa dotkli len tej časti ohľadom jednotlivých budov a jednotlivého investičného majetku, pretože poviem vám také tajomstvo. V rámci reformy ESO sa pod krídla okresný úradov zintegrovalo ďalších 10 tisíc zamestnancov štátnej a verejnej správy, ktoré pod ministerstvo vnútra vtedy nepatrili a je rozumné a je pochopiteľné, že asi sedeli v nejakých budovách, ktoré potom prešli na ministerstvo vnútra. Žiaľ nechceli sme ich odtiaľ vyhodiť a nemali sme ich kam vyhodiť. A keď už sa bavíme o tých úsporách, čo bola jedna miliarda eur, pán bývalý minister financií Kažimír vám ich presne ukáže a povie vám, že veľmi veľká časť z nich išla na platov prokurátorov a na platov sudcov, čo sa ušetrilo.
A čo sa týka ešte jednej poznámky. Pán Lehotský, viete, ja som sedela s pani ministerkou v jednej relácii, kde povedala, že koľko bude mať sudcov na ktorom súde, tak to si potom prebere s predsedom súdu a sa rozhodnú koľko sudcov tam zostáva a koľko nie. A práve v mojom príhovore, keby ste počuli, som hovorila o tom, že sa možno spraví, nieže možno, mala sa spraviť analýza tak, ako sa spravila v rámci ESO ako koľko spisov má každý sudca, ako dlho trvajú dané jeho spisy, aká história vplýva na počet týchto spisov a potom by sa nemusela pani ministerka baviť s každým predsedom súdu, koľko sudcov bude mať na novom súde a koľko ich nebude mať.
15. 2. 2022 14:51:44 - 15:01:16 55. schôdza NR SR - 8.deň - B. popoludní Tlač 850 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saková, Denisa (-) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážení pán predsedajúci, vážená pani ministerka spravodlivosti. Táto vláda na čele s Eduardom Hegerom si dala svoj vlastný prívlastok a dala si prívlastok reformná. Nie nedostala ho od odborníkov, nedostala ho od verejnosti, ale sama seba definovala vládnu ako ktorá chce prinášať reformy, ktorá chce prinášať zmeny v štátnej a verejnej správe a pretvárať pomery na Slovensku a za dva roky tejto koalície, čiže v polovici jej fungovania ako sa to v športovej terminológii nazýva v polčase hry už možno hodnotiť ako svoje sľuby napĺňa do konkrétnych činov pre jej občanov. Dnes máme v pléne Národnej rady jednu z jej reforiem, o ktorej vláda a ministerka spravodlivosti už rozpráva od jej nástupu a rozpráva o nej celé dva roky a práve súdna reforma je príkladom toho ako vyzerajú všetky reformy pod vedením tejto vlády. Pani ministerka Kolíková ju pripravuje ako som spomínala od svojho nástupu, pričom ju rokuje alebo nerokuje alebo ju definuje, diskutuje alebo ju nediskutuje ako sa dozvedáme z médií, tuto už odborári alebo odborárske združenia .... medzi sudcov, či sú to stavovské organizácie sudcov a hlavne tých, čo sa to bude týkať najviac nespokojní sú samý občania. Samozrejme popri tom všetkom sme sa dozvedeli ešte z úst bývalého premiéra Igora Matoviča, že pani ministerka spravodlivosti bola zapletená do korupcie, keďže pri známej kauze obchodovania jej brata s ministerstvom spravodlivosti povedal nasledovné: "som presvedčený, že je toto podvod pri kúpe a predaji, teda podvod v hodnote 30 miliónov eur a je to aj podvod v prospech dlhoročného spoločníka jej brata a myslím si, že Kolíková o tom dobre vedela". Čiže najväčší bojovník proti korupcii Igor Matovič priznáva a sám hodnotí, že ministerka v jeho vláde, v tej jeho antikorupčnej vláde a terajšej reformnej vláde je sama zapojená do korupcie. Čiže súdnu reformu nám predstavuje ministerka spravodlivosti, ktorá podľa kolegu, z úst jej kolegu, člena vlády hovorí, že je zapletená do korupcie a pritom sama popiera samotný význam slova spravodlivosť a presne takto ako nám vyzerajú vzťahy vo vláde nám vyzerajú aj jej reformy a toho času sa bavíme o súdnej reforme. Ako vedúca služobného úradu, neskôr ako štátna tajomníčka a potom ako ministerka vnútra som mala osobnú pracovnú skúsenosť pri zavádzaní reformy ESO. Mnohí z vás vedia o akú reformu ide a mnohí z vás možno nevedia a preto len pre krátkosť času a pre efektivitu spomeniem, že to bola najväčšia plánovaná reforma štátnej správy a hlavne služieb, ktoré ponúka štátna správa pre občanov od roku 89.
===== bolo zefektívniť fungovanie, skvalitniť všetky služby, ktoré štátna správa poskytuje občanom, ďalej skrátiť čas, za ktorý poskytuje tieto služby, zvýšiť transparentnosť a hlavne zvýšiť dostupnosť štátnej správy pre občanov. V záverečnej správe Implementácia programu ESO Najvyšší kontrolný úrad skonštatoval nasledovné: Program ESO sa v oblasti služieb poskytovaných občanovi javí ako zásadný krok štátnej správy k zlepšeniu podmienok občanov v oblasti vybavovania vecí verejných. A sama viem, vzhľadom nato, že som bola účastná tej reformy a že som tú reformu viedla, aké náročné je pripravovať reformu a podieľať sa aj na jej realizácii naprieč celým Slovenskom. Predtým ako sme sa však s touto reformou rozhodli vystúpiť pred verejnosť ale aj pred odbornú verejnosť, sme komplexne vyhodnocovali všetky opatrenia, ktoré sme v rámci reformy chceli zaviesť. A sme vážili či dané reformy či dané opatrenia pomôžu zlepšiť fungovanie štátnej správy a ako pomôžu občanovi v živote. Sledovali sme a vyhodnocovali sme napríklad počet spisov, ktorí jednotliví úradníci na okresných úradoch majú pridelené. Sledovali sme ich trvanie, sledovali sme miestne špecifiká, ktoré nám vplývajú na vybavovanie týchto spisov, sledovali sme aj historické záležitosti, ktoré ovplyvňujú vybavovanie týchto spisov, sledovali sme všetko čo má vplyv na fungovanie štátnej správy a na kvalitu služieb, ktoré štátna správa poskytuje.
Tento prístup ocenil aj samotný úrad Hodnoty za peniaze a presne tento náš prístup odporučil pre všetky orgány štátnej správy, aby ho používali ako jednotnú štandardnú metodiku pri zavádzaní akýchkoľvek reforiem. A ako štátna tajomníčka som aj iniciovala na základe týchto odporúčaní nezávislého úradu stretnutie na pôde ministerstva spravodlivosti kde ešte vtedajšia pani ministerka Žitňanská a aj vtedajšia jej pravá ruka štátna tajomníčka pani ministerka terajšia pani ministerka Kolíková boli prítomné. A na moje prekvapenie sme na ponúkanú metodiku akým spôsobom má byť začatá súdna reforma alebo reforma v súdnictve nedostali takmer žiadnu odpoveď. Snažili sme sa, aby dôkladne systematicky a odborne sa pristúpilo aj k súdnej reforme, pretože na ministerstve vnútra sme mali od gesciou program, ktorý bol financovaný zo štrukturálnych európskych fondov efektívna verejná správa kde patrila aj reforma súdnictva. Vtedajšie vedenie ministerstva spravodlivosti aj s dnešnou pani ministerkou na našu podanú ruku nijako nereagovalo. A keď som si prečítala programové vyhlásenie vlády z roku 2020 tak som bola rada, že aj pani ministerka Kolíková sa poučila a ako ministerka pri súdnej reforme bude pokračovať a bude dôslednejšia pri spolupráci s úradom Hodnoty za peniaze.
Na strane 2 programového vyhlásenia vlády sa uvádza: V riadení verejných výdavkov budeme dôsledne presadzovať princípy Hodnoty za peniaze, aby sme z vybratých daní a odvodov dosiahli maximálny úžitok pre občanov. Na strane 7 sa v programovom vyhlásení vlády uvádza: Vláda Slovenskej republiky zavedie zverejňovanie štúdií analytických materiálov vyhotovených za verejné zdroje v maximálne možnej miere s prihliadnutím na oprávnené záujmy štátu a iných verejných subjektov. Ďalej na strane 9 sa píše: Vláda Slovenskej republiky v záujme obnovy dôvery v právny štát a s cieľom očisty justície presadí reformu justície, ktorej kľúčovým opatrením je nová súdna mapa. Reforma súdnej mapy bude jedným z nástrojov na dosiahnutie efektívnej justície a pretrhnutie korupčných väzieb v justícii ako aj na špecializáciu sudcov na hlavné agendy na úrovni okresných aj krajských súdov. Na vytvorenie nových súdnych obvodov vrátane krajských súdov pri súčasnom znížení počtu súdov s možnosťou nanovo spustiť výberové konania na predsedov súdov pre nové súdne obvody. Všetky tieto pekné slová boli cieľom, pričom na vláde a pani ministerke Kolíkovej bola ich realizácia. Dnes po dvoch rokoch marazmu vidíme ten výsledok, ktorý máme pred sebou. Výsledkom je súdna mapa, ktorá nedáva vôbec žiadnu logiku. Nehovorí vôbec o tom na základe akých parametrov bola tvorená a má dojem, že je to iba snaha vyjsť v ústrety úzkej skupine ľudí z okolia pani ministerky.
A vlastne jediným parametrom sú asi vzťahy s pani ministerkou, iba to dáva logiku prečo aj z celej mapy vypadol banskobystrický krajský súd. A ako sa už v kuolároch parlamentu teraz šepká, mal by byť pozmeňujúci návrh, ktorý vráti tento banskobystrický krajský súd na úroveň alebo naspäť do súdnej mapy. Poprosila by som kolegov z koalície, aby si dobre rozmysleli a zamysleli sa nad reformou, aby si uvedomili ako budú hlasovať pretože vo viacerých prípadoch budú hlasovať proti svojim regiónom, lebo po schválení tejto reformy spravodlivosť pre bežného človeka a to ešte pripomínam, že sa nám zvyšujú ceny pohonných hmôt sa stane oveľa vzdialenejšou ako kedykoľvek pred tým. Ďakujem za pozornosť.