Vyhľadávanie v prepise rozpravy

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
23. 3. 2023 14:40:07 - 14:40:07 88. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šimko, Jozef (SME RODINA) - poslanec NR SR -  
Ďakujem pekne, vážená pani podpredsedníčka vlády, v podstate ani nie otázka, ale taká malá pripomienka. No mrzí ma to, že pán exminister Lengvarský svoj sľub nedodržal, pretože mi to osobne prisľúbil jednak v kancelárii predsedu Národnej rady Slovenskej republiky a dokonca ešte aj 3. februára, keď sme spoločne otvárali infekčné oddelenie v Lučenci. Zrejme nikto si to neuvedomuje, že spádová oblasť rimavsko-sobotskej nemocnice je cca tých 140 - 150-tisíc občanov, ktorí žijú na Gemeri-Malohonte.
Pani podpredsedníčka vlády, my sme sa snažili, 38-tisíc ľudí podpísalo petičné hárky. Tešili sme sa na to, že konečne sa začne v Rimavskej Sobote stavať nová nemocnica pre našich občanov. No mrzí ma to. Tak určite zapojíme sa do tej súťaže spolupráce so Svetom zdravia v Rimavskej Sobote a verím, že najbližšie budeme úspešní.
Ďakujem pekne za odpoveď.
23. 3. 2023 14:25:07 - 14:25:07 88. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šimko, Jozef (SME RODINA) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne. Vážený pán minister, však my sme už o tejto situácii hovorili. Ale čo teraz ste mi tu prečítali, tak dovolím si povedať, že v rámci celej Slovenskej republiky to máme ako cirkus Humberto.
Však tie výberové konania, to je strašné. A doplácajú na to občania, ktorí žijú na Gemeri, na Malom Honte. Pane Bože, však nám pani ministerka sľubovala, že tam bude 420 pracovných príležitostí. Ľudia sa tešili, a teraz nevieme, nedokáže Slovenská republika urobiť jednu verejnú obchodnú súťaž. Kto to bude vlastne akože túto stavbu vykonávať.
No je to smutné, ale bohužiaľ je to tak. Pán minister, mám ešte nejaký čas. Viete veľmi dobre, však poznáte Rimavskú Sobou, neraz sme sa tam stretli. Skutočne viete aká je tam situácia obrovská vysoká miera nezamestnanosti. Vedieme ten neslávny rebríček, čo sa týka situácie na úseku medzi nezamestnanosti. Preboha a takéto cirkusy sa robia. Však to je strašné. Treba skutočne zmeniť nejak ten zákon, lebo takto sa nedopracujeme k ničomu.
Ďakujem pekne.
15. 2. 2023 12:10:11 - 12:10:11 83. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1317 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šimko, Jozef (SME RODINA) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán podpredseda, vážené kolegyne, kolegovia, som primátorom okresného mesta Rimavskej Soboty, kde momentálne žije cca 28 % Rómov, to znamená, tento problém ja skutočne velice dobre poznám. Poznám mentalitu rómskych spoluobčanov, ale nielen v samotnej Rimavskej Sobote, ale dovolím si povedať, že v rámci celého okresu Rimavská Sobota.
Dámy a páni, ja si dovolím otvorene povedať, že sa tu nenájde poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý by túto vraždu, čo teraz sa stala v Michalovciach, že ktorý by to neodsúdil. Ale na druhej strane treba aj to povedať, že nehádžme všetkých Rómov do jedného vreca. Kolektívnu vinu ja jednoznačne odsudzujem.
Dámy a páni, ale poďme k otázke Rómov. Ak sa nie... tu, ktorí sedíte, sa pamätáte, akou formou sa počas socializmu do roku ´89 riešili Rómovia. Ak nebol deväť dní v práci, už sme ho riešili za § 8c porušovanie pracovnej disciplíny a keď mal viac dní vynechaných v práci, tak sme ho riešili ako trestný čin podľa § 203 trestný čin príživníctva. Ale, dámy a páni, majú tí Rómovia teraz možnosť vôbec sa zamestnať? My máme obce v rámci okresu Rimavská Sobota, či to je obec Sútor, či to je Barca, či to je Rimavská Sobota, Gortva, Hostice atď., kde som ich menoval, kde, dámy a páni, verte, je 90 až 95-percentná miera nezamestnanosti, kde pracuje len starosta a jeho sekretárka. Ale majú možnosť sa vôbec zamestnať? Ja si dovolím poukázať na konkrétne na obec Sútor či Rimavská Seč alebo teda Barca, tí ľudia by pracovali. Je tam veľa serióznych Rómov, ktorí by chceli pracovať, no nemajú kde sa zamestnať. Fakt situácia je tam taká, že od ukončenia jednotných roľníckych družstiev tí ľudia nemajú robotu. To znamená, treba sa v prvom rade nad tým zamyslieť, akou formou týmto Rómom pomôcť v týchto zaostalých okresoch.
Ďakujem pekne.
7. 2. 2023 16:11:34 - 16:13:34 83. schôdza NR SR - 4.deň - B. popoludní Tlač 1317 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šimko, Jozef (SME RODINA) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda, vážené kolegyne, kolegovia, áno prejednávame tu jeden veľmi, veľmi zaujímavý zákon. Kolegyne, kolegovia, ja som odslúžil v policajnom zbore 25 rokov a skončil som ako okresný riaditeľ Policajného zboru v Rimavskej Sobote. Ale som úplne z toho vedľa čo tu počúvam z úst pána Krúpu a niektorých kolegov, ktorí tu hovoríte. Pán Krúpa, vy zabúdate na jednu vec, že vy ste v podstate osemkrát podržali ministra vnútra Slovenskej republiky. Z 10 hlasovaní, myslím sme odvolávali, vy ste osemkrát boli proti odvolaniu. A teraz ho z prepáčením, v úvodzovkách, osierate. Aký ste vy charakter. Keď ste odišli z OĽANO-a a teraz ste v SaS-ke úplne ste otočili kabát. (Potlesk.)
Počuli ste to z úst aj pána Kyselicu, pri všetkej úcte, áno aj pán Kyselica povedal, že ten zákon je zlý, nie je dobre pripravený. Ja s tým tiež súhlasím, pretože 200-percentné navýšenie príplatky pre riadiacich pracovníkov a pritom pre toho rádového policajta čo šľape ulice v Bratislave a tak ďalej, a tak ďalej v rámci celého Slovenska, čo tí ľudia povedia. Ja som debatil s policajtmi, s mojimi bývalými podriadenými, ktorí jednoznačne boli pohoršení s týmto návrhom tohoto zákona.
Pán Saloň, ja som si vás podrobne vypočul, síce mám reagovať na pána, na pána Krúpu, ale dole klobúk pred vami čo ste povedali pred asi dvadsiatimi minútami. Takto si predstavujem prejav poslanca Národnej rady Slovenskej republiky a preto pridávam sa, prikláňam sa k názoru pána Kyselicu v každom prípade tento zákon treba stiahnuť, treba to dopracovať, pretože vidíte, tento zákon je zlý. Ak ste registrovali, pán minister to predložil vláde Slovenskej republiky a vláda tak isto tento zákona držala myslím necelé tri roky v šuflíku. To známe tu, dakde je chyba. Takže, prosím pekne, stiahnime tento zákon.
6. 12. 2022 14:56:16 - 14:56:56 78. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1232 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šimko, Jozef (SME RODINA) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
38.
Ďakujem pekne, vážený pán podpredseda.
Vážený pán generálny prokurátor, no, vypočuli sme si tu veľmi zaujímavé vystúpenie pána Šeligu. Pán Šeliga nepriamo povedal, že pán Žilinka nie je dobrým generálnym prokurátorom. No, mám taký pocit, že pán Šeliga sa mýli. Bohužiaľ, je to názor len 30-ročného chlapca a človeka, ktorý bol taxikárom v Toronte. Pre týchto dvoch pánov nie je dobrým generálnym prokurátorom pán Žilinka.
Dámy a páni, ja ako dlhoročný vyšetrovateľ a bývalý náčelník oddelenia vyšetrovania mám na tento problém úplne iný názor. A ja si dovolím otvorene povedať, že Slovenská republika ešte lepšieho generálneho prokurátora, ako je pán Žilinka, sme tu ešte nemali.
Ale dajme si otázku, prečo je pán Žilinka zlým generálnym prokurátorom? No ja si dovolím povedať, že to má obrovský politický podtón. Keby pán Žilinka zariadil to, že pán Fico by dneska sedel vo vyšetrovacej väzbe s pánom Kaliňákom i s ďalšími, tak by mu tlieskali. Lenže toto je najväčší problém. Dávajú tomu skutočne politický podtón. Dámy a páni, jedným slovom nejde to. Áno, Generálna prokuratúra, generálny prokurátor má možnosť použiť § 363, ak vidí, že áno, to trestné stíhanie nie je odôvodnené, ak tá formulácia v uznesení a vznesení obvinenia je nejasná. Preto zrejme rozhodol tak, ako teda rozhodol, teda rozhodla Generálna prokuratúra. Takže tu, dámy a páni, tu sa aj pán Baránik, ale aj pán Šeliga, dámy a páni, tu sa mýlite.
Ja si dovolím ešte raz zopakovať, prosím vás pekne, zbytočne neurážajme generálneho prokurátora, pretože to je človek, ktorého som aj ja volil a volili sme ho viac ako 130 poslancov Národnej rady a svoju funkciu, on si to čestne a svedomite zastáva.
Ďakujem pekne.
5. 10. 2022 14:10:03 - 14:10:03 72. schôdza NR SR - 11.deň - B. popoludní Tlač 1084 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šimko, Jozef (SME RODINA) - poslanec NR SR -  
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážený pán poslanec Dostál, priznám sa, že ste ma pobavili, uznávam, že ste odborník, na slovo vzatý človek, v tomto veci skutočne podkutý. Ale i napriek tomu ja, ak dovolíte, by som pár viet k tomuto povedal. Kolegyne, kolegovia, na tomto mieste by som sa chcel uviesť, napriek vysokej úcte k názoru pani prezidentky mám za to, že tento zákon je pre budúce fungovanie miest a obcí zvlášť v tomto období keď obce a mestá, ktoré zabezpečujú všetky najdôležitejšie úlohy pre občanov tohoto štátu nevyhnutný. Okrem naozaj drakonických a v nemalej miere aj existenčných skúšok, ktorým čelia mestá a obce zdražovanie energie, zabezpečovanie potrieb utečencom z Ukrajiny, covidová kríza a podobne, nemôžeme pri všetkej úcte od miest a obcí požadovať zaplatenie pokút za kroky ktoré viedli k nájomným bytom, kde sa menej štátu a zároveň so súhlasom orgánov štátu tieto byty vybudovali. A to všetko pre občanov tohoto štátu, vážený pán Dostál.
Ja nechcem tu viesť boj a pretláčať sa kto má pravdu. Nechcem viesť žiadny boj a už vôbec nie keď rukojemníkmi sú obce a mestá. Každý z nás žijeme a žije v nejakom meste, obci a každý z nás má svojmu mestu, svojej obci pomôcť ako sa to len dá. Preto si myslím, že prijatím tohto zákona možno pomôžete nielen svojej obci, svojmu mestu, ale aj iným, ktorí na vašu pomoc čakajú.
A pán Dostál, treba si jednu vec uvedomiť, že tieto platby neplatili priamo starostovia alebo primátori, tá platba išla priamo zo Štátneho fondu rozvoja bývania pre dodávateľa tej ktorej stavby. Takže, prosím, na to nezabudnite. A ten problém, čo ste naznačili, ja verím tomu, že je to v zmysle zákona, ničoho sme sa nedopustili a verím tomu, že poslanci napriek tomu tento zákon schvália. Ďakujem pekne.
5. 10. 2022 11:55:05 - 11:55:05 72. schôdza NR SR - 11.deň - A. dopoludnia Tlač 1084 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šimko, Jozef (SME RODINA) - poslanec NR SR -  
To si musí každý jeden poslanec Národnej rady uvedomiť. Vieme veľmi dobre, že teda bohužiaľ pre našich občanov v rámci celej Slovenskej republiky sa byty nestavajú. To znamená, že ak teda starostovia, primátori, ktorí sa v podstate dopustili akože kvázi ako hovorí pán Lehotský nejakého pochybenia, teraz nebudú mať iné východisko a zaťaží ich rozpočet, práve táto pokuta jednotlivých obcí a miest. Preto ja práve opačne, nie tak ako pán lehotský a vyzývam poslancov, aby ste v podstate podporili tento môj návrh prelomiť veto pani prezidentky. Ďakujem pekne.
5. 10. 2022 11:40:05 - 11:40:05 72. schôdza NR SR - 11.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šimko, Jozef (SME RODINA) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne.
Vážený pán kolega Lehotský, ja nesúhlasím s týmto vaším názorom. Vieme všetci veľmi dobre, i kolegovia, ktorí tu sedíte, že už niekoľko mesiacov sa na pôde Národnej rady aj v obciach a mestách skloňuje návrh zákona z 22. júna 2022, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 343. Predmetný zákon bol schválený dňa 22. júna 2022 Národnou radou Slovenskej republiky, ktorý bol vrátený prezidentkou Slovenskej republiky.
Ako som neraz uviedol z tohoto miesta, pokuty, ktoré boli obciam a mestám uložené Úradom pre verejné obstarávanie, sú vo väčšine prípadov likvidačné, a to si musí uvedomiť každý jeden poslanec Národnej rady. Skutočnosť, že mestá a obce sú finančne vyčerpané s poukazom na už spomínané zdražovanie, utečeneckú krízu, COVID a iné úlohy, likviduje tieto mestá. Treba sa skutočne nad tým zamyslieť, pretože ak tento zákon dneska nebude, akože nebude prelomené veto pani prezidentky, tak jednotlivé samosprávy budú mať obrovské problémy. Majú problém s tým, že teda tie finančné prostriedky musia zaplatiť ako pokutu, ale hrozí im skutočne nútená správa ako napríklad v Modrom Kameni. Či to je napríklad v Šali, tých 330-tisíc eur, či to je Svit, to sú obrovské pokuty, to si musí každý jeden poslanec Národnej rady uvedomiť. Vieme veľmi dobre, že teda, bohužiaľ, pre našich občanov v rámci celej Slovenskej republiky sa byty nestavajú. To znamená, že ak teda starostovia a primátori, ktorí sa v podstate dopustili akože kvázi, ako hovorí pán Lehotský, nejakého pochybenia, teraz nebudú mať iné východisko a zaťaží ich...
=====
4. 10. 2022 15:25:50 - 15:25:50 72. schôdza NR SR - 10.deň - B. popoludní Tlač 1205 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šimko, Jozef (SME RODINA) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
38.
Ďakujem pekne. Vážený pán minister, vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, jednoznačne podporujem návrh ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, čo sa týka vyplatenia 14. dôchodkov. Áno, ja som s hrôzou počúval minule guvernéra Národnej banky, ktorý nás informoval, aj občanov celého Slovenska, že taká inflácia, ktorá je momentálne na Slovensku, tá už nebola niekoľko rokov. Pán Richter tu spomenul pred chvíľkou, že, áno, pred 22 rokmi bola takáto vysoká inflácia v rámci Slovenskej republiky. Áno, treba povedať otvorene.
Našim seniorom, našim dôchodcom chceme-nechceme, dámy a páni, kolegyne, kolegovia, musíme pomôcť. My si ani nevieme predstaviť, ako žijú tí dôchodcovia dolu na juhu Banskobystrického samosprávneho kraja. Však ako aj pán minister povedal, 360-tisíc dôchodcov žije na úrovni, na úrovni teda chudoby. Viete si to predstaviť, že tí ľudia žijú s 300 – 350 eur mesačne? Ja som dostal minulý týždeň, čo sa týka vykurovania mesta Rimavskej Soboty, návrh od vykurovacej firme, že ide hore teplo o 64 %. To znamená, že ak platili 120 eur, budú platiť cca 200 eur za jeden mesiac. Kde sú lieky? Kde je strava? Kde sú potraviny? Katastrofálna situácia.
Ale pritom všetci veľmi dobre vieme, že eurofondy nie sú vyčerpané v rámci Slovenskej republiky. Ako minule KDH hovorilo, že 6,7 mld. eur z eurofondov nie sú vyčerpané. Pán minister, tu by sme sa mohli zamyslieť, či by sme nemohli tieto financie použiť práve na pomoc našim dôchodcom, tí, ktorí majú mesačne 300 – 350 eur dôchodok. Tak to je katastrofa. Takže za to hovorím, jednoznačne podporím návrh výplaty tohto 14. dôchodku, pretože inej cesty niet.
Ďakujem pekne.
23. 6. 2022 14:10:01 - 14:25:21 66. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šimko, Jozef (-) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
20.
Ďakujem pekne.
Vážený pán podpredseda vlády, vážení páni ministri, v prvom rade dovoľte, pán minister, aby som sa poďakoval za odpoveď pánovi ministrovi Sulíkovi. V podstate očakával som túto odpoveď, ale zároveň chcem sa mu poďakovať aj za to, že bol to on práve, ktorý presadzoval Štátny priemyselný park v Rimavskej Sobote a vláda Slovenskej republiky jednomyseľne tento štátny priemyselný park schválila.
Ja som sa bál, že teda nejakou formou sa na to zabudlo, pretože my v Rimavskej Sobote sme teoreticky v priebehu desiatich mesiacov, áno, opakujem, desiatich mesiacov, sme dokázali zmeniť územný plán mesta, čo takisto povedal pán podpredseda vlády, pán Holý, že skutočne to bola rekordná doba, že sa nám to podarilo. To znamená, že dneska už nie mesto, ale vy ste v podstate na rade ako ministerstvo hospodárstva. Ja sa bojím, ale jednu vec, vážený pán minister, že aby sme nedopadli tak ako niektoré štátne priemyselné parky v rámci celej Slovenskej republiky, ako napríklad v Lučenci, že tento park zíva, zíva prázdnotou roky.
Ale mám ešte jednu obavu, ja som minulý týždeň, vážený pán minister, bol na rokovaní na MH Investe, povedľa budovy ministerstva hospodárstva, kde som rokoval s pánom Kačánim i ďalšími investormi, a tam som sa dozvedel veľmi zaujímavú vec. Pán minister, my zásadne nesúhlasíme s tým, aby prvý investor vstúpil do tohto štátneho priemyselného parku, to znamená, že ktorý investor by v podstate zabezpečil separáciu a likvidáciu tuhého komunálneho odpadu. To by nebolo dobré, že do štátneho priemyselného parku na rozlohu 4,5 až 5 hektárov vstúpi takýto investor. Pretože my nesúhlasíme s tým, aby smeti trebárs z Veľkého Krtíša, z Lučenca a z Poltára, ja neviem, Fiľakova, z Tornale, Revúcej, z Brezna vozili do Rimavskej Soboty.
My produkujeme cca 6-tisíc ton smeti v rámci mesta Rimavskej Soboty, a to by sme v podstate... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
16. 6. 2022 14:40:02 - 14:55:22 66. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šimko, Jozef (-) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
39.
Ďakujem pekne. Ďakujem veľmi pekne, vážený pán minister, za vašu odpoveď. Ono, ak dovolíte, hádam by som ešte túto otázku doplnil. Vieme všetci veľmi dobre, že naša rimavskosobotská nemocnica má 138 rokov a má skutočne významnú históriu. My sme tu mali fantastické oddelenia, či je to krčné, ušné, nosné, očné, infekčné. Tieto oddelenia všetky boli porušené. A práve na jar tohoto roku prišla správa do Rimavskej Soboty, kde skutočne ste vyľakali občanov regiónu Gemera-Malohontu, nie vy teda, samozrejme vec, ale že teda táto nemocnica sa má zrušiť. Vy ste mi odpovedali, že nie je to pravda, že skrátka nebude to nemocnica ani piatej kategórie, ani nebude to ako doliečovák, a ba práve opačne, vy teda v danom prípade urobíte všetko pre to, aby nemocnica Rimavská Sobota bola vybudovaná, dokonca taká istá nemocnica ako v Michalovciach, ako som to tam napísal.
Pán minister, skutočne, my máme tam významných lekárov. Spomeniem len niektorých, či to bol bývalý pán doktor Demkovič, či pán doktor Malatinec, pán doktor Minárik, pán doktor Nagy. A teraz súčasného riaditeľa nemocnice máme fantastického, šikovného človeka pána doktora Hrubého, pána doktora Juhásza, to je primár aj chirurgického oddelenia, pána doktora Zachara, šéfa interného oddelenia. To sú ľudia, odborníci. Bola by obrovská škoda, keby ste nám nepomohli, a preto ja vás budem brať za slovo, vážený pán minister, ako ste povedali, my sa prihlásime do tej súťaže v druhom kole a že sa v Rimavskej Sobote skutočne podľa vašich slov, ako ste povedali, vybuduje nemocnica ako v Michalovciach.
Ďakujem pekne.
15. 6. 2022 17:40:03 - 17:55:23 66. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní 2 Tlač 904 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šimko, Jozef (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
37.
Ďakujem pekne.
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, odzneli tu zaujímavé vety a zaujímavé slová.
Pán Lehotský, vy hovoríte, že mesto Šaľa porušilo zákon. Dobre. Mesto Šaľa poruší zákon, ale na druhej strane mesto Šaľa odovzdalo 60 bytoviek pre občanov v meste Šaľa. Čo je dôležitejšie? Porušiť nejaký pokakaný zákon alebo teda postaviť 60 bytov pre občanov?! A aké porušenie, pán Lehotský? Pri všetkej úcte. Však nie mesto Šaľa zaplatilo tie byty. Štátny fond rozvoja bývania preposlali priamo pre dodávateľa tieto finančné prostriedky. A vy hovoríte, vážený pán Lehotský, že ja som kandidoval na kandidátke fašistickej strany? Pán Lehotský, a kde ste kandidovali vy? Vy ste kandidovali na kandidátke podvodníka bývalého prezidenta Slovenskej republiky! Vy sa nehanbíte za to?! A teraz ste kde?! Prečo ste nezostali v tej politickej strane? Prečo ste nezostali u toho podvodníka? A teraz ste v SaS-ke. A vy mi voľačo vytýkate?
Vážené kolegyne, kolegovia, prosím vás pekne, uvedomte si už, tie mestá a obce, ktorým chceme pomôcť, im hrozí niektorým nútená správa, či je to Šaľa, či je to Svit, či to je Modrý Kameň. Modrý Kameň ak tú pokutu musí zaplatiť, ide do nútenej správy. A prečo? Za to, že ten starosta, primátor chcel pomôcť tým svojim občanom. Toto je vaša taktika. A vy len hovoríte jednu vetu, že porušuje sa koaličná dohoda a koaličná zmluva. No vykašľať sa na takú koaličnú zmluvu, ktorá nepomáha občanom Slovenskej republiky. Ale v podstate vy sa len hráte na vlastnom piesočku. No tak odíďte z koalície, vážení saskári, keď sa vám to nepáči! Odíďte! Nie je problém. Pani prezidentka vymenuje úradnícku vládu a ideme ďalej v pokoji a pohode. A vy len rozbíjate jednoty a ešte aj v tej nešťastnej koalícii, ktorá momentálne existuje.
Prosím vás, pán Lehotský, zamyslite sa nad sebou.
Ďakujem pekne.
15. 6. 2022 17:25:03 - 17:40:23 66. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní 2 Tlač 904 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šimko, Jozef (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
25.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
No, pán Cmorej, pri všetkej úcte ja vás ubezpečujem, som, ubezpečujem, že nikdy som nebol, nie som a nikdy nebudem fašista, ale, prosím vás, nestavajte túto otázku, tento zákon do politickej polohy. Ubezpečujem vás aj to, že žiadny etický kódex ja ako primátor Rimavskej Soboty neporušujem, lebo mňa sa toto skutočne netýka. Ale, prosím vás pekne, uvedomte si už jednu vec. Za dva a pol roka pomaličky štát nepostavil ani jeden sociálny byt alebo iný byt pre mladé rodiny s deťmi v rámci Slovenskej republiky. Viete veľmi dobre, že asi pred mesiacom sme prijali zákon, kde sa idú stavať byty pre mladé rodiny v rámci celej Slovenskej republiky. Tí starostovia, primátori, ktorí v podstate sa snažili, tak teraz ich ideme trestať. Pán Cmorej, uvedomte si už konečne, že teoreticky ten starosta alebo primátor, ktorého sa to týka, či to je Šaľa, či to je Svit, či to je Modrý Kameň, sa trápia s finančnými problémami. Zaťažili sme ich aj s tými nešťastnými testami, zaťažili sme aj s tou Ukrajinou a teraz, prosím vás pekne, máme šancu týmto starostom pomôcť, týmto primátorom, týmto ľuďom.
A uvedomte si ešte jednu vec, že teoreticky Štátny fond rozvoja bývania ani nie cez mestské úrady alebo obecné úrady presúval tie finančné prostriedky, ale priamo platil dodávateľovi. A teraz má byť postihnuté to mesto, obec alebo ten starosta, alebo primátor? Je to nehorázne, keď to staviate do takéhoto stavu a v podstate urážate svojich kolegov, tých, či je to pani Kavecká alebo ďalší, ktorí chcú toto podporiť.
A vy hovoríte, že ide o porušenie zmluvy. Viete, čo je porušenie? Keď nebudujeme pre občanov žijúcich na území Slovenskej republiky byty pre rodiny a pre rodiny s mladými deťmi. To je porušenie koaličnej zmluvy. Nie to, že ľudia normálne zahlasujú, poslanci aj za OĽANO, aj za iné politické strany za tento zákon.
Ďakujem pekne.
15. 6. 2022 17:25:03 - 17:40:22 66. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní 2 Tlač 904 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šimko, Jozef (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
17.
Ďakujem pekne, pán predseda. Takže pokračujem. (Pokračovanie čítania pozmeňujúceho návrhu, pozn. red.)
V čl. I bode 4 § 187o ods. 1... (Zaznel gong. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
18.
Ukľudnime sa, lebo pán poslanec nemôže prednášať svoj návrh.

Šimko, Jozef, poslanec NR SR
19.
... sa za slovo „podľa" vkladajú slová „§ 149 ods. 1 písm. a)... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
20.
Pán poslanec, prosím, nečítajte odôvodnenie, choďte rovno. (Reakcia vystupujúceho rečníka: „Dobre.“) Dobre, ďakujem pekne.

Šimko, Jozef, poslanec NR SR
21.
... a) predpisu účinného do 17. apríla 2016,".
3. V čl. I bode 4 § 187o ods. 2 sa za slovo "podľa" vkladajú slová "§149 ods. 1 písm. a) predpisu účinného do 17. apríla 2016.".
4. V čl. I bode 4 sa vypúšťajú tieto vety:
"Ustanovenia osobitného predpisu75ba) sa v takom prípade nepoužijú."
Poznámka pod čiarou k odkazu 75ba znie:
"75ba) § 10 zákona č. 374/2014 Z. z. o pohľadávkach štátu a o zmene a doplnení niektorých, niektorých zákonov.".
5. Za čl. I sa vkladá nový čl. II, ktorý znie:
"Čl. II
Zákon č. 374/2014 Z. z. o pohľadávkach štátu a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 87/2015 Z. z., zákona č. 333/2015 Z. z., zákona č. 93/2017 Z. z., zákona č. 372/2018 Z. z. a zákona č. 368/2021 Z. z. sa dopĺňa takto:
V § 13 sa odsek 1 dopĺňa písmenom j), ktoré znie:
"j) na základe osobitného predpisu."
Poznámka pod čiarou k odkazu 20a znie:
"20a) § 187p zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona číslo, to ešte budeme vedieť, nevieme zatiaľ - č. .../2022 Z. z.".
Doterajší čl. II sa označuje ako čl. III. Doplnenie čl. II sa premietne do názvu zákona.
Žiadam vyňať na osobitné hlasovanie body 1 až 4 zo spoločnej správy.
Tak toto je prvý pozmeňujúci návrh.
Pán predseda, dovoľte mi predniesť druhý pozmeňujúci návrh, teda poslanca Národnej rady Slovenskej republiky JUDr. Jozefa Šimka k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Čl. II sa slová "od 1. júna" nahrádzajú slovami "od 1. augusta".
V nadväznosti na uvedený posun účinnosti sa v čl. I bode 4 nadpise § 187o slová "15. marca" nahrádzajú slovami "1. augusta".
Žiadam vyňať na osobitné hlasovanie bod 5 zo spoločnej správy.
Ďakujem, pán predseda, skončil som.
15. 6. 2022 17:10:03 - 17:25:23 66. schôdza NR SR - 2.deň - B. popoludní 2 Tlač 904 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šimko, Jozef (-) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
13.
Vážený pán predseda, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dnes, na dnešnom rokovaní Národnej rady Slovenskej republiky som predložil v druhom čítaní návrh novely zákona o verejnom obstarávaní. Návrh bol na marcovej schôdzi prerokovaný v prvom čítaní a po zhode naprieč parlamentom posunutý na prerokovanie jednotlivými výbormi. Návrh bol pridelený na prerokovanie Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výboru Národnej rady pre hospodárske záležitosti. Dovoľujem si poďakovať členom uvedených výborov za vecnú diskusiu a pripomienky, na základe ktorých predkladám dva pozmeňujúce návrhy, ktoré vzišli pri príprave.
Prvý pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky JUDr. Jozefa ŠIMKA k návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sa mení a dopĺňa takto:
1. V čl. I sa vypúšťa bod... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
14.
Kolegov poprosím o kľud v sále. Ak chcete diskutovať, choďte hore do priestorov kaviarne.

Šimko, Jozef, poslanec NR SR
15.
1. V čl. I sa vypúšťajú body 1 až 3.
V nadväznosti na uvedenú úpravu sa vypúšťa označenie bodu 4 a upraví názov zákona.
Odôvodnenie: Vypustením bodov 1 až 3 sa návrh zákona zosúlaďuje so Smernicami č. 89/665/EHS a 92/13/EHS a 2009/81/ES, nakoľko predložený návrh zákona je zjavne v rozpore s týmito smernicami.
2. V čl. I bode 4 § 187o ods. 1 sa za slovo "podľa" vkladajú slová "§ 149 ods. 1 písm. a) predpisu účinného do 17. apríla 2016,".
3. V čl. I bode 4 § 187o ods. 2 sa za slovo "podľa" vkladajú slová... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
15. 6. 2022 9:55:02 - 10:10:21 66. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 904 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šimko, Jozef (-) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
32.
Ďakujem pekne za slovo.
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi na dnešnom rokovaní Národnej rady Slovenskej republiky uviesť v druhom čítaní návrh novely zákona o verejnom obstarávaní.
Návrh bol na marcovej schôdzi prerokovaný v prvom čítaní a po zhode naprieč parlamentom posunutý na prerokovanie jednotlivým výborom. Návrh bol pridelený na prerokovanie Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky, Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti.
Dovoľujem si poďakovať členom uvedených výborov za vecnú diskusiu a pripomienky, na základe ktorých predkladám dva pozmeňujúce návrhy, ktoré vzišli pri príprave. V prvom sa vypúšťa prvá časť návrhu novely, ktorou sme chceli riešiť systém sankcionovania verejných... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík Milan, podpredseda NR SR
33.
Pán poslanec, prepáčte, teraz uvádzate zákon, potom do rozpravy, ak chcete teda čítať pozmeňujúce návrhy, tak až v rozprave.

Šimko, Jozef, poslanec NR SR
34.
Potom v rozprave, samozrejme. Takže v prvom sa vypúšťa prvá časť návrhu novely, ktorou sme chceli riešiť systém sankcionovania verejných obstarávateľov a obstarávateľov v budúcnosti, nakoľko by bol problém uviesť ho do súladu s európskou legislatívou.
Druhé, technikáliá a to posunutie účinnosti na 1. august z dôvodu, že pôvodný termín rátal s prerokovaním na májovej schôdzi. Výbory rozhodli o ponechaní druhej časti novely, riešiacej dôsledky, ktoré vznikli pri nadobúdaní nájomných bytov mestami a obcami v rámci celej slovenskej, Slovenskej republiky. Obdobne zdôrazňujem, že obce a mestá tvoria základné jednotky samosprávy a tvoria piliere tohto štátu a preto je našou povinnosťou sa postarať o ich bezproblémové fungovanie a zároveň zabezpečenie ich základných potrieb, ktoré ony následne poskytujú občanom, občanom Slovenskej republiky.
Za ostatné dva roky museli samosprávy v prvej línii čeliť pandémii COVID-19. Rovnako tak utečeneckej kríze. Popri tom čelíme skokovému nárastu cien. Áno, skokovému nárastu cien energií a doslova zápasíme o vyrovnávanie, vyrovnané rozpočty. Sankcie, ktoré vyrubil Úrad pre verejné obstarávanie, boli udelené na základe nesúladu medzi jednotlivými právnymi normami za sktriktné dodržanie postupu, ktorý stanovil Štátny fond rozvoja bývania a Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky, pričom sám úrad hromadne berie späť, späť svoje žaloby, ktorými chcel dosiahnuť neplatnosť kúpnych zmlúv.
V mesiaci máj sa uskutočnil historicky druhý, áno, historicky druhý mimoriadny snem ZMOS-u, ktorý poukázal na problémy, s ktorými sa samospráva musí vysporiadať, i z dôvodov rozhodnutí centrálnych orgánov. Zároveň bola vyhlásená štrajková pohotovosť miest a obcí; 18. mája na mimoriadnom sneme Združenia miest a obcí Slovenska prijaté okrem iného aj toto uznesenie. Mimoriadny snem Združenia miest a obcí Slovenska zásadne odmieta postupy Úradu pre verejné obstarávanie pri sankcionovaní samospráv za nadobudnutie nájomných bytov, nakoľko samosprávy postupovali výlučne podľa pokynov ústredných orgánov štátnej správy, to znamená ministerstva dopravy, ako aj Štátneho fondu rozvoja bývania, a zároveň odmieta kriminalizáciu predstaviteľov jednotlivých samospráv v rámci celej Slovenskej republiky.
Za ďalšie, mimoriadny snem ZMOS vyzýva a zároveň žiada poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby bez zbytočných prieťahov podporili návrh, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, a to v znení, ako bol predložený na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní, vrátane pozmeňujúceho návrhu.
Združenie miest a obcí Slovenska reprezentuje a zastupuje takmer tritisíc miest a obcí, v rámci obcí na Slovensku, ktoré zabezpečujú základný chod systému verejnej správy, poskytujú služby občanom, nemožno teda na ne len presúvať povinnosti a zároveň uvaľovať, uvaľovať sankcie.
Konštatujem, vážené kolegyne, kolegovia, že všetky tri výbory, vrátane gestorského, po zapracovaní pripomienok návrh schválili a odporučili schváliť v druhom, ako aj v treťom čítaní. Členom výborov ďakujem za podporu naprieč politickým spektrom. Verím, že ctené plénum si postoje odbornej verejnosti troch tisícok slovenských samospráv i odporúčanie výborov osvojí a rovnako návrh schváli, o čo si vás, kolegyne a kolegovia, dovoľujem poprosiť.
Ďakujem pekne za pozornosť. Skončil som, pán podpredseda.
23. 3. 2022 9:10:08 - 9:14:58 60. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 904 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šimko, Jozef (-) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
8.
Ďakujem pekne za slovo.
Vážený pán podpredseda, vážené kolegyne, vážení kolegovia, predkladám návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení niektorých predpisov. Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 181 ods. 10 sa slovo "uloží" nahrádza slovami "môže uložiť". (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
9.
Ospravedlňujem sa, pán poslanec, čo čítame teraz? Pozmeňujúci návrh?

Šimko, Jozef, poslanec NR SR
10.
Ešte k tomu sa chcem vyjadriť.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
11.
Aha, ale nepredkladáte teraz pozmeňujúci návrh.

Šimko, Jozef, poslanec NR SR
12.
Nie, nie, nie.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
13.
Nie, aha dobre, tak pardon, ospravedlňujem sa.

Šimko, Jozef, poslanec NR SR
14.
Len komentujem ten môj návrh včerajší.
Takže za 2. V § 182 ods. 1 sa slová "úrad uloží verejnému obstarávateľovi alebo obstarávateľovi pokutu vo výške" nahrádzajú slovami "úrad môže uložiť verejnému obstarávateľovi alebo obstarávateľovi pokutu až do výšky".
3. V § 182 ods. 4 sa slová "podľa ods. 2 a 3" nahrádzajú slovami "podľa odseku 1 až 3".
Nasledujúci bod sa primerane prečísluje.
4. Za § 187n sa vkladá § 187o, ktorý vrátane nadpisu znie: "Odpúšťa sa pohľadávka štátom vzniknutá na základe právoplatného rozhodnutia úradu o uložení pokuty podľa § 182 ods. 1 písm. a) až c) alebo § 182 ods. 2 písm. a) až q) v období od 1. januára 2016 do 31. decembra 2021 verejnému obstarávateľovi za správne delikty súvisiace z obstarávaním výstavby alebo nadobudnutím nájomných bytov, nájomných bytových jednotiek a súvisiacej technickej vybavenosti.
2. Odpúšťa sa pohľadávka štátu vzniknutá na základe právoplatného rozhodnutia úradu o uložení pokuty podľa § 182 ods. 1 písm. a) až c) alebo § 182 ods. 2 písm. a) až q) v období od 1. januára 2016 do 31. decembra 2021 obstarávateľovi za správne delikty súvisiace s obstarávaním výstavby alebo nadobudnutím nájomných bytov, nájomných bytových jednotiek a súvisiacej technickej vybavenosti.
3. Odpustenie pohľadávky štátu podľa ods. 1 a 2 sa nevzťahujú na pohľadávku štátu, ktorá bola do 31. decembra 2021 úplne splatená. Ak je pohľadávka štátu splatená len sčasti alebo jej splatenie je predmetom splátkového kalendára, odpustenie podľa odseku 1 a 2 sa uplatní na zostatok pohľadávky štátu, ktorý nie je splatený do 31. decembra 2021.
4. Vláda Slovenskej republiky môže na návrh Ministerstva financií Slovenskej republiky rozhodnúť o odpustení pohľadávky štátu, ktorá vznikla na základe právoplatného rozhodnutia úradu o uložení pokuty podľa § 182 ods. 1 a 2, ak
a) pokuta bola uložená verejnému obstarávateľovi alebo obstarávateľovi za správne delikty súvisiace s obstarávaním výstavby alebo nadobudnutím nájomných bytov, nájomných bytových jednotiek alebo súvisiacej technickej vybavenosti vykonané v období od 1. januára 2016 do 31. decembra 2021.
b) pohľadávka štátu alebo jej časti nie je odpustená podľa ods. 1 alebo 2. Ustanovenie osobitného predpisu75ba) sa v takom prípade nepoužijú.
Poznámka pod čiarou k odkazu 75ba) znie:
75ba) § 10 zákona č. 374/2014 Z. z. o pohľadávkach štátu a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Tak toľkoto ešte som chcel dodať. Takže pán podpredseda, skončil som.
Ďakujem pekne.
22. 3. 2022 17:06:36 - 17:06:59 60. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šimko, Jozef (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
134.
Ďakujem pekne, pán predseda. Vážené kolegyne, kolegovia, pred chvíľou som predkladal materiál, ktorým, teda zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 343, prosím vás pekne, zrejme ešte potrebujem na to päť minút, aby sme to mohli teraz dokončiť, to znamená, že by vystúpila pani spravodajkyňa, aby sme to mohli dokončiť, aby sme to už neťahali na ďalšie dni.
22. 3. 2022 16:51:15 - 17:01:17 60. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 904 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šimko, Jozef (-) - poslanec NR SR Vystúpenie   (text neprešiel jazykovou úpravou)
125.
Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda, vážené kolegyne, vážení kolegovia, dňa 22. februára 2022 v súlade s ustanovením § 67 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov som predložil návrh na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorý teraz prejednávame. Teraz mi dovoľte k tomu povedať pár viet.
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi na dnešnom rokovaní Národnej rady Slovenskej republiky znovu uviesť návrh novely zákona o verejnom obstarávaní. Návrh je predkladaný opätovne, nakoľko na októbrovej schôdzi mi bol vrátený s odporučením dopracovať jeho znenie. Požiadal som preto kolegov poslancov o zaslanie doplňujúcich návrhov, aby som ich mohol zapracovať. V rámci parlamentu som od kolegov poslancov pripomienky neobdržal. S kolegami so samosprávy sme však návrh napriek tomu dopracovali.
V prvom rade dopracovaný návrh novely rieši do budúcna systém sankcionovanie nielen samospráv, ale všetkých verejných obstarávateľov. Z obligatórnej povinnosti Úrad pre verejné obstarávanie uložiť sankciu vo výške 5% sa týmto návrhom stane možnosť sankciu jednať uložiť a zvážiť jej primeranú výšku vzhľadom na závažnosť pochybenia. Tu je potrebné pripomenúť, a určite nehovorím len za mestá a obce, že ak jedna inštitúcia verejnej moci vyrubí pokutu inej inštitúcii verejnej moci, jedná sa de facto len o presun rozpočtových položiek v sústave verejných rozpočtov.
V prípade samosprávy je však takýto presun o to bolestivejší, pretože má vplyv na poskytovanie základných služieb občanovi, ktorý je rovnako občanom danej obce či mesta ako občanom tohoto štátu, pričom konkrétny vinník postihnutý nie je.
Ďalej návrh novely zákona o verejnom obstarávaní v predkladanom znení pojednáva o potrebe riešenia dôsledkov, ktoré vznikli pri nadobúdaní nájomných bytov mestami a obcami v rámci celej Slovenskej republiky. Obce a mestá tvoria základné jednotky samosprávy a tvoria piliere tohto štátu, a preto je našou povinnosťou sa postarať o ich bezproblémové fungovanie a zabezpečenie ich základných potrieb, ktoré oni následne poskytujú občanom Slovenskej republiky. Nájomné byty sú v podstate dobre často pertraktovanou témou v rámci celej republiky.
Štátna bytová politika na Slovensku sa musí odvíjať od skúseností vyspelých európskych štátov s trhovo orientovanou ekonomikou, z ktorej praxe vychádza, ako najlepší prostriedok riešenia problémov bývania, to znamená funkčný trh s bytmi. Napriek tomu si problémy, ako sú prístupnosť k primeranému bývaniu, cenová dostupnosť bývania a kvalita bývania, vyžadujú určitú intervenciu štátu a ostatných verejných subjektov na trhu s bytmi. A práve túto problematiku doposiaľ riešili obce a mestá, ktoré využili možnosti nadobudnutia nájomných bytov formou kúpy od súkromných investorov, ktorí vo svojom mene a na vlastnú zodpovednosť vykonali realizáciu výstavby nájomných bytov, a následne obce a mestá odkúpili cez Štátny fond rozvoja bývania, a ktoré doposiaľ anuitnými splátkami mestá a obce splácajú. Úrad pre verejné obstarávanie vyhodnotil tento postup u takmer 50 obcí. Áno, dobre počujete, takmer u 50 obcí a miest za porušenie zákona o verejnom obstarávaní, za čo im boli uložené pokuty v rôznych výškach, a ktoré visia nad týmito obcami a mestami ako Damoklov meč a ktoré sú spôsobilé narušiť ich už doposiaľ nie šťastnú ekonomickú stabilitu a priviesť ich až do nútenej správy.
Porušenie zákona o verejnom obstarávaní má podľa rozhodnutí Úradu pre verejné obstarávanie spočívať najmä v tom, že obce a mestá pristúpili k podpisu komplexu zmlúv, teda zmlúv o budúcich kúpnych zmluvách a následne riadení kúpnych zmlúv s jednotlivými investormi bez aplikácie a ustanovení zákona o verejnom obstarávaní, čo sa však v tomto čase javí ako sporné, nakoľko možnosť nadobúdania stavieb a nehnuteľností bolo už v rámci predchádzajúceho znenia zákona, ako aj platného zákona o verejnom obstarávaní vyňaté z pôsobnosti tohto zákona.
Úrad pre verejné obstarávanie doposiaľ argumentuje vydanými metodickými usmerneniami, pričom tejto argumentácie chcem uviesť, že metodický pokyn ani usmernenie nepredstavujú záväzný výklad zákona o verejnom obstarávaní. Metodické usmernenie je vnútorný akt verejnej správy, ktorý smeruje dovnútra určitého systému orgánov verejnej správy. Zaväzuje len podriadené útvary, prípadne adresátov, normatívne inštrukcie, usmernenia, služobné pokyny a podobne. Tieto akty nie sú všeobecne záväzné, nie sú prameňom správneho práva, a preto nemôžu byť záväzné, pričom táto skutočnosť bola potvrdená súdmi v rámci Slovenskej republiky a túto skutočnosť uvádza aj sám úrad vo svojich metodických usmerneniach.
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, Úrad pre verejné obstarávanie viní mestá a obce za porušenie zákona o verejnom obstarávaní, pričom samotný zákon o verejnom obstarávaní uvádza výnimku na nadobúdanie existujúcich stavieb alebo nájom existujúcich stavieb a iných nehnuteľností a nadobúdanie práv k nim. Obce a mestá postupovali spôsobom, ktorý zákon pripúšťa, a nadobudli nájomné byty za použitia, áno, za použitia výnimky, čo je však zo strany Úradu pre verejné obstarávanie posúdené ako neoprávnená aplikácia výnimky zo zákona, pritom tento postup odobrili jednak Štátny fond rozvoja bývania, ako aj Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky. Tieto dva štátne orgány nielenže postup odobrili (ruch v sále a zaznievanie gongu), ale aj uvoľnili finančné prostriedky, ktoré boli týmito štátnymi orgánmi priamo poukázané na účty predávajúcich. Tým chcem poukázať na skutočnosť, že štát vypracoval schému, štát priamo poukázal finančné zdroje, ale pokuty za domnelé porušenie či obídenie zákona sú ukladané v danom prípade samosprávam.
Okrem uloženia pokút Úrad pre verejné obstarávanie podá niekoľko žalôb pre neplatnosť kúpnych zmlúv, ktoré však vo všetkých dosiaľ prejednávaných prípadoch boli zo strany príslušného súdu zamietnuté, kde príslušný súd konštatoval, že podpisom kúpnych zmlúv nedošlo k porušeniu zákona o verejnom obstarávaní.
Týmto konštatovaním sa stali aj predchádzajúce rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie významne spochybnené. Nutnosť riešenia tejto situácie je o to závažnejšia, že nejde o pochybenie jednotlivca, ale o problematiku dotýkajúcu sa takmer 50 miest a obcí v rámci celej Slovenskej republiky, a teda zastávam spolu s odborníkmi názor, že táto skutočnosť len potvrdzuje nedostatočný a nejednotný výklad legislatívy týkajúcej sa nadobúdania nájomných bytov. Zároveň je to potvrdením faktu, že v danom prípade nešlo zo strany obcí a miest o úmyselné protiprávne konanie.
Pokiaľ zhrniem túto časť, novelizácia, musím v kontexte aktuálnej situácie zároveň aj konštatovať, že mnohé obce a mestá dodnes nemajú od štátu preplatené náklady v súvislosti s covid testovaním spred roka. Dnes opäť finančne suplujú štátu... štátnu správu v súvislosti s utečeneckou vlnou a k tomu im štátny orgán Úrad pre verejné obstarávanie rozdáva pokuty za to, že zabezpečili občanom bývanie. Tento návrh nie je zďaleka prvým odpustením pokút.
Spomeniem opäť len platby koncesií za Slovenský rozhlas a STV, štyri zbraňové amnestie, generálny pardon pre dlžníkov Sociálnej poisťovne a mohol by som ešte hovoriť ďalej. A teda je nevyhnutné, aby aj v tomto prípade sme ako poslanci sa postavili za obce a mestá, pomohli najmä v čase, keď túto pomoc od nás tie obce a mestá očakávajú.
Predpokladaný návrh teda predstavuje opatrenie smerujúce k vyriešeniu problémov miest a obcí a zároveň ich stabilizácii ako kľúčovému návodu, ako v budúcnosti upraviť problematiku nájomného bývania, na ktoré sa táto vláda zaviazala v rámci programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky. (Ruch v sále a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
126.
Pán poslanec, chcem sa vás opýtať, zhruba na koľko to máte ešte?

Šimko, Jozef, poslanec NR SR
127.
Ešte, ešte dvadsať sekúnd.

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
128.
Dobre, tak nech sa páči.

Šimko, Jozef, poslanec NR SR
129.
Verím a som presvedčený, že týmto návrhom nehovorím len svojimi ústami, ale hovorím ústami ostatných starostov a primátorov nielen tu v tejto sále, ale i naprieč celého Slovenska.
Vážené dámy, vážení páni, chcem sa vám poďakovať za pozornosť a dovoľujem si vás požiadať o prerokovanie a podporu predloženého návrhu zákona.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
22. 3. 2022 16:36:14 - 16:38:11 60. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 925 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Šimko, Jozef (-) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
105.
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, ak dovolíte, by som povedal zopár slov na vystúpenie pána Mazureka. Pán Mazurek, vieš, že si ťa vážim, ale na tú vec mám kus iný názor. Pochádzam z okresu Rimavská Sobota, kde máme komplet 107 obcí a miest. Z týchto 107 obcí máme 3 mestá, ostatné sú dediny. Vážení priatelia, v okrese Rimavská Sobota možnože máme 20-22 obcí, kde žijú Rómovia, vo väčšine, samozrejmá vec, a sú obce, kde je až 99 % občanov rómskeho pôvodu. Napríklad taká Barca, taký Sútor, ja neviem, ďalšie Pavlovce a tak ďalej a tak ďalej, Rimavská Seč. Sú tam obrovské problémy.
Milan, pri všetkej úcte, ja ti teraz poviem otvorene, tam nenájdeš jedného človeka v týchto obciach, ktorý má stredoškolské vzdelanie, a potom sa ťa pýtam, ako to chceš vyriešiť, tento zákon, pretože niekto musí zastupovať. A na druhej strane ti hovorím, že analfabet, ale však toho analfabeta si zvolili občania tam v tej obci. Však nech si ho majú tam za tie štyri roky, a keď dovedie obec do nútenej správy, aj to je ich robota. To sa, bohužiaľ, v týchto obciach, kde nemajú stredoškolské vzdelanie títo ľudia, to sa v žiadnom prípade nedá, nedá vyriešiť.
Ty hovoríš, že 50 obcí v rámci, alebo teda hovoril, myslím, niekto, ďalší kolega, že 50 obcí, pán Kočiš, že majú v podstate obce, alebo teda sú obce, kde nemajú starostovia stredoškolské vzdelanie. Len v okrese Rimavská Sobota, ja si dovoľujem povedať, možnože je viac ako 20 takýchto obcí. A možno, že sa nájde 1-2 obce, že teda skrátka nevedia, lebo majú isté problémy, ale ja si stojím za tými starostami v okrese Rimavská Sobota, že i napriek tomu, že nemá stredoškolské vzdelanie, dostal tú dôveru a vedie obec v poriadku.
Ďakujem pekne.