Vyhľadávanie v prepise rozpravy

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
22. 6. 2023 18:40:20 - 18:40:45 94. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 1557 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
143.
Veľmi krátko. Tento váš pozmeňujúci návrh som konzultoval s ministerstvom práce, s kompetentnými pracovníkmi, a chybu ste urobili v tom, že ste do textu použili staré znenie ešte pôvodného zákona, to je chyba, pozrite si to. Ale, prosím vás, páni poslanci, pani poslankyne, len, prepánakráľa, nehlasujte za tento pozmeňujúci návrh.
22. 6. 2023 18:36:15 - 18:39:33 94. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 1557 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
139.
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, pani ministerka, kolegovia, kolegyne, priznám sa, že nechcem vystúpiť k zákonu ako takému, ale k pozmeňujúcemu návrhu, ktorý tu bol podaný v rozprave. Ide o pozmeňujúci návrh Igora Matoviča, ktorý v jeho mene predložil pán Šefčík a, samozrejme, keď vidíme, že ten pozmeňujúci návrh sa týka daňového bonusu, tak ho nemôžme označiť nijak inak ako prílepok k tomuto nesúvisiacemu zákonu. Tieto prílepky sa stávajú, bohužiaľ, realitou v parlamente, ale toto problém nie je, dámy a páni.
Bolo to chválenkárstva od Igora Matoviča, ktorý sa pred celým Slovenskom chválil, ako vybavil on, prorodinný typ, 200 eur na dieťa. Vlastne sa tým chváli doteraz. Obsypal tým prakticky celé Slovensko na bilbordoch, týmito 200 eurami na dieťa. Ale nebol by to Igor Matovič, keby to nebolo, že by to bolo také jednoduché. Že nebol by to Igor Matovič, keby za tým niečo nebolo. Tak teraz dobre počúvajte, čo Igor Matovič a pán Šefčík predložili, aký pozmeňujúci návrh týkajúci sa daňového bonusu.
Ak poslanci schvália tento pozmeňujúci návrh Igora Matoviča a prítomného pána Šefčíka, tak od 1. 1. 2024 sa všetkým deťom do 15 rokov, respektíve ich rodičom, daňový bonus zruší. Počujete dobre. Igor Matovič predložil pozmeňujúci návrh, ktorý bude znamenať, že od 1. januára 2024 sa zruší daňový bonus pre rodičov, ktorých deti majú 15 rokov a ktorých deti budú dostávať obed zadarmo. Ešte raz to upresním, lebo, počúvajte dobre, ten prorodinný typ Igora Matoviča predložil pozmeňujúci návrh, ktorý zruší od budúceho roka daňový bonus pre rodičov detí do 15 rokov, ktorí si uplatnia tzv. dotáciu na obed, respektíve tzv. obed zadarmo. Geniálne! Skvelé! Skvelé! Blahoželám!
Takže od 1. 1., ak by tento návrh prešiel, nebude platiť súbeh, toľko ospevovaný súbeh obedov zadarmo s daňovým bonusom, ale hlavne žiadnych 200 eur na dieťa. Sú len dve možnosti. Buď to bol skrytý úmysel Igora Matoviča, alebo totálne babráctvo Igora Matoviča, ktorý zvŕzal vlastný pozmeňujúci návrh. Aj jedna, aj druhá možnosť sú však zlé pre rodiny.
Ďakuje pekne.
21. 6. 2023 16:51:22 - 16:51:27 94. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1648 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu   (text neprešiel jazykovou úpravou)
88.
Ja len chcem oznámiť termín hlasovania. Termín hlasovania o tomto bode bude zajtra o jedenástej. Ďakujem.
21. 6. 2023 16:17:30 - 16:19:22 94. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1648 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu   (text neprešiel jazykovou úpravou)
74.
Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, dovoľte mi predložiť spoločnú správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Jána Richtera a Richarda Takáča na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, tlač 1648.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 2222 z 9. mája 2023 pridelila predmetný návrh zákona na prerokovanie ústavnoprávnemu výboru a výboru pre sociálne veci. Určila zároveň výbor pre sociálne veci ako gestorský výbor a lehoty na prerokovanie návrhu zákona v druhom čítaní vo výboroch.
Predmetný návrh zákona, tlač 1648, prerokoval a odporučil Národnej rade Slovenskej republiky schváliť ústavnoprávny výbor. Výbor pre sociálne veci o návrhu nerokoval, keďže nebol uznášaniaschopný. Z uznesenia výboru Národnej rady Slovenskej republiky pod bodom III tejto spoločnej správy vyplýva jeden pozmeňujúci návrh. Gestorský výbor odporúča návrh zákona v znení schváleného pozmeňujúceho návrhu schváliť.
Spoločná správa výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu zákona vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní bola schválená uznesením Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci č. 281 z 13. júna 2023.Týmto uznesením ma výbor zároveň poveril, aby som na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky pri rokovaní o predmetnom návrhu zákona informoval o výsledku rokovania výborov a predkladal návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
18. 5. 2023 16:35:38 - 16:37:27 90. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 1397 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
108.
Pán Kremský, ja pre dôchodcov naozaj pracujem tri roky, ako len vládzem. Viete, je ľahké hovoriť, klamete, klamete, klamete a potom v tej istej vete priznáte celú tú citáciu. Pán Kremský (povedané so smiechom), veď ja len citujem vaše vyjadrenia... Nekričte, pán Kremský, viem, že sám... Ale, pán Kremský, ja celý čas citujem vaše vyjadrenie, ktoré ste vy potvrdili, tak nehovorte, že klamete, či sa môžem pozrieť do zrkadla. Ja, ja by som vám to mohol tak vrátiť teraz, pán Kremský a viete dobre, že ja viem, ale neprišiel som na posledné slovo tu ešte víriť vášne, pretože toto dôchodcov nezaujíma. Seniorov zaujíma iba to, či to prejde, alebo neprejde. Takže, pán Kremský neklamem, citácia bola presná a každý si nesie zodpovednosť za svoje vyjadrenia, tak ako si nesiem ja za tie svoje.
Rovnako tak pani Zemanová, ak ste to teda prijali tak, že je to nejaká forma môjho ospravedlnenia, berte to tak, ale ja, samozrejme, trvám na tom na tej citácii, ktorá bola povedaná. Len som prišiel s tým, že toto nie je podstatné, už to nebudeme ďalej sa v tom pitvať a chcem teda požiadať aj SaS vzhľadom na tie dve veci, ktoré som uviedol, že ak budú dôchodky mimoriadne valorizované, bude to zohľadnené v 1. januári a po druhé, že sa tým opravia všetky chyby, všetky chyby k 1. januáru, aby zvážila túto podporu, pretože nič to SaS nebude stáť, naopak, SaS ukáže, že vie podporiť dobrý zákon, ktorý bol, mimochodom, tento návrh pripravený a to tu priznáme, v spolupráci ministerstvom práce, je odborne vyštrnganý a pomôže seniorom. Pomôže seniorom aj k 1. júlu a pomôže seniorom aj k 1. januáru.
Vojna sa skončila, ide sa hlasovať. To som len chcel povedať.
18. 5. 2023 16:31:32 - 16:33:10 90. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 1397 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
100.
Ďakujem pekne. Budem už len stručný a krátky, lebo hlasovanie bude o sedemnástej, predpokladám.
Prichádzam už v mieri, všetko už bolo povedané, chcem len zopakovať to, že keby pán Cmorej, ja som chcel dnes hovoriť iba o tej vecnej stránke, teda o mimoriadnej valorizácii dôchodkov, keby pán Cmorej sa na začiatku rozpravy do mňa nepustil, tak mohlo to vyzerať inak, ale už ma poznáte mnohí v politike, že ja sa riadim, aký požičaj, taký vráť.
Rovnako, pani Zemanová, ja som citoval váš výrok. Nikdy som nebol na váš osobný, nepoviem ho, už viem, že jakí, jak ste na to citlivá, nebol som osobný, len citujem, takže možno iných muži sú na vás osobní v pléne, ja určite nie.
A som tu len kvôli tomu, že všetky fakty, všetky čísla, ktoré som povedal, sedia. Celý ten pozmeňujúci návrh je konzultovaný s ministerstvom práce, je s ním vyzrozumené. Čo je dôležité povedať, že pokiaľ by došlo k mimoriadnej valorizácii dôchodkov k tomu 1. júlu, zohľadnila by sa tá mimoriadna valorizácia k 1. januáru. Čiže je to celé, ako sa hovorí. vyštrngané s ministerstvom práce a tá druhá dôležitá vec toho pozmeňujúceho návrhu spočíva v tom, že ak by prešiel, tak sa odstránia všetky nedostatky súvisiace s 1. januárom a tie sú naozaj problematické. Už nebudem ukazovať prstom, hovorím, prišiel som v mieri, preto je dôležité o tomto pozmeňujúcom návrhu hlasovať, mimoriadna valorizácia, ak bude, zohľadní sa v januári a zároveň sa odstránia všetky problémy k 1. januáru. Tak preto som prišiel požiadať o čo najširšiu podporu a mali by ste zvážiť aj v SaS-ke.
Ďakujem veľmi pekne.
18. 5. 2023 15:44:12 - 15:46:07 90. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 1397 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
76.
Pán Cmorej, pokiaľ viem, my dvaja sme si nepotykali, takže máte také asi matovčí... matovičovské maniere, ale to už slúžia, vlastne to vlastne svedčí o vašom charaktere. Viete čo, pán Cmorej, ja som bol pripravený dnes diskutovať len o tej mimoriadnej valorizácii, ale keďže ste vy vystúpili so svojím predstavením, ako je kto babrák, tak som vám to musel, samozrejme, vrátiť na základe faktov a je mi len ľúto, že aj po tom, čo minister... exminister Krajniak potvrdil, že (povedané so smiechom), že ste urobili strašnú blbosť, tak ešte stále tu vykrikujete nejakým starým hodnotením Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Len sa chcem spýtať, kde bola tá slávna Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (povedané so smiechom), keď hodnotila váš pozmeňujúci návrh. Aj som sa ich na to pýtal, tak ostali ticho. Ale ja som to vecne riešil, ja som s nimi telefonoval a teraz sme už úplne niekde inde. Je podaný úplne iný návrh.
Pani Zemanová, že vy klesnete na úroveň Igora Matoviča a bude tu, budete používať ako slovíčko Goebbels len preto, pani Zemanová (povedané so smiechom), že ja som si dovolil citovať vaše vyjadrenie, ktoré počulo celé Slovensko. Nekričte, pani Zemanová, buďte slušná, ktoré ste povedali v sobotnom... v Sobotných dialógoch so mnou, že jednoducho dôchodcovia majú na vakcíny čakať, lebo nemajú ekonomický prínos pre krajinu, to zo seba vy nezotriete žiadnou vulgárnosťou voči svojich kolegov. Prepáčte, prirovnávať niekoho k vojenskému zločincovi, ktorý zabil šesť svojich detí, to môže iba Matovič a teraz už vidím aj Zemanová. Ale to svedčí o vašej úrovni. Keď už neviete, ako argumentovať, tak potom útočíte.
Pán Kremský, ja neviem ani, veď vy ste ani k veci nevyjadrili v podstate ani ako pani Zemanová, ale čo už s vami. Vy viete, vy, keď jediným vaším riešením pre dôchodcov bolo, ktoré ste povedali, že keď teda už im je chladno vo vlastných domoch, tak sa majú radšej presťahovať do menších bytov. No tak to čo s takým človekom ako vy. No to vy nemáte žiadny vzťah k tým seniorom a vy ste úplne podobne ako pani Zemanová, čiže v tomto si môžte podať ruku. Jeden ako druhý.
18. 5. 2023 15:12:35 - 15:40:28 90. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 1397 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
64.
Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, bez mučenia hneď na úvod priznávam, že jediným cieľom môjho vystúpenia je podať pozmeňujúci návrh, ktorý konečne prinesie seniorom toľko potrebnú mimoriadnu valorizáciu dôchodkov.
Dámy a páni, ideme do finále. Dva roky sa snažíme o mimoriadnu valorizáciu dôchodkov, pretože nielen všeobecné zdražovanie, ale aj zdražovanie cien domácností seniorov je neskutočne vysoké a historické. Nielen ja ako opozičný politik, ale dokonca aj toľko spomínaná Rada pre rozpočtovú zodpovednosť tvrdí, že áno, nielen v minulom roku, ale aj v tomto roku je potrebné mimoriadne valorizovať, ľudskou rečou mimoriadne zvýšiť dôchodky. Dva roky som na tom pracoval a strana HLAS a sociálna demokracia sa o to pokúšala, a preto hovorím, že sme vo finále, že žiadna iná možnosť už nebude, preto som rád a hovorím to otvorene, že došlo napokon k dohode s hnutím SME RODINA na modeli mimoriadnej valorizácie dôchodkov tak, ako to navrhuje strana HLAS - sociálna demokracia, a síce na modeli spravodlivom, pretože bude mimoriadna valorizácia vychádzať a pokrývať tzv. hluché obdobie, to znamená obdobie od 1. júla do 30. marca a na základe kumulatívnej mesačnej, medzimesačnej inflácie budú dôchodky valorizované, teda zvyšované.
Aby som to zjednodušil, lebo nie všetci ste odborníci na sociálnu oblasť, jednoducho povedané, ak prejde pozmeňujúci návrh z dielne HLAS-u a SME RODINA, dôchodky sa mimoriadne od 1. júla zvýšia o 10,6 %, teda v priemere o 61 eur mesačne. Opakujem, ak prejde pozmeňujúci návrh, náš pozmeňujúci návrh, dôchodky sa zvýšia v priemere o 61 eur. Prečo? Dôchodcovská inflácia ešte aj za apríl bola, dámy a páni, takmer 15 %. A napriek tomu, že tá všeobecná inflácia už nerastie až takým tempom ako pred tým, ale stále rastie vysokým tempom, tak práve náklady, ako sú ceny potravín, a náklady na bývanie, sú stále vysoké, resp. sú stále drahé. A toto sa najviac týka našich seniorov. Aj preto, že sa seniorom takmer vôbec nepomohlo v minulom roku, je pod hranicou chudoby 500-tisíc seniorov, je to takmer polovica všetkých starobných dôchodcov. Toto je údaj Inštitútu (pre výskum, pozn. red.) sociálno-ekonomických rizík, pričom 200-tisíc z nich sa pod tú hranicu dostalo v minulom roku, preto aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť tvrdí, že s tým treba niečo robiť a netreba čakať až na 1. január budúceho roka, teda na tú klasickú valorizáciu.
No a tým druhým cieľom toho pozmeňujúceho návrhu je, ako už tu bolo viackrát povedané, je pozametať bordel po pánovi poslancovi Cmorejovi. Pán Cmorej sa síce teraz smeje, ale on dobre vie, on dobre vie, lebo už mu to povedalo aj ministerstvo práce, že tým, že vstúpil do našej novely zákona o sociálnom poistení, spôsobil to, že ak by nedošlo k zmene, počúvajte dobre (povedané so smiechom), ak by nedošlo k zmene, tento odborník pán Cmorej zo strany odborníkov, tak spôsobil to, že ak by nedošlo k zmene, tak k 1. januáru by sa dôchodky valorizovali na základe starých údajov, nie na základe sumy, ktorú majú dôchodcovia priznanú už od 1. januára, zvýšenú o tých 11,8 %, ale na základe starej sumy. To znamená, že by rástli pomalšie. Toto dokázal odborník Cmorej, ktorý tu druhým poslancom nadáva do neodborníkov. Gratulujem. (Rečník zatlieskal.) Strana odborníkov, pán Cmorej, symbol strany odborníkov. A viete, keby mal v sebe trochu pokory a skromnosti, keby len tíško sedel a šúchal nohami a povedal dobre, opravme to, opravme to, nech sa toto neudeje. Kdeže! On sa tu dnes postavil a začal ukazovať prstom na mňa! Toto je niečo neuveriteľné. Toto by som si nedovolil ani ja.
Dokonca som presadil (reakcia z pléna), dokonca som presadil, presadil som to, aby bol valorizačný mechanizmus výhodnejší od 1. januára na základe deviatich mesiacov, lebo ešte aj predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá sa toho dotkla, povedal, že áno, lepšie chráni pred inflačnými šokmi dôchodky, tak ešte aj ja som prišiel na tú tlačovú besedu a povedal som, dobre, nech sa tento rok vyberie z výhodnejšej alternatívy 6 - 9 mesiacov. Nemal som s tým problém. Napriek tomu, že ten systém zostáva zachovaný, a napriek tomu, že všetci tvrdia, že je v poriadku. Ale tuto odborník pán Cmorej ukazuje prstom, pritom dobabral všetko, čo mohol, a preto tento návrh musí opraviť aj to.
Ďalej pán Cmorej tu stál a tvrdil, že to naše riešenie bude strašne nákladné, že vraj to bude stáť 650 mil. eur. Normálne to vykvákal aj na tlačovej besede. Namiesto toho, aby si overil fakty. Naše riešenie a jeho riešenie, to treba povedať, vraj bude stáť 160 mil. eur. Počúvajte, čiže matematika nepustí. Jeho riešenie 5 %, 160 mil. eur, naše riešenie 650 mil. eur. On to tak podá, akože, on si myslí, že ľudia sú hlúpi, alebo ja, ja neviem čo. Ale nepovie to B. Tak po prvé si upresnime sumy. Riešenie pána Cmoreja 183 mil. eur, naše riešenie 530 mil. eur, ale hneď treba dodať, že kdežto my budeme valorizovať dôchodky od 1. júla, teda šesť mesiacov, pán Cmorej až od 1. septembra., teda štyri mesiace. Že, pán Cmorej?
A teraz poďme na to, že, jednak som tu hovoril o tom babráctve pána Cmoreja, poďme ešte k ďalšej veľmi dôležitej veci, lebo strana odborníkov - to už sme tuším vyvrá... myslím, vyvrátili - a ešte strana rozpočtovej zodpovednosti.
Počúvajte. Prečo pán Cmorej pred dvomi mesiacmi podal návrh na preloženie mimoriadnej valorizácie až na budúci rok? No lebo tvrdil, že nie je to kryté v rozpočte, preto to bolo. A odrazu pán Cmorej, keď pocítil hnev seniorov, sa rozhodol, že to treba zaradiť späť, ešte v tomto roku musí byť mimoriadna valorizácia za 180 mil. eur. Tak teraz už ste našli tie peniaze, pán Cmorej? Už nie ste rozpočtovo zodpovedný? Nie, vy len viete dobre, pán Cmorej, že čo ste museli schytať od seniorov za to, čo ste urobili. Za svoje babráctvo a za to, že ste odsunuli mimoriadnu valorizáciu. To ste vy, aj celá SaS-ka. Ale ja sa nečudujem, pán Cmorej, pretože keď vaša šéfka, predsedníčka poslaneckého klubu SaS, dokáže povedať vetu, že stojte vedľa, dôchodcovia, lebo nemáte ekonomický prínos pre krajinu, tak preto takí ste (ruch v sále a zaznievanie gongu), vôbec sa nehanbím, toto ste povedali v reda... v relácii so mnou. Tam sa pozrite na svojho, na svojho pána poslanca, pani, viem, že sa vám to nepáči, a budem to opakovať. Je to tak, povedali ste to v priamom prenose a ja som tam sedel. A mohli by ste, mali by ste sa za to všetci hanbiť. (Reakcia z pléna a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
65.
Pani poslankyňa, prosím vás, prihláste sa, prihláste sa s faktickou poznámkou.

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
66.
Ja vám poviem, pani Zemanová, ja vám tu odcitujem tisíckrát, choďte na Jednotu dôchodcov Slovenska, choďte medzi seniorov, čo si myslia o tom vašom výroku. Pani Zemanová, prihláste sa s faktickou poznámkou. (Reakcia z pléna a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
67.
Pani poslankyňa, poprosím vás, lebo vrátim čas pánovi Tomášovi na začiatok. (Povedané súbežne s rečníkom.)

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
68.
Taká ste, SaS-ka, celé Slovensko to počulo v Sobotných dialógoch. (Povedané súbežne s predsedajúcim.) Netreba mi vrátiť, netreba mi vrátiť čas. Netreba. Pani Zemanová sa už upokojí. Ja viem, že je to nepríjemné (reakcia z pléna), čím viac budete kričať, tým viac vám to budem opakovať. Môžem vám to odcitovať, dobre, tak pre všetkých, čo teraz pozerajú, pani Zemanová v diskusii so mnou povedala vetu „Seniori môžu čakať na vakcíny, pretože nemajú už ekonomický význam pre krajinu.“ Povedali ste to, alebo nie? (Reakcia z pléna.) Áno, presne ste to povedali, pani Zemanová. No tak ja neviem, ja teraz neviem, tak je to zaznamenané. Hanbite sa vy, pani Zemanová, ale to už je každého politická zodpovednosť, takže tak, tak je to so SaS-kou a seniormi.
Takže aby som zhrnul, predtým než prečítam znenie pozmeňujúceho návrhu, pozmeňujúcim návrhom teda zavádzame pre tento rok mimoriadnu valorizáciu od 1. júla na základe, na základe obdobia, ktoré je od 1. 7. minulého roka do 30. marca tohto roka, to znamená na základe medzimesačnej kumulatívnej dôchodcovskej inflácie za deväť mesiacov, ktorá dosiahla 10,6 %, ak by návrh prešiel, tak by jednoducho boli dôchodky v priemere valorizované o 61 eur.
Zároveň sa týmto pozmeňujúcim návrhom naprávajú aj veci, ktoré dokafral pán Cmorej, ale zároveň sa, samozrejme, ponecháva aj ten valorizačný mechanizmus pre budúce roky, tých 5 %, len ho treba presne terminologicky nastaviť, zároveň sa, samozrejme, myslí aj na úrazové renty a podobne, na čo pán Cmorej, samozrejme, nemyslel, jeho to nezaujíma, a tak ako som dodal a priznal, zároveň týmto pozmeňujúcim návrhom sa k 1. januáru nastavuje tá riadna, ale len k 1. januáru 2024, nastavuje tá riadna valorizácia tak, aby bolo vybraté z výhodnejšej alternatívy, teda buď bude to na základe dôchodcovskej inflácie priemernej medziročnej zohľadnenej za šesť alebo za deväť mesiacov, takže toto rieši v kocke pozmeňujúci návrh, ktorý je pozmeňujúcim návrhom Erika Tomáša, Milana Krajniaka, Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča, a teraz vás poprosím, pán predsedajúci, idem to prečítať. Ďakujem pekne.
Pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Erika Tomáša, Milana Krajniaka, Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (tlač 1397).
1. V čl. I sa za bod 4 vkladajú nové body 5 až 13, ktoré znejú:
5. V § 82 odseky 1 až 3 znejú:
„(1) Dôchodková dávka vyplácaná k 1. januáru príslušného kalendárneho roka a dôchodková dávka priznaná od 1.januára do 31. decembra príslušného kalendárneho roka sa zvyšuje o percento
a) medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov vykázané štatistickým úradom za prvých deväť mesiacov kalendárneho roka, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku, alebo
b) určené podľa vzorca uvedeného v prílohe č. 4a, ak sa dôchodková dávka v kalendárnom roku, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku, zvýšila podľa odseku 2 alebo bola určená z tejto dôchodkovej dávky.
(2) Ak kumulatívny medzimesačný rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov od posledného zvyšovania dôchodkových dávok presiahne päť percent, dôchodková dávka vyplácaná k prvému dňu príslušného kalendárneho mesiaca a dôchodková dávka priznaná od prvého dňa príslušného kalendárneho mesiaca do 31. decembra príslušného kalendárneho roka sa zvyšuje o percento tohto rastu vykázané štatistickým úradom; posledným sledovaným mesiacom na účely vykázania kumulatívneho medzimesačného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov je jún príslušného kalendárneho roka.
(3) Príslušný kalendárny rok je rok, v ktorom sa zvýšenie dôchodkových dávok vykonáva. Príslušný kalendárny mesiac je tretí kalendárny mesiac po kalendárnom mesiaci, v ktorom bol štatistickým úradom vykázaný kumulatívny medzimesačný rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov podľa odseku 2. Ak sa dôchodková dávka zvyšuje podľa
a) odseku 1, dôchodková dávka vyplácaná k 1. januáru príslušného kalendárneho roka sa zvyšuje od 1. januára príslušného kalendárneho roka a dôchodková dávka priznaná od 1. januára do 31. decembra príslušného kalendárneho roka sa zvyšuje odo dňa jej priznania,
b) odseku 2, dôchodková dávka vyplácaná k prvému dňu príslušného kalendárneho mesiaca sa zvyšuje od tohto dňa a dôchodková dávka priznaná od prvého dňa príslušného kalendárneho mesiaca do 31. decembra príslušného kalendárneho roka sa zvyšuje odo dňa jej priznania.
6. V § 82 odsek 8 znie:
„(8) Vdovský dôchodok, vdovecký dôchodok a sirotský dôchodok sa v príslušnom kalendárnom roku nezvyšujú v rozsahu percentuálneho zvýšenia, v ktorom bol v príslušnom kalendárnom roku zvýšený starobný dôchodok, predčasný starobný alebo invalidný dôchodok, z ktorého bola suma vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku a sirotského dôchodku určená.“
7. V § 89 odsek 8 znie:
„(8) Úrazová renta vyplácaná k 1. januáru príslušného kalendárneho roka a úrazová renta priznaná od 1. januára do 31. decembra príslušného kalendárneho roka sa zvyšuje o percento
a) medziročného rastu spotrebiteľských cien vykázané štatistickým úradom za prvých deväť mesiacov kalendárneho roka, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku, alebo
b) určené podľa vzorca uvedeného v prílohe č. 4b, ak sa úrazová renta v kalendárnom roku, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku, zvýšila podľa odseku 9.“
8. V § 89 sa za odsek 8 vkladá nový odsek 9, ktorý znie:
„(9) Ak kumulatívny medzimesačný rast spotrebiteľských cien od posledného zvyšovania úrazových rent presiahne päť percent, úrazová renta vyplácaná k prvému dňu príslušného kalendárneho mesiaca a úrazová renta priznaná od prvého dňa príslušného kalendárneho mesiaca do 31. decembra príslušného kalendárneho roka sa zvyšuje o percento tohto rastu vykázané štatistickým úradom; posledným sledovaným mesiacom na účely vykázania kumulatívneho medzimesačného rastu spotrebiteľských cien je jún príslušného kalendárneho roka.“
Doterajší odsek 9 sa označuje ako odsek 10.
9. V § 89 odsek 10 znie:
„(10) Príslušný kalendárny rok je rok, v ktorom sa zvýšenie úrazových rent vykonáva.
Príslušný kalendárny mesiac je mesiac je tretí kalendárny mesiac po kalendárnom mesiaci, v ktorom bol štatistickým úradom vykázaný kumulatívny medzimesačný rast spotrebiteľských cien podľa ods. 9. Ak sa úrazová renta zvyšuje podľa
a) ods. 8, úrazová renta vyplácaná k 1. januáru príslušného kalendárneho roka sa zvyšuje od 1. januára príslušného kalendárneho roka a úrazová renta priznaná od 1. januára do 31. decembra príslušného kalendárneho roka sa zvyšuje odo dňa jej priznania.
b) ods. 9, úrazová renta vyplácaná k prvému dňu príslušného kalendárneho mesiaca sa zvyšuje od tohto dňa a úrazová renta priznaná od prvého dňa príslušného kalendárneho mesiaca do 31. decembra príslušného kalendárneho roka sa zvyšuje odo dňa jej priznania.
10. V § 93 ods. 3 sa za slová „ods. 8“ vkladajú slová „až 10“.
11. V § 94 ods. 4 znie:
(4) Sumy uvedené v ods. 2 a 3 platné ku dňu zvýšenia úrazovej renty podľa § 89 ods. 8 a 9 sa odo dňa zvýšenia úrazovej renty zvyšujú o príslušné percento zvýšenia úrazovej renty.
12. V § 226 ods. 1 písm. r) 4. bod a 5. bod znejú:
4. Percento zvýšenia dôchodkovej dávky podľa
4a) § 82 ods. 1 najneskôr do 30. novembra kalendárneho roka predchádzajúceho k príslušnému kalendárnemu roku.
4b) § 82 ods. 2 najneskôr do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom štatistický úrad vykázal kumulatívny medzimesačný rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov podľa § 82 ods. 2 a 5, percento zvýšenia úrazovej renty podľa 5a § 89 ods. 8 najneskôr do 30. novembra kalendárneho roka predchádzajúceho príslušnému kalendárnemu roku.
5b. § 89 ods. 9 najneskôr do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom štatistický úrad vykázal kumulatívny medzimesačný rast spotrebiteľských cien podľa § 89 ods. 9.
13. V § 233 ods. 5 písmeno b) znie:
„b) Sociálnej poisťovni
1. každoročne do
1a. 30. apríla sumu priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky,
1b. 31. októbra percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov podľa § 82 ods. 1 písm. a),
1c. 31. októbra percento medziročného rastu spotrebiteľských cien podľa § 89 ods. 8 písm. a),
ld. 10. decembra sumu priemernej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej za tretí štvrťrok predchádzajúceho kalendárneho roka,
2. bezodkladne percento
2a. kumulatívneho medzimesačného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov podľa § 82 ods. 2,
2b. kumulatívneho medzimesačného rastu spotrebiteľských cien podľa § 89 ods.
9.“
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Tieto body nadobúdajú účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne do článku o účinnosti.
2. Čl. I sa dopĺňa bodmi 7 až 9, ktoré znejú:
„7. Za § 293f sa vkladajú § 293fzb až 293fze, ktoré vrátane nadpisu nad § 293fzb znejú:
Prechodné ustanovenia účinné od 1.júla 2023
§ 293fzb
(1) Ak kumulatívny medzimesačný rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za obdobie od 1. júla 2022 do 31. marca 2023 presiahne päť percent, dôchodková dávka vyplácaná k 1. júlu 2023 sa zvyšuje od 1. júla 2023 o percento tohto rastu vykázané štatistickým úradom a dôchodková dávka priznaná od 1. júla 2023 do
31. decembra 2023 sa zvyšuje odo dňa jej priznania o percento tohto rastu vykázané štatistickým úradom.
(2) Na zvýšenie dôchodkovej dávky podľa odseku 1 platí § 82 ods. 3 až 9 rovnako.
§ 293fzc
(1) Ak kumulatívny medzimesačný rast spotrebiteľských cien za obdobie od 1. júla 2022 do 31. marca 2023 presiahne päť percent, úrazová renta vyplácaná k 1. júlu 2023 sa zvyšuje od 1. júla 2023 o percento tohto rastu vykázané štatistickým úradom a úrazová renta priznaná od 1. júla 2023 do 31. decembra 2023 sa zvyšuje odo dňa jej priznania o percento tohto rastu vykázané štatistickým úradom.
(2) Na zvyšovanie pozostalostnej úrazovej renty platí odsek 1 rovnako.
(3) Sumy jednorazového odškodnenia podľa § 94 ods. 2 a 3, náhrady nákladov spojených s liečením podľa § 100 ods. 2, náhrady nákladov spojených s pohrebom podľa § 101 ods. 3, náhrady výdavkov podľa § 101 ods. 5 a náhrady výdavkov za ubytovanie podľa § 205 ods. 1 platné ku dňu zvýšenia úrazovej renty podľa odseku 1 sa odo dňa tohto zvýšenia zvyšujú o percento zvýšenia úrazovej renty podľa odseku 1.
§ 293fzd
(1) Štatistický úrad oznámi Sociálnej poisťovni do 3. júla 2023
a) percento kumulatívneho medzimesačného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov podľa § 293fzb ods. 1,
b) percento kumulatívneho medzimesačného rastu spotrebiteľských cien podľa
§ 293fzc ods. 1.
(2) Sociálna poisťovňa zverejní na svojom webovom sídle do 15 dní odo dňa oznámenia podľa
a) odseku 1 písm. a) percento zvýšenia dôchodkovej dávky podľa § 293fzb ods. 1,
b) odseku 1 písm. b) percento zvýšenia úrazovej renty podľa § 293fzc ods. 1.
§ 293fze
(1) Štatistický úrad oznámi Sociálnej poisťovni do
a) 30. septembra 2023
1. percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za prvý polrok roka 2023,
2. percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za prvý polrok roka 2023,
b) 31. októbra 2023
1. percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za prvých deväť kalendárnych mesiacov roka 2023,
2. percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za prvých deväť kalendárnych mesiacov roka 2023.
(2) Sociálna poisťovňa na svojom webovom sídle zverejní do 30. novembra 2023
a) percento zvýšenia dôchodkovej dávky podľa § 82 ods. 1 pre rok 2024,
b) percento zvýšenia úrazovej renty podľa § 89 ods. 8 pre rok 2024.
(3) V roku 2023 sa § 226 ods. 1 písm. r) štvrtý bod a piaty bod a § 233 ods. 5 písm. b) druhý bod a tretí bod neuplatňujú.“
8. Za § 293ga sa vkladajú § 293gb a 293gc, ktoré vrátane nadpisu nad § 293gb znejú:
„Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2024
§ 293gb
(1) Ak je percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov vykázané štatistickým úradom za prvý polrok roka 2023 vyššie ako percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov vykázané štatistickým úradom za prvých deväť kalendárnych mesiacov roka 2023, na určenie percenta zvýšenia dôchodkovej dávky v roku 2024 podľa § 82 ods. 1 sa použije percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov vykázané štatistickým úradom za prvý polrok roka 2023; vzorec na určenie percenta zvýšenia dôchodkovej dávky podľa § 82 ods. 1 písm. b) v roku 2024 sa upraví primerane.
(2) Ak je percento medziročného rastu spotrebiteľských cien vykázané štatistickým úradom za prvý polrok roka 2023 vyššie ako percento medziročného rastu spotrebiteľských cien vykázané štatistickým úradom za prvých deväť kalendárnych mesiacov roka 2023, na určenie percenta zvýšenia úrazovej renty v roku 2024 podľa
§ 89 ods. 8 sa použije percento medziročného rastu spotrebiteľských cien vykázané štatistickým úradom za prvý polrok roka 2023; vzorec na určenie percenta zvýšenia úrazovej renty podľa § 89 ods. 8 písm. b) v roku 2024 sa upraví primerane.
§ 293gc
(1) Na účely zvýšenia dôchodkovej dávky podľa § 82 ods. 1 sa zvýšenie dôchodkovej dávky podľa § 293fzb ods. 1 považuje za zvýšenie dôchodkovej dávky podľa § 82 ods. 2.
(2) Na účely zvýšenia úrazovej renty podľa § 89 ods. 8 a pozostalostnej úrazovej renty podľa § 93 ods. 3 sa na účely zvýšenia súm jednorazového odškodnenia podľa § 94 ods. 2 a 3, sumy náhrady nákladov spojených s liečením podľa § 100 ods. 2, sumy náhrady nákladov spojených s pohrebom podľa § 101 ods. 3, sumy náhrady výdavkov podľa § 101 ods. 5 a sumy náhrady výdavkov za ubytovanie podľa § 205 ods. 1 sa zvýšenie úrazovej renty podľa § 293fzc ods. 1 považuje za zvýšenie úrazovej renty podľa § 89 ods. 9.“
9. Za prílohu č. 4 sa vkladajú príloha č. 4a a príloha č. 4b, ktoré vrátane nadpisov znejú:
„Príloha č. 4a k zákonu č. 461/2003 Z. z.
Vzorec na určenie percenta zvýšenia dôchodkovej dávky podľa § 82 ods. 1písm. b)
Percento zvýšenia dôchodkovej dávky podľa § 82 ods. 1 písm. b) sa určí podľa tohto vzorca:

(vzorec)

kde:
• Pjanuár je percento zvýšenia dôchodkovej dávky v príslušnom kalendárnom roku podľa § 82 ods. 1 písm. b);
• Pz je percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov vykázané štatistickým úradom za prvých deväť mesiacov kalendárneho roka, ktorý bezprostredne predchádza príslušnému kalendárnemu roku;
• Pi je percento zvýšenia dôchodkovej dávky podľa § 82 ods. 2 v kalendárnom roku, ktorý bezprostredne predchádza príslušnému kalendárnemu roku;
• n je počet zvýšení dôchodkovej dávky podľa § 82 ods. 2 v kalendárnom roku, ktorý bezprostredne predchádza príslušnému kalendárnemu roku.
Percento zvýšenia dôchodkovej dávky pjanuár sa zaokrúhľuje na jedno desatinné miesto nahor.
Príloha č. 4b k zákonu č. 461/2003 Z. z.
Vzorec na určenie percenta zvýšenia úrazovej renty podľa § 89 ods. 8 písm. b)
Percento zvýšenia úrazovej renty podľa § 89 ods. 8 písm. b) sa určí podľa tohto vzorca:

(vzorec)

kde:
• pjanuár je percento zvýšenia úrazovej renty v príslušnom kalendárnom roku podľa
§ 89 ods. 8 písm. b);
• Pz je percento medziročného rastu spotrebiteľských cien vykázané štatistickým úradom za prvých deväť mesiacov kalendárneho roka, ktorý bezprostredne predchádza príslušnému kalendárnemu roku;
• Pi je percento zvýšenia úrazovej renty podľa § 89 ods. 9 v kalendárnom roku, ktorý bezprostredne predchádza príslušnému kalendárnemu roku;
• n je počet zvýšení úrazovej renty podľa § 89 ods. 9 v kalendárnom roku, ktorý bezprostredne predchádza príslušnému kalendárnemu roku.
Percento zvýšenia úrazovej renty pjanuár sa zaokrúhľuje na jedno desatinné miesto nahor.“
Bod 7 nadobúda účinnosť 1. júla 2023 a body 8 a 9 nadobúdajú účinnosť 1.januára 2024, čo sa premietne do článku o účinnosti.
Pán predsedajúci, skončil som.
18. 5. 2023 15:07:08 - 15:08:07 90. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 1397 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
58.
Vážený pán poslanec Krajniak, som rád, že ste potvrdili a od vás to znie dôveryhodne, že tým človek, kto dobabral tú valorizáciu, je pán Cmorej. Som rád, že ste potvrdili, že napriek tomu, že pán Cmorej sa tu hrá na odborníka, všetko si pripravuje vraj sám, tak mu muselo asistovať pri oprave jeho babráctva ministerstvo práce a len mi je veľmi ľúto, že človek, ktorý namiesto toho, aby šúchal nohami a bol ticho po tom, čo vie, čo napáchal, tak ešte si dovolí proste útočiť na iných.
Chcem teda povedať, že pokiaľ neprejde tento náš návrh, ktorý, samozrejme, rieši aj mimoriadnu valorizáciu, tak to babráctvo zostane v zákone a od 1. januára dôchodcovia pocítia výrazné zníženie dôchodkov a, samozrejme, politickú zodpovednosť za to bude niesť pán Cmorej.
18. 5. 2023 10:45:47 - 10:47:47 90. schôdza NR SR - 11.deň - A. dopoludnia Tlač 1397 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
14.
Vážený pán Cmorej, vy celú svoju politickú kariéru predvádzate neuveriteľnú drzosť a aroganciu, ale to, čo ste predviedli teraz, to je doslova hanebnosť.
Že sa nehanbíte, pán Cmorej, že vás hanba nafackuje! Nielen to, že ste sa snažili osočiť mňa, ale to, že ste osočili ešte aj ministerstvo práce. To ministerstvo práce, ktoré vám pripravilo aj tento váš pozmeňujúci návrh. Tak toto je niečo neskutočné, ale to tak zodpovedá vaším charakterovým vlastnostiam.
Pán Cmorej, vy tu chcete hovoriť niečo o odbornosti? Vy dobre viete, pán Cmorej, kto dokafral ten 1. január, kto najviac dokafral tú riadnu valorizáciu 1. januára, ste to vy, pán Cmorej, pretože pokiaľ nedôjde k úprave tohto zákona, pán Cmorej, tak sa dôchodky zvyšovať na základe starých údajov, nie na na základe už zvýšenej sumy dôchodkov 1. januára tohto roka, ale na základe starých údajov, čo by znamenalo oveľa nižší nárast dôchodkov. Vy tu chcete hovoriť niečo o odbornosti?! Vy sa practe z toho parlamentu, lebo to, čo vy predložíte, to je čistý bordel, pán, pán Cmorej! A to, že vám teraz to ministerstvo práce opravilo, a to predkladáte, ešte ich aj kritizujete, tak to je niečo neskutočné. To, to je pre mňa doslova nepochopiteľné.
A, pán Cmorej, áno, vznikla tu jedna spoločná koalícia. Viete, za koho? Za dôchodcov. Pretože keď prejde tento návrh, tak sa dôchodky zvýšia o 10,6 %, v priemere o 60 eur.
Toto je jediná koalícia. Ale ja nerozumiem, kde SaS zrazu objavila tých dôchodcov, že sa im vôbec vy venujete. Veď pani poslankyňa Zemanová, vaša predsedníčka... vášho poslaneckého klubu povedala, že dôchodcovia majú stáť bokom, lebo nemajú význam pre krajinu, že si vy vôbec dovolíte nejakých seniorov riešiť a niekoho tu napádať, hanbite, sa pán Cmorej, za to, čo ste tu predviedli. Hanbite sa!
18. 5. 2023 10:18:23 - 10:19:35 90. schôdza NR SR - 11.deň - A. dopoludnia Tlač 1397 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
10.
Pani kolegyňa Krištúfková, chcem hneď na úvod povedať, že, samozrejme, tento návrh podporíme, a vítame, považujeme za správne nečakať v tomto období vysokého zdražovania až na 1. január a je dobre, že sa predradí už ten zvýšený rodičovský príspevok v tomto roku.
A oceňujem to aj preto, že za našej predchádzajúcej vlády ten rodičovský príspevok, bolo s ním konečne pohnuté a bol naozaj výrazne zvýšený. Viete dobre, v tom čase pre pracujúcich rodičov o 150 eur skokovo, pre nepracujúcich o 50. A ten druhý dôvod, pre ktorý ma to teší, že aj vďaka, samozrejme, hlasom všetkých strán, ktoré to podporili, prešiel na tejto schôdzi zákon strany HLAS - sociálna demokracia, ktorého pointou je to, že v prípade, že rodič nedokáže umiestniť dieťa v materskej škole verejnej, tak bude dostávať rodičovský príspevok. Tak som rád, že od septembra tento rodič bude dostávať zvýšený rodičovský príspevok.
Ďakujem pekne.
9. 5. 2023 15:19:22 - 15:21:05 90. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1482 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
42.
Pán poslanec, po prvé absolútne odmietam ten naratív, že ten zákon má obrovské nedostatky a tak ďalej. Už sme sa bavili a keď ste počúval, počúvali, že som predložil pozmeňujúci návrh, kde sme veľa vecí vycibrili, tak to naozaj nesedí. To preloženie zákona, resp. na, preloženie zákona na skoršie obdobie rokovania parlamentu prebehlo vo štvrtok hlasovaním, čiže nie v piatok, ale vo štvrtok, a ešte raz opakujem, bolo evidentné, že ten bod náš bol zaradený naozaj najprv v tom pôvodnom návrhu, v pôvodnom programe, tuším, nechcem klamať, na nejaké 70. miesto a už vtedy medzi prvým a druhým čítaním ste si teda mohli všimnúť, že tak to pôjde, a vtedy by som očakával nejakú debatu. Ale opakujem, strávili sme medzi prvým a druhým čítaním hodiny a hodiny nad tým, aby sme to ešte cibrili a robili tak, ako to najlepšie je možné urobiť.
A garantujem vám, že keď sa teraz, by sme sa pustili do debaty o tom, ako špecifikovať tú spádovú oblasť, tak by ste sa zamotali tak ako my, a preto sme to urobili, urobili podľa už existujúcich kritérií a tak je to v tejto chvíli najlepšie. Pokiaľ budeme špekulovať ešte ďalšie dva-tri týždne, tak rodičia detí už nedostanú v tomto roku nič. Skúsme to dať do praxe, opakujem, nie sú tu žiadne podstatné nedostatky, môžme sa baviť o iných kategóriách rodičov, ktorí môžu ešte začať protestovať, ale pusťme to do praxe a prax ukáže, že ktoré veci treba ešte novelizovať alebo nie. Ináč ten zákon nebude schválený vôbec a nebudú rodičia mať vôbec nič.
Ďakujem.
9. 5. 2023 15:08:21 - 15:17:15 90. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1482 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
38.
Ďakujem veľmi pekne. Požiadal som o vystúpenie v rozprave preto, že, pán Vetrák, nie je možné v dvoch minútach reagovať na všetko, čo ste povedali.
Na úvod chcem povedať, áno, aj ja som rád, že sa dnes veľa rozprávame v parlamente o materských školách, aj všetci poslanci prítomní za stranu HLAS – sociálna demokracia dnes podporili váš návrh, aby naozaj všetky peniaze, ktoré prídu do Bratislavy na materské školy, aby aj na tie materské školy išli, aby si ich teda mesto, aké, ako také časť z nich nenechávalo a mestské časti potom museli doplácať, zvlášť v tejto situácii, keď sa všetci bavíme o tom, aký je nedostatok materských škôl.
No, pán Vetrák, ja si myslím, že my sme mali dostatočný časový priestor na to, aby sme ten zákon vyprecizovali a upravili, a my ako predkladatelia sme to aj urobili. Áno, boli ste za mnou dvakrát, že sa vám tá myšlienka páči aj celý zákon, ale možno máte nejaké ešte možné návrhy a podobne, ale uznajte, že s tými návrhmi sa nechodí päť minút pred dvanástou. Takto to proste nemôže jednoducho fungovať. Ak ste mali pozmeňujúci návrh, pán Vetrák, a chceli ste ho so mnou konzultovať, ako ste to aj avizovali v rozhovoroch medzi štyrmi očami, tak ste mali prísť vtedy, keď na to bol priestor. Veď odbor legislatívy potvrdí, že asi týždeň a pol sme sa trápili s tým mojím pozmeňujúcim návrhom a nekomunikovali sme ho len s odborom legislatívy, ale aj s ministerstvom práce napríklad, čiže to bolo také malé pripomienkové konanie, keď to tak môžem nazvať. A sám priznávate, pán Vetrák, že asi dve tretiny z toho, čo riešite vy vo svojom pozmeňovacom návrhu, riešim aj ja, respektíve my predkladatelia.
Áno, pán Vetrák, aj my sme sa zaoberali tým, že či nie je lepšie využiť príspevok na starostlivosť o dieťa ako rodičovský príspevok. Ale aj jeden, aj druhý má svoje výhody aj nevýhody a napokon sme sa dohodli, že zostaneme pri tom rodičovskom príspevku, lebo v prípade príspevku na starostlivosť o dieťa ide o nižšiu sumu, išlo by o výrazne nižšiu sumu. Po druhé, naňho sú využívané eurofondy, takže mohol by byť využívaný až od 1. januára. No a po ďalšie, ten by nedokázali alebo nedostávali nezamestnaní rodičia. A tu nejde len o Rómov, lebo to sa vždy s tým straší, ale mnoho rodičov je nezamestnaných z nejakých logických, racionálnych dôvodov a prečo by mal, malo byť dieťa alebo tento rodič takto trestaný. Takže napokon napriek tomu, že aj na jednej, aj na druhej strane, aj na strane jedného, aj na strane druhého príspevku sú výhody a nevýhody, zostalo to, že sme sa rozhodli vytrvať pri rodičovskom príspevku. Nemal som problém aj s takouto zmenou, ale vysvetlil som prečo, prečo nie.
No. Spádová oblasť. Pán Vetrák, vy si uvedomujete, že čo všetko je potrebné, lebo toto sme tiež riešili dlhé a dlhé dni. Škoda, že ste neboli súčasťou tej diskusie. My sme sa aj dvaja o tom bavili, že ako vyriešiť najlepšie tú spádovú oblasť, tú spádovú škôlku. Viete, koľko tam bolo návrhov? Neuveriteľných. Sme robili centrá záujmu, že či by teda tou spádovou oblasťou nemohla byť mestská časť, mesto a tak ďalej. Stále nám vychádzalo, že v takýchto prípadoch, v ktorých aj, ale aj vy ako extrémne uvádzate, by to mohlo byť 19-20 škôlok v nejakej mestskej časti a viete si predstaviť, že to nie je len samotná žiadosť na konkrétnu škôlku, ale tá žiadosť musí obsahovať kopec ďalších potvrdení, ktoré tí rodičia musia predkladať k tej žiadosti. Tak si teda zoberte, že 19 škôlok alebo 20, to všetko majú žiadať? Preto nám vyšlo ako najobjektívnejšie riešenie spádová oblasť, spádová škôlka podľa všeobecne záväzného nariadenia, tak ako ho stanovuje mesto, obec alebo mestská časť. A pod tú spádovú škôlku spadá niekoľko, niekoľko ulíc, hej? Je tu úplne rovnaký systém a naozaj objektívnejšie kritérium sme nenašli ako v prípade toho predprimárneho vzdelávania teda a posledného ročníka materskej školy. Naozaj sme to točili zľava-sprava, aj vy ste hovorili, že keď ste ešte v minulosti mali tú iniciatívu, tak bolo to ťažké vyriešiť. Takže preto sme to navrhli takto. Skôr môžu protestovať rodičia, ktorí majú inde trvalý pobyt a v inom mieste študujú alebo pracujú. Ale naozaj sa to proste nedalo vyriešiť.
No a čo je dôležité, je tá poistka. To nie je svojvoľné pridelenie nejakého rodičovského príspevku bez toho, aby o tom nikto nerozhodol. V tom zákone je jasne napísané, že rozhodne napokon úrad práce, ktorý to posúdi, či si ten rodič naozaj poctivo splnil tie úlohy a to dieťa bolo naozaj odmietnuté. A aj zákon pripúšťa to, čo vy hovoríte, že teda v prípade, že umiestni, neumiestni dieťa do verejnej materskej školy a umiestni ho do súkromnej školy, tak ten príspevok jednoducho dostane. Preto ja nerozumiem, že bol tu aj nejaký protest materských škôl, myslím si o ňom svoje, ale nebudem to zbytočne rozvádzať, lebo naozaj tento zákon, si myslím, je na pomoc a na prospech ľudí, čo uznávate aj vy.
No a že vypadol ten, ak má teda rodič, že sú tam nejaké nedoplatky, resp. dlh na odvodoch a daniach, tak to vypadlo z toho dôvodu, že ani pri normálnom, klasickom rodičáku, ktorý sa používa, sa táto podmienka nestanovuje, a zistili sme, že logicky, hej, že jednoducho nemôžme proste tým rodičom, tým rodičom ublížiť, a bola tu aj pripomienka legislatívy, čiže my sme to vyčistili práve z tohto dôvodu. Čiže nebudeme čakať. Ja, ja si myslím, že bolo dosť priestoru na to, aby sme o tom komunikovali. Škoda, že ste neprišli.
Pre mňa nepochopiteľne bol tento zákon vedením parlamentu preložený na koniec schôdze, na, ako 198. bod, pritom Boris Kollár, predseda parlamentu, jasne sľuboval a logicky, že na tejto schôdzi budú body radené tak, že najprv vládne zákony, potom zákony v druhom čítaní a potom v prvom čítaní. Ja neviem, čo sa zase stalo. Odrazu som si všimol, že zákony hnutia SME RODINA v prvom čítaní 15., 17. bod a tento zákon o rodičáku, teda tento zákon o škôlkach, tento dobrý z druhého čítania stodeväťdesiaty ôsmy. Tak buď sa budeme tu korektne baviť, alebo sa nebudeme korektne baviť. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Poradie je také, aké si dohodol váš predseda.

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
No, prosím vás, pán predsedajúci, vy nemáte právo mi takto vstupovať do môjho prejavu, takže ja viem, že možno... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Mne sa to nepáči, no.

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
No, tak sa vám to nepáči. A mne sa nepáči, že mi vstupujete do prejavu. Neviem, čo si dohodol náš predseda, že druhé čítanie bude 198. bod? No, tak to by som sa na to pozrel. A dohodol si si, že vy budete mať prvé čítania pätnásty a sedemnásty bod. To je korektné, hej? (Reakcie z pléna.) No tak len ma nezapaľujte, lebo ja mám krátku zápalnú šnúru a vám tu teda poviem všeličo, SME RODINA. Ešte raz, náš zákon bol v druhom čítaní, mi vysvetlite, prečo bol presunutý ako dvestý bod? (Reakcia z pléna.) Áno, takto si to určite dohodol náš... náš predseda prišiel a povedal vášmu predsedovi: ja si želám, aby bol náš zákon ako druhé čítanie. To mi chcete povedať. Prosím vás, ani nežartujte, pán predsedajúci, lebo ma len rozčúlite.
Ale... takže ešte raz. Možno preto vás to zmiatlo, pán Vetrák, že už to bolo stodeväťdesiate... ale, no ale keby ste si to sledovali, tak ste, ešte minulý týždeň to bolo presunuté na, na teda na utorok po štrnástom, po štrnástej hodine, takže mohli ste kedykoľvek prísť, ale hovorím, teraz poviem ten záver. Pokiaľ ten zákon začne platiť tak, ako sme, navrhujeme, teda účinnosťou, tak ešte v tomto roku sa to stihne, pretože do konca mája sa podávajú žiadosti o miesto v materskej škole, do konca júna sa rozhoduje o prijatí a potom do konca júla sa rozhodne o nároku na rodičovský príspevok. Nie je kam čakať a akonáhle my teraz by sme pripustili nejaký odklad alebo ďalšie rokovania, tak vám garantujem, že už nebude prijaté nič pri tomto nastavení tohto vedenia parlamentu, ako sme videli.
Takže viete dobre, že už potom či už májová, alebo júnová schôdza by to nevyriešila. Čiže my musíme hlasovať o tom teraz o sedemnástej. Rovno prosím spravodajcu, aby sme už o tom hlasovali. A keď teda prax prinesie nejaké problémy, lebo však každý zákon sa až ukáže v praxi, aké problémy to spôsobuje, tak vieme to naozaj potom novelizovať a ešte, ešte lepšie cibriť.
Ja ešte raz chcem upozorniť, že v prvom čítaní to prešlo ústavnou väčšinou, tak vidím, že to šancu má, aj keď uvidíme, ako to napokon dopadne. Vopred prosím za podporu tohto zákona aj tých vašich poslancov z OĽANO, ktorí za mnou boli a povedali, že by to chceli podporiť. Pokiaľ nie, budem to, samozrejme, rešpektovať, ale pevne verím, že ten zákon prejde.
Ďakujem za porozumenie.
9. 5. 2023 14:45:22 - 14:46:54 90. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1482 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
26.
Áno, máte pravdu, že tak ako bol prijatý teraz ten školský zákon, tak v prípade umiestňovania, povinného umiestňovania detí do materských škôl je nevykonateľný, celý nevykonateľný, pretože jednoducho tie miesta jednoducho nie sú.
Na druhej strane nevnímam to, samozrejme, len ako problém tejto vládnej garnitúry, ale má to, samozrejme, dlhodobejšie korene, to treba povedať. A preto ja v princípe aj hovorím, že správne vláda sa snaží z plánu obnovy vyťažiť nejaké prostriedky na rozširovanie kapacít materských škôl. Však to je v poriadku. Ale kým sa tak stane, tak jednoducho tí rodičia reálne, alebo mnohí rodičia, a počuli sme to číslo, nebudú schopní umiestňovať do materských škôl verejných – teda buď samosprávnych, alebo štátnych – svoje deti. A preto ani tento zákon nejde teraz proti vláde alebo proti jej iniciatíve, ale skôr sa snaží podávať pomocnú ruku na prechodné obdobie.
Preto chcem aj teraz poďakovať, že v prvom čítaní si vlastne tento zákon získal ústavnú väčšinu a podporil ho vlastne celý školský výbor parlamentu. Tak pevne verím, že keďže tu nič proti nikomu nejde a sa naozaj má pomôcť deťom a rodičom, tak pevne verím, že tento zákon si nájde väčšinu aj vo finále.
Ďakujem pekne.
9. 5. 2023 14:26:41 - 14:41:10 90. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1482 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
20.
Ďakujem veľmi pekne ešte raz, pán predsedajúci.
Kolegovia a kolegyne, je to v princípe veľmi jednoduché. Pokiaľ rodič nedokáže umiestniť svoje dieťa do verejnej materskej školy, resp. do materskej školy zriadenej územnou samosprávou alebo miestnou štátnou správou, rodič má právo na poberanie rodičovského príspevku.
Viete dobre, že v súčasnosti sa rodičovský príspevok vlastne prideľuje ešte rodičom, ktorí zostávajú s dieťaťom po materskej, a tá, ten rodičovský príspevok má dve úrovne. Jeden rodičovský príspevok je vyšší, to je pre rodičov, ktorí pracovali pred tým, než išli na materskú, a druhý je, samozrejme, pre tých, ktorí nepracovali. V súčasnosti je tá vyššia úroveň rodičovského príspevku na úrovni 411, 412 eur, ten nižší je 301 eur. Čiže musíte uznať, že išlo by o celkom peknú pomoc tým rodičom, ktorí naozaj nedokážu umiestniť dieťa vo svojej, teda v blízkej materskej škole.
Samozrejme, na pridelenie tohto rodičovského príspevku je potrebné splniť niekoľko kritérií. Naozaj to dieťa bude musieť byť odmietnuté oficiálne spádovou materskou školou a následne o pridelení tohto rodičovského príspevku rozhodne úrad práce.
V súčasnosti, mnohí viete, mnohí nie, je to tak, že o umiestnenie v materskej škole sa žiada do konca mája. Do konca júna musí riaditeľ príslušnej materskej školy rozhodnúť o prijatí alebo neprijatí dieťaťa. A náš zákon vytvára ďalší priestor, a to do konca júla, na to, aby, samozrejme, úrad práce rozhodol o pridelení alebo nepridelení rodičovského príspevku s tým, že rodičovský príspevok, ak bude pridelený, tak bude pridelený len na desať mesiacov a to preto, aby do ďalšieho školského roka mal rodič motiváciu opäť hľadať to miesto v materskej škole pre svoje dieťa. A samozrejme, táto povinnosť pre rodiča vyplýva aj počas samotného školského roka.
Chcem povedať ešte jednu dôležitú vec a to tú, že rodičovský príspevok bude vyplatený rodičovi aj vtedy, pokiaľ sa mu nepodarí síce umiestniť dieťa do verejnej materskej školy, ale zároveň ho umiestni do súkromnej materskej školy. Pretože, samozrejme, tie poplatky v súkromných materských školách sú omnoho vyššie a ten príspevok by iba čiastočne kompenzoval tie sumy, ktoré musia rodičia vyplatiť v súkromných materských školách.
Takže toto je podstata, toto je princíp tohto nášho zákona s tým, že, samozrejme, za príslušnú materskú školu označujeme tzv. spádovú materskú školu, teda materskú školu, ktorá je v spádovej oblasti trvalého bydliska. Presne ten istý termín sa používa v predprimárnom vzdelávaní, teda v poslednom ročníku materskej školy. Vychádzame z toho istého kritéria napriek tomu, že sme uvažovali ešte o mnohých iných kritériách, a rozmýšľali sme nad tým v spolupráci aj s ministerstvom práce, v spolupráci aj s odborníkmi na školstvo, ale nakoniec nám ako najefektívnejšie vyšlo toto kritérium, pretože je naozaj najpresnejšie a používa sa už, hovorím, v prípade toho posledného ročníka materskej školy.
Akceptovali sme pripomienky odboru legislatívy Národnej rady Slovenskej republiky, a preto predkladám pozmeňujúci návrh, ktorým explicitne upravujeme niektoré pojmy, či už spádová škôlka, alebo, alebo škôlka, čo znamená verejná materská škôlka, upresňujeme to, verejná materská škola, upresňujeme to, čiže odbor legislatívy mal viacero takýchto pojmologických a legislatívno-technických pripomienok, ktoré pozmeňujúcim návrhom vlastne upravíme tak, aby ten zákon bol vyštrnganý a nespochybniteľný.
Takže dovoľte, pán predsedajúci, zastavte mi, prosím vás, čas a ja ten pozmeňujúci návrh prečítam. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Ono je zastavený. Vy máte ako navrhovateľ... (Povedané súbežne s rečníkom.)

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
A vlastne môžem čítať, času mám dosť. (Povedané súbežne s predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Áno, áno, ako navrhovateľ máte neobmedzený čas.

Tomáš, Erik, poslanec NR SR
Ďakujem pekne. Takže pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Petra Pellegriniho, Denisy Sakovej, Erika Tomáša, Richarda Rašiho a Matúša Šutaj Eštoka k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Petra Pellegriniho, Denisy Sakovej, Erika Tomáša, Richarda Rašiho a Matúša Šutaj Eštoka na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (tlač č. 1482).
V súlade s ustanoveniami zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladáme pozmeňujúci návrh k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Petra Pellegriniho, Denisy Sakovej, Erika Tomáša, Richarda Rašiho a Matúša Šutaj Eštoka na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní, teda školský zákon, a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
V predmetnom návrhu zákona navrhujeme nasledovné zmeny:
1. V čl. I § 28c znie:
"§ 28c
Ak dieťa na základe žiadosti spĺňajúcej podmienky podľa § 59 ods. 3 až 6 nie je prijaté na predprimárne vzdelávanie do materskej školy, ktorá je štátnou školou, podľa trvalého pobytu dieťaťa, vzniká oprávnenej osobe nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu."
Poznámky pod čiarou k odkazom 32ab až 32ad znejú:
§ 8a, § 9 ods. 2 písm. h) a § 10 ods. 1 písm. a) a d) a ods. 2 zákona č. 596/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.
§ 2 zákona č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 571/2009 Z. z. v znení neskorších predpisov.
2. Za čl. I sa vkladá nový čl. II, ktorý znie:
"Čl. II
Zákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 365/2004 Z. z. zákona č. 564/2004 Z. z., zákona č. 5/2005 Z. z., zákona č. 475/2005 Z. z., zákona č. 279/2006 Z. z., zákona č. 689/2006 Z. z., zákona č. 245/2008 Z. z., zákona č. 462/2008 Z. z., zákona č. 179/2009 Z. z., zákona č. 184/2009 Z. z., zákona č. 214/2009 Z. z., zákona č. 38/2011 Z. z., zákona č. 325/2012 Z. z., zákona č. 345/2012 Z. z., zákona č. 312/2013 Z. z., zákona č. 464/2013 Z. z., zákona č. 61/2015 Z. z., zákona č. 188/2015 Z. z., zákona č. 422/2015 Z. z., zákona č. 91/2016 Z. z., zákona č. 177/2017 Z. z., zákona č. 182/2017 Z. z., zákona č. 54/2018 Z. z., zákona č. 177/2018 Z. z., zákona č. 209/2018 Z. z., zákona č. 365/2018 Z. z., zákona č. 138/2019 Z. z., zákona č. 209/2019 Z. z., zákona č. 221/2019 Z. z., zákona č. 381/2019 Z. z., zákona č. 93/2020 Z. z., zákona č. 27112021 Z. z., zákona č. 273/2021 Z. z., zákona č. 310/2021 Z. z., zákona č. 415/2021 Z. z., zákona č. 488/2021 Z. z., zákona č. 507/2021 Z. z., zákona č. 176/2022 Z. z., zákona č. 325/2022 Z. z., zákona č. 394/2022 Z. z. a zákona č. 396/2022 Z. z. sa dopĺňa takto:
V § 8a sa na konci pripája táto veta: „Určenie spádovej materskej školy podľa prvej vety až tretej vety sa použije aj na účel určenia miestnej príslušnosti materskej školy podľa osobitného predpisu."
Poznámka pod čiarou k odkazu 35b znie:
§ 28c zákona č. 245/2008 Z. z. v znení zákona č. .../2023 Z. z.
Doterajšie články sa primerane preznačia.
V súvislosti s vložením nového článku sa primerane upraví aj názov zákona.
3. Čl. II znie:
„ČI. II
Zákon č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 513/2010 Z. z., zákona č. 180/2011 Z. z., zákona č. 388/2011 Z. z., zákona č. 468/2011 Z. z., zákona č. 364/2013 Z. z., zákona č. 417/2013 Z. z., zákona č. 184/2014 Z. z., zákona č. 125/2016 Z. z., zákona č. 86/2017 Z. z., zákona č. 83/2019 Z. z., zákona č. 312/2019 Z. z., zákona č. 338/2022 Z. z. a zákona č. 350/2022 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 3 ods. 2 písm. b) sa vypúšťa slovo „alebo".
2. V § 3 ods. 2 písm. c) sa na konci bodka nahrádza čiarkou a pripája sa slovo „alebo".
3. V § 3 sa odsek 2 dopĺňa písmenom d), ktoré znie:
„d) do šiestich rokov veku, najdlhšie do začiatku školského roka, v ktorom začne plniť povinné predprimárne vzdelávanie."
Poznámka pod čiarou k odkazu 5a znie:
§ 28a zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
4. V § 3 sa za odsek 8 vkladá nový odsek 9, ktorý znie:
„(9) Nárok na rodičovský príspevok oprávnenej osobe starajúcej sa o dieťa podľa odseku 2 písm. d) vzniká, ak sa preukáže rozhodnutím materskej školy zriadenej orgánom miestnej štátnej správy v školstve alebo orgánom územnej samosprávy (ďalej len „štátna materská škola") o neprijatí dieťaťa podľa odseku 2 písm. d) do štátnej materskej školy podľa osobitného predpisu, podľa trvalého pobytu dieťaťa, nie starším ako 12 mesiacov; podmienka neprijatia dieťaťa podľa odseku 2 písm. d) do štátnej materskej školy sa preukazuje v každom školskom roku."
Doterajšie odseky 9 až 12 sa označujú ako odseky 10 až 13.
Poznámka pod čiarou k odkazu 7 znie:
§ 8a, § 9 ods. 2 písm. h) a § 10 ods. 1 písm. a) a d) a ods. 2 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
5. V poznámke pod čiarou k odkazu 19) sa vypúšťajú slová „o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov" a slová „o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov".
6. V § 6 sa odsek 2 dopĺňa písmenom c), ktoré znie:
„c) prijatím dieťaťa podľa § 3 ods. 2 písm. d) do štátnej materskej školy, ak sa rodičovský príspevok vyplácal na toto dieťa."."
To je všetko. Skončil som, pán predsedajúci.
9. 5. 2023 14:21:05 - 14:22:58 90. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1633 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
16.
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, na úvod zdôvodním zákon len veľmi stručne a potom sa hneď ako prvý prihlásim do rozpravy, aby bola možná diskusia a mám aj pozmeňujúci návrh. Takže veľmi v krátkosti.
Reagujeme na dlhodobý stav na Slovensku, ktorý nevyrieši hneď aj práve schválená novela školského zákona, respektíve zákona o výchove a vzdelávaní, keď vlastne sa zavádza povinnosť pre zriaďovateľa nájsť miesto vo verejnej materskej škole pre dieťa, pretože vieme, že tých miest vo verejných materských školách, verejná materská škola je, samozrejme, aj škola zriadená buď samosprávnym orgánom, respektíve orgánom štátnej správy, miestnej štátnej správy. Vieme, že tých miest nie je stále dostatok. My týmto zákonom ideme reagovať práve na takéto prechodné obdobie, kým kapacity verejných materských škôl nebudú dostatočné tak, aby každé dieťa bez ohľadu na vek sa do tej materskej verejnej školy dostalo. A v prípade teda, že bude úplne zrejmé, že rodič neumiestnil svoje dieťa vo verejnej materskej škole, teda že bude, že obdrží zamietnutie o prijatí od spádovej materskej školy, tak v takom prípade takémuto rodičovi by bol vyplácaný rodičovský príspevok, až kým to dieťa neumiestni.
Viete dobre, že v poslednom ročníku materskej školy, aspoň doteraz to už tak bolo, po novom sa to zmení, ale v poslednom ročníku materskej školy je povinnosť umiestniť dieťa v tejto materskej škole.
Takže na úvod toľko a potom viac poviem v rozprave, do ktorej sa, pán predsedajúci, hlásim ako prvý.
2. 5. 2023 16:41:05 - 16:44:47 90. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1481 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
85.
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, kolegovia, kolegyne, na jeseň minulého roka jednota dôchodcov na Slovensku doručila do Národnej rady petíciu s požiadavkami Jednoty dôchodcov Slovenska, ktoré majú zlepšiť život seniorov na Slovensku, a tá petícia teda dopadla v parlamente neslávne, pretože prakticky všetky strany ju doslova a dopísmena odignorovali s výnimkou jedinej, a to strany HLAS – sociálna demokracia, ktorá bez ohľadu na petíciu vlastne sa pokúsila naplniť takmer všetky požiadavky z tej petície predkladaním zákonov v parlamente.
Strana HLAS – sociálna demokracia presadila rozmrazenie minimálnych dôchodkov od 1. júla tohto roka, tak ako to tá požadovaná, ako to petícia požadovala. Strana HLAS – sociálna demokracia predložila aj návrat k takzvanému 13. plnohodnotnému dôchodku, teda dôchodku vo výške priemerného dôchodku, tak ako to jednota dôchodcov na Slovensku požadovala. Strana HLAS – sociálna demokracia niekoľkokrát sa pokúšala o mimoriadnu valorizáciu dôchodkov, tak ako to JDS požadovala a strana HLAS aj na tejto schôdzi bude presadzovať návrh, ktorý už je predložený, a to je to, aby sa dôchodky k 1. júlu mimoriadne valorizovali, teraz je to už o 10 %, pretože vychádza to z určitých kritérií, a teda v priemere o 57 eur mesačne.
Ale jednou z tých požiadaviek petície bolo aj to, aby sa zvýšil príspevok na rekondičné pobyty seniorov z 50 na 100 eur. Má to, samozrejme, logiku, pretože všetko ide hore, ceny absolútne všetkého, a tým pádom sa, samozrejme, predražuje aj pobyt seniorov v kúpeľoch, to je tá, taký najobľúbenejší vlastne rekondičný pobyt, a od roku 2011 sa vlastne tento príspevok nemenil a keďže to teda Jednota dôchodcov Slovenska požaduje v tej svojej aktuálnej petícii, tak sme prišli s týmto návrhom.
Tento návrh ako taký nemá žiadny dopad na štátny rozpočet, pretože o objeme, celkovom objeme prostriedkov použitých na tieto rekondičné pobyty napokon aj tak rozhoduje ministerstvo práce, a teda ministerstvo práce rozhodne, či tento objem navýši, alebo nie. V tomto roku už bolo vyplatených tých už tradičných okolo 700-tisíc eur na tieto pobyty. Samozrejme, môžem len vyzvať pána ministra práce, aby sa pokúsil ten objem ešte v tomto roku navýšiť, aby sa teda čo najviac dôchodcov dostalo k týmto rekondičným pobytom, ale už aj s tým príspevkom 100 eur, pretože ak ten príspevok navýšený nebude, tak jednoducho mnoho seniorov sa vlastne k tým rekondičným pobytom nedokáže dostať, lebo si nedokáže doplatiť tú zvyšnú sumu. Takže opakujem, bojujeme, samozrejme, na tejto schôdzi aj za mimoriadnu valorizáciu dôchodkov, lebo to je to najpodstatnejšie teraz pre seniorov, ale prichádzame aj s týmto návrhom na zvýšenie príspevku na rekondičné pobyty. Prešla táto zmena alebo tento návrh zákona v prvom čítaní ústavnou väčšinou, tak pevne verím v mene seniorov na Slovensku, že úspešné bude aj finálne hlasovanie, za ktoré vopred ďakujem pekne.
28. 3. 2023 10:17:32 - 10:19:33 88. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1393 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
38.
Pán Cmorej, keby ste vy svojimi návrhmi nevstúpili do našej novely zákona o sociálnom poistení, žiadny chaos by nebol ani pri hlasovaní, ani v samotnom zákone.
Ešte raz. Novela zákona o sociálnom poistení z dielne HLAS-u rozmrazuje minimálne dôchodky k 1. júlu. Novela zákona z dielne HLAS-u chcela mimoriadne valorizovať dôchodky v tomto roku. Vy, pán Cmorej, ste zariadili, aby sa mimoriadne nevalorizovali v tomto roku. Je to fakt. Je to čierne na bielom. Je to len a len vaša zodpovednosť, pán Cmorej a celej vládnej koalície. A je zaujímavé, že teraz, keď ste zistili, teda že čo ste spôsobili, to chcete vrátiť na tento rok, ale ešte zaujímavejšie je, že tá vaša strana SaS, ktorá si hovorí, že je rozpočtovo zodpovedná, pri našom návrhu mimoriadnej valorizácie hovorila, že nemáte to kryté, preto vám ten váš model nemôžme podporiť. A vy ste povedali, že prichádzate s modelom, ktorý bude krytý tak, že zrušíte rodičovský bonus. (Reakcia z pléna.) Alebo odložíte. Ale teraz vy idete ten (povedané so smiechom), tú mimoriadnu valorizáciu predložiť bez toho, aby bol odložený ten rodičovský bonus, teda bez akéhokoľvek krytia, o ktorom vy hovoríte. Tak sa pozrite, pán Cmorej, už konečne do zrkadla a priznajte si, len si ľudsky priznajte, chybu že ste urobili. Ale to, čo vám chcem povedať, hlavne vás, ale aj všetkých ctených kolegov v pléne chcem požiadať, aby ste podporili napokon ten náš model, lebo ten váš model, ktorý aj keď stiahnete naspäť na tento rok, nemusí priniesť mimoriadnu valorizáciu a nepomôžete tým seniorom.
Tak sa na to pozrime spolu a už konečne, hovorím, priznajte si to, čo ste urobili.
28. 3. 2023 10:04:13 - 10:06:00 88. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1393 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
32.
Vážený pán Cmorej, vy ste naozaj neuveriteľný. Tak vlastne vďaka vám sa rozmrazujú minimálne dôchodky, áno? Vďaka vám, lebo vy ste prvý prišli nato, že sa rozmrazujú od 1. júla. (Povedané so smiechom.) Pán Cmorej, pozmeňujúci návrh k rozmrazeniu minimálnych dôchodkov je podpísaný Erikom Tomášom a Jánom Richterom, žiadneho Cmoreja tam nevidím (povedané so smiechom), tak už prestaňte! Viem, že ste urobili chybu, dobabrali ste celý zákon, rozkopali ste ho, preto vzniklo aj to zmätočné hlasovanie, ale ešte raz, rozmrazenie minimálne dôch... (povedané so smiechom), minimálnych dôchodkov je vďaka nám, pán Cmorej. Vy ste to do toho zákona nedali. A čo sa týka tej mimoriadnej valorizácie, tak my to ešte raz vysvetlite, návrh poslanca Cmoreja znie - odložiť mimoriadnu valorizáciu na budúci rok. Návrh poslanca Cmoreja bol odhlasovaný 90 hlasmi bývalej vládnej koalície. Tak kto posunul tú mimoriadnu valorizáciu na budúci rok? Kto, asi duch nejaký. Vy, pán Cmorej, vy, vy ste za to zodpovedný a teraz, keď chcete tú mimoriadnu valorizáciu vrátiť na tento rok, si len priznávate chybu, prečo to teda vraciate tento rok, keď ste to pred tým navrhovali ako odložiť. Vy ste na tých dôchodcov... žiadnu našu chybu ste nenaprávali, vy ste odložili tú účinnosť. A ešte aj ten váš model, ktorý navrhujete. nemusí mimoriadnu valorizáciu spustiť, takže už sa prestaňte tým seniorom do tváre a konečne schváľte, schváľte náš model mimoriadnej valorizácie a pomôžete tým seniorom.
Ja medzi seniorov chodím, ja chodím na Jednotu dôchodcov Slovenska, poďte tam so mnou, pán Cmorej, a uvidíte, ako vás všetci milujú, uvidíte.
28. 3. 2023 9:51:37 - 10:00:14 88. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1393 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Tomáš, Erik (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
26.
Ja to do desiatej stihnem. (Rečník si odkašlal.) Ďakujem vám veľmi pekne, vážený pán predsedajúci. Pán minister, kolegovia, kolegyne, tak ako som už povedal, strana HLAS - sociálna demokracia podporí túto novelu zákona v prvom čítaní.
Je naozaj rozumné pozrieť sa na to alebo diskutovať o tom, ako zlepšiť informovanosť, komplexnú informovanosť o dôchodkoch. Je rozumné aktualizovať pravidlá, za ktorých sa prideľuje invalidný dôchodok. Je rozumné na základe judikatúry Najvyššieho súdu zosúlaďovať, zosúlaďovať dôchodky ľudí, ktorí majú nárok aj na výsluhový dôchodok, aj na dôchodok zo sociálneho poistenia, to je všetko v poriadku. Ale podobne aj mne teraz chýba v tejto novele zákona to najdôležitejšie, to najdôležitejšie, čo teraz, a nielen tento rok, ale aj minulý rok trápi slovenských seniorov, a to je to, že okrem klasickej valorizácie napriek výraznému zdražovaniu, napriek vysokej dôchodcovskej inflácii už druhý rok po sebe jednoducho nedostanú mimoriadnu valorizáciu dôchodkov. Áno, podarilo sa prijať návrh novely zákona z dielne strany HLAS - sociálna demokracia, ktorá v mnohom túto situáciu zlepšuje, a to najmä v bode rozmrazenia minimálnych dôchodkov, chvalabohu, od 1. júla t. r. sa konečne vďaka návrhu strany HLAS - sociálna demokracia rozmrazia minimálne dôchodky, pretože napriek tomu, že tie čísla sa líšia, tak podľa informácie ministerstva práce asi 120-tisíc dôchodcom sa konečne tie minimálne dôchodky rozmrazia, ktoré boli touto vládou zmrazené od roku 2020. Ja tiež pri tejto príležitosti poďakujem celému plénu, lebo to získalo naozaj prakticky absolútnu väčšinu za to, že za túto zmenu hlasovali.
Zmenil sa aj teda systém valorizácie dôchodkov tej tradičnej, klasickej z 1. januára, a to tak, aby to bolo presnejšie, tak sa predĺžila doba dôchodcovskej inflácie, z ktorej sa teda tá dôchodcovská aj... teda valorizácia vyrátava, zo šiestich na deväť mesiacov, ale tu, pán minister, asi tiež musíte priznať, že rovnaký model navrhovalo ministerstvo práce vo vládnej novele zákona. Je to presnejší, férovejší model a napokon aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá vniesla do tohto systému svojim vyjadrením pochybnosti na záver konštatovala ústami svojho predsedu, že je to systém, ktorý lepšie bude reagovať na inflačné šoky, resp. lepšie ochráni dôchodky v budúcnosti pred inflačnými šokmi. Keďže teda to vyjadrenie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť pre tento rok spôsobilo nejaké pochybnosti u seniorov, tak do tejto novely zákona o sociálnom poistení v druhom čítaní navrhneme prechodné ustanovenie, opakujem, nie je to žiadna oprava, ale je to doplnenie o prechodné ustanovenie pre 1. január 2024, aby, teda uvidíme, ako sa tá dôchodcovská inflácia v tomto roku bude vyvíjať, aby sa vybral ten výhodnejší model pre dôchodcov, a tým pádom verím, že táto situácia bude vyriešená. To ale, čo sa nepodarilo v tej novele zákona o sociálnom poistení priniesť, je mimoriadna valorizácia v tomto roku a pán Cmorej sa zase bude smiať, zase bude krútiť hlavou, ale len a len vďaka a kvôli návrhu pána Cmoreja, ktorý navrhol, navrhol odloženie mimoriadnej valorizácie až na budúci rok, ja neviem, prečo sa toľko smejete, môžem vám opäť ten váš pozmeňujúci návrh, pán Cmorej, ukázať, vy ste navrhli odloženie mimoriadnej valorizácie až na budúci rok a bývalá vládna koalícia to celé odhlasovala. Je to tak, alebo to nie je tak, pán Cmorej? Tak prosím vás, už sa toľko nerehlite alebo sa rehlite nie mne, ale rehlite sa všetkým seniorom na Slovensku do tváre.
A to, že ste urobili chybu, pán Cmorej, to, že ste urobili chybu, ste si priznali tým, že sa snažíte tú mimoriadnu valorizáciu vrátiť v tomto roku. Tak na jednej strane navrhnete jej odloženie a potom ju chcete vrátiť v tomto roku. Priznali ste si chybu a ja som rád, len to treba povedať a netreba sa tým seniorom rehliť do tváre, lebo je to neúctivé.
No, ale je tu jeden podstatný problém, ja som už o tom hovoril aj s pánom ministrom. Ten váš model, ktorý vrátite na tento rok, pokiaľ by bol odhlasovaný, a včera som hovoril aj s predstaviteľmi Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, nemusí ani v tomto roku znamenať mimoriadnu valorizáciu dôchodkov. Je to tesné, je to fifty fifty. Vysvetlím to tak, že kumulatívna medzimesačná dôchodcovská inflácia môže a nemusí v stanovenom termíne podľa návrhu pána Cmoreja dosiahnuť tých 5 %. Teda je veľmi tesné a je veľmi pochybné, či sa mimoriadna valorizácia na základe návrhu pána Cmoreja spustí, alebo nie.
A preto ja predkladám opäť ten istý svoj pozmeňujúci návrh, ktorý bol aj vďaka vám, pán Cmorej, a celej vládnej koalície odmietnutý, a teda model, ktorý sleduje hluché, tzv. hluché obdobie, teda od 1. júla minulého roka až do 30. marca tohto roka. Vieme dobre, že k 1. januáru boli dôchodky valorizované na základe dôchodcovskej inflácie za 1. polrok minulého roka, tak ako doterajší systém bol nastavený, a teda od 1. júla do ďalšieho obdobia jednoducho dôchodcovia nemajú tie svoje dôchodky alebo to navýšenie dôchodkov kryté.
Preto sa mi zdá logické a hlavne automatické a definitívne, že pokiaľ by prešiel náš pozmeňujúci návrh od teda... na to prechodné obdobie od 1. júla až do 30. marca, teda aby sa mimoriadna valorizácia stanovovala na základe kumulatívnej medzimesačnej dôchodcovskej inflácie za 9 mesiacov, je úplne jasné, že v takomto prípade by sa automat mimoriadnej valorizácie spustil, pretože už teraz sme na hodnote 8,9 %, a čakali by sme už len na jedno to marcové číslo, je evidentné, že by sa tá mimoriadna valorizácia spustila.
Naozaj, dámy a páni, kolegovia a kolegyne, na toto čakajú seniori v tomto roku, pretože v minulom roku žiadna mimoriadna valorizácia nebola, a preto využívam tento priestor napriek tomu, že som pomenoval tento problém, aby sme sa na tomto dohodli nie pri tejto novele zákona, chcel som to navrhnúť pri tej ďalšej novele zákona o sociálnom poistení, ktorá ale tiež prepadáva až na ďalšiu schôdzu. Čiže na tej ďalšej schôdze sa definitívne bude rozhodovať o mimoriadnej valorizácii dôchodkov a ja vás chcem touto cestou v mene seniorov na Slovensku poprosiť, aby ste podporili ten náš model, pretože ak sa v tomto roku nebudú valorizovať mimoriadne dôchodky, tak minimálne v ďalších troch určite nie, pretože aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť povedala, že v ďalších troch rokoch dôchodcovská inflácia nedosiahne také úrovne, ktoré by spustili mimoriadnu valorizáciu dôchodkov, nech už by to bol automat od kohokoľvek.
Takže ešte raz, riešme to, čo je najdôležitejšie teraz pre seniorov, a to mimoriadnu valorizáciu dôchodkov a chcem vás poprosiť o podporu tohto nášho návrhu.
Ďakujem pekne.