Vyhľadávanie v prepise rozpravy

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
26. 1. 2023 11:14:06 - 11:15:59 78. schôdza NR SR - 18.deň - A. dopoludnia Tlač 1429 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Jarjabek, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Dve poznámky k tomu čo hovoril pán predseda Fico. Prvá poznámka o referende, ak dovolíte. Vy ste zrušili referendum dva dni po referende, napľuli ste občanom Slovenskej republiky do tváre úplne jednoznačne, každý to tak vníma a vy ste vôbec nerozmýšľali nad tým, že by ste to referendum napríklad mohli zmeniť, ako je to v iných demokratických krajinách. Referendum je napríklad povinné v demokratických krajinách, ako je, ja neviem, Belgicko alebo Austrália. Vôbec ste o tom nehovorili. Alebo prečo ste nerozmýšľali o zmenení kvóra napríklad. Predstavte si, že by kvórum neexistovalo a že by 25, 30 percent ľudí podľa týchto informácií rozhodlo o tom, rozhodlo o referendovej otázke. Tí iní ľudia by museli do toho referenda ísť už len kvôli tomu, z hľadiska obsahu toho referenda, aby sa dostali do protirečenia s tými ľuďmi, ktorí toto referendum hodnotili kladne. Prvá poznámka. Čiže vy ste na týmto vôbec nerozmýšľali. Vám to referendum jednoducho nevyhovuje, preto ste ho zarezali a zarezali ste tak aj občanov Slovenskej republiky v tomto zmysle.
Druhá poznámka. No prečo ten 30. september. Prečo ho vy tak preferujete? No preto, lebo máte rozbehnutú volebnú kampaň už dnes. Ešte samozrejme musia byť v kinách, v distribúcii, do distribúcií kín v sieti napríklad filmy, vražda novinára, ktorý máte pripravený, ktorý má premiéru v marci. Toto všetko treba realizovať. Preto ten 30. september, lebo ešte vy ste nedokonali toto svinstvo, čo ste urobili na Slovenskej republike a občanov Slovenskej republiky.
24. 1. 2023 14:34:22 - 14:36:18 78. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Jarjabek, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem, pán predsedajúci, za slovo. Ja len sa vrátim k tomu začiatku, o ktorom hovoril môj kolega, keď traja ústavní činitelia povedali ´unisono´ nie referendu, premiér, prezidentka, predseda parlamentu. No ono toto, dámy a páni, nie je prvý raz a mňa to napadlo v súvislosti s tým, s tými novými ľuďmi, ako je teda Mikuláš Dzurinda, ktorý sa chce vrátiť do politiky, on bol ten, ktorý prvý povedal po jednom takomto zmarenom referende tú povestnú vetu, ktorú teda si veľmi pamätám: "Ďakujem vám za aktívnu neúčasť." Ďakujem vám, voliči, za aktívnu neúčasť, keď takisto to referendum nesplnilo svoj účel v podstate preto, lebo sa ho zúčastnilo pod 50 % ľudí. Tuná prvý raz zaznelo to, že to referendum sa dá takýmto spôsobom zmariť. Dovtedy to nikoho nenapadlo. A vy teraz ste vlastne pokračovatelia tejto dzurindovskej éry v tom najhoršom slova zmysle, keď tiež ako tie zmarené referendá, však koľko ich bolo? Osem zmarených? Osem, nie? Jedno z tých deviatich bolo úspešné. Toto všetko, tam sú niekde korene. A toto sú ľudia, ktorí sa v súčasnosti chcú vrátiť do slovenskej politiky a hovorím to len preto, aby sme si všetci uvedomili, že toto tu už raz bolo. A toto je návrat vlastne týchto starých skúsených harcovníkov, ktorí si myslia, že ľudia zabudli. No nezabudli. Ďakujem vám za aktívnu neúčasť. Ešte raz to hovorím, Mikuláš Dzurinda, autor, rok by som si musel spomenúť niekde.
No a hovoril si o tých fašistoch. No ja si myslím, že o tých novodobých fašistoch ešte budem veľmi veľa počuť v rámci tohoto, tohto chcenia novodobého rozdelenia sveta.
Ďakujem za pozornosť.
24. 1. 2023 14:13:51 - 14:15:10 78. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Jarjabek, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Ja mám len jednu jedinú otázku. Viete? Po týchto všetkých slovách, ktoré tuná padli. Vážená, milá sektárska koalícia, čo treba ešte spraviť, aby ste už konečne išli do čerta. Čo treba spraviť. Ľudia vás nechcú. V referende vám to dali úplne jasne najavo, aby ste išli konečne do preč. Prezidentka vás nechce, čo je čo povedať. Lebo jej vadíte a už sa vám vyhráža ja neviem čím všetkým, aby ste už konečne išli preč. Vaši vlastní voliči vás nechcú, ktorí vám to úplne jasne dali najavo a dávajú najavo stále.
Čo ešte treba spraviť, aby ste išli do čerta. Vy naozaj si myslíte, že tu budete na veky vekov amen skutočne? A že v tých ďalších voľbách tuná ešte zohráte nejakú rolu? No nezohráte. Pokiaľ tie voľby prebehnú normálne, tak nezohráte. Nemáte ako po tých všetkých prúseroch, ktoré ste tu napáchali.
Ďalšia vec je, čo ešte chcete všetko pokaziť. Načo vám je ten september. Čo ešte chcete urobiť, aby ste skutočne dokonali toto vaše dielo ničenia Slovenska. Skutočne vám to ešte nestačilo? Naozaj vás treba nakopať?
8. 12. 2022 11:55:09 - 11:55:09 78. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 1289 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Jarjabek, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR -  
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán kolega, na začiatok asi ste chceli povedať, že vrátiť predkladateľovi na prepracovanie, lebo povedali ste, že na prerokovanie, hej. Pozrite si záznam, ste sa asi pomýlili, ale hovorím, ak teda predseda splní to čo povedal, tak by to malo byť jedno, samozrejme. Ja by som sa vrátil k tým veciam, čo ste hovorili o tom svojom kolegovi, ktorý sa vám vyhrážal. Povedzte nám meno toho hajzlíka, veď ako treba jednoducho týchto ľudí ukázať na nich prstom, lebo tých hajzlíkov je tuná veľa. Tak treba jednoducho na nich ukázať prstom, aby ich bolo menej. Pokiaľ ho budete tajiť, tak sa k ničomu nedopracujeme a nikde sa nepohneme. Treba naňho ukázať prstom, preto, lebo to sú naozaj bezcharakterní hajzlíci, ktorí žijú v tomto svete, ktorí si užívajú túto atmosféru a ktorí udávajú v rámci tejto atmosfére, preto vám budú udávať o to viacej o čo budú blížiť viacej tie kandidátske listiny, viete po tých predčasných voľbách, teda k tým predčasným voľbám, ktoré pevne verím, že budú.
No a tento zákon, o ktorom ste hovorili, ten zákon sa dá nazvať iba zákon o slobodnej cenzúre. To je všetko. Toto je zákon o slobodnej cenzúre, o ničom inom, preto lebo tá cenzúra už tuná naberá také neuveriteľné rozmery, že súdruhovia v 50. rokoch, podľa toho, čo si máme možnosť prečítať, by boli nadšení akým spôsobom my tuná dostávame papať, napapať istých informácií, ktoré sú teda perfektne spracované a ktoré sú nám takto podkladané, len preboha, aby sme nešírili niečo iného a nebodaj, aby sme si nemysleli niečo iného. Čiže áno, máte pravdu a preč s takýmito zákonmi.
7. 12. 2022 11:10:07 - 11:10:07 78. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Jarjabek, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
99.
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán doktor, pán špeciálny prokurátor, ak dovolíte, ja by som sa na to pozrel trošku ako z iného pohľadu, teraz toto všetko z pohľadu neprávnického a z pohľadu istej, ten váš problém a problém objektivity vašej profesnej dôveryhodnosti vlastne spočíva v tom, že vy ste politik. Poznáme sa dosť dlho na to, aby som mohol povedať, my sme boli politickí rivali. Vy sa na to pamätáte veľmi dobre. Sedeli ste v parlamente, potom ste boli vo vláde. Vytiahol vás doktor Čarnogurský, ak si spomínam, do politiky a odvtedy ste začali byť politikom. Presne vyhraneným politikom s presne vyhranenými názormi, s presným zafarbením. Ako vám ja ako politik môžem dôverovať, kedy ste profesne objektívny a kedy nie ste profesne zafarbený politikom. Lebo vy ste politik a vy ste stále politik. A tu je to nebezpečie, že vám sa tie vaše politické názory zmiešavajú s tou vašou profesnosťou. A tá profesnosť je politická, pán doktor. Toho sa proste nezbavíte, to je vaša minulosť, toho sa proste nezbavíte, preto to sú vaše činy a vaše konania, ktoré ste v rámci tej svojej politickej kariéry robili.
Vy ste predsa robili, ak sa pamätám, to tzv. referendum aj proti vzniku Slovenskej republiky pre rokom 1993. Ja som bol na druhej strane vtedy ako vy a som to vnímal veľmi citlivo. Ako ja vám, keby som sa náhodou dostal, nedajbože, do vašich rúk pre čosi, môžem dôverovať, že budete vy voči mne objektívny, keď ste boli vlastne môj, a nielen môj, politický rival. To je problém vašej funkcie, vy ste do tejto funkcie, podľa môjho názoru nikdy nemali vojsť, preto lebo nech budete akokoľvek objektívny, sú ľudia, ktorí túto objektivitu jednoducho budú pociťovať inak a nie vlastnou vinou. Vašou vinou, lebo vy ste politicky zafarbený... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
7. 12. 2022 10:55:07 - 10:55:07 78. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Jarjabek, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
75.
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda Národnej rady. Dámy a páni, pán predseda, poprosil by som ctenú snemovňu, aby preložila hlasovanie, to je tlač 1113, novela vysokoškolského zákona z technických dôvodov na zajtra na jedenástu hodinu, ak by ste boli taký láskavý.
6. 12. 2022 17:26:16 - 17:26:16 78. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Jarjabek, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
127.
Ďakujem pekne za slovo, pán predseda.
Dámy a páni, je to smiešne, trápne a prvoplánové, ako si takýmto spôsobom riešite vzťahy/nevzťahy so SaS-kou. Proste to sa až zle počúva, pritom pred tými tromi mesiacmi to bolo ešte všetko úplne inak. Robíte to na úkor nášho času a na úkor občanov Slovenskej republiky. Ale keď už teda ideme takto ďaleko, tak prosím vás pekne, začnite už, keď teda nemáme toho ministra kultúry, ktorý by o tom mal hovoriť, tak začnime hovoriť o koncertných sálach, začnime hovoriť o koncertných domoch, začnime o hovoriť o kultúrnych domoch, začnime hovoriť o matičných domoch, začnime hovoriť o divadlách, začnime hovoriť o všetkých týchto inštitúciách, ktoré ťahajú za kratší koniec v tejto energetickej kríze. Aj toto sú všetko inštitúcie, ktoré ako budú mať veľký problém s finančnými prostriedkami. Takže poďme až takto ďaleko, keď už ste takí frajeri. A nie tuto akosi sa tuná, si tuná merať, merať svaly so SaS-kou, keď pred tromi mesiacmi, pred tromi mesiacmi ste boli najlepší kamaráti. No a teraz ešte najlepšie by bolo, keby ste ešte dali ďalšie trestné oznámenia na tú SaS-ku, aby ste si jó dokázali, akí ste vy fantastickí. Takže skutočne skvelé! Naozaj skvelé!
1. 12. 2022 18:10:08 - 18:10:08 78. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1113 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Jarjabek, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
153.
Nuž ďakujeme si navzájom a ja sa chcem tiež poďakovať, lebo práve sme počuli názor z vnútra vysokej školy, človeka, ktorý v týchto veciach vie, vie vlastne najviac a je to človek z tej druhej strany toho spektra rozhodovacieho v rámci vysokej školy, lebo prehovoril rektor jednej z vysokých škôl na Slovensku, ktorého sa priamo tieto veci dotýkajú a veľmi dobre vie teda, čoho sa táto, čoho sa táto novela týka, že to nie je žiadny výmysel poslancov, ale je to vlastne zjednodušenie a zjednodušenie toho, toho zákona, ktorý v súčasnosti platí a ktorý sa dotkne v tom naj, najlepšom slova zmysle vysokých škôl v celej svojej šírke, to znamená vedenia vysokých škôl, pedagogických zamestnancov a nakoniec aj študentov. Čiže ďakujem veľmi pekne ešte raz a ako budem dúfať v ústretovosť tohto parlamentu.
Ďakujem pekne.
1. 12. 2022 18:10:08 - 18:13:12 78. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1113 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Jarjabek, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
149.
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, dámy a páni, v prvom rade sa chcem poďakovať, že môžeme rokovať o tomto návrhu zákona, že sme ho takýmto spôsobom posunuli do druhého čítania, že v rámci druhého čítania, tak ako sme to už povedali v prvom čítaní, budeme akceptovať všetky pripomienky vznesené na výboroch, čo sa práve v tejto chvíli udialo prostredníctvom pána rektora, pána poslanca Jožka Habánika s tým, že absolútne rešpektujeme názor ústavnoprávneho výboru a sme, samozrejme, zhodní s touto pripomienkou.
Ja by som len chcel povedať ešte prečo táto novela. Táto novela vysokoškolského zákona vznikla na pôde vysokých škôl, preto lebo vznikla ako istá potreba, ktorá zjednodušuje život týmto vysokým školám a ona ho zjednodušuje a hlavne ho zjednodušuje, aby som teda bol konkrétny, umeleckým vysokým školám vzhľadom na to, že práve pri tomto type škôl je minimalizovaný a jednoducho nedostatkový stále počet vysokoškolských docentov a profesorov. Aj o tom táto novela hovorí. A chcel by som len povedať, že touto novelou ozaj nič iného nechceme v tejto chvíli dosiahnuť, iba zrušiť všetky vekové ohraničenia, ktoré nekorešpondujú vo svojej podstate so všeobecne platnými normami v rámci ľudských práv, a o tom, aby o svojich personálnych potrebách rozhodovali vysoké školy samostatne podľa svojej potreby, podľa svojho dopytu, podľa svojich predmetov, podľa svojho chcenia a vlastne aby mali v tomto smere absolútnu slobodu, aby sa nemuseli prispôsobovať zákonným normám, preto lebo tieto ozaj nekorešpondujú v tejto chvíli s realitou. A vlastne týmto pádom dostávame aj v rámci legislatívy, školskej legislatívy na rovnocennú pozíciu odborných asistentov s docentami a profesormi, čo sa týka výberových konaní, ktoré v tejto chvíli boli robené nezmyselne zo zákona, ktoré by sa museli opakovať obrok alebo teda každý rok. Čiže nič iného, nič viac a nič menej, iba vlastne rušíme vekové ohraničenia a nechávame to na samostatnú slobodu a vývoj v rámci chcenia vysokých škôl, ktorých sa to priamo dotýka.
Ďakujem vám za pozornosť, za ústretovosť a želám ešte pekný večer.
15. 11. 2022 17:31:07 - 17:33:38 77. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1293 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Jarjabek, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. No vráťme sa trošku k realite vlastne prečo sme tu, prečo sa všetko toto tuná deje, prečo táto schôdza existuje. A vráťte sa do reality aj vy, pán poslanec Šefčík. Pán Mikulec je odvolávaný hlavne preto, že rozdelil túto spoločnosť na dve časti. Že spravil z občanov Slovenskej republiky občanov druhej kategórie svojím alibistickým nič nerobením, že nechráni občanov Slovenskej republiky, že sa tuná vytvorilo ovzdušie strachu. Jednoducho z toho všetkého, čo minister vnútra má robiť a nerobí. Alibistický sa postaví na tlačovej konferencii a zdôvodňuje niečo nejakým všeobecnou, nejakou všeobecnou ochranou namiesto toho, aby hovoril o ochrane svojho ministerstva voči nebezpečenstvu, ktoré tuná ozaj hrozí. A vy to viete veľmi dobre, ako ja. A pokiaľ to nepriznáte, ste úplne mimo reality. Tuná naozaj hrozí to, že občania Slovenskej republiky sa stali druhoradými občanmi tohto štátu. A že akýkoľvek migrant má práva, ktoré sú mu zabezpečené oveľa viacej ako občan Slovenskej republiky. Choďte sa pozrieť po tých parkoviskách, kde parkujú tie luxusné autá. Choďte sa pozrieť na tie prechody, kde parkujú tie luxusné autá. Choďte sa pozrieť po tých všetkých hoteloch, kde parkujú tie luxusné autá. A to nie sú len migranti tí, o ktorých hovoríte vy. Ale to sú migranti všeobecne. Dnes na Slovensko príde ktokoľvek. Hranice sú ako ementál. Nikto sa nestará odkiaľ ten človek príde. Choďte sa pozrieť na Zlaté Piesky. Choďte sa pozrieť na tie hotely kto tam všetko býva a ako sa tí ľudia chovajú. Toto všetko sú veci, o ktorých my tuná hovoríme. Proste zo slovenských občanov sa stali občania druhej kategórie. A za to môže kto? Mikulec... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
11. 11. 2022 10:25:35 - 10:27:51 76. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1292 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Jarjabek, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo, pán presedajúci. V nadväznosti na to, čo povedal pán, pán doktor Raší, teda pán poslanec Raši, dovoľte aj niekoľko, teda nesúvislých slov a postrehov z hľadiska pacienta, ktorý prichádza s týmito službami do kontaktu a, a nemá prečo rozumieť systému. Alebo teda nemá prečo hodnotiť ten systém taký alebo onaký podrobne. Vidí len jeho výsledky.
A tu sa treba jednoducho pozrieť do tej minulosti veľmi korektne. Kde vlastne začal tento brajgel v tomto zdravotníctve. No, bol tu jeden minister zdravotníctva, takzvaný reformátor, ktorý urobil z pacienta klienta. A to si povedzme úplne otvorene. Pacient je ten, ktorého treba liečiť. Klient je ten, ktorého si treba udržiavať. To sú tí movití alebo nemovití. Hej? Proste takí existujú. Tam to všetko začalo. A my v tejto chvíli, ako po tých x rokoch, kedy to trvalo z hľadiska tohto pohľadu, žneme výsledky tejto reformy. Tejto reformy, tohto reformátora, ktorý ešte aj dnes sa vyjadruje k tomu, aké by to zdravotníctvo malo byť alebo nie. Robil rôznych poradcov kdesi v zahraničí, ale toho klienta vymyslel on z toho pacienta. A ja som sa stal klientom a nie pacientom. Lenže ja som pacient. Ako 99 ak nie 100 % ľudí, ktorí idú k lekárovi. A tam sa zmenil tento pohľad. A toto je podľa môjho názoru jedno z najväčších svinstiev, ktoré sa v tom zdravotníctve za tie roky stalo.
Tento iný pohľad na nás všetkých, ktorí ideme k tým lekárom s istou dôverou a nerátame si s tým, nerátame s tým, že sa staneme klientami, ktorých si treba udržiavať a nie liečiť. To je všetko.
27. 9. 2022 18:10:00 - 18:10:00 72. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1171 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Jarjabek, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
161.
Pani kolegyňa, veľmi si vážim, že ste zostali tuná v tejto ťažkej dobe a večernej (povedané s pobavením).
Dámy a páni, ak dovolíte, len tri slová k tomuto návrhu zákona, ktorý predkladáme s pánom poslancom Habánikom, ak dovolíte. Ja by som len chcel upozorniť na jednu vetu, ktorú žiadame vypustiť, a to je to ustanovenie obsadzovania funkčných miest docentov a profesorov na dobu určitú vzhľadom na kritérium dosiahnutého veku, a chcel by som upozorniť na hlavne teda umelecké školy, ktoré sa týmto, vysoké školy umeleckej, teda vysoké školy umelecké, ktoré sa týmto zaoberajú veľmi, veľmi, veľmi vážne, a myslím si, že zjednodušíme život vysokým školám. Okrem toho to necháme všetko na nich, hej? Ony samy rozhodnú, kto áno, kto nie.
Myslím si, že takéto ustanovenie je diskriminačné opatrenie, ktoré treba odstrániť. Je diskriminačné vzhľadom aj na zdravý rozum, preto lebo máme 60-ročných mladíkov, ale aj 40-ročných starcov, samozrejme, ako to už, ako to už býva. A v tých vysokých školách, samozrejme, z hľadiska výkonu to môžeme pozorovať veľmi jednoducho a nechajme, nech o tom rozhodnú vysoké školy a nakoniec aj študenti, ktorí majú na tieto veci úplne jasný názor. Okrem toho toto ustanovenie je v protirečení nakoniec s ľudskými právami, nehovoriac o Ústave Slovenskej republiky.
Takže je to nepolitický návrh zákona, logický návrh zákona a predpokladám, že tak sa k tomu aj táto snemovňa postaví.
Ďakujem za pozornosť a ak by boli nejaké problémy, v druhom čítaní tieto veci určite opravíme so všeobecným súhlasom a akceptáciou z našej strany určite.
Ďakujem pekne za pozornosť.
27. 9. 2022 17:10:00 - 17:10:00 72. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1049 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Jarjabek, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
121.
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predseda.
Pán poslanec Sulík, pamätám sa na tú debatu veľmi dobre, tá debata bola vcelku veľmi korektná, ale buďme korektní aj teraz. Vy ste povedali len 50 % z tej debaty. Vy ste nepovedali, aký bol výsledok tej debaty. My sme sa predsa bavili o tom, že zrušenie koncesionárskych poplatkov dá sa, samozrejme, dá sa, ale potom sa musíme baviť o štátnej televízii a nie o verejnoprávnej televízii a k tomu musíme zmeniť zákon. Čiže, samozrejme, všetko sa dá, len aj výsledok tej debaty bol ten, že v takomto prípade, keď chcete vy zaviesť zrušenie koncesionárskeho poplatku, vy musíte nejakým iným spôsobom definovať tú verejnoprávnosť tej televízie, tú slobodu verejnoprávnu tej televízie a verejnú službu.
Pokiaľ zrušíte koncesionársky poplatok, zrušíte vlastne verejnoprávnosť v zmysle platenia verejnosti za verejnú službu a zavediete štátnu televíziu. A v rámci tej štátnej televízie musíte zmeniť zákon zase v tom zmysle, že teda, ako to je priame podliehanie štátu, pochopiteľne, a musíte tie peniaze kdesi zobrať. To znamená, že budú len zo štátneho rozpočtu a čiastočne z reklamy, ak to zase v tom zákone nezmeníte inak. Čiže toto bolo výsledkom tej debaty, že áno, dá sa, ale potom nie verejnoprávna televízia, ale štátna. Je to tak?
23. 9. 2022 11:25:03 - 11:40:23 72. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 1098 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Jarjabek, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
89.
Bez toho, aby som z toho robil cirkus, pán predsedajúci, kto vám dal tieto procedurálne návrhy písomne? Ďakujem pekne.
22. 9. 2022 16:40:03 - 16:55:24 72. schôdza NR SR - 4.deň - B. popoludní Tlač 1198 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Jarjabek, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
132.
Ďakujem veľmi pekne, pán podpredseda. Veľmi krátko.
Ja sa skutočne veľmi teším tomu, čo tu odznelo. Na jednej strane to podanie ruky, nielen teda politické, aj profesné. Na druhej strane ako som veľmi rád, že teda všetci môžeme skonštatovať, že je tu zmena atmosféry v tejto snemovni. Táto snemovňa začína rozmýšľať profesne a nie politicky, proste je tu úprimná snaha vyriešiť tento problém. A ja sa veľmi teším aj z tej reakcie koaličných poslancov. Viete, kto neprijme podanú ruku, je hlupák. No, tak ako to mám inak povedať? A ja som veľmi rád, že drvivá väčšina koalície v tejto snemovni pochopila a hlavne tí odborníci a profesne znalí ľudia, ktorí sa na čele s pánom ministrom, ktorí ako rozmýšľajú ako ďalej z tohto marazmu. Proste že sú to ľudia, ktorí pochopili, že teda tuto je problém, kde každá politická prekáračka je jednoducho trápna. A k tomuto prispel pán predseda Fico, za čo mu chcem veľmi pekne poďakovať a takisto poďakovať aj všetkým tým, ktorí túto situáciu pochopili a prispeli k zmene tej atmosféry, tak ako prispeli, čo sme teda počuli vo faktických poznámkach.
Tak ešte raz ďakujem a som veľmi rád, že v druhom čítaní sa budeme o tomto zákone baviť profesne a odborne.
21. 9. 2022 18:40:04 - 18:55:23 72. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1114 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Jarjabek, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
189.
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Ja myslím, že, neviem, aspoň mám taký pocit, že by sme sa nemali takto nejako citovo vydierať a pocitovo vydierať hlavne, mali by sme zostať pri tom pragmatickom tóne. Mne sa táto debata veľmi páči, lebo tuná vychádzajú naozaj najavo veci, že, a treba to úplne rovno priznať aj v náväznosti na to, čo povedal pán poslanec Susko, že je to, že je to obyčajná personálna účelovka, celý tento, celý tento návrh zákona, čo teda asi v poriadku nie je, hej? To si treba priznať. Alebo si teda treba položiť otázku, ktorú si dovolím položiť na základe toho, čo povedal pán poslanec Susko predkladateľom, keby nebol pán JUDr. Žilinka, keby nebol generálnym riadite..., generálnym prokurátorom, mohla by prísť, mohla by uzrieť svetlo sveta táto úprava zákona, ktorá hovorí o množstve iných záležitostí, ktoré súvisia s danou problematikou, alebo by jednoducho tento návrh do parlamentu neprišiel? Treba to povedať úplne otvorene. Tak je to kvôli tomu Žilinkovi, alebo to neni kvôli tomu Žilinkovi, páni predkladatelia? Lebo vy súhlasíte s pánom predkladateľom viacerí. To si treba otvorene povedať. Proste je to personálna účelovka. A potom sa treba pýtať: prečo je to personálna účelovka? Vy hovoríte veľa o politike, no tak je to práve z tých politických dôvodov, ktoré vám nevyhovujú a zdajú sa politickými. A teraz čo? Príde nová vláda a spraví novú účelovku? Alebo ako si to predstavujete? Veď toto jednoducho nemá ani hlavu, ani pätu. Toto je jednoducho, to sú politické bonbóniky, čo tu nemajú čo hľadať.
21. 9. 2022 18:10:04 - 18:25:24 72. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1114 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Jarjabek, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
181.
Pán doktor, pán poslanec, ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ale myslím, že si trošku nerozumieme. Vy hovoríte o mentálnom nastavení z hľadiska nejakej politickej strany. Ja si myslím, že to mentálne nastavenie z hľadiska politickej strany môže byť aj bez toho, aby ste boli členom tej strany, ak teda hovoríme o tom mentálnom nastavení strany. Mne ide, ja skutočne nemám na mysli v rámci tejto faktickej poznámky, ani tej prvej, nikoho konkrétne. Skutočne nikoho konkrétne. Ja sa pýtam úplne priamo a presne, či je prerušenie členstva v strane z hľadiska tohto zákona, o ktorom vy hovoríte, prijateľné a či sa rovná nečlenstvu v strane. Ja nehovorím o vystúpení zo strany, lebo viete, je to strašne dôležité pre povedzme laikov typu mňa, ktorí budú čítať nejaké podmienky a budú sa k tým podmienkam musieť vyjadriť a musia nejakým spôsobom tie podmienky rešpektovať, prispôsobiť sa a hlavne teda vedieť, že je čierne čierne a biele biele.
Proste ja, mne ide o tú presnosť vo vašom vyjadrení. Ešte raz jednoznačne: rovná sa prerušenie členstva v strane nečlenstvu v strane? Alebo je to nejaký iný problém? A teraz nehovorme o tom, kto čo kedy spravil, resp. spraví a na koho je toto povedzme našité alebo nenašité, ako ste to vy konkretizovali z hľadiska toho vašeho zdôvodnenia. Nie. Mňa to nezaujíma. Vôbec subjektívne ma nezaujíma nikto. Ani generálny, ani špeciálny. Mňa zaujímajú presné podmienky z hľadiska zákona, ktorý vy teraz predstavujete, aby som tomu porozumel aj ja laik. Tá presnosť v tomto prípade či existuje alebo neexistuje. Či to záleží na nejakom, ako vy hovoríte, mentálnom nastavení.
21. 9. 2022 18:10:04 - 18:25:23 72. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1114 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Jarjabek, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
175.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Pán poslanec, mám, samozrejme, laickú, laickú otázku na vás. Ako sa váš návrh zákona pozerá v tom zmysle, čo ste hovorili o tej činnosti v politických stranách, špeciálne na generálneho prokurátora? Ako sa váš návrh pozerá na členstvo v strane, ktoré bolo, ale už dnes nie je, hej, ale teda tá história toho členstva v strane existuje? To je jedna vec.
A ako sa váš návrh pozerá na pozastavené, resp. prerušené členstvo v strane v rámci týchto dvoch funkcií? To znamená, v podstate preruším si členstvo v strane, ktorej som členom, kandidujem, stanem sa generálnym prokurátorom alebo špeciálnym prokurátorom, ale to členstvo v strane mám len prerušené. To znamená pozastavené. To znamená, rátam s tým, keď v tejto funkcii nebudem, že v tej straníckej činnosti, resp. v rámci toho členstva v strane budem pokračovať. Je to, váš návrh sa pozerá na to prerušené členstvo v strane presne tak isto, ako keby ten dotyčný, ktorého sa to týka, či už teda generálny prokurátor alebo špeciálny prokurátor, nebol členom strany? Je to to isté z vášho pohľadu, alebo nie?
Ďakujem.
20. 9. 2022 9:25:11 - 9:40:31 72. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Jarjabek, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
22.
Ďakujem pekne, pán predseda.
Ja som veľmi rád, že aj v tých faktických poznámkach, aj v tých debatách, či už oficiálnych, neoficiálnych, kuloárnych, parlamentných a tak ďalej a tak ďalej. Všetci sme sa dohodli na tom, že toto trápenie, ktoré všetci tuná prežívame v tejto spoločnosti, treba skončiť. Všetci hovoríte o tom, že to treba skončiť, ide o to iba nájsť tú formu, akou to treba skončiť, ak to myslíte naozaj úprimne, vy na tej ľavej strane. Čiže ja som veľmi rád, že takáto šanca tu je, teším sa z toho, že to všetci chcete skončiť, len ešte ide o to, aby ste to úprimne pretavili aj do toho hlasovania, že to naozaj chcete skončiť, lebo takto to už naozaj ďalej nejde, a to ste pochopili aj vy. Takže budem sa veľmi tešiť, ako tento príbeh bude pokračovať a predpokladám, že sa so mnou tešia aj všetci občania alebo teda drvivá väčšina občanov Slovenskej republiky, preto lebo toto trápenie, to je ozaj trápenie, my sa trápime s vami a vy sa trápite sami so sebou. Takto to treba uzavrieť celé a občania sa trápia sami kvôli všetkým. Kvôli tomu čo je tuná v parlamente, čo je vo vláde, proste toto hrôzostrašné obdobie treba rýchlo ukončiť novými voľbami.
Ďakujem veľmi pekne.
13. 9. 2022 16:55:03 - 17:10:22 71. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1191 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Jarjabek, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
No zábavné to vôbec nie je. A smiešne už tiež vôbec nie, skôr je to strašne smutné, čo sme si to tuná museli vypočuť v tejto chvíli. A hlavne nesmierne poučné pre všetkých, ktorí sú momentálne v koalícii a hlavne pre tých, ktorí by to chceli zhadzovať. To sa jednoducho nedá. Tuná zaznel, tuná zaznel jeden právny rozbor práce ministra Mikulca, ktorý bol tuná nepriestrelne prednesený pánom poslancom Suskom, a ten, kto ho chce zhadzovať, no, čo mám povedať, že úboho nič iné mu neostáva, preto lebo chýbajú absolútne argumenty? Keď niečo nie je dobré, povie, že je to zle. A tým vlastne vyargumentoval to svoje dobré. Veď to je chabé, trápne a nedôstojné poslanca Národnej rady.
No ja som veľmi rád, že pán kolega Susko toto všetko takto pomenoval ako pomenoval. Preto, lebo z hľadiska právnika a z hľadiska právneho, to čo povedal, je naozaj na jednu obrovskú polemiku by povedal nejaký iný právnik. Len tuná žiadna polemika neprichádza do úvahy, lebo to sú fakty, ktoré tuná zaznali, a k tomu naozaj tuná nezaznelo jedno jediné slovo zo strany koalície. A doslova ani zo strany ministra Mikulca, ktorý by sa mal prvý takýmto spôsobom obhajovať. Hej? Len ako hovorím, no je to minister Mikulec. Povedali sme si už predtým, asi nemôže odstúpiť preto, lebo je povinný inými povinnosťami voči tým, čo ho tam držia. Takže to je celý príbeh.
Ešte raz chcem veľmi pekne poďakovať, pán poslanec, ak sa teraz neotvorili nikomu oči, no tak už sa dokonca obdobia, keď budú predčasné voľby asi ťažko otvoria.