Vyhľadávanie v prepise rozpravy

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
26. 1. 2023 14:29:36 - 14:31:36 78. schôdza NR SR - 18.deň - B. popoludní Tlač 1429 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Takáč, Richard (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Ďakujem veľmi pekne za každú faktickú poznámku a môžme asi predpokladať, asi ako dopadne toto hlasovanie. Pravdepodobne tu budeme mať asi dva pozmeňujúce návrhy. Jeden samozrejme tak ako som povedal aj vo svojej rozprave, je náš pozmeňujúci návrh strany SMER - slovenská sociálna demokracia, ktorú predniesol Robert Fico, a to je vlastne skrátenie do 27., teda s konaním predčasných parlamentných volieb 27. mája tohto roku. Pravdepodobne iní kolegovia z opozície prednesú iný termín, no a samozrejme tu je to samotné uznesenie, ktoré sa predstavilo na začiatku tohto bodu, a to je 30. september. Keď vidím ten nezáujem zo strany koaličných poslancov sa tu zúčastniť tohto rokovania a môžme si vypočuť argumenty, že prečo ten termín 27. máj je lepší ako ten 30. september, tak na základe toho možno, že aj predpokladať, že v zásade všetci budú hlasovať za september, lebo tých pár mesiacov navyše platu ich poteší. Veľa z nich sa možno, že už do týchto lavíc ani nedostane, ale ja vám poviem inú vec, že to som zabudol ešte vo svojej rozprave uviesť, že do veľkej miery nesie zodpovednosť za tento stav aj pani prezidentka.
Tá najprv hovorila, že do začiatku leta a teraz už povedala, že stačí jej september. Prečo september? No lebo títo vládni predstavitelia naši nie sú, nie sú svojprávni, počúvajú západné veľmocnosti a hlavne tu si treba uvedomiť, že ja si myslím, že fakt reálne ide o tú dodávku tých zbraní na tú Ukrajinu. A keby prišla iná vláda, by to zastavila a poviem čo mi, jednu takú vetu, ktorú mi včera poslal kamarát. Zbrane proti vojne sú ako alkohol proti alkoholizmu. Počuli ste ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
26. 1. 2023 14:03:44 - 14:23:49 78. schôdza NR SR - 18.deň - B. popoludní Tlač 1429 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Takáč, Richard (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Dámy a páni, teraz som sa vrátil z kinosály, kde som si mal možnosť vypočuť tlačovú konferenciu Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, pána Gašpara a pána Paru. A to, čo som sa tam zase dozvedel z tých autentických nahrávok, takzvaných tých vašich tuto týchto, tejto partie vyšetrovateľov NAKA, špeciálnych prokurátorov, dámy a páni, my sme, ja to poviem úplne akože emočne, v prdeli, to, čo táto partia vládnych predstaviteľov teraz dokázala zlikvidovať totálne právny štát, sociálny štát. Ale idem sa venovať podstatnému, a to hlavne k skráteniu tohto volebného obdobia týchto amatérov, ktorí nám tu už tri roky vládnu.
Neviem prečo, ale v poslednom čase mám strašnú smolu, vždy idem vystupovať po Matovičovi a tak ako som v utorok vystupoval, tak vystupujem aj dnes tu pred, pred prestávkou, obedňajšou, zas vystúpil vo svojom svete Igor Matovič a to je, ja si myslím, že normálny, súdny človek nemá na to ani slova, ale ja neviem, asi viacerí z vás máte možnosť teraz pozerať na Netflixe beží taký seriál už dlhší čas, a je to seriál, ktorý tí predstavitelia, ktorí začínali, tam boli deti a teraz sú tam už dospelí a polka deja toho seriálu sa odohráva v úplne inej dimenzii, v paralelnom svete, ktorý existuje, a ja mám pocit, keď počujem Matoviča a niektorých koaličných poslancov, že tí žijú v úplne inom paralelnom svete. Ja keď som mal možnosť tu sedieť, lebo asi pár nás tu zostalo, ktorí sme, poviem, že mali nervy na to, aby sme počúvali tie nezmysly z úst Matoviča, tak ja keď som videl toho Matoviča, ako tu urážal a nadával všetkým, čo zas tu dokázal vystrojiť, a videl som niektorých koaličných, niekoľko koaličných poslancov, tak oni normálne, oni normálne sa tešili, radovali. Ten výraz tváre kolegu Šudíka, ktorý keď tu Matovič nadával a urážal, a Šudík sedel na stoličke a normálne si stískal ručičky, tešil sa, ako krásne ten Igorko rozpráva. To je, to je nonsens ako. A to je presne príklad toho. To, že pán Šefčík, keď vždy vystupuje, ten ide normálne ako ten, by si mohol ten list prehodiť, lebo on stále, vždy keď vystupuje faktickou, tak vždy hovorí o tom, ako v roku 2014 Fico povedal, že už nebude v politike, pri každej faktickej, ako už by mohol začať používať nejaké iné podklady, by mu mohli začať písať.
Druhá vec je tá, že aj z toho pohľadu toho, čo sa tu udialo včera, že predstavitelia vládnej koalície, zostatkov vládnej koalície, tých, ktorí tu, ktorí tu boli, tak včera totálne zlikvidovali demokraciu na Slovensku. Včera, ja si myslím, že sa to zapíše hrubými písmenami do dejín Slovenskej republiky tým, že včerajší zostatok vládnej koalície zlikvidoval demokraciu, najvyššiu formu demokracie, a to tým, že zobral občanom Slovenskej republiky možnosť odvolať vládu alebo teda rozpustiť parlament vo forme referenda. To znamená, na jednej strane máme, máme voľby, demokratické voľby, kde občania Slovenskej republiky dajú politikom mandát vládnuť, ale na druhej strane včera im koaliční poslanci zobrali túto možnosť, čiže občania nemôžu v referende odvolať vládu, ktorá, alebo Národnú radu, rozpustiť parlament, ktorá sa nestará o svojich občanov.
Včera Matovič zase na svojej tlačovej konferencii tu blúznil a mával nejakými papierikmi, že keď boli v opozícii, tak trikrát predkladali zníženie kvóra na referendum na 25 %. To, že včera zahlasovali za Kolíkovej pozmeňujúci návrh, kde vypustili, tak Matovič na tlačovej konferencii zas hovoril o tom, aký je ten SMER zlý, že oni to trikrát ako opozícia predkladali a my sme im to neodsúhlasili.
A ja si kladiem otázku, takú rečnícku otázku pre vás, ktorých vás tu je pár, česť jednému koaličnému a druhému pánovi podpredsedovi, ten tu musí sedieť, aj keby nechcel, tak, pardon, pardon, pán kolega tu sedí (rečník sa obrátil na navrhovateľa), pardon, takže traja, traja, traja. Tiež musíš sedieť, vidíš (povedané so smiechom), takže jeden je tu, tak keď som, keď on proste nám tu ide rozprávať o tom, že my sme mu to akože neodsúhlasili, keď bol on v opozícii, to, že ste si to včera na základe Kolíkovej vyhodili to referendum, a ja si kladiem otázku, keď hnutie OĽANO, tak ako hovoríte, že ste fantastickí a úžasní, ste to mali v roku 2020 vo volebnom programe, že znížite kvórum na úroveň 25 %. Zostavili ste vládu, mali ste vyše 90, ústavnú väčšinu, tak vy nám po troch rokoch idete niečo vyčítať? Však vy ste si to mali schváliť. Mali ste na to možnosť, mandát. Čo zas ten Matovič včera vyplakával na tlačovej konferencii? Však ma na to tri roky, aby ste si to schválili. To znamená, že tu nehovorte o nejakých veciach, čo niečo v minulosti. V prvom rade sa musíte pozrieť do zrkadla. A to, aby ste sa pozerali do toho zrkadla, a podľa mňa by ste sa mali pozerať od rána do večera, by vám možnože ukázalo to, že by ste mali pristúpiť nie k tridsiatemu septembru k skráteniu volebného obdobia, ale k 27. máju, tak ako navrhuje strana SMER - slovenská sociálna demokracia.
To, že ste včera zakotvili v rámci Ústavy Slovenskej republiky pri pozmeňujúcom návrhu zo strany pani Kolíkovej, ste si v zásade zabetónovali jeden volebný obvod, čo paradoxne vyhovuje hlavne Oľanu a strane SaS, hej, však som videl, jak sa tu tešil pán Sulík s pani Kolíkovou, keď prešiel ten pozmeňujúci návrh, jak malé deti. Ináč tá úroveň, musím povedať ešte taký dovätok k tomu, ako keď som v utorom vystupoval opäť po Matovičovi a som tu povedal, že sa cítim, ako keby som, musím premostiť z psychiatrickej liečebne vystúpenia, zo psychiatrickej liečebne do Národnej rady a začať sa tu konštruktívne rozprávať o tom, o čom sme tu diskutovali, tak pán kolega Szőllős...
===== Taký dovetok k tomu ako keď som v utorok vystupoval opäť po Matovičovi a som tu povedal, že sa cítim ako keby som, musím premostiť z psychiatrickej liečebne, vystúpenia z psychiatrickej liečebne do Národnej rady a začať sa tu konštruktívne rozprávať o tom, o čom sme tu diskutovali, tak pán kolega Sőllős z hnutia OĽANO ma tu akože tak nešťastne upozornil a hovorí, pán kolega Takáč, vy ste taký slušný a tuto ako ste to rozprávali. A ja mu hovorím: "Pán kolega Sőllős, no v prvom rade si musíte spraviť poriadok vo vlastnom hnutí."
Vráťme sa do histórie. Kedy začala, kedy klesla úroveň Národnej rady na samotné dno tejto inštitúcie? No v roku 2010 keď sem prišiel Matovič. Od roku 2010 úroveň Národnej rady padla na samotné dno a to hlavne z dôvodu prítomnosti Igora Matoviča. Psychiatrického pacienta. Však všetci dobre viete, že sa chodí do Viedne liečiť. Všetci to viete, všetky Médiá. Každý to vie. tento človek sem doniesol typ politiky , ktorý bohužiaľ teraz veľakrát sa prenáša aj na regionálnu úroveň, do vyšších územných celkov, do samospráv obcí a miest. Takýto človek prišiel sem, vďaka, kvôli ktorému sa menil kompletne rokovací poriadok. Kvôli ktorému sa sem zavádza aj tá stráž, ktorá nás tu bude akože poslancov keď nebudeme poslúchať, budú nás stadeto vyťahovať von z tohto pléna. Ale to všetko kvôli Igorovi Matovičovi. Takže tá politika, ktorá tu dnes je a to ste mali možnosť si vypočuť aj pri vystúpení Igora Matoviča, ktorý nič k tomu, že prečo skrátiť alebo teda poviem tie dôvody a potom, že prečo ten september, nepovedal nejaké iné argumenty, len to, čo opakoval celý čas vo svojom vystúpení. 30. september preto, lebo treba pozatvárať celú opozíciu. Všetkých predstaviteľov opozície, musíme dať ešte väčší priestor tým orgánom činným v trestnom konaní, ktorých sme my keď sme nastúpili v roku 2020 takto zviazali ruky a na čele s Matovičom, Lipšicom a Mikulcom, ktorá je organizovaná zločinecká skupina, teraz, ktorí robia všetko pre to, aby pozatvárali opozíciu. Je pre mňa nepochopiteľné a ja som typ človeka, ktorý sa snaží počúvať argumenty, diskutovať viacmenej vo vecnej rovine, ale viete, aj nám, takým tým slušnejším a normálnym dôjde trpezlivosť, pretečie ten tzv. ten pohár s tou vodou. A ono to už pretieklo. Ja neviem, každý z nás keď má možnosť si vypočuť tieto autentické nahrávky týchto tzv. vyšetrovateľov, to je, to je do neba volajúce , to sú veci, ktoré proste v normálnej demokratickej krajine by neboli, ale vôbec nejakým spôsobom akceptovateľné. No ale poďme k tým dôvodom prečo je potrebné skrátiť toto volebné obdobie nie do 30 septembra, ale do minimálne 27. mája. Tak ako som už povedal, my sme dali pozmeňujúci návrh, kde navrhujeme 27. máj a je pre mňa nepredstaviteľné, že zoberte si tú situáciu, 15. mája padla vláda, bola odvolaná. Decembra, pardon, 15. decembra bola odvolaná vláda, kvôli neschopnosti, ktorú preukázali za necelé 3 roky. Pri Covide, pri všetkom, však zas to keby sme tu rozoberali úplne všetky tie veci, tak sme tu týždne. A teraz akože 10 mesiacov majú fungovať bez akýchkoľvek problém proste nedotknutia zo strany Národnej rady, však my v zásade, alebo vy, tí, ktorí idete zahlasovať za 30. september, áno, však ja určité pohnútky jednotlivých koaličných poslancov chápem, že sa sem v živote nedostanú a ešte tých pár platov navyše ich poteší, ale pochopte jednu vec, že v zásade tá odvolaná vláda, ktorá tu dostane odhlasovaním 30. septembra mandát, tak nemôžme odvolať ministra, nemôžme vysloviť nedôveru, to znamená, že všetky tie veci, ktoré sa do teraz diali na tých jednotlivých ministerstvách, napríklad na ministerstve vnútra pod riadením Mikulca, napríklad ten koncoročný tzv. fantastický, úžasný nákup dvoch vrtuľníkov, kde ministerstvo vnútra nakúpilo vrtuľníky, kde ÚVO povedalo, že bolo porušenie zákona pri verejnom obstarávaní, toto im zrušili a na druhej strane ministerstvo vnútra opäť nakúpilo bez toho všetkého, čiže totálne porušenie a všetko je v pohode. Všetko je v pohode. Nehovoriac o ja neviem, pamätáme si pandémiu. Ak sme tu my veľakrát vystupovali a hovorili o tej tzv. trnavskej firmičke Igora Matoviča, kde mal osobné prepojenie na majiteľov tejto firmy v Trnave. Ak hovorili, že a to zrazu nejaké zákazky a to len pár centov tam zarobia, že to tam žiadne nejaké veľké zisky nie. No a teraz keď si otvoríte finstat a pozriete si zisky tejto spoločnosti, tak táto spoločnosť mala v predchádzajúcich rokoch, keď nebol vo vláde Igor Matovič , teda ich kamarát, ktorého deti chodia do tej školy, kde ten majiteľ vlastní túto školu, tak mali zisk 30 tisíc a teraz po úžasných kšeftoch, ktoré im boli dohodené pri obrate miliónov desiatok až stoviek miliónov zrazu zisk za rok 80 miliónov eur. Čistý zisk. Super, nádhera. A nehovoriac o tých ďalších všetkých veciach, o ktorých by sme tu mohli hovoriť xy, porušenie jednotlivých zákonov. Však keby sa za nás dialo to, čo sa dialo, tak to je neskutočné. Ak si pamätáte, v utorok som vystupoval tiež na toho nášho tu telocvikára Pročka a jak sa tu dušoval, jak sa búchal do pŕs, keď som mu povedal, že chodí po Slovensku po jednotlivých inštitúciách, vyhadzuje všetkých zamestnancov, riadi všetky inštitúcie, po okresných úradoch, atakuje prednostov, tak mi písali nejakí ľudia z regiónu kde je on a hovorili o okresnom úrade tam, odkiaľ pochádza on, poprepúšťal všetkých zamestnancov, totálne zo celé zlikvidoval, úplne nefunkčná inštitúcia. To, to sú tí ľudia, ktorí, ktorí nám tu necelé tri roky vládli.
Tie dôvody na to, aby bolo skrátené volebné obdobie nie do 30. septembra, ale do 27. mája, je viacero a ja by som chcel rozvinúť pár tých podstatných, ktoré zažívajú všetci občania Slovenskej republiky. A možno že dať aj príklad niektorým koaličným poslancom, že nezvládajú tú situáciu. Tí ministri, tí predstavitelia nezvládajú tú situáciu na tých jednotlivých rezortoch. Zoberme si potraviny. To myslím si, že každý z nás zažíva denno-denne. Občania to vnímajú veľmi citlivo, lebo tá cena v priemere pri tých potravinách stúpla s minulými rokmi niekde na úroveň možno že už až skoro 30 % z hľadiska zvýšenia cien, tak táto vláda čo spravila? Nespravila nič čo sa týka cien potravín. Ak si pamätám, v septembri 2021 sme ako strana SMER - slovenská sociálna demokracia prvýkrát zvolali mimoriadnu schôdzu. Od vtedy bolo asi 9 schôdzí. Kde sme už v septembri upozorňovali na to, že treba prísť s nejakými návrhmi, lebo sa veľmi zvyšujú ceny potravín, zvyšujú sa ceny elektriky, plynu. A musí prísť vláda s niečím, aby tomuto zamedzila. No samozrejme čo sa stalo? Schôdze nám nepootvárali, všetko zarezávali vládni predstavitelia koaliční, tak sme potom prišli s riešením, že sme zvolali mimoriadnu schôdzu, lebo sme a v tej mimoriadnej schôdzi sme chceli hovoriť o tom, že teda dobre, na základe tých niekoľkých schôdzí, ktoré ste nám zarezali, sme zistili, že to neviete, že neviete nám čo povedať, tak sme ponúkli my riešenie. Čiže zvolali sme mimoriadnu schôdzu, kde sme dali aj do uznesenia už samotné riešenie. Napríklad riešenie o tom, ako znížiť cenu nejakých základných typov potravín. Tak máme tu zákon z 1996 zákon o potravinách, o cenách, kde môžme vstúpiť určitým spôsobom do regulácie obchodných marží. Všetci dobre vieme, obchodné reťazce sú na úrovni niekde obchodné prirážky 90, 100 %, proste ja hovorím majú Klondaik, ako neskutočne zarábajú obchodné reťazce na Slovensku , tak sme povedali, vytipujme 40, 50 základných potravín a pri týchto potravinách zastropujme obchodnú prirážku na úroveň 40 %. Tým pádom znížime pri týchto základných potravinách ceny a ľudia budú mať lacnejšie potraviny. No samozrejme, že aj toto nám zarezali. Vlčan prišiel s 12 potravinami, kde akože povedal, že obchodným reťazcom, zastropujeme vám obchodnú prirážku. To znamená, že keď ste na tom zarábali 100 %, tak ďalej budete 100 %, ale cena keď sa vstupná zvyšuje, tak tie reťazce ešte viacej zarábajú. A ja to musím povedať, hovorím to vždy. Jeden majiteľ dvoch obchodných reťazcov, čistý zisk za 5 rokov 1 miliarda eur. A to sú peniaze všetkých vás. Všetkých občanov Slovenskej republiky. To znamená, že treba sa pozrieť na tie reťazce.
No a potom poďme ešte k tej elektrike. Však máme Slovenské elektrárne. V septembri 2021 sme prvýkrát upozornili na rapídne zvyšovanie cien aj elektrickej energie. Vtedy keby nás vláda a ministerstvo hospodárstva počúvalo a povedalo hops, niečo sa ide diať a začali by vtedy aktívne vstupovať do toho čo sa týka predaja ceny a tak ďalej, lebo my ako štát máme určitý podiel v Slovenských elektrárňach, tak sme situáciu mohli zachrániť. Mohli sme zabezpečiť, že tie ceny mohli byť nižšie. No samozrejme nič nerobili a my sme v situácii, že na Slovensku vyrobíme elektrickú energiu možno že okolo ja neviem 50 euro MW a nakupujeme to za 600. Ja neviem, mne to zdravý rozum a podľa mňa ani občanom Slovenskej republiky to neberie, že sme úplne, úplne mimo reality. Raz keď to na Slovensku vyrobím za 50, prečo to mám nakupovať za 600? A ešte príde ministerstvo hospodárstva s nejakým nelogickým riešením, že to zastropuje cenu tzv. na úroveň 199, pritom nevieme odkiaľ toto zobrali, lebo tie najhoršie čísla a v zásade povedia, že nakupujete maximálne za 199 a keď to budete nakupovať za drahšie, tak my vám to ako štát vykompenzujeme. Takže štát ide kompenzovať zvýšené ceny nad 199, čo nezvládol, ide kompenzovať zase z peňazí štátu, ktoré mohli byť použité na zdravotníctvo, sociálnu oblasť, školy, cesty a tak ďalej. To znamená, že my ako štát ideme dotovať nejaké firmy na burzičke niekde v Lipsku, ktoré majú jednu malú kanceláriu, počítač, takto kliká a predáva elektriku. To je úplne zvrátené. Úplne zvrátené. A tu zlyhala vláda. Zlyhala vláda, premiér, či Heger, či Matovič, ministerstvo hospodárstva. Zlyhali v tom, že keď sa jednalo o týchto veciach v rámci Európskej únie, tak proste boli ticho. Ja to všade hovorím, že keď sa išlo hlasovať o sankciách voči Ruskej federácii, ktoré do určitej miery aj znamenajú zvýšené ceny elektrickej energie, tak Heger letel s Matovičom do Bruselu a oni si už v lietadle nacvičovali ako zahlasujú za tieto sankcie a ešte ani nevideli tieto návrhy týchto sankcií. Správny premiér, správny premiér, ktorý by mal na prvom mieste občanov Slovenskej republiky by spravil všetko pre to, aby vetoval sankcie, aby si pýtal niečo od Európskej únie pre svojich občanov Slovenskej republiky. To znamená, že tých dôvodov, vážení občania Slovenskej republiky, je tisíce na to, aby táto vláda skončila čo najskôr. Preto termín 27. mája. Nie 30. septembra. Preto musí skončiť táto vláda, lebo je to jediná vláda v rámci Európskej únie, ktorá sa o svojich občanov nestará. Hovorím, povedal som len potraviny a elektriku. Samozrejme aj plyn. Ja by som vám mohol začať tu vymenovávať spoločnosti, ktoré teraz dostali zvýšené ceny elektrickej energie, plynu, to, že tu niečo ministerstvo rozpráva alebo vláda, príde Heger, ten tiež už úplne z inej dimenzie a postaví sa, všetko je fantastické, úžasné, keď bol naposledy v tých sobotných dialógoch, ježišmária, to bolo ako keby, ja som mal pocit, že žijeme v najlepšej krajine na svete, lebo som mal taký pocit z neho, ale potom som rýchlo vytriezvel, keď som zistil aká je realita. Zoberte si, nedoplatok príde, malá kaviareň v Bratislave, xy rokov nemali žiaden nedoplatok. Teraz im za rok 2022 prišiel nedoplatok za elektriku 5100 a vo vyúčtovaní faktúry, že dotácia od štátu, od ministerstva hospodárstva, 68 euro. Však to je úplný výsmech. To je úplný výsmech. Čiže sú tu relevantné dôvody a ja si myslím, že nemusíme nikoho presviedčať o tom, že táto partia čo nám tu vládla, totálne zlyhala, a preto je potrebné, aby prišli čo najskôr predčasné parlamentné voľby , a preto vás vyzývam, 27. mája. Ďakujem veľmi pekne.
26. 1. 2023 14:03:44 - 14:23:49 78. schôdza NR SR - 18.deň - B. popoludní Tlač 1429 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Takáč, Richard (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Dámy a páni, teraz som sa vrátil z kinosály, kde som si mal možnosť vypočuť tlačovú konferenciu Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, pána Gašpara a pána Paru. A to, čo som sa tam zase dozvedel z tých autentických nahrávok, takzvaných tých vašich tuto týchto, tejto partie vyšetrovateľov NAKA, špeciálnych prokurátorov, dámy a páni, my sme, ja to poviem úplne akože emočne, v prdeli, to, čo táto partia vládnych predstaviteľov teraz dokázala zlikvidovať totálne právny štát, sociálny štát. Ale idem sa venovať podstatnému, a to hlavne k skráteniu tohto volebného obdobia týchto amatérov, ktorí nám tu už tri roky vládnu.
Neviem prečo, ale v poslednom čase mám strašnú smolu, vždy idem vystupovať po Matovičovi a tak ako som v utorok vystupoval, tak vystupujem aj dnes tu pred, pred prestávkou, obedňajšou, zas vystúpil vo svojom svete Igor Matovič a to je, ja si myslím, že normálny, súdny človek nemá na to ani slova, ale ja neviem, asi viacerí z vás máte možnosť teraz pozerať na Netflixe beží taký seriál už dlhší čas, a je to seriál, ktorý tí predstavitelia, ktorí začínali, tam boli deti a teraz sú tam už dospelí a polka deja toho seriálu sa odohráva v úplne inej dimenzii, v paralelnom svete, ktorý existuje, a ja mám pocit, keď počujem Matoviča a niektorých koaličných poslancov, že tí žijú v úplne inom paralelnom svete. Ja keď som mal možnosť tu sedieť, lebo asi pár nás tu zostalo, ktorí sme, poviem, že mali nervy na to, aby sme počúvali tie nezmysly z úst Matoviča, tak ja keď som videl toho Matoviča, ako tu urážal a nadával všetkým, čo zas tu dokázal vystrojiť, a videl som niektorých koaličných, niekoľko koaličných poslancov, tak oni normálne, oni normálne sa tešili, radovali. Ten výraz tváre kolegu Šudíka, ktorý keď tu Matovič nadával a urážal, a Šudík sedel na stoličke a normálne si stískal ručičky, tešil sa, ako krásne ten Igorko rozpráva. To je, to je nonsens ako. A to je presne príklad toho. To, že pán Šefčík, keď vždy vystupuje, ten ide normálne ako ten, by si mohol ten list prehodiť, lebo on stále, vždy keď vystupuje faktickou, tak vždy hovorí o tom, ako v roku 2014 Fico povedal, že už nebude v politike, pri každej faktickej, ako už by mohol začať používať nejaké iné podklady, by mu mohli začať písať.
Druhá vec je tá, že aj z toho pohľadu toho, čo sa tu udialo včera, že predstavitelia vládnej koalície, zostatkov vládnej koalície, tých, ktorí tu, ktorí tu boli, tak včera totálne zlikvidovali demokraciu na Slovensku. Včera, ja si myslím, že sa to zapíše hrubými písmenami do dejín Slovenskej republiky tým, že včerajší zostatok vládnej koalície zlikvidoval demokraciu, najvyššiu formu demokracie, a to tým, že zobral občanom Slovenskej republiky možnosť odvolať vládu alebo teda rozpustiť parlament vo forme referenda. To znamená, na jednej strane máme, máme voľby, demokratické voľby, kde občania Slovenskej republiky dajú politikom mandát vládnuť, ale na druhej strane včera im koaliční poslanci zobrali túto možnosť, čiže občania nemôžu v referende odvolať vládu, ktorá, alebo Národnú radu, rozpustiť parlament, ktorá sa nestará o svojich občanov.
Včera Matovič zase na svojej tlačovej konferencii tu blúznil a mával nejakými papierikmi, že keď boli v opozícii, tak trikrát predkladali zníženie kvóra na referendum na 25 %. To, že včera zahlasovali za Kolíkovej pozmeňujúci návrh, kde vypustili, tak Matovič na tlačovej konferencii zas hovoril o tom, aký je ten SMER zlý, že oni to trikrát ako opozícia predkladali a my sme im to neodsúhlasili.
A ja si kladiem otázku, takú rečnícku otázku pre vás, ktorých vás tu je pár, česť jednému koaličnému a druhému pánovi podpredsedovi, ten tu musí sedieť, aj keby nechcel, tak, pardon, pardon, pán kolega tu sedí (rečník sa obrátil na navrhovateľa), pardon, takže traja, traja, traja. Tiež musíš sedieť, vidíš (povedané so smiechom), takže jeden je tu, tak keď som, keď on proste nám tu ide rozprávať o tom, že my sme mu to akože neodsúhlasili, keď bol on v opozícii, to, že ste si to včera na základe Kolíkovej vyhodili to referendum, a ja si kladiem otázku, keď hnutie OĽANO, tak ako hovoríte, že ste fantastickí a úžasní, ste to mali v roku 2020 vo volebnom programe, že znížite kvórum na úroveň 25 %. Zostavili ste vládu, mali ste vyše 90, ústavnú väčšinu, tak vy nám po troch rokoch idete niečo vyčítať? Však vy ste si to mali schváliť. Mali ste na to možnosť, mandát. Čo zas ten Matovič včera vyplakával na tlačovej konferencii? Však ma na to tri roky, aby ste si to schválili. To znamená, že tu nehovorte o nejakých veciach, čo niečo v minulosti. V prvom rade sa musíte pozrieť do zrkadla. A to, aby ste sa pozerali do toho zrkadla, a podľa mňa by ste sa mali pozerať od rána do večera, by vám možnože ukázalo to, že by ste mali pristúpiť nie k tridsiatemu septembru k skráteniu volebného obdobia, ale k 27. máju, tak ako navrhuje strana SMER - slovenská sociálna demokracia.
To, že ste včera zakotvili v rámci Ústavy Slovenskej republiky pri pozmeňujúcom návrhu zo strany pani Kolíkovej, ste si v zásade zabetónovali jeden volebný obvod, čo paradoxne vyhovuje hlavne Oľanu a strane SaS, hej, však som videl, jak sa tu tešil pán Sulík s pani Kolíkovou, keď prešiel ten pozmeňujúci návrh, jak malé deti. Ináč tá úroveň, musím povedať ešte taký dovätok k tomu, ako keď som v utorom vystupoval opäť po Matovičovi a som tu povedal, že sa cítim, ako keby som, musím premostiť z psychiatrickej liečebne vystúpenia, zo psychiatrickej liečebne do Národnej rady a začať sa tu konštruktívne rozprávať o tom, o čom sme tu diskutovali, tak pán kolega Szőllős...
===== Taký dovetok k tomu ako keď som v utorok vystupoval opäť po Matovičovi a som tu povedal, že sa cítim ako keby som, musím premostiť z psychiatrickej liečebne, vystúpenia z psychiatrickej liečebne do Národnej rady a začať sa tu konštruktívne rozprávať o tom, o čom sme tu diskutovali, tak pán kolega Sőllős z hnutia OĽANO ma tu akože tak nešťastne upozornil a hovorí, pán kolega Takáč, vy ste taký slušný a tuto ako ste to rozprávali. A ja mu hovorím: "Pán kolega Sőllős, no v prvom rade si musíte spraviť poriadok vo vlastnom hnutí."
Vráťme sa do histórie. Kedy začala, kedy klesla úroveň Národnej rady na samotné dno tejto inštitúcie? No v roku 2010 keď sem prišiel Matovič. Od roku 2010 úroveň Národnej rady padla na samotné dno a to hlavne z dôvodu prítomnosti Igora Matoviča. Psychiatrického pacienta. Však všetci dobre viete, že sa chodí do Viedne liečiť. Všetci to viete, všetky Médiá. Každý to vie. tento človek sem doniesol typ politiky , ktorý bohužiaľ teraz veľakrát sa prenáša aj na regionálnu úroveň, do vyšších územných celkov, do samospráv obcí a miest. Takýto človek prišiel sem, vďaka, kvôli ktorému sa menil kompletne rokovací poriadok. Kvôli ktorému sa sem zavádza aj tá stráž, ktorá nás tu bude akože poslancov keď nebudeme poslúchať, budú nás stadeto vyťahovať von z tohto pléna. Ale to všetko kvôli Igorovi Matovičovi. Takže tá politika, ktorá tu dnes je a to ste mali možnosť si vypočuť aj pri vystúpení Igora Matoviča, ktorý nič k tomu, že prečo skrátiť alebo teda poviem tie dôvody a potom, že prečo ten september, nepovedal nejaké iné argumenty, len to, čo opakoval celý čas vo svojom vystúpení. 30. september preto, lebo treba pozatvárať celú opozíciu. Všetkých predstaviteľov opozície, musíme dať ešte väčší priestor tým orgánom činným v trestnom konaní, ktorých sme my keď sme nastúpili v roku 2020 takto zviazali ruky a na čele s Matovičom, Lipšicom a Mikulcom, ktorá je organizovaná zločinecká skupina, teraz, ktorí robia všetko pre to, aby pozatvárali opozíciu. Je pre mňa nepochopiteľné a ja som typ človeka, ktorý sa snaží počúvať argumenty, diskutovať viacmenej vo vecnej rovine, ale viete, aj nám, takým tým slušnejším a normálnym dôjde trpezlivosť, pretečie ten tzv. ten pohár s tou vodou. A ono to už pretieklo. Ja neviem, každý z nás keď má možnosť si vypočuť tieto autentické nahrávky týchto tzv. vyšetrovateľov, to je, to je do neba volajúce , to sú veci, ktoré proste v normálnej demokratickej krajine by neboli, ale vôbec nejakým spôsobom akceptovateľné. No ale poďme k tým dôvodom prečo je potrebné skrátiť toto volebné obdobie nie do 30 septembra, ale do minimálne 27. mája. Tak ako som už povedal, my sme dali pozmeňujúci návrh, kde navrhujeme 27. máj a je pre mňa nepredstaviteľné, že zoberte si tú situáciu, 15. mája padla vláda, bola odvolaná. Decembra, pardon, 15. decembra bola odvolaná vláda, kvôli neschopnosti, ktorú preukázali za necelé 3 roky. Pri Covide, pri všetkom, však zas to keby sme tu rozoberali úplne všetky tie veci, tak sme tu týždne. A teraz akože 10 mesiacov majú fungovať bez akýchkoľvek problém proste nedotknutia zo strany Národnej rady, však my v zásade, alebo vy, tí, ktorí idete zahlasovať za 30. september, áno, však ja určité pohnútky jednotlivých koaličných poslancov chápem, že sa sem v živote nedostanú a ešte tých pár platov navyše ich poteší, ale pochopte jednu vec, že v zásade tá odvolaná vláda, ktorá tu dostane odhlasovaním 30. septembra mandát, tak nemôžme odvolať ministra, nemôžme vysloviť nedôveru, to znamená, že všetky tie veci, ktoré sa do teraz diali na tých jednotlivých ministerstvách, napríklad na ministerstve vnútra pod riadením Mikulca, napríklad ten koncoročný tzv. fantastický, úžasný nákup dvoch vrtuľníkov, kde ministerstvo vnútra nakúpilo vrtuľníky, kde ÚVO povedalo, že bolo porušenie zákona pri verejnom obstarávaní, toto im zrušili a na druhej strane ministerstvo vnútra opäť nakúpilo bez toho všetkého, čiže totálne porušenie a všetko je v pohode. Všetko je v pohode. Nehovoriac o ja neviem, pamätáme si pandémiu. Ak sme tu my veľakrát vystupovali a hovorili o tej tzv. trnavskej firmičke Igora Matoviča, kde mal osobné prepojenie na majiteľov tejto firmy v Trnave. Ak hovorili, že a to zrazu nejaké zákazky a to len pár centov tam zarobia, že to tam žiadne nejaké veľké zisky nie. No a teraz keď si otvoríte finstat a pozriete si zisky tejto spoločnosti, tak táto spoločnosť mala v predchádzajúcich rokoch, keď nebol vo vláde Igor Matovič , teda ich kamarát, ktorého deti chodia do tej školy, kde ten majiteľ vlastní túto školu, tak mali zisk 30 tisíc a teraz po úžasných kšeftoch, ktoré im boli dohodené pri obrate miliónov desiatok až stoviek miliónov zrazu zisk za rok 80 miliónov eur. Čistý zisk. Super, nádhera. A nehovoriac o tých ďalších všetkých veciach, o ktorých by sme tu mohli hovoriť xy, porušenie jednotlivých zákonov. Však keby sa za nás dialo to, čo sa dialo, tak to je neskutočné. Ak si pamätáte, v utorok som vystupoval tiež na toho nášho tu telocvikára Pročka a jak sa tu dušoval, jak sa búchal do pŕs, keď som mu povedal, že chodí po Slovensku po jednotlivých inštitúciách, vyhadzuje všetkých zamestnancov, riadi všetky inštitúcie, po okresných úradoch, atakuje prednostov, tak mi písali nejakí ľudia z regiónu kde je on a hovorili o okresnom úrade tam, odkiaľ pochádza on, poprepúšťal všetkých zamestnancov, totálne zo celé zlikvidoval, úplne nefunkčná inštitúcia. To, to sú tí ľudia, ktorí, ktorí nám tu necelé tri roky vládli.
Tie dôvody na to, aby bolo skrátené volebné obdobie nie do 30. septembra, ale do 27. mája, je viacero a ja by som chcel rozvinúť pár tých podstatných, ktoré zažívajú všetci občania Slovenskej republiky. A možno že dať aj príklad niektorým koaličným poslancom, že nezvládajú tú situáciu. Tí ministri, tí predstavitelia nezvládajú tú situáciu na tých jednotlivých rezortoch. Zoberme si potraviny. To myslím si, že každý z nás zažíva denno-denne. Občania to vnímajú veľmi citlivo, lebo tá cena v priemere pri tých potravinách stúpla s minulými rokmi niekde na úroveň možno že už až skoro 30 % z hľadiska zvýšenia cien, tak táto vláda čo spravila? Nespravila nič čo sa týka cien potravín. Ak si pamätám, v septembri 2021 sme ako strana SMER - slovenská sociálna demokracia prvýkrát zvolali mimoriadnu schôdzu. Od vtedy bolo asi 9 schôdzí. Kde sme už v septembri upozorňovali na to, že treba prísť s nejakými návrhmi, lebo sa veľmi zvyšujú ceny potravín, zvyšujú sa ceny elektriky, plynu. A musí prísť vláda s niečím, aby tomuto zamedzila. No samozrejme čo sa stalo? Schôdze nám nepootvárali, všetko zarezávali vládni predstavitelia koaliční, tak sme potom prišli s riešením, že sme zvolali mimoriadnu schôdzu, lebo sme a v tej mimoriadnej schôdzi sme chceli hovoriť o tom, že teda dobre, na základe tých niekoľkých schôdzí, ktoré ste nám zarezali, sme zistili, že to neviete, že neviete nám čo povedať, tak sme ponúkli my riešenie. Čiže zvolali sme mimoriadnu schôdzu, kde sme dali aj do uznesenia už samotné riešenie. Napríklad riešenie o tom, ako znížiť cenu nejakých základných typov potravín. Tak máme tu zákon z 1996 zákon o potravinách, o cenách, kde môžme vstúpiť určitým spôsobom do regulácie obchodných marží. Všetci dobre vieme, obchodné reťazce sú na úrovni niekde obchodné prirážky 90, 100 %, proste ja hovorím majú Klondaik, ako neskutočne zarábajú obchodné reťazce na Slovensku , tak sme povedali, vytipujme 40, 50 základných potravín a pri týchto potravinách zastropujme obchodnú prirážku na úroveň 40 %. Tým pádom znížime pri týchto základných potravinách ceny a ľudia budú mať lacnejšie potraviny. No samozrejme, že aj toto nám zarezali. Vlčan prišiel s 12 potravinami, kde akože povedal, že obchodným reťazcom, zastropujeme vám obchodnú prirážku. To znamená, že keď ste na tom zarábali 100 %, tak ďalej budete 100 %, ale cena keď sa vstupná zvyšuje, tak tie reťazce ešte viacej zarábajú. A ja to musím povedať, hovorím to vždy. Jeden majiteľ dvoch obchodných reťazcov, čistý zisk za 5 rokov 1 miliarda eur. A to sú peniaze všetkých vás. Všetkých občanov Slovenskej republiky. To znamená, že treba sa pozrieť na tie reťazce.
No a potom poďme ešte k tej elektrike. Však máme Slovenské elektrárne. V septembri 2021 sme prvýkrát upozornili na rapídne zvyšovanie cien aj elektrickej energie. Vtedy keby nás vláda a ministerstvo hospodárstva počúvalo a povedalo hops, niečo sa ide diať a začali by vtedy aktívne vstupovať do toho čo sa týka predaja ceny a tak ďalej, lebo my ako štát máme určitý podiel v Slovenských elektrárňach, tak sme situáciu mohli zachrániť. Mohli sme zabezpečiť, že tie ceny mohli byť nižšie. No samozrejme nič nerobili a my sme v situácii, že na Slovensku vyrobíme elektrickú energiu možno že okolo ja neviem 50 euro MW a nakupujeme to za 600. Ja neviem, mne to zdravý rozum a podľa mňa ani občanom Slovenskej republiky to neberie, že sme úplne, úplne mimo reality. Raz keď to na Slovensku vyrobím za 50, prečo to mám nakupovať za 600? A ešte príde ministerstvo hospodárstva s nejakým nelogickým riešením, že to zastropuje cenu tzv. na úroveň 199, pritom nevieme odkiaľ toto zobrali, lebo tie najhoršie čísla a v zásade povedia, že nakupujete maximálne za 199 a keď to budete nakupovať za drahšie, tak my vám to ako štát vykompenzujeme. Takže štát ide kompenzovať zvýšené ceny nad 199, čo nezvládol, ide kompenzovať zase z peňazí štátu, ktoré mohli byť použité na zdravotníctvo, sociálnu oblasť, školy, cesty a tak ďalej. To znamená, že my ako štát ideme dotovať nejaké firmy na burzičke niekde v Lipsku, ktoré majú jednu malú kanceláriu, počítač, takto kliká a predáva elektriku. To je úplne zvrátené. Úplne zvrátené. A tu zlyhala vláda. Zlyhala vláda, premiér, či Heger, či Matovič, ministerstvo hospodárstva. Zlyhali v tom, že keď sa jednalo o týchto veciach v rámci Európskej únie, tak proste boli ticho. Ja to všade hovorím, že keď sa išlo hlasovať o sankciách voči Ruskej federácii, ktoré do určitej miery aj znamenajú zvýšené ceny elektrickej energie, tak Heger letel s Matovičom do Bruselu a oni si už v lietadle nacvičovali ako zahlasujú za tieto sankcie a ešte ani nevideli tieto návrhy týchto sankcií. Správny premiér, správny premiér, ktorý by mal na prvom mieste občanov Slovenskej republiky by spravil všetko pre to, aby vetoval sankcie, aby si pýtal niečo od Európskej únie pre svojich občanov Slovenskej republiky. To znamená, že tých dôvodov, vážení občania Slovenskej republiky, je tisíce na to, aby táto vláda skončila čo najskôr. Preto termín 27. mája. Nie 30. septembra. Preto musí skončiť táto vláda, lebo je to jediná vláda v rámci Európskej únie, ktorá sa o svojich občanov nestará. Hovorím, povedal som len potraviny a elektriku. Samozrejme aj plyn. Ja by som vám mohol začať tu vymenovávať spoločnosti, ktoré teraz dostali zvýšené ceny elektrickej energie, plynu, to, že tu niečo ministerstvo rozpráva alebo vláda, príde Heger, ten tiež už úplne z inej dimenzie a postaví sa, všetko je fantastické, úžasné, keď bol naposledy v tých sobotných dialógoch, ježišmária, to bolo ako keby, ja som mal pocit, že žijeme v najlepšej krajine na svete, lebo som mal taký pocit z neho, ale potom som rýchlo vytriezvel, keď som zistil aká je realita. Zoberte si, nedoplatok príde, malá kaviareň v Bratislave, xy rokov nemali žiaden nedoplatok. Teraz im za rok 2022 prišiel nedoplatok za elektriku 5100 a vo vyúčtovaní faktúry, že dotácia od štátu, od ministerstva hospodárstva, 68 euro. Však to je úplný výsmech. To je úplný výsmech. Čiže sú tu relevantné dôvody a ja si myslím, že nemusíme nikoho presviedčať o tom, že táto partia čo nám tu vládla, totálne zlyhala, a preto je potrebné, aby prišli čo najskôr predčasné parlamentné voľby , a preto vás vyzývam, 27. mája. Ďakujem veľmi pekne.
26. 1. 2023 14:03:44 - 14:23:49 78. schôdza NR SR - 18.deň - B. popoludní Tlač 1429 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Takáč, Richard (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Dámy a páni, teraz som sa vrátil z kinosály, kde som si mal možnosť vypočuť tlačovú konferenciu Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, pána Gašpara a pána Paru. A to, čo som sa tam zase dozvedel z tých autentických nahrávok, takzvaných tých vašich tuto týchto, tejto partie vyšetrovateľov NAKA, špeciálnych prokurátorov, dámy a páni, my sme, ja to poviem úplne akože emočne, v prdeli, to, čo táto partia vládnych predstaviteľov teraz dokázala zlikvidovať totálne právny štát, sociálny štát. Ale idem sa venovať podstatnému, a to hlavne k skráteniu tohto volebného obdobia týchto amatérov, ktorí nám tu už tri roky vládnu.
Neviem prečo, ale v poslednom čase mám strašnú smolu, vždy idem vystupovať po Matovičovi a tak ako som v utorok vystupoval, tak vystupujem aj dnes tu pred, pred prestávkou, obedňajšou, zas vystúpil vo svojom svete Igor Matovič a to je, ja si myslím, že normálny, súdny človek nemá na to ani slova, ale ja neviem, asi viacerí z vás máte možnosť teraz pozerať na Netflixe beží taký seriál už dlhší čas, a je to seriál, ktorý tí predstavitelia, ktorí začínali, tam boli deti a teraz sú tam už dospelí a polka deja toho seriálu sa odohráva v úplne inej dimenzii, v paralelnom svete, ktorý existuje, a ja mám pocit, keď počujem Matoviča a niektorých koaličných poslancov, že tí žijú v úplne inom paralelnom svete. Ja keď som mal možnosť tu sedieť, lebo asi pár nás tu zostalo, ktorí sme, poviem, že mali nervy na to, aby sme počúvali tie nezmysly z úst Matoviča, tak ja keď som videl toho Matoviča, ako tu urážal a nadával všetkým, čo zas tu dokázal vystrojiť, a videl som niektorých koaličných, niekoľko koaličných poslancov, tak oni normálne, oni normálne sa tešili, radovali. Ten výraz tváre kolegu Šudíka, ktorý keď tu Matovič nadával a urážal, a Šudík sedel na stoličke a normálne si stískal ručičky, tešil sa, ako krásne ten Igorko rozpráva. To je, to je nonsens ako. A to je presne príklad toho. To, že pán Šefčík, keď vždy vystupuje, ten ide normálne ako ten, by si mohol ten list prehodiť, lebo on stále, vždy keď vystupuje faktickou, tak vždy hovorí o tom, ako v roku 2014 Fico povedal, že už nebude v politike, pri každej faktickej, ako už by mohol začať používať nejaké iné podklady, by mu mohli začať písať.
Druhá vec je tá, že aj z toho pohľadu toho, čo sa tu udialo včera, že predstavitelia vládnej koalície, zostatkov vládnej koalície, tých, ktorí tu, ktorí tu boli, tak včera totálne zlikvidovali demokraciu na Slovensku. Včera, ja si myslím, že sa to zapíše hrubými písmenami do dejín Slovenskej republiky tým, že včerajší zostatok vládnej koalície zlikvidoval demokraciu, najvyššiu formu demokracie, a to tým, že zobral občanom Slovenskej republiky možnosť odvolať vládu alebo teda rozpustiť parlament vo forme referenda. To znamená, na jednej strane máme, máme voľby, demokratické voľby, kde občania Slovenskej republiky dajú politikom mandát vládnuť, ale na druhej strane včera im koaliční poslanci zobrali túto možnosť, čiže občania nemôžu v referende odvolať vládu, ktorá, alebo Národnú radu, rozpustiť parlament, ktorá sa nestará o svojich občanov.
Včera Matovič zase na svojej tlačovej konferencii tu blúznil a mával nejakými papierikmi, že keď boli v opozícii, tak trikrát predkladali zníženie kvóra na referendum na 25 %. To, že včera zahlasovali za Kolíkovej pozmeňujúci návrh, kde vypustili, tak Matovič na tlačovej konferencii zas hovoril o tom, aký je ten SMER zlý, že oni to trikrát ako opozícia predkladali a my sme im to neodsúhlasili.
A ja si kladiem otázku, takú rečnícku otázku pre vás, ktorých vás tu je pár, česť jednému koaličnému a druhému pánovi podpredsedovi, ten tu musí sedieť, aj keby nechcel, tak, pardon, pardon, pán kolega tu sedí (rečník sa obrátil na navrhovateľa), pardon, takže traja, traja, traja. Tiež musíš sedieť, vidíš (povedané so smiechom), takže jeden je tu, tak keď som, keď on proste nám tu ide rozprávať o tom, že my sme mu to akože neodsúhlasili, keď bol on v opozícii, to, že ste si to včera na základe Kolíkovej vyhodili to referendum, a ja si kladiem otázku, keď hnutie OĽANO, tak ako hovoríte, že ste fantastickí a úžasní, ste to mali v roku 2020 vo volebnom programe, že znížite kvórum na úroveň 25 %. Zostavili ste vládu, mali ste vyše 90, ústavnú väčšinu, tak vy nám po troch rokoch idete niečo vyčítať? Však vy ste si to mali schváliť. Mali ste na to možnosť, mandát. Čo zas ten Matovič včera vyplakával na tlačovej konferencii? Však ma na to tri roky, aby ste si to schválili. To znamená, že tu nehovorte o nejakých veciach, čo niečo v minulosti. V prvom rade sa musíte pozrieť do zrkadla. A to, aby ste sa pozerali do toho zrkadla, a podľa mňa by ste sa mali pozerať od rána do večera, by vám možnože ukázalo to, že by ste mali pristúpiť nie k tridsiatemu septembru k skráteniu volebného obdobia, ale k 27. máju, tak ako navrhuje strana SMER - slovenská sociálna demokracia.
To, že ste včera zakotvili v rámci Ústavy Slovenskej republiky pri pozmeňujúcom návrhu zo strany pani Kolíkovej, ste si v zásade zabetónovali jeden volebný obvod, čo paradoxne vyhovuje hlavne Oľanu a strane SaS, hej, však som videl, jak sa tu tešil pán Sulík s pani Kolíkovou, keď prešiel ten pozmeňujúci návrh, jak malé deti. Ináč tá úroveň, musím povedať ešte taký dovätok k tomu, ako keď som v utorom vystupoval opäť po Matovičovi a som tu povedal, že sa cítim, ako keby som, musím premostiť z psychiatrickej liečebne vystúpenia, zo psychiatrickej liečebne do Národnej rady a začať sa tu konštruktívne rozprávať o tom, o čom sme tu diskutovali, tak pán kolega Szőllős...
===== Taký dovetok k tomu ako keď som v utorok vystupoval opäť po Matovičovi a som tu povedal, že sa cítim ako keby som, musím premostiť z psychiatrickej liečebne, vystúpenia z psychiatrickej liečebne do Národnej rady a začať sa tu konštruktívne rozprávať o tom, o čom sme tu diskutovali, tak pán kolega Sőllős z hnutia OĽANO ma tu akože tak nešťastne upozornil a hovorí, pán kolega Takáč, vy ste taký slušný a tuto ako ste to rozprávali. A ja mu hovorím: "Pán kolega Sőllős, no v prvom rade si musíte spraviť poriadok vo vlastnom hnutí."
Vráťme sa do histórie. Kedy začala, kedy klesla úroveň Národnej rady na samotné dno tejto inštitúcie? No v roku 2010 keď sem prišiel Matovič. Od roku 2010 úroveň Národnej rady padla na samotné dno a to hlavne z dôvodu prítomnosti Igora Matoviča. Psychiatrického pacienta. Však všetci dobre viete, že sa chodí do Viedne liečiť. Všetci to viete, všetky Médiá. Každý to vie. tento človek sem doniesol typ politiky , ktorý bohužiaľ teraz veľakrát sa prenáša aj na regionálnu úroveň, do vyšších územných celkov, do samospráv obcí a miest. Takýto človek prišiel sem, vďaka, kvôli ktorému sa menil kompletne rokovací poriadok. Kvôli ktorému sa sem zavádza aj tá stráž, ktorá nás tu bude akože poslancov keď nebudeme poslúchať, budú nás stadeto vyťahovať von z tohto pléna. Ale to všetko kvôli Igorovi Matovičovi. Takže tá politika, ktorá tu dnes je a to ste mali možnosť si vypočuť aj pri vystúpení Igora Matoviča, ktorý nič k tomu, že prečo skrátiť alebo teda poviem tie dôvody a potom, že prečo ten september, nepovedal nejaké iné argumenty, len to, čo opakoval celý čas vo svojom vystúpení. 30. september preto, lebo treba pozatvárať celú opozíciu. Všetkých predstaviteľov opozície, musíme dať ešte väčší priestor tým orgánom činným v trestnom konaní, ktorých sme my keď sme nastúpili v roku 2020 takto zviazali ruky a na čele s Matovičom, Lipšicom a Mikulcom, ktorá je organizovaná zločinecká skupina, teraz, ktorí robia všetko pre to, aby pozatvárali opozíciu. Je pre mňa nepochopiteľné a ja som typ človeka, ktorý sa snaží počúvať argumenty, diskutovať viacmenej vo vecnej rovine, ale viete, aj nám, takým tým slušnejším a normálnym dôjde trpezlivosť, pretečie ten tzv. ten pohár s tou vodou. A ono to už pretieklo. Ja neviem, každý z nás keď má možnosť si vypočuť tieto autentické nahrávky týchto tzv. vyšetrovateľov, to je, to je do neba volajúce , to sú veci, ktoré proste v normálnej demokratickej krajine by neboli, ale vôbec nejakým spôsobom akceptovateľné. No ale poďme k tým dôvodom prečo je potrebné skrátiť toto volebné obdobie nie do 30 septembra, ale do minimálne 27. mája. Tak ako som už povedal, my sme dali pozmeňujúci návrh, kde navrhujeme 27. máj a je pre mňa nepredstaviteľné, že zoberte si tú situáciu, 15. mája padla vláda, bola odvolaná. Decembra, pardon, 15. decembra bola odvolaná vláda, kvôli neschopnosti, ktorú preukázali za necelé 3 roky. Pri Covide, pri všetkom, však zas to keby sme tu rozoberali úplne všetky tie veci, tak sme tu týždne. A teraz akože 10 mesiacov majú fungovať bez akýchkoľvek problém proste nedotknutia zo strany Národnej rady, však my v zásade, alebo vy, tí, ktorí idete zahlasovať za 30. september, áno, však ja určité pohnútky jednotlivých koaličných poslancov chápem, že sa sem v živote nedostanú a ešte tých pár platov navyše ich poteší, ale pochopte jednu vec, že v zásade tá odvolaná vláda, ktorá tu dostane odhlasovaním 30. septembra mandát, tak nemôžme odvolať ministra, nemôžme vysloviť nedôveru, to znamená, že všetky tie veci, ktoré sa do teraz diali na tých jednotlivých ministerstvách, napríklad na ministerstve vnútra pod riadením Mikulca, napríklad ten koncoročný tzv. fantastický, úžasný nákup dvoch vrtuľníkov, kde ministerstvo vnútra nakúpilo vrtuľníky, kde ÚVO povedalo, že bolo porušenie zákona pri verejnom obstarávaní, toto im zrušili a na druhej strane ministerstvo vnútra opäť nakúpilo bez toho všetkého, čiže totálne porušenie a všetko je v pohode. Všetko je v pohode. Nehovoriac o ja neviem, pamätáme si pandémiu. Ak sme tu my veľakrát vystupovali a hovorili o tej tzv. trnavskej firmičke Igora Matoviča, kde mal osobné prepojenie na majiteľov tejto firmy v Trnave. Ak hovorili, že a to zrazu nejaké zákazky a to len pár centov tam zarobia, že to tam žiadne nejaké veľké zisky nie. No a teraz keď si otvoríte finstat a pozriete si zisky tejto spoločnosti, tak táto spoločnosť mala v predchádzajúcich rokoch, keď nebol vo vláde Igor Matovič , teda ich kamarát, ktorého deti chodia do tej školy, kde ten majiteľ vlastní túto školu, tak mali zisk 30 tisíc a teraz po úžasných kšeftoch, ktoré im boli dohodené pri obrate miliónov desiatok až stoviek miliónov zrazu zisk za rok 80 miliónov eur. Čistý zisk. Super, nádhera. A nehovoriac o tých ďalších všetkých veciach, o ktorých by sme tu mohli hovoriť xy, porušenie jednotlivých zákonov. Však keby sa za nás dialo to, čo sa dialo, tak to je neskutočné. Ak si pamätáte, v utorok som vystupoval tiež na toho nášho tu telocvikára Pročka a jak sa tu dušoval, jak sa búchal do pŕs, keď som mu povedal, že chodí po Slovensku po jednotlivých inštitúciách, vyhadzuje všetkých zamestnancov, riadi všetky inštitúcie, po okresných úradoch, atakuje prednostov, tak mi písali nejakí ľudia z regiónu kde je on a hovorili o okresnom úrade tam, odkiaľ pochádza on, poprepúšťal všetkých zamestnancov, totálne zo celé zlikvidoval, úplne nefunkčná inštitúcia. To, to sú tí ľudia, ktorí, ktorí nám tu necelé tri roky vládli.
Tie dôvody na to, aby bolo skrátené volebné obdobie nie do 30. septembra, ale do 27. mája, je viacero a ja by som chcel rozvinúť pár tých podstatných, ktoré zažívajú všetci občania Slovenskej republiky. A možno že dať aj príklad niektorým koaličným poslancom, že nezvládajú tú situáciu. Tí ministri, tí predstavitelia nezvládajú tú situáciu na tých jednotlivých rezortoch. Zoberme si potraviny. To myslím si, že každý z nás zažíva denno-denne. Občania to vnímajú veľmi citlivo, lebo tá cena v priemere pri tých potravinách stúpla s minulými rokmi niekde na úroveň možno že už až skoro 30 % z hľadiska zvýšenia cien, tak táto vláda čo spravila? Nespravila nič čo sa týka cien potravín. Ak si pamätám, v septembri 2021 sme ako strana SMER - slovenská sociálna demokracia prvýkrát zvolali mimoriadnu schôdzu. Od vtedy bolo asi 9 schôdzí. Kde sme už v septembri upozorňovali na to, že treba prísť s nejakými návrhmi, lebo sa veľmi zvyšujú ceny potravín, zvyšujú sa ceny elektriky, plynu. A musí prísť vláda s niečím, aby tomuto zamedzila. No samozrejme čo sa stalo? Schôdze nám nepootvárali, všetko zarezávali vládni predstavitelia koaliční, tak sme potom prišli s riešením, že sme zvolali mimoriadnu schôdzu, lebo sme a v tej mimoriadnej schôdzi sme chceli hovoriť o tom, že teda dobre, na základe tých niekoľkých schôdzí, ktoré ste nám zarezali, sme zistili, že to neviete, že neviete nám čo povedať, tak sme ponúkli my riešenie. Čiže zvolali sme mimoriadnu schôdzu, kde sme dali aj do uznesenia už samotné riešenie. Napríklad riešenie o tom, ako znížiť cenu nejakých základných typov potravín. Tak máme tu zákon z 1996 zákon o potravinách, o cenách, kde môžme vstúpiť určitým spôsobom do regulácie obchodných marží. Všetci dobre vieme, obchodné reťazce sú na úrovni niekde obchodné prirážky 90, 100 %, proste ja hovorím majú Klondaik, ako neskutočne zarábajú obchodné reťazce na Slovensku , tak sme povedali, vytipujme 40, 50 základných potravín a pri týchto potravinách zastropujme obchodnú prirážku na úroveň 40 %. Tým pádom znížime pri týchto základných potravinách ceny a ľudia budú mať lacnejšie potraviny. No samozrejme, že aj toto nám zarezali. Vlčan prišiel s 12 potravinami, kde akože povedal, že obchodným reťazcom, zastropujeme vám obchodnú prirážku. To znamená, že keď ste na tom zarábali 100 %, tak ďalej budete 100 %, ale cena keď sa vstupná zvyšuje, tak tie reťazce ešte viacej zarábajú. A ja to musím povedať, hovorím to vždy. Jeden majiteľ dvoch obchodných reťazcov, čistý zisk za 5 rokov 1 miliarda eur. A to sú peniaze všetkých vás. Všetkých občanov Slovenskej republiky. To znamená, že treba sa pozrieť na tie reťazce.
No a potom poďme ešte k tej elektrike. Však máme Slovenské elektrárne. V septembri 2021 sme prvýkrát upozornili na rapídne zvyšovanie cien aj elektrickej energie. Vtedy keby nás vláda a ministerstvo hospodárstva počúvalo a povedalo hops, niečo sa ide diať a začali by vtedy aktívne vstupovať do toho čo sa týka predaja ceny a tak ďalej, lebo my ako štát máme určitý podiel v Slovenských elektrárňach, tak sme situáciu mohli zachrániť. Mohli sme zabezpečiť, že tie ceny mohli byť nižšie. No samozrejme nič nerobili a my sme v situácii, že na Slovensku vyrobíme elektrickú energiu možno že okolo ja neviem 50 euro MW a nakupujeme to za 600. Ja neviem, mne to zdravý rozum a podľa mňa ani občanom Slovenskej republiky to neberie, že sme úplne, úplne mimo reality. Raz keď to na Slovensku vyrobím za 50, prečo to mám nakupovať za 600? A ešte príde ministerstvo hospodárstva s nejakým nelogickým riešením, že to zastropuje cenu tzv. na úroveň 199, pritom nevieme odkiaľ toto zobrali, lebo tie najhoršie čísla a v zásade povedia, že nakupujete maximálne za 199 a keď to budete nakupovať za drahšie, tak my vám to ako štát vykompenzujeme. Takže štát ide kompenzovať zvýšené ceny nad 199, čo nezvládol, ide kompenzovať zase z peňazí štátu, ktoré mohli byť použité na zdravotníctvo, sociálnu oblasť, školy, cesty a tak ďalej. To znamená, že my ako štát ideme dotovať nejaké firmy na burzičke niekde v Lipsku, ktoré majú jednu malú kanceláriu, počítač, takto kliká a predáva elektriku. To je úplne zvrátené. Úplne zvrátené. A tu zlyhala vláda. Zlyhala vláda, premiér, či Heger, či Matovič, ministerstvo hospodárstva. Zlyhali v tom, že keď sa jednalo o týchto veciach v rámci Európskej únie, tak proste boli ticho. Ja to všade hovorím, že keď sa išlo hlasovať o sankciách voči Ruskej federácii, ktoré do určitej miery aj znamenajú zvýšené ceny elektrickej energie, tak Heger letel s Matovičom do Bruselu a oni si už v lietadle nacvičovali ako zahlasujú za tieto sankcie a ešte ani nevideli tieto návrhy týchto sankcií. Správny premiér, správny premiér, ktorý by mal na prvom mieste občanov Slovenskej republiky by spravil všetko pre to, aby vetoval sankcie, aby si pýtal niečo od Európskej únie pre svojich občanov Slovenskej republiky. To znamená, že tých dôvodov, vážení občania Slovenskej republiky, je tisíce na to, aby táto vláda skončila čo najskôr. Preto termín 27. mája. Nie 30. septembra. Preto musí skončiť táto vláda, lebo je to jediná vláda v rámci Európskej únie, ktorá sa o svojich občanov nestará. Hovorím, povedal som len potraviny a elektriku. Samozrejme aj plyn. Ja by som vám mohol začať tu vymenovávať spoločnosti, ktoré teraz dostali zvýšené ceny elektrickej energie, plynu, to, že tu niečo ministerstvo rozpráva alebo vláda, príde Heger, ten tiež už úplne z inej dimenzie a postaví sa, všetko je fantastické, úžasné, keď bol naposledy v tých sobotných dialógoch, ježišmária, to bolo ako keby, ja som mal pocit, že žijeme v najlepšej krajine na svete, lebo som mal taký pocit z neho, ale potom som rýchlo vytriezvel, keď som zistil aká je realita. Zoberte si, nedoplatok príde, malá kaviareň v Bratislave, xy rokov nemali žiaden nedoplatok. Teraz im za rok 2022 prišiel nedoplatok za elektriku 5100 a vo vyúčtovaní faktúry, že dotácia od štátu, od ministerstva hospodárstva, 68 euro. Však to je úplný výsmech. To je úplný výsmech. Čiže sú tu relevantné dôvody a ja si myslím, že nemusíme nikoho presviedčať o tom, že táto partia čo nám tu vládla, totálne zlyhala, a preto je potrebné, aby prišli čo najskôr predčasné parlamentné voľby , a preto vás vyzývam, 27. mája. Ďakujem veľmi pekne.
26. 1. 2023 14:03:44 - 14:23:49 78. schôdza NR SR - 18.deň - B. popoludní Tlač 1429 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Takáč, Richard (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Dámy a páni, teraz som sa vrátil z kinosály, kde som si mal možnosť vypočuť tlačovú konferenciu Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, pána Gašpara a pána Paru. A to, čo som sa tam zase dozvedel z tých autentických nahrávok, takzvaných tých vašich tuto týchto, tejto partie vyšetrovateľov NAKA, špeciálnych prokurátorov, dámy a páni, my sme, ja to poviem úplne akože emočne, v prdeli, to, čo táto partia vládnych predstaviteľov teraz dokázala zlikvidovať totálne právny štát, sociálny štát. Ale idem sa venovať podstatnému, a to hlavne k skráteniu tohto volebného obdobia týchto amatérov, ktorí nám tu už tri roky vládnu.
Neviem prečo, ale v poslednom čase mám strašnú smolu, vždy idem vystupovať po Matovičovi a tak ako som v utorok vystupoval, tak vystupujem aj dnes tu pred, pred prestávkou, obedňajšou, zas vystúpil vo svojom svete Igor Matovič a to je, ja si myslím, že normálny, súdny človek nemá na to ani slova, ale ja neviem, asi viacerí z vás máte možnosť teraz pozerať na Netflixe beží taký seriál už dlhší čas, a je to seriál, ktorý tí predstavitelia, ktorí začínali, tam boli deti a teraz sú tam už dospelí a polka deja toho seriálu sa odohráva v úplne inej dimenzii, v paralelnom svete, ktorý existuje, a ja mám pocit, keď počujem Matoviča a niektorých koaličných poslancov, že tí žijú v úplne inom paralelnom svete. Ja keď som mal možnosť tu sedieť, lebo asi pár nás tu zostalo, ktorí sme, poviem, že mali nervy na to, aby sme počúvali tie nezmysly z úst Matoviča, tak ja keď som videl toho Matoviča, ako tu urážal a nadával všetkým, čo zas tu dokázal vystrojiť, a videl som niektorých koaličných, niekoľko koaličných poslancov, tak oni normálne, oni normálne sa tešili, radovali. Ten výraz tváre kolegu Šudíka, ktorý keď tu Matovič nadával a urážal, a Šudík sedel na stoličke a normálne si stískal ručičky, tešil sa, ako krásne ten Igorko rozpráva. To je, to je nonsens ako. A to je presne príklad toho. To, že pán Šefčík, keď vždy vystupuje, ten ide normálne ako ten, by si mohol ten list prehodiť, lebo on stále, vždy keď vystupuje faktickou, tak vždy hovorí o tom, ako v roku 2014 Fico povedal, že už nebude v politike, pri každej faktickej, ako už by mohol začať používať nejaké iné podklady, by mu mohli začať písať.
Druhá vec je tá, že aj z toho pohľadu toho, čo sa tu udialo včera, že predstavitelia vládnej koalície, zostatkov vládnej koalície, tých, ktorí tu, ktorí tu boli, tak včera totálne zlikvidovali demokraciu na Slovensku. Včera, ja si myslím, že sa to zapíše hrubými písmenami do dejín Slovenskej republiky tým, že včerajší zostatok vládnej koalície zlikvidoval demokraciu, najvyššiu formu demokracie, a to tým, že zobral občanom Slovenskej republiky možnosť odvolať vládu alebo teda rozpustiť parlament vo forme referenda. To znamená, na jednej strane máme, máme voľby, demokratické voľby, kde občania Slovenskej republiky dajú politikom mandát vládnuť, ale na druhej strane včera im koaliční poslanci zobrali túto možnosť, čiže občania nemôžu v referende odvolať vládu, ktorá, alebo Národnú radu, rozpustiť parlament, ktorá sa nestará o svojich občanov.
Včera Matovič zase na svojej tlačovej konferencii tu blúznil a mával nejakými papierikmi, že keď boli v opozícii, tak trikrát predkladali zníženie kvóra na referendum na 25 %. To, že včera zahlasovali za Kolíkovej pozmeňujúci návrh, kde vypustili, tak Matovič na tlačovej konferencii zas hovoril o tom, aký je ten SMER zlý, že oni to trikrát ako opozícia predkladali a my sme im to neodsúhlasili.
A ja si kladiem otázku, takú rečnícku otázku pre vás, ktorých vás tu je pár, česť jednému koaličnému a druhému pánovi podpredsedovi, ten tu musí sedieť, aj keby nechcel, tak, pardon, pardon, pán kolega tu sedí (rečník sa obrátil na navrhovateľa), pardon, takže traja, traja, traja. Tiež musíš sedieť, vidíš (povedané so smiechom), takže jeden je tu, tak keď som, keď on proste nám tu ide rozprávať o tom, že my sme mu to akože neodsúhlasili, keď bol on v opozícii, to, že ste si to včera na základe Kolíkovej vyhodili to referendum, a ja si kladiem otázku, keď hnutie OĽANO, tak ako hovoríte, že ste fantastickí a úžasní, ste to mali v roku 2020 vo volebnom programe, že znížite kvórum na úroveň 25 %. Zostavili ste vládu, mali ste vyše 90, ústavnú väčšinu, tak vy nám po troch rokoch idete niečo vyčítať? Však vy ste si to mali schváliť. Mali ste na to možnosť, mandát. Čo zas ten Matovič včera vyplakával na tlačovej konferencii? Však ma na to tri roky, aby ste si to schválili. To znamená, že tu nehovorte o nejakých veciach, čo niečo v minulosti. V prvom rade sa musíte pozrieť do zrkadla. A to, aby ste sa pozerali do toho zrkadla, a podľa mňa by ste sa mali pozerať od rána do večera, by vám možnože ukázalo to, že by ste mali pristúpiť nie k tridsiatemu septembru k skráteniu volebného obdobia, ale k 27. máju, tak ako navrhuje strana SMER - slovenská sociálna demokracia.
To, že ste včera zakotvili v rámci Ústavy Slovenskej republiky pri pozmeňujúcom návrhu zo strany pani Kolíkovej, ste si v zásade zabetónovali jeden volebný obvod, čo paradoxne vyhovuje hlavne Oľanu a strane SaS, hej, však som videl, jak sa tu tešil pán Sulík s pani Kolíkovou, keď prešiel ten pozmeňujúci návrh, jak malé deti. Ináč tá úroveň, musím povedať ešte taký dovätok k tomu, ako keď som v utorom vystupoval opäť po Matovičovi a som tu povedal, že sa cítim, ako keby som, musím premostiť z psychiatrickej liečebne vystúpenia, zo psychiatrickej liečebne do Národnej rady a začať sa tu konštruktívne rozprávať o tom, o čom sme tu diskutovali, tak pán kolega Szőllős...
===== Taký dovetok k tomu ako keď som v utorok vystupoval opäť po Matovičovi a som tu povedal, že sa cítim ako keby som, musím premostiť z psychiatrickej liečebne, vystúpenia z psychiatrickej liečebne do Národnej rady a začať sa tu konštruktívne rozprávať o tom, o čom sme tu diskutovali, tak pán kolega Sőllős z hnutia OĽANO ma tu akože tak nešťastne upozornil a hovorí, pán kolega Takáč, vy ste taký slušný a tuto ako ste to rozprávali. A ja mu hovorím: "Pán kolega Sőllős, no v prvom rade si musíte spraviť poriadok vo vlastnom hnutí."
Vráťme sa do histórie. Kedy začala, kedy klesla úroveň Národnej rady na samotné dno tejto inštitúcie? No v roku 2010 keď sem prišiel Matovič. Od roku 2010 úroveň Národnej rady padla na samotné dno a to hlavne z dôvodu prítomnosti Igora Matoviča. Psychiatrického pacienta. Však všetci dobre viete, že sa chodí do Viedne liečiť. Všetci to viete, všetky Médiá. Každý to vie. tento človek sem doniesol typ politiky , ktorý bohužiaľ teraz veľakrát sa prenáša aj na regionálnu úroveň, do vyšších územných celkov, do samospráv obcí a miest. Takýto človek prišiel sem, vďaka, kvôli ktorému sa menil kompletne rokovací poriadok. Kvôli ktorému sa sem zavádza aj tá stráž, ktorá nás tu bude akože poslancov keď nebudeme poslúchať, budú nás stadeto vyťahovať von z tohto pléna. Ale to všetko kvôli Igorovi Matovičovi. Takže tá politika, ktorá tu dnes je a to ste mali možnosť si vypočuť aj pri vystúpení Igora Matoviča, ktorý nič k tomu, že prečo skrátiť alebo teda poviem tie dôvody a potom, že prečo ten september, nepovedal nejaké iné argumenty, len to, čo opakoval celý čas vo svojom vystúpení. 30. september preto, lebo treba pozatvárať celú opozíciu. Všetkých predstaviteľov opozície, musíme dať ešte väčší priestor tým orgánom činným v trestnom konaní, ktorých sme my keď sme nastúpili v roku 2020 takto zviazali ruky a na čele s Matovičom, Lipšicom a Mikulcom, ktorá je organizovaná zločinecká skupina, teraz, ktorí robia všetko pre to, aby pozatvárali opozíciu. Je pre mňa nepochopiteľné a ja som typ človeka, ktorý sa snaží počúvať argumenty, diskutovať viacmenej vo vecnej rovine, ale viete, aj nám, takým tým slušnejším a normálnym dôjde trpezlivosť, pretečie ten tzv. ten pohár s tou vodou. A ono to už pretieklo. Ja neviem, každý z nás keď má možnosť si vypočuť tieto autentické nahrávky týchto tzv. vyšetrovateľov, to je, to je do neba volajúce , to sú veci, ktoré proste v normálnej demokratickej krajine by neboli, ale vôbec nejakým spôsobom akceptovateľné. No ale poďme k tým dôvodom prečo je potrebné skrátiť toto volebné obdobie nie do 30 septembra, ale do minimálne 27. mája. Tak ako som už povedal, my sme dali pozmeňujúci návrh, kde navrhujeme 27. máj a je pre mňa nepredstaviteľné, že zoberte si tú situáciu, 15. mája padla vláda, bola odvolaná. Decembra, pardon, 15. decembra bola odvolaná vláda, kvôli neschopnosti, ktorú preukázali za necelé 3 roky. Pri Covide, pri všetkom, však zas to keby sme tu rozoberali úplne všetky tie veci, tak sme tu týždne. A teraz akože 10 mesiacov majú fungovať bez akýchkoľvek problém proste nedotknutia zo strany Národnej rady, však my v zásade, alebo vy, tí, ktorí idete zahlasovať za 30. september, áno, však ja určité pohnútky jednotlivých koaličných poslancov chápem, že sa sem v živote nedostanú a ešte tých pár platov navyše ich poteší, ale pochopte jednu vec, že v zásade tá odvolaná vláda, ktorá tu dostane odhlasovaním 30. septembra mandát, tak nemôžme odvolať ministra, nemôžme vysloviť nedôveru, to znamená, že všetky tie veci, ktoré sa do teraz diali na tých jednotlivých ministerstvách, napríklad na ministerstve vnútra pod riadením Mikulca, napríklad ten koncoročný tzv. fantastický, úžasný nákup dvoch vrtuľníkov, kde ministerstvo vnútra nakúpilo vrtuľníky, kde ÚVO povedalo, že bolo porušenie zákona pri verejnom obstarávaní, toto im zrušili a na druhej strane ministerstvo vnútra opäť nakúpilo bez toho všetkého, čiže totálne porušenie a všetko je v pohode. Všetko je v pohode. Nehovoriac o ja neviem, pamätáme si pandémiu. Ak sme tu my veľakrát vystupovali a hovorili o tej tzv. trnavskej firmičke Igora Matoviča, kde mal osobné prepojenie na majiteľov tejto firmy v Trnave. Ak hovorili, že a to zrazu nejaké zákazky a to len pár centov tam zarobia, že to tam žiadne nejaké veľké zisky nie. No a teraz keď si otvoríte finstat a pozriete si zisky tejto spoločnosti, tak táto spoločnosť mala v predchádzajúcich rokoch, keď nebol vo vláde Igor Matovič , teda ich kamarát, ktorého deti chodia do tej školy, kde ten majiteľ vlastní túto školu, tak mali zisk 30 tisíc a teraz po úžasných kšeftoch, ktoré im boli dohodené pri obrate miliónov desiatok až stoviek miliónov zrazu zisk za rok 80 miliónov eur. Čistý zisk. Super, nádhera. A nehovoriac o tých ďalších všetkých veciach, o ktorých by sme tu mohli hovoriť xy, porušenie jednotlivých zákonov. Však keby sa za nás dialo to, čo sa dialo, tak to je neskutočné. Ak si pamätáte, v utorok som vystupoval tiež na toho nášho tu telocvikára Pročka a jak sa tu dušoval, jak sa búchal do pŕs, keď som mu povedal, že chodí po Slovensku po jednotlivých inštitúciách, vyhadzuje všetkých zamestnancov, riadi všetky inštitúcie, po okresných úradoch, atakuje prednostov, tak mi písali nejakí ľudia z regiónu kde je on a hovorili o okresnom úrade tam, odkiaľ pochádza on, poprepúšťal všetkých zamestnancov, totálne zo celé zlikvidoval, úplne nefunkčná inštitúcia. To, to sú tí ľudia, ktorí, ktorí nám tu necelé tri roky vládli.
Tie dôvody na to, aby bolo skrátené volebné obdobie nie do 30. septembra, ale do 27. mája, je viacero a ja by som chcel rozvinúť pár tých podstatných, ktoré zažívajú všetci občania Slovenskej republiky. A možno že dať aj príklad niektorým koaličným poslancom, že nezvládajú tú situáciu. Tí ministri, tí predstavitelia nezvládajú tú situáciu na tých jednotlivých rezortoch. Zoberme si potraviny. To myslím si, že každý z nás zažíva denno-denne. Občania to vnímajú veľmi citlivo, lebo tá cena v priemere pri tých potravinách stúpla s minulými rokmi niekde na úroveň možno že už až skoro 30 % z hľadiska zvýšenia cien, tak táto vláda čo spravila? Nespravila nič čo sa týka cien potravín. Ak si pamätám, v septembri 2021 sme ako strana SMER - slovenská sociálna demokracia prvýkrát zvolali mimoriadnu schôdzu. Od vtedy bolo asi 9 schôdzí. Kde sme už v septembri upozorňovali na to, že treba prísť s nejakými návrhmi, lebo sa veľmi zvyšujú ceny potravín, zvyšujú sa ceny elektriky, plynu. A musí prísť vláda s niečím, aby tomuto zamedzila. No samozrejme čo sa stalo? Schôdze nám nepootvárali, všetko zarezávali vládni predstavitelia koaliční, tak sme potom prišli s riešením, že sme zvolali mimoriadnu schôdzu, lebo sme a v tej mimoriadnej schôdzi sme chceli hovoriť o tom, že teda dobre, na základe tých niekoľkých schôdzí, ktoré ste nám zarezali, sme zistili, že to neviete, že neviete nám čo povedať, tak sme ponúkli my riešenie. Čiže zvolali sme mimoriadnu schôdzu, kde sme dali aj do uznesenia už samotné riešenie. Napríklad riešenie o tom, ako znížiť cenu nejakých základných typov potravín. Tak máme tu zákon z 1996 zákon o potravinách, o cenách, kde môžme vstúpiť určitým spôsobom do regulácie obchodných marží. Všetci dobre vieme, obchodné reťazce sú na úrovni niekde obchodné prirážky 90, 100 %, proste ja hovorím majú Klondaik, ako neskutočne zarábajú obchodné reťazce na Slovensku , tak sme povedali, vytipujme 40, 50 základných potravín a pri týchto potravinách zastropujme obchodnú prirážku na úroveň 40 %. Tým pádom znížime pri týchto základných potravinách ceny a ľudia budú mať lacnejšie potraviny. No samozrejme, že aj toto nám zarezali. Vlčan prišiel s 12 potravinami, kde akože povedal, že obchodným reťazcom, zastropujeme vám obchodnú prirážku. To znamená, že keď ste na tom zarábali 100 %, tak ďalej budete 100 %, ale cena keď sa vstupná zvyšuje, tak tie reťazce ešte viacej zarábajú. A ja to musím povedať, hovorím to vždy. Jeden majiteľ dvoch obchodných reťazcov, čistý zisk za 5 rokov 1 miliarda eur. A to sú peniaze všetkých vás. Všetkých občanov Slovenskej republiky. To znamená, že treba sa pozrieť na tie reťazce.
No a potom poďme ešte k tej elektrike. Však máme Slovenské elektrárne. V septembri 2021 sme prvýkrát upozornili na rapídne zvyšovanie cien aj elektrickej energie. Vtedy keby nás vláda a ministerstvo hospodárstva počúvalo a povedalo hops, niečo sa ide diať a začali by vtedy aktívne vstupovať do toho čo sa týka predaja ceny a tak ďalej, lebo my ako štát máme určitý podiel v Slovenských elektrárňach, tak sme situáciu mohli zachrániť. Mohli sme zabezpečiť, že tie ceny mohli byť nižšie. No samozrejme nič nerobili a my sme v situácii, že na Slovensku vyrobíme elektrickú energiu možno že okolo ja neviem 50 euro MW a nakupujeme to za 600. Ja neviem, mne to zdravý rozum a podľa mňa ani občanom Slovenskej republiky to neberie, že sme úplne, úplne mimo reality. Raz keď to na Slovensku vyrobím za 50, prečo to mám nakupovať za 600? A ešte príde ministerstvo hospodárstva s nejakým nelogickým riešením, že to zastropuje cenu tzv. na úroveň 199, pritom nevieme odkiaľ toto zobrali, lebo tie najhoršie čísla a v zásade povedia, že nakupujete maximálne za 199 a keď to budete nakupovať za drahšie, tak my vám to ako štát vykompenzujeme. Takže štát ide kompenzovať zvýšené ceny nad 199, čo nezvládol, ide kompenzovať zase z peňazí štátu, ktoré mohli byť použité na zdravotníctvo, sociálnu oblasť, školy, cesty a tak ďalej. To znamená, že my ako štát ideme dotovať nejaké firmy na burzičke niekde v Lipsku, ktoré majú jednu malú kanceláriu, počítač, takto kliká a predáva elektriku. To je úplne zvrátené. Úplne zvrátené. A tu zlyhala vláda. Zlyhala vláda, premiér, či Heger, či Matovič, ministerstvo hospodárstva. Zlyhali v tom, že keď sa jednalo o týchto veciach v rámci Európskej únie, tak proste boli ticho. Ja to všade hovorím, že keď sa išlo hlasovať o sankciách voči Ruskej federácii, ktoré do určitej miery aj znamenajú zvýšené ceny elektrickej energie, tak Heger letel s Matovičom do Bruselu a oni si už v lietadle nacvičovali ako zahlasujú za tieto sankcie a ešte ani nevideli tieto návrhy týchto sankcií. Správny premiér, správny premiér, ktorý by mal na prvom mieste občanov Slovenskej republiky by spravil všetko pre to, aby vetoval sankcie, aby si pýtal niečo od Európskej únie pre svojich občanov Slovenskej republiky. To znamená, že tých dôvodov, vážení občania Slovenskej republiky, je tisíce na to, aby táto vláda skončila čo najskôr. Preto termín 27. mája. Nie 30. septembra. Preto musí skončiť táto vláda, lebo je to jediná vláda v rámci Európskej únie, ktorá sa o svojich občanov nestará. Hovorím, povedal som len potraviny a elektriku. Samozrejme aj plyn. Ja by som vám mohol začať tu vymenovávať spoločnosti, ktoré teraz dostali zvýšené ceny elektrickej energie, plynu, to, že tu niečo ministerstvo rozpráva alebo vláda, príde Heger, ten tiež už úplne z inej dimenzie a postaví sa, všetko je fantastické, úžasné, keď bol naposledy v tých sobotných dialógoch, ježišmária, to bolo ako keby, ja som mal pocit, že žijeme v najlepšej krajine na svete, lebo som mal taký pocit z neho, ale potom som rýchlo vytriezvel, keď som zistil aká je realita. Zoberte si, nedoplatok príde, malá kaviareň v Bratislave, xy rokov nemali žiaden nedoplatok. Teraz im za rok 2022 prišiel nedoplatok za elektriku 5100 a vo vyúčtovaní faktúry, že dotácia od štátu, od ministerstva hospodárstva, 68 euro. Však to je úplný výsmech. To je úplný výsmech. Čiže sú tu relevantné dôvody a ja si myslím, že nemusíme nikoho presviedčať o tom, že táto partia čo nám tu vládla, totálne zlyhala, a preto je potrebné, aby prišli čo najskôr predčasné parlamentné voľby , a preto vás vyzývam, 27. mája. Ďakujem veľmi pekne.
26. 1. 2023 10:55:47 - 10:57:48 78. schôdza NR SR - 18.deň - A. dopoludnia Tlač 1429 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Takáč, Richard (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem vám pekne za slovo pán predsedajúci. Pán predseda Robert Fico, tak ako si presne povedal včerajším hlasovaním zostatky vládnej koalície pošliapali akúkoľvek demokraciu na Slovensku. Myslím si, že včerajší deň sa zapíše čiernym do dejín Slovenskej republiky tým, že zlikvidovali možnosť predčasných volieb vo forme referenda v najvyššej forme demokracii a na druhej strane dnes tu rokujeme o skrátení tohto volebného obdobia, kde je návrh zo zostatkov vládnej koalície na 30. septembra. Tu treba povedať a hovoria to už všetci koaliční predstavitelia, ktorí chodia do diskusií a všade krížom - krážom. Prvý to bol Sulík, ktorý to povedal. Ďalej pokračujú aj predstavitelia OĽANA a to je presne príklad toho, že nič iné nevedia. Ich jediný dôvod prečo až 30. septembra je ten, ako si povedal, treba pozatvárať opozíciu. Oni presne, oni v roku 2020 vyhrali voľby na základe toho, že oklamali všetkých občanov na Slovensku. Vytvorili tu nejakú fatamorgánu a za 3 roky riadenia štátu jednoznačne preukázali, že tento štát riadiť nevedia. Chaos, chaos, chaos. Cítia to občania na celom Slovensku, že od týchto predstaviteľov za 3 roky nedostali žiadnej adekvátnej pomoci, čo sa týka cien potravín, čo sa týka cien elektriky, plynu, proste všetkého. Totálna likvidácia občanov Slovenskej republiky a Slovenskej republiky ako takej a preto si dali september. Lebo sa snažia a budú snažiť a budú robiť všetko preto, aby pozatvárali ešte opozíciu, aby sa zbavili akejkoľvek konkurencie, lebo oni s nami nevedia súperiť vo forme toho, či predkladajú oni lepší zákon alebo my lepší zákon. Toto nevedia a pevne verím, že to vidia všetci občania. Ďakujem.
24. 1. 2023 18:51:10 - 18:53:10 78. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Takáč, Richard (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
24. 1. 2023 18:31:35 - 18:41:40 78. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Takáč, Richard (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem veľmi pekne za slovo pán predsedajúci. Dámy a páni, prepnime sa teraz z vystúpenia v psychiatrickej liečebni a vrátime sa naspäť do Národnej rady, sem do tohto pléna a začneme rokovať o zmene Ústav Slovenskej republiky. Dámy a páni, ja som niektorých predstaviteľov OĽANA alebo teda ešte v minulosti, že neboli členmi OĽANA poznal niektorých poslancov, ktorí teraz sedia v týchto laviciach, ale keď vstúpili do toho OĽANA, tak ja mám pocit, že jak keby vy tam máte nejakú chorobu, vy ste tam ostali všetci nakazení tým vystupovaním, ktoré tu dokazujete. To, čo sa dokáže vo vašich chorých hlavách vymyslieť a čo tu dokážete povedať sú úplne scestné a vymyslené veci a v zásade len preukazujete totálnu neschopnosť lebo vy tento riadiť štát neviete. Preukázali ste to za tri roky, ale dokážete len blúzniť vo vašich fantasmagoriach a preto hovorím prepíname sa z vystúpenia psychiatrickej liečebne a ideme naspäť do Národnej rady a riešiť zmenu Ústavy Slovenskej republiky.
Dámy a páni, máme tu zmenu ústavy a prečo tu máme zmenu ústavy. Máme tu zmenu ústavy preto, lebo prvýkrát pred vyše rokom a pól vyše 600 tisíc občanov Slovenskej republiky spísalo petíciu za predčasné parlamentné voľby. Bolo to vyše 600 tisíc podpisov, ktoré vyzbierali vo veľmi krátkom čase počas pandémie, kde nemohli reálne sa zbierať podpisy. Všetci dobre vieme ako to dopadlo. Túto petíciu, tieto predčasné voľby vo forme referenda zmarila pani prezidentka. Následne sa začali zbierať ďalšie podpisy v rámci ďalšej petičnej akcie, kde ešte za kratší čas sa vyzbieralo vyše 400 tisíc podpisov. Samozrejme následne pani prezidentka sa opäť obrátila na Ústavný súd. Podotýkam, že Ústavný súd zložený z ústavných sudcov, ktorých už vo väčšej miere nominovala ona ako prezidentka Slovenskej republiky. Rozhodol Ústavný súd tak, že v zásade v tej jednej otázke povedal, že to nie je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a tú druhú pustil do referenda. Ešte pritom prvom povedal Ústavný súd, že musíme zmeniť Ústavu Slovenskej republiky, lebo podľa neho, podľa výkladu nie je možné zrealizovať predčasné parlamentné voľby buď v Národnej rade 75 alebo teda 90 poslancami alebo následne petíciou vo forme, v najvyššej forme demokracie zo strany občanov Slovenskej republiky, ktorí ja si osobne myslím, keď mandát dajú možnosť politikom vládnuť, tak im tú možnosť vládnuť majú aj zobrať, keď sa o nich politici nestarajú.
Dámy a páni, referendum môže pre tých, ktorí nevedia čo to vlastne referendu je, o čom sa dnes tu pri tejto novelizácii ústavného zákona bavíme, lebo vy podávate pozmeňujúci návrh prostredníctvom pani Kolíkovej. Ináč to je, to je, to neviem, či ste si nevedeli vybrať lepšiu osobu, lebo predkladateľom tejto novelizácie pani Kolíková, pri ktorej keď bola ministerka spravodlivosti sa najviac porušovali ľudské práva. Ústavný súd najviac asi vyše 20 podaní skonštatoval porušenie ľudských práv a je to pani Kolíková, ktorá bola ministerka a za jej fungovania na ministerstve ako ministerky za záhadných okolností zomrel generál Lučanský. Pán Krivočenko nedostal pľúcnu ventiláciu, že vraj nebola žiadna a pritom vieme, že bol v Trenčíne v nemocnici a hneď na Myjave bolo ďalších xy pľúcnych ventilácií. Je to veľmi až smiešne až smutné, až na zaplakanie, že takýto človek predkladá v zásade zmenu ústavy o možnosti predčasných volieb, kde sa bavíme o najvyššej forme demokracie.
Dámy a páni, referendum je hlasovanie, ktorým voliči celého štátu alebo niektorej z jej časti rozhodnú alebo zamietnutí zákona, predpisu, návrhu alebo programu, ktoré boli predložené na posúdenie obyvateľstvu. Je to jedna z mála zachovaných metód priamej demokracie. Najvyššia forma demokracie. A čo ste vy spravili pri pozmeňujúcom návrhu zo strany pani Kolíkovej. Vy ste vyhodili z toho referendum. Ja tu cítim takú náladu, takú atmosféru, že nám pomaly dávate, vkladáte slová do úst a vytvárate tu takú ako keby my sme sa mali cítiť vinne, že akože nejdeme za to zahlasovať. No my za to zahlasujeme. Zahlasujeme vám za novelizáciu ústavného zákona, ale to referendum tam musí byť a dobre viete, že toto povedal aj Ústavný súd. Jednak formou referenda a samozrejme zmenou potom v Národnej rade. Už sme spravili aj my ten kompromis teda, že by sme netrvali na 76 v rámci Národnej rady, ale by sme akceptovali 90, tak ako je to predložené. To znamená, že toto nemôžme my akceptovať z našej strany.
Dámy a páni, nehovoriac o referende, ktoré sa snažíte zo strany koaličných poslancov, ktoré prebehlo teraz v sobotu úplne, ale úplne spochybniť a tu poďme si pripomenúť napríklad vyjadrenia predstaviteľov OĽANA. Však vy ste mali vo volebnom programe v roku 2020, že chcete znížiť kvórum v rámci referenda na úroveň 25 %. To znamená, že keby ste fungovali a to my vieme, že za tri roky vy fungovať neviete, neviete riadiť štát no a keby ste schválili si ten volebný program, ktorý ste mali, ktorý ste chceli presadzovať, tak teraz by tu bolo kvórum 25 %. To znemená, že podľa vás, podľa vašich slov, podľa vášho programu volebného by toto referendum, ktoré bolo túto sobotu bolo úspešné. Ale my hovoríme, že aj tak to bol úspech. 1,2 milióna ľudí za tak krátky čas z hľadiska nejakej, nejakému vysvetľovaniu širokej verejnosti pri tomto referende za necelé 2 týždne, kde sme mali možnosť vysvetliť občanom Slovenskej republiky, že to nie je referendum o nejakej politickej strane. To nie je referendum o Robertovi Ficovi. To je referendum o tom, aby sa mohli konať predčasné voľby, ktoré budú vyvolané občanmi Slovenskej republiky na hociktorú vládu, ktorá príde v budúcnosti. Aj na SMER - Slovenská sociálna demokracia. To znamená, že vy si šliapete po vlastnom jazyku. Dehonestujete to, čo ste povedali. To znamená, že teraz referendum nie, nesúhlasíte. Ďalej si tam idete zabetónovať jeden volebný obvod. No však samozrejme my všetci chápeme a vieme prečo tam ide jeden volebný obvod. Lebo tzv. schránková, ja to nemôžem ani nazvať politická strana ale hnutie, ktoré je vaše, kde ste sa najprv stretávali vo výťahu a teraz sa stretnete v autobuse, ktoré, ktoré proste nemá štruktúry po celom Slovensku. Vy máte 3,5 člena a neviete sa ani stretnúť, nemáte ani kancelárie, nemáte..., ta samozrejme, že sa bojíte z iného zo zmiešaného volebného systému. To znamená, že áno vy všetko spravíte preto nieže Matovič tu vykrikuje, že SMER je tu dohodnutý s HLAS-om, s REPUBLIKOU a neviem s kým to zasa v chorej hlave Igora Matoviča niečo zjavilo a v noci sa mu niečo zasnívalo, ráno sem s tým prišiel a teraz tu šíri totálne bludy o tom, že niekto tu je dohodnutý na nejakom zmene volebného systému. No nikto tu nie je dohodnutý dámy a páni. Jedine komu zabetónovanie volebného systému a to, čo sa týka jedného okrsku celého Slovenska vyhovuje je politickej strane napríklad vám ako OĽANO. Samozrejme SaS-ke to vyhovuje, lebo tiež nemajú štruktúry po regiónoch. Prirodzene sa toho bojíte, že keby išli ľudia z regiónov, tak by ste dopadli katastrofálne s 2 %. Ale položím vám inú vec. Strana SMER - Slovenská sociálna demokracia vládla sama v rokoch 2102 - 2016. No, keby sme to tak fantasticky chceli úžasne a teda ako hovoríte nám to vyhovuje, a ja hovorím, že by nám to vyhovovalo, tak by sme ten volebný systém zmenili. Lebo nebolo na to potrebné 90 ale 76 poslancov. Takže tu je presne príklad toho aký ste vy úplne choromyseľní, zvrátení z cesty. Jediný základ je, teraz tu máme na stole zmenu Ústavy Slovenskej republiky. My v strane SMER - Slovenská sociálna demokracia by sme za to zahlasovali, ale len v prípade, že by tam bolo to referendum. Referendum je najvyššia forma demokracie a my nemôžme pošliapať minimálne a napľuť tým 1 milión 200 ľuďom...
===== zmenu Ústavy Slovenskej republiky. My v strane S?ER - slovenská sociálna demokracia by sme zato zahlasovali ale len v prípade, že by tam bolo to referendum, referendum je najvyššia forma demokracie a my nemôžme pošliapať minimálne a napľuť tým milión 200 ľuďom pardon, do tváre, ktorí túto sobotu prišli do toho referenda. A na druhej strane ešte si zoberme ten úspech toho referenda. Boli VÚC-ové a komunálne voľby dámy a páni, tri mesiace nám vyskakovali dennodenne politici z facebooku, z internetu, v schránkach sme si každý deň našli. Tri týždne vysielali všetky televízie diskusie kandidátov na primátorov, na županov, celá spoločnosť vedela, že sú tu voľby a bola účasť 44 %. A pri referende kde totálna antikampaň zo strany všetkých ústavných činiteľov, médií všetkého ešte práveže dezinformačná a tam prišlo 27 % za dva týždne nejakého nejakej propagácie. Dámy a páni, to je výsledok. Zoberme si 52 % pri vstupe do Európskej únie pri jednom jedinom referende, ktoré bolo platné. Tam sa zhodla celá spoločnosť vrátane všetkých politikov na Slovensku, že treba ísť do referenda. Prišlo 52 %. A túto sobotu prišlo 1,2 milión a všetkým chcem občanom, ktorí prišli poďakovať a uistiť ich, že chrániť ich ústavné práva a najvyššiu formu demokracie, ktorú táto vládna koalícia pošliapava budeme chrániť. Ďakujem veľmi pekne.
24. 1. 2023 18:31:35 - 18:41:40 78. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Takáč, Richard (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem veľmi pekne za slovo pán predsedajúci. Dámy a páni, prepnime sa teraz z vystúpenia v psychiatrickej liečebni a vrátime sa naspäť do Národnej rady, sem do tohto pléna a začneme rokovať o zmene Ústav Slovenskej republiky. Dámy a páni, ja som niektorých predstaviteľov OĽANA alebo teda ešte v minulosti, že neboli členmi OĽANA poznal niektorých poslancov, ktorí teraz sedia v týchto laviciach, ale keď vstúpili do toho OĽANA, tak ja mám pocit, že jak keby vy tam máte nejakú chorobu, vy ste tam ostali všetci nakazení tým vystupovaním, ktoré tu dokazujete. To, čo sa dokáže vo vašich chorých hlavách vymyslieť a čo tu dokážete povedať sú úplne scestné a vymyslené veci a v zásade len preukazujete totálnu neschopnosť lebo vy tento riadiť štát neviete. Preukázali ste to za tri roky, ale dokážete len blúzniť vo vašich fantasmagoriach a preto hovorím prepíname sa z vystúpenia psychiatrickej liečebne a ideme naspäť do Národnej rady a riešiť zmenu Ústavy Slovenskej republiky.
Dámy a páni, máme tu zmenu ústavy a prečo tu máme zmenu ústavy. Máme tu zmenu ústavy preto, lebo prvýkrát pred vyše rokom a pól vyše 600 tisíc občanov Slovenskej republiky spísalo petíciu za predčasné parlamentné voľby. Bolo to vyše 600 tisíc podpisov, ktoré vyzbierali vo veľmi krátkom čase počas pandémie, kde nemohli reálne sa zbierať podpisy. Všetci dobre vieme ako to dopadlo. Túto petíciu, tieto predčasné voľby vo forme referenda zmarila pani prezidentka. Následne sa začali zbierať ďalšie podpisy v rámci ďalšej petičnej akcie, kde ešte za kratší čas sa vyzbieralo vyše 400 tisíc podpisov. Samozrejme následne pani prezidentka sa opäť obrátila na Ústavný súd. Podotýkam, že Ústavný súd zložený z ústavných sudcov, ktorých už vo väčšej miere nominovala ona ako prezidentka Slovenskej republiky. Rozhodol Ústavný súd tak, že v zásade v tej jednej otázke povedal, že to nie je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a tú druhú pustil do referenda. Ešte pritom prvom povedal Ústavný súd, že musíme zmeniť Ústavu Slovenskej republiky, lebo podľa neho, podľa výkladu nie je možné zrealizovať predčasné parlamentné voľby buď v Národnej rade 75 alebo teda 90 poslancami alebo následne petíciou vo forme, v najvyššej forme demokracie zo strany občanov Slovenskej republiky, ktorí ja si osobne myslím, keď mandát dajú možnosť politikom vládnuť, tak im tú možnosť vládnuť majú aj zobrať, keď sa o nich politici nestarajú.
Dámy a páni, referendum môže pre tých, ktorí nevedia čo to vlastne referendu je, o čom sa dnes tu pri tejto novelizácii ústavného zákona bavíme, lebo vy podávate pozmeňujúci návrh prostredníctvom pani Kolíkovej. Ináč to je, to je, to neviem, či ste si nevedeli vybrať lepšiu osobu, lebo predkladateľom tejto novelizácie pani Kolíková, pri ktorej keď bola ministerka spravodlivosti sa najviac porušovali ľudské práva. Ústavný súd najviac asi vyše 20 podaní skonštatoval porušenie ľudských práv a je to pani Kolíková, ktorá bola ministerka a za jej fungovania na ministerstve ako ministerky za záhadných okolností zomrel generál Lučanský. Pán Krivočenko nedostal pľúcnu ventiláciu, že vraj nebola žiadna a pritom vieme, že bol v Trenčíne v nemocnici a hneď na Myjave bolo ďalších xy pľúcnych ventilácií. Je to veľmi až smiešne až smutné, až na zaplakanie, že takýto človek predkladá v zásade zmenu ústavy o možnosti predčasných volieb, kde sa bavíme o najvyššej forme demokracie.
Dámy a páni, referendum je hlasovanie, ktorým voliči celého štátu alebo niektorej z jej časti rozhodnú alebo zamietnutí zákona, predpisu, návrhu alebo programu, ktoré boli predložené na posúdenie obyvateľstvu. Je to jedna z mála zachovaných metód priamej demokracie. Najvyššia forma demokracie. A čo ste vy spravili pri pozmeňujúcom návrhu zo strany pani Kolíkovej. Vy ste vyhodili z toho referendum. Ja tu cítim takú náladu, takú atmosféru, že nám pomaly dávate, vkladáte slová do úst a vytvárate tu takú ako keby my sme sa mali cítiť vinne, že akože nejdeme za to zahlasovať. No my za to zahlasujeme. Zahlasujeme vám za novelizáciu ústavného zákona, ale to referendum tam musí byť a dobre viete, že toto povedal aj Ústavný súd. Jednak formou referenda a samozrejme zmenou potom v Národnej rade. Už sme spravili aj my ten kompromis teda, že by sme netrvali na 76 v rámci Národnej rady, ale by sme akceptovali 90, tak ako je to predložené. To znamená, že toto nemôžme my akceptovať z našej strany.
Dámy a páni, nehovoriac o referende, ktoré sa snažíte zo strany koaličných poslancov, ktoré prebehlo teraz v sobotu úplne, ale úplne spochybniť a tu poďme si pripomenúť napríklad vyjadrenia predstaviteľov OĽANA. Však vy ste mali vo volebnom programe v roku 2020, že chcete znížiť kvórum v rámci referenda na úroveň 25 %. To znamená, že keby ste fungovali a to my vieme, že za tri roky vy fungovať neviete, neviete riadiť štát no a keby ste schválili si ten volebný program, ktorý ste mali, ktorý ste chceli presadzovať, tak teraz by tu bolo kvórum 25 %. To znemená, že podľa vás, podľa vašich slov, podľa vášho programu volebného by toto referendum, ktoré bolo túto sobotu bolo úspešné. Ale my hovoríme, že aj tak to bol úspech. 1,2 milióna ľudí za tak krátky čas z hľadiska nejakej, nejakému vysvetľovaniu širokej verejnosti pri tomto referende za necelé 2 týždne, kde sme mali možnosť vysvetliť občanom Slovenskej republiky, že to nie je referendum o nejakej politickej strane. To nie je referendum o Robertovi Ficovi. To je referendum o tom, aby sa mohli konať predčasné voľby, ktoré budú vyvolané občanmi Slovenskej republiky na hociktorú vládu, ktorá príde v budúcnosti. Aj na SMER - Slovenská sociálna demokracia. To znamená, že vy si šliapete po vlastnom jazyku. Dehonestujete to, čo ste povedali. To znamená, že teraz referendum nie, nesúhlasíte. Ďalej si tam idete zabetónovať jeden volebný obvod. No však samozrejme my všetci chápeme a vieme prečo tam ide jeden volebný obvod. Lebo tzv. schránková, ja to nemôžem ani nazvať politická strana ale hnutie, ktoré je vaše, kde ste sa najprv stretávali vo výťahu a teraz sa stretnete v autobuse, ktoré, ktoré proste nemá štruktúry po celom Slovensku. Vy máte 3,5 člena a neviete sa ani stretnúť, nemáte ani kancelárie, nemáte..., ta samozrejme, že sa bojíte z iného zo zmiešaného volebného systému. To znamená, že áno vy všetko spravíte preto nieže Matovič tu vykrikuje, že SMER je tu dohodnutý s HLAS-om, s REPUBLIKOU a neviem s kým to zasa v chorej hlave Igora Matoviča niečo zjavilo a v noci sa mu niečo zasnívalo, ráno sem s tým prišiel a teraz tu šíri totálne bludy o tom, že niekto tu je dohodnutý na nejakom zmene volebného systému. No nikto tu nie je dohodnutý dámy a páni. Jedine komu zabetónovanie volebného systému a to, čo sa týka jedného okrsku celého Slovenska vyhovuje je politickej strane napríklad vám ako OĽANO. Samozrejme SaS-ke to vyhovuje, lebo tiež nemajú štruktúry po regiónoch. Prirodzene sa toho bojíte, že keby išli ľudia z regiónov, tak by ste dopadli katastrofálne s 2 %. Ale položím vám inú vec. Strana SMER - Slovenská sociálna demokracia vládla sama v rokoch 2102 - 2016. No, keby sme to tak fantasticky chceli úžasne a teda ako hovoríte nám to vyhovuje, a ja hovorím, že by nám to vyhovovalo, tak by sme ten volebný systém zmenili. Lebo nebolo na to potrebné 90 ale 76 poslancov. Takže tu je presne príklad toho aký ste vy úplne choromyseľní, zvrátení z cesty. Jediný základ je, teraz tu máme na stole zmenu Ústavy Slovenskej republiky. My v strane SMER - Slovenská sociálna demokracia by sme za to zahlasovali, ale len v prípade, že by tam bolo to referendum. Referendum je najvyššia forma demokracie a my nemôžme pošliapať minimálne a napľuť tým 1 milión 200 ľuďom...
===== zmenu Ústavy Slovenskej republiky. My v strane S?ER - slovenská sociálna demokracia by sme zato zahlasovali ale len v prípade, že by tam bolo to referendum, referendum je najvyššia forma demokracie a my nemôžme pošliapať minimálne a napľuť tým milión 200 ľuďom pardon, do tváre, ktorí túto sobotu prišli do toho referenda. A na druhej strane ešte si zoberme ten úspech toho referenda. Boli VÚC-ové a komunálne voľby dámy a páni, tri mesiace nám vyskakovali dennodenne politici z facebooku, z internetu, v schránkach sme si každý deň našli. Tri týždne vysielali všetky televízie diskusie kandidátov na primátorov, na županov, celá spoločnosť vedela, že sú tu voľby a bola účasť 44 %. A pri referende kde totálna antikampaň zo strany všetkých ústavných činiteľov, médií všetkého ešte práveže dezinformačná a tam prišlo 27 % za dva týždne nejakého nejakej propagácie. Dámy a páni, to je výsledok. Zoberme si 52 % pri vstupe do Európskej únie pri jednom jedinom referende, ktoré bolo platné. Tam sa zhodla celá spoločnosť vrátane všetkých politikov na Slovensku, že treba ísť do referenda. Prišlo 52 %. A túto sobotu prišlo 1,2 milión a všetkým chcem občanom, ktorí prišli poďakovať a uistiť ich, že chrániť ich ústavné práva a najvyššiu formu demokracie, ktorú táto vládna koalícia pošliapava budeme chrániť. Ďakujem veľmi pekne.
24. 1. 2023 18:31:35 - 18:41:40 78. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Takáč, Richard (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem veľmi pekne za slovo pán predsedajúci. Dámy a páni, prepnime sa teraz z vystúpenia v psychiatrickej liečebni a vrátime sa naspäť do Národnej rady, sem do tohto pléna a začneme rokovať o zmene Ústav Slovenskej republiky. Dámy a páni, ja som niektorých predstaviteľov OĽANA alebo teda ešte v minulosti, že neboli členmi OĽANA poznal niektorých poslancov, ktorí teraz sedia v týchto laviciach, ale keď vstúpili do toho OĽANA, tak ja mám pocit, že jak keby vy tam máte nejakú chorobu, vy ste tam ostali všetci nakazení tým vystupovaním, ktoré tu dokazujete. To, čo sa dokáže vo vašich chorých hlavách vymyslieť a čo tu dokážete povedať sú úplne scestné a vymyslené veci a v zásade len preukazujete totálnu neschopnosť lebo vy tento riadiť štát neviete. Preukázali ste to za tri roky, ale dokážete len blúzniť vo vašich fantasmagoriach a preto hovorím prepíname sa z vystúpenia psychiatrickej liečebne a ideme naspäť do Národnej rady a riešiť zmenu Ústavy Slovenskej republiky.
Dámy a páni, máme tu zmenu ústavy a prečo tu máme zmenu ústavy. Máme tu zmenu ústavy preto, lebo prvýkrát pred vyše rokom a pól vyše 600 tisíc občanov Slovenskej republiky spísalo petíciu za predčasné parlamentné voľby. Bolo to vyše 600 tisíc podpisov, ktoré vyzbierali vo veľmi krátkom čase počas pandémie, kde nemohli reálne sa zbierať podpisy. Všetci dobre vieme ako to dopadlo. Túto petíciu, tieto predčasné voľby vo forme referenda zmarila pani prezidentka. Následne sa začali zbierať ďalšie podpisy v rámci ďalšej petičnej akcie, kde ešte za kratší čas sa vyzbieralo vyše 400 tisíc podpisov. Samozrejme následne pani prezidentka sa opäť obrátila na Ústavný súd. Podotýkam, že Ústavný súd zložený z ústavných sudcov, ktorých už vo väčšej miere nominovala ona ako prezidentka Slovenskej republiky. Rozhodol Ústavný súd tak, že v zásade v tej jednej otázke povedal, že to nie je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a tú druhú pustil do referenda. Ešte pritom prvom povedal Ústavný súd, že musíme zmeniť Ústavu Slovenskej republiky, lebo podľa neho, podľa výkladu nie je možné zrealizovať predčasné parlamentné voľby buď v Národnej rade 75 alebo teda 90 poslancami alebo následne petíciou vo forme, v najvyššej forme demokracie zo strany občanov Slovenskej republiky, ktorí ja si osobne myslím, keď mandát dajú možnosť politikom vládnuť, tak im tú možnosť vládnuť majú aj zobrať, keď sa o nich politici nestarajú.
Dámy a páni, referendum môže pre tých, ktorí nevedia čo to vlastne referendu je, o čom sa dnes tu pri tejto novelizácii ústavného zákona bavíme, lebo vy podávate pozmeňujúci návrh prostredníctvom pani Kolíkovej. Ináč to je, to je, to neviem, či ste si nevedeli vybrať lepšiu osobu, lebo predkladateľom tejto novelizácie pani Kolíková, pri ktorej keď bola ministerka spravodlivosti sa najviac porušovali ľudské práva. Ústavný súd najviac asi vyše 20 podaní skonštatoval porušenie ľudských práv a je to pani Kolíková, ktorá bola ministerka a za jej fungovania na ministerstve ako ministerky za záhadných okolností zomrel generál Lučanský. Pán Krivočenko nedostal pľúcnu ventiláciu, že vraj nebola žiadna a pritom vieme, že bol v Trenčíne v nemocnici a hneď na Myjave bolo ďalších xy pľúcnych ventilácií. Je to veľmi až smiešne až smutné, až na zaplakanie, že takýto človek predkladá v zásade zmenu ústavy o možnosti predčasných volieb, kde sa bavíme o najvyššej forme demokracie.
Dámy a páni, referendum je hlasovanie, ktorým voliči celého štátu alebo niektorej z jej časti rozhodnú alebo zamietnutí zákona, predpisu, návrhu alebo programu, ktoré boli predložené na posúdenie obyvateľstvu. Je to jedna z mála zachovaných metód priamej demokracie. Najvyššia forma demokracie. A čo ste vy spravili pri pozmeňujúcom návrhu zo strany pani Kolíkovej. Vy ste vyhodili z toho referendum. Ja tu cítim takú náladu, takú atmosféru, že nám pomaly dávate, vkladáte slová do úst a vytvárate tu takú ako keby my sme sa mali cítiť vinne, že akože nejdeme za to zahlasovať. No my za to zahlasujeme. Zahlasujeme vám za novelizáciu ústavného zákona, ale to referendum tam musí byť a dobre viete, že toto povedal aj Ústavný súd. Jednak formou referenda a samozrejme zmenou potom v Národnej rade. Už sme spravili aj my ten kompromis teda, že by sme netrvali na 76 v rámci Národnej rady, ale by sme akceptovali 90, tak ako je to predložené. To znamená, že toto nemôžme my akceptovať z našej strany.
Dámy a páni, nehovoriac o referende, ktoré sa snažíte zo strany koaličných poslancov, ktoré prebehlo teraz v sobotu úplne, ale úplne spochybniť a tu poďme si pripomenúť napríklad vyjadrenia predstaviteľov OĽANA. Však vy ste mali vo volebnom programe v roku 2020, že chcete znížiť kvórum v rámci referenda na úroveň 25 %. To znamená, že keby ste fungovali a to my vieme, že za tri roky vy fungovať neviete, neviete riadiť štát no a keby ste schválili si ten volebný program, ktorý ste mali, ktorý ste chceli presadzovať, tak teraz by tu bolo kvórum 25 %. To znemená, že podľa vás, podľa vašich slov, podľa vášho programu volebného by toto referendum, ktoré bolo túto sobotu bolo úspešné. Ale my hovoríme, že aj tak to bol úspech. 1,2 milióna ľudí za tak krátky čas z hľadiska nejakej, nejakému vysvetľovaniu širokej verejnosti pri tomto referende za necelé 2 týždne, kde sme mali možnosť vysvetliť občanom Slovenskej republiky, že to nie je referendum o nejakej politickej strane. To nie je referendum o Robertovi Ficovi. To je referendum o tom, aby sa mohli konať predčasné voľby, ktoré budú vyvolané občanmi Slovenskej republiky na hociktorú vládu, ktorá príde v budúcnosti. Aj na SMER - Slovenská sociálna demokracia. To znamená, že vy si šliapete po vlastnom jazyku. Dehonestujete to, čo ste povedali. To znamená, že teraz referendum nie, nesúhlasíte. Ďalej si tam idete zabetónovať jeden volebný obvod. No však samozrejme my všetci chápeme a vieme prečo tam ide jeden volebný obvod. Lebo tzv. schránková, ja to nemôžem ani nazvať politická strana ale hnutie, ktoré je vaše, kde ste sa najprv stretávali vo výťahu a teraz sa stretnete v autobuse, ktoré, ktoré proste nemá štruktúry po celom Slovensku. Vy máte 3,5 člena a neviete sa ani stretnúť, nemáte ani kancelárie, nemáte..., ta samozrejme, že sa bojíte z iného zo zmiešaného volebného systému. To znamená, že áno vy všetko spravíte preto nieže Matovič tu vykrikuje, že SMER je tu dohodnutý s HLAS-om, s REPUBLIKOU a neviem s kým to zasa v chorej hlave Igora Matoviča niečo zjavilo a v noci sa mu niečo zasnívalo, ráno sem s tým prišiel a teraz tu šíri totálne bludy o tom, že niekto tu je dohodnutý na nejakom zmene volebného systému. No nikto tu nie je dohodnutý dámy a páni. Jedine komu zabetónovanie volebného systému a to, čo sa týka jedného okrsku celého Slovenska vyhovuje je politickej strane napríklad vám ako OĽANO. Samozrejme SaS-ke to vyhovuje, lebo tiež nemajú štruktúry po regiónoch. Prirodzene sa toho bojíte, že keby išli ľudia z regiónov, tak by ste dopadli katastrofálne s 2 %. Ale položím vám inú vec. Strana SMER - Slovenská sociálna demokracia vládla sama v rokoch 2102 - 2016. No, keby sme to tak fantasticky chceli úžasne a teda ako hovoríte nám to vyhovuje, a ja hovorím, že by nám to vyhovovalo, tak by sme ten volebný systém zmenili. Lebo nebolo na to potrebné 90 ale 76 poslancov. Takže tu je presne príklad toho aký ste vy úplne choromyseľní, zvrátení z cesty. Jediný základ je, teraz tu máme na stole zmenu Ústavy Slovenskej republiky. My v strane SMER - Slovenská sociálna demokracia by sme za to zahlasovali, ale len v prípade, že by tam bolo to referendum. Referendum je najvyššia forma demokracie a my nemôžme pošliapať minimálne a napľuť tým 1 milión 200 ľuďom...
===== zmenu Ústavy Slovenskej republiky. My v strane S?ER - slovenská sociálna demokracia by sme zato zahlasovali ale len v prípade, že by tam bolo to referendum, referendum je najvyššia forma demokracie a my nemôžme pošliapať minimálne a napľuť tým milión 200 ľuďom pardon, do tváre, ktorí túto sobotu prišli do toho referenda. A na druhej strane ešte si zoberme ten úspech toho referenda. Boli VÚC-ové a komunálne voľby dámy a páni, tri mesiace nám vyskakovali dennodenne politici z facebooku, z internetu, v schránkach sme si každý deň našli. Tri týždne vysielali všetky televízie diskusie kandidátov na primátorov, na županov, celá spoločnosť vedela, že sú tu voľby a bola účasť 44 %. A pri referende kde totálna antikampaň zo strany všetkých ústavných činiteľov, médií všetkého ešte práveže dezinformačná a tam prišlo 27 % za dva týždne nejakého nejakej propagácie. Dámy a páni, to je výsledok. Zoberme si 52 % pri vstupe do Európskej únie pri jednom jedinom referende, ktoré bolo platné. Tam sa zhodla celá spoločnosť vrátane všetkých politikov na Slovensku, že treba ísť do referenda. Prišlo 52 %. A túto sobotu prišlo 1,2 milión a všetkým chcem občanom, ktorí prišli poďakovať a uistiť ich, že chrániť ich ústavné práva a najvyššiu formu demokracie, ktorú táto vládna koalícia pošliapava budeme chrániť. Ďakujem veľmi pekne.
24. 1. 2023 18:31:35 - 18:41:40 78. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Takáč, Richard (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem veľmi pekne za slovo pán predsedajúci. Dámy a páni, prepnime sa teraz z vystúpenia v psychiatrickej liečebni a vrátime sa naspäť do Národnej rady, sem do tohto pléna a začneme rokovať o zmene Ústav Slovenskej republiky. Dámy a páni, ja som niektorých predstaviteľov OĽANA alebo teda ešte v minulosti, že neboli členmi OĽANA poznal niektorých poslancov, ktorí teraz sedia v týchto laviciach, ale keď vstúpili do toho OĽANA, tak ja mám pocit, že jak keby vy tam máte nejakú chorobu, vy ste tam ostali všetci nakazení tým vystupovaním, ktoré tu dokazujete. To, čo sa dokáže vo vašich chorých hlavách vymyslieť a čo tu dokážete povedať sú úplne scestné a vymyslené veci a v zásade len preukazujete totálnu neschopnosť lebo vy tento riadiť štát neviete. Preukázali ste to za tri roky, ale dokážete len blúzniť vo vašich fantasmagoriach a preto hovorím prepíname sa z vystúpenia psychiatrickej liečebne a ideme naspäť do Národnej rady a riešiť zmenu Ústavy Slovenskej republiky.
Dámy a páni, máme tu zmenu ústavy a prečo tu máme zmenu ústavy. Máme tu zmenu ústavy preto, lebo prvýkrát pred vyše rokom a pól vyše 600 tisíc občanov Slovenskej republiky spísalo petíciu za predčasné parlamentné voľby. Bolo to vyše 600 tisíc podpisov, ktoré vyzbierali vo veľmi krátkom čase počas pandémie, kde nemohli reálne sa zbierať podpisy. Všetci dobre vieme ako to dopadlo. Túto petíciu, tieto predčasné voľby vo forme referenda zmarila pani prezidentka. Následne sa začali zbierať ďalšie podpisy v rámci ďalšej petičnej akcie, kde ešte za kratší čas sa vyzbieralo vyše 400 tisíc podpisov. Samozrejme následne pani prezidentka sa opäť obrátila na Ústavný súd. Podotýkam, že Ústavný súd zložený z ústavných sudcov, ktorých už vo väčšej miere nominovala ona ako prezidentka Slovenskej republiky. Rozhodol Ústavný súd tak, že v zásade v tej jednej otázke povedal, že to nie je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a tú druhú pustil do referenda. Ešte pritom prvom povedal Ústavný súd, že musíme zmeniť Ústavu Slovenskej republiky, lebo podľa neho, podľa výkladu nie je možné zrealizovať predčasné parlamentné voľby buď v Národnej rade 75 alebo teda 90 poslancami alebo následne petíciou vo forme, v najvyššej forme demokracie zo strany občanov Slovenskej republiky, ktorí ja si osobne myslím, keď mandát dajú možnosť politikom vládnuť, tak im tú možnosť vládnuť majú aj zobrať, keď sa o nich politici nestarajú.
Dámy a páni, referendum môže pre tých, ktorí nevedia čo to vlastne referendu je, o čom sa dnes tu pri tejto novelizácii ústavného zákona bavíme, lebo vy podávate pozmeňujúci návrh prostredníctvom pani Kolíkovej. Ináč to je, to je, to neviem, či ste si nevedeli vybrať lepšiu osobu, lebo predkladateľom tejto novelizácie pani Kolíková, pri ktorej keď bola ministerka spravodlivosti sa najviac porušovali ľudské práva. Ústavný súd najviac asi vyše 20 podaní skonštatoval porušenie ľudských práv a je to pani Kolíková, ktorá bola ministerka a za jej fungovania na ministerstve ako ministerky za záhadných okolností zomrel generál Lučanský. Pán Krivočenko nedostal pľúcnu ventiláciu, že vraj nebola žiadna a pritom vieme, že bol v Trenčíne v nemocnici a hneď na Myjave bolo ďalších xy pľúcnych ventilácií. Je to veľmi až smiešne až smutné, až na zaplakanie, že takýto človek predkladá v zásade zmenu ústavy o možnosti predčasných volieb, kde sa bavíme o najvyššej forme demokracie.
Dámy a páni, referendum je hlasovanie, ktorým voliči celého štátu alebo niektorej z jej časti rozhodnú alebo zamietnutí zákona, predpisu, návrhu alebo programu, ktoré boli predložené na posúdenie obyvateľstvu. Je to jedna z mála zachovaných metód priamej demokracie. Najvyššia forma demokracie. A čo ste vy spravili pri pozmeňujúcom návrhu zo strany pani Kolíkovej. Vy ste vyhodili z toho referendum. Ja tu cítim takú náladu, takú atmosféru, že nám pomaly dávate, vkladáte slová do úst a vytvárate tu takú ako keby my sme sa mali cítiť vinne, že akože nejdeme za to zahlasovať. No my za to zahlasujeme. Zahlasujeme vám za novelizáciu ústavného zákona, ale to referendum tam musí byť a dobre viete, že toto povedal aj Ústavný súd. Jednak formou referenda a samozrejme zmenou potom v Národnej rade. Už sme spravili aj my ten kompromis teda, že by sme netrvali na 76 v rámci Národnej rady, ale by sme akceptovali 90, tak ako je to predložené. To znamená, že toto nemôžme my akceptovať z našej strany.
Dámy a páni, nehovoriac o referende, ktoré sa snažíte zo strany koaličných poslancov, ktoré prebehlo teraz v sobotu úplne, ale úplne spochybniť a tu poďme si pripomenúť napríklad vyjadrenia predstaviteľov OĽANA. Však vy ste mali vo volebnom programe v roku 2020, že chcete znížiť kvórum v rámci referenda na úroveň 25 %. To znamená, že keby ste fungovali a to my vieme, že za tri roky vy fungovať neviete, neviete riadiť štát no a keby ste schválili si ten volebný program, ktorý ste mali, ktorý ste chceli presadzovať, tak teraz by tu bolo kvórum 25 %. To znemená, že podľa vás, podľa vašich slov, podľa vášho programu volebného by toto referendum, ktoré bolo túto sobotu bolo úspešné. Ale my hovoríme, že aj tak to bol úspech. 1,2 milióna ľudí za tak krátky čas z hľadiska nejakej, nejakému vysvetľovaniu širokej verejnosti pri tomto referende za necelé 2 týždne, kde sme mali možnosť vysvetliť občanom Slovenskej republiky, že to nie je referendum o nejakej politickej strane. To nie je referendum o Robertovi Ficovi. To je referendum o tom, aby sa mohli konať predčasné voľby, ktoré budú vyvolané občanmi Slovenskej republiky na hociktorú vládu, ktorá príde v budúcnosti. Aj na SMER - Slovenská sociálna demokracia. To znamená, že vy si šliapete po vlastnom jazyku. Dehonestujete to, čo ste povedali. To znamená, že teraz referendum nie, nesúhlasíte. Ďalej si tam idete zabetónovať jeden volebný obvod. No však samozrejme my všetci chápeme a vieme prečo tam ide jeden volebný obvod. Lebo tzv. schránková, ja to nemôžem ani nazvať politická strana ale hnutie, ktoré je vaše, kde ste sa najprv stretávali vo výťahu a teraz sa stretnete v autobuse, ktoré, ktoré proste nemá štruktúry po celom Slovensku. Vy máte 3,5 člena a neviete sa ani stretnúť, nemáte ani kancelárie, nemáte..., ta samozrejme, že sa bojíte z iného zo zmiešaného volebného systému. To znamená, že áno vy všetko spravíte preto nieže Matovič tu vykrikuje, že SMER je tu dohodnutý s HLAS-om, s REPUBLIKOU a neviem s kým to zasa v chorej hlave Igora Matoviča niečo zjavilo a v noci sa mu niečo zasnívalo, ráno sem s tým prišiel a teraz tu šíri totálne bludy o tom, že niekto tu je dohodnutý na nejakom zmene volebného systému. No nikto tu nie je dohodnutý dámy a páni. Jedine komu zabetónovanie volebného systému a to, čo sa týka jedného okrsku celého Slovenska vyhovuje je politickej strane napríklad vám ako OĽANO. Samozrejme SaS-ke to vyhovuje, lebo tiež nemajú štruktúry po regiónoch. Prirodzene sa toho bojíte, že keby išli ľudia z regiónov, tak by ste dopadli katastrofálne s 2 %. Ale položím vám inú vec. Strana SMER - Slovenská sociálna demokracia vládla sama v rokoch 2102 - 2016. No, keby sme to tak fantasticky chceli úžasne a teda ako hovoríte nám to vyhovuje, a ja hovorím, že by nám to vyhovovalo, tak by sme ten volebný systém zmenili. Lebo nebolo na to potrebné 90 ale 76 poslancov. Takže tu je presne príklad toho aký ste vy úplne choromyseľní, zvrátení z cesty. Jediný základ je, teraz tu máme na stole zmenu Ústavy Slovenskej republiky. My v strane SMER - Slovenská sociálna demokracia by sme za to zahlasovali, ale len v prípade, že by tam bolo to referendum. Referendum je najvyššia forma demokracie a my nemôžme pošliapať minimálne a napľuť tým 1 milión 200 ľuďom...
===== zmenu Ústavy Slovenskej republiky. My v strane S?ER - slovenská sociálna demokracia by sme zato zahlasovali ale len v prípade, že by tam bolo to referendum, referendum je najvyššia forma demokracie a my nemôžme pošliapať minimálne a napľuť tým milión 200 ľuďom pardon, do tváre, ktorí túto sobotu prišli do toho referenda. A na druhej strane ešte si zoberme ten úspech toho referenda. Boli VÚC-ové a komunálne voľby dámy a páni, tri mesiace nám vyskakovali dennodenne politici z facebooku, z internetu, v schránkach sme si každý deň našli. Tri týždne vysielali všetky televízie diskusie kandidátov na primátorov, na županov, celá spoločnosť vedela, že sú tu voľby a bola účasť 44 %. A pri referende kde totálna antikampaň zo strany všetkých ústavných činiteľov, médií všetkého ešte práveže dezinformačná a tam prišlo 27 % za dva týždne nejakého nejakej propagácie. Dámy a páni, to je výsledok. Zoberme si 52 % pri vstupe do Európskej únie pri jednom jedinom referende, ktoré bolo platné. Tam sa zhodla celá spoločnosť vrátane všetkých politikov na Slovensku, že treba ísť do referenda. Prišlo 52 %. A túto sobotu prišlo 1,2 milión a všetkým chcem občanom, ktorí prišli poďakovať a uistiť ich, že chrániť ich ústavné práva a najvyššiu formu demokracie, ktorú táto vládna koalícia pošliapava budeme chrániť. Ďakujem veľmi pekne.
24. 1. 2023 14:07:51 - 14:09:51 78. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1163 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Takáč, Richard (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán predseda, poslanec Robert Fico, no, pani Kolíková, to je prízračné a úplne krásne, ako je tu človek, ktorý v zásade ona predkladá tento pozmeňovák k ústavnému zákonu. A hlavne je to pani Kolíková, ako bývalá ministerka, ktorá to nepredkladá v prospech ľudí, ale predkladá to v prospech porušovania ľudských práv. A myslím si, že ona ako osoba, ktorá viedla ministerstvo spravodlivosti, za jej éry sa zapíše do dejín Slovenskej republiky tým, že sa najviac porušovala Ústava Slovenskej republiky. Práva, porušovanie ľudských práv. Však tu máme na stole nevyšetrenú smrť generála Lučanského, právnika pána Krivočenka, ktorý zomrel tzv. zomrel preto, lebo že, že vraj nemali pľúcnu ventiláciu a hneď vedľa ich bolo tridsať.
Dámy a páni, pani Kolíková prostredníctvom tohto pozmeňováku idú zobrať tú najvyššiu formu tej demokracie občanom Slovenskej republiky. Že idú vypustiť možnosť krátenia volebného obdobia referendom. A ja sa čudujem aj koaličným poslancom, napr. tým z toho hnutia Oľana, však sami to mali to mali vo volebnom programe v roku 2020, že chceli znížiť hranicu na úroveň 25 %. To znamená, že podľa slov Matoviča a všetkých v Oľane, referendum, ktoré bolo túto sobotu, bolo úspešné, lebo sa jej zúčastnilo viac ako 27 %. Nehovoriac o tom, že tam zavádzajú jeden volebný obvod a boli to samotní oni, ktorí o tom hovorili, že chceli tento, tento systém nechceli meniť. Ešte minulý rok, ešte minulý rok niektorí kolegovia z Oľana mali tlačovú konferenciu a hovorili, hovorili o jednom volebnom obvode alebo respektívne o meň, zmeneniu na rozdelenie. To znamená, aby bolo viacej zmiešaný systém, aby bolo viacej volebných obvodov. To znamená, ja aj novinári, nech ich konfrontujú. Oni v pondelok po ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
9. 12. 2022 10:25:09 - 10:25:09 79. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 1334 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Takáč, Richard (SMER - SD) - poslanec NR SR -  
Ďakujem, pán predsedajúci, za slovo. Pán predseda, chcem ti poďakovať za tvoje vystúpenie, ktoré myslím si, že v tejto sále nemalo obdobu, ale včera, keď som mal možnosť vidieť Sulíka ako sa postavil sem a predkladal tento návrh na vyslovenie nedôvery, mi to bolo úplne smiešne, lebo som si predstavil takže rok dozadu, ak sa tu všetci v tej koalícii, vrátane SaS-ky objímali a bozkávali, a teraz SaS-ka predkladá to, čo predkladá. Tridsať rokov ideme oslavovať, ale ja si myslím, že oslavovať nebudeme, ale budeme skôr tak pochovávať demokraciu, sociálny štát a právny štát. Keď mám možnosť a včera, keď som zase videl vystupovať akože premiéra Hegera, ktorý sem príde, tak ja mám pocit jak keby som sa zobudil v nemocnici po nejakom úraze, zapnem si televíziu a vidím v televízii vystupovať akože premiéra Hegera, tak zistím a poviem si, že žijeme v najlepšej krajine, v úžasnom štáte na celom svete. Treba povedať, že tak ako to už niektorí pomenovali, včerajšie vystúpenie akože premiéra Hegera, ktorý povedal, že táto vláda je proreformná, proeurópska a proukrajinská, jednoznačne zase vo svojom vystúpení potvrdil to, že táto vláda je hlavne protislovenská, proti občanom. To, čo dokazuje Heger so svojou vládou, že sme jediná krajina v rámci Európskej únie, ktorá nepomáha svojim občanom, nezmyselnými sankciami, ktoré odsúhlasil ešte neprišli ani na stôl, spôsobil to, že naši, naši občania platia za tieto sankcie nezmyselné vysoké ceny potravín, elektriny a plynu. Jediné riešenie je predčasné parlamentné voľby.
15. 11. 2022 17:31:07 - 17:32:34 77. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1293 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Takáč, Richard (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi za slovo, pán predsedajúci. Dámy a páni, a hlavne pán poslanec Šefčík, ja keď som videl, že sa v prihlásili traja poslanci do ústnej rozpravy a zbadal som, že ste tam prihlásený aj vy a sedel som na klube, tak som sa rozhodol, že idem si to priamo vypočuť a možno zareagovať faktickou poznámkou. A stretol som sa s vami medzi dvermi, keď sa odchádza z klubu a z chodby. A som sa vás pýtal, že či idete vystúpiť a vy ste mi povedali, že áno. A ja som povedal nie do dverí, ale či reálne vystúpiť. Ste mi povedali skleslým pohľadom, že áno. Keď som vás zbadal, keď ste sem prišli, tak som videl, ako ste si boli zobrať podklady na vystúpenie. Ale ja si myslím, že okrem toho, že ste si boli zobrať nejaké poklady na vašom klube na vystúpenie, vy ste si tam boli asi aj niečo šľahnúť, lebo keď som mal možnosť si vypočuť vaše vystúpenie, to je jedna veľká tragédia. A pevne verím, že toto videli všetci občania Slovenskej republiky, akých majú poslancov, napríklad za OĽANO. Ďakujem.
15. 11. 2022 13:31:07 - 13:33:31 77. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1293 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Takáč, Richard (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. Pán kolega poslanec Saloň, si sa zaradil po Robertovi Ficovi vo svojom vystúpení medzi tých, ktorí dnešnej sále vystúpili k odvolávaniu ministra vnútra čo sa týka hlavne migrácie a nezvládnutej tejto situácie medzi odborníkov, ľudí, ktorí pomenovali, ja pevne verím, že široká verejnosť vidí, že čo ponúka koalícia a čo ponúka opozícia. Je neskutočné, keď tu počúvame o tom ako vo veci zlyhala Európska únia a naši predstavitelia ako minister vnútra je v situácii, že zlyhala Európska únia, tak to musí byť takto, my nič nemôžeme robiť. Ale vidíme, že iné krajiny, keď vidia, že zlyhala Európska únia, tak sa začínajú a starajú sa o svojich občanov a riešia títo túto situáciu na vlastnú päsť. Bohužiaľ, naša vláda toto nerieši a tak ako si poďakoval aj napríklad policajtom alebo vojakom, v tomto prípade im treba poďakovať, ale ja mám množstvo informácií z celého Slovenska, že policajti sú sťahovaní z celého Slovenska, sú posielaní na hranice do Kútov a prídu tam a nemajú žiadne inštrukcie, žiadne informácie, nevedia čo tam majú robiť, odstoja si tam dvanásť hodín a idú naspäť domov. Je to jednoznačné zlyhanie ministra vnútra. Hovoriť tu o nedostatku policajtov, však boli situácie môžme využiť napríklad Ministerstvo obrany, využiť vojakov. Len viete, tu by v prvom rade vláda a minister vnútra museli byť schopní a museli byť chcieť sa starať o občanov. Im je to úplne jedno. A je neskutočné, keď tu počúvame rôzne dezinformácie zo strany predstaviteľov koalície o tom ako, ako sa to nedá, ako to takto práveže správne funguje. No nech sa, nech si porovnajú ten rok 2015 s týmto rokom.
15. 11. 2022 12:46:07 - 12:46:07 77. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1293 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Takáč, Richard (SMER - SD) - poslanec NR SR -  
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. Dámy a páni a široká verejnosť, ktorá to sleduje a hlavne možno, že aj niektorí koaliční poslanci. Minister vnútra Mikulec a vrátane aj celej vlády, opäť potvrdili úplne na priamo, na plné ústa, že im nezáleží na občanoch Slovenskej republiky, že sú im naši občania úplne ukradnutí, a že sú pre nich na poslednom mieste. To bol celý výsledok vystúpenia ministra vnútra Mikulca. Ja som mal pocit, mám pocit tie mesiace a roky, odkedy je tu táto vláda, že hlavne premiér Heger je z inej galaxie, ale dnešné vystúpenie Mikulca opäť potvrdilo, že z inej galaxie je celá vláda. Tak ako tu aj moji predrečníci povedali, my sme sa v zásade dozvedeli, že všetko je v poriadku, nič sa nedeje, všetko má byť tak ako je a vlastne nemáme sa o čom ani rozprávať, ani baviť a nemajú sa ani o čo, ani báť občania Slovenskej republiky. No, keď som si vypočul, no ale treba si povedať na rovinu, dámy a páni, porovnajte si koľko tu bolo nelegálnych utečencov v roku 2015 a koľko ich tu je teraz. Koľko ich utekalo denne, desaťtisíce v roku 2015 a na Slovensku neboli žiadni, a teraz utekajú stovky a na Slovensku sú stovky nelegálnych utečencov. Je to jedna veľká tragédia a katastrofa a keď Heger v televízii povie, že táto vláda do zvláda na jednotku, bez problémov, a tá predchádzajúca v roku 2015 to nezvládla vôbec, sa čudujem aj tým novinárom a médiám, že nedokážu konfrontovať s týmito výrokmi premiéra, alebo ministra vnútra, ktorí úplne zavádzajú celú spoločnosť. Dámy a páni, minister vnútra tu už dávno nemal čo robiť.
11. 11. 2022 10:10:35 - 10:12:28 76. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1292 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Takáč, Richard (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
toho rozpočtu štátneho a toho návrhu a toho schvaľovania zo strany ministra financií. Treba si uvedomiť, že tu sa ide, tu sa ide tak ako kamarátsky a minister financií dáva peniaze tomu, s kým je za dobre a nie tým, s kým je zle. Pomenoval si to presne. Kto dostal najviac peňazí? No dostalo to napríklad ministerstvo obrany. Ministerstvo obrany preto, lebo všetky, všetky zásoby z hľadiska kompletnej vojenskej techniky odovzdali na Ukrajinu a ide sa všetko nakupovať nanovo.
Ďalej. Životné prostredie. Koľko dostalo navyše ministerstvo životného prostredia? Neskutočné peniaze. A všetko pôjde pre tretí sektor, mimovládne organizácie.
A, samozrejme, už spomínané aj ministerstvá, ktoré nedostali a ktoré mali dostať. Školstvo, zdravotníctvo, však to mali byť, to mala byť priorita tejto vlády, ktorá vo svojom aj programovom vyhlásení vlády o tom hovorila. Ja poviem jeden príklad, ako sa chová minister financií. A ešte bol minister, mám pocit, ešte bol, ešte premiérom tento človek, nemenovaný človek mi to spomínal, ktorý mal osobnú skúsenosť, keď bol na jednom stretnutí, kde bol vtedajší minister školstva za SaS a bol premiér Matovič, ktorý potľapkal tohto, tohto ministra školstva a hovorí mu, že pokiaľ sa mi Richard Sulík neospravedlní, tak ti neotvorím tie školy.
11. 11. 2022 9:55:35 - 9:56:45 76. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1292 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Takáč, Richard (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Lacko Kamenický, ja ti chcem tiež poďakovať za vystúpenie a chcem, samozrejme, ako viacerí predrečníci poďakovať aj kolegom z koalície, že otvorili túto schôdzu, kde môžme širokej verejnosti povedať ten aktuálny stav a pomenovať tie problémy. Ale hlavne tie riešenia. Ten návrh, ktorý sme predložili v tomto uznesení. Chcem poďakovať aj pánovi doktorovi Balážovi za to prvotné vystúpenie v tomto pléne pri tomto bode. No tak ako si to, pán kolega Kamenický, povedal z hľadiska toho rozpočtu štátneho a toho návrhu a toho schvaľovania zo strany ministra financií, treba si uvedomiť, že tu sa ide, tu sa ide tak, ako kamarátsky a minister financií dáva peniaze tomu s kým je za dobre a nie tým, s kým je zle. Pomenoval si to presne. Kto dostal najviac
=====
19. 10. 2022 17:10:08 - 17:11:05 75. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Takáč, Richard (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
4.
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predseda. Chcel by som doplniť do programu, a to program návrh urgentných opatrení na riešenie vážnych sociálnych dopadov permanentného drastického zvyšovania cien potravín a základných potravinových komodít. Myslím si, že nikomu nemusím vysvetľovať a hovoriť o tom, ako rapídne stúpajú ceny potravín. A všetci dobre vieme, že naše slovenské obchodné, tzv. slovenské obchodné reťazce majú neprimerané zisky v porovnaní s inými krajinami Európskej únie. Ja si myslím, že je potrebné sa týmto zaoberať na tomto, na tejto pôde a riešiť zníženie cien nejakých základných potravín pre občanov Slovenskej republiky. Ďakujem.
30. 9. 2022 12:25:13 - 12:25:13 72. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1147 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Takáč, Richard (SMER - SD) - poslanec NR SR -  
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. Kolegyne, kolegovia, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený Výborom Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona, tlač 1117. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona. Návrh spĺňa...(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Pán spravodajca, dobre som započul, že tlač 1117?

Takáč, Richard, poslanec NR SR
Áno, 1117 tu mám. Áno, a pozerám, že tu hore je tu hore je 1148.

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Lebo rokujeme teraz o návrhu zákona 1148.

Takáč, Richard, poslanec NR SR
Dobre, pardon, ospravedlňujem sa, takže uvedeného zákona, tlač 1148. Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa, ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku odporúčam, aby sa Národná rada uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady, Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade v prvom čítaní.
Pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.