Vyhľadávanie v prepise rozpravy

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
27. 6. 2023 10:47:10 - 10:49:11 94. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1598 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krajniak, Milan (SME RODINA) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
54.
Pán poslanec Gröhling, v rozprave si spomenul, že toto nerobili ani komunisti. Ja s tebou súhlasím. Ja si myslím, že komunisti, žiaľ, robili presne to isté, čo sa snažíte robiť vy. Pod rúškom toho, že na škole sa majú vyučovať iba veda a fakty, tlačili ľuďom 40 rokov a deťom do hláv svoju ideológiu. A presne to isté sa deje dnes. Pod rúškom, vtedy sa to volalo vedecký komunizmus, dneska sa to volá LGBTI ideológia, transgender ideológia, veci, o ktorých desať, dvadsať rokov nikto dozadu ani nepočul a dnes tú to údajne objektívne vedecké fakty, ktoré sú povinné všetky deti na základných školách alebo možno už od materskej školy, byť nimi ovlažené, aby, prebohaživého, ich rodičia nepokazili.
Tak s týmto ja nikdy nebudem súhlasiť.
A keď si položil otázku, pán poslanec, že a čo teraz tá škola bude robiť s tým úbohým dieťaťom, kde rodičia povedia, že vieš čo, ale ja túto jednu vec ideologickú, s ktorou nesúhlasím, nechcem, aby, aby moje dieťa tomu bolo vystavené na základnej škole. Čo s tým dieťaťom budú robiť? Ako ho budú vzdelávať? No tak budú ho vzdelávať tak ako doteraz. V slovenskom jazyku, matematike, fyzike, chémii, telesnej výchove, výtvarnej výchove, vlastivede, prírodovede a tak ďalej. To znamená, je to úplne opačne, ako si sa snažil vo svojom vystúpení prezentovať. Nikto nikomu nič nevnucuje, iba štát prostredníctvom progresívnych a LGBTI a transgender aktivistov a ideologických prívržencov sa snaží indoktrinovať deti už pomaly od materskej školy. A toto je snaha o to, aby rodičia mohli svoje deti chrániť v súlade so svojim presvedčením.
22. 6. 2023 9:42:47 - 9:50:11 94. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1466 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krajniak, Milan (SME RODINA) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
28.
Ďakujem pekne, pán podpredseda.
Vážená pani ministerka, vážené kolegyne, kolegovia, chcel by som predložiť tri pozmeňujúce návrhy, ktoré vlastne vzhľadom na to, že v prvom polroku tohto roka bolo viacero schválených poslaneckých návrhov zákonov alebo pozmeňovákov, ktoré sa týkajú zákona o sociálnom poistení, tak ktoré vlastne vyčisťujú to legislatívne tak, aby tie veci boli vykonateľné.
Prvý pozmeňujúci návrh bude smerovať k tomu, aby sme vypustili vec, za ktorou si síce ja stojím, že treba zjednotiť judikatúru súdov pri posudzovaní dôchodku pre tých ľudí, ktorí predtým pracovali ako policajti, vojaci alebo príslušníci spravodajských služieb alebo iných bezpečnostných zborov, ale pokiaľ je to pre niektorých kolegov v parlamente kontroverzné alebo chcú o tom dlhšie debatovať, nič sa neudeje, bude to naďalej na rozhodnutí súdov.
Druhý pozmeňujúci návrh, ktorý predložím, sú v zásade len legislatívno-technické úpravy a tretí poslanecký návrh, ktorý predložím, vypúšťa pasáže o takzvanej oranžovej obálke, to sú informácie pre budúcich poberateľov dôchodkov, pretože sa ich podarilo už schváliť v predchádzajúcej novele zákona o sociálnom poistení, takže to nie je treba upravovať. To je zmysel a obsah týchto mojich troch pozmeňujúcich návrhov, ktoré sú, myslím, čisto vecné a nekontroverzné.
Ako prvý by som chcel predložiť pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Milana Krajniaka k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia niektoré zákony (tlač 1466).
1. V čl. I sa vypúšťajú body 1 až 25 a 46.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú, čo sa premietne do článku o účinnosti.
2. V čl. I bode 47 sa vypúšťa § 293fza.
V tejto súvislosti sa primerane upraví úvodná veta v čl. I bode 47, § 293fzb sa primerane preznačí a nadpis prechodného ustanovenia sa premiestni pod preznačený § 293fzb; preznačenie ustanovenia § 293fzb sa vykoná už s ohľadom na schválený návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (tlač 1397).
V súvislosti s predloženým pozmeňujúcim návrhom navrhujem, pán spravodajca, aby sa o bode 8 z časti IV spoločnej správy výborov (1466a) hlasovalo osobitne.
Druhý pozmeňujúci návrh. Pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Milana Krajniaka, Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia niektoré zákony (tlač 1466).
1. V čl. I bode 47 úvodná veta znie: „Za § 293fzf sa vkladajú § 293fzg a 293fzh, ktoré vrátane nadpisu nad § 293fzg znejú:".
V súvislosti s touto úpravou sa § 293fza označí ako § 293fzg a § 293fzb sa označí ako § 293fzh.
2. V čl. IV sa slovo „júla" nahrádza slovom „augusta".
V súvislosti s touto úpravou sa v čl. I bode 47 celom texte slovo „júl" vo všetkých tvaroch nahrádza slovom „august" v príslušnom tvare a slová „30. jún" vo všetkých tvaroch sa nahrádzajú slovami „31. júl" v príslušnom tvare.
V súvislosti s predloženým pozmeňujúcim návrhom navrhujem, pán spravodajca, aby sa o bodoch 7 a 8 z časti IV spoločnej správy výborov (1466a) hlasovalo osobitne.
Tretí pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Milana Krajniaka, Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia niektoré zákony (tlač 1466).
1. V čl. I sa vypúšťajú body 34 až 38, 41, 48 a 49.
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú, čo sa premietne aj do článku o účinnosti zákona.
2. Články II a III sa vypúšťajú.
Nasledujúci článok sa primerane prečísluje.
Vypustenie článkov sa premietne aj do článku o účinnosti zákona. V tejto súvislosti sa primerane upraví aj názov zákona.
V súvislosti s predloženým pozmeňujúcim návrhom navrhujem, pán spravodajca, aby sa o bodoch 3, 5, 6, 9 až 11 z časti IV spoločnej správy výborov (1466a) hlasovalo osobitne.
Súčasne podávam návrh, aby sa o bodoch 1, 2 a 4 z časti IV spoločnej správy výborov (1466a) hlasovalo osobitne, vzhľadom na to, že rovnaká úprava už bola prijatá Národnou radou Slovenskej republiky návrhom zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (tlač 1397).
Pred tým, ako oznámim, pán predsedajúci, že som skončil, by som chcel informovať iba ctených kolegov a ctené kolegyne, že, samozrejme, tieto pozmeňujúce návrhy boli konzultované s pani ministerkou a s legislatívou ministerstva a s legislatívou Národnej rady a boli predložené preto, aby vlastne všetky tie novely alebo zmeny v zákone o sociálnom poistení, ktoré sa udiali v tomto prvom polroku, zapadali do seba a boli vzájomne vykonateľné a nerozporné.
Ďakujem pekne.
21. 6. 2023 9:58:51 - 10:08:03 94. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 1641 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krajniak, Milan (SME RODINA) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
56.
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Tento poslanecký návrh sme predložili z dôvodov, ktoré povedala pani poslankyňa Šebová. Oceňujem, že aj vláda pána Ódora vo svojom programovom vyhlásení vlády podporila tento úmysel. Ja na požiadanie kolegov z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny predkladám jeden pozmeňujúci návrh, ktorý sa týka obecnej polície a ktorý má zabezpečiť, aby od 1. 1. ´24, kedy sa majú začať vyplácať výsluhové dôchodky pre, alebo výsluhový príspevok pre obecných policajtov, aby to technicky bolo možné a aby to mohla celé sprocesovať Sociálna poisťovňa.
Čiže tento pozmeňujúci návrh teraz predložím.
Pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Milana Krajniaka, Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Zuzany Šebovej, Miloša Svrčeka a Moniky Péter na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 417/2013 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi a zmene niektorých a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, tlač 1641.
1. Za čl. I sa vkladá nový čl. II, ktorý znie:
„Čl. II
Zákon Slovenskej národnej rady č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení zákona č. 250/1994 Z. z., zákona č. 319/1999 Z. z., zákona č. 333/2003 Z. z., zákona č. 445/2008 Z. z., zákona č. 8/2009 Z. z., zákona č. 214/2009 Z. z., zákona č. 105/2011 Z. z., zákona č. 273/2015 Z. z., zákona č. 125/2016 Z. z., zákona č. 293/2017 Z. z., zákona č. 9/2019 Z. z. a zákona č. 393/2019 Z. z. sa mení takto:
1. § 26f vrátane nadpisu znie:
„§ 26f Suma príspevku
(1) Suma príspevku je 60 % jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacích základov na platenie poistného na príspevok dosiahnutý v rozhodujúcom období.
(2) Rozhodujúce obdobie je kalendárny rok v období desiatich kalendárnych rokov predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom bol naposledy skončený pracovný pomer v obecnej polícii, v ktorom bol dosiahnutý najvyšší úhrn vymeriavacích základov na platenie poistného na príspevok.".
2. § 26h a 26i vrátane nadpisu nad § 26h znejú:
„Spoločné ustanovenie
§ 26h
(1) Sociálna poisťovňa rozhoduje
a) o príspevku,
b) o povinnosti vrátiť príspevok vyplatený neprávom alebo vo vyššej sume, ako patril,
c) o povinnosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby nahradiť neprávom vyplatené sumy príspevku,
d) o povolení splátok dlžných súm príspevku,
e) vo veciach vymáhania pohľadávok na príspevku.
(2) Na konanie podľa odseku 1 v prvom stupni je príslušné ústredie Sociálnej poisťovne.
(3) Na konanie podľa odseku 1 sa vzťahujú ustanovenia všeobecného predpisu o sociálnom poistení.
(4) Konanie o priznanie príspevku sa začína na základe písomnej žiadosti oprávnenej osoby. Žiadosť sa podáva na tlačive určenom Sociálnou poisťovňou.
(5) Príspevok vypláca ústredie Sociálnej poisťovne.
§ 26i
(1) Nárok na príspevok vzniká odo dňa splnenia podmienok ustanovených týmto zákonom. Nárok na výplatu príspevku vzniká splnením podmienok nároku na príspevok a podaním žiadosti o priznanie príspevku.
(2) Na zvyšovanie príspevku sa primerane vzťahujú ustanovenia všeobecného predpisu o sociálnom poistení upravujúce zvyšovanie úrazovej renty.23)
(3) Na zmenu nároku na príspevok, zmenu nároku na výplatu príspevku, zmenu sumy príspevku, zánik nároku na príspevok, zánik nároku na výplatu príspevku a premlčanie nároku na výplatu príspevku sa primerane vzťahujú ustanovenia všeobecného predpisu o sociálnom poistení upravujúceho zmenu nárokov, zmenu sumy, zánikov nárokov a premlčanie nároku na výplatu dávok sociálneho poistenia. 24)
(4) Na lehoty na výplatu príspevku, zaokrúhľovanie sumy príspevku, poukazovanie príspevku a prechod nároku na príspevok sa primerane vzťahujú ustanovenia všeobecného predpisu o sociálnom poistení upravujúce lehoty na výplatu, zaokrúhľovanie, poukazovanie a prechod nároku úrazovej renty.25)
(5) Na povinnosť vrátiť príspevok, povinnosť nahradiť neprávom vyplatené sumy príspevku a na povolenie splátok dlžných súm sa primerane vzťahujú ustanovenia všeobecného predpisu o sociálnom poistení upravujúce povinnosť vrátiť a nahradiť neprávom vyplatené sumy dávok sociálneho poistenia a upravujúce povolenie splátok dlžných súm dávok sociálneho poistenia.26)".
Poznámky pod čiarou k odkazom 23 až 26 znejú:
"23) § 89 ods. 8 až 10 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.
24) § 112 až 114 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.
25) § 116 až 118 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.
26) § 236 až 237a zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.".".
Nasledujúce články sa primerane prečíslujú, čo sa premietne do článku o účinnosti. Tento bod nadobúda účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne do článku o účinnosti. V súvislosti s navrhovanou zmenou sa primerane upraví názov návrhu zákona.
Odôvodnenie: Príspevok za prácu v obecnej polícii je definovaný ako dávka osobitného sociálneho poistenia. Z uvedeného dôvodu považujeme za vecne správne sumu príspevku za prácu v obecnej polícii určiť z vymeriavacieho základu na platenie poistného na príspevok za prácu v obecnej polícii a nie z priemerného zárobku podľa § 134 Zákonníka práce, ktorý slúži na pracovnoprávne účely.
K bodu 2: § 126h a 26i
Navrhovaná právna úprava zabezpečí, aby celé konanie o nároku na príspevok sa uskutočnil v kompetencii Sociálnej poisťovne. Pretože v súčasnosti platné právne predpisy ukladajú Sociálnej poisťovni právomoc rozhodovať iba v druhom stupni, návrhom sa rozširujú kompetencie Sociálnej poisťovne a zároveň sa preberajú ustanovenia, ktorými sa majú regulovať právne vzťahy konania o nároku na príspevok za prácu v obecnej polícii. Navrhujeme, aby valorizácia tohto príspevku bola naviazaná na mieru inflácie, rovnako ako úrazové renty.
Konanie o príspevku za prácu v obecnej polícii sa tak bude viesť podľa identických procesných ustanovení ako dávky sociálneho poistenia.
2. V čl. II sa za bod 3 vkladá nový bod 4, ktorý znie:
„4. V § 179 ods. 1 sa vypúšťajú písmená r) a s).".
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú, čo sa premietne do článku o účinnosti.
Tento bod nadobúda účinnosť 1. januára 2024, čo sa premietne do článku o účinnosti.
Odôvodnenie: Vzhľadom na právnu úpravu uvedenú v prvom bode tohto návrhu sa právna úprava § 179 ods. 1 písm. r) a s) zákona o sociálnom poistení navrhuje vypustiť.
Ďakujem, pán podpredseda, skončil som.
14. 6. 2023 15:28:20 - 15:28:59 94. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1748 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krajniak, Milan (SME RODINA) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
42.
Pán poslanec, myslím, že si dobre povedal poznámku k tomu mostnému programu, žiaľ, niekedy chceme byť pápežskejší ako pápež a dva roky ÚHP analyzovalo, že v akom poradí sa mosty majú stavať, aby nakoniec ministerstvo financií povedalo, že na to aj tak nie sú, a teda pardon, rekonštruovať, keby sme stavali nové, to by bolo fajn, a nakoniec aj tak ministerstvo financií povedalo, že na to nie sú peniaze. Tak si myslím, že keby sme, tiež neočakávam, že sa v lete s tým podarí niečo urobiť, ale dúfam, že po voľbách už áno.
13. 6. 2023 15:39:05 - 15:40:24 94. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1748 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krajniak, Milan (SME RODINA) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
69.
Ďakujem pekne.
Pán premiér, tomu ja rozumiem, že je ťažké zostavovať rozpočet v takejto chaotickej dobe a teda zostavovať PVV-čko a robiť nejaké kalkulácie na príjmy a výdavky. Asi si viete teraz predstaviť, aké to bolo zaujímavé robiť to v apríli 2020, kedy naozaj nikto nevedel odhadnúť účinky pandémie. Ale vecne, pán premiér, ja som vyhodnocoval len to, čo ste si do programového vyhlásenia vlády dali. A ak ste tam dali, že chcete pomôcť týmto skupinám, tak som očakával, že aspoň trochu pomenujete, že v čom, okrem teda toho vyjadrenia pána ministra pôdohospodárstva, ktorý povedal, že sa stretne so všetkými a podebatuje, aké sú možnosti. Ak ste, lebo vy ste si to dali medzi krátkodobé priority. Tak len upozorňujem na to, že medzi vašimi krátkodobými prioritami, ktoré ste si dali, je pomoc týmto najzraniteľnejším skupinám, ale nikde ďalej ju pomenúvanú nemáte. To je všetko, to je vecná pripomienka. To, že máte úmysel na to alebo k tomu pristúpiť, je chvályhodné, iba upozorňujem, že v tom dokumente, ktorý ste predniesli, to nebolo. Aspoň ja som to nenašiel.
13. 6. 2023 15:39:03 - 15:40:23 94. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1748 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krajniak, Milan (SME RODINA) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
65.
Vážený pán predseda vlády, vážený pán podpredseda parlamentu, moje vystúpenie bude vecné, pretože si myslím, že je normálne mať rozdielne názory na veci, ale malo by byť tak isto normálne, aby sme sa potom snažili nájsť aj niektoré veci, na ktoré sa, na ktorých sa dokážeme zhodnúť a keď je to v prospech Slovenskej republiky a jej občanov, tak sa na nich aj dohodnúť, aby sme ich presadili.
Najskôr chcem za SME RODINA povedať, pán predseda vlády, vám a vašim kolegom vo vláde, ja už som to raz v tomto parlamente povedal, že nebudeme pristupovať k vašej vláde podľa princípu čím horšie, tým lepšie. Naopak, akýkoľvek vecný návrh, o ktorom budeme presvedčení, že môže pomôcť ľuďom, tak podporíme aj povieme, prečo ho podporíme. Rovnako ak budeme považovať niečo za zlý návrh, tak ho nepodporíme a vecne povieme, prečo ho nepodporujeme. Ale určite, a myslím, že pán minister školstva, pani ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny a teraz, myslím, aj pán minister životného prostredia komunikujú s naším poslaneckým klubom a v prípade, ak budú niektoré dobré návrhy, tak my sme ich pripravení podporiť.
Teraz k programovému vyhláseniu vlády. My sme si ho prečítali veľmi pozorne a veľmi podrobne. Najskôr by som chcel povedať veci, ktoré považujeme za v poriadku a ktoré určite podporíme. Musím sa priznať, že sme veľmi ťažko hľadali konkrétne veci, konkrétne veci, ktoré sú v programovom vyhlásení vlády, ku ktorým sa dá vyjadriť konkrétne. Lebo zámery, úmysly na roky dopredu, k tomu sa ťažko dá vyjadrovať. Ale teda chcem povedať, že sú tri veci, ktoré by som chcel oceniť.
Po prvé, určite chceme oceniť, že sa pani ministerke práce podarilo dostať do programového vyhlásenia vlády záväzok podporiť poskytovateľov sociálnych služieb mimoriadnym zvýšením finančného príspevku, to je určite dobrá vec. A myslím si, že to je vec, ktorú 99 % poslancov parlamentu podporí. Po druhé, považujem za veľmi dôležité, ak to chcete urobiť, zlepšenie odmeňovania služobnej pohotovosti a zachovať nejakú stabilitu posudkových lekárov v rezorte práce, sociálnych vecí a rodiny. Ak to chcete urobiť, pravdepodobne bez parlamentu sa to urobiť nedá, ale sme pripravení na tom spolupracovať a podporiť to.
Rovnako ďakujeme vašej vláde za podporu, citujem, "vláda podporí úpravu dávky v hmotnej núdzi, životného minima a príspevku na bývanie a vecí súvisiacich". V druhom čítaní práve na tejto schôdzi je poslanecký návrh zákona zo strany SME RODINA, ak budete mať nejaké pozmeňujúce návrhy alebo niečo, čo budete chcieť doplniť, pozmeniť a tak ďalej, sme pripravení. To sú veci, ktoré oceňujeme, sme pripravení podporiť.
Problém je v tomto. Ako prvú prioritu uvádza vláda, "kľúčová bude príprava a implementácia opatrení, ktoré by pomohli slabším príjmovým skupinám v boji s vysokou infláciou a jej dopadmi". Toto je, ak sa nemýlim, v poradí z tých šiestich priorít úplne prvá priorita vašej vlády podľa vášho programového vyhlásenia. Aj pre nás je to priorita. To sú veci, ktoré sme pripravení podporiť, a preto ma zaujímalo, že ktoré veci chcete pripraviť a implementovať. Dal som si do vyhľadávača slovo inflácia a vyhodilo mi iba dve zmienky v celom programovom vyhlásení vlády. Prvá zmienka bola práve v tomto záväzku a v krátkodobej priorite, že vaša vláda bude pomáhať slabším príjmovým skupinám s infláciou. A potom už iba na jednom mieste, na druhom, a to je brzdenie potravinovej inflácie. No, len tá veta, žiaľ, je strašná, ktorá je s tým spojená: "Vláda posúdi možné opatrenia eliminujúce dosahy rastu cien potravín v spolupráci so všetkými zúčastnenými stranami od prvovýrobcov až po maloobchod." Nehnevajte sa, to je trošku málo. To je trošku málo, ak sú to jediné dve zmienky o inflácii, ktoré sú v tomto programovom vyhlásení vlády.
Ak ste sa, pán predseda vlády, pred chvíľou pýtali, prečo to má robiť táto vláda, no preto, že ste si to dali do vášho programového vyhlásenia vlády. A keď ste si to tam dali, že chcete brzdiť, tak by bolo logické, že by ste povedali aspoň náznakovo aj ako.
A potom som si povedal, dobre, však nemusí vláda hovoriť len o inflácii, môže hovoriť o vysokých cenách alebo cene, tak som si dal základ tohto slovo znovu do vyhľadávača. Našiel som 22-krát. Len, bohužiaľ, väčšinu, čo sa týka základu slova ceny, to znamená cen, je drahocenný čas, decentralizácia, rovnocennosť, koncentrácia, centrum a tak ďalej. A našiel som, žiaľ, iba jednu jedinú vec, ktorá sa týka pomoci domácností s vysokými cenami energií, a to konkrétne váš záväzok, že to vláda prehodnotí a že chce inak prerozdeliť, povedal by som, ťarchu týchto vysokých cien energií medzi firmy, domácnosti a štát. A to je problém, to je problém, pretože v tomto roku a obávam sa, že ani v budúcom, nebude schopná väčšina domácností znášať náklady, ktoré sú spojené s rastom týchto cien. My sme mesiace a mesiace vyjednávali s Európskou úniou o tom, že koľko percent domácností slovenských sa zmestí do tej kategórie energeticky zraniteľné domácnosti. 80 %, 80 % domácností.
Potom som si povedal, dobre, možno som zle čítal to programové vyhlásenie vlády, a dal som si do vyhľadávača slovo pomoc. A prečítal som si vyjadrenia o adresnej pomoci, o pomoci MRK, o pomoci menšinám, prečítal som si o pomoci s výkonnostnými zmluvami s vysokými školami, o pomoci so systémovým monitorovaním výsledkov a dosahov sektora kultúry. Prečítal som si o pomoci pri odstraňovaní následkov požiaru v Banskej Štiavnici. To všetko je v poriadku. Prečítal som si päťkrát o humanitárnej pomoci v súvislosti s vojnovými konfliktmi alebo katastrofou v zahraničí, ale o pomoci našim domácnostiam aj zraniteľnými skupinám v konkrétnom som si prečítal iba v súvislosti s tým, že vláda prehodnotí túto pomoc. A keďže momentálne je nastavený systém pomoci domácnostiam v súvislosti s vysokými cenami energií tak, že každá domácnosť dostáva túto pomoc, tak prehodnotenie znamená len to, že chcete túto pomoc skrátiť. Toto nie je pre nás prijateľná cesta, určite nie v tomto roku. Upozorňujem, že to máte medzi krátkodobými prioritami. To znamená, sú to veci, ktoré chcete urobiť ešte do volieb, aspoň tak čítam dikciu programového vyhlásenia vlády a toto určite podporiť nechceme a ani nemôžeme.
Na záver chcem povedať, že budeme pristupovať ku každému návrhu vašej vlády a vašich kolegov, pán predseda vlády, vecne. To znamená, vyhodnotíme, každý dobrý návrh podporíme. Ak s niečím nebudeme súhlasiť, povieme verejnosti aj vám, prečo sa nám ten návrh nezdá. Ale vaše programové vyhlásenie vlády z dôvodu toho, že tam nevidíme konkrétne opatrenia na pomoc najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva ani v súvislosti s infláciou, hoci ste si to sami do toho programu dali ako vašu úlohu, nevidíme tam tieto riešenia, a preto sa pri hlasovaní o programovom vyhlásení vlády zdržíme.
13. 6. 2023 13:39:15 - 13:39:52 94. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krajniak, Milan (SME RODINA) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
8.
Pán predseda, iba ak som správne pochopil návrh o tom, že má pán minister vnútra prísť zajtra predniesť tú správu, zajtra poobede, vtedy je termínovaná mimoriadna schôdza, čiže treba asi povedať, či pred, alebo po, alebo ako? (Reakcie z pléna.) Aha, pardon, pardon, nevedel som, pardon, ospravedlňujem sa. To je v poriadku.
25. 5. 2023 8:18:54 - 8:20:23 90. schôdza NR SR - 15.deň - A. dopoludnia Tlač 1472 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krajniak, Milan (SME RODINA) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
8.
Pán poslanec Svrček, ja som oceňoval už priamo ten návrh, ktorý ste predložil, lebo považujem za správne, aby bolo garantované občanovi, ktorý chce, aby mohol používať aj hotovosť. My sme schválili tento týždeň obmedzenie použitia hotovosti. To znamená, tu nejde o to, aby ktokoľvek mohol platiť v miliónoch eur hotovosťou. Tu ide len o to, že štát obmedzí používanie hotovosti, ale ak niekto chce platiť v obchode alebo kdekoľvek, aby mal tak možnosť urobiť.
Ale ešte viacej oceňujem ten pozmeňujúci návrh, pretože my sme boli svedkami toho, čo sa stalo počas schvaľovania zákazu spaľovacích motorov, že jednoducho tam bola obídená Národná rada tzv. tichou procedúrou, a preto som veľmi rád, že tento návrh tento problém rieši tak, ako je to v mnohých civilizovaných krajinách Európskej únie, že jednoducho Národná rada buď sama, alebo prostredníctvom eurovýboru bude musieť k takýmto otázkam zaujať stanovisko, a až potom bude môcť predstaviteľ Slovenskej republiky v Bruseli zaujať k tomu postoj.
Čiže nebude sa môcť tichou procedúrou obísť stanovisko Národnej rady. To považujem za veľmi správne.
24. 5. 2023 16:00:53 - 16:10:02 90. schôdza NR SR - 14.deň - B. popoludní Tlač 1724 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krajniak, Milan (SME RODINA) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
51.
Ďakujem, pán podpredseda. Vážené dámy a páni, vráťme sa k meritu veci. Je tu problém so zostavením rozpočtu na budúci rok, ktorý teda ja som rozhodne nevyvolal, tento problém je zákonný a, mimochodom, keď by sme mali teda hovoriť, že na základe čoho ten problém vznikol, no tak na základe toho, že navrhovatelia, iniciátori toho ústavného zákona nepočítali so všetkými eventualitami, ktoré môžu nastať, a teraz je mlieko rozliate a ja som predložil jeden z návrhov riešenia. Zatiaľ som počul tri, ktoré tu padli.
Jeden je želaný stav, že vláda by mala dostať, vláda pána Ódora, prezidentská vláda, úradnícka by mala dostať dôveru. Vyhodnoťte si, či je to realistické, ja si myslím, že to nie je realistické. Čiže toto riešenie neexistuje.
Druhé riešenie je, za ktoré sa tu prihovárali niektorí kolegovia, že treba predsa len schváliť novelu zákona, ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Vyhodnoťte si sami, či je to realistické. Ja si myslím, že je to nerealistické.
A potom je tretia možnosť, ktorú navrhujem ja. Ak navrhnete nejaké lepšie riešenie, milerád ho podporím. Myslím si, že toto je jediné reálne riešenie, ktoré má dospieť k tomu, aby ľudia mali čo najlepšie pripravený rozpočet na budúci rok.
A teraz, pán poslanec Dostál, možno si nepočul vyjadrenie exministra financií a potom aj premiéra pána Hegera, alebo ľudí z ministerstva financií, alebo dokonca aj pri rozhovore s pánom terajším premiérom Ódorom včera, to je zjavná vec proste, ten rozpočtový informačný systém nevie robiť dva návrhy rozpočtov súčasne. To ber ako fakt, to tak je. Proste je to tak. Čiže ak sa zhodneme na tom, že treba pripravovať ten realistický návrh štátneho rozpočtu, tak do momentu, kým nebude ten zákonný vyrovnaný v parlamente, ho nevieš pripravovať. Taká je realita.
A ja sa teraz pýtam, čo je podstatnejšie pre Slovenskú republiku, pre občanov Slovenskej republiky, radšej dať väčší čas na prípravu toho realistického rozpočtu, alebo radšej dať väčší čas na prípravu toho nerealistického vyrovnaného rozpočtu. Ja si myslím, že aspoň férové je dať rovnaký čas na prípravu toho, to znamená aspoň tri mesiace na prípravu toho realistického deficitného rozpočtu. Čo je na tom nefér? To je riešenie problému.
Toto je realistický scenár. Realistický scenár je, že ak vláda pána Ódora nepredloží, neuzavrie, keď to tak poviem, ten vyrovnaný rozpočet čím skôr, tak blokuje prípravu toho realistického rozpočtu. Teraz nemyslím preto, že by chceli. Taká je realita. Ja to nemám od seba, pán poslanec Dostál, že ja som si to vymyslel. To tak je, pretože ma už v minulosti o tom informovali aj teda tí ľudia, ktorí robia rozpočet na ministerstve financií, aj kolegovia z nášho ministerstva, keď som tam ešte pôsobil. Čiže kvôli tomu riešim tento problém a neriešim to ani kvôli úradníkom, ani kvôli Ódorovej vláde. Riešim to kvôli tomu, aby ľudia mali na budúci rok čo najlepší rozpočet, čo najlepšie pripravený. Už akákoľvek vláda to pripraví, potrebuje mať aspoň základné fakty nahodené v tom systéme.
Pán poslanec Viskupič, ešte raz, ja by som presadzoval a myslím si, že je najlepšie riešenie, aby vláda pripravovala paralelne, paralelne oba rozpočty. To je najlepšie riešenie. Tým by sme nestratili žiaden čas, boli by dva scenáre, jeden krízový, jeden realistický, akurát to nejde. To som si nevymyslel ja, že to nejde, ja som si to nevymyslel, ja sa snažím ten problém riešiť.
Po druhé. Ja som si nevymyslel, že vláda má pripraviť vyrovnaný rozpočet, to som si ja nevymyslel. Akože to je tá úlitba bohům, že iniciátorom toho nápadu bol zrejme súčasný pán premiér Ódor, ktorý ho teraz musí realizovať. Ale ja som si to teda nevymyslel.
Posledná vec. Pán poslanec, nespomínali sme rodinu, keď hovoríš o tom, že aj my sme mali výhrady k zákonu o rozpočtovej zodpovednosti, mali, ale naše výhrady boli uzatvorené. To znamená, my sme povedali, že keď sa OĽANO so SaS-kou dohodne na nejakej verzii, tak sme pripravení to podporiť. My sme svoje výhrady dali, boli zapracované, čiže nám... toto, toto ťažko nám dať za vinu.
Pán poslanec Šeliga, ty si sa pýtal, že, že čo s tým, že vláda má tú ústavnú povinnosť? No s tým nevieme urobiť nič. Proste tá ústavná povinnosť tam je. Pokiaľ asi nebude vôľa, tak to je také pre mňa akože naozaj úsmevné trochu, že aj tuto v tejto rozprave ja sa snažím ponúknuť za SME RODINA nejaké riešenie, ktoré považujem za fér, no a tuto sa zbytočne, kolegovia, naťahujete navzájom medzi sebou o riešeniach, ktoré sú nerealistické. Ak pán poslanec Viskupič povedal, že nepodporia bez daňovej brzdy, tak toto riešenie je mimo stola. (Reakcia z pléna.) Tak som to pochopil, že povedal, že povedal. O. K.? To znamená, ak pán poslanec Dostál povedal, že dobre, tak potom máme druhú možnosť vysloviť dôveru vláde. Možno sa mýlim, ale aj pán premiér sa, myslím, vyjadril, že to nepovažuje za celkom reálne. No tak potom sa vraciame na stôl k tomu, čo som navrhol, ak nám naozaj ide o to, aby nejaké normálne riešenie s normálnym, realistickým rozpočtom bolo na stole.
Čo sa týka návrhu, pán poslanec, ja som tiež zachytil tento návrh, že možno by bolo rozumné, logické, môžme sa mýliť, možno vláda dostane dôveru, že počkať s tým hlasovaním vlastne po tom, keď budeme vedieť, že či vláda dostala, alebo nedostala dôveru, ja sa tomu nebránim. Myslím si, že my vieme k tomu návrhu, ak to beriem tak, že poslanecký klub SaS si tento návrh oslovil, asi my vieme k tomu priložiť ten klub, že ak sa takto dohodneme, ale potom musíš, pán poslanec, nájsť, ak tomu správne rozumiem, buď poslanecký klub SMER-u, alebo poslanecký klub OĽANO, aby sa o tom mohlo hlasovať. Ak sa nemýlim, teda iba tieto štyri kluby aktuálne sú.
Čiže myslieť si, že z toho, ako vystupujem, aj akou formou vystupujem, aj ako sa snažím argumentovať, je zrejmé, že sa snažím riešiť problém, ktorý tu reálne na stole je, a nájsť nejaké rozumné riešenie, nejaké kompromisné riešenie. Ale to riešenie nemôže byť, spočívať v tom, že aby sme teraz nemuseli riešiť túto nepríjemnú vec, nechajme ju, nech sa rieši po 15. októbri, po voľbách. To neni dobré riešenie. To neni dobré riešenie, ak budeme mať vyblokovaný rozpočtový informačný systém až do 15. októbra a všetci pritom budeme vedieť, že ten vyrovnaný rozpočet nikto nechce. No tak načo tým blokujeme prípravu nového normálneho rozpočtu? Mne sa zdá, že na tomto by sme sa mohli nejako dohodnúť, že to nie je rozumné.
Ešte raz, ak nájdete nejaké iné lepšie riešenie, ako ponúkam ja, určite sa budeme o tom baviť, ale ja zatiaľ iné riešenie nevidím aj kvôli tomu, čo si, myslím, aj ty, pán poslanec, povedal, že no ale môže sa stať, že vláda ešte nebude zostavená. A v takom prípade nejaký rozpočet v parlamente byť musí, lebo to je zákonná povinnosť. Tak vybavme túto zákonnú povinnosť čím skôr, aj tak všetci sa zhodneme na tom, že podstatný je ten realistický rozpočet, no a o ňom sa už potom aj v predvolebnej kampani bavme, či sme skôr za to, alebo za hento, či skôr výdavky, alebo príjmy, alebo ako to riešiť, to, to sa môžme normálne sporiť.
Ale neblokujme ten rozpočtový informačný systém niečím, o čom všetci vieme, že je nereálne, nerealistické.
24. 5. 2023 14:19:08 - 14:28:15 90. schôdza NR SR - 14.deň - B. popoludní Tlač 1724 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krajniak, Milan (SME RODINA) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
2.
Ďakujem pekne, pán podpredseda, vážené dámy a páni, premiér prezidentskej vlády pán Ódor sa pre TA 3 vyjadril 17. mája, že prípravu vyrovnaného rozpočtu považuje za kľúčovú úlohu na najbližšie mesiace. Súhlasím s ním.
Vzhľadom na to, že vláda pravdepodobne aj podľa jeho vlastných vyjadrení nezíska dôveru parlamentu, pripraviť vyrovnaný rozpočet je pre prezidentskú vládu pána Ódora zákonná povinnosť podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Mimochodom, iniciátorom a spoluautorom tohto ústavného zákona je súčasný pán premiér Ódor, takže toto je preňho, samozrejme, známou vecou, s ktorou do funkcie premiéra nastupoval.
Lenže tu máme technický problém. Ako sa vyjadril pán minister financií Horváth v Denníku N 19. mája, bolo by lepšie, ak by sa nemuseli pripravovať paralelne dva rozpočty. Jeden zákonný, vyrovnaný a druhý realistickejší, deficitný. Skúsim byť trochu presnejší, ako bol pán minister financií, ono sa to ani nedá, pripravovať dva rozpočty paralelne, súčasne.
V rozpočtovom informačnom systéme ministerstva financií, v tzv. RIS-e, sa dá pripravovať iba jedna verzia rozpočtu v danom aktuálnom čase. Čo s tým vieme urobiť? Vieme dať vláde pána Ódora tri mesiace času, aby do 31. augusta pripravila aj na základe júnovej makroekonomickej prognózy a daňovej prognózy vyrovnaný rozpočet. Tri mesiace na prípravu rozpočtu sú pre vládu oveľa dlhší čas, než by vláda mala, ak by musela pripravovať vyrovnaný rozpočet na základe septembrovej daňovej a makroekonomickej prognózy, tá sa schvaľuje v treťom, alebo pripravuje, zverejňuje v treťom septembrovom týždni a potom do 15. októbra by potom vláda pána Ódora mala iba tri týždne na prípravu vyrovnaného rozpočtu.
Akonáhle bude 31. augusta vyrovnaný rozpočet v parlamente, vláda môže začať pripravovať na ministerstve financií v RIS-e realistickejší, deficitný rozpočet, ktorý ale nebude musieť 15. októbra predložiť do parlamentu, lebo svoju zákonnú povinnosť by si už vláda splnila predložením vyrovnaného rozpočtu 31. augusta. Nová vláda vznikne najskôr, povolebná vláda, do konca októbra, potom platí 30 dní na predloženie programového vyhlásenia vlády a sme na konci novembra a nová vláda potom môže stiahnuť vyrovnaný rozpočet, ktorý pripraví vláda pána Ódora, a do konca decembra predložiť realistickejší deficitný rozpočet do konca decembra tohto roka. Takýto proces bude férový. Vláda pána Ódora bude mať tri mesiace na prípravu vyrovnaného rozpočtu, a potom nová vláda október, november, december, tri mesiace na prípravu realistickejšieho deficitného rozpočtu. Tri mesiace a tri mesiace to považujem za fér, za férové delenie zodpovednosti. Ale ak by vláda pána Ódora pripravila ten vyrovnaný rozpočet, teraz z technického hľadiska brzdila RIS, rozpočtový informačný systém, až do 15. októbra, v takom prípade by mala 4,5 mesiaca, a tá nová vláda by mala ledva 2,5 mesiaca, ak vôbec.
Pán premiér Ódor na otázku, či sa neobáva, že kvôli návrhom jeho vlády na konsolidáciu verejných výdavkov bude mať jeho... bude vláda označená za sociálnych netvorov, žartom odpovedal: „Nie, to bude až tá budúca vláda, až tá bude musieť konsolidáciu realizovať.“ Dovoľte, aby som k tomu rovnako žartom poznamenal, keď ste si, pán Ódor, ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti upiekli, tak si ho aj zjedzte. Ale teraz vážne. Podľa mňa je normálne, aby žiadna vláda, ani vláda pána Ódora, čiže tá prezidentská, úradnícka vláda, ani tá budúca vláda, ktorá bude musieť zostaviť rozpočet do konca decembra, nemali žiadnu neoprávnenú výhodu, aby nežiadali pre seba žiadnu neoprávnenú výhodu, preto si myslím, že keď každá vláda bude mať tri mesiace času, bude to fér. Ako sa vyjadril pán premiér Ódor aj pán minister financií Horváth, v septembri bude ten čas, aby vláda, jeho vláda aj politické strany, ktoré vo voľbách kandidujú, zverejnili a diskutovali o svojich predstavách, ako sa majú verejné financie vyvíjať. Úplne s ním súhlasím.
Koncom augusta budeme mať pripravenú tú základnú možnosť, ústavnú, na tom sme sa zhodli aj s pánom premiérom, že vláda, jeho vláda musí do parlamentu doručiť vyrovnaný rozpočet, taká je ústavná povinnosť, to je tá základná varianta. A teraz v septembri môžme debatovať o tom, aké sú predstavy pána Ódora a pána ministra Horvátha, aké sú predstavy jednotlivých politických strán, my určite zverejníme naše predstavy o tom, ako by mal ten realistický, povolebný rozpočet vyzerať. V tomto sa naše predstavy o tej septembrovej diskusii, kde by sa každý verejne mal vyjadriť, ako si to predstavuje, v tomto sa naše predstavy s pánom Ódorom nijako nelíšia. Ak sa však pán premiér Ódor vyjadril, že jeho vláda predstaví akýsi rozpočtový jedálny lístok, akési lego kocky, z ktorého si potom niekto iný má vyberať, potom si asi neuvedomuje, že jeho pozícia sa už zmenila. Vláda pána Ódora má ústavnú povinnosť podľa čl. 119 ods. d) a ods. e) rozhodovať o zásadných otázkach na zabezpečenie hospodárskej a sociálnej politiky Slovenskej republiky, o návrhoch štátneho rozpočtu a o návrhoch štátneho záverečného účtu, s dôrazom na slovo rozhodovať.
Vláda pána Ódora musí o týchto otázkach rozhodnúť, a potom si svoje rozhodnutie o svojich návrhoch obhájiť, tak ako každá vláda. Ak by som mal použiť príklady pána premiéra Ódora a pána ministra financií Horvátha, úlohou vlády nie je zbaviť sa zodpovednosti tým, že predstaví rozpočtový jedálny lístok, z ktorého si má niekto iný vyberať. Úlohou vlády je rozhodnúť, akú polievku, obed a dezert chce navariť slovenským občanom, a potom musí presvedčiť občanov, že práve takýto obed by mali chcieť zjesť.
Úlohou vlády nie je len predstaviť lego kocky, s ktorými sa potom iný majú hrať. Úlohou vlády je rozhodnúť o tom, aký dom chce slovenským občanom postaviť, a potom presvedčiť občanov, že práve v takom dome sa im bude chcieť bývať. Dovoľte, aby som použil aj vlastný príklad.
Úlohou vlády Slovenskej republiky nie je postaviť figúrky na šachovnicu a potom ľuďom, stranám, parlamentu povedať, hrajte a my vám povieme, či ťaháte dobre. Vy už sedíte za šachovnicou, pán premiér Ódor a ste na ťahu, ťaháte bielymi a občania, parlament či strany povedia svoj názor na to, či ťaháte dobre, alebo zle.
Za SME RODINA môžem vládu pána Ódora ubezpečiť, že k nej nebudeme pristupovať a správať sa podľa pravidla čím horšie, tým lepšie. Práve naopak, každý dobrý návrh podporíme bez ohľadu na to, kto ho navrhne. Takto sme správali, keď sme boli v opozícii, správali sme sa tak, keď sme boli vo vláde, a budeme sa tak správať aj počas fungovania vlády pána Ódora, lebo si myslíme, že tak by to malo byť v politike normálne.
Ak vláda urobí niečo, čo budeme považovať za nesprávne budeme to kritizovať. Vecne, na základe faktov, bez invektív. To by tiež malo byť v politike normálne. A je aj normálne, že môžeme mať na rôzne veci úplne rozdielne názory, ale tiež je normálne a seriózne, že sa budeme snažiť nájsť nejaký kompromis alebo dohodu, aby to bolo prospešné pre slovenských občanov, lebo podľa mňa tu nemá ísť o to, že či vyhrá opozícia, koalícia, vláda pána Ódora alebo nejaká iná vláda, víťazom slovenskej politiky majú byť slovenskí občania a ľudia, ktorí na Slovensku žijú.
Ďakujem veľmi pekne.
18. 5. 2023 15:10:26 - 15:12:14 90. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 1397 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krajniak, Milan (SME RODINA) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
62.
Pán poslanec Oravec, tento návrh zákona bol v pripomienkovom konaní dlhé týždne až mesiace. Ešte môjho pôsobenia na ministerstve som vždy akéhokoľvek poslanca ku akémukoľvek zákonu nielenže vždy pozval na rokovanie, ale na rozdiel možno od bežnej tradície z minulosti som dal k dispozícii každému poslancovi Národnej rady, ktorý prejavil záujem, možnosť skonzultovať s ktorýmkoľvek odborníkom vecne príslušným na ministerstve ktorúkoľvek otázku. A nielen to. Dal som možnosť, a kolegovia z opozície to vedia potvrdiť, nielenže som sa s nimi stretával oficiálne na ministerstve, ale výslovne som im povedal, že dokonca ešte keď chcú prepočítať dopady svojich návrhov, tak Inštitút sociálnych... sociálnej politiky, alebo legislatívci ministerstva, alebo vecne príslušní členovia ministerstva sú im k dispozícii, aby akékoľvek takéto návrhy mohli odkonzultovať. A všetky tieto návrhy boli konzultované týždne, týždne. Každý, kto mohol a chcel o týchto návrhoch diskutovať, tak mohol.
Mimochodom, pán poslanec, veľká časť tých návrhov opravuje to, čo tvoj kolega pán poslanec Cmorej pokazil. A o týchto opravách bol aj konkrétne tvoj kolega poslanec Cmorej pred mnohými týždňami informovaný a boli s ním prediskutované tieto opravy. (Reakcia z pléna.) Diskutovali sme tu v ministerskom salóniku v Národnej rade (ruch v sále a zaznievanie gongu) za prítomnosti viacerých poslanc... viacerých kolegov z ministerstva.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
63.
V rozprave teraz vystúpi ako posledný písomne prihlásený rečník v rozprave pán poslanec Erik Tomáš.
18. 5. 2023 10:54:06 - 10:57:47 90. schôdza NR SR - 11.deň - A. dopoludnia Tlač 1397 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krajniak, Milan (SME RODINA) - poslanec NR SR Vystúpenie   (text neprešiel jazykovou úpravou)
28.
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Vážené dámy a páni, chcel by som sa poďakovať predkladateľom tohto návrhu zákona za to, že sa podujali doriešiť aj tú vec. Viete, že teraz v priebehu mája 852-tisíc starobných dôchodcov dostáva po prvýkrát rodičovský bonus.
Ale rodičovský bonus pre rodičov policajtov, vojakov, príslušníkov tajných služieb bolo treba vyriešiť osobitným zákonom práve kvôli tomu, čo pán poslanec Cmo... Svrček povedal, pretože oni fungujú aj v utajenom režime. To znamená, tam treba inak nakladať s dátami. A preto som veľmi vďačný pánovi poslancovi za to, že absolvoval dlhé rokovania s ministerstvom vnútra, s ministerstvom obrany, s ministerstvom práce, čiže mesiace a mesiace, aby tento zákon bol dobre pripravený
Chcel by som sa poďakovať pani poslankyni Krištúfkovej za ten pozmeňujúci návrh, ktorý predložila, pretože považujem za správne, keď predčasne ideme valorizovať dôchodky pre starobných dôchodcov, aby sme istým spôsobom predčasne zvýšili aj rodičovský príspevok, pretože je fér, keď tá inflácia zasahuje rôzne časti spoločnosti. To som sa vždy snažil robiť, aby sme nezabudli na žiadnu časť spoločnosti, ktorej treba pomôcť.
Chcel by som sa tiež poďakovať aj pánovi poslancovi Tomášovi za to, že vlastne sme sa dohodli doopravovať všetky veci, ktoré v dôchodkovom systéme pán poslanec Cmorej spôsobil (povedané so smiechom, reakcia z pléna), ktoré by ukrátili dôchodcov od 1. januára o stámilióny eur, pretože sa pomýlil (povedané so smiechom) a pri valorizácii dôchodkov od 1. januára chcel vychádzať z rok starých údajov. Si uvedomte, ako by to každého dôchodcu pos... postihlo, keby mu valorizovali dôchodok z rok starých údajov. A chcem sa teda poďakovať všetkým kolegom poslancom, ktorí na tom spolupracovali, aby sa tie chyby, ktoré tam pán poslanec Cmorej urobil, aby sme ich opravili, aby sme nepoškodili dôchodcov.
A teraz malá poznámka na záver, keďže vás nechcem zdržovať, o chvíľu hlasujeme. Viete, ja považujem za normálne v politike, že keď ma niekto dobrý úmysel, môže urobiť aj chybu. (Ruch v sále. Zaznievanie gongu.) A práve preto, keď pán poslanec Cmorej tu fatálnu chybu, ktorá by poškodila všetkých starobných dôchodcov, lebo by im valorizovali dôchodky z rok starých súm, počuli ste doposiaľ za tie mesiace odo mňa, že by som to povedal verejne? Ja som to pánovi poslancovi povedal v zákulisí, povedal som mu, že to nechcem zneužívať na politický boj, a, samozrejme (povedané so smiechom), stretol som sa a ponúkol som mu všetkých odborníkov na ministerstve práce, aby sa ten problém opravil. Bol som o tom ticho, nechcel som to zneužívať. (Ruch v sále. Zaznievanie gongu.) A pán poslanec Cmorej má tú drzosť teraz po tom (povedané so smiechom), čo opravujeme s kolegom poslancom Tomášom v spoločnom pozmeňujúcom návrhu ten chaos, ktorý tu vytvoril, tak on má tú drzosť teraz povedať, že aký on je odborník.
Tak ešte raz, chcem vás poprosiť veľmi pekne, kolegovia poslanci, kolegyne poslankyne, ten spoločný pozmeňujúci návrh s pánom poslancom Tomášom sa netýka iba valorizácie dôchodcov... dôchodkov, ale aj opráv všetkých tých zúfalých chýb, ktoré do systému dôchodkového pán poslanec Cmorej dal.
Ďakujem veľmi pekne za podporu.
1. 4. 2021 11:32:55 - 11:33:18 25. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia - 01.04.2021 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krajniak, Milan (SME RODINA) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
77.
Pán podpredseda, v mene štyroch poslaneckých klubov – OĽANO, SME RODINA, SMER a ĽSNS – dávam procedurálny návrh, aby dnešné rokovanie už viedol iba pán podpredseda Blanár.
Odôvodnenie, osvedčil sa a niekto si ten 1. apríl musí užiť. (Smiech v sále.)
30. 3. 2021 14:53:12 - 15:05:53 25. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní - 30.03.2021 Tlač 374 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krajniak, Milan (SME RODINA) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
29.
Vážený pán podpredseda, vážený pán minister, vážené dámy a páni, dovoľte, aby som predložil pozmeňujúci návrh, ktorý vyplýva z dohody vlády a odborníkov, vedcov, ktorí sa stretli s premiérom aj s ďalšími členmi vlády na úrade vlády na rokovaní asi pred tromi týždňami. Tam nám vzniklo niekoľko záväzkov, ktoré sme na seba zobrali, akým spôsobom chceme vylepšiť situáciu občanov zasiahnutých touto covidovou krízou. Nepripravovali sme k tomu nový zákon v skrátenom legislatívnom konaní, lebo sme vedeli, že máme otvorenú túto novelu zákona o sociálnom poistení, a po dohode všetkých štyroch vládnych poslaneckých klubov, spomínaných odborníkov, vlády predkladám tento pozmeňujúci návrh a dovoľte, aby som krátko uviedol, čoho sa týka.
Po prvé. V období od 1. do 30. apríla zvyšujeme pandemickú OČR-ku a péenku. Hneď poviem, akým spôsobom ju zvyšujeme. Takým spôsobom, aby ľudia mali postarané o živobytie aj v čase, keď musia byť v karanténe doma alebo nebodaj keď ochorejú na COVID-19, a, samozrejme, takisto musia byť, takisto musia byť doma. Vláda bude mať možnosť predĺžiť svojím uznesením toto obdobie dovtedy, kým to bude nevyhnutné, kým jednoducho bude bežať táto vlna pandémie.
Zároveň zvyšujeme maximálnu výšku pandemickej péenky, ktorá bola doteraz 1 224,30 eur. Po novom sa zvýši na 1 669,50 eur. Aby ste si vedeli predstaviť, keďže sa nejedná o dávku, ktorú vieme urobiť nejakou pevnou sumou, ale musí tam byť prepočet na základe sociálneho poistenia, tak by som vás chcel informovať, že pri hrubej mesačnej mzde 946 eur, pričom čistá mesačná mzda pri takejto, takomto plate je 735 eur, doteraz bola tá nemocenská alebo ošetrovné 508 eur, po novom to bude 692 eur. 692,90, čiže 94 % čistej mzdy. V prípade príjmu 1 183 eur mesačného a čistého príjmu 901 eur to bude 866 eur, čiže približne 96 % čistej mzdy. Ešte aj pri príjme 2 366 eur, ktorý už teda je výrazne nadpriemerný, to bude 96 % priemernej, 96 % čistej mzdy. Čiže to je prvá vec.
Druhá vec, predlžujeme obdobie čerpania nemocenského. Počas pandémie sa mohlo stať, dlhodobého nemocenského, sa mohlo stať, že kvôli odkladom liečby operácií, tie, ktoré sú, ktoré neboli akútne, bol niekto odkázaný na to, že mu skončila dlhodobá péenka, bol práceneschopný, ale nemal nárok na poberanie tejto dlhodobej péenky aj ďalej, napriek tomu, že jeho liečba nebola ukončená. Týmto pozmeňujúcim návrhom predlžujeme zákonné obdobie o ďalší rok. To znamená, umožňujeme riešiť všetky tieto prípady, kde niekto bol dlhodobo práceneschopný a vinou pandémie jednoducho nemohol absolvovať tú liečbu, ktorú potreboval na doliečenie.
Tretia vec, ktorú meníme, bola tu požiadavka zo strany najmä zdravotníckeho personálu, aby v prípade nakazením, nakazenia sa COVID-19 v práci, aby mohli znovu poberať, zjednodušene povedané, 100 % péenku. Keďže to je znova dávka poistenia, nedá sa to urobiť akoby fixnou sumou, preto sme to urobili prostredníctvom, už sme to v parlamente urobili pred vyše pol rokom, ale bola tam vyššia administratívna náročnosť, ako si to jednotliví lekári, zdravotnícki pracovníci mohli uplatňovať, a rozhodli sme sa to rozšíriť na všetkých, na všetkých zamestnancov, ktorí sa pri výkone činnosti nakazili ochorením COVID-19, na všetkých zamestnancov a nárok na úrazový covidový príplatok bude mať každý zamestnanec, ktorý nakazil ochorením COVID-19 pri výkone činnosti, z povahy ktorej vyplýva väčšia miera rizika vzniku tohto ochorenia. Príplatok sa vypláca od 1. dňa nástupu na pandemickú péenku. Samozrejme, že tento zamestnanec bude to dostávať až do momentu, kým péenka nebude ukončená.
To sú tri podstatné veci, ktoré, ktorými chceme pomôcť ľuďom, ktorí sú zasiahnutí pandémiou a prípadne aj priamo ochorením, alebo karanténou súvisiacou s ochorením COVID-19, a chcel by som vás poprosiť o podporu tohto pozmeňujúceho návrhu, ktorý predkladám v mene 15 poslancov.
A teraz si dajte kávičku, lebo predpokladám, že najbližších 10 minút budem čítať pozmeňujúci návrh. Takže ideme na to.
Pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Milana Krajniaka, Jany Žitňanskej, Lucie Drábikovej, Petra Cmoreja a ďalších k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (tlač 374).
1. V čl. I sa za bod 7 vkladá nový bod 8, ktorý znie:
8. Za § 293feb sa vkladajú § 293fec až 293feh, ktoré znejú:
㤠293fec
(1) Sociálna poisťovňa na žiadosť znovu rozhodne o nároku poistenca na ošetrovné podľa § 293er ods. 3 k prvému dňu osobného a celodenného ošetrovania alebo osobnej a celodennej starostlivosti, ak tento deň spadá do obdobia odo dňa účinnosti tohto zákona do 30. júna 2021; ustanovenie § 293er ods. 4 sa v tomto prípade nepoužije.
(2) Sociálna poisťovňa na žiadosť znovu rozhodne o nároku poistenca na ošetrovné podľa § 293er ods. 3 k prvému dňu osobného a celodenného ošetrovania alebo osobnej a celodennej starostlivosti nasledujúcemu po 31. decembri kalendárneho roka a po 30. júni kalendárneho roka; ustanovenie § 293er ods. 4 sa v tomto prípade nepoužije.
§ 293fed
(1) V apríli 2021 je výška nemocenského poistenia, ktorý bol v čase trvania krízovej situácie uznaný za dočasne práceneschopného z dôvodu nariadenia karanténneho opatrenia alebo izolácie, 75 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57; ustanovenie § 293er ods. 1 posledná veta a ods. 2 sa v tomto prípade nepoužije.
(2) Poistencovi, ktorému vznikol nárok na nemocenské z dôvodu nariadenia karanténneho opatrenia alebo izolácie pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, vzniká nárok na nemocenské podľa odseku 1 aj za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti z dôvodu nariadeného karanténneho opatrenia alebo izolácie po 31. marci 2021.
(3) Zamestnanec nemá nárok na výplatu nemocenského, ku ktorému má nárok na výplatu úrazového príplatku, vo výške podľa odseku 1 za dni, za ktoré má nárok na výplatu úrazového príplatku.
§ 293fee
(1) V apríli 2021 je výška ošetrovného podľa § 293er ods. 3 75 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57.
(2) Poistencovi, ktorému vznikol nárok na ošetrovné podľa § 293er ods. 3 pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, vzniká nárok na ošetrovné podľa odseku 1 aj za obdobie osobného a celodenného ošetrovania alebo osobnej a celodennej starostlivosti po 31. marci 2021.
§ 293fef
O výške nemocenského podľa § 293fed ods. 1 a 2 a o výške ošetrovného podľa § 293fee sa písomné rozhodnutie nevyhotovuje; deň oznámenia rozhodnutia je deň výplaty tohto nemocenského alebo ošetrovného.
§ 293feg
Vláda môže na obdobie trvania krízovej situácie ustanoviť nariadením vlády podmienky nároku na výplatu nemocenského a výšku nemocenského a ošetrovného. Ustanovenia zákona, ktoré upravujú nemocenské a ošetrovné, sa neuplatňujú v rozsahu úpravy nemocenského a ošetrovného ustanovenej nariadením vlády podľa prvej vety.
§ 293feh
(1) Fyzická osoba uvedená v § 17 ods. 2 má nárok na úrazový príplatok, ak je počas krízovej situácie uznaná za dočasne práceneschopnú z dôvodu ochorenia COVID-19, ktoré vzniklo pri výkone činnosti uvedenej v § 17 ods. 2, kde z povahy tejto činnosti vyplýva väčšia miera rizika vzniku tohto ochorenia.
(2) Na účely nároku na úrazový príplatok sa podmienka uznania choroby z povolania považuje za splnenú, ak
a) zamestnávateľ zamestnanca uznaného počas krízovej situácie za dočasne práceneschopného z dôvodu ochorenia COVID-19 potvrdí, že ochorenie COVID-19 vzniklo tomuto zamestnancovi pri práci, kde z povahy práce vyplýva väčšia miera rizika vzniku tohto ochorenia,
b) právnická osoba, pre ktorú fyzická osoba uvedená v § 17 ods. 2 uznaná počas krízovej situácie za dočasne práceneschopnú z dôvodu ochorenia COVID-19 vykonávala činnosť, potvrdí, že ochorenie COVID-19 vzniklo tejto fyzickej osobe pri činnosti uvedenej v § 17 ods. 2, kde z povahy tejto činnosti vyplýva väčšia miera rizika vzniku tohto ochorenia.
(3) Suma úrazového príplatku je
a) 25 % podielu všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na úrazový príplatok, a čísla 365, ak nárok na úrazový príplatok vznikol podľa odseku 1,
b) 25 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 84, ak ide o zamestnanca uvedeného v odseku 2 písm. a).
(4) Právnická osoba, pre ktorú fyzická osoba uvedená v § 17 ods. 2 vykonávala činnosť, je povinná vydávať na žiadosť tejto fyzickej osoby na účely odseku 2 písm. b) príslušné potvrdenie.
(5) Ustanovenie § 293fea sa od účinnosti tohto zákona neuplatní.
Nasledujúci bod sa primerane preznačí.
Novelizačný bod nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia, čo sa premietne do článku o účinnosti.
Pán podpredseda, pokiaľ nie je nutné čítať odôvodnenie, skončil som a ďakujem za pozornosť.
18. 3. 2021 15:25:45 - 15:27:45 25. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 450 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krajniak, Milan (SME RODINA) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
62.
Pán poslanec, otvorili ste dve otázky, na ktoré by som chcel zareagovať, ktoré ste označili nejakým spôsobom za sporné alebo diskutabilné.
Prvá vec je, prečo tam nie sú živnostníci. Živnostníci tam nie sú z toho dôvodu, že my sme od začiatku chceli, aby boli súčasťou tohto systému. Akurát sa ukázalo, že 80 % živnostníkov platí iba minimálne odvody. A keď sme prepočítali z minimálnych odvodov tých 80 % živnostníkov alebo teda SZČO vo všeobecnosti, aká by im vychádzala podpora z toho istého fondu, ako zamestnávatelia môžu dostávať pomoc na svojich zamestnancov, tak by to bolo strašne málo. Preto sme sa rozhodli po dohode nakoniec, všetci akceptovali aj vrátane sociálnych partnerov, že na to urobíme zvláštnu schému.
Predpokladá sa, zatiaľ je teda taký predpoklad, že od toho 1. 1. by zostala nejakým spôsobom nastavená tá schéma z Prvej pomoci tak, ako sú tí živnostníci alebo SZČO v dvoch kategóriách podporovaní doteraz, že toto by zostalo v platnosti alebo, alebo veľmi obdobná schéma ako vlastne trvale zapnuteľná vždy, keď by prišla kedykoľvek takáto kríza.
A druhá vec, to, čo ste spomínali, že ako to financovať. Boli dve možnosti, odkladať 150 mil. ročne a za desať rokov by tam bolo dostatok peňazí, teraz by som to povedal, na takúto krízu, alebo tých 150 mil. každý rok používať na sociálnu pomoc ľuďom a v prípade, ak takáto kríza o 10 rokov príde, zobrať, tak ako teraz, predať štátne dlhopisy a financovať to z pôžičky v tom momente.
Zvolili sme si to, že chceme, aby každoročne tých 150 mil. eur bolo používaných v prospech ľudí a v prospech sociálnej pomoci pre ľudí.