Vyhľadávanie v prepise rozpravy

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
10. 5. 2022 16:16:02 - 16:17:53 65. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Tlač 967 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem. Pán kolega, jedna vec, ktorú ste vystihli celkom dobre, je to že nech už sme akýkoľvek rôzny v tejto našej koalícii, jasne, máme jasne stanovené princípy a hodnoty. Vždy keď dôjde na ťažké chvíle, ktorými sme si za tieto dva roky už prešli veľa, tak sme sa vždy vedeli cez ne nejak dostať, aj keď máme rôzne názory. My sme totiž, táto koalícia spoločenstvo ľudí, ktoré sú odľava, sprava konzervatívni, liberálni, akýkoľvek, ale sme toto demokratické čo v tejto spoločnosti je. A musíme vzdorovať klérofašistom, komunistom a kadekomu, ktorí sa snažia opäť zvrátiť kolobeh dejín podľa vzoru Marxa a kadekoho. Oni si to tak proste naučili sa to za tých 40 rokov, no tak to proste stále verklíkujú dokola.
Čiže je to na nás aký bude osud našej krajiny. Zatiaľ stojíme na správnej strane dejín, aj na nich zostať musíme, nech to stojí čokoľvek. No len tak pripomeniem, viete, opozícia a hlavne tu niektorí tu majú také trefné poznámky, že rúška, alebo že nás fotil štátny tajomník a podobné veci. To je všetko čo majú k tomuto povedať. Pretože Rusko je pre nich vzorom, Putin je pre nich vzorom, pretože Rusko je krajina kde predvčerom už vyslopali to, čo mali vyslopať zajtra. A toto sa im veľmi páči a tak aj rozmýšľajú. Príjemný deň.
10. 5. 2022 15:50:04 - 15:51:49 65. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Tlač 967 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne. Ja sa chcem poďakovať kolegovi Krajčírovi za jeho príspevok, pretože veľmi elegantne porovnal presne dve veci, ktoré tu dnes riešime a také tie dve najväčšie klamstvá. Jeden je 13. dôchodok a druhé sú tie klamstvá, ktoré šíri opozícia. Žiadny 13. dôchodok, ktorý bol sľubovaný od roku 2010 opozícia nezaviedla. Zaviedla ho samozrejme 2 týždne pred voľbami. Ale ja mám rodičov dôchodcov, čiže ja mám od nich prvú informáciu. Oni mi vedia povedať ako to bolo, ako sa im dôchodky navyšovali a čo sa stalo, keď sme prišli my, táto koalícia a keď sme zaviedli tento 13. dôchodok a potom dostali aj peniaze tí, ktorí boli očkovaní, bolo ich asi 800 tisíc. Tieto peniaze, tzv. sociálna demokracia v živote nedala. Ale musíme uznať, že v komunikácii je celkom skúsená, predsa len má niekoľko rokov náskok v tejto našej politike a dokáže klamať. Dokáže klamať ľudí napriek tomu, že fakt sú úplne iné. Tak isto ako tí dôchodcovia pred tým tie dôchodky nemali, teraz ich majú, tak im tvrdí, že nemajú, že oni ich nemajú vlastne. Takže a to isté hovoríme aj v prípade Ukrajiny. Zavádzať, klamať, bohužiaľ. Ale pomáhať ani náhodou. Čiže je to celé trošku smutné a ja som zvedavý, že kto bude reflektovať na tú výzvu z opozície, že sa pôjde vôbec pozrieť na Ukrajinu, pretože on má Facebook a on už si ide to svoje a stačí, keď bude takto zavádzať a klamať. Ďakujem.
10. 5. 2022 15:26:05 - 15:28:06 65. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Tlač 967 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Áno, ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Monika, ja sa ti chcem poďakovať a zároveň vyzdvihnúť aj tú obetavosť, ktorú preukazuješ každý deň, a musím povedať takto, že si bola prvá, ktorá zaktivizovala medzi poslancami a začala organizovať pomoc pre Ukrajinu. Sama si v podstate zorganizovala tu v Bratislave centrum, kultúrne, kde ľudia mohli chodiť a nosiť veškerú pomoc, ktorú vtedy Ukrajina nutne potrebovala, ale čo je ešte dôležitejšie, robíš to z lásky, robíš to preto, pretože tomu veríš. Vieš ľudí namotivovať a áno, chodili sme tam viacerí pomáhať, aj chodím, chodil som sa tam pozerať a obdivovať ťa, pretože tá tvoja obetavosť je naozaj obdivuhodná a mali by sme si z teba brať všetci príklad, pretože keby bolo viacej ľudí ako ty, ktorí sú takto ochotní a schopní zorganizovať takúto pomoc, tá pomoc by bola oveľa lepšia.
Takže ešte raz, Monika, veľká vďaka, robíš skvelú prácu. Robíš prácu, možno ktorú tu teraz nevidíme všetci, ale treba ju spomenúť. A ja by som sa tak potom aj opýtal, že opozícia, tá robí čo? Dala aspoň päť korún z vlastného platu? Dala aspoň nejaké dve mäsové konzervy? Ja o ničom neviem. Chodia, bľabocú, hovoria o tom, že dve mince sú a ja neviem čo. Ale nikomu nepomôžu. Vždy pomáhali len sebe, ale keď ide o to, aby pomáhali... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
10. 5. 2022 14:42:43 - 14:44:43 65. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Tlač 967 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne. Úplne som nepochopil, čo týmto doplnkom do tohto uznesenia pán Blanár sleduje alebo teda tí, ktorí sa podieľali na jeho formulácii, pretože je mimo misu a my sa v tomto uznesení jasne zaoberáme vojnovými zločinmi a to čo pácha Putin. Pretože Putin je ten, ktorý rozpútal vojnu, Putin je ten, ktorý vedie vojnu a Putin je ten, ktorý ju môže ukončiť. My tu máme neutíchajúce úsilie medzinárodného spoločenstva, ktoré už začalo predtým, ako bola rozpútaná vojna a pokiaľ si dobre pamätám, tak aj vy ste, pán Blanár, tvrdili, že niečo také ako vojna a invázia Ruska na Ukrajinu sa nestane, tak to úsilie pokračuje aj teraz. Snažia sa, sú rôzne diplomatické kanály aj v zákulisí, ktoré naďalej prebiehajú bezúspešne. Aké očakávania ďalšie máte. Ja viem, o čom toto celé je v odsunutom kontexte takzvaného toho Putinovského alebo teda Putinovskej propagandy, ktorá sa teraz šíri tými jeho pätolízačmi, ktorí celý čas hovoria iba o mieri. Treba mier a mier, pretože nie je iná cesta. To by sme si všetci želali. To by sme lenže nemôžme ignorovať tie zverstvá, tie svinstvá, ktoré Putin robí a my tu v tomto uznesení odsudzujeme Putinove zverstvá a vyžadujeme, aby ukončil tento vojnový konflikt. Ak chcete, s týmto uznesením môžte ísť do OSN a žiadať Kostariku, Panamu, ja neviem Guineu-Bissau, aby sa tiež nejako pokúsili presvedčiť Rusko, možno sa vám to podarí, ale tuto to je mimo misu.
10. 5. 2022 14:32:20 - 14:34:18 65. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Tlač 967 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne pán predsedajúci. Andrej, ďakujem ti za tvoj príhovor, myslím si, že si tam niekoľko vecí vystihol úplne presne a je smutné, že, že tu máme takých vagabundov, ktorí všetko budú prevracať, zľahčovať, snažiť sa ukazovať poukazovať na každú drobnú chybu, ktorú spraví niekto či už je to Ukrajina alebo niekto z demokratického spektra a robiť z toho veľkú bublinu. Zatiaľ čo oni ignorujú alebo snažia sa zahovárať všetky tie zverstvá zločiny, ktoré Putin robí od roku 2014 na Ukrajine a vôbec, ktoré Rusko robí pod nadvládou Putina tohto despotu za posledných 20 rokov. Ono to je tak, že vagabund si vagabunda hľadá pretože nikdy by sa takto nestalo keby Putin nemal tisícky takých malých Putinov po celom svete a u nás ich má naozaj veľa. A tomu dodalo dojem, že on keď začne túto agresiu takže dôjde k takému rozdeleniu západu, že tu tých kopec tých tisíc miliónov Putinov čo tu je aj v našom parlamente teraz odrazu sa rozpadne všetko a nebude tá jednota a nebude nebudeme ochotní sa brániť. No ale, prerátali sa, prerátali sa, nie je ich toľko a sú to hlavne zbabelci, sú to všetko zbabelci, ktorí len tak poza chrbát by radi alebo potrebujú toho veľkého vagabunda, ktorému zhliadajú, aby ten ich viedol lebo sami sú až no majú plné gate. Takže ďakujem veľmi pekne za tento príhovor.
10. 5. 2022 14:05:34 - 14:10:45 65. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Tlač 967 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj (OĽANO) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod  
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Čo sa týka tohto uznesenia som veľmi rád, že na ňom panuje väčšinová zhoda a som presvedčený, že aj drvivá väčšina za toto uznesenie zahlasuje. Nezahlasujú len tí, ktorí sa jasne priznajú k Putinovi a jeho vojnovým zločinom. Pretože Putin nás denne presviedča, že nie je ochotný a zrejme ani schopný rokovať na princípoch rozumu a vzájomného rešpektu. Kremeľ a jeho despota Putin žijú v čakaní na vysnívanú minulosť, ktorú sa hrubou silou rozhodol uskutočniť a pretaviť do súčasnosti. Pod rôznymi absurdnými zámienkami a klamstvami rozpútal vojnu napadnutím nezávislej a demokratickej Ukrajiny. V Európe ide o bezprecedentné porušenie medzinárodného práva takýchto rozmerov od konca druhej svetovej vojny.
Ruský útok na Ukrajinu je zároveň aj útokom a vyhlásením vojny proti nám, našim hodnotám na ktorých boli položené piliere mieru v Európe. Kremeľ týmto pošpinil a odmietol mierové spolunažívanie národov v Európe. Rusko spochybňuje základné hodnoty, právo národov na sebaurčenie, ľudské práva a slobody vrátane svojich vlastných občanov. Táto vojna je vojnou nihilistického režimu proti princípom osvietenstva, ktoré boli vlastne hnacím motorom rozvoja a slobody človeka. Základným záujmom európskych demokracií je preto postaviť sa tejto agresii a vlne tejto nenávisti a šialenstva. A áno, Ukrajina bráni nielen Ukrajinu, ale aj nás, západ, a preto je našou povinnosťou a taktiež v našom národnom záujme Ukrajine pomáhať všetkými legálnymi dostupnými prostriedkami. Kremeľ sa po pretrvávajúcich vojenských neúspechoch začal vyhrážať aj treťou svetovou vojnou, jadrovými zbraňami a popri iných vyhrážkach aj zničením Slovenska. Rusko by sa s radosťou po dobytí Ukrajiny pokračovalo v jeho barbarstvách ďalej v Európe. Ak dnes po mesiacoch vraždenia a barbarských ruských útokov proti Ukrajine nie sú politici opozície v skutočnosti schopní, ale predovšetkým ochotní jasne odsúdiť vyčíňanie ruskej hordy barbarov doplnenej zabijakmi Kadyrova a Wagnerovými profesionálnymi vrahmi, tak je tu silné podozrenie, že tu máme vlastizradcov medzi nami. Ja si dovolím ešte prečítať to uznesenie, aby bolo všetkým jasné čo tu máme.
Čiže Slovenská republika deklaruje svoje záväzky vyplývajúce z charty Organizácie spojených národov, Všeobecnej deklarácie ľudských práv, Ženevského dohovoru a taktiež záväzky vyplývajúce z členstva Slovenskej republiky v Medzinárodnom trestnom súde, vrátane najzávažnejších trestných činov týkajúcich sa medzinárodného spoločenstva ako celku, trestných činov genocídy, zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov, trestných činov agresie, a preto, Národná rada Slovenskej republiky, ako jediný ústavodarný a zákonodarný orgán zvrchovanej a demokratickej Slovenskej republiky, zastupujúci jej občanov, hrdo sa hlásiaci k odkazu Slovenského národného povstania a Novembra 1989, pamätajúci na vlastné skúsenosti zo zápasov o národné bytie a vlastnú štátnosť, slobodu a práva na sebaurčenie, dôrazne odsudzuje činy Ruskej federácie, prezidenta a hlavného veliteľa ozbrojených síl Ruskej federácie Vladimíra Putina, ozbrojených síl Ruskej federácie a jej veliteľov voči zvrchovanému a demokratickému štátu Ukrajina ako akt bezdôvodnej vojenskej agresie vrátane zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov a vyzýva Ruskú federáciu k okamžitému zastaveniu bojov, stiahnutiu všetkých ozbrojených síl z územia Ukrajiny a rešpektovania jej územnej celistvosti v medzinárodne uznaných hraniciach.
Národná rada Slovenskej republiky, podporuje a oceňuje vyjadrenia a činy predstaviteľov organizácií ruského verejného a spoločenského života, mimovládnych organizácií a jednotlivcov, odsudzujúce vojenskú agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine a vyzýva štátne orgány Ruskej federácie, vrátane prezidenta Vladimíra...
===== ... podporuje a oceňuje vyjadrenia a činy predstaviteľov organizácii ruského verejného a spoločenského života, mimovládnych organizácií a jednotlivcov a odsudzujúce vojenskú agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine a vyzýva štátne orgány Ruskej federácie vrátane prezidenta Vladimíra Putina, aby zastavil represiu voči týmto osobám a rešpektoval ľudské práva a slobody. Takže pevne verím, že z tohto uznesenia je všetkým jasné, o čo tu ide. Tak som presvedčený, že sa tu nenájde nikto, kto by spochybňoval ľudské práva a slobody ako aj, aby nebol schopný odsúdiť vojnové zločiny, ktoré Rusko pácha. Ďakujem.
10. 5. 2022 14:05:34 - 14:10:45 65. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Tlač 967 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj (OĽANO) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod  
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Čo sa týka tohto uznesenia som veľmi rád, že na ňom panuje väčšinová zhoda a som presvedčený, že aj drvivá väčšina za toto uznesenie zahlasuje. Nezahlasujú len tí, ktorí sa jasne priznajú k Putinovi a jeho vojnovým zločinom. Pretože Putin nás denne presviedča, že nie je ochotný a zrejme ani schopný rokovať na princípoch rozumu a vzájomného rešpektu. Kremeľ a jeho despota Putin žijú v čakaní na vysnívanú minulosť, ktorú sa hrubou silou rozhodol uskutočniť a pretaviť do súčasnosti. Pod rôznymi absurdnými zámienkami a klamstvami rozpútal vojnu napadnutím nezávislej a demokratickej Ukrajiny. V Európe ide o bezprecedentné porušenie medzinárodného práva takýchto rozmerov od konca druhej svetovej vojny.
Ruský útok na Ukrajinu je zároveň aj útokom a vyhlásením vojny proti nám, našim hodnotám na ktorých boli položené piliere mieru v Európe. Kremeľ týmto pošpinil a odmietol mierové spolunažívanie národov v Európe. Rusko spochybňuje základné hodnoty, právo národov na sebaurčenie, ľudské práva a slobody vrátane svojich vlastných občanov. Táto vojna je vojnou nihilistického režimu proti princípom osvietenstva, ktoré boli vlastne hnacím motorom rozvoja a slobody človeka. Základným záujmom európskych demokracií je preto postaviť sa tejto agresii a vlne tejto nenávisti a šialenstva. A áno, Ukrajina bráni nielen Ukrajinu, ale aj nás, západ, a preto je našou povinnosťou a taktiež v našom národnom záujme Ukrajine pomáhať všetkými legálnymi dostupnými prostriedkami. Kremeľ sa po pretrvávajúcich vojenských neúspechoch začal vyhrážať aj treťou svetovou vojnou, jadrovými zbraňami a popri iných vyhrážkach aj zničením Slovenska. Rusko by sa s radosťou po dobytí Ukrajiny pokračovalo v jeho barbarstvách ďalej v Európe. Ak dnes po mesiacoch vraždenia a barbarských ruských útokov proti Ukrajine nie sú politici opozície v skutočnosti schopní, ale predovšetkým ochotní jasne odsúdiť vyčíňanie ruskej hordy barbarov doplnenej zabijakmi Kadyrova a Wagnerovými profesionálnymi vrahmi, tak je tu silné podozrenie, že tu máme vlastizradcov medzi nami. Ja si dovolím ešte prečítať to uznesenie, aby bolo všetkým jasné čo tu máme.
Čiže Slovenská republika deklaruje svoje záväzky vyplývajúce z charty Organizácie spojených národov, Všeobecnej deklarácie ľudských práv, Ženevského dohovoru a taktiež záväzky vyplývajúce z členstva Slovenskej republiky v Medzinárodnom trestnom súde, vrátane najzávažnejších trestných činov týkajúcich sa medzinárodného spoločenstva ako celku, trestných činov genocídy, zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov, trestných činov agresie, a preto, Národná rada Slovenskej republiky, ako jediný ústavodarný a zákonodarný orgán zvrchovanej a demokratickej Slovenskej republiky, zastupujúci jej občanov, hrdo sa hlásiaci k odkazu Slovenského národného povstania a Novembra 1989, pamätajúci na vlastné skúsenosti zo zápasov o národné bytie a vlastnú štátnosť, slobodu a práva na sebaurčenie, dôrazne odsudzuje činy Ruskej federácie, prezidenta a hlavného veliteľa ozbrojených síl Ruskej federácie Vladimíra Putina, ozbrojených síl Ruskej federácie a jej veliteľov voči zvrchovanému a demokratickému štátu Ukrajina ako akt bezdôvodnej vojenskej agresie vrátane zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov a vyzýva Ruskú federáciu k okamžitému zastaveniu bojov, stiahnutiu všetkých ozbrojených síl z územia Ukrajiny a rešpektovania jej územnej celistvosti v medzinárodne uznaných hraniciach.
Národná rada Slovenskej republiky, podporuje a oceňuje vyjadrenia a činy predstaviteľov organizácií ruského verejného a spoločenského života, mimovládnych organizácií a jednotlivcov, odsudzujúce vojenskú agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine a vyzýva štátne orgány Ruskej federácie, vrátane prezidenta Vladimíra...
===== ... podporuje a oceňuje vyjadrenia a činy predstaviteľov organizácii ruského verejného a spoločenského života, mimovládnych organizácií a jednotlivcov a odsudzujúce vojenskú agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine a vyzýva štátne orgány Ruskej federácie vrátane prezidenta Vladimíra Putina, aby zastavil represiu voči týmto osobám a rešpektoval ľudské práva a slobody. Takže pevne verím, že z tohto uznesenia je všetkým jasné, o čo tu ide. Tak som presvedčený, že sa tu nenájde nikto, kto by spochybňoval ľudské práva a slobody ako aj, aby nebol schopný odsúdiť vojnové zločiny, ktoré Rusko pácha. Ďakujem.
10. 5. 2022 14:05:34 - 14:10:45 65. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Tlač 967 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj (OĽANO) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod  
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Čo sa týka tohto uznesenia som veľmi rád, že na ňom panuje väčšinová zhoda a som presvedčený, že aj drvivá väčšina za toto uznesenie zahlasuje. Nezahlasujú len tí, ktorí sa jasne priznajú k Putinovi a jeho vojnovým zločinom. Pretože Putin nás denne presviedča, že nie je ochotný a zrejme ani schopný rokovať na princípoch rozumu a vzájomného rešpektu. Kremeľ a jeho despota Putin žijú v čakaní na vysnívanú minulosť, ktorú sa hrubou silou rozhodol uskutočniť a pretaviť do súčasnosti. Pod rôznymi absurdnými zámienkami a klamstvami rozpútal vojnu napadnutím nezávislej a demokratickej Ukrajiny. V Európe ide o bezprecedentné porušenie medzinárodného práva takýchto rozmerov od konca druhej svetovej vojny.
Ruský útok na Ukrajinu je zároveň aj útokom a vyhlásením vojny proti nám, našim hodnotám na ktorých boli položené piliere mieru v Európe. Kremeľ týmto pošpinil a odmietol mierové spolunažívanie národov v Európe. Rusko spochybňuje základné hodnoty, právo národov na sebaurčenie, ľudské práva a slobody vrátane svojich vlastných občanov. Táto vojna je vojnou nihilistického režimu proti princípom osvietenstva, ktoré boli vlastne hnacím motorom rozvoja a slobody človeka. Základným záujmom európskych demokracií je preto postaviť sa tejto agresii a vlne tejto nenávisti a šialenstva. A áno, Ukrajina bráni nielen Ukrajinu, ale aj nás, západ, a preto je našou povinnosťou a taktiež v našom národnom záujme Ukrajine pomáhať všetkými legálnymi dostupnými prostriedkami. Kremeľ sa po pretrvávajúcich vojenských neúspechoch začal vyhrážať aj treťou svetovou vojnou, jadrovými zbraňami a popri iných vyhrážkach aj zničením Slovenska. Rusko by sa s radosťou po dobytí Ukrajiny pokračovalo v jeho barbarstvách ďalej v Európe. Ak dnes po mesiacoch vraždenia a barbarských ruských útokov proti Ukrajine nie sú politici opozície v skutočnosti schopní, ale predovšetkým ochotní jasne odsúdiť vyčíňanie ruskej hordy barbarov doplnenej zabijakmi Kadyrova a Wagnerovými profesionálnymi vrahmi, tak je tu silné podozrenie, že tu máme vlastizradcov medzi nami. Ja si dovolím ešte prečítať to uznesenie, aby bolo všetkým jasné čo tu máme.
Čiže Slovenská republika deklaruje svoje záväzky vyplývajúce z charty Organizácie spojených národov, Všeobecnej deklarácie ľudských práv, Ženevského dohovoru a taktiež záväzky vyplývajúce z členstva Slovenskej republiky v Medzinárodnom trestnom súde, vrátane najzávažnejších trestných činov týkajúcich sa medzinárodného spoločenstva ako celku, trestných činov genocídy, zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov, trestných činov agresie, a preto, Národná rada Slovenskej republiky, ako jediný ústavodarný a zákonodarný orgán zvrchovanej a demokratickej Slovenskej republiky, zastupujúci jej občanov, hrdo sa hlásiaci k odkazu Slovenského národného povstania a Novembra 1989, pamätajúci na vlastné skúsenosti zo zápasov o národné bytie a vlastnú štátnosť, slobodu a práva na sebaurčenie, dôrazne odsudzuje činy Ruskej federácie, prezidenta a hlavného veliteľa ozbrojených síl Ruskej federácie Vladimíra Putina, ozbrojených síl Ruskej federácie a jej veliteľov voči zvrchovanému a demokratickému štátu Ukrajina ako akt bezdôvodnej vojenskej agresie vrátane zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov a vyzýva Ruskú federáciu k okamžitému zastaveniu bojov, stiahnutiu všetkých ozbrojených síl z územia Ukrajiny a rešpektovania jej územnej celistvosti v medzinárodne uznaných hraniciach.
Národná rada Slovenskej republiky, podporuje a oceňuje vyjadrenia a činy predstaviteľov organizácií ruského verejného a spoločenského života, mimovládnych organizácií a jednotlivcov, odsudzujúce vojenskú agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine a vyzýva štátne orgány Ruskej federácie, vrátane prezidenta Vladimíra...
===== ... podporuje a oceňuje vyjadrenia a činy predstaviteľov organizácii ruského verejného a spoločenského života, mimovládnych organizácií a jednotlivcov a odsudzujúce vojenskú agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine a vyzýva štátne orgány Ruskej federácie vrátane prezidenta Vladimíra Putina, aby zastavil represiu voči týmto osobám a rešpektoval ľudské práva a slobody. Takže pevne verím, že z tohto uznesenia je všetkým jasné, o čo tu ide. Tak som presvedčený, že sa tu nenájde nikto, kto by spochybňoval ľudské práva a slobody ako aj, aby nebol schopný odsúdiť vojnové zločiny, ktoré Rusko pácha. Ďakujem.
10. 5. 2022 14:05:34 - 14:10:45 65. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Tlač 967 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj (OĽANO) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod  
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Čo sa týka tohto uznesenia som veľmi rád, že na ňom panuje väčšinová zhoda a som presvedčený, že aj drvivá väčšina za toto uznesenie zahlasuje. Nezahlasujú len tí, ktorí sa jasne priznajú k Putinovi a jeho vojnovým zločinom. Pretože Putin nás denne presviedča, že nie je ochotný a zrejme ani schopný rokovať na princípoch rozumu a vzájomného rešpektu. Kremeľ a jeho despota Putin žijú v čakaní na vysnívanú minulosť, ktorú sa hrubou silou rozhodol uskutočniť a pretaviť do súčasnosti. Pod rôznymi absurdnými zámienkami a klamstvami rozpútal vojnu napadnutím nezávislej a demokratickej Ukrajiny. V Európe ide o bezprecedentné porušenie medzinárodného práva takýchto rozmerov od konca druhej svetovej vojny.
Ruský útok na Ukrajinu je zároveň aj útokom a vyhlásením vojny proti nám, našim hodnotám na ktorých boli položené piliere mieru v Európe. Kremeľ týmto pošpinil a odmietol mierové spolunažívanie národov v Európe. Rusko spochybňuje základné hodnoty, právo národov na sebaurčenie, ľudské práva a slobody vrátane svojich vlastných občanov. Táto vojna je vojnou nihilistického režimu proti princípom osvietenstva, ktoré boli vlastne hnacím motorom rozvoja a slobody človeka. Základným záujmom európskych demokracií je preto postaviť sa tejto agresii a vlne tejto nenávisti a šialenstva. A áno, Ukrajina bráni nielen Ukrajinu, ale aj nás, západ, a preto je našou povinnosťou a taktiež v našom národnom záujme Ukrajine pomáhať všetkými legálnymi dostupnými prostriedkami. Kremeľ sa po pretrvávajúcich vojenských neúspechoch začal vyhrážať aj treťou svetovou vojnou, jadrovými zbraňami a popri iných vyhrážkach aj zničením Slovenska. Rusko by sa s radosťou po dobytí Ukrajiny pokračovalo v jeho barbarstvách ďalej v Európe. Ak dnes po mesiacoch vraždenia a barbarských ruských útokov proti Ukrajine nie sú politici opozície v skutočnosti schopní, ale predovšetkým ochotní jasne odsúdiť vyčíňanie ruskej hordy barbarov doplnenej zabijakmi Kadyrova a Wagnerovými profesionálnymi vrahmi, tak je tu silné podozrenie, že tu máme vlastizradcov medzi nami. Ja si dovolím ešte prečítať to uznesenie, aby bolo všetkým jasné čo tu máme.
Čiže Slovenská republika deklaruje svoje záväzky vyplývajúce z charty Organizácie spojených národov, Všeobecnej deklarácie ľudských práv, Ženevského dohovoru a taktiež záväzky vyplývajúce z členstva Slovenskej republiky v Medzinárodnom trestnom súde, vrátane najzávažnejších trestných činov týkajúcich sa medzinárodného spoločenstva ako celku, trestných činov genocídy, zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov, trestných činov agresie, a preto, Národná rada Slovenskej republiky, ako jediný ústavodarný a zákonodarný orgán zvrchovanej a demokratickej Slovenskej republiky, zastupujúci jej občanov, hrdo sa hlásiaci k odkazu Slovenského národného povstania a Novembra 1989, pamätajúci na vlastné skúsenosti zo zápasov o národné bytie a vlastnú štátnosť, slobodu a práva na sebaurčenie, dôrazne odsudzuje činy Ruskej federácie, prezidenta a hlavného veliteľa ozbrojených síl Ruskej federácie Vladimíra Putina, ozbrojených síl Ruskej federácie a jej veliteľov voči zvrchovanému a demokratickému štátu Ukrajina ako akt bezdôvodnej vojenskej agresie vrátane zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov a vyzýva Ruskú federáciu k okamžitému zastaveniu bojov, stiahnutiu všetkých ozbrojených síl z územia Ukrajiny a rešpektovania jej územnej celistvosti v medzinárodne uznaných hraniciach.
Národná rada Slovenskej republiky, podporuje a oceňuje vyjadrenia a činy predstaviteľov organizácií ruského verejného a spoločenského života, mimovládnych organizácií a jednotlivcov, odsudzujúce vojenskú agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine a vyzýva štátne orgány Ruskej federácie, vrátane prezidenta Vladimíra...
===== ... podporuje a oceňuje vyjadrenia a činy predstaviteľov organizácii ruského verejného a spoločenského života, mimovládnych organizácií a jednotlivcov a odsudzujúce vojenskú agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine a vyzýva štátne orgány Ruskej federácie vrátane prezidenta Vladimíra Putina, aby zastavil represiu voči týmto osobám a rešpektoval ľudské práva a slobody. Takže pevne verím, že z tohto uznesenia je všetkým jasné, o čo tu ide. Tak som presvedčený, že sa tu nenájde nikto, kto by spochybňoval ľudské práva a slobody ako aj, aby nebol schopný odsúdiť vojnové zločiny, ktoré Rusko pácha. Ďakujem.
6. 5. 2022 12:13:59 - 12:14:26 65. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 983 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne. Pán Beluský, budem úprimný, je mám určité výhrady samozrejme voči tomuto zákonu, čiže to by bolo potom niečo do rozpravy ale keďže považujem za dôležité, aby bola väčšej ale väčší konsenzus na takomto ustanovení alebo na takomto zákone, tak ten, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní má určite väčšiu dôležitosť ako tejto, ktorý je tu predložený. Ďakujem veľmi pekne.
6. 5. 2022 12:12:17 - 12:13:04 65. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 983 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem veľmi pekne. Ja budem veľmi stručný. Musím povedať, že toto čo tu zažívame je jedno veľké prekvapenie pretože tí, ktorí doteraz operovali sú dezinformáciami a boli v podstate nástrojmi hybridnej vojny, si priznali, že niečo také existuje a to ako sa k tomu stavajú a či zmenili názor alebo naozaj pochopili tie hrozby, ktoré tu sú, tak to budú môcť dokázať budúci týždeň v utorok,. Veľmi sa teším na tú rozpravu k uzneseniu o tom, že grázel a despota Putin je vrah. Ja len prednesiem jedno, v súlade s § 73 ods. 3 písm. a) rokovacieho poriadku podávam návrh vrátiť tento návrh zákona jeho navrhovateľom na dopracovanie. Ďakujem veľmi pekne, skončil som.
5. 5. 2022 11:40:25 - 11:40:36 65. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
Ja sa ospravedlňujem, skoro som sa
===== Ja sa ospravedlňujem, neskoro som sa prihlásil. Ja si len dovolím pripomenúť, že dnes o 12.00 bude mimoriadny výbor v miestnosti č. 34. Ďakujem.
(Prestávka.)
5. 5. 2022 11:40:25 - 11:40:36 65. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
Ja sa ospravedlňujem, skoro som sa
===== Ja sa ospravedlňujem, neskoro som sa prihlásil. Ja si len dovolím pripomenúť, že dnes o 12.00 bude mimoriadny výbor v miestnosti č. 34. Ďakujem.
(Prestávka.)
5. 5. 2022 11:40:25 - 11:40:36 65. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
Ja sa ospravedlňujem, skoro som sa
===== Ja sa ospravedlňujem, neskoro som sa prihlásil. Ja si len dovolím pripomenúť, že dnes o 12.00 bude mimoriadny výbor v miestnosti č. 34. Ďakujem.
(Prestávka.)
5. 5. 2022 11:40:25 - 11:40:36 65. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom  
Ja sa ospravedlňujem, skoro som sa
===== Ja sa ospravedlňujem, neskoro som sa prihlásil. Ja si len dovolím pripomenúť, že dnes o 12.00 bude mimoriadny výbor v miestnosti č. 34. Ďakujem.
(Prestávka.)
5. 5. 2022 9:04:20 - 9:06:40 65. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 981 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj (OĽANO) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod  
Ďakujem veľmi pekne pán predsedajúci. Budem stručný. Je to, povedzme si to na rovinu nachádzame vo vojne. Táto vojna nezačala 24. februára tohto roku, ale začala v roku 2014 inváziou Ruska na Krym a na Donbas, čo vlastne viedlo aj k rozpútaniu intenzívnej informačnej vojny. Táto informačná vojna má za následok, že dochádza k ovplyvňovaniu, zásadnému negatívnemu ovplyvňovaniu našej spoločnosti, číreniu rôznych dezinformácií, hoaxov a rôznej propagandy, ktorá sa samozrejme transformovala aj do nášho mediálneho priestoru. (Zaznievanie gongu.) A je v našom národnom záujme chrániť naše princípy, naše hodnoty a našu demokraciu. Čiže potrebujeme sa aj my brániť aj v tejto informačnej vojne a preto v rámci už zákona, takzvaného Lex Ukrajina sme zaviedli aj systém ako sa pred týmito dezinformáciami, hybridnými aktivitami brániť a táto, tento zákon, alebo táto časť zákona platí vlastne do 30. 6.
Zároveň sme sa rozhodli, že je potrebné, vzhľadom na prebiehajúcu informačnú vojnu tento návrh zákona posunúť ešte teda predĺžiť jeho platnosť do 30. 9. ale s tým, že naďalej prebieha taká komplexnejšia legislatívna príprava zákona, ktorá by mala toto komplexnejšie upraviť. Pretože predsa len uvedomujeme si to veľmi dobre, že sa jedná o, aj o slobodu slova. Takže potrebujeme sa v tejto veci ešte nejakým spôsobom vysporiadať s niektorými detailmi, takže bude zatiaľ platiť táto úprava legislatívna, ktorú tu máme. Takže to je z mojej strany stručne všetko. Ďakujem vám pekne.
4. 5. 2022 9:36:20 - 9:37:20 65. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 1006 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu   (text neprešiel jazykovou úpravou)
35.
Ďakujem.
Vážený pán predsedajúci, dovoľte, aby som predniesol teda správu Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť o výsledku prerokovania návrhu na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky do stálej námornej skupiny NATO SNMG1. Výbor Národnej rady pre obranu a bezpečnosť ako gestorský výbor podáva Národnej rade túto správu. Predseda Národnej rady svojím rozhodnutím č. 1049 z 20. apríla 2022 pridelil návrh na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky do stálej námornej skupiny NATO SNMG1 na prerokovanie zahraničnému výboru a výboru pre obranu a bezpečnosť. Oba výbory prerokovali návrh v určenej lehote a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky na základe čl. 86 písm. l) Ústavy Slovenskej republiky vysloviť súhlas s vyslaním príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky do stálej námornej skupiny NATO SNMG1. Prílohou tejto správy je návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som. Prosím, otvorte rozpravu.
4. 5. 2022 9:29:55 - 9:30:59 65. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 1004 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu   (text neprešiel jazykovou úpravou)
23.
Ďakujem.
Vážený pán predsedajúci, dovoľte teda, aby som predniesol správu Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť o výsledku prerokovania návrhu na aktualizáciu súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl členských krajín NATO na území Slovenskej republiky. Výbor pre obranu a bezpečnosť ako gestorský výbor podáva Národnej rade túto správu. Predseda Národnej rady svojím rozhodnutím č. 1048 z 20. apríla 2022 pridelil návrh na aktualizáciu na prerokovanie Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť. Výbor pre obranu a bezpečnosť prerokoval predložený návrh v určenej lehote a odporučil Národnej rade Slovenskej republiky na základe čl. 86 písm. m) Ústavy Slovenskej republiky vysloviť súhlas s aktualizáciou súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl členských krajín NATO na území Slovenskej republiky. Prílohou tejto správy je návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky.
Ďakujem. Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
4. 5. 2022 9:25:09 - 9:26:19 65. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 968 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu   (text neprešiel jazykovou úpravou)
19.
Vážený pán predsedajúci, dovoľte, aby som predniesol správu Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť o výsledku prerokovania návrhu na aktualizáciu vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky do Irackej republiky a vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky do Kuvajtského štátu za účelom poradenstva a výcviku irackých obranných a bezpečnostných síl.
Výbor pre obranu a bezpečnosť ako gestorský výbor podáva Národnej rade túto správu. Predseda Národnej rady svojím rozhodnutím č. 1009 z 11. apríla 2022 pridelil návrh na prerokovanie zahraničnému výboru a výboru pre obranu a bezpečnosť. Oba výbory prerokovali návrh na aktualizáciu vyslania príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky do Irackej republiky a vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky do Kuvajtského štátu za účelom poradenstva a výcviku v irackých obranných a bezpečnostných síl v určenej lehote a odporučili Národnej rade na základe čl. 86 písm. l) Ústavy Slovenskej republiky vysloviť súhlas s týmto návrhom. Prílohou tejto správy návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky.
Ďakujem, skončil som. Prosím, otvorte rozpravu.
24. 3. 2022 17:11:51 - 17:12:14 60. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Krúpa, Juraj (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
143.
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda. Na základe dohody troch poslaneckých klubov – OĽANO, SME RODINA a SAS – sťahujem návrh poslanca Národnej rady Juraja Krúpu na prijatie uznesenia NR SR k zmene smernice o uskutočňovaní zahraničných pracovných ciest poslancov NR SR a zamestnancov kancelárie (tlač 959).
Ďakujem veľmi pekne.