Vyhľadávanie v prepise rozpravy

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
10. 5. 2022 17:39:25 - 17:39:39 65. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Tlač 958 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne. Pán kolega Valášek, vitajte v opozícii. Som sa práve dozvedel, že ste môj opozičný kolega. To nemyslíte vážne.
4. 5. 2022 11:36:05 - 11:36:15 65. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 1001 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
96.
Ďakujem pekne, pán predseda. Tak isto len pripomenúť členom výboru na kontrolu činnosti SIS - 12.15 riadne rokovanie v tradičnej rokovacej miestnosti.
3. 5. 2022 18:33:58 - 18:35:59 65. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
183.
Boris, ďakujem ti veľmi pekne za tvoje ako vždy vecné vystúpenie. Ja sa budem držať len tej jednej časti, ktorú si spomínal, a to bol zásah Národnej kriminálnej agentúry na Okresnom súde Bratislava III., kde predseda okresného súdu, citujem: "Zákonná sudkyňa v súlade s ustanovením § 89a ods. 2 Trestného poriadku odmietla policajtom vydať požadovaný spis spolu s utajovanou prílohou, nakoľko opačným postupom by porušila zákon. Napriek tomu policajti trvali na vydaní spisu a budovu súdu opustili až po opakovaných vysvetleniach, že vydanie spisu nie je možné." A to nie je všetko. "Službukonajúci sudca", čiže prišli druhýkrát, po pracovnej dobe, kde bol len službukonajúci sudca a jeho si zavolali, aby došiel, službukonajúci sudca "pre prípravné konanie informoval okresného predsedu a službukonajúci sudca pre prípravné konanie sa dostavil do budovy súdu okolo 18.10 h, ktorého policajti žiadali o vydanie veci, a to vyššie uvedeného spisu, pričom mu uviedli, že majú príkaz na prehliadku nebytových priestorov a do budovy Okresného súdu Bratislava III. Zároveň uvádzali, že tento príkaz je podpísaný príslušným prokurátorom a majú ho pri sebe, ale zatiaľ chcú doručiť iba výzvu na vydanie veci vyšetrovacieho spisu v konkrétnej veci. Výzvu službukonajúci sudca prevzal s ústnym aj písomným vyjadrením, že k predmetnému spisu nevie nič uviesť, nakoľko sa netýka prípravného konania, ani jeho, ani oddelenia 46T, kde je zákonným sudcom."
Citujem okresného predsedu súdu: "Z uvedeného je zrejmé, že príslušníci NAKA týmto konaním chceli neprípustne obísť skutočnosť, že vyšetrovací spis im nebol vydaný, a to postupom v súlade so zákonom zo strany zákonnej sudkyne, a preto oslovili iného sudcu, ktorý však nebol vôbec kompetentný na vydanie veci, čo príslušníci polície museli vedieť."
Ďalej: "Vyhrážali sa mi, že buď im dám spis, alebo ma nepustia z miestnosti s trezorom von. Medzitým prišla sudkyňa, na ktorú taktiež vyvíjali rečový nátlak. Opätovne chcem uviesť, že príslušníci NAKA boli hrubí a násilní."
Ja verím, že ministerka spravodlivosti k tomu zaujme tvrdé stanovisko a zastane sa... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
3. 5. 2022 17:09:00 - 17:10:56 65. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
130.
Ďakujem veľmi pekne.
Vážený pán poslanec Faič, vy ste spravil prierez toho, čo sa vlastne deje až do dnešného dňa, a začali ste stretnutím na Slovenskej informačnej službe. To stretnutie bolo tak vážne, že v takomto zložení, čo si všetci asi pamätáme, v histórii Slovenskej republiky nikdy nedošlo k takémuto stretnutiu, aby sa zúčastnila takéhoto stretnutia aj hlava štátu, prezidentka Slovenskej republiky. To znamená, že ak takéto stretnutie bolo vyvolané, tak museli byť veľmi závažné informácie, ktoré aj odzneli na tom stretnutí, že čo sa deje v Slovenskej republike, keď dokázali vytvoriť takú skupinu stretnutia, aká bola tam. Veď vlastne od toho sa to celého odrazilo a tam vlastne bolo poukázané na to, aj následne v správe, ktorá odznela v parlamente, a tak isto aj na, na mojom výbore, že bolo presne poukázané na to, že čo sa deje v trestných konaniach, k akým manipuláciám dochádza. Postupne začali vychádzať informácie a následne až v uznesení Generálnej prokuratúry sa objavili konkrétne veci, konkrétne prepisy legálnych nahrávok vyšetrovateľov, ktorí v tých svojich debatách jasne hovorili, že o čo ide. A tam okrem iného aj hovorili o tzv. protiúdere, ktorý, ktorý kedysi realizovali Židia. No a ten proti úder sa začal diať. Veď v akej sme situácii dnes. Vyšetrovací tím Oblúk, ktorý to mal riešiť je zrušený, šéfka vyšetrovacieho tímu je mimo toho. Okolo toho sa začínajú diať ďalšie iné veci a finále toho celého je, že sa snažia dostať do väzby opozičného lídra a takisto, už čo sa im podarilo, bývalého ministra vnútra. Takže o tom asi je aj ten protiúder, ktorý bol kedysi spomínaný.
3. 5. 2022 16:06:46 - 16:08:39 65. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
82.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán poslanec Richter, vy ste sa venovali uzneseniu o vznesení obvinenia voči nášmu predsedovi Robertovi Ficovi a presne ste poukázali na to, že na čom je to uznesenie celé založené. No je to na kajúcnikoch. Často, často odznieva aj v médiách a sme kritizovaní za to, že pri svojich faktických týchto pripomienkach, respektíve pri vystúpeniach v rozprave sa na, sa opakujeme. Ale veď tu nič iné ani vymýšľať nové netreba. Veď tu si len stačí uvedomiť to, čo všetci dobre vedia a čo vyplýva z listinných dôkazov.
A čo hovoria odborníci? To, čo ste hovorili o nadkvalifikovaní trestného činu, aby bola príslušná Špeciálna prokuratúra. Dekan Burda to jasne povedal. Fakt už to odznelo toľkokrát, že už netreba o tom viackrát hovoriť, ale treba si to vypočuť a uvedomiť, že čo vlastne hovorí. A presne o to ide. Veď, veď ja stále budem aj opakovať tie legálne nahrávky tých vyšetrovateľov NAKA. Veď oni sami v rok 2021 v júli hovorili o tom, že hlavná úloha je spraviť zo SMER-u zločineckú skupinu. A to sa im teraz aj darí. A to isté tvrdil advokát Rybár o, že čo sú to vlastne kajúcnici. A je to človek, ktorý ma vlastnú skúsenosť, ktorý bol dvadsať mesiacov vo väzbe, kde Ústavný súd rozhodol, že tam bol nezákonne. No ak, ak ešte to chceme spochybniť, tak si treba vypočuť odborníka, ktorého asi ťažko bude spochybňovať väčšina z nás, keď dvadsať rokov robil pre americkú vládu na takých pozíciách, akých robil, kde jasne hovorí, že prokurátor nesmie podľahnúť pokušeniu veriť svedkom len preto, že tento kajúcnik hovorí to, čo chce počuť. A to je jasný odkaz, a to si treba uvedomiť.
Čiže treba, treba vyšetrovať tak, ako sa to stalo, a nie, že to, čo chceme počuť a nám to vyhovuje.
3. 5. 2022 15:06:28 - 15:08:24 65. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
40.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Vilko, ja sa ti chcem veľmi poďakovať za tvoje vystúpenie. Jednak, že si skúsený primátor, ktorý ukázal aj zo svojej pozície, že ako sa rieši migračná kríza na schengenskej hranici, čo ocenil aj minister vnútra, ktorý ťa pozval na tlačovú besedu, na ktorej si nebol. Tak na druhej strane si ukázal ten tvoj historický pohľad ako skúseného pedagóga a presne si opísal, že ako jednotlivé režimy sa vysporadúvali s ľuďmi, ktorí predstavovali nepohodlný názor. Len je smutné a zarážajúce, že dnes sme v 21. storočí a dnes hovoríme o tom, že ideme opozičnému lídrovi zatvoriť ústa tým, že ho chceme dať do väzby a likvidujeme ľudí, ktorí majú iný názor ako vládna moc. A to je na tom celé smutné a presne ja stále sa opakujem, že to, na to poukázal aj nebohý generál Lučanský, ktorý pri svojom odchode z pozície prezidenta policajného zboru poukazoval na to, že vláda má záujem politicky vplývať na policajný zbor a on sa na to dívať nemôže. A potvrdili to aj tie nahrávky slávne, legálne, vyšetrovateľov, kde hovorili o SMER-e ako o hlavnej úlohe spraviť z nich zločineckú skupinu a potvrdzoval to ďalej aj policajný prezident vo svojich vystúpeniach, kde jasne dával najavo, že čo je zámerom, keď dopredu informoval, dopredu zastrašoval, či už opozičných politikov, ale aj neskôr koaličných politikov, že aj na nich dôjde. Tak to je presne to a táto forma politizácie je veľmi nebezpečná, keď sa zneužíva trestné právo voči, voči opozícii, ktorá kritizuje vládnu moc, a hlavne, keď vládna moc nevie preukázať svoju kvalitu ničím iným, ako likvidovať opozíciu a nie ako pomáhať svojmu národu v ťažkých sociálnych časoch.
3. 5. 2022 11:22:12 - 11:24:13 65. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
110.
Ďakujem pekne, pán predseda.
Jaro, presne vecne si rozobral, že o čo tu ide. Venoval si sa na začiatku svojho vystúpenia k samotnému uzneseniu, že vlastne čo, že voči čomu je vznesené obvinenie za páchanie akého trestného činu zločineckej skupiny? Veď viackrát opakovane už to bolo citované, že sám dekan Burda tvrdí, že ide o nezmyselne vykonštruovaný kontext a nezmyselne vykonštruovaný trestný čin a ak aby sme pripustili politickú motiváciu obvinenia, práve názov tohto trestného činu vyzerá v titulkoch najšokujúcejšie. Veď o nič iné tu nejde. Presne, presne o to.
A veď ja stále budem opakovať, že aj tie legálne nahrávky z roku 2021 jasne hovorili o tom, keď sa rozprávali medzi sebou vyšetrovatelia NAKA, aká je ich úloha - spraviť SMER zločineckú skupinu. A čuduj sa svete, v lete minulého roku došlo k legislatívnej úprave dĺžky trvania kolúznej väzby, kde sa poukazovalo na to, veď aj v súvislosti s generálom Milanom Lučanským, ako sa zaobchádzalo s nimi, keď boli v kolúznej väzbe, tak sa otvorila kolúzna väzba a jej maximálna dĺžka. A čo sa stalo? Kto, kto trval na tom, aby bola výnimka z maximálnej päťmesačnej možnej dĺžky kolúznej väzby, aby bola výnimka práve zločinecká skupina? No dnes už vieme, v akom kontexte to celé bolo. Keď to začalo v apríli 2021, v lete 2021 sa riešila kolúzna väzba a jej legislatívna úprava a presadzovali tvrdo výnimku, aby tam nepatrila zločinecká skupina, no tak to bolo celé jasne pripravované s tým, že keď do toho zatiahneme ešte vyjadrenia policajného prezidenta, tak presne vieme, o čom hovoríme.
A tak ako si spomínal amerického námestníka generálneho prokurátora, tak on hovoril, že je veľmi zriedkavé, aby kajúcnik v systéme Spojených štátov získal úplnú beztrestnosť. A ak kajúcnik klame, tak stráca všetky výhody. A tu ja... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
3. 5. 2022 10:07:19 - 10:09:19 65. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
46.
Ďakujem veľmi pekne. Peter, presne si postupne povedal, že o čo vlastne ide. Veď o nič iné, len o politiku. A nevedia zlikvidovať opozíciu svojou poctivou politickou prácou, ale takýmto spôsobom. A presne si hovoril o legálnych nahrávkach z júla 2021. Jasná úloha. Spraviť zo SMER-u zločineckú skupinu a následne ďalšie prepisy, ktoré dokonca sa dotýkajú aj teba osobne. Veď o nič iné im nejde, len o toto, akým spôsobom nás zlikvidovať, lebo svoju neschopnosť prekrývajú takýmto štýlom.
A hovoril si o esemeskách s generálom Lučanským s ministrom vnútra. Však tam nejde len o esemesky. Tam ide aj o to, že riaditeľ NAKA v Bratislave to dokonca potvrdil, že bol vyžiadaný od neho spis jeho nadriadeným, ktorý uvádzal ako dôvod, že si to žiada sám minister. Tak kde je dnes akčný prezident policajného zboru, že nepreveruje toto?! Že nejde len o esemesky, jasné, bohužiaľ. Generál Lučanský už to nemôže potvrdiť, pretože je nebohý, že či to tomu ministrovi odovzdal. Ale presne o to ide, že potvrdzujú to esemesky, ale potvrdzuje to aj sám riaditeľ NAKA v Bratislave!
No a čo sa týka kajúcnikov, ja som tu už viackrát citoval advokáta Rybára, že čím je viac bezcharakterná osoba kajúcnika, tým viac nemá zábrany kajúcnik povedať čokoľvek. A presne o to ide. Ako už aj spomínal Laco Kamenický, včerajšie vystúpenie námestníka generálneho prokurátora Spojených štátov amerických, ten jasne hovorí, že prokurátori vyžadujú, aby si priznal ku všetkým skutkom, ale nikdy nejde o celkovú beztrestnosť toho kajúcnika. A akonáhle kajúcnik klamal, tak následne stratí všetky výhody. A čo sa tu deje? Veď tu sa kajúcnici rozpamätávajú, že zrazu mirnix-dirnix, hore-dole, rok, dva a navzájom sa dopĺňajú, potvrdzujú. A presne o tomto to je. Tak ja verím, že ten námestník toho generálneho prokurátora to riadne rozbije, aj koaliční poslanci si uvedomia, že teda o čo tu vlastne celé ide.
A o odvolávaní ministra Mikulca ani nejde hovoriť, aké dôvody boli, lebo keď sme odvolávali Roba Kaliňáka za zabudnutú atrapu výbušniny, tak tu bolo rodeo na celom... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
3. 5. 2022 9:26:00 - 9:27:52 65. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
22.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Ľubo, ty si hovoril o politizácii v Policajnom zbore. No veď tá politizácia začala odchodom generála Milana Lučanského, ktorý pri svojom odchode jasne jeden z dôvodov uviedol, že vláda chce spolitizovať policajný zbor a že on sa tomu nemieni prizerať.
Ďalším krokom politizácie policajného zboru bola zmena voľby policajného prezidenta, kde ešte za ministerky Denisy Sakovej bol tento zákon zmenený, pretože práve nám bolo vytýkané to, že policajný prezident je menovaný priamo ministrom a vlastne súčasná koalícia a súčasný minister ako dôvod zmeny zákona uviedol to, že on je priamo politicky zodpovedný za prezidenta, teda on si chce vybrať svojho prezidenta a mali sme možnosť vidieť, aká bola fraška pri voľbe nového policajného prezidenta, resp. menovania. Politizácia policajného zboru je aj v tom, čo sa teraz deje ohľadne okolo nášho predsedu Roberta Fica a potom aj Robert Kaliňáka.
Ďalšia politizácia a ďalší dôkaz sú esemesky, ktoré vyšli z telefónu generála Milana Lučanského, kde jasne minister si žiada živý spis, kde aj jeho vlastný policajný prezident ho skritizoval, že minister nemá čo takýmito vecami disponovať. Čiže a čo viac ako politizácia policajného zboru môže byť aj to, keď policajný prezident, ktorý zjavne trpí nedočkavosťou, aby sa vedel pochváliť a ani nerozmýšľa pri tom, čo hovorí, tak na jednom z výborov Národnej rady Slovenskej republiky dopredu oznámi, že bude zobratý ďalší, resp. bude obvinený ďalší poslanec, konkrétne povedal dokonca, že aj koaličný poslanec, tak presne o tom je tá celá politizácia a presne o tom je tento celý proces, o ktorom teraz rokujeme.
29. 4. 2022 13:17:20 - 13:19:21 65. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne pán predsedajúci. Richard, spomínal si nebohého generála Lučanského, ja som si našiel jeden z jeho rozhovorov kde dostal také dve otázky za sebou, že s akými pocitmi odchádzate z funkcie prezidenta Policajného zboru? Odchádzam plných spomienok, negatívne veci som vytlačil z hlavy a snažím sa vybrať si vždy to pozitívne zo situácie. Teším sa, že budem mať po 30 rokoch čas na veci, ktoré som zanedbával. Bol sa so mnou rozlúčiť český policajný prezident, máme priateľský vzťah, vtedy som si uvedomil, že mi bude za mnohými ľuďmi smutno ale ozajstný kamarát so mnou zostane aj v civile. Keď ma vyhodili prvýkrát zo zboru, minister vnútra bol Daniel Lipšic a prezident Policajného zboru Jaroslav Spišiak. Bol som plný hnevu a frustrácie, jednoducho som to nečakal, mal som výborné pracovné výsledky, bolo to bezdôvodné a čisto len špinavosť. Teraz bolo rozhodnutie moje vlastné aj keď pod určitým tlakom. Je dôležité vedieť vyhodnotiť kedy je čas na zmenu., cítim vnútorný pokoj, život pokračuje ďalej. Pri oznámení svojho odchodu ste medzi dôvodmi zdôrazňovali zvyšujúcu sa politizáciu zboru. Trváte na tom aj dnes? No trvám, na tom trvá vládna garnitúra, ja sa tomu môže iba prizerať. Čo k týmto slovám viac dodať o politizácii keď si prečítate uznesene generálnej prokuratúry z minulého roka, tuším, že tam bol prepis rozhovory z legálne získaných nahrávok z 8. 7. kde sa jasne hovorí: Úloha je spraviť SMER zločineckou skupinou a tak úplne zničiť opozíciu. Čo k tomu viac dodať. Dnes sa to presne deje, čiže v tom čase nebohý generál Lučanský veľmi dobre hovoril, veľmi dobre vedel, o čom hovorí. A keď hovoríš o kajúcnikoch ja zase zopakujem tú, tú vetu, ktorú povedal advokát Ribár, ktorý bol 20 mesiacov na základe rozhodnutia ústavného súdu nezákonne v kolúznej väzbe. Čiže presne je to príbeh Roberta Kaliňáka, ktorý sa deje dnes, že čím viac je bezcharakterná osoba kajúcnika (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
29. 4. 2022 9:59:49 - 10:01:49 65. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem. Janka, ty si spomínala pojem kajúcnik, ktorý definoval generál Ivor. Ja sa vrátim k tej mojej predchádzajúcej faktickej, lebo som dobiehal, tak veľmi dychčavo som rozprával. Takže ešte raz. Citácia advokáta Rybára, ktorý bol dvadsať mesiacov v kolúznej väzbe čo rozhodol Ústavný súd. V kontexte trestných konaní je kajúcnik osobou, ktorá v skutočnosti nemusí vôbec ľutovať čohokoľvek, čohokoľvek protiprávneho a protizákonného sa dopustila a je to osoba, ktorá sa priznáva k svojej trestnej činnosti. A najdôležitejší moment, usvedčuje z trestnej činnosti iné osoby, za čo taká osoba označovaná ako kajúcnik očakáva rôzne výhody, benefity za takéto svoje konanie spoluprácu pri odhaľovaní trestnej činnosti iných osôb. A tých možných výhod a benefitov je naozaj široké spektrum. Najžiadanejším benefitom výhodou, ktorú môže spolupracujúca osoba požiadať je beztrestnosť, kde na ňu sa vzťahuje napríklad aj možnosť neprepadnutia majetku. Zákonnou podmienkou na získanie vyššie uvedených benefitov pre kajúcnika je zistenie alebo usvedčovanie páchateľov závažnej trestnej činnosti kajúcnikom, pričom záujem spoločnosti na objasnení trestnej činnosti odhaľovanej kajúcnikom je vyšší ako na stíhaní samotného kajúcnika, teda, najžiadanejším kajúcnikom je taká osoba na spoluprácu čo napáchala toho čoho najviac zlého a závažného a má toho čo najviac na udávanie iných pre OČTK. Čím viac je bezcharakterná osoba kajúcnika, tým viac nemá zábrany kajúcnik urobiť čokoľvek. Píše to advokát Rybár na základe vlastnej osobnej skúsenosti. Počas výkonu praxe advokáta som viackrát sa stretol s prípadmi, kedy kajúcnik klamal, krivo obviňoval, krivo vypovedal a prešlo mu to. Mám s tým aj bohaté skúsenosti z vlastného trestného stíhania a preto aj uvádzam, ak máte pocit, že sa vás toto všetko ohľadom kajúcnikov netýka vedzte, že aj priamo vás osobne raz môže niekto krivo obviniť, aby pomohol sebe. A ak raz prižmúrite oči nad krivením spravodlivosti, raz sa to krivenie spravodlivosti môže týkať aj vás osobne. Advokát Rybár.
29. 4. 2022 9:05:12 - 9:07:13 65. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne, pán predseda. Marián, ty si spomínal viacerých odborníkov, plus si o kajúcnikoch, tak ja budem citovať tiež jedného právnika, na konci poviem, že o koho išlo. Ak by existovala nejaká štatistika právnických pojmov, ktoré zľudoveli a sú v ostatnej dobe najčastejšie používané v médiách, pojem kajúcnik by bol určite na prvom mieste. Citujem. V kontexte trestných konaní je však kajúcnik osobou, ktorá v skutočnosti nemusí vôbec ľutovať čokoľvek, čohokoľvek protiprávneho a protizákonného sa dopustila, je to osoba, ktorá sa priznáva k svojej trestnej činnosti a najdôležitejší moment, usvedčuje z trestnej činnosti iné osoby, za čo taká osoba označovaná ako kajúcnik, očakáva rôzne výhody, benefity a takéto svoje konanie, spoluprácu pri odhaľovaní trestnej činnosti iných osôb. A na tých možných výhod a benefitoch je naozaj široké spektrum, nebudem ich menovať. Najžiadanejším benefitom, výhodou spolupracujúcej osoby tzv. kajúcnika je dosiahnuť beztrestnosť, úplnú beztrestnosť, okrem iného zahŕňa aj možnosť vyhnutia sa trestu prepadnutia majetku. Zákonnou podmienkou na získanie vyššie uvedených benefitov pre kajúcnika je zistenie alebo usvedčovanie páchateľov závažnej trestnej činnosti kajúcnikom, pričom záujem spoločnosti na objasnenie trestnej činnosti odhaľovanej kajúcnikom je vyšší ako na stíhaní samotného kajúcnika. Teda najžiadanejším kajúcnikom je taká osoba na spoluprácu, čo napáchala toho čo najviac zlého a závažného a má toho čo najviac na udávanie iných pre orgány činné v trestnom konaní. Čím viac je bezcharakterná osoba kajúcnika, tým viac nemá zábrany kajúcnik urobiť čokoľvek.
Píšem o tom všetkom z vlastnej osobnej skúsenosti počas výkonu praxe advokáta, som sa viackrát stretol s prípadmi, kedy kajúcnik klamal, krivo obviňoval, krivo vypovedal a prešlo mu to. Mám s tým aj bohaté skúsenosti z vlastného trestného stíhania, a preto aj uvádzam, ak máte pocit, že sa vás to všetko ohľadom kajúcnikov netýka, vedzte, že aj priamo vás osobne....
28. 4. 2022 17:07:58 - 17:09:58 65. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne. Juraj, ja sa ti chcem poďakovať za tvoje vystúpenie. A veď keď si spomenieme rok dozadu, tak už v slávne legálne získaných nahrávkach vyšetrovateľov NAKA jasne zaznela úloha, zločinecká skupina SMER. Za každú cenu spraviť zo zločineckej skupiny SMER. Čiže dnes sa to vlastne deje. A deje sa to spôsobom v jakom sa to deje. A niekto tu ešte bude rozprávať o to tom, že to nemá politické pozadie? Keď samotní politici a samotný policajný prezident sa už dopredu vyjadria že čo sa chystá. Však jasné, pán policajný prezident to odôvodnil v relácii Na tele plus, že on len tipoval. Tak tipuje. Istého času tipovanie bolo úspešné, tak ja verím, že sa mu bude dariť ešte lepšie. Ale ty si hovoril o tých dôvodoch, že zavrieť ústa, aby politici naši čelní predstavitelia nemohli rozprávať o tom, čo sa reálne deje, ako sú vyšetrovania vedené, ako sú ovplyvňované. To im celé vadí, lebo sa im rozbíja koncept, ktorý začali používať. A kto boli dvaja najväčší krikľúni, no Fico a Kaliňák. A čo sa s nimi dneska deje. Dneska je Kaliňák je už vo väzbe a na Ficovi sa pracuje. Viete, to čo spomínal aj Jaro Baška, zase ho spomeniem, tým ľuďom vo väzbe ten čas o ktorý prišli so svojimi rodinami už nevrátite. A nevrátite ho ani tým, ktorí už ani nie sú medzi nami a tým už nevrátite ani život. Ona sa to ťažko potom vysvetľuje tým deťom doma, keď sa vrátia po roku domov, že kde boli a za čo boli. Keď ani sami nevedia za čo boli. A pani Zemanová dnes, ako si ju spomínal vo svojom vystúpení, ona nielenže vo svojom vystúpení niečo hovorila, ale v reakcii na faktické poznámky povedala jednu zaujímavú vec. Cieľ dostať Fica do basy je aby začal spievať. Čiže neni cieľom ho dostať do basy za to, že spáchal trest ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
28. 4. 2022 15:55:03 - 15:56:31 65. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
...skupiny jednak domácich gangstrov, ale aj zo zahraničia, ktorí tu prinášali tie formy práce a trestnej činnosti najmä zo zahraničia. Čiže tam bol účel tej zločineckej skupiny. A tu bolo už také zúfalstvo, že proste musel sa vymyslieť takýto trestný čin a vsunúť do uznesenie. A konkrétne aj v tom uznesení ešte je to aj za politickú prácu ktorú, ktorú náš predseda robil.
A ďalší odborník pán Burda, pán dekan citujem ho tiež, "Trestný čin založenia a zosnovania a podporovania zločineckej skupiny v danom kontexte považujem za nezmyselne vykonštruovaný. Ak by sme pripustili politickú motiváciu obvinenia, práve názov tohto trestného činu vyzerá v titulkoch najšokujúcejšie". Hovorí expert na trestné právo a dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda. V rozhovore okrem iného analyzuje aj odôvodnenosť jednotlivých skutkov, z ktorých sú Robert Fico a Robert Kaliňák obvinení.
Spomínal to aj Jaro Baška o tom rovnakom metri. A presne tu ten rovnaký meter chýba a hlavne chýba v tom, že na jednej strane koaličným poslancom vyhovuje to, že spomínajú kajúcnikov, že ako vypovedajú. Ale na druhej strane akosi zabúdajú na to, že kajúcnici vypovedajú aj voči ministrovi vnútra. Prečo nekričíte o tom. A prečo nekričíte o tom, že sám pán policajný prezident Hamran sa vyjadril v televízii Markíza, že minister Mikulec nemal právo na informácie ktorých sa dožadoval u ne...(Prerušenie vystúpenia časomerom.)
28. 4. 2022 15:54:26 - 15:56:27 65. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne.
Ľuboš, ďakujem ti za tvoje vystúpenie. Ono ako ťa kritizovali niektorí, áno, tvoje vystúpenia sú expresívne, ale ty vieš trafiť ten klinec po hlavičke a niekedy sa to veľmi ťažko počúva. Hovoril si o tom, že ako odborníci sa vyjadrovali k vzneseniu tohto obvinenia, tak presne, pán generál Ivor hovoril, že, budem ho citovať: "Ja by som rád hovoril len vo všeobecnosti, ale nedá sa mi nespomenúť práve to obvinenie zločineckej skupiny. Zločinecká skupina, je to určitý pojem, ktorý bol do nášho právneho poriadku vsunutý po určitých skúsenostiach z 90. rokov, keď u nás začali zločinecké bandy, skupiny jednak domácich gangstrov, ale aj zo zahraničia, ktorí tu prinášali tie formy práce a trestnej činnosti najmä zo zahraničia." Čiže tam bol účel tej zločineckej skupiny. A tu bolo už také zúfalstvo, že proste musel sa vymyslieť takýto trestný čin a vsunúť sa do uznesenia a konkrétne aj v tom uznesení ešte je to aj za politickú prácu, ktorú, ktorú náš...
=====
28. 4. 2022 9:47:02 - 9:49:01 65. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne. Vážená pani poslankyňa, toto vaše dnešné vystúpenie za poslanecký klub SaS sa zapíše do histórie Národnej rady Slovenskej republiky, lebo to asi sa stalo prvýkrát, kedy koaliční poslanec, ktorý vystúpi za vlastný klub dostane väčší potlesk od opozičnej strany ako od vlastnej. Síce v čase, keď ste rečnili tu boli za vás iba dvaja poslanci. Takže fakt klobúk dole predtým, čo ste práve dnes predviedli vo vašom vstúpení. O akom prosím vás vyhýbaní vyšetrovaniu hovoríte pri pánovi poslancovi Ficovi. Veď každý vedel a každý vie, že v utorok bol vypovedať na NAKE pred vyšetrovateľom. Sám verejne vyhlásil, že nikdy sa vyšetrovaniu nebude a je pripravený spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Vy tu hovoríte o nezávislosti súdov a právneho štátu a kto je garanciou tohto nezávislého súdu? Súčasný policajný prezident, ktorý oznamuje dopredu, že kto kedy bude. Po kom sa ide, po akých poschodiach, po akých politikoch. Po parlamente rozpráva, že pôjde koaličný, pred dvoma týždňami ako bolo vznesené obvinenie voči Robertovi Kaliňákovi a Robertovi Ficovi už hovorili dopredu aj politici, že niečo sa bude diať. To je garancia? Garancia je čelo špeciálnej prokuratúry, na ktorej stojí Daniel Lipšic. To je garancia? Dlhoročný politik, ktorý mal krvavé oči a má krvavé oči dodnes voči našim predstaviteľom. To je garancia právneho štátu a nezávislosti? O tom ste hovorili? A keď ste hovorili o trestnoprávnej imunite možno historicky prvýkrát sa to stalo v histórii Národnej rady Slovenskej republiky 26. júla, kedy bola zrušená trestnoprávna imunita a na doplnenie Borisa Suska, aby tu bola objektívnosť. Tak si predstavte, že kto bol predkladateľom rušenia trestnoprávnej imunity. Nebohý Pavol Paška, Jana Laššáková, Pavol Hrušovský, Jozef Viskupič, Ladislav László Solymosi. Ľudovít Kaník a Juraj Miškov. Tohto času bol členom SaS. Čiže aj vaša strana sa zapísala pod... (Vystúpenie ukončené časomerom.)
27. 4. 2022 17:12:29 - 17:14:29 64. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1009 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
68.
Ďakujem pekne, pán predseda.
Deniska, ty si čítala tú komunikáciu esemeskovú medzi ministrom vnútra a bývalým nebohým už generálom Lučanským. Už sám ten obsah tých správ je na vážne zamyslenie sa nad tým, že čo ešte pán minister Mikulec hľadá vo svojej funkcii, ale zase zopakujem to, čo som zopakoval aj v predchádzajúcej faktickej, veď túto komunikáciu a takúto žiadosť o spis potvrdil sám riaditeľ bratislavskej NAKA. Zajtra budeme na ráno o deviatej riešiť súhlas so žiadosťou na vydanie nášho predsedu strany na väzobné stíhanie za zosnovanie a zorganizovanie zločineckej skupiny, pretože mali zbierať údaje na bývalého prezidenta a na súčasného ministra financií. A toto je, prosím vás, čo? Keď minister si žiada spis ku konkrétnym veciam, konkrétne sa pýta na konkrétneho človeka a chce vedieť a opisuje tam tie vzťahy. Dokonca aj v rádiu Expres, pokiaľ mám správne informácie, to minister vnútra potvrdil, že takáto komunikácia prebehla. A keď sa na to spýtali súčasného jeho prezidenta Policajného zboru, tak sám odpovedal, že minister o takých veciach ani nemá čo vedieť. Tak o čom sa vlastne teraz bavíme? Toto neni hlava organizovanej skupiny, keď vydáva takéto pokyny a zbiera takéto informácie, aby ich posunul ďalej, aby sa riešili ďalej?
A o tých vzťahoch, o ktorých si hovorila, že kto je koho priateľ, otec a tak, tak k tomu sa ani vyjadrovať nebudem, lebo to už je zarážajúce, keď je to pravda, ale zase to bude asi len náhoda. A dnes som to na výbore povedal, že včera prezident Policajného zboru presne ukázal v priamom prenose, že ako sa o veciach rozhoduje, keď dopredu informoval o tom, že bude obvinený koaličný poslanec. A kto je zodpovedný za policajného prezidenta? Predsa minister vnútra, lebo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
27. 4. 2022 16:43:35 - 16:45:05 64. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1009 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
54.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Rišo, ty si sa oprel vo svojom vystúpení o komunikáciu, resp. presnejší budem, o esemeskovú komunikáciu, ktorá prebehla medzi nebohým generálom Milanom Lučanským a škoda, že súčasným ešte stále ministrom vnútra. Je obsah dôležitý tejto komunikácie, ale dôležitá je aj tá vec, kde novinári oslovili riaditeľa bratislavskej NAKA pána Štefaňáka, že či taká požiadavka na neho niekedy v minulosti bola, a ten tú požiadavku potvrdil. Čiže dnes možno keby sme sa spýtali bývalého riaditeľa NAKA, že či s takou požiadavkou došiel za pánom Štefaňákom a či tá požiadavka bola od policajného prezidenta zdôvodnená policajným prezidentom, tak teoreticky možnože by to tiež potvrdil. Jediný, kto to nepotvrdí, je už nebohý Milan Lučanský, čo mi je veľmi ľúto. A možno sa vrátim do minulosti, keď v jednom z rozhovorov s Milanom Lučanským odznela aj táto veta a novinár sa spýtal: "Pri oznámení svojho odchodu ste medzi dôvodmi zdôrazňovali zvyšujúcu sa politizáciu zboru. Trváte na tom aj dnes?" "Na tom trvá vládna garnitúra. Ja sa tomu môžem iba prizerať." A on sa tomu prizerať nemohol už, a preto zo zboru odišiel. A dovolím si tvrdiť, že presne dnes sa tieto slová potvrdzujú.
30. 3. 2022 17:21:02 - 17:22:11 63. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 962 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne. Vilko, ja sa ti chcem veľmi pekne poďakovať za tvoje vystúpenie, pretože ako primátor mesta, ktoré je v súčasnosti možno nazvané aj nárazníkovým mestom čo sa týka prichádzajúcich ľudí z Ukrajiny, tak si presne popísal, že ako sa štát zachoval, keď si zvolal krízový štáb. Nielenže neprišli, ale nemali ani toľko odvahy sa ospravedlniť a podať vám pomocnú ruku. Potom ste začali vy aktívne konať, pretože ste videli, že situácia je zlá, no a tu sa potom potvrdzujú dve také múdre myšlienky, že aktívny blbec je horší ako triedny nepriateľ a namiesto poďakovania sa vám dostalo to, že vám povedali, že zbaľte si švestky, lebo máme súkromnú firmu, ktorá to dokáže urobiť oveľa lepšie ako vy. Takže presne to je tá filozofia a myslím si, že tak ako to v úvodnom slove náš predseda dal tomu vecnú a politickú rovinu, tak ty a s Boriskom Suskom ste to rozobrali na súčiastky argumentačne tak, že ak toto už neotvorí koaličným poslancom oči, tak potom neni ani vôbec o čom rozprávať.
17. 3. 2022 10:38:28 - 10:38:46 60. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 932 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Saloň, Marián (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem veľmi pekne vážený pán podpredseda. Kolegyne, kolegovia, veľmi krátko keďže nemám možnosť iným spôsobom, tak som sa prihlásil do rozpravy. Pani kolegyňa, vy ste to tak na konci s úsmevom, ste nevedeli prísť na to slovo, že ako to povedať. No ja vám to tak naznačím, že ako to povedať, že jednoducho ako od toho, toho štátneho zamestnanca v danom meste bez jeho súhlasu dať na iné miesto. Čiže sa ho zbaviť. Asi o tom je tento zákon, lebo zdôvodniť túto krátku novelu zákona o štátnej službe tým, že bude to administratívne menej náročné. No to je taký trošku alibizmus lebo čo už môže byť problém na tom, že ak idete štátneho zamestnanca a mu zrušíte miesto v danom meste a idete ho preložiť na iné miesto v tom istom meste, no aký už je problém, aby tam bol ten jeho súhlas. No asi taký, že keď mu ideme spraviť zle, tak ten štátny zamestnanec to predsa nepodpíše.
Sami dobre viete, že zákon o štátnej službe už ste zmenili tak, že odvolávate bez udania dôvodu, na návrh, na návrh nad priameho nadriadeného generálny tajomník služobného úradu príslušného ministra odvolá toho riadiaceho pracovníka a vy dnes vlastne idete vytvoriť ďalší priestor na to, ako si zjednodušiť situáciu, že ak štátny zamestnanec má problém, že v rámci jedného mesta z jedného miesta na druhé miesto musí dať súhlas, tak vy ho idete zbaviť toho súhlasu a vlastne idete tam dať jednostranný úkon.
Samozrejme jasné, bude mať možnosť sa ten štátny zamestnanec odvolať, ale nemôžte to skrývať za to, že ide o to zjednodušenie administratívnej záťaže a treba to presne pomenovať tak ako to je.
Preto si myslím, že nemôže byť problém jeden súhlas štátneho zamestnanca pri preložení z miesta na miesto v danom mieste.
Ďakujem pekne.