Vyhľadávanie v prepise rozpravy

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
4. 5. 2023 17:09:44 - 17:10:38 90. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1477 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pellegrini, Peter (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
113.
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda. Aby sme si teda mohli toto nové pravidlo hneď aj vyskúšať, dávam procedurálny návrh a poprosím o termínovanie tlačí 1650 a... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Pomalšie, aby som si to zapísal.

Pellegrini, Peter, poslanec NR SR
Máte tam písomne to predložené. 1650 a 1482 na utorok 9. mája 2023 o štrnástej hodine po bodoch č. 38 a 69, ktoré sú v tomto termíne navrhnuté. Ďakujem veľmi pekne. Je to škôlky a úhrada rodičovského príspevku pre deti, ktoré sa do škôlky nedostanú, je to druhé čítanie, ktorý výbor jednomyseľne schválil, a nevieme, prečo je to až niekde na konci schôdze. Rešpektovali sme to až do doby, kedy sa o jedenástej začala schôdza opäť meniť. Tak keď sa to mohlo robiť o jedenástej, využívame aj my toto právo urobiť to teraz o piatej.
2. 5. 2023 14:21:14 - 14:21:46 90. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pellegrini, Peter (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
8.
Pán predsedajúci, prosím vás, dávam procedurálny návrh, aby sme presunuli body, bod číslo 89, tlač 1652 – zníženie DPH na predaj z dvora na nulu a na potraviny so zníženou sadzbou z 10 na 5 percent, a bod číslo 197, tlač 1650 – obmedzenie obchodných prirážok obchodných reťazcov, ako body 17 a 18.
28. 3. 2023 11:46:46 - 11:48:29 88. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1393 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pellegrini, Peter (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
76.
Takisto chcem podporiť pána ministra, ale chcem povedať ešte jednu vec, samozrejme, že Útvar hodnoty za peniaze (ruch v sále a zaznievanie gongu) má nejaké svoje postavenie, ale nemôže byť nadradené rozhodnutiam vlády alebo ľudí, ktorí dostali mandát od, od voliča, a preto aj tú vašu poznámku, že o 18 mesiacov sa nám môže stať, že by nám na ucelenom úseku štvorprúdovej cesty rozhodol ÚHP na nejakom úseku, že máme ísť do lievika, do jedného pruhu, my sme takúto situáciu museli riešiť pri obchvate Prešova, ktorý ide celý v štvorpruhu, kde nám mladí chlapci z ÚHP, samozrejme, napísali, že sa im zdá, že tam bude stačiť, v strede, prichádzame štvorpruhom, odchádzame štvorpruhom a medzi chceli dať polpruh, alebo teda jednu... iba polprofil, tak, samozrejme, sme rozhodli na vláde, ministrovi Érsékovi sme vtedy dali pokyn, že má ísť v štvorpruhu, pretože jednoducho to nedávalo žiadnu logiku, len kvôli tomu, že niekomu tak vyšli čísla.
Čiže v tomto prípade sa budeme musieť do budúcna vysporiadať aj s tým, kedy ÚHP má možno posúdiť nejakú novovznikajúcu investíciu, ale keď sa raz rozhodneme, že z bodu A do bodu B má ísť štvorpruhová cesta, buď R-ka, alebo diaľnica, tak nebude ku jednotlivým častiam stavby sa ešte vyžadovať ich posúdenie, či to má ísť v polprofile, alebo kde, pretože vytvárať tu lieviky a robiť rozhodnutia, ktoré nemajú presah aspoň na 20-30 rokov dopredu, je absolútne nesprávne, a preto si myslím, že budeme musieť postupne obmedzovať aj ďalšie vplyvy kadejakých iných organizácií, ktoré nám tu brzdia výstavbu diaľnic, ktoré len spomaľujú, len proti všetkému bojujú a výsledkom je nedobudovaná dopravná infraštruktúra.
Takže v tomto vás plne podporujem, a ešte ak do konca volebného obdobia prídete s ďalšími návrhmi na zrýchlenie a zlepšenie tohto stavu, u nás v HLAS-e nájdete vždy tomu plnú podporu.
Ďakujem veľmi pekne.
26. 1. 2023 15:31:12 - 15:33:12 78. schôdza NR SR - 18.deň - B. popoludní Tlač 1429 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pellegrini, Peter (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
44.
Ďakujem veľmi pekne všetkým za faktické poznámky.
Samozrejme, tým kolegom, ktorí sa vyjadrili k meritu veci, resp. k obsahu, o čom som hovoril. Chcem poďakovať, samozrejme, aj pánovi kolegovi zo SME RODINA Svrčekovi, pretože povedal to veľmi jasne a je to rozumný postoj a bol vyargumentovaný argumentami, o ktorých som sa snažil hovoriť aj ja.
Žiaľ, tí dvaja páni, ktorí sa tu teda zišli, oni sa našli, oni sú šťastní, že už tu sú dvaja, doteraz sme tu mali jedného, teraz už máme dvoch takých. Na to sa nedá reagovať, pretože mňa, páni, vy dvaja neurazíte, vy dvaja si môžte rozprávať, čo chcete. Viete, na rozdiel od vás, pán Matovič, pán Pročko, ja sa naozaj o stoličku netrasiem. Ja, pán Matovič, nemusím chodiť s ochrankou pomedzi ľudí na Slovensku na rozdiel od vás a viete, čo je najlepšie? Že vo voľbách budú rozhodovať o tom, kto bude sedieť na stoličke či už ministra, premiéra alebo v parlamente nie vy, ani pán Pročko, ani pán Matovič. Budú to rozhodovať ľudia, ktorí tu žijú, ktorí jediní majú právo o tom rozhodnúť. A či sa vám to páči, alebo nie ten výsledok budete musieť rešpektovať a kľudne do mňa strieľajte, kľudne sa snažte ma zničiť. Kľudne. Možno sa vám to podarí, ale garantujem vám, že vás, vás už ľudia do vlády nikdy nezvolia, pretože videli v priamom prenose, čo ste spôsobili.
A, pán poslanec, ten nový pán poslanec Cseh, ja za to nemôžem, na koho kamery natočia svoj objektív, tak možno raz aj na vás natočia, ale ja s tým nemám naozaj nič. Takže obviňovať ma ešte aj z toho, že ma nahrávajú kamery, je fakt... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
26. 1. 2023 14:55:38 - 15:10:31 78. schôdza NR SR - 18.deň - B. popoludní Tlač 1429 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pellegrini, Peter (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
20.
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi, aby som vystúpil a splnil tak sľub strany HLAS - sociálna demokracia, ktorý sme dali okamžite po tom, ako nám torzo padnutej vládnej koalície oznámilo, že plánuje súhlasiť so skrátením volebného obdobia, ale že našli údajný konsenzus na dátume 30. september. Hneď vtedy sme ako strana HLAS avizovali, že s takýmto termínom nikdy súhlasiť nebudeme a že predložíme pozmeňujúci návrh, aby sa predčasné parlamentné voľby mohli konať skôr. A ja tak v rámci tejto rozpravy aj urobím a pozmeňujúci návrh, ktorý navrhne skorší dátum predčasných volieb predložím.
Čakal som, že pri tomto návrhu uznesenia tu budeme svedkami debaty, kde nám kolegovia z odvolanej, padnutej, rozpadnutej vládnej koalície budú argumentovať a odpovedať na naše otázky, prečo majú byť parlamentné voľby 30. septembra, pretože sme sa dodnes, dodnes reálny a normálny argument nedozvedeli. Žiaľ, sledujem od rána tú rozpravu a to, čo tu predviedol Igor Matovič pred obedňajšou prestávkou, asi naozaj nestojí za komentár. Ja jeho vystúpenia nesledujem, pretože z chorých ľudí sa nepatrí si robiť srandu, ale využijem to, čo povedal pán Mazurek, že mu len odkazujem, že bol som predsedom vlády Slovenskej republiky dlhšie, ako bol predsedom vlády Igor Matovič. Po troch mesiacoch od skončenia môjho mandátu sa skončila akákoľvek ochrana zo strany štátu a musím mu povedať, že naďalej veľmi rád a často chodím po celom Slovensku medzi občanmi Slovenskej republiky, kde máme všade, samozrejme, príjemné, srdečné stretnutia. A ja napriek tomu, že som bol dlhšie predseda vlády ako Igor Matovič sa občanov našej vlasti nemusím báť na rozdiel od neho. A to možno stačí ako obyčajné porovnanie a uchopenie toho, čo si ľudia myslia o nás a čo si ľudia myslia o ňom. A viac to jeho vystúpenie ani komentár si nezaslúži.
Dámy a páni, budem sa snažiť byť naozaj faktický a nebudem ani dlhý. Slovensko je parlamentná demokracia, ústava definuje trojdelenie moci a zároveň aj prikazuje všetkým štátnym orgánom a inštitúciám a ľuďom, ktorí vykonávajú riadiacu funkciu, robiť všetko preto, aby ústavné zriadenie fungovalo, aby všetky štátne orgány fungovali tak, ako majú a naplno. A ústava pozná aj mechanizmus, ak dôjde niekde k nejakému problému, tak ako sú napríklad predčasné parlamentné voľby, tak dokonca obmedzuje na dočasnú, do času, kým nemáme ustanovenú novú vládu, ktorá získa v parlamente dôveru, aj obmedzené možnosti vládnutia vlády, pretože predpokladá, že poslanci Národnej rady v tomto prípade, ktorí sľúbili na ústavu, že budú robiť všetko v záujme občanov a v záujme Slovenskej republiky urobia všetko preto, aby túto prechodnú situáciu skrátili na maximum možného času, skrátili ju maximálne, ako je možné a uviedli opäť do vlády alebo ustanovili vládu po predčasných parlamentných voľbách alebo po riadnych, ktorá zabezpečí riadny chod ústavných orgánov v tejto krajine vrátane vlády Slovenskej republiky. A ústava pozná, že deň vyhlásenia volieb musí byť vzdialený minimálne 110 dní od samotného konania, pretože si to vyžaduje, samozrejme, nejaké technické prípravy.
Dámy a páni, v návrhu, ktorý ste predložili, by táto lehota bola dlhá viac ako 240 dní. To je absolútne neprípustné. Je to absolútne niečo, čo sa ešte v histórii Slovenska nikdy neodohralo a je to niečo, čo pravdepodobne sa neodohráva a neodohralo nikdy ani v civilizovanejších demokraciách, ktoré majú podstatne viacej skúseností a dlhšiu históriu, ako má Slovenská republika. A preto som čakal, že zo strany navrhovateľov, predstaviteľov vládnych alebo bývalých vládnych strán dostaneme jasnú odpoveď. A nielen my, ale aj občania Slovenskej republiky, ktorí sa pýtajú, prečo 30. septembra. Rázne a vážne argumenty, ktoré by nás mali presvedčiť, že to tak musí byť. Ale sú ticho. A okrem útokov, urážok, nadávok a vymyslených nejakých svojich báchoriek nám nepovedali jeden jediný normálny dôvod, prečo majú byť voľby 30. septembra.
Som rád, že tu sedí aspoň pani poslankyňa Zemanová, predsedníčka strany SaS, ktorá, či teda klubu, pardon, ktorá by nám mohla odpovedať na otázku, prečo SaS ako strana, ktorá spolu s nami, spolu s HLAS-om predložila návrh na odvolanie vlády, ktorá hlasovala za pád tejto vlády, teraz robí všetko pre to, aby táto vláda vydržala na svojich stoličkách čo najdlhšie. Pýtajú sa to ľudia, každého koho zas..., kto ma zastaví, sa pýta, prosím vás pekne, a čo to v tej SaS-ke, to čo to robia. Ako je možné, že hlasovali za odvolanie vlády, všetci sme sa potešili a teraz robia všetko pre to, aby tie voľby boli čo najneskôr. Bol by som veľmi rád, pani Zemanová, keby ste vy alebo pán Sulík nám tu povedali naozaj úprimne, že prečo vy to tú vládu chcete držať do 30. septembra? Prečo tu chcete držať vládu, ktorá má obmedzené kompetencie a to už dúfam nie je pravda, to čo naznačili niektorí kolegovia, že ešte sa chystáte tej vláde tie kompetencie vrátiť cez zmenu ústavy, že vládna koalícia nakoniec síce bez vyslovenia dôvery si tu bude vládnuť, ako keby to bola vláda s plnou dôverou do 30. septembra. To dúfam nejdete urobiť. Ale keby ste nám vysvetlili, prečo 30. septembra. Aký kompromis?
Dámy a páni, ústava je schválená. My už nepotrebujeme žiadny kompromis. Každý z vás môže zajtra, v utorok o piatej zahlasovať za akýkoľvek dátum. Čím ste viazaní? Čím vás drží Igor Matovič tak pevne v rukách, že nemôžte rozhodnúť, že tohto marazmu Slovensko zbavíte podstatne skôr? A preto sa prihováram vám, poslancom zo SaS, pretože vy ste tí, ktorí rozhodnú o tom, kedy budú tie voľby. My máme v tom jasno v opozícii. My zahlasujeme buď za jeden pozmeňujúci návrh, ktorý podal SMER alebo zahlasujeme za pozmeňujúci návrh, dúfam, ktorý podávam dnes ja. A stačí, aby SaS a vaši poslanci sa slobodne rozhodli, že nechcú držať Igora Matoviča, Eduarda Hegera a celú túto bandu pri moci do 30. septembra. Máte to v rukách vy, v SaS. A preto by bolo fér keby ste naozaj Slovensku vysvetlili, prečo chcete týchto ľudí, ktorí naozaj devastujú krajinu, kde sa ľudia boja budúcnosti, kde nevidia žiadnu nádej, že prečo tento marazmus musí byť ešte predmetom toho, na čo sa budú pozerať až do konca septembra. Naozaj by ma to veľmi zaujímalo a chcem vás z tohto miesta aj vyzvať, aby ste jasne povedali, ako idete hlasovať a prečo hlavne idete hlasovať. Čím ste viazaní? Veď vláda už padla, koalícia už nie je, nič nie je, ste slobodní poslanci. A fakt neviem, prečo SaS ide Igora Matoviča držať pri moci až do 30. septembra.
Vážim si aspoň postoj strany SME RODINA, pretože Boris Kolár povedal veľmi jasne, že jemu je ten termín jedno, aký bude. Tak pevne verím, že SME RODINA zahlasuje za pozmeňujúce návrhy, ktoré budú skracovať tento termín. Ale naozaj ma veľmi zaujíma SaS. Prečo nakoniec Igorovi Matovičovi držia chrbát a prečo ho držia pri moci až do 30. 6.
Dámy a páni, dovoľte mi, aby som predložil pozmeňujúci návrh k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na skrátenie volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky, tlač 1429.
V súlade s ustanovením § 29 zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladám pozmeňujúci návrh k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k návrhu na skrátenie volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky. V predmetom návrhu uznesenia navrhujem nasledovné zmeny:
V návrhu uznesenia o skrátení volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky sa v časti B bod 1 slová "30. septembra 2023" nahrádzajú slovami "24. júna 2023".
Koniec pozmeňujúceho návrhu.
Odôvodnenie je, samozrejme, priložené v pozmeňujúcom návrhu, ktorý je už odovzdaný na organizačné oddelenie, ale chcem povedať, že 24. jún sme avizovali hneď po tom, ako vláda rozhodla, že to bude asi september, a to z toho dôvodu, že jún pripadal takisto v týchto rozhovoroch do úvahy a javí sa ako rozumnejší dátum.
Dámy a páni, ten termín, ktorý bude stanovený na 30. september, ak prejde, to nie je len na tieto voľby, ktoré budú teraz. Ak vlády nasledujúce vydržia celé štyri mesiace, či celé štyri roky, pardon, tak zakaždým budú voľby vo veľmi nevhodnom termíne, niekedy koncom septembra alebo začiatkom októbra, v čase, kedy sa má kreovať štátny rozpočet na ďalší rok, kedy si naozaj vláda musí pripraviť svoj program, kedy vláda musí uchopiť do rúk riadenie štátu a po prípadných zmenách možno nastaviť inak priority a tak ďalej. Nebude šanca na to, aby vláda po nástupe k moci mohla okamžite efektívne začať riadiť štát. A to je jedno, aká tam bude. Pretože asi ťažko budete predpokladať od vlády, ktorá bude cítiť, že končí, že poctivo pripraví dobrý rozpočet na ďalší rok tak, aby mohla vláda, ktorá prísť po nich, mohla komfortne ďalej fungovať. To pravdepodobne takýto naivní asi nie sme. Preto ten stanovený termín 30. september sa netýka len týchto volieb. On definuje vlastne ako keby do budúcna, kedy sa u nás budú konať parlamentné voľby. A ten termín naozaj nepovažujem za vhodný, a preto som aj smutný z toho, že tá debata vôbec nie je takáto vecná, aby sme hovorili naozaj o tom, že ten dátum, veď to sú zmeny ústavy, to je zmena chodu celej krajiny. Viete, naopak, to bola zase len ako tá debata má takú úroveň toho súboja opozično-koaličného, chápem, veď tá kritika musí zaznieť, má zaznieť v nejakých rámcoch, ale o tomto termíne by sme naozaj mali rozmýšľať ako ľudia, ktorí majú zodpovednosť, ako bude tento štát ďalej fungovať a ako budú podľa týchto vecí, ktoré zadefinujeme my dnes, možno fungovať ďalšie a ďalšie generácie.
Samozrejme, môže niekto namietať, pán kolega, mi tu šepká, však môže budúca vláda zmeniť, si skrátiť volebné obdobie a dať termíny tak. Ale na čo by to bolo dobré, aby si vláda len kvôli tomu, aby vyladila dátum, termín volieb na nejaký rozumnejší čas z praktického hľadiska, aby si musela skrátiť svoje vlastné volebné obdobie, keď to môžme spraviť dnes. Preto sa naozaj prihováram, aby sme v kľudnej debate do utorka do sedemnástej predsa len zvážili, či nemôžu byť voľby naozaj 24. júna. A teraz nie kvôli mne. Ako tvrdí niekto, že sa trasieme, aby sme boli. Pozrite, HLAS vznikol, HLAS je pripravený sa zúčastniť volieb, kedy budú, vtedy budú. Ale je to podľa mňa zodpovedné pre Slovenskú republiku. Je to, je to rozumnejší dátum. Je to ústavné a demokratické riešenie tejto politickej krízy, ktorá nastala a ktorá nastáva bežne v civilizovaných demokratických krajinách.
Veď to zas taká tragédia nie je, keď padne vláda. Vlády padajú a prichádzajú nové. To nie je žiadna dráma, ktorá, ktorá, že by z toho bolo treba robiť vedu. Ale mali by sme sa naučiť vždy takúto krízu prejsť ústavne, demokraticky a tak, ako sa to v civilizovanej krajine patrí. Ak chceme naozaj nielen hovoriť, ale robiť veci tak, aby Slovensko patrilo k civilizovaných demokratickým krajinám na úrovni 21. storočia. Ak nebudeme schopní takýchto diskusií, ak budeme sa stále len tu osočovať a nadávať si a nebudeme rozumne argumentovať, prečo áno, prečo nie, tak to tak potom bude vyzerať. A potom aj tá úroveň debaty začína v parlamente, potom sa nám presúva do vyšších územných celkov, potom sa nám presúva do mestských parlamentov a nakoniec tá úroveň politiky spôsobí to, že sa do budúcna už nikto, nikto slušný, nikto odborne dobre pripravený a ochotný pomáhať krajine do verejného života nebude chcieť prísť a sa dostať, pretože si nikto nechce vyskúšať to, čo si musíme mnohí my vyskúšať a vypočuť od svojich kolegov, hoci sme im nikdy nič zlé neurobili.
Dámy a páni, ešte raz vás vyzývam, aby ste prehodnotili svoj postoj a aby ste do utorka do sedemnástej hodiny zvážili, či nezmeníte svoj postoj k dohode 30. september a pre čisté vyriešenie tejto politickej krízy a pre aj praktickejšie riešenie tejto situácie nebudete súhlasiť s pozmeňujúcim návrhom, ktorý som predložil. Ešte raz, dodržal som sľub, ktorý sme ako strana HLAS dali, že navrhneme a dáme možnosť poslancom Národnej rady hlasovať aj za skorší termín, a preto som predložil pozmeňujúci návrh, ktorý tieto voľby posúva na možný 24. jún tohto roka.
Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.
24. 1. 2023 15:29:32 - 15:31:32 78. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pellegrini, Peter (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
105.
Ďakujem veľmi pekne všetkým kolegom, ktorí komentovali moje vystúpenie. Niektoré, samozrejme, za komentár ani nestoja, lebo sa nedá na ne, na ne reagovať.
Veľmi ma mrzí, že sa ozvali traja či štyria predstavitelia vládnej koalície, vládni poslanci, na ktorých som adresoval veľmi konkrétnu otázku a pýtal som sa, prečo voľby musia byť až 30. septembra, pretože sme doteraz nepočuli ani len jeden normálny argument. Veľmi ma mrzí, že namiesto toho, aby nás presvedčili a odpovedali nám, prečo 30. 9., aby to povedali aj ľuďom, ktorí sledujú toto, toto rokovanie, neodpovedali vôbec nič.
Pán poslanec Šefčík, už vás poznám a chcem vám len pripomenúť, že som viedol kandidátnu, kandidátku strany a dostal som druhý najväčší počet preferenčných hlasov z celého tohto parlamentu. Neviem, koľko ste dostali vy, ak teda máte ešte pochybnosť, či mám mandát, alebo nemám tento mandát.
A, pán poslanec Šefčík, vlastne ste (ruch v sále a zaznievanie gongu), vlastne zabudli povedať, že váš pán predseda sa sem dostal na pleciach SaS, a spolu s pánom Kuriakom sa vás pýtam, kde idete skončiť teraz vy, či zostanete so svojím pánom predsedom, po ktorého pleciach ste sa sem dostali, alebo odchádzate s Eduardom Hegerom a s Jaroslavom Naďom, už ja neviem, či do novej strany, alebo do Modrej koalície, alebo do Jablka, alebo do hrušky. (Smiech v sále.) To sú... už, samozrejme, si budete musieť zodpovedať vy. Mňa len mrzí, že ste nám doteraz neboli, nikto z vládnej koalície, schopní odpovedať na otázku, prečo 30. 9.
A garantujem vám, pán Kučera, že sa nepýtam kvôli sebe. HLAS sa zúčastní volieb vtedy, kedy budú. Ja sa to pýtam za 75 % občanov tejto krajiny, ktorí si želajú predčasné voľby.
24. 1. 2023 14:54:38 - 15:04:41 78. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pellegrini, Peter (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
76.
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte aj mne, aby som vyjadril stanovisko poslancov strany HLAS - sociálna demokracia k bodu, ktorý tu prerokovávame, a k tomu, čo sa tu deje nielen dnes (ruch v sále a zaznievanie gongu), ale sa tu deje už posledné týždne a mesiace.
Je úplne bežné a vo vyspelých demokraciách a v civilizovanom svete sa deje pravidelne v niektorých krajinách, že vládna koalícia, ktorá vzišla z demokratických parlamentných volieb, nedokáže krajinu riadiť tak, ako si predstavovala, resp. stratí svoju väčšinu. A v takýchto civilizovaných a demokratických krajinách je úplne normálne, že sa potom pokojnou cestou, tak ako hovoria ich ústavy, ich zákony, hľadá spôsob, ako tento marazmus čo najskôr ukončiť a umožniť vzniku buď novej vládnej koalície na pôde parlamentu, alebo okamžite rýchlo, ak sa tak nedá, vyhlásiť predčasné parlamentné voľby. Takto funguje štandardný, vyspelý demokratický svet už desaťročia a my všetci, a hlavne vy všetci z vládnej koalície máte plné ústa o tom, že Slovensko má patriť k vyspelým demokratických krajinám sveta, a preto by bolo fajn, keby ste Slovensko do tej vyspelej demokratickej rodiny aj viedli svojimi činmi a svojím konaním.
Dámy a páni, musím to povedať možno trochu tak odľahčene, ale povedal som to už prvýkrát, že táto vládna koalícia na Slovensku nevedela ani len dôstojne a so cťou padnúť, a, žiaľ, táto vládna koalícia ani dnes nedokáže dôstojne a so cťou odísť z politického života a dať možnosť občanom našej vlastnej krajiny, nášmu Slovensku zvoliť si nové vedenie krajiny, ktoré nás vyvedie z tohto marazmu. Namiesto toho, aby ste dôstojne a slušne, tak ako je to vo vyspelých demokratických krajinách, v spolupráci s ostatnými politickými stranami v parlamente našli ústavné riešenie, pokojné riešenie a vyviedli krajinu z tohto prúseru, skôr pripomínate, žiaľ, prepáčte, že to musím povedať, vládna koalícia alebo torzo padnutej vládnej koalície pripomína skôr oslíka so zlomenou nohou, ktorý sa ledva-ledva potáca, nedokáže už potiahnuť ani len nejakú malú káričku alebo vozík za sebou, ale ešte stále má dosť sily, aby uhryzol hocikoho, kto mu buď chce pomôcť, alebo, alebo ide okolo neho.
Žiaľbohu, toto je obraz Slovenska pod vaším vedením. Toto po tridsiatich rokoch existencie samotnej Slovenskej republiky, samostatnej Slovenskej republiky sme sa dočkali. Toto je demokratické? Takto sa správa vyspelá demokracia, že sa tu vláda, ktorá vlastným pričinením príde o svoju podporu, sa tu chce zabetónovať až pomaly do konca volebného obdobia? Je to naozaj smiešne, je to nedôstojné a je to naozaj niečo, čo nechápeme nielen my politici, ktorí už niečo sme prežili, ale nechápu to ani občania Slovenskej republiky.
Druhý vážny moment, prvý je ten, že dokážete demokraticky, slušne a dôstojne ukončiť toto trápenie, tak ako sa to robí v civilizovanom svete, a druhý je moment ten, že v priamom prenose ukazujete, ako sa bojíte vlastných občanov, ako sa bojíte vlastného národa, ako sa bojíte ľudí, ktorí majú volebné právo tu v Slovenskej republike, pretože sú to vaši najvyšší predstavitelia, ktorí všade kričia, že nedopustia návrat niekoho, onoho alebo tamtoho. Keď sa dnes nálepkujete, že ste demokrati, tak vašou prvou úlohou a prvou povinnosťou je rešpektovať demokratické voľby na Slovensku. To je vaša prvá úloha, a preto strašiť návratom niekoho len preto, že vám to nevyhovuje, je nie vôbec demokratické, ale, naopak, je totalitárske, pretože každý, kto vzíde z riadnych alebo predčasných parlamentných volieb, je demokraticky zvolenec... zvolený poslanec Národnej rady, tak ako sme tu všetci stopäťdesiati poslanci demokraticky zvolení poslanci Národnej rady. A vy nemáte o nič silnejší mandát, ako ho máme my tu. Sme rovnakí poslanci, dokonca aj pán predsedajúci je rovnaký poslanec, akurát má funkciu podpredsedu a pán predseda parlamentu je prvý medzi rovnými. Nič viac, nič menej. A preto deliť sa na demokratických a nedemokratických, keď to vychádza z vašich úst, je absolútne scestné, pretože všetko, čo zatiaľ robíte, je prejav nedemokratickosti, a nie demokracie, o ktorej tak vznešene hovoríte.
Keby ste sa ľudí nebáli, keby ste si boli takí sebavedomí, akí ste úžasní a akú veľkú podporu v spoločnosti máte, tak vyhlásite parlamentné voľby čo v najkratšom možnom termíne, nie v septembri. A ja som dodnes a dúfam, už som rád, že prišiel aj môj veľký fanúšik pán Pročko, hoc tu celý deň nebol, teraz už kvôli mne dobehol, keby mohol napríklad on za stranu OĽANO povedať, prečo musia byť voľby 30. 9., ja som dodnes nepočul jeden argument, prečo to má byť 30. 9. a prečo to nemôže byť v júni. Neviem, nepočul som to. Či chcú ísť ešte páni poslanci z vládnej koalície na letnú dovolenku a brať ešte poslanecký plat, aby si ju mohli dovoliť luxusnejšiu? Alebo je to kvôli tomu, aby ešte politické strany dostali pár miliónov zo štátnej kasy navyše? Alebo je to to, o čom hovoril Richard Sulík, že ešte aby sme stihli do septembra niekoho pozatvárať a možno časť opozície ešte viac vylikvidovať? Alebo je to kvôli tomu, aby váš Edko stihol ešte vyrobiť tu nejakú stranu, alebo sa mu pomaličky a ťažko rozmýšľa, kde vlastne ide skončiť a či ide niekde, alebo ide niečo zakladať. Tak to povedzte aspoň na rovinu a povedzte pravdu, lebo ešte nikto z vás nepovedal normálny termín. 30. 9.
A ako už tu bolo dnes spomenuté, pani Kolíková povedala, že to je kompromis, to je umenie možného. My tu všetci z opozície sme boli pripravení zahlasovať za čo najskorší pozmeňujúci návrh, alebo, alebo, alebo skrátenie volebného obdobia na jún. Ak by sa k tomu pridalo aj SaS a Boris Kollár, je to dávno vybavené a nepotrebujeme tu ani túto dlhú schôdzu s týmto rozsiahlym pozmeňujúcim návrhom.
Žiaľ, nechápem tomu, prečo torzo vládnej koalície, ktoré je už rozpadnuté a ktoré si samo spôsobilo tento pád, sa tu naďalej správa ako homogénna masa bývalej vládnej koalície a snaží sa deväťdesiatkou ovplyvňovať dianie v tejto krajine.
A ešte aj z tej ústavy, ak si pamätáte, hneď na začiatku volebného obdobia ste z ústavy spravili trhací kalendár. Ústava, zákon, ku ktorému máme pristupovať so cťou, po dlhosiahlych diskusiách naprieč politickým spektrom, preto je tam tá deväťdesiatka, ste tu menili ústavu pozmeňujúcimi návrhmi, ktoré mali desaťkrát viacej strán ako samotná novela, ktorú sem predložila vláda alebo, alebo poslanci. Nehorázne! Už vtedy ste ukázali, v akej neúcte máte Ústavu Slovenskej republiky, a dnes namiesto toho, aby sme ju menili spoločne, spoločne v takejto zložitej situácii, v akej sa Slovensko nachádza, a tak spoločne, ako by to v civilizovanej, demokratickej krajine malo byť, ešte aj naposledy chcete to svoje torzo a tú svoju deväťdesiatku zneužiť na to, aby ste zabetónovali svoje veci a zobrali ľuďom aj to posledné, čo majú. Nehovoriac už o tom, že OĽANO, ktoré tvrdilo, že má byť osem volebných obvodov, a má to vo svojom volebnom programe, chce ešte aj túto možnosť do ústavy zablokovať, aby to tam, nedajbože, nemohlo, nebolo... nemohlo sa zmeniť.
Veď uvidíme, jak sa do budúcna bude chcieť zmeniť volebný systém, lebo ľudia chcú mať istotu, že v každom okrese budú mať zástupcu v Národnej rade, tak sa možno nájde v civilizovanom budúcom parlamente zhoda naprieč politickým spektrom a ešte aj táto brzda sa bude dať kedykoľvek odbrzdiť.
Ak sa vám podarí presadiť tento pozmeňujúci návrh aj napriek nášmu odporu, čo sa týka referenda, vám garantujem, že pokiaľ tu budeme mať väčšinu, budeme sa snažiť od prvého dňa robiť všetko pre to, aby sme vrátili moc ľudí naspäť do ústavy, aby platilo, že keď nám ľudia moc dávajú, aby nám ju mohli aj kedykoľvek odobrať. Takýto pozmeňujúci návrh, ktorý ste dali, nemôže strana HLAS podporiť a nebude zaň hlasovať v žiadnom prípade. Je absolútne zbytočný a iba zbytočne komplikuje celú situáciu.
Až priam ma to nabáda na otázku, či vy v skutočnosti tú zmenu ústavy aj vôbec chcete, či vy tieto pozmeňujúce návrhy ste nepredložili naschvál tak, aby nakoniec nenašla ústava 90 hlasov, aby nakoniec nebolo možné skrátiť volebné obdobie a nakoniec tu ani žiadne predčasné voľby na Slovensku neboli.
Prepáčte, ale čím viac vás sledujem, čím viac to počúvam, mám podozrenie, že robíte všetko pre to, aby to tak nebolo, aby ste si svoj čas na stoličkách poslancov predĺžili a možno vám aj niektorým záleží na tom, aby sme tu mali úradnícku vládu, pretože budete mať pocit, že počas nej sa budete môcť očistiť, a dúfajú, že ľudia zabudnú na to všetko, čo ste tu ako vládni predstavitelia stvárali. Neverím vám ani nos medzi očami. A uverím, až keď to bude čierne na bielom vyhlásené v Zbierke zákonov a podpísané pani prezidentkou, ale dovtedy mám pocit, že robíte všetko pre to, aby aj tento pokus o skrátenie volebného obdobia a zmenu ústavy stroskotal.
Ešte raz opakujem, na základe toho, čo som povedal, že to, ako sa správate, je totálne nedemokratické, idete proti vlastným ľuďom, proti vlastnému národu, proti záujmom Slovenskej republiky, naťahujete si tento čas len kvôli tomu, aby ste si na týchto stoličkách, na ktorých už možno nikdy nebudete sedieť, posedeli čo najdlhšie za veľmi tučný a dobrý plat.
Na základe tohto HLAS spolu so všetkými poslancami, ktorí tu na rokovaní sú a budú, nepodporí a nezahlasuje za tento pozmeňujúci návrh, a ak prejde, tak nezahlasujeme ani na... za zmenu ústavy, lebo nebudeme sa podieľať na tom, ako tu títo nedemokrati oberajú o moc vlastný národ.
Ďakujem pekne.
9. 12. 2022 12:55:09 - 12:55:09 79. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 1334 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pellegrini, Peter (-) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
150.
Ďakujem pekne. Na úvod, pán poslanec Šefčík, ja vás nepoznám, ja neviem, odkiaľ ste ani čo ste doteraz v živote robili, a preto mi slušnosť káže, že sa nebudem ani snažiť vás nejakým spôsobom hodnotiť, lebo nemám na to právo, lebo vôbec vás nepoznám. Neviem, či poznáte vy mňa, ale ja sa nevyjadrujem o ľuďoch, keď o nich naozaj niečo neviem.
Pani poslankyňa Vorobelová, viete, my pani prezidentku kritizujeme pravidelne. To, že jej nenadávame, ešte neznamená, že s ňou nejakým spôsobom sympatizujeme, a prosím, prestaňte čítať možno len weby a hoaxy, ktoré niekto šíri. Ja som ešte živého péeskára ani v živote nestretol, takže ťažko môžete hovoriť o nejakej koalícii HLAS, PS a SaS. To si neviem ani, ani reálne predstaviť.
Pán poslanec Šipoš, ja chcem povedať len to, že som vo svojom vyjadrení, a skúste si ho celé pozrieť, ani raz nebol osobný, nedotkol som sa ani jedného poslanca, ani jedného člena vlády. Hovoril som o všeobecnej atmosfére v tejto krajine, o tom, ako ja vidím to, aká tu vládne atmosféra, a že by sa to malo zmeniť. A naozaj som si zachoval úroveň toho prejavu a nešiel som ani k jednému poslancovi, ani k jednému členovi vlády sa osobne o ňom vyjadrovať, lebo myslím si, že tak sa má viesť kultúrna debata. A na záver chcem povedať, ja som tiež ako predseda vlády čelil odvolávaniu v tomto pléne. Je to normálne právo opozície a musí ho človek rešpektovať.
Chcem poďakovať, že prišiel aspoň pán minister teraz Naď a za ním ešte pán minister školstva, lebo aj keď som ja vystupoval, aj moji predrečníci, nebol tu nik z vlády. A ja chcem povedať, že ja, keďže som si bol vedomý a vždy som si vedomý, že predseda vlády zodpovedá parlamentu, tak som si aj vtedy svoj program upravil tak, že som tu dva dni poctivo sedel, a hoc sa mi nie dobre počúvali všetky tie vystúpenia Igora Matoviča a spol., tam som sedel a poctivo som si to celé dva dni odpočul, vypočul a na záver som aj záverečným slovom reagoval.
Je škoda, že tu pán premiér, teda keď je taký hrdina, nesedí a že si to nevypočuje, tak ako som si to vypočul ja.
9. 12. 2022 12:10:09 - 12:10:09 79. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 1334 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pellegrini, Peter (-) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
124.
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte aj mne, aby som sa v mene strany HLAS - sociálna demokracia, ktorá sa podpísala pod návrh na vyslovenie nedôvery vláde Eduarda Hegera, aby som sa aj ja v mene našich poslancov a našej strany vyjadril k tomuto návrhu.
Na úvod mi dovoľte skonštatovať, že debata prebieha presne tak, ako sa dalo očakávať (ruch v sále a zaznievanie gongu), je veľmi atmosféra v sále napätá, vyjadrenia sú častokrát a vystúpenia veľmi vášnivé, mnohí kolegovia a hlavne z vládnych lavíc si neodpustili opäť urážky, invektívy, klamstvá a podobne, ale na to sme už boli zvyknutí, akurát si neuvedomujú, že aj takýmto svojím prístupom, ktorý nie je hodný poslancov Národnej rady a nie je hodný tohto pléna, spôsobujú to, že ľudia začínajú byť čoraz viac z tohto všetkého znechutení a začínajú čoraz menej dôverovať štátu a jeho inštitúciám, keď vidia, aké osoby ho dnes vo vláde a aké osoby ako sa právajú, ktoré ho zastupujú aj tu v Národnej rade Slovenskej republiky, pretože mnohí, mnohí podliezajú už aj tú poslednú latku, hranicu akej-takej ľudskej dôstojnosti. Ale to nech si spytujú svedomie tí poslanci, ktorí takýmto spôsobom v pléne vystupujú, a patrí to k ich mentálnej výbave.
Chcem povedať, že tá rozprava ide už odvčera a bude pravdepodobne trvať ešte aj v pondelok, a ja preto nebudem sa venovať nejakým úplne konkrétnym výtkam alebo konkrétnym argumentom, ktoré zaznievajú tu, alebo konkrétnym čiastkovým výhradám, pretože tých už bolo povedané veľa a ešte aj ich bude veľa povedané, ale, naopak, chcel by som naspäť upriamiť pozornosť nielen vás, kolegyne a kolegovia, ale hlavne tých, ktorí nás pozerajú, že tá diskusia má za následok jednu dôležitú vec a koncentruje sa do jednej jedinej otázky, ktorá tu nakoniec v utorok bude na stole a na ktorú odpoveď ale veľmi, veľmi pozorne čakajú obyvatelia a občania Slovenskej republiky, pretože všetci veľmi pozorne sledujú, čo sa dnes v parlamente deje, a všetci počítajú s tým, že v utorok o 11.00 hod. sa možno konečne niečo udeje. A verte, že občania to sledujú veľmi, veľmi pozorne.
A tá otázka a naša odpoveď na ňu dá úplne zrozumiteľnú odpoveď ľuďom tejto krajiny, čo si myslíme o stave Slovenskej republiky a na ktorej strane stojíme. A tá otázka, ktorá pred nami v utorok bude stáť, bude veľmi jednoduchá. A je to buď vláda Eduarda Hegera a Igora Matoviča je pre Slovenskú republiku príťažou, alebo je vláda Igora Matoviča a Eduarda Hegera pre Slovensko prínosom. Nič viac, nič menej. Dokonca treba odpovedať, že tým hlasovaním dáme veľmi jasne najavo, čo si myslíme. A budú aj poslanci, ktorí sa možno až tak jasne nevyjadria, pretože mnohí možno dostanú záhadne chorobu alebo sa zdržia hlasovania, alebo neprídu, alebo neviem čo všetko, ale to je opäť právo poslanca Národnej rady a to sa budú musieť títo ľudia zodpovedať občanom tejto krajiny a slovenským médiám a vysvetľovať svoj postoj.
A tá odpoveď na túto otázku je: len biela – alebo čierna. Nič medzi tým v utorok neexistuje. A neobstoja ani také tie klasické štandardné výhovorky, ktoré tu častokrát poslanci naprieč politickým spektrom majú, nepodporím, lebo návrh podpísal ten a ten, neviem, či podporím, lebo tam je napísané v tom návrhu to a to, neviem, či podporím, alebo čo spravím, pretože to zaznelo a ten povedal to v rozprave alebo to v rozprave.
Dámy a páni, v utorok toto všetko ide bokom. Je jedno, kto je podpísaný pod návrh na vyslovenie nedôvery vláde, je jedno, čo je napísané v tomto návrhu, pretože len vďaka tomuto návrhu, nech už je akýkoľvek a nech je v ňom napísané hocičo, len vďaka tomuto návrhu a 30 poslancom tu dnes môžme rokovať a len vďaka tomu návrhu konečne v utorok o jednej... o 11.00 hod. budeme môcť vyjadriť vôľu, či táto vláda má skončiť, alebo nie. A je úplne jedno, čo zaznie tieto tri dni v tejto rozprave a či sa niekto urazí, neurazí, či niekto niekoho nejakým spôsobom douráža, dovykrikuje, donadáva mu, o 11.00 hod. v utorok budeme hlasovať, či sme za zachovanie vlády Eduarda Hegera a Igora Matoviča, alebo sme za pád tejto neschopnej, amatérskej a babráckej vlády. Neexistuje žiadna tretia cesta medzi tým. Neexistuje niečo mimo, že možno aj, možno nie. Existuje buď áno, alebo nie.
My osobne v HLAS-e máme na túto otázku jasnú odpoveď. Vláda Eduarda Hegera a Igora Matoviča a Borisa Kollára v tomto prípade škodí Slovenskej republike, a preto 11 poslancov strany HLAS - sociálna demokracia bude hlasovať za vyslovenie nedôvery vláde Eduarda Hegera a dúfam, že tým pádom po úspešnom hlasovaní padne celá jeho vláda.
Takto sa rieši ústavným spôsobom kríza v akomkoľvek parlamente naprieč celým demokratickým svetom. Ak niekde vláda stratí väčšinu, ak niekde vláda nie je schopná postarať sa o svoju krajinu, nie je schopná postarať sa v ťažkých časoch o svojich obyvateľov a, naopak, svojimi rozhodnutiami, chaosom a nekompetenciou škodí tejto krajine, tak v akejkoľvek krajine sa pristupuje k ústavným postupom, a to jest buď vyjadrením nesúhlasu, alebo nedôvery vláde, alebo skončením takéhoto marazmu skrátením volebného obdobia a následným vypísaním predčasných volieb. To je demokratické.
Mnohí vládni predstavitelia aj poslanci vládnej koalície sa tu postavili a hrali sa na najväčších demokratov na Slovensku. Nech sa páči, demokratické je to urobiť tu v parlamente, hlasovaním a rozhodnutím. Nikto proti takémuto postupu nemôže namietať a nikto nemôže povedať, že takýto postup je nedemokratický. Naopak, odopieranie takéhoto postupu, odopieranie práva občanom Slovenskej republiky rozhodnúť, či v demokratických voľbách, hoc aj predčasných, koho si želajú na čele vlády, to je nedemokratické, ak sa postavíme chrbtom ľuďom, ktorí jediní nám moc dali a musia mať právo nám aj moc odobrať, pokiaľ neplníme svoju úlohu tak, ako sme sa zaviazali v... slovovým sľubom pri, pri pod... schvaľovaní svojho sľubu, alebo čo sme tu urobili, prísahu na ústavu, kde sme povedali, že budeme konať v záujme Slovenskej republiky a v záujme občanov tejto krajiny. A dnes je väčšina občanov Slovenskej republiky na strane odpovede - sme za pád vlády Eduarda Hegera a Igora Matoviča, a preto my poslanci Národnej rady, musíme vyhovieť žiadosti slovenského ľudu a jednoducho hlasovať tak, ako si to väčšina občanov tejto krajiny želá, či sa to vláde, alebo vládnym poslancom páči, alebo nie. Máme na to absolútne morálne právo.
Rád by som bol počul z úst ministrov, z úst vládnych poslancov pri obhajobe alebo bránení sa tomuto návrhu, keby rozprávali naozaj o sebe, o svojich troch rokoch, keby tu rozprávali o svojich úspechoch, keby argumentovali nejakým spôsobom vecne. Nie, tri štvrtiny, ak nie, ak nie väčšina, alebo všetci sa vracali len do minulosti. Strašili tu, čo sa môže stať.
Dámy a páni, čo vy strašíte výsledkom demokratických volieb? Ak sa na Slovensku niečo môže stať, ak sa na Slovensku môžu zmeniť mocenské pomery, tak to bude len demokratickým spôsobom a bude to len v demokratických parlamentných voľbách. Žiadnym iným spôsobom to nemôže ísť. A ak ste takí veľkí demokrati, ako tu o sebe tvrdíte, vašou povinnosťou je ticho šúchať nohami, tak ako nám to zvyknete vykrikovať, a rešpektovať výsledok predčasných volieb, alebo aj riadnych parlamentných volieb, nech by sa vám ten výsledok páčil, alebo nepáčil. O tom, kto bude viesť túto krajinu, nerozhoduje ani Matovič, ani Heger, ani Kollár, ani Pellegrini, ani Fico. O tom, kto bude riadiť túto krajinu po nasledujúcich voľbách – a si želám, aby boli predčasné –, rozhodujú občania tejto krajiny a je to ich jediná právomoc a my sme povinní ju rešpektovať, a nie tu vykrikovať, že ak náhodou sa vráti k moci nejaká iná strana, že to je nedemokratické alebo neviem čo. To je demokratické, lebo tak si to budú želať občania tejto krajiny.
Dámy a páni, celý svet sa naozaj ocitol v kríze. Aj iné krajiny mali pandémiu, aj iné krajiny dnes čelia vysokej inflácii, aj iné krajiny sú postihnuté sankciami a celou tou situáciou medzi rusko-ukrajinským konfliktom. Áno, všetky krajiny trpia, ale Slovensko trpí ešte viacej, pretože na rozdiel iných krajín, ktorí... kde vlády už makajú od začiatku, už počas pandémie, už počas začiatku inflačnej krízy a predstavili svojim občanom už ixté malíčky pomoci, tak Slovensko má jeden závažný problém navyše - že má jednu amatérsku, nekompetentnú babrácku vládu, ktorá tu zavádza viac chaosu ako, ako riešení a ktorá ešte aj svoje krízy, ktoré... ktorými musí prejsť, svojou neschopnosťou znásobuje a robí ich ešte bolestivejšími pre slovenskú ekonomiku a občanov Slovenskej republiky. A to nie je len môj výmysel alebo moja reč opozičného politika, dámy a páni, vďaka tomu, že v pandémii slovenská pomoc bola jedna z najpomalších, najkomplikovanejších a najmenej, najmenej veľkorysých, sme dopadli tak, ako sme dopadli, a mnohé podniky túto situáciu neprežili alebo len s odretými ušami nejakým spôsobom sa cez to dostali.
Vďaka tomu, že dodnes nemáme prijaté zásadné protiinflačné balíky, ale dali sme ľuďom tento rok len almužnu v podobe pár eur pre... pre deti, pár eur, po sto eur nejakým vybraným seniorom alebo ľuďom v hmotnej núdzi, čo je možno pár stotisíc ľudí. Sto eur, to nie je ani desať eur za mesiac toho celého ročného zdražovania, ktoré tu je. Slovensko pod vedením Eduarda Hegera a Igora Matoviča chudobnie. Po dlhých rokoch rastu reálnych miezd, kedy ľuďom viac zostalo v peňaženke každý rok ako rok predchádzajúci, počas tejto vlády Slováci a Slovenky začali chudobnieť a majú v peňaženkách každý rok menej, ako mali rok predtým, a môžu si kúpiť menej, ako si mohli kúpiť rok predtým. A to aj vďaka tomu, že vláda nedokázala svojou pomocou pomôcť týmto ľuďom tak, aby zabránila ich chudobneniu. A to nie opäť len nejaký môj výmysel, to sú štatisticky, ktoré hovoria renomované agentúry aj náš štatistický úrad. Slováci sa prepadajú do chudoby, nehovoriac už o tom, koľko desiatok tisíc ľudí sa dostalo do pásma chudoby a dnes sú ohrození, aby vôbec prežili z mesiaca na mesiac.
Slovensko pod vedením Igora Matoviča a Eduarda Hegera prestalo dobiehať vyspelé ekonomiky Európskej únie a proces približovania sa pod touto vládou zastavil. Po rokoch približovania sa vyššej životnej úrovni sa zastavil tento proces, ba dokonca sme sa začali znovu vzďaľovať a Slovensko predbehli už aj krajiny pomaly ako Rumunsko a Bulharsko, hoc sme sa pýšili, že sme boli vždy ďaleko, ďaleko pred nimi. Toto je realita týchto dní a takto dnes vyzerá skutočná situácia so Slovenskou republikou. To je tá vizitka tejto vlády, ktorá tu síce tára o reformách, ktoré má skôr na papieri, o tom, čo všetko urobila a že je to vláda, ktorá urobila najviac v histórii oproti všetkým vládam v minulosti. Áno, jediné, a už to tu zaznelo, čo táto vláda dokázala, zdvojnásobiť náš dlh, zadlžiť nás tak, že bohvieako to budeme splácať, ale ľuďom nedala nič, pretože ľudia zatiaľ vo svojich peňaženkách nič nenašli, ale žijú z prísľubov obrovskej pomoci a miliardových pomocí pre rok 2023.
Dámy a páni, inflácia nás kvári celý rok 2022. Seniori okrem almužny, ktorú dostanú teraz v podobne nejakého polovičného vianočného dôchodku, nedostali nič. Rodiny s deťmi nedostali tento rok nič. Až, iba tak 75 eur navyše k rodinnému prídavku jednorazovo. To je všetko, ľudia si musia vyberať, či si kúpia lieky, alebo mäso. Ľudia nevedia, aké budú konečné ceny, ja sa teším, že vláda im garantuje, že ceny neporastú budúci rok, ale uvidím a uverím, až keď to bude čierne na bielom. A aj ten nárast 15 %, chvalabohu, že bude, dúfame, len taký. Pre mnohých bude už likvidačný, pretože už dnes sú na hrane so svojimi rozpočtami a nemajú kde šetriť.
Preto sa pýtam, na čo nám je takáto vláda? Na čo nám je vláda, ktorá práve svojou politickou neschopnosťou prehlbuje problémy tejto krajiny a jednoducho ešte zhoršuje tú situáciu, ktorá sama osebe, aj keby vláda nerobila nič, je zlá. Ale vďaka tomu, čo robí táto vláda, je táto situácia ešte horšia. Odpoveď je jednoduchá. Načo nám je takáto vláda? Na nič! Na nič! A zachovám si úctu v tomto parlamente, ale keby ste sa opýtali bežného človeka na ulici, na čo nám je takáto vláda, tak írečitejšie odpovie, že na... a dopovie tam niečo iné.
Dámy a páni, opakujem ešte raz, v utorok budeme hlasovať o jednoduchej veci, či sme za zachovanie tejto neschopnej, amatérskej, babráckej vlády a tohto marazmu, alebo vyjadríme tejto vláde nedôveru. A je úplne jedno, opakujem ešte raz, čo tu do utorka zaznie. Je úplne jedno, kto je podpísaný pod týmto návrhom, rozhodujúce je hlasovanie, nič viac, nič menej. A dokonca je úplne jedno, kto aký scenár z politických strán preferuje. Mne je jedno, že SaS si blúzni o nejakej novej sedemdesiatšestke, no chcel by som ju vidieť.
Chcem povedať z toho miesta veľmi jasne, HLAS do žiadnej akejkoľvek sedemdesiatšestky alebo do nejakej pokútnej podpory nejakej zrekonštruovanej vlády alebo čoho nikdy nepôjde.
HLAS trvá na predčasných parlamentných voľbách, ale ľudia musia rozhodnúť, kto túto krajinu bude riadiť do budúcna, a preto, kolegovia, kolegyne, pri hlasovaní sa nedajte obalamutiť ani tým, že či niekto chcú iba rekonštruovanú vládu, nechcú predčasné voľby, alebo niečo. Po páde vlády, ak by sa to podarilo, minútu po páde vlády sa mení celá atmosféra v parlamente, vám garantujem a politické strany začnú úplne inak rozmýšľať o tom, čo bude ďalej.
Ak sa bojíme a nechceme a vládna koalícia straší úradníckou vládou, odpoveď je veľmi jednoduchá. Pani prezidentka si môže rozmýšľať o úradníckej vláde, hoc vyjadrila sa veľmi jasne verejne, že nechce úradnícku vládu, všetko, ako bude vyzerať situácia v tomto štáte po páde vlády, ak tak nastane, rozhoduje len a len parlament. Ak sa dokážeme okamžite po tejto situácii dohodnúť, že treba vypísať nejaký rozumný termín predčasných volieb a dovtedy nech dovládne vláda Eduarda Hegera v demisii pod kontrolou prezidentky Slovenskej republiky, žiadna úradnícka vláda nám tu nehrozí ani nič iné.
Dohodnime sa na termíne predčasných volieb a to, ešte raz, to všetko má v rukách parlament, preto prosím, nestrašte, že keď tu zahlasujeme za pád vlády, ide sa tu stať niečo zlé. Stane sa len to, čo povieme my tu stopäťdesiati v Národnej rade Slovenskej republiky. A opakujem to preto, aby to pochopili aj občania, pretože občanom sa tí, ktorí chcú túto vládu brániť, predstierajú rôzne scenáre a neviem čo všetko, čo tu nastane, nejaký armagedon, nejaká apokalypsa.
Chcem ukľudniť aj seniorov, ak vláda padne, nemusia sa báť, že im nebudú valorizované dôchodky, pretože to už nerobí ani Boris Kollár, ani pán Krajniak, to robí automat, zákon, ktorý predchádzajúce ešte naše vlády schválili, Sociálna poisťovňa a tisíce úradníkov na tom už robia, aby k 1. 1. automaticky dôchodky zvýšili. To nemá nič s tým, či vláda bude v demisii, alebo čo. Takisto ak boli raz schválené daňové bonusy, zvýšené rodinné prídavky, to je jedno, či vláda je v demisii, alebo nie je, to je zákon a úradníci štátu musia tento zákon naplniť a jednoducho to pôjde. Nič nie je v tomto ohrozené, dokonca (rečník poklepal prstom na rečnícky pult) aj keby nebol schválený rozpočet tejto krajiny, žiadna obrovská pohroma sa nedeje, pretože rozpočet môže vláda priniesť aj v januári, aj vo februári, aj v marci a pár týždňov rozpočtového provizória, kedy dokonca minister financií je najväčší kráľ v krajine a môže minúť jednu dvanástinu tohto ročného rozpočtu na čo chce, nie na to, čo bolo predpísané minulý rok alebo tento rok v januári, môže zabezpečiť všetko - aj zvýšenie platov učiteľov, aj zvýšenie platov lekárov, aj všetko, takže nech nás tu nebalamutia, že aj neschválením rozpočtu a, nedajbože, pádom vlády o toto všetko občania Slovenskej republiky prídu. Neprídu. To všetko je realizovateľné a všetko sa to dá, normálne všetko spraviť, len na to treba mať chuť.
Dámy a páni, v utorok o 11.00 hod., ak sa nič iné nestane, budeme mať právo rozhodnúť o tom, ako ďalej. HLAS zahlasuje jednomyseľne za pád tejto vlády, hoc máme úplne iné názory na... pod... po hlasovaňom... po... po hlasovaní, po tom postupe ako SaS, oni nech si hovoria svoju politiku, my máme svoju autonómnu politiku, ale jednoducho to hlasovanie je veľmi dôležité.
A chcem povedať, že cítiť aj z predstaviteľov vlády, aj z predstaviteľov poslancov, ktorí vládu bránia, veľkú nervozitu, pretože dnes to vyzerá tak, že vláda je k svojmu pádu najbližšie od svojej existencie a sme veľmi tesne, tak blízko k tomu, aby sa to po hlasovaní aj stalo. Samozrejme, záleží to na 76 poslancoch Národnej rady, ale veľmi by som si želal, nie pre seba, ale pre občanov Slovenskej republiky, aby sa tento marazmus skončil, aby vláda Eduarda Hegera padla a aby sme, dúfam, čoskoro ľuďom umožnili nanovo rozdať karty v demokratických, kolegovia, v demokratických a dúfam, že predčasných parlamentných voľbách.
Ďakujem veľmi pekne.
8. 11. 2022 11:55:00 - 11:55:00 75. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1122 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pellegrini, Peter (-) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
86.
Pán minister, mám teda len jednu otázku, lebo ste povedali, koľko ste už teda tej pomoci poschvaľovali. Ale možno sa ja mýlim, tak ma, prosím, opravte. Zatiaľ ste schválili nejakých 300 mil. pre firmy v tomto roku a 40 mil. ste včera slávnostne oznámili pre 120 podnikov, ktoré sú energeticky náročné. Ešte raz 40 mil. pre 120 firiem. Okej, bola to dohoda tripartity, rešpektujem. Ale pokiaľ si pamätám, pri zmene rozpočtu ste požadovali zmeniť rozpočet o 1,5 mld., z toho 900 miliónov tento rok malo ísť do slovenskej ekonomiky pre slovenské firmy. Zatiaľ ste schválili 300 pre malé a stredné podniky a 40 pre energeticky náročné. Tak sa pýtam, do konca roka, už je november, ako idete minúť zbytok do tých 900 mil., lebo to som nikde nezachytil.
8. 11. 2022 11:40:00 - 11:40:00 75. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1122 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pellegrini, Peter (-) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
78.
Ďakujem pekne. Pán predseda, nebudem sa už vyjadrovať k samotnej procedúre, dobre to popísali dvaja kolegovia vo faktickej poznámke.
Ale, pán poslanec Gyimesi, mňa fakt by zaujímala odpoveď na otázku, prečo práve teraz je urgencia vyhovieť nejakým bankám, ktoré nemajú klientov, to znamená aj hoc majú povinnosť otvárať transparentné účty, ale nemajú ani komu. Je po voľbách, najbližšie budú bohviekedy, takže neviem, prečo by ich to malo trápiť, a ktoré vôbec banky vás o to požiadali, aby ste im toto tu teraz spravili. Hovoríme tu o zákone o pridanej hodnoty. Je tu nejaký úplne iný zákon, vy tu prílepkom riešite nejaký problém finančných domov, ktorý je fiktívny, pretože keď nemajú klientov, nemajú komu čo ani otvárať.
A ešte raz opakujem, je po voľbách a transparentné účty budú najbližšie otvárať až pri najbližších voľbách, neviem kedy budú. Želal by som si, aby bolo to čo najskôr. Preto to, čo tu predvádzate, je čisto lobistický pozmeňujúci návrh a naozaj sa pýtam, čo vás k tomu vedie, že nejakým investičným finančným skupinám chcete vyhovieť a robíte to takto na hulváta, priamo počas hlasovania.
28. 9. 2022 18:10:03 - 18:10:03 73. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1201 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pellegrini, Peter (-) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
118.
Ďakujem veľmi pekne všetkým kolegom za reakcie. Pán poslanec Kuffa, pán poslanec Taraba, ja som vôbec o vás v mojom vystúpení nehovoril. Ja som hovoril, že zajtra si jedni oblečú na seba tričká, že som za odvolanie Matoviča, druhí si dajú tričká, že podporujem Igora Matoviča, aby ďalej robil bordel v tejto krajiny. A vy ste sa zrazu dvaja ozvali, ako keby sa vás to dotklo. Ja som nepovedal ani vás (ruch v sále a zaznievanie gongu), ja som nepovedal ani o vás nič, ani o pánovi Tarabovi, ale potvrdilo sa to, čo povedal poslanec Suja zrazu to tu zagágalo priadne, hej, takže kľudne.
Vy si myslíte, že... a vy si myslíte, že my sme už tu všetci, my sme tu už všetci blbí, že v SMER-e sú úplne všetci blbí, že v Republike sú všetci blbí, že v ĽSNS sú všetci blbí, čo zajtra budeme všetci do jedného hlasovať za odvolanie Matoviča, len vy traja máte, len vy traja máte patent na rozum, hej. To je úplne super, ale nech sa páči. (Reakcia z pléna.)
Viete, pán kolega, veď by buďte skôr kľudný, veď ja som vám ani len slovkom neskočil do reči, tak aj vy v kľude ma vypočujte a potom mi môžte kľudne porozprávať, čo chcete a čo máte na srdci, môžte si do rozpravy a hocičo. Len ešte raz hovorím, ja som nikoho z vás nevymenoval, ja som nikoho z vás nevymenoval. Veď už zajtra budete hlasovať a veď máte právo si, sa rozhodnúť a neviem, prečo sa vám nepáči. Ja mám svoj názor, vy máte svoj a ten si, ten si nechajme. Ja som presvedčený, že zajtra ak sa nám podarí odvolať Igora Matoviča, to je prvá cesta a prvý správny krok smerom k predčasným parlamentným voľbám a k oslobodeniu tejto krajiny z pod tohto marazmu.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
28. 9. 2022 17:40:03 - 17:40:03 73. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1201 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pellegrini, Peter (-) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
92.
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda. Panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte aj mne, aby som sa v mene strany Hlas, ktorá sa podpísala pod tento návrh, vyjadril k návrhu na odvolanie člena vlády povereného riadením rezortu financií Igora Matoviča.
Podpísali sme sa pod tento návrh preto, že si myslíme, že Igor Matovič je najväčším zlom slovenskej politiky, je to človek, ktorý túto krajinu vedie od deviatich k piatim, a nechcem povedať že do záhuby, ale pod jeho vedením je Slovenská republika ako malá loďka v búrke bez kapitána pohadzovaná vetrom bez toho, aby vôbec sme tušili, kde nakoniec skončíme. 90 % obyvateľov tejto krajiny nedôveruje tomuto človeku a 90 % a možno aj viac percent ľudí tejto krajiny si želá, aby skončil. A preto ak by s týmto návrhom na odvolanie Igora Matoviča prišiel hocikto, hocikto, kolegovia z Republiky, kolegovia zo SMER-u, kolegovia ja neviem skade, vždy by podpisy opozície a HLAS-u dostali, pretože je našou povinnosťou urobiť vždy všetko pre to, aby sme takéhoto neschopného človeka hnali zo stoličky ministra financií kade ľahšie.
Ja nebudem o Igorovi Matovičovi hovoriť vôbec nič, pretože ten človek si to ani nezaslúži a on už nás nemá čím prekvapiť. On sa predviedol sám tu za tú jeden a pol hodinu, a nie prvýkrát. Presne len potvrdil to, čo robí celých 12 rokov. Deštrukcia, lož, manipulácia, nadávky, urážky, jednoducho bordel. Toto je jeho štýl politiky, na ktorom sa nezmenilo nič za 12 rokov a ani sa nezmení, lebo jednoducho on je už taký. Dostal šancu. Možno bol prekvapený, keď vyhral voľby, a už vtedy som hovoril, že sa stal premiérom za trest, lebo on chcel možno dobrý výsledok, ale chcel byť tak v pozadí a niekde to tak všetko dirigovať a nakoniec sa za trest stal premiérom. A na tejto funkcii totálne zlyhal. Musel potupne po roku opustiť túto stoličku, ale našiel si, samozrejme, druhú, stoličku ministra financií, ktorá je jednou z najdôležitejších stoličiek vo vláde Slovenskej republiky, pretože bez ministra financií sa v krajine nepohne nič a žiaden minister nedokáže urobiť nič, pokiaľ mu na to minister financií neposkytne zdroje. Čiže bol a je stále kľúčovou osobou vlády Slovenskej republiky.
Eduard Heger je len tieňovým premiérom - a povedal to tu dokonca predseda SaS Richard Sulík, že skutočným premiérom je, to, čo hovoríme my už dávno a stále - skutočným premiérom tejto krajiny je naďalej Igor Matovič. Krajina je v rozvrate, štrajkujú nám mestá a obce, štrajkujú lekári, štrajkujú vysoké školy, Jednota dôchodcov, štrajkujú odborári, jednoducho nenájdete jednu skupinu obyvateľov tejto krajiny, ktorá by povedala, chvalabohu, vláda nám pomohla alebo nejakým spôsobom rieši náš problém. Nenájdete. Fakt nenájdete. Choďte sa prejsť po ulici.
Každé jedno stretnutie s občanom sa začína vetou: „Kedy nás už zbavíte toho blázna, kedy už skončí toto trápenie, kedy ho dáte zo stoličky ministra financií dolu?“, resp. povedia: „Keď to neviete, len ho pošlite k nám na námestie, my už sa s ním vysporiadame.“ Takto to dnes vyzerá na ulici, a preto sa ani nečudujem, že ten veľký kritik ochranky, pancierových vozidiel sa dodnes vláči s osobným ochrancom za chrbtom, pretože sa bojí vyjsť medzi svojich vlastných občanov, ktorých takto oblbol a doviedol do takejto ťažkej krízy, v akej sa nachádzame.
Ak nebudeme robiť nič tu v parlamente, tak sa ani nič nezmení. To, že SaS-ka odišla, v poriadku, vidíte, už prešiel týždeň schôdze Národnej rady a tá funguje. Vláde tu prechádzajú zákony, prejde im asi aj rozpočet, čo ja viem, jednoducho zatiaľ žiadne vážne zemetrasenie nenastalo, preto hovoriť, že neodvolaním Igora Matoviča sa niečo ide dosiahnuť, to je scenár, ktorý naozaj, práve ten scenár nemôže nikto pochopiť. Igora Matoviča treba odvolať z funkcie, aby nemohol ďalej škodiť Slovenskej republike. A je jedno, čo sa potom stane. Našou úlohou je odvolať neschopného člena vlády. Mne je úplne jedno, kto potom s kým čo bude rokovať, ale nebude Igor Matovič už sedieť na stoličke a nebude škodiť tejto krajine. To má byť naším hlavným cieľom, ak chceme, aby tu zase vládol nejaký pokoj.
Ak neurobíme nič, ja vám garantujem, že to budú nejako zliepať, plantať a tá menšinová vláda nejakým spôsobom aj tak tu dotiahne to možno až do konca volebného obdobia do marca 2024. Ak neurobíme nič, a keď pri tomto hlasovaní zlyháme, tak vám garantujem, že sa to tu budú ešte premotávať až do marca 2024, lebo nejaký spôsob vždy nájdu, lebo sa to vždy možno s niekým podarí upatlať a dohodnúť, aby vždy tie hlasy nejaké boli alebo aby kvórum bolo nižšie. Boli sme svedkami takých menšinových vlád, tá najpamätnejšia je Dzurindova, ktorá tiež fungovala tak, ako fungovala, ešte dodnes sú možno niekde spisy, kde prešetrovala NAKA, lebo sa snažila vyšetriť, či došlo, alebo nedošlo ku kupčeniu s hlasmi poslancov a ich uplácaniu, aby podporovali jeho vládu, preto by som tento scenár teraz nebral ani do úvahy.
Nech si SaS-ka ide, nech sa ponúka, veď nech sa strápnia, nech idú tam, keď ho odvoláme, a ponúknu sa zase do vlády. Hádam už ani ja som neni taký naivný, že tento človek, Igor Matovič, ktorý je tak pomstychtivý, že on dodnes podľa mňa neodpustil ani trojročnému chlapčekovi, ktorý mu v detstve zobral na pieskovisku lopatku, že tento človek bude ochotný ich zobrať naspäť do vlády a že oni budú takí blbí, aby s týmto polobláznom a jednoducho neschopným človekom s najsilnejším predsedom najsilnejšej politickej strany išli znovu do partie. To hádam nemôžte veriť ani nikto. Práve naopak. Ak sa nám podarí odvolať Igora Matoviča, je to prvá výrazná diera do tej ich loďky a väčšia šanca na to, že sa tento marazmus konečne skončí.
Dámy a páni, keď odišla SaS z vlády, vyzval som Eduarda Hegera, aby prišiel pred parlament, a nech požiada o dôveru, lebo sme chceli vidieť, o akých poslancov sa ide menšinová vláda opierať. Menšinová vláda je úplne v poriadku. Takú mali aj v Čechách, ale tak sa hrdo komunistická strana prihlásila k tomu, že síce nie je súčasťou koalície, ale podporuje všetky vládne veci. A vládli. Ale všetci to vedeli. A ja som o nič iné nežiadal, aby len nám pán premiér Heger išiel ukázať, s kým to tu ide do marca 2024 vládnuť, s ktorými poslancami, ktorí budú menšinovú vládu podporovať. A nielen aby sme to videli my, ale aby to videli všetci občania Slovenskej republiky, kto si ide hrdo nalepiť na seba tričko „Podporujem Igora Matoviča.“ Len aby bolo jasno. A nech si ľudia spravia svoj názor. Každý pán poslanec má to právo. Ale nech to verejne sa povie a podľa toho sa my všetci ostatní dokážeme zariadiť.
Jednoducho budúca, nechcem povedať športovú hantýrku, ale pri hlasovaní si oblečieme dresy. Budú sa obliekať dresy a každý si vyberie, ktorý si vyberie. Buď si oblečie na seba dres, že je za odvolanie Igora Matoviča, alebo si niekto na seba nasadí dres: „Podporujem Igora Matoviča, chcem, aby zostal na svojej stoličke a ďalej škodil Slovenskej republike.“ Iba takýto je výber. Žiadna iná cesta neexistuje. A vymýšľať to nejakými príbehmi a podmienkami a neviem čím všetkým je len snaha možno zahmlieť alebo ospravedlniť svoje konanie, ale to už každý poslanec si, samozrejme, bude musieť svojim voličom zodpovedať.
Ja naozaj nechcem hovoriť dlho, pretože si myslím, že rozhodujúce v tomto a v tomto odvolávaní bude najdôležitejšie samotné hlasovanie, a nie rozprava, a preto mi dovoľte ešte raz zopakovať, že zajtrajšie hlasovanie, za zajtrajšie hlasovanie sa budeme každý jeden z nás zodpovedať občanom tejto krajiny a budeme sa im musieť pozrieť do očí a povedať, ako sme hlasovali a prečo sme Igora Matoviča neodvolali. HLAS všetkými 11 poslancami zajtra na hlasovaní bude hlasovať za odvolanie Igora Matoviča a budeme sa tak snažiť naplniť vôľu 90% obyvateľov tejto krajiny.
Ďakujem veľmi pekne.
16. 6. 2022 18:54:20 - 18:59:28 67. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1068 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pellegrini, Peter (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
92.
Pani poslankyňa Cigániková, začnem vami. Máte ministra školstva, za mojej vlády v roku 2019, za mojej vlády 2020 pedagógom zvýšený plat každý rok o 10 %. Za vašej vlády minulý rok nula, tento rok 1,5 v priemere, aké politikárčenie, pani poslankyňa. Vy sa pozrite na toto. Zaviedli sme ďalšie a ďalšie iné veci, ktoré vy ste porušili a tak ďalej. Mne darmo budete rozprávať, či ste mňa počuli, nepočuli, choďte sa opýtať ľudí a učiteľov, či dostali za mojej vlády dvakrát po 10 %, alebo nie. A čo ste im dali vy? A to je rozdiel medi vládnutím, keď sme pri moci my a vládnutím, keď ste pri moci vy, pravičiari, ktorí ľuďom beriete a nie im niečo dávate.
Pán kolega spravodajca Kazda, vy hovoríte, a to je taká mantra, o adresnosti dávok. Áno, o adresnosti dávok môžte rozprávať v krajine, kde máte možno tretinu ľudí, ktorí sú nie možno na hranici nejakej chudoby alebo biedy, alebo sa im žije ťažko, potom máte silnú strednú vrstvu, ktorá naozaj žije kvalitný život a potom máte, ja neviem, desať alebo dvadsať percent bohatých, vtedy môžte hovoriť o adresnosti. Vy viete, koľko ľudí robí pod tisíc eur v hrubom v tomto štáte? 50 % pracujúcich v Slovenskej republike nezarába viac ako tisíc eur v hrubom. Viete koľko ľudí robí za menej ako dve tisíc eur v hrubom v tomto štáte? 90 % slovenských pracujúcich zarába menej ako dve tisíc eur v hrubom. Tak mi potom povedzte, že kde sú tí bohatí ľudia, kvôli ktorým tu budete tri mesiace vymýšľať adresnosť, nakoniec, aby ste nevyplatili 3 800 ľuďom nejakú dávku, ale dva milióny päťstotisíc pracujúcich necháte na hunte bez jedného centa. Tak prestaňte tu blúzniť o adresnosti, to môžte robiť v Nemecku alebo v Rakúsku. Na Slovensku, kde 90 % pracujúcich zarába menej ako dve tisíc v hrubom, nemôžte hovoriť, že je tu kopec bohatých, ktorým netreba dať. Radšej dajte všetkým a oželte tých 10 %, ktorí možno majú to šťastie a zarábajú viac, a prestaňte tu rozprávať o adresnosti, ale konečne konajte.
16. 6. 2022 18:24:20 - 18:39:39 67. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1068 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pellegrini, Peter (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
76.
Ďakujem veľmi pekne.
Vážený pán podpredseda Národnej rady, vážení kolegovia, vážený pán minister, dovoľte aj mne, aby som sa krátko vyjadril k návrhu na odvolanie člena vlády povereného riadením rezortu hospodárstva, ktorý je zároveň aj podpredsedom vlády Slovenskej republiky. Na úvod mi dovoľte povedať, že, áno, vo svete sa krízy dejú a dejú sa v pravidelných intervaloch, vždy majú rôznu intenzitu a vždy sa dotknú rôznych segmentov, či už národného hospodárstva, alebo rôznej časti života niektorých kontinentov, alebo aj celého sveta, a nie všetky sú v rukách tých, ktorí momentálne krajiny riadia. A v tomto prípade môžme povedať, áno, čelíme bezprecedentnej kríze, ktorá zasiahla nielen európsky kontinent, ale dá sa povedať že celý svet, a jednotlivé krajiny Európy, vrátane tej našej, musia tejto kríze čeliť, hoc tie hlavné dôvody alebo pôvod samotnej krízy netkvie v aktivite vlády Slovenskej republiky, aby sme boli spravodliví.
Na druhej strane ale platí, že vlády jednotlivých krajín sveta preukazujú aj svoju schopnosť a akcieschopnosť a pripravenosť nielen na vládnutie na dobré časy, práve v takýchto zložitých situáciách, a vtedy sa dajú veľmi dobre porovnávať jednotlivé vlády v jednotlivých krajinách, keď čelia rovnakému problému. Pretože nedajú sa porovnávať vlády alebo jednotlivé volebné obdobia Slovenska so Španielskom, alebo Rakúska s Nemeckom, ktorý každý si rieši svoju bežnú politiku, bežný život, ak sa nachádzame v mierových a dobrých časoch, pretože tie krajiny sa absolútne líšia. Ale vieme porovnávať vlády naprieč celým svetom podľa toho, keď majú riešiť jeden a rovnaký problém. A kríza, ktorá je dnes tu na stole, je jednou z takýchto možností, pretože enormná inflácia, rast tovarov a služieb, nedostatok mnohých komodít zasiahla Európu naprieč a my sa teda môžme porovnávať, ako to zvládame my a ako to zvládajú iní. To je prvý moment, ku ktorému sa neskôr vrátim.
A potom, samozrejme, existujú aj tie veci, o ktorých hovoria častokrát tu koaliční poslanci ako obranu, ktorí naozaj stále pri obrane nebránia alebo neargumentujú aktuálnou situáciou, aktuálnymi faktami, dobre, na rozdiel od pána ministra, ktorý to tak robil, ale vracajú sa neustále dozadu. A tu chcem povedať, že nie vždy sa dá predvídať situácia. Bola tu pani poslankyňa, ktorá sa pýta, prečo sme už dávno nediverzifikovali a prečo je Slovensko tak extrémne závislé na dodávkach ruskej ropy a plynu. No asi logicky aj zo svojej geografickej polohy ako krajina, ktorá je úplne prvá na začiatku všetkých energonosičov pochádzajúcich, prichádzajúcich z Východu, tak je asi logicky závislosť väčšia ako bude závislosť Portugalska alebo Španielska, kde takýto plyn alebo ropa ani nedorazí. Zároveň hovorila, čo sa robilo v minulosti a prečo sa neurobilo viac. Viete, ja som rád, že dnes niektorá z poslankýň SaS pochválila pána ministra, že dokončil naše prepojenie plynové s Poľskom. No ale mohol ho dokončiť len vďaka tomu, že sme ho my ešte s Petrom Žigom začali, pretože sme si uvedomovali, že pre budúcu diverzifikáciu a možnosti dovozu plynu aj z iných častí sveta je dôležité prepojiť našu energetickú sústavu aj smerom na sever, aj smerom na juh, tak ako sme prepojili sa s Maďarskom, tak ako sme prepojili nielen plyn alebo ropu, ale urobili sme reverzný tok, ak si dobre pamätáte, plynu, aby sme mohli pomôcť Ukrajine. To boli investície, ktoré aj do dnešnej, v dnešnom svete nám pomáhajú riešiť túto situáciu. Lebo darmo by mohol do budúcna pristáť tanker s LNG plynom do Poľska, keď by ten plyn nejakým spôsobom nemal ani ako k nám prísť. Takže áno, v mierových časoch sa Slovensko nejakým spôsobom energeticky a svojimi sieťami pripájalo na okolité štáty, či už aj pri vysokom napätí, alebo pri rope a plyne. No ale nikto nečakal, že tá situácia môže byť až taká dramatická, ako je teraz, a verte, že to nečakali ani oni.
Ja len napríklad, pretože nikto nemá sklenú guľu, ani Európska únia si nemyslela, že raz nebude mať dostatok čipov a ani ju len nenapadlo rozmýšľať o výrobe čipov na území Európskej únie, pretože sa spoliehala, že Taiwan ich bude vyrábať miliardy kusov každý rok za dobré ceny a nebude s tým problém. Tak ako sme si aj my normálne a reálne mysleli, a prečo by sme robili opak, ak sme mali veľmi dobrý dlhoročný kontrakt na ruskú ropu a ruský plyn, tak nám tiekla bez akýchkoľvek problémov desaťročia za veľmi dobré ceny. Pýtam sa, prečo by ste mali rozmýšľať o tom, že sa idete od týchto dobrých, lacných a stabilných dodávok ropy v minulosti odpájať. No nikoho by to nenapadlo a nenapadlo by to ani vás. Tá otázka nastala len teraz, keď máme na východ od nás vojnový konflikt, a preto dnes sa vracať do minulosti nemá žiaden význam a vraciam sa tam, kde som začal.
A na základe týchto krízových situácií môžme porovnávať čo robia jednotlivé krajiny, aby zvládli túto situáciu tak vo vzťahu k svojmu priemyslu a národnému hospodárstvu, tak k občanom svojej krajiny. A tu, žiaľ, musím povedať, že je na mieste hovoriť o tom, či Richard Sulík má ďalej pokračovať, alebo nemá pokračovať na poste ministra hospodárstva, pretože, ešte raz opakujem, pán minister nie je len ministrom hospodárstva Slovenskej republiky, je to vicepremiér, zástupca premiéra pre ekonomiku. A v krízových časoch len traja ľudia sú tí, ktorí musia vyviesť krajinu z biedy. To je premiér, žiaľ, Slovenská republika premiéra nemá, pretože z nášho premiéra sa stal minister zahraničných vecí, ktorý aj dnes, keď mu štrajkujú ľudia, pol republiky v štrajku, si dá svoj status, že dal do die Welt alebo kde nejaký rozhovor. Ako keby toto malo byť základné posolstvo predsedu vlády ťažko skúšanému Slovensku. Tak nech ide, nech vyhodí ministra Korčoka a nech to ide robiť, ak sa mu tam viac páči. Druhý je, samozrejme, minister financií a tretí v tomto triu zásadnom je podpredseda vlády pre ekonomiku a minister hospodárstva. Títo traja majú byť zodpovední za to, že to Slovensko zvládne.
A na jednej strane sa my musíme všetci pozerať tým, a premiér sa s tým rád hrdí, že Slovenská republika patrí v pomere k svojej ekonomike podľa Forbesu k desiatim najväčším pomáhateľom, vojenským pomáhateľom Ukrajine, ale na druhej strane, a nemôžem podľa zákona teda tu priniesť tú tabuľku, ktorú som ukazoval už viackrát, keď sa pozriete na 27 krajín, ktoré zverejnil bruselský inštitút, ktoré pomáhajú svojim občanov, a to buď znížením spotrebných daní alebo energetických daní, alebo DPH, alebo zastropovaním cien maloobchodu, alebo zastropovaním cien veľkoobchodu, alebo priamymi výraznými transfermi pre vlastné obyvateľstvo, tak, žiaľbohu, na tej dvadsaťsedmičke je len dvadsaťpäť krajín a Slovensko, ešte myslím že Malta, tam vôbec nie je. A mňa to veľmi mrzí, že Slovensko nepoužilo ani jeden z týchto nástrojov doteraz na pomoc ľuďom.
Vláda je expert v tom, že vypočíta tu, a myslím, že premiér to tu dnes hovoril, že už päťsto miliónov ušetril slovenským rodinám. Áno, ale budúci a ďalší rok možno, možno. My nevieme, aké budú ceny energií. Možno budú ešte lacnejšie, ako je dnes, možno bude trikrát vyššia. Ale až budúci rok. Balíčky, ktoré sa tu prijímajú, masívna pomoc od 1. januára 2023. Lenže ľudia už nevládzu platiť svoje účty dnes, ľudia dnes v potravinách majú problém sa rozhodnúť, či si kúpia maslo, alebo len margarín, alebo si kúpia zdravú potravinu alebo tú najlacnejšiu, najhnusnejšiu, najhoršiu, aké si je možné kúpiť v našich hypermarketoch, len aby prežili. Alebo si v lekárňach rozmýšľajú, či si kúpia liek, alebo potom nebudú mať dva týždne mäso a budú jesť len zeleninu a múku, alebo ja neviem čo. Takáto je dnes situácia na Slovensku a preto je úplne relevantné a normálne hovoriť, čo robí vicepremiér pre ekonomiku v tejto zložitej situácii. On možno že vie vypočítať tridsať opatrení z rezortu hospodárstva. V poriadku, veď to je jeho robota. Ale je vicepremiér pre ekonomiku a ja som dodnes nevidel jeho výraznú aktivitu, ktorá by smerovala napríklad k zvolávaniu a pravidelnému stretávaniu sa nejakých krízových ekonomických štábov alebo krízovej rady Slovenskej republiky, keď už nevie zvolať premiér, tak ju má zvolať vicepremiér pre hospodárstvo, kde majú zasadnúť všetci, ktorých sa táto zložitá situácia týka a ktorí majú radiť vláde, aký kokteil opatrení namiešať, aby sme túto situáciu nejakým spôsobom prežili.
Dámy a páni, pozriem sa do Rakúska. Rakúsko je krajina, ktorá má podstatne vyššiu životnú úroveň, kde priemerné platy dosahujú podstatne vyššiu úroveň ako na Slovensku. Ceny potravín a benzínu mali vždy podobné ako u nás. Veď načo by potom inak polka Bratislavy tam chodila nakupovať. Ale pýtam sa, ako je možné, že Rakúska republika už pred niekoľkými mesiacmi, a Hlas o tom hovoril od začiatku, už desať mesiacov upozorňujeme, že ceny rastú a vláda nič nerobí, vyplatila 150 eur každej jednej rodine a tej rodine, ktorá má slabšiu ekonomickú situáciu 300 eur, takzvaný ekonomický šek im poslali v Rakúsku, 150 eur a 300. A tento týždeň oznámili, že idú každému občanovi, každému občanovi svojej krajiny poslať 500 eur, 250 eur na každé dieťa a ešte tým, ktorí sú v nižších príjmových skupinách pošlú 800 eur. Rakúsko s akými platmi a s akou životnou úrovňou. Pretože si uvedomujú, že aké sú tie problémy. A tak sú ceny rovnaké benzínu ako u nás, a tam sú ceny rovnaké aj potravín ako u nás, respektíve rovnako tam rastú. Naša vláda? Niečo budúci rok, niečo v roku 2024, ale dovtedy ľudia ako majú prežiť túto situáciu. A preto naozaj hovorme o tom, nielen o tom, že či zlyhal, či nezlyhal Richard Sulík pri tom, keď zle nabrífoval premiéra alebo ho oklamal, alebo nakoniec to dodžubal naozaj premiér, ktorý sa nakoniec na to vykašľal a nedojednal tú dohodu.
Ale zoberme to komplexne. Pozrite sa na ten obraz Slovenskej republiky. V štrajkovej pohotovosti, respektíve v riadnom štrajku učitelia, v štrajkovej pohotovosti lekári, v štrajkovej pohotovosti mestá a obce, v štrajkovej pohotovosti odborári. Jednoducho tu máte v štrajkovej pohotovosti, a tí už nemajú ako štrajkovať, ale jednoducho vyjadrujú svoj odpor seniori. Jednoducho vy tu nemáte v štáte jednu skupinu obyvateľov, ktorá by povedala: áno, táto vláda nám pomohla. A toto zlyhávanie Richarda Sulíka ako vicepremiéra pre ekonomiku, kľúčovej osoby, keď sú problémy v národnom hospodárstve, sa začalo už počas pandémie, kde Slovensko v rámci pomoci patrilo k tým najposlednejším krajinám v prepočte na HDP alebo na obyvateľa. Pomoc bola najslabšia, najkomplikovanejšia, najpomalšia zo všetkých krajín Európskej únie a, žiaľ, rovnako tomu je aj v tejto ťažkej kríze, a Slováci sa musia s hanbou pozerať na okolité krajiny, kde prijímajú prvý, druhý, tretí protiinflačný balíček. U nás zatiaľ ani jeden.
Zatiaľ táto vláda, aby sme si povedali pravdu, vyplatila nezaopatreným deťom 75 eur ako príplatok k 25 eurovému rodinnému prídavku, aj to ešte nevyplatila, to asi len teraz ide vyplácať. Asi 100-tisíc seniorom, ktorí nemajú nárok na dôchodok, poslala sto eur a nejakým 20-, 30-, 40-tisíc ľuďom v hmotnej núdzi poslala sto eur. Minula na to zatiaľ slávnych asi sto miliónov eur. To je zatiaľ jediná reálna pomoc, ktorú občania tejto krajiny videli. Rakúsko ide do šiestich či siedmych miliárd. Taliansko len jeden mesiac potrebuje jednu miliardu na brzdenie extrémneho rastu cien energií. Vláda neprišla so žiadnym návrhom. V Hlase sme im navrhovali, poďme znížiť spotrebnú daň na liter benzínu a nafty aspoň o 20 centov. Nie, nedá sa. Tak poďme znížiť DPH na pohonné hmoty. Nie, nedá sa. Navrhli sme znížiť DPH na potraviny. Nie, nemôžme. Navrhli sme zrušiť DPH na potraviny z dvora. Nie, nemôžme, pretože Igor Matovič na otázku, vám nevadí, že občania chodia nakupovať na juh alebo na sever od našich hraníc, a je tak, jednoducho vyvážajú ešte aj to málo peňazí, ktoré na Slovensku je, povedal, mne to nevadí, to je fajn, to ekonomika zvládne, nech si kľudne idú nakúpiť. Jednoducho takto tá vláda sa správa k vlastným občanom a jednoducho to nie je správne. A ak tu bude niekto z vás tvrdiť, že tá vláda to robí dobre, tak klame.
Veď sami musíte vidieť, čo sa deje v okolitých krajinách, že keby ste sa dnes mali porovnávať a bol by tu dneska Maďar, Poliak, Čech, Slovák a Rakúšan, tak ten Slovák, tak ten Slovák radšej zalezie niekde preč, lebo nemá čo povedať, čo preňho vláda za posledný polrok urobila. Nemá čo povedať. On sa nenaje z toho, že elektrinu bude mať možno za rovnakú cenu ako teraz budúci rok. Možno, pretože ešte dodnes nikto to memorandum nevidel a je to len memorandum, ešte to nie je nič záväzné a Slovenské elektrárne to ešte nemusia ani naplniť, vôbec nie. A rovnako to bude aj v iných oblastiach. Pýtam sa, ako je možné, že Nemecko skokovo dokázalo znížiť ceny pohonných hmôt, poskytnúť obyvateľom naozaj lacné jazdenie verejnými prostriedkami ako sú vlaky až tak, že skoro vlaková doprava v Nemecku skolabovala, lebo ľudia pochopili, že to môže byť pre nich alternatíva. Na Slovensku? Benzín a nafta blížiaca sa k dvom eurám a výkrik našej železničnej spoločnosti, že ak nedostanú od Igora Matoviča peniaze, tak od 1. júla musia zrušiť tretinu spojov, ktorými vozia ľudí, čiže prídu ešte aj o možnosť lacnej dopravy do svojej práce. No toto mi povedzte, aký dá, aký sedliacky rozum zdravý toto môže dopustiť? Kde tu je tá logika tohto riadenia? A preto vicepremiér pre ekonomiku sa nemôže tváriť, že je len minister hospodárstva a že si na svojom piesočku robí to, čo treba, a iné ho nezaujíma. Je to vicepremiér pre ekonomiku a je to top tri najdôležitejší človek v prípade ekonomických a takýchto vážnych kríz, akým čelí, ako čelí Slovensko.
Áno, musím povedať, že Richard Sulík je len spoluzodpovedný za tento marazmus, spoluzodpovedný. A musím povedať, a poviem to veľmi otvorene, ani SaS sa nemôže tváriť, že nenesie zodpovednosť za to, čo sa tu deje. Pretože SaS to skúša takým tým spôsobom byť opozíciou vo vlastnej koalícii. Tak ako to skúša minister školstva, že veď ja bojujem za tie platy, ale Matovič mi nedá, no tak čo mám robiť. Tak ako Richard Sulík povie, veď ja hovorím, že znížme tú DPH na benzín alebo spotrebnú daň, ale nechce to ten Matovič dovoliť a takto to opakujú všetci ministri za SaS. Veď nič, ale ste tam a vďaka tomu, že ste pri moci a že ste súčasťou vládnej koalície, tak aj vďaka vám a vďaka SaS Igor Matovič má tú moc, že si tu robí so Slovenskom, čo si tu robí a trhací kalendár a vyškiera sa ľuďom do očí a mstí sa cez ministrov, ktorých neznáša, aj učiteľom, aj lekárom, aj kadekomu ďalšiemu a nedovolí ani ministrovi hospodárstva, ani iným spraviť. Preto by bolo čestnejšie buchnúť po stole a odísť z takejto vlády. Preto naozaj od ministra hospodárstva, vicepremiéra pre ekonomiku by sme v týchto ťažkých časoch vyžadovali podstatne lepší výkon. Žiaľ, ten výkon nevidíme. Pán minister sa venuje úzko len svojej agende, nie je iniciatívny, tak ako by mal byť, a nemyslím, že sa snaží vniesť do tohto krízového režimu a situácii v akej sme aspoň nádej na nejaké, nejaké riadenie a zlepšenie tejto situácie, a preto HLAS, samozrejme, ako opozičná strana bude hlasovať za jeho odvolanie z funkcie. Ale hovorím, Richard Sulík je len spoluzodpovedný ako člen vlády za túto vládu.
Ja si myslím, že dnes táto schôdza mala byť o niekom inom. Táto schôdza, tak ako HLAS hovorí už niekoľko mesiacov, len vďaka časti opozície sa to dodnes nepodarilo splniť, že táto vláda, táto schôdza mala byť o odvolávaní premiéra Hegera, pretože je to on, ktorý je na čele tejto vlády a je on, ktorý riadi tento spolok amatérov neschopných pomôcť ľuďom, ktorí žijú na Slovensku, ktorí tu tvrdo pracujú alebo tu prežívajú svoju starobu. Naozaj začínajú mať vážny problém, ako vôbec prežiť z mesiaca na mesiac. Nič ste tým ľuďom nedali. Len im sľubujete, ale zo sľubov sa nikto nenaje. Preto si myslím, že za takýchto okolností a tak ako sa správa minister financií aj k rezortom SaS by bolo skôr chlapskejšie, keby minister Sulík povedal, viete čo, keď mi nedovolíte pomôcť tomu strádajúcemu Slovensku, tej ekonomike, tým firmám, tým ľuďom, tak jednoducho v takejto vláde nebudem. Ale keďže to povedať nevie, budeme mu aj v HLAS-e povinní vysloviť nedôveru. Hoci myslím, že by najlepšie bolo, aby nás z tohto trápenie sem prišiel zbaviť sám predseda vlády, aby podal demisiu pred parlamentom a aby boli predčasné voľby, ktoré naozaj umožnia Slovensku sa nadýchnuť a dať na čelo našej vlády ľudí, ktorí to naozaj dokážu.
A poprosím, ak niekto bude na mňa reagovať faktickými, ja už vopred ďakujem, len by som poprosil, keby sa to týkalo dnešnej situácie na Slovensku a nech mi nikto nehovorí, čo tu bolo v roku 2015, v roku 2012 alebo 2017. Z toho sa ľudia dnes, v strede júna 2022, nenajedia.
Ďakujem.
5. 5. 2022 12:02:13 - 12:04:05 65. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 993 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pellegrini, Peter (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
120.
Ďakujem veľmi pekne všetkým kolegom za konštruktívne faktické poznámky. A dovoľte, aby som sa zastavil teda pri pánovi poslancovi Kazdovi z SaS, pretože mi tu niečo hovoril, že či mne záleží, alebo nezáleží na bezpečnosti občanov SR. Pán poslanec, ja vám chcem povedať a uistiť vás, že práve mne záleží na energetickej bezpečnosti Slovenska, na potravinovej bezpečnosti Slovenska, na domácej bezpečnosti občanov Slovenskej republiky, na sociálnej bezpečnosti ľudí, ktorí tu žijú. Na tých mi extrémne záleží.
Pýtam sa, prečo ste sa nedotkli alebo nevyjadrili k tej časti môjho príhovoru, kde som povedal, že na marihuanu si tu nájdete čas tri dni diskutovať, na psov na reťazi štyri dni diskutovať, to vás baví, ale keď sa má jednať o seniorov, o pracujúcich, tak tu nikto z vás nesedí. K tomu ste sa mali vyjadriť. Tam by ma zaujímal váš názor. Ale čo by som od vás mohol čakať, keď vy a váš sused, ktorý tam ešte donedávna sedel, saskársky, pán poslanec Dostál urobil všetko preto, aby sme o extrémne rýchlej a mimoriadnej valorizácii o zvyšovaní dôchodkov ani nemohli rokovať na Národnej rade Slovenskej republiky, lebo že údajne nedošlo k šesťmesačnej lehote. Zato o marihuane sme týždeň na to mohli rokovať po dvoch mesiacoch. Je to hanba. Na toto ste mali odpovedať. Na toto ste mohli odpovedať aj občanom Slovenskej republiky čo vy v SaS-ke vlastne máte za priority, či drogy, alebo seniorov a pracujúcich.
A k tomu, čo tam vykrikoval pán poslanec, ako sa volá, Šefčík, že je slizký had alebo niečo. Viete, to bude hovoriť ten, ktorý určite pod prezidentkin status napísal, ako strašne mu je smutno, že niekto vulgárne nadáva ústavnej činiteľke. Samozrejme, aj mne to je smutno a hlboko to odsudzujem a potom následne on a ešte, ak je pravda, že je gymnaziálny učiteľ, no hanba za takých učiteľov, ktorí tu vykrikujú po ostatných ľuďoch, že sú slizkí hadi. To je hanba a je to vizitka presne, akí ľudia a akí zvrátení ľudia sedia v OĽANO.
5. 5. 2022 10:54:25 - 11:00:05 65. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 993 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pellegrini, Peter (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
88.
Ďakujem pekne.
Vážený pán podpredseda, panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte aj mne krátko sa vyjadriť k návrhu zákona, ktorý tu teraz prerokovávame, ale dovoľte, aby som sa vyjadril možno aj trochu širšie.
Naozaj už bolo spomenuné, spomenuté niekoľkokrát, že o zdražovaní, inflácii a ťažkej situácii občanov Slovenskej republiky tu hovoríme z opozície už niekoľko mesiacov a každý týždeň s nádejou sledujeme, čo teda táto naša slávna vláda nakoniec príjme. A ja som opäť s veľkými očakávaniami po tých veľkých prísľuboch zo strany predsedu vlády a ministra financií čakal, čo včera na rokovaní vlády vláda schváli, aby konečne pomohla vlastným občanom, občanom Slovenskej republiky.
A zase som sa tam dočítal, že sa zaoberala zbytočnosťami a akurát tak prijala lex Ukrajina č. 3, to znamená ďalšiu pomoc v oblasti, myslím, liekov alebo niečo také súvisiace s ukrajinským konfliktom a pomoc utečencom alebo komu to má smerovať.
Pýtam sa, kedy konečne vláda Slovenskej republiky ide prijať lex Slovensko. Pýtam sa, kedy konečne vláda prijme balík opatrení pre svojich vlastných občanov. Je fajn, že sa pán premiér Heger chváli tým, že Slovensko v pomere k veľkosti svojej ekonomiky je pomaly štvrtou krajinou na svete v poradí, ktorá najviac prispieva a pomáha Ukrajine. Štvrtou. S tým sa chváli. A určite mu dobre robí, že ho tľapkajú po Bruseli po pleciach, aké je to úžasné, aké je to super. Páči sa mu, keď v žiari reflektorov do medzinárodných médií tára o tom, že hoci odpojenie od energií z Ruska by nás zdevastovalo kompletne, ale Slovensko musí byť odvážne a musí ísť príkladom. A úplne kašle na národno-štátne záujmy Slovenskej republiky a úplne kašle na to, ako sa ťažko žije občanom tejto krajiny. A pre Slovensko nerobí nič.
A ja sa pýtam, kedy sa budete chváliť, pán premiér Heger, možno aj z tohto miesta, ak vás zase nájdeme, lebo ste zasa štyri dni niekde zalezený v diere a nepočuť vás vôbec. Neviem, kde ste, či vás vôbec ešte máme ako predsedu vlády. Pýtam sa, kedy prídete sem a budete sa chváliť, čo ste spravili pre občanov Slovenskej republiky a prestanete len behať po svete a chváliť sa, čo ste spravili pre iné krajiny. Áno, aj to treba, solidarita je fajn, ale najprv musíte pomôcť aj svojim ľuďom, aby ste mohli pomôcť ostatným. Nerobíte vôbec nič. A preto v HLAS-e vám to síce vykrikujeme, ale na každú jednu schôdzu pripravujeme balík opatrení návrhov zákonov, ktoré túto situáciu môžu pomôcť zmierniť. A máme tu pomoc seniorom, 13. alebo 14. dôchodok, aby teda dostali aj niečo navyše.
O chvíľku budeme hovoriť o návrhu, ktorý má pomôcť aj pracujúcim ľuďom a ďalším ťažko skúšaným častiam slovenskej spoločnosti, aby dostali aspoň jednorazovú pomoc, pretože tú, ktorú avizovala vláda, je nedostatočná. Ale čo je ešte najhoršie, vláda ju avizovala, ale dodnes tu žiadny paragraf ani zákon nie je. Vláda neprijala žiadne nariadenie, do parlamentu neposlala žiadne návrhy zákonov. Tak sme ich urobili my, sú tu. Aj 14. dôchodok, aj ekonomická pomoc, ktorá zahŕňa všetko, čo predstavil minister Krajniak, ale zároveň sa dotýka ešte 1,6 mil. ďalších pracujúcich, ktorí si tiež zaslúžia pozornosť štátu. O tom budeme hovoriť neskôr. A sú tu ďalšie a ďalšie návrhy zákonov, pomoc zdravotne ťažko postihnutým a ich opatrovateľom alebo tých, ktorí sa o nich starajú. Konkrétne veci. Ale aj včerajšok a celý priebeh debaty ukázal, že príchodom týchto ľudí, mnohých, ktorí nevedia reagovať k podstate veci a ukazujú to dnes od rána, síce tu bol jeden či dvaja, lebo ostatní sa na to vykašľali. Tárajú stále o minulosti. Ani jeden z nich sa vo svojom vystúpení nevyjadrí k podstate veci. Keď hovoríme o 14. dôchodku, nikto z nich nepovie, že nechcem ho dať, chcem ho dať alebo ho urobím v polovičnej výške, alebo v trojnásobnej. Nič. Ale splieta tu deviate cez desiate, že čo sa robilo v roku 2014 alebo ´15 alebo ´16. Ale nič k tejto veci.
A som zvedavý, čo budú hovoriť na zákon o verejnom obstarávaní, ktorý má zjednodušiť nákup zdravých slovenských potravín pre slovenské školy. Som zvedavý, čo poviete na to. Som zvedavý, čo poviete na pomoc zdravotne ťažko postihnutým, ako tam budete argumentovať alebo tu budete stále len tárať, čo sa udialo pred štyrmi, ôsmimi alebo dvadsiatimi piatimi rokmi, lebo len toto viete. Ale neviete tu odborne nijakým spôsobom debatovať o veci. A to je, žiaľ, hanba celého tohto parlamentu, že sa tu nedá viesť už odborná diskusia o ničom, a to je vážne, vážny signál pre budúcnosť Slovenska, pretože raz sem prídu témy, o ktorých sa bude musieť odborne, dlhodobo a konštruktívne diskutovať, ale parlament v takomto zložení, v akom je dnes, nie je schopný takejto diskusie.
Chcem vás z tohto miesta požiadať, konečne si uvedomte, prečo tu sedíte, páni kolegovia z vládnej koalície, aby ste pomohli občanom Slovenskej republiky. Aj táto Národná rada sa volá Národná rada Slovenskej republiky a sme tu pre ľudí. Ja neviem, či chodíte domov, či nechodíte domov, čo vám tí ľudia rozprávajú? Že sa majú dobre? Že nepotrebujú žiadnu pomoc? Že nič nezdražie? Že chýbajú veci? Že je dostatok tovaru, že si môžu vyberať? Veď sa pozrite, kde sa to Slovensko rúti. A vy si zatvárate oči pred týmito problémami. Je to veľká hanba. Sa vám čudujem, že pri obyčajných bludoch tu budete tárať tri dni o marihuane. To vám záleží, že či, aby niekoho za jointa nezavreli. To vám záleží, ale že dôchodkyňa s 380-eurovým dôchodkom musí skromne povedať, lebo nevie ísť ani demonštrovať, že si asi nekúpi maslo, ale už bude len na margaríne. To vám vôbec nevadí. Tu budete ticho, ani sa nezapojíte do debaty. Ale o drogách, o psoch na reťaz tu budete hovoriť, keď ide o občanov Slovenskej republiky, tak sa neráčite ani zúčastniť takejto odbornej debaty.
Ďakujem veľmi pekne. Hanba vám všetkým! (Potlesk.)
5. 5. 2022 9:46:03 - 9:48:03 65. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 963 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pellegrini, Peter (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
30.
Ďakujem pekne. Chcem len doplniť pánov primátorov, že táto myšlienka nie je nová a už počas vlády, keď som bol predsedom vlády Slovenskej republiky, sme už zo ZMOS-om viedli rokovania a mal to byť ďalší krok v rámci vzťahov štát verzus samosprávy a dokonca sme to ZMOS-u naznačili na jednom zo snemov, že to bude ďalší z krokov vlády, aby sa zbavila týchto pozemkov, resp. previedla ich v intravilánoch, pretože naozaj častokrát ako štát vlastní rôzne trojmetrové pásy popri chodníkoch a keď chce robiť obec nejaký odvodňovací kanál alebo potrebuje spraviť len nejaké výkopové práce pre nejaké svoje siete, tak sa jednoducho nevie dopátrať stanoviska a tak ďalej.
Jednoducho sme si uvedomovali, že tá situácia je zložitá a mali sme to v pláne urobiť. Samozrejme, cez voľby došlo k výmene vlády, takže sme to už my nestihli spraviť, ale vám garantujem, že keby sme boli pokračovali vo vládnutí, tak je to už dávno spravené. Keďže táto vláda ani žiadne dobré myšlienky z minulosti absolútne nepreberá a všetko ruší, ale zas sama nerobí nič, tak sme už po druhýkrát sa rozhodli tento zákon do parlamentu sem pridať. To nie je prvýkrát. Už je tu druhýkrát. Druhýkrát vidím, aký záujem vzbudil u koaličných poslancov. Je to naozaj praktická vec. Odťažilo by sa obciam a mestám, zrýchlila by sa výstavba, zrýchlilo by sa plánovanie, zrýchlilo by sa čerpanie eurofondov. Jednoducho by sa zjednodušil a zlepšil život ľudí žijúcich v našich obciach a mestách a jednoducho vidíte, títo ľudia tu budú sedieť alebo ani nesedieť a keď aj sedieť, tak robiť všetko preto, len aby tu robili deštrukciu a tárali tu. Oni furt niečo z minulosti. Ja som ešte nepočul v tomto pléne pri konkrétnej odbornej veci, že by sa diskutovalo zo strany koalície k faktom, ale vždy tu tárajú, čo bolo pred piatimi alebo desiatimi rokmi, lebo k pointe veci sa nevedia vyjadriť. Žiaľ, to je ich obraz.
Ďakujem veľmi pekne.
3. 5. 2022 10:53:00 - 10:55:00 65. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pellegrini, Peter (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
96.
Ďakujem veľmi pekne.
Panie poslankyne, páni poslanci, ďakujem vám za vaše konštruktívne faktické poznámky, pretože naozaj som sa svojím vystúpením chcel dotknúť toho, že pri tomto bode by sme mali byť schopní v Národnej rade komplexnej, odbornej debaty, pretože ten bod, to nie je možné poňať len tak, že teraz je to o Ficovi alebo nie je Ficovi. Tu ide o vážnu vec, kedy Národná rada má rozhodnúť, že vydá jedného z poslancov Národnej rady do rúk systému, o ktorom priamo tu z úst predsedu parlamentu počula, že systém nefunguje. A táto Národná rada by mala dnes diskutovať nie o Robertovi Ficovi, ale vôbec o podstate celého toho problému a takto som sa snažil ja aj nastaviť to vystúpenie a som veľmi rád, že aj kolegovia s faktickými poznámkami ukázali, že dá sa o tejto veci veľmi odborne, veľmi rozumne, bez emócií diskutovať a naozaj hľadať všetky tie nuansy tohto celého problému, že to nejde len o to, že tu niekto sa ide vyvŕšiť na opozičnom poslancovi, ktorého neznáša, tak ako to prezentujú niektorí alebo väčšina koaličných poslancov. Ja chcem vrátiť naspäť tú debatu. Tu nejde len teraz o jedného poslanca, tu ide o vážnu vec, ktorá sa podľa, od ktorej sa bude odvíjať aj budúcnosť tejto krajiny. A ja som sa nádejal, že Národná rada je schopná odbornej diskusie.
A kolegom z opozície ďakujem za veľmi konštruktívne faktické poznámky. Ale ak ste si vypočuli tých dvoch facebookových chlapcov, Žiaka zo SaS a toho mladého Stančíka z OĽANO, ktorí žijú len na Facebooku a v živote toho ešte veľa nedosiahli, tak, žiaľ, musím povedať, že Národná rada, ak tu budú sedieť takíto ľudia, akých sem dotiahlo OĽANO a, žiaľ, aj časť SaS, tak Národná rada nebude schopná do budúcna diskutovať o zásadných veciach v hodnotových v otázkach a to je záhuba pre Slovenskú republiku a to ma mrzí ešte viacej, ako toto divadlo, ktoré tu dnes vláda a vládna koalícia predstavuje.
Ďakujem pekne.
3. 5. 2022 9:32:10 - 9:51:28 65. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 1010 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Pellegrini, Peter (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
28.
Vážený pán podpredseda, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte, aby som sa aj ja osobne, ale aj v mene strany HLAS - sociálna demokracia vyjadril k návrhu, ktorý tu už niekoľko dní prerokovávame. Na úvod mi dovoľte povedať, že áno, v štandardnom demokratickom a právnom štáte môže sa stať, že pri takom veľkom množstve poslancov, ako máme my, a sú krajiny, kde majú podstatne viac poslancov 500, 600, 700, sa môže stať, že sa môže dopustiť jeden z poslancov potenciálne nejakého trestného činu a je obvinený a nejakým spôsobom vyšetrovaný. To nie je nič výnimočné a deje sa tak vo všetkých európskych krajinách naokolo nás. A v normálnom a demokratickom a právnom štáte sa môže stať aj to, že môže v tých krajinách, kde takúto podmienku majú, dôjsť k požiadavke o to, aby niektorý z poslancov bol vydaný súdu na rozhodnutie o tom, či má byť alebo nemá byť stíhaný vo väzbe vzhľadom na nejaké okolnosti.
Chcem pripomenúť, že Slovensko nechráni poslancov pred trestnými činmi a teda pred stíhaním za trestné činy. Slovensko nemá taký systém ako napríklad v Českej republike, kde poslanci svojím hlasovaním rozhodujú, či vôbec poslanca Národnej rady možno stíhať, či vôbec môže ho polícia vyšetrovať a niečo s ním robiť. Na Slovensku už dávno, a musím to povedať, pretože sa to dezinterpretuje, na Slovensku už dávno takáto forma ochrany na poslanca neplatí a jediné, o čom tu dnes diskutujeme, je o tom, či Národná rada poslanca Národnej rady vydá špecializovanému, v tomto prípade trestnému súdu, ktorý môže alebo nemusí rozhodnúť o tom, že poslanca si zoberie aj do väzby. Ale bez ohľadu na to, či my tu dnes o tejto veci rokujeme alebo nerokujeme, každý jeden trestný čin bez ohľadu na to, či sa týka poslanca Národnej rady alebo iného občana, je normálne ďalej vyšetrovaný a nikto, ani Národná rada, ani iné inštitúcie mu nebránia.
Ale chcem zdôrazniť ten úvod. Povedal som, v normálnom demokratickom a v normálnom právnom štáte sa takéto veci dejú a majú na to, každý štát má svoje nejaké procesy, kde ale fungujú aj kontrolné mechanizmy a kde sa človek dokáže dopátrať pravdy, ak je mu robená krivda.
Ale na tomto mieste si musíme povedať, je Slovensko dnes a môžme s čistým svedomím povedať, že Slovenská republika je dnes právnym a štátom a demokratickým štátom, v ktorom platia všetky tieto kontrolné mechanizmy a platia spôsoby, že človek, ak sa voči nemu zomkne časť štátneho aparátu, sa dokáže obrániť? Žiaľ, na základe toho všetkého, čo tu vidíme, čo sa tu deje posledné dva roky, musím povedať, že Slovensko dnes štandardným, demokratickým a právnym štátom nie je. A nikto, nielen poslanec Národnej rady, ale žiadny občan Slovenskej republiky dnes nemôže sa na sto percent cítiť bezpečne a spoľahnúť sa na to, že ak nič neurobil, tak žiadny štátny orgán voči nemu nemôže viesť žiadne stíhanie, ani ho nejakým spôsobom trestať, ani ho nejakým spôsobom ovplyvňovať, nedajbože ešte aj zobrať, obmedziť na slobode. Dnes, žiaľ, s čistým svedomím z tohto miesta takéto povedať nemôžem a nemyslím si, že by to s čistým svedomím mohol povedať aj niekto z členov terajšej vlády Slovenskej republiky, pretože oni sú pôvodcom toho marazmu a tohto stavu, v akom sa dnes slovenská spoločnosť nachádza.
Na tomto mieste zaznela správa SIS. Tu z tohto miesta ju prečítal predseda Národnej rady, druhý najvyšší ústavný činiteľ tohto štátu, Slovenskej republiky, a povedal nám tu v priamom prenose, že sa ukazuje a je legálne odpočuté, ponahrávané, pozapisované, že existuje na Slovensku vybraná skupinka špeciálnych vyšetrovateľov, niektorých prokurátorov a aj vybraných sudcov, na ktorých sa dokonca čaká, a sa tým ešte aj chvália, že vždy prídu zobrať niekoho ráno do väzby len preto, lebo vedia, že na druhý deň má službu tá a tá alebo ten a ten, ktorý im potom aj tú väzbu potvrdí. Povedal to predseda parlamentu, nie ja. A povedala to im nimi riadená Slovenská informačná služba.
Ďalej sme sa mohli všetci verejne dočítať z legálne odpočutých nahrávok našich elitných, tzv. elitných vyšetrovateľov, ešte raz, nie z nahrávok ani našich, ani druhých kolegov z opozície. Touto políciou tohto štátu, ktorý riadi Matovič a Heger, nimi nahraté nahrávky, v ktorých sa hovorí, že Fica treba robiť, Kaliňáka a Pellegriniho, kde sa hovorí, že toto bude riadne rodeo, akože to nám povedal aj sám minister. Čítali sme esemesky, ktoré tu spomínal pred chvíľkou pán poslanec Saloň, policajného prezidenta, ktorý bol policajným prezidentom ešte rok počas tejto vlády, ktoré dokazujú, že minister Mikulec si žiadal od policajného prezidenta spisy, živé spisy a chcel do nich nahliadať.
Sme svedkami a ešte budeme svedkami stokrát menených výpovedí kajúcnikov, univerzálnych svedkov, ktorí tu vypovedajú hore-dole na každého a ani netušíme, čo v skutočnosti za to dostávajú, aké benefity alebo akú doživotnú imunitu a nikto sa na nich už viac nepozrie, žijú si svoj luxusný život a rozprávajú a tárajú a nikto ich nestíha za ich zločiny, ktoré robili.
Máme tu 15 alebo 16 vyjadrení Ústavného súdu Slovenskej republiky, že boli porušené ľudské práva u ľudí, ktorí boli držaní vo väzbe niekoľko mesiacov alebo skoro pomaly už aj niekoľko rokov. Opäť to nehovoríme my v opozícii, to hovorí Ústavný súd ako najvyššia inštancia, posledná inštancia, na ktorú sa občan tejto krajiny môže obrátiť, ak sa mu deje krivda. Hovorí to Ústavný súd Slovenskej republiky.
Nemôžeme opomenúť, že v štandardných demokratických krajinách pravdepodobne dlhoročný politický nominant nemôže byť menovaný do pozície špeciálneho prokurátora a tváriť sa, že je nestranný. V normálnom štáte by o takejto nominácii ani len nehovorili, nieto ešte zvolili naozaj politika, politika naozaj čistokrvného do pozície špeciálneho prokurátora. Aká je toto garancia nestrannosti a absolútneho bezovplyvňovacieho fungovania špeciálnej prokuratúry?
No a už, samozrejme, musím pripomenúť aj vyjadrenia z tohto miesta, predsedu vlády vtedajšieho, Igora Matoviča, ktorý nám tu ukazuje hocikedy, keď sem vystúpi, okrem toho, že tu vulgárne nabrýzga všetkým, ponadáva, pouráža, nič nepovie k veci, o ktorej sa má vyjadriť, len sa furt vracia do minulosti, tak tento človek tu na nás ukazuje prstom a hovorí, že máme ticho šúchať nohami a čakať, kedy si príde po nás NAKA, predseda vlády, predseda vlády. To nerobí pomaly ani diktátor vážnych diktátorských režimov v niektorých častiach sveta, to, čo si dovoľuje tu predseda vlády. Nehovorím už o našej úplne úžasnej všetko vediacej vicepremiérke, ktorá si hneď na úvod svojho mandátu vyrobila pexeso s tvárami predstaviteľov opozície a ich nominantov, ktoré potom škrtá fixkou teatrálne za každým, keď niektorého z nich zobrali do väzby. Pýtam sa, toto čo som teraz povedal, dáva občanom tejto krajiny garanciu, že žijeme v právnom, demokratickom a štáte, kde naozaj platí spravodlivosť a že kde nemôže dôjsť k zneužitiu orgánov činných v trestnom konaní na politický revanš? Nie. Toto všetko nám nedáva túto garanciu a nedáva ju nielen poslancom Národnej rady, ale hlavne nedáva ani jednému občanovi tejto krajiny.
Dámy a páni, dnes ešte raz, nerokujeme o tom, či bude alebo nebude niekto trestne stíhaný. Na to právo nemáme. My dnes ideme rozhodnúť o tom, či jedného z nás vydáme na rozhodovanie Špecializovaného trestného súdu, ktorý má rozhodnúť, či daného poslanca ide alebo nejde stíhať väzobne. A tu by sme mali byť naozaj veľmi obozretní a nesnažiť sa rozhodovať len na základe toho, koho sa to konkrétne týka. Ale mali by sme naozaj sa zamyslieť nad tým, či pri rozhodovaní, bez ohľadu na to, či je to Robert Fico alebo niektorý iný, aj koaličný poslanec, pretože môj postoj je rovnaký v prípade aj, že by sa to dneska týkalo pána Borguľu alebo iného, aj z OĽANO poslanca, by som hovoril to isté. Pretože dnes ideme rozhodovať o tom, či človeka vydáme tomuto spráchnivenému systému, spráchnivenému systému spravodlivosti, u ktorej nemáme garanciu, že funguje tak, ako fungovať má. A ešte raz zopakujem, bez ohľadu na to, či je to vládny alebo je to opozičný poslanec. Pretože dnes s čistým svedomím nemôžme povedať, že vydávame človeka na spravodlivosť. Naopak, všetky indície ukazujú, že takýmto rozhodnutím vydávame poslanca Národnej rady do rúk politickému revanšu a do prostredia, v ktorom sú orgány činné v trestnom konaní alebo silové zložky pravdepodobne predsedom vlády, ministrom financií, ministrom vnútra a špeciálnym prokurátorom zneužívané na výkon politickej objednávky.
Žiaľ, je mi to veľmi ľúto, že toto musím v 21. storočí skonštatovať o Slovenskej republike. A preto na základe týchto pochybností chcem povedať veľmi jasne, že HLAS nepodporí vydanie v tomto prípade ani predsedu SMER-u na rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu, či má byť alebo nemá byť stíhaný vo väzbe, ale nezahlasuje za žiadneho poslanca Národnej rady pri takomto istom návrhu, hoc by prišiel aj zajtra na vládneho poslanca. Neurobili by sme to ani z pomsty vládnemu poslancovi, pretože tu ide o princíp a ochranu výkonu mandátu poslanca Národnej rady, aby bol nedotknuteľný. Pretože vy to veľmi zľahčujete, dámy a páni, pretože si to neviete predstaviť, ale máme predsa deľbu moci. Máme súdnu moc, máme výkonnú moc a parlamentnú moc a tieto sa navzájom nesmú nijakým spôsobom dokázať ovplyvňovať. Sú striktne oddelené. A Národná rada musí byť absolútne chránená pred zásahom orgánov činných v trestnom konaní, samozrejme v tej časti výkonu mandátu poslanca Národnej rady. To znamená, nikto nebráni nikoho stíhať ani obviňovať. Veď máme tu poslanca, ktorý je obvinený, je teraz už aj v dvoch alebo troch. Ale nemusia ísť do väzby. Jednoducho si vykonávajú svoj mandát a polícia koná, ako konať má a teda uvidíme, či zozbiera dôkazy a či vôbec niekto bude aj spravodlivo odsúdený, alebo sa, dúfam, títo ľudia môžu aspoň normálne brániť.
Tento proces, ktorý dnes vidíme, je pravdepodobne viacej politickým ako skutočnou snahou o získanie nejakej, nejakej pravdy. Pretože ja sa nebudem vyjadrovať ku konkrétnemu obvineniu, hoc mám o ňom svoje pochybnosti, pretože podľa tak napísaného obvinenia by pomaly každá vláda vo svete, nielen v Európe, vo svete, pri svojej činnosti mohla byť označená za jednu veľkú organizovanú zločineckú skupinu. No a podľa tohto obvinenia by politická strana OĽANO bola trikrát organizovanou zločineckou skupinou oproti SMER-u alebo iných politických strán, ktoré sa, trikrát na základe toho, čo tu stvárajú od prvého dňa nástupu do moci, ako si tu obsadzujú, nominujú, aké kšefty si tu robia krížom-krážom.
Takže ak si páni myslia, že ich to obíde, aby neboli prekvapení, keď rovnaké obvinenie nakoniec budú mať na krku ešte aj oni. Pretože ak tu teda spravodlivosť funguje normálne, tak očakávam, že OČTK rovnakým spôsobom začnú preverovať aj ich konanie ako vládnej strany.
Viete, neubránim sa pocitu, že v tomto prípade ide vládnej koalícii o dve veci. Prvý je mať skalp. Mať gesto, mať fotku, mať video politického oponenta v putách, ktoré ho vedú pred kamerami niekde na výsluch a potom následne do cely kolúznej väzby. Pretože ukazuje sa, že celý ten ich boj za spravodlivosť, ktorým pobalamutili tu všetkých a ktorý tu dva roky vydávajú za svoje jediné poslanie, sa im vôbec nedarí. A uvedomte si, že zatiaľ jediné úspechy celého tohto procesu, ktorý tu spustil Igor Matovič so svojou celou skupinou, sú len ľudia, ktorí boli v kolúznej väzbe. To sú jediné ich úspechy a jediné zábery, ako títo ľudia boli vedení do kolúznej väzby.
V žiadnom takomto prípade ešte nebol nikto právoplatne odsúdený, okrem nejakých kajúcnikov, ktorí sa popriznávali, porobili si rýchle dohody, za pár tisíc eur sa vykúpili a išli preč. Nemáme dnes žiaden právoplatný rozsudok v žiadnej z týchto káuz. A jediné úspechy sú ľudia v base s putami na rukách, kde už šestnásťkrát, pätnásť alebo šestnásťkrát Ústavný súd povedal, že to bolo porušením ich ústavných slobôd, to sú ich jediné úspechy. A preto si myslím, že aj teraz chcú takýto jeden billboard, takýto jeden televízny šot, aby si mohli povedať a vycapiť na svoje Facebooky zase so slaboduchými textami pod ním, že aha, už sa to podarilo, už je vo väzbe. Nikomu nepovedia, že je to len kolúzna väzba, ktorá nič neznamená, o vine a treste a že tam až do doby rozhodnutia súdu poslednej inštancie sa musí človek brať za, za nevinného. Nie. Ale budú mať fotku. To je prvý moment, prečo som o tom stopercentne presvedčený, že im ide len o toto. O nič iné. Vôbec sa nezamýšľajú nad tým, aké sú tu technické alebo procesné zlyhania v tomto štáte, že sa to vymklo spod kontroly, že sú tu jednoducho schopné orgány činné v trestnom konaní alebo vybraná ich skupina si urobiť v tomto štáte, čo chcú, keď chcú, bez ohľadu na to, kto túto krajinu riadi, respektíve v našom prípade je to skôr horšie, lebo vykonávajú politickú objednávku.
No a druhým, samozrejme, momentom, prečo to tu dnes na stole máme, je prekryť absolútnu neschopnosť tejto vlády riadiť túto krajinu a riešiť problémy, ktoré túto krajinu trápia už niekoľko mesiacov. Táto vláda nie je schopná, tak ako nevedela schopná byť, riadiť alebo zvládnuť pandémiu, kde sme boli dvakrát po sebe najhorší na celom svete, nezareagovala dodnes na žiadne protiinflačné opatrenia a sa Slováci, Slováci a Slovensky sa musia hanbiť, keď sa pozrú do Maďarska, keď sa pozrú do Poľska, keď sa pozrú do Českej republiky, keď sa pozrú do Rakúska a do iných krajín, kde vlády pripravili už ix balíčkov opatrení na to, aby zmiernili ich ťažkú situáciu v oblasti zdražovania energií, potravín atď. atď., pohonných hmôt. Slovenská vláda neurobila nič a preto potrebuje prekryť túto svoju neschopnosť tým, že nám hodí sem takúto hru. Nevie dať ľuďom chleba, tak nám sem hodí takúto špinavú politickú hnusnú hru, aby sme sa tu týždne alebo neviem koľko dní na tom bavili a oni mali alibi, že vlastne nemôžu ani konať pre tých ľudí, lebo teraz sa rieši závažná vec.
Ešte raz zopakujem a pýtam sa, to obvinenie a to celé uznesenie je vonku pomaly už dva alebo tri týždne. No som, kým prídeme ešte k hlasovaniu, som zvedavý, ako sa dá ešte zdôvodniť, že po troch alebo štyroch týždňoch ešte niekto môže alebo nemôže ísť niekoho ovplyvňovať spomedzi tých ďalších, ktorí sú v tej organizovanej skupine. Ešte raz, nevidím ten dôvod, pretože ak ste pomaly po obvinení mesiac na slobode a potom vám niekto hrozí kolúznou väzbou, aby ste náhodou neovplyvnili svojich svedkov, tak to nedáva logiku ani pomaly bežne zdatnému človeku, ktorý nemusí byť ani právnik a nemusí byť ani matematik alebo ani nič iné, aby si to dokázal vypočítať, že či to takto vôbec fungovať môže alebo nemôže.
Jednoducho potvrdzuje sa, že vláda potrebuje prekryť tieto svoje zlyhania. Potravinári oznámili minulý týždeň ďalšiu vlnu extrémneho zdražovania. Už aj prezidentský palác sa na to nemôže pozerať a vyzýva každý jeden týždeň na činnosť, na nejakú aktivitu vládu. Ako hrach na stenu. Dodnes nemáme predložený žiadny návrh zákona. Ak by to neboli urobili poslanci, aj to len v rámci trápneho skoršieho vyplatenia 13. dôchodku, nič nemáme v parlamente, čo sa týka ochrany ľudí pred zdražovaním a zložitou situáciou, ktorú tu máme. Nič tu nemáme z parlamentu, ktoré by sa zákony alebo opatrenia týkali ochrany národnoštátnych záujmov Slovenskej republiky. Nič tu nemáme, čo by sme riešili v oblasti toho, ako budeme mať na jeseň zabezpečenú potravinovú bezpečnosť. Nielen ceny sú problém, ale aj nedostatok. Budete vidieť, že nebude čo doviesť na Slovensko, pretože sami si to nedokážeme vyrobiť. A ak si to dokážeme vyrobiť, tak to vyvezieme za drahé peniaze von. Nič sa tu nehovorí o ochrane národnoštátnych záujmov v oblasti energetickej bezpečnosti Slovenskej republiky. Tu tárajú nám o tankeroch, jeden, druhý. Prišiel teraz, čo, aleluja. Nech povedia pravdu. Z toho prvého tankera ani jeden kubík plynu nedošiel na Slovensko, pretože ten bol odčerpaný dávno do inej krajiny a my sme zase na spotovom trhu kúpili na výmenu nejaký iný plyn. Čiže to, aby sa ľudia, ani si nech nemyslia, že to fyzicky ten, čo na Krku v Chorvátsku vyčerpajú z toho tankera, že on reálne aj príde do ich šporáku do bytu. To je, úplne inak funguje.
Tak nech nás tu nebalamutia. Jednoducho hrozí nám obrovský problém, obrovská recesia, obrovská bieda a táto vláda sa tu odbavuje na tom, že chce zobrať do väzby poslanca Národnej rady, hoc jej nič nebráni, aby normálne a spravodlivo mohla vyšetrovať a aby sa tento poslanec ako každý iný mohol aj normálne a slušne brániť. Ide im o politický skalp, o politický revanš a my takýto politický revanš nemôžeme podporiť a HLAS, a hovorím za všetkých poslancov HLAS-u, nepodporí vydanie predsedu strany SMER na rozhodnutie Špecializovanému trestnému súdu, pretože si myslíme, že spravodlivosť nie je ovplyvnená naším rozhodnutím, orgány činné v trestnom konaní môžu konať bez ohľadu na to, či ho vydáme alebo nevydáme, pretože na to právo zastaviť trestné stíhanie nemáme a nechcem, aby sme si dakedy museli vyčítať, že sme tu teatrálne hlasovali za niečo, čo nakoniec so spravodlivosťou nemalo nič spoločné.
A opakujem, rovnaký postoj by som dnes za tohto marazmu, ktorý v Slovenskej republike v oblasti bezpečnostných zložiek funguje, za situácie, kedy bezpečnostné zložky sú pod priamym vplyvom bývalého premiéra Matoviča, ministra Mikulca a špeciálneho prokurátora Lipšica, rovnako by sme za tohto marazmu nezahlasovali za vydanie žiadneho poslanca Národnej rady Slovenskej republiky do väzby, hoc by išlo aj o koaličného a dokonca aj keby to boli poslanci z OĽANO, pretože ak máme byť spravodliví, tak hlasovať za tejto situácie za vydanie poslanca do väzby nikto z nás s čistým svedomím nemôže.
Ďakujem pekne.