Vyhľadávanie v prepise rozpravy

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
3. 5. 2022 17:32:11 - 17:34:11 65. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Valocký, Jozef (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
141.
Ďakujem pekne, pán predseda. Keď pán poslanec Faič skončil svoj príhovor, tak som mu hovoril, že povedal to veľmi intelektuálne a ja by som to trošku rozmenil na drobné. Hovoril si, pán poslanec Faič, o hodnotovej orientácii. Áno, Robert Fico vadí v hodnotovej orientácii. Robert Fico už by dávno konal pri tejto kríze, čo sa týka plynovej, ropnej, pri zdražovaní a tak ďalej. Áno, bolo by to určite rýchlejšie vyriešené a nieže sa tu bude hádať Matovič so Sulíkom a dva mesiace sa neurobilo nič a ľudia, ľudia, ktorí majú nízkopríjmové, teda nízkopríjmové skupiny, tak si už pomaly nemajú za čo ani nakúpiť to maslo a chleba. Áno, to je hodnotová orientácia. A preto Robert Fico vadí a preto napríklad začne vadiť aj SME RODINA. No. Ďalej, funkcionári v štátnej správe, si hovoril, pán poslanec, áno. Ako môžeš mať funkcionárov v štátnej správe, napríklad okresných úradov, super, keď ich vyberal Pročko? Ako? To sa nedá.
Politické hodnotenie strán. Áno. Politické hodnotenie tohoto problému, že idú zatvoriť opozičného politika, je práve v parlamente. My nechceme hovoriť o právnych veciach. Právne veci, keď sa potvrdia a súd sa s tým stotožní, nech sa páči. Tak ako hovoríte vy, že padni komu padni. Ale tuto musíme politicky hodnotiť, čo sa ide urobiť.
3. 5. 2022 16:08:40 - 16:10:33 65. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Valocký, Jozef (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
84.
Áno, ďakujem pekne, pán podpredseda.
Pán poslanec Richter, spomínal vo svojej reči a ja som si urobil nejaké poznámky. Významne si poukázal, že predvolebné sľuby koalície sa neplnia, myslím pre občanov. Sme v polke a za polovicou vládnuceho obdobia, tak čo môžu urobiť, keď sa im nedarí? No jednoducho politický proces. Aj s tebou to súhlasím, pán poslanec Richter, ty si hovoril o politickom procese. Áno, s Robertom Ficom je po, a s Robertom Kaliňákom je politický proces.
Ďalej si hovoril, pán poslanec Richter, o tom, že my sme ukradli, smeráci, tri miliardy euro ročne. Prosím vás pekne, tak kde sú tie tri miliardy? Však ľuďom ste nedali nič. Choďte sa pozrieť na tie námestia. Choďte sa pozrieť do BILLY do TESCA, do obchoďákov. Za 50 euro už nekúpite nič, poloprázdny košík. Aby jedno maslo stálo, ja neviem, 3,50 euro? Uvedomujeme si, že je to 120 korún alebo 110 korún? Toto už nie je možné! A preto nemáte inú agendu, tak treba urobiť politický proces.
Ďalej si spomenul, pán poslanec Richter, mať moc, ale aj zodpovednosť. A túto koalíciu táto zodpovednosť zomelie, pretože nemajú žiadnu zodpovednosť. Majú iba moc, aj to ešte nevedia vládnuť.
Ďakujem pekne.
3. 5. 2022 15:10:31 - 15:12:31 65. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Valocký, Jozef (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
44.
Ďakujem, ďakujem pekne, pán podpredseda.
Pán poslanec, mňa zaujala tá stať tvojej rozpravy, kde si hovoril, ako to bolo v tých 50. rokoch a ešte aj dávnejšie predtým. Čiže bolo treba nájsť terč. Terč sa našiel, terč je Robert Fico. Potom bolo treba urobiť mediálnu kampaň, aby sa tento terč počiernil a očiernil, aj to sa udialo. Môžu kolegovia potvrdiť, keď máme tlačovku napríklad o zdražovaní alebo máme tlačovku o energiách a podobne, tak čo sa pýtajú novinári? Pán poslanec Fico, kde ste plával? Áno? Čiže terč je, mediálny obraz je, a keď máme tieto dve veci, ako ty si spomínal v rozprave, tak ho treba zavrieť. Ale keďže nevieme, či máme také dôkazy, aby bol odsúdený, tak ho radšej preventívne zatvorme. Ja hovorím, že ako neprávnik, že to je preventívna väzobná mučiareň a potom ten človek vyjde von a keďže náhodou by ho napríklad Najvyšší súd alebo iné súdy oslobodili, no nevadí, však už sedel. Tak ho tam nechajme aspoň päť rokov, však už sedel, alebo tri roky alebo dva roky, no a potom už je jedno, či bude odsúdený alebo nebude odsúdený. Toto, toto sa deje na Slovensku a to je, to je niečo hrozné.
A som rád, že si to vlastne popísal, popísal si to trošku jemnejšie a ja to prekladám v podstate do ľudskej reči tvrdšej. Ale takto to celé u nás funguje. Čo na to sa dá povedať? Nič. Len voľby a zmena tejto vlády.
Ďakujem.
3. 5. 2022 14:17:54 - 14:19:44 65. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Valocký, Jozef (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
6.
Ďakujem, pán podpredseda.
Pán poslanec, dotkol si sa mnohých otázok vo svojom prejave a keďže nie som právnik, by som zacitoval a doplnil, čo povedal pán dekan právnickej fakulty. Uznesenie o obvinení bývalého premiéra Roberta Fica a exministra vnútra Roberta Kaliňáka už číta celé Slovensko, čo si o tom myslíte? "V tomto prípade obvinenie smeruje ku skutkovým podstatám troch trestných činov. Prvým je zneužitie právomoci verejného činiteľa. To súvisí s oboznamovaním sa s okolnosťami zistených v určitých daňových a trestnoprávnych konaniach a s vydávaním neoficiálnych príkazov, aby sa v týchto konaniach pokračovalo. Tu je namieste otázka: Môže sa minister vnútra a predseda vlády oboznamovať s takýmito okolnosťami? Pri odpovedi na túto otázku určite treba urobiť hĺbkovú analýzu kompetencií týchto funkcií, to však v danom uznesení chýba." Chcel by som zdôrazniť: ´to však v danom uznesení chýba´. Čiže v tom uznesení sa ani nikto nezaoberal, ani vyšetrovateľ, zrejme ani prokurátor, nezapodieval sa tým, či predseda vlády môže sa oboznamovať s nejakými skutočnosťami, ak áno, tak s ktorými. A to isté platí aj pre ministra, ministra vnútra. Ďakujem pekne.
3. 5. 2022 11:46:54 - 11:48:53 65. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Valocký, Jozef (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
134.
Áno, ďakujem pekne, pán predseda. Ja by som sa prihováral, ale teraz vlastne neviem komu, pretože tu sedia asi traja koaliční poslanci, takže sa budem prihovárať slovenskej verejnosti, ktorí sledujú tieto rokovania. Veľmi dobre, pán poslanec Baška, si zhrnul svoju správu, dal si tam časový rámec, kajúcnikov, spomenul Generálnu prokuratúru, prečo zatvoriť atď. Jeden skutok, ktorý sa kladie pánovi Ficovi, je ten, že sa mal oboznamovať s daňovými skutočnosťami bývalého prezidenta Kisku. Tak ak sa teda pán Fico oboznamoval s týmito skutočnosťami, prečo za vlády SMER-u bol Kiska oslobodený? Však ak sa teda, ak sa teda chcel oboznamovať s týmito skutočnosťami, tak logika veci by hovorila, že by chcel, aby, aby to dopadlo inak. A pán poslanec Fico hovoril, hovoril vtedy, aj teraz hovorí pravdu a teraz je exprezident Kiska obvinený touto vládnou garnitúrou alebo počas tejto vládnej garnitúry.
Správne si, správne si spomenul, pán poslanec Baška, ohľadne tých sedemnástich, šestnástich alebo sedemnástich rozhodnutí Ústavného súdu. Ja som nepočul teda právnikov vyjadrovať sa z koaličného tábora, že teda prečo takto Ústavný súd rozhodol. Ja si myslím, že na to by bola jediná odpoveď z koalície, len tá, že asi celý Ústavný súd je riadený opozíciou.
3. 5. 2022 10:41:14 - 10:43:00 65. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Valocký, Jozef (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
84.
Ďakujem pekne pán predsedajúci.
Pán predseda Pellegrini, skutočne si vystihol tvojím, tvojou, tvojou rečou za pultom si absolútne vystihol, vystihol, ako vlastne táto koalícia vládne a čo robí. Neviem už, ako sa dá, ako sa dá a komu vlastne treba vysvetľovať, už asi len občanom lebo, lebo už koalícii vysvetľujeme niekoľko dní, že teda, že teda nikto, že poslanec Fico predsa bude riadne stíhaný, bude riadne vyšetrovaný, bude potom buď odsúdený alebo neodsúdený. Ale ja už neviem, ako povedať, že idú zavrieť opozičného politika pred tým, ako sa dokáže alebo nedokáže jeho vina. Ja tomu, ja tomuto absolútne nerozumiem, no.
Pekne si spomenul, pán poslanec Pellegrini, že Slovensko nie je štandardným a demokratickým štátom. Veď predsa táto koalícia, keď nastupovala pred voľbami pred dvomi alebo niečo, pred dvomi rokmi, tak hovorila úplne niečo iné, ako tu bude super, aké budeme Švajčiarsko, aké budeme Rakúsko. No však choďte sa pozrieť do ulíc, choďte sa pozrieť do ulíc a do obchodov a potom zistíte, páni poslanci z koalície, ako vládnete a čo si o vás ľudia myslia.
Ďakujem pekne.
3. 5. 2022 9:27:52 - 9:29:52 65. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Valocký, Jozef (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
24.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Pán poslanec Vážny, aj budem trošku citovať z tvojej, z tvojej rozpravy, lebo povedal si vcelku viacero vážnych vecí, ale táto vec, ktorú by som odcitoval, je v podstate dôležitá: "Ak Roberta Fica a Roberta Kaliňáka obviňujú zo zosnovania zločineckej skupiny, tak vášmu Matovičovi a jeho pravej ruke Lipšicovi, sa podarilo za pár mesiacov vytvoriť nebezpečnú protištátnu chobotnicu, ktorá krágľuje svojich oponentov.". Za pár mesiacov dosiahla matovičovsko-lipšicovská chobotnica pomerne rozsiahlu organizačnú štruktúru. Jej zárodkom boli stretnutia Matoviča a kajúcnikom Bernardom Slobodníkom a Makóom, a títo sa stretávali ešte v roku 2018, 2019 a 2020.
A dôležitý je citát, ktorý si, ktorý si hovoril vo svojej rozprave a ja by som, ja by som ho dal opäť do pozornosti. Ja som do, je to citát o tom, ako sa Matovič stretával s kajúcnikom: "Ja som do toho šiel s tým, že sa pokúsim z nich vydolovať nejaké informácie, ktoré by som mohol použiť v politickom boji." Toto povedal Igor Matovič na nejakej asi tlačovej konferencii, predpokladám, keď je tu citát v rozprave, no a teraz idú za, za toto, čo Matovič povedal, zatvoriť Roberta Fica.
Ďakujem pekne.
29. 4. 2022 13:06:43 - 13:08:40 65. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Valocký, Jozef (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne pán podpredseda. Pán poslanec Takáč, veľmi pekne vo svojej, vo svojej výpovedi, nie výpovedi, povedal o výpovedi, ale práci. Poukázal na viacero skutkov a ja som už minule povedal, že doplním ťa pán poslanec a prečítam z čoho je Robert Fico obvinený. Obvinený Robert Fico zastávajúci od 4. 4. 2012 do 22. 3. 2018 funkciu predsedu vlády Slovenskej republiky ako vysoko postavený verejný činiteľ výkonnej moci ústrednej štátnej správy a zároveň člen nim zosnovanej zločineckej skupiny minimálne od roku 2015, čo je 7 rokov dozadu pred voľbami do Národnej rady Slovenskej republiky konajúcimi sa v mesiaci marec v roku 2016 mediálne zverejňoval rôzne informácie podliehajúce daňovému tajomstvu v zmysle zákona atď. za účelom osobnej a politickej diskreditácie jeho politického oponenta Igora Matoviča a s ním spojeným daňovým deliktom. S ním spojeným daňovým deliktom. Či už tu sa nesmie po 1. hovoriť pravda a po 2. ak si dobre pamätám, veď predsa vystupoval dokonca neviem, či nie v televízii, ale neviem, v ktorej vystupoval nejaký ten biely kôň, ktorý o veľa veciach hovoril a bolo to verejné. Tak potom nerozumiem, nerozumiem napríklad v tomto odseku, prečo je Robert Fico obvinený. Ďakujem.
29. 4. 2022 12:01:03 - 12:03:03 65. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Valocký, Jozef (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Veľmi ťažko sa už reaguje aj na pána Kamenického, pretože už tu bolo povedané skoro všetko a neviem už akým spôsobom máme vysvetľovať čo je to obvinenie, čo je to kolúzna väzba, atď. Ja vám prečítam niečo z uznesenia, kde bol obvinený Robert Fico a Robert Kaliňák. Založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny v zmysle § 296 Trestného zákona a iné, a to tým, že na vysoké štátne funkcie z pozície politickej moci vopred pripraveným dohodnutým a naplánovaným spôsobom dosadili ako verejných funkcionárov nimi vybrané a im lojálne osoby. Napríklad za toto je obvinený Robert Kaliňák a Robert Fico, a to Tibora Gašpara, Mariána Zetochu, Petra Hraška, Bernarda Slobodníka, Pavla Vorobjova, Milana Mihálika, Vladimíra Bistáka, Ľudovíta Makoa a Františka Imreceho. A dokonca je tu vsuvka, kde Robert Kaliňák je obvinený za to, že ovplyvnil Ing. Petra Kažimíra v tom čase zastávajúceho post ministra financií SR, aby tento dosadil pre obvineného Roberta Kaliňáka lojálneho človeka, sa to Františka Imreceho. Podľa tejto logiky, páni koaliční poslanci, budete zatvorení všetci, pretože aj vy dosadzujete ľudí do funkcií, což je normálne pri zmene vlády.
29. 4. 2022 10:06:08 - 10:06:57 65. schôdza NR SR - 4.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Valocký, Jozef (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Ešte treba doplniť, že Sulík chodil Kočnerovi na raňajky a robili si hemendex a pravdepodobne robil aj kandidátku Kočner SaS do parlamentu, no, či má aj Matovičovi. Dobre, ďakujem. Chcem, pani poslankyňa Vaľová, skutočne, skutočne si ...

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, ukľudnite sa všetci, hneď začnete kričať. Prosím, kľud, lebo ozaj začnem používať paragraf. Nech sa páči. Vráťte čas pánovi Valockému.

Valocký, Jozef, poslanec NR SR
Dobre, ďakujem pekne, pán podpredseda. Pani poslankyňa Vaľová, páči sa mi, že vo tvojom príspevku diskusnom si poukázala aj na isté osobné skúsenosti, osobné skúsenosti s prácou primátorky okresného mesta. Ja by som chcel ešte upriamiť pozornosť na to a teraz pravdepodobne už ani netreba hovoriť ku koaličným poslancom, ale chcem to povedať kvôli občanom Slovenskej republiky. Všimnite si, že tu sa vôbec nejedná o to, že či Robert Fico je obvinený, bude pokračovať jeho trestné stíhanie, nebude pokračovať. Tu je proste o to a je ho treba dať do basy a keďže bude v base, tak všetci budú spokojní, že Robo Fico je už niekde v Leopoldove. Vidíte sami ako to začalo. Prvé po nastúpení Matoviča začali zatvárať sudcov, potom našli nejakého kajúcnika medzi sudcami, potom bolo treba zatvoriť špeciálneho prokurátora no tak ho zatvorili, aby Lipšic sa mohol stať špeciálnym prokurátorom. Potom sa nastavila skupinka kajúcnikov, potom bola skupinka aktívnych sudcov, prokurátorov, no a nakoniec to urobili tak dobre, že ešte aj predsedníčka imunitného a mandátového výboru je zo skupinky Lipšic. No a ja som zvedavý teraz, že ak je uznesenie výboru, bolo nejaké, či táto predsedníčka vôbec mala o tomto rokovať, keďže podľa môjho názoru bola zaujatá. Ďakujem pekne.
28. 4. 2022 17:47:11 - 17:49:08 65. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Valocký, Jozef (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne pán predseda. Pán poslanec Šeliga, ja vás vnímam ako aj vzdelaného aj inteligentného človeka a toto vaše vystúpenie navonok to vyzeralo ako veľmi príjemné vystúpenie by som povedal a také, ktoré malo aj hlavu, aj pätu. Ale pán poslanec, vy ste právnik a pochopte jednu vec, ako môžeme, ako môžeme dôveru v tých súdoch, o ktorých ste hovoril, keď je nejakých 16 lebo 17 rozhodnutí ústavného súdu. Ospravedlňujem sa nie som právnik, ak to poviem nepresne. Však vlastne ten ústavný súd prepustil tých, tých ľudí z tej väzby, tých 16 lebo 17, ktorých tam dala tá skupina, o ktorej sa hovorí. Pán poslanec, ďalej trošku ma zaráža na tom, že však vy ste tu predsa bol, keď SIS prišla s tou správou, že je to skupiny organizovaná, čo robia. Vy ste tu predsa bol, keď prišli alebo boli zverejnené tie, tie legálne odposluchy Čurilovcov a jak to chceli zapáliť všetko a jak tých svedkov. Veď vy ste tu predsa bol, keď Mikulec prikázal šéfovi policajtov, že musí prerušiť ten zásah. Tak skúste teraz povedať, akú máme mať dôveru v tom, že skutočne ten Fico nie je zatvorený z politických dôvodov a ďalšia vec. Veď Fico skončil predsedu vlády 2018. 4 roky je odvtedy ako skončil. To chceme hovoriť, že aby neovplyvňoval svedkov. Však tomu ani vy sám nemôžete pán poslanec veriť. Ďakujem pekne.
28. 4. 2022 16:33:25 - 16:35:25 65. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Valocký, Jozef (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán podpredseda Blanár, chcem oceniť, že tvojím jasným štýlom, kľudom Angličana si úvodom presne vystihol problém, o ktorom dnes diskutujeme. Chcem oceniť v tvojom vystúpení, že si jasne oddelil proces obvinenia a vzatie Roberta Fica do basy. Ja si myslím osobne, by som pridal k tvojmu vystúpeniu ešte toľko, že asi nemá zmysel toto rozprávať koaličným poslancom aj keď nechcem všetkých podceňovať, sú medzi nimi aj ľudia, ktorí rozmýšľajú a sú aj vzdelaní, ale asi sa treba prihovárať občanom Slovenskej republiky a vysvetliť aj ako si správne vysvetlil a chcem to zdôrazniť, že Robert Fico je obvinený, pán predseda, obvinený. Hej? Aby som sa správne vyjadroval právnicky a nevyhýba sa žiadnemu vyšetrovaniu. Len tento proces sa preklápa do politického, do politickej roviny, lebo chcete vidieť Roberta Fica v base. A buď v tej base zahynie alebo ho tak zlomíte, že sa prizná aj pomaly, že v roku 1911 sadil stromčeky na Dukle. Lebo už neviem ako to mám povedať, skutočne. Mne sa zdá, že toto si presne pán podpredseda Blanár vystihol.
28. 4. 2022 9:42:54 - 9:44:54 65. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Valocký, Jozef (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne pán predsedajúci. Pani poslankyňa, nie som právnik, ale som lekár a keď ste začali hovoriť váš príhovor tak, hľadal som akú diagnózu vám stanoviť. Bolo to veľmi ťažké a nedokážem si ani povedať, že čo by to tak mohlo byť, ale keď som počúval tie vaše nezmysli, ktoré hovoríte, tak prišlo mi, či ste si ráno niečo nedali. Neviem teda čo, ale bolo to katastrofálne vystúpenie, ktoré ste predviedli a hovorili ste v tom vašom vystúpení, že vám záleží na tom, aby pokračovalo vyšetrenie, aby bolo vyšetrené, že či pán Fico, poslanec s tým súhlasí atď. Ale pani poslankyňa, vy chápete, že vyšetrovanie bolo začaté, že pán poslanec Fico sa tohto vyšetrovania zúčastňuje, že pán poslanec Fico nikam neuteká, že pán poslanec Fico buď bude odsúdený alebo nebude odsúdený. Ale viete o čo vám ide? Vám záleží iba na tom, aby pán poslanec Fico sedel v base a v base ako zatiaľ nevinný. Vám ešte nedošlo, keď hovoríte, že nezávislý a nestranný súd. Vám nedošlo, že ešte 16 lebo 17 rozhodnutí ústavného súdu, ktorý pustil ľudí vonku z basy vami zatvorených. Vám to ešte nedošlo, že boli nevinne, nevinne v base a musel ich prepusti ústavný súd. Ďakujem pekne, zamyslite sa nad sebou.
24. 3. 2022 18:11:36 - 18:13:05 60. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 922 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Valocký, Jozef (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu   (text neprešiel jazykovou úpravou)
168.
Vážené pani kolegyne, kolegovia, ako spravodajca výboru určený predsedníčkou výboru predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona (tlač 922) v prvom čítaní.
Návrh zákona spĺňa z formálnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby Národná rada po všeobecnej rozprave sa uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo. Odporúčam, aby výbory prerokovali predmetný návrh zákona v druhom čítaní do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona Národnej rady Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
23. 2. 2022 10:43:10 - 10:52:39 58. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 896 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Valocký, Jozef (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Vážený pán predsedajúci, vážení kolegovia, budem pokračovať v čítaní uznesenia Generálnej prokuratúry z dôvodu toho, že média neinformujú o tomto dokumente. Tak sme sa rozhodli, že budeme tento dokument čítať celý ako je.
Vo vzťahu k tvrdeniu krajského súdu o absencii dôkazov, ktoré by preukazovali účelovosť odvolania majorky, magistri Diany Santusovej z funkcie, vedúcej vyšetrovacieho tímu Oblúk obvineným poukazujem napríklad na zvukový záznam zo 16.07.2021 od 15:21:01 h do 15:35:01 h a jeho prepis, analyzovaný v texte vyššie, ktorý mal krajský súd v čase rozhodovania k dispozícii, kde sa Ján Čurila pýta: „No čo minister“?, pričom neznámy muž odpovedá: „Dobre, ide za ním teraz riaditeľ UIS a idú vymyslieť, že či sa im podarí zastaviť tú pani.“, tu je jasný dôkaz, dôkaz ako minister vstupoval do tohoto diania voči, voči pani Santusovej, ktorý domnievam sa, nepotrebuje komentár. V tejto súvislosti upriamujem pozornosť tiež na zvukový záznam zo 16.07.2021 v čase od 13:30 h do 13:31 h a jeho prepis, kde Milan Sabota hovorí: „Servus. Šolc je ochotný sa s nami porozprávať a potrebuje našu pomoc.“ Poukazujem aj na zvukový záznam zo 17.07.2021 v čase od 14:27 h do 16:46 h a jeho prepis, kde Pavol Ďurka hovorí: „ kamaráta máme ináč nového, riaditeľa ÚIS. Teraz je tam a sťahuje nám záznamy (kamerové) z parkoviska.“ Peter Turnika pokračuje: „Že ju myslí sa magistru Dianu Santusovú ide kopnúť do p.... Hneď ako to pôjde, že ju ide odstaviť od roboty.“ Pavol Ďurka. hovorí: „No. Takže ten, ten spolupracuje s nami úzko. Aj (nezrozumiteľné slovo) do p.... No a, a v podstate včera sa celý deň riešilo to, že či ich zoberieme skorej, skorej. Takže vyhodil som začínačku. Pišta hu podpísal. Špeciálny to zobral pod seba. Vyhodilo, vyhodilo sa opatrenie. Šolc teda podpísal vyjadrenie, že dobre.“ (súhlas, že vyšetrovanie bude realizovať vyšetrovateľ NAKA a nie vyšetrovateľ ÚIS napriek tomu, že ako podozrivé osoby boli uvedení príslušníci policajného zboru), z ktorého jednoznačne vyplýva jednak, že inkriminované uznesenie o začatí trestného stíhania spracoval najmä Pavol Ďurka, pričom Štefan Mišín ho bez znalosti veci, bez vyhodnotenia relevantnosti existujúcich podkladov na začatie trestného stíhania, podpísal, a tiež motív konania obvinených, ktorý je rozobratý nižšie. Predmetný zvukový záznam zároveň preukazuje zrejmý iniciatívny postup obvineného v úzkej kooperácii s obvinenými príslušníkmi NAKA PPZ s jednoznačným cieľom, ktorý je síce vyjadrený vulgárne, ale verbálne a exaktne a bez akýchkoľvek pochybností. Pavol Ďurka ďalej hovorí: „S tým teda, že Šolc odchádzal v pondelok z roboty a nejako divne sa tam menili autá. Že fešanda, myslíme tým Dianu Santusovú nevie, či odchádzala, prichádzala, jednoducho videl jak fešanda vyšla von, nastúpila do nejakého auta. Nejaký Kodiaq alebo niečo podobné. Veľké čierne zafóliované celé. Nejakú chvíľku že tam bola, potom vystúpila, prišlo nejaké ďalšie auto, mali sa tam vymeniť ľudia. Dal si stiahnuť záznam. Došla k nemu tá informácia, čo sa týka Zaplatílka, takže v pondelok ide s ňou si robiť pohovor.“ V ďalšej časti rozhovoru bol už na NAKA PPZ prítomný aj Peter Šolc, ktorý Pavlovi Ďurkovi hovorí: „Ja ešte budem musieť, ešte budeš musieť ty mne napísať.“ A Pavol Ďurka doplní: „Žiadosť.“ (spracovávali ex post žiadosť vyšetrovateľa NAKA PPZ o poskytnutie kamerových záznamov spred budovy ÚIS, ktorými už ale v tom čase Pavol Ďurka disponoval od Petra Šolca.). Peter Šolc doplní: „A ja ti to podpíšem, že som vám, vám to odovzdal.“ Peter Šolc ďalej informuje obvinených príslušníkov NAKA PPZ o situácii na ÚIS, čiže na inšpekcii o prítomnosti a činnosti členov vyšetrovacieho tímu Oblúk na pracovisku, ako o úkonoch naplánovaných na pondelok 19.07.2021: „Takže chlapi, tam je plné nasadenie. Tam je aj prokurátor. Teraz prišiel. Ja keď som tam bol, tam nebol, jak som odišiel, tak som videl auto zaparkované. Tam je plné nasadenie, tam prišla aj moja sekretárka pomáhať. Na vyšetrovateľskej chodbe bola len ona a viem vyšetrovateľ ešte jeden. Počúvajte chlapci, ale bude sa s vami ako s k... rozprávať. Ja už sa len teším na ten moment, keď jej ten hrebienok odpadne. A potom akože (nezrozumiteľné slovo) a potom som odchádzal (nezrozumiteľné slová), počúvajte, a zajtra ten ako pohovor, čo máme, o koľkej vám to vychádza? No po deviatej by som mala mať, do deviatej by som mohla spraviť ten výsluch. No a potom druhý, vypadlo z nej, že druhý úkon by mala mať okolo druhej. A operatívci sú zas na druhom poschodí, tak vrátnika som poučil, aj kamery tam sťahoval, že čo majú povedať. No a tí sú tam štyria minimálne. Podľa áut. A jedného som videl. Takže tam sa na tom robí. No a šla zas znova preč, pred hodinou autom svojím súkromným. Ešte že som im nedal auto do tímu, nadávka.“ V súvislosti so žiadosťou o kamerové záznamy Pavol Ďurka sa pýta: „Od kedy to bolo? Od dvanásť do šestnásť, aj časovo to je nejako ohraničené? Nemáš to tú žiadosť?“ Peter Šolc odpovedá: „Mám, od dvanásť neni, ale šestnásť je pätnásť, pätnásť, pätnásť.“ Po tom ako Pavol Ďurka napísal v mene Štefana Mašina žiadosť o poskytnutie kamerových záznamov spred budovy ÚIS hovorí Petrovi Turňovi: „Zober to a choď to dať Pištovi podpísať na otočku. Dobre?“ Peter Turňa sa spýta: „Hm... Senec?“ Pavol Ďurka odpovedá: „Hej.“ Peter Šolc hovorí: „Ukáž to. Myslel tú žiadosť. Aj ja počkaj, eh vyššie ehhh (nezrozumiteľné slová) poskytnutie na vyhotovenie naaa, dobre, takto to môžeš nechať.“
Pán predsedajúci, skončil som.
22. 2. 2022 16:47:29 - 16:49:12 58. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 896 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Valocký, Jozef (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
55.
Ďakujem pekne, pán podpredseda.
Pán poslanec Kéry, veľmi pekne si zhodnotil vlastne profesnú kariéru ministra Mikulca a v podstate v tejto profesnej kariére som nepočul nič pozitívne. Lebo všade podľa toho, čo si konštatoval, kde bol, všade opúšťal svoj post s nejakým šrámom. Či to bolo rodinkárstvo, či to bolo odobratie previerky bezpečnostnej, tak neviem teraz pochopiť, prečo neustále koaliční poslanci nechcú počuť, nechcú počuť tieto argumenty, ktoré si predniesol. Veľmi správne si poznamenal, že toto sú legálne odposluchy, toto nie sú odposluchy, ktoré robila strana SMER – sociálna demokracia. Toto sú odposluchy vašich koaličných už nominantov, vašich služieb a sú to odposluchy, prvé sme počuli okolo, myslím, marca alebo nejak pred letom od Slovenskej informačnej služby, teraz tu počúvame od Generálnej prokuratúry dokonca 105-stranové uznesenie a nikto z koaličných poslancov, ako keby boli hluchí a slepí.
Ďakujem pekne.
14. 12. 2021 22:15:08 - 22:17:02 51. schôdza NR SR - 13.deň - B. popoludní 2 Tlač 591 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Valocký, Jozef (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
119.
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Keď som počul tohoto nešťastného človeka, pána Mičovského, nemôžem naňho reagovať, tak reagujem na pána Karahutu.
Pán Karahuta, v podstate máte pravdu, ale pýtam sa, ako chcete urobiť niečo, keď vedľa vás sedí nejaký pán docent, profesor, pán poslanec, ako sa volá? Šnídl? Šnídl, ktorého, v minulosti sa hovorilo, že ekoteroristi tu pýtajú peniaze a on je jeden zo zakladateľov, ak si dobre pamätám, ten ekoteroristickej organizácie, ktorá tu pôsobí.
A musím ti vyčítať, pán poslanec Karahuta, dajte právo veta. Nehovorte tu o tom, že to nemôže byť, nemôže byť. My tomu veríme, že to nemôže byť, ale majte konečne gule, SME RODINA, a dajte právo veta, aby toto neprešlo. Veď pán Budaj tu sedí, pán Budaj tu sedí, usmieva sa, usmieva sa, lebo vás majú, nechcem to povedať že v paži, ale majú vás na okraj tohoto poslaneckého zboru a pán Budaj sa usmieva, lebo však to bolo ako v ŠtB – niečo bude. A niečo bude, niečo bude takého, že prídeme o lesy a pán Šnídl bude sedieť a bude peniažky počítať a my tu budeme sedieť, usmievať sa a Boris Kollár so SME RODINA bude za to hlasovať.
Ďakujem pekne.
10. 12. 2021 9:12:34 - 9:12:53 51. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 706 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Valocký, Jozef (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne.
Pán poslanec Šefčík, ďakujem za faktickú poznámku a keďže tomu veľmi rozumiete, tak nebudem na vás ani reagovať. Ďakujem pekne.
10. 12. 2021 9:02:11 - 9:11:00 51. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 706 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Valocký, Jozef (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
No ale musím, ja mám pozmeňovák. Vieš? Môžem pán predsedajúci?

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Nech sa páči.

Valocký, Jozef, poslanec NR SR
Vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán predsedajúci, vážený pán minister. Keďže, keďže zhodnotili podrobne, podrobne pán poslanec Raši aj pán poslanec Baška zhodnotili prečo tento zákon nepodporíme, tak ja by som pre už neopakoval tie dôvody. Chcel by som povedať iba tri dôvody alebo dva. Jeden je ten, že tento zákon bol nedostatočne prerokovaný s vyššími územnými celkami a orgánmi samosprávy.
Po druhé, tento zákon v podstate je o nemocniciach a nemocnice budú vlastne po jeho účinnosť budú, bude nadobúdať nemocnica až o nejaký rok alebo dva. Preto mi dovoľte, aby som prečítal pozmeňujúci návrh.
Do toho pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Jozefa Valockého, Vladimíra Baláža, Roberta Fica a Vladimíra Faiča k návrhu uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k vládnemu návrhu zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorou zákonov (tlač 706).
Návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k vládnemu návrhu zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 706) znie:
Národná rada Slovenskej republiky
A. schvaľuje a jedná odloženie rokovania o vládnom návrhu zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 706) podľa § 83 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov
B. vyjadruje znepokojenie
B1. nad návratom k sprofanovanému prístupu k ,,reformám", keď skrytým účelom takzvaných „reforiem" bola predovšetkým redukcia verejných služieb alebo redukcia peňažných zdrojov určených na poskytovanie verejných služieb
B2. nad predložením legislatívneho návrhu nelogicky smerujúceho k znižovaniu kapacít ústavnej zdravotnej starostlivosti v regiónoch alebo znižovaniu ich kategórie, a to práve v čase, keď súčasne prebiehajú opatrenia na zásadnú redukciu plánovaných zákrokov pred avizovaným kolapsom nemocníc, vládny návrh zákona o kategorizácií ústavnej zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov je podľa osobitnej časti jeho dôvodovej správy paradoxne postavený na východisku "Súčasná sieť nemocníc Slovenskej republiky je príliš široká v počte lôžok, ale aj v počte nemocníc"
C. konštatuje
C1. článok 40 Ústavy Slovenskej republiky sa zaručuje článkom 40 Ústavy Slovenskej republiky sa zaručuje nielen právo na ochranu zdravia, ale pod ochranou ústavy je aj zdravotná starostlivosť. Zásahy do organizácie ústavnej zdravotnej starostlivosti predovšetkým formou redukcie poskytovanej zdravotnej starostlivosti v konečnom dôsledku negujú ústavu zaručenú ochranu
C2. občania od ktorých pochádza verejná moc v Slovenskej republike a dlhodobo považujú zdravie, zdravotnú starostlivosť a dostupnosť, jej poskytovanie za prvoradú prioritu, zabezpečenie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti predstavuje kľúčovú výzvu súvisiacu s udržaním a rastom kvality života
C3. ani Národná rada Slovenskej republiky ani vláda Slovenskej republiky doteraz neprerokovali koncept zásadných zmien v organizácií a usporiadanie ústavnej starostlivosti na celom území Slovenskej republiky a rovno bol predložený návrh legislatívneho riešenia
Dôvodová správa k vládnemu návrhu zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti a o zmene, doplnení niektorých zákonov (tlač 706) sa dôsledne nevyporiadala s povinnými náležitosťami stanoveným v § 68 83 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predovšetkým nedostatočným je rozbor nevyhnutý na všestranné posúdenie návrhu zákona
C4. príprava zásadných zmien v organizácii o usporiadaní ústavnej zdravotnej starostlivosti na celom území Slovenskej republiky bola uskutočnená bez verejnej diskusie
C5. všeobecný konflikt a nesúvis medzi alokovaním peňažných zdrojov v pláne podpory, obnovy a odolnosti a podmienenými reformami v zdravotníctve napríklad tlaky na redukciu kapacít ústavnej zdravotnej starostlivosti v regiónoch alebo znižovanie ich kategórie v protiklade s doslova rozšafnou podporou 100 000 000 euro z plánu podpory, obnovy a odolnosti na starostlivosť o duševné zdravie
D. žiada
D1. vládu Slovenskej republiky
a) predložiť na rokovanie schôdze Národnej rady Slovenskej republiky správu o koncepte a zásadných zmien v organizácii a usporiadaní ústavnej zdravotnej starostlivosti na celom území Slovenskej republiky, zabezpečením kvality a dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti, dopadoch znižovania kapacít ústavnej zdravotnej starostlivosti v regiónoch alebo znižovania ich kategórie a predpokladaných druhoch v oblastiach a rozsahu zdravotnej starostlivosti poskytovanej v regionálnych nemocniciach, ako aj spôsobe a rozsahu zazmluvnenia so zdravotnými poisťovňami do 30 dní.
D. predsedu Národnej rady Slovenskej republiky
a) zabezpečiť prerokovanie konceptu zásadných zmien v organizácii o usporiadaní ústavnej zdravotnej starostlivosti na celom území Slovenskej republiky a dopadoch znižovania kapacít ústavnej zdravotnej starostlivosti v regiónoch alebo znižovania ich kategórie na úrovni poslaneckého grémia s predstaviteľmi reprezentatívnych organizácií zdravotníctva a reprezentatívnych združení miestnej a regionálnej územnej samosprávy do 40 dní.
Ďakujem pekne. Predložil som pozmeňujúci a doplňujúci návrh.
Keďže som hovoril s pánom ministrom včera a dnes, len by som ho chcel požiadať, keby by som chcel hovoriť o zdravotných sestrách a chcel by som požiadať ministra, aby vynaložil úsilie, aby zdravotné sestry mohli opäť tak ako pred rokom 2001 vychádzať zo stredných zdravotníckych škôl. A myslím si, že ak by sa nám toto podarilo prelomiť tento úradnícky moloch, ktorý od roku v podstate 2001 úradníci na ministerstve zdravotníctva tvrdia, že zdravotné sestry nemôžu vychádzať zo stredných zdravotníckych škôl, pretože to chce Európska únia, a že musia mať podľa Európskej únie myslím 4 600 hodín praxe.
Zaujímavé na tom je, ja som tiež absolvent strednej zdravotníckej školy, ale zaujímavé na tom je, že tieto sestričky so strednou zdravotníckou školou veľká časť ich robí vo všetkých krajinách Európskej únie. Len u nás to nemôže byť sestrička.
Čiže hovoril som o tom s pánom ministrom, hovoril som o tom aj...
=====
===== že tieto sestričky so strednou zdravotníckou školou, veľká časť ich robí vo všetkých krajinách Európskej únie, len u nás to nemôže byť sestrička. Čiže hovoril som o tom s pánom ministrom, hovoril som o tom aj s pani predsedníčkou výboru opakovane. Toto by som poprosil pána ministra a týmto končím.
Ďakujem pekne.
10. 12. 2021 9:02:11 - 9:11:00 51. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 706 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Valocký, Jozef (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
No ale musím, ja mám pozmeňovák. Vieš? Môžem pán predsedajúci?

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Nech sa páči.

Valocký, Jozef, poslanec NR SR
Vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán predsedajúci, vážený pán minister. Keďže, keďže zhodnotili podrobne, podrobne pán poslanec Raši aj pán poslanec Baška zhodnotili prečo tento zákon nepodporíme, tak ja by som pre už neopakoval tie dôvody. Chcel by som povedať iba tri dôvody alebo dva. Jeden je ten, že tento zákon bol nedostatočne prerokovaný s vyššími územnými celkami a orgánmi samosprávy.
Po druhé, tento zákon v podstate je o nemocniciach a nemocnice budú vlastne po jeho účinnosť budú, bude nadobúdať nemocnica až o nejaký rok alebo dva. Preto mi dovoľte, aby som prečítal pozmeňujúci návrh.
Do toho pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Jozefa Valockého, Vladimíra Baláža, Roberta Fica a Vladimíra Faiča k návrhu uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k vládnemu návrhu zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorou zákonov (tlač 706).
Návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k vládnemu návrhu zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 706) znie:
Národná rada Slovenskej republiky
A. schvaľuje a jedná odloženie rokovania o vládnom návrhu zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlač 706) podľa § 83 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov
B. vyjadruje znepokojenie
B1. nad návratom k sprofanovanému prístupu k ,,reformám", keď skrytým účelom takzvaných „reforiem" bola predovšetkým redukcia verejných služieb alebo redukcia peňažných zdrojov určených na poskytovanie verejných služieb
B2. nad predložením legislatívneho návrhu nelogicky smerujúceho k znižovaniu kapacít ústavnej zdravotnej starostlivosti v regiónoch alebo znižovaniu ich kategórie, a to práve v čase, keď súčasne prebiehajú opatrenia na zásadnú redukciu plánovaných zákrokov pred avizovaným kolapsom nemocníc, vládny návrh zákona o kategorizácií ústavnej zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov je podľa osobitnej časti jeho dôvodovej správy paradoxne postavený na východisku "Súčasná sieť nemocníc Slovenskej republiky je príliš široká v počte lôžok, ale aj v počte nemocníc"
C. konštatuje
C1. článok 40 Ústavy Slovenskej republiky sa zaručuje článkom 40 Ústavy Slovenskej republiky sa zaručuje nielen právo na ochranu zdravia, ale pod ochranou ústavy je aj zdravotná starostlivosť. Zásahy do organizácie ústavnej zdravotnej starostlivosti predovšetkým formou redukcie poskytovanej zdravotnej starostlivosti v konečnom dôsledku negujú ústavu zaručenú ochranu
C2. občania od ktorých pochádza verejná moc v Slovenskej republike a dlhodobo považujú zdravie, zdravotnú starostlivosť a dostupnosť, jej poskytovanie za prvoradú prioritu, zabezpečenie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti predstavuje kľúčovú výzvu súvisiacu s udržaním a rastom kvality života
C3. ani Národná rada Slovenskej republiky ani vláda Slovenskej republiky doteraz neprerokovali koncept zásadných zmien v organizácií a usporiadanie ústavnej starostlivosti na celom území Slovenskej republiky a rovno bol predložený návrh legislatívneho riešenia
Dôvodová správa k vládnemu návrhu zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti a o zmene, doplnení niektorých zákonov (tlač 706) sa dôsledne nevyporiadala s povinnými náležitosťami stanoveným v § 68 83 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predovšetkým nedostatočným je rozbor nevyhnutý na všestranné posúdenie návrhu zákona
C4. príprava zásadných zmien v organizácii o usporiadaní ústavnej zdravotnej starostlivosti na celom území Slovenskej republiky bola uskutočnená bez verejnej diskusie
C5. všeobecný konflikt a nesúvis medzi alokovaním peňažných zdrojov v pláne podpory, obnovy a odolnosti a podmienenými reformami v zdravotníctve napríklad tlaky na redukciu kapacít ústavnej zdravotnej starostlivosti v regiónoch alebo znižovanie ich kategórie v protiklade s doslova rozšafnou podporou 100 000 000 euro z plánu podpory, obnovy a odolnosti na starostlivosť o duševné zdravie
D. žiada
D1. vládu Slovenskej republiky
a) predložiť na rokovanie schôdze Národnej rady Slovenskej republiky správu o koncepte a zásadných zmien v organizácii a usporiadaní ústavnej zdravotnej starostlivosti na celom území Slovenskej republiky, zabezpečením kvality a dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti, dopadoch znižovania kapacít ústavnej zdravotnej starostlivosti v regiónoch alebo znižovania ich kategórie a predpokladaných druhoch v oblastiach a rozsahu zdravotnej starostlivosti poskytovanej v regionálnych nemocniciach, ako aj spôsobe a rozsahu zazmluvnenia so zdravotnými poisťovňami do 30 dní.
D. predsedu Národnej rady Slovenskej republiky
a) zabezpečiť prerokovanie konceptu zásadných zmien v organizácii o usporiadaní ústavnej zdravotnej starostlivosti na celom území Slovenskej republiky a dopadoch znižovania kapacít ústavnej zdravotnej starostlivosti v regiónoch alebo znižovania ich kategórie na úrovni poslaneckého grémia s predstaviteľmi reprezentatívnych organizácií zdravotníctva a reprezentatívnych združení miestnej a regionálnej územnej samosprávy do 40 dní.
Ďakujem pekne. Predložil som pozmeňujúci a doplňujúci návrh.
Keďže som hovoril s pánom ministrom včera a dnes, len by som ho chcel požiadať, keby by som chcel hovoriť o zdravotných sestrách a chcel by som požiadať ministra, aby vynaložil úsilie, aby zdravotné sestry mohli opäť tak ako pred rokom 2001 vychádzať zo stredných zdravotníckych škôl. A myslím si, že ak by sa nám toto podarilo prelomiť tento úradnícky moloch, ktorý od roku v podstate 2001 úradníci na ministerstve zdravotníctva tvrdia, že zdravotné sestry nemôžu vychádzať zo stredných zdravotníckych škôl, pretože to chce Európska únia, a že musia mať podľa Európskej únie myslím 4 600 hodín praxe.
Zaujímavé na tom je, ja som tiež absolvent strednej zdravotníckej školy, ale zaujímavé na tom je, že tieto sestričky so strednou zdravotníckou školou veľká časť ich robí vo všetkých krajinách Európskej únie. Len u nás to nemôže byť sestrička.
Čiže hovoril som o tom s pánom ministrom, hovoril som o tom aj...
=====
===== že tieto sestričky so strednou zdravotníckou školou, veľká časť ich robí vo všetkých krajinách Európskej únie, len u nás to nemôže byť sestrička. Čiže hovoril som o tom s pánom ministrom, hovoril som o tom aj s pani predsedníčkou výboru opakovane. Toto by som poprosil pána ministra a týmto končím.
Ďakujem pekne.