Vyhľadávanie v prepise rozpravy

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
27. 6. 2023 19:41:47 - 19:45:07 94. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Tlač 1591 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kavecká, Monika (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave  
Krátko. Ďakujem za všetkých zdravotníckych pracovníkov pri podpore tohto zákona. Ďakujem.
27. 6. 2023 19:29:39 - 19:31:50 94. schôdza NR SR - 9.deň - B. popoludní Tlač 1591 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kavecká, Monika (OĽANO) - poslankyňa NR SR Uvádzajúci uvádza bod  
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený pán podpredseda poverený zastupovať pána predsedu, vážené pani kolegyne poslankyne, vážení kolegovia poslanci, predložený návrh zákona č. 578 je v druhom čítaní. Chcem vás veľmi pekne poprosiť na podporu tohto zákona. Uvedený návrh zákona nemá dopad na rozpočet verejných financií, ale preto, že sa čerpá z kapitoly rozpočtu v zdravotníctve je predpokladané, že v podstate pri návrhu zákona 578, ktorý bol o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkoch hovorí o tom, že predpoklad každého jedného zdravotníckeho pracovníka pri výkone povolania, hlavne teda keďže 90 % zdravotníckych pracovníkov sú ženy - matky, predpokladalo sa, že v podstate koľko rokov fyzicky daný pracovník má, toľko teda má aj tej praxe. Preto je to také zvláštne, že v podstate sa tam neodčerpáva z rozpočtu žiadne peniaze.
Odstraňujeme týmto zákonom vlastne nespravodlivosť a diskrimináciu postavenie rovnosti medzi pracovníkmi muž a žena, aby naozaj neboli teda diskriminovaní. A zvlášť v tomto odbore, odvetví teda štátu, teda v zdravotníctve, keď máme nedostatok zdravotníckych pracovníkov, tak riešime aj jeden z motivačných prvkov, aby sa nám v podstate po absolvovaní materskej vracali títo zdravotnícki pracovníci naspäť do systému. Ide jednak o zdravotníckeho pracovníka či už je to sanitárka alebo aj lekárka. Ja vás veľmi pekne chcem poprosiť o podporu tohto pekného zákona, aby sme naozaj týmto zdravotníckym pracovníkom len neďakovali slovne, ale aby sme to pretavili aj legislatívy. Ďakujem. Nebudem zdržovať, pretože skutočne je veľmi dôležité, aby sa dostali na rad aj iné zákony. Ďakujem.
27. 6. 2023 11:00:18 - 11:01:44 94. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 1598 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kavecká, Monika (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Po určitom časovom úseku tu v parlamente som si zvykla na to, že strana odborníkov podsúva demagogické, nie odborné a vedecké, ale demagogické vyjadrenia nielen plénu, ale aj v podstate celému vonkajšiemu svetu. Som prekvapená ako ľahko sa dokáže táto demagógia prostredníctvom strašenia len tak vyrieknuť a posunúť a dokonca som prekvapená z pána Gröhlinga, že vôbec ide na úroveň až do zdravotníctva, kedy proste straší ľudí, straší občanov, pacientov, že toto je začiatok toho, že dáme lekárom, zdravotníkom tú možnosť, že budú svoju ideológiu presa, pretláčať až do liečenia a záchrany ľudských životov. To je úroveň skutočne nechcem povedať koho, ale bohužiaľ ste sa na túto úroveň práve dostali a padli ste úplne až na dno, kde chcete na základe svojho presvedčenia strašiť ľudí a podsúvať im naozaj tieto niekedy až také proste úbohé a také ponižujúce tézy. Ako prepáčte, tak toto nie.
23. 6. 2023 12:45:33 - 12:47:33 94. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 1649 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kavecká, Monika (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Skutočne Tomáš nie si zdravotník, áno to aj rešpektujem, ale tvoje vystúpenie sa snažilo byť seriózne, objektívne v tvojom ponímaní. Áno tu si mal presne pravdu, že rešpektujme si svoje názory. Ale myslím si, že tiež si neni skutočne objektívny aj v vo vystupovaní a v prístupe tvojej kolegyni pani poslankyni Jany Bittó Cigánikovej. Vieš, keď ja som vystupovala, napríklad ona si hlučným spôsobom tam opakovala tú stavbu kostí hej, tú anatómiu, učila sa na skúšku. Proste to je taký prejav úplne dehonestácie tej kolegiality toho zdravotníctva a toho celkového vážneho rezortu, ktorý tu je a preto ja som mala iba legitímnu otázku, že či teda študuje externe alebo dennou formou a nedozvedela som sa žiadnu odpoveď. Ja si myslím, že to je úplne seriózne, no bohužiaľ budem musieť využiť 211, aby som získala teda tieto údaje. No je mi to to treba? Akože veď keby sme boli normálni, seriózni, korektní, tak mi odpovie, povie, že teda si platí to štúdium denné alebo lebo v podstate potom čo Slovenská zdravotnícka univerzita čo si má myslieť, že porušuje zákon, že musím teda to zisťovať cez 211. Vieš, to je presne ten objektívny prístup a úplne normálnym pokojným spôsobom som sa to pýtala a si myslím, že máme na to právo. Takže vieš, musíš to aj ty tak objektívne potom sortírovať, že vieš, keď máme pocit potom aj my tej krivdy, že snažíme sa pre toho pacienta čo najviac urobiť a prostredníctvom aj toho, že budeme mať dostatok toho zdravotníckeho personálu a ja sa úprimne teším, keď ktokoľvek študuje, len potom aby to bol aj rovnaký teda prístup ku každému jednému, lebo tí zdravotnícki pracovníci napríklad sú diskriminovaní v tom, že za materstvo, za rodičovstvo. Takže celkom potom naozaj buďme objektívni. Ďakujem.
23. 6. 2023 12:02:34 - 12:03:46 94. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 1649 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kavecká, Monika (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne za faktické poznámky aj za poznámky s ďakovaním, aj od konkrétne od pána poslanca Kočiša. Skutočne ste to veľmi dobre zhodnotili aj vy, vecne, že v podstate ako sa dá študovať. Ja som chcela len priamu odpoveď na priamu otázku, asi sa to nedozviem. Budem si to musieť cez nejaký spôsob asi cez 211 vyžiadať alebo neviem akým spôsobom, keďže sa tu zatajujú už aj takéto triviálne veci. Aj keď si myslím, že to nesúvisí s týmto zákonom, ale dobre. Veď keď teda diskutujeme a keď sa správame teda slušne a počúvame tých ľudí, ktorí sa snažia poprosiť o podporu zákona pre zdravotníckych pracovníkov a žiadame o nepodporu zákona, ktorý zvyšuje zisk do zdravotníckych, teda poisťovní, tak je to úplne legitímne. Pán poslanec Baránik, no vám asi nebudem ani odpovedať, vy ani neviete asi o čom ste hovorili práve to úplne celé zle, pretože ste tu rozpravu nevideli a práve preto by som bola na vašom mieste radšej ticho a vzhľadom na to správanie vašej kolegyne pani poslankyne Bittó Cigánikovej čo tu predviedla za tie dva a pol dňa.
23. 6. 2023 11:43:04 - 11:54:09 94. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 1649 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kavecká, Monika (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem veľmi pekne.
Začnem tým, že mám veľa otázok na pani predkladateľku, pretože už v tejto rozprave skutočne odznelo všetko od emócií, vášní, aj od priamych argumentov, faktov proste a ideme tu naozaj v dvoch paralelných svetoch. Jeden svet, ten náš, ktorý sa snaží pani poslankyni vysvetliť, že proste nám podsúva rôznym spôsobom, niekedy si myslím až takým zákerným, jej pravdy a jej presvedčenia, nech sa, prosím vás pekne, nehádajú a ne... to... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Nepočujem tú hádku až sem, pani poslankyňa Kavecká, ale musia to oni vyhodnotiť, nech sa páči, pokračujte.

Kavecká, Monika, poslankyňa NR SR
To mne je jedno, ale, prosím vás pekne, akože veď to ruší...(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
No, to sa tu už stáva bežne v tomto pléne počas tohto volebného obdobia, bohužiaľ, že sa bývalý koaliční partneri hádajú. (Hovorené súbežne s rečníkom.)

Kavecká, Monika, poslankyňa NR SR
No, bohužiaľ, no dobre, tak nech si pani predkladateľka svojím správaním áno, robí čo chce, pretože skutočne si robí, ale práve toto sú tie dva svety. Ten, ktorý sa skutočne žije, a ten, ktorý sa vytvára. Mne veľmi vadí napríklad na ľuďoch, ktorí chcú dosiahnuť nejaké svoje záujmy, tak útočia na tých, ktorí chcú argumentovať, ktorí chcú vecne riešiť určité veci a proste nedajú im priestor. Robia všemožné pokútne spôsoby výsmechy a útoky a, a proste tie postoje majú také zvláštne. A tu by sa nehodilo už, nehovorím o pléne Národnej rady. Tie dva svety sú skutočne zlé, a tuto nachádzame problém sveta zdravotníkov, tých ľudí, ktorí to myslia so zdravotníctvom úprimne, a ľudí, ktorí sa len hrajú na zdravotníkov alebo menia hru na zdravotníkov a dostávajú sa do takej paralely, že v podstate neviem si ja ani predstaviť, či to je teraz v súlade s rokovacím poriadkom... (Rečníčka sa obrátila na predsedajúceho.)

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Tak v poriadku, prerušujem rokovanie kým sa nevráti pani poslankyňa Bittó Cigániková, ktorá je predkladateľkou, rešpektujem nejaké technické prestávky, avšak telefonáty asi nie...

Kavecká, Monika, poslankyňa NR SR
Telefonáty ani asi nie, no.

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Takže počkáme, kým pani Bittó Cigániková príde.

Kavecká, Monika, poslankyňa NR SR
To je smutné. (Krátka pauza do príchodu poslankyne Bittó Cigánikovej.)
Už, už radšej tu ona by si mohla opakovať, nie? (Reakcie z pléna.) Ale to je, zase nebuďme takí zlí. Buďme radi za každého jedného zdravotníka, ktorý bude štúdiom odborne spôsobilý. (Reakcie z pléna.) Hej, hej, to samozrejme... (reakcie z pléna), nie, to ja nechcem útočiť, akože ja chcem sa iba naozaj opýtať na... čože? Ako?

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Budeme pokračovať v prerušenom bode, pani poslankyňa Kavecká, môžete pokračovať. Pokračujte, pani poslankyňa Kavecká.

Kavecká, Monika, poslankyňa NR SR
Ďakujem veľmi pekne. Som rada, že je tu pani predkladateľka, pretože mám naozaj aj na ňu nejaké otázky. A viete, tým pádom, že strana SaS teda aj iné strany nezahlasovali pri zákone o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti za to, aby sme zlepšili podmienky zdravotníckych pracovníkov, aby sme odstránili nespravodlivosť, aby sme prinavrátili také podmienky, aby boli motivujúce, aby išli vykonávať prácu do našich nemocníc a k našim chorým pacientom. Tak strana SaS nezahlasuje, pretože aj napriek tomu, že sme sa predtým dohodli a nebol s tým problém, tak ješitným spôsobom si povedali, že my za to nezahlasujeme, lebo vy nám nezahlasujete za zákon č. 581, ktorý vlastne dáva, zvyšuje zisky zdravotným poisťovniam z verejného zdravotného poistenia, čo už tu odznelo mnoho argumentov, a mne tie moje kolegyne píšu, podporujú nás v tom, aby sme naozaj vytvárali tie spravodlivé podmienky. A napríklad mám veľa dotazov od kolegýň, že ony sa chcú dovzdelávať, chcú študovať vysokú školu, ale sú na materskej dovolenke. A toto na fakultách proste nie je možné. Je to takisto nespravodlivosť, ktorá, ktorá je dosť závažná a ja by som ju veľmi rada odstránila, pretože by som sa chcela tomu venovať, že predsa keď chce každý jeden človek sa dovzdelávať alebo chce získať vyššiu odbornosť zdravotníctva, a my tie profesie potrebujeme, tak by sme im mali vytvoriť podmienky.
Ja keď som mala predchádzajúcu písomnú rozpravu, sa tu pani kolegyňa učila anatómiu, pretože má skúšku, pretože chodí na ošetrovateľstvo, chce sa stať zdravotnou sestrou, alebo získať teda aspoň to štúdium a mala som na ňu takú otázku, či chodí teda k denných, dennou formou alebo externou. Viem, že zo zákona externou formou nemôže ísť, lebo by musela teda pracovať v zdravotníckom zariadení a, bohužiaľ, nemá odvahu na to mi odpovedať. A viete, prečo tú odvahu nemá? Pretože ona asi úprimne nechce vykonávať toto povolanie, pretože nie je odkázaná na to. Vždy bola vo sfére podnikania, podnikateľských záujmov, má záujem dávať zisky zdravotným poisťovniam a ani tejto rozprave nevenuje žiadnu pozornosť, ani úprimný záujem. Ale práve tých zdravotníckych pracovníkov toto veľmi zaujíma, pretože to cítia ako veľkú nespravodlivosť, keď sestra po desiatich rokoch praxe otehotnie, je na materskej a nemôže sa ani dovzdelávať, pretože viete čo je argument na tej vysokej škole? Že proste musí mať tú prax, 50 hodín za semester, musí mať v podstate určité kritériá. Pani poslankyňa Cigániková napríklad nechodí na zdravotnícky výbor. Neplní si prácu poslanca. Príde možno na hlasovanie párkrát do parlamentu iba vtedy, keď ju to zaujíma, napríklad pri zákona 581, kedy treba zvýšiť zisky zdravotných poisťovní. Ale kedy stíha teda potom aj študovať? Prečo sú diskriminované ostatné študentky, keď sú na materskej dovolenke a nemôžu študovať, ale pani poslankyňa, ktorá má nadštandardný príjem, ktorá tu veľmi rada poukazuje na to, že my narábame s peniazmi nie našimi, ale z rozpočtu, zo štátneho rozpočtu, zo štátnych peňazí, využíva tento systém, že berie štátne peniaze a získava vzdelanie, a to ešte neviem, rada by som bola, keby mi to aj odpovedala, že či to štúdium denné má platené, či si ho platí, alebo využíva dvakrát štátny systém. Že teda je aj poslankyňa Národnej rady a ešte má zadarmo platené aj štúdium denné. Pretože iba denné štúdium, pokiaľ zamestnávateľ, pokiaľ zam... teda študent nemá ešte vyštudované, alebo občan Slovenskej republiky ani raz denné štúdium v, vysokého ško... vysokého školstva, tak má umožnené zadarmo, pretože to štúdium je zadarmo. Ale to je normálne taká pragmatická otázka, neberte to ako útočenie, ale je to iba poukázanie na to, že teda či má odvahu to povedať alebo nie, prečo, pretože získala mandát poslanca Národnej rady a mala by teda ten mandát aj využívať a chceme zistiť toto, pretože vieme od jej kolegýň študentiek, že v podstate má určité benefity možno aj na tej fakulte, napríklad môže parkovať na VIP miestach a takéto. Je to také úbohé možno z mojej strany, ale je to na priblíženie tej situácie, že keď máte peniaze a máte na to, môžete aj študovať, lebo mnohí by išli veľmi radi študovať do dennej formy, ale musia chodiť do práce, aby vôbec prežili. A to je ten status zdravotníckeho pracovníka, pretože strana SaS nezahlasovala ani za to, aby tie materské dovolenky a rodičovské dovolenky tí zdravotníci mali priznané. A to je smutné. Práve preto na to poukazujem, že oni na tých materských sa ne môžu ani dovzdelávať a ani im to potom sa neráta v praxi. Je to za... áno, presne tak, je to tak, a toto je smutné. Napriek tomu, že bola tá dohoda.
Takže ja vás prosím možno aj takýmto štýlom, zahlasujte potom aj pre tých zdravotníckych pracovníkov, aby táto nespravodlivosť bola odstránená, aby sme mali dostatok zdravotníckych pracovníkov, aby sme mali ľudí, ktorí sú motivovaní ísť vykonávať takéto ťažké obetavé povolanie. A myslím si, že keď aj vaša kolegyňa konkrétne študuje tento odbor ošetrovateľstva a určite chce vykonávať takéto ťažké a obetavé zamestnanie, tak vás prosím, odstráňte tie nespravodlivosti a možno na margo toho, že pri zákone 581 my určite nezahlasujeme za to, aby sa z verejného zdravotného poistenia platili zisky súkromných zdravotných poisťovní a nešli tie peniaze pre pacientov, tak takýmto spôsobom aj ja úprimne som vďačná, že ktokoľvek chce ísť študovať prácu zdravotníckeho pracovníka, konkrétne sestru a pôrodnú asistenciu, pretože tým profesií máme najmenej. A na nich stojí, doslova na nich stojí celý systém zdravotníctva. A vidíme to, že poukazuje už aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, že v podstate bude to veľký problém a v budúcnosti, a keďže ste naozaj ekonómovia, nás to bude stať omnoho viac. Omnoho viac. Lebo nedokážeme tých našich vyštudovaných profesných pracovníkov vrátiť zo zahraničia sem. Len preto, že my povýšime zisk zdravotných poisťovní nad statočnú odmenu za statočnú prácu. Nič viac, nič menej. Ďakujem.
23. 6. 2023 11:33:19 - 11:35:12 94. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 1649 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kavecká, Monika (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem. Pán poslanec Kuriak, ty si prečítam možno že ten list z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou z toho teda vecného hľadiska. A možno si t urobil práve preto dobre, lebo mnohí poslanci ho evidentne nečítali, alebo nedostali, alebo majú preplnené schránky, však vieme ako to je. Zahlcujú nás tu rôzni akože teda aktivisti, niekým platený, rôznymi všelijakými inými múdrosťami. Ale Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa vyjadril jasne, že je to v podstate nemorálne, že vlastne ubližujeme pacientovi. Napriek tomu nás naša pani kolegyňa, členka zdravotníckeho výboru, tímlíderka, odborníčka pre stranu SaS pre zdravotníctvo chce presvedčiť, že my všetci, všetci sme tí oklamaní a tí čo nevieme a nevedomí a neskúsení. My sme, my neviete ako to v tom zdravotníctve chodí, len ona jediná to vie. Ona jediná to vie, ona jediná má patent teda na to, ako zlepšiť toto zdravotníctvo.
Napriek tomu, že ten Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou má práveže ten dohľad. Čiže ten mandát na to, aby povedal kde tie peniaze majú ísť na tú zdravotnú. Či sa tá zdravotná starostlivosť vykonáva správne alebo nesprávne, ako sú použité tie finančné prostriedky. Ale nie, oni sú tí, ktorí nehovoria pravdu, alebo nehovoria exaktné údaje, nehovoria teda údaje o správnosti a nesprávnosti. Takže Milan, vidíš ani Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nemá pravdu.
23. 6. 2023 11:17:31 - 11:19:31 94. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 1649 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kavecká, Monika (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne. Marek, skutočne si to zase opäť vecne a aj myslím si, že úrovňou dialógu takého otvoreného povedal, že v podstate ako to je. Aj pre laikov, pre občanov, poistencov vysvetlenie, že skutočne, že sa podieľajú zisky u súkromných zdravotných poisťovní len pre ich vlastné účely a straty sa rozdeľujú. Aj tá poznámka od pána podpredsedu Blanára, že teda bola veľmi trefná, len potom nechápem prečo kompletne SMER napr. zahlasoval prvé čítanie. Dúfam, že teda pochopili, že v podstate to podsunutie, ktoré tu bolo, ten, tá demagógia, ktorá sa tu šíri, tak skutočne tými našimi dlhšími rozpravami, sme pomohli v tom, že všetci sme sa poučili a to obrovské riziko tu skutočne je, keď bude stále tá strana odborníkov presadzovať len proste túto demagógiu. Je to veľmi nebezpečné. Ja vystúpim ešte ďalej teda v rozprave a poviem o tom ďalej, ale tak ako si to ty teraz povedal s faktami a so všetkými argumentami, tak keby sme to aj takto dostali do tej všeobecnej verejnosti, lebo je veľmi zlé, keď sa hovorí o tom aká tá poisťovňa má 500 tis. kmeň, keď má krížové vlastníctvo. Keď sú to doslova i poistenci Dôvery sú zamestnanci finančnej skupiny. A toto sú veľmi nebezpečné veci a úprimne sa chcem spýtať, že či sú naozaj mnohokrát dobrovoľne poistení v tejto poisťovni. Či sú neurobené tie nátlaky, tak ako aj môj kolega Marek Šefčík chcel predtým hovoriť a rozhovoril to aj v rozprave. Ďakujem veľmi pekne.
23. 6. 2023 11:03:23 - 11:05:07 94. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 1649 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kavecká, Monika (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne. Marek, s pokojným postojom, s hlasom a s pokojom v srdci si predniesol argumenty, kde si mal úprimnú snahu diskutovať o zákone, ktorý sa predkladá v tom zmysle, že v podstate naozaj to vysvetlenie, že pani kolegyňa Jana Bittó Cigániková tomu skutočne nerozumie a je oklamaná. Pretože neverím tomu, že človek, ktorý by bol teda zdravotník, ktorý teda pozná tú zdravotnícku problematiku, má odžité v tom zdravotníctve, by takto všemocne obhajoval takýto zákon. Pretože to musí každému zdravotníkovi, ktorý má priamy dopad toho, že verejné zdravotné poistenie a peniaze z neho sa nepretavujú ku pacientovi, tak to musí pochopiť. Neviem prečo naozaj toto nechápe pani poslankyňa, pretože či je naozaj málo erudovaná, či to má skutočne len podsúvané zo svojho okolia, či zažila skutočne tú prácu v tom zdravotníctve aj z úlohy manažéra, aj z úlohy poskytovateľa, aj z úlohy priameho vykonávateľa intervencií, alebo dokonca na svojej koži ako pacient. Pretože skutočne je to nepochopiteľné. Stále len svoje a dookola podsúvanie týchto informácií. Je to, skutočne tomu nerozumiem.
23. 6. 2023 10:42:30 - 10:44:19 94. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 1649 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kavecká, Monika (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Moja predrečníčka Evka mi zobrala všetky faktické (povedané so smiechom), ale skutočne ešte mi tu niečo ostalo.
Citujem, ste povedali, pani kolegyňa: "Chcem dávať odmenu za prínos." Oni to majú hádam povinnosť, nie? Tie zdravotné poisťovne. Že získavajú tú odmenu. Už ten zisk majú a, za prínos, ale vy práveže nechcete dávať odmenu za prínos. Naozaj tým skutočným, čo ten zisk vytvárajú, tí poskytovatelia prostredníctvom tých pracovníkov, vy nechcete dať. Vy nechcete dať ani základné morálne právo, odmenu za ich vykonanú prácu. Začali ste úplne prvou vetou, keď ste predkladali tento návrh: "Za poctivú prácu poctivá pláca." Ale iba pre vybrané skupiny. Iba pre vybrané skupiny. A toto je to, že vy nechcete počúvať tieto pádne argumenty. Vy si tu vystúpite a takým schizofrenickým spôsobom na jednej strane si poviete: áno, chápem, ale ja si myslím, že toto, a môj názor je ten pravý. A toto je to, že nedokážete ani komunikovať s tými ľuďmi. Ani tým, čo predkladáte tento návrh, sa im nedokážete pozrieť do očí a odpovedať na otázky. Prečo by sme vám mali veriť, keď ste svojím správaním a svojím prekladaným zákonom dokázali iba to, že vám ide presne len o tie finančné skupiny, len o tých ľudí, ktorí naozaj majú tie zisky, lebo z verejného zdravotného poistenia skutočne ani jedna poisťovňa na svete nemôže mať zisky, keď je to garantované ústavou, že máme bezplatné poskytovanie zdravotnej starostlivosti, zdravotnú starostlivosť. Z nadštandardu áno, ale zo základu? Je to amorálne.
23. 6. 2023 10:03:26 - 10:04:49 94. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 1649 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kavecká, Monika (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne. A ďakujem, ďakujem mojej kolegynke pani profesorke, lekárke Evke, pretože pomenovala to jasne, fakticky bez emócií, bez vášní, bez normálne s tými údajmi exaktnými, aj s tými exaktnými otázkami. Takže tu krásne vidieť, ako sa dajú dáta, fakty a procesy zneužiť na to, aby niekto zarobil. A to ešte tvrdým arogantným spôsobom nám tu podsúvať zákerné dezinformácie zo strany predkladateľmi. nech mi vyvráti tie tvrdenia, predkladateľka, ktoré si ti povedala. Mali už dávno možnosť tieto kritériá kvality proste dosahovať. My tu ideme, už zisk majú a napriek tomu sa nič nezmenilo. A čo teraz nám idete sľúbiť? Že teraz, keď im dáme 100-percentný zisk, tak to bude zase nič. My za 100-percentný zisk navyše sľubuje veľké nič. A takto jasne aj pre laika si to teraz ty pomenovala. Veľká vďaka.
23. 6. 2023 9:48:23 - 9:50:23 94. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 1649 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kavecká, Monika (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne všetkým kolegom za ich faktické poznámky, za slová podpory pre zdravotníckych pracovníkov a takisto ďakujem aj pánovi Kočišovi, ktorý to zhodnotil možnože na tému aj vzdelávania stredných zdravotníckych teda kedysi takto nazývaných zdravotníckych pracovníka a vzdelávanie na strednej zdravotníckej škole my sme nikdy neboli proti tomu, ale skutočne to treba urobiť aj s tými dôsledkami, aj s kompetenciami, aj so zodpovednosťou a je to bohužiaľ stále neriešené. Tridsať rokov sa tomu nevenoval nikto, pretože v roku 2004 sa odštartovala taká úžasná Zajacova reforma a tá vlastne pokazila, čo sa dalo a zase, keď sa nepoučíme z minulosti, keď sme dovolili dať do súkromných rúk tie najzárobkovejšie odvetvia SVaLZ-y, lekárne a všetky tieto veci a vytvoril sme ten trh a ten nám to tu celé pokrivil, ten nám to zdravotníctvo nie vylepšil, ale pokazil a nepoučíme sa z minulosti, napriek tomu tu ešte predkladáme takéto zákony, ktoré nepomáhajú zdravotníctvu, ale naopak ešte odlievajú peniaze zo zdravotníctva, tak neviem. A ja sa chcem iba tak opýtať a bez akéhokoľvek útoku našej pani kolegyne Cigánikovej, či chodí na štúdium ošetrovateľstva a ak bude férová, mi to aj povie alebo si ho platí, lebo asi dennú formu teda študuje, či si ho platí alebo či teda ho má z verejných zdrojov zaplatené zo školských peňazí. Ako naozaj ak mi venuje chvíľu pozornosti samozrejme, že nie tá arogancia je taká, aká je a výsmech je tu obrovský voči tým zdravotníckym pracovníkom. No ďakujem. Takže sa asi nedozviem, asi sa bojí mi to povedať.
23. 6. 2023 9:20:08 - 9:40:13 94. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 1649 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kavecká, Monika (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem veľmi pekne. Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, vážený pán predsedajúci, začnem tým, čím začala predkladateľka tohto návrhu zákona a záväzok signatárov - iniciativistov Stop hazardu so zdravím. Táto iniciatíva vznikla na základe toho, že v podstate je zdravotníctvo nedofinancované, samé také si myslím ušľachtilé úmysly ako zlepšiť slovenské zdravotníctvo. Týchto signatárov je, tí signatári sú v takom zložení, že sú tam asociácie, poskytovatelia, čiže zamestnávatelia, súkromný, proste súkromné subjekty, sú tam aj stavovské organizácie, pacientske organizácie a rôzne iné subjekty pôsobiace v zdravotníctve a myslím si, že všetci títo ľudia išli do toho, že proste poďme teda zlepšiť zdravotníctvo. Naozaj jedna z tých hlavných požiadaviek je zvýšiť platby za poistencov štátu na úroveň 5 % z vymeriavacieho základu. Ja osobne sama súhlasím s vymeriavacím základom, aby sa zvýšil, ale iba v tej podmienke, keď bude unitárny systém. Pretože to takto majú aj v rôznych iných krajinách. Naozaj na zdravotníctvo treba dávať viac peňazí, pretože skutočne bez peňazí to zdravotníctvo nepôjde avšak táto celá iniciatíva bola podľa mojich slov zneužitá na to, aby sa stala propagandou na presadzovanie zákona 581 v podaní pani poslankyne Cigánikovej, pretože naozaj účelovo podsúva všetky tie dobré veci z iniciatívy Stop hazardu so zdravím, preto aby poisťovne mali 100 % zisk, aby mohli mať 100 % zisk. Myslím si, že ani jeden z tých signatárov nepodpisoval tú petíciu, aby mali zdravotné poisťovne 100 % zisk. To, čo je za scestnosť hovoriť o tom, že zastavme hazard so zdravím, lebo keď nebudú mať poisťovne 100 % zisk, tak nebudeme mať dobré zdravotníctvo. Veď to je akože dajme peniaze do zdravotníctva, aby mali zdravotné poisťovne zisk normálnym laickým sedliackym rozumom. Všetko je to krásne napísané. Dostupnosť lekára, boj s rakovinou. Všetky tieto veci, objednávanie k lekárom. To všetko sa stane, keď bude mať poisťovňa 100 % zisk navyše ešte viac, ešte bude nenásytná. Koľko? Tento rok to bude 100 % na budúci rok 200 %, 300 %. Pri krížovom vlastníctve, pri ďalšej scestnosti čo sa tu deje na Slovensku, keď my tu máme subjekty podnikateľské, ktoré majú krížové vlastníctvo, kde sa strácajú peniaze, kde sa prelievajú ešte aj tie peniaze z toho zisku do zahraničných schránok. Ani to na tom Slovensku nezostáva, ani tie dane sa na tom Slovensku neplatia. Z čoho chceme potom platiť tých zdravotníkov. A ja to teraz otočím na moju kolegyňu, členku zdravotníckeho výboru, na ktorý teda vôbec nechodí, pretože má osobnú animozitu voči predsedovi zdravotníckeho výboru, čo je tiež scestné. Pretože zdravotník a myslím, že ste aj študentkou ošetrovateľstva, čiže chcete byť zdravotníčka, chcete pôsobiť v tom zdravotníctve. Zdravotník sa musí a priori v tej svojej podstate a myslím si, že to je aj predmetom štúdia odosobniť od toho ako človek vyzerá, ako správa. Lebo je napríklad pacient hej, lebo je človek v núdzi. My sme tu v parlamente, dostali sme mandát, aby sme sa starali o to zdravotníctvo a keď ste teda stelesnením aj duše, aj tela a aj proste ako fyzicky aj psychicky nadstavený človek, že chcete pomáhať, tak predsa nemôžete odoprieť tomu pacientovi, to čo najviac potrebuje a to je zdravotnícky pracovník. A tak ako aj môj predrečník hovoril o tom, že kto hlasoval za tento zákon v prvom čítaní, tak ja vám poviem k tomu nehlasoval za zákon č. 578, ktorý zdravotníkom odstraňuje nespravodlivosť, krivoty. 90 % zdravotníckych pracovníkov je žien. V zákon 578, ktorý predkladá OĽANO ja a moji kolegovia chceme odstrániť tú nespravodlivosť tým, že by sme priznali zdravotníckych pracovníkom...
===== 90 % zdravotníckych pracovníkov je žien. V zákone 578, ktorý predkladá OĽANO a ja aj moji kolegovia, chceme odstrániť tú nespravodlivosť tým, žeby sme priznali zdravotníckym pracovníčkam ale aj niektorým pracovníkom, ktorí boli už na materskej alebo rodičovskej to, žeby sme im zarátavali roky praxe. Rok praxe v zdravotníckom zariadení pre zdravotníckeho pracovníka je rátaný jedno percento. Keď si zoberieme, že z predchádzajúceho roka zo mzdy v národnom hospodárstve priemernej hrubej mzdy čiže je to napríklad 12 euro, 12 euro. A podotýkam, že to nepôjde z navýšeného rozpočtu, nie je to žiadna atómovka pretože keď sme tvorili zákon minulý rok o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov tiež zákon 578 tak sa narozpočtovalo pri tých zdravotníckych pracovníkoch v tých rokoch praxe z predpokladu proste skladby pracovníkov, ktorí sú vo veku napríklad 50 rokov keďže priemerný vek sestry na Slovensku je už k dnešnému dňu 54 rokov. Neskúmalo sa koľko má každý jeden zdravotnícky pracovník detí, koľko rokov bol na materskej. Predpokladalo sa keďže je to 50-ročná žena má 30 rokov praxe. Keďže je to sanitárka má toľkoto rokov praxe, keďže je to lekárka a to je diapazón naozaj od sanitára až po lekára. Od sanitárky až po lekárku. Každému a spravodlivo. Podotýkam, že sa opierame napríklad o fakty zo zákona č. 55 od štátnej služby kde naozaj v tom štátnom sektore majú všetky ženy teda ale aj muži, ktorí boli na materskej a rodičovskej dovolenke ale aj po ukončení hneď svojho povolania mali majú započítané tieto roky praxe. Sú to vojačky, sudkyne, policajtky v podstate silové zložky.
My ich nemáme zdravotníckych pracovníkov pretože to povolanie je naozaj veľmi náročné a obetavé a nielen z titulu výkonu psychickej a fyzickej záťaže ale aj z toho, že trpí naozaj veľmi rodinný život. Zoberte si, že tí zdravotnícki pracovníci musia kontinuálne poskytovať túto zdravotnú starostlivosť. V prípade sestier a pôrodných asistentiek, ktoré nemáme a naozaj toto povedala aj Rada per rozpočtovú zodpovednosť, že v podstate nás to dobehne a omnoho viac budeme musieť zaplatiť týmto pracovníkom a nepoučili sme sa z tých 12 rokov vlád SMER-u, že sme ich za 12 rokov sa o nich nestarali a to povolanie vymiera., vymiera tá obeta. Vymiera tá náročnosť psychickej záťaže kde v tom zdravotníckom prostredí naozaj vám tí pacienti zomierajú. A to je veľmi, veľmi zlé a dokonca ja som mala aj snahu a myslím si, že treba na to ďalej pracovať, aby sme túto psychickú záťaž v tom zdravotníckom prostredí tým zdravotníkom aj uznali pretože, preukazovanie cez regionálne úrady verejného zdravotníctva, preukazovanie psychickej záťaže u zamestnávateľov je tak byrokratické, že v podstate sa potom tie výsledky dokážu ako účelovo zneužiť ak sa dá teda v praxi´, že psychická záťaž sa nikomu neprizná. Pretože to je na subjektívnom ponímaní ako aj zamestnávateľa tak aj zamestnanca.
A tuto je ten rozdiel medzi nami, že my, ktorí naozaj úprimne sa snažíme pomôcť tomu zdravotníctvu pre toho pacienta tak tu účelovo strana SaS rieši iba tých, ktorí sú zamestnávatelia, aby oni sa mali dobre nie pacient nie, aby sme mali zdravotníckych pracovníkov nie, aby bolo dostatok peňazí na liečbu ale, aby tu boli zisky pretože, tu nám sľubujú keď budú mať poisťovne zisky a súkromní prevádzkovatelia v zdravotníckych zariadení budú mať zisky tak sa bude mať aj pacient dobre. Viete veľmi dobre aký majú tieto poisťovne kmeň, viete veľmi dobre aké zariadenia na Slovensku majú súkromní podnikatelia. Skutočne tie najťažšie stavy končia v štátnych nemocniciach vo fakultných, tie najťažšie najviac potrebné peniaze polytraumy rôzne onkologické ochorenia. Tu si niekto vybral iba také hrozienka z koláča, jednodňová starostlivosť, krátke zákroky bez náročných starostlivosti bez náročných finančných intervencií. Avšak potom v tom výkazníctve sa objavujú také veci, že v podstate áno, je to tak, že súkromný podnikateľ vie ako peniaze nestratiť a ten štátny sektor mnohokrát je stratový preto, lebo má tie najťažšie stavy a potom už im nepreplácajú dokonca tú zdravotnú starostlivosť aj tie poisťovne súkromné pretože nakúpia len určitú časť. A toto je zákerné. Použijem takéto škaredé slovo zákerné v tom, že na prvom mieste je zisk a až potom pacient. Ale, keď sa to správne v podnikateľskom imaní, imaní, imaním v myšlienkovom tak my môžme vlastne povedať, že budete sa mať lepšie lebo my budeme mať vyššie zisky. To je, to je zcestné, to je zcestné lebo my viacej zarobíme ale vy sa budete mať lepšie.
A vy nezahlasujete za zdravotníckych pracovníkov lebo ste sa tak rozhodli lebo proste tá arogancia je takáto, nie prečo by sme to mali robiť. Včera ste mi povedali, že podporte 581 a my vám podporíme zákon. Ale to nemá byť takéto vydieranie, vy doslova vydierate pacientov lebo ste im teraz v priamom prenose povedali, áno keď moja ješitnosť tu vyhrá a vy podporíte zisk poisťovniam, tak my vám podporíme tých zdravotníckych pracovníkov. Na toto ste išli do parlamentu na toto vydieranie. Som z toho veľmi smutná a neviem ako sa ku tomu postavím a myslím si, že by sa mali postaviť ku tomu slovenskí zdravotnícki pracovníci. Slovenskí zdravotnícki pracovníci by mali začať uvažovať o tom, že veria ľuďom, ktorí prinášajú zisky a neveria ľuďom, ktorým naozaj už pomohli. Po 12 rokoch vlád SMER-u sa konečne udiala reforma o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov. Konečne. A bola to práve táto vláda, ktorá začala nový štart a je tu stále čo zlepšovať. A keď nato prichádzame, že je to tu lepšie a máme to zlepšovať tak príde opäť pani poslankyňa, ktorá sa tu učí na skúšku predpokladám "stavba kostí" tak povýši zisk je pre ňu najdôležitejšie. A ešte si to tu nahlas opakuje. To je arogancia, to je slušnosť. A ešte bude osočovať našich kolegov, že sme nenávistní, prepáčte za tri a pol roka tu nenávisť cítim len od vás, aroganciu, nenávisť a bohužiaľ aj k tým pacientom a zdravotníckym pracovníkom. Pretože nikdy ste pre nich nič neurobili, aby sme to zlepšili, aby sme našli v rozpočte peniaze na to, aby sme zlepšili to zdravotníctvo. Pretože ste si ješitne povedali nepodpíšem programové vyhlásenie vlády, pretože náhodou by mohol prejsť UNITAR. S UNITAR-om súhlasí aj v tom zdravotníctve tí odborníci a dokonca mnohí tí signatári, mnohí signatári súhlasia S UNITAR-om, pretože by to naozaj zlepšilo hospodárenie v zdravotníctve s finančnými prostriedkami, ktoré by sa pretavili pre toho pacienta.
Zdravotnícki pracovníci sú tí, ktorí prinášajú tú obetu ale dokedy keď ich nebudeme mať viac. Potrebujeme navýšiť pri povolaní sestra a zdravotnícky a pôrodná asistentka prvotný koeficient pre tých mladých ľudí, pre tie nové sily. Potrebujeme odstrániť nespravodlivosť pri rodičovskom príspevku pri rodičovskej dovolenke a materskej dovolenke. Pritom keď vykonávali prax v domovoch sociálnych služieb ale prax zdravotníckeho pracovníka a potrebuje ísť ďalej, potrebujeme, aby sa nám vrátili sestry zo zahraničia z Rakúska, z Nemecka z iných krajín z Čiech, aby tu bolo čo najviac tých zdravotníckych pracovníkov našich do ktorých sme už investovali to vzdelanie. To je neefektívne hospodárenie, to je rozhadzovanie peňazí a nie to čo vy tu rozprávate, že Igor Matovič rozhadzuje peniaze pre nie svoje. Vy ich rozhadzujete pretože ich dávate do zisku zdravotných poisťovní a toto je nebezpečné až také rakovinové. Pretože sme postavili celý stred záujmov na peniazoch. Ale pre koho, nie pre občanov, nie pre pacientov ale pre tých, ktorí tu vládnu a ťahajú nitky ako, ako bábkoherci ako proste ovládajú tých ľudí cez to, že si za peniaze môžu kúpiť politikov. Politici, ktorí si robia čo chcú potom. A to je, to je to najhoršie. Skutočne si neviem predstaviť, keby títo ľudia získali absolútnu moc. A to je hrozba, obrovská hrozba. Vyzývam všetkých zdravotníckych pracovníkov pozorne sledujte Národnú radu aké zákony sa tu schvaľujú ako sa nám to podsúva mediálne, ako sa tu správajú jednotliví ľudia. S akou aroganciou, povýšenectvom, že im nie je hanba ako si užívať ten status toho, že som politička. A študujem povolanie, ktoré má mať v sebe empatiu.
Nevážim si ani to, že môžem vôbec študovať v dennom štúdiu počas druhej práce, ktorá má naozaj nadštandardný príjem. Toto tie sestry nemajú, nemajú a vy im to ani nechcete dopriať. Viete zdravotníkom sa nestáva človek vtedy keď vyštuduje nejakú prácu, teda povolanie pardon. Ale tým, že tú prácu kontinuálne vykonáva. A ja by som chcela vidieť vašu priamu konfrontáciu s tými sestrami, ktorým ste pred rokmi hovorili ako vy ich budete obhajovať a keď vtedajší predseda výboru zdravotníckeho presadzoval profesiu praktická sestra tak vy ste stáli s plagátmi nie je "sestra ako sestra". Klamstvo, pretože vy za tri roky potom zistili, že v podstate už je sestra ako setra, lebo vy ste ju išli študovať to ošetrovateľstvo a zrazu ste zistili, že v podstate tá lacná pracovná sila bez tých odborných vedomostí je lepšia pre tých zamestnávateľov lebo opäť bude väčší zisk. A tu vám poviem takú vec, že v podstate viete prečo tí súkromní podnikatelia alebo poisťovne alebo tí čo vlastnia krížové vlastníctvo sa bránia akémukoľvek zákonu, ktorý by len o 12 euro napríklad tej sestre alebo tej sanitárke alebo aj tej lekárke zvýšil plat, pretože nás je na počet obyvateľov síce málo v prepočtoch na v štatistikách, ale pre nich je to strašne veľa. Čiže to sú tisíce, desaťtisíce, státisíce a milióny eur v následnosti na nejaký časový ukazovateľ deň, mesiac, rok, milióny a stámilióny. Ale tieto finančné skupiny nechcú prísť ani len o euro. A potom sa my pozeráme nato, že tu máme chorých ľudí, ktorým nevieme pomôcť. Pretože neprekladajú sa do Bratislavy pacienti preto, že by lekári ich nechceli zobrať do Bratislavy ale i tu nemáme sestry a nemáme starostlivosť pre pacienta. Ďakujem.
23. 6. 2023 9:20:08 - 9:40:13 94. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 1649 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kavecká, Monika (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem veľmi pekne. Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, vážený pán predsedajúci, začnem tým, čím začala predkladateľka tohto návrhu zákona a záväzok signatárov - iniciativistov Stop hazardu so zdravím. Táto iniciatíva vznikla na základe toho, že v podstate je zdravotníctvo nedofinancované, samé také si myslím ušľachtilé úmysly ako zlepšiť slovenské zdravotníctvo. Týchto signatárov je, tí signatári sú v takom zložení, že sú tam asociácie, poskytovatelia, čiže zamestnávatelia, súkromný, proste súkromné subjekty, sú tam aj stavovské organizácie, pacientske organizácie a rôzne iné subjekty pôsobiace v zdravotníctve a myslím si, že všetci títo ľudia išli do toho, že proste poďme teda zlepšiť zdravotníctvo. Naozaj jedna z tých hlavných požiadaviek je zvýšiť platby za poistencov štátu na úroveň 5 % z vymeriavacieho základu. Ja osobne sama súhlasím s vymeriavacím základom, aby sa zvýšil, ale iba v tej podmienke, keď bude unitárny systém. Pretože to takto majú aj v rôznych iných krajinách. Naozaj na zdravotníctvo treba dávať viac peňazí, pretože skutočne bez peňazí to zdravotníctvo nepôjde avšak táto celá iniciatíva bola podľa mojich slov zneužitá na to, aby sa stala propagandou na presadzovanie zákona 581 v podaní pani poslankyne Cigánikovej, pretože naozaj účelovo podsúva všetky tie dobré veci z iniciatívy Stop hazardu so zdravím, preto aby poisťovne mali 100 % zisk, aby mohli mať 100 % zisk. Myslím si, že ani jeden z tých signatárov nepodpisoval tú petíciu, aby mali zdravotné poisťovne 100 % zisk. To, čo je za scestnosť hovoriť o tom, že zastavme hazard so zdravím, lebo keď nebudú mať poisťovne 100 % zisk, tak nebudeme mať dobré zdravotníctvo. Veď to je akože dajme peniaze do zdravotníctva, aby mali zdravotné poisťovne zisk normálnym laickým sedliackym rozumom. Všetko je to krásne napísané. Dostupnosť lekára, boj s rakovinou. Všetky tieto veci, objednávanie k lekárom. To všetko sa stane, keď bude mať poisťovňa 100 % zisk navyše ešte viac, ešte bude nenásytná. Koľko? Tento rok to bude 100 % na budúci rok 200 %, 300 %. Pri krížovom vlastníctve, pri ďalšej scestnosti čo sa tu deje na Slovensku, keď my tu máme subjekty podnikateľské, ktoré majú krížové vlastníctvo, kde sa strácajú peniaze, kde sa prelievajú ešte aj tie peniaze z toho zisku do zahraničných schránok. Ani to na tom Slovensku nezostáva, ani tie dane sa na tom Slovensku neplatia. Z čoho chceme potom platiť tých zdravotníkov. A ja to teraz otočím na moju kolegyňu, členku zdravotníckeho výboru, na ktorý teda vôbec nechodí, pretože má osobnú animozitu voči predsedovi zdravotníckeho výboru, čo je tiež scestné. Pretože zdravotník a myslím, že ste aj študentkou ošetrovateľstva, čiže chcete byť zdravotníčka, chcete pôsobiť v tom zdravotníctve. Zdravotník sa musí a priori v tej svojej podstate a myslím si, že to je aj predmetom štúdia odosobniť od toho ako človek vyzerá, ako správa. Lebo je napríklad pacient hej, lebo je človek v núdzi. My sme tu v parlamente, dostali sme mandát, aby sme sa starali o to zdravotníctvo a keď ste teda stelesnením aj duše, aj tela a aj proste ako fyzicky aj psychicky nadstavený človek, že chcete pomáhať, tak predsa nemôžete odoprieť tomu pacientovi, to čo najviac potrebuje a to je zdravotnícky pracovník. A tak ako aj môj predrečník hovoril o tom, že kto hlasoval za tento zákon v prvom čítaní, tak ja vám poviem k tomu nehlasoval za zákon č. 578, ktorý zdravotníkom odstraňuje nespravodlivosť, krivoty. 90 % zdravotníckych pracovníkov je žien. V zákon 578, ktorý predkladá OĽANO ja a moji kolegovia chceme odstrániť tú nespravodlivosť tým, že by sme priznali zdravotníckych pracovníkom...
===== 90 % zdravotníckych pracovníkov je žien. V zákone 578, ktorý predkladá OĽANO a ja aj moji kolegovia, chceme odstrániť tú nespravodlivosť tým, žeby sme priznali zdravotníckym pracovníčkam ale aj niektorým pracovníkom, ktorí boli už na materskej alebo rodičovskej to, žeby sme im zarátavali roky praxe. Rok praxe v zdravotníckom zariadení pre zdravotníckeho pracovníka je rátaný jedno percento. Keď si zoberieme, že z predchádzajúceho roka zo mzdy v národnom hospodárstve priemernej hrubej mzdy čiže je to napríklad 12 euro, 12 euro. A podotýkam, že to nepôjde z navýšeného rozpočtu, nie je to žiadna atómovka pretože keď sme tvorili zákon minulý rok o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov tiež zákon 578 tak sa narozpočtovalo pri tých zdravotníckych pracovníkoch v tých rokoch praxe z predpokladu proste skladby pracovníkov, ktorí sú vo veku napríklad 50 rokov keďže priemerný vek sestry na Slovensku je už k dnešnému dňu 54 rokov. Neskúmalo sa koľko má každý jeden zdravotnícky pracovník detí, koľko rokov bol na materskej. Predpokladalo sa keďže je to 50-ročná žena má 30 rokov praxe. Keďže je to sanitárka má toľkoto rokov praxe, keďže je to lekárka a to je diapazón naozaj od sanitára až po lekára. Od sanitárky až po lekárku. Každému a spravodlivo. Podotýkam, že sa opierame napríklad o fakty zo zákona č. 55 od štátnej služby kde naozaj v tom štátnom sektore majú všetky ženy teda ale aj muži, ktorí boli na materskej a rodičovskej dovolenke ale aj po ukončení hneď svojho povolania mali majú započítané tieto roky praxe. Sú to vojačky, sudkyne, policajtky v podstate silové zložky.
My ich nemáme zdravotníckych pracovníkov pretože to povolanie je naozaj veľmi náročné a obetavé a nielen z titulu výkonu psychickej a fyzickej záťaže ale aj z toho, že trpí naozaj veľmi rodinný život. Zoberte si, že tí zdravotnícki pracovníci musia kontinuálne poskytovať túto zdravotnú starostlivosť. V prípade sestier a pôrodných asistentiek, ktoré nemáme a naozaj toto povedala aj Rada per rozpočtovú zodpovednosť, že v podstate nás to dobehne a omnoho viac budeme musieť zaplatiť týmto pracovníkom a nepoučili sme sa z tých 12 rokov vlád SMER-u, že sme ich za 12 rokov sa o nich nestarali a to povolanie vymiera., vymiera tá obeta. Vymiera tá náročnosť psychickej záťaže kde v tom zdravotníckom prostredí naozaj vám tí pacienti zomierajú. A to je veľmi, veľmi zlé a dokonca ja som mala aj snahu a myslím si, že treba na to ďalej pracovať, aby sme túto psychickú záťaž v tom zdravotníckom prostredí tým zdravotníkom aj uznali pretože, preukazovanie cez regionálne úrady verejného zdravotníctva, preukazovanie psychickej záťaže u zamestnávateľov je tak byrokratické, že v podstate sa potom tie výsledky dokážu ako účelovo zneužiť ak sa dá teda v praxi´, že psychická záťaž sa nikomu neprizná. Pretože to je na subjektívnom ponímaní ako aj zamestnávateľa tak aj zamestnanca.
A tuto je ten rozdiel medzi nami, že my, ktorí naozaj úprimne sa snažíme pomôcť tomu zdravotníctvu pre toho pacienta tak tu účelovo strana SaS rieši iba tých, ktorí sú zamestnávatelia, aby oni sa mali dobre nie pacient nie, aby sme mali zdravotníckych pracovníkov nie, aby bolo dostatok peňazí na liečbu ale, aby tu boli zisky pretože, tu nám sľubujú keď budú mať poisťovne zisky a súkromní prevádzkovatelia v zdravotníckych zariadení budú mať zisky tak sa bude mať aj pacient dobre. Viete veľmi dobre aký majú tieto poisťovne kmeň, viete veľmi dobre aké zariadenia na Slovensku majú súkromní podnikatelia. Skutočne tie najťažšie stavy končia v štátnych nemocniciach vo fakultných, tie najťažšie najviac potrebné peniaze polytraumy rôzne onkologické ochorenia. Tu si niekto vybral iba také hrozienka z koláča, jednodňová starostlivosť, krátke zákroky bez náročných starostlivosti bez náročných finančných intervencií. Avšak potom v tom výkazníctve sa objavujú také veci, že v podstate áno, je to tak, že súkromný podnikateľ vie ako peniaze nestratiť a ten štátny sektor mnohokrát je stratový preto, lebo má tie najťažšie stavy a potom už im nepreplácajú dokonca tú zdravotnú starostlivosť aj tie poisťovne súkromné pretože nakúpia len určitú časť. A toto je zákerné. Použijem takéto škaredé slovo zákerné v tom, že na prvom mieste je zisk a až potom pacient. Ale, keď sa to správne v podnikateľskom imaní, imaní, imaním v myšlienkovom tak my môžme vlastne povedať, že budete sa mať lepšie lebo my budeme mať vyššie zisky. To je, to je zcestné, to je zcestné lebo my viacej zarobíme ale vy sa budete mať lepšie.
A vy nezahlasujete za zdravotníckych pracovníkov lebo ste sa tak rozhodli lebo proste tá arogancia je takáto, nie prečo by sme to mali robiť. Včera ste mi povedali, že podporte 581 a my vám podporíme zákon. Ale to nemá byť takéto vydieranie, vy doslova vydierate pacientov lebo ste im teraz v priamom prenose povedali, áno keď moja ješitnosť tu vyhrá a vy podporíte zisk poisťovniam, tak my vám podporíme tých zdravotníckych pracovníkov. Na toto ste išli do parlamentu na toto vydieranie. Som z toho veľmi smutná a neviem ako sa ku tomu postavím a myslím si, že by sa mali postaviť ku tomu slovenskí zdravotnícki pracovníci. Slovenskí zdravotnícki pracovníci by mali začať uvažovať o tom, že veria ľuďom, ktorí prinášajú zisky a neveria ľuďom, ktorým naozaj už pomohli. Po 12 rokoch vlád SMER-u sa konečne udiala reforma o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov. Konečne. A bola to práve táto vláda, ktorá začala nový štart a je tu stále čo zlepšovať. A keď nato prichádzame, že je to tu lepšie a máme to zlepšovať tak príde opäť pani poslankyňa, ktorá sa tu učí na skúšku predpokladám "stavba kostí" tak povýši zisk je pre ňu najdôležitejšie. A ešte si to tu nahlas opakuje. To je arogancia, to je slušnosť. A ešte bude osočovať našich kolegov, že sme nenávistní, prepáčte za tri a pol roka tu nenávisť cítim len od vás, aroganciu, nenávisť a bohužiaľ aj k tým pacientom a zdravotníckym pracovníkom. Pretože nikdy ste pre nich nič neurobili, aby sme to zlepšili, aby sme našli v rozpočte peniaze na to, aby sme zlepšili to zdravotníctvo. Pretože ste si ješitne povedali nepodpíšem programové vyhlásenie vlády, pretože náhodou by mohol prejsť UNITAR. S UNITAR-om súhlasí aj v tom zdravotníctve tí odborníci a dokonca mnohí tí signatári, mnohí signatári súhlasia S UNITAR-om, pretože by to naozaj zlepšilo hospodárenie v zdravotníctve s finančnými prostriedkami, ktoré by sa pretavili pre toho pacienta.
Zdravotnícki pracovníci sú tí, ktorí prinášajú tú obetu ale dokedy keď ich nebudeme mať viac. Potrebujeme navýšiť pri povolaní sestra a zdravotnícky a pôrodná asistentka prvotný koeficient pre tých mladých ľudí, pre tie nové sily. Potrebujeme odstrániť nespravodlivosť pri rodičovskom príspevku pri rodičovskej dovolenke a materskej dovolenke. Pritom keď vykonávali prax v domovoch sociálnych služieb ale prax zdravotníckeho pracovníka a potrebuje ísť ďalej, potrebujeme, aby sa nám vrátili sestry zo zahraničia z Rakúska, z Nemecka z iných krajín z Čiech, aby tu bolo čo najviac tých zdravotníckych pracovníkov našich do ktorých sme už investovali to vzdelanie. To je neefektívne hospodárenie, to je rozhadzovanie peňazí a nie to čo vy tu rozprávate, že Igor Matovič rozhadzuje peniaze pre nie svoje. Vy ich rozhadzujete pretože ich dávate do zisku zdravotných poisťovní a toto je nebezpečné až také rakovinové. Pretože sme postavili celý stred záujmov na peniazoch. Ale pre koho, nie pre občanov, nie pre pacientov ale pre tých, ktorí tu vládnu a ťahajú nitky ako, ako bábkoherci ako proste ovládajú tých ľudí cez to, že si za peniaze môžu kúpiť politikov. Politici, ktorí si robia čo chcú potom. A to je, to je to najhoršie. Skutočne si neviem predstaviť, keby títo ľudia získali absolútnu moc. A to je hrozba, obrovská hrozba. Vyzývam všetkých zdravotníckych pracovníkov pozorne sledujte Národnú radu aké zákony sa tu schvaľujú ako sa nám to podsúva mediálne, ako sa tu správajú jednotliví ľudia. S akou aroganciou, povýšenectvom, že im nie je hanba ako si užívať ten status toho, že som politička. A študujem povolanie, ktoré má mať v sebe empatiu.
Nevážim si ani to, že môžem vôbec študovať v dennom štúdiu počas druhej práce, ktorá má naozaj nadštandardný príjem. Toto tie sestry nemajú, nemajú a vy im to ani nechcete dopriať. Viete zdravotníkom sa nestáva človek vtedy keď vyštuduje nejakú prácu, teda povolanie pardon. Ale tým, že tú prácu kontinuálne vykonáva. A ja by som chcela vidieť vašu priamu konfrontáciu s tými sestrami, ktorým ste pred rokmi hovorili ako vy ich budete obhajovať a keď vtedajší predseda výboru zdravotníckeho presadzoval profesiu praktická sestra tak vy ste stáli s plagátmi nie je "sestra ako sestra". Klamstvo, pretože vy za tri roky potom zistili, že v podstate už je sestra ako setra, lebo vy ste ju išli študovať to ošetrovateľstvo a zrazu ste zistili, že v podstate tá lacná pracovná sila bez tých odborných vedomostí je lepšia pre tých zamestnávateľov lebo opäť bude väčší zisk. A tu vám poviem takú vec, že v podstate viete prečo tí súkromní podnikatelia alebo poisťovne alebo tí čo vlastnia krížové vlastníctvo sa bránia akémukoľvek zákonu, ktorý by len o 12 euro napríklad tej sestre alebo tej sanitárke alebo aj tej lekárke zvýšil plat, pretože nás je na počet obyvateľov síce málo v prepočtoch na v štatistikách, ale pre nich je to strašne veľa. Čiže to sú tisíce, desaťtisíce, státisíce a milióny eur v následnosti na nejaký časový ukazovateľ deň, mesiac, rok, milióny a stámilióny. Ale tieto finančné skupiny nechcú prísť ani len o euro. A potom sa my pozeráme nato, že tu máme chorých ľudí, ktorým nevieme pomôcť. Pretože neprekladajú sa do Bratislavy pacienti preto, že by lekári ich nechceli zobrať do Bratislavy ale i tu nemáme sestry a nemáme starostlivosť pre pacienta. Ďakujem.
23. 6. 2023 9:20:08 - 9:40:13 94. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 1649 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kavecká, Monika (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem veľmi pekne. Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, vážený pán predsedajúci, začnem tým, čím začala predkladateľka tohto návrhu zákona a záväzok signatárov - iniciativistov Stop hazardu so zdravím. Táto iniciatíva vznikla na základe toho, že v podstate je zdravotníctvo nedofinancované, samé také si myslím ušľachtilé úmysly ako zlepšiť slovenské zdravotníctvo. Týchto signatárov je, tí signatári sú v takom zložení, že sú tam asociácie, poskytovatelia, čiže zamestnávatelia, súkromný, proste súkromné subjekty, sú tam aj stavovské organizácie, pacientske organizácie a rôzne iné subjekty pôsobiace v zdravotníctve a myslím si, že všetci títo ľudia išli do toho, že proste poďme teda zlepšiť zdravotníctvo. Naozaj jedna z tých hlavných požiadaviek je zvýšiť platby za poistencov štátu na úroveň 5 % z vymeriavacieho základu. Ja osobne sama súhlasím s vymeriavacím základom, aby sa zvýšil, ale iba v tej podmienke, keď bude unitárny systém. Pretože to takto majú aj v rôznych iných krajinách. Naozaj na zdravotníctvo treba dávať viac peňazí, pretože skutočne bez peňazí to zdravotníctvo nepôjde avšak táto celá iniciatíva bola podľa mojich slov zneužitá na to, aby sa stala propagandou na presadzovanie zákona 581 v podaní pani poslankyne Cigánikovej, pretože naozaj účelovo podsúva všetky tie dobré veci z iniciatívy Stop hazardu so zdravím, preto aby poisťovne mali 100 % zisk, aby mohli mať 100 % zisk. Myslím si, že ani jeden z tých signatárov nepodpisoval tú petíciu, aby mali zdravotné poisťovne 100 % zisk. To, čo je za scestnosť hovoriť o tom, že zastavme hazard so zdravím, lebo keď nebudú mať poisťovne 100 % zisk, tak nebudeme mať dobré zdravotníctvo. Veď to je akože dajme peniaze do zdravotníctva, aby mali zdravotné poisťovne zisk normálnym laickým sedliackym rozumom. Všetko je to krásne napísané. Dostupnosť lekára, boj s rakovinou. Všetky tieto veci, objednávanie k lekárom. To všetko sa stane, keď bude mať poisťovňa 100 % zisk navyše ešte viac, ešte bude nenásytná. Koľko? Tento rok to bude 100 % na budúci rok 200 %, 300 %. Pri krížovom vlastníctve, pri ďalšej scestnosti čo sa tu deje na Slovensku, keď my tu máme subjekty podnikateľské, ktoré majú krížové vlastníctvo, kde sa strácajú peniaze, kde sa prelievajú ešte aj tie peniaze z toho zisku do zahraničných schránok. Ani to na tom Slovensku nezostáva, ani tie dane sa na tom Slovensku neplatia. Z čoho chceme potom platiť tých zdravotníkov. A ja to teraz otočím na moju kolegyňu, členku zdravotníckeho výboru, na ktorý teda vôbec nechodí, pretože má osobnú animozitu voči predsedovi zdravotníckeho výboru, čo je tiež scestné. Pretože zdravotník a myslím, že ste aj študentkou ošetrovateľstva, čiže chcete byť zdravotníčka, chcete pôsobiť v tom zdravotníctve. Zdravotník sa musí a priori v tej svojej podstate a myslím si, že to je aj predmetom štúdia odosobniť od toho ako človek vyzerá, ako správa. Lebo je napríklad pacient hej, lebo je človek v núdzi. My sme tu v parlamente, dostali sme mandát, aby sme sa starali o to zdravotníctvo a keď ste teda stelesnením aj duše, aj tela a aj proste ako fyzicky aj psychicky nadstavený človek, že chcete pomáhať, tak predsa nemôžete odoprieť tomu pacientovi, to čo najviac potrebuje a to je zdravotnícky pracovník. A tak ako aj môj predrečník hovoril o tom, že kto hlasoval za tento zákon v prvom čítaní, tak ja vám poviem k tomu nehlasoval za zákon č. 578, ktorý zdravotníkom odstraňuje nespravodlivosť, krivoty. 90 % zdravotníckych pracovníkov je žien. V zákon 578, ktorý predkladá OĽANO ja a moji kolegovia chceme odstrániť tú nespravodlivosť tým, že by sme priznali zdravotníckych pracovníkom...
===== 90 % zdravotníckych pracovníkov je žien. V zákone 578, ktorý predkladá OĽANO a ja aj moji kolegovia, chceme odstrániť tú nespravodlivosť tým, žeby sme priznali zdravotníckym pracovníčkam ale aj niektorým pracovníkom, ktorí boli už na materskej alebo rodičovskej to, žeby sme im zarátavali roky praxe. Rok praxe v zdravotníckom zariadení pre zdravotníckeho pracovníka je rátaný jedno percento. Keď si zoberieme, že z predchádzajúceho roka zo mzdy v národnom hospodárstve priemernej hrubej mzdy čiže je to napríklad 12 euro, 12 euro. A podotýkam, že to nepôjde z navýšeného rozpočtu, nie je to žiadna atómovka pretože keď sme tvorili zákon minulý rok o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov tiež zákon 578 tak sa narozpočtovalo pri tých zdravotníckych pracovníkoch v tých rokoch praxe z predpokladu proste skladby pracovníkov, ktorí sú vo veku napríklad 50 rokov keďže priemerný vek sestry na Slovensku je už k dnešnému dňu 54 rokov. Neskúmalo sa koľko má každý jeden zdravotnícky pracovník detí, koľko rokov bol na materskej. Predpokladalo sa keďže je to 50-ročná žena má 30 rokov praxe. Keďže je to sanitárka má toľkoto rokov praxe, keďže je to lekárka a to je diapazón naozaj od sanitára až po lekára. Od sanitárky až po lekárku. Každému a spravodlivo. Podotýkam, že sa opierame napríklad o fakty zo zákona č. 55 od štátnej služby kde naozaj v tom štátnom sektore majú všetky ženy teda ale aj muži, ktorí boli na materskej a rodičovskej dovolenke ale aj po ukončení hneď svojho povolania mali majú započítané tieto roky praxe. Sú to vojačky, sudkyne, policajtky v podstate silové zložky.
My ich nemáme zdravotníckych pracovníkov pretože to povolanie je naozaj veľmi náročné a obetavé a nielen z titulu výkonu psychickej a fyzickej záťaže ale aj z toho, že trpí naozaj veľmi rodinný život. Zoberte si, že tí zdravotnícki pracovníci musia kontinuálne poskytovať túto zdravotnú starostlivosť. V prípade sestier a pôrodných asistentiek, ktoré nemáme a naozaj toto povedala aj Rada per rozpočtovú zodpovednosť, že v podstate nás to dobehne a omnoho viac budeme musieť zaplatiť týmto pracovníkom a nepoučili sme sa z tých 12 rokov vlád SMER-u, že sme ich za 12 rokov sa o nich nestarali a to povolanie vymiera., vymiera tá obeta. Vymiera tá náročnosť psychickej záťaže kde v tom zdravotníckom prostredí naozaj vám tí pacienti zomierajú. A to je veľmi, veľmi zlé a dokonca ja som mala aj snahu a myslím si, že treba na to ďalej pracovať, aby sme túto psychickú záťaž v tom zdravotníckom prostredí tým zdravotníkom aj uznali pretože, preukazovanie cez regionálne úrady verejného zdravotníctva, preukazovanie psychickej záťaže u zamestnávateľov je tak byrokratické, že v podstate sa potom tie výsledky dokážu ako účelovo zneužiť ak sa dá teda v praxi´, že psychická záťaž sa nikomu neprizná. Pretože to je na subjektívnom ponímaní ako aj zamestnávateľa tak aj zamestnanca.
A tuto je ten rozdiel medzi nami, že my, ktorí naozaj úprimne sa snažíme pomôcť tomu zdravotníctvu pre toho pacienta tak tu účelovo strana SaS rieši iba tých, ktorí sú zamestnávatelia, aby oni sa mali dobre nie pacient nie, aby sme mali zdravotníckych pracovníkov nie, aby bolo dostatok peňazí na liečbu ale, aby tu boli zisky pretože, tu nám sľubujú keď budú mať poisťovne zisky a súkromní prevádzkovatelia v zdravotníckych zariadení budú mať zisky tak sa bude mať aj pacient dobre. Viete veľmi dobre aký majú tieto poisťovne kmeň, viete veľmi dobre aké zariadenia na Slovensku majú súkromní podnikatelia. Skutočne tie najťažšie stavy končia v štátnych nemocniciach vo fakultných, tie najťažšie najviac potrebné peniaze polytraumy rôzne onkologické ochorenia. Tu si niekto vybral iba také hrozienka z koláča, jednodňová starostlivosť, krátke zákroky bez náročných starostlivosti bez náročných finančných intervencií. Avšak potom v tom výkazníctve sa objavujú také veci, že v podstate áno, je to tak, že súkromný podnikateľ vie ako peniaze nestratiť a ten štátny sektor mnohokrát je stratový preto, lebo má tie najťažšie stavy a potom už im nepreplácajú dokonca tú zdravotnú starostlivosť aj tie poisťovne súkromné pretože nakúpia len určitú časť. A toto je zákerné. Použijem takéto škaredé slovo zákerné v tom, že na prvom mieste je zisk a až potom pacient. Ale, keď sa to správne v podnikateľskom imaní, imaní, imaním v myšlienkovom tak my môžme vlastne povedať, že budete sa mať lepšie lebo my budeme mať vyššie zisky. To je, to je zcestné, to je zcestné lebo my viacej zarobíme ale vy sa budete mať lepšie.
A vy nezahlasujete za zdravotníckych pracovníkov lebo ste sa tak rozhodli lebo proste tá arogancia je takáto, nie prečo by sme to mali robiť. Včera ste mi povedali, že podporte 581 a my vám podporíme zákon. Ale to nemá byť takéto vydieranie, vy doslova vydierate pacientov lebo ste im teraz v priamom prenose povedali, áno keď moja ješitnosť tu vyhrá a vy podporíte zisk poisťovniam, tak my vám podporíme tých zdravotníckych pracovníkov. Na toto ste išli do parlamentu na toto vydieranie. Som z toho veľmi smutná a neviem ako sa ku tomu postavím a myslím si, že by sa mali postaviť ku tomu slovenskí zdravotnícki pracovníci. Slovenskí zdravotnícki pracovníci by mali začať uvažovať o tom, že veria ľuďom, ktorí prinášajú zisky a neveria ľuďom, ktorým naozaj už pomohli. Po 12 rokoch vlád SMER-u sa konečne udiala reforma o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov. Konečne. A bola to práve táto vláda, ktorá začala nový štart a je tu stále čo zlepšovať. A keď nato prichádzame, že je to tu lepšie a máme to zlepšovať tak príde opäť pani poslankyňa, ktorá sa tu učí na skúšku predpokladám "stavba kostí" tak povýši zisk je pre ňu najdôležitejšie. A ešte si to tu nahlas opakuje. To je arogancia, to je slušnosť. A ešte bude osočovať našich kolegov, že sme nenávistní, prepáčte za tri a pol roka tu nenávisť cítim len od vás, aroganciu, nenávisť a bohužiaľ aj k tým pacientom a zdravotníckym pracovníkom. Pretože nikdy ste pre nich nič neurobili, aby sme to zlepšili, aby sme našli v rozpočte peniaze na to, aby sme zlepšili to zdravotníctvo. Pretože ste si ješitne povedali nepodpíšem programové vyhlásenie vlády, pretože náhodou by mohol prejsť UNITAR. S UNITAR-om súhlasí aj v tom zdravotníctve tí odborníci a dokonca mnohí tí signatári, mnohí signatári súhlasia S UNITAR-om, pretože by to naozaj zlepšilo hospodárenie v zdravotníctve s finančnými prostriedkami, ktoré by sa pretavili pre toho pacienta.
Zdravotnícki pracovníci sú tí, ktorí prinášajú tú obetu ale dokedy keď ich nebudeme mať viac. Potrebujeme navýšiť pri povolaní sestra a zdravotnícky a pôrodná asistentka prvotný koeficient pre tých mladých ľudí, pre tie nové sily. Potrebujeme odstrániť nespravodlivosť pri rodičovskom príspevku pri rodičovskej dovolenke a materskej dovolenke. Pritom keď vykonávali prax v domovoch sociálnych služieb ale prax zdravotníckeho pracovníka a potrebuje ísť ďalej, potrebujeme, aby sa nám vrátili sestry zo zahraničia z Rakúska, z Nemecka z iných krajín z Čiech, aby tu bolo čo najviac tých zdravotníckych pracovníkov našich do ktorých sme už investovali to vzdelanie. To je neefektívne hospodárenie, to je rozhadzovanie peňazí a nie to čo vy tu rozprávate, že Igor Matovič rozhadzuje peniaze pre nie svoje. Vy ich rozhadzujete pretože ich dávate do zisku zdravotných poisťovní a toto je nebezpečné až také rakovinové. Pretože sme postavili celý stred záujmov na peniazoch. Ale pre koho, nie pre občanov, nie pre pacientov ale pre tých, ktorí tu vládnu a ťahajú nitky ako, ako bábkoherci ako proste ovládajú tých ľudí cez to, že si za peniaze môžu kúpiť politikov. Politici, ktorí si robia čo chcú potom. A to je, to je to najhoršie. Skutočne si neviem predstaviť, keby títo ľudia získali absolútnu moc. A to je hrozba, obrovská hrozba. Vyzývam všetkých zdravotníckych pracovníkov pozorne sledujte Národnú radu aké zákony sa tu schvaľujú ako sa nám to podsúva mediálne, ako sa tu správajú jednotliví ľudia. S akou aroganciou, povýšenectvom, že im nie je hanba ako si užívať ten status toho, že som politička. A študujem povolanie, ktoré má mať v sebe empatiu.
Nevážim si ani to, že môžem vôbec študovať v dennom štúdiu počas druhej práce, ktorá má naozaj nadštandardný príjem. Toto tie sestry nemajú, nemajú a vy im to ani nechcete dopriať. Viete zdravotníkom sa nestáva človek vtedy keď vyštuduje nejakú prácu, teda povolanie pardon. Ale tým, že tú prácu kontinuálne vykonáva. A ja by som chcela vidieť vašu priamu konfrontáciu s tými sestrami, ktorým ste pred rokmi hovorili ako vy ich budete obhajovať a keď vtedajší predseda výboru zdravotníckeho presadzoval profesiu praktická sestra tak vy ste stáli s plagátmi nie je "sestra ako sestra". Klamstvo, pretože vy za tri roky potom zistili, že v podstate už je sestra ako setra, lebo vy ste ju išli študovať to ošetrovateľstvo a zrazu ste zistili, že v podstate tá lacná pracovná sila bez tých odborných vedomostí je lepšia pre tých zamestnávateľov lebo opäť bude väčší zisk. A tu vám poviem takú vec, že v podstate viete prečo tí súkromní podnikatelia alebo poisťovne alebo tí čo vlastnia krížové vlastníctvo sa bránia akémukoľvek zákonu, ktorý by len o 12 euro napríklad tej sestre alebo tej sanitárke alebo aj tej lekárke zvýšil plat, pretože nás je na počet obyvateľov síce málo v prepočtoch na v štatistikách, ale pre nich je to strašne veľa. Čiže to sú tisíce, desaťtisíce, státisíce a milióny eur v následnosti na nejaký časový ukazovateľ deň, mesiac, rok, milióny a stámilióny. Ale tieto finančné skupiny nechcú prísť ani len o euro. A potom sa my pozeráme nato, že tu máme chorých ľudí, ktorým nevieme pomôcť. Pretože neprekladajú sa do Bratislavy pacienti preto, že by lekári ich nechceli zobrať do Bratislavy ale i tu nemáme sestry a nemáme starostlivosť pre pacienta. Ďakujem.
23. 6. 2023 9:20:08 - 9:40:13 94. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 1649 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kavecká, Monika (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie v rozprave  
Ďakujem veľmi pekne. Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, vážený pán predsedajúci, začnem tým, čím začala predkladateľka tohto návrhu zákona a záväzok signatárov - iniciativistov Stop hazardu so zdravím. Táto iniciatíva vznikla na základe toho, že v podstate je zdravotníctvo nedofinancované, samé také si myslím ušľachtilé úmysly ako zlepšiť slovenské zdravotníctvo. Týchto signatárov je, tí signatári sú v takom zložení, že sú tam asociácie, poskytovatelia, čiže zamestnávatelia, súkromný, proste súkromné subjekty, sú tam aj stavovské organizácie, pacientske organizácie a rôzne iné subjekty pôsobiace v zdravotníctve a myslím si, že všetci títo ľudia išli do toho, že proste poďme teda zlepšiť zdravotníctvo. Naozaj jedna z tých hlavných požiadaviek je zvýšiť platby za poistencov štátu na úroveň 5 % z vymeriavacieho základu. Ja osobne sama súhlasím s vymeriavacím základom, aby sa zvýšil, ale iba v tej podmienke, keď bude unitárny systém. Pretože to takto majú aj v rôznych iných krajinách. Naozaj na zdravotníctvo treba dávať viac peňazí, pretože skutočne bez peňazí to zdravotníctvo nepôjde avšak táto celá iniciatíva bola podľa mojich slov zneužitá na to, aby sa stala propagandou na presadzovanie zákona 581 v podaní pani poslankyne Cigánikovej, pretože naozaj účelovo podsúva všetky tie dobré veci z iniciatívy Stop hazardu so zdravím, preto aby poisťovne mali 100 % zisk, aby mohli mať 100 % zisk. Myslím si, že ani jeden z tých signatárov nepodpisoval tú petíciu, aby mali zdravotné poisťovne 100 % zisk. To, čo je za scestnosť hovoriť o tom, že zastavme hazard so zdravím, lebo keď nebudú mať poisťovne 100 % zisk, tak nebudeme mať dobré zdravotníctvo. Veď to je akože dajme peniaze do zdravotníctva, aby mali zdravotné poisťovne zisk normálnym laickým sedliackym rozumom. Všetko je to krásne napísané. Dostupnosť lekára, boj s rakovinou. Všetky tieto veci, objednávanie k lekárom. To všetko sa stane, keď bude mať poisťovňa 100 % zisk navyše ešte viac, ešte bude nenásytná. Koľko? Tento rok to bude 100 % na budúci rok 200 %, 300 %. Pri krížovom vlastníctve, pri ďalšej scestnosti čo sa tu deje na Slovensku, keď my tu máme subjekty podnikateľské, ktoré majú krížové vlastníctvo, kde sa strácajú peniaze, kde sa prelievajú ešte aj tie peniaze z toho zisku do zahraničných schránok. Ani to na tom Slovensku nezostáva, ani tie dane sa na tom Slovensku neplatia. Z čoho chceme potom platiť tých zdravotníkov. A ja to teraz otočím na moju kolegyňu, členku zdravotníckeho výboru, na ktorý teda vôbec nechodí, pretože má osobnú animozitu voči predsedovi zdravotníckeho výboru, čo je tiež scestné. Pretože zdravotník a myslím, že ste aj študentkou ošetrovateľstva, čiže chcete byť zdravotníčka, chcete pôsobiť v tom zdravotníctve. Zdravotník sa musí a priori v tej svojej podstate a myslím si, že to je aj predmetom štúdia odosobniť od toho ako človek vyzerá, ako správa. Lebo je napríklad pacient hej, lebo je človek v núdzi. My sme tu v parlamente, dostali sme mandát, aby sme sa starali o to zdravotníctvo a keď ste teda stelesnením aj duše, aj tela a aj proste ako fyzicky aj psychicky nadstavený človek, že chcete pomáhať, tak predsa nemôžete odoprieť tomu pacientovi, to čo najviac potrebuje a to je zdravotnícky pracovník. A tak ako aj môj predrečník hovoril o tom, že kto hlasoval za tento zákon v prvom čítaní, tak ja vám poviem k tomu nehlasoval za zákon č. 578, ktorý zdravotníkom odstraňuje nespravodlivosť, krivoty. 90 % zdravotníckych pracovníkov je žien. V zákon 578, ktorý predkladá OĽANO ja a moji kolegovia chceme odstrániť tú nespravodlivosť tým, že by sme priznali zdravotníckych pracovníkom...
===== 90 % zdravotníckych pracovníkov je žien. V zákone 578, ktorý predkladá OĽANO a ja aj moji kolegovia, chceme odstrániť tú nespravodlivosť tým, žeby sme priznali zdravotníckym pracovníčkam ale aj niektorým pracovníkom, ktorí boli už na materskej alebo rodičovskej to, žeby sme im zarátavali roky praxe. Rok praxe v zdravotníckom zariadení pre zdravotníckeho pracovníka je rátaný jedno percento. Keď si zoberieme, že z predchádzajúceho roka zo mzdy v národnom hospodárstve priemernej hrubej mzdy čiže je to napríklad 12 euro, 12 euro. A podotýkam, že to nepôjde z navýšeného rozpočtu, nie je to žiadna atómovka pretože keď sme tvorili zákon minulý rok o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov tiež zákon 578 tak sa narozpočtovalo pri tých zdravotníckych pracovníkoch v tých rokoch praxe z predpokladu proste skladby pracovníkov, ktorí sú vo veku napríklad 50 rokov keďže priemerný vek sestry na Slovensku je už k dnešnému dňu 54 rokov. Neskúmalo sa koľko má každý jeden zdravotnícky pracovník detí, koľko rokov bol na materskej. Predpokladalo sa keďže je to 50-ročná žena má 30 rokov praxe. Keďže je to sanitárka má toľkoto rokov praxe, keďže je to lekárka a to je diapazón naozaj od sanitára až po lekára. Od sanitárky až po lekárku. Každému a spravodlivo. Podotýkam, že sa opierame napríklad o fakty zo zákona č. 55 od štátnej služby kde naozaj v tom štátnom sektore majú všetky ženy teda ale aj muži, ktorí boli na materskej a rodičovskej dovolenke ale aj po ukončení hneď svojho povolania mali majú započítané tieto roky praxe. Sú to vojačky, sudkyne, policajtky v podstate silové zložky.
My ich nemáme zdravotníckych pracovníkov pretože to povolanie je naozaj veľmi náročné a obetavé a nielen z titulu výkonu psychickej a fyzickej záťaže ale aj z toho, že trpí naozaj veľmi rodinný život. Zoberte si, že tí zdravotnícki pracovníci musia kontinuálne poskytovať túto zdravotnú starostlivosť. V prípade sestier a pôrodných asistentiek, ktoré nemáme a naozaj toto povedala aj Rada per rozpočtovú zodpovednosť, že v podstate nás to dobehne a omnoho viac budeme musieť zaplatiť týmto pracovníkom a nepoučili sme sa z tých 12 rokov vlád SMER-u, že sme ich za 12 rokov sa o nich nestarali a to povolanie vymiera., vymiera tá obeta. Vymiera tá náročnosť psychickej záťaže kde v tom zdravotníckom prostredí naozaj vám tí pacienti zomierajú. A to je veľmi, veľmi zlé a dokonca ja som mala aj snahu a myslím si, že treba na to ďalej pracovať, aby sme túto psychickú záťaž v tom zdravotníckom prostredí tým zdravotníkom aj uznali pretože, preukazovanie cez regionálne úrady verejného zdravotníctva, preukazovanie psychickej záťaže u zamestnávateľov je tak byrokratické, že v podstate sa potom tie výsledky dokážu ako účelovo zneužiť ak sa dá teda v praxi´, že psychická záťaž sa nikomu neprizná. Pretože to je na subjektívnom ponímaní ako aj zamestnávateľa tak aj zamestnanca.
A tuto je ten rozdiel medzi nami, že my, ktorí naozaj úprimne sa snažíme pomôcť tomu zdravotníctvu pre toho pacienta tak tu účelovo strana SaS rieši iba tých, ktorí sú zamestnávatelia, aby oni sa mali dobre nie pacient nie, aby sme mali zdravotníckych pracovníkov nie, aby bolo dostatok peňazí na liečbu ale, aby tu boli zisky pretože, tu nám sľubujú keď budú mať poisťovne zisky a súkromní prevádzkovatelia v zdravotníckych zariadení budú mať zisky tak sa bude mať aj pacient dobre. Viete veľmi dobre aký majú tieto poisťovne kmeň, viete veľmi dobre aké zariadenia na Slovensku majú súkromní podnikatelia. Skutočne tie najťažšie stavy končia v štátnych nemocniciach vo fakultných, tie najťažšie najviac potrebné peniaze polytraumy rôzne onkologické ochorenia. Tu si niekto vybral iba také hrozienka z koláča, jednodňová starostlivosť, krátke zákroky bez náročných starostlivosti bez náročných finančných intervencií. Avšak potom v tom výkazníctve sa objavujú také veci, že v podstate áno, je to tak, že súkromný podnikateľ vie ako peniaze nestratiť a ten štátny sektor mnohokrát je stratový preto, lebo má tie najťažšie stavy a potom už im nepreplácajú dokonca tú zdravotnú starostlivosť aj tie poisťovne súkromné pretože nakúpia len určitú časť. A toto je zákerné. Použijem takéto škaredé slovo zákerné v tom, že na prvom mieste je zisk a až potom pacient. Ale, keď sa to správne v podnikateľskom imaní, imaní, imaním v myšlienkovom tak my môžme vlastne povedať, že budete sa mať lepšie lebo my budeme mať vyššie zisky. To je, to je zcestné, to je zcestné lebo my viacej zarobíme ale vy sa budete mať lepšie.
A vy nezahlasujete za zdravotníckych pracovníkov lebo ste sa tak rozhodli lebo proste tá arogancia je takáto, nie prečo by sme to mali robiť. Včera ste mi povedali, že podporte 581 a my vám podporíme zákon. Ale to nemá byť takéto vydieranie, vy doslova vydierate pacientov lebo ste im teraz v priamom prenose povedali, áno keď moja ješitnosť tu vyhrá a vy podporíte zisk poisťovniam, tak my vám podporíme tých zdravotníckych pracovníkov. Na toto ste išli do parlamentu na toto vydieranie. Som z toho veľmi smutná a neviem ako sa ku tomu postavím a myslím si, že by sa mali postaviť ku tomu slovenskí zdravotnícki pracovníci. Slovenskí zdravotnícki pracovníci by mali začať uvažovať o tom, že veria ľuďom, ktorí prinášajú zisky a neveria ľuďom, ktorým naozaj už pomohli. Po 12 rokoch vlád SMER-u sa konečne udiala reforma o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov. Konečne. A bola to práve táto vláda, ktorá začala nový štart a je tu stále čo zlepšovať. A keď nato prichádzame, že je to tu lepšie a máme to zlepšovať tak príde opäť pani poslankyňa, ktorá sa tu učí na skúšku predpokladám "stavba kostí" tak povýši zisk je pre ňu najdôležitejšie. A ešte si to tu nahlas opakuje. To je arogancia, to je slušnosť. A ešte bude osočovať našich kolegov, že sme nenávistní, prepáčte za tri a pol roka tu nenávisť cítim len od vás, aroganciu, nenávisť a bohužiaľ aj k tým pacientom a zdravotníckym pracovníkom. Pretože nikdy ste pre nich nič neurobili, aby sme to zlepšili, aby sme našli v rozpočte peniaze na to, aby sme zlepšili to zdravotníctvo. Pretože ste si ješitne povedali nepodpíšem programové vyhlásenie vlády, pretože náhodou by mohol prejsť UNITAR. S UNITAR-om súhlasí aj v tom zdravotníctve tí odborníci a dokonca mnohí tí signatári, mnohí signatári súhlasia S UNITAR-om, pretože by to naozaj zlepšilo hospodárenie v zdravotníctve s finančnými prostriedkami, ktoré by sa pretavili pre toho pacienta.
Zdravotnícki pracovníci sú tí, ktorí prinášajú tú obetu ale dokedy keď ich nebudeme mať viac. Potrebujeme navýšiť pri povolaní sestra a zdravotnícky a pôrodná asistentka prvotný koeficient pre tých mladých ľudí, pre tie nové sily. Potrebujeme odstrániť nespravodlivosť pri rodičovskom príspevku pri rodičovskej dovolenke a materskej dovolenke. Pritom keď vykonávali prax v domovoch sociálnych služieb ale prax zdravotníckeho pracovníka a potrebuje ísť ďalej, potrebujeme, aby sa nám vrátili sestry zo zahraničia z Rakúska, z Nemecka z iných krajín z Čiech, aby tu bolo čo najviac tých zdravotníckych pracovníkov našich do ktorých sme už investovali to vzdelanie. To je neefektívne hospodárenie, to je rozhadzovanie peňazí a nie to čo vy tu rozprávate, že Igor Matovič rozhadzuje peniaze pre nie svoje. Vy ich rozhadzujete pretože ich dávate do zisku zdravotných poisťovní a toto je nebezpečné až také rakovinové. Pretože sme postavili celý stred záujmov na peniazoch. Ale pre koho, nie pre občanov, nie pre pacientov ale pre tých, ktorí tu vládnu a ťahajú nitky ako, ako bábkoherci ako proste ovládajú tých ľudí cez to, že si za peniaze môžu kúpiť politikov. Politici, ktorí si robia čo chcú potom. A to je, to je to najhoršie. Skutočne si neviem predstaviť, keby títo ľudia získali absolútnu moc. A to je hrozba, obrovská hrozba. Vyzývam všetkých zdravotníckych pracovníkov pozorne sledujte Národnú radu aké zákony sa tu schvaľujú ako sa nám to podsúva mediálne, ako sa tu správajú jednotliví ľudia. S akou aroganciou, povýšenectvom, že im nie je hanba ako si užívať ten status toho, že som politička. A študujem povolanie, ktoré má mať v sebe empatiu.
Nevážim si ani to, že môžem vôbec študovať v dennom štúdiu počas druhej práce, ktorá má naozaj nadštandardný príjem. Toto tie sestry nemajú, nemajú a vy im to ani nechcete dopriať. Viete zdravotníkom sa nestáva človek vtedy keď vyštuduje nejakú prácu, teda povolanie pardon. Ale tým, že tú prácu kontinuálne vykonáva. A ja by som chcela vidieť vašu priamu konfrontáciu s tými sestrami, ktorým ste pred rokmi hovorili ako vy ich budete obhajovať a keď vtedajší predseda výboru zdravotníckeho presadzoval profesiu praktická sestra tak vy ste stáli s plagátmi nie je "sestra ako sestra". Klamstvo, pretože vy za tri roky potom zistili, že v podstate už je sestra ako setra, lebo vy ste ju išli študovať to ošetrovateľstvo a zrazu ste zistili, že v podstate tá lacná pracovná sila bez tých odborných vedomostí je lepšia pre tých zamestnávateľov lebo opäť bude väčší zisk. A tu vám poviem takú vec, že v podstate viete prečo tí súkromní podnikatelia alebo poisťovne alebo tí čo vlastnia krížové vlastníctvo sa bránia akémukoľvek zákonu, ktorý by len o 12 euro napríklad tej sestre alebo tej sanitárke alebo aj tej lekárke zvýšil plat, pretože nás je na počet obyvateľov síce málo v prepočtoch na v štatistikách, ale pre nich je to strašne veľa. Čiže to sú tisíce, desaťtisíce, státisíce a milióny eur v následnosti na nejaký časový ukazovateľ deň, mesiac, rok, milióny a stámilióny. Ale tieto finančné skupiny nechcú prísť ani len o euro. A potom sa my pozeráme nato, že tu máme chorých ľudí, ktorým nevieme pomôcť. Pretože neprekladajú sa do Bratislavy pacienti preto, že by lekári ich nechceli zobrať do Bratislavy ale i tu nemáme sestry a nemáme starostlivosť pre pacienta. Ďakujem.
23. 6. 2023 9:15:56 - 9:17:51 94. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 1649 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kavecká, Monika (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Marek, ty si veľmi dobre zhodnotil vlastne ten prístup toho akým spôsobom sa tu predkladá ten zákon, ako sa nám tu počúvajú pravdy, uverené pravdy alebo skutočnosti strany, ktorá naozaj verí v zisk. Tie hodnoty má úplne niekde inde posunuté a ja budem v tej rozprave ďalej pokračovať potom vo svojej písomnej, že v podstate chcem to vysvetliť tým ľuďom, zdravotníkom, pacientom, pretože sa tu účelovo podsúvajú ich informácie. Napríklad z tej petície "Stop hazardu so zdravím" a je to veľmi nefér, že v podstate my chceme niekomu dať dvojnásobný zisk a my z toho urobíme ešte benefit pre pacienta. Tak toto je už úplne scestné si myslím aj pre obyčajného človeka z Hornej Dolnej, kedy vie, že keď chcem zarobiť asi niekoho tým, na niekom budem získavať a je nepredstaviteľné, že my nedáme pacientom to, čo si zaslúžia a to je zdravotnícky pracovník, my ich máme málo. Na nich budeme šetriť, ale zdravotným poisťovniam dáme zisk a nie zisk taký optimálne, že v podstate, ktorý už majú teraz. Nie my im ho navýšime dvojnásobne. Ale zdravotníkom sme nezvýšili platy dvojnásobne. Dokonca im nechceme priznať ani materskú, rodičovskú a roky praxe v DDS. Tak to je už úplná scestnosť. Kto sa bude starať o pacientov? Tá poisťovňa s tým ziskom alebo to budú zdravotnícky pracovníci, lebo zdravotnícky pracovník je pre pacienta to najdôležitejšie. Ďakujem.
22. 6. 2023 12:45:43 - 12:47:43 94. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1649 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kavecká, Monika (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
108.
Ďakujem veľmi pekne.
Pani kolegyňa, ja sa chcem konkrétne spýtať na to, prečo ste nezahlasovali za zdravotníckych pracovníkov. Prečo vy ako strana SaS napriek tomu, že ste s tým nemali problém, nechcete viac pomáhať zdravotníckym pracovníkom napriek tomu, že viete, že bez tých zdravotníckych pracovníkov tam to nepôjde jednoducho. Ani tie poisťovne nebudú mať zisky. Viete, ten diametrálny rozdiel, keď sa na to pozerajú teraz všetci tí zdravotnícki pracovníci. Vy obhajujete právo na zisk z verejného zdravotného poistenia a právo pre zdravotníckych pracovníkov, aby naozaj boli za tú svoju prácu dostatočne ohodnotení. Aby nám neodchádzali do zahraničia. Aby mali ten pocit spravodlivosti, že naozaj za tú materskú a rodičovskú dovolenku, aby sa im neodrátavali roky praxe, aby sa im odra... zarátavali roky praxe za to, že vykonávali zdravotnícke povolanie, že sú erudovaní, pripravení pre tento systém v zdravotníctve byť a fungovať, tak vy nezahlasujete za toto, ale napriek tomu obhajujete tuto záujmy súkromných spoločens... spoločností, ktoré majú právo na zisk z verejného zdravotného poistenia. Prečo ten zisk nemôže ísť práve na tie platy pre tých, to najcennejšie pre pacienta, a to je tá ľudská pomoc, tá erudovaná pomoc v zdravotníctve, a to sú zdravotnícki pracovníci. Toto ja, mňa teda výsostne zaujíma a keby ste aspoň raz, raz za svoje politické fungovanie sa postavili za tých zdravotníkov a naozaj im pomohli a pomohli tomu zdravotníctvu. Preto tu máme to zdravotníctvo v takom stave, lebo práve vy ste lobovali vždy len za tie zisky. Za tie peniaze, aby sa presúvali do tých zdravotných poisťovní, aby ony mohli ich olievať na Cyprus. To je nespochybniteľné, tak prečo nás tu zásadne takto klamete?
22. 6. 2023 12:03:37 - 12:05:37 94. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1649 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kavecká, Monika (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
92.
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Pán poslanec Igor Matovič vo svojej rozprave trefne poukázal na to, že peniaze, ktoré sú vybrané z verejného zdravotného poistenia, patria tým, ktorí to potrebujú. V prvom rade pacient a potom zdravotnícke zariadenia. A poskytovať zdravotnú starostlivosť prostredníctvom zdravotníckych pracovníkov je alfa a omega celého zdravotníctva. Tí zdravotnícki pracovníci sú tam pre pacienta. Zoberte si tú scestnosť, keď my dovoľujeme alebo my chceme dovoliť a chceme dať peniaze do ziskov zdravotných poisťovní, súkromných zdravotných poisťovní a my nechceme oceniť a motivovať to najcennejšie, čo máme v zdravotníctve a čo tvorí celý základ, a to sú zdravotnícki pracovníci. Mne je veľmi ľúto, že práve strana SaS, ktorá nezahlasovala teraz za zdravotníckych pracovníkov v dvoch zákonoch, napriek tomu, že to bolo sľúbené, ako ja to neviem si ani predstaviť, že vy nedoprajete odstrániť nespravodlivosť v odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov. Že im proste nechcete ich motivovať, aby teda viac ľudí sa obetovalo v tomto povolaní. Že nechcete dovoliť to, že aby boli naozaj skutočne ohodnotení, ale vy dáte peniaze do ziskov zdravotných poisťovní. Veď to je, to je tak neľudské, to je tak, ani neviem normálne nájsť na to slová ako emočne. Ale keby som to chcela pragmaticky a vecne nazvať, tak je to položenie slovenského zdravotníctva. Proste vykorisťovanie zdravotníckych pracovníkov, ktorí majú práve tú obetu pretaviť v tej svojej práci pre pacienta.
21. 6. 2023 19:01:58 - 19:02:50 94. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1649 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Kavecká, Monika (OĽANO) - poslankyňa NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
182.
Ďakujem veľmi pekne za slovo a ďakujem aj za tú faktickú teda. Budem krátka, aby som teda nezdržiavala čas a urobím kompromis, že to dám úplne teda na polovicu, keď som sa už neskoro prihlásila.
Marek, zhodnotil si to vecne, pragmaticky, s dátami, s príkladmi z praxe okolitých krajín vyspelej Európy, no nepomáha, pretože keď niekto na jednej strane vždy vyžaduje fakty, dáta, jednotlivé položky mať zaradené vecne, procesne, a iba vtedy v podstate niečo uzná, ale teraz ani toto sa neuznáva. Uznávajú sa len emócie, vášne a nejaké také zbožné priania a útoky. Takže myslím si, že tvoja rozprava bola skvelá, pretože to zabralo.
Ďakujem.