Vyhľadávanie v prepise rozpravy

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
2. 2. 2023 18:21:58 - 18:23:59 83. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní Tlač 1349 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem za slovo. To, čo dnes je realita na Slovensku, že v nedeľu naozaj sú otvorené hlavne tie veľké reťazce, maloobchodná sieť v mestách je zavretá, pretože pre nich to rentabilné nie je. Takže ten nedeľný predaj sa realizuje najmä v podstate u tých, ktorí sú najlepšie na trhu postavení. Na druhej strane, mňa, Martin, až zmrazilo, keď si povedal ten príklad, že čo to? Že v Nemecku či kde, že nemôže ten človek uzavrieť pracovnú zmluvu na nedeľu, ani keby chcel? Či niečo, však to je príšerné, toto. Keby niečo s takýmto nápadom, to hádam tam neni v tom zákone. To tam je? Je či nie? Lebo však to je podľa mňa taký štát, ktorý zakáže niekomu vôbec akože realizovať slobodu pracovať, tak to je, to je podľa mňa úplne že totalita. Takže to by som také n
1. 2. 2023 12:30:37 - 12:32:37 83. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1342 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Marián, to čo si povedal k stavu sú spravované slovenské verejné financie, s tým sa dá len súhlasiť, len pointa je tá, že ty si predstaviteľ politickej strany SaS, ktorá zahlasovala trikrát za rozpočet v takej podobe ako dnes, v podstate sa od toho dištancujete, pretože 2020, 21 aj to posledné hlasovanie 22, ste schválili presne s tými navrhnutými deficitmi ako to prešlo, s astronomickými, ktoré tu nikdy neboli. Je zaujímavé, že aj sme boli spolu, myslím, v debate televíznej, kde ste sa dušovali, že s takýmto deficitom vy to nikdy podporiť nemôžete, to je grécka cesta a pod., ako ste to urobili. Takže táto, tento výstup skôr je vhodný niekde na pôdu ekonomickej univerzity, ale ty si politik, ktorý o tom rozhoduje a rozhodol si aj ty svojím hlasom tak, že tie verejné financie dopadli tam, kde sú. To, že sa vám tam podaril presadiť nejaký výdavkový limit, ty veľmi dobre vieš, že to je bezvýznamné číslo oproti tomu deficitu, ktorý tam je, a to že tu teraz kopete za to, aby boli výdavkové limity a obmedzenia na roky až do roku 2025, no tak to už je tá teoretická práca, pretože po vás bude spálená zem. No a teraz vlastne chcete vláde, budúcej vláde, v ktorej už možno SaS nebude, tak chcete obmedzovať výdavky, čo je akože okej, veď bavme sa o tom všeobecne, vo všeobecnej rovine, len jednoducho to dedičstvo po vás bude také, že z toho každý dobre vie, že ak ste si potrebovali v podstate 8,5 mld. navyšovať kontinuálne tie deficity, tak ten štát nebude financovaný pri tých výdavkoch, ani pri tej sociálnej podstate, úlohe, ktorú má, a tým pádom aj tie, tie samotné výdavkové limity, ak budú takto nastavené, tak budú len veľkou záťažou na nohe, na úkor toho sociálneho základného výkonu.
1. 2. 2023 11:47:08 - 11:48:38 83. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1242 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Dámy a páni, tento progresívny panáčik nedávno prišiel sem s návrhom zákona, ktorý mal zakázať duchovným na Slovensku kázať o násilí. Tento panáčik si neprečítal Starý zákon, ktorý je plný násilia, kde sú príbehy ako Kain zabil Ábela, Mojžiš dal zabiť tých, ktorí sa klaňali zlatému teľaťu. Keď som sa tohto panáčika opýtal, či si je vedomí, že je priamym útokom židovskej obci na Slovensku, ktorá neverí v Nový zákon ale v Starý zákon, tak tento zákon tu on predkladal, že vraj je moderný. Táto zdegenerovaná politická strana v názvu Progresívne Slovensko nevie nič urobiť čo má nejakú tradíciu, čo má nejakú kultúru, čo má čokoľvek.
Oni dostanú niečo napísané, tuná nám to predhodia, aby sme my popierali vlastnú identitu v zmysle toho, že sa vôbec my ako slobodní ľudia máme rozhodnúť, že čo je normálne a čo normálne nie je.
Pán Valášek, buďte si istý. že na Slovensku ľudia nechcú propagovať žiaden fašizmus. Oni nepotrebujú k tomu vás. Tieto vaše progresívne nápady. Ľudia sú dosť inteligentní, aby vedeli rozmyslieť čo je a čo je norma.
A vy politik, ktorý nám tu chodíte predkladať zákony, že muži s pohlavnými orgánmi mužskými sú ženy, tak vy sa odtiaľto prosím vás pekne, nepoučujte, že čo je normálne. Vy ste predstaviteľ dekadentnej politiky, ktorá bude možno o desať o dvadsať rokov na smiech. Dovidenia.
24. 1. 2023 17:03:12 - 17:05:12 78. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Pán kolega Kyselica, určite máte pravdu, že tak ako to je napísané, je to napísané neskutočne benevolentne. A áno, keď niekto bude chcieť robiť prieky, tak tie prieky budú robiť. Myslím si, že pri všetkých tých ustanoveniach, ktoré sú nejakého normatívneho charakteru sa naozaj tvrdí, predkladá a podobne. A nie nechávať túto vôľu ktorá tam je.
Takže skôr mi to potvrdzuje len to, že keď pani Kolíková niečo predkladá, je to poväčšine odborne nespôsobilé, takže aj tento návrh na, napriek tomu, že je tak vážny, je totálne odfláknutý a nespôsobilý. A naozaj tie vaše pripomienky sú úplne namieste.
A o to väčšmi, pani Zemanová, sa starajte tam do notebooku. A o to väčšmi je dôležité, aby takto zásadné veci ako sú ústavné zákony boli, boli precizované. Ale nad to všetko viete, ja už dnes nechápem, keď raz tá dôvera nebola vláde udelená, teda vláda je, vláda je v tej podstate fáze už odvolania. Že prečo a ako sa máte obhajovať, že do 30. 09. to treba naťahovať. Veď vy nám tu rozprávate, čo všetko ešte teda nie vy konkrétne, ale ako koalícia, čo ešte chcete do 30. 09. stihnúť. Ale jednoducho vy už nie stu tu na to, aby ste niečo stíhali. Jediná úloha tej vlády je dovládnu do čo najrýchlejšieho termínu predčasných volieb. To je jediný mandát. Vy ste dva a pol roka mali čas na realizovanie svojho programu. Výsledok je ten, že tá nespokojnosť je taká, že to až vyústilo do toho pádu.
No a dnes my nepovie, my nemáme priestor vám vydávať vlastne dôveru. To nie je otázka, že kto nehlasuje za, za zmenu tej ústavy je za úradnícku vládu. Pretože vy ste to položili do polohy, že kto bude za toto dnes hlasovať, tak vyslovuje dôveru vláde Eduarda Hegera do 30. 09., a to nikto v opozícii toto robiť nebude. Alebo si teda myslím, že nie.
24. 1. 2023 14:32:49 - 14:34:22 78. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Naozaj ten ich odpor k tomu, aby ľudia mohli v referende skracovať volebné obdobie, to je u nich normálne že politické a kultúrne presvedčenie. Pretože každý vidí, ako je takmer nemožné urobiť na Slovensku platné referendum. Z tých všetkých referend bolo platné ledva jedno, a to práve preto, že dve tretiny spoločnosti sa nezúčastňuje volieb a tým pádom sa nezúčastňuje ani referenda, ani podobne. A keďže to vedia, aj napriek tomu to, ako bojujú proti tomu, aby si ľudia mohli v referende odvolávať tých, ktorých vymenovali, tak to je u nich normálne že základná črta, a práve preto sa za to hlasovať nedá. To, že došlo 27 % ľudí k voľbám, k týmto, teda k referendovej otázke teraz, je obrovské množstvo, 1,2 milióna ľudí je naozaj obrovské množstvo. Napriek tomu, že existovala celá škála politikov vládnej koalície, ktorí odhovárali ľudí, aby sa toho nezúčastnili. To, že to urobila prezidentka, ktorá je jediný inštitút v podstate priamo odvodený od toho, že ľudia ju do tej funkcie zvolili, a to, že ako stádovito všetci poslúchajú, dobre, je to politická vôľa, nejdeme voliť, však z tohoto to, čo je absolútne, až, až šokujúce, že jediný, kto prejavil elementárnu zodpovednosť a väčšiu odvahu, ako oni všetci, tak bola ich kolegyňa Romana Tabák.
24. 1. 2023 14:03:44 - 14:05:44 78. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
To, že, to, že pani Kolíková je predkladateľkou tejto zmeny Ústavy, tak to len dáva tušiť, že nebude to ani v prospech ľudí, nebude to ani v prospech Ústavy. Je to osoba, ktorá sa za tieto dva a pol roky, roka najviac, najviac zaslúžila o kadejaké podnety, ktoré skončili na ústavných súdoch. Pamätáme si, že bola to ona, ktorá sem prinášala náhubkové zákony, ktorá sem prinášala boj proti covidu takým spôsobom, že chcela špehovať ľudí a práve teraz ona príde nám vysvetliť, že ide koalícia meniť Ústavu k lepšiemu. No samozrejme, že zobrať ľuďom právo skracovať volebné obdobie nie je k lepšiemu, je to k horšiemu. Ale vo svete, v politickom svete predkladateľky je to úplne zrejme logické.
Samozrejme, že táto zmena sa nedá podporiť, nedá sa podporiť už len preto, kto je predkladateľ a nedá sa podporiť už len preto, že čo chce dosiahnuť. Zo Slovenska nemôže byť štát, kde občan nemá právo odvolávať toho, koho zvolil. Toto má právo každý jeden vedúci funkcionár, má to právo každý jeden riaditeľ firmy, má to právo každý jeden minister, len vy poslanci vládnej koalície ste si povedali, že to nemá mať na Slovensku toto právo občan.
Takže, ak chcete tých 90 hlasov, musíte si hľadať medzi sebou a najúsmevnejšie, čo je, keď povie predkladateľka, že tento návrh je výsledkom kompromisu, že iný kompromis sa nedal nájsť. Tak si to zopakujme. Opozícia má 54 hlasov. My všetci chceme, aby občania mali právo parlament rozpustiť. SME RODINA tvrdí, že s tým problém tiež nemá, takže to už máte 74. A keď by dodalo 20 hlasov SaS, tak je kompromis na stole. Takže kto nechce? No je to SaS. Pretože SaS je tá strana, ktorá to jediná ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
24. 1. 2023 13:42:01 - 13:44:02 78. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pani Kolíková, cez víkend bolo referendum a 1,2 mil. Slovákov uviedlo, že chce zmenu ústavy v tom zmysle, aby referendom mohli kedykoľvek skracovať volebné obdobie Národnej rady. 1,2 mil. ľudí vzhľadom na to, že jedna tretina občanov nechodí ani k referendu, ani k voľbám, ani k ničomu, tak 1,2 mil. ľudí je tak obrovská masa, že v podstate to predstavuje viac ako polovicu tých ľudí, ktorí sa nejak aktívne zúčastňujú na volebnom systéme. A vy príde dnes s návrhom zmeny ústavy, teda ústavného zákona, kde chcete zakázať vlastne ľudom, aby mali právo teda nielen vás vymenovávať do funkcie, ale aj odvolávať. A ešte začnete tu váš v podstate prejav tým, že prišli ste s lepším modelom ako ten, ktorý tu doteraz bol. Teda že bude to môcť robiť iba Národná rada cez uznesenie.
Tak vy veľmi dobre viete, že za toto vám nikto v opozícii hlasovať nebude. My nebudeme meniť ústavu, aby sme dali ľuďom zákaz v podstate štyri roky vstupovať do vecí verejných. Aby ľudia štyri roky museli pasívne pozerať, že kto im tu ničí štát. A teraz ste to vy. Možno niekedy v budúcnosti sa ešte taká partička nájde, že by to vedela zopakovať tak, ako ste to dorobili vy. Ale za toto vám opozícia hlasovať nebude. A práve preto ste to tu dali. Vy, po prvé, sa ľudí bojíte. Vy sa bojíte, že vás odvolajú, preto tu prichádzate s tým 30. septembrom. Ten 30. september je taký september, ako keď niekto za 3,99 si kúpi nejakú vec a povie, že to sú vlastne tri eurá a nie štyri eurá. 30. september vám tiež nikto podporovať nebude. Takže, keď nechcete predčasné voľby, keď chcete ignorovať ľudí, tak sa postavte a povedzte to otvorene. A takéto paškvily tu ani nepredkladajte. My chceme jún voľby. A chceme, aby ľudia mali právo byť zvrhovaným vlastníkom tohoto štátu a vy ste len služobníci. A preto im to právo my brať nebudeme.
20. 12. 2022 11:10:00 - 11:10:00 78. schôdza NR SR - 13.deň - A. dopoludnia 2 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
Ďakujem za slovo. Pán predsedajúci, prosím o presunutie troch bodov mojich zákonov tlač 1243, 1246 a 1147 v mene troch poslaneckých klubov SMER, OĽANO a SME ROFDINA na nasledujúcu riadnu schôdzu. Ide o Trestný poriadok, Trestný zákon a ústavný zákon, ďakujem pekne.
8. 12. 2022 18:25:04 - 18:25:04 79. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1334 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR -  
Podľa mňa aj odvolávanie by malo mať nejakú úroveň a ja som tak trošku prekvapený, že ako dokázala napr. SaS dostať podpisy od strany HLAS pod dôvody odvolávania tejto vlády tie, ktoré tam sú uvedené. Prvý dôvod je, že na Slovensku neboli prijaté zákony na ochranu LGBTI, druhý dôvod je, že sa mala táto vláda vysporadúvať s mafiou, pritom, keď počúvam tuto pána Baránika, tak neviem sa vzdať pocitu, že pod mafiou rozumie predovšetkým HLAS a SMER, takže oni vlastne, my, ktorý sme osem alebo deväťkrát odvolávali Mikulca, že sa zneužíva polícia na boj proti opozícii, tak oni vlastne sa podpíšu pod niečo, že ešte sa to málo robí, malo by sa to robiť viac. Musím uznať, že týmto ste ich naozaj, to je obdivuhodný výkon, že pod niečo takéto sa podpísali, lebo je milión dôvodov, prečo odvolávať vládu, ale tieto dôvody nie sú tie, pre ktoré by sa to malo. Takže v každom prípade, hodili ste túto vládu, aby plávala bez kolesa, no a myslím si, že ako opozícia má povinnosť za to hlasovať a pán Sulík, budete musieť vy vysvetľovať, že vlastne čo ste týmto cielili, lebo to sú , to sú vaši politickí partneri, nie naši. Toto sú ľudia, s ktorými vy ste prišli k politickej moci. Vy ste ľuďom sľubovali, že s nimi zmeníte Slovensko, to že sa vám tu prestalo v tej vláde páčiť, pretože tých dva a pol roka čo vládnu, tak dva roky s vami. Ja viem, že je veľmi ťažké nájsť dôvod, ktorý i vy im viete vytknúť, pri ktorom ste neboli, to je na tom to pekné, lebo odkedy ste tam neni, sa podarili veľké veci. 200 euro pre rodiny, však to sú veľké veci, takže to sa uľahčilo tým, že ste tam neboli, ale všetko čo im vyčítate, pri tom vy ste boli, a preto si myslím, že ten zoznam je taký krátky, ktorý ste vyplodili s HLAS-om, pretože, pretože nájsť niečo čo vy ste netvorili spolu s nimi, sa asi nedá.
8. 12. 2022 15:55:04 - 15:58:09 79. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1334 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo. Tento deň sa zdá, že je odvolávanie vlády, ale v skutočnosti toto je až by som povedal kar strany Sloboda a solidarita. Toto je, toto je vyslovene posmrtný deň vašej strany, ktorá, kto na ktorú budete dlho spomínať. Pretože spustili ste akciu, výsledkom ktorej ste si mysleli, že budete robiť tlačovečky, kde poviete, á, Taraba podržal tú vládu. Taraba ju podržal. A vy budete môcť urobiť akurát tak tlačovečku, že s Tarabom ste, ste položili vládu...(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pčolinský, Peter, podpredseda NR SR
Pán poslanec Cmorej, poprosím vás, nevyrušujte. Upozorňujem vás prvýkrát.

Taraba, Tomáš, poslanec NR SR
A vy ste takí a jednoducho vy sa nebudete vedieť ani postaviť po tejto schôdzi pred kamery, pretože budete musieť povedať, že vy ste sa spojili s Ficom, s Pellegrinim, s Tarabom, s Kotlebom, počúvajte, vy ste v marketingoví lúzri. Toto neustojí. Vaši voliči sú inteligentní ľudia. Toto už nedávajú. Toto nedávajú.
No a výsledok je, pán Sulík, ja som strašne rád, lebo v auguste ste si prvýkrát na mne vylámali zuby. Vtedy ste tlačili Matoviča, že počúvaj, ak, ak neodstúpiš, my ťa dáme dole cez opozíciu. Vtedy som od vás chcel jednu vec, aby ste prehlásili, že chcete predčasné voľby. Odmietli ste to urobiť, tak som zahlasoval tak, že ste sa do tej vlády nevrátili. Máte tam 150 nominantov, záleží vám na nich, viem, že sú nervózni. Už sú nervózni, že sú všade výberové konania, že majú ísť do paže. Z toho ste nervózni celá tá vaša strana.
A teraz si vylámete druhýkrát tie zuby, a tento deň bude ťažkým fiaskom pre SAS-ku. A jediné, čo sa budete môcť postaviť, možno tá vláda to ustojí, a jediné, čo na tej tlačovke budete môcť povedať, že áno, tú vládu drží Miro Kollár. A čo z toho chcete urobiť.
A druhé, čo vám budú hovoriť, že vždy vy ste sa spojili s Ficom, s Pellegrinim, s Tarabom a ja neviem s kým. Nám na tej vláde nezáleží, ale vy ste do tej vlády. Vy ste tu vládu priniesli a dva roky ste ju vy živili. Tento výsledok bude váš marketingový zá...(Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
7. 12. 2022 10:55:07 - 10:55:07 78. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
77.
Vážený pán predsedajúci, chcel by som požiadať v mene troch poslaneckých klubov SMER, OĽANO a SME RODINA o preloženie mojich bodov návrhov zákona, tlač 1151 a 1320, to sú jeden je, čo sa týka správcu systému zálohových fliaš a druhé je nájom poľnohospodárskej pôdy SPF na ďalšiu riadnu schôdzu parlamentu.
6. 12. 2022 15:56:16 - 15:56:16 78. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
72.
Pán Mičovský, ďakujem za kultivované vystúpenie. V každom prípade, áno, všetci sa stotožňujeme s tým, že je dôležité aj to, ako vyzeráme v zahraničí, ako, aby sme boli dôveryhodní a podobne, aj teda v prípade toho Vietnamca, tak je to, áno, vec, ktorá nemusí slovenskú verejnosť až tak trápiť, lebo jej nerozumejú vlastne, o čo tam išlo, ale v poriadku, ak je tam trestný čin, je dobré ho, samozrejme, dohľadať a zadokumentovať. Ale ešte pred tým, ako budeme vyzerať dobre pred zahraničím, tak je dôležité, aby sme vyzerali dobre pred zákonnosťou. A úloha generálneho prokurátora práve by nemala byť to, že pred kým ako má dobre vyzerať, ale že či tie veci obstoja z pohľadu zákona. A ja sa trošku obávam, že my sme tu za tie dva roky sa posunuli na takú trajektóriu, že čo ako vypadá, a nie čo ako je. A svojím spôsobom práve to právo a kde patrí aj odsudzovanie ľudí a podobne, by malo byť dosť postavené na technických a jasných veličinách, podkladoch, dôkazoch a nie na nejakých emóciách a čo ako vypadá. To je dosť exaktná vec.
A ja napríklad žasnem, keď teraz druhýkrát vyšla informácia, že nejaký Haščák je znova obvinený, a prišla tá informácia v ten istý deň, kedy sa odvolával Mikulec, čo nás asi malo ohúriť, a prvú vec, ktorú som si všimol, že ho obvinila tá istá pani, kvôli ktorej sa štát musel už raz ospravedlniť, lebo 16 miliónov by sme platili odškodné. A tá istá pani, ktorá to teda, to prvýkrát tak kvalitne urobila, že toť Dostál s Kolíkovou sa museli ospravedlňovať, a teraz my sme mali padnúť čo, do kolien, že wau, že znova? Toto už tu neplatí. Jednoducho to sú exaktné veci a práve ja si myslím, že čo uškodilo celej tej vašej vláde, že ste si nedali poriadok, keď buď to niektorí ľudia nevedia, alebo sú to neni morálne spôsobilí urobiť, ale jednoducho vám to robí zlé meno.
6. 12. 2022 15:26:16 - 15:28:40 78. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
56.
Podľa môjho názoru prokuratúra v demokratickom štáte a, pán prokurátor, ma opravte, ak to tak nie je, má za úlohu zisťovať nielen dôkazy v neprospech, ale aj v prospech kohokoľvek. To znamená, to je prvá vec. Vo svete pani Kolíkovej platí asi iba to, že prokuratúra má za úlohu zadovažovať iba dôkazy v neprospech niekoho, teda dokazujúcich vinu.
A druhá vec, ktorá je, že prokuratúra má strážiť zákonnosť vyšetrovacieho procesu a v podstate všetkých týchto úkonov. Ja sa vôbec nedivím, že tento svet Kolíkovej sa rozpadá, pretože keď sme ju tu raz odvolávali ako ministerku spravodlivosti, tak sa to tu čítalo, myslím, že tento pán za ňou sa tu postavil, to bolo úžasné vystúpenie a čítal tu, čítal tu mená, že kto všetko už je obvinený, obvinený vďaka pani Kolíkovej. Takto to bolo, si pamätám každé meno a vďaka pani Kolíkovej, vďaka pani Kolíkovej. Teraz, keď dve tretiny tých ľudí už sú vonku, pretože ste porušili všetky ich ľudské práva a zákonnosť a podobne, to znamená, že to eldorádo vám tu skončilo, tak zrazu ste našli nejakú tri šesť trojku, ak chcete zrušiť tri šesť trojku, v pohode, alebo treba zrušiť celú prokuratúru a potom každá jedna klebeta musí končiť automaticky na súde, veď nestranné súdy rozhodnú. Len kde sú tí nestranní sudcovia? Však doteraz ste tu rozprávali, že Slovensko má katastrofálny sudcovský stav, a zrazu hovoríte nestranné súdy. No jednoducho vy chcete hodiť tú loptičku preč od vás, aby ste zakryli to, ako systémovo ste tu porušovali ľudské práva.
A mimochodom, pani Kolíková, vy smerácka štátna tajomníčka, čo ste neodišli ani po vražde Jána a Martiny, ale až keď sa výskumák prenajal, tak vy sa tu postavíte, vy sa tu postavíte a poviete úplne v pohode, že... budete tu teda moralizovať pána Žilinku, že aký nie je. Tak vy keď ste spravovali to ministerstvo spravodlivosti, vám tam zomrel jeden advokát, ak viete, lebo nedostal pomoc.
6. 12. 2022 11:25:02 - 11:25:02 78. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
53.
Nebola by to SaS, keby sa vždy neozvala, ak ide o prorodinný balík, ak ide o čokoľvek, čo zvyšuje životný štandard slovenských rodín. Takže využijete vždy každú minútu na to, aby ste sa tu postavili. No a postavili by ste sa proti tomu vždy.
A ja sa teraz teda dotknem jednej vety, "žiaden zákon nepomôže každému", to si, Marián, povedal, no to je podstata v podstate každého zákona. Každý zákon je postavený tak, že nedokáže pomôcť úplne každému, práve preto sa zákony novelizujú, vylepšujú. Ty si tu práve vystúpil, kde si povedal, že tento zákon je vlastne odbočka od toho krúžkovného a ide sa do daňového bonusu a do prídavku na dieťa.
Daňový bonus, to bola mantra SaS, ktorý spočíva na tom, že kto pracuje, kto pracuje dobre, kto je dobre situovaný, tak mal by si vedieť odpísať z daní pomoc, ktorú následne vie využiť pre vlastnú spotrebu. Vy keď ste tu podporili vtedy aj s kolegom Erikom Tomášom zdaňovanie, teda poskytovanie peňazí dôchodcom, ak sa dajú zaočkovať, tak vtedy ste povedali, že s tým súhlasíte SaS-ka, pretože tie peniaze skončia tak či tak v slovenskej spotrebe, pretože tí dôchodcovia budú míňať svoje peniaze na to, aby vlastne zlepšili svoju kúpyschopnosť. Tak toto isté budú robiť aj slovenské rodiny, pán Viskupič, ak im dáte vyšší daňový bonus, oni tie ušetrené peniaze použijú na spotrebu. Ak im dáte finančnú hotovosť, tak to použijú na to, čo potrebujú najviac, a to platiť svoje účty.
Tvrdenie, že obce to zaplatia, ani obec, ani štát nemajú žiadne iné peniaze ako tie, ktoré im dajú ľudia cez svoje dane. Takže ak to niekto zaplatí, to sú ľudia, občania Slovenskej republiky. A to, že občania okrem toho, že platia dodávky zbraní na Ukrajinu, okrem toho, že sa skladajú na kadečo iné, tak sa chcú skladať aj na to, aby slovenské rodiny mali normálny životný štandard, takže práve preto to podporím.
6. 12. 2022 9:40:02 - 9:42:25 78. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
18.
Ja som rád, pán kolega, že ste nadhodili otázku práve špekulatívnych nafúknutých cien medzi dodávateľmi a odberateľmi elektrickej energie, pretože ako ste spomínali, iba päť percent stanovenia ceny medzi dodávateľmi a odberateľmi ide cez burzu, zbytok sú bilaterálne kontrakty. No a ja som sa pýtal aj pána ministra túto otázku, že ako je ošetrené to, že však keď tam má ísť päť miliárd na kompenzácie, že tu nedôjde proste k nejakému nafukovaniu cien, lebo však keď to platí niekto tretí, tak prečo by to niekoho trápilo, tým pádom sa ten trhový mechanizmus vypína. No a on mi tu hovoril vtedy o nejakom indexovaní cien. Len problém je zaujímavé to, že dva dni dozadu Nemecko ohlásilo, že toto považujú za vážny problém, potenciálne manipulovanie cien, a stanovujú teraz legislatívu, že všetci, ktorí budú žiadať preplatenie nejakého rozdielu ceny, budú musieť tie kontrakty dávať na posúdenie takej obdobe ako protimonopolného úradu na Slovensku, aby sa pozrelo na to, že či naozaj tie ceny sú v danom čase a v danej lokalite opodstatnené a že sú, že sú primerané. Práve preto, že sa veľmi nízko stanovila tá cena pre domácnosti a štát bude všetko v podstate prekrývať ten rozdiel, tak je objektívne, že bohatší ľudia nebudú mať žiaden dôvod šetriť s elektrickou energiou, proste pôjdu tak, ako išli tento rok, lebo oni to na tých účtoch neuvidia, ale štát to uvidí, on to bude musieť prekryť. No a práve preto, práve ten mechanizmus je kľúčové nastaviť tak, aby tu nedochádzalo k obrovským, k obrovským únikom, pretože naozaj tie miliardy, to sú zdroje, ktoré mohli byť použité v ideálnom prípade na čokoľvek iné.
Ďakujem.
15. 11. 2022 17:31:07 - 17:33:35 77. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1293 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán Šefčík, podľa mňa nie je nenormálne, že ste vystúpili. Ale nenormálne je, že ste jediný v podstate vystúpili z OĽANA, čo je podľa mňa úplný vrchol, že odvolávame ministra v takejto veci ako je bezpečnosť štátu a nemá sa tu kto postaviť. Ale jednu vec som od teba nečakal, že začneš Mazurekovi dávať za vinu vraždu tých dvoch homosexuálov. Vieš, lebo kresťansko-židovská kultúra je postavená na individuálnom čine a konaní. Takže ak je niekto zodpovedný za tú vraždu, tak to je ten, ktorý ju spáchal. A kolektívna vina to je to, čo tu progresívni liberáli sa snažia pretláčať. A ich Prvá francúzska revolúcia bola na kolektívnej vine, že stále je zodpovedná nejaká komunita, nejaká skupina ľudí, ktorá musí byť vyvraždená. Takže toto, čo si voči Mazurekovi predviedol, nebolo z iného ako takého progresívno-liberálneho tábora. A vieš, tu naozaj problém tej migračnej krízy, ktorá je, že vy odmietate prijať zodpovednosť za to, že ľudia sa jednoducho odmietajú zúčastňovať otváraniu bezbrehému nejakému otváraniu na základe vašich pocitov, že nič sa tu veď neudeje. Veď je úplne prirodzené ten ľudský, by som povedal, strach je úplne prirodzený, že je súčasťou každých týchto veľkých migračných vĺn. A jednoducho na Slovensku to riešiť budeme. Takže myslím si, to, čo by sme tu nemali robiť, vieš pred dvomi či štyrmi dňami zabili dvaja gayovia trinásťročného chlapca, natáčali si to na video, v Českej republike. Ty si tu počul dnes od niekoho z nás, že by povedal, že tých gayov tuto prograsívni liberáli asi vychovali a zamerali ho na toho chlapca. Takže prestaňte s tými argumentami tu, že bude, a to je jedno, či si vyberiete Mazureka alebo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
15. 11. 2022 17:01:07 - 17:03:49 77. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1293 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Miloš keby Mikulec mal v čomkoľvek nejaké eso alebo nejakú pravdu alebo argumenty tak dneska je tu celý deň a dáva práve dole argumenty opozície. Ale to, že on sa vyparil to, že on odišiel to je naozaj ako ty si povedal taká dehonestácia a také pohŕdanie parlamentom však on sa má zodpovedať parlamentu, on jednoducho, on tu ani nepríde, on všetkých má proste v paži. A preto by som bol rád keby aj pri svojom hlasovaní si si to uvedomil, že aj teba má v paži, teba ako poslanca koalície, ktorý ho držíš, teba má úplne hlboko v paži ako všetkých vás. Takže, verím, že teda pri tom hlasovaní si to zoberiete na vedomie, že či chcete mať ministra, ktorým vami všetkým pohŕda, ktorý ani nemá tú základnú by som povedal taký chochmes, že sem, že sem príde aspoň vám vyjadriť nejakú, nejakú úctu k tomu, že stojí o vaše hlasy. Proste on o vaše hlasy nestojí on vás má za nejaké, za nejaké bábky, ktoré jednoducho musia ho prikryť za každých okolností nech robí čo robí alebo nerobí vôbec nič. No a to čo je ešte taká, taká zaujímavá vec, že vy ste teda nevieme s k tomu dostať ako opozícia, že za koľko stoviek miliónov dolárov alebo eur už poslali tú techniku na Ukrajinu. Ale ja potom žasnem jak tu celý deň počúvame, že vraj zelená hranica má 400 či 600 kilometrov s maďarskom a nevieme ju vlastne chrániť lebo to je to neni možné a pod. Však prosím vás Izrael dokáže všetci si dokážu chrániť svoje, svoje územia, ktoré sú tiež komplikované a prečo neviete nakúpiť drony, prečo neviete, aby to tam bolo vo vzduchu 24 hodín denne a sledovalo pohyb úplne každého pretože tu ide o vyslanie toho signálu, že ak si ilegálny ekonomický imigrant nerátaj so Slovenskom. Nepoužívaj Slovensko ako trasu, to je celé. Tu ide o vyslanie tohto signálu a to neni ani nákladné, neni to ani nezrealizovateľné, ale keď to vy robiť neviete, tak musíte ísť od toho.
15. 11. 2022 16:31:07 - 16:33:56 77. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1293 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Pán Šeliga, zaujali ma tri také veci, ktoré ste spomenuli. Prvá, že de facto abstrahujme na ochranu slovensko-maďarských hraníc, lebo na maďarsko-srbských hraniciach preliezajú štvormetrové ploty a tým pádom prelezú aj našu zelenú hranicu. Tak keď dokáže niekto preliezť štvormetrový plot, tak treba z neho robiť sedemmetrový plot, ten už by nemal vedieť a keby preliezol aj ten sedemmetrový plot, tak potom je zle koncipovaný, treba ho robiť tak, aby sa šmýkal, aby z neho preliezť nevedeli. Pretože tak sa chránia hranice. Do normálneho štátu sa chodí otvorenými dverami a tie dvere sú legálne. Každý vie kde je hraničný prechod a tade má ísť. A kto prelieza ploty, kto prelieza zelené hranice a podobne, tak je ilegálny emigrant, ktorý nemá politické dôvody na emigráciu, má ekonomické. Pretože keby mal politické, tak ten politický azyl dostať musí. Takže vy týmto argumentom ste vlastne priznali, že tu drvivá väčšina tých imigrantov nemá politické dôvody ale má iné a preto využíva iné spôsoby prechodu. Takže toto ja odmietam.
Druhá vec, no povedali ste, že pán Fiala, vy ste sa sním teda ako vláda aj stretli a dvadsať minút pred tým vám oznámili, že tak či tak hraničný prechod bude, no tomu sa hovorí, že vás majú v paži. Česká republika vás má v paži. Normálne máte najbližšieho premiéra, ktorý mal byť vám blízky a on vám dvadsať minút predtým niečo oznámi, vás neberú vážne v tejto veci. Tak preto sa nemôžeme diviť, že to aj na tých prechodoch tak vyzerá. Áno, ja to tiež považujem, že to je priam ponižovanie čo tam robia Česi, pretože Rakúšania zastavujú len veľké autá. Ja som išiel do Čiech, naschvál som si to išiel vyskúšať, jeden a pol hodinu som čakal v kolóne. Išiel som malým autom, musel som zastať, otvoriť kufor, otvoriť zadné dvere, jedny, druhé. A to je ponižovanie. Tam nemôže byť dvadsať migrantov. Česká republika robí oveľa väčšiu nadprácu. A to čo vám tým odkazujú, nad tým sa...
15. 11. 2022 15:46:07 - 15:46:07 77. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1293 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR -  
Vzhľadom na to, že Ukrajina má asi 40 % kritickej infraštruktúry rozbitej a ide zima, tak sa dá predpokladať, že tá vlna migrácie, ktorá pred nami, tá legitímna vlna migrácie, ktorá pred nami je, bude v najbližších mesiacoch narastať. A ja preto absolútne nerozumiem, prečo vy do toho to, čo nás ešte čaká, potrebujete púšťať ilegálnych migrantov, ktorí sa tu potulujú, veď to stačí sa ísť previesť Záhorím, čo tam sa deje. Pred nami je tiež tá zima a ľudia sa naučili, že táto vláda ich nechala úplne napospas všetkého, ale ja nerozumiem, že prečo im potrebujete ešte aj brať istotu vôbec chodiť po uliciach. Tuná povie Mikulec, že on prestal viesť nejaké štatistiky, ale že nič sa nestalo zatiaľ. Jak vy môžete vedieť, či sa niečo stalo a nestalo, keď ani neevidujete kto tu poriadne je. Vy nemáte žiadne doklady od tých ľudí, ktorí vám povedia áno, hodnoverne, toto som ja. Veď tu chodí nejaká skupinka ľudí, jeden povie ja ho poznám, druhý pozná toho prvého, že pozná a povedia nejaké svoje mená, vy to zapíšete a oni sa tu potulujú po Slovensku. A celý problém je len to, že dnes na južnej hranici nie je žiadna kontrola a kto tú kontrolu tam nechce dať, tak je očividné, že háji dnes, a to bez ohľadu na to, aký pozitívny vzťah človek môže mať k Orbanovi, ale to, čo dnes vedenie slovenskej polície a ministerstva vnútra robí, tak robí v záujme potom Maďarska, nie Slovenska, pretože v záujme Maďarska dnes je zbaviť sa tých migrantov, ktorých tam majú a pustiť ich ďalej, ale oni nevedia ísť ďalej, lebo kontroly v Rakúsku, v Čechách ďalej ich nepustia, to znamená končí to tu. Takže, keď to tam nechcete zaviesť, robíte to len preto, lebo pomáhate týmto Maďarsku. Lenže my sme slovenský parlament a my budeme hájiť záujmy Slovákov.
15. 11. 2022 14:31:07 - 14:33:52 77. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1293 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Taraba, Tomáš (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Keď si to zopakujeme, tak celý ten migračný proces prebieha dnes tak. Príde ktokoľvek povedzme z Afriky. Musí povedať, že je zo Sýrie. Keď povie, že je zo Sýrie, nemá žiadne doklady, nemá nič len povie nejakého, čo ide s ním, že áno, my sme so Sýrie. Prídu, keďže Hamran s Mikulcom nestrážia južné hranice slovenské, tak prídu poväčšine z tej južnej balkánskej cesty. V momente, keďže my ich nezachytíme na juhu, oni vstúpia na naše územie a už ich nevieme nikdy zo slovenského územia dať preč. Následne sa pokúšajú ísť do Čiech. Pokúšajú sa ísť do Rakúska. Postupne sa tlačia do Poľska. Takže Poliaci, očakávam každú chvíľu, zavrú hranice nám tiež. A keďže oni si svoje hranice strážia, tak tí ľudia zostanú tu. A my ich už nevieme vrátiť Maďarom. A miesto toho, aby sa toto riešilo, že sa dala armáda na juh Slovenska, na hranice, ale nie kvôli, kvôli Maďarom, ale kvôli tým, ktorí sa tvária, že sú imigranti a povedia, že sú len zo Sýrie. To je jediná veta, ktorú potrebujú povedať. Tak miesto toho, aby sme my robili toto, tak jednoducho dnes Hamran hovorí, že treba nájsť celoeurópske riešenie, prosím vás pekne. Takže my máme byť obetný baránok. My máme mať Čierneho Petra. Tu sa to má celé kumulovať. Tu majú všetci zostávať, kým sa nájde nejaké celoeurópske riešenie, ktoré už sa nenašlo pätnásť rokov. A ja sa vôbec nedivím Orbánovi, že už tak nestráži ani on tie hranice ako niekedy, pretože bol zlý vtedy, keď bola najväčšia vlna imigračná, tak každý si obtieral ústa o Maďarsko, o Orbána, že čo si to tam dovoľuje, aké tam ploty postaval. Toto je jediná cesta. Ale nie to, aby sme my dovtedy kým sa nájde to celoeurópske riešenie boli tí, ktorí tu budeme všetko musieť kumulovať. Takže ja vyzývam aj touto cestou. Mikulec sa mal sám už zobrať a odísť. A keďže to neurobí, tento parlament ho musí odvolať. A preto aj SaS-ka by sa mala prestať schovávať a prísť zahlasovať.