Vyhľadávanie v prepise rozpravy

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
3. 5. 2022 18:00:17 - 18:02:17 65. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
169.
Vladko, veľmi dobre si pomenoval nevedomosť koaličných poslancov, ktorí rozprávajú o tom, že parlament stratí legitimitu, pokiaľ nerozhodne o vydaní do väzby Roberta Fica. Do akej väzby? Pretože Robert Fico nie je odsúdený, ale má ísť do kolúznej väzby a ja ešte raz zacitujem, čo sa udialo, keď sme zrušili imunitu 144 hlasmi: "Poslanec bude od septembra nepostihnuteľný už len za výroky prednesené v pléne alebo v orgánoch Národnej rady a za hlasovania, to aj po ukončení jeho mandátu. Na vzatie poslanca do väzby však bude nevyhnutný súhlas parlamentu." Ale tu bola myslená väzba, keď je niekto odsúdený, ale niekoho do kolúznej väzby, ktorý nie je odsúdený, a tam mu 24 hodín na deň svietiť do očí a čaká, že sa niečo prizná alebo niečo povie aj to, čo by sa možno, čo by možno nikdy v živote nepovedal, pretože bude tam tlačený a nútený.
"Na zadržanie člena snemovne v prípade postihnutia pri páchaní trestného činu bude potrebný súhlas mandátového a imunitného výboru. Ak k nemu dôjde, bude poslanec okamžite prepustený. O prichytení zákonodarcu pri čine bude polícia musieť upovedomiť predsedu Národnej rady a šéfa spomínaného výboru." Samozrejme, lebo však, ako som hovorila, by sme nestihli dôjsť ani z východu do Bratislavy a urobíte niečo možno aj nechtiac a už vás zadržia a tým pádom bude nevyvážený počet hlasov, opozícia nebude mať hlasy a môže sa stať, že vlastne takto bude bránené ako výkonu mandátu a legitimity. A mrzí ma ešte aj to, čo písal Wiener Zeitung, že Úrad špeciálnej prokuratúry požiadal o vzatie opozičného lídra Roberta Fica. Potvrdila to hovorkyňa TA SR, že zruší imunitu Roberta Fica. No ešte keď toto napíšu nemecké noviny o zrušení imunity, že o tom bude rozhodovať parlament, tak ja už potom nechápem, že naozaj aké to správy vychádzajú a naozaj veľmi dobre, Vladko, a treba to vysvetľovať nielen novinárom... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
3. 5. 2022 16:00:36 - 16:02:36 65. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
76.
Ďakujem veľmi pekne.
Pán kolega, veľmi dobre si to povedal o tých politických nomináciách. No keď si otvoríme ktorýkoľvek denník, tak sa dočítame, že Igor Matovič povedal: "Ku každej z uvedených pozícii, teda ministra, je uvedené len jedno meno. Povedala to Zuzana Čaputová, keď jej Matovič doniesol zoznam". Takže ja sa pýtam, toto čo boli? Výberové konania? Keď ku každej pozícii bolo pani prezidentke predložené iba jedno meno. A ona to, samozrejme, schválila. Lebo to bola politická nominácia.
Ďalej sa pozrime na to, čo povedal pán Baránek, politológ. Povedal, pretože ak chceme Roberta Fica stíhať za politické nominácie, tak on povedal, citujem: "Pokojne sa to v budúcnosti môže stať, budem parafrázovať, ak by sa v dotknutom uznesení", ktoré je teraz napísané na Roberta Fica, to je, to sú moje slová, zase pán Baránek: "urobilo niekoľko drobných úprav a vymenili by sa mená Fica za Matoviča a Kaliňáka za Mikulca", čo poviete? Úplne by to sedelo. Ja si myslím, že by to úplne sedelo. Ja tomu nerozumiem ako, o čom sa tu teraz bavíme. Veď predsa každá politická strana si nominovala ministrov, veď je to normálne v nejakej koaličnej dohode. Všetci si dali nominácie a zrazu sa bombasticky dozvieme v médiách, že je tu zosnovaná zločinecká skupina. No tak to krásne znelo, pretože ja si myslím, že polovičku práce za túto, dovolím si povedať, vládu, ktorá tu kriví všetku spravodlivosť, robia médiá. Ja dodnes stretávam ľudí, ktorí teda nesledujú... (Technická porucha.) týchto televíznych novín, lebo už ani mnoho ľudí nesleduje spravodajstvo, lebo povedali, že to už na to nemajú ako nervy na toľko klamstva. Ale oni niektorí si myslia, že naozaj je to o tých miliónoch, čo nám tu stále rozprávali, že sa rozkradli. A ono je to o politických nomináciách ministrov.
Pán Baránek, nemám na vás reagovať, no povedzte, aj vy ste nominovali politických minist...(Prerušenie vystúpenia časomerom.)
3. 5. 2022 11:24:20 - 11:26:20 65. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
112.
Ďakujem veľmi pekne.
Jaro, spomenul si, že vidíš v tom iba obmedzenie mandátu, ktorý si vykonáva Robert Fico, a naozaj tým, že je obľúbený, populárny, lebo pomenuje veci pravým menom, ktoré sa dejú v tejto spoločnosti. Mňa prekvapil Weiner Zeitung dokonca, že napísal, že my ideme odobrať poslancovi Ficovi imunitu, citoval TA SR. My žiadnu imunitu neodoberáme. Normálne to tu náročky proklamujete, lebo ľudia sa v tom možno nevyznajú; 26. 7. 2012 sme zrušili imunitu 144 hlasmi na návrh pána Pašku. To znamená, že poslanec bude od septembra nepostihnuteľný už len za výroky prednesené v pléne alebo v orgánoch Národnej rady za hlasovanie, a to aj po skončení jeho mandátu. Na vzatie poslanca do väzby však bude nevyhnutný súhlas parlamentu. Na zadržanie člena snemovne v prípade postihnutia pri páchaní trestného činu bude potrebný súhlas mandátového a imunitného výboru. Ak k nemu nedôjde, bude poslanec okamžite prepustený.
Prečo by mal byť poslanec okamžite prepustený? No veď si predstavte, že keby sme, keby teraz poslanec, ja neviem, urobil nejako závažný čin a mal by ísť hlasovať o vážnych veciach, tak jednoducho policajti zaistia poslancov a zrazu tak, ako to pred, nemám reagovať na Galisa, spomínal, zrazu nejaké mužstvo bude mať tuná kopu poslancov a my tu nebudeme, pretože nás pozatvárajú už po ceste. My nedôjdeme ani do Bratislavy, preboha!
A netvárte sa, že o tom neviete. SaS, akú ste mali kampaň? Akú mala SaS kampaň? No veď sa pozrite, ja som si to našla. Všetci sa vyzliekli dohola, tak ja neviem, či majú zatemnenie mozgov, keď ešte tam holí všetci stáli za plagátom a nahí hovorili, vyzlečme poslancov donaha z imunity! Veď oni sa všetci povyzliekali donaha a transparentne rozprávali o tom, ako, ako oni bojujú za to, aby nám zobrali imunitu. A dneska tu všetci vykrikujú a rozprávajú, že Ficovi berieme imunitu.
Nie, vážení, neberieme Ficovi imunitu! My mu ideme zabrániť vykonávať mandát!
29. 4. 2022 12:39:15 - 12:41:15 65. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne. Robert Kaliňák už sedí vo väzbe bez dôkazov na základe kajúcnika. Robert Fico je takisto na základe kajúcnikov obvinený. Sú to kajúcnici, ktorí už dnes nemajú problém vypovedať v 86 skutkoch. Majú neskutočnú pamäť za tie roky. Ale ja zacitujem profesora Ivora. "Lenže zase kajúcnik to je ten, kto sa sám priznáva, kto sa kajá, prizná sa, že spáchal trestnú činnosť a on ju ľutuje. Ale nikdy tam nemáme tú jeho činnosť v tom, že hovorí na iných ďalších členov alebo svojich priateľov, alebo spolupracovníkoch, o ktorých sa dozvedel alebo počul, že páchajú trestnú činnosť. To je jednoducho neprípustné. A máme k tomu už množstvo judikátov. Dokonca Európsky súd pre ľudské práva v tejto známe kauze Adamčo, ktorý teraz dostal prednedávnom 25 rokov, tak bol zrušený. Ten náš rozsudok v tom zmysle
===== ... spolupracovníkoch, o ktorých sa dozvedel alebo počul, že páchajú trestnú činnosť. To je jednoducho neprípustné. A máme k tomu už množstvo judikátov. Dokonca Európsky súd pre ľudské práva v tejto známej kauze Adamčo, ktorý teraz dostal prednedávnom 25 rokov, tak bol zrušený. Ten náš rozsudok v tom zmysle, že princíp tohto rozhodnutia je len v tom, že voči obvinenému, obvinenému, voči ktorému je jediný dôkaz výpoveď spolupracujúceho obvineného alebo kajúcnika, to predsa nestačí. Táto výpoveď spolupracujúceho obvineného alebo kajúcnika alebo ak chcete musí byť podložená množstvom iných procesných dôkazov. Ja sa pýtam, my máme výpovede kajúcnikov, rozhodujeme o tom, nikdy sa ešte nerozhodovalo o vzatí poslanca do väzby, pretože to tu úmyselne prekrúcate. Keď sa pred tým vydávali poslanci, tak išlo o zrušenie imunity, aby nemohli byť vyšetrovaní a podobne, dnes je Robert Fico chodí normálne vypovedať, je tu v parlamente, nebráni sa, takže rozmyslite si, lebo naozaj už aj Európske súdy na ľudské práva povedali, že toto nie je v poriadku.
29. 4. 2022 12:39:15 - 12:41:15 65. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne. Robert Kaliňák už sedí vo väzbe bez dôkazov na základe kajúcnika. Robert Fico je takisto na základe kajúcnikov obvinený. Sú to kajúcnici, ktorí už dnes nemajú problém vypovedať v 86 skutkoch. Majú neskutočnú pamäť za tie roky. Ale ja zacitujem profesora Ivora. "Lenže zase kajúcnik to je ten, kto sa sám priznáva, kto sa kajá, prizná sa, že spáchal trestnú činnosť a on ju ľutuje. Ale nikdy tam nemáme tú jeho činnosť v tom, že hovorí na iných ďalších členov alebo svojich priateľov, alebo spolupracovníkoch, o ktorých sa dozvedel alebo počul, že páchajú trestnú činnosť. To je jednoducho neprípustné. A máme k tomu už množstvo judikátov. Dokonca Európsky súd pre ľudské práva v tejto známe kauze Adamčo, ktorý teraz dostal prednedávnom 25 rokov, tak bol zrušený. Ten náš rozsudok v tom zmysle
===== ... spolupracovníkoch, o ktorých sa dozvedel alebo počul, že páchajú trestnú činnosť. To je jednoducho neprípustné. A máme k tomu už množstvo judikátov. Dokonca Európsky súd pre ľudské práva v tejto známej kauze Adamčo, ktorý teraz dostal prednedávnom 25 rokov, tak bol zrušený. Ten náš rozsudok v tom zmysle, že princíp tohto rozhodnutia je len v tom, že voči obvinenému, obvinenému, voči ktorému je jediný dôkaz výpoveď spolupracujúceho obvineného alebo kajúcnika, to predsa nestačí. Táto výpoveď spolupracujúceho obvineného alebo kajúcnika alebo ak chcete musí byť podložená množstvom iných procesných dôkazov. Ja sa pýtam, my máme výpovede kajúcnikov, rozhodujeme o tom, nikdy sa ešte nerozhodovalo o vzatí poslanca do väzby, pretože to tu úmyselne prekrúcate. Keď sa pred tým vydávali poslanci, tak išlo o zrušenie imunity, aby nemohli byť vyšetrovaní a podobne, dnes je Robert Fico chodí normálne vypovedať, je tu v parlamente, nebráni sa, takže rozmyslite si, lebo naozaj už aj Európske súdy na ľudské práva povedali, že toto nie je v poriadku.
29. 4. 2022 12:39:15 - 12:41:15 65. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne. Robert Kaliňák už sedí vo väzbe bez dôkazov na základe kajúcnika. Robert Fico je takisto na základe kajúcnikov obvinený. Sú to kajúcnici, ktorí už dnes nemajú problém vypovedať v 86 skutkoch. Majú neskutočnú pamäť za tie roky. Ale ja zacitujem profesora Ivora. "Lenže zase kajúcnik to je ten, kto sa sám priznáva, kto sa kajá, prizná sa, že spáchal trestnú činnosť a on ju ľutuje. Ale nikdy tam nemáme tú jeho činnosť v tom, že hovorí na iných ďalších členov alebo svojich priateľov, alebo spolupracovníkoch, o ktorých sa dozvedel alebo počul, že páchajú trestnú činnosť. To je jednoducho neprípustné. A máme k tomu už množstvo judikátov. Dokonca Európsky súd pre ľudské práva v tejto známe kauze Adamčo, ktorý teraz dostal prednedávnom 25 rokov, tak bol zrušený. Ten náš rozsudok v tom zmysle
===== ... spolupracovníkoch, o ktorých sa dozvedel alebo počul, že páchajú trestnú činnosť. To je jednoducho neprípustné. A máme k tomu už množstvo judikátov. Dokonca Európsky súd pre ľudské práva v tejto známej kauze Adamčo, ktorý teraz dostal prednedávnom 25 rokov, tak bol zrušený. Ten náš rozsudok v tom zmysle, že princíp tohto rozhodnutia je len v tom, že voči obvinenému, obvinenému, voči ktorému je jediný dôkaz výpoveď spolupracujúceho obvineného alebo kajúcnika, to predsa nestačí. Táto výpoveď spolupracujúceho obvineného alebo kajúcnika alebo ak chcete musí byť podložená množstvom iných procesných dôkazov. Ja sa pýtam, my máme výpovede kajúcnikov, rozhodujeme o tom, nikdy sa ešte nerozhodovalo o vzatí poslanca do väzby, pretože to tu úmyselne prekrúcate. Keď sa pred tým vydávali poslanci, tak išlo o zrušenie imunity, aby nemohli byť vyšetrovaní a podobne, dnes je Robert Fico chodí normálne vypovedať, je tu v parlamente, nebráni sa, takže rozmyslite si, lebo naozaj už aj Európske súdy na ľudské práva povedali, že toto nie je v poriadku.
29. 4. 2022 12:39:15 - 12:41:15 65. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne. Robert Kaliňák už sedí vo väzbe bez dôkazov na základe kajúcnika. Robert Fico je takisto na základe kajúcnikov obvinený. Sú to kajúcnici, ktorí už dnes nemajú problém vypovedať v 86 skutkoch. Majú neskutočnú pamäť za tie roky. Ale ja zacitujem profesora Ivora. "Lenže zase kajúcnik to je ten, kto sa sám priznáva, kto sa kajá, prizná sa, že spáchal trestnú činnosť a on ju ľutuje. Ale nikdy tam nemáme tú jeho činnosť v tom, že hovorí na iných ďalších členov alebo svojich priateľov, alebo spolupracovníkoch, o ktorých sa dozvedel alebo počul, že páchajú trestnú činnosť. To je jednoducho neprípustné. A máme k tomu už množstvo judikátov. Dokonca Európsky súd pre ľudské práva v tejto známe kauze Adamčo, ktorý teraz dostal prednedávnom 25 rokov, tak bol zrušený. Ten náš rozsudok v tom zmysle
===== ... spolupracovníkoch, o ktorých sa dozvedel alebo počul, že páchajú trestnú činnosť. To je jednoducho neprípustné. A máme k tomu už množstvo judikátov. Dokonca Európsky súd pre ľudské práva v tejto známej kauze Adamčo, ktorý teraz dostal prednedávnom 25 rokov, tak bol zrušený. Ten náš rozsudok v tom zmysle, že princíp tohto rozhodnutia je len v tom, že voči obvinenému, obvinenému, voči ktorému je jediný dôkaz výpoveď spolupracujúceho obvineného alebo kajúcnika, to predsa nestačí. Táto výpoveď spolupracujúceho obvineného alebo kajúcnika alebo ak chcete musí byť podložená množstvom iných procesných dôkazov. Ja sa pýtam, my máme výpovede kajúcnikov, rozhodujeme o tom, nikdy sa ešte nerozhodovalo o vzatí poslanca do väzby, pretože to tu úmyselne prekrúcate. Keď sa pred tým vydávali poslanci, tak išlo o zrušenie imunity, aby nemohli byť vyšetrovaní a podobne, dnes je Robert Fico chodí normálne vypovedať, je tu v parlamente, nebráni sa, takže rozmyslite si, lebo naozaj už aj Európske súdy na ľudské práva povedali, že toto nie je v poriadku.
29. 4. 2022 11:40:00 - 11:40:23 65. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR -  
Aj na regiónoch. Ešte raz hovorím. Tu môj kolega Šudík povedal, že ma musia odstíhať, aby som nešla za primátorku. To čo je za politický boj? Toto je podľa vás politický boj? Mám na to svedkov kde ste to povedali. To je politický boj? však vy nás chcete pozatvárať, aby ste tu ostali sami, len neviem čo potom bude ďalej. Asi tá republika úplne pôjde, zhynie.
29. 4. 2022 11:38:20 - 11:40:20 65. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Zavrieť. Dobre. Ďakujem veľmi pekne.
Laco, dobre si všetko povedal alebo pospomínal, čo všetko sa deje momentálne v tejto vláde, aká je korupcia, ako sa nám vyhrážajú atď., a z rozpravy to aj vyplynulo, keď Jozef Pročko povedal, že keby nás chcel Fico pozatvárať, keď vládol, tak nás pozatvára ako jahody. Opäť opakujem, Fico nechcel nikoho pozatvárať. Ani my sme nechceli pozatvárať. My sme bojovali politicky a slušne a možno sa teraz musíme nad tým aj zamyslieť. Rozprávate tu, rozprával si o rôznych veciach, ktoré sa diali aj nám, o lustráciách, mňa osobne lustrovali za Radičovej vlády. Viem, pamätám sa, ako pán poslanec Šudík napísal na Facebook, čo veľké máme na Vaľovú, sme to zistili atď. a teraz ten istý pán poslanec minule povedal svojmu kolegovi, že Vaľovú treba trestne odstíhať, aby už nekandidovala na primátorku. Pravidelne sa na mňa podávajú trestné oznámenia v Humennom.
Čiže toto je váš boj politický, toto je váš programový boj! Odstíhať, zastrašiť a použiť ešte na to novinárov, že keď to nevyjde, tak novinári napíšu, že je podozrivá, má kauzy a všetko! To sú tie chránené druhy, ktoré máme chrániť, a ja by som si povedala, že nikto tu neni chránený druh, aj to, čo sa píše, by sa malo preukázať.
Čiže, Laco, dobre si povedal, čo sa deje, len my sme naozaj, my sme nerobili nikdy cenzúru, ako sa robí teraz v médiách. My sme nezastrašovali ľudí, aby sa báli napísať svoj názor. A jednoducho sme bojovali politicky, názorovo, ale vidíme, že prišla nová kultúra a títo, títo, títo páni, to neni len tuná v Národnej rade, to je aj na regiónoch! Ešte raz hovorím, tu môj kolega Šudík povedal, že ma musia odstíhať, aby som nešla za primátorku! To čo je za politický boj?! Toto je podľa vás politický boj? Mám na to svedkov, kde ste to povedali. To je politický boj?! Však vy nás chcete pozatvárať, aby ste tu ostali sami, len neviem, čo potom bude ďalej. Asi tá republika úplne pôjde, zhynie.
=====
29. 4. 2022 10:30:45 - 10:32:45 65. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne. Kolega Jožo Pročko, ty keď sa rozčúliš normálne povieš pravdu, ja s tebou musím súhlasiť. Ty si povedal, že Fico vládol sám keby chcel tak by nás pozatváral teda vás ako jahody. Ale Fico bojoval politicky, Fico nekriminalizoval a nechce zatvárať. Takže povedal si úplne totálnu pravdu. Ďalej povie, povie pravdu aj pán Šefčík keď sa rozčúli tiež s ním budem súhlasiť a povedal, že teraz tu hráte o to, aby dve minúty Fico ešte zostal na slobode. Čiže je jasné ako pán Šefčík rozmýšľa lebo už vopred už všetci vedia, že Fica chcú zatvoriť. Preto sa tiež preriekol, že hráme tu, aby bol ešte na slobode. No chlapci, to je fajn, lebo keď si šlehnete a sa rozčúlite a ja už ten výraz budem používať lebo ho píše aj Denník N a nech ho nezabudne vyschránkovať aj v Humennom v 12 tisíc kusov, aby niekto zase zaplatil lebo Denník N vychádza v 2 tisícoch. A vrátim sa prečo som hovorila, ďakujem všetkým svojim kolegov za to, že doplnili moje slová pretože ešte odbornejšie podložili veci, o ktorých som rozprávala čo sa týka toho skutkovej podstaty, z ktorej je Robert Fico obvinený. A vrátim sa rýchle ešte k Humennému prečo to spomínam. Nie ako ukrivdená, ja to spomínam ako déjá vu lebo takýto istý lynč, ktorý som zažila len vo väčšom množstve sa deje aj tuná a ešte som zabudla povedať, že v Humennom boli aj novinári Barn, Kerne nielen sa de filmy o mne natočili, dokonca ma lustrovali a o tom bude aj Laco kamenický rozpráva a vy ste teraz takí úzkocitní len keď vám niečo povieme alebo niekto náhodou, že sa na vás pýtal, nás lustrovali, lynčovali, chodili k nám do rodín. Mne preskočili novinári v dome z Denníka N a dali si kapucne, strašili moje deti. Veď toto je, toto a toto je teraz ešte horšie, veď toto či vy robíte to je úplný, úplný strach. Čo vy tu robíte na ľudí, aby ste ich umlčali a čo ste robili, ste si to vyskúšali v komunále a teraz v tom pokračujete ako fašisti.
29. 4. 2022 9:25:00 - 9:30:04 65. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR -  
Ale schopného všetkého za pomoci médií a pokračovať v tom ďalej. Čas ale zabezpečil, že pravda vždy vyjde najavo ako v mojom rodnom meste, verím, že pravda o Robertovi Ficovi tiež vyjde najavo, kde dnes používajú väčšinu, väčšiu úctu občanov používam ako ako kedysi a mnohým ľuďom sa otvorili oči. Ale vykonávači pokynov, ktorí sú teraz v meste Humenné poslancami, riadia toto mesto, dokázali klamstvami za pomoci celoslovenských médií vyhrať voľby. Ľudia ale rýchlo precitli keď podpísali títo klamári vo vedení mesta 15-ročnú nevýhodnú zmluvu na odber tepla monopolnému výrobcovi, ten sa občanom okamžite odvďačil 53-percentným navýšením tepla a bol by hlupák aby v tom každý rok nepokračoval a rekordne nezdražoval každý rok. Vete mi, že pri drahej mediálnej kampani vždy ide o biznis a politika slúži ako prostriedok.
Už len na okraj spomeniem túto rodinu Molnárovcov, ktorá vlastne vlastní priemyselný park a viete prečo? A tepláreň. Ich syn je členom a sponzorom strany NOVA. Predsedom strany NOVA je Daniel Lipšic. A strana OĽANO, NOVA a to chcem povedať aj po, pre pána Stančíka, ktorému uši nemôžem požičať, že včera som povedala, že to nebo.., že nie je Lipšic členom OĽANO, ale strany NOVA a spolu kandidovali v parlamentných voľbách.
Vráťme sa opäť do prítomnosti i keď bez poznania minulosti prítomnosť nepochopíte. Prítomnosť ktorú žijeme už mnohí ľudia z dôvodu cenzúry médiá nazývajú často fašizmom. Spravodlivosť sa podobná časom Adolfa Hitlera, ktorý sa najprv pomenil sudcov a prokurátorov a potom už len chodil a ukazoval prstom. Vysoké školy priamo otvorenie hovoria o strate samosprávy, čo nebolo ani za komunistov. Za komunistov im tú samosprávu nechali, to robili fašisti. A ľudia, ktorí sedia bezprávne, právoplatne, bez právoplatného rozsudku niekoľko rokov vo väzbe, aby ich psychicky zlomili rôznymi metódami, nepripomína vám to fašistické metódy. Tu je nutné poukázať na fakt, že ak fašistické boli označované aj režimy, ktoré sa nedostali k moci, pozor, fašistickým hnutím, ale napríklad aj zásahom zahraničným médií alebo zásahom zahraničia. Nič vám to opäť nepripomína? To druhé by sme určite spĺňali. Ešte sa vrátim k spomínanému uznesenie Roberta Fica.
Politológ Ján Baránek sa o ňom včera vyjadril, že je to taká znôška nezmyslov, tam to dokopy by mohli dať každého premiéra namontovať čo napísal. Počúvajte, zamyslime sa teda spolu, hovorí Baránek. Ak by sa v dotknutom uznesení vymenili mená Fica za Motoviča, a Kaliňáka za Mikulca, čo poviete? Určite by to sedelo, povedal pán Baránek. Na koniec perla ducha z poslaneckých lavíc. Poslanec Tomáš Šudík z OĽANA sa v komentároch na Facebooku vyjadril: Matovičova vláda je daná na Slovensku od Boha. Ja si myslím, že ako trest, vážení, ja si myslím, že ako trest, vtedy by som s ním súhlasila. To áno, takto sa vyjadril, že Matovičova vláda je tu od Boha, je tu daná od Boha. Ja hovorím, že áno, ale iba vtedy ak by za tým bolo napísané, že Slováci to dostali ako trest. V bohorovnosti, vážení kolegovia z koalície, máte strašne všetci ďaleko, aj my. A božie mlynu melú pomaly ale isto, to by ste si mali uvedomiť všetci, ale hlavne dnešní politickí kati, ktorí bez rozmýšľania, a nehovorte mi, že ste si chceli vypočuť argumenty keď ešte len prišlo od, z generálnej prokuratúry, ktorú vlastne poveril špeciálnu prokuratúru, o vydaní Roberta Fica. Čo sa vážení objavilo na Facebookoch. Nie, vy ste nehovorili, že my chceme počuť argumenty, my chceme vedieť čo sa deje, my si chceme vypočuť druhú stranu. Klub SaS v tej sekunde vyvesil na Facebook budeme okamžite hlasovať za, my sme všetci za. Tak o čom tu rozprávate, toto nie sú politické objednávky. Ja som to zažila v komunálnych voľbách. Ja som to zažila ako všetko bolo pripravené, ako sa robila kauza za kauzou, ako sa to medializovalo. V Humennom sa schránkoval Denník N, ktorý vychádza v počet 3 tisíc kusov a v Humennom sa schránkoval 12,5 tisíc do schránok zadarmo.
Vážení, bez rozmyslu zopakujem ešte raz, vy kati by ste si mali uvedomiť, že život sa dnes nekončí a mali by ste sa zamyslieť nad tým, kým stlačíte tlačidlo a čo vlastne urobíte, pretože určite nevina Roberta Fica sa dokáže. Ďakujem.
29. 4. 2022 9:09:44 - 9:29:51 65. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, svoje vystúpenie by som začala slovami bývalého politika a diplomata Petra Weissa o súčasnej celospoločenskej kríze dôvery a spravodlivosti. Hitmi predvolebnej kampane OĽANO bol boj s korupciou. Tvrdenie, že vlády SMER-u, že za vlády SMER-u sa ročne rozkradnú 3 miliardy eur, prijatie zákona o hmotnej zodpovednosti politikov, obnova spravodlivosti a vrátenie Počiatkovej vily slovenskému štátu. Po viac...
===== verím a spravodlivosti. Hitmi predvolebnej kampane OĽaNO bol boj s korupciou, tvrdenie, že vlády SMER-u, že za vlády SMER-u sa ročne rozkradnú 3 mld. eur, prijatie zákona o hmotnej zodpovednosti politikov, obnova spravodlivosti a vrátenie Počiatkovej vily slovenskému štátu. Po viac ako dvoch rokoch vila má stále pôvodného vlastníka, hoci zábery na ňu urobili z Igora Matoviča premiéra a z Kristiána Čekovského, ktorý mu vnukol túto myšlienku, predsedu výboru pre médiá. Zákon o hmotnej zodpovednosti sa vyparil z koaličnej pozornosti, veď kto by chcel brať hmotnú zodpovednosť za všetky podivné obstarávania počas pandémie, no povedzte. Slovensko sa za dva roky rekordne zadlžilo, napriek tomu, že mu do rozpočtu mali pribudnúť dvakrát 3 mld., ktoré sa za vlády OĽaNO predsa už nemohli rozkradnúť. Boj s korupciou sa začal pexesom Veroniky Remišovej, pokračoval vyhrážaním sa premiéra Matoviča na adresu lídrov opozície, aby ticho šúchali nožičkami a čakali tým si po nich príde NAKA. Obšťastňoval ich vulgárnymi vyjadreniami, že sú mafia a patria do basy. O jednom opozičnom poslancovi povedal, že ho treba postaviť k múru a zastreliť. Len ťažko sa tieto slová z úst predsedu najsilnejšej vládnucej strany nedajú chápať ako politická objednávka určená orgánom činným v trestnom konaní.
Igor Matovič zrejme dúfa, že obvinenie opozičného lídra vyvolá v spoločnosti katarziu a vráti ho na politické výslnie. Ľudia však vidia, že práve jeho pričinením namiesto očakávaného odpolitizovania justičných orgánov, došlo k surovej politizácii.", toľko Peter Weis.
Dôvera vlády úmerne jej neodbornému a katastrofálnemu vládnutiu neúspešne klesá, dôveruje jej len 30 % občanov. Namiesto sľubov obnovy dôvery v spravodlivosť nastala hlboká kríza v právnom štáte, ktorá prerástla do krízy politického systému a uplatňovania autoritárskych metód vládnutia. Mandátový a imunitný výbor Národnej rady včera prijal uznesenie a odporučil plénu parlamentu odsúhlasiť žiadosť prokuratúry o vydanie súhlasu na vzatie do väzby Roberta Fica, ktorého vyšetrovateľ NAKA v rámci akcie Súmrak obvinili zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj opakovanému zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového a telekomunikačného tajomstva.
Prvýkrát som túto správu započula, keď som šoférovala v aute z provládneho rádia Expres, keď som počula o zosnovaní a založení zločineckej skupiny, tak som si myslela, že Robert Fico je obvinený z tej dookola omieľanej krádeže niekoľkých miliárd eur. Názov obvinenia bol tak silno mediálne úderný, že mnohí ľudia si to ešte dlho mysleli. Pri precitnutí sme prišli na to, že ide vlastne o to, že Robert Fico robil tlačovky, medializoval a verejne odhalil daňové podvody Igora Matoviča a bývalého prezidenta Andreja Kisku. Daňový podvod Igora Matoviča bol premlčaný, a to bývalým ministrom financií Ivanom Miklošom. Tým Ivanom Miklošom, ktorého dneska opäť médiá vracajú na výslnie a na politickú scénu. Výstižne to vyjadril publicista Roman Mikelko, keď bol podvodník a zločinec Matovič koaličným poslancom v roku 2010 až 2012 mal obrovské problémy a bol trestne stíhaný. Ministrom financií bol vtedy Ivan Mikloš, ktorý mu zahladil stíhanie jeho podvodov a zločinov finančnou správou. Berie si to teraz naspäť? Budem hovoriť ako to bolo, budem spievať? Áno, dnes všetci bedákame, že je to premlčané. Za koho sa nestihol tento podvod Matoviča vyšetriť? Toho trnavského zločinca, aby to bolo už dnes premlčané? No za Mikloša, hovorí pán Mikelko. Teraz si prišiel Mikloš a pýta si svoje prercentá. Ja som ti pomohol vtedy, ty mne. Ja na bráchu, brácha na mne, ale človek, ktorý na antikorupčnej rétorike vyrástol, chce presadiť najväčšieho známeho korupčníka za šéfa NBS Ivana Mikloša? A my máme veriť v spravodlivosť tejto spoločnosti?
A ja dodám, že sme svedkami ako nám médiá podsúvajú ďalej Ivana Mikloša ako odborníka a tvária sa, aby presvedčili mladú generáciu, že Ivan Mikloš je ten čistý, vynikajúci ekonóm, nepopísaný list. Možno si poviete, prečo nazývam niektoré médiá provládnymi? Potrebujeme ešte iné dôkazy ako to čo sa to stalo pred rokovaním pléna včera, keď sa pani poslankyňa Zemanová, keď som pani poslankyni Zemanovej priniesla k rečníckemu pultu okuliare, pretože klamala, že Robert Fico uteká, že sa vyhýba, že tu nie je a pritom sa naňho bezostišne pozerala ako sedí v poslaneckej lavici, ale to už ľudia na obrazovkách nevideli. Buď teda ...

Blanár, Jura, podpredseda NR SR
Pán poslanec, máte možnosť faktickej poznámky.

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
.... nemá problém tak bezostišne klamať, je slepá, alebo ako to u koaličných poslancov býva, si niečo ráno šľahli. Keď som je tie okuliare niesla, pani Kozelová išla k médiám, alebo sedela v lavici a kričala, netočte to, netočte! Ako členka pre kultúru a médiá im dávala príkazy. Príkazy televíziám čo majú točiť a čo nie. Takýto obraz, Slováci, vám prinášajú dnešné médiá. To je jasne vidieť ako dáva Matovičova poslankyňa médiám rozkazy, preto, aby národ z tejto falošnej ilúzie, ktoré im prinášajú médiá klamstiev, mal iný obraz ako v skutočnosti je, ale ľudia už z tejto falošnej ilúzie a klamstiev precitajú, lebo ľudia už pomaly nemajú na základné životné potreby svojich rodín.
Mimochodom, pani Kozelová, keď po mne kričíte, bohužiaľ, tu nie je, myslela som, že dôjde včera, že jej to poviem, ale nie je tu dnes ráno a vôbec tu nie sú ani koaliční poslanci, lebo oni už presne vedia ako budú stláčať gombíky, ako budú stláčať gombíky a ako budú hlasovať a nezaujímajú ich argumenty, dostali príkaz, rozkaz a úlohu.
Pani Kozelová, uvedomte si, že sme si nepotykali a pre tých občanov, ktorí nevedia kto je pani Kozelová, je to tá pani, ktorá chodí do parlamentu v teplákoch, preslávila sa zákonom o včelách a jej fotografie obleteli snáď celé Slovensko.
Vráťme sa ale k odbornej stránke a k dôveryhodnosti nositeľom tejto spravodlivosti, ktorí sú dnes vo vedení nášho štátu, ktorým okrem poslancov koalície už v tejto krajine hádam nedôveruje nikto, ale áno 30 % ľudí im ešte dôveruje. A keďže aj ja som politička, aby som bola objektívna, budem citovať názory ľudí, ktorí sú odborníkmi v tejto oblasti a nikdy neboli v žiadnej politickej strane. To, že sme sa na Slovensku rešpektujeme princípy právneho štátu potvrdzuje aj dlhoročný bývalý vyšetrovateľ, vysokoškolský pedagóg Prof. Jaroslav Ivor. Budem priamo citovať slová, ktoré odzneli v relácii TA3 22. apríla.
Redaktorka Anna Žitná sa pýta: "Trestní advokáti, ale poukazujú, alebo samozrejme mnohí toto celé komentujú, že pri organizovanej skupine pri tejto kvalifikácii, že to vnímame ako nejaký nátlak na toho sudcu, ktorý o tom bude rozhodovať, lebo naozaj, že potom v médiách sa objaví, že sudca ich nezavrel do väzby, že je to organizovaná skupina, lebo naozaj to znie hrozne ako nejaký nátlakový model na toho sudcu, aby vzal tých ľudí do väzby.".
Prof. Jaroslav Ivor odpovedá: "Ešte raz, takáto predstava je zakotvená vo verejnosti a v laickej verejnosti, v tomto smere, žiaľ, musím konštatovať, že tá úroveň právneho vedomia našich ľudí nie je veľmi vysoká a oni očakávajú pri každom takomto pojme zločinecká skupina, že musí ísť o väzbu. My, žiaľ, v európskych krajinách máme veľmi vysokú rozhodovaciu prax o väzbe a veľa našich obvinených, tak povediac, je vo väzbe a nevyužívajú sa tie inštitúty, ktorý nám Trestný poriadok dáva. Veď Trestný poriadok napr. dáva inštitúty nahradenia väzby, sú tam ďalšie štyri inštitúty, okrem toho existuje aj ďalšie primerané obmedzenie, ktoré súd môže takémuto stíhaniu, ktorého nechá na slobode, uložiť. Ale frekvencia využitia týchto ustanovení je u nás v práve veľmi nízka.".
Keď redaktorka Anna Žitná sa opýtala ďalej: "Keď teraz pozrieme na vyšetrovanie týchto prípadov, nie je to prvý prípad, je tu niekoľko ďalších za dva roky. Kajúcnici, opäť je to inštitút, ktorý sme prevzali zo zahraničia, v tomto prípade, ale v prípade politicky prepojených káuz, figurujú títo kajúcnici, sú to notoricky známi, známe mená niektorých ľudí. Jeden z nich napr. figuruje v 86 prípadoch.".
Anna Žitná hovorí: "Ja si neviem spomenúť ani na 86 mien a ako to nie je problém si spomenúť po čase na 86 skutkov?". Aké parametre má mať výpoveď takéhoto kajúcnika? On by mal vypovedať hneď všetko čo vie naraz, aby teda mohol byť považovaný za kajúcnika, alebo si môže spomínať ešte ďalších desať rokov, čo si pamätá a čo si nepamätá.".
Prof. Jaroslav Ivor odpovedá: "Ak začneme vôbec o tom pojme kajúcnik, mne sa to veľmi nepáči, lebo tento pojem je mediálne vymyslený pojem, ktorý nepozná žiadne ustanovenia v práve. ".
Redaktorka Anna Žitná pýta: "Ale znie to lepšie ako spolupracujúci obvinený.".
Prof. Jaroslav Ivor odpovedá: "Ani Trestný zákon, ani Trestný poriadok to nepozná, vymysleli ho médiá, ale vráťme sa späť, prečo vlastne vznikol tento inštitút. Tento inštitút podobne ako mafiánska zločinecká organizácia vznikol v Taliansku, kde jedným z princípov organizovaného zločinu bol zákon omerty, zákon mlčania, aby tento zákon bol prelomený, tak znám vyšetrujúci sudca Jovany Falkone prišiel s touto metódou prelomenia mlčanlivosti a získal na stranu ... jedného z členov organizovanej skupiny, ktorý sa priznal a samozrejme popísal svoju činnosť v tejto skupine. Ale postupom času, keď sme prevzali tento inštitút, u nás má tento inštitút oficiálny názov spolupracujúci obvinený, alebo inštitút spolupracujúcich obvinených, pretože máme aj inštitút odloženia obvinenia a dokonca niektorá takáto spolupracujúca osoba ani nemusí byť obvinená, a potom možno lepšie nekajúcnik. Lenže zase kajúcnik to je ten kto sa priznáva, kto sa kajá, prizná sa vám, že spáchal trestný čin a on ho ľutuje. Ale nikdy tam nemáme tú jeho činnosť v tom, že hovorí na iných ďalších členov, alebo svojich priateľov, alebo spolupracovníkoch, o ktorých sa dozvedel, alebo počul, že páchajú trestnú činnosť. To je jednoducho neprípustné. To sa vymyslelo na Slovensku. A máme k tomu aj možnosti judikatúr, dokonca Európsky súd pre ľudské práva v tej známej kauze Adamčo, teraz dostal prednedávnom 25 rokov, tak bol zrušený ten náš rozsudok v tom zmysle, že princíp toho rozhodnutia len v tom, že voči obvinenému je jediný dôkaz výpoveď spolupracujúceho obvineného, a to nestačí. Táto výpoveď spolupracujúceho obvineného, alebo ak chcete, kajúcnika musí byť odložená, podložená množstvom iných procesov.
Vážení, nie my hráme o čas, vy hráte o čas, lebo vidíte, že sú už dokonca aj rozhodnutia Európskeho dvora a vy veľmi dobre viete, že aj to čo ste teraz zrušili na Roberta Fica, Európsky dvor to všetko odhodí. Obrovskú službu, hovorí ďalej Prof. Ivor, zohrávajú v tomto médiá, pretože presne tak ako sa pani redaktorka pýtate, práve kvôli medializovaným informáciám majú ľudia skreslené a pomýlené informácie a vnímanie, a tieto bombastické kauzy vynikajúco poslúžia v politickom boji, keď už nezaberajú médiá a klamstvá ako to robia v prípade Roberta Fica, to už sú moje slová, lebo SMER práve pod jeho vedením ide percentuálne raketovo hore, tak táto politická garnitúra s manipuláciou momentálnou a emočnou výbavou sa uchýli k zatváraniu. Vôbec im pritom neprekážajú ani úmrtia ľudí, ktorí už nevinne zomreli vo väzbe. Dovolím si tieto veci tvrdiť s úplnou istotou a poviem vám prečo. Ja hovorím vždycky z vlastných skúseností. Ja som zažila takýto lynč osobne ako primátorka v komunálnych voľbách 2018, keď v Humennom a vystriedali všetky najväčšie politické špičky. Nebol to, vážení, politický boj. Prišla tam pani Remišová, pán Galko, pán Lipšic, pani Nicholsonová dokonca povedala, že moja prehra vo voľbách je jej osobným víťazstvom. Dokonca pripravili mediálne kauzy, ktoré sa dodnes nepotvrdili ako napr., že mesto Humenné musí vrátiť 150 tis. Envirofondu, že mesto Humenné, odvysielala to televízia JOJ, boli z toho veľké reportáže.
Veľká kauza v médiách bola ako Jana Vaľová nechce premenovať Základnú školu v Humennom po Petrovi Breinerovi, pretože vraj kedy, kdesi, ani neviem kde, Robert Fico nadával na Petra Breinera. Žiadne médiá však neuviedli fakt, že ministerstvo školstva nedalo súhlas k takémuto pomenovaniu školy, a to z dôvodu, že Peter Breiner stále žije a školy sa pomenúvajú po nežijúcich významných osobnostiach. Ako príklad slúži aj to, že napr. Materská škola v Topoľčanoch nemohla byť pomenovaná podľa hokejistu Šatana, ktorý je podňa mňa, určite väčšia osobnosť ako brnkáč Peter Breiner, ktorý urobí štyri koncerty za tri roky na Slovensku, v Prešove, v Košiciach a v Humennom, za jedno vystúpenie zinkasuje tisíc euro. Pýtam sa, kto mu platí tie cesty z Kanady? Kto mu platí náklady z Anglicka? Za tisíc eur by musel prísť pešo. Keď som ho však videla minule sedieť na námestí s pánom Kiskom a s pánom Bútorom, s veľkými úsmevmi na tvári pri káve, bolo mi úplne jasné, odkiaľ tieto mediálne kauzy idú a odkiaľ sa šíria. O mojej osobe sa v regionálnych voľbách natočili dva celovečerné filmy, ktoré komentovali moje priateľky, umelkyne, že sa im takejto cti v živote nedostalo. Natočil ich študent Ciha, ktorý na to dostal peniaze od štátu a použil ich pritom na nelegálne nahrávky. Ten istý Ciha natočil film pred rokom o pani Ivete Radičovej ako bola u veštici a on počúval za dverami a ako Ivete Radičovej rozprávala táto, že ona sa má stať prezidentkou. Ja už tých filmov som videla toľko do budúcna, ktoré sa predpovedajú, ktoré natáčajú za spolupráce rôznych zahraničných podporovateľov a predpovedajú budúcnosť. Dnes už vieme, kto im tieto scenáre píše, čo sa má udiať a stať v našom štáte, ale najhoršie je na tom, že daná mocenská skupina to nielen financuje, ale ona to, vážení občania, aj realizuje.
Ako posledné spomeniem demonštrácie Za slušné Slovensko, ktoré sa konali ako oznámilo rádio Expres veľmi často na začiatku a na konci Slovenska, a to v Bratislave a v Humennom. Aj keď si povedzme, že koniec Slovenska je Snina, Medzilaborce, alebo Svidník. Neviem aký koniec mysleli, ale asi ten môj, ale ako mi to potvrdil Alojz Hlina, že budem najväčšia trofej na východnom Slovensku za SMER, tak to bol ten môj. Bolo to všetko perfektne zorganizované, presne tak ako to je organizované teraz. Vyskúšali si to v komunálnych voľbách ako môžu do kresiel primátorov dosadiť neschopné osoby, alebo ale schopné všetkého, za pomoci médií a pokračovať v tom ďalej. Čas ale zabezpečil, že pravda vždy vyjde najavo ako v mojom rodnom meste, verím, že pravda o Robertovi Ficovi tiež vyjde najavo, kde dnes požívam väčšiu úctu občanov ako kedysi a mnohým ľuďom sa otvorili oči. Ale vykonávači pokynov
======
29. 4. 2022 9:09:44 - 9:29:51 65. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, svoje vystúpenie by som začala slovami bývalého politika a diplomata Petra Weissa o súčasnej celospoločenskej kríze dôvery a spravodlivosti. Hitmi predvolebnej kampane OĽANO bol boj s korupciou. Tvrdenie, že vlády SMER-u, že za vlády SMER-u sa ročne rozkradnú 3 miliardy eur, prijatie zákona o hmotnej zodpovednosti politikov, obnova spravodlivosti a vrátenie Počiatkovej vily slovenskému štátu. Po viac...
===== verím a spravodlivosti. Hitmi predvolebnej kampane OĽaNO bol boj s korupciou, tvrdenie, že vlády SMER-u, že za vlády SMER-u sa ročne rozkradnú 3 mld. eur, prijatie zákona o hmotnej zodpovednosti politikov, obnova spravodlivosti a vrátenie Počiatkovej vily slovenskému štátu. Po viac ako dvoch rokoch vila má stále pôvodného vlastníka, hoci zábery na ňu urobili z Igora Matoviča premiéra a z Kristiána Čekovského, ktorý mu vnukol túto myšlienku, predsedu výboru pre médiá. Zákon o hmotnej zodpovednosti sa vyparil z koaličnej pozornosti, veď kto by chcel brať hmotnú zodpovednosť za všetky podivné obstarávania počas pandémie, no povedzte. Slovensko sa za dva roky rekordne zadlžilo, napriek tomu, že mu do rozpočtu mali pribudnúť dvakrát 3 mld., ktoré sa za vlády OĽaNO predsa už nemohli rozkradnúť. Boj s korupciou sa začal pexesom Veroniky Remišovej, pokračoval vyhrážaním sa premiéra Matoviča na adresu lídrov opozície, aby ticho šúchali nožičkami a čakali tým si po nich príde NAKA. Obšťastňoval ich vulgárnymi vyjadreniami, že sú mafia a patria do basy. O jednom opozičnom poslancovi povedal, že ho treba postaviť k múru a zastreliť. Len ťažko sa tieto slová z úst predsedu najsilnejšej vládnucej strany nedajú chápať ako politická objednávka určená orgánom činným v trestnom konaní.
Igor Matovič zrejme dúfa, že obvinenie opozičného lídra vyvolá v spoločnosti katarziu a vráti ho na politické výslnie. Ľudia však vidia, že práve jeho pričinením namiesto očakávaného odpolitizovania justičných orgánov, došlo k surovej politizácii.", toľko Peter Weis.
Dôvera vlády úmerne jej neodbornému a katastrofálnemu vládnutiu neúspešne klesá, dôveruje jej len 30 % občanov. Namiesto sľubov obnovy dôvery v spravodlivosť nastala hlboká kríza v právnom štáte, ktorá prerástla do krízy politického systému a uplatňovania autoritárskych metód vládnutia. Mandátový a imunitný výbor Národnej rady včera prijal uznesenie a odporučil plénu parlamentu odsúhlasiť žiadosť prokuratúry o vydanie súhlasu na vzatie do väzby Roberta Fica, ktorého vyšetrovateľ NAKA v rámci akcie Súmrak obvinili zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj opakovanému zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového a telekomunikačného tajomstva.
Prvýkrát som túto správu započula, keď som šoférovala v aute z provládneho rádia Expres, keď som počula o zosnovaní a založení zločineckej skupiny, tak som si myslela, že Robert Fico je obvinený z tej dookola omieľanej krádeže niekoľkých miliárd eur. Názov obvinenia bol tak silno mediálne úderný, že mnohí ľudia si to ešte dlho mysleli. Pri precitnutí sme prišli na to, že ide vlastne o to, že Robert Fico robil tlačovky, medializoval a verejne odhalil daňové podvody Igora Matoviča a bývalého prezidenta Andreja Kisku. Daňový podvod Igora Matoviča bol premlčaný, a to bývalým ministrom financií Ivanom Miklošom. Tým Ivanom Miklošom, ktorého dneska opäť médiá vracajú na výslnie a na politickú scénu. Výstižne to vyjadril publicista Roman Mikelko, keď bol podvodník a zločinec Matovič koaličným poslancom v roku 2010 až 2012 mal obrovské problémy a bol trestne stíhaný. Ministrom financií bol vtedy Ivan Mikloš, ktorý mu zahladil stíhanie jeho podvodov a zločinov finančnou správou. Berie si to teraz naspäť? Budem hovoriť ako to bolo, budem spievať? Áno, dnes všetci bedákame, že je to premlčané. Za koho sa nestihol tento podvod Matoviča vyšetriť? Toho trnavského zločinca, aby to bolo už dnes premlčané? No za Mikloša, hovorí pán Mikelko. Teraz si prišiel Mikloš a pýta si svoje prercentá. Ja som ti pomohol vtedy, ty mne. Ja na bráchu, brácha na mne, ale človek, ktorý na antikorupčnej rétorike vyrástol, chce presadiť najväčšieho známeho korupčníka za šéfa NBS Ivana Mikloša? A my máme veriť v spravodlivosť tejto spoločnosti?
A ja dodám, že sme svedkami ako nám médiá podsúvajú ďalej Ivana Mikloša ako odborníka a tvária sa, aby presvedčili mladú generáciu, že Ivan Mikloš je ten čistý, vynikajúci ekonóm, nepopísaný list. Možno si poviete, prečo nazývam niektoré médiá provládnymi? Potrebujeme ešte iné dôkazy ako to čo sa to stalo pred rokovaním pléna včera, keď sa pani poslankyňa Zemanová, keď som pani poslankyni Zemanovej priniesla k rečníckemu pultu okuliare, pretože klamala, že Robert Fico uteká, že sa vyhýba, že tu nie je a pritom sa naňho bezostišne pozerala ako sedí v poslaneckej lavici, ale to už ľudia na obrazovkách nevideli. Buď teda ...

Blanár, Jura, podpredseda NR SR
Pán poslanec, máte možnosť faktickej poznámky.

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
.... nemá problém tak bezostišne klamať, je slepá, alebo ako to u koaličných poslancov býva, si niečo ráno šľahli. Keď som je tie okuliare niesla, pani Kozelová išla k médiám, alebo sedela v lavici a kričala, netočte to, netočte! Ako členka pre kultúru a médiá im dávala príkazy. Príkazy televíziám čo majú točiť a čo nie. Takýto obraz, Slováci, vám prinášajú dnešné médiá. To je jasne vidieť ako dáva Matovičova poslankyňa médiám rozkazy, preto, aby národ z tejto falošnej ilúzie, ktoré im prinášajú médiá klamstiev, mal iný obraz ako v skutočnosti je, ale ľudia už z tejto falošnej ilúzie a klamstiev precitajú, lebo ľudia už pomaly nemajú na základné životné potreby svojich rodín.
Mimochodom, pani Kozelová, keď po mne kričíte, bohužiaľ, tu nie je, myslela som, že dôjde včera, že jej to poviem, ale nie je tu dnes ráno a vôbec tu nie sú ani koaliční poslanci, lebo oni už presne vedia ako budú stláčať gombíky, ako budú stláčať gombíky a ako budú hlasovať a nezaujímajú ich argumenty, dostali príkaz, rozkaz a úlohu.
Pani Kozelová, uvedomte si, že sme si nepotykali a pre tých občanov, ktorí nevedia kto je pani Kozelová, je to tá pani, ktorá chodí do parlamentu v teplákoch, preslávila sa zákonom o včelách a jej fotografie obleteli snáď celé Slovensko.
Vráťme sa ale k odbornej stránke a k dôveryhodnosti nositeľom tejto spravodlivosti, ktorí sú dnes vo vedení nášho štátu, ktorým okrem poslancov koalície už v tejto krajine hádam nedôveruje nikto, ale áno 30 % ľudí im ešte dôveruje. A keďže aj ja som politička, aby som bola objektívna, budem citovať názory ľudí, ktorí sú odborníkmi v tejto oblasti a nikdy neboli v žiadnej politickej strane. To, že sme sa na Slovensku rešpektujeme princípy právneho štátu potvrdzuje aj dlhoročný bývalý vyšetrovateľ, vysokoškolský pedagóg Prof. Jaroslav Ivor. Budem priamo citovať slová, ktoré odzneli v relácii TA3 22. apríla.
Redaktorka Anna Žitná sa pýta: "Trestní advokáti, ale poukazujú, alebo samozrejme mnohí toto celé komentujú, že pri organizovanej skupine pri tejto kvalifikácii, že to vnímame ako nejaký nátlak na toho sudcu, ktorý o tom bude rozhodovať, lebo naozaj, že potom v médiách sa objaví, že sudca ich nezavrel do väzby, že je to organizovaná skupina, lebo naozaj to znie hrozne ako nejaký nátlakový model na toho sudcu, aby vzal tých ľudí do väzby.".
Prof. Jaroslav Ivor odpovedá: "Ešte raz, takáto predstava je zakotvená vo verejnosti a v laickej verejnosti, v tomto smere, žiaľ, musím konštatovať, že tá úroveň právneho vedomia našich ľudí nie je veľmi vysoká a oni očakávajú pri každom takomto pojme zločinecká skupina, že musí ísť o väzbu. My, žiaľ, v európskych krajinách máme veľmi vysokú rozhodovaciu prax o väzbe a veľa našich obvinených, tak povediac, je vo väzbe a nevyužívajú sa tie inštitúty, ktorý nám Trestný poriadok dáva. Veď Trestný poriadok napr. dáva inštitúty nahradenia väzby, sú tam ďalšie štyri inštitúty, okrem toho existuje aj ďalšie primerané obmedzenie, ktoré súd môže takémuto stíhaniu, ktorého nechá na slobode, uložiť. Ale frekvencia využitia týchto ustanovení je u nás v práve veľmi nízka.".
Keď redaktorka Anna Žitná sa opýtala ďalej: "Keď teraz pozrieme na vyšetrovanie týchto prípadov, nie je to prvý prípad, je tu niekoľko ďalších za dva roky. Kajúcnici, opäť je to inštitút, ktorý sme prevzali zo zahraničia, v tomto prípade, ale v prípade politicky prepojených káuz, figurujú títo kajúcnici, sú to notoricky známi, známe mená niektorých ľudí. Jeden z nich napr. figuruje v 86 prípadoch.".
Anna Žitná hovorí: "Ja si neviem spomenúť ani na 86 mien a ako to nie je problém si spomenúť po čase na 86 skutkov?". Aké parametre má mať výpoveď takéhoto kajúcnika? On by mal vypovedať hneď všetko čo vie naraz, aby teda mohol byť považovaný za kajúcnika, alebo si môže spomínať ešte ďalších desať rokov, čo si pamätá a čo si nepamätá.".
Prof. Jaroslav Ivor odpovedá: "Ak začneme vôbec o tom pojme kajúcnik, mne sa to veľmi nepáči, lebo tento pojem je mediálne vymyslený pojem, ktorý nepozná žiadne ustanovenia v práve. ".
Redaktorka Anna Žitná pýta: "Ale znie to lepšie ako spolupracujúci obvinený.".
Prof. Jaroslav Ivor odpovedá: "Ani Trestný zákon, ani Trestný poriadok to nepozná, vymysleli ho médiá, ale vráťme sa späť, prečo vlastne vznikol tento inštitút. Tento inštitút podobne ako mafiánska zločinecká organizácia vznikol v Taliansku, kde jedným z princípov organizovaného zločinu bol zákon omerty, zákon mlčania, aby tento zákon bol prelomený, tak znám vyšetrujúci sudca Jovany Falkone prišiel s touto metódou prelomenia mlčanlivosti a získal na stranu ... jedného z členov organizovanej skupiny, ktorý sa priznal a samozrejme popísal svoju činnosť v tejto skupine. Ale postupom času, keď sme prevzali tento inštitút, u nás má tento inštitút oficiálny názov spolupracujúci obvinený, alebo inštitút spolupracujúcich obvinených, pretože máme aj inštitút odloženia obvinenia a dokonca niektorá takáto spolupracujúca osoba ani nemusí byť obvinená, a potom možno lepšie nekajúcnik. Lenže zase kajúcnik to je ten kto sa priznáva, kto sa kajá, prizná sa vám, že spáchal trestný čin a on ho ľutuje. Ale nikdy tam nemáme tú jeho činnosť v tom, že hovorí na iných ďalších členov, alebo svojich priateľov, alebo spolupracovníkoch, o ktorých sa dozvedel, alebo počul, že páchajú trestnú činnosť. To je jednoducho neprípustné. To sa vymyslelo na Slovensku. A máme k tomu aj možnosti judikatúr, dokonca Európsky súd pre ľudské práva v tej známej kauze Adamčo, teraz dostal prednedávnom 25 rokov, tak bol zrušený ten náš rozsudok v tom zmysle, že princíp toho rozhodnutia len v tom, že voči obvinenému je jediný dôkaz výpoveď spolupracujúceho obvineného, a to nestačí. Táto výpoveď spolupracujúceho obvineného, alebo ak chcete, kajúcnika musí byť odložená, podložená množstvom iných procesov.
Vážení, nie my hráme o čas, vy hráte o čas, lebo vidíte, že sú už dokonca aj rozhodnutia Európskeho dvora a vy veľmi dobre viete, že aj to čo ste teraz zrušili na Roberta Fica, Európsky dvor to všetko odhodí. Obrovskú službu, hovorí ďalej Prof. Ivor, zohrávajú v tomto médiá, pretože presne tak ako sa pani redaktorka pýtate, práve kvôli medializovaným informáciám majú ľudia skreslené a pomýlené informácie a vnímanie, a tieto bombastické kauzy vynikajúco poslúžia v politickom boji, keď už nezaberajú médiá a klamstvá ako to robia v prípade Roberta Fica, to už sú moje slová, lebo SMER práve pod jeho vedením ide percentuálne raketovo hore, tak táto politická garnitúra s manipuláciou momentálnou a emočnou výbavou sa uchýli k zatváraniu. Vôbec im pritom neprekážajú ani úmrtia ľudí, ktorí už nevinne zomreli vo väzbe. Dovolím si tieto veci tvrdiť s úplnou istotou a poviem vám prečo. Ja hovorím vždycky z vlastných skúseností. Ja som zažila takýto lynč osobne ako primátorka v komunálnych voľbách 2018, keď v Humennom a vystriedali všetky najväčšie politické špičky. Nebol to, vážení, politický boj. Prišla tam pani Remišová, pán Galko, pán Lipšic, pani Nicholsonová dokonca povedala, že moja prehra vo voľbách je jej osobným víťazstvom. Dokonca pripravili mediálne kauzy, ktoré sa dodnes nepotvrdili ako napr., že mesto Humenné musí vrátiť 150 tis. Envirofondu, že mesto Humenné, odvysielala to televízia JOJ, boli z toho veľké reportáže.
Veľká kauza v médiách bola ako Jana Vaľová nechce premenovať Základnú školu v Humennom po Petrovi Breinerovi, pretože vraj kedy, kdesi, ani neviem kde, Robert Fico nadával na Petra Breinera. Žiadne médiá však neuviedli fakt, že ministerstvo školstva nedalo súhlas k takémuto pomenovaniu školy, a to z dôvodu, že Peter Breiner stále žije a školy sa pomenúvajú po nežijúcich významných osobnostiach. Ako príklad slúži aj to, že napr. Materská škola v Topoľčanoch nemohla byť pomenovaná podľa hokejistu Šatana, ktorý je podňa mňa, určite väčšia osobnosť ako brnkáč Peter Breiner, ktorý urobí štyri koncerty za tri roky na Slovensku, v Prešove, v Košiciach a v Humennom, za jedno vystúpenie zinkasuje tisíc euro. Pýtam sa, kto mu platí tie cesty z Kanady? Kto mu platí náklady z Anglicka? Za tisíc eur by musel prísť pešo. Keď som ho však videla minule sedieť na námestí s pánom Kiskom a s pánom Bútorom, s veľkými úsmevmi na tvári pri káve, bolo mi úplne jasné, odkiaľ tieto mediálne kauzy idú a odkiaľ sa šíria. O mojej osobe sa v regionálnych voľbách natočili dva celovečerné filmy, ktoré komentovali moje priateľky, umelkyne, že sa im takejto cti v živote nedostalo. Natočil ich študent Ciha, ktorý na to dostal peniaze od štátu a použil ich pritom na nelegálne nahrávky. Ten istý Ciha natočil film pred rokom o pani Ivete Radičovej ako bola u veštici a on počúval za dverami a ako Ivete Radičovej rozprávala táto, že ona sa má stať prezidentkou. Ja už tých filmov som videla toľko do budúcna, ktoré sa predpovedajú, ktoré natáčajú za spolupráce rôznych zahraničných podporovateľov a predpovedajú budúcnosť. Dnes už vieme, kto im tieto scenáre píše, čo sa má udiať a stať v našom štáte, ale najhoršie je na tom, že daná mocenská skupina to nielen financuje, ale ona to, vážení občania, aj realizuje.
Ako posledné spomeniem demonštrácie Za slušné Slovensko, ktoré sa konali ako oznámilo rádio Expres veľmi často na začiatku a na konci Slovenska, a to v Bratislave a v Humennom. Aj keď si povedzme, že koniec Slovenska je Snina, Medzilaborce, alebo Svidník. Neviem aký koniec mysleli, ale asi ten môj, ale ako mi to potvrdil Alojz Hlina, že budem najväčšia trofej na východnom Slovensku za SMER, tak to bol ten môj. Bolo to všetko perfektne zorganizované, presne tak ako to je organizované teraz. Vyskúšali si to v komunálnych voľbách ako môžu do kresiel primátorov dosadiť neschopné osoby, alebo ale schopné všetkého, za pomoci médií a pokračovať v tom ďalej. Čas ale zabezpečil, že pravda vždy vyjde najavo ako v mojom rodnom meste, verím, že pravda o Robertovi Ficovi tiež vyjde najavo, kde dnes požívam väčšiu úctu občanov ako kedysi a mnohým ľuďom sa otvorili oči. Ale vykonávači pokynov
======
29. 4. 2022 9:09:44 - 9:29:51 65. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, svoje vystúpenie by som začala slovami bývalého politika a diplomata Petra Weissa o súčasnej celospoločenskej kríze dôvery a spravodlivosti. Hitmi predvolebnej kampane OĽANO bol boj s korupciou. Tvrdenie, že vlády SMER-u, že za vlády SMER-u sa ročne rozkradnú 3 miliardy eur, prijatie zákona o hmotnej zodpovednosti politikov, obnova spravodlivosti a vrátenie Počiatkovej vily slovenskému štátu. Po viac...
===== verím a spravodlivosti. Hitmi predvolebnej kampane OĽaNO bol boj s korupciou, tvrdenie, že vlády SMER-u, že za vlády SMER-u sa ročne rozkradnú 3 mld. eur, prijatie zákona o hmotnej zodpovednosti politikov, obnova spravodlivosti a vrátenie Počiatkovej vily slovenskému štátu. Po viac ako dvoch rokoch vila má stále pôvodného vlastníka, hoci zábery na ňu urobili z Igora Matoviča premiéra a z Kristiána Čekovského, ktorý mu vnukol túto myšlienku, predsedu výboru pre médiá. Zákon o hmotnej zodpovednosti sa vyparil z koaličnej pozornosti, veď kto by chcel brať hmotnú zodpovednosť za všetky podivné obstarávania počas pandémie, no povedzte. Slovensko sa za dva roky rekordne zadlžilo, napriek tomu, že mu do rozpočtu mali pribudnúť dvakrát 3 mld., ktoré sa za vlády OĽaNO predsa už nemohli rozkradnúť. Boj s korupciou sa začal pexesom Veroniky Remišovej, pokračoval vyhrážaním sa premiéra Matoviča na adresu lídrov opozície, aby ticho šúchali nožičkami a čakali tým si po nich príde NAKA. Obšťastňoval ich vulgárnymi vyjadreniami, že sú mafia a patria do basy. O jednom opozičnom poslancovi povedal, že ho treba postaviť k múru a zastreliť. Len ťažko sa tieto slová z úst predsedu najsilnejšej vládnucej strany nedajú chápať ako politická objednávka určená orgánom činným v trestnom konaní.
Igor Matovič zrejme dúfa, že obvinenie opozičného lídra vyvolá v spoločnosti katarziu a vráti ho na politické výslnie. Ľudia však vidia, že práve jeho pričinením namiesto očakávaného odpolitizovania justičných orgánov, došlo k surovej politizácii.", toľko Peter Weis.
Dôvera vlády úmerne jej neodbornému a katastrofálnemu vládnutiu neúspešne klesá, dôveruje jej len 30 % občanov. Namiesto sľubov obnovy dôvery v spravodlivosť nastala hlboká kríza v právnom štáte, ktorá prerástla do krízy politického systému a uplatňovania autoritárskych metód vládnutia. Mandátový a imunitný výbor Národnej rady včera prijal uznesenie a odporučil plénu parlamentu odsúhlasiť žiadosť prokuratúry o vydanie súhlasu na vzatie do väzby Roberta Fica, ktorého vyšetrovateľ NAKA v rámci akcie Súmrak obvinili zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj opakovanému zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového a telekomunikačného tajomstva.
Prvýkrát som túto správu započula, keď som šoférovala v aute z provládneho rádia Expres, keď som počula o zosnovaní a založení zločineckej skupiny, tak som si myslela, že Robert Fico je obvinený z tej dookola omieľanej krádeže niekoľkých miliárd eur. Názov obvinenia bol tak silno mediálne úderný, že mnohí ľudia si to ešte dlho mysleli. Pri precitnutí sme prišli na to, že ide vlastne o to, že Robert Fico robil tlačovky, medializoval a verejne odhalil daňové podvody Igora Matoviča a bývalého prezidenta Andreja Kisku. Daňový podvod Igora Matoviča bol premlčaný, a to bývalým ministrom financií Ivanom Miklošom. Tým Ivanom Miklošom, ktorého dneska opäť médiá vracajú na výslnie a na politickú scénu. Výstižne to vyjadril publicista Roman Mikelko, keď bol podvodník a zločinec Matovič koaličným poslancom v roku 2010 až 2012 mal obrovské problémy a bol trestne stíhaný. Ministrom financií bol vtedy Ivan Mikloš, ktorý mu zahladil stíhanie jeho podvodov a zločinov finančnou správou. Berie si to teraz naspäť? Budem hovoriť ako to bolo, budem spievať? Áno, dnes všetci bedákame, že je to premlčané. Za koho sa nestihol tento podvod Matoviča vyšetriť? Toho trnavského zločinca, aby to bolo už dnes premlčané? No za Mikloša, hovorí pán Mikelko. Teraz si prišiel Mikloš a pýta si svoje prercentá. Ja som ti pomohol vtedy, ty mne. Ja na bráchu, brácha na mne, ale človek, ktorý na antikorupčnej rétorike vyrástol, chce presadiť najväčšieho známeho korupčníka za šéfa NBS Ivana Mikloša? A my máme veriť v spravodlivosť tejto spoločnosti?
A ja dodám, že sme svedkami ako nám médiá podsúvajú ďalej Ivana Mikloša ako odborníka a tvária sa, aby presvedčili mladú generáciu, že Ivan Mikloš je ten čistý, vynikajúci ekonóm, nepopísaný list. Možno si poviete, prečo nazývam niektoré médiá provládnymi? Potrebujeme ešte iné dôkazy ako to čo sa to stalo pred rokovaním pléna včera, keď sa pani poslankyňa Zemanová, keď som pani poslankyni Zemanovej priniesla k rečníckemu pultu okuliare, pretože klamala, že Robert Fico uteká, že sa vyhýba, že tu nie je a pritom sa naňho bezostišne pozerala ako sedí v poslaneckej lavici, ale to už ľudia na obrazovkách nevideli. Buď teda ...

Blanár, Jura, podpredseda NR SR
Pán poslanec, máte možnosť faktickej poznámky.

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
.... nemá problém tak bezostišne klamať, je slepá, alebo ako to u koaličných poslancov býva, si niečo ráno šľahli. Keď som je tie okuliare niesla, pani Kozelová išla k médiám, alebo sedela v lavici a kričala, netočte to, netočte! Ako členka pre kultúru a médiá im dávala príkazy. Príkazy televíziám čo majú točiť a čo nie. Takýto obraz, Slováci, vám prinášajú dnešné médiá. To je jasne vidieť ako dáva Matovičova poslankyňa médiám rozkazy, preto, aby národ z tejto falošnej ilúzie, ktoré im prinášajú médiá klamstiev, mal iný obraz ako v skutočnosti je, ale ľudia už z tejto falošnej ilúzie a klamstiev precitajú, lebo ľudia už pomaly nemajú na základné životné potreby svojich rodín.
Mimochodom, pani Kozelová, keď po mne kričíte, bohužiaľ, tu nie je, myslela som, že dôjde včera, že jej to poviem, ale nie je tu dnes ráno a vôbec tu nie sú ani koaliční poslanci, lebo oni už presne vedia ako budú stláčať gombíky, ako budú stláčať gombíky a ako budú hlasovať a nezaujímajú ich argumenty, dostali príkaz, rozkaz a úlohu.
Pani Kozelová, uvedomte si, že sme si nepotykali a pre tých občanov, ktorí nevedia kto je pani Kozelová, je to tá pani, ktorá chodí do parlamentu v teplákoch, preslávila sa zákonom o včelách a jej fotografie obleteli snáď celé Slovensko.
Vráťme sa ale k odbornej stránke a k dôveryhodnosti nositeľom tejto spravodlivosti, ktorí sú dnes vo vedení nášho štátu, ktorým okrem poslancov koalície už v tejto krajine hádam nedôveruje nikto, ale áno 30 % ľudí im ešte dôveruje. A keďže aj ja som politička, aby som bola objektívna, budem citovať názory ľudí, ktorí sú odborníkmi v tejto oblasti a nikdy neboli v žiadnej politickej strane. To, že sme sa na Slovensku rešpektujeme princípy právneho štátu potvrdzuje aj dlhoročný bývalý vyšetrovateľ, vysokoškolský pedagóg Prof. Jaroslav Ivor. Budem priamo citovať slová, ktoré odzneli v relácii TA3 22. apríla.
Redaktorka Anna Žitná sa pýta: "Trestní advokáti, ale poukazujú, alebo samozrejme mnohí toto celé komentujú, že pri organizovanej skupine pri tejto kvalifikácii, že to vnímame ako nejaký nátlak na toho sudcu, ktorý o tom bude rozhodovať, lebo naozaj, že potom v médiách sa objaví, že sudca ich nezavrel do väzby, že je to organizovaná skupina, lebo naozaj to znie hrozne ako nejaký nátlakový model na toho sudcu, aby vzal tých ľudí do väzby.".
Prof. Jaroslav Ivor odpovedá: "Ešte raz, takáto predstava je zakotvená vo verejnosti a v laickej verejnosti, v tomto smere, žiaľ, musím konštatovať, že tá úroveň právneho vedomia našich ľudí nie je veľmi vysoká a oni očakávajú pri každom takomto pojme zločinecká skupina, že musí ísť o väzbu. My, žiaľ, v európskych krajinách máme veľmi vysokú rozhodovaciu prax o väzbe a veľa našich obvinených, tak povediac, je vo väzbe a nevyužívajú sa tie inštitúty, ktorý nám Trestný poriadok dáva. Veď Trestný poriadok napr. dáva inštitúty nahradenia väzby, sú tam ďalšie štyri inštitúty, okrem toho existuje aj ďalšie primerané obmedzenie, ktoré súd môže takémuto stíhaniu, ktorého nechá na slobode, uložiť. Ale frekvencia využitia týchto ustanovení je u nás v práve veľmi nízka.".
Keď redaktorka Anna Žitná sa opýtala ďalej: "Keď teraz pozrieme na vyšetrovanie týchto prípadov, nie je to prvý prípad, je tu niekoľko ďalších za dva roky. Kajúcnici, opäť je to inštitút, ktorý sme prevzali zo zahraničia, v tomto prípade, ale v prípade politicky prepojených káuz, figurujú títo kajúcnici, sú to notoricky známi, známe mená niektorých ľudí. Jeden z nich napr. figuruje v 86 prípadoch.".
Anna Žitná hovorí: "Ja si neviem spomenúť ani na 86 mien a ako to nie je problém si spomenúť po čase na 86 skutkov?". Aké parametre má mať výpoveď takéhoto kajúcnika? On by mal vypovedať hneď všetko čo vie naraz, aby teda mohol byť považovaný za kajúcnika, alebo si môže spomínať ešte ďalších desať rokov, čo si pamätá a čo si nepamätá.".
Prof. Jaroslav Ivor odpovedá: "Ak začneme vôbec o tom pojme kajúcnik, mne sa to veľmi nepáči, lebo tento pojem je mediálne vymyslený pojem, ktorý nepozná žiadne ustanovenia v práve. ".
Redaktorka Anna Žitná pýta: "Ale znie to lepšie ako spolupracujúci obvinený.".
Prof. Jaroslav Ivor odpovedá: "Ani Trestný zákon, ani Trestný poriadok to nepozná, vymysleli ho médiá, ale vráťme sa späť, prečo vlastne vznikol tento inštitút. Tento inštitút podobne ako mafiánska zločinecká organizácia vznikol v Taliansku, kde jedným z princípov organizovaného zločinu bol zákon omerty, zákon mlčania, aby tento zákon bol prelomený, tak znám vyšetrujúci sudca Jovany Falkone prišiel s touto metódou prelomenia mlčanlivosti a získal na stranu ... jedného z členov organizovanej skupiny, ktorý sa priznal a samozrejme popísal svoju činnosť v tejto skupine. Ale postupom času, keď sme prevzali tento inštitút, u nás má tento inštitút oficiálny názov spolupracujúci obvinený, alebo inštitút spolupracujúcich obvinených, pretože máme aj inštitút odloženia obvinenia a dokonca niektorá takáto spolupracujúca osoba ani nemusí byť obvinená, a potom možno lepšie nekajúcnik. Lenže zase kajúcnik to je ten kto sa priznáva, kto sa kajá, prizná sa vám, že spáchal trestný čin a on ho ľutuje. Ale nikdy tam nemáme tú jeho činnosť v tom, že hovorí na iných ďalších členov, alebo svojich priateľov, alebo spolupracovníkoch, o ktorých sa dozvedel, alebo počul, že páchajú trestnú činnosť. To je jednoducho neprípustné. To sa vymyslelo na Slovensku. A máme k tomu aj možnosti judikatúr, dokonca Európsky súd pre ľudské práva v tej známej kauze Adamčo, teraz dostal prednedávnom 25 rokov, tak bol zrušený ten náš rozsudok v tom zmysle, že princíp toho rozhodnutia len v tom, že voči obvinenému je jediný dôkaz výpoveď spolupracujúceho obvineného, a to nestačí. Táto výpoveď spolupracujúceho obvineného, alebo ak chcete, kajúcnika musí byť odložená, podložená množstvom iných procesov.
Vážení, nie my hráme o čas, vy hráte o čas, lebo vidíte, že sú už dokonca aj rozhodnutia Európskeho dvora a vy veľmi dobre viete, že aj to čo ste teraz zrušili na Roberta Fica, Európsky dvor to všetko odhodí. Obrovskú službu, hovorí ďalej Prof. Ivor, zohrávajú v tomto médiá, pretože presne tak ako sa pani redaktorka pýtate, práve kvôli medializovaným informáciám majú ľudia skreslené a pomýlené informácie a vnímanie, a tieto bombastické kauzy vynikajúco poslúžia v politickom boji, keď už nezaberajú médiá a klamstvá ako to robia v prípade Roberta Fica, to už sú moje slová, lebo SMER práve pod jeho vedením ide percentuálne raketovo hore, tak táto politická garnitúra s manipuláciou momentálnou a emočnou výbavou sa uchýli k zatváraniu. Vôbec im pritom neprekážajú ani úmrtia ľudí, ktorí už nevinne zomreli vo väzbe. Dovolím si tieto veci tvrdiť s úplnou istotou a poviem vám prečo. Ja hovorím vždycky z vlastných skúseností. Ja som zažila takýto lynč osobne ako primátorka v komunálnych voľbách 2018, keď v Humennom a vystriedali všetky najväčšie politické špičky. Nebol to, vážení, politický boj. Prišla tam pani Remišová, pán Galko, pán Lipšic, pani Nicholsonová dokonca povedala, že moja prehra vo voľbách je jej osobným víťazstvom. Dokonca pripravili mediálne kauzy, ktoré sa dodnes nepotvrdili ako napr., že mesto Humenné musí vrátiť 150 tis. Envirofondu, že mesto Humenné, odvysielala to televízia JOJ, boli z toho veľké reportáže.
Veľká kauza v médiách bola ako Jana Vaľová nechce premenovať Základnú školu v Humennom po Petrovi Breinerovi, pretože vraj kedy, kdesi, ani neviem kde, Robert Fico nadával na Petra Breinera. Žiadne médiá však neuviedli fakt, že ministerstvo školstva nedalo súhlas k takémuto pomenovaniu školy, a to z dôvodu, že Peter Breiner stále žije a školy sa pomenúvajú po nežijúcich významných osobnostiach. Ako príklad slúži aj to, že napr. Materská škola v Topoľčanoch nemohla byť pomenovaná podľa hokejistu Šatana, ktorý je podňa mňa, určite väčšia osobnosť ako brnkáč Peter Breiner, ktorý urobí štyri koncerty za tri roky na Slovensku, v Prešove, v Košiciach a v Humennom, za jedno vystúpenie zinkasuje tisíc euro. Pýtam sa, kto mu platí tie cesty z Kanady? Kto mu platí náklady z Anglicka? Za tisíc eur by musel prísť pešo. Keď som ho však videla minule sedieť na námestí s pánom Kiskom a s pánom Bútorom, s veľkými úsmevmi na tvári pri káve, bolo mi úplne jasné, odkiaľ tieto mediálne kauzy idú a odkiaľ sa šíria. O mojej osobe sa v regionálnych voľbách natočili dva celovečerné filmy, ktoré komentovali moje priateľky, umelkyne, že sa im takejto cti v živote nedostalo. Natočil ich študent Ciha, ktorý na to dostal peniaze od štátu a použil ich pritom na nelegálne nahrávky. Ten istý Ciha natočil film pred rokom o pani Ivete Radičovej ako bola u veštici a on počúval za dverami a ako Ivete Radičovej rozprávala táto, že ona sa má stať prezidentkou. Ja už tých filmov som videla toľko do budúcna, ktoré sa predpovedajú, ktoré natáčajú za spolupráce rôznych zahraničných podporovateľov a predpovedajú budúcnosť. Dnes už vieme, kto im tieto scenáre píše, čo sa má udiať a stať v našom štáte, ale najhoršie je na tom, že daná mocenská skupina to nielen financuje, ale ona to, vážení občania, aj realizuje.
Ako posledné spomeniem demonštrácie Za slušné Slovensko, ktoré sa konali ako oznámilo rádio Expres veľmi často na začiatku a na konci Slovenska, a to v Bratislave a v Humennom. Aj keď si povedzme, že koniec Slovenska je Snina, Medzilaborce, alebo Svidník. Neviem aký koniec mysleli, ale asi ten môj, ale ako mi to potvrdil Alojz Hlina, že budem najväčšia trofej na východnom Slovensku za SMER, tak to bol ten môj. Bolo to všetko perfektne zorganizované, presne tak ako to je organizované teraz. Vyskúšali si to v komunálnych voľbách ako môžu do kresiel primátorov dosadiť neschopné osoby, alebo ale schopné všetkého, za pomoci médií a pokračovať v tom ďalej. Čas ale zabezpečil, že pravda vždy vyjde najavo ako v mojom rodnom meste, verím, že pravda o Robertovi Ficovi tiež vyjde najavo, kde dnes požívam väčšiu úctu občanov ako kedysi a mnohým ľuďom sa otvorili oči. Ale vykonávači pokynov
======
29. 4. 2022 9:09:44 - 9:29:51 65. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážené dámy poslankyne, vážení páni poslanci, svoje vystúpenie by som začala slovami bývalého politika a diplomata Petra Weissa o súčasnej celospoločenskej kríze dôvery a spravodlivosti. Hitmi predvolebnej kampane OĽANO bol boj s korupciou. Tvrdenie, že vlády SMER-u, že za vlády SMER-u sa ročne rozkradnú 3 miliardy eur, prijatie zákona o hmotnej zodpovednosti politikov, obnova spravodlivosti a vrátenie Počiatkovej vily slovenskému štátu. Po viac...
===== verím a spravodlivosti. Hitmi predvolebnej kampane OĽaNO bol boj s korupciou, tvrdenie, že vlády SMER-u, že za vlády SMER-u sa ročne rozkradnú 3 mld. eur, prijatie zákona o hmotnej zodpovednosti politikov, obnova spravodlivosti a vrátenie Počiatkovej vily slovenskému štátu. Po viac ako dvoch rokoch vila má stále pôvodného vlastníka, hoci zábery na ňu urobili z Igora Matoviča premiéra a z Kristiána Čekovského, ktorý mu vnukol túto myšlienku, predsedu výboru pre médiá. Zákon o hmotnej zodpovednosti sa vyparil z koaličnej pozornosti, veď kto by chcel brať hmotnú zodpovednosť za všetky podivné obstarávania počas pandémie, no povedzte. Slovensko sa za dva roky rekordne zadlžilo, napriek tomu, že mu do rozpočtu mali pribudnúť dvakrát 3 mld., ktoré sa za vlády OĽaNO predsa už nemohli rozkradnúť. Boj s korupciou sa začal pexesom Veroniky Remišovej, pokračoval vyhrážaním sa premiéra Matoviča na adresu lídrov opozície, aby ticho šúchali nožičkami a čakali tým si po nich príde NAKA. Obšťastňoval ich vulgárnymi vyjadreniami, že sú mafia a patria do basy. O jednom opozičnom poslancovi povedal, že ho treba postaviť k múru a zastreliť. Len ťažko sa tieto slová z úst predsedu najsilnejšej vládnucej strany nedajú chápať ako politická objednávka určená orgánom činným v trestnom konaní.
Igor Matovič zrejme dúfa, že obvinenie opozičného lídra vyvolá v spoločnosti katarziu a vráti ho na politické výslnie. Ľudia však vidia, že práve jeho pričinením namiesto očakávaného odpolitizovania justičných orgánov, došlo k surovej politizácii.", toľko Peter Weis.
Dôvera vlády úmerne jej neodbornému a katastrofálnemu vládnutiu neúspešne klesá, dôveruje jej len 30 % občanov. Namiesto sľubov obnovy dôvery v spravodlivosť nastala hlboká kríza v právnom štáte, ktorá prerástla do krízy politického systému a uplatňovania autoritárskych metód vládnutia. Mandátový a imunitný výbor Národnej rady včera prijal uznesenie a odporučil plénu parlamentu odsúhlasiť žiadosť prokuratúry o vydanie súhlasu na vzatie do väzby Roberta Fica, ktorého vyšetrovateľ NAKA v rámci akcie Súmrak obvinili zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj opakovanému zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového a telekomunikačného tajomstva.
Prvýkrát som túto správu započula, keď som šoférovala v aute z provládneho rádia Expres, keď som počula o zosnovaní a založení zločineckej skupiny, tak som si myslela, že Robert Fico je obvinený z tej dookola omieľanej krádeže niekoľkých miliárd eur. Názov obvinenia bol tak silno mediálne úderný, že mnohí ľudia si to ešte dlho mysleli. Pri precitnutí sme prišli na to, že ide vlastne o to, že Robert Fico robil tlačovky, medializoval a verejne odhalil daňové podvody Igora Matoviča a bývalého prezidenta Andreja Kisku. Daňový podvod Igora Matoviča bol premlčaný, a to bývalým ministrom financií Ivanom Miklošom. Tým Ivanom Miklošom, ktorého dneska opäť médiá vracajú na výslnie a na politickú scénu. Výstižne to vyjadril publicista Roman Mikelko, keď bol podvodník a zločinec Matovič koaličným poslancom v roku 2010 až 2012 mal obrovské problémy a bol trestne stíhaný. Ministrom financií bol vtedy Ivan Mikloš, ktorý mu zahladil stíhanie jeho podvodov a zločinov finančnou správou. Berie si to teraz naspäť? Budem hovoriť ako to bolo, budem spievať? Áno, dnes všetci bedákame, že je to premlčané. Za koho sa nestihol tento podvod Matoviča vyšetriť? Toho trnavského zločinca, aby to bolo už dnes premlčané? No za Mikloša, hovorí pán Mikelko. Teraz si prišiel Mikloš a pýta si svoje prercentá. Ja som ti pomohol vtedy, ty mne. Ja na bráchu, brácha na mne, ale človek, ktorý na antikorupčnej rétorike vyrástol, chce presadiť najväčšieho známeho korupčníka za šéfa NBS Ivana Mikloša? A my máme veriť v spravodlivosť tejto spoločnosti?
A ja dodám, že sme svedkami ako nám médiá podsúvajú ďalej Ivana Mikloša ako odborníka a tvária sa, aby presvedčili mladú generáciu, že Ivan Mikloš je ten čistý, vynikajúci ekonóm, nepopísaný list. Možno si poviete, prečo nazývam niektoré médiá provládnymi? Potrebujeme ešte iné dôkazy ako to čo sa to stalo pred rokovaním pléna včera, keď sa pani poslankyňa Zemanová, keď som pani poslankyni Zemanovej priniesla k rečníckemu pultu okuliare, pretože klamala, že Robert Fico uteká, že sa vyhýba, že tu nie je a pritom sa naňho bezostišne pozerala ako sedí v poslaneckej lavici, ale to už ľudia na obrazovkách nevideli. Buď teda ...

Blanár, Jura, podpredseda NR SR
Pán poslanec, máte možnosť faktickej poznámky.

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
.... nemá problém tak bezostišne klamať, je slepá, alebo ako to u koaličných poslancov býva, si niečo ráno šľahli. Keď som je tie okuliare niesla, pani Kozelová išla k médiám, alebo sedela v lavici a kričala, netočte to, netočte! Ako členka pre kultúru a médiá im dávala príkazy. Príkazy televíziám čo majú točiť a čo nie. Takýto obraz, Slováci, vám prinášajú dnešné médiá. To je jasne vidieť ako dáva Matovičova poslankyňa médiám rozkazy, preto, aby národ z tejto falošnej ilúzie, ktoré im prinášajú médiá klamstiev, mal iný obraz ako v skutočnosti je, ale ľudia už z tejto falošnej ilúzie a klamstiev precitajú, lebo ľudia už pomaly nemajú na základné životné potreby svojich rodín.
Mimochodom, pani Kozelová, keď po mne kričíte, bohužiaľ, tu nie je, myslela som, že dôjde včera, že jej to poviem, ale nie je tu dnes ráno a vôbec tu nie sú ani koaliční poslanci, lebo oni už presne vedia ako budú stláčať gombíky, ako budú stláčať gombíky a ako budú hlasovať a nezaujímajú ich argumenty, dostali príkaz, rozkaz a úlohu.
Pani Kozelová, uvedomte si, že sme si nepotykali a pre tých občanov, ktorí nevedia kto je pani Kozelová, je to tá pani, ktorá chodí do parlamentu v teplákoch, preslávila sa zákonom o včelách a jej fotografie obleteli snáď celé Slovensko.
Vráťme sa ale k odbornej stránke a k dôveryhodnosti nositeľom tejto spravodlivosti, ktorí sú dnes vo vedení nášho štátu, ktorým okrem poslancov koalície už v tejto krajine hádam nedôveruje nikto, ale áno 30 % ľudí im ešte dôveruje. A keďže aj ja som politička, aby som bola objektívna, budem citovať názory ľudí, ktorí sú odborníkmi v tejto oblasti a nikdy neboli v žiadnej politickej strane. To, že sme sa na Slovensku rešpektujeme princípy právneho štátu potvrdzuje aj dlhoročný bývalý vyšetrovateľ, vysokoškolský pedagóg Prof. Jaroslav Ivor. Budem priamo citovať slová, ktoré odzneli v relácii TA3 22. apríla.
Redaktorka Anna Žitná sa pýta: "Trestní advokáti, ale poukazujú, alebo samozrejme mnohí toto celé komentujú, že pri organizovanej skupine pri tejto kvalifikácii, že to vnímame ako nejaký nátlak na toho sudcu, ktorý o tom bude rozhodovať, lebo naozaj, že potom v médiách sa objaví, že sudca ich nezavrel do väzby, že je to organizovaná skupina, lebo naozaj to znie hrozne ako nejaký nátlakový model na toho sudcu, aby vzal tých ľudí do väzby.".
Prof. Jaroslav Ivor odpovedá: "Ešte raz, takáto predstava je zakotvená vo verejnosti a v laickej verejnosti, v tomto smere, žiaľ, musím konštatovať, že tá úroveň právneho vedomia našich ľudí nie je veľmi vysoká a oni očakávajú pri každom takomto pojme zločinecká skupina, že musí ísť o väzbu. My, žiaľ, v európskych krajinách máme veľmi vysokú rozhodovaciu prax o väzbe a veľa našich obvinených, tak povediac, je vo väzbe a nevyužívajú sa tie inštitúty, ktorý nám Trestný poriadok dáva. Veď Trestný poriadok napr. dáva inštitúty nahradenia väzby, sú tam ďalšie štyri inštitúty, okrem toho existuje aj ďalšie primerané obmedzenie, ktoré súd môže takémuto stíhaniu, ktorého nechá na slobode, uložiť. Ale frekvencia využitia týchto ustanovení je u nás v práve veľmi nízka.".
Keď redaktorka Anna Žitná sa opýtala ďalej: "Keď teraz pozrieme na vyšetrovanie týchto prípadov, nie je to prvý prípad, je tu niekoľko ďalších za dva roky. Kajúcnici, opäť je to inštitút, ktorý sme prevzali zo zahraničia, v tomto prípade, ale v prípade politicky prepojených káuz, figurujú títo kajúcnici, sú to notoricky známi, známe mená niektorých ľudí. Jeden z nich napr. figuruje v 86 prípadoch.".
Anna Žitná hovorí: "Ja si neviem spomenúť ani na 86 mien a ako to nie je problém si spomenúť po čase na 86 skutkov?". Aké parametre má mať výpoveď takéhoto kajúcnika? On by mal vypovedať hneď všetko čo vie naraz, aby teda mohol byť považovaný za kajúcnika, alebo si môže spomínať ešte ďalších desať rokov, čo si pamätá a čo si nepamätá.".
Prof. Jaroslav Ivor odpovedá: "Ak začneme vôbec o tom pojme kajúcnik, mne sa to veľmi nepáči, lebo tento pojem je mediálne vymyslený pojem, ktorý nepozná žiadne ustanovenia v práve. ".
Redaktorka Anna Žitná pýta: "Ale znie to lepšie ako spolupracujúci obvinený.".
Prof. Jaroslav Ivor odpovedá: "Ani Trestný zákon, ani Trestný poriadok to nepozná, vymysleli ho médiá, ale vráťme sa späť, prečo vlastne vznikol tento inštitút. Tento inštitút podobne ako mafiánska zločinecká organizácia vznikol v Taliansku, kde jedným z princípov organizovaného zločinu bol zákon omerty, zákon mlčania, aby tento zákon bol prelomený, tak znám vyšetrujúci sudca Jovany Falkone prišiel s touto metódou prelomenia mlčanlivosti a získal na stranu ... jedného z členov organizovanej skupiny, ktorý sa priznal a samozrejme popísal svoju činnosť v tejto skupine. Ale postupom času, keď sme prevzali tento inštitút, u nás má tento inštitút oficiálny názov spolupracujúci obvinený, alebo inštitút spolupracujúcich obvinených, pretože máme aj inštitút odloženia obvinenia a dokonca niektorá takáto spolupracujúca osoba ani nemusí byť obvinená, a potom možno lepšie nekajúcnik. Lenže zase kajúcnik to je ten kto sa priznáva, kto sa kajá, prizná sa vám, že spáchal trestný čin a on ho ľutuje. Ale nikdy tam nemáme tú jeho činnosť v tom, že hovorí na iných ďalších členov, alebo svojich priateľov, alebo spolupracovníkoch, o ktorých sa dozvedel, alebo počul, že páchajú trestnú činnosť. To je jednoducho neprípustné. To sa vymyslelo na Slovensku. A máme k tomu aj možnosti judikatúr, dokonca Európsky súd pre ľudské práva v tej známej kauze Adamčo, teraz dostal prednedávnom 25 rokov, tak bol zrušený ten náš rozsudok v tom zmysle, že princíp toho rozhodnutia len v tom, že voči obvinenému je jediný dôkaz výpoveď spolupracujúceho obvineného, a to nestačí. Táto výpoveď spolupracujúceho obvineného, alebo ak chcete, kajúcnika musí byť odložená, podložená množstvom iných procesov.
Vážení, nie my hráme o čas, vy hráte o čas, lebo vidíte, že sú už dokonca aj rozhodnutia Európskeho dvora a vy veľmi dobre viete, že aj to čo ste teraz zrušili na Roberta Fica, Európsky dvor to všetko odhodí. Obrovskú službu, hovorí ďalej Prof. Ivor, zohrávajú v tomto médiá, pretože presne tak ako sa pani redaktorka pýtate, práve kvôli medializovaným informáciám majú ľudia skreslené a pomýlené informácie a vnímanie, a tieto bombastické kauzy vynikajúco poslúžia v politickom boji, keď už nezaberajú médiá a klamstvá ako to robia v prípade Roberta Fica, to už sú moje slová, lebo SMER práve pod jeho vedením ide percentuálne raketovo hore, tak táto politická garnitúra s manipuláciou momentálnou a emočnou výbavou sa uchýli k zatváraniu. Vôbec im pritom neprekážajú ani úmrtia ľudí, ktorí už nevinne zomreli vo väzbe. Dovolím si tieto veci tvrdiť s úplnou istotou a poviem vám prečo. Ja hovorím vždycky z vlastných skúseností. Ja som zažila takýto lynč osobne ako primátorka v komunálnych voľbách 2018, keď v Humennom a vystriedali všetky najväčšie politické špičky. Nebol to, vážení, politický boj. Prišla tam pani Remišová, pán Galko, pán Lipšic, pani Nicholsonová dokonca povedala, že moja prehra vo voľbách je jej osobným víťazstvom. Dokonca pripravili mediálne kauzy, ktoré sa dodnes nepotvrdili ako napr., že mesto Humenné musí vrátiť 150 tis. Envirofondu, že mesto Humenné, odvysielala to televízia JOJ, boli z toho veľké reportáže.
Veľká kauza v médiách bola ako Jana Vaľová nechce premenovať Základnú školu v Humennom po Petrovi Breinerovi, pretože vraj kedy, kdesi, ani neviem kde, Robert Fico nadával na Petra Breinera. Žiadne médiá však neuviedli fakt, že ministerstvo školstva nedalo súhlas k takémuto pomenovaniu školy, a to z dôvodu, že Peter Breiner stále žije a školy sa pomenúvajú po nežijúcich významných osobnostiach. Ako príklad slúži aj to, že napr. Materská škola v Topoľčanoch nemohla byť pomenovaná podľa hokejistu Šatana, ktorý je podňa mňa, určite väčšia osobnosť ako brnkáč Peter Breiner, ktorý urobí štyri koncerty za tri roky na Slovensku, v Prešove, v Košiciach a v Humennom, za jedno vystúpenie zinkasuje tisíc euro. Pýtam sa, kto mu platí tie cesty z Kanady? Kto mu platí náklady z Anglicka? Za tisíc eur by musel prísť pešo. Keď som ho však videla minule sedieť na námestí s pánom Kiskom a s pánom Bútorom, s veľkými úsmevmi na tvári pri káve, bolo mi úplne jasné, odkiaľ tieto mediálne kauzy idú a odkiaľ sa šíria. O mojej osobe sa v regionálnych voľbách natočili dva celovečerné filmy, ktoré komentovali moje priateľky, umelkyne, že sa im takejto cti v živote nedostalo. Natočil ich študent Ciha, ktorý na to dostal peniaze od štátu a použil ich pritom na nelegálne nahrávky. Ten istý Ciha natočil film pred rokom o pani Ivete Radičovej ako bola u veštici a on počúval za dverami a ako Ivete Radičovej rozprávala táto, že ona sa má stať prezidentkou. Ja už tých filmov som videla toľko do budúcna, ktoré sa predpovedajú, ktoré natáčajú za spolupráce rôznych zahraničných podporovateľov a predpovedajú budúcnosť. Dnes už vieme, kto im tieto scenáre píše, čo sa má udiať a stať v našom štáte, ale najhoršie je na tom, že daná mocenská skupina to nielen financuje, ale ona to, vážení občania, aj realizuje.
Ako posledné spomeniem demonštrácie Za slušné Slovensko, ktoré sa konali ako oznámilo rádio Expres veľmi často na začiatku a na konci Slovenska, a to v Bratislave a v Humennom. Aj keď si povedzme, že koniec Slovenska je Snina, Medzilaborce, alebo Svidník. Neviem aký koniec mysleli, ale asi ten môj, ale ako mi to potvrdil Alojz Hlina, že budem najväčšia trofej na východnom Slovensku za SMER, tak to bol ten môj. Bolo to všetko perfektne zorganizované, presne tak ako to je organizované teraz. Vyskúšali si to v komunálnych voľbách ako môžu do kresiel primátorov dosadiť neschopné osoby, alebo ale schopné všetkého, za pomoci médií a pokračovať v tom ďalej. Čas ale zabezpečil, že pravda vždy vyjde najavo ako v mojom rodnom meste, verím, že pravda o Robertovi Ficovi tiež vyjde najavo, kde dnes požívam väčšiu úctu občanov ako kedysi a mnohým ľuďom sa otvorili oči. Ale vykonávači pokynov
======
28. 4. 2022 18:51:35 - 18:53:35 65. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne. Pán kolega Kéry, ja tiež podobne ako môj kolega Richter poviem, že na začiatku si spomenul sociálnu situáciu Slovákov. Určite tí mnohí ľudia ktorí prišli pred parlament, prišli podporiť Roberta Fica. Ja som s mnohými rozprávala a oni spomínali, že za čias Roberta Fica sa mali lepšie, určite ekonomicky.
Stretla som pani, ktorá tvrdí, že žije zo 110 eur mesačne. Nemá z čoho platiť účty a táto vláda sa absolútne, ale že absolútne nezaujíma o tom, o tom čo tu bude. A ešte ich pobúrilo to, keď sa v parlamente rozprávalo alebo keď rozpráva predseda Heger, že nevadí, vypneme ruský plyn, však to vydržíme. Tak tá pani povedala, odkážte im všetkým prosím vás. Oni to vydržia z tých päťtisícových platov, ale my to nevydržíme.
Vrátim sa k tej trestnoprávnej časti ktorú si spomínal spomínal si už dáv, tuná citovaného pána Burdu, ktorý vlastne navrhol pána Lipšica do funkcie. A ten sa napríklad vyjadril o Kaliňákovi takto. Spomeniem aj Roberta Kaliňáka, ktorý sedí teraz vo väzbe. Kaliňáka zadržali kvôli kolúznym dôvodom.
Koho by mohol ovplyvňovať, ak sa rovnako dlhodobo verejne vyjadruje nejakých pre verejnosť neznámych svedkov. Pýta sa redaktorka Pravdy. Pán Burda odpovedá. Vzhľadom na celkový charakter skutku respektíve skutkov ktoré sa v tomto prípade kladú za vinu ako aj vzhľadom na celkovú politickú klímu a verejný drobnohľad som presvedčený, že ak by aj bolo toto obvinenie v určitej časti vyhotovené ako dôvodné, čo podľa toho čo uvádza vyššie čiastočne by mohlo byť dôvod na väzbu v tomto prípade nie je. Pripomínam, že väzba nie je trest. Ale zaisťovací inštitút a je chyba ak sa používa ako prostriedok na donútenie k dráhe kajúcnika.
Toľko pán dekan.
28. 4. 2022 18:25:54 - 18:26:11 65. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
Moment, pán podpredseda.

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Nech sa páči.

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
Ja som ešte takéto prejavy vrieskania a šialenstva nevidela. Prosím vás, skúste dať pomerať týmto ľuďom, čo si šľahli, aké omamné látky... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa... (Povedané súbežne s rečníčkou.)

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
... lebo pod vplyvom omamných látok... (Povedané súbežne s predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
... chápem, že vás to vyrušuje. (Povedané súbežne s rečníčkou.)

Vaľová, Jana, poslankyňa NR SR
... tu nemá nikto chodiť do parlamentu! (Reakcie z pléna.)
28. 4. 2022 17:24:51 - 17:26:51 65. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne. Pán kolega, povedali ste, že Robert Fico nie je v pléne, už je tuná, bol vonku pozdraviť ľudí, ktorí prišli ho podporiť na rozdiel od vašej vlády, keď sa jednalo o pána Mikulca, všetci utiekli ako myši dozadu za plentu.
Pán kolega, viete čo, oponujete sám sebe a klamete sám seba a iných. Hovoríte o tom, že chcete politicky opozíciu poraziť. Tomu snáď ani neveríte, čo tu rozprávate. Máte to naučené tie frázy
===== ...Keď sa jednalo o pána Mikulca všetci utiekli ako myšiu dozadu za plentu. Pán kolega, viete čo, oponujete sám seba, klamete sám seba a iných. Hovoríte o tom, že chcete politicky opozíciu poraziť. Tomu snáď ani neveríte čo tu rozprávate. Máte to naučené tie frázy, ktoré mediálne zaberajú a tie opakujete aj päťkrát. Ak by ste to naozaj mysleli vážne, tak nestlačíte tlačítko za to, aby bol Robert Fico vydaný, ale budete proti nemu politicky bojovať. Hovoríte, že vy nepôjdete presviedčať žiadnych prokurátorov ani nechodíte. No veď ani vy nemusíte, však tu skoro ste sa všetci hádzali o zem a bola tu politická kríza, keď nechceli zvoliť Lipšica, ktorý je šéfom Generálnej prokuratúry, ktorý je predseda strany, ktorý je predseda strany alebo bol predseda strany OĽANO, ktorý bol v strane KDH, ktorý bol, kandidoval za stany OĽANO-NOVA. Prosím vás pekne, veď to je politik, to nie je prokurátor, to je politik z našich radov, ktorý má politické myslenie a myslím si, že čaká na politický revanš.
Ďalej chcem povedať že, ešte aj poviem aj previerku, že nemá v poriadku, aj previerku, všetko možné. Proste to je skutočne viera v spravodlivosť. Načo vy ho budete presviedčať, veď vy ste mu to všetko umožnili, aj to, že bol odsúdený, je prokurátor, všetko. Veď on je vám vďačný a on urobí to čo vám na očiach vidí, pán Šeliga. Mňa nebudete klamať tým kamenným ksichtom, ktorý vás naučili, že vy ste ten spravodlivý. A že neveríme sudcom? No takej ako pani Záleská a podobne určite nie. A čo sa týka generálneho prokurátora myslíme si, že sú veci, ktoré generálny prokurátor povedal, veci, ktoré sa vám nepáčia a nepáčili sa vášmu právu a preto ste naňho nahnevaný, ale nie je to náš nominant. Ďakujem.
28. 4. 2022 17:24:51 - 17:26:51 65. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne. Pán kolega, povedali ste, že Robert Fico nie je v pléne, už je tuná, bol vonku pozdraviť ľudí, ktorí prišli ho podporiť na rozdiel od vašej vlády, keď sa jednalo o pána Mikulca, všetci utiekli ako myši dozadu za plentu.
Pán kolega, viete čo, oponujete sám sebe a klamete sám seba a iných. Hovoríte o tom, že chcete politicky opozíciu poraziť. Tomu snáď ani neveríte, čo tu rozprávate. Máte to naučené tie frázy
===== ...Keď sa jednalo o pána Mikulca všetci utiekli ako myšiu dozadu za plentu. Pán kolega, viete čo, oponujete sám seba, klamete sám seba a iných. Hovoríte o tom, že chcete politicky opozíciu poraziť. Tomu snáď ani neveríte čo tu rozprávate. Máte to naučené tie frázy, ktoré mediálne zaberajú a tie opakujete aj päťkrát. Ak by ste to naozaj mysleli vážne, tak nestlačíte tlačítko za to, aby bol Robert Fico vydaný, ale budete proti nemu politicky bojovať. Hovoríte, že vy nepôjdete presviedčať žiadnych prokurátorov ani nechodíte. No veď ani vy nemusíte, však tu skoro ste sa všetci hádzali o zem a bola tu politická kríza, keď nechceli zvoliť Lipšica, ktorý je šéfom Generálnej prokuratúry, ktorý je predseda strany, ktorý je predseda strany alebo bol predseda strany OĽANO, ktorý bol v strane KDH, ktorý bol, kandidoval za stany OĽANO-NOVA. Prosím vás pekne, veď to je politik, to nie je prokurátor, to je politik z našich radov, ktorý má politické myslenie a myslím si, že čaká na politický revanš.
Ďalej chcem povedať že, ešte aj poviem aj previerku, že nemá v poriadku, aj previerku, všetko možné. Proste to je skutočne viera v spravodlivosť. Načo vy ho budete presviedčať, veď vy ste mu to všetko umožnili, aj to, že bol odsúdený, je prokurátor, všetko. Veď on je vám vďačný a on urobí to čo vám na očiach vidí, pán Šeliga. Mňa nebudete klamať tým kamenným ksichtom, ktorý vás naučili, že vy ste ten spravodlivý. A že neveríme sudcom? No takej ako pani Záleská a podobne určite nie. A čo sa týka generálneho prokurátora myslíme si, že sú veci, ktoré generálny prokurátor povedal, veci, ktoré sa vám nepáčia a nepáčili sa vášmu právu a preto ste naňho nahnevaný, ale nie je to náš nominant. Ďakujem.
28. 4. 2022 17:24:51 - 17:26:51 65. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Vaľová, Jana (SMER - SD) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne. Pán kolega, povedali ste, že Robert Fico nie je v pléne, už je tuná, bol vonku pozdraviť ľudí, ktorí prišli ho podporiť na rozdiel od vašej vlády, keď sa jednalo o pána Mikulca, všetci utiekli ako myši dozadu za plentu.
Pán kolega, viete čo, oponujete sám sebe a klamete sám seba a iných. Hovoríte o tom, že chcete politicky opozíciu poraziť. Tomu snáď ani neveríte, čo tu rozprávate. Máte to naučené tie frázy
===== ...Keď sa jednalo o pána Mikulca všetci utiekli ako myšiu dozadu za plentu. Pán kolega, viete čo, oponujete sám seba, klamete sám seba a iných. Hovoríte o tom, že chcete politicky opozíciu poraziť. Tomu snáď ani neveríte čo tu rozprávate. Máte to naučené tie frázy, ktoré mediálne zaberajú a tie opakujete aj päťkrát. Ak by ste to naozaj mysleli vážne, tak nestlačíte tlačítko za to, aby bol Robert Fico vydaný, ale budete proti nemu politicky bojovať. Hovoríte, že vy nepôjdete presviedčať žiadnych prokurátorov ani nechodíte. No veď ani vy nemusíte, však tu skoro ste sa všetci hádzali o zem a bola tu politická kríza, keď nechceli zvoliť Lipšica, ktorý je šéfom Generálnej prokuratúry, ktorý je predseda strany, ktorý je predseda strany alebo bol predseda strany OĽANO, ktorý bol v strane KDH, ktorý bol, kandidoval za stany OĽANO-NOVA. Prosím vás pekne, veď to je politik, to nie je prokurátor, to je politik z našich radov, ktorý má politické myslenie a myslím si, že čaká na politický revanš.
Ďalej chcem povedať že, ešte aj poviem aj previerku, že nemá v poriadku, aj previerku, všetko možné. Proste to je skutočne viera v spravodlivosť. Načo vy ho budete presviedčať, veď vy ste mu to všetko umožnili, aj to, že bol odsúdený, je prokurátor, všetko. Veď on je vám vďačný a on urobí to čo vám na očiach vidí, pán Šeliga. Mňa nebudete klamať tým kamenným ksichtom, ktorý vás naučili, že vy ste ten spravodlivý. A že neveríme sudcom? No takej ako pani Záleská a podobne určite nie. A čo sa týka generálneho prokurátora myslíme si, že sú veci, ktoré generálny prokurátor povedal, veci, ktoré sa vám nepáčia a nepáčili sa vášmu právu a preto ste naňho nahnevaný, ale nie je to náš nominant. Ďakujem.